3 C
Skopje
Monday, February 18, 2019
Home Search

aurenc bebja - search results

If you're not happy with the results, please do another search

INTERVISTA e rrallë e mbretëreshës Geraldinë: Unë dëshiroj të kujdesem mbi të gjitha, për...

Nga Aurenc Bebja* “Paris-Midi” ka botuar, të martën e 26 prillit 1938, në ballinë, intervistën ekskluzive të korrespondetit të saj me mbretëreshën e ardhshme të...

13 Ditë kamping në Shqipërinë e Mbretit Zog, rrëfimi i francezit

Nga Aurenc Bebja/ Revista franceze “L’Escargot : campeurs du Touring-club de France” ka botuar, në muajin dhjetor të vitit 1938, një shkrim tepër të veçantë...

‘Princi i Poetëve’, Ronsard: Imitoni Skënderbeun, o francezë!

Në librin e 1621-it me titull « “Histoire de Georges Castriot, surnommé Scanderbeg, roy d'Albanie, contenant ses mémorables victoires à l'encontre des Turcs, pour la...

Intervista ekskluzive e Ismail Qemalit në Vjenë, viti 1912: “Ja ç’kërkojmë ne shqiptarët, nuk...

  Nga Aurenc Bebja Francë – 6 Nëntor 2017 Gazeta franceze, “Journal des Débats Politiques et Littéraires”, ka botuar të martën e 26 nëntorit 1912, në ballinë, intervistën e...

Kur Pashko Vasa emërohej guvernator i Libanit dhe francezët e vlerësonin: “The right man...

Gazeta franceze, “Journal des débats politiques et littéraires – Paris”, ka botuar, të mërkurën e 16 majit 1883, në faqen nr.2, një shkrim në...

8 Nëntor 1912/ Intervista e Ismail Qemalit në Vjenë për pavarësinë e Shqipërisë

Gazeta politike franceze, « Le Radical », ka botuar, të shtunën e 9 nëntorit 1912, në faqen n° 3, intervistën e Ismail Qemalit dhënë...

A kanë të njëjtën origjinë korsikanët dhe shqiptarët?

Nga Aurenc Bebja Në librin e Charles de Susini « La Corse et les Corses, Opinions et Documents », botuar në Paris në vitin 1906,...

Gazeta franceze: Ja kush nuk lejoi që Mbreti Zog të quhet Skënderbeu III (Foto)

Aurenc Bebja, Francë Në gazetën franceze, « Le Gaulois », botuar të mërkurën e 5 shtatorit 1928, në faqen e saj n°2, gjejmë një shkrim...

Ja çfarë i tha Skënderbeu princit të Tarantes, pasi ofendoi shqiptarët

Autori zviceran, Charles Didier (1805 – 1864), në librin e tij “Raçolta, Mœurs Siciliennes et Calabraises” të botuar në vitin 1844 në Paris, u...

Deklarata për pavarësi e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit në revistën britanike të vitit 1880

Aurenc Bebja*, Francë – 30 Tetor 2016 Revista ndërkombëtare britanike, nëpërmjet korrespondentit të saj në Lindje, Pierre Guerraz, – (Correspondance d’Orient – Constantinople, 14 mai...

Memorandumi i Qeverisë Shqiptare në Londër: Shkupi dhe Preveza janë tokat tona

Në fillim të janarit të vitit 1913, Qeveria e Përkohshme Shqiptare, e kryesuar nga Ismail Qemali, u dërgon ambasadorëve të Fuqive të Mëdha, të...

Londër, 1913: Ky është Memorandumi i Qeverisë Shqiptare, dërguar ambasadorëve të Fuqive të Mëdha

Francë – 1 Nëntor 2016 Në fillim të janarit të vitit 1913, Qeveria e Përkohshme Shqiptare, e kryesuar nga Ismail Qemali, u dërgon ambasadorëve të...

Letra e vitit 1461 mes Sulltan Mehmetit dhe Gjergj Kastriotit: Më lejo të pushtojë...

Në librin e autorit francez, Camille Paganel, me titullin “Histoire de Scanderbeg ou Turks et Chrétiens au XV siècle”, të vitit 1855, gjejmë një...

OPINIONE