3 C
Skopje
Thursday, January 24, 2019
Home Kryesore Page 2

Kryesore

Kushti i Kasamit, ende s’dihet a do të bëhet Maqedonia pjesë...

Ende nuk dihet çfarë do të ndodhë me Maqedoninë, a do të bëhet pjesë e NATO-s dhe BE-së apo do të mbetet në izolim...

Kasami nuk lëshon pe, seanca për ndryshimet kushtetuese shtyhet për nesër

As sot nuk ka nisur seanca për ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë. Seanca është caktuar të mbahet nesër në ora 12:00,...

Xhaferi: Askush s’po mbahet i mbyllur në Kuvend, Baçevi po shpif

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, z. Talat Xhaferi i demanton në mënyrën më të ashpër informatat e deklaruara nga lideri i Maqedonisë...

Zaev: Do të ketë përgjegjësi nëse nuk kalojnë ndryshimet kushtetuese

Shumica parlamentare ende nuk ka siguruar dy të tretat e votave për të miratuar ndryshimet kushtetuese, dhe me këtë zbatimin e Marrëveshjes me Greqinë...

Aziri: Nuk ka më dyshime, shqiptarët janë popull autoktonë në Maqedoni...

Nënkryetari i Aleancës për Shqiptarët Elmi Aziri përballë gazetarit Borjan Jovanovski i ftuar debatin e 1TV duke diskutuar rreth takimit të fundit mes Ziadin...

Afrim Gashi: Akti më i lartë patriotik shqiptar në Maqedoni sot...

Në një intervistë për portalin INA, kryetari i Lëvizjes BESA, Afrim Gashi, mes të tjerash pyetjes për ndryshimet kushtetuese i është përgjigjur kështu. Gashi: Siç...

Lagja Duqanxhik e Shkupit, dy ditë pa rrymë në mes të...

Lagja Duqanxhik e Shkupit prej të mërkurën ka mbetur pa energji elektrike. Banorët ankohen se në këto ditë të ftohta dimri nuk kanë si...

Kryeministri Zaev nuk i ka siguruar 80 votat: “E Maqedonisë nuk...

Para nisjes së vazhdimit të seancës plenare për ndryshimet kushtetuese, kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev edhe sot është shprehur optimist se i ka siguruar...

Georgievski ka dashur të zgjidhë problemin e emrit që në vitin...

E shoh se Vlatko Gjorçev do të kandidohet për president atë e shoh sipas kampanjës, e shoh se çfarë kampanje ai bën, mirë është...

Shkup: Shqiptari sulmon me thikë kolegen e tij shqiptare, ja në...

Një i punësuar në Agjencinë për shërbime audiovizuele, sot në vendin e punës me thikë e ka sulmuar kolegen e tij, shkruan Netpress....

Tsipras: Gjatë muajit janar marrëveshja e Prespës do të arrijë në...

Procesi i ratifikimit të marrëveshjes së Prespës në Greqi, do të fillojë menjëherë pasi në Maqedoni të përfundojnë ndryshimet kushtetuese dhe rezultati zyrtarisht të...

Kasami decid: Pa përmbushjen e kushteve të Lëvizjes BESA, nuk votojmë...

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami në emisionin e mbrëmshëm në Click Plus në Tv 21 tha se nëse nuk përmbushen kushtet e...

Sot vazhdon seanca për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

Seanca e Kuvendit të Maqedonisë në të cilën duhet të diskutohet dhe miratohen propozim-amendamentet për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë, do të vazhdojë sot...

Seanca për ndryshimet kushtetuese vazhdon nesër. Zaev – deputetëve: Zgjidhni mes...

Ka përfunduar dita e parë e diskutimeve rreth fazës së tretë dhe finale të ndryshimeve kushtetuese. Ashtu siç ishte paralajmëruar, kjo seanca po mbahet pa...

Protestuesit shkaktojnë incident para Kuvendit, reagon policia (FOTO)

Forcat policore kanë intervenuar duke arrestuar disa nga protestuesit para godinës së Kuvendit, njofton SHENJA. Reagimi i policisë erdhi pasi një grup prej protestuesve kanë...

“Plumb në ballë për Zaevin”, ja kush e kërkon! (Foto)

Në prag të votimit përfundimtar të Marrëveshjes së Prespës në Kuvendin e Maqedonisë, është tensionuar mjaft situata në Shkup. Nacionalistët maqedonas kanë filluar protesta...

Mbi 40 vite burg për kumanovarët për incidentin e armatosur në...

Gjykata Themelore e Tetovës ka sjellur vendim për incidentin që ndodhi më 5 prill të vitit të kaluar në Reçicë të vogël, ku për...

Protestuesit e fyejnë Mickoskin sepse refuzoi të mbajë fjalim

Lideri i opozitës Hristian Mickoski ka refuzuar të drejtohet protestuesve para Kuvendit të Maqedonisë. Disa herë u kërkuar nga ai që të marrë fjalën...

Atë që nuk po e bën komuna e Likovës, po e...

Fshatrat e komunës së Likovës i ka kapluar bora dhe ngrica. Shumë rrugë kalohen me vështirësi, por kjo nuk shqetëson organet komunale që fare nuk...

Komuna e Gostivarit e gatshme të ballafaqohet me motin e ligë

Sipas parashikimit të motit të Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike dhe rekomandimit të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Komuna e Gostivarit është duke i bërë...

Ivanovi të shpallë “ligjin ushtarak”, thirrjet e protestuesve para Kuvendit

Dhjetëra përkrahës të organizuar nga “Maqedonia Bllokon” po qëndrojnë para ndërtesës së Kuvendit ku sot është paraparë që të debatohet për ndryshimet kushtetuese. Ata...

Baçev: Edi Rama narkoman, Hashim Thaçi diler i organeve njerzore (VIDEO)

Kryetari i partisë pro ruse “Maqedonia e Bashkuar” Janko Baçev, ka përdorur retorikë të ashpër kundër liderëve shqiptarë në Shqipëri dhe Kosovë, gjatë...

Dorëheqja e deputetit, shkak për shtyrjen e seancës për ndryshimet kushtetuese

Seanca për ndryshimet kushtetuese është shtyrë për më vonë. Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi ka njoftuar se çështja ndërlidhet me dorëheqjen e deputetit të...

Borë deri në 50 cm edhe pasdite në Maqedoni

Në orët e pasdites në Maqedoni do të ketë reshje më të rrëmbyeshme të borës, veçanërisht në pjesët perëndimore, ku pritet të formohet shtresë...

Inspektorati shton kontrollet për pagesën e K-15 për punëtorët

Ministria për Punë dhe Politikë Sociale informon se Inspektorati Shtetëror i Punës ka përforcuar kontrollet tek kompanitë private për pagesën e K-15 për punëtorët. Nga...

LSDM akuza VMRO-së: Po bllokoni zgjedhjen e përbërjes së Antikorrupsionit

Deputeti i LSDM-se, Aleksandar Kiracovski akuzoi VMRO-DPMNE-ne ne opozite per bllokimin e Ligjit për luftimin e korrupsionit dhe konfliktit të interesit me të cilin...

Shkup, një shtetase turke akuzohet se ka dashur të kontrabandojë ar...

Prokuroria Themelore Publike Shkup ka dorëzuar akuzë kundër një personi, 27-vjeçar shtetas i Turqisë për shkak të kryerjes së veprës penale “Kontrabandë” sipas nenit...

Marrëveshja e Prespës po e nxeh skenën politike në Greqi

Në prag të votimit të fundit për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë dhe afrimit të momentit kur topi do të hidhet në terrenin...

Janë siguruar rreth 100 milionë denarë për uljen e ndotjes së...

Qeveria në seancën e sotme e pranoi propozim-programin për investim në mjedisin e jetesës për vitin 2019. Krahas programit për investime prej 130.8 miliardë...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me me vranësira mesatare dhe reshje të borës, sidomos në pjesën perëndimore të vendit. Sipas Drejtorisë për Punë...

Taravari vizitë në Bruksel, takime me eurokomisarin Han dhe eurodeputetë

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, Dr. Arben Taravari, ka udhëtuar sot për vizitë zyrtare në Bruksel, njoftoi ASH. Gjatë këtij qëndrimi dyditor, Sekretari...

Kartoni i gjelbërt pritet të bëhet obligativ me regjistrimin

Kartoni i gjelbër do të bashkohet me polisat e auto-përgjegjësisë, kështu që secili pronar duhet ta nxjerrë atë gjatë regjistrimit të automjetit. Ky ndryshim...

Ekskluzive: Qeveria gati të pranojë edhe kërkesën e Lëvizjes Besa

Takimi i deputetit të Lëvizjes Besa, Fadil Zendeli me kryeministrin Zoran Zaev dhe ministrin e Jashtëm, Nikolla Dimitrov ka përafruar qendrimet rreth çështjes së...

Zaev pas takimit me Selën: Janë pranuar propozimet e Aleancës për...

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, sot ka mbajtur takim me kryetarin e Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, me të cilin kanë diskutuar për procesin...

Bejlli: Duhet të përgjigjen organizatorët e dhunës në Kuvend

Qeverinë e Republikës së Maqedonisë e presin vendime të rëndësishme strategjike në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, deklaroi ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhejs...

VMRO-DPMNE mund të përjashtojë deputetë tjerë nëse mbështesin ndryshimet kushtetuese

Partia opozitare VMRO-DPMNE edhe më tej ka mundësi që të përjashtojë deputetët nga radhët e saj partiake, nëse ato votojnë për ndryshimet kushtetuese, të...

Bekteshi: Në vitin e fundit ka pasur rritje të prodhimit vendor...

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me Zëvendës Drejtorin e Përgjithshëm të ELEM-it Fatmir Limani vizituan KXE Oslomej, si dhe vendndodhjen e planifikuar...

Sela: Deklarata e Bujar Osmanit, naive. Nuk pengojmë anëtarësimin në NATO...

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, i ka quajtur naive deklaratat e zëvendës kryeministrit Bujar Osmani, i cili gjatë paradites porositi partitë shqiptare të mos...

Nesër dhe pasnesër priten reshje më të dendura të borës

Nën ndikim të valës së ftohtë dhe të lagësht, nesër dhe pasnesër do të ketë reshje më të dendura të borës, veçmas në pjesët...

Bujar Osmani: ASH-ja dhe BESA, s’duhet të rrezikojnë ndryshimet kushtutese (VIDEO)

Duke folur për amendamentet e ASH-së dhe Lëvizjes Besa që kanë të bëjnë me ndryshimet kushtetuese, zëvendës kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani ka...

Sulimani: Më tepër aktivizëm qytetar në vitin 2019

Në përgjithësi vitin 2018 në aspekt politik do ta mbaj mend për dy komponenta, e para është Marrëveshja e Prespës e cila sipas meje...

Zaevi ende nuk i ka siguruar votat e Kasamit dhe Selës

Përfaqësuesit e Qeverisë dhe ata të Lëvizjes BESA do të takohen sot për të shqyrtuar në detaje propozimet e partisë opozitare shqiptare dhe për...

Baily: Vitin e kaluar ndodhën shumë ngjarje historike

Ambasadori i SHBA-ve në Maqedoni, Jess Baily në një intervistë për “Zërin e Amerikës” në gjuhën maqedonase tha se pas një viti të udhëheqjes...

Taravari: Të mbrosh gjuhën shqipe, mos të quhet 20%, të quajnë...

Këto ditë disa zëra që në rastin më të mirë duan të ngrenë pluhur mediatik sepse rrojnë nga paratë e spekulimeve mediatike, pra këta...

Komunikacioni në Maqedoni, ngricat vështirësojnë qarkullimin e makinave

Komunikacioni në rrugët shtetërore zhvillohet pa pengesa në rrugë të lagura, ndërsa në disa vende ka mbetje të borës. Prej orës 07:30 ndalesa për lëvizje...

Loja e ulët e Zaevit me Ziadin Selën

Kryeministri i Maqedonisë ka vazhduar bisedimet me të gjithë deputetët e partive politike të opozitës për të siguruar dy të tretat e votave për...

Protestë më 10 janar para Kuvendit të Maqedonisë: Amnisti për të...

Po amnistoni krimet e LDSM-DPMNE-BDI! I dënoni ata që shesin marule! E shpërbleni banditizmin politik, ndërsa e ndëshkoni varfërinë. Ligjet tuaja i shërbejnë një...

Nesër fillon faza e fundit për ndryshimet kushtetuese, shumica e votave...

Faza e tretë dhe e fundit për zbatimin e marrëveshjes së Prespës do të fillojë nesër (9 janar), kur është caktuar seancë në Kuvend...

Gruevski ka ikur përkohësisht, do të kthehet! Ja kush e thotë

Portali maqedonas “Infomax.mk” nëpërmjet një teksti të publikuar sot, ka treguar bashkëbisedimin e tyre me një të afërm të ish kryeministri të Maqedonisë dhe...

Gruevski: Zaev po të mund do më mbytë në një pikë...

Portali në gjuhën maqedonase ‘InfoMaks’ ka publikuar bisedë me një nga personat të cilët e kanë vizituar në Budapest të Hungarisë, ish-kryeministrin Nikolla Gruevski,...

Besimtarët ortodoksë në Maqedoni sot e festojnë lindjen e Krishtit –...

Besimtarët ortodoksë në Maqedoni sot e festojnë lindjen e Krishtit – Krishtlindjet. Në të gjitha tempujt kishtarë të Kishës Ortodokse të Maqedonisë sot...

Zgjidhet personazh i vitit, Flori Mumajesi “i’a heq” çmimin vetes: I...

Kantautori Flori Mumajesi është zgjedhur si Personazhi i Vitit nga Revista Class. Ndonëse është falenderues ndaj votuesve, Flori “ia ka hequr” vetes këtë çmim duke...

Nik Bigman: Ali, Maqedonia duhet të të faleminderohet

Ish i dërguari i NATO-së në Maqedoni pas luftës së vitit 2001, Nikolas Bigman, në një letër të shkruar enkas për ditëlindjen e 60...

Kjo është shqiptarja që po kandidon për deputete në parlamentin e...

Në Zvicër ka shumë shqiptarë të suksesshëm, që janë shumë mirë të integruar në shoqërinë zvicerane. Ata janë figura kyçe në sport, kulturë e...

Paralajmërohet protestë më 9 janar kundër ndryshimeve kushtetuese

Lëvizja “Bojkotoj ndryshimet kushtetuese” bëri thirrje në protestë gjithpopoullore, pa fjalime me flamuj, para Kuvendit të Maqedonisë më 9 janar nga ora 12:00 për,...

Kumanovari që i dha armën më të fuqishme UÇK-së në Kosovë

Ngjarje e madhe! Vetem te populli shqiptare ka histori te tilla! Nga Radio Zeri i Kumanoves ne Radio Kosova e Lire! Atdhetari e patrioti Ismet Bexheti, luftes...

Sigurohen 85 vota për ndryshimet kushtetuese

Ekskuzivisht mirret vesh që partnerët e koalicionit, Zaev dhe Ahmeti, kanë zhvilluar biseda me deputet nga opozita maqedonase në mënyrë që të rritet mbështetja...

Maqedoni, dhe një transplantim i suksesshëm i veshkave nga një dhurues...

Mjekët e Klinikës për anestezi, reanimacion dhe kujdes intensiv Karil, urologjisë, neurologjisë dhe Institutit i Transfuzioneve sërish kryen transplantim të suksesshëm të veshkave nga...

Ndërmarrja publike “Higjiena komunale” – Shkup: Pastrohet bora në të gjitha...

Gjatë ditës së sotme, 50 punëtorë të ndërmarrjes Publike “Higjiena komunale” – Shkup pastrojnë borën në bulevardet dhe rrugët e Komunave të Shkupit, informojnë...

Moti i keq në Greqi, një e vdekur dhe dy të...

Një grua e moshuar u gjet e vdekur dhe dy burra të tjerë rezultojnë të zhdukur, pasi stuhitë goditën një pjesë të madhe të...

Dita e parë e skijimit. Ski-liftet në Kodrën e Diellit punojn...

Sezoni i skijimit në Kodrën e Diellit ka filluar sot. Tradicionalisht në ditën e parë, skijimi është falas. Nga Qendra e Skijimit dje informuan se...

Tevdovski: Hyrja në NATO do të risë investimet e huaja në...

Në intervistën për gazetën mujore “Zaman”, ministri i Financave, Dragan Tevdovski duke folur rreth pritjeve për zhvillimin ekonomik tha se “stabiliteti dhe statusi ndërkombëtar...

Maqedoni, komunikacioni nëpër rrugë të lagështa

Komunikacioni nëpër rrugët shtetërore po zhvillohet nëpër rrugë të lagështa me mbetje të borës në rrugë pas ndërhyrjes së ekipeve kujdestare të ndërmarrjes publike...

Ndërmarrjet publike në Maqedoni thellojnë borxhet

Një pjesë e madhe e ndërmarrjeve publike në Maqedoni edhe gjatë vitit 2018 janë radhitur në krye të listët së borxhlinjve ndaj Drejtorisë së...

Nga ky vit, kartoni i gjelbërt obligativ me regjistrimin

Kartoni i gjelbërt do të bashkohet me polisat e auto-përgjegjësisë, kështu që secili pronar duhet ta nxjerrë atë gjatë regjistrimit të automjetit. Ky ndryshim...

Asaf Ademi sërish jep shembull: Harxhimet në Vjenë i ka paguar...

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, vazhdon ta befasojë për të mirë opinionin në Maqedoni. Si mysafir i ftuar në koncertin festiv të Operës së Vienës,...

Rasti i Almirit, rikualifikimi kthen lëndën në rigjykim (Video)

Kthimi i rastit të Almir Aliut në rigjykim nënkupton vendimin dhe rikualifikimin e padrejtë të bërë nga Prokuroria Themelore dhe Gjykata Themelore në Kumanovë....

Shpëtohen 10 policë afër fshatit Tanushë, ishin në rrezik!

Dhjetëra policë kufitarë që disa ditë kanë qenë të bllokuar ne stacionin policor në fshatin Tanushë, për shkak të borës, sot janë transferuar në...

Policët që ishin të bllokuar në Tanushë janë tërhequr me helikopter

Dhjetëra policë kufitar që ishin të bllokuar disa ditë në stacionin policor në fshatin Tanushë, për shkak të borës janë hequr në Shkup me...

Fatime Fetai: Mua më kall gjuha dhe muzika serbe (VIDEO)

Rrallë kush nuk e njeh Fatime Fetain. Ajo u bë e njohur kur nisi në Prokurorinë Speciale në krah me Katicën. E më shumë...

Teuta Arifi ka dyfishuar borxhin e Komunës së Tetovës

Sipas dokumenteve zyrtare të mbledhura nga komunat përmes Ligjit për qasje të lirë deri te informatat, Komuna e Tetovës është një ndër 19 komunat...

Rinia e Sllupçanit nuk iku nga lufta, po ikën nga papunësia(VIDEO)

Shkruan: Albion Mehmeti “Rinia po ikën nga fshati ndërsa numri i foshnjeve të posalindura po shënon rënie të vazhdueshme”. I shqetësuar nga ky fenomen negativ...

A mundet të rezistojnë Sela dhe Kasami?

Nga Xhevdet Nasufi Politika shqiptare që nga qeverisja e PDSH-së me në krye Arbër Xhaferin në fokusin e vet braktisi iden e integrimit të shqiptarëve...

Grekët dhe shtetasit e Maqedonisë ua kanë shtrenjtuar automjetet bullgarëve

Për shkak të interesit të madh të grekëve dhe shtetasve të Maqedonisë për automjete më ekologjike, në vendet ku shiten veturat në qytetin Dupnicë,...

Sheqerinska: Unë personalisht isha viktimë e Gruevskit

Radmilla Sheqerinska për televizionin “1Tv” tha se personalisht ka qenë viktimë e Nikolla Gruevskit dhe se e mbështet Ligjin për Amnisti. “Së bashku me shumë...

Zhutat e kallin krejt për 60 vjetorin e Ali Ahmetit (FOTO/VIDEO)

Mjeshtrit e mirënjohur të folklorit nga Dukagjini i Kosovës të njohur si “Zhutat” kanë udhëtuar sonte për në Zajas tek konaku i Ali Ahmetit,...

Shkup, babai e gjen djalin e tij të vdekur

Një 29-vjeçar nga Shkupi dje ka lajmëruar në stacioni policor se djali i tij nuk po jep shenja jete. “Më 03.01.2019 rreth orës 07:35 në...

Hajrush Avdia nga “Grupi u Kumanovës” ka një kërkesë

Dërguar deri në Pa Censurë nga Hajrush Avdia i dënuar nga “Grupit i Kumanovës” “Un hajrush avdia pjesetar i grupit te kumanoves i bej thirje...

Banorët e fshatit shqiptar të Shkupit të bllokuar prej ditësh nga...

Për shkak të reshjeve të dendura të borës, banorët e fshatit malor Maja e Zezë (Crvni Vërv) të komunës së Studeniçanit janë bllokuar dhe...

Kasami takim me kryeministrin, Zaev: I gatshëm t’i dëgjoj kërkesat e...

Në godinën e qeverisë eshte realizuar takimi mes kryeministri Zoran Zaev dhe kreut të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami. Zaev më herët gjatë ditës deklaroi...

Bora bllokon Brezën në Karadak të Shkupit

Reshjet e borës në disa vende kanë bllokuar rrugët, e ndër të është edhe Breza një fshat në Malësinë e Karadakut të Shkupit. Sipas...

Ndalohet qarkullimi i automjeteve të rënda në rrugën Gostivar-Kërçovë

Në rrugën Gostivar-Strazhë-Kërçovë, për shkak të reshjeve të borës është ndaluar qarkullimi i automjeteve të peshave të rënda, deklarojnë nga Auto-Moto e Maqedonisë. Nga NP...

Në Butel zbulohen 300 kilogramë lëndë narkotike, arrestohet një person

Tek një burrë 30-vjeçar nga Buteli i Shkupit janë zbuluar 229 qese me mariuhanë me peshë totale prej 300 kilogramë. “Sektori për Punë të Brendshme...

“Në administratën e Maqedonisë po plotësohen vendet e zbrazëta prej vitit...

Me konkurset e shpallura për punësim në administratën publike po plotësohen vendet e zbrazëta nga gjysma e dytë e vitit 2017 dhe kjo nuk...

Zaev: Dëshirojë kandidat konsensual për president

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev ka thënë se dëshiron që për zgjedhjet presidenciale të ketë kandidat konsensual pas të cilit do të qëndrojnë të...

Epidemia e fruthit në Shkup, sot janë vaksinuar 703 fëmijë

Është rritur numri i fëmijëve të cilët ditëve të fundit janë vaksinuar me vaksinën MRP. Në klinikat e Shkupit sot deri në orën 11...

Gjykimi për Almirin nis nga e para

Rasti i Almir Aliut kthehet nga e para. Kjo përshkak se Gjykata e Apelit e ka shfuqizuar vendimin e Gjykatës Themelore të Kumanovës. Këtë...

Zaevi jep detaje nga ndërtimi i autostradës që lidhet me Kosovën

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev deklaroi se tenderi i parë për 1.9 kilometrat e para të autostradës Shkup-Bllacë, shteg që lidh Shkupin me Prishtinën,...

Saliu thumbon Zaevin: Kryeminstër, po vonoheni sikurse rritja ekonomike! (Video)

Kryeministri Zoran Zaev së bashku me ministrin e Financave Dragan Tevdovski, dje kanë mbajtur konferencë për shtyp në të cilën kanë prezantuar planet ekonomike...

Shqiptarja nga Maqedonia, berberja më e mirë për meshkuj në Zvicër...

Shkruan: Isen Saliu Në qytetin Sion të Zvicrës, biznes familjar zhvillon çifti bashkëshortor Saliu nga Prilepi i Maqedonisë. Demirali Saliu dhe bashkëshortja e tij Jesma...

Komunikacioni, vazhdon ndalesa për rrugët Mavrovë-Dibër dhe Gostivar-Kërçovë

Trafiku në rrugët shtetërore po zhvillohet nëpër rrugë të lagshta, kurse në disa vende ka mbetje të borës. Borë bie në Manastir, Kriva Pallankë, Dellçevë,...

Maqedonia një ndër shtetet e fundit në Evropë për rrogën mesatare

Republika e Maqedonisë radhitet si një ndër shtetet e fundit në Evropë pë sa i përket rrogës mesatare, kështu flasin rezultatet dhe matjet ekonomike...

Detaje nga ndërtimi i autostradës që lidhet me Kosovën

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev deklaroi se tenderi i parë për 1.9 kilometrat e parë të autostradës Shkup-Bllacë do të hapet në mesin e...

Zaev trondit Serbinë: Më pëlqen heqja e kufirit Kosovë – Shqipëri,...

Për kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, deklarata e kryeministrit shqiptar, Edi Rama për hapjen e kufirit me Kosovën, është e mirëseardhur. Duke komentuar deklaratën e...

Spasovski: Arratisja e Gruevskit është lëndë komplekse

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski thotë se ministria ka kryer punën e saj në hetimin e arratisjes së ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski dhe...

Blerim Bexheti flet për të arriturat dhe projektet e planifikuara në...

Kryetari i komunës së Sarajit Blerim Bexheti në emisionin ‘ Zgjohu me ne’ në RTVM flet për projektet e realizuar gjatë viti 2018 dhe...

Qeveria e Maqedonisë pa plan për kazinotë dhe bastoret

Ndërkohë që Shqipëria në vitin e ri 2019 ua vuri drynin 4.300 bastoreve dhe kazinove, pushteti në Maqedoni thuajse një vit zhvillon debat për...

Sllupçani pa ujë të pijshëm, në fshat janë tharë puset (VIDEO)

Shkruan: Albion Mehmeti Fshati Sllupçan në këto ditë të ftohta të dimrit, po përballet me një problem që është karakteristik për muajt e ngrohtë të...

Buçkovski: LSDM do të fitojë 100mijë vota më tepër se VMRO-DPMNE...

Arritja e Marrëveshjes së Prespës e shënoi vitin 2018 dhe bëri hap të rëndësishëm në rrugën strategjike të Maqedonisë. Ish kryeministri i Republikës së Maqedonisë...

Nuk dorëzohet Hazbi Lika, paralajmëron “vërsulje” në vitin 2019

Edhe pse ka mbetur pa poste brenda partisë, kurse ka shumë paralajmërime që do të humbë edhe postin në qeveri, zv/kryeministri Hazbi Lika...

Fluks largimesh në Portin e Durrësit pas festave të fundvitit

Pasi kaluan festat e fundvitit në atdhe, shumë familje emigrantësh po kthehen në vendet e Bashkimit Europian ku jetojnë e punojnë, duke shfrytëzuar tragetet...

Vazhdohet afati për paraqitjen e e-tatimit personal në DHP

Qytetarët të cilët deri më 31 dhjetor nuk u regjistruan në sistemin e Drejtorisë së të Hyrave Publike për tatim personal, do të mund...

Hiqet ndalesa për kamionë në rrugën Strugë VK Qafë Thanë

Ndalesa për qarkullim për automjete të rënda transportuese në aksin rrugor Strugë – vendkalimi kufitar Qafë Thanë është hequr nga ora 7.45 minuta, bëri...

Nga sot në tregjet e gjelbërta ndalohet shitja e prodhimeve joushqimore,...

Në tregjet e gjelbërta nga sot e tutje nuk do të mundet të shitet çfarë do artikulli. Veshje, mbathje, tekstil dhe çfarëdo prodhime joushqimore tani...

A do të shënojë kthesë në ekonominë e Maqedonisë viti 2019?

Gjatë vitit 2019 pritet të bëhen të dukshme rezultat e zhvillimit ekonomik vetëm nëse Qeveria e Maqedonisë realizon premtimin se këtë vit do të...

Joveski: Kush do të kryejë kontroll mbi punën e PSP-së?

Prokurori shtetëror publik, Lubomir Joveski për MIA-n tha se thelbësore është të vendoset se kush do të kryejë kontroll mbi punën e Prokurorisë Speciale...

Marrëveshja e Prespës finalizohet më 10 janar!

Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës mund të finalizohet më herët nga afati i paralajmëruar nga autoritet. Ndonëse seanca për miratimin e ndryshimeve kushtetuese është...

Kërcënohet me bombë gjykatësja që nuk deshi ta lirojë Mijallkovin para...

Gjykatësja Vesna Dimshovska shetitet nën sigurim të policisë, njofton Dosie.mk. Ajo është frkësuar se dikush po tenton t’i vendosë bombë nën veturë. Këtyre ditëve,...

Sëmundje e rrezikshme po përhapet në Maqedoni, mori viktimën e parë

Një pensioniste 65 vjeçare nga Shtipi ka ndërruar jetë nga sëmundja “lishmanioza”, kurse tre persona tjerë janë infektuar, kanë konfirmuar epidemiologët nga Qendra për...

Qytetarët apel Zaevit e Ahmetit: Mbyllni bastoret si Edi Rama! (VIDEO)

Vendimi i Qeverisë së Shqipërisë për të mbyllur të gjitha pikat e basteve duhet të merret si shembull edhe nga Qeveria e Maqedonisë. Qytetarët...

Disa persona nga Treboshi i Zhelinës janë arrestuar pasi janë kapur...

Më 01.01.2019 në orën 01:10 nga ana e zyrtarëve policor nga SPB Tetovë në rrugën “Marshall Tito” në afërsi të mbikalimit hekurudhor janë parë...

Në Berovë -11, në Kodrën e Diellit 14 centimetra borë

Sipas Entit Hidrometeorologjik të Maqedonisë gjatë mëngjesit të sotëm më ftohët ka qenë në Berovë ku janë shënuar temperatura deri në -11 gradë celsius,...

Kapitulli 23 – prioriteti i parë i Ministrisë së Drejtësisë...

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska në ditën e parë pas marrjes së detyrës tha se përkushtimi i saj do të jetë që të përmirësohet...

Shpërngulja e të rinjve po rrezikon pensionistët!

Deficiti në Fondin për Sigurim Pensional dhe Invalidor vazhdimisht rritej viteve të fundit, pas çka u imponua çështja e qëndrueshmërisë së tij në periudhë...

Maqedoni, shteti “grabitë” tatimin e qytetarëve që luajnë në bastore dhe...

Nga 1 janari ka nisur të aplikohet edhe rritja e tatimit të fitimit personal nga 10 deri në 15 për qind nga lojrat e...

Fshatrat ku banonin shqiptarët ortodoks në Maqedoni

Disa fshatra të komunës së Kavadarcit në lindje të Maqedonisë ishin vendbanime të shqiptarëve krishterë, që u asimiluan ndër vite. Nga Arben Llalla Shpeshherë kemi lexuar...

Humbi jetën një çiklist në rajonin e Tetovës

Një banor i Sedlarcës së Poshtme të Tetovës (51) ka vdekur pasi që, gjatë ngasjes së biçikletës. është qëlluar nga një makinë BMV me...

Bilalli: Do të vihet në pikëpyetje nevoja e ekzistimit të PSP-së

Ndryshimet e fundit në Kodin Penal me të cilat parashihet se do të reduktohet dënimet e zyrtarëve dhe ish zyrtarëve publikë, ndërsa një pjesë...

Parashikimi i motit

Moti sot në Maqedoni do të jetë paradite me diell dhe vranësira të pakta ndërsa pasdite priten reshje bore. Temperatura e mëngjesit do të lëviz...

Kreu i BFI-së i mllefosur me Qeverinë: Kishat po i ndërton...

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi i mllefosur me Qeverinë, ka theksuar se kishat po i ndërton shteti, ndërsa xhamitë po...

Aksident fatal në Bërvenicë të Tetovës, humb jetën një person

Një aksident fatal ka ndodhur sonte në rrugën rajonale Tetovë – Bërvenicë, ku për pasojë ka humbur jetën një person. Komandanti i zjarrfiksave thekson se...

Jepen detaje të reja rreth vrasjes në Gjorçe Petrov

Prokurori Publike ka kërkuar paraburgimin për të dyshuarin i cili kreu vrasjen për shkak të një borxhi prej 300 euro në Gjorçe Petrov, ndërsa...

Qytetarë të shumtë ndërrimin e viteve e pritën në sheshin e...

Pavarësisht se themi që euforia e Vitit të Ri po ulet nga viti në vit, pamjet nga kamera e Alsatit e dëshmojnë të kundërtën. Në...

Tradita vazhdon në lagjen Debar Mallo, këngë e valle, zgjidhet kumbari...

Raki të ngrohtë dhe meze. Kështu filluan ditën e parë të vitin 2019 banorët e Lagjes Debar Maallo. Banorët e Debar Maallos, nuk heqin...

Haradinaj: Familja Hyseni humbi birin e saj, ndërsa ne mikun dhe...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka vizituar familjen e luftëtarit të lirisë, Avni Hyseni. Haradinaj ka thënë se familja Hyseni humbi birin e...

Dimitrov: Nxorëm maksimumin nga marrëveshja e Prespës

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, vlerëson se në bisedimet me Greqinë dhe në Marrëveshjen e arritur mes dy vendeve në...

Deputetët e VMRO-DPMNE-së bënë homazhe para varrit të Kiro Gligorovit

Deputeti Vllatko Gjorçev kryesoi delegacionin e VMRO-DPMNE-së në varrezat rezidenciale në Butel, në përvjetorin e shtatë nga vdekja e ish-presidentit të Maqedonisë, Kiro Gligorov. Respekt...

Ja ku e festuan Vitin e Ri politikanët në Maqedoni

Vitin e Ri nuk e kaloi në parabugim Mijalkov, ai kaloi një mbrëmje të mrekullueshme në hotelin më luksoz në Maqedoni Merrioti. Tradicionalisht, Presidenti Gjorge...

Mbrëmë 24 persona në gjendje të alkoolizuar janë pranuar në Klinikën...

Në Klinikën për Toksikologji në Shkup mbrëmë janë pranuar 24 pacientë, të cilët të gjithë kanë qenë në gjendje të alkoolizuar. Ata pas ndihmës...

2019-ta nis me 5 të lënduar nga mjetet piroteknike

Në 8 orëshin e parë të këtij viti, Klinika Emergjente në Prishtinë ka trajtuar gjithsej 65 raste. Mjeku kujdestar në Emergjencë, Skender Fetahu ka bërë...

Shkup, tetë zjarre gjatë natës së ndërrimit të viteve

Tetë zjarre janë regjistruar në territorin e Bashkisë së Shkupit gjatë kohës së ndërrimit të viteve. Siç thonë për AIM nga Njësiti territorial kundërzjarreve, ekipet...

Tsipras: Marrëveshja e Prespës do të ratifikohet në Greqi, do të...

Kryeministri grek Alexis Tsipras në urimin e tij të Vitit të Ri për qytetarët grek, shprehet i bindur se Marrëveshja e Prespës do të...

Foshnja e parë në Gostivar për vitin 2019 është vajzë

Në Gostivar foshnja e parë për vitin 2019 është vajzë. Ajo ka lindur dy minuta pas mesnatës. Siç informojnë nga Departamenti për gjinekologji dhe akusheri...

Maqedonia 2018-2019, sfida dhe shpresa për shtet normal

Maqedonia e ka mbyllur vitin 2018 me shumë sfida, por edhe me shpresën se në vitin 2019, përfundimisht do të realizojë objektivin e saj...

Shqipëria u thotë lamtumirë bastoreve, nisen për Maqedoni!

Në Shqipëri prej sonte në mesnatë hyn në fuqi ligji për mbylljen e bastoreve. Kryeministri shqiptar Edi Rama këtë e ka komentuar vetëm me...

Festa e fund vitit, fëmijët presin dhurata nga “Gjyshi i Vitit...

Pak orë na ndajnë nga festat e fundivitit. Ata që gëzohen më shumë se të gjithë janë fëmijët, të cilët presin dhurata nga “Babagjyshi”. Lajm...

Viti 2018, vit i kthesave në skenën politike

Me shumë zhvillime politike, diplomatike dhe procese maratonike gjyqësore. Kështu do të mbahet mend vitit 2018 në Maqedoni. Ngjarja ma e rëndësishme e cila...

Edhe pesë tjerë të amnistuar për 27 prillin

Numri i të amnistuarve për 27 prillin arrin në 20. Sot Gjykata Penale ka marrë vendim për të amnistuar edhe pesë persona shtesë, nga...

Nga nesër, hyjnë në fuqi një sërë ligjesh të reja

Që nga 1 janari 2019, disa ligje hyjnë në fuqi. Nga nesër, aplikohet tatimi progresiv dhe braktiset tatimi i sheshtë. Ligji për Tatimin në...

Gjykata Kushtetuese solli vendim: Kacarska nuk e ka diskriminuar Jankulloskën për...

Gjykata Kushtetuese në seancën e mbajtur më 25 dhjetor të vitit 2018 solli vendim ku e refuzoi kërkesën e ish-ministres së Punëve të Brendshme,...

Miloshoski denoncon një rast për marrje mito në Prilep

Përmes një statusi në facebook, deputeti i VMRO-së Antonio Miloshoski ka denoncuar një rast për mito në SPB-në e Prilepit në lidhje me vendimin...

Hasani me lajme të mira, hap tre sallat e reja të...

31 dhjetor- Në daljen para mediumeve gjatë ditës së sotme, kirurgu Ilir Hasani ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë pacientët, ai...

Urimi i Ali Ahmeti për Vitin e Ri

Të nderuar miq, të nderuar qytetarë, Para nesh kemi një vit që përcakton fatin tonë dhe të gjeneratave pas nesh, ardhmërinë e qytetarëve, të nesërmen...

Njësia e Ndihmës së Shpejtë do të punojë 24 orë gjatë...

Shërbimet e Ndihmës Shëndetësore Emergjente me trajtim shtëpiak në përbërje të Shtëpive të Shëndetit Publik “Shtëpia e Shëndetit-Shkup”, njofton qytetarët se gjatë kohë së...

Marrëveshja e Prespës, ngjarje e vitit në Ballkanin Perëndimor

Marrëveshja e Prespës mes Maqedonisë dhe Greqisë është një nga ngjarjet që e shënoi vitin 2018, thuhet në analizën e Ballkanit Perëndimor Evropian, uebfaqe...

Porosia e Zaevit për Vitin e Ri: Mbyllëm kontekst që e...

Ky është urimi i kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev për Vitin e Ri 2019: “Të nderuar qytetarët të Republikës së Maqedonisë, Erdhëm në fund të një...

Maqedoni: Ligji për media, shpresë për përmirësimin e kushteve

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë konsideron se me miratimin e ndryshimeve dhe plotësimeve të Ligjit për shërbime audio-vizuale mundësohet krijimi i kushteve më të...

Qytetarët e Maqedonisë këtë vit kanë konsumuar më shumë bukë se...

Qytetarët e Maqedonisë më shumë konsumojnë bukë, vezë, patate, qumësht dhe pije joalkoolike. Statistikat tregojnë se vitin e kaluar një familje kanë konsumuar 272.2 kg...

Me veturën e vjedhur të një politikani shqiptar nga Shkupi, kryhet...

Me veturen per te cilen njoftova se me eshte vjedhure, eshte kryer vjedhje ne nje pompe benzine te njohur ne dalje te Shkupit para...

Krisma në Kërçovë, vritet një person

Një person është vrarë në një kafene në Kërçovë. Siç shkruan “Gazeta e Pavarur”, është vrarë pronari i lokalit, por, për momentin nuk ka...

OPINIONE