3 C
Skopje
Thursday, January 24, 2019

Kuriozitete

Ushqimet që dëmtojnë eshtrat

Eshtrat janë materie organike ndërtohen prej indit eshtëror në hapësirat mes qelizave eshtërore. Ruajtja e fortësisë së tyre është me rëndësi, pasi në moshë të...

Këto janë detajet që u tërheqin vëmendjen meshkujve

Studimet thonë se duhet të kalojnë të paktën 10 sekonda përpara se një mashkull t’I heqë sytë nga portreti i një femre, në takimin...

Mbipesha dhe nënpesha vrasin, shkurtojnë jetën me 4 vjet

Të qenit mbipeshë ose obezë, ose edhe e kundërta, nën peshë, shton rrezikun e sëmundjeve vdekjeprurëse, duke shkurtuar jetëgjatësinë me 4 vjet. Studiuesit e London...

Çokollata jua shton meshkujve epshin seksual

A e dini se çokollata është një afrodiziak i vërtetë? Po pra, mirë e lexuat! Çokollata përmban kimikale si triptofani, i cili përfshihet në eksitimin...

Lind fëmijën e 16-të, 41 vjeçarja nga Prishtina (Video)

Në 25 vitet e martesës së saj, Bahrie Gashi ka pasur 19 shtatzëni, prej të cilave tri kanë dështuar dhe 16 kanë qenë të...

Burri tentonte ta fuste me dhunë në veturë gruan, kalimtari i...

Adolfo Lopez ishte në veturë me të birin, kur në një parking në Kentaki një grua që ishte në telashe të mëdha. Kështu pa u...

Si ta ndihmoni fëmijën tuaj që t’i pëlqejë mësimi

12 mënyra si ta bëni fëmijën tuaj që t'i pëlqejë mësimi Hulumtuesit e shumtë kanë treguar se lojërat e ndryshme edukative mund ta bëjnë fëmijën...

Krijime interesante

Falë njerëzve krijues, dizajne interesante po krijohen çdo ditë Disa prej tyre mund të jenë të padobishme, por kjo nuk do të thotë se ato...

Përse njerëzit vendosin të qëndrojnë në një lidhje që s’janë të...

Kur një lidhje fillon të ketë probleme, nuk është aq e thjeshtë sa të lini çdo gjë mënjanë dhe të hiqni dorë. Qëndrimi në një...

Mbajeni frymën tuaj derisa ky fëmijë po zvarritet poshtë shkallëve

Kjo është një video mjaft interesante. Kjo foshnje 8-muajshe ka zbuluar një mënyrë unike për t’u zvarritur poshtë shkallëve, transmeton lajmi.net. Fëmija nga Hixson, Tennessee, përdor...

Qyteti “fantazmë” që kushtoi miliarda dollarë

Një projekt prej 40 miliardë dollarësh, për të ndërtuar qytetin e parë në botë të “zgjuar” barazvlerësohet me Çernobilin si një qytet “fantazmë”. “Utopia e...

Shikoni se me çfarë fjalë të ashpra diskuton ky fëmijë me...

Fëmijët e vegjël dhe qentë, rrallë kanë të njëjtën ide të realitetit si ne të rriturit – dhe ata vërtet janë shokë të mirë. Kjo...

Pse duhet të prisni një vit për shtatzëninë e radhës?

Nënat duhet të presin të paktën një vit në mes të shtatzënive, në mënyrë që të ulin rrezikun për përkeqësimin e shëndetit të nënës...

A mund t’i gjeni për dy minuta, shtatë dallimet në imazhe?...

Një vizatim i publikuar në internet ku shihen një grup gjykatësish brenda sallës së gjykatës, ka habitur të gjithë. Nga autori i saj kërkohet që...

Ëmbëlsirë me biskota e cila përgatitet shpejtë

Kjo ëmbëlsirë për shumicën është e preferuar, mirëpo përgatitja e saj kërkon kohë. Prandaj po ju sjellin tani recetën për ëmbëlsirën e katrorëve të kokosit,...

Kafeja në shtatzëni rrit rrezikun e mbipeshës tek fëmijët

Gjatë shtatzënisë çdo grua është “viktimë” e dëshirave dhe e tekave. Por që sot çdo grua shtatëzënë duhet të heqë dorë nga kafeja gjatë...

Kanceri i gjirit tek meshkujt, këto janë simptomat

Kanceri i gjirit zakonisht lidhet më shumë me gratë sesa me meshkujt, duke ndikuar rreth një në tetë gra gjatë jetës së tyre. Megjithatë, burrat...

Ushqimi të cilin duhet ta hani në mënyrë që vagjina t’ju...

Disa artikuj ushqimorë ndikojnë në ten, flokë, thonj, por ekzistojnë edhe të tillë të cilët ndikojnë pozitivisht në vagjinë. Në mënyrë që vagjina t’ju jetë...

Vetëm ky ushtrim mund t’jua përgjysmojë rrezikun nga vdekja

Nëse do të angazhoheni pak më shumë do të përmirësoni dukshëm shëndetin dhe do të zgjasni jetën. Studimi i paradokohshëm i kolegjit mjekësor “Penn State”...

Shëroni muskujt e lënduar

Kur tepër shpejt tendosni muskulin, ndodh lëndimi, d.m.th. pëlcitja e fijeve muskulore. Sa më shumë fije të jenë të shkëputura, lëndimi është më serioz. Shkoni...

A reduktojnë frutat efektin negativ të kripës në organizëm?

Nuk është më sekret se konsumimi i tepërt i kripës rrit qarkullimin e gjakut dhe shkakton hipertension. Megjithatë sipas shkencës kjo lidhje qëndron edhe...

Përdoreni këtë truk dhe kurrë hematoma nuk do t’ju shfaqet!

Indet do të thithin fosfolipidet dhe menjëherë do të përtëriten enët e dëmtuara të gjakut dhe indet. Kur vriteni, qoftë ju ose fëmija juaj, menjëherë...

Katër infeksionet vagjinale më të shpeshta gjatë shtatzënisë: Çfarë duhet të...

Mësoni se si t’i identifikoni dhe shëroni katër infeksione më të shpeshta vagjinale gjatë shtatzënisë me ndihmën e këshillave të gjinekologut. Nëse ekzistojnë manifestime klinike...

Lodhja e mbrëmjes për shkak të shtypjes së lartë

Meshkujt të cilët në mbrëmje luftojnë që të qëndrojnë zgjuar apo para mbrëmjes të dremitin para televizorit, do të duhej të kontrollonin zemrën dhe...

3 miliardë njerëz vuajnë nga problemet e dhëmbëve – Ja zgjidhja

Ka më shumë se 3 miliardë njerëz që vuajnë nga problemet e dhëmbëve në mbarë botën dhe numri është rritur me shpejtësi gjatë viteve...

Këto janë benefitet e luleshtrydhes

Frutat njihen për benefitet në shëndet, por jo vetëm. Së fundmi janë veçuar disa prej tyre për efektet pozitive në lëkurë, ndër to edhe luleshtrydhja....

Lodhja e mbrëmjes për shkak të shtypjes së lartë

Meshkujt të cilët në mbrëmje luftojnë që të qëndrojnë zgjuar apo para mbrëmjes të dremitin para televizorit, do të duhej të kontrollonin zemrën dhe...

Urina mund të na ndihmojë ta përcaktojmë se sa vjet jemi...

Për doktorët, të shikosh datën e lindjes së një personi nuk do të thotë ndonjë gjë. Padyshim, një person mund të jetë 75 vjeç në...

Sa gramë proteinë përmban një vezë?

E kujt nuk i pëlqejnë vezët? Përveç se kanë çmim të lirë, ato janë burim i mahnitshëm i proteinës, që është e nevojshme për...

Bëni këto veprime çdo mëngjes për t’u zgjuar me energji

Kafeja është e mahnitshme , nuk e ka mohuar askush këtë. Më shumë se gjysma e popullsisë së rritur amerikane pi një kafe çdo ditë. Kafeina...

Shqiptari që bën muzikë me gjethe mahnit blogerin e njohur

Mbërritja e blogerit të njohur, Nas Daily në Shqipëri është pritur me gëzim në rrjetet sociale.   Ai ka postuar disa video interesante nga Shqipëria, që...

Apple e konfirmon, iPhone ka një problem serioz

Apple pritet ta rregullojë një problem në iPhone, që i bënte selfiet të duken shumë mirë duke e mjegulluar pak lëkurën. Përdoruesit e iPhone XS...

Pasi shpëtuan në lindje, binjakët përqafojnë njëri-tjetrin

Duke u përkundur krah për krah në krahët e nënës së tyre për herë të parë, këto binjake të lindura para kohe u bënë...

Femrat me më pak partnerë seksualë kanë martesa më të lumtura

Hulumtimet nga Instituti i Studimeve Familjare kanë zbuluar se femrat që kanë bërë seks me më pak persona para se të martohen, kanë nivele...

Studimi i universitetit gjerman: Një dush i ngrohtë çdo ditë na...

Një dush në ditë është mënyra e duhur për t’u relaksuar. Një studim së fundmi ka treguar se kjo nuk është vetëm një alternativë për...

5 gjëra që mësova duke udhëtuar vetëm pasi u ndava nga...

Elizabeth Bennett është një ndër gazetaret e njohura të revistës së huaj “PopSugar”, e cila ka ndarë një shkrim personal dhe pasionin e saj...

Foshnja gjeni, shikoni çka bën për të zbritur nga shtrati

Për beben e kësaj moshe kjo vepër është diçka më shumë se gjeniale. Në YouTube është postuar një video e cila tregon gjithë gjenialitetin e...

Aktorët e horrorit të ri nga ‘Netflix’ dolën të traumatizuar nga...

Aktorët Oliver Jackson-Cohen dhe Elizabeth Reaser kanë folur për tmerrin që kanë përjetuar gjatë xhirimeve të serialit “The Haunting Of Hill House”. Seriali “The Haunting...

S’kishte para për unazë fejese, prishtinasi mahnit të gjithë

Jo të gjithë i kemi mundësitë financiare për t’i siguruar vetes të mira që i kalojnë nevojat jetike. Ndonjëherë na vjen talenti e ndonjëherë kreativiteti...

​Veset që nuk duhet të shfaqni kur jeni në punë

Në stafin e punës ka dhe nga ata që nuk do ju pëlqejnë. Por nëse shefi dhe kolegët kanë shfaqur shenja që nuk ju...

Kompani të mëdha premtojnë telefona 5G për vitin e ardhshëm

Shumë prodhues të telefonave kanë zbuluar planet se janë gati për të hyrë në treg me rrjetin më të ri, 5G. Carl Pei, bashkëthemeluesi i...

Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja...

Rënia e flokëve te meshkujt në majë të kokës, linja e ngritur e flokëve mbi ballë, linjat e pjerrëta në laprën e veshit, si...

Bashkëshortët apo fëmijët: Kush më shumë i nevrikos gratë e martuara?

Femra përpiqet të jetë edhe e përkushtuar, edhe nënë e kujdesshme, edhe bashkëshorte, edhe amvisë e shkëlqyeshme – dhe me njëkohësisht punon edhe shumë...

Rekomandimet për marrje ditore të vitaminave dhe mineraleve para shtatzënisë

Gjatë shtatzënisë, trupit tuaj i nevojiten vitamina dhe minerale shtesë për ju dhe beben tuaj e cila rritet. Marrja e përditshme e vitaminave para shtatzënisë...

Kujdes, nëse ju shfaqen këto shenja në lidhje- tradhtia po vjen

E falshme ose jo, tradhtia krijon një hendek të thellë mes çdo çifti, ajo është një nga arsyet më madhore përse ndodh shumica e...

Ngjyrat e rrobave dhe domethënia e tyre në vite

Rrobat që ne të gjithë veshim çdo ditë kanë një evolucion të gjatë në histori. Për herë të parë, rrobat lindën si nevojë për të...

Përse përgjumemi pas ngrënies

A ju ka ndodhur që të ndiheni të lodhur pas racionit? Ja për ç’arsye ndodh kështu. Shkencëtarët e Institutit hulumtues “Scripps” në SHBA kanë krijuar...

Pengoni ftohjen dhe gripin: Dezinfektimi i duarve më së miri zvogëlon...

Duart e pastra janë gjysma e shëndetit! Dezinfektimi i duarve është më i mirë se larja me sapun, ka treguar hulumtimi i bërë në qytetin...

Këto pantallona do të pengojnë që të ndiejnë të tjerët kundërmimin...

Kreatorët e modës dhe shkenca me forca të bashkuara kanë krijuar produktin gjenial. Gazrat në stomak janë dukuri plotësisht natyrale, mirëpo nuk është edhe aq...

Shtëpi moderne për familje të madhe

Kjo shtëpi fantastike shtrihet në dy nivele dhe në sipërfaqe të përgjithshme prej 236,6 metra katrorë. Posedon garazhin, kaldajën për ngrohje dhe hapësirat e tjera...

Pengoni ftohjen dhe gripin: Dezinfektimi i duarve më së miri zvogëlon...

Duart e pastra janë gjysma e shëndetit! Dezinfektimi i duarve është më i mirë se larja me sapun, ka treguar hulumtimi i bërë në qytetin...

Toyota 4Runner mbushi 35 vjet, feston me një edicion special (Foto)

Modeli 4Runner, është për tri dekada e gjysmë në treg Gjatë vitit 1984, Toyota e ka lansuar për herë të parë 4Runner SUV dhe për...

Ngjyrat e rrobave dhe domethënia e tyre në vite

Rrobat që ne të gjithë veshim çdo ditë kanë një evolucion të gjatë në histori. Për herë të parë, rrobat lindën si nevojë për të...

Këto pantallona do të pengojnë që të ndiejnë të tjerët kundërmimin...

Kreatorët e modës dhe shkenca me forca të bashkuara kanë krijuar produktin gjenial. Gazrat në stomak janë dukuri plotësisht natyrale, mirëpo nuk është edhe aq...

Ford Mustang Shelby GT500 është prezantuar në një organizim privat (Video)

Shfaqet një fotografi në internet, që e tregon nga afër këtë model të shumëpritur Gjeneratën e tanishme të Mustang Shebly GT500, Ford e ka mbushur...

Jeto më gjatë pa stres

Stresi është bërë pjesë e fabrikuar e jetëve tona të zëna me punë e obligime, por ai shkakton kërdi në shëndetin tonë dhe jetën...

Me këtë stil flokësh do të dukeni deri në dhjetë vjet...

Kur dëshironi të bëni diçka për vete, atëherë zgjidhje ideale është që të ndryshoni stilin e flokëve. Përveçse do të bëni diçka të bukur për...

Pesë dobitë shëndetësore të pastrimit

Pastrimi pa dyshim është njëra nga punë më të mërzitshme në listën tonë të gjërave të cilat duhet t’i kryejmë, por studimi i ri...

Kanadasë po i mbarojnë rezervat e kanabisit, vetëm dy ditë pas...

Janë bërë vetëm dy ditë që e ka legalizuar kanabisin dhe Kanadasë i janë shpenzuar rezervat e kësaj substance narkotike, kështu që është nevojitur...

7 shenjat që paralajmërojnë për mungesë të magnezit

Magnezi është heroi i padukshëm i trupit. Ai luan rol në funksionin e nervave dhe muskujve, sheqerit në gjak, shëndetin e kockave dhe metabolizmin. Nëse...

Zbuloni pse ai nuk po ju propozon akoma

Ka një parafrazë të një lidhjeje, që ngjan si miqësi e njëkohësisht, si marrëdhënie dashurie. Por nëse ndiheni sikur keni ngecur pafundësisht në këtë...

Gazetarja harron se tavolina është prej xhami, hap këmbët dhe tregon…

Gazetarja televizive italiane në TG 5, ishe ulur para një tavoline qelqi dhe këtë fakt e kishte harruar krejtësisht. Po të ishte e vetëdijshme se...

Masturbimi vret 100 njerëz çdo vit, ja si të dalloni “viktimat...

Ekzaminuesi i forenzikës, Dr. Harald Voss ka dhënë një alarm sa i takon masturbimit të njerëzve që kërkojnë “orgazmën e fundit”. Sipas Harald Voss çdo...

Mos pini pije me akull nëpër lokale, shkakton këtë sëmundje

Në ditët e nxehta të verës, uji apo pijet e ndryshme shoqërohen me akull. Por, ndërsa ne e blejmë ujin për të mos konsumuar...

Nëse zgjoheni natën, shikoni orën dhe kuptoni nga çfarë problemesh vuani

Ju ndodh shpesh të ngriheni gjatë natës pas një ëndrre të keqe, për nevoja personale apo thjesht sepse nuk ndihen mire? Ka një shpjegim pse...

Rekomandimet për marrje ditore të vitaminave dhe mineraleve para shtatzënisë

Gjatë shtatzënisë, trupit tuaj i nevojiten vitamina dhe minerale shtesë për ju dhe beben tuaj e cila rritet. Marrja e përditshme e vitaminave para shtatzënisë...

Ka mbështjellë kokën me këtë shami me dy veprime, dhe kur...

Po ju japim këshillën nga përvoja personale dhe këshilla është masazhi i kokës – mënyrë që të përmirësojmë qarkullimin e gjakut në zonat problematike,...

Majmuni mban lart të voglin, njëjtë sikur në skenën e famshme...

Dafan Ben Nun ishte për shëtitje në Zimbabve, kur pa një moment shumë të rrallë, që ngjante sikur skena nga filmi i animuar “Mbreti...

OnePlus ndryshoi datën e lansimit të telefonit për shkak të Apple

OnePlus kishte vendosur të zbulonte telefonin e ri OnePlus 6T më 30 tetor në New York, por më pas Apple vendosi të vjedhë datën. Prodhuesi...

Studimi i ri, kanabisi ngadalëson plakjen e trurit

Kanabisi, deri më tani një drogë me nam të keq, mund të kthehet në një bimë mjekësore të shumanshme. Si mjet kundër dhimbjeve kanabisi...

Shtypja e lartë e gjakut: Ushqimet që duhet shmangur për ta...

Shtypja e lartë e gjakut mund të shpie deri te komplikimet serioze nëse lihet pa u trajtuar. Kështu që, për të kontrolluar uljen e...

Përse lëndimet gjatë ditës shërohen më shpejt se ato gjatë natës

Trupi i njeriut është mekanizëm i ndërlikuar, të cilin kurrë nuk mund ta kuptojmë në tërësi. Ora jonë e brendshme është shkaku përse plagët të...

Si të ruani vëllimin e flokëve gjatë ditëve të vjeshtës

Ëndërr e çdo femre janë flokët e bujshme, mirëpo ndonjëherë nëna natyrë thjesht nuk është në anën tonë. Ekzistojnë disa truqe të thjeshta, të cilat,...

Truk se si t’i zgjeroni këpucët shumë të ngushta për 10...

Keni blerë këpucë të mrekullueshme, mirëpo nuk mund t’i bartni sepse ju shkaktojnë dhembje? Ekziston një mënyrë shumë e thjeshtë se si t’i zgjeroni mjaftueshëm...

Shtëpi moderne për familje të madhe

Kjo shtëpi fantastike shtrihet në dy nivele dhe në sipërfaqe të përgjithshme prej 236,6 metra katrorë. Posedon garazhin, kaldajën për ngrohje dhe hapësirat e tjera...

Do të bëheni me bebe së shpejti? Gjërat esenciale të cilat...

Zbulimi se jeni shtatzënë është një moment që do t’jua ndryshoj jetën juve dhe partnerit. Por, si mund të siguroheni që jeni gati kur...

Masazhi i vagjinës: Masazh tantrik për orgazma të shumëfishta

Organet gjenitale zënë vend të posaçëm në Tantra, e cila seksualitetin e kupton si diçka shumë më thellë se kënaqja seksuale. Seksi konsiderohet me respekt....

Pesë arsye pse ai nuk po ju propozon akoma!

Ka një parafrazë të një lidhjeje, që ngjan si miqësi e njëkohësisht, si marrëdhënie dashurie. Por nëse ndiheni sikur keni ngecur pafundësisht në këtë...

Sa ‘peshore’ jeni në të vërtetë? Tri veti dalluese të kësaj...

Duke qenë se jemi në sezonin e peshoreve (të paktën dhe për disa ditë të tjera) do të shkruajmë për karakteristikat kryesore të kësaj...

Katër herë katërnjakë, shtatë herë trinjakë dhe 16 herë binjakë: Historia...

Kufiri teorik i numrit të fëmijëve që mund të ketë një burrë mund të duket i pafund. Dhe Genghis Khan është një shembull historik...

Ngjizja jashtëtrupore: Kur rekomandohet përdorimi i qelizave të dhuruara

Procedurën e ngjizjes jashtëtrupore mund ta bëjnë femrat deri në moshën 42-vjeçare, mirëpo edhe damat më në moshë nuk duhet të humbin shpresat, gjithnjë...

Masazhi i vagjinës: Masazh tantrik për orgazma të shumëfishta

Organet gjenitale zënë vend të posaçëm në Tantra, e cila seksualitetin e kupton si diçka shumë më thellë se kënaqja seksuale. Seksi konsiderohet me respekt....

Gruaja mashtroi se vuante nga kanceri për para

Një grua në Australi është arrestuar pasi ka marrë 55 mijë dollarë nga një faqe për mbledhjen e fondeve duke mashtruar se vuan nga...

Nëse sperma ju është e tillë, menjëherë shkoni te mjeku!

Herën tjetër pas seksit apo masturbimit, patjetër kushtoni kujdes spermës të cilin e keni nxjerrë jashtë, sepse ajo mund t’ju tregojë shumë për shëndetin...

Kështu largohen “krimbat e zi” nga fytyra

Ne të gjithë e dimë ndjenjën kur shohim diçka krejtësisht neveritëse, por nuk mund të largohemi pa e parë. Krimbat e zi në fytyrë janë...

Përmes këtyre detajeve kuptoni nëse është i mirë në seks ose...

Tema e seksit, është pak delikate, sidomos nëse flitet hapur. Ndoshta ai, ose ajo ju ka thënë se jeni të mirë në krevat, por ekspertët...

Këto janë gabimet që bëjmë në dush

Sipas statistikave, të gjithë shpenzojmë rreth 1.5 vjet të jetës sonë në banjë. Dhe kalojmë rreth 6 muaj duke bërë dush dush. Nuk ka asgjë...

Mësoni sekretet e patreguara të 12 shenjave të horoskopit

A keni pasion për lojërat e fatit si Dashi apo përpiqeni të gënjeni për moshën si Binjakët? Zodiaku zbulon skeletet tona në dollap… Është e...

Së shpejti do flini në shumë gjumë! Ja kur ndryshon ora

Më në fund do të filloni të flini pak më shumë gjumë e zakonisht, pasi javën tjetër, zyrtarisht do të ndryshohet ora. “Ora diellore” do...

WhatsApp bën ndryshimin e rëndësishëm që të gjithë duhet ta dini

WhatsApp po heq funksionin e saj ‘unsend’ dhe do të ndalojë së përpjekuri për të fshirë mesazhet e turpshme nga telefonat e përdoruesve të...

Kinezët çfarë nuk kanë shpikur, por tani e teperuan! Ndërtojnë një...

Një qytet në Kinë po planifikon të lançojë një ‘hënë artificiale’ që do të ndriçojë qiellin deri në 50 milje përreth. I ashtuquajturi satelit ndriçues...

Amerikanët kryqëzojnë gishtat! Të paktën njëri do të bëhet…multimiliarder

Natyrisht që do të ishte mënyra më e mirë për të nisur fundjavën. Çmimi për lotarinë “Mega Millions” të kësaj të premteje në Shtetet...

“Dikush është në kokën tuaj”

Nëse një person refuzon një lidhje, personi bie edhe më shumë në dashuri me atë person që nuk e ka pranuar. (Helen Fisher) Abdirahim Idrizi Poliklinika “Galaxy” abdirahimidrizi@gmail.com Helen...

Sa duhet ta keni përqindjen e yndyrës trupore që t’ju shfaqen...

Të arriturit një përqindje njëshifrore të yndyrës në trup shpeshherë trajtohet si medalje e nderit, e cila shërben si reflektim i përkushtimit në stërvitje,...

Tri qytetet më të mira për t’i vizituar gjatë vjeshtës

Gjatë stinës së vjeshtës ditët shkurtohen, temperaturat bien dhe ritmi i jetës ngadalësohet pakëz. Qoftë nëse jeni duke kërkuar ta zgjatni verën, t’i shmangni turmat...

Domatet dhe sulmi i zemrës: Sa domate duhet t’i hani për...

Sulmet e zemrës janë urgjencë serioze mjekësore që kërkojnë tretman të menjëhershëm. Sulmi i zemrës shkaktohet kur furnizimi i zemrës me gjak papritmas bllokohet, transmeton...

Kjo maskë me limon dhe patate është shpëtim për çdo fytyrë...

Netët e gjata pa gjumë, rutina e keqe dhe zgjimi herët ndonjëherë bëjnë që fytyra të duket e lodhur. Për këtë po ju tregojmë një...

Turisti filmon shpërthimin e vullkanit në Indonezi, i shpëton “për një...

Udhëtimi me anije i një grupi turistësh për pak sa nuk u kushtoi me jetë, kur derisa po kalonin pranë një vullkani, shpërtheu dhe...

Monedhat e arta të mbretit britanik me mbishkrimin “Allah”

Një mbret mesjetar në Britani kishte prodhuar monedha të arta me fjalë arabe, mbi të cilat shkruante “Nuk ka Zot përpos Allahut”, shkruan Daily...

Shoqëria që përfundon siç nuk do të pritej: Vajza martohet me...

Një grua që u martua me babanë e një prej miqve më të mirë, thotë se njerëzit i krahasojnë ata me të famshmit, Catherine...

Kjo video prekëse do t’ju lërë pa fjalë

Një familje majmunësh mbajnë “zi” dhe shfaqen tejet të shqetësuar për “vdekjen” e një majmuni të vogël, çka tregon edhe tek këto kafshë ka...

Presidentin turk e zë gjumi gjatë konferencës me homologun moldav (Video)

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan gjendet në Moldavi për një vizitë dyditore, ku është takuar me homologun e tij Igor Dodon për të diskutuar...

Tetë arsye se përse tërë kohën ndiheni të lodhur

A ndjeheni të lodhur vazhdimisht? Epo, nuk jeni të vetmit. Çdo i dyti amerikan raporton se ndjehet vazhdimisht i lodhur gjatë javës, dhe zbulimet...

Shtypja e lartë e gjakut: Ushqimet që duhet shmangur për ta...

Shtypja e lartë e gjakut mund të shpie deri te komplikimet serioze nëse lihet pa u trajtuar. Kështu që, për të kontrolluar uljen e...

Asnjëherë mos i hekurosni më rrobat: Truku i thjeshtë që i...

Nëse nuk keni edhe aq kohë por duhet të vishni rroba të hekurosura e pastruara mirë, atëherë ekziston një truk i thjeshtë që nuk...

Bebi-kremrat nuk janë të përshtatshme për femra!

Përdorimi i këtij kremi për fytyrë do të thotë të krijosh maskë për lëkurë e cila do t’i mbyllë poret dhe do të rrezikojë...

Pse gjeli këndon çdo mëngjes?

Askush nuk e di me saktësi pse gjeli ia thotë këngët që kur zbardh dita. Ky ishte objekti i studimit të Universitetit të Nagoya...

Sa kalori shpenzohen gjatë këmbimit të butësisë shpirtërore me partnerin?

Nuk dëshironi të stërvitni, ndërkaq dëshironi të shpenzoni kalori shpejt dhe duke u argëtuar?” Ja se si mund ta bëni këtë. Jeta e shëndetshme seksuale...

Ishulli i ndaluar: Aty ku banorët presin t’i vizitoni për t’ju...

E besoni apo jo, ka ende vende ku njerëzit nuk dinë asgjë për teknologjinë, ose çfarë ndodh jashtë. Ndonëse kjo tingëllon si diçka e pamundur,...

Picameni shqiptar që po e çmend Gjermaninë

Akrobacionet e tij me brumin e picave janë bërë atraksion në rrjetet sociale. Shqiptari nga Tirana, me emrin Toni, në një video të postuar në...

Ishte shtatzënë me pesnjakë, por ja çfarë i ndodhi në stomak…

Gruaja 30 vjeçare solli në jetë pesnjakët e saj, të cilët kishin qëndruar në barkun e nënës 7 javë më shumë se zakonisht. Gruaja me...

Përgatisni lakër turshi me shije të përsosur në vetëm 10 minuta

Stina e vjeshtës shoqërohet me një larmi perimesh të freskëta të cilat mund të përgatiten turshi për t’u konsumuar gjatë stinës së dimrit, shkruan...

Zgjohen në mëngjes dhe gjejnë dyert e veturës të hapura, shikojnë...

Një ngjarje e pazakontë është filmuar nga kamerat e sigurisë në Kolorado të SHBA-ve, ku në videon e publikuar më poshtë shihet se si...

Martesa më e lumtur është mes një burri të gjatë dhe...

Nuk është lehtë me qenë mashkull i shkurtër! Nuk mund të shihni asgjë në koncerte, ju nevojiten karriget për të marrë gjëra në dollapë...

Organizmi më i madh i gjallë në botë, drejt vdekjes

Shkencëtarët paralajmërojnë se pylli i lashtë, që konsiderohet të jetë krijesa më e madhe e gjallë e vetme në botë, po vdes, pavarësisht nga...

Dhëmbët, ç’duhet të bëjmë për të mos humbur smaltin

Ka shumë faktorë që ndikojnë në veshjen e dhëmbëve. Ndër ta janë edhe pijet dhe ushqimet acide. Të mbrohesh është e lehtë, por duhet të...

Asnjëherë mos i hekurosni më rrobat: Truku i thjeshtë që i...

Nëse nuk keni edhe aq kohë por duhet të vishni rroba të hekurosura e pastruara mirë, atëherë ekziston një truk i thjeshtë që nuk...

Dy receta të thjeshta që i heqin lythat nga çdo pjesë...

Nuk është se doktorët nuk bëjnë asgjë kundër lythave, pasi që ka mijëra produkte farmaceutike që ndihmojnë kundër tyre, mirëpo ka shumë pak produkte...

Tuna do ta çmendë Robertin me fotografinë e fundit që ka...

Tuna poston fotografinë e vajzës tjetër të Robert Berishës, që ai e ka jashtë martese. Tuna sapo ka postuar një fotografi që Robertit sigurisht se...

Pesë mënyrat për ta shmangur ftohjen dhe gripin

Stina e dimrit po afrohet, e me këtë kuptojmë se po afrohet edhe sezoni i ftohjeve dhe gripave. Por, padyshim se njerëzit nuk janë adhurues...

Të përzierat janë vërtet të bezdisshme gjatë shtatzënisë.

Ky problem është më i pranishëm në muajt e parë. Një studim që është bërë në Kanada ka treguar se ato gra që vuajnë nga...

A janë të sigurta pijet e gazuara gjatë shtatzënisë?

Pijet e gazuara kanë disa përbërës që mund të jenë të dëmshëm për një shtatzënë. Shumica e pijeve të gazuara kanë kafeinë. Kafeina e kalon...

Receta me xhenxhefil, hudhër dhe limon për zhbllokim të artereve

Arteret janë rruga nëpër të cilat gjaku udhëton nga zemra në pjesët tjera të trupit. Ndonjëherë gjenetika, sëmundjet kronike ose ushqyerja e pashëndetshme mund...

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut,...

Edhe pse shumica janë të bindur që për shkak të shfaqjes së marramendjes do të duhej t’i bëni një skaner kokës, metoda e parë...

Qasje e re në luftën kundër shtypjes së lartë të gjakut

Shkencëtarët të cilët kanë kryer eksperimente në minjtë kanë zbuluar se përmes çaktivizimit të nervave të caktuara në qafë, mund të shërohet në mënyrë...

Si mund t’i mbijetoni një tradhtie?

Studimi i fundit i revistës amerikane ‘Terapia e Martesës dhe Familjes’ tregoi se 57% e meshkujve dhe 54% e femrave kanë tradhtuar të paktën...

A zvogëlohet performanca sportive nëse bëni seks para ndonjë gare?

Një natë para garës së vrapit 10-kilometërsh, për të cilën jeni përgatitur me muaj të tërë, shtriheni për të fjetur vetëm për ta gjetur...

Ky ilaç “vret” aknet për vetëm pesë minuta

Hulumtim më i ri shkencor ka treguar që bimët shëruese ndonjëherë munden denjësisht të zëvendësojnë preparatet mjekësore. Kështu shkencëtarët kanë vërtetuar që trumza (Thymus vulgaris)...

Tri mënyra për ta larguar erën e keqe të gojës brenda...

Sipas statistikave, nga 5 deri në 60% të njerëzve në botë vuajnë nga nivele të ndryshme të erës së keqe të gojës. Edhe nëse kujdeseni...

Përse është aq e vështirë të humbim peshën?

Me kalimin e kohës, pantallonat bëhen gjithnjë e më të ngushta, ndërkaq këmisha duket sikur po pëlcet. Dhe, megjithatë, kur qëndroni para pasqyrës, asgjë...

VIDEO/ Macja futet në xhami kur Imami po lexonte Kuranin, shihni...

Një mace u fut në një xhami përderisa Imami po lexonte Kuranin para myslimanëve, por ndodhi ajo që nuk pritej. Ndërsa imami po lexonte Kuranin,...

Sa km i ngelen makinës pasi ndizet llamba? Lista për disa...

Ndezja e llambës spiune që tregon se karburanti po mbaron është padyshim pjesë e eksperiencës së shoferit. Makina të tregon se ka ardhur koha...

Farat e kastravecit ndihmojnë në rënien e flokëve

Pothuajse gjithcka që na servon natyra është e dobishme për njeriun. Farat e kastravecit që gjendet në brendësi të tij janë ideale për të trajtuar...

Dyfishohen rastet e lindjeve përmes prerjes cezariane

Përdorimi i prerjes cezariane nga mjekët për lindjen e foshnjave pothuajse është dyfishuar brenda 15 vjetëve duke shënuar shifra “alarmante” proporcionale në disa shtete,...

10 burimet kryesore të stresit te fëmijët

Edhe fëmijët bien pre e stresit, ky është një fakt tashmë.Por cilët janë faktorët që ndikojnë në të? Përveç arsyeve të përditshme si vonesa...

Si mund ta dëmtoj sheqeri shëndetin tuaj dhe çfarë mund të...

Shkencëtarët amerikan kanë zbuluar se sheqeri nuk është aq i rrezikshëm për shëndetin tonë siç kemi menduar. Më shumë se aq, një sasi e...

Aspirinat të ndihmojë në parandalimin e kancerit të mëlçisë? Ja çka...

Mendoni se duke i konsumuar dy aspirina ju mund ta reduktoni rrezikun e kancerit të mëlçisë? Epo, hulumtimet e reja sugjerojnë se kjo rutinë...

Qentë ndihmojnë shtatzënat të jenë aktive

Femrat që zotërojnë qen, i plotësojnë më mirë nivelet e aktivitetit të rekomanduar gjatë shtatzënisë. Të gjitha studimet kanë rezultuar se kafsha e njohur zakonisht...

10 mënyra për ta ndihmuar fëmijën në mësim

10 mënyra të dobishme, të cilat mund t’i përdorin prindërit për t’u ndihmuar fëmijëve për t’i kapërcyer vështirësitë në mësim: 1. Tregoni interesim të sinqertë...

22 vjeçi që peshonte 150 kg tani duket si një tjetër...

Ai kishte shkuar gjithmonë herët në shkollë dhe prindërit e tij mendonin se fëmija i tyre ishte student shumë korrekt pa e ditur të...

Mënyra si e shihni këtë fotografi flet shumë për ju (Foto)

Mirëpo disa vizatime, përmbajnë truqe të atilla që nga mënyra se si i shihni, e përcaktojnë personalitetin tuaj. Çfarë vëreni më së pari kur e...

Shenjat e para të kacerit vërehen në duar

Llojet e ndryshme të kancerit vijnë me simptoma dhe trajtime të ndryshme. E përbashkëta e tyre është se simptomat e para shfaqen në duar. Sipas disa...

Paraqitja e dobët në ring, matadorit i kushtoi me goditje briri...

Ruben Pinar është goditur me brirë nga demi, pasi paraqitja tij në një ring në Madrid të Spanjës, ishte shumë e dobët. Goditja e ka...

Shitet për 500 mijë euro një shishe verë, e prodhuar në...

Gjatë një ankandi në New York të Shteteve të Bashkuara, është shitur me një çmim marramendës një shishe verë e prodhuar më 1945 nga...

Përdorimet e kafesë për trajtimet tuaj të bukurisë

Ruajeni bustinat tuaja të kafes së mëngjesit pasi mund t’ju duhen dhe pse nuk e kishit menduar më parë. Kafja është një produkt që mund...

Shkenca shpjegon pse disa e duan gjumin e pasdites

Njerëzit ndahen në dy kategori: Ata që duan të marrin një sy gjumë pasdite dhe ata që e shmangin atë. Por e ka një...

Katër ushtrime ideale për personat që rrinë gjatë ulur (Video)

Për shkak të qëndrimit të gjatë në pozitën ulur dhe të lëvizjes së pakët mund të ndodhin dhembje dhe vështirësi të ndryshme, posaçërisht të...

Disa mënyra si të zbehni strijat me produkte natyrale

Megjithatë, edhe pse ju do donit me çdo kusht mos i kishit, nëse i shikoni me vëmendje, duken si valët e detit në lëkurë,...

Bie poshtë teoria për peshën ideale!

Nëse keni shkuar ndonjëherë tek dietologu, mund t’ju ketë kërkuar të peshoheni. Më pas, ju ka matur gjatësinë dhe ka përllogaritur diçka që quhet...

Ushqimet kundër dhimbjes së kokës

Dhimbja e kokës, që paraqitet me simptoma të ndryshme dhe që përsëritet, kërkon mbi të gjitha një ushqim të zgjedhur: konsumimi i ushqimit të...

OPINIONE