1 C
Skopje
Thursday, January 17, 2019
Home Kuriozitete

Kuriozitete

Metoda, si mund të shpëtoni nëse bini në ujë me makinë

Sipas raporteve të ndryshme, më shumë 400 njerëz në botë vdesin çdo vit nga mbytja në ujë me veturë. Ky numër mund të reduktohet...

Kjo është distanca që duhet të mbani nga personi i sëmurë...

Sezoni i gripit me të madhe po zgjat dhe të gjithë kërkojnë zgjidhje se si në këtë kaos të mos sëmuren, transmeton Telegrafi. Njerëzit madje...

Shprehitë e këqija të shpenzimit që pasanikët i shmangin

Pasi ka studiuar qindra njerëz – të varfër e të pasur – autori Tom Corley thotë se ka disa shprehi të këqija të shpenzimit...

Arrestohet gjermani, shpërndante drogën në kutitë e picave

Një pronari i një fast-food-i u arrestua në jug të Gjermanisë sepse përdorte kutitë e picave dhe të mbajtëseve të tjera të ushqimeve për...

Dritaret e plastikës kanë pozitën dimërore dhe verore, a e keni...

Ekzistojnë dy truqe të cilat mbase për to nuk keni ditur – dritaret PVC kanë pozitën dimërore dhe verore të cilat lehtë mund të...

Video që ju bën ta lini duhanin: Dallimi mes mushkërive të...

Kjo video tronditëse e tregon dallimin mes mushkërive të një duhanpirësi dhe atyre të një personi të shëndetshëm Në video janë dy palë mushkëri,...

Vret të dashurën, por duan ta detyrojnë të martohet me kufomën...

Mendonte se ishte e dominuar nga djalli dhe për këtë arsye vrau të fejuarën e tij. Por tashmë prindërit dhe të afërmit e viktimës,...

Dëshironi të bëni kopje çelësin? Ja mënyra si ta bëni vetë

Çdo derë, dollap dhe mbyllje tjetër ka nevojë për një çelës për t’u hapur. Dhe duke pasur parasysh se çelësat mund të humbin apo të...

Elefanti i vogël, lihet i lidhur në pyll deri sa ngordh

Elefanti u gjet nga fshatarët në Rayong, i lidhur me një litar në kyçin e këmbës që i kishte shkuar deri në kockë. Nuk dihet...

Shmangni sheqerin para gjumit

Tashmë keni lexuar mjaft për efektet anësore të sheqerit, në shëndetin e përgjithshëm të organizimit, funksionimin e organeve, sasinë e tepërt të sheqerit në...

Arsyeja e frikshme se pse po ulen çmimet e televizorëve SMART

Por disa media në SHBA thonë se kjo ulje çmimi ka një tjetër kosto, të cilën njerëzit as nuk e kuptojnë dot. Televizorët me lidhje...

Rrëfehet e pathëna e masakrës së Reçakut për djalin që kërkonte...

Jeton Zenuni sot është një doktor, por vite më parë, rrethanat e luftës e çuan të ishte shumë pranë gazetarit. Përkthyes me korrespondentë të...

Tri përfitimet shëndetësore të djathit

Konsumimi i tepërt i djathit në përditshmëri nuk është dietë e shëndetshme për t’u ndjekur, e posaçërisht kur dëshironi ta ulni sasinë e yndyrave...

“Jam i martuar, rusja e bukur dhe e pasur më kërkon...

  Një histori e një shqiptari e publikuar në rrjetet sociale ka tronditur përdoruesit e Facebook. Shqiptari i ka shkruar faqes së famshme Jeta Osh Qef...

Qelizat kanceroze mund të vdesin kur i hani këto pesë ushqime

Çaji i gjelbër Përbërësit që gjenden në çaj të gjelbër e bëjnë atë një luftëtar të jashtëzakonshëm të kancerit. Besohet se disa prej përbërësve të...

KonSoni pretendon se veza që theu rekordin në Instagram është e...

  Mjaftoi që të postohet një fotografi e një veze në Instagram, që ta thyej rekordin botëror të pëlqimeve të cilin që nga viti i...

Katër arsyet pse meshkujt preferojnë brunet

Mesa duket qenkan 4 arsye, pse meshkujt preferojnë më shumë femrat brune. Ndikon ngjyra e flokut në preferencën e tyre? Si është e vërteta, pse?...

Ushqimet që ju ndihmojnë për të mbetur shtatzënë

Për të mbetur shtatzënë duhet ndjekur një dietë specifike? Jo saktësisht, por dietologët bashkohen në faktin se ekzistojnë disa ushqime të cilat ndikojnë pozitivisht...

Këshilla që të ndjeheni më pak të lodhur gjatë dimrit

Shumë prej nesh në këtë kohë e kemi problem të zgjohemi në mëngjes, ndjejmë lodhje gjatë ditës dhe mundohemi të këndellemi me disa kafe. Përderisa...

Faktet që duhet t’i dini për barnat kundër dhimbjeve

Dhimbja kronike mund të prishë jetën. Ajo ndikon si në gjendjen fizike ashtu edhe në atë psikologjike Gjithashtu mund të ndikojë në marrëdhëniet me kolegët,...

Arsyet pse njerëzit tradhtojnë kur janë në marrëdhënie të lumtura

Shumë mendojnë se njerëzit kanë një problem mendor ose një formë të papjekurisë emocionale që i shtyn të tradhtojnë Ne duhet të pajtohemi që kjo...

Obeziteti çon deri në pubertet të hershëm

Nëse vajzat e vogla trevjeçare kanë peshë të tepërt trupore, që në moshën nëntëvjeçare mund të hyjnë në pubertet Për pubertetin e këtillë të hershëm...

Çaji i xhenxhefilit: I shkrinë gurët në veshka, e pastron mëlçinë...

Njerëzit i kanë ditur dhe vlerësuar vetitë mahnitëse të xhenxhefilit me shekuj të tërë. Xhenxhefili është burim i pasur i shumë nutrientëve dhe ofron...

Sa kushton prerja e flokëve nëpër botë? Zvicra do t’ju habisë!

Nëse keni në plan një prerje flokësh, Zurihi asnjëherë nuk është vendi që duhet ta bëni këtë. Një analizë e bërë për shtetet në të...

E tradhtonte burri pasi që ishte shumë e shëndoshë, por kjo...

Ajo u betua se do të hakmerrej dhe kështu vendosi të ushtrohet në palestër së bashku me motrën e saj. Betsy Ayala nga Shtet e...

Gabimet që bëni kur kërkoni një partner

Kur shikojmë për një partner, zakonisht bëjmë disa gabime, të cilat e bëjnë të lehtë gjetjen e dikujt. Kjo është arsyeja pse ne do...

Ushtari la hapur derën e kabinës, kolegu kalon dhjetë orë që...

Scott Lewis që shërben në The Queens Dragoon Guard’s, vendosi të mahitej me kolegun Daniel Protheroe, i cili e kishte lënë hapur derën e...

Krokodili mbi 5-metra i gjatë, e ha për së gjalli shkencëtaren...

Besohet se një shkencëtare indoneziane është ngrënë për së gjalli nga një krokodil, i cili e ka tërhequr brenda rrethojës përderisa ajo po e...

Kjo është arsyeja përse femrat pëlqejnë më shumë meshkujt tullacë

Studiuesit në Universitetin e Pensilvanisë i kërkuan grupeve të studentëve meshkuj dhe femra që të vlerësonin fotografitë e njerëzve sipas atraktivitetit, besimit dhe dominimit....

Testi prej dhjetë sekondash zbulon a bën t’i ngjyrosni flokët: Patjetër...

Këtë test mund ta bëni në shtëpi dhe e gjitha që ju nevojitet është uji Shumë faktorë ndikojnë në rezultatin përfundimtar të ngjyrosjes së flokëve,...

Kush është kosovari qe e bëri tatu në trupin e tij...

Fytyra e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt është bërë tatuazh nga një kosovar. Lavdim Çeli është kosovari i pari i cili ka bërë në dorën...

Zbulohet varri i Kleopatrës

Arkeologjia duket se ka hedhur dritë mbi një mit. Pas kërkimesh dhjetëra vjeçare, zbuluesit kanë gjetur varrin e Kleopatrës, mbretëreshës së fundit të Egjiptit....

Kjo është arsyeja përse femrat pëlqejnë më shumë meshkujt tullacë

Studiuesit në Universitetin e Pensilvanisë i kërkuan grupeve të studentëve meshkuj dhe femra që të vlerësonin fotografitë e njerëzve sipas atraktivitetit, besimit dhe dominimit....

Këto janë 25 fotografitë më të “çmendura” në internet

Në një video të publikuar janë kompiluar 25 fotografi, të cilat që përveçse me siguri nuk i keni parë më parë, gjithashtu do tu...

Këto janë tre ushqimet, që nuk duhet t’ia jepni kurrë një...

Disa nëna mendojnë se mund t’u japin çfarëdolloj ushqimi foshnjeve të tyre. Kurse sipas mjekëve janë tri lloje ushqimi, që një nënë nuk duhet...

Si të eliminoni venat me hudhra – Rezultat i shpejtë dhe...

E dini se venat shfaqen në sajë të akumulimit të gjakut? Ka menyra si mund të eliminohen. Pervec ndërhyrjeve kirugjikale është e rëndësishme të dini se...

Ndotja e ajrit poaq e rrezikshme sa duhanpirja për abortet e...

Sipas një studimi shkencor, ndotja e ajrit paraqet nivel të njëjtë të rrezikut sikur duhanpirja për shkaktimin e aborteve të pavullnetshme. Shkencëtarët thonë se...

Ky truk do t’i bëjë rrobat tuaja të shkëlqejnë

Shpesh mund të bëjmë shumë gabime duke zgjedhur detergjentin e duhur për rroba. Por lajmi i mirë është se ju duhet vetëm një përbërës në...

Si ta hapni derën me ndihmën e kapëseve të flokëve për...

Kurrë nuk mund ta dini se kur do t’ju nevojiten! Këtë me siguri e keni parë në filma, mirëpo vërtet si bëhet? Shikoni si mund...

Pse një shtëpi shumë e rregullt është gjithnjë e trishtë

Ndoshta jo të gjithë e njohin profesor Mario Sergio Cortella, por në kontekstin e shpërndarjes së shkencës edukative është me të vërtetë shumë i...

Një kompani ajrore u ofron pasagjerëve muzikë… live!

Kompania shtetërore indoneziane e fluturimeve ‘’Garuda’’ ka nisur të testojë koncerte akustike gjatë udhëtimit, një element marketingu për të joshur klientë të rinj. ”Në disa...

Mamaja zbulon plagë të dhimbshme në thembrat e fëmijës – ditë...

Çdokush që sapo ka një fëmijë do të jetë në gjendje të vlerësojë faktin se është mirë të kesh pak kohë për të. Edhe...

Simptomat që tregojnë se mund të jeni duke vuajtur nga ankthi

Është më se normale që të folurit në publik apo mungesa e stabilitetit financiar t`ju bëjë të ndiheni të pasigurt apo në ankth, por...

Djali i tregon vajzës se si të vishet kur të dal...

Një video mjaft interesante shihet në internet, kur një çift simpatik ishin duke shikuar televizionin, kur vajzës i erdhi një mesazh në telefon pë...

Familja myslimane ankohet se stafi i spitalit nuk i lë ata...

Një familje myslimane thotë se një spital në Virxhin i tha atyre se nuk mund të vizitonin një fëmijë të sapolindur sepse ata dukeshin...

Hulumtim i ri: Burrat që martohen me gra të shëndosha janë...

Sipas një studimi të ri, burrat që janë në marrëdhënie me gratë e shëndosha tentojnë të buzëqeshin më shumë dhe të jenë më mirë...

Si po e largoni partnerin pa e kuptuar as vetë, 4...

Jini të vetëdijshëm për veprimet tuaja - mund ta “flasin” më shumë se fjalët. Dashuria është një fushë e jetës ku njeriu është i...

Merimangat ‘pushtojnë’ një zonë malore në Brazil

Banorët e një zone malore në Brazil, mbetën të hutuar nga rrjetin masiv me merimanga, që dukeshin sikur do binin sipër tyre si shi. Mirëpo,...

Ndodh edhe kjo, vë bast gruan, shoku ja merr për një...

Bixhozi është kthyer në një sëmundje për shumë të rinjë, me këta të fundit që “shesin” gjithçka për të synuar fitoren. Por lajmi më i...

Fotografi unike të trupit të femrës pas lindjes

Disa media na kanë bërë të mendojmë që pasi të kenë fëmijë, gratë duhet të duken sikur po marrin pjesë në ndonjë shfaqje mode. E...

Pija që eliminon dhjamin e barkut për vetëm 4 ditë!

Ajo që ju sugjerojmë është një super pije që ju bën të mundur të hiqni shtresat e dhjamit nga barku juaj. Kjo pije do...

Rrogë prej 120 mije euro në vit për atë që braktisë...

Të gjithë ëndërrojnë për një rrogë të madhe vjetore dhe ambient sa më të mirë pune, por vështirë se do braktisnin gjithçka, përfshirë edhe...

Dieta me mandarina, mund të humbni peshë në 7 ditë

Nëse jeni duke pyetur veten se si mund të humbisni peshë në 7 ditë, e dini se tashmë është e mundur?! Këtu është fruti...

Zierja e lëvorës së patateve zgjidhë një nga problemet më të...

Pas kalimit të të 30-ave femrat hasen me një nga problemet më të “mëdha” të tyre, thinjat. Në fakt ky është një kusht i...

Mënyra e sigurtë si t’i zbardhni dhëmbët në kushte shtëpie për...

Duke pasur një buzëqeshje të ndritshme mund të dukeni më tërheqës dhe kjo ndikon jo pak në vetëbesimin tuaj. Për të pasur një buzëqeshje rrëzëllitëse...

Këshilla që duhet ndjekur kur keni intervista pune

Pavarësisht dallimeve në personalitet apo kualifikim, shumica e njerëzve kanë emocione ose të paktën ndjehen “çuditshëm“ para ndonjë interviste me rëndësi për punën. Më poshtë...

Dikur një hangar i shkatërruar avionësh, sot një mrekulli

Dikur janë përdorur në Luftën e Dytë Botërore si hangarë avionësh, me skelet të dobët, që mund të ndërtohej brenda 4 orësh. Por një prej...

Si të shpëtoni një herë e mirë nga majat e djegura...

Majat e djegura dhe të këputura më dysh janë një problem i pashmangshëm.. Eliminimi i tyre nuk është vetëm çështje estetike por është thelbësore për...

A mundet një burrë dhe një grua të jenë miq? Studiuesit...

Kjo është ndoshta një nga pyetjet më të diskutueshme që prej shumë e shumë kohësh. Pa marrë parasysh se sa ju përpiqeni të ndani një...

Karkalecat “pushtojnë” Mekën, pastruesit në luftë me to, në vendin më...

Vendi më i shenjtë në Islam është goditur nga një “murtajë” e karkalecave, duke i detyruar pastruesit të veprojnë për t’i larguar insektet. Sipas mediave...

Të lahesh në pishinën dy-mijë-vjeçare, në shoqërim të reshjeve të borës...

Banorët në qytezën Sarıkaya të provincës Yozgat në Turqinë qendrore përjetojnë kënaqësi duke u larë në temperatura nën gjashtë gradë celsius në hamamin dy-mijë-vjeçar...

Bora dhe akulli bllokojnë qytetin, banorët garojnë se kush po publikon...

Banorët e Saratov, një qytet në Rusinë jugore, po konkurrojnë online se cilët mund të postojnë pamjet më të frikshme të makinave të bllokuara...

Këtë pije asnjëherë mos e porositni kur jeni në aeroplan

Stjuardesat përballen me shumë sfida gjatë punës së tyre, dhe shpeshherë pasagjerët harrojnë ta vlerësojnë faktin se janë duke fluturuar në qiell sikur të...

Kreu 6 operacione, punoi vullnetarisht 20 orë pandërprerë, kirurgun e zë...

Një kirurg kinez është përshëndetur si një hero pasi ka punuar rreth 20 orë pa ndërprerë për të shpëtuar pacientët me urgjencë. Një fotografi prekëse...

‘Çmendet’ shqiptari në Greqi, heq rrobat dhe zhytet në 50 cm...

Një video humoristike na vjen nga Greqia, e cila është gjithashtu nën diktatin e motit të keq dhe reshjeve të dëborës. Në Evia, që...

Mbeti pa festuar për Vitin e Ri, mori porosinë e gabuar...

Një vajzë ka ndarë fotografitë e saj duke qarë pasi për festat e fundvitit mori veshjen e gabuar. 19 vjeçarja, Brittany Colley kishte blerë një...

A e keni menduar ndonjëherë pse drita e banjos ndizet nga...

Shumica e banjove në të cilat keni hyrë qoftë në shtëpi, lokale, restauronte, bare, shkolla, universitete etj, kanë një veçori të përbashkët. A e keni...

Sinjale misterioze arrijnë në Tokë

Shpërthimet e shpejta të radios ose FRB shfaqen përkohësisht dhe rastësisht, duke i bërë ato jo vetëm të vështira për t’u gjetur, por edhe...

Rreziku nga infarkti në stinën e dimrit

Mes sporteve dimërore, afateve për të mbyllur në punë dhe pushimeve të verës dhe ushqimeve, kardiologët suedezë kanë ngritur alarmin: sulmet në zemër në...

Pesë mënyra të lehta për t’u shmangur nga sëmundjet gjatë udhëtimeve...

Përpos që janë të lodhshme, udhëtimet e gjata me aeroplan mund të jenë edhe shkaktare të përkeqësimit të shëndetit apo infektimit me virusë të...

Sulmohet në internet për të dashurin që ka zgjedhur

Hanna Ayluard është një vajzë që nuk ka asnjë mangësi fizike, dhe është lidhur me Shane Burcaw, i cili ka Atrofi Muskulore të Shpinës....

Nëse keni këtë vijë në dorë, jeni shumë me fat

Shumë njerëz besojnë se një vijë e pazakontë në dorën e një personi është simbol i një engjëlli kujdestar, që po mbikëqyr njerëzit që...

Vetëm disa njerëz mund të kalojnë këtë test: Cila do të...

Çdo herë pas here, më pëlqen të sfidoj veten në mënyra të ndryshme. Nuk e di pse, por zgjidhja e puzzles e bën mendjen time...

Përse egjiptianët e quajtën këtë si “bimë të pavdekësisë”

Aloe vera, bimë e përafërt me kaktus, me xhel shërues brenda, ka fuqi shërimi, e cila tejkalon përfitimet e shumë medikamenteve artificiale. Egjiptianët e lashtë...

Ndërtesa e famshme e Nju Jorkut “Chrysler Building” është në shitje,...

Ndërtesa, “Chrysler Building” që llogaritet një nga më të famshmet e Nju Jorkut është vënë në shitje – por së paku deri më tani,...

Dëmton veshkat: Nuk duhet tepruar me suplemente të vitaminës C

Në sezonin e ftohjeve dhe gripave, rekomandohet konsumimi i pemëve dhe perimeve të freskëta, mirëpo edhe tableta të pasura me vitamina. Mirëpo, a është...

Rikthehet virusi i famshëm i WhatsApp-it, ja si ta shmangni

Përdoruesit e WhatsApp po paralajmërohen në lidhje me një mesazh mashtrues që po përhapet përmes aplikacionit. Virusi, i njohur si “WhatsApp Gold” pretendon se është...

Gjyshërit nuk vdesin kurrë. Thjesht bëhen të padukshëm

Gjyshërit nuk vdesin kurrë, bëhen të padukshëm dhe flenë përgjithmonë në thellësitë e zemrave tona. Edhe sot na mungojnë dhe do të jepnim gjithçka...

Është hapur shtëpi për prindërit, fëmijët e të cilëve shërohen nga...

Shtëpi për prindër që nuk janë nga Shkupi, ndërsa fëmijët e të cilëve mjekohen në Repartin e Hematologjisë së Klinikës për Sëmundje të Fëmijëve,...

Pirja e çajit ose e kafesë gjatë shtatzënisë zvogëlon madhësinë e...

Gratë që pijnë çaj ose kafe gjatë shtatzënisë kanë më shumë gjasa të kenë bebe të vogla, sugjeron hulumtimi. Edhe femrat që pijnë më pak...

Reduktoni kolesterolin e keq dhe tensionin e lartë me këtë përzierje

Vrasësi më i zakonshëm i njerëzve është ndonjë sëmundje e zemrës. Thuajse çdo 43 sekonda, një person humb jetën si rezultat i kësaj sëmundjeje vetëm...

Tortë me bajame dhe mandarina

Që të dy përbërësit e cekur në titull mund të gjenden në markete edhe në stinën e dimrit. Përbërësit për tavë 24 cm: 7 mandarina bio,...

​Fshati kanadez ”pushtohet” nga fokat

Fshati Roddickton-Bide Arm i bëri sot thirrje për ndihmë rojës bregdetare kanadeze përballë pushtimit nga rreth 40 foka, që nuk arrinin të orientoheshin për...

Nuk ka aspak lajme të mira për personat që kanë yndyrë...

Mbartja e yndyrës shtesë të yndyrës, sidomos rreth mesit, mund të lidhet me tkurrjen e trurit, sipas një studimi të publikuar në numrin 9...

Më në fund e kisha zbuluar formulën që….

”Më në fund e kisha zbuluar formulën që i nevojitet çdo njeriu për të qenë i lumtur: Mjafton të kesh pranë atë që do”...

Pasi të shihni këtë, ju kurrë nuk do të hedhni një...

Si shumë gjëra të tjera, mund të jetë me vlerë të mendoni dy herë përpara se të hidhni rripin tuaj të ardhshëm të përdorur...

Djali kërkonte t’i shkurtonte flokët si në video, berberi ia bënë...

Shumë nga ne dëshirojnë që flokët t’i shkurtojmë ashtu siç na pëlqen, ashtu siç edhe i themi berberit. Por një burrë në Kinë ka mbetur...

Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2019

Japonia ka hyrë në 2019 me pasaportën më të fuqishme në botë, sipas një renditjeje të re globale. Qytetarët e Japonisë mund të vizitojnë 190...

Mbreti heq dorë nga froni për dashurinë

Zgjedh modelen përpara fronit. Nuk ka pasur dyshime sulltani Muhammad i Pestë, i cili tashmë nuk është më mbreti i Malajzisë. Ai abdikoi, për herë...

Hulumtim: A është i mundur trajtimi për parandalimin e alergjive nga...

Alergjia ndaj kikirikave është shkaktari më i zakonshëm i anafilaksës – reaksion i rëndë alergjik i cili mund të jetë kërcënues për jetën. Kikirikët...

Zbulohet vendi në Kolumbi me emrin Albania, ç’lidhje ka me shqiptarët

Emri i provincës ka qenë Calabacito dhe u ndryshua në Albania në vitin 1937 nga një komisar i La Guajira. Komisari i vendosi provincës emrin...

I ftohti rrit rrezikun e infarktit? Disa këshilla për ta shmangur

Mes sporteve dimërore, afateve për të mbyllur në punë dhe pushimeve të verës dhe ushqimeve, kardiologët suedezë kanë ngritur alarmin: sulmet në zemër në...

E tmerrshme, mësuesja tërheqë zvarrë nëpër shkollë fëmiun 9 vjeçar! (VIDEO)

Një mësuese e një shkolle fillore në Kentucky është shkarkuar nga puna e saj pas një keqtrajtimi që i bëri një nxënësi 9 vjeçar,...

U akuzua se kishte xhup qindra euro, Elvis Naçi tregon çmimin

Imami Elvis Naçi pak javë më parë është kryeqëzuar me komente pasi kishte veshur një xhup, që sipas shumë komenteve kushtonte qindra euro. 800, 900...

Deshët brigjatë në betejën e mundimshme që të zgjidhen në krye...

Grupe të shumta të deshve brigjatë, kryen betejën e përvitshme për t’u zgjedhur në krye të grupit dhe të marrin pëlqimin e deleve që...

Mbyllet restoranti që pranonte vetëm mysafirë të zhveshur, nuk pati klientë...

Restoranti i parë në Paris që pranonte vetëm mysafirë të zhveshur është detyruar të mbyllet 15 muaj pas hapjes për shkak se nuk kishte...

I moshuari tenton të vjedhë makinën, por kur hap derën përballet...

Një i moshuar ka tentuar që të vjedhë një makinë e cila ishte e ndaluar, ndërsa kishte vënë re se dyert e saj ishin...

9 në 10 vetë nuk e dinë për çfarë është ky...

Është një buton që e kemi gjithnjë në makinën që përdorim, por 90 në 100 njerëz që kanë automjet, nuk e dinë se për...

Dyner pule

Përbërësit 6-7 fileto pule gjysme gote te çajit vaj vegjetal kripë dhe piper i zi pak qimnon 2 luge te gjelles jogurt biber i kuq 1 luge te gjelles salcë Dyner pule Hapat 1...

Vendosi t’i japë ushqim ariut, ajo që i ndodhi më pas...

Një 36 vjeçar nga Tajlanda e ka pësuar shumë keq nga një ari, për të cilin u kujdes që ta ushqente. Naiphum Promratee ishte me...

Miu hyn në bankomat dhe i ha rreth 20,000 euro

Ndodh shumë shpesh të dëgjojmë ndodhi interesante, por si kjo nuk besojmë se keni dëgjuar deri më tani. Kjo është ngjarja e pazakonshme e...

Dashuria nuk njeh moshë, 100 vjeçari martohet me 96 vjeçaren

Një burrë dhe një grua më në fund kanë gjetur dashurinë e tyre të vërtetë. Ata u njohën njëri-tjetrin në një azil pleqsh dhe...

A e dini se pse në avion hipim në anën e...

Udhëtimi me avion shpesh kërkon t’i bëjmë vetes disa pyetje të reja, kryesisht për shkak të procedurave specifike që shpesh nuk i vërejmë. Njëri prej...

Heq dorë nga froni për dashurinë, Mbreti arratiset me 25-vjeçaren

Mbreti malajzian, Sulltan Muhammedi V, abdikoi të dielën (6 janar) pas dy vjetësh në fron, duke shënuar një ngjarje historike për vendin me shumicë...

Anakonda gëlltit ekspertin e gjarpërinjve të mëdhenj (VIDEO)

Një program televiziv amerikan nuk njeh më limite. Paul Rosolie, natyralist dhe ekspert i gjarpërinjve të mëdhenj, i mbrojtur nga një veshje e posaçme për...

Dalin fotot e para të iPhone XI me kamerë të trefishtë

Gjenerata e ardhshme e iPhoneve duket se ka tre kamera prapa saj. Një rrjedhje e re do të tregojë pjesën e prapme të brezit të...

Kujdesi për fëmijët me temperaturë gjatë dimrit

Të gjithë fëmijëve u pëlqen dimri, mirëpo mbajtja e tyre të shëndoshë dhe të ngrohtë është një sfidë në vete për prindërit. Zakonisht ndër problemet...

Autizmi mund të diagnostikohet me një provë dëgjimi në lindje

Fëmijët me autizëm mund të diagnostikohen në lindje me një testim të thjeshtë dëgjimi, sipas hulumtimeve të reja. Kjo do të mundësonte që trajtimet të...

Më trego stilin e flokëve, të të them personalitetin

Jeta jonë do jetë gjithmonë e lidhur me gjykimet e aparencës. Gjykimet rreth saj është i pamundur të shmanget. Të gjithë kemi komplekset tona sa...

Të jetosh në qytetin më të ftohtë në botë, si është...

Të gjithë po përjetojmë ditë të ftohta, por banorëve të Oimiakonit do t’u dukemi njerëz që ankohen kot. Në këtë vend, temperatura mesatare në...

Doktori i moshuar sfidon moshën, gati të publikojë studimin e katërt

Doktori William Frankland, lindur me 19 Mars 1912, është një ekspert i mirënjohur i alergjive dhe i mbejtuari i fundit ende i gjallë midis...

Njihuni me njeriun më me fat në botë

Shoferi i një karroce trirrotëshe, të cilit iu ngulën katër shkopinj bambuje në trup, ka mbijetuar mrekullisht. Ngjarja ndodhi në Hubei, në juglindje të...

Turistja shpëtoi pulëbardhën, i largoi objektin plastik që i ngeci në...

Tara Russell ishte për pushime në Floridë të Shteteve të Bashkuara, kur pa një pulëbardhë që nuk mund të fluturonte, shkaku i një pjese...

Konkurs për punë në fanar në San Francisco, fatlumët do të...

Zyrtarët lokalë në një ishull në që ndodhet pranë San Franciskos, kanë hapur një konkurs, ku kërkohen dy punëtorë që do të punojnë në...

Horoskopi vjetor për 2019-n: Yjet zbulojnë kujt do t’i buzëqeshë fati...

Astrologët thonë që do të jetë një vit shumë interesant Juve ju mbetet të zbuloni se çfarë planifikon Zodiaku dhe nisuni drejt cakut, transmeton Telegrafi. DASHI...

Speca të mbushur që ende nuk i keni provuar: Drekë e...

Kjo është një recetë e shëndetshme e që mund të përgatitet lehtësisht nga kushdo Përbërësit: – 1 kg mish të bluar të përzier, – 10 speca të...

Receta për eliminimin e mukozës dhe gëlbazës nga fyti dhe gjoksi

Pengesat në hundë dhe fyt janë shkaktarë të mëdhenj të problemeve me frymëmarrje dhe koll, për shkak të akumulimit të gëlbazës në mushkëri. Gëlbaza është...

Përse pasaportat duken pak a shumë të njëjtë

Çfarëdo pasaporte të keni, do të jetë e kaltër, e kuq apo e zezë. Edhe pse ekzistojnë disa “rregulla universale”, të cilat kanë të...

Kështu bëhen petët për pite në shtëpi

Për bërjen e petëve në shtëpi duhet të keni durim dhe energji pozitive Në një enë të thellë plastike qitni 300 gr miell, një lugë...

Krijesa e çuditshme shfaqet në plazhet e…

Një krijesë e çuditshme është shfaqur në plazhet e australisë, më saktë në plazhin e Queensland, ku për shkak të saj është mbyllur si...

​Spiunohet Porsche 718 Boxster Spyder gjatë testimit në borë (Foto)

Ka edhe diçka të çuditshme për të parë një roadster në dëborë. Pas muajve të testimit tashmë, Porsche vazhdon të vlerësojë 718 Boxster Spyder, dhe...

VIDEO/ E frikëshme, se si anakonda gëlltit ekspertin e gjarpërinjve të...

Një program televiziv amerikan nuk njef më limite . Paul Rosolie, natyralist dhe ekspert i gjarpërinjve të mëdhenj, i mbrojtur nga një veshje e posacme...

I besoi publikut me shpresën se do bëhej milioner, i riu...

Një i pafat që donte të bëhej milioner hodhi poshtë 93 mijë paund pasi ndoqi këshillën e audiencës.   Oli, nga Canterbury, I cili mori pjesë...

Fëmijët, që u lejohet të pinë cigare një ditë në vit

Në fshatin portugez Vale de Salgueiro, fëmijët e moshës 5 vjeç lejohen të pinë cigare gjatë festës së krishterë të Ujit të Bekuar ose...

Shenjat që tregojnë se po i pëlqeni dikujt

Si mund ta kuptoni nëse po i pëlqeni dikujt? Mos i dëgjoni këshillat e revistave të ndryshme, por dëgjoni zbulimet e një studimi të...

Si të veproni që fatura për ngrohje t’ju jetë sa më...

Mësoni si të mbani sa më ngrohtë ambientin Po ju sjellim idetë se si të ngrohni sa më mirë shtëpinë tuaj, transmeton Telegrafi. 1. Truku me...

Nga Jennifer Lopez te Schumacher, yjet që mbushin 50 vjeç në...

Festojnë edhe Catherine Zeta-Jones, Cate Blanchett, Renée Zellweger, Jennifer Aniston, Marilyn Manson, Gwen Stefani, Irene Grandi, Matthew McConaughey, Linus Torvalds… Në vitin 1969, viti që në...

Bëni këto 5 gjëra në rast se jeni të trishtuar në...

Sipas ekspertëve mundësia për t’u mbyllur në vetvete dhe të të krijohet një gjendje monotonie sidomos në fillim të muajit janar, pasi jeni kthyer...

Gratë që zgjohen herët mund të mbesin më lehtë shtatzëna

Përmes një studimi, në të cilin janë përfshirë më shumë se 100 gra, është zbuluar se gratë që zgjohen herët dhe që janë fizikisht...

Është shumë me rëndësi: Përse duhet falur madje edhe ata të...

Ne gjithë jetën bartin barrën e atyre që na kanë lënduar Dhe pas çdo personi të gabueshëm kjo barrë bëhet gjithnjë e më e madhe,...

Nëse nuk flisni me miqtë për para, ju duhet të gjeni...

Shumica e njerëzve e kanë dëgjuar diku shprehjen se paraja është rrënja e të gjitha gjërave të këqija dhe që nuk duhet të flisni...

Me kohën që e shpenzoni në rrjete sociale çdo vit, ju...

Dikush një herë e kishte pyetur Warren Buffett-in për sekretin e tij drejt suksesit. Buffet kishte drejtuar gishtin kah një grumbull librash dhe kishte...

Ngjyra juaj e syve ndikon në depresionin gjatë dimrit

Për disa njerëz temperaturat e ftohta dhe ditët më të shkurtra sjellin ndër mend mrekullitë e stinës së ftohtë, net komode pranë oxhakut me...

Modeli më i popullarizuar i xhinseve në 2019-n

Me vitin e ri na vijnë edhe modele dhe trendë të rinj, ndërkaq interesim të veçantë do t’ju tërheqin ndryshimet në modë, kur është...

Tri shenjat e Horoskopit që do të jenë gratë më të...

Njerëzit i kanë përdorur shenjat e Zodiakut për vite të tëra si mënyrë për t’i kuptuar njerëzit tjerë. Këto shenja na japin një pasqyrë të...

Çfarë ndodhi me shkencëtarin që krijoi beben e modifikuar gjenetikisht?

Një shkencëtar kinez, i cili tronditi botën duke pretenduar se kishte krijuar fëmijën e parë gjenetikisht të modifikuar, mbetet i mbyllur në një shtëpizë...

Lista, ja filmat më të mirë të vitit 2018

Të zgjedhësh filmat që dëshironi të shihni në kohën e lirë nuk është aq e lehtë. Shumicës prej nesh na kalon shumë kohë deri...

FOTO/ Macja që shpëtoi turistin në mal

Besohet se maceve nuk u pëlqejnë shumë njerëzit dhe se ato preferojnë të ecin vetëm. Megjithatë, një histori e pabesueshme e publikuar online nga një...

Ju bie shpejt bateria e telefonit? Shikoni si t’i jepni fund...

Aparatet smartphone janë fjala më e fundit e teknologjisë, me aplikacione nga më të shumëllojshmet. E meta më e madhe, nëse mund ta quajmë kështu,...

Gjermanët, më të lumturit në botë që paguajnë taksa për infrastrukturë

Një studim i ri ka arritur në përfundimin se për shumë gjermanë është e pranueshme që shpenzimet e qeverisë të financohen nga taksat. Njerëzit...

Pse Finlanda është kaq e lumtur

Matjet e bëra nga Kombet e Bashkuara kanë shpallur Finlandën vendin më të lumtur në botë. Tre fqinjët e saj nordikë, Danimarka, Norvegjia dhe Islanda...

Bukla mbyt lepurin katër herë më të madh se ajo

Një fotograf në Skoci ka kapur momentin kur një bukël ka mbytur një lepur katër herë më të madh se ajo. Scott Honeyman nuk mund...

Super vetura kineze autonome me ekran në timon

Prodhuesi kinez i veturave Byton ka befasuar botën motorike me zbulimin e dy veturave të ‘artit’ në panairin e teknologjisë CES në Las Vegas. Që...

Hiqni mitiseret nga fytyra me ndihmën e maskës shtëpiake (Video)

Nëse ju kujtohen këshillat e gjysheve tuaja për kurën dhe bukurinë, koha është t’i aplikoni ato. Njëra ndër to është maska “shtëpiake” apo vendëse për...

E la shoqen e ngushtë të bëjë seks me të dashurin...

Shumica e femrave bëhen paranoike nëse shoqja e tyre tërheqëse shfaq interesim në mashkullin e tyre – por një përdoruese e internetit mori vendimin...

Ekranet, të dëmshme për fëmijët? Ja çfarë sugjeron studimi britanik

Thonë se përdorimi i tepërt i ekranëve nga fëmijët është i dëmshëm, por pak prova ka për ta vërtetuar këtë. Pediatrët thonë se prindërit duhet...

Vepra e Botticellit fsheh një zemër

ë kryeveprën “La Madonna della melagrana”, që gjendet sot në muzeun “Uffizi di Firenze”, artisti Sandro Botticelli ka paraqitur anatominë e zemrës brenda frytit...

Këshilla për ngrohje gjatë motit të ftohtë

Nëse gjate ditës dielli mund të na ngrohte paksa, në mbrëmje e kuptojmë se ka ardhur i ftohti. Të gjithëve na shkon mendja për një...

Zgjidh një letër dhe zbulo sekretin e fshehur prapa tyre

Nëse keni zgjedhur letrën nr 1 Është një moment shumë i mirë për të parë me kujdes projektet dhe të ardhmen tuaj. Zemra juaj është...

Kafshët e xhunglës të frikësuara nga refleksionit tyre në pasqyrë (Video)

Mark Fernley ka realizuar një projekt në një xhungël të Amazonës, ku e ka vënë një pasqyrë për të parë reagimet e kafshëve. Të gjitha...

OPINIONE