13 C
Skopje
Thursday, November 15, 2018

Kuriozitete

Francezi trajnon bletët për të bërë mjaltë kanabisi

Shumë e quajnë gjeni, ai është një artizan, marangoz dhe mbi të gjitha bletërritës. Ka mbi 4300 ndjekës në Facebook dhe 700 në Instgram,...

Shkencëtarët: Universi po shkon drejt fundit, ja kur do ndodhë apokalipsi

“Universi po shkon drejt fundit” është një shprehje që asnjë nga ne nuk dëshiron të dëgjojë. Por shkencëtarët në Universitetin e Lisbonës kanë zbulua se,...

Daily Mail: Ja si e manipuluan masonët hetimin për Titanikun

Frimasonët kanë dominuar hetimin për mbytjen e Titanikut dhe kanë mundësuar që figura të rëndësishme të Establishmentit të shpëtojnë nga dënimi. Sipas Daily Mail, hetimi...

Majmuni kauboj dhe qeni i tij

Ata janë një dyshe më të vërtetë e pandarë, majmuni kauboj Whiplash dhe qeni i tij Bud. Për më tepër, gjëja që u pëlqen...

Njeriu që ushqehej me rërë 20 vite me rradhë, ja çfarë...

Hans Raj nga Uttar Pradesh ushqehej me rërë për 20 vite me rradhë, dhe atë komshinjtë e quanin njeriu-rërë. Një dietë e tillë nuk duket...

Viber sjell risinë e re, një lajm që do ju gëzojë

Për të gjithë përdoruesit e Viber tani vjen një lajm i mirë, ata mund ti fshijnë mesazhet e tyre edhe nëse marrësi nuk e...

Pse elefantët sëmuren më pak nga kanceri?

Elefantët janë krijesa të mëdha, të cilat e luftojnë kancerin pasi që i vrasin qelizat  e dëmtuara para se ato të shndërrohen në qeliza...

I rrëshqet makina, ja me kë përplaset (VIDEO)

Për një shofer kjo është makina e fundit me të cilën do që të përplaset. Por, siç shihet edhe në video, një shofer i pafat...

Vetëm 19 vjeçe dhe vlen 1.2 miliardë dollarë

Në listën që “Forbes” ka publikuar për vitin 2016, ajo vlen 1.2 miliardë dollarë. Vetëm 19 vjeçe, Aleksandra Andersen është bërë miliarderja më e...

Mos publikoni foto të fëmijëve në rrjetet sociale, ja arsyeja

Nënat apo baballarët mund të dënohen deri në një vit burgim dhe me një gjobë prej 35 mijë paund, nëse rezultojnë fajtorë për publikimin...

Dokument ekskluziv – Testamenti i Titos për shqiptarët

Shkrimtari dhe publicisti Milazim Krasniqi mbi zbulimin e testamentit politik të udhëheqësit jugosllav Do të ishte simpatike dhe e dobishme që ata historianë, politologë e...

Ja se si vallëzohet nëpër dasma, në gjithë botën (Video)

Çdo vend në botë ka zakonet dhe traditat e veta dhe ato dallojnë gjithsesi nga njëra tjetra. Shih se si festojnë në festa familjare në...

Hapet një dyqan pa shitës në Suedi

Dyqani në qytetin suedez “Vicken” është i hapur 24 orë në ditë, dhe nuk ka asnjë të punësuar. E gjithë shitja bëhet nëpërmjet telefonit. Ekspert...

VIDEO +16/ Zysha pa të brendëshme, shihni si reagojnë nxënësit

Në rrjet është duke qarkulluar kohët e fundit një zysh e cila gjatë shpjegimit të mësimit tregon zogun e saj, dhe reagimi i studentëve...

Ja ku e kanë kaluar fëmijërinë disa nga liderët botërorë (FOTO)

Pavarësisht shtëpive ku ata jetojnë tani, udhëheqësit botërorë i kanë ndërruar vendbanimet e tyre, që nuk kanë qenë kaq madhështore sa sot. Shikoni se...

Ushtarët ukrainas shërohen me ndihmën e delfinëve

Ushtarët e plagosur ukrainas në përleshjet në lindje të vendit, po trajtohen në aquariume me delfinët në Kiev. Kjo është një terapi me ndihmën e...

NASA: Në Mars do të shkojmë për 30 minuta

NASA fillimisht tha se njerëzit, një ditë, do të mund të shkojnë në Mars për vetëm tri ditë. Mirëpo tani fizikani Phillip Lubin pretendon që...

Çmenden britanikët, 250 mijë stërlina kush kap vrasësin e patave

Një fshat në Angli është duke vajtuar mbytjen e një pate që shërbeu si maskotë e komunitetit për më shumë se një dekadë. Banorët e...

Këto janë 9 vendet ku njerëzit nuk sëmuren kurrë

Ekzistojnë 9 vende, ku përhapja e sëmundjeve më të zakonshme është shumë e ulët. Ja cilat janë ato dhe arsyet përse ndodh kjo. 1. Vendasit...

Çadra që ju tregon se do bjerë shi (FOTO)

Nëse iu ka zënë shiu rrugëve pa çadër, ose e keni harruar atë në shtëpi apo autobus, ky version i teknologjisë mund të bëjë...

Milaim Rama 40 vjeçar, sot feston ditëlindjen e dhjetë

Këtë vit, shkurti është pak më i gjatë, ka 29 ditë, ashtu siç i ka një herë në katër vjet. Pra sivjet jemi në...

A e dini pse muaji Shkurt ka 29 ditë çdo katër...

Sot është data 29 Shkurt dhe kjo ditë i shtohet muajit shkurt çdo të katërtin vit. Por pse kjo ditë shtesë në kalendar? Ky vit...

Oficeri amerikan: Qeveria ka dosje për UFO-t, njerëzit janë vrarë për...

Një oficer i forcave detare amerikane, pretendon se ka parë prova të vizitave të jashtëtokësorëve në tokë, që me çdo çmim janë munduar të...

Kali hyn brenda makinës pas përplasjes, shihni çfarë ndodh

Përplasja mes një automjeti dhe një kali ka rezultuar fatale për këtë të fundit. Si pasojë e një aksidenti në Greqi një ditë më...

Droni zbulon gropën misterioze në mes të liqenit (VIDEO)

Në liqenin Sera de Estrela në Portugali, është zbuluar krejt rastësisht një gropë gjigante nga një dron. Nga pamjet nga lartësia duket sikur diçka...

Veterani 94-vjeçar, zbulon sekrete të tmerrshme nga Lufta e Dytë Botërore

Një veteran i Luftës së Dytë Botërore, 94-vjeçar ka bashkëbiseduar me njerëz të ndryshme në Reddit AMA, së bashku me ndihmën e nipit të...

Enigmë që po çmend internetin: Sa shalqij ka në këtë foto?

Kjo enigmë duket e lehtë në shikim të parë, por është shumë më e komplikuar se sa duket. Nëse e zgjidhni për 1 minutë,...

Varreza më e vjetër myslimane gjendet në Europë

Antropologët besojnë se kanë gjetur varrezën më të vjetër myslimane që është zbuluar deri më sot. Ajo daton në shekullin e tetë para Krishtit....

Në Turqi filmohet një krijesë e çuditshme (Video)

Videoja e cila është shfaqur në YouTube, është filmuar në Turqi nga një person i cili më pas e bëri publike. Sipas tij kjo krijesë...

Ky kimik ka shpëtuar mijëra fëmijë, ja përse (Foto)

Në vitin 1991, kompania BIC ia kishte prezantuar botës dizajnin e saj të ri, e i cili nuk do të vërehej nga shumica e...

Momenti i pazakontë kur rinoçeronti godet makinën me turistë (Video)

Rinocenti sulmon një makinë, ky është rezultati i arritur teksa disa turistë shkuan për vizitë në parkun në Namibi. Kjo video është bërë nga një...

Vetura përplas keq kalimtarin, athua mbeti gjallë? (Video)

Një motorist ka filmuar momentin dramatik se si një burrë është përplasur nga një makinë teksa kalonte rrugën. Video ka hapur shumë debate në internet,...

Shikoni si e kafshoi gjarpëri këtë fëmijë (Foto)

Një nënë që u zgjua nga britmat e djalit të saj, u tmerrua kur e pa vogëlushin e shtrirë në shtrat dhe një piton...

Shikoni “Range Rover” duke kaluar mbi urën e letrës (Video)

Duket e pabesueshme, mirëpo Range Rover i rëndë 2374 kilogramë ka kaluar mbi një urë të ndërtuar vetëm nga letra. Kompania britanike “Land Rover” ka...

10 – vjeçari që po shndërrohet në “gur” (FOTO)

Një djalë i vogël nga Kolorado po shndërrohet dalëngadalë në gur. Jaiden Rogers vuan nga një sëmundje lëkure kaq e rrallë, sa ky është rasti i...

Pse dy prej shkronjave të tastierës kanë shenja të veçanta?

Të gjithë e kanë vënë re se në tastierën e kompjuterit, shkronjat F dhe J kanë një pjesëz të ngritur në sipërfaqen e tastit....

10 histori të pabesueshme rreth Vladimir Putinit (Foto/Video)

Vladimir Putin është një nga liderët më të njohur të kohës sonë. Ai gjithashtu është një nga më shqetësuesit. Në vitet e fundit, Putin...

Nuk do ta besoni kush është njeriu më i pasur i...

Bill Gates mund të cilësohet sot njeriu më i pasur në botë, por ai nuk është më i pasuri i të gjitha kohërave. Në fakt,...

Zbulohet sekreti i “sikletshëm” i Hitlerit: Ja pse nuk zhvishej kurrë...

Një tjetër zbulim është bërë për diktatorin Adolf Hitler. Bëhet fjalë për penisin e tij. Sipas një studimi të bërë së fundmi Hitleri vuante nga...

Një shkencëtar gjerman vërteton një mrekulli në Islam

Një raport për pikënisjën e njeriut dhe ringjalljën pas vdekjës. Kur’ani dhe shumë hadithe të Muhammedit a.s.flasin për shumë ngjarje dhe fakte të shkencës së...

“Balona” e parë e shqiptarit fluturoi nga kodrinat e Zarbincës së...

Masurica ishte novator edhe i gjërave të tjera para një shekulli e gjysmë Mulla Hasan Masurica ishte vizionar i madh. Qysh në vitin 1900 ka...

Shtëpia e mbrapshtë më unikja që keni parë ndonjëherë (Video)

Njerëzit në Taipei,  vizituan një shtëpi tre katëshe por një të tillë rrallë që mund të keni parë diku. Është gjithnjë arsyeja e të qenurit...

Dhjetë fakte interesante të monedhave kesh

Paratë kesh po zëvendësohen nga kartelat elektronike, por me siguri ata janë përsëri të preferuara nga shumë persona. Në vijim Bota sot u sjell...

Kafshët unike që nuk do ta besoni se ekzistojnë (Foto)

Natyra është e mbushur me surpriza. Nëse mendoni se i keni parë të gjitha, atëherë gaboheni. Më poshtë kemi një përzgjedhje të kafshëve vërtetë të...

Dy vjeçarja mbyllet aksidentalisht në arkën e bankës (Video)

Pamjet e një videoje dramatike tregojnë se si ekipet e zjarrfikjes nxitonin për ta liruar një vajzë dy vjeçare nga brendia e një arke...

Ja si do të jetë modeli i ri i “Mercedesit” (FOTO)

Këtë të dielë Mercedesi ka prezantuar makinën e sezonit të ri të "Formula 1". Nuk po zhvillohen më prezantime në prani të mediave. Skuadrat e...

Ky është rrëfimi rreth gruas më brutale që ka njohur bota

Madam LaLaurie gjymtonte dhe torturonte brutalisht robërit në tavanin e vilës së saj trekatëshe në Nju Orleans. Legjenda thotë se ajo vrau edhe burrat e...

Astronautët dëgjuan zëra të pashpjegueshëm në hënë (VIDEO)

Ekuipazhi i misionit Apollo në hënë ishte tmerruar kur kishin hasur në transmetime të çuditshme të ngjashme me muzikën që vinin në kufjet e...

Tatuazhe romantike apo të çuditshme?! (FOTO)

Thonë se çiftet që bëjnë tatuazhe të përbashkëta, rrinë përgjithmonë së bashku. Të paktën kjo është ideja që ato mbartin. Ja cilat janë disa...

Kjo është vrasësja më e egër e historisë

Me gjasë, ky është rrëfimi rreth gruas më brutale që ka njohur bota Delphine LaLaurie. Madam LaLaurie gjymtonte dhe torturonte brutalisht robërit në tavanin...

Tronditëse: Momenti kur djaloshi që nuk dinte not, mbytet në lumë...

Në Manila të Filipineve, një fëmijë është mbytur në ujë, pasi ka hyrë në lumë pa ditur not. Jhayron Malayao është inkurajuar nga shokët, që...

Në këtë fshat banorët kanë shitur nga një veshkë

Fshati Hokse në Nepal është aq i varfër, sa që të gjithë banorët kanë shitur nga një veshkë. Për shkak të këtij fenomeni, Hokse...

Momenti kur prezantuesja gris pa dashje posterin 150 mijë paund (VIDEO)

Në këtë video do të shini momentin kur prezantuesja e motit në emisionin “Good Morning Britain” gris pa dashje një poster shumë të rrallë. Siç...

Lumi që vlon nga nxehtësia (FOTO)

Ky lumë i gjetur në zemër të Amazonës është jashtëzakonisht i nxehtë saqë vlon. Thuhet se nëse fut dorën në këtë lumë, merr djegie...

Japonezi mbjell mijëra lule rozë për bashkëshorten e verbër (Foto)

Toshiyuki Kurokiut iu desh një dekadë e tërë për të ndërtuar një tablo mahnitëse me lule rozë për bashkëshorten e tij, pasi ajo u...

23 librat që duhet lexuar, sipas Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, ka propozuar 23 libra të cilët nuk duhet lënë pa lexuar pasi që përmbajta e tyre është e mrekullueshme dhe shumë domethënëse. Përmbajtja...

Problemi që la pa mend internetin

Ky është kuici matematikor i frutave, i cili ka lënë pa mend 2 milionë përdorues të internetit. A gjeni dot zgjidhjen? Mollë, banane dhe arrë kokosi....

A do guxonit të kërcenit në vendin më të tmerrshëm të...

Më e çuditshmja është se për mijëra vjet ka furnizuar ujë pa pushim, raporton lajmi.net. Përgjatë viteve vendi është bërë vendi më i pëlqyer për...

Ndërtesa më e lartë në botë do të jetë në Tokio...

Një ndërtesë e re, e projektuar për t’u ndërtuar në Japoni, mund të bëhet më e larta në botë. Qiellgërvishtësja e Tokios, nëse ndërtohet,...

Dreri që imiton çdo lëvizje të gruas (Video)

Ky dre duhet t’i uli ato këmbë! Klipi qesharak tregon momentin e pabesueshëm se si një dre në borë imiton çdo lëvizje të gruas që...

Shkenca: Libri qetëson më shumë se një pilulë gjumi

Në një botë të rrethuar me ekrane televizive, celularë të mençur, ti bëhu pak më ndryshe. Shijo kënaqësinë e të lexuarit një libër të mirë,...

Shqiptarët raca më e bukur në Europë (Foto)

Revista “Sia” shkruan se shqiptarët janë raca më e bukur në Europë. Vajzat shqiptare janë shumë të bukura, me flokë të errët dhe hera...

Krijesa e frikshme që po habit botën (FOTO)

Një fotograf nga Newcastle, ka fotografuar një krijesë në një liqen australian në perëndim të vendit. Ai është Ethan Tipper dhe ka postuar fotografinë...

Çfarë domethënie ka ky shkrim mbi këtë shpatë

Historianët në Muzeun britanik janë duke u munduar që ta zbulojnë domethënien e një mbishkrimi që gjendet në një shpatë të çeliktë, që u...

Në Kinë lind një viç me dy koka

Një viç i lindur me dy koka ka tronditur fermerët e një fshati të vogël. Ky viç është lindur nga lopa e cila ka pjellë...

Operohet vajza e lindur me tri këmbë (Foto)

Në Delhi të Indisë është operuar me sukses një vajzë, e cila ka lindur me një këmbë të tretë, të vendosur në shpinë. Vajaz Senda...

FOTO: Pas operacionit, burri kërkon të pijë alkool. Shkon e blen...

Rusët janë të njohur si përdorues të çmendur të alkoolit pasi një pacient i cili sapo kishte dalë nga salla e operacionit i ka...

Shtëpia hit! Duket e thjeshtë nga jashtë, shikojeni brenda (FOTO)

Kjo shtëpi mahnitëse është bërë hit tanimë. Ja kuzhina, dhoma e gjumit dhe tualeti. Është e pabesueshme kur e sheh se sa e vogël...

Diamanti rekord prej 404 karat, ja sa kushton

Kompania australiane “Lucapa Diamond Company” ka gjetur diamantin më të madh në të gjithë Angolën. Për gjetjen e këtij diamanti janë dashur 8 vite...

Nëse keni frikë nga lartësitë, mos e shikoni këtë (Video)

Nëse keni frikë nga lartësitë, atëherë kjo video do ju rrëqethë plotësisht. Këta të rinj që janë pjesë e një grupi të mbushur me ‘njerëz...

Elefantët që pikturojnë në mënyrë të mahnitshme (Foto)

Bëhet fjalë për projektin e të rinjve nga Tajlanda të cilët kanë dashur të tregojnë se elefantët janë të aftë të pikturojnë. Krijesa mjaft...

Ja si rrëshqet makina në akull (VIDEO)

Një drejtues automjeti ka shpëtuar për mrekulli teksa aksidenti ku u përfshi është regjistruar nga kamerat. Në këtë video shihet mjeti tip “Citroen Saxo” ngjyrë...

Historitë më rrënqethëse në Wikipedia

Është e lehtë që të biesh në një vrimë të Wikipedia-s nëse fillon të kërkosh diçka aty. Shkove të shikosh se cili actor luan...

Gjyshja diplomohet me pikët maksimale në moshën 88-vjeçare

“Sa të rrosh do të mësosh”, thotë një shprehje e vjetër. Më shumë se për të këdo, kjo thënie duket se vlen për italianen...

Xhelozia e gruas së Dostojevskit

Ai kontrolloi xhepat dhe nxori që andej një copë letër të vogël, mbi të cilën qe shkruar diçka me laps. Duke dashur të di...

Çfarë fshihet në dizajnin e biskotave më të shitura të shekullit,...

Tre miliardë konsumatorë në vit blejnë paketime të Oreo’s, duke e bërë atë ëmbëlsirën më të shitur të shekullit 20. Por, askush nga këta...

Pse ende s’e dimë se çfarë ka brenda piramidave?

Me dhomat e tyre të fshehta, piramidat e Gizës duhet ende të zbulojnë të gjitha sekretet e tyre. Si është e mundur kjo? “Më në...

Gruaja bie në lum me fëmijën e saj, çfarë ndodh është...

Ky është momenti mahnitës kur katër meshkuj kërcejnë në lum për të shpëtuar një grua dhe fëmijën e saj të cilët gjendeshin në veturë. Meshkujt...

Krimineli identik me spikerin e lajmeve (VIDEO)

Gjatë një edicioni lajmeve në BBC u shfaq në ekran fotografia e një grabitësi të rrezikshëm. Por, ajo që bie më shumë në sy...

Ujku gjigant puth punëtoren e parkut (Video)

Kur një ujk ju afrohet në fytyrë, kjo është një arsye e mirë për tu tmerruar. Por punëtorja e parkut të kafshëve të egra Danielle...

Qyteti pa stres: Nuk ka pare, vetura, politikë (Foto)

Në shtetin indian Tamil Nadu, ekziston një qytet eksperimental që quhet Auroville, ndryshe i njohur si qyteti i lindjes së diellit. Ky qytet është themeluar...

Bill Gates punëtorëve ua mbante mend tabelat e veturave

Bill Gates ka zbuluar se si i kishte kontrolluar punëtorët e tij, duke mbajtur mend tabelat e veturave të tyre, për t’i shikuar kur...

Teoria e Ajnshtajn’it vërtetohet: Zbuluohen valët gravitacionale që dalin nga vrimat...

Shkencëtarët ditë më parë kanë paralajmëruar për se mund të jenë gati për të njoftuar se ata kanë vërejtur disa valë gravitacionale në strukturën...

Titanik 2 do të lundrojë në vitin 2018 – ja çfarë...

Ky version i ri i anijes quhet Titanik 2, dhe ajo u krijua nga ideja e një miliarderi nga Australia, Clive Palmer dhe kompania...

Momenti kur dallga 30 m godet anijen me ekuipazh në bord...

Video dramatike tregon se si është të goditesh nga dallgë të forta teksa je brenda në anije. Klipi është filmuar nga një burrë që qëndronte...

Bebi takon për herë të parë binjakun e babait, e ka...

Një fëmijë 16-muajsh është çoroditur plotësisht kur takoi vëllanë binjakë të babait të tij, pasi e kishte pothuajse të pamundur t’i ndante dy burrat...

Të dashuruarit u ndanë gjatë luftës, takohen pas 70 vitesh

Pas 70 vitesh, një 93-­vjeçar ka përqafuar për herë të parë të dashurën që kishte gjatë kohës së luftës. Kjo është historia e një...

Gafa e rëndë e Top Channel me “kokëderrin” Edi Rama

Titrat e lajmeve gjithmonë bëjnë çudinë më të madhe në televizionet Shqiptare, shpesh ato të lajmeve flash që ndoshta mund të arsyetohen për shkak...

+16/Ja si djalli pushton këtë familje VIDEO-HORROR

Latoya Ammons, pronare e një shtëpie ka pretenduar se aty ka demonë të cilët e detyronin atë dhe tre fëmijët e saj të recitonin...

Të enjten pritet të dëshmohet teoria e Albert Ajnshtajn

Thuhet se në univers ekzistojnë disa ‘valë’ të pakapshme në strukturën e hapësirës dhe kohës, që janë krijuar nga objekte masive në univers. Por...

Valët gravitacionale. A mund të vërtetohet teoria e Ajnshtajnit?

Shkencëtarët mund të jetë gati në  zbulimin e të ashtuquajturave valë gravitacionale, që janë  valë të pakapshme në strukturën e hapësirës dhe kohës, që...

Mrekullia, ushtari mbijeton pas 6 ditëve nën dëborë në Himalaja

Një nga dhjetë ushtarët që i kishte zënë poshtë një ortek në Himalaja mbijetoi për 6 ditë, i zhytur 8 metra nën dëborë. Forcat...
video

Shikoni se si e tërheq fëminë Flamuri Kombëtar Shqiptar! Nuk thonë...

Shikoni se si e tërheq fëminë Flamuri Kombëtar Shqiptar! Nuk thonë kot: Gjaku nuk eshte ujë https://youtu.be/A4VDM1JYKcY

Avioni nuk ulet dot në pistë, qëndron 1 orë në ajër...

Ky është momenti kur një piloti i është dashur të pezullojë uljen e avionit në pistë, si pasojë e stuhisë “Imogen” në Britaninë e...

A janë këto shpjegimet më të çuditshme që keni dëgjuar për...

Mund të jetë e vështirë për të besuar se si këta njerëz, të cilët ne i njohim kryesisht ndryshe, kanë bërë edhe jetë të...

Leopardi hyn në shkollë, plagos 6 persona në Indi (VIDEO)

Në një shkollë të qytetit indian, Bangalore, ka hyrë një leopard duke plagosur 6 persona të cilët po përpiqeshin ta kapnin. Sipas mediave vendase, një...

Brenda 3 orësh, 34-vjeçarja bëhet nënë dhe gjyshe

Një grua në Britaninë e Madhe ka pasur mundësinë të përjetojë dy eksperienca më të bukura e më të veçanta, brenda 3 orësh. Kjo është...

Ja dhe loja sekrete e “Facebook”-ut

Rrjeti social “Facebook” ka një lojë sekreteshahu, në aplikacionin e saj dhe çdokush mund të luajë. Drejtues të rrjetit social janë shprehur: “Gjithçka që...

15-vjeçari pa duar luan në piano në mënyrë të përkryer (Video)

Një adoleshent ka treguar aftësitë e tij të jashtëzakonshme në piano, edhe pse nuk ka duar. Alexey Romanov, i cili jeton në Rusi nisi të...

Pagoi 7 mijë dollarë për t’i vrarë bashkëshorten, shokohet kur e...

Pesë ditë më parë, bashkëshorti i Noela Rukundo-s, kishte paguar dy vrasës për të ekzekutuar bashkëshorten e tij për arsye ende të pa ditura....

VIDEO/ Supergjyshja që bën gjimnastikë si një 20-­vjeçare

Johanna Quaas është emri i gjimnastes më të vjetër në botë. Ajo ka lindur në vitin 1925 dhe është plot 95 vjeç. Shumica e grave...

Ky është qyteti ku nuk lejohen telefonat…dhe është në SHBA

Imagjinoni sikur t’ju duhej të bënit plane për një mbrëmje jashtë me miqtë duke shkuar më këmbë te shtëpia e tyre dhe t’i flisnit...

10 fëmijët e pasur shqiptarë

Këta janë trashëgimtarët e pasurive të njerzve më të fuqishëm ne vend.Ata  trashegojne pasurite e babait te tyre dhe pronar te bizneseve. Adela Masha E bija e Lulzim...

Hotelet më të pazakonta që nuk do ta besoni se ekzistojnë...

Në vendet më të çuditshme dhe me pamjen e strukturën më të pabesueshme, ja cilat janë 12 hotelet më të veçanta në botë. Nga...

Enigmë që ende nuk ka zgjidhje: Cila është nëna në këtë...

Kaylan Mahomes nga Indianopolis (SHBA) ka vendosur në rrjetet sociale një selfie të shkrepur në veturë, bashkë me nënën dhe motrën e saj binjake,...

Sali Berisha, tashmë edhe si model flokësh

Përveç se e ka në zemër, një djalë i ri ka vendosur ta ketë edhe në kokë ish-kryeministrin Sali Berisha. Berberi i quajtur Sebastjan ka...

Kuma, qeni që ndërron çdo ditë modelin e flokëve (Foto)

Qeni i quajtur Kuma, ka mbi 25 mijë ndjekës në “Instagram”. E zonja e tij ia ndërron modelin e flokëve çdo ditë. Duhet thënë se...

Fitoi lotarinë 63 milionë dollarë, pas 7 muajsh fituesi ende nuk...

Fituesi i lotarisë amerikane prej 63 milionë dollarësh në Kaliforni është konsideruar i humbur pasi nuk është paraqitur për të tërhequr këtë shumë marramendëse. Bileta...

Nëna dhe vajza bashkohen pas 80 vitesh

Kishin kaluar më shumë se 80 vjet qëkur 96-vjeçarja Lena Pierce nuk kishte parë vajzën e saj. Mirëpo, vetëm pak ditë më parë gjërat...

Déjà-vu në politikën gjermane për refugjatët

20 vjet më parë më shumë se 400.000 vetë erdhën prej luftës në Bosnje si refugjatë në Gjermani. Ata kanë hasur në probleme të...

VIDEO: Tiranë, hajduti vjedh një Iphone dhe largohet qetësisht

Kjo video tregon se si një person, vjedh një Iphone 5 C. Grabitja ka ndodhur në një dyqan pranë Unazës së Re. Video është postuar nga...

Janë fëmijë, por duken si të moshuar (Foto & Video)

Një vajzë 7 vjeçe dhe një djalë 18-muajsh, motër e vëlla, vuajnë nga një sëmundje e rrallë e cila i bën ata të duken...

Zgjohet papritur në mes të natës, njëvjeçarja shpëton familjen

Zgjimi i fëmijëve të vegjël gjatë natës nuk është e dëshirueshme nga prindërit, por në këtë rast, zgjimi i një vajze të vogël ka...

Turqi, ulliri i vjetër 1652 vjet akoma jep prodhim

Njëri nga pemët më të vjetra në botë të ullirit gjendet në vendin Kirkagac, në provincën Manisa në Turqi, ndërsa shumë shkencëtarë thonë se...

Pse Kurani është dëshmi se Islami është fe e paqes?

Të ashtuquajturit grupet e Xhihadit, që konsistojnë me muslimanë ekstremistë të çdo sekti: Selefi, Vehabi, Al-Kaida, Taliban, ISIS dhe më shumë, e konsiderojnë veten...

Mësuesja zhvishet para fëmijëve, ja arsyeja interesante! (VIDEO)

Kjo mësuese holandeze i ka habitur të gjithë ata, që kanë mundur ta shikojnë këtë video të saj, e cila është bërë virale në rrjetet...

“Kërcimi i çmendur”: Ky fëmijë po mahnit rrjetin (Video)

Nja djalosh 7-vjeçar nga Filipinet ka çmendur rrjetin me lëvizjet e tij. John Phillip Bughaw ndryshe Balang, ka regjistruar një video ku kërcen me...

Foto: Multimilioneri e bën pronën e tij të vizitueshme që të...

Një multi-milioner shpreson të kursejë mbi 400.000 sterlina nga tarifat e agjencisë pasurive duke shitur shtëpinë e tij në internet me një vlerë rekord. Prona...

Ja si vidhet supermarketi pranë Librit Universitar (VIDEO)

Një video e kamerave të sigurisë në një supermarket në Tiranë tregon sesi një klient vjedh një shishe pije të shtrenjtë. Pamjet janë kapur...

Turist për 10 vite. Fiton 260 mijë euro me vetëm 2...

Italia e merr shumë seriozisht promovimin e ​Turizmit kështu në Askoli një grua ka fituar 260 mijë euro per të prishur në 10 vite. Shorteu...

30 qytetet më të bukura në botë, mes tyre edhe një...

Agjencia turistike japoneze “JATA”, ka publikuar listën e 30 qyteteve më të bukura në botë. Në këtë listë është përfshirë edhe qyteti i Beratit....

Bebja që do t’ju habisë (VIDEO)

Sloan, kjo bebe 14 muajshe po mëson se si të bëjë ski. Familja i bëri dhuratë një “snowboard” si shpërblim që mësoi të ecë. “Nuk...

Në këtë qytet e vendos berberi se kur do të martohesh

Prej 6 vitesh në qytezën Mihalgazi të Eskishehir-it datat e dasmave i vendos berberi Rıza Tek. Tek i cili prej 30 vitesh ushtron profesionin e...

Një re gazi po lëviz me shpejtësi marramendëse drejt nesh

Një re e padukshme gazi është duke lëvizur me shpejtësi prej miliona kilometrash në orë drejt Rrugës së Qumështit. Megjithatë, nuk ka arsye për...

Trafikanti që rrëmbeu 22 fëmijë dënohet me ekzekutim

Gjykata më e lartë në Kinë, Gjykata Supreme e Popullit e ka dënuar me ekzekutim, një burrë i cili ka rrëmbyer 22 fëmijë. Për pesë...

Europa po përjeton të nxehtin më të madh që nga periudha...

Kërkuesit thonë se jo vetëm që 2015-a ishte viti më i nxehtë në historinë botërore, por gjithashtu kontinenti europian nuk ka përjetuar temperatura kaq...

Pse stuhitë e dëborës janë dyfishuar në 20 vitet e fundit?

Kërkuesit kanë përllogaritur se numri i stuhive të dëborës është dyfishuar në këto dy dekadat e fundit, ndërsa me ngrohjen globale pritet që ato...

Ariu në kafaz i tërheq dhe i ha dorën (Video)

Ky është momenti shokues kur një ari në kafaz i tërheq dhe i ha dorën një burri. Pamjet e publikuara në Live Leak janë...

Shtëpia më e vjetër se 300 vjetë, shikoni si duket mbrena...

Kjo shtëpi gjendet në Cornwall, Britani të Madhe, dhe është ndërtuar në vitin 1680. Mund të duket si e vogël nga jashtë, por përbrenda do...

Merr lajmin se do t’i lindë djalë, ja si reagon babai...

Një burrë në Nju-Jork humbi ndjenjat kur mësoi se do të bëhej baba i një djali, pas katër vajzave. Julio Pena, 38 vjeç, dhe e...

Ja popujt më gjaknxehtë në botë, ja renditja e Shqipërisë dhe...

Vendet që janë atdheu i njerëzve më gjaknxehtë në botë janë kryesisht në kontinentin e Amerikës Latine. Ky është rezultati i një studimi, të...

“Edhe një se u mbushëm!”, 35 fëmijë në një fuoristradë (VIDEO)

Videoja e mëposhtme tregon çastet kur 35 fëmijë dalin nga një makinë tip “Uaz”. Mendohet se filmimi është bërë në një zonë rurale të Mongliisë Në...

Fëmija 4-muajsh fillon të flasë, ja fjala e parë e tij...

Një foshnjë që është vetëm 4 muajsh po i mahnit të gjithë, pasi shfaqet duke folur në krahët e mamasë së tij. Klipi i adhurueshëm...

Historia e hidhur e albinëve, vriten për shkak të dukjes

Personat e lindur si albinë - një gjendje e rrallë e lindur që çon në mungesë të pigmentit në lëkurë, flokë dhe sy, përballen...

Këto janë tre vendet më të shtrenjta të botës

Hong Kongu, njëkohësisht provincë autonome e Kinës, është shpallur vendi më i shtrenjtë i botës. Kjo është vërtetuar nga sondazhi i bërë prej agjencisë...

Hajduti akrobrat, tenton arratisjen duke u hedhur mbi çati

Një hajdut akrobat ka përfunduar në prangat e policisë pas një tentative vjedhjeje në Milano. Pasi është kapur në flagrancë ai ka tentuar që...

Arrestohet i riu, e shfrytëzonte të fejuarën për prostitucion

Policia e Vlorës ka goditur një bazë kriminale që merrej me shfrytëzimin e prostitucionit. Sipas njoftimit zyrtar, bëhet me dije se në kuadër të...

Kjo foto ka ngjallur shumë debat

Kjo foto e mrekullueshme është shkrepur në Ishullin e Madeiras në Portugali. Është një re e madhe që duket sikur ka marrë formën e...

Londër, Shtëpia luksoze në pemë

Të gjithë pushuesit dhe banorët e zonës mund të shijojnë një eksperiencë ndryshe në zemrën e Londrës. Kompania Virgin Holidays ka krijuar një shtëpi...

Jeta në fshatin më të ftohtë të botës (temp. mesatare -50)...

Mirë se vini Oimiakon, fshati më i ftohtë në botë, i cili gjendet në lindje të Siberisë. Këtu temperatura mesatare e janarit është -50 gradë...

Hajduti më budalla i të gjitha kohërave (VIDEO)

Grabitësi më budalla i të gjitha kohërave? Edhe mund. Hyn në një dyqan dhe kërkon që ti jepen paratë. Por me pistoletën që mban...

Kjo godinë kushton 600.000 sterlina, brenda është mrekullia vetë/ FOTO

Në plan të parë duket thjesht si një shtëpi modeste por në brendësi është me të vërtetë një rezidencë e vërtetë. Ajo kushton të paktën...

Nëse fjalëkalimi i Facebook-ut tuaj është në këtë listë, ndërrojeni menjëherë...

Kompania për menaxhimin e fjalëkalimeve SplashData e ka publikuar listën e saj vjetore me fjalëkalimet më të zakonshme të vitit 2015. Lajmi.net e sjellë për...

Prekëse: Adoleshenti shpërthen në lot kur e kupton se është gjallë...

Kjo video prekëse tregon momentin kur një adoleshent shpërthen në lot pasi zgjohet pas një operacioni të transplantit të zemrës. Kur e kupton se...

Luftë titanike mes tigrit dhe gjarpërit, shikoni kush del fitues

Në një video të publikuar në YouTube në kanalin Animal Attack, shikuesit mund të kenë mundësi të shohin incizime të ndryshme të pitonëve, tigrave...

Një grua shkatërroi tiketën fituese të 33 milionë funtev

Një grua ka pohuar se ka humbur një tiketë lotarie fituese - me vlerë prej 33 milionë funteve. Sipas ditores The Guardian, ajo po kërkonte...

Kështu duket nga Gjithësia, stuhia e borës që po terrorizon Amerikën...

Stuhia e tmerrshme që ka kapur bregun lindor të SHBA-ve, është regjistruar ndryshe nga astronauti Scott Kelly. Ai bëri disa fotografi nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor,...

Ja si e pësoi femra që deshi të imitojë Tarzanin (Video)

Një femër, duket se është adhuruese e madhe e Tarzanit, i cili njihej për shkathtësitë e tij duke u hedhur me litar nga një...

Publikohet për herë të parë: Kjo është këmbëza bërthamore

Ky burrë është ngarkuar me detyrën e ruajtjes së këmbëzës së arsenalit bërthamor britanik. Lejtnanti Woods duhet të jetë gati çdo në moment për të...

Përdorimi i dronëve

Dronët nuk janë më vetëm një lodër për të apasionuarit ose armë për ushtrinë - prototipet e fundit tregojnë se ato mund të përdoren...

OPINIONE