7 C
Skopje
Friday, February 22, 2019
Home Kulturë Page 6

Kulturë

Shqipëria e viteve 1914-1918 me ngjyra (Foto)

Studiuesi Robert Elsi, ka publikuar një album fotografish nga Shqipëria, me imazhe që i perkasin viteve viteve 1914-1918">1914-1918. E veçanta është se ato janë përpunuar...

Orhan Pamuk dhe një rrëfim për romanin e tij të fundit

“Ja këtu rri unë”, thotë ai duke i vendosur duart mbi një tavolinë të vogël të rrumbullakët druri përpara dritares. Më pas, mendja e...

Cili është amaneti real? Rrëfimi i Ibrahim Kodrës, ja si e...

Ibrahim Kodra nuk po gjen paqe as në botën e përtejme dhe e gjitha kjo sepse Ministria e Kulturës bazuar në një amanet që...

Piktura të një kohe: “Gruaja – forcë e madhe”

Piktura të njohura të viteve të diktaturës së proletariatit e që duken të largëta sot. Në qendër kanë gruan sipas sloganit “Gruaja – forcë e...

“Gjaku është i burogosur”, me premierë më 12 shkurt

Arsa Gashi është producente dhe aktore e filmit “Gjaku është i burgosur”. E njëjta ka konfirmuar se në mbrëmjen e premierës së filmit ajo...

8 librat që duhet t`i lexoni para se të bëheni 30...

​Librat zgjerojnë horizontin e mendimeve, duke e pasuruar atë me ide të reja dhe duke bërë që gjërat rreth vetës t`i shohim ndryshe, pasi...

“Fast & Furious” publikon datat e filmit 9 dhe 10 (FOTO)

Vazhdon saga "Fast & Furious" me pjesë të reja. Aktori Vin Diesel ka njoftuar se do të jenë dhjetë filma të Fast & Furious dhe...

Publikohet traileri i filmit “Engjëjt janë larg” (Video)

Filmi nën regji të Gjergj Xhuvanit, dhe producentit Fatmir Spahiu, flet për historinë e vitit 1999, në Kosovë. Marsi i 1999, është periudha e bombardimeve...

Dokumentari “A girl in a River” kundër vrasjeve të nderit në...

Një regjisore – shpreson se dokumentari i saj i nominuar në Academy Award do të ndihmojë për të sjellë ligje të ashpra kundër vrasjeve...

Historiani zviceran: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Evropa i...

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i "School of International Training" në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve...

Politologu Sulimani boton librin e parë

Neouillsonizmi, Politika e Jashtme e SHBA-së dhe Konfliktet në Ish-Jugosllavi, ishte libri që u promovua sot me autorë magjistrin Xhenis Sulimani. Në librin  “Neo...

Lajm tragjik: Aktori i njohur varet në skenë (Foto)

Aktori italian Raphael Schumacher është raportuar se ka pasur vdekje klinike, pasi një pjesë e rolit të tij që ishte me varje shkoi keq,...

Kështu dukej Kalaja e Prizrenit në vitin 1928 (Foto)

Kalaja e Prizrenit përmban në vete një pjesë të rëndësishme të historisë së lashtë të qytetit. Pozicioni i saj topografik, dominues mbi qytetin, peizazhi natyror...

Provokon piktorja shqiptare: Një myslimane me ferexhe, nudo dhe me armë

Piktorja shqiptare Meri File ka provokuar me një pikturë të saj, me të cilën prezantohet në edicionin e parë të ekspozitës “Realizëm ndryshe” që...

Blerona Reçi, piktorja strugane që premton shumë (FOTO)

19 vjeçarja nga Struga, Blerona Reçi, është piktore që në artin e të vizatuarit premton shumë.  Me artin figurativ, Blerona ka filluar të merret...

Elia Zaharia: Kjo është Familja Mbretërore Shqiptare

Kjo është një fotografi e Familjes Mbretërore Shqiptare, ku shfaqet Mbreti Zog me motrat e tij. Fotografia është publikuar nga Elia Zaharia, e fejuara e...

Ekspozitë ekskluzive e veprave të Picassos në Shkup

Kryeqendra e Republikës së Maqedonisë, Shkupi, nga 19 shkurti do të jetë mikpritës i një eventi ekskluziv nga fusha e artit vizual. Qytetarëve dhe...

Po vdes nanë, sot po vdes

Kushtuar vajzës mirditore, mësueses, Marie Tuçi, (1928-1950), të cilën regjimi Enverian, e torturoi, në mënyrën më makabre, duke e mbyllur në një thes, lakuriq,...

Intervistë në heshtje

SELAJDIN SHABANI Të kam pas thënë, Lajdins se jeta është PËRRALLË, por, TI, nganjëherë, ngashënjeheshe, jo rrallë. Të kam pas thënë, Lajdins, se jeta është LOJË, Që nuk e fiton dot...

14-vjeçarja që synon të bëhet balerina e parë me shami (Foto)

14-vjeçarja Stephanie Kurlou është jashtëzakonisht e pasionuar pas baletit. Ajo është marrë që e vogël me balet por pasi familja e saj u konvertua...

Filmi kosovar shfaqet në Berlinale

Tjetër sukses për kinematografinë kosovare. Pas kandidimit të filmit “Shok” për “Oscar”, në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin (Berlinale) këtë vit do të shfaqet...

Fondet për kulturën, botuesit: Shehapi diskriminon kulturën shqiptare

Botuesit shqiptarë akuzojnë Sekretarin Shtetëror në Ministrinë e Kulturës Behixhudin Shehapi se po pengon përkrahjen e botuesve të vërtet të librit shqip në Maqedoni....

New York Times: “Shok”, një film i trishtë

Gazeta prestigjioze, New York Times, i ka kushtuar një artikull filmave të nominuar për çmimet Oscars, saktësisht atyre në kategorinë e filmave të shkurtër,...

Më 5 shkurt, premiera e filmit ‘Toka’

Filmi “Toka”, me regji e skenar të Ibër Dearit dhe producent Arben Fejzullahun vjen me premierën e tij në Kinotekën e Maqedonisë në Shkup. Me...

Seriali “Clash of the Vampires”, ne role kryesore ka edhe shqiptarë...

Një super event do të mbahet në Chicago- USA, për të promovuar serialin “Clash of the Vampires”. Protagonistë të këtij seriali do të jenë...

Shqiptari dekorohet me «Medalja Bavareze për Shpëtim»

Si çdo vit tjetër, edhe sivjet në qytetin gjerman Fürstenfeldbruck ka vazduar tradita e bukur e dekorimit të personave që kanë rrezikuar jetën për...

Intervista e Milaim Zekës me Ismail Kadaren, në kohën kur punonte...

Gazetari Milaim Zeka, në kohën kur punonte si gazetar në RT e Suedisë, ka zhvilluar një intervistë të gjatë me shkrimtarin e madh shqiptar,...

Ismail Kadare, sot mbush 80 vjet

Më 28 janar të vitit 1936, 80 vite më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare lindi në Gjirokastër, ku...

Ramadan Krasniqi – Dani flet për lutjet e tij në xhuma...

Këngëtari Ramadan Krasniqi i njohur si Dani pas faljes së namazit të xhumasë ka folur për lujtet drejtuar profetit Muhamedit a.s. Pas namazit të xhumasë...

Si dukeshin hoxhallarët shqiptarë para 100 viteve?

SIRI HOXHA Abstrakt “Një shoqëri e cila nuk mbështetet mbi idenë e religjiozitetit, s’e ka bazën e unitetin shpirtëror. Dhe atje ku mungon uniteti shpirtëror, nuk...

“Përgjigjmu”, në shkurt në Nju-Jork

Puna e artistit të lindur në Shqipëri, Anri Sala, merr një qasje poetike dhe konceptuale në muzikë, tingull dhe arkitekturë, duke eksploruar se si...

Rama i prekur nga filmi “Shok”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama pas shfaqjes së filmit “Shok”, i nominuar për Oscar, ka deklaruar se ky është një rast i vështirë për...

Botime dhe vlerësime për shkrimtarin Ismail Kadare në prag të ditëlindjes...

Afrimi i ditëlindjes së 80-të të shkrimtarit të famshëm shqiptar Ismail Kadare ka nxitur botuesin dhe studiuesit në Tiranë të përgatitin botime të reja...

Kush do ta përfaqësojë filmin “Shok” në Oscar (Video)

Industria e filmit kosovar ka arritur suksesin më të madh deri më tani duke u futur në “Academy of Motion Pictures Arts and Science”. Filmi...

Xheni Çuni, fotografja shqiptare që po ndërton karrieren në Gjermani (Foto)

Fotografja e re Xheni Cuni nga Fieri, por që tash e disa vite jeton e vepron ne Düsseldorf të Gjermanisë, po tërheq vëmendjen e...

Çegran: SHKA “Jahi Hasani” shpallë artistët e vitit (FOTO)

Në ambijentet e Shoqërisë Kulturo-ARtistike "Jahi Hasani" në Çegran, sot është mbajtur ceremonia tradicionale: shpallja e  cmimeve dhe artistit te vitit 2015, ngjarje kjo...

Abdurrahman Roza Haxhiu një nga dëshmorët më të spikatur të futbollit...

Abdurrahman Roza Haxhiu ose Roza Haxhiu, siç njihet nga të gjithë, lindi në qytetin e Lushnjës në lagjen "Kongresi i Lushnjës" më 30 shtator...

Demaçi e Qosja zyrtarisht shpallen kandidatë për çmimin Nobel

Unioni i Shkrimtarëve dhe i Kritikëve Shqiptarë ka shpallur sot publikisht dy kandidatë për çmimin Nobel. Adem Demaçin për paqe dhe Rexhep Qosjën për...

Fjalimi historik: Si u tall Noli para Lidhjes së Kombeve, me...

Kryetari M. Motta: Para se të kërkoj leje t’i flas Asamblesë, Folësi i fundit Imzot Fan Noli, i pari delegat i Shqipërisë, mar nderin...

Shkupi promovon librin me rastin e 100 vjetorit të rënies së...

Me 22 janar do të promovohet libri me kumtesa më rastin e 100 vjetorit të rënies së Isa Boletinit.Ky projekt, siç njofton dr.Skender Asani,...

“Gjakovari” i “O sa mirë” dedikim nënës së ndjerë (Video)

Aktori i njohur Edi Kastrati i ka bërë një dedikim nënës së tij të ndjerë. Përmes profilit të tij në rrjetin social “Facebook”, aktori ka...

Snajperisti i UÇK-së ‘qëllon’ komandantin e KFOR-it (Video)

Një grup ushtarësh francez dhe spanjoll stacionohen në Kosovë gjatë intervenimit të KFOR-it në vitin 1999. Gjatë patrullimeve, ushtarët e huaj takohen me luftëtarët...

13 artistë shqiptarë, ekspozitë në Vjenë

Shqipe Kamberi, Ardiana Shasivari Kika, Mirlinda Rexhepi, Kushtrim Sylejmani, Luan Bajraktari, Kushtrim Zeqiri, Driton Sylejmani, Din Azizi, Astrit Ismaili, Agon Nimani, Alketa Xhafa Mripa,...

Me Zotin, për komb dhe flamur

Ferdinand Samarxhi: Unioni i Imamëve Shqiptarë në Zvicër, të gjithë shqiptarët, xhaminë e kanë si një vend të Zotit, si një vatër të bashkimit, si...

Themelohet në Nju Xhersi, shoqata e grave shqiptare “Marigona”

“Jo rastësisht, u zgjodh emri Marigona. Ajo qendisi flamurin tonë më 28 Nëntorë 2012, kurse, ne do të jemi vazhdimësia e Margonës që do...

Kujtohet në Romë 548 vjetori i vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj...

Ambasada e Shqipërisë në Romë, Ambasada e Kosovës e Përfaqësia Diplomatike Shqiptare në Vatikan organizuan të dielën më 17 janar një ceremoni përkujtmore me...

Lindsay Lohan lexon Kur’an-in, heq dorë nga alkooli

Lindsay Lohan është fotografuar në Brooklyn New York, duke mbajtur një Kur’an, në ditën e parë të saj në shërbim të komunitetit. Aktorja e njohur...

Ambasadori i Britanisë së Madhe Ruairí O’Connell uron ekipin e filmit...

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruairí O’Connell ka uruar ekipin që kanë punuar në filmin me metrazh të shkurtër “Shok”, i nominuar për çmimin...

Filmi kosovar ‘Shok’ nominohet për Oscar

“Shok” është filmi i parë kosovar ndonjëherë i futur në Oscar, në kategorinë e filmit më të mirë të shkurtër, Live Action Short Film. Janë...

10 librat më ndikues në histori

Ja 10 librat fiksional të cilët pavarësisht faqeve të pakta dhe lakonizmit të tyre, janë ndër librat më të mirënjohur në histori . 1. Plaku...

Digjet trupi i David Bowiet në Nju Jork

Trupi i këngëtarit britanik, David Bowie, është djegur në Nju Jork. Në përputhje me dëshirat e tij, asnjë anëtar i familjes apo mik nuk ka...

Librat e humbur të Konicës, Alibali ia kthen Bibliotekës Kombëtare(Foto)

Biblioteka e Faik Konicës, që ende konsiderohet e humbur, numëron rreth 2000 tituj. Disa nga librat e tij janë gjetur në SHBA falë pasionit, punës...

Gruaja nudo shndërrohet në një violinçel

Një grua nudo është shndërruar në një violinçel duke përdorur vetëm bojë. Iluzioni i mrekullueshëm është puna e artistes Anke Catesby. Për këtë transformim, ajo...

Golden Globes 2016:Leonardo DiCaprio vlerësohet me çmimin aktori më i mirë...

Është mbajtur ceremonia e 73-të e ndarjes së çmimeve për më të mirët e filmit dhe televizionit, Golden Globes. Në një ceremoni luksoze e të...

Adem Demaçi e Rexhep Qosja do të kandidohen për çmimin Nobel...

Kandidimi do të bëhet në dy fusha të ndara: Adem Demaçi do të kandidohet për çmimin Nobel për Paqe kurse Rexhep Qosja për çmimin...

Karriera e David Bowie në fotografi (FOTO)

Mediat botërore tashmë kanë filluar që të përçojnë edhe më tutje në mënyra të ndryshme karrierën e bujshme mbi 40 vjecare të legjendës së...

Eliza Dushku, letër dashurie për kulturën dhe historinë shqiptare

Para tre vjetësh revista “Glamour” bëri një profil për aktoren e filmit të njohur “Bring It On” dhe ka zbuluar se Eliza Dushku kishte...

TRADITA shënon 80 vjetorin e lindjes së Ismail Kadaresë

Shoqata për Kulturë dhe Art TRADITA, me rastin e 80-vjetorit të lindjes së gjeniut të letërsisë shqiptare Ismail Kadaresë, më 28 janar organizon orë letrare. Evenimenti...

A e dini sa peshonin përkrenarja dhe shpatat e Skënderbeut?

Është shkruar dhe është folur shumë rreth përkrenares dhe shpatës së Gjergj Kastriotit Skënderbeut. Por, ato që janë folur nuk janë të sakta. Madje, ka...

Libri më i kërkuar nga politikanët

Ai është libri më i kërkuar në bibliotekën e Kombeve të Bashkuara. Çdo politikan i lartë e ka lexuar. Nuk është letërsi klasike apo...

Nikolla Tesla është shqiptarë – Fahri Xharra

Një rast tjetër i grabitjes së kulturës dhe historisë shqiptare-arbërore prej serbëve dhe grekërve Të dhënat që jepen për Nikolla Teslën sipas librit “John J....

“AZ”: Elina Duni këngëtarja më e mirë e xhazit

E përditshmja zvicerane “AZ” ka radhitur këngëtaren shqiptare Elina Duni në krye të listës që përmban 10 këngëtarët më të mirë të muzikës xhaz...

“Ditarit të Ana Frankut” tani më është online, gjdo kush mund...

Teksti i plotë i “Ditarit të Ana Frankut”, tash është online. Çdokush mund ta lexojë ose ta shkarkojë falas. “Ditari i Ana Frankut” është shkruar...

100 thëniet më të bukura të Faik Konicës

1. E ashpër, e vrazhdë, si populli i fuqishëm që e flet, por edhe plot shije e hijeshi, si frutat dhe lulet e malit ku...

Si të lexosh një libër në javë

Pse? Sepse, së pari, ndihesh mirë! Të lexosh nga një libër çdo javë të ndihmon të mendosh mirë dhe të jep një numër të...

Ndërron jetë kompozitori i famshëm francez Pierre Boulez

Ka ndërruar jetë kompozitori dhe dirigjienti i famshëm francez Pierre Boulez, raporton New York Times. Ai vdiq në shtëpinë e tij në Baden-Baden të Gjermanisë. “Për...

Letërsia shqipe gjatë vitit 2015

Ismail Kadare, Fatos Kongoli, Ben Blushi, Agron Tufa, Namik Dokle, Rudolf Marku, Ilirian Zhupa, Darien Levani, Enit Karafili, Besa Myftiu, autorët që prezantuan libra...

Kadë Ahmatja, gruaja e parë që këndoi me lahutë

Lahuta është ndër instrumentet më të hershme muzikore, por edhe më primitivë në Evropë, shprehen studiuesit. Trupi i lahutës punohet kryesisht prej drurit të...

Dua Lipa drejt triumfit në “Sound of 2016” [video]

Dua Lipa, këngëtarja e re nga Kosova, është në mesin e garuesve kryesorë për shpërblimin “Sound of 2016”, që ndahet nga transmetuesi publik britanik. BBC-ja...

Libri i Hitlerit rikthehet pas 70 vitesh në libraritë gjermane

“Mein Kampf”  libri i diktatorit gjerman, Adolf Hitler është rikthyer në libraritë gjermane, pas 70 vitesh. Sipas institutit të Historisë Bashkëkohore në Mynih, ky libër...

Siç nuk e keni parë kurrë, një tjetër foto e Nënë...

Ajo është një nga personazhet që më së shumti na bën të ndihemi krenarë të gjithëve që jemi nga vendi i shqiponjave dhe që...

Disa nga xhamitë më mahnitëse në botë

Xhamitë janë vende të shenjta e të bukura të Islamit. Ato mund të gjenden në të gjithë planetin tonë. Në vazhdim keni mundësinë për t’i parë...

Esat Pasha në misionin e tij në Paris 1919: hero apo...

Nga Roald A. Hysa Esat Pashë Toptani mbetet edhe sot një nga figurat më enigmatike të historisë shqiptare të shekullit të kaluar. Historianët shqiptarë janë...

Historia e xhamive në Lituani: mbijetesa e jashtëzakonshme e muslimanëve të...

Mund të mos jetë ai lloj vendi ku do të prisnit të ndeshni një xhami, por muslimanët kanë jetuar mes pyjeve dhe liqeneve të...

Fillon viti me çmime, Kadarenë Franca e bën “Komandant….”

2016-ta ka nisur me një çmim të madh për shkrimtarin Ismail Kadare, ndonëse prej vitesh ai po vuan mosmarrjen e Nobelit të fortdëshiruar. Mediat franceze...

Ushtria Mbretërore Shqiptare që deshi të bashkonte trojet në vitet ‘70

Mbreti Leka, i njohur ndryshe nga mediet botërore si mbreti pa kurorë, në vitet e ’70-ta pati krijuar Këshillin Ushtarak për Çlirimin e Shqipërisë...

Besa Myftiu: “Dashuri në kohën e komunizmit”, një roman që sjell...

Shkrimtarja e njohur Besa Myftiu promovoi romanin e saj “Dashuri në kohën e komunizmit”. Një libër që siç pohon dhe vetë ka dashur të...

Antigona Qena e risjellë këngën “Ku është dashuria” (VIDEO)

Antigona Qena, një prej emrave të njohur të muzikës dhe moderimit në televizion, për këtë fundvit sjellë një befasi për fansat e saj. Kënga “Ku...

Për shqiptarët e të gjitha feve, Nënë Tereza veçse është e...

Simbolet islame të hënës dhe yllit qëndrojnë mbi minaret e vogla të Qendrës Shqiptaro-Amerikane Kulturore Islame në rrugën Raymond në Waterbury, SHBA. Në podrumin...

Video të rralla të pushtimit dhe çlirimit të Shqipërisë (VIDEO)

Tre video të papublikuara më parë tregojnë tre momente shumë të rëndësishme në jetën e shqiptarëve: Pushtimi nga Italia fashiste, lufta ndaj gjermanëve dhe...

Fjalimi i At Gergj Fishtës në Konfrencën e Paqes më 1919

GJERGJ FISHTA në Paris Prej brigjeve gjëmuese të Euksinit e deri në borën e amshueshme të Alpeve Julie; prej brigjeve bubulluese të Ekrakeraunve e deri...

Vdes në moshën 70 vjeçare Lemmy Kilmister

Lemmy Kilmister i njohur si këngëtari i Motorhead, ka vdekur në moshën 70 vjeçare. Këngëtari 70 vjeçar vdiq të hënën, e këtë e ka konfirmuar grupi...

U shpërblyen dhjetë njohësit më të mirë të Kur’anit(FOTO)

 Komisioni për marrëdhënie me bashkësitë fetare dhe grupet religjioze i shpërbleu dhjetë njohësit më të mirë të Kur’anit – Libri i shenjtë i myslimanëve,...

30 vjet më parë: ç`ndodhi kur myslimanët shqiptarë nisën ta lexojnë...

Nga Shkëlzen Rrecaj Në këtë vit që po e lemë u bënë plot 30 vjet prej se lexuesi shqiptar ka në duar përkthimin në tërësi...

Sot kemi nevojë për poet kombëtar/ Kadare i kërkon falje dhe...

Shkrimtari i njohur në një rrëfim për Gjergj Fishtën, Naim Frashërin, Ernest Koliqin dhe shkrimet e tij gjatë komunizmit. Kadare vjen më poshtë në një...

Kush janë të parët në Ballkan – shqiptarët apo serbët?

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se janë populli më i vjetër në Ballkan. Madje kanë libra...

“Sot njerëzit janë shterpë, nuk lexojnë. Kujt do t’i bjerë ndërmend...

Një vendim i Këshillit të Ministrave i vitit 1996 ka miratuar kthimin e shtëpisë së poetit të madh Lasgush Poradeci në muze. Por pas...

Muslimania nga Maqedonia ngjall debate pro et contra në Zvicër

Dy femra myslimane që tashmë 25 vite jetojnë në Zvicër. Më herët, për to religjioni nuk ishte ndonjë temë e veçantë. Aktualisht, njëra nga...

Libra të mbështjellë në letra, në “Bar Hemingway”

Në shoqërinë e muzikës jazz, rumit – pijes së preferuar të shkrimtarëve dhe librave që kishin marrë edhe formën e bredhit të festave, të...

Ndërron jetën këngëtari dhe aktori shkodran Bik Ndoja /FOTO

 Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare këngëtari dhe aktori shkodran, Ludovik Ndoja ose i njohur për publikun e gjerë si Bik Ndoja. Ai ka ndërruar...

Artikulli i New York Times në vitin 1911- Shqiptarët, raca më...

Më 21 maj të vitit 1911, prestigjiozja amerikane “New York Times” i kushtoi një artikull një vajze të re shqiptare që kishte marrë komandën...

Bibliotekat: thesaret e pashfrytëzuara siç duhet të Stambollit

Nga Sena Alkan Stambolli, një qendër e qytetërimeve përgjatë historisë, është një strehë për të dhënët pas leximit, për të zbuluar miliona vepra letërsie në...

Pse nxënësit nga Finlanda janë ndër më të shkëlqyeshmit në botë?

Në Finlandë shkollimi është falas për të gjithë fëmijët – nxënësit nëpër shkollat kanë ushqim falas, sigurim social dhe shëndetësorë falas dhe libra falas....

Labi nuk ka fjetur tërë natën, ka qarë si fëmijë shkaku...

​Labinot Tahiri po vazhdon me misionin e tij human. Këngëtari nga Ferizaji ka treguar se ka qarë tërë natën në një foto të postuar...

Kur’ani më i vjetër i gjetur ishte i mikut të Muhamedit

Një kopje e vjetër e librit të shenjtë Kur’an i gjetur në Universitetin e Birminghamit gjatë verës, besohet se i ka takuar Abu Bakr,...

Duo “Skupi” sonte mban koncert me këngë të vjetra qytetare

Dueti i njohur “Skupi”, sonte do të mbajë koncertin e radhës në kuadër të mbrëmjes maqedono-shqiptare. Jeta Starova-Mehmeti me flautë dhe Ermal Mehmeti me...

Dokumentari/Gjermanët mrekullohen me “tokën e shqiponjave” (VIDEO)

Një dokumentar i përgatitur nga rrjeti publik gjerman ARD na sjell për 43 minuta pamjet e mrekullueshme të natyrës së bukur shqiptare. Dokumentari titullohet :...

Regjisori Tarantino bëhet me yll në “Walk of Fame” (FOTO)(VIDEO)

Vetëm disa ditë para Krishtlindjes ka dalë filmi i ri i regjisorit Quentin Tarantino, "The Hateful Eight". Ndërsa, vetë regjisori ka marrë një yll...

Këshilla për t’i mbijetuar mbytjes në ujë

Eksperti i mbytjeve në ujëra, Clint Emerson, shpjegon se si të mbijetosh në rast se po mbytesh në det, apo në një vend me...

Letra e Ajnshtajnit për të bijën: Dashuria është gravitet

Kur propozova teorinë e relativitetit shumë pak njerëz më kuptuan. Ajo çfarë do të zbuloj tani për njerëzimin gjithashtu do të pritet me keqkuptim...

Edita nga Shkupi shpallet debatuesja më e mirë fillestare

Nxënësja nga Shkupi, Edita Bytyqi vazhdon sukseset e radhës. Në muajin maj në një garë në lëndën e kimisë në SHBA, ajo fitoi vendin...

“Bastiana e Bastiena” vijnë para publikut tetovarë

Shoqata për Art dhe Kulturë “Kult” në vazhdën e organizimeve do të realizojë edhe një aktivitet që lidhet me muzikën klasike. Në prag të...

Nënë Tereza, letrat sekrete vijnë në një film

Hollivudi, një film për Nënë Terezën. “Letrat” quhet filmi i regjisorit William Riead që sjell anën e panjohur të shqiptares së njohur Filmi pjesërisht flet...

Sot, 95-vjetori i krijimit të Bibliotekës Kombëtare

Historia e Bibliotekës, nga censura drejt hapjes së informacionit 95-vjetori i krijimit të Bibliotekës Kombëtare do të kremtohet sot paradite në ambientet e këtij institucioni...

Rikthimi në autenticitet me tingujt e instrumenteve të moçme

Për të tingëlluar mirë nuk ka nevojë për sallë adekuate. Jehona që krijohet në ambient të hapur është vendi ideal për të dëgjuar meloditë...

Tetë libra për amerikanët që s’dinë gjë për myslimanët

Javën që shkoi personazhi televiziv e kandidati për president të ShBA-së, Doland Trump, bëri thirrje që myslimanëve t’u ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara...

Turqi, shqiptarët kërcejnë në ditën ndërkombëtare të emigrantëve

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Emigrantëve mbrëmë në qytetin Bursa të Turqisë u organizua një eviniment nga ana e prefekturës së Bursës dhe...

Çfarë tha Napoleon Bonaparta për Muhamedin a.s. dhe Kuranin

Njëri nga francezët më të njohur në botë, Napoleon Bonaparta, në lidhje me Kuranin dhe Muhamedin a.s. ka thënë: “Mojsiu e shpalli fenë e Zotit...

Disa luftëra në mbrojtje të trieshit në kohë të hershme

Nga Gjergj Nikprelaj Disa konflikte me xhandarët e Turqisë, sidomos me ata të Sanxhakut kryesisht me ata të Vilajetit të Shkodrës, në literaturë popullore, në...

Psikologia shqiptare vlerësohet si “Gruaja frymëzuese” në Britani

Psikologia shqiptare Mirela Sula është vlerësuar me çmimin ‘Gruaja më frymëzuese e 2015-ës’ në Britaninë e Madhe. Të nominuar për këtë çmim mjaft prestigjioz,...

Poezia e Xhevdet Bajraj, një copë qielli mes Kosovës dhe Meksikës

Poezia është ura më e fortë lidhëse midis shpirtrave të ndryshëm të kombeve. Përmes motiveve që ndjellin dhe shpirtin poetik të së shkuarës, magjinë...

245 vite nga pagëzimi i Ludwig van Beethoven (VIDEO)

Kompozitori i njohur, Ludwig van Beethoven, mendohet se ka lindur me 16 dhjetor, por është pagëzuar me 17 dhjetor kjo njihet si data përkujtimore. Edhe...

Pas 9 jave rikthehet në muze maska e artë e mbretit...

Pas nëntë javë restaurimi rikthehet në Muzeun egjiptian të Kajros maska e artë e mbretit Tutankhamun. Mjekra e zgjatur e mbretit Tut ishte këputur në...

‘BOTA’ FILMI SHQIPTARË NË MESIN E 40 FILMAVE NË GARË PËR...

Iris Elezi, regjisorja e filmit “Bota”, ka njoftuar se filmi shqiptar është zgjedhur në mesin e 40 filmave më të mirë, ku do të...

Shfaqja ‘Tjetri’, një terapi shpirtërore për publikun kumanovar

Është e vërtetë e patjetërsueshme se njeriu i të sotshmes, gjithnjë e më tepër po huajsohet nga ngjarjet kulturore - artistike, sepse në arealet...

Aplikacioni në gjuhën shqipe “Yjet” lansohet edhe në Android

Aplikacioni magjik me përralla dhe vjersha për fëmijë e të lexuara nga aktorja Leze Qena, është lansuar edhe zyrtarisht për platformën Android dhe në...

Profecia e Konicës: Shqiperia nuk ndryshon as pas 100 vjetësh

Shqiperia me 1901 si me 1801! Nga Faik Konica Si ish vëndi ynë qint vjet më parë e si është sot? Ndryshim i madh, të cilin...

Arsimi është shtylla e popullit, është shtylla e çdo kombi…

Arsimi është shtylla e popullit, është shtylla e çdo kombi… Të gjithë e dim dhe e pranojmë se kombi ynë shqipëtar ka ngecur pak mbrapa...

“Gjurmë shqiptare”, një histori e rrallë në malet e Shqipërisë [video]

Cikli i dokumentarëve “Gjurmë Shqiptare” i gazetarit Marin Mema zbuloi një krahinë me mundësi të jashtëzakonshme për të zhvilluar turizmin. Deri më sot, kjo zonë,...

Shkëlzen Baftiari dhe Visar Kuçi, një dyshe që sjellë perlat e...

Ky koncert ishte nën përkujdesjen e profesoreshës Sihana Badivuku. Në mbrëmjen e së shtunës në Prishtinë në objektin e Filarmonisë së Kosovës është mbajtur një...

DJaloshi 9 vjeçar me origjinë nga Struga, një talent që premton...

Mehmet Latifi – INA Arti është dhunti perëndie dhe lind e rritet bashkë me njeriun, i cili përpiqet që ate ta kultivojë sa më mirë...

Shkencëtari francez thotë se ka zbuluar një tjetër portret prapa “Mona...

Londër, 9 dhjetor - Shkencëtari francez Pascal Cotte pretendon se prapa “Mona Lisës” së Leonardo da Vinçit ka zbuluar një tjetër portret. Cotte ka thënë...

Visar Kuçi sfidohet me vepra kolosale për violinë në koncertin 90...

Prishtinë, 14 dhjetor – Violinisti Yehudi Menuhin e kishte cilësuar “Chaconne” si një prej strukturave më të mira që ekziston për violinë solo. “Chaconne” është...

10 gratë më të fuqishme të trillit letrar

Nëse mendojmë për gratë që kanë pasur ndikim pozitiv dhe të qëndrueshëm në jetët tona e ndoshta jo vetëm për të fiksuarit e letërsisë,...

Michael Caine shpallet aktori më i mirë në Europë për vitin...

Aktori Michael Caine është shpallur si aktori më i mirë në Europë për vitin 2015. Caine si një ndër aktorët më të mirë me...

Duke lexuar me kënaqësi nga krijimtaria e autores Zejnepe Alili Rexhepi

RRAHIM GANIU Mënyra vepruese e mendimit krijues në cilën sferë qoftë, e ajo është polivalente e shtrirë, ose epiqendra e shpirtit krijues është diçka me...

Premiera “MAKBETHI” ne Shkup

Drama Makbethi është njëra ndër tragjeditë e Shekspirit ku paraqitet lufta për pushtet në Skoci gjatë shekullit XI, mirëpo vendosja në skenë e kësaj...

“Tjetri”, premierë e suksesshme e shfaqjes së regjisorit Nehat Mehmeti

Të shtunën në Teatrin e Kumanovës, projekti teatror "Tjetri" ne produksion të "Talia" në bashkëpunim me dramën shqipe shfaqi një spektakël te mirëfilltë para...

Si mësohet gjuha shqipe në kryeqytetin e Turqisë?

Për herë të parë në kryeqytetin e Turqisë në Ankara me 25 Prill 2015 në mjediset e Qendrës Kulturore Shqiptare “Sami Frashëri” do fillonin...

Skandal nga Teatri i Tetovës, anulohet shfaqja e teatrit kumanovar për...

Shfaqja “Bouncers” e Teatrit shqiptar të Kumanovës e cila ishte planifikuar për sonte në Teatrin e Tetovës është anuluar për shkaqe të mungesës së...

“Globus Art” me rekord panairesh të artizanateve në të gjitha trevat...

Ramiz Hajdari kryetar i shoqatës “Globus Art” për Lajm rrëfen se gjatë dy viteve dhe shtatë muajve që ekziston kjo shoqatë ka arritur të...

Sonte promovohet libri ‘Shiu më do mua’

Sonte në Qendrën informative kultuore në Shkup, do të promovohet libri me poezi ‘Shiu më do mua’. Promovimi bëhet në ora 18:00 në sallën...

“Lajm” sërish pjesë e megaspektaklit “Me zemër” në Tiranë (Foto)

Gazeta “Lajm” përmes drejtorit Fejzi Hajdari edhe sivjet ka qenë pjesë e spektatklit madhështor bamirës “Me Zemër” që u mbajt të premten në Tiranë....

Ja 20 këngët më të mira sipas WMA!

World Music Awards në faqen zyrtare në Facebook, ka publikuar listën e këngëve më të mira aktualisht në botë. Në vijim po ju paraqesim listën...

Shumë pak mësuam nga e kaluara, prandaj jemi aty ku jemi

SHAIP SULEJMANI    Historiku i shkurtër për fesatat e Nëntorit a) Reformat në kohën e Tanzimatit  Që me sjelljen e Kushtetutës së Re /TANZIMAT-in/ në vitin 1876,...

Sam Phillips: Njeriu që shpiku muzikën rok

Trupi i legjendës Elvis Presley po prehej i qetë në arkivolin e hapur në shtëpinë e tij në Graceland në Memfis të Tenesisë në...

Momenti kur aktori Kreshnik Ibrahimi e bën publikun të qajë (VIDEO)

Aktori Kreshnik Ibrahimi ka përlotur publikun gjatë emisionit n'Kosovë Show. Shikojeni videon nga 1 orë 9 minuta..  

Lulzim Tafa fitues i çmimit Ramadan Sinani për letërsi

Panairi i librit në Tetovë hapi për herë të 14 dyerta e veta për botues dhe shtëpi botuese nga Maqedonia dhe rajoni. Në këtë...

Hapet panairi i librit në Tetovë me lirime të mëdha në...

Sot në Tetovë do të hapet Panairi i librit “Tetova 2015”, njofton Shoqata e Botuesve Shqiptarë në Maqedoni. Panairi, i cili është organizuar nga Shoqata...

Përoruohet libri “Veprimtaria arsimore dhe shkencore e Prof. dr. Ali Vishkos”

Shoqata për kulturë dhe art “Tradita” më 13 nëntor 2015, në kuadër të Manifestimit kulturor dhe artistik, "Tetova Feston Nëntorin" e përuroi librin :“Veprimtaria...

Akademi përkujtimore kushtuar Zejadin Ismailit (Video)

(1944-2015) Zejadin Ismaili u lind me 15.10.1944, në fsahtin Orkoc, Komuna e Likovës (Karadaku i Kumanovës). Shkollën fillore të ulët mbaroi në vendlindje dhe klasët...

Cili shqiptar e vrau Milladin Popoviqin, e njohur si “Ali Gostivari”

Një atentat në mes të Prishtinës. Pastaj një vetëvrasje. Ishte vrasja e Milladin Popoviqit një veprim nacionalist i Haki Tahës, apo eliminim i UDB-së?...

“Agimi i dhjetorit të ftohtë, që i ngrohi zemrat e nxënësve

Shkruan Prof.dr.VEBI BEXHETI Me rastin e 70-vjetorit të shkollës së parë shqipe të fshatit Veshallë Nga historia e shkollës shqipe mësojmë për rrugën e gjatë dhe...

Blerim Destani shpallet aktori më i mirë në New York

Aktori shqiptar Blerim Destani është shpërblyer me një çmim për të arrituar në karrierën e tij si aktor. “Java e Filmit Shqiptar” në New York...

Mexosopranoja Sanije Matoshi koncert të suksesshëm në Sofje

Mexosopranoja kosovare Sanije Matoshi sot ka mbajtur një koncert në qendrën e muzikës “Boris Hristov” në kryeqytetin e Bullgarisë, Sofje para publikut dhe kritikëve të...

Si dështoi Millosheviçi për të dëbuar shqiptarët

Si është shkatërruar Jugosllavia” është titulli i librit që solli në Tiranë, Stjepan Mesiç, një nga politikanët që prej vitesh “luftoi” për paqen në...

Piktura të rralla të shqiptarëve ndër shekuj

Pikturat e mëposhtme, paraqesin jetën e shqiptarëve nën Perandorinë Osmane. Ata shihen në shërbim të sulltanit në Afrikë, apo Azi, si dhe në çaste...

Djali i Valon Malokut drejt Hollywoodit

Vali, djali i Valon Malokut po sfidon edhe babin e tij, yllin kosovarë të televizionit. Voglushi nga Kosova është përzgjedhur të luaj përkrah yjeve...

SHKA “Shqiponja” nga Saraji, “grabiti” 2 çmime në Peshkopi

Nga pjesëmarrja në Festivalin "Oda Dibrane", që u mbajt në Peshkopi të Shqipërisë, Shoqata kultuor-artistike në Saraji i Shkupit "Shqiponja", arriti t'i merrë dy...

Tetova do të jetë nikoqire e aktiviteteve kulturore të mërgatës shqiptare

Një delegacion i Lidhjes së Krijuesve dhe artistëve në Mërgatë, i udhëhequr nga nënkryetari Hysein Ibrahimi, qëndroi për vizitë në Tetovë ku u prit...
ALKALOID

OPINIONE