5 C
Skopje
Sunday, November 18, 2018

Kuriozitete

Këto pantallona do të pengojnë që të ndiejnë të tjerët kundërmimin...

Kreatorët e modës dhe shkenca me forca të bashkuara kanë krijuar produktin gjenial. Gazrat në stomak janë dukuri plotësisht natyrale, mirëpo nuk është edhe aq...

Ford Mustang Shelby GT500 është prezantuar në një organizim privat (Video)

Shfaqet një fotografi në internet, që e tregon nga afër këtë model të shumëpritur Gjeneratën e tanishme të Mustang Shebly GT500, Ford e ka mbushur...

Jeto më gjatë pa stres

Stresi është bërë pjesë e fabrikuar e jetëve tona të zëna me punë e obligime, por ai shkakton kërdi në shëndetin tonë dhe jetën...

Me këtë stil flokësh do të dukeni deri në dhjetë vjet...

Kur dëshironi të bëni diçka për vete, atëherë zgjidhje ideale është që të ndryshoni stilin e flokëve. Përveçse do të bëni diçka të bukur për...

Pesë dobitë shëndetësore të pastrimit

Pastrimi pa dyshim është njëra nga punë më të mërzitshme në listën tonë të gjërave të cilat duhet t’i kryejmë, por studimi i ri...

Kanadasë po i mbarojnë rezervat e kanabisit, vetëm dy ditë pas...

Janë bërë vetëm dy ditë që e ka legalizuar kanabisin dhe Kanadasë i janë shpenzuar rezervat e kësaj substance narkotike, kështu që është nevojitur...

7 shenjat që paralajmërojnë për mungesë të magnezit

Magnezi është heroi i padukshëm i trupit. Ai luan rol në funksionin e nervave dhe muskujve, sheqerit në gjak, shëndetin e kockave dhe metabolizmin. Nëse...

Zbuloni pse ai nuk po ju propozon akoma

Ka një parafrazë të një lidhjeje, që ngjan si miqësi e njëkohësisht, si marrëdhënie dashurie. Por nëse ndiheni sikur keni ngecur pafundësisht në këtë...

Gazetarja harron se tavolina është prej xhami, hap këmbët dhe tregon…

Gazetarja televizive italiane në TG 5, ishe ulur para një tavoline qelqi dhe këtë fakt e kishte harruar krejtësisht. Po të ishte e vetëdijshme se...

Masturbimi vret 100 njerëz çdo vit, ja si të dalloni “viktimat...

Ekzaminuesi i forenzikës, Dr. Harald Voss ka dhënë një alarm sa i takon masturbimit të njerëzve që kërkojnë “orgazmën e fundit”. Sipas Harald Voss çdo...

Mos pini pije me akull nëpër lokale, shkakton këtë sëmundje

Në ditët e nxehta të verës, uji apo pijet e ndryshme shoqërohen me akull. Por, ndërsa ne e blejmë ujin për të mos konsumuar...

Nëse zgjoheni natën, shikoni orën dhe kuptoni nga çfarë problemesh vuani

Ju ndodh shpesh të ngriheni gjatë natës pas një ëndrre të keqe, për nevoja personale apo thjesht sepse nuk ndihen mire? Ka një shpjegim pse...

Rekomandimet për marrje ditore të vitaminave dhe mineraleve para shtatzënisë

Gjatë shtatzënisë, trupit tuaj i nevojiten vitamina dhe minerale shtesë për ju dhe beben tuaj e cila rritet. Marrja e përditshme e vitaminave para shtatzënisë...

Ka mbështjellë kokën me këtë shami me dy veprime, dhe kur...

Po ju japim këshillën nga përvoja personale dhe këshilla është masazhi i kokës – mënyrë që të përmirësojmë qarkullimin e gjakut në zonat problematike,...

Majmuni mban lart të voglin, njëjtë sikur në skenën e famshme...

Dafan Ben Nun ishte për shëtitje në Zimbabve, kur pa një moment shumë të rrallë, që ngjante sikur skena nga filmi i animuar “Mbreti...

OnePlus ndryshoi datën e lansimit të telefonit për shkak të Apple

OnePlus kishte vendosur të zbulonte telefonin e ri OnePlus 6T më 30 tetor në New York, por më pas Apple vendosi të vjedhë datën. Prodhuesi...

Studimi i ri, kanabisi ngadalëson plakjen e trurit

Kanabisi, deri më tani një drogë me nam të keq, mund të kthehet në një bimë mjekësore të shumanshme. Si mjet kundër dhimbjeve kanabisi...

Shtypja e lartë e gjakut: Ushqimet që duhet shmangur për ta...

Shtypja e lartë e gjakut mund të shpie deri te komplikimet serioze nëse lihet pa u trajtuar. Kështu që, për të kontrolluar uljen e...

Përse lëndimet gjatë ditës shërohen më shpejt se ato gjatë natës

Trupi i njeriut është mekanizëm i ndërlikuar, të cilin kurrë nuk mund ta kuptojmë në tërësi. Ora jonë e brendshme është shkaku përse plagët të...

Si të ruani vëllimin e flokëve gjatë ditëve të vjeshtës

Ëndërr e çdo femre janë flokët e bujshme, mirëpo ndonjëherë nëna natyrë thjesht nuk është në anën tonë. Ekzistojnë disa truqe të thjeshta, të cilat,...

Truk se si t’i zgjeroni këpucët shumë të ngushta për 10...

Keni blerë këpucë të mrekullueshme, mirëpo nuk mund t’i bartni sepse ju shkaktojnë dhembje? Ekziston një mënyrë shumë e thjeshtë se si t’i zgjeroni mjaftueshëm...

Shtëpi moderne për familje të madhe

Kjo shtëpi fantastike shtrihet në dy nivele dhe në sipërfaqe të përgjithshme prej 236,6 metra katrorë. Posedon garazhin, kaldajën për ngrohje dhe hapësirat e tjera...

Do të bëheni me bebe së shpejti? Gjërat esenciale të cilat...

Zbulimi se jeni shtatzënë është një moment që do t’jua ndryshoj jetën juve dhe partnerit. Por, si mund të siguroheni që jeni gati kur...

Masazhi i vagjinës: Masazh tantrik për orgazma të shumëfishta

Organet gjenitale zënë vend të posaçëm në Tantra, e cila seksualitetin e kupton si diçka shumë më thellë se kënaqja seksuale. Seksi konsiderohet me respekt....

Pesë arsye pse ai nuk po ju propozon akoma!

Ka një parafrazë të një lidhjeje, që ngjan si miqësi e njëkohësisht, si marrëdhënie dashurie. Por nëse ndiheni sikur keni ngecur pafundësisht në këtë...

Sa ‘peshore’ jeni në të vërtetë? Tri veti dalluese të kësaj...

Duke qenë se jemi në sezonin e peshoreve (të paktën dhe për disa ditë të tjera) do të shkruajmë për karakteristikat kryesore të kësaj...

Katër herë katërnjakë, shtatë herë trinjakë dhe 16 herë binjakë: Historia...

Kufiri teorik i numrit të fëmijëve që mund të ketë një burrë mund të duket i pafund. Dhe Genghis Khan është një shembull historik...

Ngjizja jashtëtrupore: Kur rekomandohet përdorimi i qelizave të dhuruara

Procedurën e ngjizjes jashtëtrupore mund ta bëjnë femrat deri në moshën 42-vjeçare, mirëpo edhe damat më në moshë nuk duhet të humbin shpresat, gjithnjë...

Masazhi i vagjinës: Masazh tantrik për orgazma të shumëfishta

Organet gjenitale zënë vend të posaçëm në Tantra, e cila seksualitetin e kupton si diçka shumë më thellë se kënaqja seksuale. Seksi konsiderohet me respekt....

Gruaja mashtroi se vuante nga kanceri për para

Një grua në Australi është arrestuar pasi ka marrë 55 mijë dollarë nga një faqe për mbledhjen e fondeve duke mashtruar se vuan nga...

Nëse sperma ju është e tillë, menjëherë shkoni te mjeku!

Herën tjetër pas seksit apo masturbimit, patjetër kushtoni kujdes spermës të cilin e keni nxjerrë jashtë, sepse ajo mund t’ju tregojë shumë për shëndetin...

Kështu largohen “krimbat e zi” nga fytyra

Ne të gjithë e dimë ndjenjën kur shohim diçka krejtësisht neveritëse, por nuk mund të largohemi pa e parë. Krimbat e zi në fytyrë janë...

Përmes këtyre detajeve kuptoni nëse është i mirë në seks ose...

Tema e seksit, është pak delikate, sidomos nëse flitet hapur. Ndoshta ai, ose ajo ju ka thënë se jeni të mirë në krevat, por ekspertët...

Këto janë gabimet që bëjmë në dush

Sipas statistikave, të gjithë shpenzojmë rreth 1.5 vjet të jetës sonë në banjë. Dhe kalojmë rreth 6 muaj duke bërë dush dush. Nuk ka asgjë...

Mësoni sekretet e patreguara të 12 shenjave të horoskopit

A keni pasion për lojërat e fatit si Dashi apo përpiqeni të gënjeni për moshën si Binjakët? Zodiaku zbulon skeletet tona në dollap… Është e...

Së shpejti do flini në shumë gjumë! Ja kur ndryshon ora

Më në fund do të filloni të flini pak më shumë gjumë e zakonisht, pasi javën tjetër, zyrtarisht do të ndryshohet ora. “Ora diellore” do...

WhatsApp bën ndryshimin e rëndësishëm që të gjithë duhet ta dini

WhatsApp po heq funksionin e saj ‘unsend’ dhe do të ndalojë së përpjekuri për të fshirë mesazhet e turpshme nga telefonat e përdoruesve të...

Kinezët çfarë nuk kanë shpikur, por tani e teperuan! Ndërtojnë një...

Një qytet në Kinë po planifikon të lançojë një ‘hënë artificiale’ që do të ndriçojë qiellin deri në 50 milje përreth. I ashtuquajturi satelit ndriçues...

Amerikanët kryqëzojnë gishtat! Të paktën njëri do të bëhet…multimiliarder

Natyrisht që do të ishte mënyra më e mirë për të nisur fundjavën. Çmimi për lotarinë “Mega Millions” të kësaj të premteje në Shtetet...

“Dikush është në kokën tuaj”

Nëse një person refuzon një lidhje, personi bie edhe më shumë në dashuri me atë person që nuk e ka pranuar. (Helen Fisher) Abdirahim Idrizi Poliklinika “Galaxy” abdirahimidrizi@gmail.com Helen...

Sa duhet ta keni përqindjen e yndyrës trupore që t’ju shfaqen...

Të arriturit një përqindje njëshifrore të yndyrës në trup shpeshherë trajtohet si medalje e nderit, e cila shërben si reflektim i përkushtimit në stërvitje,...

Tri qytetet më të mira për t’i vizituar gjatë vjeshtës

Gjatë stinës së vjeshtës ditët shkurtohen, temperaturat bien dhe ritmi i jetës ngadalësohet pakëz. Qoftë nëse jeni duke kërkuar ta zgjatni verën, t’i shmangni turmat...

Domatet dhe sulmi i zemrës: Sa domate duhet t’i hani për...

Sulmet e zemrës janë urgjencë serioze mjekësore që kërkojnë tretman të menjëhershëm. Sulmi i zemrës shkaktohet kur furnizimi i zemrës me gjak papritmas bllokohet, transmeton...

Kjo maskë me limon dhe patate është shpëtim për çdo fytyrë...

Netët e gjata pa gjumë, rutina e keqe dhe zgjimi herët ndonjëherë bëjnë që fytyra të duket e lodhur. Për këtë po ju tregojmë një...

Turisti filmon shpërthimin e vullkanit në Indonezi, i shpëton “për një...

Udhëtimi me anije i një grupi turistësh për pak sa nuk u kushtoi me jetë, kur derisa po kalonin pranë një vullkani, shpërtheu dhe...

Monedhat e arta të mbretit britanik me mbishkrimin “Allah”

Një mbret mesjetar në Britani kishte prodhuar monedha të arta me fjalë arabe, mbi të cilat shkruante “Nuk ka Zot përpos Allahut”, shkruan Daily...

Shoqëria që përfundon siç nuk do të pritej: Vajza martohet me...

Një grua që u martua me babanë e një prej miqve më të mirë, thotë se njerëzit i krahasojnë ata me të famshmit, Catherine...

Kjo video prekëse do t’ju lërë pa fjalë

Një familje majmunësh mbajnë “zi” dhe shfaqen tejet të shqetësuar për “vdekjen” e një majmuni të vogël, çka tregon edhe tek këto kafshë ka...

Presidentin turk e zë gjumi gjatë konferencës me homologun moldav (Video)

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan gjendet në Moldavi për një vizitë dyditore, ku është takuar me homologun e tij Igor Dodon për të diskutuar...

Tetë arsye se përse tërë kohën ndiheni të lodhur

A ndjeheni të lodhur vazhdimisht? Epo, nuk jeni të vetmit. Çdo i dyti amerikan raporton se ndjehet vazhdimisht i lodhur gjatë javës, dhe zbulimet...

Shtypja e lartë e gjakut: Ushqimet që duhet shmangur për ta...

Shtypja e lartë e gjakut mund të shpie deri te komplikimet serioze nëse lihet pa u trajtuar. Kështu që, për të kontrolluar uljen e...

Asnjëherë mos i hekurosni më rrobat: Truku i thjeshtë që i...

Nëse nuk keni edhe aq kohë por duhet të vishni rroba të hekurosura e pastruara mirë, atëherë ekziston një truk i thjeshtë që nuk...

Bebi-kremrat nuk janë të përshtatshme për femra!

Përdorimi i këtij kremi për fytyrë do të thotë të krijosh maskë për lëkurë e cila do t’i mbyllë poret dhe do të rrezikojë...

Pse gjeli këndon çdo mëngjes?

Askush nuk e di me saktësi pse gjeli ia thotë këngët që kur zbardh dita. Ky ishte objekti i studimit të Universitetit të Nagoya...

Sa kalori shpenzohen gjatë këmbimit të butësisë shpirtërore me partnerin?

Nuk dëshironi të stërvitni, ndërkaq dëshironi të shpenzoni kalori shpejt dhe duke u argëtuar?” Ja se si mund ta bëni këtë. Jeta e shëndetshme seksuale...

Ishulli i ndaluar: Aty ku banorët presin t’i vizitoni për t’ju...

E besoni apo jo, ka ende vende ku njerëzit nuk dinë asgjë për teknologjinë, ose çfarë ndodh jashtë. Ndonëse kjo tingëllon si diçka e pamundur,...

Picameni shqiptar që po e çmend Gjermaninë

Akrobacionet e tij me brumin e picave janë bërë atraksion në rrjetet sociale. Shqiptari nga Tirana, me emrin Toni, në një video të postuar në...

Ishte shtatzënë me pesnjakë, por ja çfarë i ndodhi në stomak…

Gruaja 30 vjeçare solli në jetë pesnjakët e saj, të cilët kishin qëndruar në barkun e nënës 7 javë më shumë se zakonisht. Gruaja me...

Përgatisni lakër turshi me shije të përsosur në vetëm 10 minuta

Stina e vjeshtës shoqërohet me një larmi perimesh të freskëta të cilat mund të përgatiten turshi për t’u konsumuar gjatë stinës së dimrit, shkruan...

Zgjohen në mëngjes dhe gjejnë dyert e veturës të hapura, shikojnë...

Një ngjarje e pazakontë është filmuar nga kamerat e sigurisë në Kolorado të SHBA-ve, ku në videon e publikuar më poshtë shihet se si...

Martesa më e lumtur është mes një burri të gjatë dhe...

Nuk është lehtë me qenë mashkull i shkurtër! Nuk mund të shihni asgjë në koncerte, ju nevojiten karriget për të marrë gjëra në dollapë...

Organizmi më i madh i gjallë në botë, drejt vdekjes

Shkencëtarët paralajmërojnë se pylli i lashtë, që konsiderohet të jetë krijesa më e madhe e gjallë e vetme në botë, po vdes, pavarësisht nga...

Dhëmbët, ç’duhet të bëjmë për të mos humbur smaltin

Ka shumë faktorë që ndikojnë në veshjen e dhëmbëve. Ndër ta janë edhe pijet dhe ushqimet acide. Të mbrohesh është e lehtë, por duhet të...

Asnjëherë mos i hekurosni më rrobat: Truku i thjeshtë që i...

Nëse nuk keni edhe aq kohë por duhet të vishni rroba të hekurosura e pastruara mirë, atëherë ekziston një truk i thjeshtë që nuk...

Dy receta të thjeshta që i heqin lythat nga çdo pjesë...

Nuk është se doktorët nuk bëjnë asgjë kundër lythave, pasi që ka mijëra produkte farmaceutike që ndihmojnë kundër tyre, mirëpo ka shumë pak produkte...

Tuna do ta çmendë Robertin me fotografinë e fundit që ka...

Tuna poston fotografinë e vajzës tjetër të Robert Berishës, që ai e ka jashtë martese. Tuna sapo ka postuar një fotografi që Robertit sigurisht se...

Pesë mënyrat për ta shmangur ftohjen dhe gripin

Stina e dimrit po afrohet, e me këtë kuptojmë se po afrohet edhe sezoni i ftohjeve dhe gripave. Por, padyshim se njerëzit nuk janë adhurues...

Të përzierat janë vërtet të bezdisshme gjatë shtatzënisë.

Ky problem është më i pranishëm në muajt e parë. Një studim që është bërë në Kanada ka treguar se ato gra që vuajnë nga...

A janë të sigurta pijet e gazuara gjatë shtatzënisë?

Pijet e gazuara kanë disa përbërës që mund të jenë të dëmshëm për një shtatzënë. Shumica e pijeve të gazuara kanë kafeinë. Kafeina e kalon...

Receta me xhenxhefil, hudhër dhe limon për zhbllokim të artereve

Arteret janë rruga nëpër të cilat gjaku udhëton nga zemra në pjesët tjera të trupit. Ndonjëherë gjenetika, sëmundjet kronike ose ushqyerja e pashëndetshme mund...

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut,...

Edhe pse shumica janë të bindur që për shkak të shfaqjes së marramendjes do të duhej t’i bëni një skaner kokës, metoda e parë...

Qasje e re në luftën kundër shtypjes së lartë të gjakut

Shkencëtarët të cilët kanë kryer eksperimente në minjtë kanë zbuluar se përmes çaktivizimit të nervave të caktuara në qafë, mund të shërohet në mënyrë...

Si mund t’i mbijetoni një tradhtie?

Studimi i fundit i revistës amerikane ‘Terapia e Martesës dhe Familjes’ tregoi se 57% e meshkujve dhe 54% e femrave kanë tradhtuar të paktën...

A zvogëlohet performanca sportive nëse bëni seks para ndonjë gare?

Një natë para garës së vrapit 10-kilometërsh, për të cilën jeni përgatitur me muaj të tërë, shtriheni për të fjetur vetëm për ta gjetur...

Ky ilaç “vret” aknet për vetëm pesë minuta

Hulumtim më i ri shkencor ka treguar që bimët shëruese ndonjëherë munden denjësisht të zëvendësojnë preparatet mjekësore. Kështu shkencëtarët kanë vërtetuar që trumza (Thymus vulgaris)...

Tri mënyra për ta larguar erën e keqe të gojës brenda...

Sipas statistikave, nga 5 deri në 60% të njerëzve në botë vuajnë nga nivele të ndryshme të erës së keqe të gojës. Edhe nëse kujdeseni...

Përse është aq e vështirë të humbim peshën?

Me kalimin e kohës, pantallonat bëhen gjithnjë e më të ngushta, ndërkaq këmisha duket sikur po pëlcet. Dhe, megjithatë, kur qëndroni para pasqyrës, asgjë...

VIDEO/ Macja futet në xhami kur Imami po lexonte Kuranin, shihni...

Një mace u fut në një xhami përderisa Imami po lexonte Kuranin para myslimanëve, por ndodhi ajo që nuk pritej. Ndërsa imami po lexonte Kuranin,...

Sa km i ngelen makinës pasi ndizet llamba? Lista për disa...

Ndezja e llambës spiune që tregon se karburanti po mbaron është padyshim pjesë e eksperiencës së shoferit. Makina të tregon se ka ardhur koha...

Farat e kastravecit ndihmojnë në rënien e flokëve

Pothuajse gjithcka që na servon natyra është e dobishme për njeriun. Farat e kastravecit që gjendet në brendësi të tij janë ideale për të trajtuar...

Dyfishohen rastet e lindjeve përmes prerjes cezariane

Përdorimi i prerjes cezariane nga mjekët për lindjen e foshnjave pothuajse është dyfishuar brenda 15 vjetëve duke shënuar shifra “alarmante” proporcionale në disa shtete,...

10 burimet kryesore të stresit te fëmijët

Edhe fëmijët bien pre e stresit, ky është një fakt tashmë.Por cilët janë faktorët që ndikojnë në të? Përveç arsyeve të përditshme si vonesa...

Si mund ta dëmtoj sheqeri shëndetin tuaj dhe çfarë mund të...

Shkencëtarët amerikan kanë zbuluar se sheqeri nuk është aq i rrezikshëm për shëndetin tonë siç kemi menduar. Më shumë se aq, një sasi e...

Aspirinat të ndihmojë në parandalimin e kancerit të mëlçisë? Ja çka...

Mendoni se duke i konsumuar dy aspirina ju mund ta reduktoni rrezikun e kancerit të mëlçisë? Epo, hulumtimet e reja sugjerojnë se kjo rutinë...

Qentë ndihmojnë shtatzënat të jenë aktive

Femrat që zotërojnë qen, i plotësojnë më mirë nivelet e aktivitetit të rekomanduar gjatë shtatzënisë. Të gjitha studimet kanë rezultuar se kafsha e njohur zakonisht...

10 mënyra për ta ndihmuar fëmijën në mësim

10 mënyra të dobishme, të cilat mund t’i përdorin prindërit për t’u ndihmuar fëmijëve për t’i kapërcyer vështirësitë në mësim: 1. Tregoni interesim të sinqertë...

22 vjeçi që peshonte 150 kg tani duket si një tjetër...

Ai kishte shkuar gjithmonë herët në shkollë dhe prindërit e tij mendonin se fëmija i tyre ishte student shumë korrekt pa e ditur të...

Mënyra si e shihni këtë fotografi flet shumë për ju (Foto)

Mirëpo disa vizatime, përmbajnë truqe të atilla që nga mënyra se si i shihni, e përcaktojnë personalitetin tuaj. Çfarë vëreni më së pari kur e...

Shenjat e para të kacerit vërehen në duar

Llojet e ndryshme të kancerit vijnë me simptoma dhe trajtime të ndryshme. E përbashkëta e tyre është se simptomat e para shfaqen në duar. Sipas disa...

Paraqitja e dobët në ring, matadorit i kushtoi me goditje briri...

Ruben Pinar është goditur me brirë nga demi, pasi paraqitja tij në një ring në Madrid të Spanjës, ishte shumë e dobët. Goditja e ka...

Shitet për 500 mijë euro një shishe verë, e prodhuar në...

Gjatë një ankandi në New York të Shteteve të Bashkuara, është shitur me një çmim marramendës një shishe verë e prodhuar më 1945 nga...

Përdorimet e kafesë për trajtimet tuaj të bukurisë

Ruajeni bustinat tuaja të kafes së mëngjesit pasi mund t’ju duhen dhe pse nuk e kishit menduar më parë. Kafja është një produkt që mund...

Shkenca shpjegon pse disa e duan gjumin e pasdites

Njerëzit ndahen në dy kategori: Ata që duan të marrin një sy gjumë pasdite dhe ata që e shmangin atë. Por e ka një...

Katër ushtrime ideale për personat që rrinë gjatë ulur (Video)

Për shkak të qëndrimit të gjatë në pozitën ulur dhe të lëvizjes së pakët mund të ndodhin dhembje dhe vështirësi të ndryshme, posaçërisht të...

Disa mënyra si të zbehni strijat me produkte natyrale

Megjithatë, edhe pse ju do donit me çdo kusht mos i kishit, nëse i shikoni me vëmendje, duken si valët e detit në lëkurë,...

Bie poshtë teoria për peshën ideale!

Nëse keni shkuar ndonjëherë tek dietologu, mund t’ju ketë kërkuar të peshoheni. Më pas, ju ka matur gjatësinë dhe ka përllogaritur diçka që quhet...

Ushqimet kundër dhimbjes së kokës

Dhimbja e kokës, që paraqitet me simptoma të ndryshme dhe që përsëritet, kërkon mbi të gjitha një ushqim të zgjedhur: konsumimi i ushqimit të...

Pikat për hundë nuk janë për fëmijë ja pse?!

Prindërit nuk do të duhej t’i japin fëmijëve para se t’i mbushin gjashtë vjeç, ndërkaq fëmijët midis moshës gjashtë dhe 12 vjeç mund t’i...

Çfarë është Flaka e Shenjtë në Shqipëri, dikur tërhoqi vëmendjen e...

Ai është një vend që thuajse nuk njihet nga publiku i gjerë edhe pse ndodhet në “zemër” të Shqipërisë. Në lashtësi mahniti Aristotelin, Strabonin, Plinin,...

Zgjohet nga koma dhe nuk mban mend asgjë

Një vajzë që do bëhej nuse, zgjohet nga koma dhe nuk mban mend asgjë nga jeta e saj, si pasojë e një infeksioni në...

Dua të di a jam shtatzënë! Çdo gjë për testin e...

Shumica e femrave janë të sigurta që vonesa e menstruacioneve, madje edhe kur është fjala vetëm për një apo dy ditë, është shenjë e...

E besoni ose jo…këto janë shenjat më të forta të horoskopit

Këto janë shenjat më të forta të horoskopit, Dashi Të lindurit në shenjën e Dashit i duan sfidat dhe arrijnë me lehtësi të kapërcejnë çdo vështirësi...

E dhimbshme: Babai shet gjakun e tij vetëm që t’i sigurojë...

Një histori e dhimbshme që duket sikur ka dalë nga filmat, por është rrëfimi i babait të 2 fëmijëve ai që përplas realitetin menjëherë...

Nëse e mbani insulinën në frigorifer në këtë temperaturë, do të...

Hulumtimi më i ri i cili është marrë me analizën e temperaturës në të cilën njerëzit e mbajnë insulinën ka shkaktuar alarm të vërtetë,...

Lajm i keq për gjumashët!

Procesi i gjumit është shumë i rëndësishëm pasi e ndihmon trupin të rifurnizohet me energji. Por, ashtu si çdo gjë tjetër, bën dëm kur...

Të gjithë mendojnë se Meghan Markle është shtatzënë dhe kanë arsye...

Dasma e princeshës Eugenia ditën e djeshme mori gjithë vëmendjen mediatike! Jo vetëm për faktin se protagonistë të saj ishin gjaku blu dhe njerëzit...

65 vjeçari e merr për nuse 12 vjeçaren

Ndonjëherë realitetin ta duhet prekësh, që të kuptosh sa i tmerrshëm është. Për të sensiblizuar njerëzit kundër martesave të vajzave në moshë të vogël Coby...

Si t’i sterilizohen kavanozët dhe kapakët: Teknika të gjysheve tona, por...

Turshia më e mirë është ajo e cila qëndron – lëngjet, xhemët, kompostot, por edhe ajvari duhet të jenë të ruajtur – pa myk...

Ngërçi i këmbës gjatë natës, pse ndodh dhe si ta parandaloni

Tkurrjet muskulare në pulpën e këmbës shkaktojnë shumë dhimbje të forta, veçanërisht kur ato shfaqen gjatë natës. Këto ngërçe zakonisht prekin pjesën e pulpës...

Ju ka ardhur ky njoftim në Facebook? Mos e hapni!

Nje mesazh është duke qarkulluar nëpër inbox-et e përdoruesve të Facebook. Mesazhi ka këtë përmbajtje: “Ckemi..Në fakt morë një kërkesë miqësie nga ty dje..të cilën...

Kaq e thjeshtë! Zbulo me këtë mënyrë se kush të telefonon...

Të gjithë bezdisemi nëse na telefonojnë pa numër. Dikush, i cili nuk ka as emër dhe as figurë, por që i bie telefonit tuaj dhe...

Zgjoheni nga gjumi në mes të natës për të shkuar në...

Ka shumë njerëz që gjatë natës zgjohen disa herë nga gjumi dhe e kanë të nevojshme të shkojnë në tualet. Mirëpo ka një diferencë të...

Tymosin duhan gjithë jetën, por mushkëritë i kanë të shëndetshme, ja...

Shkencëtarët në Britani duket se kanë shpjeguar arsyen se përse disa njerëz kanë mushkëri të shëndetshme, pavarësisht se kanë një jetë që tymosin duhan. Analizat...

Kujdes nga këto shenja që tregojnë se i keni arteret e...

Kujdes nga këto shenja që tregojnë se i keni arteret e bllokuara Arteret që gjenden në trupin tonë janë esenciale për një shëndet të mirë. Nëse...

Problemet me gjumin mund të çojnë në lindje të parakohshme

Nënat e ardhshme të cilat vuajnë nga pagjumësia e shpeshtë kanë shanse më të mëdha që të lindin para kohe, ka treguar një hulumtim...

Përse është mirë që bebet të lindin me kokë të madhe?

Normalisht, të pasurit një të ashtuquajtur “kokë të madhe” nuk konsiderohet gjë e mirë. Por, sipas hulumtimeve të reja të kryera në Britani të...

Mesatarisht një femër mendon 17 herë brenda vitit ta lë punën

Vendimi për ta lënë punën është një vendim shumë i madh, e posaçërisht kur jeni duke konsideruar ta filloni një profesion krejtësisht të ri. Sidoqoftë,...

Njeriu njeh, mesatarisht, 5 mijë persona

Nga familja e miqtë dhe deri te të huajt në tramvaj e te personalitetet nga ekranet e vogla, njerëzit njohin 5000 mijë veta, kanë...

Shkronjat që lehtësojnë kujtesën para provimit

Disa studiues të Institutit Mbretëror të Teknologjisë në Melburn sapo kanë publikuar një tipografi të re dhe e kanë bërë të disponueshme falas. Bëhet...

10-vjeçi thërret policinë, u kërkon ndihmë për një detyrë në matematikë

Një djalë në shtetin federal amerikan Kolorado thirri policinë që ta ndihmonte në zgjidhjen e një problemi matematikor. Siç raportojnë mediat në Amerikë, djaloshi 10-vjeçar...

Nëse lidhja juaj ka këto shenja, ajo ka mbaruar. Jepini fund...

Ka nisur gjendja tragjike e egoizmit në shtrat! Nuk jeni më aq të ngrohtë si më parë. Ka humbur intersi për të qënë shok me shokët...

Mbroni punën e timusit: Gjëndra e lumturisë dhe imunitetit – e...

Ruani imunitetin e mirë, shëndetin dhe lumturinë pa marrë parasysh sa vjet i keni. Për imunitet meritë kanë “qelizat T”, të cilat prodhohen nga gjëndra...

Burrat hanë më shumë në prani të grave

Burrat hanë më shumë kur dalin në takim me gra sepse duan t’i impresionojnë ato, sipas një studimi të ri. Shkencëtarët e Universitetit Cornell kanë...

Gabimi më i madh që bëni gjithmonë me flokët e lagur

Të gjithë e dimë tashmë se flokët e lagur janë delikatë dhe veprimet me to shpesh mund të çojnë në dëmtim të tyre. Por...

VIDEO/ Madhështor, ky është Mercedesi i ri GLE

Model i ri Mercedes-Benz GLE 450 4MATIC është me të vërtetë një veturë madhështore – si nga jashtë ashtu edhe brenda. Me 302 kuaj-fuqi dhe...

Qepa ndihmon në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak

Numri i rasteve të diabetit të tipit 2 po rritet me shpejtësi, dhe sa i përket sëmundjes së rëndë, e cila kërkon terapi të...

Manikyri i dëmshëm, ja çfarë sëmundje mund t’iu shkaktojë

Manikyri është mjaft i përdorur nga femrat në mbarë botën, por varësisht prej llakut që përdorni, ju duhet ta mendoni dy herë tani e...

Foshnja që nuk mund të ndalet së ngrëni, ja sa peshon...

Kjo vajzë 1-vjeçare në Indi peshon 25 kilogramë. Chahat Kumar vuan nga një çrregullim gjenetik jashtëzakonisht i rrallë, sëmundja e mungesës së leptinës, që e...

Aspirinat të ndihmojë në parandalimin e kancerit të mëlçisë? Ja çka...

Mendoni se duke i konsumuar dy aspirina ju mund ta reduktoni rrezikun e kancerit të mëlçisë? Epo, hulumtimet e reja sugjerojnë se kjo rutinë...

Nxënësja përdor celularin në orën e mësimit, e pëson keq nga...

Një ngjarje jo e zakonshme ka ndodhur në Kinë, ku një nxënëse deri sa po përdorte celularin e tij në orën e mësimit është...

Kjo video e vajzës me babain do ua bëjë ditën më...

ëndimi me sinkronizim është një aktivitet që e bëjmë të gjithë. Megjithatë, një gjë e tillë kurrë nuk është bërë kaq bukur si në videon...

Shikojeni mrekullinë e zjarrfikësve në këtë stërvitje të tyre

Një video mjaft interesante shihet në internet, ku disa zjarrfikës shihen duke bërë disa ushtrime mjaft efikase. Disa zjarrfikës shihet duke bërë disa ushtrime mjaft...

Ja domethënia e shenjave të gishtave, thonë shumë për përsonalitetin tuaj!

Shenjat e gishtërinjve thonë shumë për përsonalitetin tuaj. Ja çfarë domethënie kanë. Harqe jo shumë të theksuar Jeni përgjithësisht i përgjegjshëm dhe i rezervuar; punëtor, i...

Pse rusët nuk qeshin kurrë? Arsyeja do t’ju lë pa fjalë

Ai ka ditëlindjen në Ditën Botërore të Buzëqeshjes, por shumë rrallë mund ta kapni Vladimir Putinin duke zbardhur dhëmbët. Njerëzit nga Rusia- si dhe vendet...

Si ta lidhni shallin në disa mënyra? (VIDEO)

Mbajtja e një shalli sjell gjithmonë freski duke ju bërë të dukeni me më shumë stil. Të gjithë ne e dimë që ka shumë mënyra...

A e keni ditur? Ja pse duhet të ecni pasi të...

Në fund të një dite të gjatë është shumë e lakmueshme që të “zhyteni” në ushqimet tuaja të preferuara apo në Netflix pasi të...

Mos e hidhni lëkurën e shegës, bën mrekulli për…

Në tryezën e fundvitit nuk duhet të mungojë kurrsesi shega, simbol i mirëqenies, jetëgjatësisë dhe mbarësisë. E pasur me vitaminë A, vitaminë B5 (acidi...

Nxjerr të dashurën në shitje online, i ofrojnë mbi 70 mijë...

Njerëzit zgjedhin të shesin rroba të vjetra, mobile apo sende të vjetra dhe eBay është vendi i duhur për të bërë disa para të...

Gabimi më i madh që bëni gjithmonë me flokët e lagur

Të gjithë e dimë tashmë se flokët e lagur janë delikatë dhe veprimet me to shpesh mund të çojnë në dëmtim të tyre. Por...

Pas vikendit e hëna është “vdekje” për të punuar, ja disa...

as vikendit të gjithë përtojmë t`i kthehemi punës të hënën. Ja 10 mënyra për t’a motivuar veten: 1.Dëgjoni këngën tuaj të preferuar. Çohuni nga krevati dhe...

Fuqia e lëngut të kumbullës për tretjen e mirë dhe shëndetin...

Lëngu i kumbullave të thata ka bërë për vete shumë njerëz në botë falë aftësisë që ka për të zgjidhur problemin e mundimshëm të...

Si këto dy binjake që e duan njëra-tjetrën nuk keni parë

Të kesh fëmijë është ndjenja më e mrekullueshme për prindërit. Megjithatë jo të pakta janë rastet kur një nënë lind dhe fati e shpërblen...

Ndërtesat në vendet më të rrezikshme në botë

Nëse i keni problem lartësitë, këto foto nuk janë për ju atëherë. Në pamjet e mëposhtme do të njiheni me manastire, tempuj, kisha, kështjella dhe...

Zgjidhet misteri i “magjisë së dashurisë” egjiptiane?

Shkencëtarët në një papirus të lashtë egjiptian, ku shfaqen krijesa që i ngjajnë zogjve, duket se kanë deshifruar "magjinë e dashurisë" rreth 1.300 vjeç. “Tipari...

A duhet vërtet ta detyroni beben të gogësijë kur e ushqeni?

A keni menduar ndonjëherë përse e bëni këtë dhe a ka ndonjë farë dobie për ta? Duket që nuk kemi pasur haber për atë...

E frikshme, foshnja shëtitet jashtë dritares së katit të tetë

Një video shokuese është postuar në YouTube, ku shihet se si një foshnje qëndron në këmbë në parvazin e dritares në katin e tetë. Por...

Burri nuk ia plotëson “nevojat”, tiransja e tradhëton me komshiun por...

Historitë dhe rrëfimet e shqiptarëve janë nga më çuditshme dhe secila e pazakontë në llojin e saj. Nëse dje 26-vjeçarja nga Lezha rrëfeu se si...

Ishte me 160 km/h, policia “luan mendsh” kur sheh kush ishte...

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar në Yorkshire në Britani. Pasi kishin marrë njoftimin se një makinë Golf ishte vjedhur në Shipley, policia është vënë...

Vdes producenti i filmit të famshëm ‘Star Wars’

Ka ndërruar jetë producenti i famshëm Gary Kurtz në moshën 78 vjeçare. Kurtz është producenti i dy serive të para të 'Star Ëars'. Lajmi për...

Simptomat nëse keni infeksione vaginale

Të gjitha zonjushat duhet të jenë të brengosura për mirëqenien vaginale të tyre. Një vaginë e shëndetshme në fakt është acidike dhe përmban sasi të...

OPINIONE