Një rrjet i madh satelitor i Lindjes së Mesme ka ndaluar transmetimin e serialeve turke.

Grupi MBC i bazuar në Dubai ndërpreu transmetimin e emisioneve të njohura turke në gjuhën arabe më 1 mars, një vendim që erdhi menjëherë pas kryetarit të tij, Waleed al-Ibrahim u lirua nga mbajtja e një arrestimi masiv nga autoritetet saudite, transmeton portali arbresh.info

Ende nuk janë dhënë detaje se kush e morri këtë vendim, por marrëdhëniet me Arabisë Saudite dhe Presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan janë në nivelin më të ulët.

Turqia ka mbështetur Katarin pasi Arabia Saudite dhe tre vende tjera arabe bllokuan atë.

“Është marrë një vendim për të ndaluar të gjitha serialet turke”, tha zëdhënësi i MBC, Mazen Hayek për The Associated Press, megjithatë ai nuk ka pranuar të jap detaje tjera.

Turqia nuk ka dhënë asnjë koment mbi këtë ndalesë./arbresh.info/

Loading...