1 C
Skopje
Sunday, December 16, 2018
Home Kryesore

Kryesore

Qeveria e Maqedonisë detyron ministritë dhe institucionet që të ndërmarrin veprime...

Në seancën e 109-të të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, e cila u mbajt të premten, mori vendim që të detyrojë ministritë, organet brenda...

Bora me trashësi gjysëm metra po i afrohet Maqedonisë (Video)

Dimri i madh po leshohet nga veriu drejt Maqedonisë. Gjatë 24 orëve të fundit pothuajse pandërpre është duke rënë borë në Serbi, kurse trashësia e...

Karakaçanov: Nuk do të votojmë për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Zv. kryeministri dhe ministri i mbrojtjes së Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov, tha se vendi i tij nuk do të votojë për anëtarësimin e Maqedonisë...

Tetovë, Lëvizja Anti-Bixhoz fton qytetarët në protestë për t’i larguar kazinot...

Lëvizja Anti-Bixhoz paralajmëron se më 21 dhjetor do të organizojnë protestë në sheshin “Iliria” në Tetovë dhe i ftojnë qytetarët të dalin sa më...

Pacientën në Maqedoni paraqesin gabimet e mjekëve, por për gjykimin e...

Katër vjet burg për anesteziologun i cili gjatë një lindjeje erdhi i dehur në punë. Ndërsa për dy anesteziologët tjerë u gjykuan me mos...

Ndërroi jetë kryetari i Komunës së Ohrit

Sot në mëngjes në moshën 48 vjeçare ka ndërruar jetë kryetari i Komunës së Ohrit, Jovan Stojanovski. Sipas informacioneve të para, ai kishte vdekur gjatë...

Familja nga Çajlana e Shkupit mbetet pa kulm mbi kokë, dy...

E keqja nuk ka fund. Kjo fjali popullore në këto ditë të ftohta dimri plotësisht e pasqyron rastin e familjes së Mustaf Zllatit nga...

Kosova bëhet me ushtri, NATO-s dhe Amerikës i shtohet një aleat...

Kuvendi votoi edhe për projektligjin e tretë dhe të fundit nga pakoja e ligjeve që e bëjnë Kosovën me ushtri. Është votuar me 107 vota...

Zaevi, apel opozitës greke: Përkrahni Marrëveshjes së Prespës

Kryeministri, Zoran Zaev i apelon opozitës greke dhe partnerit të koalicionit qeveritar, Kamenos të që të përkrahin marrëveshjen e Prespës. Zaev tha se as...

ASH: Zaev, Kosovën pa ushtri do ta dëshironte vetëm Serbia dhe...

“Deklarata e kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev për transformimin e FSK në Ushtri të Kosovës se nuk na qenka koha tani, apo se Ballkani...

27 Prilli, Ligji do të amnistojë 30 persona

Ligji për Amnisti , i cili të hënë pritet që të jetë para deputetëve në Kuvend, do t’i përfshijë 30 persona. Jozyrtarisht, amnistia...

Zbulohen personat që rrahën brutalisht Ziadin Selën më 27 Prill

Incizimet e publikuara sot në seancën gjyqësore për dhunën në Kuvend më 27 prill shpalosin detajet se si është sulmuar deputeti Ziadin Sela. Në...

Ahmeti: Ushtria e Kosovës, themel i paqes

Për transformimin e FSK-së në ushtri ka uruar edhe kreu i BDI-së Ali Ahmeti. Sipas Ahmetit Ushtria e Kosovës, është një themel i paqes dhe...

Baci nga Shkupi: Kur e pashë Hashim Thaçin me uniformë, thash...

Lajm.Tv ka zhvilluar një anketë në Çarshinë e Shkupit lidhur me formimin e Ushtrisë së Kosovës. Shkupjanët në përgjithësi presin që pas formimit të...

Ditë historike, Kosova bëhet me Ushtri

Në Kuvendin e Kosovës është votuar në lexim të dytë Projektligji për transformimin e Ministrisë së Forcës dhe Sigurisë së Kosovës në Ministri të...

Shqiptarët e Maqedonisë festojnë krijimin e Ushtrisë së Kosovës

Shkruan: Mevlvudin Imeri Shqiptarët e Maqedonisë e mirëpresin formimin e Ushtrisë së Kosovës që sot u miratua nga Kuvendi kosovar. Këtë vendim, partitë shqiptare në...

Greva e “Grupit të Kumanovës”, Dedaj: Të merren parasysh kërkesat e...

Ambasadori i Kosovës në Shkup Gjergj Dedaj, ka ftuar zyrtarët e Shkupit që të marrin parasysh kërkesat e të burgosurve kosovarë që janë pjesë...

Prishtina stoliset me flamuj të shteteve që përkrahin Kosovën (Foto)

Sot në Prishtinë përveç që janë vendosur flamuj e shtetit, janë vendosur edhe flamuj të shteteve që po e përkrahin Kosovën në krijimin e...

Qytetarët e Maqedonisë më së shumti humbin letërnjoftime, këtë vit janë...

Të dhënat statistikore tregojnë se në Maqedoni më së shumti humbin letërnjoftime. Vetëm në fillim të vitit deri tani janë humbur 15.682 letërnjoftime, apo...

ShBA-të mbështesin marrëveshjen e Prespës

ShBA-të e mbështesin marrëveshjen e Prespës dhe i urojnë udhëheqësisë greke për arritjen e kësaj marrëveshje, ka theksuar Sekretari Shtetëror i ShBA-ve, Mile Pompeo...

Intervista e parë e ambasadorit Dedaj në Shkup: Formimi i ushtrisë...

Në një intervistë ekskluzive për Gazetë Lajm dhe për Lajm.Tv, ambasadori i ri kosovar Gjergj Dedaj, ka folur për planet e tij si kryediplomat...

“Grupi i Kumanovës” ndërpret grevën për hir të ushtrisë së Kosovës!

Pjestarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët gjenden në paraburgimin Shutkë dhe në burgun e sigurisë së lartë Idrizovë, sot e kanë ndërprerë grevën...

Zhbogar: Asnjë vend nuk është imun ndaj korrupsionit

Tundimi për t’u përfshirë në korrupsion është i njjejtë në të gjitha vendet, dallimi është në atë nëse ekzistojnë institucione që e parandalojnë korrupsionin,...

Vjen bora dhe ftohti në Maqedoni

Sot pasdite si dhe gjatë natës do të ketë reshje të borës me intensitet të dobët ndërsa temperaturat gjatë ditës së nesërme do të...

Qeveria konfirmon: Papa Françesku më 7 maj do ta viziton Maqedoninë

Qendra për informim të Qeverisë së Maqedonisë informuan sot se më 7 maj të vitit të ardhshëm Maqedoninë do ta viziton Papa Françesku, transmeton...

Protestat e Tiranës, të përdoren si model për studentët e Shkupit...

Protestat masive të studentëve në Shqipëri kanë ngjallur interes të madh tek shqiptarët e Maqedonisë. Zhvillimet atje janë shoqëruar me komente të shumta në...

Nimetz: Marrëveshja e Prespës është e rëndësishme për rajonin dhe për...

“Marrëveshja e Prespës është shumë hap i rëndësishëm për stabilitetin e rajonit dhe për marrëdhëniet midis Maqedonisë dhe Greqisë”, deklaroi përfaqësuesi i posaçëm i...

Asselborn: Hungaria i dha azil një delikuenti

Luksemburgu është vendi i vetëm anëtar që e dënoi miratimin e azilit për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski në Hungari. Në një deklaratë për AIM, ministri i...

Mogerini: T’i hapim negociatat me Tiranën e Shkupin

Nënkryetarja e Komisionit Evropian Federika Mogerini ka thënë se integrimi i Ballkanit Perëndimor është një nga prioritetet kryesore të BE-së. “Qëllimi ynë i përbashkët është...
Xhenis

Sulimani: Vlon gjaku i studentëve edhe në Maqedoni, por kanë frikë...

Në emisionin ClickPlus të TV21, në temën “Me çfarë problemesh ballafaqohen studentët në Maqedoni dhe cili është niveli i universiteteve tona të ftuar ishin...

Trajkovski ka marrë pushim mjekësor nga puna që ta vizitojë Gruevskin

Zyrtari i doganave të Maqedonisë, Aleksandar Trajkovski, i cili dje u fotografua së bashku me të arratisurin Nikolla Gruevski në Budapest të Hungarisë, ka...

Aziltanti Gruesvki darkon në një restorant të shtrenjtë në Budapest (VIDEO)

Azilanti Nikolla Gruevski darkon në një restorant të shtrenjtë në Budapest ndërsa lëvizë me makinë me shofer, shkruan Gazeta Lajm. Këto informacione janë përhapur...

DASH: Vizita e zv/sekretarit në Shkup, nxitje për reformat dhe Marrëveshjen...

Zv/sekretar i shtetit Xhon Sullivan pritet të zbresë në Shkup më 18 dhjetor me qëllim që t’i nxisë zyrtarët e lartë shtetëror të përshpejtojnë...

Vazhdon greva e urisë, pjesëtarët e Grupit të Kumanovës kanë humbur...

Po keqësohet vazhdimisht gjendja e gjashtë pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës të cilët të parët, nga dita e diel (para 10 ditëve) u futën...

Trupi i pajtimit do të diskutojë për Ligjin për amnisti për...

Në Kuvendin e Maqedonisë sot duhet të vazhdojë mbledhja e dytë e Grupit të Punës për Pajtim të Grupit Kuvendar Ndërpartiak për pajtim, Reforma...

Komandanti i NATO-s sot vjen në Shkup

Komandanti i Forcave të Përbashkëta Aleate të NATO-s në Napoli, admirali amerikan James Foggo sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoni. Në agjendën...

“Më e dyshimtë ekspertiza se rasti Monstra”

Shkup, 12 dhjetor- Ekspertiza e mjekësisë ligjore në të cilën thuhet se pesë viktimat e rastit Monstra janë vrarë në afërsi prej 1.5 metrave...

Tetovë: Amerikanët dhe maqedonasit folën edhe shqip, dy minstra shqiptarë nuk...

Demokracia e politikanëve tanë shkëlqen vetëm gjatë fushatave parazgjedhjore kurse kur janë në pushtet nuk i durojnë kritikat. Ministri i Arsimit Arbër Ademi dhe...

Kush i tregoi Ahmetit që do të ndodhë 27 prilli? Ja...

Duke u përgjigjur në pyetjen e të akuzuarit Jane Çento, ish kryetari I Kuvendit, Trajko Veljanovski, si dëshmitar i mbrojtjes në seancën e sotme...

Azili i Gruevskit, Budapesti nuk i përgjigjet Maqedonisë

Institucionet hungareze akoma heshtin për kërkesën e Qeverisë së Maqedonisë për ekstradimin e ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski, i cili para një muaji u...

Akuza e Policisë Financiare, Fazliu – Muaremit: Kërkoje krimin atje ku...

Ministri i Vetëqeverisjes Lokale, Suhejl Fazliu ka reaguar në lidhje me akuzën e Policisë Financiare për pagesë joligjore të honorarëve në shumë prej 37...

Igor Jug e pyet Veljanoivskin: A janë politikanët pronarët ndërsa ne...

I akuzuari Jane Çento, para se t’i parashtrojë pyetje ish-kryetarit të Kuvendit, Trajko Veljanovski, tha se disa po kalkulojnë me fatet e njerëzve për...

Nuk keni më nevojë të shkoni në Turqi, doktor Ilir Hasani...

Kirurgu i njohur shqiptar, Ilir Hasani, ka një lajm të mirë për pacientët nga Maqedonia që vuajnë nga probleme kurrizore. Ai në bashkëpunim me...

Ndryshimet kushtetuese: Ahmeti pesimist, Zaevi optimist

Shkup, 11 dhjetor- Kreu i BDI-së Ali Ahmeti është i shqetësuar se procesi për ndryshimet kushtetuese mund të rrezikohet. Por, sa është real ky...

Arrestohet 20-vjeçari që e vrau gjyshen e tij në Draçevë

Mbrëmë në Draçevë të Shkupit në rrugën “Anton Dimitrov” ndodhi vrasje, ku 20-vjeçari A.R për shkaqe që deri tash nuk nuk dihen, e vrau...

Mavrova me borë artificiale, investim prej rreth 700 mijë eurove

Qendra më e madh turistik dimërore në vend, këtë vit do të fillojë sezonin me një risi që është unike e këtij lloji në...

Padi penale ndaj ministrit aktual shqiptarë të kabinetit qeveritar të Zaevit

Policia financiare ka ngritur kallëzim penal kundër ministrit aktual të Vetëqeverisjes lokale, Suhejl Fazliu dhe paraardhësit të tij për pagesë të paligjshme të honorareve...

“27 Prilli”, sot dëshmon Trajko Veljanovski

Me dëshimin e katër dëshmitarëve, n; mesin e tyre edhe ish-kryetarin e Kuvendit Trajko Veljanoski, sot në Gjykatën Penale të Shkupit do të vazhdojë...

Sa shpejt harroi BDI-ja që vitin e kaluar fitoi në Dibër...

Sa shpejt harruat se vitin e kaluar humbët në Qytet? Sa shpejt harruat se Kryetari i juaj i ndjerë fitoi me votat e Fshatit Xhepishtë...

Ish-ministri Nikolla Todorov kallëzohet penalisht, dëmtoi buxhetin e shtetit

Drejtoria për policisë financiare në Prokurorinë Themelore Publike ka ngritur kallëzim penal ndaj Nikolla Todorovit, ish-Ministër i Shëndetësisë. Gjithashtu, të kallëzuar janë edhe Pançe Kralev,...

Vrasje e rëndë në Shkup

Një vrasje makabre ka ndodhur sot pasdite në Shkup, në lagjen Draçevë. Sipas të dhënave jozyrtare të Press24, nipi sot pasdite e ka therë...

Pendarovski: Maqedonia mbështet një marrëveshje dypalëshe Prishtinë-Beograd

Sot në Prishtinë ka filluar Forumi i Sigurisë Maqedoni-Kosovë 2018, në Universitetin AAB në Prishtinë, që organizohet nga Fakulteti për Siguri – Shkup, Fondacioni...

Pjesëtari i “Grupit të Kumanovës”, e vërteta për rastin tonë do...

Të dënuarit e “Grupit të Kumanovës” tani më 10 ditë janë futur në grevë urie, ata refuzojnë te marrin ushqim, të dalin në shëtitje...

Greqi, rrezikohet miratimi i Marrëveshjes së Prespës

Në Greqi partia opozitare, “Potami” e cila deri kohë më parë kishte deklaruar se do ta mbështeste Marrëveshjen e Prespës, tani duket se po...

Osmani: Ndjehem i turpëruar, sepse përfaqësoj “20 përqindëshin” (video)

Rufi Osmani, gjatë debatit të sotëm për ndryshimet kushtetuese që u mbajt në Tetovë, u shpreh se ndjehet i turpëruar për shkak se përfaqëson...

E nervozoi përkthyesja, Talat Xhaferi i mëshon tavolinës: Fol Shqip! ...

Një moment pakujdesie i përkthyeses e ka nervozuar kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi, në momentin që po i drejtohej mediave bashkë me...

Aleanca për Shqiptarët mbështet grevën e Grupit të Kumanovës

Lidhur me paralajmërimet për grevë nga ana e të burgosurve në Burgun e Idrizovës, Aleanca për Shqiptarët shpreh mbështetjen e plotë si subjekt politik,...

Ruçi: Përshëndes arritjen e Marrëveshjes së Prespës për antarësim në NATO...

Kryetari i Parlamentit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, sot për vizitë po qëndron në Maqedoni . Ai u takua me Kryetarin e Kuvendit...

Shtyhen seancat për “Monstrën” dhe “27 Prillin”

10:35 – Seancat gjyqësore për “Monstrën” dhe “27 Prillin” janë shtyrë për në ora 11:00, transmeton Portalb.mk. Shkak i shtyerjes ishte ndezja e alarmit për...

Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi e priti me nderime të larta...

Me nderimet te larta shteterore dhe me intonimin e himnit shqiptar dhe atij maqedonas, Kryetari i Parlamentit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, e...

Daniella Rangellova paraqitet në PSP

Deputetja e VMRO-DPMNE-së, Daniella Rangellova këtë mëngjes është parë pranë PSP. Burime të Alsat bëjnë të ditur se Rangellova në PSP ka dorëzuar kërkesë...

Han: Nuk besoj se Hungaria do ta ekstradojë Gruevskin

Komisioneri i zgjerimit të BE-së Johannes Hahn tha këtë mëngjes para Këshillit të Ministrave të Punëve të Jashtme se nuk beson se Nikolla Gruevski...

Ahmeti: Kemi bë punë të mira me Gruevskin (Video)

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti nuk ka frikë nga përndjekja e PSP-së për veprat gjatë qeverisjes me VMRO DPMNE-në. I pyetur nga gazetari i...

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë nesër viziton Maqedoninë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Gramoz Ruçi nesër do të bëjë një vizitë zyrtare në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë. Përveç takimit...

Tension dhe përplasje fizike në protestën e studentëve (VIDEO)

Studentët kanë kundërshtuar me forcë marrjen e fjalës së pedagogut Jani Marka, pjesë e Organizatës Politike. Një incident është regjistruar paraditen e kësaj të diele...

MPJ: Me Bullgarinë kemi nënshkruar marrëveshje miqësore dhe do të ndërtojmë...

Ministria e Jashtme e Maqedonisë i është përgjigjur zëvendës kryeministrit për siguri dhe ministrit bullgar të Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov, i cili dje deklaroi se...

Ndryshimet kushtetuese të mërkurën do të jenë para Gjykatës Kushtetuese

Vendimi për t’u aderim drejtë ndryshimeve kushtetuese ditën e mërkurë do të konsiderohet si një nga pikat ku do të diskutohet në Gjykatën Kushtetuese,...

Zaev: Marrëveshja e Prespës garanton të ardhmen e Maqedonisë

Kryeministri Zoran Zaev në Lisbonë, në kuadër të vizitës dyditëshe në Portugali dhe pjesëmarrja e tij në Kongresin e PES-it, duk u përgjigjur në...

VMRO dorëzon interpelancë ndaj ministrit të jashtëm, Dimitrov

Dje në arkivën e parlamentit grupi parlamentar i VMRO-së ka dorëzuar një interpelancë për punën e ministrit të jashtëm Nikolla Dimitrov shkruan Magazin. Pas mbledhjes...

Përgatitet teksti i Ligjit për amnisti. Nga e hëna deklarohen të...

Teskti i Ligjit per amnisti duket se tashme eshte finalizuar. Alsat ka mësuar se propozim-ligji për amnisti do të shqyrtohet të hënë në mbledhjen...

Papunësia në Maqedoni ka shënuar rënie të lehtë

Shkalla e papunësisë në Maqedoni është 20.8%. Kjo tregon se ka një rënie të lehtë të papunësisë në vend, përcjell Telegrafi Maqedoni. Sipas të dhënave...

Bieber: Nëse marrëveshja nuk kalon në Greqi do të ketë presion...

Procesi i zbatimit të Marrëveshjes së Prespës duket të jetë i suksesshëm dhe sinjalet për këtë në Greqi janë gjithashtu pozitive. Nëse Procesi rreth...

Komandant Malisheva: Ja çka ndodhi në Kumanovë dhe si u tradhëtuam...

Muhamet Krasniqi, pjesëtar i Grupit të Kumanovës, i dënuar me burgim të përjetshëm në Maqedoni, ka folur me telefon ekskluzivisht nga burgu i Idrizovës,...

Komandant Malisheva: Prej sot të gjithë jemi futur në grevë urie

Greva e pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës që gjenden në burg në Maqedoni, po merr përmasa dramatike. Pas atyre që gjenden në Burgun...

UT e forcon bashkëpunimin me SHBA-të

Doc. Dr. Shefik Shehu dhe Doc. Dr. Kushtrim Ahmeti në shoqërim të ambasadorit të SHBA-ve në RM, z. Xhes Bejli dhe vullnetarit të...

Ivanov me paraqitje të jashtëzakonshme para opinionit: Pushteti mund të më...

Pas paraqitjes së jashtzakonshme në opinion para disa minutave, presidenti Gjorgi Ivanov është përgjigjur edhe në pyetjet e parashtruara nga ana e gazetarëëve. Mes...

Bujar Osmani ngurron të flasë shqip në Akademinë maqedonase (VIDEO)

Zv/kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani ka ngurruar t’i drejtohet edhe në gjuhën shqipe të pranishmëve në debatin e tretë publik rreth amendamenteve për...

Vuçiq: Nuk luftojmë me Amerikën, ajo është nënë e babë për...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka bërë të qartë, të premten, se shteti që ai udhëheq nuk e ka ndërmend të futet në...

Sopotasit padisin shtetin, seanca e parë më 24 dhjetor

Sopotasit kanë paditur shtetin. Institucioni Avokati i shtetit ka nisur procedurën. Alsat mëson se seanca e parë është caktuar më 24 dhjetor. Njoftimi i...

“Egjeli” i qeverisë VMRO-BDI, qëndroi në Maqedoni, ja qëllimi!

Rajnhard Pribe, i cili shpeshherë quhet “egjeli i qeverisë VMRO-BDI” pasi raporti i tij konsiderohet si mjaft i rëndësishëm për prishjen e "jaranisë" 10...

Ivanov: Gishti drejtohet kah unë, por së shpejti do të dihen...

Presidenti Gjorge Ivanov ka hedhur pretendimet se ai kishte përgatitur shpalljen e gjendjes së luftës në mbrëmjen e dhunës në Kuvend më 27 prill. Ai...

Avokatja Artene Iseini u dërgon letër të hapur institucioneve për “Grupin...

Letër e hapur drejtuar instuticioneve kompetente shtetërore nga avokate Artene Iseini mbrojtës juridik i Genc Sefa, Ardian Bujari, Sami Ukshini, Lendrit Rustemaj dhe Bek...

Etina Livareka me fjalim emocionues për dituri, dashuri dhe paqe (VIDEO)

"Etje për dituri, dashuri dhe paqe", është tema me të cilën Etina Livareka, studente në fakultetin juridik "Justiniani i parë", ka fituar çmimin e...

Farije Dauti Bakiu – Gazetarja me mbulesë, strehon familjen e mbetur...

Në banesën e fundit në të cilën ka jetuar, Familja Veseli nuk mundi ta paguajë qiranë dhe dritat për muaj të tërë. Gjashtë muaj...

Vazhdon greva: Kërkojmë gjykim ndërkombëtar, kemi video incizime nga Stançiqi deri...

Pjesëtarët e Grupit të Kumanovës vazhdojnë grevën e urisë të filluar ditën e diel. Përmes një sqarimi, dërguar deri te Gazeta Lajm, ata njoftojnë...

Plas një “bombë” tjetër, kishat e diasporës ndihmonin VMRO-DPMNE

Nga porositë që sot janë publikuar në Gjykatën Penale të Shkupit në seancën gjyqësore të lëndës “Titanik”, që kanë të bëjnë me parregullsitë zgjedhore...

Reagon djali i dëshmorit të UÇK-së nga Haraçina: U harruan familjet...

Fuat Beqiri, djali i dëshmorit të kombit Abaz Beqiri me një status të tij në rrjetin social Facebook, shprehet i shqetësuar nga partitë politikë...

Publikohet propozim-ligji i ri, PSP-ja do të mund të ndjek penalisht...

Ministria e Drejtësisë ka publikuar draftin e propozim-ligjit për Prokurorinë Speciale, me të cilin pritet të ndryshohen kompetencat e prokurorisë për veprat penale. Deri tani...

Mickoski: Ekziston projekt për shkatërrimin e VMRO-DPMNE-së

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, dje ka vizituar anëtarët e partisë së tij në Kisella Vodë, ku edhe ka realizuar takime me qytetarët dhe...

Cipras në Moskë, vizitë në kohë krize

Në verë marrëdhëniet bilaterale mes Athinës dhe Moskës arritën në një pikë kritike: Greqia u ndaloi udhëtimin në vend dy diplomatëve rusë. Si kundërpërgjigje...

Zaev: Habitem si Gruevski doli nga Serbia, jo si hyri në...

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka folur për arratisjen e ish-paraardhësit të tij, Nikolla Gruevski. Ai thotë se nëse ka pasur shkelje dhe ndokush duhet...

Cvetkovski: Asgjë rrënjësore s’ka ndryshuar në sistemin gjyqësor

Në emisioni “Rruga drejt…” në Alsat, Aleksandar Cvetkovski në rolin e kryetarit të OJQ-së “AGTIS”, vlerëson se sistemi gjyqësor në rrënjës nuk ka ndryshuar...

Fërçkoski kërkon impiçment të shpejt dhe gjykim të Presidentit Ivanov

Nëse vërtetohet se Gjorge Ivanov është i përzier në skenarin për shpallje të gjendjes së luftës më 27 prill, atëherë duhet impiçment të shpejt...

Pendarovski në Bruksel: Maqedonia do të vazhdojë me procesin e reformave

Koordinatori kombëtar për NATO Stevo Pendarovski, gjatë vizitës në selinë e NATO-s, është takuar me përfaqësuesit e vendeve anëtare të cilëve ju ka prezantuar...

Publikohet fotografia e fundit e Gruevskit para ikjes në Hungari (FOTO)

Redaksia e televizionit maqedonas 1TV ka publikuar një foto ekskluzive të ish kryeministrit Nikolla Gruevski, e shkrepur dy ditë para arratisjes në Hungari, transmeton...

Ish ushtari i UÇK-së e rreh policin maqedonas në burgun e...

Në burgun e “Shutkës” në Shkup ka ndodhur incident mes një polici maqedonas dhe ish pjesëtarit të UÇK-së, Val Zekaj, ndryshe pjesëtar i Grupit...

Qytetarët për Lajm TV: Jemi të rrezikuar nga ndotja e lartë...

Lajm TV ka intervistuar qytetarët e Shkupit lidhur me ndotjen e lartë të ajrit. Gjatë prononcimeve të qytetarëve është vërejtur revoltë e madhe nga...

Ninxha “këndon” në Gjykatë: Në VMRO kishte njerëz nga kabineti i...

Seanca në Gjykatën Penale për ngjarjet e 27 prillit ka vazhduar me dëshminë e të akuzuarit Aleksandar Vasilevski-Ninxha. Ninxha sot më herët kishte folur...

Kamera të fshehta në shtëpinë e Albert Musliut. DSK-ja ka ndjekur...

Gjatë vitit 2015, gazetari dhe analisti politik Albert Musliu është përcjellë nga pjesëtarët e DSK-së me urdhër të Goran Grujovskit. Sot këtë e ka...

Ninxha: VMRO-ja na dha direktiva për të ndërhyrë në KSHZ

Alexander Vasilevski-Ninxha, një nga ata që akuzohen për ndërhyrje në Kuvend më 27 prill, deklaroi sot në seancë gjyqësore se VMRO-DPMNE-ja ka dhënë udhëzime...

Jakovleski: Një vend fqinjë do të lëshojë “BOMBA” për Zaevin!

Stojan Andov, Branko Cërvenkovski dhe Lubomir Frçkovski, kanë qenë urdhëdhënësit të antentatit të ish-presidentit të Republikës së Maqedonisë, Kiro Gligorov në vitin 1995, kështu...

Kur tashmë i ndjeri Lubisha Georgievski, kërcënonte shqiptarët: Do t’ua presim...

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë regjisori maqedonas Lubisha Georgievski, në moshën 81 vjeçare njofton drejtori i Teatrit dhe Dramës, Robert Veljanovski në profilin...

Ndërroi jetë ish-kreu i Kuvendit Lubisha Georgievski

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë regjisori maqedonas Lubisha Georgievski, në moshën 81 vjeçare njofton drejtori i Teatrit dhe Dramës, Robert Veljanovski në profilin...

Pasaporta e Maqedonisë në vendin e 36-të në botë

Maqedonia është në vendin e 36-të në listën e vendeve pasaportat e të cilave mundësojnë udhëtim më lehtë, tregon renditja që e ka bërë...

Pse po aktualizohet ideja e presidentit konsensual në Maqedoni?

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, pesë muaj para mbajtjes së zgjedhjeve të presidenciale, sërish e ka promovuar idenë për president...

Carovska: Nga varfëria nuk dilet me të ardhura të garantuara, por...

Grave të cilat janë viktima të dhunës në familje u janë të garantuara me 4.500 denarë, ndërsa janë të strehuar në qendrat e strehimit...

“Ninxha” sot dëshmon për ngjarjet e “27 prillit”

Në Gjykatën Penale në Shkup sot do të vazhdojë gjykimi për ngjarjet e 27 prillit të vitit të kaluar në Kuvendin e Maqedonisë. Në...

Godet Sali Berisha: Më mirë e takoj një serb se Hashim...

Sali Berisha, kryeministër e president i dikurshëm i Shqipërisë, ka sulmuar përsëri presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, për idenë e tij për “korrigjim kufijsh...

Zaev sjell informacione për ikjen e Gruevskit që mund ta brengosin...

Në intervistën për Dojçe Vele në gjuhën maqedonase, kryeministri Zoran Zaev kryesisht është pyetur për arratisjen e ish kryeministrit Nikolla Gruevski nga Maqedonia në...

Miku i Vuçiqit nga Mitrovica ka qenë i dyshuar për kidnapimin...

Nënkryetari i Listës Serbe, Millan Radoiçiq, për të cilin presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pohon se “është njeriu numër një për mbrojtjen e Kosovës”,...

A po afrohet ekstradimi i “Grupit të Kumanovës” në Kosovë? Ja...

A po afrohet ekstradimi i “Grupit të Kumanovës” në Kosovë? Në një intervistë për Gazetën Lajm, avokati Naser Raufi thotë se zërat për ekstradimi...

Letra e Gruevskit drejtuar Mogherinit dhe Hahn-it

Para se të kërkojë azil politik dhe të arratiset nga Maqedonia, ish-kryeministri Nikolla Gruevski ju ka shkruar letër anëtarëve të Komisionit Evropian. Në letër Nikolla...

Maktel: “Gruevski ka paguar azilin në Hungari, ja shifra milionëshe”?

Maktel nga burimet në VMRO DPMNE dhe Ministrinë e Brendshme zbulon se ka të dhëna serioze se Gruevski transferoi nga llogaritë e tij në...

Era e pastroi ajrin e ndotur në Maqedoni

Përqendrimet e grimcave të rrezikshme PM10 këtë mëngjes në shumicën e vendit janë në kufi ose nën kufirin maksimal të lejuar. Vetëm stacionet matëse...

Ivanov: Maqedonia po ballafaqohet me sfidën më të madhe që nga...

“Republika e Maqedonisë po ballafaqohet me pengesën më të madhe që nga formimi i saj, ndërsa kjo është të mohojë të drejtën historike dhe...

Policia financiare zbulon megaskandalin nga koha e qeverisjes VMRO-BDI, ja si...

Policia financiare është duke hetuar tre raste: “larje” parash përmes projektit “Shkupi 2014”, punën e një ministry aktual dhe punën e disa drejtorëve të...

Grupi i Kumanovës futet në grevë urie, Val Zekaj: Prej nesër...

Të pakënaqur nga trajtimi dhe nga kushtet në burgun e Shutkës, një pjesë e Grupit të Kumanovës prej të dielën janë futur në grevë...

ASH: Votat për presidentin konsensual, të kushtëzohen me zyrtarizimin e gjuhës...

Shkruan: Senehate Nimani Debati rreth zgjedhjeve presidenciale është temë që po imponohet nga LSDM-ja nëpërmjet BDI-së për ta defokusuar opinionin nga ndryshimet kushtetuese ku përvec...

Shteti ka shitur zyrën e Ivanovit në Tetovë në vitin 2015,...

"Zyra e Popullit" e Presidnetit të Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov e cila në muajn shkurt të vitit 2011 u hap në mënyrë solemne...

A frikoheni nga padia që jeni zgjedhur në mënyrë të dhunshme?...

Kryetari i Parlamentit Talat Xhaferi, ka përfunduar paraqitjen në Prokurorinë Themelore Publike lidhur me ngjarjet e 27 prillit, shkruan Gazeta Lajm. “Isha si Talat Xhaferi...

Nëse “pajtimi” nuk kalon në parlament, Ivanov shpallë amnisti për “27...

Nëse procesi për "pajtim" nuk kalon në Parlament, atëherë Presidenti Gjorge Ivanov edhe njëherë do të nënshkruaj një akt tjetër për amnisti të të...

Gjyqi, VMRO-ja e ka përgatitur 27 prillin që nga 2016-ta

DSK në koordinim me grupe kriminale ka planifikuar hyrjen me dhunë në Kuvend me 27 prill. Kështu njëri nga të akuzuarit për dhunën në...

DSK me koktej molotiv kishte planifikuar ta sulmojë KSHZ-në

Ish shefi i DSK, Vlladamir Atanasovski gjatë kohës sa ka qenë në kryer të policisë sekrete, ka urdhëruar sulm ndaj Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve...

Ibrahimi: Fetai po fsheh prova! Fetai: Ka mekanizma për të sqaruar...

Gjykimin për rastin “Titanik2” e karakterizoi grindja mes prokurores Fatime Fetai dhe të akuzuarit Bedredin Ibrahimi të cilit të gjithë i kishin faj. Prokuroria...

Pazaret politike s’rrezikojnë ndryshimin e emrit të Maqedonisë

Shkruan: Senehate Nimani Deputetët e përjashtuar nga VMRO-DPMNE-ja kanë votuar të përmbajtur gjatë debatit për përmbajtjen e amendamenteve për ndryshimet kushtetuese, në pajtim me Marrëveshjen...

Stoltenberg: Gruevski nuk është punë e jonë

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg vlersoi sot se mbrojtja që ia jep Hungaria si vend anëtar ish kryeministrit Nikolla Gruevski nuk është çështje...

Opozita hungareze me letër drejtuar Orbanit: Gruevski të ekstradohet në Maqedoni

Tri partitë opozitare përmes një letre të hapur kanë kërkuar që ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski të ekstradohet në Maqedoni. Partia socialiste, Dialogu për...

Opozita hungareze e quan Gruevskin kriminel, kërkon të ekstradohet

Tre parti opozitare hungareze nëpërmjet një letre të hapur kërkojnë që ish kryeministri Nikolla Gruevski të ekstradohet në Maqedoni. Partia Socialiste, Dialog për Hungarinë...

​Sot seancë tjetër për dhunën në Kuvendin e Maqedonisë

Në Gjykatën Penale në Shkup vazhdon gjykimi për ndodhitë në Kuvend më 27 prill të vitit të kaluar. Rasti gjendet në procedurë prove dhe dhënien...

Koha për një president shqiptar në Maqedoni

Ish zv.kryeministri dhe ministri i shëndetësisë si dhe kandidat për president në zgjedhjet e vitit 2009, Imer Selmani mendon se është koha që Maqedonia...

‘S’ka vende të lira prej Shkupit në Gjermani, shqiptaria po pakohet...

Xhezair Shaqiri, i njohur si komandant Hoxha është shprehur i shqetësuar për ikjen masive të shqiptarëve në Gjermani, njofton agjencia e lajmeve INA. “M’tha njani...

KumanovART treguan që e çmojnë artin dhe kulturën (VIDEO)

Nën moton “Nëntori me KumanovART” mbrëmë në Shtëpinë e Kulturës ''Trajko Prokopiev'' në Kumanovë u mbajt ekspozita dhe koncerti me muzikë klasike për nder...

Nuk ka vullnet për takim mes Maqedonisë dhe Republikës së Kosovës

Shkup, 29 nëntor- Askush zyrtarisht nuk e dinë se kur do të mbahet takimi mes qeverisë së Maqedonisë dhe Republikës së Kosovës. Takimi i...

Shtajnaker: Korrupsioni i BDI-së, po pengon reformat në Maqedoni

Një shuplakë e rëndë ka arritur në adresë të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) nga Berlini, ku është mbajtur një debat kushtuar situatës në...

Gëzuar 28 Nëntorin nga Sanxhaku deri në Çamëri

Motra dhe vëllezër të gjakut dhe gjuhës, të idealit për rizgjim, bashkim dhe liri, në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mali i Zi, Rrasë (Sanxhak i...

A po bëhet gati Ivanov të formojë parti të re politike?!...

A po përgatit presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov iniciativë për formimin e një partie të re politike? Kjo dilemë është paraqitur pas deklaratës së...

Ish ambasadorja holandeze “shuplakë” ministrave të VMRO-së e BDI-së: Mbyllne gojën,...

Duke komentuar zhvillimet e fundit në Maqedoni, ish ambasadorja holandeze, Simone Filipini thotë se ish anëtarët e qeverisë që janë të paditur në rastet...

Ali Ahmeti nuk din ta bëjë shqiponjën, valltarit i plas gazi???!!!

Ilir Meta, Talat Xhaferi, Bujar Osmani dhe të tjerët pa problem e kanë bë shqiponjën në manifestimin e sotëm që u mbajt në Shkup,...

“Sorrat e zeza po e imitojnë Shqiponjën”

Zyrtarët e BDI-së, bashkë me presidentin e Shqipërisë Ilir Meta, po bëjnë fotografi të mira për 22 Nëntorin, mirëpo problemi është se shumë shqiptarëve...

Lajm i fundit: Vijnë edhe dy “krisma” nga PSP-ja, ja kush...

Prokuroria Speciale Publike (PSP) ka vendosur të ngrisë dy aktakuza të ndaj funksionarëve të pushtetit të kaluar. A bëhet fjalë për funksionarë të VMRO-së,...

Shkolla në Svillarë të Shkupit pa rrymë, arsimtari i fshatit blen...

Banorë të fshatit Svillarë e Epërm të komunës Saraj të Shkupit thonë për Gazetën Lajm se fëmijët e tyre tani e katër ditë...

Rruga Shkup-Prishtinë: Kosova punon në tre ndërrime, Maqedonia (sërish) jep vetëm...

Autoritetet Kosovare, me përkushtimin maksimal janë vënë pas zbatimit të fjalës popullore “Punë punë natë e ditë, që të shohim pakës dritë” të thënë...

Lajmi Fundit:Arrestohet Sasho Mijallkov

Dokaz kupton se për momentin,ish drejtori i DSK-së,Sasho Mijallkov është arrestuar në hotelin Marriot. Dhe i njëjti është dërguar në Shutkë.

Skandal: Talat Xhaferi ka përshëndetur pozicionin e qeverisë hungareze ndaj Gruevskit

Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë Talat Xhaferi ka përshëndetur pozicionin e qeverisë hungareze lidhur me rastin e ish kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski, ka deklaruar...

Lajm i Fundit: Hungaria i jep azil Gruevskit

Zyra hungareze për migrim e ka aprovuar kërkesën e ish kryeministrit të dënuar maqedonas, Nikolla Gruevski, për azil politik në Hungari, kanë njoftuar jozyrtarisht...

Ilir Meta valëviti flamurin Kuq e Zi në Manastir, si Ismail...

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta po qëndron në Maqedoni me rastin e 110 vjetorit të Kongresit të Alfabetit. Gjatë këtij qëndrimi ai ka bë...

Pollozhani: Kur do të ikin hienat tona që e mbajtën Gruevskin...

Veprimtari shqiptar Shpëtim Pollozhani, ka komentuar ikjen e Gruevskit në Hungari. Sipas tij tani parashtrohet pyetja a do të ikin edhe hienat tona, shkruan...

Kthimi i madh i diasporës

Gazeta Lajm dhe Lajm.tv prej sot fillon edicionin e emisioneve dokumentare kushtuar diasporës. Emisioni i titulluar “Me Diasporën” do të transmetohen një herë në...

Mediat serbe: Gruevski iku në Hungari përmes Tiranës

Lajmi i ikjes së ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski është ende një temë aktuale në rajon. Mediumi “Politika” serbe dha lajmin se Gruevski kishte ikur në...

Katica Janeva sjell lajme të reja për të dyshuarit Ali Ahmeti...

Në intervistën e saj në 1TV , prokurorja e Prokurorisë Speciale Publike, Katica Janeva është pyetur edhe për lëndët që kanë të bëjnë me...

OPINIONE