10 C
Skopje
Sunday, October 21, 2018
Home Lajme

Lajme

Pacolli: Arritje e jashtëzakonshme për Maqedoninë Veriore

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, e ka vlerësuar si arritje të jashtëzakonshme votën e Kuvendit të Maqedonisë, për t’u hapur rrugë ndryshimeve...

Lajm i mirë për shqiptarët në Greqi, lehtësira për marrjen e...

Sekretari i shtetit për nënshtetësinë në Ministrinë e Brendshme greke, Lampros Baltsiotis, ka bërë të ditur se së shpejti do të ulet tarifa (paravolo)...

34-vjecarja pi detergjent në Lezhë, tenton t’i japë fund jetës

Një 34-vjeçare nga Lezha ka tentuar që t’i japë fund jetës duke konsumuar detergjent. Ngjarja në fjalë u regjistrua sot. Nga të dhënat zyrtare të...

Amnesty International thirrje Arabisë Saudite të dorëzojë trupin e gazetarit Khashoggi

Arabia Saudite pranoi që bashkëpunëtori i gazetës “The Washington Post”, Jamal Kashoggi, ka vdekur. Mediat shtetërore saudite thanë se Kashoggi vdiq pas një zënke...

Arrestohet një zëvendësministër i Haradinajt

Policia e Kosovës para pak çastesh ka arrestuar një zyrtar institucional. Burime të “Kohës Ditore” bëjnë me dije se i arrestuar është një nga zëvendësministrat...

Për 20 ditë, nëntë persona të vdekur nga aksidentet në Kosovë

Numri i aksidenteve në komunikacion po vazhdon të mbetet i lartë. Për 1 deri me 20 tetor kanë ndodhur afër 1 mijë aksidente, përkatësisht...

Lirohet miliarderi i rrëmbyer

Miliarderi i rrëmbyer i Tanzanisë, Mohammed Dewji, është liruar vetëm 10 ditë pasi u kap nga njerëz të armatosur në qytetin e Dar es...

Agjencia kosovare e “skandaleve”

Driton Gashi dhe Bashkim Smakaj kishin dhënë dorëheqje pas skandaleve. A do të japë edhe Maxhuni? Thirret si institucioni më i besueshëm i sigurisë në...

Maqedonia vitin e ardhshëm do të kryesojë me ICMPD-në

Maqedonia në muajin dhjetor do ta merr në dorë kryesimin e ICMPD-së, deklarojnë nga Ministria e Brendshme, njofton Telegrafi Maqedoni. “Në kuadër të Konferencës së...

Internet falas në trenat zviceranë në 2019

Udhëtarët aktualisht nuk mund t’i qasen internetit falas në trenat e SBB. Kjo do të ndryshojë: Kompania hekurudhore do të zhvillojë një test të...

​Në Ferizaj konfiskohen produkte kozmetike dhe veshmbathje

Se Inspektorati Komunal i Ferizajt është kampion më rang republike në luftë kundër produkteve të dyshimta, e dëshmojnë aksionet e përditshme me autorizimin dhe...

DASH përshëndet votimin për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

Shtetet e Bashkuara përshëndetën vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për aderim në ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga marrëveshja e Prespës. Sipas zëdhënëses së Departamentit të...

Sara Lamçe, vajza e re shqiptare që ka bërë emër mes...

Biokimistja e madhe nga Shqipëria e vogël po realizon me sukses projekte të jashtëzakonshme për barna të reja terapeutike me bazë proteinat, për trajtimin...

Qytetarët e Kosovës po paguajnë edhe humbjet e KEDS’it në rrjet

Përveç pagesës së shpenzimeve të rrymës për komunat veriore, përmes taksave të qytetarëve, këta të fundit po paguajnë edhe humbjet e KEDS-it në rrjet. Rreth...

LSDM: Deputetët kanë votuar sipas bindjeve të tyre

Kuvendi dje mori vendim historik për një të ardhme të ndritshme të vendit në vend ta asaj të izolimit dhe një të shkuar të...

Padi penale për përdorim të gjuhës së urrejtjes në Facebook

Një ditë pas votimit të nevojës për ndryshimet kushtetuese, Ministria e Brendshme ka ngritur padi penale nga 48 vjeçarit G.T. për shkak të përdorimit...

Ziberi: Premtimi i Zaevit, ligj për amnisti ose falje nga Presidenti!

Kompromisi për faljen e deputetëve të VMRO-DPMNE-së që mbështesin ndryshimet kushtetuese, ishte opsioni për arritjen e 80 votave në Kuvend por e njëjta do...

Çfarë po ndodhë, policia po i ruan deputetët e VMRO-së (Video)

Vota “për” u solli policinë në derë. Shtëpitë e deputetëve nga Ohri, Sasho Vasilevski dhe Luben Arnaudov janë nën mbrojtje të rreptë nga policia....

Trajanov: Dyert drejt BE-së dhe NATO-s janë të hapura, na nevojitet...

Me vendimin e Kuvendit për të aderuar në ndryshimet në Kushtetutë, dyert e NATO-s dhe BE-sl mbetën të hapura për Maqedoninë, vlerëson kryetari i...

Aksident i rëndë në Shkup, dy persona marrin lëndime të rënda

Dy persona janë lënduar në një aksident në komunikacion, çka ka ndodhur sot në orën 13:20 në sheshin “Teodosij Golloganov”. Nga policia e Maqedonisë njoftojnë...

Ngritet padi penale kundër këshilltarit të Nikolla Gruevskit

Departamenti për krime kibernetike dhe mjekësinë ligjore digjitale në kuadër të Ministrinë së Punëve të Brendshme deri tek Prokuroria Themelore Publike Shkup paraqiti njoftimin...

‘Shuplakë’ Bushatit/ Greqia pranon “Aktin e Parisit” për kufijtë, Shqipëria e...

Nga Shaban Murati, Ish ambasadori i Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme. Ministri i jashtëm grek Nikos Kocias bën një deklaratë historike:” A...

Mitsotakis: Demokracia e Re nuk do ta ratifikoj marrëveshjen e cila...

Qëndrimi i Demokracisë së Re është se nuk do ta ratifikojë marrëveshjen e Prespës, as në këtë as në në Kuvendin e ardhshëm, edhe...

Rikonstruimi i rrugës “Murat Bafqari” në Tetovë, i lënë në harresë

Pavarësisht se rikonstruimi i rrugës “Murat Bafqari” në Tetovë, një nga më të frekuentuara në qytet ku gravitojnë edhe dhjetëra biznese private ka filluar...

Rrëfehet viktima e dhunës seksuale: Pasi i tregova burrit, më braktisi

Rreth 800 persona kanë aplikuar për statusin e viktimës së dhunës seksuale. Deri më tani 143 prej tyre kanë filluar edhe marrjen e pensioneve....

Të rinjtë shqiptarë nga Bllaca e Poshtme sulmohen në autobusin urban...

Në Sektorin e punëve të brendshme Shkup mbrëmë rreth orës 20:50 është paraqitur se në stacionin e autobusëve para fshatit Çuçer Sandevë, në autobusin...

Dramë në Strugë: Demolon kazionën ndërsa policët i kërcënon me bombë,...

Mbrëmë rreth orës 19.30 minuta para kazionos në rrugën MT në Strugë është arrestuar P.K (45) nga fshati Veleshtë. Ai mbrëmë ka hyrë në...

Syrija Rashiti: Unë isha i domosdoshëm, po edhe Amdi Bajrami e...

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Syria Rashiti ka komentuar votimin e djeshëm dhe ka bërë disa krahasime dhe ka vlersuar prezencën e të gjithë...

Bogojeski: Ata që votuan janë vizionar, VMRO-DPMNE udhëhiqet nga zemërimi dhe...

Kjo udhëheqje e OBRM-PDUKM-së është e nxitur nga zemërimi dhe urrejtja, egoizmi dhe dritëshkurtësia e cila tërësisht e pezullon demokracinë e brendshme partiake, thotë...

Ja çfarë ndodhi dje në Kuvend, dhe si votuan deputetët

Mbi 10 orë zgjati pasiguria në Kuvend, por pushteti në fund të ditës arriti të sigurojë një shumicë, 2/3 e domosdoshme për hapjen e...

“Bursat për nxënësit me aftësi të kufizuara, të pamjaftueshme”

Deri më 26 tetor për , nxënësit me aftësi të kufizuara që ndjekin arsimin e mesëm kanë të drejtë të konkurrojnë për bursë...

Votimi, 100 ditë deri në ndryshimin e Kushtetutës

Pas votimit të nevojës për ndryshime kushtetuese, pason faza e dytë, gjegjësisht kthimi i procedurës nga plenarja në komision, që përfshinë vërtetimin e draft-amendamenteve....

Administrata gjyqësore në Maqedoni, paralajmëron grevë

Administrata gjyqësore për një muaj mund ta aktivizojë grevën, e cila ishte ndërprerë gati një vit e gjysmë, pasi edhe krahas premtimeve, sërish nuk...

Bora e parë në Kroaci, Itali dhe Slloveni

Një front i fuqishëm me mot të keq nga veriperëndimi i kontinentit evropian ka sjellë në rajonin e Alpeve kërcim të përnjëhershëm nga vera...

Nga 780 aplikacione, statusi i viktimës së dhunës seksuale u njihet...

Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë konfliktit të fundit në Kosovë , deri më tani ka pranuar...

Zeqiri ka një kërkesë nga Qeveria dhe Ministria e Arsimit

Izet Zeqiri Maqedonia përballet me mungesë të rreth 6000 profesorëve me titull shkencorë, për plotësimin e nevojave të 6 universiteteve publike dhe 12 private. Aktualisht...

Shtypja e lartë e gjakut: Ushqimet që duhet shmangur për ta...

Shtypja e lartë e gjakut mund të shpie deri te komplikimet serioze nëse lihet pa u trajtuar. Kështu që, për të kontrolluar uljen e...

Qeveria e Maqedonisë në afat prej 15 ditësh duhet t’i dorëzoj...

Pas votimi dje në Kuvend ku 80 deputetë votuan për pranimin e propozimit të qeverisë për aderim në ndryshimet kushtetuese në përputhje me marrëveshjen...

LSDM: Nga e hëna fillon procesi i pajtimit

LSDM paralajmëron se nga dita e hënë do të fillojnë me procedurat dhe përgatitjet për formimin e komisionit parlamentar për pajtim nacional, që ishte...

Hazbi Lika,ndryshimet kushtetuese një hap i madh demokratik në vend

Zëvendëskryeministri për Marrëveshjen e Ohrit, Hazbi Lika ka dalur me një porosi lidhur me hapjen e kushtetutës që i hap rrugë vendit drejt NATO...

VMRO-DPMNE: LSDM mbrëmë mori mbështetje nga deputetët të cilët i quante...

Nga partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE-së sot kanë reaguar nëpërmjet një konference për shtyp, kundër votimit të mbrëmshëm për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë,...

ASH: “Kërkesat shqiptare pjesë e pandarë e procesit për NATO dhe...

Aleanca për Shqiptarët, do tju qëndrojë besnik vlerave perëndimore, dhe votuesve shqiptar, që tani më NATO-n dhe BE, e konsiderojnë të vetmen alternativë për...

Baçev: Votimi i mbrëmshëm ishte kundër vullnetit të popullit të treguar...

Mbrëmë, qeveria hyri në një aventurë të rrezikshme që të shkojë kundër vullnetit të popullit të saj të shprehur në referendumin më 30 shtator,...

Limajn nuk e preokupon shkuarja në Bruksel, por arritja e konsensusit...

Lideri i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, nuk preokupohet me shkuarjen në Bruksel në takim mes palëve të dialogut me Serbinë, të lehtësuar nga Bashkimi...

Shtëpi moderne për familje të madhe

Kjo shtëpi fantastike shtrihet në dy nivele dhe në sipërfaqe të përgjithshme prej 236,6 metra katrorë. Posedon garazhin, kaldajën për ngrohje dhe hapësirat e tjera...

Ish-komandant Hoxha: Politikë si sarmë e idhët në “Severna Makedoni”

Xhezair Shaqiri i njohur si komandant Hoxha përmes një postimi ka komentuar zhvillimet e fundit dhe vendimit e Kuvendit për hapjen e kushtetutës për...

Hajredini: Ai që dje ndihmoi Gruevskin, sot na thotë se “s’ka...

Ai i cili plotë tetë vite me radhë e dëgjoi dhe e ndihmoi ish-kryeministrin Nikolla Gruevskin, që Maqedoninë ta largojë nga perëndimi e t'ia...

Kammenos: Jam i turpëruar që në Evropë jepen nga dy milionë...

Ministri i Mbrojtjes së Greqisë, Panos Kammenos mbrëmë në rrjetin social “Twittet” ka shkruar në lidhje ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë. “Kush do ta...

Kasami: Shansi është tani që të intervenohet në përforcimin e të...

Kryetari i Lëvizjes ‘Besa’, Bilall Kasami tha se sigurimi i 2/3 të votave në Kuvendin e Maqedonisë për hapjen e Kushtetutës të vendit është...

Kosovë: Libri lirohet nga TVSH-ja

Ministria e Financave (MF) ka liruar nga Tatimi i Vlerës së Shtuar të gjithë importuesit, blerësit dhe lexuesit e librit në Republikën e Kosovës. Sipas...

Haradinaj në ecjen vetëdijësuese kundër kancerit të gjirit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në manifestimin informativ-kulturor dhe ecjen tradicionale në muajin e luftës kundër kancerit me moton: “Zbulimi i hershëm=Mbijetesë”,...

Zashov: Edhe deputetët tjerë nga VMRO-ja, do të votojnë për marrëveshjen

Votimi tregoi se Maqedonia mund të gjejë forca të mjaftueshme për të vazhduar procesin e zbatimit të marrëveshjes së Prespës, e cila është kusht...

Meta takon Çavușoglu: Mirënjohje për mbështetjen ndaj Shqipërisë

Presidenti Ilir Meta ka pritur Ministrin e jashtëm turk Mevlüt Çavușoğlű, i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Gjatë takimit, Meta vlerësoi marrëdhëniet...

Policia demanton prokurorinë: Djalit të Shpend Maxhunit nuk i janë gjetur...

Policia e Kosovës ka dalë me një komunikatë, pas raportimit në media, duke iu referuar prokurorisë, se ndaj djalit të Shpend Maxhunit, ish-drejtorit të...

Shqipëria është pjesë e ekskursioneve për adhuruesit e Ballkanit

Për adhuruesit e Ballkanit ekziston një rrugë e re ekskursioniste, me një distance të gjatë dhe ku përshkohen disa vende në rajonin e Ballkanit...

Sllovenia: Vendimi i Kuvendit të Maqedonisë, porosi e qartë për orientimin...

Ministria e Punëve të Jashtme të Sllovenisë, nëpërmjet në postimi në Tuitter, ka përshëndetur votimin e mbrëmshëm për fillimin e procedurës për hapjen e...

Ahmeti: Edhe deputetë tjerë deshën të votojnë, por nuk gjetën mbrëmë...

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti, nëpërmjet rrjetit social “Facebook”, ka falënderuar të gjithë deputetët të cilët kanë votuar për nisjen e procedurës për ndryshimet...

Fax News siguron emrat, këto janë mediat shqiptare të financuara nga...

Pas skandalit të publikuar ditën e djeshme që mjaft media në vendin tonë janë financuar nga Greqia, Fax News ka siguruar edhe emrat. Bëhet...

Vajgël dhe Kukan: Vendimi i djeshëm ishte dramatik, por deputetët i...

Raportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian, Ivo Vajgël, ka theksuar se rruga deri në vendimin e djeshëm të deputetëve të Kuvendit ishte dramatike dhe...

Votimi i ndryshimeve Kushtetuese: Ademi, më meritor është Ali Ahmeti

Fubnksionari dhe deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim, Xhevat Ademi deklaroi se Ali Ahmeti është meritor për votimin e mbrëmshëm në Parlament. Sipas Ademit,...

Deputetët e VMRO-së, që votuan “PRO”, kanë disa kërkesa

Grupi i deputetëve të partisë opozitare OBRM-PDUKM që vendosën të votojnë për ndryshimet kushtetuese në Kuvend, ka dorëzuar një letër me kërkesat e tyre,...

Ajtene Qamili e pasuroi thesarin shkencor albanologjik me “Perla gjuhësore” (FOTO)

Në hapësirat e Shtëpisë së Kulturës, “Koço Racin” në Shkup, mbrëmë u promovua libri “Perla gjuhësore” nga studiuesja dhe profesoresha universitare Ajten Hajdari –...

Kallëzim penal ndaj djalit të Shpend Maxhunit, kapet me drogë e...

Djali i shefit të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës (AKI) është pjesë e një kallëzimi penal në prokurorinë e Prishtinës. Zëvëndësprokurori i Prokurorisë Themelore të Prishtinës,...

“La Perla” e Faruk Nezirit, në mesin e 100 restoraneve më...

Me nominimin e komunitetit global të liderëve të restoraneve italiane dhe anëtarëve të ITCHEFS-CVCI, njëri nga themeluesit e pare të lëvizjes “Shije Shqiptare”,Faruk Neziri,...

Kurc e përshëndeti votimin në Kuvend për hapjen e ndryshimeve kushtetuese

Kancelari austriak, Sebastian Kurc e ka përshëndetur marrëveshjen e arritur në Kuvendin e Maqedoni, i cili mundësoi shumicë prej dy të tretave, e cila...

Çavusoglu i konfirmon Veselit mbëhtetjen e Turqisë për Kosovën

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu, i cili po...

Kotzias: Jam i lumtur për vendimin e Shkupit, pretendimet për fondet...

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, i cili dha dorëheqjen disa ditë më parë, tha se është lumtur për shkak të vendimit të...

Ndryshimet kushtetuese, Roth: Shtetësia përpara lojërave partiake

Ministri shtetëror për Evropë në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Mihael Roth e ka përshëndetur votimin e mbrëmshëm në Kuvend për nisjen...

Reagon përsëri VMRO-ja: Mbrëmë u varrosën vlerat evropiane në Maqedoni

VMRO-DPMNE nëpërmjet një komunikate me shkrim ka reaguar ndaj zhvillimeve të djeshme në Kuvend. Ata thanë se kryeministri Zoran Zaev dhe pushteti kanë treguar se...

Ndryshimet kushtetuese: Tusk uron Maqedoninë në gjuhën maqedone

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk i ka uruar Maqedonisë miratimin e ndryshimeve kushtetuese, duke porositur se Maqedonia është një hap më afër bashkësisë...

LSDM deputetët që votuan PRO i shpallë heronjë

Kuvendi ka sjellë vendim historik me të Maqedonia zgjodhi ardhmëri në vend të izolimit. Kështu thuhet në komunikatën e LSDM-së, pas votimit të djeshëm...

Meta: Votimi “PRO” nismës së ndryshimeve Kushtetuese, hap i rëndësishëm

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta nëpërmjet rrjetit social Facebook ka përshëndetur votimin e mbrëmshëm për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, ku...

“Kërkohet kongres i jashtëzakonshëm i VMRO-DPMNEs-së

Pas zhvillimeve të djeshme në votimi për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, fraksioni demokratik i OBRM-PDUKM-së kërkon përgjegjësi nga udhëheqja e partisë dhe...

Dimitrov: Maqedonia vendosi të ecë para

Kënaqësinë e madhe për ditën e djeshme në Kuvend, ku 80 deputet votuan “për” nismën e ndryshimeve kushtetuese e ka shprehur edhe ministri i...

Ish-këshilltari i Gruevskit kërkon likudimin e deputetëve që votuan (FOTO)

Goran Torbakov, ish-këshilltari i ish-kryeministrit Nikolla Gruevski pas mbledhjes së djeshme të Kuvendit ku me dy të tretat u votuan ndryshimet kushtetuese për emrin...

Stoltenberg: Tani në radhë është kompletimi i procedurave kombëtare për marrëveshjen...

Pas votimit për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg nëpërmjet rrjetit social “Tvitter” ka shkruar se tani...

Hapja e procesit të ndryshimeve Kushtetuese: Haradinaj dhe Thaçi urojnë Maqedoninë

Kryeministri dhe presidenti i Kosovës dhe Ramush Haradinaj dhe Hashim Thaçi kanë uruar Maqedoninë për hapjen e procedurës për ndryshimet kushtetuese, njofton Portalb.mk. Haradinaj, thotë...

Zakharieva: E mirëpresim vendimin e Kuvendit të Maqedonisë

E mirëpresim vendimin e Kuvendit në Shkup, me të cilën hapen proceset integruese evropiane dhe euroatlantike të vendit, tha ministrja e jashtme bullgare, Ekaterina...

Mediat greke: Është bërë hapi i parë

Vendimi për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë ka marr vëmendjen edhe të mediave greke. Dita historike për Marrëveshjen e Prespës”; “IRJM: Me 80 në...

Baily përshëndet votimin për ndryshimet kushtetuese

Ambasadori i SHBA-ve në Republikën e Maqedonisë, Jess Baily ka përshëndetur votimin e mbrëmshëm për fillimin e ndryshimeve kushtetuese siç kërkohet me marrëveshjen e...

Aksident i rëndë në Sevti Nikollë, humb jetën një 19-vjeçar

Një djalë nëntëmbëdhjetëvjeçari nga Sveti Nikolla ka humbur jetën dje pas mesnatës në një fatkeqësi në komunikacion. Siç deklarojnë nga policia, ai pasi ka humbur...

Nimetz: E di se vendimi ka qenë i vështirë, jam optimist...

Ndërmjetësuesi i OKB-së për kontestin e emrit Matthew Nimetz, theksoi se është i impresionuar nga mënyra se si kaluan punët gjatë proceseve kushtetuese dhe...

Mogerini dhe Han: Tani presim me intenzitet të implementohet marrëveshja

Sot, në Maqedoni, parlamenti arriti një hap shumë të rëndësishëm drejt zbatimit të Marrëveshjes së Prespës përmes votimit për të filluar procedurën e ndryshimeve...

VMRO-ja përjashton nga partia deputetët që votuan pro ndryshimeve kushtetuese

VMRO-DPMNE, menjëherë pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave përskaj deputetëve të mazhorancës votuan edhe...

Afrim Gashi: U bëmë pjesë e qeverisë për të hapur rrugën...

“Ashtu siç u kishim premtuar, se po bëhemi pjesë e qeverisë për të hapur rrugën e anëtarësimit në NATO, ju njoftoj se sonte e...

Shefi i NATO-së e përshëndet votimin në Parlamentin e Maqedonisë, ja...

E përshëndes votimin në Parlamentin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, pasi parlamenti i Maqedonisë sonte në...

Han: Një ditë e madhe për demokracinë në Shkup

Komisioneri evropian për Zgjerimit të BE-së, Johannes Hahn në Tewitter ka shkruar për votimin e nismën për ndryshimet kushtetuese. Han thotë se kjo është...

Ramadani: Pas Maqedonisë, “Kosova do të jetë anëtare e 31-të i...

Zëvendësministri i FSK-së, Burim Ramadani ka përshëndetur kalimin e ndryshimeve kushtetuese në Parlamentin e Maqedonisë në lexim të parë, pas së cilës Maqedonia do...

Zaev: Ky është fillimi, na pret edhe shumë punë

“Ky është moment historik, i falënderohemi çdo deputeti që morri guximin dhe tejkaloi interesat partiake, për të zgjedhur të ardhmen e vendit. Unë si...

Hahn: Falemnderojmë ata që zgjodhën rrugën e BE-së

Eurokomisioneri për zgjerim dhe fqinjësi të mirë pranë Komisionit Evropian, Johannes Hahn ka uruar votimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni për marrëveshjen me Greqinë...

Rama uron ndryshimin e emrit: Urime ditëlindjen Maqedoni e veriut

Menjëherë sapo parlamenti maqedonas u hapi udhë ndryshimeve kushtetuese, për të proceduar më pas me miratimin e ndryshimit të emrit në Republikën e Maqedonisë...

Tsipras: Hap i madh për suksesin tonë të përbashkët

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras ka uruar votimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni për marrëveshjen me Greqinë dhe për ndryshimin e emrit, njofton Telegrafi...

Maskat rrahin fëmijët në autobusin e Bllacës, në Çuçer Sandev! (FOTO)

Me shufra hekuri dhe bateri elektrike, në Çuçer Sandev sot rreth orës 20:30 katër persona me maska jane futur në autobusin i cili mbartë...

SHBA anulon manovrat ushtarake me Korenë e Jugut

Sipas një njoftimi të Pentagonit, SHBA dhe Koreja e Jugut anuluan përsëri të premten manovrat ushtarake mes tyre, të quajtura “Vigilant Ace”, në vijim...

Deputetët e VMRO-DPMNE-së të nervozuar pas votimit (VIDEO)

Deputetët e VMRO-DPMNE-së të nervozuar pas votimit. Reagimet e deputeteve te VMRO-se ne videon e realizuar nga Alsat M.

Deputetët e akuzuar për terrorizëm, vendimtarë për ndryshimin e kushtetutës

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë para pak çastesh me 80 vota “pro” miratuan propozimin e qeverisë për hapje të Kushtetutës dhe për ndryshim të...

Shkroi me sprej në murin e kështjellës tajlandeze, rrezikon deri në...

Lee Furlong nga Liverpuli i Anglisë, rrezikon të kalojë deri në dhjetë vjet burg në Tajlandë, pasi shkroi me sprei në murin e kështjellës...

VMRO-DPMNE-ja, “për” votuan katër deputetë të akuzuar në rastet e PSP-së

Katër deputetë të VMRO-DPMNE-së, të akuzuar në rastet e Prokurorisë Speciale Publike kanë votuar “për” ndryshimet kushtetuese që kaluan sot leximin e parë, transmeton...

4 kushtet e deputetëve të VMRO-DPMNE që votuan “pro” nismës për...

Deputetët nga radhët e koalicionit të VMRO-DPMNE-së që përkrahën votimin e hapjes së kushtetutës për ndryshimet kushtetuese rreth emri të ri Maqedonia e Veriut...

Lideri i VMRO-së në mesnatë i drejtohet popullit maqedonas!

Në mesnatë, në hapësirat e Qendrës për Komunikime të VMRO-DPMNE-së, do të mbahet një konferencë për shtyp. Qytetarëve do t’ju drejtohet Hristijan Mickoski, kryetar i...

Njihuni me parashikimin e motit gjatë fundjavës

Sipas Meteoalb, e shtuna vijon me kthjellime dhe vranësira kalimtare; më të shpeshta në zonat Lindore ku priten shira të dobët dhe të izoluar....

Pamje nga sulmi që iu bë shtëpisë së shqiptarit në Veri...

Një shtëpi mbrëmjen e së enjtes është përfshirë nga një zjarrvënie në lagjen e Doktorëve në Veri të Mitrovicës. Motivet momentalisht janë të panjohura...

Deputetët e VMRO-së demantojnë partinë e tyre: Askush s’na ofroi para...

Deputetët e VMRO-DPMNE-së kane demantuar partinë e tyre, e cila permes nje konference per media deklaroi se deputeteve te partise se Hristijan Mickovskit i...

Rama komenton “gishtin e mesit” që postoi në FB: E bëra...

I ftuar në “Zonë e Lirë” nuk munguan pyetjet pikante nga gazetari Arjan Cani drejtuar kryeministrit Edi Rama. Në invervistën “Fake No Fake”, kreu i...

Video / Çfarë ndodhi mes Ramës e Çanit pas kamerave

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar mbrëmjen e kësaj të premteje në emisionin “Zonë e Lirë”. Kreu i qeverisë shqiptare, i mbërritur në ambientet...

Ja deputetët e VMRO-së që votuan pro në Kuvend

Pas votimeve për ndryshimet kushtetuese disa deputetë të VMRO DPMNE-së kanë votuar pro. Kryesisht bëhet fjale për deputetë që ndiqen nga Prokuroria Speciale. Nuk dihet...

Maqedoni, ndryshimet kushtetuese kaluan leximin e parë

Ka nisur seanca plenare për ndryshimet kushtetuese. Ku votuan 80 deputetë pro ndryshimeve kushtetuese! Për shkak të kontestimit, u kërkua që votimi të bëhet në mënyrë...

Dhjetëra persona vdesin në Indi pasi nuk dëgjojnë ardhjen e trenit

Zyrtarët indianë kanë thënë se të paktën 50 persona janë vrarë pasi një tren është përplasur drejt një turme njerëzish, të cilët kanë qenë...

Kuvendi me 80 vota pro miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese

Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese. Në fillim të seancës deputetë e VMRO-së kërkuan që të votohet në mënyrë individuale. Edhe...

Kuvendi me 80 vota pro miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese

Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese. Në fillim të seancës deputetë e VMRO-së kërkuan që të votohet në mënyrë individuale. Edhe...

Kuvendi me 80 vota pro miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese

Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese. Në fillim të seancës deputetë e VMRO-së kërkuan që të votohet në mënyrë individuale. Edhe...

Elvis Naçi hap “Magazinën e Bamirësisë” me 60 ton ushqime për...

Emisioni ”Shqiptarët për Shqiptarët” rinisi sot në orën 21.00 të ndryshuar jetët e shqiptarëve në nevojë, në mbarë trevat shqiptare. Ola, Elvisi dhe Sidrit...

Zaev: Po bëhen tentime që të sigurohet shumica (VIDEO)

Kryeministri Zoran Zaev e ka lëshuar Kuvendin dhe është drejtuar kah Qeveria. Në një deklaratë për TV 21, ai tha se po bëhen tentime...

Grubi: Ne jemi të zgjedhur për të vendosur, e jo për...

Teksa pritet të fillojë senca për votimin në Kuvend, sencë kjo që është paralajmëruar nga ora 12 të ditës! Teksa pritet të fillojë senca në...

Kryeministri përgënjeshtron informacionet për presionin ndaj deputetëve

Zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski, pak më parë përmes rrjetit social “Tuiter” porositi se kryeministri Zoran Zaev kategorikisht i përgënjeshtron informacionet e rreme në...

Adoleshentët përleshen me thika në Rubik, sulmohet rëndë 17-vjeçari

Sot, rreth orës 18:50, në Rrëshen, pas një konflikti të çastit për motive të dobëta, A. L., 15 vjeç, banues në Rrëshen, dyshohet se...

Të shtëna me armë zjarri në Vlorë, plagoset 26-vjeçari (Emri)

VLORE– Një i ri është plagosur mbrëmjen e sotme në Vlorë si pasojë e të shtënave me armë zjarri. Ngjarja ka ndodhur në lagjen...

Thaçi: Turqia është mbështetëse besnike e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu, me të cilin ka bashkëbiseduar...

Arrinë në Kuvend kryeministri Zaev

Pas më shumë se reth tetëorëve shtyrje në Kuvend për seancën mbi nismën për ndryshime kushtetuese, deputetët sërish kanë filluar të mblidhen në Kuvend....

Ia pret kokën gjyshes gjatë faljes, krimi makabër që tronditi opinionin...

Disa orë më vonë, Policia Kantonale e Cyrihut arrestoi një 19-vjeçar në Aeroportin në Kloten. Personi i arrestuar i cili njëherësh ka edhe nënshtetësi...

Vrasësi i gazetares bullgare: Tregon pse e bëri veprën e tij

I akuzuari për vrasjen e gazetares bullgare Viktoria Marinova, 30-vjeçe, ka deklaruar sot gjatë seancës dëgjimore në qytetin Ruse, se i vjen keq që...

Paketa Antishpifje/ Rama: Do t’i çoj të gjithë në gjyq. Çani:...

Paketa antishpifje ka qenë pjesë e debatit mes kryeministrit Edi Rama dhe gazetarit Arian Çani në emisionin ‘Zonë e Lirë’. Ndërkohë që Rama deklaronte se...

‘Babalja’ i Lezhës i përgjigjet Pjerin Ndreut: Vazhdoni bëni pirueta para...

Deputeti i Partisë Socialiste Pjerin Ndreu ka bërë publik një rast që sipas tij është i ngjashëm me atë të përgjimeve të Babales. Ai...

Prag skandali, kontrolli i pompave të pikave të karburantit i hiqet...

Dy herë në vit përgjatë dekadës së fundit, Drejtoria e Metrologjisë kryen kontrollin e pompave të naftës dhe të gazit të lëngshëm-shërbim ky që...

Zbulohen pamjet, si përgatitej lënda narkotike në Laboratorin e Hasit

Valixhe të mëdha, kuti dhe bidona. Kjo është pamja që ofron laboratori drogës në Has, i cili u sekuestrua ditën e sotme nga policia. Sipas...

Kërkohet që të publikohen emrat e mediave në Maqedoni, që morën...

Lajmi se një pjesë e portaleve dhe e gazetarëve janë mbështetur financiarisht nga Greqia përmes pagesave të dyshimta, ka ngjallur reagimin e fortë edhe...

Doni të luani? Rama flet për kumarin: Kazinoja tek Tajvani nuk...

Kryeministri Edi Rama ka thënë për emisionin “Zonë e lirë” se të gjitha kazinotë elektronike do të ikin në resortet turistike si dhe bastet...

Vdekja e të atit, Elvis Naçi: Do vazhdoj veprat e mira...

Emisioni ”Shqiptarët për Shqiptarët” rinisi sot në orën 21.00 të ndryshuar jetët e shqiptarëve në nevojë, në mbarë trevat shqiptare. Ola, Elvisi dhe Sidrit...

Në Danimarkë bëhet promovimi i librit “(Mos) Zyrtarizimi i Gjuhës Shqipe...

Në shtetin danez për nderë të “Ditët e Kulturës Shqiptare” do të organizohen aktivitete të ndryshme kulturore e që do të mbahen të shtunën...

LSDM-ja paralajmëron padi ndaj kryesisë së VMRO-DPMNE-së

LSDM-ja përgënjeshtron të gjitha pretendimet e VMRO-DPMNE-së e cila akuzoi shumicën për kërcënime, shantazhe dhe tentim për blerje të deputetëve të VMRO-së. Nga partia...

Ambasadori suedez: Qeveria e Maqedonisë duket se ka shumicën e nevojshme...

Mats Staffanson, ambasadori suedez në Maqedoni në Twitter shkroi se pritja për të votuar në Parlament, duket se qeveria ka siguruar shumicën e kërkuar...

LSDM demanton VMRO-në: Sjellja e VMRO-së dhe Mickovskit i kalojë të...

Lidhja Social DEmokrate e Maqedonisë i ka dematuar deklaratat e VMRO-DPMNE-së për presionet ndaj deputetëve. Nga LSDM thonë se asnjë deputeti nuk i është...

LSDM-ja pritet të mbajë konferencë për shtyp në Kuvend

Në çdo moment pritet të filloj konferenca për shtyp e paralajmëruar për ora 20:00 nga LSDM-ja. Konferenca pritet të mbahet në qendrën për...

Ish ushatri i UÇK-së nga Shkupi, ngelet në rrugë pasi nuk...

Profesori Arbër Çeliku ka njoftuar përmes profilit të tij në facebook, për fatin e rëndë të ish ushtarit të UÇK-së Bekim Kabashi nga Shkupi...

Në pritje të orës 21

Zv. kryeministri Bujar osmani ka postuar një fotografu në fb profilin e tij ku shihet në pritje te orës 21 për të vazhduar seancën...

Zaev: Pushteti nuk bën presione ndaj deputetëve

Zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski, pak më parë përmes rrjetit social "Tuiter" porositi se kryeministri Zoran Zaev kategorikisht i përgënjeshtron informacionet e rreme se...

Janushev: Deputetët e VMRO-së po u përballen me kërcënime të mëdha,...

Sekretari i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev, ka folur para mediave. Ai tha se deputetët e VMRO-së janë duke u përballur me kërcënime. "Një deputeti i është ofruar...

Për VMRO-në seanca ka mbaruar

Seanca parlamentare për ndryshimet kushtetuese sipas informatave të fundit do të filloj në ora 21:00. Ndërsa nga VMRO-ja opozitare në komunikatë për publikun thonë...

Seanca në ora 21:00 apo të martën?! (VIDEO)

Deputetët e VMRO DPMNE-së lëshojnë Kuvendin Krsto Jovanovski: Do kthehemi të martën

Të gjithë sytë nga Kuvendi, ende nuk dihet nëse do të...

Hapja e kushtetutës pret pëlqimin e 80 deputetëve. Ende nuk ka filluar seanca e cila ishte caktuar në mesditë dhe më pas u shty...

Çavusoglu kërkon mbylljen e shkollave të Gylenit në Kosovë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu i cili po qëndron për vizitë në Kosova, ka kërkuar nga qeveria kosovare që t’i mbyllë të...

Shekerinska: Jemi në hapat e fundit drejt NATO-s

Vazhdojnë në Bruksel në ditën e dytë negociatat zyrtare qasëse mes Maqedonisë dhe NATO-s. Ministrja e mbrojtjes, Shekerinska, thotë se vendi po bën...

Drama në Kuvend vazhdon, votimi për ndryshimet kushtetuese po vonohet: A...

Nga burime jozyrtare në Kuvend, marrim vesh se deputetët e Bashkimit Demokratik për Integrim, janë në koordinim të vazhdueshëm për bllokimin e seancës për...

Kocias: Gjithçka do jetë në rregull me marrëveshjen

Në bisedën e parë me gazetarë pas dorëheqjes, ish Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kocias tha se shpreson që gjithçka të jetë në rregull...

Ngjarje e frikshme në Uells, 42-vjeçarja masakron me thikë shoqen e...

Një 42-vjeçare ka masakruar me thikë një shoqen e saj teksa ndodhej në një tren, ngjarje kjo e ndodhur në Uells. Bëhet fjalë për Lisa...

Zaev: Po bëhen përpjekje për t’u siguruar shumica (Video)

Kryeministri Zoran Zaev e lëshoi Kuvendin e Maqedonisë, dhe shkoi në Qeveri. Ai para kamerës së TV21 tha se po bëhen përpjekje të sigurohet...

Tahiri: SHBA-të, partner kryesor në luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, priti në takim përfaqësues nga Departamenti Amerikan i Shtetit, të kryesuar nga Ambasadori dhe Koordinatori i Zyrës Kundër-terrorizëm, Nathan...

Padi penale kundër Mitko Jançev dhe tre të tjerë për keqpërdorim...

Zyra e jashtme për punë kriminalistike Kavadar ngriti padi penale kundër G.Ç (37) nga Kavadari për shkak të dyshimit të bazuar për kryerjen e...

Guri masiv përdoret si dëshmi në gjykatë, ishte përdorur nga banditët...

Një gur masiv prej rreth 37 kilogramësh është paraqitur si dëshmi në gjykatë, i përdorur për të goditur në kafkë një studente jugafrikane, pasi...

OPINIONE