4 C
Skopje
Thursday, November 15, 2018
Home Kryesore Page 3

Kryesore

PDSH-ja nesër mbanë Kongresin e VII partiak

Nën moton "Një hap para", Partia Demokratike Shqiptare (PDSH), nesër në Pallatin e Kulturës në Tetovë mbanë Kongresin e VII. Delegatëve të Kongresit, anëtarëve dhe...

Tetova sërish në rrezik nga përmbytjet (VIDEO)

Reshjet e shiut kanë alarmuar banorët e fshatit Poroj në Tetovë. Nga reshjet e mëdha gjatë ditës në Malësinë e Tetovës është mbushur sërish...

Një shtetas i Maqedonisë është kidnapuar dhe është vrarë në Afganistan

Policia e Afganistanit ka njoftuar se një shtetas i Maqedonisë është kidnapuar dhe pastaj është vrarë në Afganistan. Sipas policisë së atjeshme, shtetasi i...

Vazhdojnë përçarjet në BDI, Marrëveshja e Ohrit i besohet Bujar Osmanit,...

Qeveria në mbledhjen e djeshme ka sjellë vendim për organizim të Manifestimit zyrtar më 13 gusht, me rastin e 17 vjetorit të nënshkrimit të...

Merkel dhe Trudo vijnë në Maqedoni, për të përkrahur referendumin?

Po rritet numri i paralajmërimeve nga politikanë të BE-së, por edhe jashtë BE-së, që deri ën fund të gushtit, e veçanërisht në shtator do...

Muhamed Zeqiri: Selam Sulejman Rexhepi

Allahu i Madhëruar ka thënë: “… S’ka dyshim se Allahu nuk e udhëzon në rrugë të drejtë atë që e tepron me të këqija...

Breshëri plumbash në Tetovë

SPB e Tetovës ka informuar se për një ditë ka regjistruar më shumë raste të “plumbave qorr” në rrethinën e Tetovës. Raste të...

Maqedoni: Për katër vite ka fituar 2 milionë euro në ‘Facebook’...

Një qytetar i Maqedonisë gjatë viteve 2014, 2015, 2016 dhe 2017 ka fituar 12 milionë denarë, respektivisht 2 milionë euro. Fitimin e ka krijuar...

Referendumi në Maqedoni do të jetë konsultativ, propozimi arrin në Kuvend,...

Propozim-vendimi për shpalljen e referendumit është dorëzuar në arkivin e Kuvendit të Maqedonisë. Propozim vendimi ka 5 nene. Në nenin e parë thuhet se...

MUHAMED ZEKIRI rastin e BFI-së e adreson edhe te PROKURORIA SPECIALE...

Stacioni i radhës i Muhamed Zeqirit, deputetit të LSDM-së, për ta kërkuar zbardhjen e keqpërdorimeve në Bashkësinë Fetare Islame ishte Prokuroria Speciale Publike, raporton...

Maqedonia në pritje të shpalljes së referendumit (VIDEO)

Kuvendi i Maqedonisë ditëve në vijim duhet të shpallë datën e mbajtjes së referendumit për çështjen e emrit. Kryeministri i vendit, Zoran Zaev, ditë...

ILJASA SALIHU: Shqiptarët duhet ta kushtëzojnë kryeministrin me zyrtarizimin e gjuhës...

Iljasa Salihu, njohës i rrethanave politike në vend, është prononcuar për Lajm TV rreth vendimit për Referendum si dhe pozitën e faktorit shqiptarë në...

Ndarja eventuale e Kosovës “dridh” kufijtë e Maqedonisë

Ndarja eventuale e Kosovës, që po e proklamon presidenti serb Aleksandar Vuçiq, mund të ketë domino efekt në mbarë rajonin, vlerësojnë diplomatët dhe ekspertët...

Lajm i Fundit: Ndërroi jetë Adem Demaçi

Ka ndërruar jetë veprimtari i shquar i Kosovës, Adem Demaçi. Lajmi është bërë i ditur nga nënkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti në seancën e legjislativit,...

Si u shfrytëzua tërmeti i ’63-ës për të dëbuar shqiptarët nga...

Nga tërmeti katastrofik në vitin 1963, 1.070 njerëz e humbën jetën, ndërsa 3.000 u lënduan. Historiani Skënder Hasani, nga arkivi i Maqedonisë, ka siguruar dokumente...

Diplomatët presion Ali Ahmetit që të kërkojë falje për koalicionimin me...

Diplomatët perëndimorë ende dyshojnë për ekzistimin e bashkëpunimit të fshehur mes BDI-së dhe VMRO-DPMNE-së, njoftojnë burime diplomatike. Sipas tyre, ndërkombëtarët janë të frikësuar se...

Lajm i Fundit: Gjendet i vdekur i riu nga Tetova në...

Policia ka njoftuar se të martën më datë 24.07.2017 në ora 15, në gjendje pa vetëdije është gjetur 34 vjeçari me iniciale M.T. nga...

Ekskluzive: Kapet në flagrancë babai i një ish ministri të BDI-së

Drejtoria për Polici financiare deri te Prokuroria Themelore Publike dorëzoi kallëzim penal kundër tre të punësuarve në Agjencinë për Kadastër të Patundshmërive dhe kundër...

Mickovski: Shumica pranoi kërkesat e VMRO-DPMNE-së

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski deklaroi se maxhoranca ka pranuar kerkesat e VMRO-DPMNE-së, qe kane te bejne me miratimin e Ligjit për financimin e...

SKANDALOZE/ Këshilli i komunës së Çairit seancën e mban në gjuhën...

Këshilli i komunës së Çairit don të mbajë mbledhje ‘klandestine’, dhe më çdo kusht mbledhjen duan që ta mbajnë edhe atë vetëm në gjuhën...

Zaev lëshon pe, pranon propozimin e VMRO-DPMNE-së për qeveri teknike para...

Kryeministri Zoran Zaev ka leshuar pe para kerkeses se VMRO-DPMNE-se per Qeveri teknike 100 para mbajtjes se zgjedhjeve parlamentare sipas modelit te marreveshjes se...

Babai i Komandant Shqiponjës ngrit flamurin Kuq e Zi te varri...

Me rastin e trevjetorit të vrasjes së Xhemail Rexhepit-Komandant Shqiponjës, sot në ora 18 te varrezat e qytetit në Kumanovë do të bëhen homazhe...

Pas skandalit të zbuluar, ministri Filipçe ndërpret tenderin 35 milionë euro

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe tha se për shkak të parregullësive në dokumentacion është ndërprerë tenderi prej 35 milionë euro i reagensëve. Ai sqaroi se...

Zbulohen detaje të reja, ja si janë përzier rusët në Greqi...

Gazeta e njohur greke “Kathimerini” ka nxjerrë sot detaje për involvimin rus në çështjen e emrit. Gjithçka që ka të bëjë bazohet në largimin...

Vizat për Gjermani janë inovacion për shqiptarët e Maqedonisë, ja kush...

“Se në Maqedoni nuk ka jetë për të gjjithë dhe se plotikanet maqedonas të ndihmuar nga BDI edhe shumë kohë do të diskriminojnë popullin shqipëtar...

Sela: Ndryshimi i Qeverisë, nuk ua ka ndryshuar pozitën shqiptarëve

Ndryshimi i Qeverisë në Maqedoni nuk ua ka ndryshuar pozitën shqiptarëve që jetojnë atje. Madje, shqiptarët jetojnë tash e 16 vite në monizëm në Maqedoni. Kështu...

Firma e Koço Angjushevit fitoi 160.000 euro nga Fondi për inovacione

160.000 euro nga Fondi për inovacione kanë pushuar në llogarinë e “Kast invest” kompani në të cilën zëvendës kryeministri Koço Angjushev është bashkëpronar. Nga...

Kodi Zgjedhor, rrëzohen të gjitha amendamentet e VMRO-DPMNE-së

Komisioni për çështje evropiane e mbylli diskutimin për propozim ligjin e Qeverisë për ndryshimet e Kodit Zgjedhor. Kryetari i Komisionit Artan Grubi, tha se...

Një spiune ruse në vitin 2015-të ka hyrë në Maqedoni pa...

Hetimi i përbashkët i “Buzzfeed” dhe “Projektit për Raportim për Krim të Organizuar dhe Korrupsion” (OCCRP), tregon se industria për lajmet politike në Veles...

Aksident i rëndë në Rrugën e Kombit (VIDEO)

Makina me targa të Gjermanisë, e një familje me origjinë nga Tetova, sot në mesditë është përplasur me parmakë mbrojtës të autostradës. Makina është...

Shkencëtarja Abazi fiton grand prej 250 mijë eurove për kërkime shkencore

Vigilenca Abazi, asistent profesoreshë e së drejtës evropiane në Departamentin e të Drejtës Ndërkombëtare dhe Evropiane në Universitetin e Maastrichtit ka fituar grand nga...

Kocias: A më pëlqen Maqedonia e Veriut, “JO”. Unë do kisha...

Marrëveshjet ndërshtetërore janë rezultat i kompromisit, bënëm marrëveshje me kontribute për të dyja vendet, ka thënë shefi i diplomacisë greke Nikos Kocias në fjalimin...

Nis takimi i katër liderëve në Shkup (Video)

Në Klubin e Deputetëve filloi takimi i liderëve në formatin prej katër liderësh, dy nga opozita dhe dy nga pozita. Në takim marrin pjesë kryeministri...

Eco Guerilla: Ne nuk u besojmë premtimeve të Jugohromit dhe të...

Lidhur me reagimin e Jugohromit sot, duam ta njoftojmë opinionin edhe një herë se Eco Guerilla të dhënat për nivelin e ndotjes në Tetovë...

Shqiptarët, populli më pro-amerikan (VIDEO)

Shqiptarët janë ndoshta populli më pro-amerikan në Europë dhe këtë e vërtetojnë edhe anketa e sondazhe të ndryshme. Një raport në formë ankete i...

Spasovski nuk zbulon detaje për hetimin rreth involvimit rus në Maqedoni

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski sot në Bruksel në pyetjen nëse MPB mund të japë më shumë informacione për deklaratën e kryeministrit...

Të dënuarit e “Kumanovës”, me kërkesë të tyre po transferohen nga...

Të dënuarit e rastit “Kumanova” për shkak të kushteve, kanë kërkuar që të transferohen nga paraburgimi në burg, edhe pse ende Gjykata e Apelit...

Zaevi “harroi” drejtoritë e Levizjes BESA dhe PDSH-së

Qeveria po zvarrit ndarjen e posteve të drejtorive dhe disa posteve të tjera qeveritare si pjesë e kulaçit të ndarë për Lëvizjen BESA dhe...

Ali Ahmeti shtron koktej për ftesën e NATO-s

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) Ali Ahmeti sot organizon një koktej pritje me rastin e pranimit të ftesës për anëtarësim në NATO. Në...

Sot takimi i liderëve, ja kush merr pjesë?

Kryeministri Zoran Zaev ka thirrur për sot takimin e liderëve ku janë të ftuar liderët e partive politike për të diskutuar për zhvillimet aktuale...

Maqedonia ka problem të madh me korrupsionin

Sipas Bankës Evropiane për Përparim dhe Zhvillim Maqedonia dhe vendet e Ballkanit Perëndimor, kanë problem të madh me korrupsionin, reformat themelore, jostabilitetin financiar dhe...

Imer Selmani: Do pranoja kandidaturë për president shteti (VIDEO)

Ish zv/kryeministri Imer Selmani në një intervistë që u zhvillua në kuadër të projektit “Dhimbjet fëmijërore të demokracisë”, që realizohet nga organizata joqeveritare AGTIS,...

Afrim Gashi: Të anëtarësohemi në BE si europianë

Kryetari i Lëvizjes BESA nga krahu i Shkupit, Afrim Gashi sot nëpërmjet një kumtese ka thënë se duhet të shikohet që cilat gjëra duhet...

Xhaferi zotohet se kuvendi është tërësisht i përkushtuar në reforma

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi u takua me eurokomisarin për politikë fqinjësore dhe negociata për zgjerim të Bashkimit Evropian, Johanes...

Zekiri e pyet mulla Sulën si kaloi në inaugurimin e presidentit...

Sulejman Rexhepi harroi te na tregoj si ka kaluar ne inaugurimin e presidentit te Turqise Rexhep Taip Erdogan? Eshte mire te na tregoj edhe si...

Maksi ka një lajm të mirë për shqiptarët e Kumanovës

Kryetari i komunës së Kumanovës, Maksim Dimitrievski ditë më parë ka nisur me gazifikimin e një prej shkollave më të vjetra në këtë komunë...

Bozhinovski: Në NATO Maqedonia do të pastrohet nga politikanët e inkriminuar,...

Gazetari kontrovers, Zoran Bozhinovski në një postim në facebook paralajmëron se me suksesin e projektit NATO dhe BE, Maqedonia do të pastrohet nga klasa...

Nis “screeningu-u”, Han sot zbret në Shkup

Eurokomisari për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn sot paradite mbërrin në Shkup për të futur në shina fazën përgatitore, në kuadër të hapjes së...

Zaev: Data, pyetja dhe karakteri i referendumit caktohen këtë javë (VIDEO)

Kryeministri Zoran Zaev, pret që deri në fund të kësaj jave të rrumbullakësohet procesi për datën, pyetjen dhe karakterin e referendumit, shkruan Gazeta Lajm. “Presim...

Foto ekskluzive: Gazeta Lajm mediumi i vetëm nga Maqedonia në shënimin...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në fjalimin në Urën e Dëshmorëve të 15 Korrikut në Stamboll me rastin e përvjetorit të tentativës për...

Mustafa: Nëse Ali Ahmeti s’e ndërpret këtë skenar të rrezikshëm, do...

Pronari Adil Mustafa: Edhe sote perplasje ne Tetove te spitali shendeti skenare i rrezikshem i perkrah nga netoka e bdi krahu i musa xhaferit po...

Thaçi: Implementimi i marrëveshjes me Greqinë, interes strategjik edhe për shqiptarët

Duke folur gjate nje takimi me qytetaret e Gostivarit dhe Negotines, kreu i PDSH-se Menduh Thaçi, nder te tjera ka thene se implementimi i plotë...

Skenar i ri me viktima në Reçicë të Vogël, ja kush...

Mjeku Adil Mustafa, pronar i spitalit Shëndeti, paralajmëron skenar të përgjakshem në Reçicë të Vogël nëse nuk vepron drejtësia. Adili thotë se ky skenar...

Ftesa për në NATO përmban shkurtesën FYROM, por edhe fusnotën që...

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg edhe formalisht ia ka dorëzuar kryeministrit të MAqedonisë Zoran Zaev ftesën për anëtarësim në NATO. Koordinatori i...

Ali Ahmeti ka merita për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO sa...

Burime diplomatike nga Brukseli kërkojnë nga opinioni shqiptar që të mos bien pre e “propagandës së BDI-së”, përmes së cilës kjo parti mundohet të...

Ky është funksionari i BDI-së që ka fituar 100 milionë euro...

Rreth 18 vite është kryetar i komunës më të varfër në Maqedoni. Ai ka fituar tenderë në vlerë prej 100 milion eurove, kurse papunësia...

Ademi: Pë një vit, diaspora sjell një miliardë euro në Maqedoni...

Ministri për diasporën, Edmond Ademi në një intervistë për Anadaolu Ajansi ka deklaruar se brenda një viti, diaspora sjell në Maqedoni përafërsisht 1 miliardë...

Apel për kujdes: Mos bini pre e skenarëve, respektivisht “shqelmave” të...

Gazeta "Lajm", apelon tek të gjithë qytetarët e Maqedonisë, të jenë të kujdesshëm në situatën e krijuar në Shkup, pasi që ndërroi jetë i...

Teuta Arifi flet për tërheqjen e Ali Ahmetit nga partia: Duhet...

Nënkryetarja e BDI-së dhe kryetare e komunës së Tetovës, Teuta Arifi, ka qenë mysafire në emisionin “Vula e Javës” në Tv1. mes tjerash, Arifi...

Tensione në Shkup, pasi ndërroi jetë maqedonasi i rrahur nga tre...

Në Shkup është krijuar situatë e tensionuar, pasi ka ndërruar jetë Nikolla Sazdovski (21), pjesëtar i grupit të tifozëve maqedonas të njohur si “Komiti”....

Kosovë, aksident i rëndë në Suharekë. 5 viktima, mes të cilëve...

Një aksident i rëndë ka ndodhur ditën e dielë në Kosovë. Një autobus është përplasur me një automjet në aksin Suharekë-Duhël, duke shkaktuar vdekjen e...

Nuhiu: Aksionet e policisë kundër krimit s’do të ndalen (VIDEO)

Zëvendësministri i punëve të brendshme Agim Nuhiu thotë për Alsat se aksionet e policisë kundër krimit të organizuar do të vazhdojnë me intensitet, jo...

Zaev: Referendumi do të mbahet në shtator

Referendumi për emrin e Maqedonisë do të zhvillohet më 23 ose 30 shtator ose më 7 tetor dhe qëllimi është që të përfundojnë të...

Revoltë në PSP: Gjykata po e mbron Ejup Halimin e BDI-së,...

Burime të afërta me Prokurorinë Speciale Publike (PSP) thonë se gjykata po bën obstruksione të vazhdueshme në procesi gjyqësor kundër dy zyrtarëve të BDI-së...

Rivotohet në Kuvend Ligji për ratifikimin e marrëveshjes Maqedoni-Greqi

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë për së dyti herë sot votoi ligjin për ratifikimin e marrëveshjes mes Athinës dhe Shkupit zyrtar. Ligji në fjalë...

Skandal: Qeveria VMRO-BDI lokalin 370 katrorë në Kumanovë ia ka dhënë...

Një megsakandal po trondit Kumanovën dhe mbarë Maqedoninë, sepse si duket pasqyron natyrën e funksionimit të qeverisë VMRO-DPMNE-BDI. Përkundër patriotizmit që ka shitur kjo...

Intervistë ekskluzive me Kim Mehmetin: Shqiptarët të jenë gati, në Ballkan...

Shkrimtari i mirënjohur shqiptar, njëherit njohës i mirë i zhvillimeve politike, Kim Mehmeti, në një intervistë ekskluzive për Gazetën Lajm dhe Lajm.Tv ka folur...

Asaf Ademi vizitoi Teatrin Shqiptar të Shkupit, paralajmëron revizion të thellë...

Ministri i ri i Kulturës, Asaf Ademi, sot ka vizituar Teatrin Shqiptar të Shkupit. Ai thotë se do të pres që ndonjë nga ekspertët...

Shikoni videon se si ushtarët e UÇK-së e vrasin një maqedonas!...

Ushtarët e UÇK-së sulmojnë një autobus me maqedonas. Video më poshtë tregon se pasi i kërcënojnë dhe ofendojnë si “kaurë” dhe “stokë”, ushtarët e...

Po përgatitet hapja e Jugohromit pa filtra, Eco Guerilla merr kërcënime...

Përfaqësuesi i shoqatës joqeveritare EcoGuerilla Arianit Xhaferi ka ndezur alarmin për kërcënimet që janë duke iu bërë anëtarëve të kësaj shoqate, shkruan Gazeta Lajm....

Shoferi i ministrit të Brendshëm në Shqipëri gjendet vdekur në...

Shkëlzen Qordja, shoferi i ministrit të Brendshëm të Shqipërisë, Fatmir Xhafaj, është gjetur i pajetë në një garazh brenda ambienteve të Gardës së Republikës...

Osmani lavdërohet me NATO-n e BE-në, por Pendarovski i jep shuplakë...

Delegacion qeveritar nga Maqedonia në krye me kryeministrin Zoran Zaev, ministrin e jashtëm Nikolla Dimitrov, ministren e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska dhe zv/kryeministrin për çështje...

“Specialja” publikon “bombat” për krimin zgjedhor në Çair

Psp po publikon biseda të përgjuara lidhur me manipulimet zgjedhore në zgjedhjet lokale të vitit 2013 në Çair. Biseda e parë që u publikua në...

Kazino në Reçicë po hapet edhe përkundër vendimit të Gjykatës, policia...

Edhe përkundër vendimit të gjykatës administrative për të ndaluar punën në këtë objekt, edhe përkundër premtimeve të Komunës së Tetovës që ky objekt nuk...

MINISTRAT E JASHTËM TË BE-SË REKOMANDOJNË HAPJE TË KUSHTËZUAR TË NEGOCIATAVE...

Këshilli i BE-së rekomandon hapje të mundshme të negociatave të vendit për anëtarësim në qershor të vitit 2019, por nëse plotësohen 4 kushte: zbatimi...

Dëshmi tronditëse te rasti “Monstra”: Në liqenin e Smillkovës pashë dy...

Dëshmitari Sasho Llazarevski shpjegoi se bashkë me një shok kanë qenë në Liqenin e Smillkovës, me barkë. Tha se zakonisht shkon aty për peshkim,...

Dimitrov thumbon Francën: Kush voton për Maqedoninë, i dërgoj domate të...

Shefi i diplomacisë maqedonase, Nikolla Dimitrov, premtoi paketë me domate për të gjitha vendet që do ët përkrahin fillim të negociatave të Maqedonisë me...

SHBA-të ftojnë Francën t’i ndihmojë Maqedonisë për në NATO dhe BE...

Sekretari shteteror i SHBA-ve Majk Pampeo, siç qendron ne faqen zyrtare te Departamentit te Shtetit, i ka bere thirrje ministrit te Jashtem te Frances,...

Serbia e dërgon ambasador në Maqedoni ish kryedudbashin që e refuzoi...

Ambasador i ri i Serbisë në Maqedoni do të jetë ish shefi i shërbimit sekret serb, Rade Bullatoviq. Informacionin e ka publikuar portali i...

Arsim Sinani: Shqiptarët në Ballkan janë vija e fundit e SHBA-së...

Shkup, 22 qershor- Profesori universitar dhe drejtuesi i Qendrës për studime ballkanike, Arsim Sinani, në intervistën e tij për Lajm TV ka shprehur pozicionin...

Maqedonasit dhe serbët kanë vjedhur foshnje nga Prishtina, përmes spitalit të...

Gazetarja e RTV Dukagjinit, përmes një storie për “foshnjat e zhdukura” gjatë viteve ’70, që është transmetuar të mërkurën, ka shkaktuar debat në opinionin...

Ekskluzive: Bashkohen Ahmeti, Sela, Gashi, Thaçi e Kasami

Formimi i një shtabi të përbashkët për “Maqedoni Euroatlantike” është propozimi që ia ka bërë kryetari i Lëvizjes Besa, Afrim Zashi kryeministrit Zoran Zaev,...

Ferid Muradi, rrugëtimi i një shqiptari nga Llakavica e Gostivarit deri...

Nobelisti Ferid Murad tregon sfidat për çmimin Nobel Ferid Murad (i lindur më 14 shtator 1936) është mjek dhe farmacist me famë botërore, i...

Regjistrohen trefish më pak nxënës shqiptarë se maqedonas

Për përfshirjen e të gjithë nxënësve të cilët kanë përfunduar arsimin fillor gjatë vitit shkollor 2017/2018 me Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat...

Indikacione për trazira të shtunën në Shkup, ja kush paralajmëron dhe...

Të shtunën ka indikacione se do të organizohet një protestë me tentime për të nxitur tensione dhe trazira. Këtë e theksoi ministri i brendshëm...

Gjykata konfirmon padinë për rektorin e UNT-së (VIDEO)

Gjykata Themelore konfirmon procedimin e padisë kundërvajtëse ndaj Rektorit të Universitetit “Nënë Tereza”, Aziz Pollozhani, të ngritur nga Inspektorati i Arsimit. Kërkesa drejtuar gjykatës...

Dhuna kthehet para Parlamentit, të shtunën protesta të reja kundër marrëveshjes...

Të shtunën (23 qershor) paralajmërohen protesta të reja kundër marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë për ndryshimin e emrit. Protestat që do të mbahen para...

Stoltenberg: Maqedonia do të pranohet në NATO më 11 korrik (Video)

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenbegr, ka paralajëmruar se Maqedonia do të pranohet në NATO në samitin e ardhshëm të Aleancës që do...

Zaev paralajmëron shkarkimin e Ivanovit në Parlament, Ivanov thotë se nuk...

Kryeministri Zoran Zav, dje në intervistë në “Kanal 5” deklaroi se është e mundshme që shumica parlamentare të kërkojë impiçment (shkarkim) për presidentin Gjorge...

Del nga spitali polici shqiptar që u lëndua nga Komitët para...

Polici qe u lendua dite me pare nga protestuesit para Paralamentit, u leshua per kurim shtepiak, shkruan Gazeta Lajm. Me këtë rast, ai është...

Protestuesit kërkojnë që VMRO-DPMNE të lëshojë Parlamentin

Protestuesit që po kundershtojne Marrëveshjen për emrin me Greqinë, kanë vazhduar protestën para selise së VMRO-DPMNE-së. Ata kërkojnë që partia më e madhe opozitare...

Lajm i Fundit: Aksion policor në Çair, arrestohen disa shqiptarë!

Policia ka realizuar mbrëmë dhe sot një aksion në komunën Çair dhe me këtë rast ka arrestuar disa persona, njoftojnë për Gazetën Lajm burime...

Shikoni policët shqiptarë si e mbrojnë Parlamentin nga protestuesit maqedonas (Video)

Policia ka publikuar pamje nga protestat e mbrëmshme të maqedonasve para Kuvendit në Shkup, ku vërehet sjellja e tyre e dhunshme dhe tentimi që...

Asaf Ademi formon ekip të posaçëm, do të largohen përmendoret e...

Ministri i Kulturës nga radhët e BESËS, Asaf Ademi, tashmë ka formuar ekip special për ta analizuar projektin monoetnik dhe antishqiptar “Shkup... Ministri i...

“Marrëveshja për emrin është e mirë për shqiptarët, duke pas parasysh...

Përtej reagimeve të cekëta dhe euforike, në opinionin shqiptar kanë filluar të paraqiten edhe reagime serioze lidhur me përmbajtjen e plotë të marrëveshjes për...

Nimic: Zaev dhe Cipras më dhanë dhuratën më të mirë për...

Ndërmjetësi i OKB-së në bisedimet për emrin, Metju Nimic, ka deklaruar sot gjatë ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes se beson se marrëveshja është një...

Emri i Maqedonisë, opozita greke kërkon votëbesim për qeverinë e Ciprasit

Lideri i opozitës greke, Kirjakos Micotakis, propozoi inteperlancë në Parlamentin grek për qeverinë e Aleksis Ciprasit për shkak të marrëveshjes për emrin. Sipas Micotakisit,...

Policia arrestoi 10 persona në Shkup (Foto)

Policia ka arrestuar dhjetë persona që në protestat e mbrëmshme të organizuara nga grupi i tifozëve “Komitët”, raporton SHENJA. Ata kanë sulmuar policë, kanë hedhur...

Tym e flakë para Parlamentit të Maqedonisë (Video)

Me kendimin e këngëve patriotike maqedonse dhe thirrje ofenduese kundër qeverisë po zhvillohet protesta para kuvendit të Maqedonisë kundër ndryshimit të emrit. Protesta u...

Stoltenberg: Zgjidhja e çështjes së emrit e hap rrugën e Maqedonisë...

Marrëveshja e arritur mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit e hap rrugën e vendit drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm...

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që...

Sot publikohet marrëveshja për “Maqedoninë Veriore”, nënshkruhet gjatë uikendit në Prespë

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin kanë rënë dakord dy kryeministrat, kurse marrëveshja mes dy vendeve do të nënshkruhet nga Zoran...

Zaev dhe Cipras biseduan një orë por nuk gjetën zgjidhje, nesër...

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev dhe ai i Greqisë, Aleksis Cipras, kanë realizuar bisedën aq të përfolur telefonike. Sipas qeverisë, biseda është realizuar mes orës...

Zgjidhja e emrit afër, sot realizohet telefonata Zaev – Cipras

Lajmet e fundit nga Greqia flasin se sot më në fund do të realizohet telefonata e shumëpritur mes kryeministrit të Greqisë dhe Maqedonisë, Aleksis...

Dy huliganët maqedonas flasin para gjykatës: Po, e rrahëm Zijadin Selën!

Ceo Gjorgjievski dhe Stojan Pavleski, gjatë seancës së sotëme për tentim vrasjen e deputetit Ziadin Sela, më 27 prill në Kuvend, kanë pranuar fajin....

Kërcënohet me jetë Arben Taravari dhe familja e tij, ja emri...

Ditën e djeshme unë dhe anëtarë të familjes time jemi kërcënuar me jetë nga Hebib Fejzuli. Ky individ njihet si një person me dosje...

Lajm i mirë për Maqedoninë, master studime amerikane në Universitetin e...

Universiteti i Tetovës, në bashkëpunim me Northern Ilinois University nga Çikagoja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, do të hapin programin e ri studimor...

Lajm i Fundit: Abdylmenaf Bexheti, rektor i ri i UEJL-it

Profesori i ekonomisë, Abdylmenaf Bexheti është rektor i ri i Universitetit të Evropës Juglindore. Bordi i UEJL-së me nëntë anëtarë, ka vendosur sot që...

Inspektorati zbulon skandal për Ramiz Merkon te Universiteti i Strugës, ja...

Sipas inspektorëve të cilët janë future dje në Universitetin Ndërkombëtar të Strugës, e që janë kërcënuar verbalisht, mes profesorëve pa diplomë valide ëhtë edhe...

Kaluan 17 vite nga djegia e Manastirit, shqiptarët ende po rezistojnë

Janë mbushur 17 vite nga djegia e pronave të shqiptarëve në Manastir, gjatë konfliktit të vitit 2001. Shumë shqiptarë më 7 qershor të vitit...

Pesë kilometra larg Shkupit, arsimtari kumanovar po kultivon një çerdhe të...

Storje suksesi https://www.youtube.com/watch?v=KoKk-aYaWvY&feature=youtu.be

Grubi: Po bisedohet për propozimet “Republika Maqedonia e Krushevës”, “Republika Bashkëkohore...

“Janë përafruar qëndrimet e grupeve të ekspertëve, dhe jam optimist se së shpejti do të kemi zgjidhje, me të cilën do të ruhet ajo...

16 vite BDI: Ali Ahmeti numëron “sukseset”, shqiptarët numërojnë viktimat!

Sami Bajrami Shumë “suksese” paska numëruar Ali Ahmeti për 16 vjetorin e BDI-së. Pa, pa, pa. Nuk e paska harruar as Ndihmën e Shpejtë...

Asaf Ademi fillon bashkëpunimin me Fatime Fetain, do i dërgojë në...

Që në ditën e parë në postin e tij ministror, Asaf Ademi ka filluar bashkëpunimin me Prokurorinë Speciale Publike (PSP), e cila heton shumë...

Grubi tregon kandidatin e BDI-së për president, ja emri dhe fotografia...

Deputeti i BDI-së Artan Grubi, në televizionin Kanal 5 ka folur edhe për zgjedhjet residenciale. Siç shkruan Maktel, në këtë emision Grubika përmendur edhe...

Marrëveshja për ndryshimin e emrit nënshkruhet të enjten ose të premten,...

Deputeti i opozitës Antonio Milloshoski në një status të fundit shkruan se marrëveshje defintive mes Greqisë dhe Maqedonisë për ndryshimin e emrit do të...

MPB për vrasjen në Tetovë: Jeton Rexhepi na sulmoi me bombë...

Ministria për Punë të Brendshme (MPB) ka dalë me komunikatë zyrtare lidhur me aksionin e sotëm në fshatin Llërcë. Sipas MPB-së, gjatë tentimit për...

Sipas mediave greke: Zaev dhe Cipras duan zgjidhje të emrit pa...

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ai i Greqisë Aleksis Cipras, kërkojnë zgjidhje për çështjen e emrit, por pa opozitën. Titujt e këtillë vërshojnë sot...

Maqedonia drejt zgjedhjeve të reja, ja skenari që mund të ndodhë?!

Maqedonia pritet të shkojë sërish në zgjedhje të reja të parakohshme parlamentare. Kërkesa është bërë mbrëmë nga ana e liderit të VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i...

Regjistrimi i popullsisë caktohet për vitin 2020, do të fillojë më...

Regjistrimi i popullatës në Maqedoni do të realizohet nga 1 deri më 21 prill të vitit 2020, deklaroi drejtori Entit Shtetëror të Statistikave, Apostol...

Lajm i keq për BDI-në: Anketat që e nxjerrën parti të...

Instituti për hulumtimin e opinionit “Dimitrija Çupovski” dhe ai “M-Prospect” dje dolën me dy anketat veçanta lidhur me rejtingun e partive shqiptare në...

Alsat: Ministrat shqiptarë s’kanë realizuar asnjë projekt (VIDEO)

Zv.kryeministri për zbatim të Marrëveshjes së Ohrit dhe Sistem Politik Hazbi Lika për dy ditë radhazi mbetet i pakapshëm për mediat për të sqaruar...

Krahu i Hazbi Likës del fitues ndaj krahut të Musa Xhaferrit,...

Lexojeni këtë shkrim, shkrim qe e ridëshmon atë qe unë e kam thënë disa here se, ne BDI janë dy klane: 1. Klani VMRO-iste -...

Vazhdon diskriminimi: Punësohen 36 maqedonas, vetëm 3 shqiptarë!

Para ca kohe është mbyllur konkursi për punësimin e mbi 39 personave në Shoqatën Aksionare për Ndërtim dhe Menaxhim të Hapësirës Afariste. Edhe pse...

Nuk është as në Siri e as në Avganistan, por në...

Nuk është as në Siri e as në Avganistan ku pas luftës mund të shikohet qyteti i shkatërruar dhe të ndërtohet vetëm për të...

Gjykata e Apelit e shfuqizoi vendimin për Bogoevskin, Ahmeti dhe Xhaferi...

Gjykata e Apelit në Shkup hoqi vendimin pas padisë për shpifje dhe fyerje ndaj ish agjentit të zbulimit Sllobodan Bogoevski, paraqitur nga Ali Ahmeti...

Përçarjet në BDI: Ja kush është me Hazbi Likën, e kush...

Hazbi Lika me krahun e tij në parti, e shpëtoi BDI-në nga debakli në zgjedhjet e fundit parlamentare dhe ato lokale. Mirëpo tani që...

Rrahje brutale në burgun e Shutkës, i lënduar rëndë dhunuesi i...

Në burgun e “Shutkës” në Shkup ka ndodhur një zënkë brutale, ku dy të dënuar kanë sulmuar rëndë Kosta Petrov, një ndër të...

Hajredini: Nëse Ilir Meta dëshiron t’i ndihmojë shqiptarët, le ta mbështese...

Ish-ministri i Financave dhe analisti politik Xhevdet Hajredini në një intevrvistë për Televizionin "1TV", ka folur edhe rreth takimit të liderit të BDI-së Ali...

Mediat greke: “Ilindenska Makedonija” ra në ujë, po përgatiet propozim i...

Sipas Gazetës greke Katimerini, propozimi "Ilindenska Makedonija" ka rënë në ujë dhe tani po përgatitet propozim i ri për emrin e Maqedonisë. Kjo gazetë...

Rruga Bellanoc-Stançniq akoma e bllokuar, pushteti thotë se është gati, Plaku...

Vendkalimi i shumëpritur Bellanoc-Stançiç, që në Malësinë e Karadakut lidh Republikën e Maqedonisë me atë të Kosovës, më në fund po bëhet realitet. Kjo...

Dyshja Ahmeti-Grubi po e djeg edhe Bujarin me “Ilindenin”, sikur Adnan...

Armir Veseli Kur u zgjodh Adnan Jashari për ministër të drejtësisë, nga BDI nuk kishin të ndalur “spinet” se kjo parti po i hap dyert...

Dyshja Ahmeti-Grubi po e djeg edhe Bujar Osmanin me “Ilindenin”, sikur...

Armir Veseli Kur u zgjodh Adnan Jashari për ministër të drejtësisë, nga BDI nuk kishin të ndalur “spinet” se kjo parti po i hap...

Dyshja Ahmeti-Grubi po e djeg edhe Bujar Osmanin me “Ilindenin”, sikur...

Armir Veseli Kur u zgjodh Adnan Jashari për ministër të drejtësisë, nga BDI nuk kishin të ndalur “spinet” se kjo parti po i hap...

Talat Xhaferi i vlerëson “miqësore” raportet me Serbinë, edhe pse spiuni...

Me rastin e qëndrimit në Beograd, kryetari i Parlamentit të Maqedonisë Talat Xhaferi (apo siç e quajnë mediumet serbe "Predsednik Sobranja Makedonije), ka dhënë...

Skandal: Kabineti i Talat Xhaferit emrin e Shqiprim Arifit e përkthen...

Gjatë vizitës në Serbi, ku u mirëprit nga Beogradi zyrtar dhe u dëshmua se Shesheli nuk ka qenë kundër vizitës së tij, kryetari i...

Në kongresin e ardhshëm BDI e ndryshon emrin, bëhet Bashkimi Demokratik...

KONGRESI I BDI-SE DHE DUI..! Ne Kongersin e rradhes, qe pritet te mbahet shume shpejt, BDI (DUI) do te pesoje ndryshime te vogla ne pamje,...

Godet shefi “Facebook”: Shumica e lajmeve të rreme kanë adresë maqedonase

Shefi ekzekutiv i “Facebookut”, Mark Zuckerberg, iu përgjigj për rreth një orë e gjysmë pyetjeve të deputetëve të Parlamentit Evropian rreth skandalit të zbulimit...

Gjykata shqiptoi vendimin, ja me sa vite dënohet Gruevski (Video)

Gjykata Penale ka shqiptuar dënimin ndaj ish kryeministrit Nikolla Gruevski në rastin "Tanku" të Prokurorisë Speciale. Me vendimin e gjykatës, Gruevski është dënuar me...

Bie “viktima” e parë e Fatime Fetait, Popovski dënohet me 9...

Ish funksionari në MPB, Gjoko Popovski ëhstë shpallur fajtor për veprën penale për keqpërdorim të detyrës zyrtare në rastin “Treqind”. Ai ishte i akuzuar...

EcoGuerilla: Tetova – Venediku i kanalizimit fekal

Skandaloze: Çdo herë kur kemi rreshje të shiut me intenzitet më të madh, përmabajtja e kanalizimit fekal dhe atij atmosferik dalin nëpër rrugët para...

Kush e përktheu shqip emrin “Ilindenska Makedonija”? Ja si përgjigjet Zaev!...

Kryeministri Zoran Zaev është zotuar se emri i i ri i shtetit do të përkthehet në mënyrë adekuate nëse arrihet zgjidhje përfundimtare. Ai ka...

Qytetarët shqiptarë propozojnë që vendi të quhet “Ilirida”, jo “Republika Ilinditase...

Qytetarët shqiptarë hedhin vrer ndaj përkthimit të propozimit të ri të emrit të shtetit. Qytetarët e quajtën tallje me gjuhën shqipe dhe bastardim përkthimin...

BDI-ja të hënën cakton kandidatin për ministër të Arsimit, Drejtësia kalon...

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) dhe LSDM-ja do të bëjnë rokad të Ministrisë së Drejtësisë me Ministrin e Arsimit, ndërsa ky vendim i itegristëve...

Sela: Maqedonia është shtet sekular, nuk duhet të kthehemi në të...

Maqedonia eshte shtet sekular dhe nuk duhet te kthehemi ne te kaluare. Keshtu eshte shprehu kreu i ASH-se kur eshte pyetur per qendrimin e...

Lajm i Fundit: Nesër takim liderësh për propozimin “Ilindenska Makedonija”, merr...

Burime partiake thonë për Gazetën Lajm se nesër do të mbahet takim i liderëve të partive politike në Maqedoni. Sipas këtyre burimeve, përveç liderëve...

Në Reçicë të Vogël shumë shpejt mund do të ketë vrasje!?

Në Reçicë të Vogël shumë shpejtë mund të ketë vrasje, thotë për Gazetën Lajm pronari i një objekti. Shkak për këto vrasje të mundshme nuk...

Fatime Fetau: Për “Monstrën” do të dalin dëshmi të papara deri...

Gjykatësi Ognen Stavrev si kryetar i këshillit dhe kolegu i tij Osman Shabani e filluan gjykimin e përsëritur në Gjykatën penale për rastin “Monstra”....

BESA i tha PO Qeverisë, Afrim Gashi prezantoi arsyet (VIDEO)

Kryesia Qendrore e Levizjes Besa ka vendosur qe te pranoje kerkesen e kryeministrit Zoran Zaev per zgjerimin e Qeverise, shkruan Gazeta Lajm. Vendimin e...

Zaev: BESA dhe PDSH-ja hyjnë në Qeveri (VIDEO)

Menjëherë pas përfundimit të seancës gjyqësore për rastin “Mitmarrja”, kryeministri Zoran Zaev ka folur per zgjerimin e koalicionit qeveritar me Levizjen Besa dhe PDSH-ne,...

OPINIONE