4 C
Skopje
Saturday, November 17, 2018
Home Kulturë

Kulturë

Ç’lloj libri ka në dorë Viktor Orban? Fotoja që po ngjall...

Viktor Orban, i cili vitet e fundit është profilizuar si një udhëheqës nacionalist anti-emigrant dhe anti-musliman, mban në dorë një libër autorit britanik ...

Në Kumanovë, u hap ekspozita “Pëshpëritjet e fshehura” të Muhamed Alili-Dali...

Mbrëmjen e së enjtes në Qendrën e Kulturës “Trajko Prokopiev” në Kumanovë u bë hapja e ekspozitës së fotografive “Pëshpëritje të fshehura” nga artisti...

Zgjedhen fituesit e çmimit ndërkombëtar të fotografive

Fotot fituese janë zgjedhur nga plot 48.000 konkurruese nga e gjithë bota, duke mbërthyer një larmi emocionesh, që nga brishtësia e pafajësisë njerëzore, e...

Një çame në Strugë: Zoti nuk më hodhi në Hollywood, por...

Raimonda Shundi Dervishi Raimonda Shundi rrëfen teatrin e vetëm të Strugës. Si e themeloi çifti Poshka teatrin ku luajnë figura të njohura si Tinka Kurti...

Mbrëmje kulturore sonte në Kumanovë, ekspozitë e fotografive nga Muhamedali Alili-Dali

Kumanovë, 1 nëntor – Në Qendrën e Kulturës “Trajko Prokopiev” në Kumanovë sonte me fillim nga ora 20 do të hapet ekspozita e fotografive...

Ademi: Të vërtetat historike të thuhen përmes gjuhës së shkencës

Minisiri i Arsimit dhe Shekncës, dr. Arbër Ademi sot mori pjesë në hapjen e punimeve të Konferencës Ndërkombëtare “Ballkanologjia sot dhe Komunikime Ndërballkanike”, në...

Përshtypjet nga ekspozita “Unë jam shqiptar”

Albrie Xhemaili – Bashkëpuntore e emisionit të mëngjesit, tregon për memorandumin e nënshkruar në këtë ekspozitë, me karakter bashkëpunues, që të formohet një kalendar...

Paradoks: Arbëri ka lindur në Prishtinë, kurse në pasaportën e Maqedonisë...

Profesori i Universitetit të Tetovës, Arbër Çeliku, ka reaguar për shkak të një problemi që është duke hasur me policinë e Maqedonisë. Edhe pse...

​Promovohen dy libra të autores Afërdita Xheladini Aliu

Ditë më parë në Qendrën Informative Kulturore (QIK) të Qytetit të Shkupit, shkrimtarja Afërdita Xheladini Aliu bëri promovimin e dy librave të saj...

Ministri Asaf Ademi hapi ekspozitën e Omer Kaleshit në Kërçovë

Në kuadër të aktiviteteve të ngjeshura kulturore, ministri i kulturës, Asaf Ademi, sot ka qëndruar në Kërçovë. Ai ka viziatuar Qendrën e Kulturës në...

Filmi “Kthimi” i Kastriot Abdylit do të jetë në konkurencë zyrtare...

Filmi “Kthimi” i Kastriot Abdylit do të jetë në konkurencë zyrtare në Oldenburg International Film Festival në Gjermani, që mbahet nga data 12-16, 2018....

Vogëlushja kumanovare me ilahi të mrekullueshme: Bismilah, Bismilah… (Video)

Emine Mustafa ka interpretuar ilahinë “Bismilah, bismilah...” në programin e mbajtur në Kumanovë në prag të festës së Kurban Najramit. Ilahinë mund ta dëgjoni...

Poeti kumanovar Ismail Bilalli sjell vargjet më të reja përmes librit...

Prof. Nedime Rrahimi (Recension me rastin e botimit të librit me poezi ,,Hija e trëndafiltë”) Poeti Ismail Bilalli po paraqitet para lexuesve me përmbledhjen e...

Per here te pare ne Tirane, “Music Deal”, zhvillon event te...

Per here te pare ne Tirane, Music Deal do te zhvilloje nje event te ngjashem me “ Ultra Music” dhe “Tomorrow Land”. Ne 28 Gusht...

Shfaqja “Gjymtimi” e Teatrit Shqiptar në Festivalin Ndërkombëtar rus

Shfaqja “Gjymtimi” e Teatrit Shqiptar me regji të Qëndrim Rijanit është përzgjedhur në programin e Festivalit Ndërkombëtar të Martin McDonagh në Perm të Rusisë....

Edona Lllaloshi shpallet mbretëreshë shqiptare, ja kush e shpalli! (Foto)

Me rastin e kësaj dite të veçantë për të, ajo ka pranuar urime të shumta nga familjarë dhe miq, shkruan lajmi.netE nuk ka pasur...

Shtëpia botuese “Logos A” dhuron mijëra libra për shqiptarët e harruar...

“Do të thotë librat e matematikës para 14 viteve kanë qenë donim i Logosit, sot prapë lektyrat, faleminderit edhe njëherë” Me Manastirin, Krushevën dhe Prespën,...

Interpretim fantastik i solistes së talentuar Urata Abazi në Festivalin “Këngë...

Nje emer i cili veln te veçohet nga aktivitet prezantuese, skenike ne Festivalin tradicional "Këngë Jeho" Strugë, eshte interpretimi fantastik i solistes së super...

Edhe një libër i Elmaz Ademit, veprimtarit që u dergj në...

Ditë më parë,doli nga shtypi libri më i ri i një ish të burgosuri politik , Elmaz Ademit. Përndryshe, ky është libri...

Premierë nga Shaqir Cërvadiku: “Vallëzon Shqiptaria” (Video)

Këngëtari i mirënjohur nga Kosova, Shaqir Cërvadiku ka lansuar premierën e tij me titull “Vallëzon Shqiptaria”. Cërvadiku përmës kësaj kënge të bukur ka prezantuar tingujt...

NTERVISTË: Resmije Krasniqi: Gjithmonë më ka frymëzuar Shkurte Fejza

Intervistë me këngëtaren e këngëve folklorike dhe popullore Resmije Krasniqi. Ajo, rrëfen për muzikën dhe karrierën e saj. Top-News: Si ka filluar karriera juaj si këngëtare? Resmije...

Sevdail Demiri, poeti që vallëzon me fjalët

Figurë publike, poet që vallëzon me fjalët, një reprezentim i elegancës krijuese poetike kumanovare, njeri i kualiteteve, kualitetet i ka të gjitha. Përmes imagjinatës...

Maqedonia ‘zhytet’ në borxhe të reja për të shlyer të vjetrat

Ekspertët e ekonomisë në Maqedoni thonë se marrja e borxheve të reja për të shlyerjen e borxheve të vjetra ndikon negativisht në rimëkëmbjen e...

Hapet konkursi për festivalin “PENA IME” në Kumanovë

Sezonin veror në Kumanovë do ta begatoj një ngjarje e madhe kulturore e organizuar nga Klubi i Shkrimtarëve “JEHONA E KARADAKUT“. Festivali “Pena Ime”, i cili...

Dizejnatori Ngadhnjim Mehmeti fiton Çmimin e Argjendtë “Poster Annual 2019” që...

Dizejnatori nga Tetova, Ngadhnjim Mehmeti, është fitues i Çmimit të Argjendtë "Poster Annual 2019". Këtë çmim Mehmeti e ka fituar me posterin e shfaqjes...

Teatri Poshka & Korpusi Amerikan i Paqes hapin siparin e orgsnizimit...

Sonte në orën 19:00 Teatri Poshka dhe Korpusi Amerikan i Paqes hapin siparin e organizimit tradicional “Peace Stage” ose “Skena e Paqes”.Të bashkuar nën...

Struktura të BDI-së po bëjnë presion të mos realizohet shfaqja “Tregtari...

Struktura të BDI-së po bëjnë presion të mos realizohet shfaqja teatrore “Tregtari i varreve”, ku kritikohet “krietari”, thonë për Gazetën Lajm burime nga Ministria...

Logos A dhe SHB Shkupi dhuruan 1.000 libra për UNT-në

Sot që nga ora 11 në Sheshin “Skenderbeu”, me rastin e prezentimit të fakulteteve dhe programeve mësimore të Universitetit “Nënë Tereza” Shkup, para...

Dasmë e madhe në Kaninë, martohet Skënderbeu me Donikën (Foto)

Kalaja e Kaninës ishte mbushur me dasmorë nga të gjitha trojet mbarëkombëtare, të cilët kishin ardhur të jenë pjesë e dasmës së madhe të...

Mbahet Festivali i parë Folklorik për fëmijë “Brez pas Brezi”

Anëtarët e SHKA Ilirida organizojnë Festivalin e parë Folklorik të këngëve dhe valleve për fëmijë me emrin “Brez pas Brezi”. Ky është festivali i...

Filmi “Kthimi”: Të kthehesh, apo të mos kthehesh

Daim HISENI: Gilles Deleuze: ‘… e vërteta nuk mësohet nga leximet filozofike apo nga diskutimet miqësore, por ajo na bëhet e njohur nga shenjat që...

“Kthimi” i Kastriot Abdylit të mërkurën me premierë

Filmi “Kthimi’ i regjisorit Kastriot Abdylit vjen premierë këtë të mërkurë, më 18 prill në Cineplexx (City Mail), në qytetin e Shkupit, shkruan KultPlus. Skenari...

Shkrimtarja simpatike tregon emrin e politikanit shqiptar me të cilin ka...

Ajo nisi të shkruajë në Paris, kur ishte 29 vjeç. Arsyeja që romanet e saj nuk kanë ardhur në gjuhën shqipe për lexuesin shqiptar,...

Kim Mehmeti pjesë e jurisë që do të ndajë “Çmimin Kadare...

Puna e jurisë së çmimit Kadare ka hyrë në fazën intensive të leximeve për autorët e interesuar në garën e letërsisë. Deri tani interesi...

Shkodran Tolaj misionari i këngës patriotike

Pas dy projekteve të sukseshme të publikuar nga artisti Shkodran Tolaj, vjen projekti i tretë i cili po mirëpritet nga publiku mbarëshqiptar. Duket se...

Shkëlqen ne Bursa te Turqise shfaqja”Bjondi-Qeni” i teatrit shqiptar -Shkup

Me ftese te festivalit nderkombetar ku morren pjese gjitha shtetet e Ballanit,pjese e ketij edicioni ishte edhe shfaqja "Bjondi-Qeni" ne regji te regjisorit turk...

Në Tetovë u mbajt edicioni i dytë i Manifestimit Letrar Ndërkombëtar...

Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, përkatësisht Klubi letrar “Metafora”, më 21 mars – Ditën Botërore të Poezisë e organizoi edicionin e dytë të...

Sjellja e vjeshtës me një gjeth

Kujtesa shkundte brenda tij çastet, E priste rruga e gjatë e mëngjeseve, Truri e trajtonte shpirtin më keq, Se sjellja e vjeshtës ndaj gjetheve. Dëshironte të ishte në...

Vallja rrëfimore e Kim Mehmetit

Te Kim Mehmeti koha i paraprin kuptimit të mendimeve, e më pas edhe thurjes së ëndrrës. Ai përshkruan përmes një “magjie realiste”- magjike sepse...

Krijuesit tetovarë shënuan Ditën e Mësuesit, 7 Marsin

Shoqata e Shkrimtarëve “OENEUM” në Tetovë, me një manifestimin letraro-poetik, shënoi 7 Marsin Ditën e Mësuesit. Referat kushtuar 7 Marsit – Ditës së Mësuesit, prara...

Nesër promovohet libri më i ri i Kim Mehmeti në Tiranë

Nesër, e premte (9 Mars), me fillim në ora 13:00, në në Universitetin Europian të Tiranës (UET), do të prezantohet romani i ri i...

Aktori kumanovar në rolin e Adem Jasharit

Aktori i njohur kumanovar, Avni Dalipi ka postuar një foto si kujtim pas filimit “Heroi” me regji të Burim Tufës, njofton agjencia e lajmeve...

Kim Mehmeti, rrëfimet maestrale të Gjyshes

Mbi romanin Shpërngulja e të vdekurve, të shkrimtarit Kim Mehmeti Nga Ali Aliu Është romani i dytë i Kim Mehmetit që nuk e kam lexuar në...

Libri, tabu për autoritetet, Shkupi me leximore pa libra

Në qytetin e Shkupit, por edhe në qytetet tjera shqiptare të Republikës së Maqedonisë është evidente mungesa e leximoreve, bibliotekave dhe librarive në të...

Përtej ankthit ka prehje

Shkruan: Kim Mehmeti Me përmbledhjen e tij të dytë me tregime ‘Ankth’, Xhevdet Pozhari vetëm e ka rivulosur atë që e dëshmoi me librin e...

Kim Mehmetit i ndahet mirënjohje si personalitet i shquar në Kosovë

Klubi Letrar “Podguri” shpërndau mirënjohje për personalitete të shquara në mesin e të cilëve u nderua edhe shkrimtari shqiptar, Kim Mehmeti. Mehmeti u nderua nga...

“Gjaku i Kastriotit” është projekti gjigant i artistit Shkodran Tolaj për...

Artisti Shkodran Tolaj i cili spikat për krijimet dhe prurjet origjinale në përvjetore dhe moment të rëndësishme kombëtare, padyshim që pritej të sjell në...

“Moj e mira te pojata” (VIDEO)

Rok grupi kosovar MAK u formua në vitin 1973 dhe si grup ka funksionuar deri në vitin 1978. Gjashtë anëtarët e këtij grupi ishin Haki...

Njihuni me Gresa Osmanin, fotografen atraktive nga Sllupçani i Kumanovës që...

Gresa Osmani, është një fotografe e re cila ka nisur të merret me këtë profesion që nga shkolla fillore, njofton Klan Kosova. 19-vjeçarja e cila...

Për filmin shqiptar ndahen vetëm 3 për qind mjete, sekretari shtetëror...

Ylber Murtezi Rrahja gjoksit dhe të bësh hop para se të kërcesh mund te sjell kontraefekt. Kjo na ndodhi pikërisht dje me rezultatet që u...

Ndërron jetë këngëtari i njohur shqiptar nga Malësia e Madhe, Arben...

Ka ndërruar jetë artisti i madh i shqiptarëve të Malit të Zi, Arben Delaj. Lajmin e ka bërë të ditur veprimtari Dedë Dushaj poashtu...

Me “G” të Fishtës, Teatri i Shkupit foli në “Talia të...

Teatri Shqiptar i Shkupit ka sjellë në Festivalin e Dramës Shqipe “Talia e Flakës” shfaqjen “G” me tekst të At Gjergj Fishtës, me regji...

Lajm i mirë për diasporën në Zvicër: Artistja shqiptare Lebibe Topalli...

  Në Gjenevë është hapur ekspozita e piktores shumë të talentuar dhe të njohur nga Ferizaji, Lebibe Topalli. Ajo me mjeshtrinë e saj të pa shoq...

Shtëpia e rrallë e Përlepnicës që pret të shndërrohet në muze

Fshati Përlepnicë i Gjilanit tash është i mbushur me shtëpi e gjallëri. Shumica syresh ndërtime të reja, të rregulluara bukur. Por në mesin e...

Viti i Skënderbeut në Prishtinë fillon me trilogjinë e profesorit kumanovar,...

Në nismë të VITIT TË SKËNDERBEUT, Forumi i Krijuesve të Artit të Prishtinës dhe shtëpia botuese “ORFEU”, të hënën, më 15 janar 2018, bën...

Ndërron jetë Mjeshtri i Madh i vallëzimit Rexhep Çeliku

11:32, 12 Janar 2018 Pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë artisti i madh i kërcimit, Rexhep Çeliku. Çeliku ishte solisti i parë i Ansamblit...

Libri i Kim Mehmetit ndër 10 librat më të mirë shqiptarë...

Rrjeti i kritikës letare: 10 librat më të mirë 2017 Me bashkëpunëtorë të kritikës letrare si Diana Çuli, Agim Baçi, Mimoza Ahmeti, Ledia Dushi etj.,...

Artistja kthen vezët në vepra arti

Ushqimi më i popullarizuar në botë për çdo mëngjes, është veja. Një artiste e quajtur Michele Baldini, vezët e saj çdo mëngjes i përgatitë në...

‘Princi i Poetëve’, Ronsard: Imitoni Skënderbeun, o francezë!

Në librin e 1621-it me titull « “Histoire de Georges Castriot, surnommé Scanderbeg, roy d'Albanie, contenant ses mémorables victoires à l'encontre des Turcs, pour la...

Çfarë veshje janë bartur para 70 viteve në Likovë, Shkup, e...

“Gjurmëve të veshjes popullore shqiptare” është studim hulumtues etnografik i regjioneve të banuara me shqiptarë brenda përkufizimit gjeografik të Maqedonisë i cili u botua...

Remi Emërllahu, flautisti shqiptar në Gjenevë që po mahnit zviceranët (video)

  Origjina e babait të tij është nga fshati Stubëll i Vitisë, mirëpo Remi Emërllahu ka lindur në Gjenevë. Ky djalosh për momentin është një...

Fatos Lubonja sjellë fotografitë e refugjatëve kosovarë në Kukës, thotë se...

Mbrëmë në Modelariumin e Arkitekturës në Fakultetin e Ndërtimtarisë dhe Arkitekturës, erdhi ekspozita “Bri plagomës prej nga derdhet dhimbja”, me fotografi të refugjatëve nga...

Ambasadori rumun promovon librin e poetes shqiptare në Shkup

Viorel STANILA, Ambasadori i Rumanisë në Republikën së Maqedonisë Nuk e di si ndihet poetja Delvina Kërluku në volumin e shtatë të poezive, por falë...

Recension për shfaqjen teatrale ‘Maksi dhe Kimi’

Këto ditë të ftohta dimri, më saktë të shtunën mbrëma, në qytetin e Kumanovës ndodhi edhe një ngjarje e bukur kulturore. Ishte shfaqja...

Shkrimtari Haqif Mulliqi i mahnitur nga puna e regjisorit kumanovar Nehat...

Për dashamirët e artit skenik, dita e shtunë ishte ditë feste, sepse në skenën e Teatrit të Kumanovës u shfaq premiera e psikodramës “Maksi...

Festivali “ Dita jonë” mban gjallë këngën e pastër shqipe për...

Nga DR. Minella Kureta , drejtor artistik i Unionit te Kombit shqiptar Muzika për fëmijë ka filluar kohëve të fundit të stërkeqet duke hasur...

Së shpejti në gjuhën spanjolle, Dritëro Agolli e Rexhep Qosja

Para disa ditësh KultPlus shkroi mbi Jose Carlos Rodrigo Breto, një studiues spanjoll i cili ka shkruar tezën e tij me rreth 1 mijë...

Festivali “ Dita jonë” ngjarja më e madhe artistike për 28...

Të shumta ishin paradat për 28 nëntor në sheshe qytetesh, takimet në salla të konferencave por të pakta aktivitetet e vërteta artistike që iu...

Me 28 nëntor në Kërçovë vjen edicion special i festivalit mbarëkombëtar...

Organizuar nga shoqata “Kult”, nën patronatin e Komunës së Kërçovës, mbështetur nga Ministria e Kulturës së R. M dhe kompania “Lindi” vjen festivali i...

Regjisori nga Shkupi, Besfort Idrizi, sjell një rrëfim universal në Teatrin...

KultPlus, realizoi sot një intervistë të shkurtër me regjisorin Idrizi, i cili vjen për herë të parë si regjisor në Teatrin Kombëtar të Kosovës....

Ministria zvarrit kthimin e gjësendeve të Jusuf Gërvallës

Ka gati një vit që autoritetet e Shqipërisë u kanë kthyer përgjigje pozitive atyre të Kosovës për t’i tërhequr gjësendet personale të atdhetarit, shkrimtarit...

Pas Panairit: Letra e Pezës për ata që e pëlqyen dhe...

I saposhpallur autori më i kërkuar nga blerësit i edicionit të 20-të të Panairit të Librit, që u mbyll mbrëmë në Tiranë, Alfred Peza...

GoldAG publikon këngë për Medvegjën, policia serbe nis hetime kundër tij...

Ky projekt muzikor, i finalizuar edhe me klip të xhiruar në këtë qytet të Kosovës Lindore (brenda kufijve administrativ të Serbisë) ka nxitur reagim...

Poetët shqiptarë të shtunën pushtojnë Shkupin

Klubi Letrar '' ABC POETIKE '' -Shkup në bashkëpunim me SHK ''Koço Racin''-Shkup dhe në koordinim të aktivitetit me Lnpsha Pegasi Albania e në...

Orhan Ibrahimi dhe Artan Kastrati sjellin këngën “Mjaft” (Video)

Një bashkëpunim i ri mes Orhan Ibrahimit dhe Artan Kastratit ka frymëzuar këngën "Mjaft", e cila është publikuar një ditë më parë në Youtube. Kënga...

Libri “Mashtrimi i Madh” edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Iris, ekonomiste me origjinë shqiptare që jeton dhe punon në SHBA, e cila ka pasur mundësinë ta lexojë në dorëshkrim versionin anglisht të librit...

Komedia “Kripë Deti” e regjisorit Nehat Memeti, fiton çmimin kryesor në...

Komedia “Kripë deti”, e regjisorit Nehat Mehmeti realizuar në Teatrin e Tetovës,  ka fituar Çmimin kryesor në Festivalin teatror në Dibër. Ëhstë një çmimë...

Koncert i “Solistëve zagrebas” për hapjen e sallës së vogël të...

Me interpretimin e ansamblit harkor kroat "Silistët zagrebas", Filarmonia e Maqedonisë sonte do ta lëshojë në përdorim sallën e vogël e cila ka 312...

“BISEDË PËR JETËN” prek metropolat kinematografike, ftohet në dy festivale në...

Pas shumë paraqitjeve nëpër festivale të ndryshme ndërkombëtare, filmi i metrazhit të shkurtër "BISEDË PËR JETËN" është pranuar edhe në dy festivale në Indi....

Shpirti i lirë i poetit

Nga Violeta ALLMUÇA Fatos Rushiti një poet befasues nga Kumanova e Maqedonisë është e sigurt se do ta arrijë zhanrin e poezisë. Është nisur drejt...

Trondit shkrimtarja: Gratë duhet rrahur ndonjëherë

Tha se gratë duhen rrahur ndonjëherë, aktivistja me tërbim ndaj shkrimtares: Kap hollo byrekun ti mos fol k**lliqe Nga Gerina Mullaj Ndonjëherë duhen rrahur gratë, dhe...

Kërçova është pjesë e trungut shqiptarë thonë-Shkodran Tolaj e Kastriot Tusha

Pas incidenteve të njohura për opinionin publik që ndodhën ditë më parë në Kërçovë është publikuar kënga me videoklip me autorësi të Shkodran Tolajt...

Triumfi i Andriqit dhe mohimi i Kadaresë

Bajram MJEKU Pas shpërbërjes së Jugosllavisë, u spekulua shumë se sponsor i shkrimtarit serb, Ivo Andriq për Nobelin ishte shefi i Jugosllavisë komuniste, Josip Broz...

Vala e re kulturore: Artistët shqiptarë fillojnë në Kumanovë, përfundojnë në...

Në kuadër të Manifestimit "Vala e Re Kulturore", Ministria e Kulturës financon shumë koncerte dhe ngjarje kulturore nëpër qytete të ndryshme të Republikës së...

Sokol Guga Prezanton Kutinë E Veçantë Të Ftesave Për “Krishtlindje Në...

Spektakli “Krishtlindje ne Tirane” eshte nje nder spektaklet me te bukura dhe origjinale qe realziohen ne vendin tone. Edhe kete vit do kete nje...

Ndërron jetë në moshën 66 vjeçare aktorja e madhe Hajrie Rondo:...

Aktorja e madhe Hajrie Rondo ka ndërruar jetë para pak minutash në moshën 66 vjeçare në Himarë. Lajmi konfirmohet nga newsbomb. Muaj më parë aktorja...

Këngëtari i mirënjohur strugan Selami Pollozhani sonte do të përfaqësojë Shqiperine...

Këngëtari i mirënjohur strugan Selami Pollozhani sonte do të përfaqësojë Shqiperine ne Festivalin Nderkombetartë Ohrit. Në këtë festival që do të marrin pjesë më shumë...

Shkëlzen Doli-“Albanian Soul” me 23 shtator në Sheshin Skëndërbej

Në 23 shtator violinisti shqiptar i Filarmonisë Vjenës Shkëlzen Doli, në sheshin "Skëndërbej" sjell një show muzikor unik me bazë muzikën shqiptare,të kosovës, si...

Librat e muzikës përjashtojnë kulturën shqiptare

Librat e muzikës të përkthyera në shqip janë të komplikuara, të shëmtuara dhe të degraduara, ngit zërin edhe një herë Lidhja e Pedagogëve Shqiptarë...

Politika ka përkrahur artistët, pa vlerë

Të qenit artist është një rrugëtim i denjë e kuptimplotë, që e bën botën një vend më të mirë. Por, sa përkrkrahet një artist,...

Sot fillon festivali “Mbrëmjet strugane të poezisë”

Me mbjelljen e drurit dhe lexim poetik për nder të fituesit të “Kurores së artë”, Charles Simic, sot në Strugë do të fillojë festivali...

Shkëlzen Dolli sjell përsëri Filarmoninë e Vjenës në Tiranë

Të gjithë e kujtojmë ende mbrëmjen e 2 janarit, ku violinist i mirënjohur Shkëlzen Dolli solli në Tiranë Filarmoninë e Vjenës. Me plis në...

Nesër fillon dasma e madhe në Strugë, ” K’tu Fest –...

Nesër, e premte ,më 4 gusht, në Teatrin “Poshka” fillon dasma më e madhe shqiptare në Strugë, fillon edicioni i katërt i festivalit të...

Shkrimtari Agim Vinca, vjen me librin e tij më të ri...

Shkrimtari dhe intelektuali ynë i shquar, Profesor Agim Vinca, vjen me librin e tij më të ri “Shqiptarët mes mitit dhe realitetit”. Ky është...

Kur arti zbukuron rrugët e qytetit

Duke përdorur disa objekte të rrugës të cilat në realitet duken si gjera të lëna pas dore dhe të pa përfunduara. Ai këto objekte me...

Fshati me 500 banorë, kthehet në ‘vepër arti’

Të armatosur me furça dhe bojëra, një grup artistësh të rinj polakë, kanë dekoruar muret e një fshati bullgar me murale të mëdha ku...

Formohet Këshilli i kulturës

  Me vendim të ministrit të Kulturës së Republikës së Maqedonisë, Robert Alagjozovski, dje në Shkup u themelua Këshilli i Kulturës, si një trup profesional...

Vdiq Mentori, këngëtari i njohur shqiptar që këndonte në diasporë (Foto)

Këngëtari i njohur i muzikës popullore/argëtuese, Mentor Ejupi ka ndërruar jetë gjatë ditës së djeshme . Shkaqet e vdekjes së Ejupit ende nuk dihen. Ejupi tash...

Ngritet një mural me elemente kombëtare shqiptare në sheshin ”Skënderbej” në...

Sheshi i shumëpërfolur i Shkupit – Skënderbej, si duket po merr formën e duhur. Murali i përgatitur është mjaft domethënës, njofton Telegrafi Maqedoni. Nga njëri...

Komedia “Kripë Deti” solli humor “me kripë” para publikut tetovar

Komedia “Kripë deti” i dha mbrëmë Tetovës një performancë të shkëlqyer skenike. Një lojë aktoriale kreative, dinamike e mbushur me shumë situata komike të...

Strugë, pjesëmarrës nga të gjithë trojet shqiptare në festivalin “Këngë Jeho”...

Me një paradë të pjesëmarrësve, në Strugë filloi festivali i 26 -të i folklorit shqiptar Këngë Jeho. Në të marrin pjesë 16 ansamble folklorike...

Sonte në Teatrin e Tetovës jepet shfaqja ‘Kripë Deti’ (Video)

Sonte në ora 20:00, në Teatrin e Tetovës do të jepet premiera e shfaqes ‘Kripë Deti’ me regji të Nehat Memetit. Në këtë shfaqe luajnë...

Rreth 40 poetë nga vendi dhe jashtë do të marrin pjesë...

Rreth 40 poetë nga vendi dhe jashtë do të marrin pjesë në manifestimin ndërkombëtar ‘Mbrëmjet strugane të poezisë 2017’ e cila për të shtatën...

Humor aktual tetovar: “Nauk jon gej be, po pedera!” (Video)

Në rrjetet sociale ka filluar të ri-qarkullojë një humor i vjetër në temën “gay” apo siç u thonë në Tetovë “pedera”. Shikoni në videon...

Kështjella Ilire e qytetit antik Oeneum në Tetovë

ABDULLA MEHMETI Kështjella ilire e qytetit antik Oeneum, 2 km në veriperëndim të qytetit të sotëm të Tetovës, e njohur si ,,Hisar", ose Kalaja e...

Pse nuk u pengojnë kryqet në Shkupin Dardan, por vetëm minaret?

    Faqezinjtë Ç'janë këta palaço bre Që hedhin ditenatë helm e vrerë ndaj nesh Ndaj fesë të gjyshit tim I cili vdiq duke punuar në arë Me të madhin Zot...

INTERVISTË/ Regjisori turk Hadis Shen me serial mbarëshqiptar “Shqiponjat e Arta”

1.Në çfarë projekte po punoni për momentin? 1.Më shumë rëndësi ju jap projekteve , por nëse e kemi për projektet e momentit, në Maqedoni dhe...

Artisti që 34 vjet u qëndroi besnik portreteve (VIDEO)

Shkup, 30 qershor- Lajm TV, zhvilloi një intervistë me artistin shqiptar, Sabedin Ejupi. Ai para kamerës së Lajm TV kujtoj vitet e para kur...

Xhevat Limani dekorohet me “Ikonë e Aktrimit Shqiptar”

Aktori nga Maqedonia Xhevat Limani së fundmi është dekoruar me titullin “Ikonë e Aktrimit Shqiptar”, njofton Portalb.mk. Ky titull për Limanin erdhi si shenjë mirënjohje...

SHKA “Jahi Hasani” Çegran, do të merr pjesë në “Këngë Jeho”...

Shoqëria Kulturore Artistike ” Jahi Hasani nga Cegrani-Gostivar do të merr pjesë në dy ngjarje të mëdha ditëve në vijim .Ata kanë marrë ftesë...

Besiana Mehmedi, koncert në Prishtinë

Artistja e njohur Besiana Mehmedi është në fazën e përgatitjeve për koncertin solistik të saj në Prishtinë. Ky koncert është mbështetur nga Ministria e...

Shoqata për kulturë “Tradita” e organizoi edicion IV të Manifestimit kulturor...

Shoqata për kulturë “Tradita”, më 10 qershor 2017, në Tetovë e organizoi edicionin IV me radhë të Manifestimit kulturor “Lidhja na bashkon”. Përmes organizimit...

Shija Shqiptare vazhdon të thyej kufijt, sonte prezantohet në Gjermani

  Katër muaj pas suksesit të arritur në restorantin La Perla në Grac të Austrisë, projekti Shija Shqiptare sonte prezantohet në Gjermani, adresë e radhës...

“Dardania” sjell folklorin shqiptar për mërgimtarët e përmalluar në Zvicër

Më datë 10.06.2017 (e shtunë) organizohet muzikë live nga Shoqata Dardania (organizator Sami Krasniqi), në Zuchwil të Solothurnit. Të gjithë të interesuarit e folklorit burimor...

Sabri Fejzullahu: Nuk e prishi asnjë ditë Ramazanin, si fëmijë...

Këngëtari i madh, Sabri Fejzullahu foli pak për obligimin e agjërimit të cilin po e kryen me përpikmëri. Këngëtari tregoi se agjërimi për të është...

Rrenat e politikanëve në Maqedoni, do të ekspozohen në New York

Ali Sinani ka thënë për KultPlus se bëhet fjalë për piktura të cilat janë realizuar viteve të fundit, në teknikën e vajit në pëlhurë. Artisti...

Nis Festivali i Resë, çfarë aktivitetesh ju presin deri më 27...

Me rastin e një vjetorit të vendosjes në Tiranë të instalacionit të Resë së Fujimoto në Tiranë, mbi 17 grupe artistësh vendas dhe ndërkombëtarë...

‘I sëmuri për mend’ sonte jepet para publikut tetovar (Foto)

‘I sëmuri për mend’ është komedia e shkruar nga Zhan Molieri, e cila sonte në ora 20:00 në Teatrin e Tetovës do të jepet...

“Shtypi dhe religjioni” dhe “Qasje Sociologjike”, libra shkencorë të autorit  Dr. Sc....

Prof.dr. Abdylnaser Sinani Pas një pune disavjeçare para disa ditëve  dolën nga shtypi dy librat shkencorë të autorit, dr. Sadik Emroja ligjërues në Universitetine Tetovës....

Regjisori Sokol Guga vjen me spektakël të madh

Së shpejti  nis për herë të parë  spektakli “Balkan Soul”. Një spektakël që do të realizohet nga Producenti dhe  regjisori  i mirënjohur Sokol Guga....

Fillon Java e Filmit Turk në Maqedoni

Me projeksionin e filmit "Rrëfimi i gjatë" në regjim të Osman Sinav, sonte në teatrin Popullor të Maqedonisë fillon Java e filmave turq. Deri...

Kritika e fundit e Dritëro Agollit për Agim Vincën: Poezia e...

Libri më i ri me poezi i poetit Agim Vinca përmban poezi me motive dhe struktura të ndryshme, që i lidh një ind i...

“Shkërdhata me kapelë” shfaqet në Kumanovë

Në teatrin e Kumanoves u shfaq premiera e shfaqjes"Shkërdhata me kapelë", ne bashkeprodukcion te teatrit "Ultra " dhe drama shqipe-Kumanove e finansuar nga ministria e kultures...

Romani i Kadaresë, një projekt i madh filmik ruso-shqiptar

Regjisori i famshëm rus Aleksandër Sokurov promovoi në Tiranën projektin e filmit ruso-shqiptar mbështetur në skenarin e shkrimtarit Ismail Kadare. Ylli i kinematografisë botërore, regjisori...

Si sot, më 6 maj, mendohet se lindi Skënderbeu

Si sot, 6 maj 1405, lindi Gjergj Kastrioti, djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës Vojsava, fëmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave....

5 gjëra që duhet ti dini për Dostoyevskin

Nëse ndonjëherë e keni hapur një libër të Dostoyevskyt, ju mesiguri e keni vërejtur se njeriu pas saj ishte i komplikuar dhe fascionues. Librat...

Filmi ‘Home’ i vlerësuar me çmimin BAFTA, shfaqet në Tiranë

‘Home’ i regjisorit Daniel Mulloy, do të shfaqet më datë 7 maj në Tiranë. “Home” është filmi i parë kosovar që ka arritur të çojë...

Femeart, një Festival që bën bashkë femrat

Femart këtë vit organizon edicionin e V të tij në Prishtinë dhe është festivali më i madh feminist në Ballkan, i cili këtë vit...

Legjenda Bekim Fehmiu, këtë vit në ekranin e Festivalit të Kanës

Kinemateka Jugosllave do ta lansojë një kopje të re , kësaj radhe me përkthim në anglisht e frëngjisht të filmit, që do të jetë...

Aktori kosovar Selman Jusufi triumfon në “ÉCU The European Independent Film...

Aktori kosovar Selman Jusufi u shpall fitues i çmimit ‘Aktori më i mirë’ për interpretimin e tij në filmin ‘Eho’ nga Dren Zherka, në...

Kadare: Ju rrëfej si e njoh unë Enver Hoxhën, ishte mediokër...

Ai ndihej i lirë më shumë se çdo njeri i lirë. Liria e brendshme i dha mundësinë të shkruante. Kjo e bëri një shkrimtar...

A.K.V. “Shkupi” rrëmbeu çmimet kryesore në festivalin ndërkombëtar në Radovish (FOTO)

Ansambli i këngëve dhe valleve "SHKUPI" është hapur nga një grup koreografësh me përvojë shumëvjeçare dhe veprojnë në rrethinën e Shkupit. Ata ishin të ftuar...

Shfaqet filmi i krijuar nga fëmijët shqiptarë në Zvicër

Këta ishin në mbikëqyrje të regjisorit Timo de Gento dhe producentit Giacun Gaduff, që të dy të nominuar për Oscar. Në Bazel të Zvicrës po...

Arbër Elezi, vendin e parë në Samitin Ndërkombëtar të Fotografisë në...

Samiti Ndërkombëtar i Fotografisë i cili kësaj radhe është mbajtur për herë të parë në Ballkan, më konkretisht në Maqedoni, ka mbledhur në një...

Fillojnë xhirimet e filmit të shkurtër ‘Një Muaj’

Në këtë film luajnë aktorët: Luan Jaha, Njomëza Fetiu, Shengyl Ismaili, Irena Cahani, Fatmir Spahiu, May-linda Kosumoviç, Rinesa Qeriqi, Era Balaj e të tjerë,...

Sopranoja Elbenita Kajtazi nënshkruan kontratë me teatrin ‘Municipal National Opera’

Këtë e ka bërë të ditur vetë sopranoja e cila ka treguar se gjithë kjo është kënaqësi e papërshkrueshme. Sopranoja shqiptare Elbenita Kajtazi e cila...

“Documenta 14” me imazhe nga falja e gjakut në Kosovë

Prishtinë, 10 prill- Artisja shqiptare që jeton në Londër, Lala Meredith-Vula, ka ekspozuar në Athinë, pesë fotografi të serisë “Blood Memory” (Kujtesë gjaku), që...

Muzeu i Kosovës hyn në librin e rekordeve botërore “Guinness”

Mozaiku më i ri i muzeut Kombëtar të Kosovës me portretin e Nënë Terezës, vepër e artistit nga Shqipëria, Saimir Strati, ka hyrë zyrtarisht...

Fabio Liberti, fitues i çmimit “Flutura e Artë 2017″

Fabio Liberti i ri nga Italia e fitoi çmimin për koreografi më të mirë në “Fluturën e Artë 2017″ në gala mbrëmjen e mbrëmshme...

50 burra, gra e fëmijë arbëreshë do të shpalosin kulturën 500...

Arbëreshët e Kalabrisë për dy ditë do të shpalosin traditën e kamotshme të trashëguar brez pas prezi, më tepër se 500 vjet, aktivitete këto...

“La Boheme” nëpërmjet fotografisë, luan edhe sopranoja shqiptare Besa Llugiqi (FOTO)

Sopranoja shqiptare Besa Llugiqi, në këtë shfaqje operistike ka luajtur Mimin, shfaqje kjo që është ngjitur në skenën e Shtëpisë Operistike të Stara Zagora...

Akademik Luan Starova dekorohet me dekoratën Legjioni i Nderit

Akademiku dhe shkrimtari Luan Starova është dekoruar nga presidenti i Republikës së Francës me dekoratën Legjioni i Nderit. Ai është bartës edhe i dekoratës...

Igli Zarka: Kur Dino më besoi rolin e Alan Strang, jeta...

Igli Zarka është një aktor i ri tiranas dhe roli i Alan Strang në shfaqjen “Equus”, me regji të Dino Mustafic, vlerësohet të jetë...

Ema Andrea: Telenovelat turke dhe indiane po dëmtojnë figurën e femrës

Unë jam gjallë dhe nuk lejoj që ideologjia maskiliste e këtyre veprave të dobëta artistike të më lëndojë apo të drejtojë edukimin e brezit...

Nga vetëvrasja te suksesi botëror, historia e panjohur e autores së...

Në moshën 17-vjeçare u refuzua nga kolegji. Në moshën 25-vjeçare e ëma vdiq nga një sëmundje. Në moshën 26-vjeçare abortoi. Në moshën 27-vjeçare u martua. Bashkëshorti abuzonte me...

Ismail Kadare, laureat i Çmimit Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, sot, në konsultim me Këshillin e Librit, ka vendosur që Çmimi Ndërkombëtar "Letërsia Shqipe" t’i jepet...

“Bëhu aktiv/e, merr iniciativë”, film i animuar nga nxënësit për gjendjen...

Ngjarja mbahet sot më datën 28 mars me fillim nga ora 14:00 në Orion Center Prishtinë, shkruan KultPlus. Këshilli Rinor Kosovar - KYC organizon ngjarjen...

“Mushkonja” shfaqet në Vjenë

Sonte nga ora 18:30 do të jepet premiera e shfaqjes ‘Die Mücke’ (Mushkonja) në ‘Transform – Lokal’ në Vjenë, me autorë Xhevdet Bajraj dhe...

‘Nga Shqipëria komuniste në skenën botërore’, BBC-ja i kushton një artikull...

‘Nga Shqipëria komuniste në skenën botërore’- kështu nis artikulli i gazetares Albana Kasapi kushtuar sopranos shqiptare me famë ndërkombëtare Ermonela Jaho në një edicion special...

OPINIONE