5 C
Skopje
Monday, November 19, 2018

Kuriozitete

Vijnë për shpëtuar kalin, shikoni cfarë ndodh? (VIDEO)

Vijnë për shpëtuar kalin, shikoni cfarë ndodh?

Sa shpejtë mund ta gjeni vezën në mes të lepujve? (Foto)

Duket detyrë e lehtë, por nuk është edhe aq e lehtë. Ata që nuk kanë nerva, zgjidhjen mund ta gjejnë: KËTU.

Kur vdekja e mijëra e miliona njerëzve u shkaktua nga jomyslimanët...

Sikurse sulmi i fundit në Bruksel, edhe sulme të ndodhura më parë, si shkaktarë kanë parë myslimanët, përkatësisht ata që quhen myslimanë terroristë. Për këtë,...

Kënga që shkaktoi qindra vetëvrasje (Audio)

“Gloomy Sunday” (“E diela e zymtë”), e realizuar në vitin 1932 nga pianisti dhe kompozitori hungarez, Rezso Seress, u mbiquajt si ‘Kënga Hungareze e...

Burri vendos kamerë në shtëpi, shikojeni se çfarë bën gruaja e...

Ekzistojnë disa momente kur një personi gjendet përballë situatave të papritura, të bukura ose jo. Por ka edhe raste kur prania e tundimit është lehtësisht e...

FOTO/ 10 qentë më të mëdhenj në botë, por edhe të...

Çfarëdo qeni që ka një person, ai duhet të dijë se gjëja kryesore për të cilën ka nevojë një qen është dashuria e pronarit...

Një ide gjeniale: Ja si të bëheni milioner pa punuar

Chris Coon, 29 vjeç, pa shtëpi dhe me dy vajza ka pasur një ide origjinale, se si mund të bëhesh i pasur. Ai i...

Gruaja me flokët 17 metra rrezikon të paralizohet (FOTO)

Gruaja me flokët më të gjatë në botë, e cila i mban ato në formë rastash është martuar me një parukier, të cilin e...

ALARM /Në Antarkditë shkëputet një pjesë akulli sa Britania e Madhe

Në një fotografi të postuar nga astronauti Tim Peake shihet që një akull gjigant të jetë shkëputur nga pjesa tjetër e plantit të ngrirë. Sipas...

Parajsa tropikale e fshehur në Berlin (Video)

40 milje në jug të Berlinit, qëndron një hangar i madh. Hangari është aq i madh, sa që mund të zë brenda Statujën e...

VIDEO/ Shembjet më spektakolare të ndërtesave

Shembjet e planifikuar të objekteve shumëkatësh nëse realizohen ashtu siç duhet mund të kthehen në spektakolare. Në videon e mëposhtme keni disa objekte qe do...

Snajperi amerikan, nga i cili frikësohen të gjithë (Video)

Me këtë snajper të ri, edhe gjuajtësi më i dobët do të mund të godasë cakun e tij. Duke bërë atë çfarë i shfaqet në...

FOTO/ 27-vjeçarja bëhet milionere vetëm falë karameleve

Nëna e dy fëmijëve që dikur mbështetej nga bamirësia e miqve apo të afërmve, tashmë është bërë e pasur. Kjo falë një ideje gjeniale që...

10 foto më të qëlluara në botë!

Fotografia është një art, një pasion dhe një eksitim për atë që i bën. Jo të gjithë janë aq me fat sa që të...

Kush e shpiku dhe patentoi kostumin e zhytjes dhe frymëmarrjes nën...

Shpikja e kostumit të zhytjes dhe frymëmarrjes nën ujë nëpërmjet ajrit të komprimuar është e patentuar zyrtarisht dhe e njohur ndërkombëtarisht nën emrin e...

FOTO/ Mbrëmjet e maturës më të sikletshme

Për çdo gjimnazist, mbrëmja e Maturës është e rëndësishme sa edhe vetë rezultatet e provimeve. Por ndërsa shumë përpiqen që të jenë sa më...

VIDEO/ Fëmija nget makinën në Rrugën e Kombit

“Shqiptari pa bukë rri dhe pa makinë jo”, një stereotip apo e vërtetë? Ndoshta ne si popull jemi vërtetë të dhënë pas makinave, duke...

E çuditshme – Në Fier lind qingji me 4 sy e...

Një qingj me katër sy e bishtin në ballë në vend të hundës ka lindur në fshatin Vreshtas të ish komunës Cakran. Katër bebet e...

VIDEO/ Ndodh në Argjentinë, polici bëhet shkaktar i një aksidenti të...

Një polic në Argjentinë është bërë shkaktar i një aksidenti. Ai i bëri me shenjë një motori që ecte në shpejtësi të ndalonte, por ky...

VIDEO/ Çmenduri shqiptare, vozitë 316 km në tunelin e Kalimashit

Ndoshta mund të mendoni se bëhet fjalë për gara makinash, ose xhirimet më të fundit të filmit “Fast and the Furious”, por në fakt...

FOTO/ Ja sa kushton një diamant i kuq

Një diamant i kuq, 8.41 karat është shitur në ankand në Hong Kong me çmimin rekord prej 14 milionë Euro. I vlerësuar mes 100 dhe...

Dora e “Djallit” mbulon stadiumin. Shiko pamjet tronditëse në Florida/FOTO

Një stuhi e papritur erdhi mbi stadiumin “Champion” në Florida, përderisa po luhej një ndeshje bejzbolli në mes të Atlanta Braves dhe Houston Astros. Fotografitë...

VIDEO/ Ja si të ndizni një zjarr vetëm me limon

Zjarri shpesh herë mund të jetë i nevojshëm, prsh kur shkojmë në kamping. Për këtë arsye duhet të dimë se si të ndezim një...

Si funksionon një revole derisa shkrepë? (Foto)

Për shumicën e njerëzve mënyra se si punon një revole është mister. Por si funksionon shkrepja e një revoleje. Nëpërmjet imazheve GIF kanali në YouTube C&Rsenal...

Nëse ju vjen ky njoftim nga Facebook, dikush ju ka vjedhur...

Rrjeti social Facebook ka krijuar një mjet të ri që njofton përdoruesit nëse zbulon një llogari tjetër me të njëjtin emër dhe fotografi. Kështu, nëse...

E jashtëzakonshme: Piloti hero e ul aeroplanin pa rrotat e para...

Një pilot arriti të ulë një aeroplan pasagjerësh pa problem, edhe pse nuk i funksiononte ‘goma e hundës’. Aeroplani i JetBlue po fluturonte nga Washingtoni...

E vërteta e shtëpisë amerikane ” të pushtuar nga shqiptaret” në...

.... me gjuhen e Fidel Kastros apo... Një njoftim i agjencisë prestigjioze te lajmeve Reuters dhe pafundësi gazetash e mediash për vizitën historike te Presidentit...

FOTO /Kjo është fotografia më e bukur që keni parë ndonjëherë

Kjo mund të cilësohet edhe fotoja më e bukur e publikuar ndonjëherë në rrjet. Një fëmijë i vogël rreth 1 vjeç është fotografuar në...

Fotoja e këtij bifteku po çmend internetin

Një foto e një bifteku që është shpërndarë në rrjetet sociale, i ka çuditur të gjithë përdoruesit, pasi ata kanë dalluar në të, një...

Kjo femër ka pasur 2000 kandidatë për martesë, a e dini...

Kjo është vajza e Mbretit të Iranit Abdunasir Shah i Dinastisë Kaxhare (viti i mbretërimit 1848 – 1896).  

Ndërtohet fshati turistik në Hënë

Vendbanimi futuristik në Hënë nuk do t’i tërheqë vetëm shkencëtarët dhe eksploruesit, por edhe turistët. E prezantuar nga drejtori i përgjithshëm i Agjencisë hapësinore evropiane...

Inteligjenca artificiale po ndërron mënyrën e punësimit, ja si ndodh…

Inteligjenca artificale po ndryshon botën. Kompanitë po përdorin inteligjencën artificiale më shpesh për procesimin e aplikacioneve të punësimit të kandidatëve dhe kategorizimin e tyre. Një...

I kishte premtuar dasmë madhështore, babai “marton” foshnjën

Kësaj vogëlusheje i kanë mbetur vetëm dy ditë jetë për shkak të një sëmundje të rëndë. Për këtë arsye, babai i dëshpëruar improvizon një...

E merrni me mend çfarë ka ndodhur pasi është shkrepur kjo...

Kjo fotografi është realizuar nga Atif Saeed. Ajo është shkrepur në një park safari në Lahore, Pakistan. Autori thotë se fotoja tregon karakterin agresiv...

10 vendet e braktisura nga njerëzit, populluar nga kafshët (FOTO)

Migracioni ka sjellë braktisjen e shumë vendeve në botë, të cilat janë populluar nga kafshët. Shtëpi, kisha, ndërtesa, qendra tregtare, hapësira të gjelbra dhe...

Ky është sekreti i piramidës së Keopsit

Në fillim të viteve 1990, një ekip i arkeologëve gjermanë kishin zbuluar, në brendi të një tuneli të gjatë të Piramidës së Cheops-it, një...

Ndërtohet fshati turistik në Hënë

Vendbanimi futuristik në Hënë nuk do t’i tërheqë vetëm shkencëtarët dhe eksploruesit, por edhe turistët. E prezantuar nga drejtori i përgjithshëm i Agjencisë hapësinore evropiane...

Ja artisti që po çudit botën me iluzionet optike (Video)

Iluzionet optike të këtij artisti në pëllëmbë të duarve të tij, do t’ju mahnisin. Vrimat, pishinat, fluturat dhe objektet e tjera tri-dimensionale të Jordan Molina,...

VIDEO/ E kush s’ do të donte të jetonte në një...

Kush nuk do donte të jetonte në një shtëpi si kjo? E vendosur në një shkëmb në Spanjë, kjo shtëpi është vepër e studios së...

5 gjeneralët më të mëdhenj, shihni ku renditet Skënderbeu

Pesë gjeneralët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Skënderbeu në vend të katërt Portali SiliconIndia ka bërë një renditje të pesë gjeneralëve ushtarakë më...

Vizatimi i Da Vinçit ishte fshehur nga Hitleri për shkak të...

Ndonëse në dukje ishte thjesht një vizatim me ngjyrë të kuqe, i një plaku me mjekër, kuratorët e Bibliotekës Mbretërore në Torino besonin shumë...

Ja pse orët që reklamohen tregojnë gjithmonë të njëjtën kohë

A keni vënë re diçka të veçantë tek orët që reklamohen? Ndoshta jo, tek e fundit nuk e keni mendjen aty. Por nëse jeni admirues i...

Dyluftim i ashpër ndërmjet shqiponjës e dhisë së egër (Video)

Shumë kombe, përfshirë edhe shqiptarët, shqiponjën e kanë simbol të rëndësishëm dhe kryesor të tyre. E kjo duket se nuk është krejt pa qëllim. Kjo...

Unaza me diamant 12.5 karatë gjendet në mes 8 ton plehrave

Një unazë me diamant 12.5 karat u arrit të gjendej mes 8 tonë mbeturinave. Një grua në Misuri, kur kuptoi se unaza e saj...

Shikoni sa është rritur bebja e fotografisë së famshme

Grushti i forcuar, faqet e vogla e të ëmbla dhe kontakti intens me sy. Kjo është fotografia e bebes 11 muajshe që u bë...

Ja si ishte vula sekrete e Skënderbeut (Foto)

Vula sekrete e Gjergj Kastriotit është më se e njohur ne botën shkencore. Kjo vulë përdorej nga Gjergj Kastrioti në lidhje me financat për...

Ja si t’i “lexoni” politikanët tuaj

Shkencëtarët e Harvardit kanë zbuluar trukun e thjeshtë për kapjen e politikanë duke gënjyer. Me eksperiment është konstatuar që njerëzit, të cilët gënjejnë thonë...

VIDEO/ E pabesueshme, tërheq autobusin me flokë

Indiania Asha Ran, e cila njihet si mbretëresha e hekurt ka thyer rekordin Guinness, pasi ka arritur të tërheqë me flokë një autobus dykatësh. Ran theu...

Ja si të shëroni fëmijët nga magjitë

A jeni ndier ndonjëherë si limon i shtrydhur, pa fije energjie, pasi që keni biseduar me ndokënd? Të gjithë ne kemi përjetuar diçka të tillë,...

Kapen kafshë misterioze në det (Foto)

Nuk thuhet më kot “çka s’ka deti”. Mos u mundoni së koti, nuk do t’ia dilni t’i identifikoni këto krijesa Përbindëshi i Montaukut Në vitin 2008...

Ja si ka qenë shtëpia ku ka jetuar Profeti Muhammed (VIDEO)

Nuk ka fotografi reale të kohës, por bazuar në rrëfimet e tij, të shokëve të tij dhe njerëzve që kanë jetuar në të njëjtën...

Shikoni vrasjen perfekte të një mafiozi! (Video)

Një person i armatosur i afrohet, i cili i përket një grupi mafioz, futet në një ambient ku janë shumë njerëz në radhë dhe...

Restoranti i vetëm ku ha Mbretëresha e Anglisë (Foto)

Ajo është mësuar me bankete shtetërore dhe padyshim ka një ekip personal kuzhinierësh, kështu që nuk është çudi përse mbretëresha Elizabeta II, nuk është...

Sherr masiv mes grupeve rivale, kaos total (Video)

Grupe të ndryshme të rinjsh kanë krijuar zonat e tyre të influencës dhe për t’i mbajtur për ato, janë gati të përfshihet t’i shpallin...

Ja si është dukur shtrati ku ka fjetur Profeti Muhammed (Foto-Video)

Nuk ka fotografi reale te kohes, por bazuar ne rrefimet e tij, te shokeve te tij dhe njerezve qe kane jetuar ne te njejte...

Ia rrahin të dashurin, por shikoni ç’bën kjo femër (Video)

Një mosmarrëveshje mes dy shoferëve ka mjaftuar që mes tyre të nisë një sherr i dhunshëm në mes të ditës, në mes të autostradës,...

Napolon Bonoparta: Me burrat e mi flas shqip, e me gratë...

A ishte Napoleon Bonaparti Arbëresh? Napoleon Bonaparti është një nga strategët më të mëdhenj ushtarakë që ka nxjerrë njerëzimi. Ai meriton që të vihet pranë...

Ja si e mashtrojnë publikun magjistarët kur ecin mbi ujë (Video)

Ecja mbi ujë ka hyrë në historinë e njerëzimit që me ardhjen e Krishtit në tokë, e cila cilësohet si një mrekulli. Prej asaj kohe...

Historia që tronditi botën

Më 13 gusht të vitit 1980, familja Chamberlain u nisën për të shkuar në një pushim në Australinë qendrore. Pasi që arritën në Uluru,...

Banorët e Perusë terrorizohen nga çarja e tokës

Banorët e fshatit Sokosbamba në Perunë qendrore janë duke pasur probleme të mëdha, pasi që, tokat përreth shtëpive të tyre kanë filluar të çahen,...

VIDEO/ Ja sa pranë Tokës kaloi kometa

Kometat P / 2016 BA14 Panstarrs dhe 16,31 që kaluan në 22 mars afër tokës, ishin 3.54 kilometra larg planetit tonë. Sipas ekspertëve të NASA-s...

Zbulohet misteri i liqenit rozë në Australi

Në ishullin më të madh të Arkipelagut “Recherche” të Australisë shtrihet një pikturë e çuditshme. Një liqen rozë i quajtur “Liqeni Hillier” ka tërhequr mijëra...

FOTO +16/ Pamje të rënda! Gazetari i BBC-së ha këmbët e...

Një gazetar i rubrikës së shkencës në BBC ka shokuar shikuesit me një eksperiment. Ai hëngri mishin e tij. Pasi bëri një biopsi nga këmba...

Nga gruaja me bisht te bebja me dy koka, deformimet gjenetike...

Në fotot e mëposhtme janë disa prej deformimeve të krijuara që gjatë lindjes. Nga gruaja me bisht te bebja me dy koka.

VIDEO/ Kemi vetëm 3 vite jetë për të shpëtuar njerëzimin

Ish-futbollisti dhe ish-prezantuesi i BBC-së, David Icke, pas tërheqjes nga mediat, është bërë një “guru” i teorive të konspiracionit, duke planifikuar edhe një turne...

Shkencëtarët: Shumë shpejt do të klonojmë dinozaurët

A do të mund ta paramendonit tmerrin nëse shkencëtarët do t’ia dilnin ta klononin dinozaurin?! Në fakt, shkencëtarët tani janë edhe një hap më...

Sa peshon ky njeri nga Kolumbia? Thirren 20 persona për ta...

Njeriu më i shëndoshë në Kolumbi thirri një ekip prej 20 personazh dhe një zjarrfikëse në mënyrë që të transportonin në një klinikë për...

Shikoni 14 krijimet mahnitëse nga vullkanet (Foto)

Vullkanet mund të shpërthejnë, të djegin dhe thajnë duke shkatërruar gjithçka që gjejnë në rrugën e tyre. Por duke e bërë një gjë ët...

Ja si helikopteri ngre objektin në majë të gradaçelës (Video)

Një helikopter është përdorur për të transportuar një ojë objekt gjigant prej xhami i cili do të vendoset në një gradaçelë në Los Angeles. Autoritetet...

Kjo Teqe bën mrekullira, shihni sa sëmundje ka shëruar

Sheh Emrush baba është vrarë në luftën e fundit në vitin 1999 nga forcat serbe në Qëndresë. Ai për së gjalli ishte shërues i...

Murgjit e Himalajeve kanë aftësi të jashtëzakonshme, shërojnë kancerin

Herbert Benson profesor në Universitetin e Harvardit, ka organizuar një ekip kërkimor për vëzhguar jetën që bëjnë murgjit në Himalaje, shkruan higherperspectives.com. Këta kërkues në...

Vdes 9 vjeç pas një infeksioni të rëndë, ja çfarë zbulon...

Paul Trench, raporton Mirror, ndërroi jetë në vitin 1967 pas një infeksioni misterioz, mjekët nuk mundën dot që të zbulojnë se çfarë kishte vogëlushi...

A e dini se në tokën binjake jeton dikush që duket...

Shumë larg prej këtu, në një galaksi që i ngjan shumë Rrugës së Qumështit, ndodhet një yll që i ngjan shumë Diellit. Dhe në...

Ja kush është personi që zgjidhi problemin matematikor 379 vjeçar

Andrew Wiles është një profesor matematike, i cili ka fituar plot 700 mijë dollarë pasi zgjidhi një ekuacion matematikor 379 vjet të vjetër, që...

Përse disa njerëz qajnë kur janë të lumtur?

E keni pyetur ndonjeherë veten përse njerëzit qajnë kur janë të lumtur, qeshin kur janë nervozë dhe ulërijnë kur janë të ekzaltuar? Përgjigja, sipas shkencëtarëve,...

Mësojeni se cilat janë nëntë shtetet që mund të mos ekzistojnë...

Nëse historia na ka mësuar ndonjë gjë, është ajo që kombet dhe shtetet që i kemi njohur në një moment, në çastin tjetër ato...

Macja hajdute vjedh të brendshmet dhe çorapet e meshkujve

Një mace e cila është fiksuar pas të brendshmeve të meshkujve dhe çorapeve ka vjedhur disa të brendshme dhe çorape në dy muaj. Macja...

FOTO /Arrestohet masakruesja e burrave, i grabiste dhe më pas i...

Policia kanadeze u ka bërë thirrje meshkujve të kenë kujdes nga  80 vjeçarja Melisa Ann Shepparde cila mashtron burrat e mëdhenj në moshë dhe...

Nëna po alivanosej, banakierja ia shpëton fëmijën (Video)

​ Në Colorado të Shteteve të Bashkuara, një nënë me fëmijën në krah është alivanosur, teksa po paguante tek banaku i një dyqani ushqimor. Rebecca...

Fitoi 700 mijë dollarë pasi zgjidhi këtë ekuacion matematikor

Mendoni se të jesh profesor matematike nuk të jep përfitime të mëdha monetare? Profesori britanik Andrew Wiles dëshmon të kundërtën. Ai ka fituar plot 700...

Stalini do të rrotullohej në varr, po ta shihte mbesën e...

Njihuni me Chrese Evans, mbesën e diktatorit sovjetik, Joseph Stalin. Ajo është vajza e bijës së vetme të Stalinit, Svetlana Alliluyeva, që skandalizoi BRSS-në kur...

PRINDËR, KUJDES: Nëse fëmija juaj bën lëvizje TË KËTILLA, patjetër çojeni...

Spazma infantile shfaqen tek fëmijët deri sa të mbushin një vit. Pediatrit ua tërheqin vërejtjen prindërve që janë shumë të rrezikshme nëse me kohë...

Gjendet qeni që mbijetoi 5 javë në det

Javën që kaloi një qen ka rënë nga varka e peshkimit në det.  Qeni ndonëse ka qenë vetëm në mes të oqeanit për më...

10 vendet më të rrezikshme në botë për të jetuar (VIDEO)

Duke filluar nga shkaqe të ndryshme të tilla si sulmet terroriste, rrezikun e fatkeqësive natyrore (tsunami, tërmetet, vullkanet dhe përmbytjet), si dhe dhuna dhe...

“Nuk osht t’u vdek more, bon vetë” (Video)

Kjo ndosh në ambientet e spitalit “Nënë Tereza”. Ky përson, duke u përpëlitur në dysheme është në një gjendje kritike dhë dukshëm ka nevojë për...

91 vjeçe mbron doktoraturën

Nuk është kurrë vonë për të kryer një shkollë të lartë apo studimet post universitare. Kjo grua është 91 vjeçare dhe është gruaja më e...

Stërvitja tronditëse e ushtarëve kinezë (Video)

Kjo video është publikuar rreth një javë më parë dhe tregon pjesë nga stërvitja e ushtarëve kinezë. Ushtrimet ushtarake në Kinë nuk janë aspak të...

Në Irlandë njerëzit zhduken papritur

Misteri më i çuditshëm modern i Irlandës ka të bëjë me zhdukjen e papritur dhe të pashpjegueshëm të tetë njerëzve. Gjatë viteve 1990 ky...

Çfarë fsheh anija e Vasco De Gama-s

Anija kaherë e humbur nga udhëtimi i Vasco da Gama-s në Indi, është gjetur tani, në afërsi të Omanit. Besohet se anija e fundosur...

Aplikacioni që tregon pse po qan fëmija juaj

Deri tani kemi dëgjuar për pediatrin me duar magjike, Dr.Robert C. Hamilton, i cili mund të ndalë çdo bebe që qan brenda pesë sekondash. Ndërsa...

Mjeku nga Kosova në SHBA, zbulon një bakter të rrezikshëm që...

Faton Bytyçi është mjek nga Kosova i cili punon në një spital në Pensilvania në SHBA. Fakultetin e Mjekësisë ai e kreu në Universitetin...

A zgjoheni nga gjumi çdo natë në të njejtën kohë? Ja...

Gjendja shpirtërore dhe fizike janë të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën, disa organe në trupin tonë funksionojnë pikërisht në atë kohë dhe për këtë arsye...

Gruaja zhduket në mënyrë misterioze live në TV (VIDEO)

Këto pamje të çuditshme po bëjnë xhiron e rrjetit. Shumë komentues po pyesin se si një grua “zhduket”, ndërsa ishte live në TV. Në fakt, televizioni...

“Ekuacioni” që po çmend rrjetin: Sa vajza janë në këtë foto?

Në pamje të parë, janë thjesht vajza të ulura pranë njëra-tjetrës. Por ajo që të ngatërron sapo e sheh foton është pasqyra. Pasqyrimi i...

Kështu do të funksiononte bota në qoftë se do të kishte...

Një skemë e krijuar nga Independent, tregon se si do të ndaheshin 100 persona në të gjithë botën, në qoftë se do të ishin...

Ja si dukej monedha e Perandorisë Osmane: E botuar në katër...

Në klubin e Stambollit, Moda Sea Club është hapur për publikun e gjërë një tryezë e rrumbullakët për të njoftuar publikun me pamjen e...

Shkencëtarët zbulojnë qenin e vjetër 12,400 vjet

Shkencëtarët e kanë zbuluar një specie që racë të qenit që si specie konsiderohet e zhdukur. Qeni mendohet të ketë qenë i ngrirë në...

Ja çfarë hanë njerëzit në kompanitë më të mëdha botërore (FOTO)

Kafeteria dhe zona e ngrënies në zyrat moderne mund të konkurrojnë me restorantet më të mira në botë. Ka vetëm një ndryshim: këto kuzhina janë...

Bie nga provimi, bën vetëvrasje (Foto)

Matthew Tuppeny, 30 vjeçar kishte probleme me depresionin, e kjo filloi kur ai para disa vitesh dështoi në një nga provimet e tij gjatë...

11 vjeçari më intelegjent se Stephan Hawkins dhe Albert Einstein

Kian Hamar nga Coventry (Angli) është i hollë, 11 vjeçar, por dallon shumë nga gjithë moshatarët. Në një test IQ të kryer nga Shoqëria...

Në këtë shtet është e paligjshme të postosh foto me shi!

Në Emiratet e Bashkuara Arabe është e paligjshme të postosh foto “online” të stuhive apo përmbytjeve. Postimi i fotove të fenomeneve natyrore dënohet me ligj...

Ikje spektakulare nga burgu me helikopter (Video)

Kjo video ka kapur një helikopter në çatinë e një ndërtese të burgut, ku shihet një i burgosur i varur në litar, e që...

Fiton 137 milionë euro në lotari, ja çfarë i bën Ronaldos

Një histori e pabesueshme është publikuar në mediat spanjolle. Një person me nofkën Javi është cilësuar si personi me më shumë fat në botë. “Javi” emri...

Diamanti perfekt në ankand, është blu dhe vlen 30 milion dollarë...

Do të dalë në ankand në 5 prill në Hong Kong, diamanti blu 10 karatësh, që vjen nga miniera Cullian në Afrikën e Jugut. Ekspertët...

Logjika e Abraham Linkolnit: Si e luftonte ai racizmin

Abraham Linkolni shquhej për atë se qëndronte me ditë të tëra për të zgjedhur rebuse matematikore, ndersa shpesh mundohej që problemet matematikore t'i perqaste...

Shitet Bugatti i vitit 1937 rreth 10 milionë dollarë (Foto/Video)

Në ankandin e Bonhams, e cila është mbajtur në fundjavën e kaluar gjatë ngjarjes “Amelia Island Concours d’Elegance” në Florida, është shitur modeli Bugatti...

Kur gjyshet ngasin Lamborghini (Video)

Makinat Lamborghini tërheqin gjithnjë vëmendje, sidomos kur brenda saj ndodhen dy gjyshe. Videoja e mëposhtme tregon sesi reagojnë njerëzit kur shohin dy zonja të moshuara,...

Dreri ngec në agull, ekipet e shpëtimi angazhim maksimal (Foto)

Policia rajonale e Torontos në Kanada ka bërë një veprim fisnik pasi ka ndihmuar një drer që ndodheshe në vështirësi. Edhe kur nuk bëhet fjalë...

Punëtorët e funeraleve rrëfejnë momentet e frikshme gjatë punës

Punonjësi e funeraleve janë zakonisht dëshmitarë të gjërave që ne zor se i durojmë, si psh. ai momenti kur një trup i dridhet para...

Zbulohet misteri i trekëndëshit të Bermudës

Zbulimi i një krateri gjigant nënujor në fund të detit Barents, mund të japë një shpjegim të arsyeshëm për zhdukjen e anijeve në Trekëndëshin...

FOTO: Dreri ngec në akull, ekipet e shpëtimi angazhim maksimal

Policia rajonale e Torontos në Kanada ka bërë një veprim fisnik pasi ka ndihmuar një drer që ndodheshe në vështirësi. Edhe kur nuk bëhet fjalë...

Muaji shkurt, më i nxehti në 100 vjetët e fundit

Temperaturat globale në muajin shkurt thyen rekordin historik që prej një shekulli, duke shënuar muajin më të ngrohtë që prej se janë mbajtur shënim...

Selfiet më të çmendura, budallenj apo guximtarë vendoseni ju (Foto)

Po jetojmë në një kohë ku rrjetet sociale kanë shpërthyer, duke u bërë një vegël e fuqishme e lidhjes së njerëzve anë e mbanë...

Keni nishan në fytyrë? Lexoni fatin tuaj!

Një pjesë jo shumë e njohur e Almanakut Kinez (Tung Shu), është simbolika e nishaneve. Ndonëse Tung Shu-ja njihet më shumë për numerologjinë, ka një...

Shtëpia 40 milionëshe, e braktisur prej 31 vitesh (Foto)

E shtrirë midis trungjeve të pemëve të lashta dhe në mes të disa fushave të gjelbra, ndodhet e ashtuquajtura Ghost House of Sussex –...

Aksident ajror: Avioni përplaset me zogun (Foto)

Një zog ka bërë që ky avion pasagjerësh të pësojë një çarje gjatë fluturimit. Charteri “EgyptAir” mbeti në tokë për 21 orë pas incidentit, deri...

VIDEO: Ky njeri mposhti google-n me zgjuarsinë e tij

Kampioni botëror i lojës “Go”, Lee Sedol e rifitoi sot reputacionin e tij, me fitoren e parë ndaj programit të zgjuarsisë artificiale të Google,...

Njihuni me restorantin më të vjetër në botë (Foto)

Restoranti më i vjetër në botë mban emrin “Sobrino de Botin”, dhe është në Spanjë. Ky restorant ekziston për më shumë se 200 vjet. Libri...

Rebusi që po bën xhiro në rrjet: Sa 3-sha janë në...

Uebi duket se e ka marrë seriozisht zgjidhjen e rebuseve të ndryshëm, por ky i fundit me të vërtetë është shumë i vështirë. Senad Hasani,...

Pse në fotot e vjetra, njerëzit nuk buzëqeshin kurrë?

Fotografitë e vjetra kanë të gjitha diçka të përbashkët: mungesën e buzëqeshjes. A ishin të gjithë aq të trishtuar, sa të mos buzëqeshnin qoftë...

Këto janë 100 mbiemrat më të njohur shqiptarë, A është e...

Nuk është aspak e rastësishme. Mbiemri Hoxha ka ardhur si një titull nga hierarkia fetare. Përhapja në masë e myslimanizmit pas pushtimit turk ka...

Qyteti i kaltër, për ta menduar më shumë për Zotin dhe...

Në veri të Marokut është një qytet i vogël i quajtur Chefchaouen. Ky vend i pazakontë mund të quhet në mënyrë të sigurt “ëndrra blu”,...

Thojini lamtumirë hashashit, me këtë bimë bëheni brenda ditës milionerë

Nëse dëshironi që shpejt të mbushni portofolin tuaj, duhet të gjeni shpejt ‘crassula ovata’, e njohur si pema e parave. Sipas Feng Shui, besohet se...

VIDEO/ Bandat meksikane, humbësi i duelit dënohet me plumb pas koke

Një bandë meksikane ka publikuar një video në internet, me synimin për të treguar “rregullat” e saj. Banda ka detyruar dy meshkuj të përleshen me...

10 momentet e cunamit në Japoni që tronditën botën, 18 mijë...

Kur një tërmet masiv goditi Japoninë më 11 mars të vitit 2011, pak e kuptuan që cunami pasues do të shkaktonte katastrofë më të...

“Fotografova një fantazmë”, fotoja që po bën xhiron e rrjetit

Një foto misterioze po bën xhiron e rrjetit ditët e fundit. Fotoja është shkrepur nga Lenny Low, 48 vjeç, nga Largs (Skocia), i cili...

Para se të bëhej president kishte vetëm katër kostume: Ja si...

Përgjatë fushatës së tij elektorale, Presidenti aktual amerikan, Barack Obama, atëherë një senator, u bë i famshëm për mungesën e shijeve në modë, por...

Cila markë makinash është më e famshme në Shqipëri?

Carwow ka bërë një analizë të kërkimeve në internet për markat e makinave në botë. Në këto analiza mund të gjeni se për cilën...

Për këtë kabinë, shumë njerëz kanë hequr dorë nga shtëpia (Foto)

Kjo kabinë, që ndryshe njihet si ‘Vista’, është shtëpia e përsosur nëse jeni person që e pëlqeni udhëtimin. Vista është krijuar nga Escape Homes, dhe...

Shikoni “Eivissa II”, këtë jaht superluksoz,!

“Eivissa II” është jahti i ri superluksoz që lundron rreth ishullit Ibiza , 67 metra i gjatë, me të gjitha komoditetet, deri në kinema...

Pse ky varr gjendet në mes të rrugës? (Foto)

Nancy Kerlin Barnett u varros në 1 dhjetor 1831 në vendin e saj të preferuar, në majë të një kodre, ku ajo kalonte kohën...

Një krijesë e çuditshme del në breg, edhe ekspertët mbeten pa...

Një krijesë e çuditshme ka dalë nga uji në brigjet e Meksikës, duke i lënë pa fjalë edhe vetë ekspertët e botës nënujore. Krijesa...

Njihni gjyshen që i ka shpallur sfidë moshës (FOTO)

Janice Lorraine është 73 vjeçe dhe mund të jetë australiania më e moshuar që merret me bodybuilding. Ajo thotë se iu përkushtua këtij pasioni...

Milioneri tregon 4 mënyrat se si të bëheni të pasur

Ka shumë definicione të ndryshme se çfarë do të thotë të jesh i pasur. Të jesh i pasur është më shumë një gjendje mendore sesa...

Ky është qyteti më i shtrenjtë në botë, jetesa është një...

Për vitin e tretë radhazi Singapori shpallet qyteti më i shtrenjtë në botë. Sipas një studimi të bërë nga kompania ‘Economist Intelligence Unit’ në vendi...

VIDEO/ Ngrohja globale, shkrin akullnaja gjigante

Bota çdo ditë dhe më shumë bota po shkon drejt ngrohjes globale pasi në Argjentinë është shkëputur një pjesë e madhe e akullnajës Perito...

Spektakolare/ A do guxonit të hanit tek ky restorant?

Ky nuk është vendi për ata që kanë frikë nga lartësitë. I dizenjuar nga Tall Arqueitectos, ky restorant do ngrihet mbi një shkëmb disa qindra metra...

I vrasin foshnjën dhe e përdhunojnë para syve të vajzës

Një nënë në Indi u përdhunua para syve të vajzë së saj trevjeçare, nga disa persona të cilët i vranë djalin e sapolindur, përpara...

Rrëfimi i nxënësit: Bëra seks me mësuesen 50 herë brenda pak...

Një nxënës shkolle në Britaninë e Madhe, i abuzuar seksualisht nga mësuesja e tij, ka rrëfyer për herë të parë tmerrin që ka kaluar. Ai...

Martohet me të fejuarën në shtratin e saj të spitalit (Foto)

Një dhëndër u martua me të fejuarën e tij duke qenë ajo e shtrirë në spital, katër ditë para se ajo të vdiste. Ai...

Pema e cila lufton kancerin e pankreasit

Një studim i ri nga Texas Tech University në Amerikë tregon se pema cila quhet “neem” mund të luftokë kancerin e pankreasit. Kjo pem gjendet vetëm në Indi...

Macja e zezë i shpëton jetën familjes që e mbante

Në Comaçhio, qytezë në provincën e Ferraras në Itali, ka një hero të ri. Ajo quhet Morgana dhe është një mace e bukur në...

Kjo vajzë 3 vjeçare ka zgjedhur një mënyrë të veçantë të...

Një vajzë e sëmurë nga kanceri ka zgjedhur që përmes këngëve të Adele të luftojë kancerin. Ajo është 3 vjeç dhe ka zgjedhur një rrugë...

Loja e fshehur që shfaqet vetëm kur nuk ka internet

Për moment kur nuk ka internet, “Google” ka përgatitur një lojë të vogël me një dinosauri. Nëse keni pasur mundësi që të provoni, ju...

Blen një shtëpi dhe gjen 40 mijë euro në oxhak (Foto)

Blen shtëpi dhe gjen plot 40.000 euro të fshehura në oxhak. Por ai nuk e mban dot sekret dhe vendosi t’i dhurojë për bamirësi....

“Diktatorët më brutalë për të cilët nuk keni dëgjuar kurrë”, në...

Gjatë historisë njerëz të profileve të ndryshme kanë qeverisur me vendet e tyre, ku edhe kanë gëzuar privilegje që qytetarët e zakonshëm kanë mundur...

Egjipti ëndërron rikthimin e ish-familjes mbretërore shqiptare

Pakënaqësia vazhdon që të rritet dhe të shumtë janë ata persona në vendin afrikanoverior, të cilët kanë mall për periudhën pararepublikane. Evente dhe forume...

Zbulim tronditës: Rexhën e vrau xhaxhai që ishte edhe njerku i...

Të riun ditën e martesës e vrau xhaxhai, që ishte edhe njerku i tij “Sipas burimeve të sigurta historike, kjo ngjarje ka ndodhur disa vite...

Pret barin në oborr dhe shfaqet një gropë e madhe me...

Një grua angleze e moshës 45- vjeçare, Emma James, po korrte barin në oborrin e shtëpisë, kur pa diçka të pazakontë. Një një pjesë...

OPINIONE