5 C
Skopje
Sunday, November 18, 2018
Home Kulturë Page 3

Kulturë

Publikohet traileri i nxehtë i pjesës së dytë të ‘Fifty shades...

'Fifty shades Darker' tani është prezantuar edhe me një trailer të plotë. Edhe pjesës së dytë e serisë së librave ‘Fifty shades’ i është realizuar...

Shpirtrisht i pathyer mësuesi Qemal Jahiu

NEHAT JAHIU Qemal Jahiu u lind më 10 shkurt të vitit 1926 në fshatin Llopat të komunës së Kumanovës. Shkollën fillore katërvjeçare e kreu në...

Media zvicerane: Nënë Tereza nuk është shqiptarja e vetme që duhet...

Në vijim janë rreshtuar dhjetë personalitete të shquara shqiptare sipas gazetës më të madhe zvicerane Blick. Në listë krahas Skëndërbeut, ekskluzivisht përmenden artistët dhe...

“Reka e Epërme dhe fshati Kiçinicë” edhe një libër për shqiptarët...

Në ambientet e Këshillit të Komunës së Gostivarit mbrëmë u promovua libri “Reka e Epërme dhe fshati Kiçinicë” i autorit Branko Manojllovski, përcjell Telegrafi...

Kush ësht sekti që beson se Nënë Tereza, Jezusi dhe Muhamedi...

Çfarë lidhjesh kanë raelianët me klonimin e njeriut? Kush ishte Claude Voriholn, themeluesi i këtij sekti? Çfarë i kishin thënë atij “jashtëtokësorët të cilët...

Autostrada Biennale publikon emrat e bordit këshillues

Prizren, 6 Shtator 2016 – Bienalja Ndërkombëtare e Artit Bashkëkohor “Autostrada Biennale” me kënaqesi publikon emrat e bordit këshillues: Iara Boubnova – është kuratore e...

Filmi “Eho” i Zherkës triumfon në “Montreal World Film Festival”

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të festivalit të madh “Montreal World Film Festival”, filmi “Eho” nga Dren Zherka, koproduksion mes Gjermanisë dhe Kosovës,...

Ismail Kadare sërish ndër favoritët për Çmimin Nobel

Kur ka mbetur më pak se një muaj nga ndarja e çmimit Nobel për Letërsinë në vitin 2016, bastexhinjtë veçmë kanë përzgjedhur kandidatët kryesorë. Në...

Kadare: Nënë Tereza e thirri Clintonin dhe i tha “biri im...

Është thënë shumë herë se Nënë Tereza, tashmë Shën Tereza, gjatë luftës në Kosovë e ka thirr presidentin e atëhershëm amerikan Bill Clinton, dhe...

Statuja e Nënë Terezës edhe në Manhattan

Disa qindra shqiptarë që jetojnë në New York, morën pjesë të dielën në ceremoninë e inaugurimit të një statuje kushtuar Nënë Terezës, një nga...

Kampioni Neziri transferohet nga Italia, e presin mediumet më të njohura...

Kampioni shqiptar i kuzhinës, Faruk Neziri është transferuar nga Italia në Austri, për të hapur në qytetin Graz restorantin ekskluziv La Perla, bashkë me...

Përurohet libri për Nënë Terezën

Në ambientet e Teatrit Kombëtar sot do të përurohet libri për Nënën Terezën. Në një njoftim për media, bëhet e ditur se autori Abdullah Zeneli...

Fletë pagëzimi i Shën Terezës, 1910 (Dokument)

Gonxhe Agnes Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, sot është shpallur Shën Tereza në Vatikan, pasi Papa Françesko ka pranuar dhe ka çuar përpara...

Kam 78 vjet dhe miliona në banka, por dëgjojeni këtë që...

Aktori i mirënjohur Morgan Friman ka shkruar një porosi për gjithë njerëzimin duke thënë se ajo është diçka që mund të jua ndryshoj të...

Ekspozim i veshjeve kombëtare nga rajoni i Shkupit

Me rastin e 25-së vjetorit të pavarësisë të Republikës së Maqedonisë, në organizim të Qytetit të Shkupit dhe SHAP “ARTI KRAFT” – Shkup, në...

Një vit pa mendjendriturin, Pajazit Nushi

Prof. Dr. Pajazit Nushi, është njeriu i cili tërë jetën ia kushtoi arsimit, edukimit, dijës dhe shkencës, por edhe çështjes sonë kombëtare. Ai, më...

Gjithçka gati për HardhFest, për kokërr t’qefit të gjithë në fundjavë...

Janë bërë përgatitjet e fundit për fillimin e edicionit të 15-të dhe jubilar të festivalit të vjeljes së rrushit, HardhFest. Me risi të shumta dhe...

Letra që duhet lexuar çdo 1 Shtator

E cili prind i sotëm nuk do të kishte dashur t’i drejtohej mësuesit të fëmijës së tij, ashtu si Abraham Lincoln mësuesit të të...

Bota shqiptare se shpejti me ikonën e saj të bukurisë (FOTO)

Eventi më i madhë i bukurisë në botën Shqiptare po afron. Agjencioni me i madhë shqiptarë i modës “Gecjan Fashion Group” vjen me një projekt...

‘The Guardian’ ngre pikëpyetje për shenjtërimin e Nënë Terezës: Mund ta...

Prestigjozja “The Guardian” vjen me një artikull të gjatë për Nënë Terezën e cila javën e ardhshme do të shpallet shenjtore nga Vatikani. Në artikullin...

Kadare donte të arratisej nga Praga kur ishte 26 vjeç

Edi Rama dhe Ismail Kadare, botohen në Beograd Tre libra shqip janë botuar së fundmi në serbisht, nga Shtëpia Bbotuese  “Samizdat B92” mes të cilëve...

Mbesa e Berishës hap revistë në Francë: Markat po na shkatërrojnë

Supermbesa” i ka lënë të gjithë pa fjalë. Këtë herë ajo ka lançuar revistën “Utopian” në Paris. Me një staf tejet të kualifikuar, Dasara...

Ekipi i filmit “Piktura e papërfunduar” zbarkoi në Strugë

Mehmet Latifi- INA Gjatë ditëve në vijim, ekipi i filmit me metrazh të mesëm, me titull pune “Piktura e papërfunduar”, të skenaristit dhe regjisorit shqiptar...

Një roman imagjinar për Putinin e pensionuar dhe me dementia

Ka një arsye pse Vladimir Putin dhe Donald Trump duket se e pëlqejnë njëri-tjetrin: të dy nuk e pëlqejnë realitetin. Duhet leje e veçantë, për...

Filmat që nxitën adhuruesit të bënin veprime të çmendura

Interneti është i mbushur me lista të filmave më inspirues, zakonisht të prirë nga “The Shawshank Redemption” dhe “Rocky”. Por sa adhurues të filmit...

Statuja e Nënë Terezës do të vendoset edhe në SHBA

Statuja e Nënë Terezës do të vendoset edhe në parkun Battery në Manhatan, javën e ardhshme. Komuniteti shqiptar në Bronx të Shteteve të Bashkuara të...

Më 4 shtator bota flet shqip!

Në nder të shenjtërimit të Nënë Terezës në 4 shtator nga Papa Françesku edhe në Shkodër janë organizuar një sërë aktivitetesh në nder të...

Kryeministri i Indisë thur lavde për Nënë Terezë, tregon që ishte...

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi sot ka bërë homazhe te Nëna Terezë, duke thënë se çdo banor i Indisë duhet të ndihet krenar që...

Po vjen “TITANIC II”, do të jetë gati në vitin 2018...

Biznesmenzi australian, Clive Palmer, ka një ëndërr të madhe, të ndërtojë një kopje të anijes së famshme “Titanik” brenda 2018-ës. Ai nisi ta planifikojë...

Zluohet letra e rrallë e Nënë Terezës drejtuar Ramiz Alisë (Foto)

Profesori, Përparim Kabo ka postuar sot në profilin e tij në Facebook, një letër të Nënë Terezës, drejtuar ish presidentit të vendit, Ramizë Alisë...

Mbjellje e pemëve dhe lexim i poezisë në nder të Atvud

Në nder të fitueses së “Kurorës së Artë” të Edicionit të 55-të të Mbrëmjeve Strugane të Poezisë, romancierja, poetja, kritikja letrare dhe aktivistja Margaret Atvud...

FILLOJN XHIRIMET E FILMIT PIKTURA E PAPËRFUNDUAR

Sic është bërë e ditur më herët se do të fillojn gjirimet e para të filmit Francez me regjisorin Shqiptar Walton Jakupi, Piktura e...

Mira Meksi boton novelën për shqiptarofobinë

Libri i ri i shkrimtares Mira Meksi “Vrasje në Venecia” është një novelë policeske, që flet për aventurat fatkeqe të refugjatëve shqiptarë nëpër botë...

Harmonia fetare në Shqipëri, Vatikani i kushton një pullë filatelie

Harmonia fetare në Shqipëri, ku kishat e xhamitë qëndrojë pranë tyre është bërë pjesë e imazhit në një pullë postare filatelie të prodhuar nga...

Në Katedralen e kryeqytetit u hap ekspozita për ditëlindjen e Nënës...

Është hapur ekspozita për nder të 106 vjetorit të lindjes së Nënë Terezës, në katedralen që mban edhe emrin e saj. Don Lush Gjergji, që...

Parku i Butrintit, me 3.700 vizitorë në ditë

Trashëgimia kulturore është nga më të frekuentuarat gjatë stinës së verës. Sipas një vrojtimi të bërë nga Ministria e Kulturës vetëm në parkun Kombëtar...

10 shprehjet më të bukura të Nënë Terezës

Thëniet e Nënë Terezës janë fjalë të urta me përmbajtje të shenjtë. Emri, zëri dhe fjalët e saj dëgjohen çdo ditë, kudo në botë. Mësimet dhe...

Filmi “Lufta mbaroi” fillon “luftën” për të arritur në Kanë (Video)

Filmi "Lufta mbaroi", një realizim nga regjisor, producentë dhe skenarist maqedonas ku luajnë kryesisht aktorë shqiptarë, po merr pjesë në një festival të Zvicrës...

Festival i verës dhe djathit në Ohër

Edhe këtë vit do të mbahet festivali për verë dhe djath në Ohër. Në këtë festival do të jenë prezent të gjithë bodrumet dhe...

Shqiptarët përgatiten ta nderojnë shenjtërimin e Nënës Terezë

Ngjarje përkujtimore janë duke u organizuar nga kishat katolike të Shqipërisë dhe Kosovës për të festuar shpalljen shenjte të Nënë Terezës javën e ardhshme...

Në Shkup mbahet ”International Moto Fest”

Nga e premtja, e deri të dielën, në kalanë e Shkupit do të mbahet edicioni i 10-të i International Moto Fest, me të cilin...

Tentativa për grusht shteti në Turqi në ekspozitën fotografike në Shkup

Në ekspozitë do të shfaqen 52 fotografi të shkrepura nga AA dhe gjithashtu një video e AA-së në të cilat paraqiten pamjet e dhunës...

Faruk Begolli harrohet nga institucionet në përvjetorin e vdekjes

Prishtinë, 24 gusht - ”Krejt çka kam ba, unë e kam ba pa mendue, pa naj plan paraprak. Edhe, krejt jeta jeme asht qashtu,...

Zbulohet në Ukrainë alfabeti 400-vjeçar i Elbasanit

Dhurata Hamzai Arkeologët kanë gjetur artefaktet me mbishkrime në alfabetin e Elbasanit të shekullit të 17-të në fshatin Margaritovo të Ukrainës. Nuk është vetëm ky...

Nesër fillojnë Mbrëmjet Strugane të Poezisë

Edicioni i 55-të i Mbrëmjeve strugane të poezisë do të mbahet nga 24 deri 29 gusht të këtij viti, ku do të marrin pjesë...

Ky është dallimi i dasmave shqiptare, gjermane dhe amerikane (Video)

Artisti i skeçeve të shkurtëra thumbuese për realitetin shqiptar, Faton Islami, tani ka ”goditur” temën e dasmave të çmendura shqiptare. Ai në skeçin e fundit...

Nënshkruhet memorandumi për Qendrën Historike të Prizrenit

Rrjeti i Organizatave të Kulturës në Prizren dhe Ministria për Kulturë, Rini dhe Sport kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi për Hartimin e Planit të Menaxhimit...

Mbrëmë në Kërçovë u luajt drama shqiptare “Dashnori”

Mbrëmë në Kërçovë në korrnizat e manifestimit “Vala e ngrohtë kulturore 2016”, e cila është financuar nga Ministria e Kulturës e RM-së, adhuruesit e...

Kjo është lista e 50 shqiptarëve më të famshëm në botë

Një listë e cila nuk është e plotë, megjithatë përfshin shumë emra shqiptarësh. Kemi parasysh që në ndërkohë ka edhe tjerë të famshëm dhe...

Fillon Kolonia ndërkombëtare e artit ‘Shkupi 2016’

Në organizim të Qytetit të Shkupit dhe Muzeut të Qytetit të Shkupit do të fillojë me punë Kolonia e 11-të ndërkombëtare e artit në...

AKV “Emin Duraku” kthehet me shpërblime nga Turqia (Foto)

  Gjatë kësaj jave është mbajtur një festival kulturoro artistik në Inegol (Bursa-Turqi) ku morën pjesë ansamble kulturore artistike  nga vende të ndryshme si Azerbajxhan...

Shikoni si po “rilind” varri i Faik Konicës në Tiranë, i...

Të paktën që prej muajit shtator të viti 2013, mediet kanë konstatuar që varri i një prej mendimtarëve më të shquar të kombit tonë,...

“Pana Film” njofton vendimin për xhirimin e “Lugina e Ujqërve-Puçi”

Shoqëria “Pana Film”, prodhuese e serialit “Lugina e Ujqërve”, shumë popullor në Turqi dhe jo vetëm, do të sjellë në ekran tentativën e dështuar të 15...

Teuta e pabindur: Mbretëresha e egër Ilire

Pas mposhtjes së Kartagjenës në Luftën e I Punike, Republika Romake u bë fuqia detare që dominonte mesdheun. Megjithatë kontrolli i Romës mbi detet...

Sami Yusuf me 3 shtator do të mbaj një koncert në...

Këngëtari i ilahive me famë botërore, Sami Yusuf me 3 shtator në fillim prej ora 20 do të mbaj një koncert me ilahije në...

Albanologët dhe gjuhëtarët takohen në Prishtinë

Hap siparin në Prishtinë Edicioni i XXXV i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare Edicioni i XXXV i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë...

Dy pallate mbretërore në Mal të Zi, i përkasin Bardhylit dhe...

Arkeologët polakë kanë bërë zbulim mjaft të rëndësishëm në Mal të Zi. Sipas Daily Mail ata kanë zbuluar 2 pallate mbretërore që thuhet se...

Dy vjet nga vdekja e akademikut Besim Bokshi

Sot janë bërë dy vjet nga vdekja e akademikut Besim Bokshi, njëri nga gjuhëtarët më të shquar të Kosovës dhe të shkencës së albanologjisë...

Fillon edicioni i 35-të i seminarit ndërkombëtar për gjuhen dhe kulturën...

Ne Prishtinë sot është hapur edicioni i 35-të i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, raporton AA. Në ceremoninë e hapjes morën pjesë...

Emërohet Komitet selektues i Kosovës për OSCAR

Komiteti selektues për përzgjedhjen e filmit nga Kosova, që do të konkurrojë për OSCAR në kategorinë e filmit më të mire të huaj, përbëhet...

Shën Tereza

(Ose Gonxhe Bojaxhiu - Nëna Terezë) Viti i lindjes njëmijë e nëntëqind e dhjetë i vdekjes nuk do të ketë * nga çerdhja e shqipes thithi qumështin  engjëllor * aq shumë paska thithur Gonxhja fisnikëri...

Gazmend Bajri: Filmin “Ferdonija” do ta dërgoj edhe në Serbi

Dy vjet me radhë regjisori Gazmend Bajri kishte shkuar rregullisht në shtëpinë e Ferdonijes, me qëllim që të nxirrte më spontane jetën e saj,...

Filmi serb për luftën në Kosovë fiton çmimin kryesor në DokuFest

Duke arritur që për nëntë ditë të organizojë aktivitete nga më të ndryshmet, gjatë festivalit janë shfaqur 238 filma nga 57 shtete, janë mbajtur...

“Këngë Jeho”-Strugë 2016 filloi me dokumentarin dhe këngën e 25 vjetorit

Mehmet Latifi-INA Fillimi i festivalit të 25 jubilar “Këngë Jeho”-Strugë 2016, filloi me parakalimin tradicional të shoqërive dhe ansambleve pjesëmarrëse të natës së parë të...

Sami Frashëri, poligloti me 8 gjuhë të huaja dhe vepra që...

Sami Frashëri, nuk është vetëm ideolog i shquar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, por edhe një poliglot që dinte plot tetë gjuhë të huaja. Madje...

Zbulohet mbishkrim ilir në piramidat e Bosnjës? (Foto)

Pas lajmit disa muaj më parë për zbulimin e disa piramidave ilire në Bosnjë, vjen edhe një e dhënë e re që ka të...

Strugë: Sot fillon festivali i teatrove “K’TU FEST”

Sot, më 24 korrik, në Teatrin “Poshka” fillon edicioni i tretë i festivalit të teatrove  “K’tu fest-2016”, që do të zgjasë deri më 29...

Doli në shitje libri: “Libër mes librash”, i autorit Ardian Ramadani

Këto ditë këndit të librave iu shtua edhe një libër i ri, një libër i veçantë për nga lloji dhe për nga rëndësia, ngaqë...

Botohet “Libër mes librash” nga Ardian Ramadani

Doli nga shtypi libri me titull "Libër mes librash" (Përmbledhje vështrimesh dhe recensionesh), i autorit Ardian Ramadani. “Duke qenë i vetëdijshëm se fjala e shkruar...

Dy vëllime me poezi nga Besim Xhelili

Pas botimit të dy veprave të fundit, vëllimit poetik “Besa” dhe romanit të tij të parë “1803”, që dolën nga botimi në mars të...

Doli nga shtypi libri më i ri i publicistit Iljasa Saliu

Doli nga shtypi, libri i radhës i publicistit Iljasa Saliu. Në rrjetin social, Facebook, ai shkruan: "Përfaqësuesit e popullit, ngutshëm do ta shkruajnë të kaluarën...

“Vargje në verandë”, shkrimtarët e rinj i ndanë fjalët e shpirtit...

Fjalët e mbushura me plot frymë pozitive nga shpirti dhe ndjenjat e pastra të artit letrar të qëndisura bukur, mbizotëruan në ngjarjen letrare “Vargje...

Akademik Luan Starova, dhuroi qindra libra për ITSHKSH-në

Shkrimtari i njohur, akademik Luan Starova, sot vizitoi Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, me ç’rast bibliotekës së Institutit i...

Shënohet 66-vjetori i shfaqjes së parë teatrore në gjuhën shqipe në...

Sonte në kuadër të "Verës së Shkupit" në Fakultetin e arteve figurative - Suli Han, do të shfaqet drama "Dashnori" e Harold Pinter, me...

Shoqata “Bashkimi Kombëtar“ në Leonberg të Gjermanisë  prezentoi kulturën dhe traditën...

Shkruan:Kadri GËRVALLA Në festën tradicionale ndërkulturore që organizoi Komuna e Leonbergut në Gjermani,  u prezentua kultura dhe tradita shqiptare,  nëpërmes veshjes dhe valleve tradicionale. Kjo...

Sonte ‘Dashnori’ para publikut shqiptarë në Shkup

Sonte në kuadër të ‘Verës së Shkupit’ në Fakultetin e arteve figurative-Suli Han, do të shfaqet shfaqja ‘Dashnori’ e Harold Pinter. Në këtë datë, që...

Agjencia për film e Maqedonisë demanton Petre Shilegovin

Agjencia për film e Maqedonisë i ka demantuar pohimet e Petre Shilegovit në lidhje me projektet e miratuara pas shpalljes së konkursit për financim...

Publikohen katër projektet fituese nga Fondi i filmit në Maqedoni

Katër projekte shqiptare janë përzgjedhur nga Fondi i Filmit të Maqedonisë si fituese në konkursin më të fundit të këtij institucioni për financimin e...

Mavrovo Open: Festival i paraglajdingut dhe çiklizmit në Mavrovë

Në periudhën prej 22 deri më 24 Korrik, në Mavrovë, për herë të parë do të organizohet eveniment i madh sportiv me karakter ndërkombëtar, i...

Ekspozitë e skulpturave të artistit Xhelil Rufati

Ekspozitë e skulpturave të artistit Xhelil Rufati sonte do të hapet në Stacionin e vogël, në kuadër të Verës së Shkupit 2016. Vepra e skulptorit...

Qendra Informative Kulturore organizon koncert në kuadër të ciklit ”Vijmë..”

Një koncert i organizuar nga Qendra Informative Kulturore pritet që të mbahet më datë 6 korrik në sheshin Skenderbe në Shkup. Këtë e bëjnë të...

E rrallë: 16-vjeçari shqiptar që shkruan dhe boton skenarin e një...

Nga Bardha Nergjoni Është 16 vjeç dhe ka botuar tashmë vëllimin e parë fantastiko-shkencor, të denjë për një skenar Hollivudi. Ka dëshirë të bëhet shkrimtar...

Recension për librin e titulluar “Komunikimi me publikun”

Autori në veçanti analizon dhe shtjellon fjalimin konceptual dhe përmbajtësor, organizmin e fjalimit, teknikat dhe llojet e fjalimit. Po ashtu, jo më pak të...

Dervishi, la gjurmë të pashlyeshme në kulturën dhe qytetërimin shqiptarë

5 vite pa intelektualin Teki Dërvishi Teki Dërvishi ka lënë gjurmë të thella në krijimtarinë letrare shqiptare. Ai cilësohet si prijës i modernitetit të letrave...

Piktorja me shami nga Arabia, pjesëmarrëse në koloninë artistike në Gostivar...

Është hapur Kolonia tradicionale artistike “Gostivari 2016, e cila është e 11-ta me radhë. Kjo koloni është emërtuar me emrin “Kombet e Bashkuara Artistike”,...

Kush ishte Bud Spencer. Jetëshkrimi, fama në kinema e sport

Carlo Pedersoli, por i njohur me emrin artistik Bud Spencer, ka lindur më 31 Tetor 1929 dhe është ndarë nga jeta pasditen e sotme...

Ndahet nga jeta aktori i famshëm, shumë i dashur për shqiptarët,...

  Është ndarë nga jeta ditën e sotme aktori i madh i filmave komedi dhe aksion, Bud Spencer. Një personazh shumë i dashur për shqiptarët, i njohur me...

10 librat që ndryshuan historinë e njerëzimit

Nga Bibla dhe Kurani tek “Origjina e specieve” e Çarls Darvinit, nga “Republika” e Platonit tek “Arti i luftës” i Sun Tzu, studiuesit dhe...

Ky film do të shfaqet pas 100 vitesh (Video)

Kjo nuk është shaka! Kanë bërë një film të titlluar 100 Years (vite) i cili është vendosur në një vend të veqantë dhe të...

Besiana Mehmedi dhe Shkodran Tolaj çifti i parë shqiptar në recital...

Çifti Mehmedi - Tolaj, mbrëmë në New York, do të ngjiteshin në një skenë, muzikore ku janë ngjitur më parë edhe disa yje të...

Artisti britanik hap ekspozitë për herë të parë në Maqedoni

“Religjioni i Ri”, një ekspozitë me punime të artistit britanik, Damien Hirst është hapur mbrëmë në Muzeun e Arteve Bashkëkohore në Shkup. Ekspozita e Hirst,...

“BREXIT” nuk do të ndikojë në “Game of Thrones”

Prodhimi më i suksesshëm i televizionit amerikan, HBO – “Game of Thrones” që pjesërisht filmohet në Irlanden Veriore, nuk do të ketë pengesa në...

Filmi “Mbaroi Lufta”, historia e një emigranti nga Presheva në Zvicër

Lucerne, 25 qershor – Në festivalin e fundit ne Zvicër eshte prezentuar Filmi “Lufta mbaroi”, realizuar nga nje regjisor, producentë dhe skenarist maqedonas qe...

Vdes romancierja Benoite Groult, figurë e madhe e feminizmit

Romancierja franceze, një figurë e ndritur e feminizmit, Benoite Groult, 96 vjeçe, autore e “Kështu ishte ajo”, vdiq dje në mbrëmje, bëhet e ditur...

‘Elegji për Arktikun’, pianisti performon në mes të oqeanit (Video)

Ludovico Einaudi performon një pjesë origjinale të “Elegji për Arktikun”, në Oqeanin Arktik për të bërë thirrje për mbrojtjen e tij. Me një piano të...

Nju Jorku vishet i gjithë kuq e zi me paradën “Bijë...

Speciale nga Beqir SINA Mijëra shqiptarë, veshur me simbolet tona kombëtare, bluzat e kuqe me hartën e Shqipërisë Etnike, flamuri kuq e zi, këngët e...

Me projeksionin e filmit „Fati“ përfundoi Festivali i nëntë i filmit...

Me projeksionin e filmit „Fati“, mbrëmë në Qendrën për kulturë “Grigor Përliçev” në Ohër, përfundoi edicioni i nëntë i Festivalit francez të filmit, transmeton...

Koncert i yllit latin Enrike Inglesias të hënën në Shkup

Mbreti i pop muzikës latine Enrike Inglesias të hënën më 20 qershor në VIP Arenën në QS “Boris Trajkovski” do të mbajë koncert në...

U zhvillua në Nju Jork Festivali i IV- të fëmijëve shqiptarë

Beqir SINA – New York City Festivali i Fëmijëve Shqiptarë në SHBA– një festë e vërtetë e kulturës dhe muzikës shqiptare, një domosdoshmëri që fëmijët...

“Islami është mëshirë” thotë regjisori që ka fituar Oskar

Regjisori i njohur amerikan Francis Ford Coppola ka mbrojtur Islamin duke cituar ajete nga Kurani në një mënyrë prekëse. Ai e ka filluar përgjigjjen ndaj...

Zbulohet një poemë e panjohur e Fernando Pessoa

“Secila fjalë e thënë është zëri i një të vdekuri”. Kësisoj janë vargjet që nisin këtë poemë të gjetur nga një avokat brazilian, që...

“Virgjëresha e fundit e përbetuar” në Mal të Zi (VIDEO)

Një praktikë e pazakontë i ka mbijetuar kohës me kokëfortësi në fshatrat e Ballkanit që nga koha e mesjetës. The Guardian i ka kushtuar një...

Aktorja e njohur franceze Astrid Whettnall ‘mysafire’ në Ohër

Aktorja e njohur franceze Astrid Whettnall, do të jetë prezente në shfaqjen e filmit ”Road to Istanbul”, që do të shfaqet sonte në Ohër,...

Kërçova edhe një herë grumbulloi fëmijët nga viset shqiptare

“Dita jonë” në edicionin e tretë, vazhdon të ruajë primatin e festivalit më të arrirë për fëmijë në viset shqiptare Në fund të evenimentit u...

“Violin Fest” në Muzeun e Qytetit të Shkupit

Në Muzeun e Qytetit të Shkupit sonte do të mbahet edicioni i katërt i festivalit “Violin fest” në të cilin do të marrin pjesë...

Në Tetovë u mbajt Manifestimi Kulturor ‘Lidhja na bashkon’

Edicioni i tretë i Manifestimit kulturor “Lidhja na Bashkon”, përfundoi me programin artistik në të cilin performuan artistët e njohur: Elita Ziberi, Premtim Etemi,...

Aktorja Elhame Bilalli fituese e çmimit për vepër jetësore në festivalin...

Me ndarjen e çmimeve për vepër jetësore  dhe me shfaqjen e parë në konkurrencën zyrtare për çmime “Emër” nga Teatri “Komedia”, mbrëmë në Qendrën...

Në muajin e Madhërishëm të Ramazanit në xhaminë shqiptare në Staten...

STATEN ISLAND NY : Në sajë të një bashkëpunimi mes udhëheqesve fetar nga Hebrew Union College dhe udhëheqsve shpirtëror të Qendrës Kulturore Islame Shqiptare...

Vdiq dramaturgu Peter Shaffer, mjeshtri i dualizmit

Peter Shaffer, dramaturgu britanik, i cili me veprat “Equus” dhe “Amadeus” mori çmimin “Tony” eksploroi psikologjinë e mashkullit nëpërmjet ndërthurjes së ankthit të protagonistëve,...

Festivali “Dita jonë” 2016 mbahet me datë 10 qershor në Kërçovë

Po afron festivali mbarëkombëtar I këngës për fëmijë “Dita jonë”. Sic bën të ditur drejtori I festivalit Shkodran Tolaj, festivali “Dita jonë” në edicionin...

Osmani: Në Filharmoninë e Maqedonisë bëhen padrejtësi të mëdha

Ramadan Osmani, student në Akademinë e Arteve- drejtimi klarinet, pranë UT-së, ka reaguar kundër deklaratave të institucionit “Filharmonia e Maqedonisë”, sipas të cilëve Filharmonia...

E pabesueshme: Studime gjermane: Gjuha shqipe 15 shekuj më e vjetër...

Rastësisht duke studiuar gjuhen gjermane gjeta këtë tabelë, ku thuhet se: gjuha shqipe ka ekzistuar 2000 vjet para Krishtit, ndërsa gjermanishtja vetëm 500 vite...

Filmi ‘Bota’, me dy çmime në Paris

Filmi “Bota” është shpallur filmi i mirë në Paris South East European Film Festival(SEE). Një çmim u nda edhe për aktoren Flonja Kodheli e cila...

Elina Duni dhe filmat “Bota” e “Babai” prezantojnë shqiptarët në Paris

Në kryeqytetin francez po zhvillohet aktualisht manifestimi “Festival Du Film Des Balkans” që ka nisur më 1 qershor dhe do të zgjas pesë ditë. Hapjen...

Shkëlzen Doli sjell “perlat e muzikës shqiptare”

Nga Valeria Dedaj Violinisti Shkëlzen Doli rikthehet me violinën e vitit 1736 në Teatrin Kombëtar të Operës së Baletit në Tiranë. Kësaj here për të...

Shqiptarja me veshje kombëtare, i dhuron buqetën me lule mbretëreshës së...

Shqiptarja me veshje kombëtare, i dhuron buqetën me lule, mbretëreshës së Danimarkës Me kalimin e viteve mërgimtarët shqiptarë secilën herë e më shumë po integrohen...

Amela Sogojeva 10 vjeçare, promovon librin e parë “Dua” (Foto)

Të festosh brenda një dite tri ngjarje të rëndësishme nuk ndodh shpesh. Por një ditë të tillë e pati dje Amela Sogojeva nga fshati...

Justin Timberlake, bën thirrje për shndërrimin e Eurovision në një Worldvision

Përgjatë një interviste në një radio australiane ku edhe ka promovuar këngën e tij “Can’t Stop The Feeling”, ka thënë se Eurovision duhet të...

“Hana”, e Vlashent Satës nesër do të ndriçoj edhe në Paris

“I lumtur qe jam i ftuar nesër në mëngjes tek France Musique për të prezantuar albumin Hana dhe për të folur për koncertin e...

Përfundoi këndshëm Salloni i Librit «Livres des Balkans» në Paris

Këtë vit salloni i gjashtë me radhë i librit në kryeqytetin francez u mbajt me temën «Vendet ballkanike ndryshe». Kjo është ngjarja e vetme...

“der Standard” e vlerëson Pavijonin Shqiptar në Bienalen e Venedikut si...

Shkruar nga Wojciech Czaja, artikulli rrëfen për këngët iso –polifonike, trashëgimi jomateriale e UNESCOs, duke treguar realitetin së bashku me frikën, se këto këngë...

Me moton “Edukimi çelësi i suksesit”, komuniteti RAE feston 1 qershorin

Përveç kësaj, rikujtojmë se Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve, ka nisur të festohet në kryeqytet sot në orët e hershme të mëngjesit dhe do të...

Ambasada e SHBA me projektin “Make it Yours” për ruajtjen e...

Për tri javë, nxënës nga shkollat 9-vjeçare “Dora D’Istria”, “Edith Durham” dhe “Emin Duraku,” të udhëhequr nga një guidë profesioniste, vizituan hapësira të ndryshme...

Aktori tetovar me shpërblim në “Asterfest” (Foto)

Sot përfundoi festivali i XII ndërkombëtar i filmit “Asterfest” i cili u mbajt nga 27 deri më 31 maj. Juria e këtij festivali të filmit,...

‘Ura me tri harqe’ bashkon artistët shqiptarë

Për të dhjetin vit me radhë, Fakulteti i Arteve i Universitetit të Tetovës, Fakulteti i Arteve të Bukura i Universitetit të Tiranës dhe Fakulteti...

Ja muzika që dëgjohej në lokalet e Prishtinës e Mitrovicës në...

Si filloi të krijohej në Prishtinë dhe Mitrovicë ajo që quhej “qytetari socialiste”? Si quhej rok-grupi i parë shqiptar në Jugosllavi? Si e përjetoi...

Thënie të gjeniut që kishte 40 mijë libra në shtëpi: Mit’hat...

Portreti i babait të tij, rilindësit Abdyl Frashëri, varej në muret e shkollave në Shqipëri, ndërsa ai, i biri, konsiderohej armik i popullit gjatë...

Romani “ jetë e ndalur” i Rifat Haxhijajt botohet edhe në...

Ditë më parë Shtëpia botuese “ L’HARMATTAN” e Parisit, ka botuar romanin “Jetë e ndalur” të autorit Rifat Haxhijaj. Ky roman në dukje me temë...

​‘Home Sweet Home’ me premierë botërore në Karlovy Vary

Festivali i njohur i filmit Karlovy Vary ka shpallur listën e filmave që do të shfaqen në edicionin e 51-të të këtij festivali e...

Në Buchs të St.Gallenit-Zvicër, u përkujtuan 28 dëshmorët e UÇPMB-së (Fotoreportazh)

“Një herë në vit, familjet e dëshmorëve të UÇPMB-së, kanë mundësi të takohen në Akademinë përkujtimore, që po mbahet me vite të tëra në...

Shqipëria dhe Franca me marrëveshje bashkëpunimi në fushën e kulturës

Marrëveshja e fundit kulturore e Shqipërisë me Francën është nënshkruar në vitin 1988 Ministrja e Kultures, Mirela Kumbaro po zhvillon një vizitë pune në Paris,...

“Një burrë mes dy grash” përmbyll edicionin e parë të festivalit...

Me shfaqjen “Një burrë mes dy grash” të Teatrit kombëtar të Kosovës sonte përmbyllet edicioni i parë i festivalit të teatrove Ku’fest, i cili...

Kënga “Autochtnonous biri im” që i kushtohet djalit që u pagëzua...

Flamuri ‘Autochtonous’ që fluturoi mbi qiellin e Beogradit në natën e 14 tetorit 2014, i cili çmendi serbët dhe bëri krenarë gjithë shqiptarët, tashmë...

Porosia e mrekullueshme e Steven Speielberg

Puna ime është që të krijoj një botë që zgjatë dy orë. E juaja është të krijoni një botë që zgjatë përgjithmonë”. Fjalimi i regjisorit...

Shfaqja serbo -shqiptare “Romeo e Xhulieta”, shfaqet edhe në Tiranë

Më 7 qershor, në hapsirat e Teatrit Kombëtar, do të mbahet një konferencë për Media, ku prezent do të jenë, pos regjisorit Manojloviq e...

Klejda Bega, shkencëtarja shqiptare që komandon atomet dhe mban në dore...

Rasti i mahnitshëm i vajzës nga Elbasani që, me kurajë, vullnet e dëshirë ka arritur majat në shkencë dhe studion ligjet fondamentale në fizikë....

Kadare merr titullin “Komandant” nga presidenti francez në ‘Élysée’

Ceremonia do të zhvillohet sot në orën 18:00, në pallatin Presidencial “Élysée” në prani të një rrethi të ngushtë personash të ftuar Presidenti francez Francois...

Pesëqind vitet e “Shqipërisë së vogël” në Egjipt

Historiani dhe orientalisti shqiptar, akademiku Muhamet Mufaku, jo një herë u ka sjellë historiografisë shqiptare dhe lexuesve fakte të panjohura që do t’i bëjnë...

Varufakis shkruan këngë për isopolifoninë shqiptare në Venecia

Shqipëria do të përfaqësohet sot në hapjen e Bienales së Arkitekturës në Venecia me një zgjedhje inovative. Në vend paraqitjes së artit vizual, Shqipëria do...

Përgatitjet rreth Panairit të Librit 2016, drejt finalizimit

Në një prononcim për KultPlus, Besian Zeneli nga shtëpia botuese “Buzuku”, tregoi se në këtë panair pritet të marrin pjesë rreth 100 botues nga...

Inva Mula me “La Boheme” impresionon publikun serb

Sopranoja e njohur shqiptare, Inva Mula, ka marrë vlerësime maksimale e duartrokitje të forta nga publiku serb përderisa me interpretimin e saj ka tejkaluar...

Xhirohet filmi për luftën në Kosovë (Video)

Është duke u xhiruar filmi artistik “Kësulat”, me regji të Alan M Trow. Filmi i cili ka filluar xhirimet më 5 Maj 2016, ka të...

Pulla postare në 50 vjetorin e karrierës së Pink Floyd

Pink Floyd, ishin bërë të famshëm për kopertonat e albumeve të tyre inovative të cilat ishin krijuar në bashkëpunim me fotografët dhe dizajnerët më...

Si u dashurua Edith Durham me shqiptarët (Video)

Megjithëse ka kaluar më shumë se një shekull prej se antropologja angleze Edith Durham kishte udhëtuar nëpër trevat shqiptare, emri i saj mbetet ende...

Sot fillon Off fest 2016 në Shkup

Me solo-koncertin e këngëtares dhe violinistes çeke Iva Bitova, e cila jeton dhe punon në SHBA dhe ka karrierë të pasur ndërkombëtare, sonte në...

Do të nisë sonte Offest në qytetin e Shkupit

Krahas koncerteve, në të cilët ditët e festivalit në galerinë e Qendrës Rinore Kulturore do të ketë ekspozitë multimediale për të gjithë performancat gjatë...

Lansohet traileri i filmit ‘Kësulat’

Filmi i cili ka filluar xhirimet më 5 maj ka të bëjë me luftën e fundit në Kosovë. Është duke u xhiruar filmi artistik “Kësulat”,...

RTV21 kremtoi 18 vjetorin – me “Ballo pranverore” (Video)

Radiotelevizioni 21 në shënim të 18 vjetorit të themelimit, sonte hapi dyert e “Ballos Pranverore” për të gjithë mysafirët vendor dhe të huaj, emra...

Afet Jashari i ftuar në javën e Albanogjise në Prishtinë (Foto)

Etnologu Afet Jashari është i ftuar nga instituti i Albanologjisë për të marë pjesë në javën kulturore për të prezantuar trashëgiminë shpirtërore dhe kulturore...

Në Tetovë u shënua 170 vjetori i lindjes së kolosit të...

Me rastin e 170 vjetorit të lindjes së shkrimtarit, poetit dhe rilindasit, Naim Frashri,Akademia Shqiptare Amerikane e Shkencave dhe Arteve organizoi në Tetovë një...

OPINIONE