8 C
Skopje
Friday, November 16, 2018
Home Kulturë Page 5

Kulturë

Foto e rrallë e Fan Nolit

Një foto e rrallë e Fan Nolit në moshën 58-vjeçare është blerë në “Ebay” nga gazetari i “Zërit të Amerikës” dhe studiuesi Ilir Ikonomi. Ky...

Denisa, vajza e suksessshme nga Kërçova

Denisa Dehari emër i njohur tashmë në skenën e muzikës për fëmijë. E motivuar nga e ëma, nisi karrierën në festivali “Fluturat” 2013 në...

Ende nuk janë realizuar të gjitha idetë e Da Vinçit për...

Përveçse ishte një artist i suksesshëm i Rilindjes, gjeniu Leonardo Da Vinçi projektoi një numër të madh makinash praktike; disa prej tyre përdoren ende...

“The Guardian” shkruan për Kadarenë: Të mësosh të jetosh me vdekjen

“The Guardian” gazeta britanike i ka kushtuar një artikull romanit të Kadaresë, “E penguara”. Në gjuhën angleze romani mban titullin “Vajzë në ekzil”. Nën...

Sëkelldia e fsheh Haikun

Mustafa SPAHIU: Ni bambus, ni ključ / As bambu, as katinar, Botoi Shoqata 3000 vite për dhuratë, Zarë, 2015   Tomislav Marijan BILOSNIÇ (Arbëresh nga Zara...

Ky pritet të jetë filmi më i mirë për ‘Tarzan’ deri...

Del traileri i radhës për filmin e shumëpritur. Një kast i mrekullueshëm aktorësh dhe një regjisor i suksesshëm janë bërë bashkë për të realizuar film...

“Sykaltra“-tregime nga Mërgim Osmani

Poeti prizrenas Mërgim Osmani e sfidon veten tani edhe në prozë, edhe atë përmes tregimeve të shkurtra. Pas tri përmbledhjeve me poezi ai sjell...

15 fakte që nuk i dini për “Kumbarin”

Këto janë disa fakte në lidhje me kryeveprën e Francis Ford Coppola-s që përshtati filmin nga romani i Mario Puzo, që u shfaq në...

Përjetësia e bardhësive

RECENSION PËR ENCIKLOPEDINË “BARDHËSITË E ATDHEUT” TË VETERANIT TË UÇK-SË, PUBLICISTIT TË MIRËNJOHUR AFRIM MUSTAFA (Disa mendime të shprehura për librin enciklopedik, “Bardhësitë e atdheut”...

Çka na tregon portreti Motra Tone e Idromenos?

Pa mëdyshje, veprimtaria e arteve pamore shqiptare është e dendur dhe mjaft e pasur. Ajo në gjirin e vet pati, ka dhe përherë do...

Shakspeare parashikonte krizën e emigrantëve 400 vjet më parë

Ky ka qenë dorëshkrimi i fundit të Shakespare. Pjesë e librit nga Sir Thomas More është një nga 300 thesaret tashmë të dixhitalizuara të dramaturgut...

Gonxhe Bojaxhi dhe fletorja e fshehtë me poezi (Foto)

Kujtimet e të vëllait, Lazrit: Fëmijëria dhe largimi nga Shkupi “Ajo ishte një vajzë normale, mbase pak e tërhequr dhe e rezervuar, por kishte shumë...

Art në kuzhinë (Foto)

Kuzhina veç shijes është edhe art. Të gatuarit kërkon fantazi, dëshirë, pasion dhe vullnet. Një ushqim i dekoruar bukur, me stil, me forma e...

Shqiptarja nga Tetova promovon libër në Amerikë

Burbuqe Raufi është autorja tetovare e cila me librin e saj te parë ka kaluar edhe oqeanin dhe ka arritur deri në Amerikën e...

Lament për intelektualin

SHAZIM MEHMETI Kur, lartmadhësia e tij Zoti, dërgoi jetë këtej poshtë, dërgoi edhe kohë. Dërgoi kohë, që t’i shërbente jetës si një libër magjik, ku...

Editoriali: Domokracia në tërheqje

The Washington Post Pas Luftës së Ftohtë u duk se demokracia po zgjerohej, diktaturat po binin dhe kapitalizmi po ngjitej. Sot, demokracia ëhstë duke u...

Foto e Kadaresë me gjyshin e Rita Orës para 40 viteve?...

Kjo foto e fundviteve ’70 e botuar disa kohe në shtypin e Kosovës ka ngjallur mjaft kersheri ne Tirane. I takon nje prej vizitave te...

Ish gazetari i Lajm-it në ekip me futbollistin e Barcelonës

Ditë me parë një kosovar i cili është duke doktoruar në Turqi kishte xhiruar një reklamë bashkë me Arda Turan. Diar Xani, i cili...

“Kryezinjtë e Gjakovës” – një vepër historike serioze

Tiranë, 25 tetor 2013 - Libri studimor “Kryezinjtë e Gjakovës” me autor Mithat Q. Begolli dhe redaktim të Gani Perollit shënon një ngjarje të...

Filmi ‘FJALA’ e dha fjalën para publikut shqiptar (Foto)

Publiku shqiptar në Maqedoni të enjten në mbrëmje në Kinotekën e Maqedonisë pati rastin ta shoh premierën e filmit ‘FJALA’ nga regjisori Arsim Fazliu,...

Muzeu 145-vjeçar që ngelet nr.1 edhe në kohën e smartfonëve

Tendencë – Muzeu metropolitan i arteve të Nju Jorkut (Met), që u hap për herë të parë në vitin 1870 dhe më 18 mars...

Filmi “Shok” triumfon në festivalin e Kolorados (Foto)

Historia që e preku sivjet ceremoninë The Oscars po vazhdon me suksese. Filmi “Shok” me regji nga Jamie Donoughue dhe me aktorët kryesorë Lum Veselin...

“Revolveri” të shtunën “gjuan” për herë të katërt para publikut kumanovar...

Të shtunën me fillim në ora 20, shfaqja “Revolveri” do të paraqitet për herë të katërt para publikut kumanovar, shifër që nuk është shënuar...

Profesori shqiptar i violinës, ish refugjat, bën muzikë për refugjatët

Më 22 mars në sallën e komunës Starnberg mbahet një koncert bamirësie në mbështetje të Caritasit për përkujdesjen e refugjatëve të mitur. Do të...

Kritika të ashpra: autorja e Harry Potter nën akuzë për shfrytëzim...

Autorja e librave të famshëm të Harry Potter, JK Roëling është ndeshur me akuza të ashpra për shfrytëzim të “traditave jetësore të një populli...

Shok në festivalin e filmit “Tribeca” në New York (Foto)

Filmi i metrazhit të shkurtër “Shok” do të shfaqet në festivalin e njohur të filmit “Tribeca Film Festival” në New York. Këtë e ka bërë...

Dinastia shqiptare që qeverisi Egjiptin për 150 vite: Shqiptar jam e...

Është një histori e jashtëzakonshme e një djali që lindi në Zëmblak të Korçës në vitin 1769. Familja e tij u shpërngul hershëm në...

Egjipti ëndërron rikthimin e ish-familjes mbretërore shqiptare

Pakënaqësia vazhdon që të rritet dhe të shumtë janë ata persona në vendin afrikanoverior, të cilët kanë mall për periudhën pararepublikane. Evente dhe forume...

Rregullat e Hasan Prishtinës për kryengritësit shqiptarë

Publicisti Shkelzen Gashi sjell disa nga rregullat e luftës të vendosura nga Hasan Prishtina në vitin 1909. 1. Asnji kryengritës nuk guxon me i damtue shkijet...

Dashuria sublime për Nënën në dy poezi

1- KËNGË E VJETËR PËR NËNËN Dhembja e plakur me këngë, Shpirt i shtrenjtë, sa shenjtëria, Më ke rritu me mundime, Nëpër hallet që s’t’i dija… Më vështroje ti...

Artan Fuga, gra të emancipuara dhe gra avatare

Mire mo 8 marsi, urime te gjitheve, po si ta masim emancipimin e grave! Me numrin e femrave ne poste drejtuese??? Mbase! Por nuk...

Kadare: Ja pse vrasin gratë

Shkrimtari Ismail Kadare në parathënien e librit me titull “ Unë kam vrarë” gazetares të Eni Vasilit , një libër që rrëfen 10 histori...

Në të gjitha trojet shqiptare sot shënohet Dita e Mësuesit

Në mbarë trojet shqiptare, sot shënohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit. 129 vjet më parë, më 7 Mars të 1887-ës, në Korçë u hap...

“Babai” nis shfaqjen në kinematë gjermane

Pas sukseseve të shumta që pati filmi “Babai”, me skenar dhe regji nga Visar Morina, ky film ka filluar shfaqjen e tij në kinematë...

129 vjet nga krijimi i Mësonjëtores së parë shqipe

Sot, më 7 Mars, ditë e shpallur me një vendim të qeverisë shqiptare si, “Dita Kombëtare e Mësuesve”, mbushen 129 vjet, që nga krijimi...

Piktori Gëzim Emini hapi ekspozitën e radhës në Vjenë të Austrisë...

Piktori kërçovar Gëzim Emini, solli para artdashësve ekspozitën e tij të radhës me piktura nga motive të ndryshme të këtij zhanri të arteve pamore...

‘Lazarat Burning’, këta janë aktorët shqiptarë që do të luajnë në...

 Një projekt i madh Hollywood-ian do ta sjellë Shqipërinë si asnjëherë tjetër në sytë e të gjithë botës. Revista “Anabel” shkruan se kompania filmike...

Librat më të njohur në botë që duhet t’i lexoni

Pa dyshim që ka mijëra apo miliona libra në dispozicion për lexues, mirëpo jo të gjithë mund t’i lexojmë. Çdo shkrimtar punon në një zhanër...

Zbulohet fotografia e vetme e Van Goghut si i rritur (Foto)

Një njohës i artit, pretendon se e ka identifikuar piktorin holandez, Vincent Van Gogh, në mesin e 34 burrave që kishin pozuar para kamerës...

Nën portretin e “Mona Lizës” fshihen edhe dy gra të tjera

Shkencëtari francez, njëherësh dhe inxhinier, Pascal Cotte, deklaroi se nën portretin e Mona Lizës, këtë kryevepër të piktorit nga periudha e renesansës, Leonardo da...

Julia Roberts, kthehet në kinema me dy filma të rinj (FOTO-LAJM)

Julia Roberts është një nga aktoret më të dashura në kinemanë botërore. Teksa vazhdon të ketë një bukuri frizante dhe pa kohë, artistja e çmimit...

Fillojnë xhirimet e pjesës së dytë të filmave “Fifty Shades” (FOTO)

Jamie Dornan dhe Dakota Johnson rikthehen në rolet e Christian Grey dhe Anastasia Steele. Kanë filluar xhirimet për pjesën e dytë dhe të tretë të...

Filmi për masakrat në Pejë, shfaqet në Kongresin Amerikan (Video)

Filmi do të shfaqet në Uashington në orën 16:00 (sipas kohës lokale) në ndërtesën e Dhomës së Përfaqësuesve. Filmi dokumentar “Të Paidentifikuarit” në të cilin...

Ekskluzive: Ekipi i “Shok” mbërrin në Kosovë

Ekipin e filmit të nominuar për çmimin Oscar, “Shok”, Klan Kosova e ka pritur në aeroport, me të cilët gazetari ynë ka zhvilluar intervistë...

Sopranoja shqiptare nominohet nga International Opera, Ja si mund ta votoni

Sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho, është nominuar nga International Opera Aëards në Reader’s Award. Fituesi do të përcaktohet nga mbledhja e votave në...

Ja kë takoi Andi Bjagora në tepihun e kuq (Foto)

Protagonisti kryesor në filmin e dominuar për Oscar ‘’Shok’’, Andi Bajgora, në tepihun e kuq ka takuar shumë yje botëror njëri ndër ta edhe...

“The Chicago Tribune”: “Shok” nuk fitoi Oscar, por bëri diçka më...

Një ditë para ceremonisë së ndarjes së çmimeve “Oscar”, blogu i gazetës amerikane “The Chicago Tribune”, parashikoi se filmi kosovar “Shok” do të fitonte...

Një film i metrazhit të gjatë në Kosovë sfida e radhës

Treshja që udhëhoqi ekipin e filmit që shënoi kthesën historike për kinematografinë kosovare, nuk e ka përfunduar misionin. Regjisori britanik Jamie Donoughue, producenti Harvey Ascott...

Ekspozohet violina 127-vjeçare e këngëtares Hafize Leskoviku

Një violinë 127-vjeçare e këngëtares së njohur Hafize Leskoviku është objekti më i veçantë që është ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë. Objekti...

Oscari për Kinematografi shkon për “The Revenant”

Filmi “The Revenant” ka fituar Oscarin e parë dhe ky ishte në kategorinë Kinematografia. Të nominuarit në kategorinë Kinematografia ishin: Carol The Hateful Eight Mad Max: Fury Road The...

Ja lista e fituesve të Oscar 2016

Në ceremoninë e çmimeve Oscar, “Spotlight” është zgjedhur si filmi më i mirë, ndërsa DiCaprio dhe Brie Larson marrin çmimet si aktorët më të...

TV gjerman jehonë filmit “Shok”: Një histori që Europa e kishte...

“Kur të shpërndahen çmimet në Oscar, një ndër kandidatët më entuziast në këtë mbrëmje do të jete filmi që askush nuk e kishte menduar”. “Një...

Ja kush do t’ia ndajë çmimin filmit “Shok”?

Mbrëmja e ndarjes së çmimeve Oscar, është shumë e veçantë për të gjithë kosovarët dhe të gjith shqiptarët. Filmi “Shok”, film kosovar i nominuar...

Mediat serbe shkruajnë për “Shok”. Ja çfarë thonë

Filmi "Shok" tanimë ka bërë bujë të madhe jo veç brenda shtetit por edhe jashtë vendit. Filmin e kanë komentuar edhe mediat serbe. Mediat në Serbi...

FOTOLAJM/ Blerim Destani takon aktorin Al Pacino

Aktori shqiptar me famë botërore Blerim Destani është takuar me aktorin e mirënjohur amerikan Al Pacino. Nga foto, dy aktorët duken se kanë miqësi të...

Sheherlinjtë e Dibrës dhe Mëhalla e Dibranëve: edhe kjo është një...

Nga Roald A. Hysa Mahalla e Dibranëve është një nga toponimet e mirënjohura për të gjithë tiranasit e vjetër. Një pjesë e madhe e dibranëve...

Shtrohet tepihu i kuq i Oscars (Video)

Tepihu më i famshëm në botë është vendosur jashtë teatrit të famshëm në Los Angeles, duke nisur kështu numërimin mbrapsht deri në momentin e...

Filmi “Shok” s’e lëshon pozitën e parë si favorit për “Oscar”

Prishtinë, 25 shkurt - Pas shfaqjes në ekranin e “Samuel Goldwyn Theater” në Beverly Hills - kinemaja me 1 mijë e 12 ulëse, në...

Hapet ekspozita e fotografive nga Maqedonia gjatë Luftës së Parë Botërore

Në prani të shumë mysafirëve dhe korit diplomatik në Maqedoni, si dhe me rastin e shënimit të 100 vjetorit nga ngjarjet lidhur me Luftën...

Pamje të rralla: Bukuritë hipnotizuese të tavaneve të xhamive në Iran

Arkitektura e Lindjes së Mesme është e njohur për bukurinë e saj kaleidoskopi. Nëse ju nuk keni pasur një shans për të dëshmuar atë për...

Fati Aziri, magjistër ri i shkencave juridike

Të martën, Kumanovës i është shtuar edhe një magjistër i shkencave juridike. Është ky Fati Aziri nga Çerkezi. Aziri me sukses mbrojti temën e magjistraturës...

Isufi 8 vjeçar, aktor satirik në televizionin zviceran

Emisioni i njohur “26 minutes” realizon një reportazh të shkurtër, ku aktori kryesor është Isufi, një djalosh 8-vjeçar, shumë aktiv në aktrim. Çdo të shtunë,...

​Libër i ri për luftën e UÇK-së në Drenicë

Është promovuar monografia "Drenica e Epërme dhe Ushtria Çlirimtare e Kosovës" e autorit Selman Krasniqi. Promovimi i kësaj monografie është bërë në Bibliotekën Kombëtare të...

Media e njohur zvicerane 20min.ch promovon Kosovën me pamje spektakulare (Foto)

Në momentin kur shumë media të huaja shkruajnë për protestat e dhunshme që kanë kapluar Kosovën, njëra ndër mediat më të lexuara zvicerane, 20min.ch,...

Sot promovohet monografia “Drenica e Epërme dhe UÇK-ja”

Sot në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës promovohet monografia "Drenica e Epërme dhe Ushtria Çlirimtare e Kosovës", e autorit Selman A Krasniqi. Ky është libri i...

A është kjo një nga plagjiaturat e para në letërsinë shqipe?

Mund t’ju duket e pabesueshme, por poezia me të cilën jemi rritur, “Ylli i Vogël lart në qiell”, del të mos jetë krijim origjinal...

Rruga e “hajrit”, nisen “SHOK-at” për “Oscar” (Foto)

Ekipi realizues i filmit "SHOK" sapo ka marrë rrugë për Amerikë në prezencën historike në "Oscar". Arben Zharku, Aurita Agushi, Astrit Kabashi, Besnik Krapi, Lum...

Ekspozitë e pikturave të pikasos në shkup, 46 grafika mahnitën adhuruesit...

46 vepra grafike, përmbledhje nga veprat e Pabllo Pikasos u prezantuan në ekspozitën e mbajtur mbrëmë në Qendrën Kulturore Rinore në Shkup. Thelbi i...

Në Shkup hapet ekspozita me veprat e Picasso-s

Në ambientet e galerisë së Qendrës Kulturore të Rinisë (QKR) në Shkup, mbrëm u hap ekspozita e piktorit të madh spanjoll Pablo Picasso, përfaqësues...

23 librat që duhet lexuar, sipas Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, ka propozuar 23 libra të cilët nuk duhet lënë pa lexuar pasi që përmbajta e tyre është e mrekullueshme dhe shumë domethënëse. Përmbajtja...

Sonetet e dashurisë

Vargjet e profesor Eqrem Çabej për të shoqen Shyhretin. Një histori dashurie që nisi kur gjuhëtari i kishte kaluar të 40-at, ndërsa ajo vetëm...

Nesër në kinemanë ‘ABC’ shfaqet premiera e “Engjëjt janë larg”

Në Kinemanë ‘ABC’, të premten do të jepet premiera e filmit artistik të metrazhit të gjatë “Engjëjt janë larg”, me regji të Gjergj Xhuvanit. Premiera...

Filmi “Shok”, sonte do të prezantohet në Londër e New York

Filmi artistik i metrazhit të shkurtë “Shok”, që tashmë është i nominuar për çmimin Oscar, në kategorinë e filmit të shkurtë, sonte, në shenjë...

Filmat e nominuar për “Oskar”, me personazhe zemërthyes

Në një botë ku vëmendja e audiencës përfshihet në luftë, për të kaluar përtej një hardhie prej gjashtë sekondash apo tre-minutave në “Youtube video”,...

Sonte fillojnë shfaqjet dramës shqiptare “Kosovo for Dummies” në Cyrih

Drama “Kosovo for Dummies” e autorit shqiptar nga Kosova, Jeton Neziraj, do shfaqet sonte, 17 shkurt, (20:00) në teatrin “Winkelwiese” të Cyrihut. Drama që...

Elementet përrallore në legjendën „Ura e Shejtë“

Ura e Shenjtë na paraqitet në disa variante,emertime si:Ura e Shenjtë,ura e fshejt,Rozofati.Ky motiv i therrorizimit është i njohur në literaturën ballkanike e që...

Fotografi të panjohura për Shtëpinë e flamurit dhe të Qeverisë së...

1. Buletini nr 458 e mërkurë 23 shkurt 1916 në një fotografi nga Vlora shkruan se baza italiane në Vlore e cila do të bëhet...

Ndahet çmimi letrar “Azem Shkreli”

Në kuadër të aktiviteteve festive për 8-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, sot kryeministri, Isa Mustafa, bashkë me Ministrin e Kulturës, , Kujtim Shala, bën...

“The Revenant” merr disa çmime në Bafta

Filmi “The Revenant” është shpallur filmi më i mirë në Akademinë Britanike për Televizion dhe Arte, Bafta Aktori që e luajti rolin kryesor në këtë...

Shqiptarët më të kërkuar në botë (Video)

Viti 2016 duket se ka nisur shumë mirë për shumë emra të njohur shqiptarë, të cilët me talentin e tyre po arrijnë majat e...

Fotografi të rralla të vitit 1907, shqiptarët e Rekës së Epërme...

Ja disa fotografi të rralla (viti 1907), në një prezantim të ri, të shqiptarëve të Rekës së Epërme në Maqedoninë perëndimore. Rajoni është i zbrazur...

Filmi “Shok” në 8 vjetorin e ditës së pavarësisë të Kosovës...

Tetë Vjetori i Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, do të shoqërohet, me një Screening Premiere e filmit NEW YORK CITY : Ambasada e...

Teuta thyen tabutë, shfaqet nudo në filmin e ri? (Foto /Video)

Teuta Krasniqi është protagonistja kryesore e filmit “Distant Angels”, në të cilin ka punuar qe një kohë. Aktorja mjaft e përfolur në vitet e fundit,...

Nderim për një atdhetar e profesionist të njohur

Një vit më parë, u nda nga jeta Agr.Tomson Nishani: Një vit më parë, u nda përgjithnjë nga jeta, në Itali, Agr.Tomson Nishani, i njohur...

13 shkurt, dita e radios

Sot është Dita Botërore e Radios, e cila ka për qëllim të kujtojë fuqinë unike të këtij mediumi në funksion të promovimit të qasjes...

Kështu dukej Kosova, Shqipëria e Greqia në vitin 1913 (Foto)

Fotografi zviceran, Frédéric (Fred) Boissonnas, gjatë udhëtimit në Ballkan me kamerën e tij, ka shkrepur disa fotografi shumë të bukura. Udhëtimi i tij në jug...

Cineuropa: Filmi “Shok” është fitorja e madhe e Kosovës

Larg Atlantikut, audienca është fascinuar me filmin. Nga 16-të çmime nëpër festivale, 13 janë në Amerikë. Cineuropa thotë se filmi “Shok” dhe “Babai” janë...

Sanije Gashi boton librin “Serbian Crimes in Kosovo 1998-1999”

Ato që mbijetuan luftën, rrëfejnë për ngjarjet rrëqethëse të torturës, përdhunimit, zhdukjes dhe vrasjeve brutale. Sanije Gashi, gazetare dhe publiciste kosovare, botoi librin  ‘Serbian Crimes...

Sabiha Kasimati: Shkencëtarja e parë shqiptare

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për të zënë...

Recension i profesorit kroat për librin e autorit shqiptar

Shkruan D-r sc. Igor Shipiç, Split / Kroaci Duke e lexuar librin e botuar në dy gjuhë me haiku As bambu as katinar, të autorit shqiptar...

Sonte Teatri shqiptar Shkup shfaq tragjedinë “Makbethi” (Video)

Sonte në Teatrin popullor të Maqedonisë në ora 20.00 do tē shfaqet tragjedia “Makbethi” nga aktorët e teatrit shqiptar Shkup. Luajnë:Muzhajdin Qamili – Muqi,...

Mësoni gjuhën angleze shpejtë në Queenglish School

Qendra për gjuhë angeleze Queenglisht School me katër mësimëdhnëse femra që kanë kryer në Londër mund të mësoni një anglishte të përkryer brenda një kohe shumë...

10 mënyra sesi të loboni për filmin “Shok” në Oscar

Me ceremoninë e Oscarit që po afrohet, është thelbësore mbështetja për filmin e shkurtër “Shok”, i cili është nominuar në kategorinë e filmave të...

Analizohet Kurani dhe Bibla, ja cili nga librat e shenjtë përmban...

Një analizë nëse Kurani është më i dhunshëm se Bibla, tregon se vrasjet dhe shkatërrimet ndodhin më shpesh në tekstet e krishtera se sa...

Shqipëria e viteve 1914-1918 me ngjyra (Foto)

Studiuesi Robert Elsi, ka publikuar një album fotografish nga Shqipëria, me imazhe që i perkasin viteve viteve 1914-1918">1914-1918. E veçanta është se ato janë përpunuar...

Orhan Pamuk dhe një rrëfim për romanin e tij të fundit

“Ja këtu rri unë”, thotë ai duke i vendosur duart mbi një tavolinë të vogël të rrumbullakët druri përpara dritares. Më pas, mendja e...

Cili është amaneti real? Rrëfimi i Ibrahim Kodrës, ja si e...

Ibrahim Kodra nuk po gjen paqe as në botën e përtejme dhe e gjitha kjo sepse Ministria e Kulturës bazuar në një amanet që...

Piktura të një kohe: “Gruaja – forcë e madhe”

Piktura të njohura të viteve të diktaturës së proletariatit e që duken të largëta sot. Në qendër kanë gruan sipas sloganit “Gruaja – forcë e...

“Gjaku është i burogosur”, me premierë më 12 shkurt

Arsa Gashi është producente dhe aktore e filmit “Gjaku është i burgosur”. E njëjta ka konfirmuar se në mbrëmjen e premierës së filmit ajo...

8 librat që duhet t`i lexoni para se të bëheni 30...

​Librat zgjerojnë horizontin e mendimeve, duke e pasuruar atë me ide të reja dhe duke bërë që gjërat rreth vetës t`i shohim ndryshe, pasi...

“Fast & Furious” publikon datat e filmit 9 dhe 10 (FOTO)

Vazhdon saga "Fast & Furious" me pjesë të reja. Aktori Vin Diesel ka njoftuar se do të jenë dhjetë filma të Fast & Furious dhe...

Publikohet traileri i filmit “Engjëjt janë larg” (Video)

Filmi nën regji të Gjergj Xhuvanit, dhe producentit Fatmir Spahiu, flet për historinë e vitit 1999, në Kosovë. Marsi i 1999, është periudha e bombardimeve...

Dokumentari “A girl in a River” kundër vrasjeve të nderit në...

Një regjisore – shpreson se dokumentari i saj i nominuar në Academy Award do të ndihmojë për të sjellë ligje të ashpra kundër vrasjeve...

Historiani zviceran: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Evropa i...

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i "School of International Training" në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve...

Politologu Sulimani boton librin e parë

Neouillsonizmi, Politika e Jashtme e SHBA-së dhe Konfliktet në Ish-Jugosllavi, ishte libri që u promovua sot me autorë magjistrin Xhenis Sulimani. Në librin  “Neo...

Lajm tragjik: Aktori i njohur varet në skenë (Foto)

Aktori italian Raphael Schumacher është raportuar se ka pasur vdekje klinike, pasi një pjesë e rolit të tij që ishte me varje shkoi keq,...

Kështu dukej Kalaja e Prizrenit në vitin 1928 (Foto)

Kalaja e Prizrenit përmban në vete një pjesë të rëndësishme të historisë së lashtë të qytetit. Pozicioni i saj topografik, dominues mbi qytetin, peizazhi natyror...

Provokon piktorja shqiptare: Një myslimane me ferexhe, nudo dhe me armë

Piktorja shqiptare Meri File ka provokuar me një pikturë të saj, me të cilën prezantohet në edicionin e parë të ekspozitës “Realizëm ndryshe” që...

Blerona Reçi, piktorja strugane që premton shumë (FOTO)

19 vjeçarja nga Struga, Blerona Reçi, është piktore që në artin e të vizatuarit premton shumë.  Me artin figurativ, Blerona ka filluar të merret...

Elia Zaharia: Kjo është Familja Mbretërore Shqiptare

Kjo është një fotografi e Familjes Mbretërore Shqiptare, ku shfaqet Mbreti Zog me motrat e tij. Fotografia është publikuar nga Elia Zaharia, e fejuara e...

Ekspozitë ekskluzive e veprave të Picassos në Shkup

Kryeqendra e Republikës së Maqedonisë, Shkupi, nga 19 shkurti do të jetë mikpritës i një eventi ekskluziv nga fusha e artit vizual. Qytetarëve dhe...

Po vdes nanë, sot po vdes

Kushtuar vajzës mirditore, mësueses, Marie Tuçi, (1928-1950), të cilën regjimi Enverian, e torturoi, në mënyrën më makabre, duke e mbyllur në një thes, lakuriq,...

Intervistë në heshtje

SELAJDIN SHABANI Të kam pas thënë, Lajdins se jeta është PËRRALLË, por, TI, nganjëherë, ngashënjeheshe, jo rrallë. Të kam pas thënë, Lajdins, se jeta është LOJË, Që nuk e fiton dot...

14-vjeçarja që synon të bëhet balerina e parë me shami (Foto)

14-vjeçarja Stephanie Kurlou është jashtëzakonisht e pasionuar pas baletit. Ajo është marrë që e vogël me balet por pasi familja e saj u konvertua...

Filmi kosovar shfaqet në Berlinale

Tjetër sukses për kinematografinë kosovare. Pas kandidimit të filmit “Shok” për “Oscar”, në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin (Berlinale) këtë vit do të shfaqet...

Fondet për kulturën, botuesit: Shehapi diskriminon kulturën shqiptare

Botuesit shqiptarë akuzojnë Sekretarin Shtetëror në Ministrinë e Kulturës Behixhudin Shehapi se po pengon përkrahjen e botuesve të vërtet të librit shqip në Maqedoni....

New York Times: “Shok”, një film i trishtë

Gazeta prestigjioze, New York Times, i ka kushtuar një artikull filmave të nominuar për çmimet Oscars, saktësisht atyre në kategorinë e filmave të shkurtër,...

Më 5 shkurt, premiera e filmit ‘Toka’

Filmi “Toka”, me regji e skenar të Ibër Dearit dhe producent Arben Fejzullahun vjen me premierën e tij në Kinotekën e Maqedonisë në Shkup. Me...

Seriali “Clash of the Vampires”, ne role kryesore ka edhe shqiptarë...

Një super event do të mbahet në Chicago- USA, për të promovuar serialin “Clash of the Vampires”. Protagonistë të këtij seriali do të jenë...

Shqiptari dekorohet me «Medalja Bavareze për Shpëtim»

Si çdo vit tjetër, edhe sivjet në qytetin gjerman Fürstenfeldbruck ka vazduar tradita e bukur e dekorimit të personave që kanë rrezikuar jetën për...

Intervista e Milaim Zekës me Ismail Kadaren, në kohën kur punonte...

Gazetari Milaim Zeka, në kohën kur punonte si gazetar në RT e Suedisë, ka zhvilluar një intervistë të gjatë me shkrimtarin e madh shqiptar,...

Ismail Kadare, sot mbush 80 vjet

Më 28 janar të vitit 1936, 80 vite më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare lindi në Gjirokastër, ku...

Ramadan Krasniqi – Dani flet për lutjet e tij në xhuma...

Këngëtari Ramadan Krasniqi i njohur si Dani pas faljes së namazit të xhumasë ka folur për lujtet drejtuar profetit Muhamedit a.s. Pas namazit të xhumasë...

Si dukeshin hoxhallarët shqiptarë para 100 viteve?

SIRI HOXHA Abstrakt “Një shoqëri e cila nuk mbështetet mbi idenë e religjiozitetit, s’e ka bazën e unitetin shpirtëror. Dhe atje ku mungon uniteti shpirtëror, nuk...

“Përgjigjmu”, në shkurt në Nju-Jork

Puna e artistit të lindur në Shqipëri, Anri Sala, merr një qasje poetike dhe konceptuale në muzikë, tingull dhe arkitekturë, duke eksploruar se si...

Rama i prekur nga filmi “Shok”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama pas shfaqjes së filmit “Shok”, i nominuar për Oscar, ka deklaruar se ky është një rast i vështirë për...

Botime dhe vlerësime për shkrimtarin Ismail Kadare në prag të ditëlindjes...

Afrimi i ditëlindjes së 80-të të shkrimtarit të famshëm shqiptar Ismail Kadare ka nxitur botuesin dhe studiuesit në Tiranë të përgatitin botime të reja...

Kush do ta përfaqësojë filmin “Shok” në Oscar (Video)

Industria e filmit kosovar ka arritur suksesin më të madh deri më tani duke u futur në “Academy of Motion Pictures Arts and Science”. Filmi...

Xheni Çuni, fotografja shqiptare që po ndërton karrieren në Gjermani (Foto)

Fotografja e re Xheni Cuni nga Fieri, por që tash e disa vite jeton e vepron ne Düsseldorf të Gjermanisë, po tërheq vëmendjen e...

Çegran: SHKA “Jahi Hasani” shpallë artistët e vitit (FOTO)

Në ambijentet e Shoqërisë Kulturo-ARtistike "Jahi Hasani" në Çegran, sot është mbajtur ceremonia tradicionale: shpallja e  cmimeve dhe artistit te vitit 2015, ngjarje kjo...

Abdurrahman Roza Haxhiu një nga dëshmorët më të spikatur të futbollit...

Abdurrahman Roza Haxhiu ose Roza Haxhiu, siç njihet nga të gjithë, lindi në qytetin e Lushnjës në lagjen "Kongresi i Lushnjës" më 30 shtator...

Demaçi e Qosja zyrtarisht shpallen kandidatë për çmimin Nobel

Unioni i Shkrimtarëve dhe i Kritikëve Shqiptarë ka shpallur sot publikisht dy kandidatë për çmimin Nobel. Adem Demaçin për paqe dhe Rexhep Qosjën për...

Fjalimi historik: Si u tall Noli para Lidhjes së Kombeve, me...

Kryetari M. Motta: Para se të kërkoj leje t’i flas Asamblesë, Folësi i fundit Imzot Fan Noli, i pari delegat i Shqipërisë, mar nderin...

Shkupi promovon librin me rastin e 100 vjetorit të rënies së...

Me 22 janar do të promovohet libri me kumtesa më rastin e 100 vjetorit të rënies së Isa Boletinit.Ky projekt, siç njofton dr.Skender Asani,...

“Gjakovari” i “O sa mirë” dedikim nënës së ndjerë (Video)

Aktori i njohur Edi Kastrati i ka bërë një dedikim nënës së tij të ndjerë. Përmes profilit të tij në rrjetin social “Facebook”, aktori ka...

Snajperisti i UÇK-së ‘qëllon’ komandantin e KFOR-it (Video)

Një grup ushtarësh francez dhe spanjoll stacionohen në Kosovë gjatë intervenimit të KFOR-it në vitin 1999. Gjatë patrullimeve, ushtarët e huaj takohen me luftëtarët...

13 artistë shqiptarë, ekspozitë në Vjenë

Shqipe Kamberi, Ardiana Shasivari Kika, Mirlinda Rexhepi, Kushtrim Sylejmani, Luan Bajraktari, Kushtrim Zeqiri, Driton Sylejmani, Din Azizi, Astrit Ismaili, Agon Nimani, Alketa Xhafa Mripa,...

Me Zotin, për komb dhe flamur

Ferdinand Samarxhi: Unioni i Imamëve Shqiptarë në Zvicër, të gjithë shqiptarët, xhaminë e kanë si një vend të Zotit, si një vatër të bashkimit, si...

Themelohet në Nju Xhersi, shoqata e grave shqiptare “Marigona”

“Jo rastësisht, u zgjodh emri Marigona. Ajo qendisi flamurin tonë më 28 Nëntorë 2012, kurse, ne do të jemi vazhdimësia e Margonës që do...

Kujtohet në Romë 548 vjetori i vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj...

Ambasada e Shqipërisë në Romë, Ambasada e Kosovës e Përfaqësia Diplomatike Shqiptare në Vatikan organizuan të dielën më 17 janar një ceremoni përkujtmore me...

Lindsay Lohan lexon Kur’an-in, heq dorë nga alkooli

Lindsay Lohan është fotografuar në Brooklyn New York, duke mbajtur një Kur’an, në ditën e parë të saj në shërbim të komunitetit. Aktorja e njohur...

Ambasadori i Britanisë së Madhe Ruairí O’Connell uron ekipin e filmit...

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruairí O’Connell ka uruar ekipin që kanë punuar në filmin me metrazh të shkurtër “Shok”, i nominuar për çmimin...

Filmi kosovar ‘Shok’ nominohet për Oscar

“Shok” është filmi i parë kosovar ndonjëherë i futur në Oscar, në kategorinë e filmit më të mirë të shkurtër, Live Action Short Film. Janë...

10 librat më ndikues në histori

Ja 10 librat fiksional të cilët pavarësisht faqeve të pakta dhe lakonizmit të tyre, janë ndër librat më të mirënjohur në histori . 1. Plaku...

Digjet trupi i David Bowiet në Nju Jork

Trupi i këngëtarit britanik, David Bowie, është djegur në Nju Jork. Në përputhje me dëshirat e tij, asnjë anëtar i familjes apo mik nuk ka...

Librat e humbur të Konicës, Alibali ia kthen Bibliotekës Kombëtare(Foto)

Biblioteka e Faik Konicës, që ende konsiderohet e humbur, numëron rreth 2000 tituj. Disa nga librat e tij janë gjetur në SHBA falë pasionit, punës...

Gruaja nudo shndërrohet në një violinçel

Një grua nudo është shndërruar në një violinçel duke përdorur vetëm bojë. Iluzioni i mrekullueshëm është puna e artistes Anke Catesby. Për këtë transformim, ajo...

Golden Globes 2016:Leonardo DiCaprio vlerësohet me çmimin aktori më i mirë...

Është mbajtur ceremonia e 73-të e ndarjes së çmimeve për më të mirët e filmit dhe televizionit, Golden Globes. Në një ceremoni luksoze e të...

Adem Demaçi e Rexhep Qosja do të kandidohen për çmimin Nobel...

Kandidimi do të bëhet në dy fusha të ndara: Adem Demaçi do të kandidohet për çmimin Nobel për Paqe kurse Rexhep Qosja për çmimin...

OPINIONE