4 C
Skopje
Thursday, January 24, 2019

Kuriozitete

Diamanti perfekt në ankand, është blu dhe vlen 30 milion dollarë...

Do të dalë në ankand në 5 prill në Hong Kong, diamanti blu 10 karatësh, që vjen nga miniera Cullian në Afrikën e Jugut. Ekspertët...

Logjika e Abraham Linkolnit: Si e luftonte ai racizmin

Abraham Linkolni shquhej për atë se qëndronte me ditë të tëra për të zgjedhur rebuse matematikore, ndersa shpesh mundohej që problemet matematikore t'i perqaste...

Shitet Bugatti i vitit 1937 rreth 10 milionë dollarë (Foto/Video)

Në ankandin e Bonhams, e cila është mbajtur në fundjavën e kaluar gjatë ngjarjes “Amelia Island Concours d’Elegance” në Florida, është shitur modeli Bugatti...

Kur gjyshet ngasin Lamborghini (Video)

Makinat Lamborghini tërheqin gjithnjë vëmendje, sidomos kur brenda saj ndodhen dy gjyshe. Videoja e mëposhtme tregon sesi reagojnë njerëzit kur shohin dy zonja të moshuara,...

Dreri ngec në agull, ekipet e shpëtimi angazhim maksimal (Foto)

Policia rajonale e Torontos në Kanada ka bërë një veprim fisnik pasi ka ndihmuar një drer që ndodheshe në vështirësi. Edhe kur nuk bëhet fjalë...

Punëtorët e funeraleve rrëfejnë momentet e frikshme gjatë punës

Punonjësi e funeraleve janë zakonisht dëshmitarë të gjërave që ne zor se i durojmë, si psh. ai momenti kur një trup i dridhet para...

Zbulohet misteri i trekëndëshit të Bermudës

Zbulimi i një krateri gjigant nënujor në fund të detit Barents, mund të japë një shpjegim të arsyeshëm për zhdukjen e anijeve në Trekëndëshin...

FOTO: Dreri ngec në akull, ekipet e shpëtimi angazhim maksimal

Policia rajonale e Torontos në Kanada ka bërë një veprim fisnik pasi ka ndihmuar një drer që ndodheshe në vështirësi. Edhe kur nuk bëhet fjalë...

Muaji shkurt, më i nxehti në 100 vjetët e fundit

Temperaturat globale në muajin shkurt thyen rekordin historik që prej një shekulli, duke shënuar muajin më të ngrohtë që prej se janë mbajtur shënim...

Selfiet më të çmendura, budallenj apo guximtarë vendoseni ju (Foto)

Po jetojmë në një kohë ku rrjetet sociale kanë shpërthyer, duke u bërë një vegël e fuqishme e lidhjes së njerëzve anë e mbanë...

Keni nishan në fytyrë? Lexoni fatin tuaj!

Një pjesë jo shumë e njohur e Almanakut Kinez (Tung Shu), është simbolika e nishaneve. Ndonëse Tung Shu-ja njihet më shumë për numerologjinë, ka një...

Shtëpia 40 milionëshe, e braktisur prej 31 vitesh (Foto)

E shtrirë midis trungjeve të pemëve të lashta dhe në mes të disa fushave të gjelbra, ndodhet e ashtuquajtura Ghost House of Sussex –...

Aksident ajror: Avioni përplaset me zogun (Foto)

Një zog ka bërë që ky avion pasagjerësh të pësojë një çarje gjatë fluturimit. Charteri “EgyptAir” mbeti në tokë për 21 orë pas incidentit, deri...

VIDEO: Ky njeri mposhti google-n me zgjuarsinë e tij

Kampioni botëror i lojës “Go”, Lee Sedol e rifitoi sot reputacionin e tij, me fitoren e parë ndaj programit të zgjuarsisë artificiale të Google,...

Njihuni me restorantin më të vjetër në botë (Foto)

Restoranti më i vjetër në botë mban emrin “Sobrino de Botin”, dhe është në Spanjë. Ky restorant ekziston për më shumë se 200 vjet. Libri...

Rebusi që po bën xhiro në rrjet: Sa 3-sha janë në...

Uebi duket se e ka marrë seriozisht zgjidhjen e rebuseve të ndryshëm, por ky i fundit me të vërtetë është shumë i vështirë. Senad Hasani,...

Pse në fotot e vjetra, njerëzit nuk buzëqeshin kurrë?

Fotografitë e vjetra kanë të gjitha diçka të përbashkët: mungesën e buzëqeshjes. A ishin të gjithë aq të trishtuar, sa të mos buzëqeshnin qoftë...

Këto janë 100 mbiemrat më të njohur shqiptarë, A është e...

Nuk është aspak e rastësishme. Mbiemri Hoxha ka ardhur si një titull nga hierarkia fetare. Përhapja në masë e myslimanizmit pas pushtimit turk ka...

Qyteti i kaltër, për ta menduar më shumë për Zotin dhe...

Në veri të Marokut është një qytet i vogël i quajtur Chefchaouen. Ky vend i pazakontë mund të quhet në mënyrë të sigurt “ëndrra blu”,...

Thojini lamtumirë hashashit, me këtë bimë bëheni brenda ditës milionerë

Nëse dëshironi që shpejt të mbushni portofolin tuaj, duhet të gjeni shpejt ‘crassula ovata’, e njohur si pema e parave. Sipas Feng Shui, besohet se...

VIDEO/ Bandat meksikane, humbësi i duelit dënohet me plumb pas koke

Një bandë meksikane ka publikuar një video në internet, me synimin për të treguar “rregullat” e saj. Banda ka detyruar dy meshkuj të përleshen me...

10 momentet e cunamit në Japoni që tronditën botën, 18 mijë...

Kur një tërmet masiv goditi Japoninë më 11 mars të vitit 2011, pak e kuptuan që cunami pasues do të shkaktonte katastrofë më të...

“Fotografova një fantazmë”, fotoja që po bën xhiron e rrjetit

Një foto misterioze po bën xhiron e rrjetit ditët e fundit. Fotoja është shkrepur nga Lenny Low, 48 vjeç, nga Largs (Skocia), i cili...

Para se të bëhej president kishte vetëm katër kostume: Ja si...

Përgjatë fushatës së tij elektorale, Presidenti aktual amerikan, Barack Obama, atëherë një senator, u bë i famshëm për mungesën e shijeve në modë, por...

Cila markë makinash është më e famshme në Shqipëri?

Carwow ka bërë një analizë të kërkimeve në internet për markat e makinave në botë. Në këto analiza mund të gjeni se për cilën...

Për këtë kabinë, shumë njerëz kanë hequr dorë nga shtëpia (Foto)

Kjo kabinë, që ndryshe njihet si ‘Vista’, është shtëpia e përsosur nëse jeni person që e pëlqeni udhëtimin. Vista është krijuar nga Escape Homes, dhe...

Shikoni “Eivissa II”, këtë jaht superluksoz,!

“Eivissa II” është jahti i ri superluksoz që lundron rreth ishullit Ibiza , 67 metra i gjatë, me të gjitha komoditetet, deri në kinema...

Pse ky varr gjendet në mes të rrugës? (Foto)

Nancy Kerlin Barnett u varros në 1 dhjetor 1831 në vendin e saj të preferuar, në majë të një kodre, ku ajo kalonte kohën...

Një krijesë e çuditshme del në breg, edhe ekspertët mbeten pa...

Një krijesë e çuditshme ka dalë nga uji në brigjet e Meksikës, duke i lënë pa fjalë edhe vetë ekspertët e botës nënujore. Krijesa...

Njihni gjyshen që i ka shpallur sfidë moshës (FOTO)

Janice Lorraine është 73 vjeçe dhe mund të jetë australiania më e moshuar që merret me bodybuilding. Ajo thotë se iu përkushtua këtij pasioni...

Milioneri tregon 4 mënyrat se si të bëheni të pasur

Ka shumë definicione të ndryshme se çfarë do të thotë të jesh i pasur. Të jesh i pasur është më shumë një gjendje mendore sesa...

Ky është qyteti më i shtrenjtë në botë, jetesa është një...

Për vitin e tretë radhazi Singapori shpallet qyteti më i shtrenjtë në botë. Sipas një studimi të bërë nga kompania ‘Economist Intelligence Unit’ në vendi...

VIDEO/ Ngrohja globale, shkrin akullnaja gjigante

Bota çdo ditë dhe më shumë bota po shkon drejt ngrohjes globale pasi në Argjentinë është shkëputur një pjesë e madhe e akullnajës Perito...

Spektakolare/ A do guxonit të hanit tek ky restorant?

Ky nuk është vendi për ata që kanë frikë nga lartësitë. I dizenjuar nga Tall Arqueitectos, ky restorant do ngrihet mbi një shkëmb disa qindra metra...

I vrasin foshnjën dhe e përdhunojnë para syve të vajzës

Një nënë në Indi u përdhunua para syve të vajzë së saj trevjeçare, nga disa persona të cilët i vranë djalin e sapolindur, përpara...

Rrëfimi i nxënësit: Bëra seks me mësuesen 50 herë brenda pak...

Një nxënës shkolle në Britaninë e Madhe, i abuzuar seksualisht nga mësuesja e tij, ka rrëfyer për herë të parë tmerrin që ka kaluar. Ai...

Martohet me të fejuarën në shtratin e saj të spitalit (Foto)

Një dhëndër u martua me të fejuarën e tij duke qenë ajo e shtrirë në spital, katër ditë para se ajo të vdiste. Ai...

Pema e cila lufton kancerin e pankreasit

Një studim i ri nga Texas Tech University në Amerikë tregon se pema cila quhet “neem” mund të luftokë kancerin e pankreasit. Kjo pem gjendet vetëm në Indi...

Macja e zezë i shpëton jetën familjes që e mbante

Në Comaçhio, qytezë në provincën e Ferraras në Itali, ka një hero të ri. Ajo quhet Morgana dhe është një mace e bukur në...

Kjo vajzë 3 vjeçare ka zgjedhur një mënyrë të veçantë të...

Një vajzë e sëmurë nga kanceri ka zgjedhur që përmes këngëve të Adele të luftojë kancerin. Ajo është 3 vjeç dhe ka zgjedhur një rrugë...

Loja e fshehur që shfaqet vetëm kur nuk ka internet

Për moment kur nuk ka internet, “Google” ka përgatitur një lojë të vogël me një dinosauri. Nëse keni pasur mundësi që të provoni, ju...

Blen një shtëpi dhe gjen 40 mijë euro në oxhak (Foto)

Blen shtëpi dhe gjen plot 40.000 euro të fshehura në oxhak. Por ai nuk e mban dot sekret dhe vendosi t’i dhurojë për bamirësi....

“Diktatorët më brutalë për të cilët nuk keni dëgjuar kurrë”, në...

Gjatë historisë njerëz të profileve të ndryshme kanë qeverisur me vendet e tyre, ku edhe kanë gëzuar privilegje që qytetarët e zakonshëm kanë mundur...

Egjipti ëndërron rikthimin e ish-familjes mbretërore shqiptare

Pakënaqësia vazhdon që të rritet dhe të shumtë janë ata persona në vendin afrikanoverior, të cilët kanë mall për periudhën pararepublikane. Evente dhe forume...

Zbulim tronditës: Rexhën e vrau xhaxhai që ishte edhe njerku i...

Të riun ditën e martesës e vrau xhaxhai, që ishte edhe njerku i tij “Sipas burimeve të sigurta historike, kjo ngjarje ka ndodhur disa vite...

Pret barin në oborr dhe shfaqet një gropë e madhe me...

Një grua angleze e moshës 45- vjeçare, Emma James, po korrte barin në oborrin e shtëpisë, kur pa diçka të pazakontë. Një një pjesë...

E rrallë! Gruaja lind binjakë me baballarë të ndryshëm

Një grua ka lindur binjakë me dy burra të ndryshëm, pasi kishte kryer marrëdhënie seksuale me të dy gjatë periudhës së ovulacionit. Gruaja dhe bashkëshorti...

FOTO/ Ja çfarë s’keni parë nga Lufta II Botërore

Vitet e 1930 dhe 1940 ishin vite të vështira për SHBA-të, dhe botën në përgjithësi. Menjëherë pas Depresionit të Madh në vitin 1929, bota...

Sot eklipsi i plotë i Diellit (Foto)

Oqeani Paqësor, Australia Verilindore dhe Indonezia ishin sot dëshmitarë të eklipsit të plotë të Diellit. Errësimi i Diellit nga Hëna në këto vende arriti kulmin...

30 shprehje frymëzuese nga gra që guxojnë

Në një ditë pa energji, e mbytur nga pesimizmi i njerëzve që të rrethojnë, që duan të të bindin që, vetëm sepse je vajzë,...

Google Street View e kap një bullgar/e duke kryer nevojën (Foto)

Ideja themelore prapa Google Street View është që tu japë njerëzve një ide se çfarë duket një zonë apo qytet ku ata do të...

Kështu u pasurua miliarderja më e re në botë (Foto)

Miliarderja më e re në botë, Alexandra Andersen, 19 vjeçare, trashëgon një pasuri prej 1.2 miliardë dollarë nga babai i saj. I ati i...

Pamje të “çmendura” nga Google Street View – në vende të...

Ideja themelore prapa Google Street View është që tu japë njerëzve një ide se çfarë duket një zonë apo qytet ku ata do të...

“Qendrimi ulur shkakton tkurrje të trurit” – Publikohet studimi mjekësor që...

Studimi më i fundit i publikuar nga studiuesit e Shkollës Mjekësore të Universitetit të Bostonit vërteton se qëndrimi ulur shkakton tkurrje të trurit, prandaj...

Zbulohet shishja 99-vjeçare, mbarte një “mision” të rëndësishëm

Në momente kur nuk e presim ndodhin gjera të papritura. Një gjë e tillë i ka ndohur këtij çifti gjatë pushimeve në ishullin Amrum...

Punonjësja e parkut sulmohet nga krokodili (VIDEO)

Australi- Një vajzë 25-vjeçare pësoi disa lëndime të rënda pasi u sulmua nga një krokodil, në një park kafshësh të egra. Renee Robertson, që ishte...

Letra misterioze 200-vjeçare: Ja pse u bënë dy dhe pse do...

Një letër e shkruar më shumë se 200 vjet më parë nga një shef i lartë ushtarak pretendohet të ketë parashikuar tri luftëra botërore. Albert...

5 fakte rreth filmit ‘Popeye’ që nuk i keni ditur kurrë...

Kush do ta kishte menduar se një film si ‘Popeye’ do të bëhej aq i famshëm sa të shikohej thuajse nga të gjithë fëmijët...

Nëse e shikoni gjatë këtë fotografi, ajo do të zhduket! (Foto)

Testojeni këtë që u tha: përqendrojeni shikimin tek fotoja më poshtë.

Prej pushkës deri te sita e miellit – gjërat që kanë...

Në 18 vjetorin e Epopesë së UÇK-së dhe rënies së komandantit Adem Jashari, Agjencia për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale, në bashkëpunim me Muzeun e...

Peshkatari gjen një bretkosë ‘të lumtur’ në gojën e peshkut

Një peshkatar amator u mahnit, kur zbuloi një bretkosë të gjallë në gojën e një peshku që zuri atë ditë. Teksa Angus James përpiqej...

Polici hero, përplaset me makinën për të shpëtuar djalin

Një polic bjellorus është përplasur vetë me makinën për të shpëtuar nga impaktin djalin me të cilin ai po kalonte rrugën.

FOTO/ E rrallë në Gjirokastër, lind viçi me dy koka

Zakonisht ngjarje të tilla i kemi dëgjuar të ndodhin në Elbasan, për shkak të nivelit të lartë të ndotjes që është krijuar në këtë...

Në mënyrë misterioze, 17 nuse kanë ikur nga fshati (Foto)

Në fshatin Nan, që ndodhet në provincën Fujian të Kinës, kanë ikur në mënyrë misterioze 17 nuse. Këto femra nga Vietnami, janë martuar me kinezë...

“Fantazmë” në fund të oqeanit (VIDEO)

Shkencëtarët e “National Oceanic and Atmosphere Administration” kanë gjetur një krijesë të vogël në veriperëndim të Hauait, teksa ishin duke filmuar në fund të...

8 sekretet e Donald Trump që nuk i keni imagjinuar

Kandidati për president i SHBA-ve, Donald Trump njihet si një nga njerëzit më të pasur në botë, me një sens humori të tepruar, aq...

15 vjet që kërkonte nënën biologjike, 40-vjeçarja bën një zbulim tronditës...

Një 40-vjeçare, kërkonte nënën e saj prej më shumë se 15 vjetësh. Ajo është Jenny Thomas nga Nju-Jorku dhe zbuloi diçka që nuk e...

Pse pasaportat vijnë vetëm në katër ngjyra?

Pasaporta është çelësi i domosdoshëm për të hyrë në një vend tjetër. Ju mund ta keni vërejtur, ndoshta gjatë kohës sa keni pritur në...

Francezi trajnon bletët për të bërë mjaltë kanabisi

Shumë e quajnë gjeni, ai është një artizan, marangoz dhe mbi të gjitha bletërritës. Ka mbi 4300 ndjekës në Facebook dhe 700 në Instgram,...

Shkencëtarët: Universi po shkon drejt fundit, ja kur do ndodhë apokalipsi

“Universi po shkon drejt fundit” është një shprehje që asnjë nga ne nuk dëshiron të dëgjojë. Por shkencëtarët në Universitetin e Lisbonës kanë zbulua se,...

Daily Mail: Ja si e manipuluan masonët hetimin për Titanikun

Frimasonët kanë dominuar hetimin për mbytjen e Titanikut dhe kanë mundësuar që figura të rëndësishme të Establishmentit të shpëtojnë nga dënimi. Sipas Daily Mail, hetimi...

Majmuni kauboj dhe qeni i tij

Ata janë një dyshe më të vërtetë e pandarë, majmuni kauboj Whiplash dhe qeni i tij Bud. Për më tepër, gjëja që u pëlqen...

Njeriu që ushqehej me rërë 20 vite me rradhë, ja çfarë...

Hans Raj nga Uttar Pradesh ushqehej me rërë për 20 vite me rradhë, dhe atë komshinjtë e quanin njeriu-rërë. Një dietë e tillë nuk duket...

Viber sjell risinë e re, një lajm që do ju gëzojë

Për të gjithë përdoruesit e Viber tani vjen një lajm i mirë, ata mund ti fshijnë mesazhet e tyre edhe nëse marrësi nuk e...

Pse elefantët sëmuren më pak nga kanceri?

Elefantët janë krijesa të mëdha, të cilat e luftojnë kancerin pasi që i vrasin qelizat  e dëmtuara para se ato të shndërrohen në qeliza...

I rrëshqet makina, ja me kë përplaset (VIDEO)

Për një shofer kjo është makina e fundit me të cilën do që të përplaset. Por, siç shihet edhe në video, një shofer i pafat...

Vetëm 19 vjeçe dhe vlen 1.2 miliardë dollarë

Në listën që “Forbes” ka publikuar për vitin 2016, ajo vlen 1.2 miliardë dollarë. Vetëm 19 vjeçe, Aleksandra Andersen është bërë miliarderja më e...

Mos publikoni foto të fëmijëve në rrjetet sociale, ja arsyeja

Nënat apo baballarët mund të dënohen deri në një vit burgim dhe me një gjobë prej 35 mijë paund, nëse rezultojnë fajtorë për publikimin...

Dokument ekskluziv – Testamenti i Titos për shqiptarët

Shkrimtari dhe publicisti Milazim Krasniqi mbi zbulimin e testamentit politik të udhëheqësit jugosllav Do të ishte simpatike dhe e dobishme që ata historianë, politologë e...

Ja se si vallëzohet nëpër dasma, në gjithë botën (Video)

Çdo vend në botë ka zakonet dhe traditat e veta dhe ato dallojnë gjithsesi nga njëra tjetra. Shih se si festojnë në festa familjare në...

Hapet një dyqan pa shitës në Suedi

Dyqani në qytetin suedez “Vicken” është i hapur 24 orë në ditë, dhe nuk ka asnjë të punësuar. E gjithë shitja bëhet nëpërmjet telefonit. Ekspert...

VIDEO +16/ Zysha pa të brendëshme, shihni si reagojnë nxënësit

Në rrjet është duke qarkulluar kohët e fundit një zysh e cila gjatë shpjegimit të mësimit tregon zogun e saj, dhe reagimi i studentëve...

Ja ku e kanë kaluar fëmijërinë disa nga liderët botërorë (FOTO)

Pavarësisht shtëpive ku ata jetojnë tani, udhëheqësit botërorë i kanë ndërruar vendbanimet e tyre, që nuk kanë qenë kaq madhështore sa sot. Shikoni se...

Ushtarët ukrainas shërohen me ndihmën e delfinëve

Ushtarët e plagosur ukrainas në përleshjet në lindje të vendit, po trajtohen në aquariume me delfinët në Kiev. Kjo është një terapi me ndihmën e...

NASA: Në Mars do të shkojmë për 30 minuta

NASA fillimisht tha se njerëzit, një ditë, do të mund të shkojnë në Mars për vetëm tri ditë. Mirëpo tani fizikani Phillip Lubin pretendon që...

Çmenden britanikët, 250 mijë stërlina kush kap vrasësin e patave

Një fshat në Angli është duke vajtuar mbytjen e një pate që shërbeu si maskotë e komunitetit për më shumë se një dekadë. Banorët e...

Këto janë 9 vendet ku njerëzit nuk sëmuren kurrë

Ekzistojnë 9 vende, ku përhapja e sëmundjeve më të zakonshme është shumë e ulët. Ja cilat janë ato dhe arsyet përse ndodh kjo. 1. Vendasit...

Çadra që ju tregon se do bjerë shi (FOTO)

Nëse iu ka zënë shiu rrugëve pa çadër, ose e keni harruar atë në shtëpi apo autobus, ky version i teknologjisë mund të bëjë...

Milaim Rama 40 vjeçar, sot feston ditëlindjen e dhjetë

Këtë vit, shkurti është pak më i gjatë, ka 29 ditë, ashtu siç i ka një herë në katër vjet. Pra sivjet jemi në...

A e dini pse muaji Shkurt ka 29 ditë çdo katër...

Sot është data 29 Shkurt dhe kjo ditë i shtohet muajit shkurt çdo të katërtin vit. Por pse kjo ditë shtesë në kalendar? Ky vit...

Oficeri amerikan: Qeveria ka dosje për UFO-t, njerëzit janë vrarë për...

Një oficer i forcave detare amerikane, pretendon se ka parë prova të vizitave të jashtëtokësorëve në tokë, që me çdo çmim janë munduar të...

Kali hyn brenda makinës pas përplasjes, shihni çfarë ndodh

Përplasja mes një automjeti dhe një kali ka rezultuar fatale për këtë të fundit. Si pasojë e një aksidenti në Greqi një ditë më...

Droni zbulon gropën misterioze në mes të liqenit (VIDEO)

Në liqenin Sera de Estrela në Portugali, është zbuluar krejt rastësisht një gropë gjigante nga një dron. Nga pamjet nga lartësia duket sikur diçka...

Veterani 94-vjeçar, zbulon sekrete të tmerrshme nga Lufta e Dytë Botërore

Një veteran i Luftës së Dytë Botërore, 94-vjeçar ka bashkëbiseduar me njerëz të ndryshme në Reddit AMA, së bashku me ndihmën e nipit të...

Enigmë që po çmend internetin: Sa shalqij ka në këtë foto?

Kjo enigmë duket e lehtë në shikim të parë, por është shumë më e komplikuar se sa duket. Nëse e zgjidhni për 1 minutë,...

Varreza më e vjetër myslimane gjendet në Europë

Antropologët besojnë se kanë gjetur varrezën më të vjetër myslimane që është zbuluar deri më sot. Ajo daton në shekullin e tetë para Krishtit....

Në Turqi filmohet një krijesë e çuditshme (Video)

Videoja e cila është shfaqur në YouTube, është filmuar në Turqi nga një person i cili më pas e bëri publike. Sipas tij kjo krijesë...

Ky kimik ka shpëtuar mijëra fëmijë, ja përse (Foto)

Në vitin 1991, kompania BIC ia kishte prezantuar botës dizajnin e saj të ri, e i cili nuk do të vërehej nga shumica e...

Momenti i pazakontë kur rinoçeronti godet makinën me turistë (Video)

Rinocenti sulmon një makinë, ky është rezultati i arritur teksa disa turistë shkuan për vizitë në parkun në Namibi. Kjo video është bërë nga një...

Vetura përplas keq kalimtarin, athua mbeti gjallë? (Video)

Një motorist ka filmuar momentin dramatik se si një burrë është përplasur nga një makinë teksa kalonte rrugën. Video ka hapur shumë debate në internet,...

Shikoni si e kafshoi gjarpëri këtë fëmijë (Foto)

Një nënë që u zgjua nga britmat e djalit të saj, u tmerrua kur e pa vogëlushin e shtrirë në shtrat dhe një piton...

Shikoni “Range Rover” duke kaluar mbi urën e letrës (Video)

Duket e pabesueshme, mirëpo Range Rover i rëndë 2374 kilogramë ka kaluar mbi një urë të ndërtuar vetëm nga letra. Kompania britanike “Land Rover” ka...

10 – vjeçari që po shndërrohet në “gur” (FOTO)

Një djalë i vogël nga Kolorado po shndërrohet dalëngadalë në gur. Jaiden Rogers vuan nga një sëmundje lëkure kaq e rrallë, sa ky është rasti i...

Pse dy prej shkronjave të tastierës kanë shenja të veçanta?

Të gjithë e kanë vënë re se në tastierën e kompjuterit, shkronjat F dhe J kanë një pjesëz të ngritur në sipërfaqen e tastit....

10 histori të pabesueshme rreth Vladimir Putinit (Foto/Video)

Vladimir Putin është një nga liderët më të njohur të kohës sonë. Ai gjithashtu është një nga më shqetësuesit. Në vitet e fundit, Putin...

Nuk do ta besoni kush është njeriu më i pasur i...

Bill Gates mund të cilësohet sot njeriu më i pasur në botë, por ai nuk është më i pasuri i të gjitha kohërave. Në fakt,...

Zbulohet sekreti i “sikletshëm” i Hitlerit: Ja pse nuk zhvishej kurrë...

Një tjetër zbulim është bërë për diktatorin Adolf Hitler. Bëhet fjalë për penisin e tij. Sipas një studimi të bërë së fundmi Hitleri vuante nga...

Një shkencëtar gjerman vërteton një mrekulli në Islam

Një raport për pikënisjën e njeriut dhe ringjalljën pas vdekjës. Kur’ani dhe shumë hadithe të Muhammedit a.s.flasin për shumë ngjarje dhe fakte të shkencës së...

“Balona” e parë e shqiptarit fluturoi nga kodrinat e Zarbincës së...

Masurica ishte novator edhe i gjërave të tjera para një shekulli e gjysmë Mulla Hasan Masurica ishte vizionar i madh. Qysh në vitin 1900 ka...

Shtëpia e mbrapshtë më unikja që keni parë ndonjëherë (Video)

Njerëzit në Taipei,  vizituan një shtëpi tre katëshe por një të tillë rrallë që mund të keni parë diku. Është gjithnjë arsyeja e të qenurit...

Dhjetë fakte interesante të monedhave kesh

Paratë kesh po zëvendësohen nga kartelat elektronike, por me siguri ata janë përsëri të preferuara nga shumë persona. Në vijim Bota sot u sjell...

Kafshët unike që nuk do ta besoni se ekzistojnë (Foto)

Natyra është e mbushur me surpriza. Nëse mendoni se i keni parë të gjitha, atëherë gaboheni. Më poshtë kemi një përzgjedhje të kafshëve vërtetë të...

Dy vjeçarja mbyllet aksidentalisht në arkën e bankës (Video)

Pamjet e një videoje dramatike tregojnë se si ekipet e zjarrfikjes nxitonin për ta liruar një vajzë dy vjeçare nga brendia e një arke...

Ja si do të jetë modeli i ri i “Mercedesit” (FOTO)

Këtë të dielë Mercedesi ka prezantuar makinën e sezonit të ri të "Formula 1". Nuk po zhvillohen më prezantime në prani të mediave. Skuadrat e...

Ky është rrëfimi rreth gruas më brutale që ka njohur bota

Madam LaLaurie gjymtonte dhe torturonte brutalisht robërit në tavanin e vilës së saj trekatëshe në Nju Orleans. Legjenda thotë se ajo vrau edhe burrat e...

Astronautët dëgjuan zëra të pashpjegueshëm në hënë (VIDEO)

Ekuipazhi i misionit Apollo në hënë ishte tmerruar kur kishin hasur në transmetime të çuditshme të ngjashme me muzikën që vinin në kufjet e...

Tatuazhe romantike apo të çuditshme?! (FOTO)

Thonë se çiftet që bëjnë tatuazhe të përbashkëta, rrinë përgjithmonë së bashku. Të paktën kjo është ideja që ato mbartin. Ja cilat janë disa...

Kjo është vrasësja më e egër e historisë

Me gjasë, ky është rrëfimi rreth gruas më brutale që ka njohur bota Delphine LaLaurie. Madam LaLaurie gjymtonte dhe torturonte brutalisht robërit në tavanin...

Tronditëse: Momenti kur djaloshi që nuk dinte not, mbytet në lumë...

Në Manila të Filipineve, një fëmijë është mbytur në ujë, pasi ka hyrë në lumë pa ditur not. Jhayron Malayao është inkurajuar nga shokët, që...

Në këtë fshat banorët kanë shitur nga një veshkë

Fshati Hokse në Nepal është aq i varfër, sa që të gjithë banorët kanë shitur nga një veshkë. Për shkak të këtij fenomeni, Hokse...

Momenti kur prezantuesja gris pa dashje posterin 150 mijë paund (VIDEO)

Në këtë video do të shini momentin kur prezantuesja e motit në emisionin “Good Morning Britain” gris pa dashje një poster shumë të rrallë. Siç...

Lumi që vlon nga nxehtësia (FOTO)

Ky lumë i gjetur në zemër të Amazonës është jashtëzakonisht i nxehtë saqë vlon. Thuhet se nëse fut dorën në këtë lumë, merr djegie...

Japonezi mbjell mijëra lule rozë për bashkëshorten e verbër (Foto)

Toshiyuki Kurokiut iu desh një dekadë e tërë për të ndërtuar një tablo mahnitëse me lule rozë për bashkëshorten e tij, pasi ajo u...

23 librat që duhet lexuar, sipas Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, ka propozuar 23 libra të cilët nuk duhet lënë pa lexuar pasi që përmbajta e tyre është e mrekullueshme dhe shumë domethënëse. Përmbajtja...

Problemi që la pa mend internetin

Ky është kuici matematikor i frutave, i cili ka lënë pa mend 2 milionë përdorues të internetit. A gjeni dot zgjidhjen? Mollë, banane dhe arrë kokosi....

A do guxonit të kërcenit në vendin më të tmerrshëm të...

Më e çuditshmja është se për mijëra vjet ka furnizuar ujë pa pushim, raporton lajmi.net. Përgjatë viteve vendi është bërë vendi më i pëlqyer për...

Ndërtesa më e lartë në botë do të jetë në Tokio...

Një ndërtesë e re, e projektuar për t’u ndërtuar në Japoni, mund të bëhet më e larta në botë. Qiellgërvishtësja e Tokios, nëse ndërtohet,...

Dreri që imiton çdo lëvizje të gruas (Video)

Ky dre duhet t’i uli ato këmbë! Klipi qesharak tregon momentin e pabesueshëm se si një dre në borë imiton çdo lëvizje të gruas që...

Shkenca: Libri qetëson më shumë se një pilulë gjumi

Në një botë të rrethuar me ekrane televizive, celularë të mençur, ti bëhu pak më ndryshe. Shijo kënaqësinë e të lexuarit një libër të mirë,...

Shqiptarët raca më e bukur në Europë (Foto)

Revista “Sia” shkruan se shqiptarët janë raca më e bukur në Europë. Vajzat shqiptare janë shumë të bukura, me flokë të errët dhe hera...

Krijesa e frikshme që po habit botën (FOTO)

Një fotograf nga Newcastle, ka fotografuar një krijesë në një liqen australian në perëndim të vendit. Ai është Ethan Tipper dhe ka postuar fotografinë...

Çfarë domethënie ka ky shkrim mbi këtë shpatë

Historianët në Muzeun britanik janë duke u munduar që ta zbulojnë domethënien e një mbishkrimi që gjendet në një shpatë të çeliktë, që u...

Në Kinë lind një viç me dy koka

Një viç i lindur me dy koka ka tronditur fermerët e një fshati të vogël. Ky viç është lindur nga lopa e cila ka pjellë...

Operohet vajza e lindur me tri këmbë (Foto)

Në Delhi të Indisë është operuar me sukses një vajzë, e cila ka lindur me një këmbë të tretë, të vendosur në shpinë. Vajaz Senda...

FOTO: Pas operacionit, burri kërkon të pijë alkool. Shkon e blen...

Rusët janë të njohur si përdorues të çmendur të alkoolit pasi një pacient i cili sapo kishte dalë nga salla e operacionit i ka...

Shtëpia hit! Duket e thjeshtë nga jashtë, shikojeni brenda (FOTO)

Kjo shtëpi mahnitëse është bërë hit tanimë. Ja kuzhina, dhoma e gjumit dhe tualeti. Është e pabesueshme kur e sheh se sa e vogël...

Diamanti rekord prej 404 karat, ja sa kushton

Kompania australiane “Lucapa Diamond Company” ka gjetur diamantin më të madh në të gjithë Angolën. Për gjetjen e këtij diamanti janë dashur 8 vite...

Nëse keni frikë nga lartësitë, mos e shikoni këtë (Video)

Nëse keni frikë nga lartësitë, atëherë kjo video do ju rrëqethë plotësisht. Këta të rinj që janë pjesë e një grupi të mbushur me ‘njerëz...

Elefantët që pikturojnë në mënyrë të mahnitshme (Foto)

Bëhet fjalë për projektin e të rinjve nga Tajlanda të cilët kanë dashur të tregojnë se elefantët janë të aftë të pikturojnë. Krijesa mjaft...

Ja si rrëshqet makina në akull (VIDEO)

Një drejtues automjeti ka shpëtuar për mrekulli teksa aksidenti ku u përfshi është regjistruar nga kamerat. Në këtë video shihet mjeti tip “Citroen Saxo” ngjyrë...

Historitë më rrënqethëse në Wikipedia

Është e lehtë që të biesh në një vrimë të Wikipedia-s nëse fillon të kërkosh diçka aty. Shkove të shikosh se cili actor luan...

Gjyshja diplomohet me pikët maksimale në moshën 88-vjeçare

“Sa të rrosh do të mësosh”, thotë një shprehje e vjetër. Më shumë se për të këdo, kjo thënie duket se vlen për italianen...

Xhelozia e gruas së Dostojevskit

Ai kontrolloi xhepat dhe nxori që andej një copë letër të vogël, mbi të cilën qe shkruar diçka me laps. Duke dashur të di...

Çfarë fshihet në dizajnin e biskotave më të shitura të shekullit,...

Tre miliardë konsumatorë në vit blejnë paketime të Oreo’s, duke e bërë atë ëmbëlsirën më të shitur të shekullit 20. Por, askush nga këta...

Pse ende s’e dimë se çfarë ka brenda piramidave?

Me dhomat e tyre të fshehta, piramidat e Gizës duhet ende të zbulojnë të gjitha sekretet e tyre. Si është e mundur kjo? “Më në...

Gruaja bie në lum me fëmijën e saj, çfarë ndodh është...

Ky është momenti mahnitës kur katër meshkuj kërcejnë në lum për të shpëtuar një grua dhe fëmijën e saj të cilët gjendeshin në veturë. Meshkujt...

Krimineli identik me spikerin e lajmeve (VIDEO)

Gjatë një edicioni lajmeve në BBC u shfaq në ekran fotografia e një grabitësi të rrezikshëm. Por, ajo që bie më shumë në sy...

Ujku gjigant puth punëtoren e parkut (Video)

Kur një ujk ju afrohet në fytyrë, kjo është një arsye e mirë për tu tmerruar. Por punëtorja e parkut të kafshëve të egra Danielle...

Qyteti pa stres: Nuk ka pare, vetura, politikë (Foto)

Në shtetin indian Tamil Nadu, ekziston një qytet eksperimental që quhet Auroville, ndryshe i njohur si qyteti i lindjes së diellit. Ky qytet është themeluar...

OPINIONE