2 C
Skopje
Tuesday, November 13, 2018
Home Kulturë Page 2

Kulturë

Miranda dridhi Shkupin me koncert që do të mbahet mend gjatë...

Në një mbrëmje gala mes miqve dhe bashkëpunëtorëve muzikorë, këngëtarja Miranda Hashani shkëlqeu në koncertin jubilar me rastin e 30 vjetorit të karrierës së...

“All I want for Christmas is you” do të bëhet film...

Mësohet se ky film do të vijë nga “Universal Studios Home Entertainment” dhe do të shfaqet në kinema fundvitin e ardhshëm. Këngëtarja e njohur Mariah...

Shfaqja me emrin e çuditshëm vjen në Teatrin Dodona: “Jeta jem,...

Kemi kënaqësinë të ju ftojmë në shfaqjen “Jeta jem, Shneta jem” e cila do të prezantohet në skenë me datën 22 Mars, 2017 në ora 19:30 në Teatrin Dodona në...

VIDEO/ Tjetër gafë e gazetares me Matilda Makoçin, këtë duket se...

Gazetarja e kulturës në televizionin A1 News, vijon të habisë me gafat e saj të rënda. Pasi në internet u publikua një video ku gazetarja...

Poeti Daimi Miftari, një muaj në Rezidencën e Shkrimtarëve në Tiranë

Poeti Daim Miftari, krijues nga Maqedonia, hap sezonin e sivjeçëm në Rezidencën e Shkrimtarëve dhe Përkthyesve Letrarë"Poeteka Tirana in Between 2017". Daim Miftari( 1979)...

Sot shënohet datëlindja e Faik Konicës

Faik Konica, lindi më 15 mars të vitit 1876 në Konicë dhe vdiq më 14 dhjetor të vitit 1942 në Uashington. Konica ishte magjistër...

Kumanova sërish bashkoi shqiptarët (Video)

Edicioni i 25-të me radhë i manifestimit kulturor tradicional letrar “Takimet Poetike të Karadakut – 2017”, mblodhi poet nga trojet shqiptare. Kryetari i klubit të...

A kanë të njëjtën origjinë korsikanët dhe shqiptarët?

Nga Aurenc Bebja Në librin e Charles de Susini « La Corse et les Corses, Opinions et Documents », botuar në Paris në vitin 1906,...

“First Step Film Fest 2017”, hapë thirrjen për aplikim

Ky festival edhe sivjet mbështetët nga Ministria e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, shkruan KultPlus. Festivali ndërkombëtar i filmit për studentë “First Step Film Fest...

Vdes aktori Hadi Shehu

Aktori i madh i teatrit kosovar, Hadi Shehu, është ndarë nga jeta në moshën 68 vjeçare. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të...

Ja kush kanë qenë 39 kryeministrat shqiptarë të Perandorisë Osmane

Shqiptarët qeverisën perandorinë osmane si kryeministra, për një periudhë prej afro 150 vjetësh. Kryeministrat shqiptarë i dhanë osmanëve Anadollin, Konstandinopojën, Irakun, Jemenin, Egjiptin, Algjerinë,...

Dokumentari “CIA për Kosovën”, ja shumë të vërteta (VIDEO)

Emisioni Zona Express, me autor Leonard Kerqukin, është tashmë emisioni më i shikuar shqiptar i këtij zhanri; si në matjet televizive ashtu edhe në...

‘Biçikletërsia’ thërret krijuesit letrarë për të aplikuar

Ky konkurs, përfshinë kategorinë poezi dhe prozë, shkruan KultPlus. Biçikletërsia – Rreshta mbi pedale, vjen me edicionin e katërt me radhë. Edhe kësaj radhe të...

Me 25 mars – “Cup Song Albania”, inisiativa e Sirea Film...

A jetohet në Shqipëri? Përgjigjen e japin 10 mijë të rinj në të gjithë vendin që përmes performancës së tyre i japin fund dilemës...

Filmi për Erdoganin po shfaqet nëpër kinematë zvicerane

Turqit që jetojnë në Zvicër e kritikojnë qasjen naive të Zvicrës në raport me propagandën e Erdoganit. Realizuesit e filmit betohen në pavarësinë e tyre,...

‘E bukura dhe bisha’ do të ndalohet në Alabama të Amerikës

Teatri “Henagar Drive-In” në Alabama të Amerikës ka bërë një postim ku kanë shkruar se nuk do të shfaqin filmin “E bukura dhe bisha”...

Abetarja mbarëshqiptare më shpejt do mbërrijë në Turqi se në Maqedoni...

Në Universitetin e Thrakisë në Edrene të Turqisë ka filluar përgatitja e përmbajtjes së teksteve shkollore për lëndën e gjuhës shqipe dhe asaj boshnjake,...

Java e Filmit Shqiptar në New York, hapë thirrje për aplikim

Misioni i Albanian Film Week është të krijojë dhe zhvillojë një kulturë ku filmi shqiptar të njihet dhe të pëlqehet nga audienca e huaj,...

Të pathënat e “Moonlight” filmit që fitoi Oscar

Një histori pa kohë që tregon procesin e njohjes së vetes, Moonlight sjell jetën e një një njeriu me ngjyrë që nga fëmijëria deri...

QKK hapë konkursin për projekte filmike 2017

Qendra Kinematografike e Kosovës ka hapur konkursin për mbështetje të projekteve filmike për vitin 2017, shkruan zeri.info. Në njoftimin drejtuar mediave thuhet se këtë vit...

PriFest hap thirrjen për të rinjtë në Green Film Project

Nga filmat që do të aplikojnë, do të përzgjidhen 10 filmat më të mirë për tu shfaqur në PriFest, ndërkohë filmi më i mirë...

‘Hyjnesha në Fron’, hapë aplikimin për filmat e këtij edicioni

Festivali i Filmit "Hyjnesha në Fron", këtë vit shënon edicionin e dhjetë me radhë, shkruan KultPlus. Festivali i Filmit "Hyjnesha në Fron", njëherazi i renditur...

2017-ta shpallet viti i Prenk Jakovës nga Teatri i Operës e...

Prenk Jakova, kompozitor i shquar, konsiderohet dhe si themeluesi i gjinisë së operës kombëtare shqiptare me dy veprat e tij “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu”...

Qëndrim Rijani: Shumë politikanë nuk e njohin teatrin, ka mungesë të...

Problemi kryesor i teatrit shqiptar është infrastruktura. Për regjisorin Qëndrim Rijani sot në teatro ka produksione, por investimet në infrastrukturë kanë sjell probleme me...

Festivali i Filmit në Sarajevë hap aplikimin për edicionin e sivjetmë

Data e fundit e aplikimit është 26 maji i këtij viti. Festivali i Filmit i Sarajevës ka hapur kësisoj aplikimin për programet filmike të këtij...

Ky është treshi që rrëzoi kufijtë mes shqiptarëve

  Unifikohet kuzhina shqiptare nën logon “Shija Shqiptare” Data 29 janar do të shënohet me shkronja të arta në historinë e Kuzhinës shqiptare, njëjtë sikurse edhe...

Florida Rexhepi – Zonjushë e vërtetë çdoherë e matur në veshje,...

Kjo juriste 27 vjeçare posedon nivel të lartë të vetëdijes së lartë të modës dhe veshjen e kombinon me shumë shkathtësi. Ka kujdes në...

Sekretari shtetëror, kryetar partie? Pse jo?!…

Shtëpia botuese “Shkupi”, në konkursin e fundit për vitin 2017 për finansimin e veprimtarive botuese, aplikoi me 22 ndërsa u përkrah me vetëm 3...

Gravura e rrallë e pinjollt kastriotas: Njihuni me “stërnipin e...

Në fundin e një ditë që shënonte përvjetorin e vdekjes së Skënderbeut, gazetari dhe studiuesi Auron Tare sjell jo atë, por një pinjoll nga...

Sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj

Njihuni me sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj Franc Kafka (1883-1924) Autorit të Metamorfozës i pëlqente të praktikonte nudizmin, edhe pse kjo ndodhte në raste...

Lamtumirë aktorit dhe regjisorit Sefedin Nuredimi

një duartrokitje të gjatë, miq, familjarë, artist, kolegë, student nderuan për herë të fundit aktorin pedagogun e artit, Sefedin Nuredini i cili dje u...

Akademik Halimi: “Bardhësitë e Atdheut”- vepër kapitale dhe emblematike 

MEHMET HALIMI Me këtë vepër enciklopedike, autori shumë i nderuar, Afrim Mustafa ka përjetësuar  shumë ngjarje e ndodhi, ka regjistruar e përjetësuar shumë beteja e...

Gjuhët indoevropiane

Ngjashmëria ndërmjet gjuhëve indoevropiane, në shumë raste edhe sot është evidente. Për shembull fjala “tre” në indishten e vjetër është trayah, në greqishten e vjetër treis (në të vërtetë tres), në...

Shkëlzen Doli me ansamblin e tij vjenez mahnisin Tiranën

Mbrëmjen e djeshme në Shqipëri, në zemër të kryeqytetit mori jetë koncerti i ansamblit të krijuar nga muzikanti shqiptar, pjesë e orkestrës së Vjenës,...

Dokumentar për Hasan Prishtinën (Video)

Hasan Prishtina ka qenë një nga personalitetet dhe figurat më të shquara të Lëvizjes sonë Kombëtare. Ky ideolog i shquar, dhe udhëheqës i palodhur i...

Bazar humanitar në “Capitol Mall”

Bazar humanitar, në të cilin do të shiten produkte të punuara me dorë të vitit të ri dhe stoli, do të mbahet sot dhe...

Biografitë e 2.500 dëshmorëve të UÇK-së, përmblidhen në një libër të...

Enciklopedia Gjithëkombëtare me 2500 dëshmorët e luftërave të UÇK-së,” Bardhësitë e Atdheut” është  vepra më madhore e cila bashkon dëshmorët e të tri trojeve...

Poetja nga Maqedonia: Çdo ditë e këndoja këngën “Enver Hoxha, tungjatjeta”!...

Intervistë  me shkrimtaren Puntorie Muça-Ziba në gazetën Telegraf,realizuar nga Gazetari Albert Zholi.   - Si njiheshit me letërsinë shqiptare në regjimin e Titos?   - Unë i takoj...

Shkrimi i parë për kryeqytetin e Kosovës është nga perandori bizantin!

Për kryeqytetin e Kosovës, Prishtinën, për herë të parë në histori njihet shkrimi i Perandorit të Bizantit, Johan Kantakuzen (John VI Cantacuzenus).Shkrimi është bërë...

Sot hapet ekspozita personale e piktorit Omer Kaleshi

Omeri Kaleshi, piktori i njohur shqiptar por edhe ndërkombëtarisht, i cili jeton dhe vepron në Paris të Francës, sot në sallën e Institutit të...

Muzeu i Fotografisë “Marubi” nominohet më i miri në Evropë

Muzeu Kombëtar i Fotografisë "Marubi" në qytetin e Shkodrës është nominuar për çmimin "Muzeu më i mirë i vitit në Evropë". Ai vlerësohet për faktin...

Deklarata shokuese e regjisorit: Aktorja s`e dinte se do përdhunohej tek...

E mbani mend filmin “Tango e fundit në Paris”? Regjisori i saj ka pranuar për herë të aprë publikisht se skena famëkeqe e përdhunimit...

Në Shtip fillon festivali i muzikës bashkëkohore ballkanike ”KonTempora”

Nën organizimin e SOKOM dhe Akademisë muzikore pranë Universitetit ”Goce Dellçev” në Shtip do të fillojë sot Festivali i muzikës bashkëkohore ballkanike. Festivali përbëhet nga...

Ekskluzive: Publikohen dy fotografi të reja të Sami Frashërit

Historiani Shasivar Kabashi, studiues i Kohës së Re (periudhës së dytë shek. XIX) në Universitetin e Stambollit ka sjellur këto ditë dy foto të...

Sot, 104 vjetori i Pavarësisë së Elbasanit. Emrat e 35 burrave...

Sot është 25 nëntori, 104 vjetori i pavarësisë së Elbasanit. Këta janë emrat e 35 burrave qe firmosen Aktin e Pavaresise së këtij qyteti: Haxhi...

Fotografia që do të mbetet më e bukura për 28 Nëntor

Një prej fotografive më domethënëse të publikuara vite më parë me motive festive sa edhe sensuale, do të mbetet si një prej imazheve më...

Shqiptarët e Sanxhakut në Serbi (Video)

Kur flitet për shqiptarët në rajon, ata të Sanxhakut në Serbi nuk përmenden thuajse kurrë, sepse ata zyrtarisht nuk ekzistojnë. Por çfarë ndodh realisht në...

Kush ishte Ismail Qemali: 50 fakte që nuk i dinit

Kush është Ismail Qemali? Edhe një vogëlush 6-vjeçar e ka në majë të gjuhës përgjigjen: Plaku që ngriti flamurin dhe shpalli Pavarësinë. Problemi është se...

Piktura digjitale e Adem Jasharit, vepër artistike e Besim Mikullovcit

Pikturat digjitale janë një lloj i artit digjital, por nuk është art i gjeneruar automatikisht në mënyrë kompjuterike, që do të thotë se, artisti...

Ekspozitë personale e Fatmir Stavilecit në Shkup

Në sallonin e ekpozitave, ”Imperial 1”, në Qendrën kulturore-informative do të hapet sonte ekspozita personale e fotografit dhe piktorit Fatmir Stavileci. Stavileci ka përfunduar studimet...

TIKA do të bëjë restaurimin e tri xhamive në Maqedoni

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) do të bëjë restaurimin dhe planifikimin hapësinor të tre xhamive të periudhës osmane në Shkup Agjencia Turke për...

Thënie të mençura: për politikën, demokracinë, revolucionet, fenë…

Thënie brilante mbi politikën, demokracinë, revolucionet, të vërtetat, iluzionet dhe besimet fetare. Problemi me këtë vend, është se ka shumë politikanë që janë të bindur...

Figurat mitologjike të Hasit, ekzistente edhe sot

Besimet e lashta, që nga paganizmi, janë të shumta në popullin e Hasit, e që janë ruajtur me xhelozi kryesisht përmes riteve, festave e...

ITSHKSH boton tri vepra me rastin e 108 vjetorit të alfabetit

Në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve-Shkup, me rastin e nëntë vjetorit të Institutit, 108 vjetorit të Kongresit të Manastirit dhe 200...

Imami Mustafa Efe, miku i maceve i cili fitoi admirimin e...

Imami Mustafa Efe, i cili duke i hapur dyert e xhamisë Aziz Mahmud Hüdayi në qarkun Üsküdar të Stambollit për macet endacake tregon dhembshurinë...

Historiani: Athina ka qenë Pellazge, ja si e morën grekët

Asnjë provë e vetme nuk është pranuar deri më sot për grekët që vijnë në fillim të mijëvjeçarit të dytë para Krishtit edhe u...

‘E vërteta e ndarjes fetare nga arbër në shqiptarë…’

Nga Piro Prifti Kështu, nën presionin turk, i cili zbatoi strategjinë e posaçme anti-arbëresho-epirote, në fund të shekullit XVII- fillim shekullit XVIII, ndodhi dhe ndarja...

Kafe bari i shqiptarëve shpallet më i miri në Londër

Kafe-bari i shqiptarëve në Londër merr çmimin "Love London Awards", mirëpo ky çmim nuk është i pari për këtë loakal, interieri i të cilit...

Katër artistë shqiptarë në ekspozitën që hulumton Ballkanin

Muzeu “Pera” në Stamboll ka bërë bashkë vepra të artistëve nga dhjetë vende të Ballkanit. Në mesin e tyre katër artistë shqiptarë. Sislej Xhafa e...

Pas pesë dekadash e 200 filmash, Jackie Chan shpërblehet me Oscar

Aktori i njohur Jackie Chan ka marrë çmimin e veçantë Oscar për kontributin e tij në film. Ky çmim për 62-vjeçarin vjen pas më shumë...

“Jurassic World 2” do të fillojë të xhirohet në fillim të...

Regjisori Juan Antonio Bayona ka konfirmuar se xhirimet për filmin “Jurassic World 2” do të fillojnë në fillim të vitit 2017. J.A. Bayona ka thënë...

Mbrëmje poetike me rastin e 80-vjetorit të lindjes së shkrimtarit Ismail...

Mbrëmë në Shtëpinë e kulturës është mbajtur mbrëmja poetike në performim të gjimnazistëve të SHM ‘Drita’, në të cilën morën pjesë nxënës nga të...

Fjalori ”Shqip-Suedisht”, tashmë pjesë e bibliotekës së Muzeut Historik Kombëtar

Tiranë, 11 nëntor – Sadulla Zeneli – Daja, i dhuron Muzeut Kombëtar punën e tij madhore, një fjalor 35 mijë fjalësh Shqip-Suedisht. Në gjithë...

Dy artiste nga Kosova, mes refugjatëve që kontribuuan për artin britanik

Londër, 11 nëntor – Dy artiste nga Kosova, njëra këngëtare e tjetra artiste konceptuale, janë bërë pjesë e një liste që përmbledh emra të...

Njëzetetre librat që bëni mirë t’i lexoni

Më poshtë mund të gjeni një listë të veprave dhe autorëve të veçantë, që secilin lexues do ta bëjë shpirtërisht më të pasur… 1.“Për kë...

“Fshikëzat”, shfaqja më e mirë e SkupiFestival 2016

Me shfaqjen “Zhozefina” të Kompanisë belge “Shalivate”, FNI “SkupiFestival e mbylli edicionin e dhjetë. Këtë vit në repertor ishin shtatë shfaqje, të cilat publikut i...

Artisti disident rikthehet në New York me vepra arti për krizën...

Në prag të zgjedhjeve më të urryera dhe ndarëse në historinë e kohëve të fundit, bota e artit vendosi deklaratën e vet politike me...

‘Sofra e Zotit’ në Vranisht të Vlorës që po josh turistët

Është një gur në formën e një pllake  tepër të madhe ciklopike, që rri varur  mbi dy gure të tjerë mbajtës dhe merr formën...

Historia e Kishës arbërore të Moçarit

Stefan Dushani kishte nxjerrë një kod (1349), me të cilin parashiheshin pasoja për ata që do të kundërshtonin konvertimin nga katolikë në ortodoks, me...

Është hapur panairi i 19-të i librit në Tiranë

Panairi i 19-të i librit në Tiranë do të jetë i hapur nga data 9 deri 13 nëntor 2016. Ky panair është një ngjarje e...

Prespa, vendbanim i lashtë prej 3.100 vitesh

Një grup arkeologësh dhe zhytësish profesionistë nga Instituti i Arkeologjisë, në ekspeditën e quajtur “Prespa 1”, të zhvilluar në muajt prill-maj në Liqenin e...

Filmi i parë nga viti 1904 ku shihen shqiptarët [video]

Albanologu Robert Elsie, një studiues i përkushtuar i të kaluarës së shqiptarëve nëpër arkivat botërore, ka publikuar një material filmik të cilin e cilëson...

Filmi i parë kur shihen shqiptarët nga viti 1904 është bë...

Tiranë, 7 nëntor – Albanologu Robert Elsie, një studiues i përkushtuar i të kaluarës së shqiptarëve nëpër arkivat botërore, ka publikuar një material filmik...

Festivali i filmit për 60 vjetorin e Revolucionit hungarez

Me filmin dokumentar “Luaje lojën tënde”, në Kinotekën e Maqedonisë sonte do të hapet Festivali i filmit “Liri dhe dashuri” kushtuar përvjetorit të revolucionit...

Filmi `SHOK` shfaqet për herë të parë në Amerikën Latine

Me përkrahjen e organizatës “Cine Alternativo” dhe producentëve të filmit, Ambasada e Republikës së Kosovës në Panama shfaqi për herë të parë në Amerikën...

Tre shfaqe mysafire në “Shkupi Festival”

Tre shfaqe janë mysafirë në Qendrën kulturore rinore, sot dhe vikendin e ardhshëm në suaza të FTM-së “Skupi Festival”. Sonte  në orën 20 do të...

Koncert i pianistes Karsu Donmez nga Turqia

Pianistja dhe këngëtarja Karus Donmez nga Holanda, me orgjinë turke, sonte do të mbajë koncert në Shtëpinë e ARM-së. Koncerti është në suaza të...

Veprat artistike të dy kumanovarëve në mes të Nju Jorkut (Foto)

Artisti i mirënjohur Dali Alili bashkë me piktorin Armend Ademi të premten më 04 nëntor do të hapin ekspozitën e tyre të përbashkët në...

‘Sofra e Zotit’ në Vranisht të Vlorës që po josh turistët

Është një gur në formën e një pllake  tepër të madhe ciklopike, që rri varur  mbi dy gure të tjerë mbajtës dhe merr formën...

Deklarata për pavarësi e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit në revistën britanike...

Aurenc Bebja*, Francë – 30 Tetor 2016 Revista ndërkombëtare britanike, nëpërmjet korrespondentit të saj në Lindje, Pierre Guerraz, – (Correspondance d’Orient – Constantinople, 14 mai...

Panairi i Artit në Torino, 11 përfaqësues nga Maqedonia

Në Torino të Italisë mbahet Panairi i artit, ku marrin pjesë edhe 11 pjesëmarrës nga Maqedonia, në edicionin e 12-të të Partissima. Aktiviteti mbahet nga...

Ekspozita “Ana Frank – Histori për të sotmën”, arriti në Strugë…

Mehmet Latifi- INA Shtëpia e Ana Frank është krijuar që ta ruajë kujtimin e Ana Frank dhe ta rritë vetëdijen për periudhën naziste dhe për...

Të udhëtosh përmes dashurisë-Christian Kyçyku

Shënime për përmbledhjen me proza të shkurtra “Perla” të Ardian –Christian Kyçyku) Ç’kuptim do të kishim vetëm dhe pa fjalën? Ardian –Christian Kyçyku vjen përmes...

Sh.K.A. “DUFLLA” prezantoi kulturën shqiptare në Bullgari (Foto)

Shoqëria Kulturore Artistike “DUFLLA” në mënyrë dinjitoze prezantoi kulturë dhe traditën shqiptare në festivalin ndërkombtar “Malesheva këndon dhe vallëzon”. Ky festival që mbahet në...

Filmi që pritet të bëjë bujë, vjen me premierë në Shkup

Filmi që pritet të bëjë bujë, vjen me premierë në Shkup Më 04 dhjetor me fillim në ora 20:00 në ambientet e Kinotekës në Shkup...

Mbyllet libraria e njohur në Shkup, “Tabernakull”

Pas 17 viteve, libraria e njohur për shkupjanët dhe shumë më gjërë “Tabernakull” në “Rekord”, afër Teatrit për fëmijë dhe të rinj, prej nesër...

Kinoteka e Maqedonisë do të mbajë “Ditën e trashëgimisë audiovizuele”

Sot, me përzgjedhje reprezentative nga filma të njohur maqedonas, Kinoteka e Maqedonisë do të shënojë “Ditën e trashëgmisë audiovizuele”, me temë “Tregimi jonë –...

Koncert i muzikës serioze – klasike më 31 tetor në Kumanovë

Koncert madhështor i muzikës serioze – klasike më 31 tetor do të mbahet në Teatrin e Kumanovës, me përkujdesjen e drejtorit artistic të këtij...

“Logos A” dhe ITSHKSH të hënën promovojnë dy vëllime librash

Shtëpia Botuese “Logos A” dhe Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, të hënën do të promovojnë dy vepra me dokumente...

“Ajka e kulturës shqiptare e gjitha në një foto të 75...

“Sa e vështirë të mbledhësh kaq shumë njerëz të shquar në një vend”, - shkruan gazetari i Zërit të Amerikës, Ilir Ikonomi në Facebook...

U mbajt Konferenca shkencore ,,Rëndësia e mbledhjes dhe studimit të folklorit...

Konferenca shkencore, me temë: ,,Rëndësia e mbledhjes dhe studimit të folklorit dhe etnografisë”, në organizim të Akademisë Shqiptare Amerikane e Shkencave dhe Arteve, me...

Festivali i filmit të ri gjerman në Tetovë

Gjashtë filma me përkthim në gjuhën shqipe dhe maqedonase, prej sot deri të premten do të shfaqen në Tetovë, në kuadër të Festivalit të...

Asani në “Balkan Scam 4” u prezantua si yll i së...

Para disa ditëve në Shkup u shfaq premiera e filmit “Balkan Scam 4” ku skenari dhe regjia e këtij filmi u realizua nga Mensur...

Shënohet 90-vjetori i Muzeut Natyror-Shkencor të Maqedonisë

Muzeu Natyror-Shkencor i Maqedonisë sot shënon 90-vjetorin e ekzistimit të tij. Me këtë rast në mjediset e Muzeut në seancë solemne do të flasë drejtori...

Meryl Streep parapëlqen të interpretojë Hillary Clintonin në film

Simpatizante e deklaruar e Hillary Clinton, Meryl Streep, është në krah të kandidates demokratike në Shtëpinë e Bardhë. Aktorja , e ftuar në Festivalin e...

Në Kumanovë mbahet konferencë shkencore për folklorin dhe etnografinë shqiptare

Sot, më 22 tetor 2016, në qytetin e Kumanovës do t’i zhvillojë punimet Konferenca shkencore, me temë: ,,Rëndësia e mbledhjes dhe studimit të folklorit...

Ja si duket ish gruaja e Edi Ramës (Foto-Video)

Aktorja e njohur Matilda Makoçi është shfaqur pas 25 vitesh mumgesë duke recituar në ekspozitën e piktores Natasha Bega. Rikthimi i Makoçit sjell një...

Më në fund, Bob Dylan pranon çmimin Nobel për Letërsi

Bob Dylan ka pranuar më në fund se ai është një laureat i çmimit Nobel për Letërsi Pas një jave përpjekje të dështuara për t’iu...

Në Maqedoni mbahet ”Mobile Film Festival”

Është shpallur konkursi publik për edicionin e shtatë të festivalit ndërkombëtar të filmave të inçizuar me telefona celular ”Mobile Film Festival”. Festivali do të mbahet...

Qyteti kroat mban gjallë kulturën “arbëreshe”

Një shkollë në Dalmaci të Kroacisë, synon të mbajë gjallëgjuhën dhe kulturën e njëkomuniteti të vogël dhe të lashtë të migrantëve shqiptarë të hershëm...

Kur shkrimtari nga Shqipëria, e quante Kosovën Nënë (Foto)

Shkrimtari nga Shqipëria, Vasfi Samim Visoka, e kishte vizituar Kosovën disa herë në vitet 1940 Nga këto vizita, ai kishte shkruar një libër të cilin...

Bob Dylan e refuzon çmimin Nobel për Letërsi?

Akademia suedeze e Shkencave është lodhur duke trokitur në derën e Bob Dylanit. Disa ditë pasi iu akordua çmimi prestigjioz i Nobelit të Letërsisë për...

20 shprehje të pavdekshme dashurie nga Pablo Neruda

Ai ishte edhe diplomat dhe pjesë aktive e partisë komuniste, angazhim politik i cili shpesh u transferua edhe te veprat e tij. I njohur...

Shfaqja “Kërkohet kloun plak” ,  nesër në Qendrën Teatrore për Fëmijë

Shfaqja luhet në Qendrën Teatrore për Fëmijë (Çarshia e Vjetër) më 15.10.2016 me fillim në ora 20. Hyrja është falas. Komedia “Kërkohet kloun plak”...

Bob Dylan, 35 fakte për legjendën e pop muzikës që fitoi...

Bob Dylan ka qenë për më shumë se pesë dekada një influencë e jashtëzakonshme në muzikën dhe në kulturën popullore, jo vetëm me notat...

Bob Dylan fitues i Çmimit Nobel për Letërsi

Bob Dylan ka fituar çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2016 “për krijimin e shprehjeve poetike në traditën e këngëve amerikane”, ka thënë Akademia...

“Narcos”, edhe pas vdekjes së Pablo Escobarit

Pablo Escobar ka vdekur, por ky nuk është fundi për serinë televizive “Narcos” në Netfilx. Seriali do të vazhdojë në një ambient të ri,...

Nesër Çmimi Nobel për Letërsi, favorit edhe Ismail Kadare

Kandidat edhe këtë vit është shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare. Madje ai ndodhet në mesin e favoritëve për të triumfuar kësaj radhe. Më 13 tetor (nesër)...

Shkodër: Ekspozitë e piktores Ikbale Kalaja (Video)

Në galerinë e arteve në Shkodër u hap fotoekspozita "Pik-Pamje" e piktores së njohur Ikbale Kalaja. Janë 40 fotografi përmes të cilave autorja përcjell...

“National Geographic”: Valbona, një prej 9 mrekullive që duhet ta vizitoni

“Çdo aventurë ka nevojë për një bazë kampingu, një vend ku të vendosesh, të marrësh një guidë dhe në fund të ditës të pish...

Më 13 tetor dihet emri i fituesit të Nobelit për Letërsi

Akademia suedeze ka bërë të ditur se Çmimi Nobel për Letërsi do të shpallet më 13 tetor 2016. Ky do të jetë çmimi i 109...

Shtëpia e kulturës “Koço Racin” shpall konkurs për përmbledhje poetike

Shtëpia e Kulturës “Koço Racin” në Shkup ka shpallur konkurs për përmbledhje poetike, ku ftohen të gjithë krijuesit që të dërgojnë poezitë e tyre....

Pas 59 vitesh zbulohet tema e diplomës së Dritëro Agollit

Nis java e kremtimit të ditëlindjes së 85–të të shkrimtarit Dritëro Agollit, javë në të cilën do të zhvillohet një mori aktivitetesh në bashkëpunim...

Në Pukë u përkujtua 105-vjetori i lindjes së Migjenit

Bashkia e Pukës e mbështetur nga Ministria e Kulturës dhe organizata të ndryshme joqeveritare përkujtoi të shtunën 105-vjetorin e lindjes së poetit të madh,...

U promovua libri i 14 i luftëtares dhe gazetares Rajmonda Maleçka

Në fshatin Blliçe të Peshkopisë, fshat që është bartës i titullit “Nderi i Kombit”, akorduar nga Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ishte nikoqir i...

Në Teatrin Shqiptar në Shkup do të shfaqet premiera e shfaqjes...

Të mërkurën (12 tetor) do të shfaqet premiera e shfaqjes ”Të gjithë bijtë e mi” në Teatrin shqiptarë në Shkup. Kjo shfaqje është bërë...

“Marubi” – dëshmi e historisë dhe e kulturës së pasur shqiptare

Prishtinë, 7 tetor - Kuratorja e ekspozitës me fotografi të fototekës “Marubi” që është hapur së fundmi në Muzeun e Fotografisë në Amsterdam të...

Sonte fillon festivali i filmit në Tetovë TIFF-Oda (Foto)

Sonte nga ora 20:00 do të bëhet hapja solemne e edicionit të pestë Tetova International Film Festival-ODA (TIFF-ODA). Ky festival organizohet në Qendrën e...

Prej nesër festivali dyditor i fimit në Tetovë

Prej nesër deri të shtunën do të mbahet edicioni i pestë i Festivalit të pestë ndërkombëtar i filmit në organizim të TIFF Oda nga...

Thaçi dekoron shkrimtarin Dritëro Agolli

Ambasada e Kosovës në Shqipëri, me anë të një njoftimi për media tregon se nesër, presidenti Hashim Thaçi do ta dekorojë shkrimtarin e njohur...

Komuna zvicerane shtron sofrën me fli dhe specialitete tjera shqiptare

Komuna e Thalwilit mbështeti dëshirën e ndërmjetueses kulturore, Afërditë Delijaj, për të shtruar një sofër shqiptare më 30 shtator, në një nga hapësirat komunale Komuna...

Opera bullgare ia beson Besa Llugiqit edhe rolin kryesor në “La...

Violetta Valéry - një kurtizane e famshme, e cila në aktin e tretë të një prej operave më të popullarizuara, përjeton fund tragjik -...

Filluan xhirimet e filmit “Gjumë dhe Dashuri”

Filmi ‘Gjumë dhe Dashuri’ me skenar nga Arsim Haliti dhe Arian Krasniqi dhe regji nga Arsim Haliti, me producent Valon Bujupi, ka filluar xhirimet...

Kryetari i partisë, pordha dhe mistiku

Kryetari i partisë pyet: - A e dini se ç'është  qëllimi i partisë sime? Ngrihet Mistiku, përgjigjet: -QËLLIMI I PARTISË SUAJ ËSHTË: TË HANI, TË PINI, E...

100 vjet këngë patriotike shqiptare: Luftë, poezi e këngë

Në ditën e trashëgimisë kulturore muzikologu Vaso Tole për herë të parë në një botim të plotë “100 vjet Këngë patriotike shqiptare”, me zë...

“Vepra e vëllezërve Gërvalla pjesë e rëndësishme e historisë së re...

Me rastin e 71 vjetorit të lindjes së Jusuf Gërvallës, në vendlindjen e tij, në Dubovik të Deçanit, u mbajt ceremonia përuruese e punimeve...

Hitleri “kthehet” në Berlin, qytetarët lajmërojnë policinë (Foto/Video)

Një instilacion arti ku një fytyrë e Adolf Hitlerit është shfaqur mbi një bllok ndërtese ka shkaktuar reagim në mesin e banorëve, madje duke...

Greqia ose ndryshe, Shteti i Arvanitasve

Libri historianit Jakob Philipp Fallmerayer,”Geschichte der Halbinsel Morea wahrend des Mittelalters” ku thuhet së popullsia greke u zevendesua gjatë përiudhes së dyndjeve sllave (350-800)...

Regjisori shqiptar nga Shkupi ka nevojë për ndihmën tuaj

Murat Zherka është një i ri, 18 vjeçar, nga Shkupi, i cili merret me regji të filmave të metrazhit të shkurtë. Ai ka marrë pjesë...

Filmi ”Çlirimi i Shkupit” garon për Oscar (Video)

Shoqata e punëtorëve filmik të Maqedonisë (SHPFM) njofton se filmi ”Çlirimi i Shkupit”, me regji të Rade dhe Danilo Sherbexhia, është përzgjedhur si kandidati...

U promovua libri “Studime letrare” i Dr.Bexhet Asani

Në ambijentet e Teatrit “Poshka” në prani të një numri të konsideruar të dashamirëve të fjalës së shkruar, në organizim të LNPSHA “Pegasi-Albania”, mbështetur...

Historia 2300 vjeçare e shqiptarëve të Afganistanit

Ekzistencën e Ilirëve në rajonin e madh gjeografik të Hindokinës, në Qafiristan (sot Nuristan), një vend ku piqen Afganistani, Pakistani, Kina e Taxhikistani dhe...

Promovohet libri “E drejta penale ndërkombëtare” i Ismet Salihut

Gjykata Speciale paraqet një re të zezë për Kosovën. Ajo mund të mënjanohet vetëm pas përfundimit gjykimit të krimeve të pretenduara, shumica prej të...

Ramë Lahaj në Paris përgatitet për operën “Lucia di Lammermoor”

Ramë Lahaj po përgatit rolin e tij për shfaqjen operistike “Lucia di Lammermoor” që do të jepet në Francë. Tenori kosovar sot ka mbajtur provat...

Lahutari nga Rugova me Eposin shqiptar i bëri akademikët të qajnë

Lahutari nga Rugova Isë Muriqi ka perfomuar këngë nga eposi i lashtë i kreshnikëve, duke kënduar vajin e Ajkunës që qan Homerin. Fjalët e kënduara...

Dy artiste shpalosin në Londër histori nga Kosova

Tetë vepra të piktores Zake Prelvukaj, katër prej të cilave pasqyrojnë fatin e grave të përdhunuara në luftën e fundit në Kosovë, pjesë e...

Simbolet e sofrës pikturale të piktorit Zenun Sherifi (Foto)

  Fatmir Z. Arifi Për të peshuar para vetes shijen e ngjyrave, që interpretohen dhe përkthehen me sytë tanë, që vazhdimisht duken të jenë të etura...

Shkencëtarja shqiptare kandidate për çmimin Nobel

Klejda Bega, shkencëtarja shqiptare është kandidate për çmimin Nobel Shkencëtarja shqiptare, Klejda Bega nga Elbasani, është në prag të çmimit Nobel, pasi në arritjet e...

Teatri 100 vjeçar që është kthyer në librari (FOTO)

Në një qytet të largët nga Buenos Aires, është një librari që nuk ngjason me ndonjë tjetër në botë, El Ateneo Grand Splendid. Ndërtesa...

Shqiptari nga Zvicra që pasqyron artin e mahnitshëm të botës nënujore

Bashkatdhetari nga Mali Zi, Mark Markaj që momentalisht jeton në Bazel të Zvicrës, ka një pasion të veçantë gjatë kohës së tij të lirë....

Përfundoi manifestimi “Tingujt e Çarshisë 2016”

Në mbrëmjen e së enjtes u hap manifestimi i përvitshëm “Tingujt e Çarshisë 2016”. Në mbrëmjen e parë  u mblodhën në koncert shumë të...

Ismail Kadare: Letra anonime më groteske në Akademinë e Nobelit

Një rrëfim ekskluziv i shkrimtarit Ismail Kadare për çmimin Nobel; si e pret çdo vit shkrimtari nominimin prej Akademisë Suedeze; Rasti unik, letrat anonime...

22 libra që nuk duhen lënë pa lexuar. Nga ata që...

“Për kë bien këmbanat” – Ernest Hemingueji Një nga veprat më të mira Heminguejit, “Për kë bien këmbanat” është një roman i botuar në vitin...

Kushtrim Hoxha, në serialin e famshëm amerikan Blue Bloods (VIDEO)

Ai vjen në rolin e Robert Sava. Aktori Kushtrim Hoxha ka depërtuar edhe me një tjetër rol të madh në Amerikë. Hoxha, i cili ka studiuar...

Kosova dërgon “Home Sweet Home” në garën e ‘Oscars’

Filmi “Home Sweet Home” do të përfaqësojë Kosovën si propozimi zyrtar për konsiderim në kategorinë ‘Filmi më i mirë i huaj’ të Akademisë Oscar. Filmi...

Bibliotekës së Kumanovës i shtohen edhe 1480 tituj të rinj

Me fillimin e vitit të ri shkollor, biblioteka e qytetit të Kumanovës ”Tane Georgievski” ka harxhuar gjithësejt 248.000 denarë apo 4032 euro nga buxheti i...

“Tingujt e Çarshisë” dhe “Të gjithë së bashku” në Shkup

Me grupin “Tyzze” dhe Kida&Mozzik sonte në orën 21 në sheshin “Filipi i II” do të fillojë manifestimi i këtij viti “Tingujt e Çarshisë”...

Publikohet traileri i nxehtë i pjesës së dytë të ‘Fifty shades...

'Fifty shades Darker' tani është prezantuar edhe me një trailer të plotë. Edhe pjesës së dytë e serisë së librave ‘Fifty shades’ i është realizuar...

Shpirtrisht i pathyer mësuesi Qemal Jahiu

NEHAT JAHIU Qemal Jahiu u lind më 10 shkurt të vitit 1926 në fshatin Llopat të komunës së Kumanovës. Shkollën fillore katërvjeçare e kreu në...

OPINIONE