-2 C
Skopje
Wednesday, February 20, 2019
Home Kulturë Page 4

Kulturë

Me projeksionin e filmit „Fati“ përfundoi Festivali i nëntë i filmit...

Me projeksionin e filmit „Fati“, mbrëmë në Qendrën për kulturë “Grigor Përliçev” në Ohër, përfundoi edicioni i nëntë i Festivalit francez të filmit, transmeton...

Koncert i yllit latin Enrike Inglesias të hënën në Shkup

Mbreti i pop muzikës latine Enrike Inglesias të hënën më 20 qershor në VIP Arenën në QS “Boris Trajkovski” do të mbajë koncert në...

U zhvillua në Nju Jork Festivali i IV- të fëmijëve shqiptarë

Beqir SINA – New York City Festivali i Fëmijëve Shqiptarë në SHBA– një festë e vërtetë e kulturës dhe muzikës shqiptare, një domosdoshmëri që fëmijët...

“Islami është mëshirë” thotë regjisori që ka fituar Oskar

Regjisori i njohur amerikan Francis Ford Coppola ka mbrojtur Islamin duke cituar ajete nga Kurani në një mënyrë prekëse. Ai e ka filluar përgjigjjen ndaj...

Zbulohet një poemë e panjohur e Fernando Pessoa

“Secila fjalë e thënë është zëri i një të vdekuri”. Kësisoj janë vargjet që nisin këtë poemë të gjetur nga një avokat brazilian, që...

“Virgjëresha e fundit e përbetuar” në Mal të Zi (VIDEO)

Një praktikë e pazakontë i ka mbijetuar kohës me kokëfortësi në fshatrat e Ballkanit që nga koha e mesjetës. The Guardian i ka kushtuar një...

Aktorja e njohur franceze Astrid Whettnall ‘mysafire’ në Ohër

Aktorja e njohur franceze Astrid Whettnall, do të jetë prezente në shfaqjen e filmit ”Road to Istanbul”, që do të shfaqet sonte në Ohër,...

Kërçova edhe një herë grumbulloi fëmijët nga viset shqiptare

“Dita jonë” në edicionin e tretë, vazhdon të ruajë primatin e festivalit më të arrirë për fëmijë në viset shqiptare Në fund të evenimentit u...

“Violin Fest” në Muzeun e Qytetit të Shkupit

Në Muzeun e Qytetit të Shkupit sonte do të mbahet edicioni i katërt i festivalit “Violin fest” në të cilin do të marrin pjesë...

Në Tetovë u mbajt Manifestimi Kulturor ‘Lidhja na bashkon’

Edicioni i tretë i Manifestimit kulturor “Lidhja na Bashkon”, përfundoi me programin artistik në të cilin performuan artistët e njohur: Elita Ziberi, Premtim Etemi,...

Aktorja Elhame Bilalli fituese e çmimit për vepër jetësore në festivalin...

Me ndarjen e çmimeve për vepër jetësore  dhe me shfaqjen e parë në konkurrencën zyrtare për çmime “Emër” nga Teatri “Komedia”, mbrëmë në Qendrën...

Në muajin e Madhërishëm të Ramazanit në xhaminë shqiptare në Staten...

STATEN ISLAND NY : Në sajë të një bashkëpunimi mes udhëheqesve fetar nga Hebrew Union College dhe udhëheqsve shpirtëror të Qendrës Kulturore Islame Shqiptare...

Vdiq dramaturgu Peter Shaffer, mjeshtri i dualizmit

Peter Shaffer, dramaturgu britanik, i cili me veprat “Equus” dhe “Amadeus” mori çmimin “Tony” eksploroi psikologjinë e mashkullit nëpërmjet ndërthurjes së ankthit të protagonistëve,...

Festivali “Dita jonë” 2016 mbahet me datë 10 qershor në Kërçovë

Po afron festivali mbarëkombëtar I këngës për fëmijë “Dita jonë”. Sic bën të ditur drejtori I festivalit Shkodran Tolaj, festivali “Dita jonë” në edicionin...

Osmani: Në Filharmoninë e Maqedonisë bëhen padrejtësi të mëdha

Ramadan Osmani, student në Akademinë e Arteve- drejtimi klarinet, pranë UT-së, ka reaguar kundër deklaratave të institucionit “Filharmonia e Maqedonisë”, sipas të cilëve Filharmonia...

E pabesueshme: Studime gjermane: Gjuha shqipe 15 shekuj më e vjetër...

Rastësisht duke studiuar gjuhen gjermane gjeta këtë tabelë, ku thuhet se: gjuha shqipe ka ekzistuar 2000 vjet para Krishtit, ndërsa gjermanishtja vetëm 500 vite...

Filmi ‘Bota’, me dy çmime në Paris

Filmi “Bota” është shpallur filmi i mirë në Paris South East European Film Festival(SEE). Një çmim u nda edhe për aktoren Flonja Kodheli e cila...

Elina Duni dhe filmat “Bota” e “Babai” prezantojnë shqiptarët në Paris

Në kryeqytetin francez po zhvillohet aktualisht manifestimi “Festival Du Film Des Balkans” që ka nisur më 1 qershor dhe do të zgjas pesë ditë. Hapjen...

Shkëlzen Doli sjell “perlat e muzikës shqiptare”

Nga Valeria Dedaj Violinisti Shkëlzen Doli rikthehet me violinën e vitit 1736 në Teatrin Kombëtar të Operës së Baletit në Tiranë. Kësaj here për të...

Shqiptarja me veshje kombëtare, i dhuron buqetën me lule mbretëreshës së...

Shqiptarja me veshje kombëtare, i dhuron buqetën me lule, mbretëreshës së Danimarkës Me kalimin e viteve mërgimtarët shqiptarë secilën herë e më shumë po integrohen...

Amela Sogojeva 10 vjeçare, promovon librin e parë “Dua” (Foto)

Të festosh brenda një dite tri ngjarje të rëndësishme nuk ndodh shpesh. Por një ditë të tillë e pati dje Amela Sogojeva nga fshati...

Justin Timberlake, bën thirrje për shndërrimin e Eurovision në një Worldvision

Përgjatë një interviste në një radio australiane ku edhe ka promovuar këngën e tij “Can’t Stop The Feeling”, ka thënë se Eurovision duhet të...

“Hana”, e Vlashent Satës nesër do të ndriçoj edhe në Paris

“I lumtur qe jam i ftuar nesër në mëngjes tek France Musique për të prezantuar albumin Hana dhe për të folur për koncertin e...

Përfundoi këndshëm Salloni i Librit «Livres des Balkans» në Paris

Këtë vit salloni i gjashtë me radhë i librit në kryeqytetin francez u mbajt me temën «Vendet ballkanike ndryshe». Kjo është ngjarja e vetme...

“der Standard” e vlerëson Pavijonin Shqiptar në Bienalen e Venedikut si...

Shkruar nga Wojciech Czaja, artikulli rrëfen për këngët iso –polifonike, trashëgimi jomateriale e UNESCOs, duke treguar realitetin së bashku me frikën, se këto këngë...

Me moton “Edukimi çelësi i suksesit”, komuniteti RAE feston 1 qershorin

Përveç kësaj, rikujtojmë se Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve, ka nisur të festohet në kryeqytet sot në orët e hershme të mëngjesit dhe do të...

Ambasada e SHBA me projektin “Make it Yours” për ruajtjen e...

Për tri javë, nxënës nga shkollat 9-vjeçare “Dora D’Istria”, “Edith Durham” dhe “Emin Duraku,” të udhëhequr nga një guidë profesioniste, vizituan hapësira të ndryshme...

Aktori tetovar me shpërblim në “Asterfest” (Foto)

Sot përfundoi festivali i XII ndërkombëtar i filmit “Asterfest” i cili u mbajt nga 27 deri më 31 maj. Juria e këtij festivali të filmit,...

‘Ura me tri harqe’ bashkon artistët shqiptarë

Për të dhjetin vit me radhë, Fakulteti i Arteve i Universitetit të Tetovës, Fakulteti i Arteve të Bukura i Universitetit të Tiranës dhe Fakulteti...

Ja muzika që dëgjohej në lokalet e Prishtinës e Mitrovicës në...

Si filloi të krijohej në Prishtinë dhe Mitrovicë ajo që quhej “qytetari socialiste”? Si quhej rok-grupi i parë shqiptar në Jugosllavi? Si e përjetoi...

Thënie të gjeniut që kishte 40 mijë libra në shtëpi: Mit’hat...

Portreti i babait të tij, rilindësit Abdyl Frashëri, varej në muret e shkollave në Shqipëri, ndërsa ai, i biri, konsiderohej armik i popullit gjatë...

Romani “ jetë e ndalur” i Rifat Haxhijajt botohet edhe në...

Ditë më parë Shtëpia botuese “ L’HARMATTAN” e Parisit, ka botuar romanin “Jetë e ndalur” të autorit Rifat Haxhijaj. Ky roman në dukje me temë...

​‘Home Sweet Home’ me premierë botërore në Karlovy Vary

Festivali i njohur i filmit Karlovy Vary ka shpallur listën e filmave që do të shfaqen në edicionin e 51-të të këtij festivali e...

Në Buchs të St.Gallenit-Zvicër, u përkujtuan 28 dëshmorët e UÇPMB-së (Fotoreportazh)

“Një herë në vit, familjet e dëshmorëve të UÇPMB-së, kanë mundësi të takohen në Akademinë përkujtimore, që po mbahet me vite të tëra në...

Shqipëria dhe Franca me marrëveshje bashkëpunimi në fushën e kulturës

Marrëveshja e fundit kulturore e Shqipërisë me Francën është nënshkruar në vitin 1988 Ministrja e Kultures, Mirela Kumbaro po zhvillon një vizitë pune në Paris,...

“Një burrë mes dy grash” përmbyll edicionin e parë të festivalit...

Me shfaqjen “Një burrë mes dy grash” të Teatrit kombëtar të Kosovës sonte përmbyllet edicioni i parë i festivalit të teatrove Ku’fest, i cili...

Kënga “Autochtnonous biri im” që i kushtohet djalit që u pagëzua...

Flamuri ‘Autochtonous’ që fluturoi mbi qiellin e Beogradit në natën e 14 tetorit 2014, i cili çmendi serbët dhe bëri krenarë gjithë shqiptarët, tashmë...

Porosia e mrekullueshme e Steven Speielberg

Puna ime është që të krijoj një botë që zgjatë dy orë. E juaja është të krijoni një botë që zgjatë përgjithmonë”. Fjalimi i regjisorit...

Shfaqja serbo -shqiptare “Romeo e Xhulieta”, shfaqet edhe në Tiranë

Më 7 qershor, në hapsirat e Teatrit Kombëtar, do të mbahet një konferencë për Media, ku prezent do të jenë, pos regjisorit Manojloviq e...

Klejda Bega, shkencëtarja shqiptare që komandon atomet dhe mban në dore...

Rasti i mahnitshëm i vajzës nga Elbasani që, me kurajë, vullnet e dëshirë ka arritur majat në shkencë dhe studion ligjet fondamentale në fizikë....

Kadare merr titullin “Komandant” nga presidenti francez në ‘Élysée’

Ceremonia do të zhvillohet sot në orën 18:00, në pallatin Presidencial “Élysée” në prani të një rrethi të ngushtë personash të ftuar Presidenti francez Francois...

Pesëqind vitet e “Shqipërisë së vogël” në Egjipt

Historiani dhe orientalisti shqiptar, akademiku Muhamet Mufaku, jo një herë u ka sjellë historiografisë shqiptare dhe lexuesve fakte të panjohura që do t’i bëjnë...

Varufakis shkruan këngë për isopolifoninë shqiptare në Venecia

Shqipëria do të përfaqësohet sot në hapjen e Bienales së Arkitekturës në Venecia me një zgjedhje inovative. Në vend paraqitjes së artit vizual, Shqipëria do...

Përgatitjet rreth Panairit të Librit 2016, drejt finalizimit

Në një prononcim për KultPlus, Besian Zeneli nga shtëpia botuese “Buzuku”, tregoi se në këtë panair pritet të marrin pjesë rreth 100 botues nga...

Inva Mula me “La Boheme” impresionon publikun serb

Sopranoja e njohur shqiptare, Inva Mula, ka marrë vlerësime maksimale e duartrokitje të forta nga publiku serb përderisa me interpretimin e saj ka tejkaluar...

Xhirohet filmi për luftën në Kosovë (Video)

Është duke u xhiruar filmi artistik “Kësulat”, me regji të Alan M Trow. Filmi i cili ka filluar xhirimet më 5 Maj 2016, ka të...

Pulla postare në 50 vjetorin e karrierës së Pink Floyd

Pink Floyd, ishin bërë të famshëm për kopertonat e albumeve të tyre inovative të cilat ishin krijuar në bashkëpunim me fotografët dhe dizajnerët më...

Si u dashurua Edith Durham me shqiptarët (Video)

Megjithëse ka kaluar më shumë se një shekull prej se antropologja angleze Edith Durham kishte udhëtuar nëpër trevat shqiptare, emri i saj mbetet ende...

Sot fillon Off fest 2016 në Shkup

Me solo-koncertin e këngëtares dhe violinistes çeke Iva Bitova, e cila jeton dhe punon në SHBA dhe ka karrierë të pasur ndërkombëtare, sonte në...

Do të nisë sonte Offest në qytetin e Shkupit

Krahas koncerteve, në të cilët ditët e festivalit në galerinë e Qendrës Rinore Kulturore do të ketë ekspozitë multimediale për të gjithë performancat gjatë...

Lansohet traileri i filmit ‘Kësulat’

Filmi i cili ka filluar xhirimet më 5 maj ka të bëjë me luftën e fundit në Kosovë. Është duke u xhiruar filmi artistik “Kësulat”,...

RTV21 kremtoi 18 vjetorin – me “Ballo pranverore” (Video)

Radiotelevizioni 21 në shënim të 18 vjetorit të themelimit, sonte hapi dyert e “Ballos Pranverore” për të gjithë mysafirët vendor dhe të huaj, emra...

Afet Jashari i ftuar në javën e Albanogjise në Prishtinë (Foto)

Etnologu Afet Jashari është i ftuar nga instituti i Albanologjisë për të marë pjesë në javën kulturore për të prezantuar trashëgiminë shpirtërore dhe kulturore...

Në Tetovë u shënua 170 vjetori i lindjes së kolosit të...

Me rastin e 170 vjetorit të lindjes së shkrimtarit, poetit dhe rilindasit, Naim Frashri,Akademia Shqiptare Amerikane e Shkencave dhe Arteve organizoi në Tetovë një...

Festivali për fëmijë “Fluturat” hapë konkursin për talentët e rijnë

Studio ‘Helix’ tashmë ka hapur konkursin për pranimin e këngëve për edicionin e 16-të. Këngët e paraqitura duhet të jenë kompozime të reja dhe...

Ish-ministri grek i Financave shkruan tekstin e këngës polifonike shqiptare

Një prej kuratorëve të pavionit shqiptar, arkitekti amerikan Simon Battisti ka deklaruar se teksti i Varoufakis është shumë personal Në vend paraqitjes së artit vizual,...

Ish-ministri grek i Financave shkruan tekstin e këngës polifonike shqiptare

Një prej kuratorëve të pavionit shqiptar, arkitekti amerikan Simon Battisti ka deklaruar se teksti i Varoufakis është shumë personal Në vend paraqitjes së artit vizual,...

Ekspozitë: Demaçi nderon Shkupin me rastin e 80-vjetorit të lindjes

Galerija Kombëtare e Maqedonisë në kuadër të kremtimeve për Vitin kushtuar Adem Demacit në 80-vjetorin e lindjes me Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”...

Vazhdon bashkëpunimi kulturor ndërmjet Kosovës dhe Kroacisë

Ky takim është në vazhdën e takimit të Zagrebit, të cilin dy ministrat e vlerësuan si shumë pozitiv, meqë janë hapur rrugë që bashkëpunimi...

Një muze për çifutët e Holandës dhe Holokaustin e tmerrshëm

Muzeu do të kompletohet në vitin 2019, ndërsa artistët e Holandës por edhe kolegët e tyre refugjatë do të mund të ekspozojnë në të. Pothuajse...

Magjia e urtisë

(Dr.Ibrahim Rugovës) Magjia e urtisë i rrëmben të mëdhenjtë magjia e urtisë i drejton lumenjtë magjia e urtisë i hapë të gjitha udhët magjia e urtisë i urtëson...

Naim Frashëri mund të shfletohet online

Biblioteka Kombëtare me rastin e 170-vjetorit të lindjes së një nga figurave më të rëndësishme të rilindjes kombëtare shqiptare, Naim Frashëri, do të publikojë...

Elsa Lila, me Mozart në gjuhën shqipe

Ajo ka bashkëpunuar edhe me Enrico Melozzi, një violonçelist i denjë për të shoqëruar në këtë koncert shqiptaren. Mozarti ka folur gjuhën e Lasgush Poradecit....

Nesër në Tetovë, ekspozitë e piktorit Agron Saliu (Foto)

Piktori Tetovar Agron Saliu nesër në Tetovë e fillon turneun e ekspozitave në Maqedoni. Përveç Tetovës, Saliu eskpozitën do ta zhvenods edhe në Kumanovë...

Një lajm vecanërisht i bukur vjen për gjith ju lexuesElsa Lila,...

Ajo ka bashkëpunuar edhe me Enrico Melozzi, një violonçelist i denjë për të shoqëruar në këtë koncert shqiptaren. Mozarti ka folur gjuhën e Lasgush Poradecit....

Doktori personal i Josip Broz Titos, vjen me libër mbi jetën...

Libri është prezantuar në librarinë “Messenger” në Beograd, ndërsa interesimi për ta blerë atë ishte shumë i madh. Është prezantuar dje në Serbi libri “Tito...

Kadare në “Symbol”

Revista “Symbol” sjell Ismail Kadarenë me rastin e 80-vjetorit të lindjes së tij Doli nga shtypi numri i shtatë i revistës më të madhe kulturore...

Sonte fillon ‘Ku-Fest’ festivali i parë teatror në Kumanovë

Për pesë netë, gjegjësisht prej sonte deri më 30 maj, Teatri Ultra i Kumanovës do të jetë organizator i edicionit të parë të Festivalit...

Bob Dylan mbush 75 vjeç

Figura kult Bob Dylan feston ditëlindjen. Në mbarë botën ekspertët e muzikës prej kohësh shtrojnë pyetjen, nëse ka ndokënd, që të zerë vendin e...

Prej sonte fillon Ku-Fest, festivali i parë i teatrove në Kumanovë

Në natën e dytë të festivalit do të shfaqet shfaqja e autorit Jeton Neziraj, "Lufta në kohën e dashurisë" e Qendrës Multimedia nga Prishtina....

Londra ekspozon personazhet e mëdha të artit rus

Janë 26 portrete brenda ekspozitës në fjalë, një bashkëpunim mes Moskës dhe Londrës me rastin e 160-të vjetorit të krijimit të galerisë së Moskës...

Flamuri shqiptar i deformuar, në pritjen që iu bë Inva Mulës...

Flamuri kombëtar me shqiponjën e deformuar pikërisht tek gjuha dhe sqepi i saj, kanë filluar të zënë vend edhe në pritjet zyrtare shtetërore. Deformimi i...

Naim Frashëri mund të shfletohet online

Biblioteka Kombëtare publikon editimin dixhital të veprave të Naim Frashërit në 170-vjetorin e lindjes Biblioteka Kombëtare me rastin e 170-vjetorit të lindjes së një nga...

Dashuria e Lasgushit në sesionin e Letërsisë së Dokumentuar

Këto të dhëna sipas Matoshit, i krijojnë lexuesit një pamje më të plotë të kontekstit jetësor që e prodhoi një fakt artistik letrar me...

Gati me “Të kam lënë malin”, për në Bienalen e Venecias

Ministria e Kulturës e Republikës së Shqipërisë do të paraqesë "Të kam lënë malin" në ekspozitën e 15-të ndërkombëtare të arkitekturës në Bienalen e...

Kryeministri i Serbisë Aleksandër Vucic ka pritur artisten shqiptare Inva Mula

Ky prezantim skenik i artistes së madhe shqiptare Inva Mula në Shtëpinë e Operës së Beogradit vlerësohet të jetë i rëndësishëm, pasi që prej...

Jolie tashmë pjesë e botës akademike…

Angelina Jolie është aktore e shkëlqyer, fituese e çmimit OSCAR, filantropiste dhe së fundmi i ka kushtuar CV-së së saj një tjetër profesion, atë...

Vuçiq e pret në takim sopranen shqiptare Inva Mulën

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka pritur sot në takim sopranen shqiptare, Inva Mula. Kjo e fundit do të performojë më 25 maj në Teatrin...

Grupi Corona sjell të enjten për shkupjanët një natë të paharrueshme...

Qendra Informative Kulturore - Shkup së bashku me Ansamblin frymor Corona, ju fton në koncertin "Tradita vazhdon", nga ansambli frymor CORONA, i përbërë nga...

Filmi shqiptar “Kultivuesi i duhanit” shfaqet në Festivalin e filmit në...

Në festivalin e filmit në Kanë, që është një ndër festivalet më prestigjioze ne botë, u projektua edhe një film i shkurtë shqiptar, “Kultivuesi...

Fillon edicioni i 35 i kolonisë së artit „Monmartre i vogël...

Prej sot e deri në 30 maj në Manastir do të qëndrojnë nxënës dhe pedagogët e tyre figurativ nga Sllovakia, Kina, Rusia, Turqia, Ukraina,...

Filmi “Money Monster”, një histori plot emocione

“Money Monster”, me regji të aktores së njohur Jodie Foster, ku interpretojnë në rolet kryesore George Clooney dhe Julia Roberts, trajton temën e hendekut...

Hasan Ndrecaj, 66-vjeçari që ka krijuar muzeun e tij etnologjik

“Qysh në moshën 13-vjeçare kam filluar t’i punoj disa nga punimet më të lehta, si boshte, shtiza, djepa, karrige, e punime që i bëj...

Kadare në Kosovë: Hera e parë që shqiptarët i afrohen kaq...

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, ka ardhur në Kosovë me mesazhe optimiste. Se shqiptarët sot janë më afër Evropës si asnjëherë më parë,...

Kadare shpallet “Qytetar Nderi” i Pejës

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare është shpallur “Qytetar Nderi” i Pejës dhe laureat i Takimeve ndërkombëtare letrare “Azem Shkreli”. Me këtë rast, Kadare është...

Edhe një film tjetër Kosovar në “World International Film Festival” (Video)

Pas ‘AGNUS DEI’ nga Agim Sopi dhe ‘The Hero’ nga Luan Kryeziu, edhe ‘The underground electrician’ u pranua në “World International Film Festival and...

Dokumentarët e prof.Nusret Pllanës dhe regjisorit Luan Kryeziu promovohen edhe në...

Kanadë -Toronto - Më 8 maj 2016, me inisiativën e Presidentes së Nderit të kësaj Shoqate, Dr.Ruki Kondaj, në ambientet e Le Royal &...

Shkencëtari turk dyshon nëse autor i “Shqipëria ç’ka qenë…” është Sami...

Ka qenë një simpozium i thjeshtë për rilindasin Sami Frashëri, midis Universitetit të Tiranës dhe atij të Trakës në Turqi, ai që ka ndezur...

Dorëhiqet “James Bondi”, ky do të jetë i ardhshmi (Foto)

Aktori britanik Daniel Craig ka deklaruar se nuk do të luaj më rolin e “agjentit 007” në dy seritë e tij të ardhshme. Ai ka...

Akademia malazeze e Shkencave dhe Arteve fyen shqiptarët

Në Fjalorin e Akademisë malazeze të Shkencave dhe Arteve (CANU- Crnogorska Akademija Nauka i Umjetnosti) të botuar disa ditë më parë, në mes tjerash...

Hillary Clinton fiton 5 milionë dollarë nga shitja e librit

Kandidatja për presidente të SHBA-ve nga radhët e Demokratëve, Hillary Clinton, ka publikuar sot detajet e të ardhurave gjatë vitit të kaluar, ku shihet...

Exclusive: Tre përmendoreve shqiptare Bogdanit, Agolli, Bageri, nisen drejtë Shkupit

Zhurnal ekskluzivisht ka siguruar tre fotot e përmendoreve shqiptare të cilët do të vendosen në qendër të Shkupit. Bëhet fjalë për statujën e Josif...

Në San Vendemiano të Italisë u mbajtë edicioni i 6-të i...

Sofra shqiptare në San Vendemiano (TV-Itali) Qyteti San Vendemiano në veri-lindje të regjionit të Venetos, i njohur si vendi i prodhimit të rrushit dhe vërave...

MASHT organizoi manifestimin qendror tradicional të “Festës së Abetares”

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami mori pjesë sot në manifestimin qendror të “Festës së Abetares”, e cila këtë vit u mbajt...

Publikohet traileri i parë i “Prison Break”, pas 7 vitesh pushim...

Traileri i parë për Prison Break ka zbuluar se i burgosuri Mikael Scofield (Wentworth Miller) është i gjallë. Inxhinieri supremë besohej të ketë vdekur në përfundimin...

Në UT u promovuan tre vepra të autores Rabije Muratit

Në Universitetin e Tetovës, u bë promovimi i veprave ,,Demokratizimi i institucioneve edukative-arsimore në Republikën e Maqedonisë”, ,,Metodika e punës edukative” dhe ,,Demokratizimi i...

Amaneti i profesorit shqiptar për studentët në ligjëratën e fundit: Bëhu...

(Ligjërata e fundit e karrierës sime aktive si profesor) Unë e di se sot janë krijuar disa profesione që paguhen shtrenjtë, siç është fjala bie...

Udhëpërshkrim nga qyteti i shkronjave shqipe: Dhimbja ime Manastir!

  Vilajeti i Manastirit, qendër e njohur për nga zhvillimi ekonomik e kulturor sidomos vetë Manastiri ka qenë çerdhe e vërtetë e klubeve shqiptare, patriotëve...

Foto e rrallë dhe e papublikuar deri tani e Nexhip Bej...

Në vitet e mëpastajme, influenca e Nexhip Dragës, ka filluar të rritet jo vetëm në Kaloshin e Rozhajës, por deri në Pejë.  Mandej në...

Angelina Jolie ofron ndihmë për edukimin e 12 vëllezërve në Kamboxhia

Aktorja dhe regjisorja amerikane me çmim Oscar, Angelina Jolie ka zgjatur dorën e ndihmës për një familje me 12 fëmijë në Kamboxhia. Sipas lajmit të...

Letërsia maqedonase prezantohet para publikut grek

Krijimtaria letrare maqedonase do të përfaqësohet para publikut grek në Panairin e 13-të ndërkomëbtar të librit në Selanik, transmeton Telegrafi Maqedoni. Me ftesë të Fondacionit...

Nishani dekoron Ismail Kadarenë me “Flamurin Kombëtar”

Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka dekoruar sot me medaljen e Flamurit Kombëtar, shkrimtarin e shquar Ismail Kadare në konferencën solemne “Shekulli i Kadaresë”...

Ligjërata prekëse e profesorit Mustafa para pensionimit: Poezia e karrierës sime

(Ligjërata e fundit e karrierës sime aktive si profesor) AVZI MUSTAFA Të nderuar studentë të tashëm, ish studentë të mi dhe të nderuar kolegë, Kam zgjedhur sot...

“Besa”, filmi kushtuar shqiptarëve që mbrojtën hebrenjtë, u shfaq në Queens...

QUEENS NYC : - Në kuadrin e përkujtimit të viktimave të Holokausit, filmi “The Promise” - “Besa”, kushtuar shqiptarëve, që mbrojtën hebrenjtë, gjatë Luftës...

“Me lexim për t’u bërë lider” – projekt i USAID-it për...

“A jeni një prind i cili rregullisht i tregon përrallë fëmijës para se të flejë? A jeni një arsimtar i cili provon t’i bëjë...

​Hapet pavilioni i Kosovës në Cannes

Është viti i pestë që Kosova është prezente në tregun e filmit Marche Du Film në Cannes, i cili është një prej tregjeve më...

Tre artistë shqiptarë në Poloni

“Udhëtarët” bashkon Sislej Xhafën, Adrian Pacin dhe Alban Mujën, përkrah emrave të tjerë të artit bashkëkohor Në vitin 1959, Porter MrcCray ishte i pari profesionist...

Elhame Bilalli- FITUESE E ÇMIMIT PËR VEPËR JETËSORE

Festivali "Vojdan Çernodrinski" në edicionin e vet të 51 i ndau çmimin prestigjioz të karrierës aktores së Teatrit Shqiptar - Elhame Bilalli. Sonte në Teatrin...

Sot nis Festivali i Filmit në Kanë

Festivali më i madh i filmit në botë do të hapet sot në Kanë të Francës. Festivali i 69-të me radhë do të nisë me...

Masa të rrepta me rastin e organizimit të festivalit të filmit...

Qeveria e Francës ka marrë masa të rrepta sigurie për organizmin e festivalit të filmit Kan. Qeveria franceze ka planifikuar ngritjen e qendrave për parandalimin...

Ja shfaqet e sontme në festifalin ndërkombëtarë të monodramës Manastiri 2016

Dy monodrama të reja, të cilat do të shfaqen nga aktorë të Ermenisë dhe Maqedonisë, do ta vazhdojnë mbrëmjen e fundit në festivalin ndërkombëtarë...

“Top Awards”, ja kush kryeson këtë javë

Ndryshimet nuk kanë të sosur në klasifikimet javore të “Top List”, por e vetmja gjë që s’ndryshon këtë javë është që majën e hit-listës...

Pacolli ia uron ditëlindjen Nexhmije Pagarushës

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka uruar në emër fansave dhe familjareve me rastin e ditëlindjes së 83 të legjendës së...

Mustafa: Me zërin e saj, Nexhmija u shndërrua në institucion kulturor...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa i ka uruar ditëlindjen e 83 të legjendës së gjallë të këngës shqiptare, Nexhmije Pagarusha. Në urimin e tij Mustafa...

Okteti “Peja” mrekulloi publikun në Teatrin “Istref Begolli” (Foto)

Me një koncert live, në sallën e mbushur përplot, Okteti “Peja” ka shënuar 15-vjetorin e themelimit, një rrugëtim i gjatë me plot sfida e...

Maqedonia: Garat e saj dhe e ardhmja e tyre – shqiptarët...

1903Henry N. Brailsford: Botues:New York,Arno Press Libri i marrë nga botimet e Harvardit Henry Noel Brailsford (1873-1958) ishte një gazetar britanik, i cili ishte i njohur mjaft...

Thëniet më të bukura të Konicës për Shqipërinë

Thëniet më të bukura të Konicës për Shqipërinë Faik Konica ka qenë dhe mbetet përjetësisht intelektuali më i kompletuar shqiptar. Veprat e tij janë dëshmi...

Sonte nis edicioni i 15-të i festivalit ndërkombëtar të Prishtinës “ReMusica”

Prishtinë, 6 maj - Për dhjetë net, muzikantë nga vende të ndryshme të botës do të mblidhen në Kosovë. Duke filluar prej sot e...

Ditët e Filigranit në Shkup

Në organizim të Odës së zanatlinjve – Shkup, prej sot e deri në 8 maj do të mbahen “Ditët e Filigranit”. Në këtë manifestim do...

Zviceran dhe shqiptar, së bashku interpretuan “Vallen e Rugovës”

Se folklori shqiptar jo vetëm që është i pasur dhe i bukur për nga mënyra e interpretimit artistik , por ai është i vlerësuar...

Aktori me famë botërore James Biberi tregon që është nga Gjakova...

Aktori James Biberi emri i vërtetë i të cilit është Agim në një intervistë për Zërin e Amerikës ka treguar prejardhjen e tij nga...

ITSHKSH me ekspozitë në Uashington dhe Nju Jork

Me mbështetje të Ministrisë së Kulturës dhe me rastin e Ditës së ngadhënjimit kundër fashizmit, 9 Majit, Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të...

Filmi i BIRN për Masakrat në Pejë Shfaqet në Beograd (VIDEO)

Dokumentari i BIRN Të Paidentifikuarit, i cili heton komandantët përgjegjës për disa nga krimet më brutale të luftës së Kosovës, do të shfaqet në...

Vedati i ‘Stupcave’ shpallet “Ambasador nderi” i Kosovës

Një prej artistëve të humorit më të mirë që kemi, Vedat Bajrami, i njohur me nofkën si “Vedati i Stupcave“, është nderuar me çmimin...

Edhe këtë vit “Ylberi” gëzon fëmijët

Tradita 16 vjeçare e organizimit të festivalit për fëmijë “Ylberi”, vazhdon edhe këtë vit. Më 14 maj, në Teatrin Kombëtar të Maqedonisë, festivali do...

Më shumë se 2 mijë filma ndërkombëtarë aplikojnë në Anibar Festival

Në një komunikatë për mediat, thuhet se për herë të parë festivali ka pranuar më shumë se 2 mijë aplikime të filmave. Anibar këtë vit...

Në Greshnicë me “Ritet e dasmës kërçovare”

Dasma sipas traditës shqiptare të Kërçovës u zhvillua në oborrin e dy shtëpive të vjetra në fshatin Greshnicë dhe filloi me ritet e fejesës,...

Aktori shqiptar së shpejti në film me Will Smith (Foto)

Marko Caka dhe Will Smith së shpejti me film, a është edhe Rita Ora pjesë e projektit? Aktori shqiptar Marko Caka ka postuar një fotografi...

Shënohet 290 vjetori nga ardhja e arbëneshëve në Zarë

Mehmet Latifi/INA  “Identiteti i arbëneshëve është një nga çështjet më të rëndësishme për vetë arbëneshët por edhe të tjerët se sa janë ata shqiptar;  sa...

Konkursi për manifestimin e “Vala e ngrohtë kulturore” deri më 27...

Shkup, 3 maj - Ministria e Kulturës informon se është në vijim Konkursi për pjesëmarrje në financimin e projekteve me interes kombëtar në kulturë,...

Në Danimarkë u mbajtën “Ditët e kulturës shqiptare”

Gjatë vizitës në Skandinavi, ministri Murati mori pjesë edhe në manifestimin “Ditët e Kulturës Shqiptare” në Danimarkë, aktivitet ky i organizuar nga komuniteti shqiptar,...

Kush është shqiptarja që mori çmimin “Gruaja e Vitit 2016” nga...

Mrika Krasniqi është nderuar  me çmimin “Gruaja e Vitit 2016” nga Kongresi Amerikan për punën ndërkombëtare në fushën e artit, kulturës dhe biznesit. Me...

Bisera Çadllovska, gruaja e vetme dirigjente në Maqedoni

Bisera Çadllovska është e vetmja grua dirigjente në Republikën e Maqedonisë. Por, kjo nuk është e vetmja arsye për shkak të cilës ajo është...

Doli nga shtypi libri ”PAQJA E FTOHTË”, i autorit Selim Ibraimi

“PAQJA E FTOHTË”- Dhjetëvjeçari i rikonfigurimeve gjeopolitike në Ballkan është libri më i ri që këto ditë doli nga shtypi i autorit Selim Ibraimi....

Festivali “FLUTURAT – 2016”, së shpejti mbahet në Kumanovë

Festivali tanimë tradicional për fëmijë "Fluturat - 2016", edicioni i nëntë, së shpejti pritet të mbahet në Shtëpinë e Kulturës në Kumanovë, edhe atë...

Dorëshkrimi shqip i Teodor Shkodranit nga viti 1210

Dorëshkrimi i Teodor Shkodranit nga viti 1210, i tëri në gjuhën shqipe, shtyn kufijtë kohorë për 345 vite më herët se sa “Meshari”i Buzukut,që...

“Babai” premierë në Los Angeles

Filmi Babai premierë në festivalin e filmit South East European që u mbajt në Los Angeleos. Filmi artistik i metrazhit të gjatë “Babai”, do të...

Fjalimi i Hasan Prishtinës në varrimin e Luigj Gurakuqit | Arkiv

Hasan Prishtina u ndodh në Itali kur u vra Luigj Gurakuqi, madje ai ka mbajtur fjalën mortore në ceremoninë e varrimit të atdhetarit Gurakuqi,...

Milionat e “zhdukur” nga projektet shqiptare

Në këtë hapësirë prej disa kilometra katror janë paralajmëruar investime prej rreth 20 milionë eurove. Teatri shqiptar – 12 milionë euro Bit Pazari - 10...

Murtezi, Xhemaili dhe Biba shkëlqyen te shfaqja “Biondi-Qeni”

Me role brilante janë paraqitur aktorët Ylber Murtezi, Ibrahim Xhemaili dhe Agron Biba të shtunën mbrëma, kur në kuadër të programit të Teatrit Shqiptar-Shkup...

Angelina Jolie rikthehet në “Maleficent 2”

Angelina Jolie do të rikthehet në filmin “Maleficent 2”.  Skenaristja  Linda  Woolverton, që ka punuar në filmin e parë, do të punojë përsëri për...

Regjisori Mançevski inçizon filmin e tij të pestë

Regjisori nga Maqedonia, Millço Mançevski, ka filluar inçizimin e filmit të tij të pestë me radhë të metrazhit të gjatë, të quajtur ”Bikini”. Ky film...

Artistja shqiptare zbërthen kuptimin universal të zinxhirëve

Cleveland Raundi i fundit i artistëve në “Creative Fusion” nga mbarë bota janë bërë pjesë e rezidencës në organizata vendore të artit në Cleveland...

Filmi i Blerim Destanit në Zvicër e Gjermani

Nga data 5 Maj në kinematë e njohura në Zvicër dhe në Gjermani do të jepet filmi më i ri ku një nga protagonistët...

Jeta e Faruk Begollit sot prezantohet në PriFilm Fest

Ky film dokumentar është realizuar më herët por do të riprezantohet edhe për publikun e PriFest. Filmi dokumentar “La Boheme”, është realizuar nga Gent Jetullahu...

LEGJENDA PËR MUAJIN E PLAKAVA

Legjenda për Muajin e Plakave apo Plaka që u shndërrua në gur është gojëdhëna e cila në popull haset e gjallë me këto fjalë: “MARS...

Manastir: U shënua Dita e Librit dhe të Drejtës së autorit

Në kuadër të kremtimeve letrare të 23 prillit, e cila në kalendar shënon - "Ditën Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit", ...Pjesë...

Teuta Hoxha-“Miss Mjellma” e parë e Liqenit,sot një grafiste e shkëlqyer...

Teuta Hoxha- Imeri lindi në vitin 1986 në Strugë. Shkollën fillore dhe të mesme e mbaroi në Strugë, ndërsa diplomoi në Fakultetin e Artit...

Vëllavrasjet për gardhin, një film për shqiptarët

Nga Anxhela Devole “Është një profesion me të cilin para nuk bën kurrë, por ama ke në dorë një armë shumë të fortë artistike për të...

OPINIONE