Home Lajme Kosovë-Shqipëri

Kosovë-Shqipëri

APEL: Zonja e vetme ka nevojë për ndihmë! (Video)

Femrat Shqiptare Kudo Që Janë morën rastin e një nëne për t’i blerë një banesë dhe për t’u siguruar një ardhmëri 4 fëmijëve të...

Deputeti shqiptar pëson aksident rrugor (FOTO)

Deputeti i Partisë Socialiste Taulant Balla ka pësuar një aksident rrugor këtë të premte gjatë rrugës për të shkuar drejt Shkodrës. Lajmin e ka bërë...

Fjalët prekëse të Leonora Jakupit pas rikthimit të eshtrave të babait...

Janë rikthyer dje në Kosovë eshtrat e babait të Leonora Jakupit, dëshmorit Qazim Jakupi dhe kolonelit Ahmet Krasniqi. Këngëtarja dje kishte pritur eshtrat e babait...

VIDEO/ Ky ishte fjalimi i fuqishëm i Ahmet Krasniqit me 28...

Në faqen në Facebook me emrin Ahmet Krasniqi është publikuar një video e vitit 1996, ku kolonel Krasniqi mbante fjalim me 28 Nëntor, përcjell...

Haley: Administrata amerikane flet me një zë për Kosovën

Ambasadorja amerikanë në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, ka thënë se “pozicioni amerikan për Kosovën nuk ka ndryshuar dhe ajo mbetet vend mik i...

Thaçi takon Thaçin. Ja detajet

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi gjatë vizitës zyrtare në Prishtinë, u takua me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe me Kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli....

Policëve të Kosovës u ndalohet të shkojnë në Xhami

Përfaqësues të Këshillit për të Drejtat e Njeriut (KMDLNJ) janë takuar sot me drejtorin e policisë së Kosovës, Rashit Qalajn, të cilin e kanë...

Humbi jetën djaloshi shqiptar në moshë 22 vjeçare

Një 22 vjeqar nga komuna e Deçanit ka humbur jetën sot tragjikisht. I riu Eldon Kuqi ka vdekur si pasojë e plagëve që kishte...

Zbulohet në Drenas shtatorja e heronjve Fehmi e Xhevë Lladrovci

Sot është bërë përurimi i shtatoreve të heroit  Fehmi Lladrovci dhe heroinës Xhevë Krasniqi-Lladrovci, në Drenas, ku morën pjesë shumë personalitete të njohura nga...

FOTO/ Ndahet nga jeta shkrimtari shkodran. Emri

Është ndarë nga jeta shkrimtari shkodran, Isa Alibali, i cili ka drejtuar për më shumë se 13 vite Teatrin "Migjeni". Homazhet zhvillohen në hollin e...

Flet motra e shqiptarit që përdhunoi 16 vjet të bijën: Vëllau...

Është rikthyer sërish në emisionin ‘Me zemër të hapur’ historia e inçestit në një familje në Tiranë, ku babai ndodhet pas hekurave pasi akuzohet...

Lotët e 85-vjeçarit, luftoi në UÇK, tani shpallet “veteran i rremë”

Pak ditë para se Hashim Thaçi të bëhej president i Kosovës, në Plluzhinë të Drenicës do të takohej më bashkëluftëtarin e tij, Hasan Bajraktari. Por,...

Dymbëdhjetë veteranët e UÇK-së të lindur në luftë

Agim Çeku dhe 11 anëtarët tjerë të komisionit Qeveritar për verifikimin e statusit të veteranëve, ngarkohen me përgjegjësi se pos tjerash, u kanë dhënë...

Ushtria s’bëhet pa përkrahjen e ndërkombëtarëve

Ndonëse gjatë javës së shkuar Qeveria e Kosovës nisi iniciativën për bërjen e ushtrisë, duke votuar Pakon e projektligjeve për transformimin e Forcës së...

Daçiç: Serbia do ta njohë Kosovën kur të fluturojnë derrat

Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç deklaron se Kosova do të njihet nga Serbia dhe do të lejojë që të ketë karrigen në OKB, vetëm...

Imazhi i Shqipërisë në poezinë bashkëkohore arbëreshe

Nasho Jorgaqi Në afreskun e gjerë e të larmishëm të poezisë arbëreshe, imazhi i Shqipërisë ka zënë gjithmonë një vend qendror. Ky është vizioni i...

Reagon OVL e Dukagjinit, aktakuzën për “veteranët e rrejshëm” e quan...

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, degët e Dukagjinit: Deçan, Pejë, Gjakovë, Istog, përmes një reagimi kanë thënë se edhe 19 vite pas...

Shqipëri – Kosovë, unifikimi doganor, kjo ‘gënjeshtër’ e madhe

Pas deklaratave politike për lehtësimin e tregtisë ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës, ajo që në të vërtetë do të ndodhë gjatë vitit 2019 është që...

VIDEO/ ‘Ne jemi k*r…’, shihni gafën e ministres shqiptare sot në...

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, nuk shquhet për ndonjë elokuencë në daljet e saj publike, qoftë në Kuvend apo edhe në debate televizive. Shumëkush e...

Arrestohen 22 shqiptarë për shfrytëzim prostitucioni

Aksion kundër bandave shqiptare të trafikut të protsitucionin, policia italiane ka nojftuar arrestimin e 22 shqiptarëve gjatë orëve të fundit të gjithë janë arrestuar...

Si votuan shtetet e BE-së për vizat e Kosovës në Parlamentin...

Dje në Parlamentin Evropian u votua pro liberailzimit të vizave për Kosovën. Nga 628 vota, për votuan 420 anëtarë kurse kundër 186. 22 abstenunan. Por si...

PE voton pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Parlamenti Europian ka votuar pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Në votimin e pak minutave më parë, pro heqjes së vizave për qytetarët e...

Zbulohen emrat e spiunëve në Shqipëri që punonin kundër UÇK-së (Video)

Në emisionin “Gjurmë Shqiptare”, të Top Channel, se “Kush nuk e donte në Shqipëri UÇK-në? autori sjell pamje e situata që ringjallin emocione, por...

Parlamenti Evropian votoi pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Parlamenti Evropian ka votuar për liberalizimin e vizave për Kosovën. 420 deputetë kanë votuar për liberalizimin e vizave ndërsa 186 ishin kundër. 20 kanë abstenuar. Tanja...

Pendohet nusja që e helmoi vjehrrën: “Allahu të më falë”

Policia e Tiranës zbardhi ngjarjen e rëndë të një viti më parë ndodhur në Kamëz ku nusja helmoi me fostoksinë vjehrrën. Polica arrestoi sot...

Parlamenti Evropian pritet të votojë sot rreth liberalizimit të vizave për...

Parlamenti Evropian pritet të votojë sot për rekomandimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, ka bërë të ditur përmes një njoftimi Komiteti për liritë...

Nuk janë foto filmash…por të FORTËT e Shkodrës

Gazetari i Report Tv, Artan Hoxha, mbrëmjen e sotme në emisionin Repolitix, ka publikuar disa foto ekskluzive, të një grupi të rinjsh në Shkodër...

Geci paralajmëron Thaçin: Nuk mund të shpëtosh kaq lehtë

Njëri ndër vëllezërit Geci, Esati, në një prononcim për “Bota sot” ka komentuar tentimin e vizitës së Vuçiqit në Drenicë, për t’u ndaluar më...

SHTABI I AKSH-SË ULTIMATUM: TË GJITHË POLITIKAJVE SHQIPTAR NGA TË GJITHA...

Shtabi i përgjithshëm i Armatës Kombëtare Shqiptare (AKSH) është paraqitur me një kumtesë të re lidhur me zhvillimet në Shqiptari, të cilën e ka...

Zhduket një vajzë nga Shtimja

Policia e Kosovës ka njoftuar se në Shtime është raportuar për një vajzë të zhdukur. Raportimin në polici e ka bërë nëna e vajzës, e...

DOKUMENT/ PSD rehaton nëpër vende pune ish-aktivistët që u larguan nga...

Nga Vetëvendosja u larguan me pretekstin se nuk po pajtohen me ideologjinë e kësaj partie. Madje shumë prej tyre që dhanë dorëheqje thanë se...

VIDEO/ Beteja e Koshares, kur ushtarët luftonin duke kënduar

Beteja e Koshares është njëra ndër betejat më të përgjakshme dhe më heroike të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo u zhvillua më 9...

Përfaqësuesit e Luginës ftesë Thaçit: Hajde në Preshevë si Vuçiqi në...

Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës sot i kanë bërë ftesë Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit që të vizitojë Preshevën sikurse që Presidenti i Serbisë,...

NXËNËSI ME VARG NJËSHA BËHET DEPUTET I KUVENDIT TË KOSOVËS

Kuvendi i Kosovës, tashmë do të ketë një deputet që gjatë shkollimit të tij ka pasur sukses të dobët. Rafet Rama, do të ulet...

​Thaçi: Mundësia për marrëveshje me Serbinë është minimale

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ritheksuar se mundësia për të arritur marrëveshjen përfundimtare me Serbinë, është minimale dhe pothuajse e pamundur, megjithatë ia...

Caplan: Ndryshimi i negociuar i kufijve mund të normalizojë raportet Kosovë-Serbi

Ndryshimi i negociuar i kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është në pajtim me të drejtën ndërkombëtare dhe se një veprim i tillë do të...

Vujiçiq: Fjalimi i Vuçiqit tregon se Beogradi zyrtar më në fund...

Kryetari i Shoqatës së Malazezëve të Kosovës, Slobodan Vujiçiq, ka thënë se vizita dhe retorika e presidentit serb Aleksandar Vuçiq është një konfirmim i...

Thaçi: Protestat dhe bllokimi i rrugëve aspak nuk na ndihmojnë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se protestat dhe bllokimi i rrugëve nga ana e banorëve të Drenicës, nuk ndihmon fare. Ai thotë se i...

Foto historike, Vuçiç ndalohet nga Policia e Kosovës

Vizita e presidentit serb, Aleksandar Vuçiç për në Banjë të Skënderajt është anuluar nga Qeveria e Kosovës. Por presidenti serb ka insistuar që të vazhdojë...

Sa dini për Liqenin e Ujmanit? Perse Serbia kerkon ta...

Sa dini për Liqenin e Ujmanit? Perse Serbia kerkon ta marre me cdo kusht? Ju lutem shperndajeni

PROTESTA NË DRENICË: ‘VUÇIQI NUK KALON’ (VIDEO/FOTO)

Qytetarët e Skenderajt sot qysh nga ora 06:00 e mëngjesit kanë dalë në magjistralen Skenderaj-Mitrovicë për të protestuar kundër shkuarjes së presidentit serb, Aleksandër...

Vuçiq apel për serbët: Të jemi unik sikur ishin shqiptarët në...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar sonte në Zveçan të Republikës së Kosovës se është gati i bindur se është e pamundur të...

Ish kongresisti paralajmëron Kosovën: Serbëve nuk mund t’u zësh besë, mos...

Ish-kongresisti Joe DioGuardi dhe Shirley Cloeys DioGuardi, drejtuesit e Lidhja Qytetare Shqiptaro –Amerikane (LQSHA) në një intervistë për INA flasin për idenë e fundit...

“Gjurmë Shqiptare”: Kush nuk e donte në Shqipëri UÇK-në?! (VIDEO)

Në “Gjurmë Shqiptare” janë rihapur dosjet e mbetur gjithmonë në terr. A u dekonspiruan luftëtarët pas rikthimit në Kosovë? Çfarë thonë dokumentet dhe dëshmitarët e kohës,...

Meta ‘debulesë’ për opozitarët drekon me Albin Kurtin (FOTOLAJM)

Ndërsa Presidenti serb Aleksandër Vuçiç vijon vizitën në Kosovë, lideri i partisë opozitare Vetëvendosje, Albin Kurti vijon takimet në Shqipëri. Sot Kurti ka zgjedhur të...

Berisha takon Kurtin dhe sulmon Thaçin: Serbët me argatët e tyre...

Ish-Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, pas një takimi me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se serbët bashkë me argatët e tyre...

Jakshiq: Vizita e Vuçiqit në Kosovë ishte menduar të jetë “Gazimestani...

Në veri të Kosovës janë kryer të gjitha përgatitjet për pritjen e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, i cili vjen sot në një vizitë dyditore...

Raporti sekret i policisë: Muxhahedinët përbëjnë rrezik për sigurinë në Shqipëri

Muxhahedinët përbëjnë nje rrezik për sigurinë e Shqiperisë, sipas televizionit publik Anglez Channel 4. Me anë të korrespondenti kryesore të tyre Lindsey Hilsum, ky...

Adi Krasta rikthehet në ekran, ja dy projektet e tij televizive

Adi Krasta rikthehet në ekran. Gazetari e prezantuesi i njohur televiziv sapo ka nënshkruar kontratën e bashkëpunimit me televizionin News 24. E hëna dhe e...

Urdhri i Vuçiqit për ushtrinë serbe: Ndalohet komunikimi me shqiptarët dhe...

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq i ka dhënë urdhër ushtrisë, e më pas ka kërkuar nga policia dhe BIA, të ndërpresin çdo komunikim me...

Gjendet i vdekur një 30 vjeçar shqiptar, moir shumë drogë?

Policia bën të ditur se në datë 06.09.2018, është njoftuar që në lagjen nr 7 në Korçë, rruga “Ligor Rëmbeci”, pranë disa ndërtesave të...

Kush e rrahu Ramush Haradinaj-n, shikoni “trimin” si ka ngrën grushta...

Pas dy diteve Ramushi më një ushtri të tërë ja kishte mesyer Familjes Musaj nga Strellci duke i sulmuar nga katër anet. Por Sadiku kishte...

Mashtruesi Rama, detyrimet e BE-së i shet si ide reformatore të...

Arben Llalla Kryeministri Edi Rama vazhdon të manipulojë shqiptarët me kushtet për hapjen e bisedimeve për anëtarësim në BE, sikur këto na qenkan idetë të...

Shpëtoi jetë prej katastrofës së zjarreve në Greqi, flet shqiptari pas...

Ervin Cenga është shqiptari që mori shtetësinë greke, me motivacionin se ndihmoi të rrezikuarit nga zjarri në Mati të Greqisë në 24 korrik. Në një...

Daçiq: Pengimi i vizitës së Vuçiq në Kosovë, kundër marrëveshjes paqësore

Ministri i jashtëm i Serbisë Ivica Daçiq është shprehur i shqetësuar për ndalimin e vizitës së presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq tek Ujmani. Ai në...

VIDEO/ Daniel Serwer: Me shkëmbimin e kufijve, Kosova rrëshqet prapa

https://youtu.be/UzoiCOobM0E Në një intervistë për emisionin “Jeta në Kosovë”, analisti amerikan, Daniel Serwer, shpjegon pse është duke e kundërshtuar idenë e Presidentit të Kosovës, Hashim...

Haradinaj: Mirënjohje të thellë delegatëve të Kushtetutës së Kaçanikut

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se Kushtetuta e Kaçanikut, shënohet si një ndër ngjarjet më të rëndësishme në historinë moderne të Kosovës. Sipas...

Thaçi: Jam i gatshëm të takohem me Putinin

Presidenti Hashim Thaçi, ka thënë se është i gatshëm të takohet me Vladimir Putinin, homologun e tij rus. “Një takim me Putinin do ta mirëprisja....

Ky është ushtari i lirisë, që u martua me mitraloz në...

20 vjet nga martesa e çiftit që dashurinë e kurorëzoi gjatë luftës (VIDEO) By Express MK – September 5, 20180232 Gjatë gjithë ditës së 5 shtatorit...

Le Figaro: Franca mbështet korrigjimin e kufijve, Macron shpreson ta bindë...

E përditshmja prestigjioze franceze “Le Figaro” ia ka kushtuar një tekst të veçantë dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ajo ka...

Duda Balje me një urim të veçantë për Policinë e Kosovës

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje ka uruar Policinë e Kosovës në 19 vjetorin e saj. Ajo shkruan në Facebook: Ju uroj çdo ditë në...

Rugova i del kundër Vjosa Osmanit: Protestat nuk janë qëndrim i...

Haki Rugova, nënkryetar i LDK’së ka folur pas një deklarate të deputetes Vjosa Osmani se përkrah protestat e Vetëvendosjes kundër presidentit Hashim Thaçi i...

Vasili: Vijojmë bojkotin e Kuvendit

Në një prononcim për mediat nga Elbasani, ku opozita është mbledhur ditën e sotme, kryetari i grupit të LSI, Petrit Vasili, është shprehur se...

“Shko merr thikën”, babai nxiti të birin për vrasjen e 14...

Policia e Laçit ka arrestuar babain e adoleshentit që vrau shokun e tij minoren. Dyshohet se ai ka nxitur të birin të bëjë vrasjen, ndaj...

E FUNDIT/ Sekuestrohet një thes me 5 milionë euro, i përkasin...

5 milion euro dhe drogë me logon e Ronaldos, kush është Arjan Ndoci, “bosi” që iu kapën 1 ton kokainë Sekuestrohen 5 milionë euro...

Gazetari serb që deklarohet anëtar i PDK-së së Kadri Veselit, nesër...

Ish-gazetari serb nga veriu i Kosovës, Bojan Bozhoviq, po kërcënon se këtë të premte do të bëj vetëvrasje te rrethi i madh në hyrje...

Shkëmbimi territorial/ Kosova dhe Serbia drejt luftës apo paqes?

Një moment historik apo një propozim që mund të sjellë luftë? Kur bëhet fjalë për shkëmbimin e territorit mes Serbisë dhe Kosovës, varet se...

Konjufca: Nëse Haradinaj përleshet me Albinin, Albini e sos

“Nëse përleshet me Albinin rezultati është i qartë, Albini kish pas me sos”, tha deputeti i VV-së, Glauk Konjufca, pas deklaratës së Ramush Haradinajt...

Baton Haxhiu: Serbia s’ka interes për Veriun, do precedentë për Bosnjën...

Baton Haxhiu, një njohës shumë i mirë i çështjes së Kosovës, si dhe një ndër përkrahësit e idesë së Thaçit për korrigjim të kufijve...

Vritet me thikë një 14-vjeçar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në Mamurras, ku një 14-vjeçar është vrarë me thikë. Mësohet se adoleshenti është goditur me...

Gjuriqit i ndalohet hyrja në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën Marko Gjuriq sot pasdite nuk është lejuar të hyjë në Kosovë. Gjuriq pak pas orës 15:00, është kthyer...

Jovanoviç për zgjidhjen e “problemit të Kosovës”: Ky është shansi i...

Kryetari Partisë Liberal Demokratike (LDP) në Serbi, Çedomir Jovanoviç, ka thënë se mos zgjidhja e problemit të Kosovës mund të jetë “kërcënuese pas Serbisë”. Sipas...

Endrit Thaçi i përgjigjet Kurtit: Do ta pres vajzën tënde të...

Djali i presidentit Thaçi, Endriti kryetarin e Vetëvendosjes, Albin Kurtin nuk po e njeh si shqiptar por si malazez. Madje ia ka përmendur fshatin...

“Vetëvendosje” formohet edhe në Serbi, kërkon bashkim të Sanxhakut me Kosovën

Një provokim tjetër nga Sulejman Ugljanin, i cili kërkonë bashkimin e Sanxhakut me shqiptarët, shkruan portali serb “Alo”. Partia politike e Sulejman Ugljanin pak ditë...

Kurti: Ka mbetur që veç edhe djali i Thaçit të martohet...

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti në tryezën për diskutimin mbi kufirin në mes të Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se shkuarja e Thaçit në...

Taksa për Rrugën e Kombit do aplikohet nga 17 shtatori. Sa...

Nga data 17 shtator çdo drejtues makine që do të kalojë në Rrugën e Kombit do të paguajë taksën e kalimit. Kështu siç mëson...

Merret leja, së shpejti fillon ndërtimi i xhamisë së madhe në...

Bajramin e ardhshëm të gjithë besimtarët myslimanë do të kenë mundësi ta falin në Xhaminë Qendrore në Prishtinë. Thënë shkurt, ndërtimet për xhaminë e...

Debati për kufijtë e Kosovës, vjen lëvizja e radhës nga Tirana

Partia Demokratike po përgatit një rezolutë në mbështetje të qëndrimit të forcave politike në Kosovë për mosndryshimin e kufijve. Rezoluta e Partisë Demokratike mbështet fuqimisht...

Molliqaj: LDK gjithnjë e nxjerr nga kriza PDK-në

Deputeti i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj ka thënë se sa herë PDK është në krizë, është LDK-ja që i del në ndihmë. Molliqaj këtë e...

Basha mesazh nga Shkodra: Krah qytetarëve në përballjen me bandat

Pas mbledhjeve të grupeve përkatëse parlamentare dhe mbledhjes së përbashkët mes partive opozitare, këto të fundit vendosën që të braktisin seancën e parë të...

Zeka: LDK-ja e vërtetë nuk do t’i sabotonte bisedimet me Serbinë

Deputeti i Nisma Socialdemokrate, Milaim Zeka ka theksuar se Kosova që nga Rambujeja nuk ka qenë më në udhëkryq. Ai këto komente i ka bërë...

Haradinaj: Eshtrat e heroit Ilir Konushevci nga nëntori do të prehen...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, sot ka pritur në takim Halit Konushevcin, babanë e heroit të Kosovës, Ilir Konushevci. Kryeministri Haradinaj tha se...

Liderët institucional të Kosovës deklarohen për bashkim me Luginën-kurse mungojn Abetaret?!

Si askush nga Minisitria e Arsimit të Shqipërisë apo Kosovës nuk e pa të arsyeshme të vizitoj ndonjë shkollë në Krahinën shqiptare. Askush nuk...

Mustafa: Thaçi nuk është racional, do ta kundërshtojmë shkëmbimin e territoreve

Në video-paraqitjen e parë pas nëntë muajve, ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një intervistë ekskluzive për Rubikon, ka thënë se luftë kërkon ai...

Bekim Hoti, luftëtar i tre luftërave çlirimtare reagon ashpër kundër filmit...

Bekim Hoti një ish ushtarë pjesëmarrës në tre lufta çlirimtare ka reaguar ashpër kundër filmit kontravers mbi UÇK-në.

​Daçiq: Kurrë nuk do ta japim veriun

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq thotë se është kërkuar një zgjidhje për çështjen e Kosovës dhe se korrigjimi kufijve është...

Dodik: Nuk do ta lejojmë Pacollin që të hyjë në Bosnjë

Lideri i serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik, ka dënuar vizitën e paralajmëruar për këtë javë në Bosnjë të ministrit të jashtëm të Kosovës Behgjet...

Kërkohet që vettingu të përcillet nga Zyra e BE-së dhe ambasadat...

Shoqëria civile dhe iniciativa “Protestoj” do t’ia mësyjnë serish nesër sheshit në qendër të Prishtinës për të protestuar me kërkesat për shkarkimin e kryeprokurorit...

Pjesëtarët e UÇK-së ultimatum për listat e “veteranëve të rrejshëm” (Video)

Veteranët e UÇK-së të “Brigadës 113 Mujë Krasniqi”, kanë filluar protestën e tyre. Kjo po bëhet me kërkesën për largimin e veteranëve të rremë...

Vasili: Vendi po qeveriset nga një hordhi kriminale, luftë me çdo...

Grupi Parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim u mblodh paraditen e sotme në selinë e partisë, në kuadër të fillimit të stinës së re...

Rama me mësuesit: Të nxjerrim politikën jashtë sistemit arsimor

Dy javë para datës kur pritet të rifillojë viti shkollor 2018-2019, kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, pritën në një takim...

Ditën mjek, në mbrëmje hajdut

Mediat italiane e identifikojnë vetëm si doktor K., shqiptarin 26-vjeçar ditën ishte student i nderuar për master dhe natën hajdut apartamentesh. Në shtëpinë e...

Administrata e kryeministrit të Kosovë, në grevë për paga

Administrata e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ka hyrë sot në grevë. Kjo po bëhet për shkak të, siç merr vesh Koha.net, diskriminimit për paga,...

Qyteti i Durrësit zgjohet i përmbytur (Foto/Video)

Reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar përmbytje në disa zona dhe rrugë të qytetit bregdetar të Durrësit. Mësohet se disa rrugë janë bërë të...

Shpërthim me tritol në Laç, nuk ka të lënduar

Një shpërthim me tritol është regjistruar në orët e para të mëngjesit të sotëm, në qytetin e Laçit. Ngjarja ndodhi në lagjen 4 të këtij...

‘Dhelpra haxhi’ – tregimi i qytetarit që po bën bujë në...

Një qytetar ka ndarë një histori interesante. Në një intervistim të qytetarëve nga T7, ku janë treguar ose pyetur për barcoleta e tregime të ndryshme,...

Kosovë/ Kryeparamentari konfirmon: Nesër seanca e jashtëzakonshme për territoret

Me një urim për vitin e ri shkollor Kryetari i Kuvendit ka dhënë lajmin se nesër do debatohet kërkesa e opozitës për rezolutë për...

Thaçi mund të dënohet prej 15 vite deri me burgim të...

Avokati Besnik Berisha përmes një publikimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka porositur Presidentin e vendit Hashim Thaçi që të mësojë ligjin para se të...

Viti i ri shkollor nis me 10 ditë vonesë në dy...

Dy shkolla fillore në kryeqytet, “Elena Gjika” dhe “Pavarësia”, nuk do të fillojnë vitin e ri shkollor të hënën për shkak të renovimeve të...

Qytetarët tronditën me shenja të pazakonta në Vllahi të Mitrovicës –...

Disa shenja nëpër territorin e Mitrovicës janë duke u vendosur. Askush s’ka dhënë shpjegime. Në KFOR kanë thënë se ata nuk i kanë bërë...

Darka luksoze e Hashim Thaçit: Shpenzoi 141 euro për tespishte e...

Dy lloje të desertit shoqëruan një drekë zyrtare të ish-Kryeministrit Hashim Thaçi në marsin e vitit 2011. Zyra e Kryeministrit kishte shpenzuar 141 euro në...

Berisha: Për tri javë, në Shkodër ndodhën më shumë krime se...

Sipas ish-kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, në Shkodër, në tri javët e fundit kanë ndodhur më shumë vrasje se në të gjithë Evropën. Përmes një...

Kurti paralajmëron protesta kundër korrigjimit të kufijve

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke komentuar korrigjimin e kufirit, u ka bërë thirrje anëtarëve të saj që të mobilizohen pasi në ditët...

Veseli merr pjesë në tryezën për fazën finale të dialogut

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, do të marrë pjesë në tryezën e organizuar me temën “Faza finale e Dialogut Kosovë-Serbi”, e cila...

Bllokohet kufiri, numër i madh i kosovarëve drejt Shqipërisë (Foto)

Edhe me përfundimin e ditëve të ngrohta të verës, kolonat dhe pritjet e gjata nëpër kufij nuk po mungojnë. Një lexues i portalit Indeksonline ka...

Shqipëri, vrasja e biznesmenit, opozita fajëson qeverinë

Një person është varë me armë zjarri të shtunën pas dite në breg të liqenit të Shkodrës, tek hidrovori i fshatit Dobraç. Lajmin e...

Nis festa e Shën Nënë Terezës

Ipeshkvia e Kosovës për Festën e Shën Nënë Terezës 2018, nga sot deri më 4 shtator do të mbaj aktivitete të ndryshme në Katedralen...

Sezoni turistik vlerësohet si më i sigurti në historinë e turizmit...

Sezoni turistik i këtij viti ka qenë një nga më të mirët për sa i përket sigurisë së pushuesve dhe parandalimit të zhurmave akustike,...

Surroi: Bisedimet Thaçi-Vuçiq për kufijtë, klandestine – “korrigjimi i kufijve” do...

Bisedimet e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi me homologun e tij serb Aleksanadar Vuçiq, për kufijtë, publicisti Veton Surroi, i quan klandestine. Në një intervistë...

BE kundër shkëmbimit të territoreve: Hapet kutia e Pandorës

Ministrat e jashtëm të BE-së paralajmërojnë që të kihet kujdes me planet për shkëmbime territoriale. Kur vihen në diskutim kufijtë, hapet kutia e Pandorës,...

Sulmi me armë në banesën e prindërve, Myftiu i Tiranës solidarizohet...

Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra solidarizohet me gazetaren e News24, Klodiana Lala, pas sulmit me armë në banesën e prindërve të saj. Në një...

Tirana zyrtare deklarohet rreth idesë për korrigjim të kufirit

Ideja e proklamuar nga presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq për korrigjim të kufirit, në Tiranë po shihet në mënyra...

Thaçi i reagon Haradinajt: Thirrjet për luftë dhe tragjedi, meritojnë vetëm...

Presidneti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit Ramush Haradinaj, i cili ka kundërshtuar fuqishëm idenë e shkëmbimit të territoreve. Sipas presidentit,...

Korrigjimi i kufijve, Petritsch: Zgjidhja më e mirë është ajo që...

Ish i dërguari i BE për Kosovën Wolfgang Petritsch thotë se zgjidhja më e mirë është ajo vjen nga Beogradi dhe Prishtina. Petritsch, ish-Përfaqësues i...

Gjuhet me armë banesa në kryeqytet e gazetares që ngacmon kriminelët

Në orët e para të mëngjesit të sotëm të shtëna me armë zjarri janë regjistruar në Tiranë. Sipas policisë në lagjen “Bruk”, në rrugën “Shkëndija”...

Prifti shqiptar: Nëse Europa nuk na pranon sepse në Shqipëri ka...

Dom Gjergj Meta po vlerësohet si një mendjendritur dhe shqiptar i vërtetë. Ai ka dhën ënjë deklaratë, me të cilën dëshmon bashkëjetesën dhe harmoninë...

Babë e bir ushtarë të UÇK-së pa status të veteranit

Ali Gashi nga Balinca e Malisheves dhe djali i tijë Burimi ishin Ushtar të UÇK-së gjatë përjudhes së luftes,Alia dhe Burimi kishin lënë familjet...

Korrigjimi i kufijve, Maloku tregon rreziqet

Eksperti i sigurisë, dhe Gjenerali i UÇK-së, Naim Maloku mendon se, inicimi nga ana e Presidentit Hashim Thaçi për korrigjimin e kufirit apo këmbimin...

Thaçi: Po bashkëngjitjes së Preshevës, po njohje reciproke dhe OKB, jo...

Presidenti i Kosovës, edhe njëherë ka qartësuar idenë e tij për korrigjim të kufijve, përmes profilit të tij në Facebook. “Po bashkangjitjes së Preshevës, Bujanovcit...

Arbana Xharra e ofendon rëndë Erdoganin. Ja si e quan

Gazetarja dhe publicistja e njohur kosovare, Arbana Xharra sërish ka komentuar deklaratat e presidentit të Turqisë, Taip Erdogan, njofton agjencia e lajmeve INA. Ajo është...

Titulli që mori Pacolli në Tajlandë kushton 8 mijë dollarë

Tetë mijë dollarë amerikanë kushton titulli “Doctor Honoris Causa” në universitetin “BodhiSastra”, në të cilin tri ditë më parë u nderua zëvendëskryeministri dhe ministër...

Clinton përfshihet sërish në çështjen e Kosovës/ Mediat serbe: Do bëjë...

Mediat serbe, gjatë ditës së sotme kanë raportuar se familja Clinton është përfshirë sërish në çështjen e Kosovës. Sipas asaj që shkruan media serbe, Hillary...

Haradinaj: Kosova i ka kufijtë e saja, t’i respektojmë

Nga Durrësi, aty ku po zhvillohet takimi i kryeministrave të rajonit, kreu i ekzekutivit të Kosovës ka ripërsëritur qëndrimin e tij kundër korrigjimit të...

Shkëmbimi i territoreve: Dyshime dhe tension te shqiptarët dhe serbët në...

U përmend me vite përpara, por shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë tek tash po shihet si zgjidhja më e mirë përfundimtare ndërmjet...

Kancelari austriak: Nuk flas për korrigjimin e kufijve, pa pasur plane...

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz nuk ka pranuar të komentojë lidhur me mundësinë e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kurz ka thënë se...

Turistët pastrojnë plazhet shqiptare

Alice është një blogere e njohur angleze që prej disa kohësh jeton në Tiranë. Ajo erdhi për tri ditë në Shqipëri dhe vazhdon të...

KOMENT / Kryeministri i shtetit më të varfër në Europë takon...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka udhëtuar me charter dje drejt Torinos për të ndjekur ndeshjen Juventus-Lazio. Ai para se të fluturonte drejt Torinos,...

Ja me sa vite burg mund të dënohen veteranët mashtrues

Mbi 22 milionë euro vlerësohet se e kanë dëmtuar buxhetin e Kosovës veteranët e rrejshëm vetëm gjatë periudhës janar – korrik të këtij viti...

Pacolli: Unë nuk pi schweppes, Prokuroria të hetojë kush ka abuzuar...

Zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli vetëm për 1 muaj kishte porositur 344 pije të llojit ‘Schweppes’. Prej tyre 182 kishin qenë tonika ndërsa 162 bitter lëmon....

Drenusha 26-vjeçare ka nevojë për ndihmën tonë (FOTO)

Drenushë Demaj është diagnostikuar me një sëmundje të rrallë të enëve të gjakut, të quajtur “Epithelioid Hemangioendothelioma”, e cila ia ka dëmtuar rëndë mëlçinë...

Daut Haradinaj: Se sa veteranë ka pasur UÇK-ja, përgjigjen e keni...

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Daut Haradinaj, ka dhënë një mendim sa i përket debatit...

Robelli e bën për ‘pesë pare’ Haradinajn: Kurti nuk është hajn,...

Pas deklaratës së Ramush Haradinajt, ku e ka quajtur hajn dhe mashtrues Albin Kurtin, ka reaguar gazetari Enver Robelli, i cili i ka dalë...

Këshilltari i Trumpit: Nuk përjashtojmë korrigjimet territoriale nëse merren vesh Prishtina...

Këshilltari për Siguri Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, John Bolton ka thënë të premten në Kiev se Uashingtoni nuk do të përfshihet në idenë...

Tomisllavi nga Subotica, serbi që e mban shqiponjën kuq e zi...

Tomisllav Perushiq nga Subotica është serbi që me mburrje e mban shqiponjën kuq e zi në zemër. Ai është i pasionuar pas simboleve shqiptare,...

Diaspora në zim, humb jetën në Zvicër djali i dëshmorit të...

Ka humbur jetën tragjikisht në moshën 23 vjeçare, Egzon Zuqaku nga Vushtrria. Zuqaku ishte djali i dëshmorit të kombit, Blerim Zuqaku, i cili ra heroikisht...

Le të shtrëngohen 60 mijë veteranët, ushtria serbe po bëhet gati...

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin, tha sot se Serbia po sheh nevojën e kthimit të shërbimit të detyrueshëm ushtarak në Serbi. Në qoftë...

“Bomba” e MPJ të Serbisë: Shqiptarët duan një pjesë të Greqisë...

Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç ka dërguar një paralajmërim rigoroz në Greqi, për shkak të shpërthimit të ideatizmit të madh shqiptar, i...

Arrestohet kosovarja që gjuajti me “allti” në dasëm

Është arrestuar një grua nën dyshimi që ka shtënë me armë zjarri në një aheng familjar në qytetin e Vushtrrisë. Njësitet policore të Kosovës kanë...

Shqiptarët në Shalë të Bajgorës falën Bajramin me plis të bardhë...

Ashtu edhe sikurse festave të tjera Islame, myslimanët në Shalë të Bajgores kanë falur namazin e Kurban Bajramit me plis në kokë. Aty pothuajse të...

Lura, aty ku myslimanë dhe të krishterë kremtojnë bashkë festat fetare

Në Lurën e 12 liqeneve; jetojnë në harmoni të plotë komunitet fetare mes njëra-tjetrës. Në ritualet e myslimanëve si falja e Kurban  Bajramit marrin...

DAJAK NË KUVENDIN E PRESHEVËS (VIDEO)

Sot në Kuvendin Komunal të Preshevës në mes të asambleistëve.Fatlum Kadriu nga Alternativa ka thënë se është sulmuar nga këshilltari i Partisë për Veprim...

Analisti shqiptar flet në televizionin shtetëror serb: Edi Rama merr drogë!...

Analisti politik, Nexhmedin Spahiu, ditë më parë mori pjesë në një debat në televizionin shtetëror të Serbisë, RTS, ku u përball me ministrin serb...

Jashari sjell fakte të reja, tregon edhe emrin e vërtetë të...

Bekim Jashari, nipi i heroit Adem Jashari ka nisur fakte të reja rreth debatit të inicuar nga analisti i njohur Nexhmedin Spahiu. Jashari ka publikuar...

12 familje hyjnë në shtëpi të reja para festës së Kurban...

Dymbëdhjetë familje do të gjejnë vetën në shtëpi të reja për festën e Kurban Bajramit. Kjo falë humanistit Halil Kastrati i cili me shoqatën që...

E moshuara nga Shqipëria 14 herë në tokat e shenjta

Emine Derhemi, 78 vjeçe, nga Tirana edhe pse në pension ka punuar për shumë vite vetëm për të siguruar të ardhurat që ajo të...

I hynë me armë në vendin e punës, i grabisin 2500...

Një grabitje e armatosur ka ndodhur mbrëmë pas mesnate në qytetin e Ferizajt. Viktima mashkull K-Shqiptar ka raportuar se deri sa ishte në vendin e...

Haradinaj mbron Çekun: Ka dhënë krejt familjen për Kosovën

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe njëherit ish-komandanti i UÇK-së, Daut Haradinaj ka folur për për fryrjen e listave të veteranëve. Haradinaj është...

Haxhiu: Arrestimi i aktivistëve dhe deputetes Bogujevci, i papranueshëm

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, e ka arsyetuar aksionin e kësaj partie para Stacionit Policor “Qendra” në Prishtinë duke thënë se kur “institucionet...

Falja e Kurban Bajramit bëhet në Xhaminë e Madhe

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban – Bajramit, është të...

Kapet serbi që trafikonte refugjatë

Policia e Kosovës ka arrestuar dje një shtetas të Serbisë në Terminalin Doganor në Prishtinë. I njëjti ishte duke drejtuar kamionin me targa te Serbisë...