2 C
Skopje
Tuesday, November 13, 2018

Kuriozitete

Dëshironi të humbni barkun? Këto tri ndryshime të rëndësishme do t’ju...

Indet dhjamore të cilat gjenden thellë në bark janë lloji më i keq, sepse nxisin inflamacionin dhe mund të dëmtojnë zemrën. Në anketë të cilën...

Ja çfarë nuk dini për ëndrrat

Mund të mësosh teksa ëndërron Shkencëtari i famshëm Nikola Tesla flinte vetëm 2 orë në ditë. Ç’është më interesantja ai ishte në gjendje që përgjatë...

Ja shenjat që tregojnë se ju do të pasuroheni shumë shpejt

Të gjithë kanë mundësi për t’u bërë të pasur, por jo të gjithë dinë ta shfrytëzojnë këtë mundësi, të paktën kështu mendon Steve Siebold,...

A e dini përse bebet pushojnë së qari sapo i merrni...

Të kesh në shtëpi të porsalindurin do të thotë shumë net pa gjumë. Ky është shkaku përse bebja juaj hesht kur me të ngrykë ngriheni...

Rrëfimi prekës i shoqërisë së rrallë mes një myslimani dhe një...

Postimi shoqërohet me foton e këtyre dy personazheve, të realizuar në vitin 1889. Në të shihet Ahmedi mysliman, i verbër, duke bartur mbi shpinën...

Kush është Iluminati?

lluminati, ose më saktë "Rendi i Illuminati" , ishte emri i një shoqërie sekrete Bavareze të shekullit të tetëmbëdhjetë. Sipas historiografisë zyrtare, ajo u krijua...

Si ta testoni baraspeshën

Tentoni që përmes këtyre këshillave të përcaktoni baraspeshën tuaj... Qëndroni drejtë, këmbët duhet t’i keni të afruara, kokën drejtë, duart për trupi. Ngriteni njërën këmbë,...

Mosha kur do ta përjetoni seksin më të mirë të jetës

Pas moshës 21, nuk është se ndiheni më edhe aq të gëzuar kur vjen festa e ditëlindjes. Por, kjo gjë do të ndryshojë tani. Një...

Nëna, babai, djali, mjekja dhe krimi

Një nënë pret telefonatën nga djali i saj adoleshent. Ai është në burg duke vuajtur dënimin e përjetshëm për një vrasje. Ajo kujton momentin...

Arsye për të ndryshuar punën

Të lësh punën apo të pushohesh është një nga situatat më stresuese të jetës së njeriut. Ju mund të keni dhënë vite të jetës...

Zhgënjimi dhe ngritja në detyrë Problemi: Posti, që kaq kohë pritët me padurim dhe për të cilën punuat kaq shumë si përfundim iu dha koleges juaj....

Të heshtësh apo jo gjatë seksit?

Dikush gjatë seksit “hesht sikur peshku”, mirëpo ka edhe të tillë që janë të zhurmshëm aq sa që tërë fqinjët e dinë që “aksioni”...

Shtëpitë e ndërtuara nën dhe gjithnjë e më të popullarizuara –...

Do t’jua tregojmë se si duken shtëpitë e tilla në Zvicër, Britani të Madhe, SHBA, Zelandë të Re, Ekuador, Tunizi… Disa janë shumë moderne,...

Si të mbroheni kur dikush tenton t’ju grabitë me armë? (Video)

Grabitjet me armë në rrugë janë të shpeshta në çdo vend të botës, dhe padyshim se nuk janë aspak të kënaqshme. Megjithatë, ndonëse gjëja më...

Kjo është puna me e mirë në botë, për dy muaj...

Mund të konsiderohet puna më e mirë në botë. Bëhet fjalë për të bërë ski për dy muaj në tre kontinente, kundrejt shumës prej...

Lajm shokues për meshkujt! Ja çfarë ndodh me spermën e tyre

Numri i spermatozoideve te meshkujt e Amerikës Veriore, Evropës, Australisë dhe Zelandës së re është zvogëluar deri në 60% mes viteve 1973 dhe 2011,...

Ngjyrat më të mira të mureve për çdo dhomë

Kur ndryshoni ngjyrat e mureve, mbase nuk do të jetë keq të merrni parasysh faktin që nuancat e ndryshme ndikojnë në humorin e mirë. Studimi...

Mrekullitë e shegës, sipas mjekësisë tradicionale kineze

Në fillim të vjeshtës, shega është mbretëresha e frutave. Ajo përmban taninë, sheqer, proteina, vitaminë C etj. Shega përmban pothuajse dy herë më shumë...

Nuk dini si t’i përdorni mbetjen e verës dhe rregullisht e...

Gjashtë mënyra se si ta përdorni edhe pikën më të fundit. Pas festës ju mbeten më shumë shishe me nga pak verë në to, deri...

Kujdes! Ky përbërës në pastën e dhëmbëve shkakton kancer në zorrën...

Kohët e fundit, studiuesit kanë marrën nën studim, kimikatin e triklosait, që ndodhet në pastën e dhëmbëve. Nga studimet e fundit u...

Pesë poza seksi për të cilat nuk do t’ju nevojitet kurrfarë...

Nuk do t’ju nevojiten më anëtarësime të shtrenjta nëpër palestra, por vetëm pak kreativitet me partnerin. Ijët nga poshtë Femra duhet patjetër të mbështetet në duar...

VIDEO që po thyen rrjetin: Shikoni si prezantohet uragani, ajo që...

Uragani “Florence” ka nisur të godasë brigjet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Imazhet që vijnë nga SHBA janë befasuese. Uragani ka një fuqi shkatërruese. Se sa...

I burgosuri që po qmend botën, ja sa gardiane i la...

Katër gardiane të një burgu në Baltimore të Shteteve të Bashkuara ngelën shtatzënë me të njëjtin të burgosur Rojet femra ishin mbuluar nga dhurata prej...

VIDEO/ UFO ekspozohet gjatë uljes së avionëve në aeroplan mbajtëse

Një projekt i qeverisë së SECRET-it është ekspozuar nga një pilot amerikan, që zbulon një avion supersonik, sipas pretendimeve në internet. Videoja e kapur nga...

Njihuni me 50 kuriozitet më të mëdha të botës

Shpesh njerëzit takohen me kuriozitete të rralla që ndodhin nëpër Botë. Disa mbesin mister kurse disa të tjera shpjegohen në mënyra të ndryshme, më...

Del lista, zbuloni kush është shqiptari që është pjesë e Iluminatit

Prej shekujsh njerëzit janë apasionuar pas teorive konspirative. Gjithmonë kanë menduar se disa shoqëri sekrete e drejtojnë botën në hije. Historitë me Kalorësit Templarë, masonët dhe...

VIDEO/ E frikshme në Greqi, shembet shkëmbi në plazh, dhjetëra pushues...

Ky është momenti kur faqja e një shkëmbi në plazhin e famshëm “Shipwreck” të Greqisë shembet dhe frikëson pushuesit. Videoja, e incizuar dhe publikuar në...

VIDEO/ Foshnja ndal vajin kur dëgjon muzikën e Ligës së Kampionëve

Duket se muzika e Ligës së Kampionëve rregullon gjithçka. Një video e publikuar nga SPORTbible, tregon një foshnje duke qarë përderisa nëna e saj provon...

Zbulohet varri i vajzës së Faraonit në Egjipt

Dhoma e varrit 3700 vjeçare e vajzës së Faraonit besohet të jetë gjetur pranë të rrënojave të një piramide të zbuluar së fundi në...

Një e treta e të rinjve nuk lexojnë më libra për...

Një e treta e adoleshentëve në SHBA nuk kanë lexuar një libër për kënaqësi në të paktën një vit, sipas një sondazhi të ri...

Alarmojnë shkencëtarët: Toka shumë shpejt do të ndalojë së rrotulluari

Njerëzimi do të zhvendoset dhe do të jetojë në Mars. Miliarderi Elon Musk ka bërë publike planet e kompanisë se tij “SpaceX” për të...

Shqiptarët shpikin teknologjinë më të madhe, e kthejn ujin në zjarr...

Diçka shumë interesante po vjen. Bota shqiptare po çudit edhe amerikanet me zbulimin e fundit që kanë bërë disa studijues nga Vlora. Kjo është...

Kamera xhiron gjithçka: Pronari i dyqanit e lufton hajnin me armë

Është publikuar një video shokuese që shfaq një hajn teksa sulmon pronarin e dyqanit. Madje, në një moment, personi i dyshuar e ka goditur me...

Papagalli i arratisur e shan zjarrfikësin

Një aksion i pazakontë i shpëtimit të papagallit u zhvillua në Kanada. Papagallit, i cili si duket nuk i shkohej në shtëpi, nuk iu...

Qeshni me lotë… ja si shqiptarët e përballojnë vapën/FOTO

Këto ditë të nxehta të gushtit, të bëjnë që ta mendosh dy herë para se të dalësh nga shtëpia. E nëse jemi të detyruar që...

A është kjo dasma shqiptare më e veçanta për këtë verë?

Vera zakonsisht tek shqiptarët njihet edhe si sezona e dasmave. Kështu shumë çifte duan që dita e tyre më e rëndësishme të jetë e veçant,...

Ekspertët: 10 përfitimet e pirjes së ujit me limon esëll

Limoni përmban vitamina C, një antioksidant, i cili mbron qelizat kundër efekteve të radikaleve të lira. Radikalet janë molekula që prodhohen kur trupi shpërbën...

Flamuri shqiptar edhe në çantat e markës së njohur Louis Vuitton,...

Simboli i shqiponjës dy krenare, kohëve të fundit është bërë ndër simbolet më të famshme në botë, janë artistët shqiptarë atë të cilët me...

Qeshni me lot! Njihuni me fshatrat shqiptarë që kanë emra të...

Toponimet e vendeve janë gjithnjë interesant nëse merren për studim apo nga rrënja që krijon emrin e tyre. Në Shqipëri dhe Kosovë ka disa fshatra...

Këtë vajzë prindërit s’e lejojnë të dalë nga shtëpia, pasi është...

Bota mund të jetë një vend i rrezikshëm, sidomos për vajzat, por duket se prindërit rusë kanë shkuar shumë larg kur bëhet fjalë për...

Regjisori shqiptar nga Maqedonia drejtor i kompanisë teatrore të njohur në...

Regjisori shqiptar Dritëro Kasapi është zgjedhur drejtor i ri i kompanisë së njohur teatrore në Suedi, “Riksteatern”. Me rreth dy dekada përvojë pune si drejtor artistik...

Çfarë ndodh çdo vit në orët e fundit në Ramazan?

Në ditën e fundit të ramazanit në orët e fundit, që i bie pas namazit të ikindisë deri në ezanin e akshamit, Zoti mëshirëplot...

FOTO/ Njihuni me fshatin shqiptar, ku jeton vetëm 1 banor

Nëse ne jemi mësuar të kemi miq, fqinj, të shkëmbehemi me njerëz në rrugë apo të jetojmë pranë familjarëve tanë, dikush ka preferuar të...

“Mrekulli” në Gjenevë, shfaqet makina e parë fluturuese (FOTO/VIDEO)

Makina e parë e vërtetë fluturuese në historinë e njerëzimit është prezantuar në Sallonin e Gjenevës. Me vlerë 600 000 dollarë, Liberty mund të arrijë...

Shikoni supertankun amerikan (Video)

Kompania “Howe & Howe Technologies” thotë se ka testuar me sukses një supertank, në gjendje që të udhëtojë me një shpejtësi marramendëse edhe në...

FOTO/ Me 5 euro skedinë, shqiptari bëhet milioner!

Gjashtë ndeshjet e njëjta i kishte luajtur në katër bileta. Secilën prej këtyre e kishte paguar nga 1 euro që i jepnin fitim maksimal...

Multitalenti i ri shqiptar që të le pa fjalë (VIDEO)

Është vetëm 7 vjeç, kurrë pa shkelur asnjë ditë tokën amerikane ose Britaninë dhe pa ndjekur asnjë kurs të gjuhëve, Butrint Zeqiri nga Tetova...

Shqiptarja Laura Mersini sfidon me tezën ‘se vrimat e zeza s’ekzistojnë’

Laura Mersini është një fizikante që ka mbaruar studimet në degën e Fizikës në Fakultetin e Shkencave të Natyrës të Universitetit të Tiranës. Aktualisht...

Miliarda viruse bien nga qielli

Miliarda viruse bien nga qielli çdo ditë, sipas hulumtimeve të reja që mund të shpjegojnë pse viruse gjenetikisht identike gjenden shpesh në mjedise shumë...

VIDEO/ Ujku sulmon live gjuetarin

Një ujk ka sulmuar një gjuetar i cili po e ngacmonte atë për ta parë nëse ishte gjallë apo jo. Videoja është postuar nga Daily...

Ja çfarë u ndodhte në Mesjetë atyre që merreshin me thashetheme

Të flisje keq për tjetrin, të shpifje, apo të përhapje lajme që nuk janë të vërteta, në Mesjetë është konsideruar si një krim i...

Trekëndëshi i Bermudës, imagjinatë apo realitet? Shkencëtarët zbulojnë të vërtetën

Legjenda thotë se rajoni nëntropikal i Trekëndëshit të Bermudës në Atlantikun e Veriut është vend i qindra fatkeqësive tragjike dhe të pashpjeguara. Historitë që rrethojnë...

VIDEO/ Kombësia e Aleksandrit të Madh? Gafa që i hoqi anglezit,...

Gjatë një loje televizive, një lojtar anglez është përballur me pyetjen se cila është kombësia e Aleksandrit të Madh. Duke qenë i bindur se po...

Historia e trishtë e fshatit të shqiptarëve ku nuk lejohet të...

Është e trishtë historia e Negovanit. Në vitin 1928 këtij fshati të famshëm iu kthye emri në Flamburo. Në ditët e sotme aty ende...

Studentë lexojeni me kujdes! Ja ushqimet që ju ndihmojnë kur keni...

Shumica studentëve humbasin përqendrimin ndërsa janë para provimit. Një rol të rëndësishëm në këtë luan ushqimi. Për të rritur nivelin e përqendrimit nevojitet të konsumoni...

Shkencëtarët: Katastrofa do të na vijë nga nëntoka

Mbizotëron kaosi. Kanceri tek njerëzit shumëfishohet pasi rrezatimi i pambrojtur nga Dielli shkatërron AND-në e njerëzve. Miliarda krijesa në të gjithë botën vdesin pasi...

Trekëndëshi i Bermudës, imagjinatë apo realitet? Shkencëtarët zbulojnë të vërtetën

Legjenda thotë se rajoni nëntropikal i Trekëndëshit të Bermudës në Atlantikun e Veriut është vend i qindra fatkeqësive tragjike dhe të pashpjeguara. Historitë që rrethojnë...

Ja qyteti ku të gjithë ngujohen në shtëpi pas orës 17.45

Tom Wainëright, ish-redaktor i The Economist, shpjegon pse në Ciudad Juarez, në Meksikë, njerëzit kurrë nuk dalin jashtë pas orës 17:45. Autori i librit “Narconomics”...

FOTO/ Njihuni me miliarderin që braktisi gjithçka për të jetuar në...

Për shkak të zhurmës së qytetit, kush e di se sa prej nesh kanë menduar më shumë se një herë që duan të ikin...

Indianët e Amerikës kanë lënë një kod prej 20 pikash për...

1. Zgjohu bashkë me Diellin. Lutu vetëm dhe shpesh. Shpirti i Madh do të të dëgjojë, vetëm nëse flet. 2. Ji tolerant me njerëzit që...

U dashurua me sytë e tij, shkrimtarja martohet me lypsin

Një shkrimtare e librave për fëmijë ka zbuluar se si ajo u dashurua me një burrë të pastrehë të alkoolizuar që e takoi në...

VIDEO/ E pabesueshme, ariu shtyn invalidin në karrigen me rrota

Të shohësh një ari që shtyn një njeri me një karrocë nuk është gjëja e parë që prisni të shihni në rrugët e Moskës,...

Kjo vilë shitet 20 mijë euro, me kusht që mos ta...

Një agjenci pasurish mori shumë telefonata mbi një vilë bregdetare që e nxjerri në shitje për 20 mijë euro. Shtëpia ndodhej në Nelford, Northumberland e...

VIDEO/ E pabesueshme, ariu shtyn invalidin në karrigen me rrota

Të shohësh një ari që shtyn një njeri me një karrocë nuk është gjëja e parë që prisni të shihni në rrugët e Moskës,...

VIDEO/ Lumi merr ngjyrën e gjakut, nuk e shpjegojnë dot as...

Një lum në Tyumen në Rusi ndryshoi papritur ngjyrën e ujit duke u shndërruar në ngjyrë të kuqe si gjaku. Kjo bëri që njerëzit...

Instagram bën njoftimin e shumëpritur, gati ndryshimi i madh

Rrjeti social Instagram ka bërë një hap që i afron edhe më shumë mediat në këtë rrjet social. Instagram do ti lejojë bizneset që të...

Sërish të reja, Facebook paralajmëron ndryshime të mëdha. Ja çdo ndodhë

Rrjeti social, Facebook ka njoftuar sot, se do të publikojë parimet e privatësisë për herën e parë me anë të disa videove edukuese në...

Me sirena e nderime, kështu përcillet për në banesën e fundit...

Ky qen i policisë pranoi përshëndetjet e fundit  si një hero kur oficerët u mblodhën në Arkansasin qendror për ti dhënë lamtumirën e tyre...

Zogu Ababil është gjetur përsëri mbi Qabe?!

Nje shpend (zog) qe dyshohet te jete i lloit Ababil, thuhet se eshte zene ne hapesiren e Mekkes. Nga historia Islame ka tregime qe thuhet:...

Nostradamus ka parashikuar gjëra të tmerrshme për Papa Françeskun dhe njerëzimin...

Siç e dini, ka shumë njerëz që mendojnë se profeti francez Nostradamus parashikoi me saktësi të madhe rritjen në pushtet të Napoleonit dhe Hitlerit,si...

Tradita e rrahjes së dhëndrit te shqiptarët, shikoni çfarë i bëjnë

Te shqiptarët, edhe pse më rrallë, në disa zona vazhdon të aplikohet tradita e goditjes së dhëndrit, para se ai të shkoi bashkë me...

Toka po largohet nga Dielli, çka po ndodh?!

Dielli është duke humbur ngadalë fuqinë tërheqëse që ka ndaj planeteve të sistemit tonë, e për pasojë edhe Toka është duke u larguar prej...

A keni probleme me Facebook? Kjo është arsyeja

Përdoruesit e Facebook'ut janë ankuar në mbrëmjen e së enjtes për pamundësi për të hyrë në rrjetin social më të madh në botë, teksa...

FOTO: Nuk do ta besoni, qeni “hero” udhëton 180 km për...

Një qen ka arritur që të udhëtojë vetëm me tren për rreth 180 km, madje edhe duke ndryshuar stacione për të gjetur pronarin e...

Duan t’ju vjedhin nga bankomati, shpëtimin e keni vetë në dorë....

A i’u ndodh shpesh që pasi shkoni në bankomat të qëndroni me frikë për shkak të historive të vjedhjeve që keni dëgjuar? Nuk keni...

Këto janë gjërat që bëjnë femrat tërheqëse në takimin e parë

Që një takim i parë të rezultojë i suksesshëm duhet që dy njerëz të jenë të fokusuar te njëri tjetri. Sigurisht jo vetëm kjo,...

Astronauti shëtitet nëpër hapësirë mbi fshesën elektrike (Video)

Anton Shkaplerov nga Rusia, që shërbeu në Qendrën Ndërkombëtare të Hapësirës si inxhinier, ka postuar një video ku tregon se si argëtohej gjatë kohës...

Doktori më i mirë në botë, vallëzon së bashku me gratë,...

Lindja e fëmijës mund të jetë një nga dhimbjet më të mëdha që një grua mund të ketë dhe t’i durojë ato. Por ky mjek...

Kur një zebër ia thotë këngës! (VIDEO)

Ju mund të stërvisni qenin tuaj, kuajt apo edhe macet, por, duket se një gjë të tillë mund ta praktikoni edhe me zebrat! Kështu të...

Mbi 10 mijë dollarë në muaj vetëm të jetoni dhe reklamoni...

Thjeshtë vazhdoni tutje, duke lënë punën që keni tani. Merrni dokumentet e juaja, paketoni gjërat dhe shkoni. Cilado qoftë puna që bëni nuk është...

Kryetari i një qyteti indonezian, teston pjesëtarët e forcave të rendit...

Ahyar Abduh është kryetari i qytetit Matram të Indonezisë, që aplikon një metodë të pazakontë, për të testuar fuqinë e pjesëtarëve të forcave të...

Aeroporti më i pazakontë në botë: Pistën e saj e “prenë”...

Aeroporti “Gibarltar” në North Front është një nga aeroportet më specifike, për faktin se pistën e saj e “ndërprenë” një rrugë lokale në të...

Interesante, punëtorët kinez ndërtojnë hekurudhën për vetëm nëntë orë (VIDEO)

Rreth 1500 punëtorë kinez shpenzuan vetëm nëntë orë duke hapur hekurudhën për një stacion treni të ri në Provinca Fujian, Kinë jugore, transmeton Klan...

FOTO/ Zbulohet politikani shqiptar që ka 1 miliardë euro pasuri

eni i varfër por ëndërroni të bëheni me para, këtë mund ta bëni fare thjeshtë, sa hap e mbyll sytë. Sigurisht që kjo është...

Çfarë dreqin është dashuria?

Isha duke biseduar me nje shoqe që është beqare, e jo si une, që tashmë e kam nje penis sapiens, që më do më...

Keni dalë në takim me dikë? 6 shenjat që tregojnë se...

Nuk ka asnjë mënyrë të sigurtë për të shmangur vuajtjen nga ndonjë marrëdhënie. Një matës i sjelljes bazë mund të paralajmërojë që të mos...

Këto janë 10 shenjat paralajmëruese të kancerit që nuk duhet injoruar

Kanceri mbetet një nga sëmundjet më të rrezikshme që vazhdon të marrë me mijëra jetë njerëzish. Diagnostifikimi i tij në hapat e parë, jo gjithmonë...

Burrat që luajnë këtë sport janë më tërheqës seksualisht ndaj grave

Të paktën 17 milionë prej britanikëve po përdorin aplikacionet e takimeve për të gjetur një partner dhe një në pesë marrëdhënie tani fillojnë online. Pra,...

Sa kushton dashuria? Shesin gratë për 10,000 dollarë (Video)

Sa kushton dashuria?! Dashuria nuk matet dhe asgjë nuk është më e shtrenjtë se dashuria, por jo në të gjitha lidhjet mbretëron kjo ndjenjë,...

Dëshironi të bini në sytë e meshkujve vetëm me stilin e...

Me këto modele flokësh do arrini të bëni për vete çdo mashkull... Dëshiron të bësh një ndryshim në modelin tënd të flokëve? ...

Zbulohet njëri nga diamantet më të mëdhenj në botë

Kompania xeherore britanike Gem Diamonds njoftoi se kohë më parë në Lesoto të Afrikës ka zbuluar diamantin 910 karat, i cili konsiderohet njëri nga...

Mos e humbisni! Ja çfarë thotë Kurani për borën

Në Kuran, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani nuk e përmend dëborën, pasi ai u...

A e dini çfarë ndodh nëse e shkruani këtë numër në...

Google është motori i kërkimit më i shpejtë dhe më i përdorur në botë. Teknologjia prapa këtij motori mundëson që brenda pak sekondave të...

VIDEO-FOTO/ Çdo mëngjes merrte një çekiç dhe zhdukej. 22 vite më...

Kjo është historia që po thyen rrjetin. Një burrë me emrin Dashrath Manjhi e kaloi gjithë jetën duke jetuar në një fshat të vogël indian....

Gruaja ishte gjithmonë e lodhur, burri vendos ta shohë se çfarë...

Ky është një film i shkurtër nga Japonia që sjell vetëdije dhe përgjigje në pyetjen: “Kush mbart peshë më të rëndë – burrat apo...

Keni elekricitet të lartë në duar, ja përse ndodh më shpesh...

Nëse keni vërejtur që shpesh ju godet elektriciteti kur kapni dorëzën e derës apo ndonjë objekt tjetër, ky është shkaku përse ndodh kjo! Dimrit na...

Larja e xhinseve, gabimet që përshpejtojnë procesin e daljes së ngjyrës

Xhinsi është një pëlhurë që ka ndryshuar rrënjësisht botën e modës! Krijuar në fillim për shtresën punëtore, ky material u përfshi shumë më shpejt...

Dashuria kalon në pesë stade. Shumica nuk kalojnë dot as të...

Sa herë që dashurojmë, mendojmë se ajo ndjenjë do të zgjasë përgjithmonë. Për fat të keq, në shumicën e rasteve, kjo gjë nuk ndodh....

Mësoni këto gjëra për 1 minutë dhe jeta juaj do ndryshojë...

Ka aq shumë që mund të mësojmë që do të mundësonte që ta kemi jetën më të lehtë. Lista më poshtë është e përbërë...

Njihuni me qytetin ku njerëzit komunikojnë në 150 gjuhë të ndryshme

Malmö është qyteti i tretë më i madh i Suedisë. Ai ndodhet në provincën e Skanes. Ai nuk është i pari në listën e...

Meshkujt me mjekër janë sërish në modë

Kishte vite që mjekra kishte dalë nga moda, por jemi mësuar tashmë që gjërave të viteve më parë, ne nuk i largohemi përfundimisht. Rikthimi në...

Me defa e presin nusen në aeroportin e Hamburgut (VIDEO)

Shqiptarët kudo që jetojnë nuk i harrojnë traditat e tyre. Një video është shpërndarë në rrjetet sociale, gjegjësisht nga faqja “Nuset – Çiftet Shqiptare”,...

Korçë/ Gjetën një letër të pazakontë në oborr, s’u besojnë syve...

Një person ka dërguar pamjet e filmuara nga kamerat e sigurisë, të cilat tregojnë dy vajza, që afrohen pranë derës së një shtëpie dhe...

Nxënësi arriti në shkollë me flokë të ngrira, pasi eci në...

Wang Fuman nga Kina, ka arritur në shkollë me flokë krejtësisht të ngrira, pasi kishte ecur për një orë në mot të ftohtë. Për më...

“I vjen fundi” kohës së prezervativit! Del mënyra e re për...

Prezervativët ndoshta iu kanë bezdisur dhe nuk iu kanë lënë që të argëtoheni 100%? Gratë kanë përdorur për vite me radhë pilula, mbështjellëse dhe implante,...

Lajm i keq për ata që duan Coca-Cola, çmimi po rritet...

O Zot , çfarë duhet të pijmë tani? Kështu fillon artikulli në Metro, ku tregohet se tani pija më e shitur në botë, Coca-Cola po...

A e gjeni dot në cilin drejtim po ecën autobusi?

Gati 80% e fëmijëve poshtë moshës 10 vjeç kanë arritur të japin përgjigjen e saktë të kësaj pyetje, por nuk mund të themi të...

Fitoi 1 milionë euro, por i refuzoi “Nuk i dua, janë...

Për 60-vjeçarin Biagio Vigna, e djela mbrëma duhej të ishte një ditë e zakonshme pune si gjithë të tjerat, por ndodhi krejt e kundërta. Burri...

Si e hoqën qafe shpikësin e makinës që konsumonte vetëm ujë,...

Një person i cili deklaronte se kishte shpikur makinën që ecte vetëm me ujë, vdes papritur duke dale jashtë një restoranti dhe duke bërtitur...

“E shes 100 mijë lekë”, videoja e shqiptarit që do të...

Një video e një shqiptari që ka dalë në rrugë për të shitur shqiponjën e plagosur është duke bërë xhiron e botës. Burri i ka...

Jemi një “makineri parash”, s’do ta besoni sa fiton Facebook nga...

Nga i fiton Facebook paratë përveç reklamave? Mund të jetë një përgjigje e frikshme, por kompania fiton miliona nga ajo që ne japim falas....

46-vjeçarja fiton 5 milionë dollarë në lotari shkaku i një gabimi

Një grua në Manhattan e cila rastësisht bleu në një dyqan një tiketë të lotarisë në vlerë të 1 dollari u përball me diçka...

Në Kinë, peshku i pjekur fillon të lëvizë (Video)

Një ngjarje aspak e zakonshme ka ndodhur në një restorant në Hengyang City në provincën jugore të Hunan me 20, dhjetor 2017. Siç shihet edhe...

20 mijë bletë ndjekin një veturë dy ditë rresht, arsyeja shumë...

Në Wells, një veturë për dy ditë ka qenë e pushtuar nga 20 mijë bletë, dhe e gjithë pasi që mbretëresha e tyre kishte...

Si të bëni para shpejt e lehtë pa shkelur ligjin

Të bësh para shpejtë dhe thjeshtë është diçka e lehtë. Mjafton t’ju punojë pak truri dhe mundësitë për të përfituar para janë të shumta....

Gruaja obeze humbi 50 kg pasi hoqi dorë nga diçka që...

Nëna e tre fëmijëve, e cila e kishte zakon të konsumonte rreth 15 filxhanë kafeje në ditë, rrëfen se arriti të humbte rreth 50...

Gruaja e prekur nga kanceri, martohet me dashurinë e jetës 18...

Rrëfimi i Heather Mosher, e cila humbi jetën nga kanceri vetëm 18 orë pasi u martua, ka përlotur shumë njerëz në mbarë botën. Heather nga...

Qumësht me Mjaltë – Baza e Jetës

Mjalti bën çudira. Qumështi është shumë i mirë për shëndetin gjithashtu. Të dyja së bashku janë jo vetëm një kombinim i shijshëm por edhe...

Mos e humbisni! Ja pse gënjeshtra ju sëmur

Shfajësime, hipokrizi për interes, justifikime pa vend: Të gjithë e bëjnë këtë për t'iu shmangur konfikteve. Por duhet pasur kujdes, sepse gënjeshtrat mund të...

Shpejtoni sa jeni në kohë: Nëse nuk i bëni këto gjëra...

Një vit fringo i ri sapo ka ardhur. është e vërtetë, ne po jetojmë tashmë në 2018-ën. Dhe, nëse keni ndërmend që ky të...

Ndryshojeni mënyrën si mendoni për paratë, dhe bëhuni më të pasur...

Çdo herë që vjen viti i ri, shumica prej nesh synojmë të bëjmë më shumë para. Synojmë të kursejmë më shumë, dhe ndoshta të investojmë...

Ky papagall këndon zilen e iPhone kur zemërohet

Një papagall di në mënyrë të saktë se si të tërheqë vëmendjen e pronarit të tij: duke imituar iPhonen. Ben Pluimer në faqen e videove...

Ja çka thonë në të vërtetë kur të kruhet dora e...

Çfarë fshihet pas kruarjes së dorës së majtë? Po e djathta? Ka shumë besëtytni që mbizotërojnë në kulturën tonë, por ndoshta numri më i...

Nusja me kancer u martua 18 orë para se të vdiste

Historia e një nuseje e cila vdiq nga kanceri 18 orë pasi u martua, ka thyer zemrat e shumë njerëzve nëpër botë. Heather Mosher, nga...

Gëzuar 2018-ta me ‘Jalla moj Mihane’ midis ‘New Yorku-t’

Viti 2018-të ka nisur me këngë në të gjitha vendet e botës. E duke pasur parasysh se kudo ka shqiptarë, këngët shqipe nuk kanë munguar...

Fusni paratë poshtë tapetit mbrëmjen e Vitit të Ri, dhe vitin...

Festat janë koha ideale për të reflektuar. Çfarë kemi bërë mirë dhe çfarë mund të përpiqemi të bëjmë më mirë? Për të na ndihmuar...

Ushtritë më të fuqishme në botë, ja në çfarë vendi ndodhet...

SHBA dhe Rusia kryesojnë listën e vendeve më të fuqishme ushtarakisht, ndërsa në vendin e 3-të renditet Kina. Referuar mbi analizën e Global Firepower, renditja...

Ndezi 10 mijë kapsolle të fuqishme njëherësh, rezultati është mahnitës (VIDEO)

Videoja që do të shikoni më poshtë nuk rekomandohet kurrsesi të realizohet nga ju. Një YouTube-ier i famshëm, i njohur si Mr.Gear, vendosi që...

Kulla me Lego më e lartë në botë (Foto)

Në Tel Aviv të Izraelit është ndërtuar kulla me Lego më e lartë në botë. Kjo kullë është 36 metra dhe për ta ndërtuar janë...

Babagjyshi ndërron pol, ngrohja globale e shtyn në jug

Po bëhet kaq ngrohtë, sa Babagjyshi i Vitit të Ri do të zhvendoset në Polin e Jugut! Agjensia qeveritare kanadeze “Policy Horizons Canada” ka përdorur...

​​Aeroplani kthehet në LA, udhëtari ishte në fluturimin e gabuar

Një kompani ajrore ka bërë të ditur se aeroplani saj është dashur të kthehej mbrapa pas nisjes, për shkak të një udhëtari që kishte...

Qendra tregtare ku femrat kineze marrin burra me qira

Fundjavën e kaluar, qindra femra kineze u dyndën në një qendër tregtare në Haiku për të marrë me qira një partner të bukur me...

107 vjeçari nga Norvegjia tregon sekretin e jetëgjatësisë

Përderisa ne vazhdojmë të vrapojmë që të gjejmë eliksirin e rinisë, një burrë 107- vjeç nga Norvegjia ka zbuluar sekretin e jetëgjatësisë. George Melford Nygaard,...

Zbulohen dy ilaçe që shërojnë kancerin për 11 ditë pa hemoterapi,...

Profesori britanez Najxhel Bendred ka zbuluar rezultatet e hulumtimit lidhur me efikasitetin e përdorimit të kombinuar të dy ilaçeve me emrat Herceptin dhe Lapatinib....

FOTOLAJM/ Nuk keni për ta besuar! Bulevardi në Hollywood identik me...

Fotografia e parë është shkrepur në Hollywood, ndërsa e dyta në bulevardin e qytetit të Kuçovës. Ngjashmëria është e pabesueshme...

Muze, me produkte të skaduara. Cili është qëllimi?

Çdo ditë mijëra produkte mbërrijnë në raftet e një supermarketi. Jo të gjitha produktet e arrijnë qëllimin e tyre final, të shiten.Shumë prej tyre...

Mësoni se çfarë sakrifice bën shqiponja, për të ‘rilindur’ dhe jetuar...

Shqiponja jo më kot është një shpend mitik dhe simbol i shumë popujve, që shquhen si raca të forta dhe luftarake. Jetëgjatësia e shqiponjave...

Dhuratën nga ish-e dashura e mbajti të pahapur plot 47 vjet

Shumica e njerëzve mezi s’presin të hapin dhuratat për Krishtlindje. Por, një njeri e la dhuratën e tij nën pemën e Krishtlindjes të pahapur...

Krokodili shëtit në mes të rrugës, policia kërkon pronarin (VIDEO)

Në Australi është gjendur një krokodil duke shëtitur në mes të rrugës në ditën e Krishtlindjeve. Reptili u pikas nga kalimtarët që lajmëruan menjëherë policinë....

Kosovari i cili u largua gjatë luftës së Kosovës, sot është...

Shqiptarët që në bëjnë krenarë janë  kudo nëpër botë, mjafton t'i kërkojmë. I tillë është edhe rasti i Alban Benjamin Prelvukaj, një shqiptari të vuajtur...

VIDEO-FOTO/ Zona e frikshme: Asnjë radio dhe orë nuk punon këtu

Zona që shtrihet në paralelen veriore 27 bashkon vende shumë të rëndësishme dhe të famshme – Trekëndëshin Bermuda, piramidat nga Gaza dhe Himalaja. Ajo...

Ky veprim i djemve i mahniti të gjithë: Kursyen 10 vite...

Vëllezërit Knust kishin kursyer për 10 vite, vetëm dhe vetëm që t’i dhuronin nënës së tyre si shenjë falënderimit veturën të cilën gjithmonë e...

Ura më e gjatë në botë prej xhami

Më shumë se 3 mijë kinezë kuriozë morën pjesë në inaugurimin e urës më të gjatë në botë, prej xhami. E ndodhur në zonën piktoreske...

Shkenca tregon se cilat personalitete jetojnë më gjatë

Nëse dëshiron të jetoni mjaftueshëm sa për të takuar stërnipat, ju bëjmë me dije se shkenca mund të ketë zbuluar sekretin e një jete...

Mos u shqetësoni nëse ju ngrin makina në këtë mot të...

Gërryerja monotone e akullit nga xhami i shoferit dhe ngrirja mund të bëhen me ndihmën e kësaj metode të shpejtë dhe të thjeshtë!Fjala është...

Babadimrat në Florida, 837 amerikanë spektakël mbi dallgët (VIDEO)

Disa qindra amerikanë të veshur si Babadimra iu drejtuan brigjeve të Floridës, duke ndërmarrë lëvizje mbi dallgë që njihen si sërf. 837 persona që kishin...

Atë që shkenca e zbuloi në shekullin e XX, ishte e...

Shkenca sot na thotë se ekzistojnë vale të brendshme dhe të jashtme në oqean. Valët e brendshme luhaten brenda për brenda oqeanit, ndërsa të...

Qytezat amerikane: Tokë falas dhe 80 mijë USD nëse jetoni këtu

Qytezat amerikane kanë nisur një përpjekje për rivitalizim. Në përpjekje për të shëndoshur komunitetet anemike, ata po nxisin njerëzit që të vendosen aty. Sipas Daily...

Njihuni me fshatin ku temperatura shkon deri në -67 gradë celsius

Është e habitshme kur mendojmë se temperaturat mund të arrijnë deri në -67 gradë celcius, megjithatë një vend i tillë gjendet në Rusi. Bëhet fjalë...

Shkenca tregon përse prerjet me letër shkaktojnë dhimbje të tmerrshme

Prerjet me letër janë ndër gjërat më të këqija që mund t’i ndodhin një qenie njerëzore, por përse këto prerje të vogla shkaktojnë dhimbje...

OPINIONE