-1.9 C
Skopje
Monday, November 19, 2018

Kosovë-Shqipëri

Princi Charles viziton Kosovën

Princi Charles i Britanisë së Madhe viziton Kosovën në marsin e këtij viti. Ai vizitën në Kosovë e zhvillon në kuadër të qëndrimit të vet...

Albin Kurtit e Albulena Haxhiut u ndërpritet arresti shtëpiak

Gjykata e Apelit e Kosovës, të premten, më 15 janar 2016, ka vendosur që të akuzuarve Albin Kurti dhe Albulena Haxhiu t’u ndërpritet masa...

Këshilla e historianit serb: Njiheni pavarësinë e Kosovës

Jemi dëshmitarë mospajtimesh e antagonizmash gjithnjë e më të mprehta jo vetëm në relacionin Moskë-Uashington, por edhe ndërmjet fuqive të tjera të mëdha e...

Ekskluzive: Si u kthye i plagosur Lavdrim Muhaxheri në Kosovë në...

Në maj të vitit 2013, një vit pasi kishte shkelur për herë të parë tokën siriane, xhihadisti Lavdrim Muhaxheri, ishte kthyer me plagë në...

Vuçiq zgjeron partinë në Kosovë

Partisë Përparimtare serbe (Srpska napredna stranka) të Aleksandar Vuçiqit dhe Tomislav Nikoliqit, në Anamoravë iu bashkuan 2000 anëtarë të rinj, ka deklaruar në Zebincë...

E kap në flagrancë me gruan në makinë, italiani vret me...

Një dramë xhelozie me viktimë një shqiptar 39 vjeçar është regjistruar një natë më parë në komunën Ariano Irpino në provincën e Avellinos në...

Pse nuk bleu Shqipëria në vitet e 90’ta avionë MIG që...

Shqipëria kishte refuzuar një ofertë të lirë për t’u pajisur me avionë ushtarakë rus të tipit MIG, gjatë viteve ’90. E ajo u bë për...

Arrestohet anëtari i Kryesisë së VV-së, Artan Abrashi

Policia e Kosovës ka arrestuar sot në shtëpinë e tij anëtarin e Kryesisë së lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashin. Vetëvendosje thekson se përndjekjet dhe arrestimet politike...

Tentim vrasje në Prizren

Polica e Kosovës njofton se mbrëmë rreth orës 20:15 në rrugën “Flamuri” në Prizren ka ndodhur një tentim vrasje e cila për fat të...

Shqiptarët që morën peng dy studente dënohen me nga 3 vite...

Elis Pasha dhe Henri Talo, nga Laçi, janë dënuar me nga 3 vite burg nga Gjykata e Tiranës, pasi morën peng për disa orë...

Në Kosovë liberalizmi i vizave nuk është vetëm një proces teknik

Në Kosovë autoritetet thonë se kanë përmbushur tetë kriteret e fundit teknike të kërkuara nga Komisioni Evropian, ndërsa shpresojnë që në ditët në vazhdim...

​17 vjet nga Masakra e Reçakut

“Kujdes nënë, ata do të vrasin”, ishin fjalët e fundit e Halim Beqirit, 12 vjeçar. Një plumb e goditi pas qafe. Kishte gjak në...

Mustafa lëvdon Haradinajn e Limajn

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, në emisionin Zona e Debatit në Klan Kosova, ka thënë se lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush...

Një pjesë e historiografisë shqiptare vazhdon të jetë zëdhënës i historiografisë...

Bisedë ekskluzive me historianin Jusuf Buxhovi Raportet historike midis shqiptarëve dhe Perandorisë Osmane mund dhe duhet të rishikohen, por jo që faktet e pamohueshme (pushtimi...

Azem Vllasi: Isa Mustafa ka qenë kuadër i mirë, Rrahman Morina...

Analisti politik Azem Vllasi është i ftuari i Info Magazine. Vllasi ka treguar se në rini ka punuar bashkë më kryeministrin Isa Mustafa. “Isa Mustafa ka...

17 vjet nga Masakra e Reçakut, Serbia duhet të kërkoj falje

Çdo 15 janar, fshati Reçak zgjohet me dhimbjen e plagës së pashëruar “Ky gjak duhet të jetë edhe një mësim për pozitën dhe opozitën tonë,...

Mjet shpërthyes në veturën e një ish-Polici në Prizren

Një mjet shpërthyes është gjetur në një veturë sot në qytetin e Prizrenit. Pronari i veturës siç thotë zëdhënësi i policisë për rajonin e Prizrenit,...

39-vjeçari rrezikon t’i lërë 6 fëmijë jetimë në mungesë të parave...

39-vjeçari, Milaim Xhaferi, nga Hajvalia, rrezikon të mbetet i paralizuar apo edhe të vdesë po qe se nuk i ndërron dy stentat, të cilat...

Walker thotë se Kosova s’ka nevojë për ndërmjetësues ndërkombëtar

Ish- ambasadori i OSBE-së në Kosovë gjatë kohës së luftës, William Walker , i cili po qëndron në Kosovë, ka komentuar zhvillimet e fundit...

Konjufca dhe Dërguti lirohen nga arresti shtëpiak

Departamenti i Krimeve të Rënda, Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur vendosi që t’ju ndërpritet masa Arresti Shtëpiak, kundër të pandehurve Glauk Konjufca dhe...

Çfarë i kërkuan Serbisë parlamentarët e BE-së?

Deputetët e parlamentit të BE-së kanë bërë 190 amandamente në rezolutën që ka të bëjë me përparimin e Serbisë drejt integrimeve evropianë. Shumë prej tyre...

Çaushi: Protesta e radhës, para Ditës së Pavarësisë

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi ka thënë se Ditën e Pavarësisë, 17 shkurtin, nuk e kanë menduar si datë të protestës së radhës. Sipas...

Aida Shtino sqaron pse iu mbyll emisioni

Pas suksesit për shumë vite me programin “Njerëz të humbur” dhe një pauze, Aida Shtino u rikthye me formatin spektakolar “Për ju” në “Ora...

“Brukseli nuk do t’i caktojë kufijtë Kosovë-Serbi”

Paralajmërimi i ministres së Kosovës për Dialog Edita Tahiri, se Prishtina dëshiron që gjatë vitit 2016 të bisedojë për demarkacionin e kufirit të Kosovës...

Maqedonasit e Shqipërisë kërkojnë të mësojnë në gjuhën amtare

Shoqëria maqedonase nga Tirana “Ilinden”, bashkë me degën për Gollobërdë, ka parashtruar kërkesë, këtë herë deri te përfaqësuesit më të lartë të pushtetit dhe...

Arsimi fiton 70.000 euro dëmshpërblim nga Gjykata e Lartë zvicerane

Gjatë të mërkurës, në Gjykatën e Lartë të Kantonit Aargau në Zvicër, ka përfunduar procesi gjyqësor ndaj një shqiptari 27-vjeçar, i akuzuar për „dhunim...

Haradinaj takohet me William Walker dhe familjen e tij

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, sot ka pritur në një takim ish-ambasadorin e OSBE-së në Kosovë William Walker, së bashku me bashkëshorten e tij,...

Përfundon takimi Rama – Meta

Ka përfunduar pas rreth dy orësh takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kryeparlamentarit Ilir Meta në kryesinë e Kuvendit. Takimi nisi rreth orës 09:15 dhe...

Vrau balerinën në lokalin e natës, burg përjetë shqiptarit

Gjykata e Apelit Tiranë ka rrëzuar ankimin e bërë nga avokati i Artur Kuliçit, të akuzuarit në mungesë për vrasjen e balerinës Sonila Dervishi...

Kujt po i konvenon moszbardhja e vrasjeve politike?

Në Kosovën e pasluftës kanë ndodhur shumë vrasje politike, shumë prej të cilave nuk janë zbardhur fare se kush i ka kryer dhe përse. E...

Nëse Thaçi zgjedhet president, do të ketë luftë

Shefi i Listës Serbe, Sllavko Simic, nuk pret që vota e tyre për Presidentin e Kosovës të kushtëzohet me themelimin e Asociacionit të Komunave...

Ja ku u fsheh Fatos Nano pas sulmeve të 14 shtatorit...

14 shtatori i vitit 1998 është një nga ngjarjet më të rënda pas rënies së komunizmit në Shqipëri. Pas grushtit të shtetit, kryeministri Fatos...

Lirohet Pal Lekaj

Deputetit të AAK’së, Pal Lekaj, iu është hequr masa e arrestit shtëpiak duke iu zëvendësuar me atë të paraqitjes në stacion policor. Avokati i deputetit,...

Betohen anëtarët e rinj të Këshillit Prokurorial të Kosovës

Anëtarët e rinj të Këshillit Prokurorial kanë dhënë betimin solemn këtë të enjte. Në fjalën e tij kryeprokurori i shtetit Aleksandër Lumezi, ka thënë...

Një Demarkacion i ri, pa u kryer ai i vjetri

Analistët komentojnë idenë që Kosova dhe Serbia të flasin në Bruksel për demarkacionin e kufirit. Të martën, ministrja e Kosovës për Dialog, Edita Tahiri, tha...

Meta dhe Rama takohen në Kryesinë e Kuvendit

Zhvillimet e ditëve të fundit kanë çuar sërish në zyrën e kreut të Kuvendit Ilir Meta, aleatin e tij, Edi Rama. Pas bisedimeve mes tyre...

Si e vrau shqiptarja nënën e saj në Greqi dhe fshehu...

Një histori thriller vjen nga Greqia ku një shqiptare është arrestuar ditën e sotme nga autoritetet greke pasi akuzohet për vrasjen e nënës së...

Sali Maxherja ky burr i malësisë që po i mungon Karadakut...

Pak ditë se të ndërronte jetë  Sali Salihi i njohur si “Sali Maxherja” meqë ishte nga Maxherja e Karadakut të Preshevës Tv prestigjioz Al-Jazeera...

Reagon Enver Hasani: Aktakuza ndaj meje arbitrare dhe hakmarrëse

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, dhe ish-rektori i Universitetit të Prishtinës tetit Enver Hasani, përmes një kumtese thotë se për aktakuzën e ngritur ndaj tij...

Alarmante: Prishtina, qyteti ku duhet jetuar me gazmaska

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka bërë të ditur se në gjashtë lagje të kryeqytetit do të bëhet matja e cilësisë së ajrit, në...

Opozita ende nuk ka përgjigje nga Presidentja për peticionin

Janë bërë gati dy muaj që kur peticioni i organizuar nga partitë opozitare me mbi 200 mijë nënshkrime është dërguar tek Presidentja e Kosovës,...

Gjykata e Dibrës liron 50-vjeçarin, që çoi të miturën drejt vetëvrasjes

Shkëlqim Murrja, 50-vjeçari që me kërcënimet e tij çdo drejt vetëvrasjes një vajzë 17-vjeçare, është lënë i lirë sot nga Gjykata e Dibrës. Ndaj...

Qeriqi: Jam në presion nga bashkëluftëtarët e mi (Video)

Xhevdet Qeriqi, kryetar i Këshillit të veteranëve në emisionin KATROR në 1st Channel ka thënë se vazhdimisht është në presion nga bashkëluftëtarët e tij. Ai...

​ Ngritet aktakuzë kundër Enver Hasanit

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore të Prishtinës, kundër Enver Hasanit për veprat penale: Falsifikimi i dokumentit zyrtar dhe Keqpërdorimi...

Vdes babai që fali gjakun e 2 djemve pas vrasjes së...

Ka vdekur në moshën 79-vjeçare Nezir Vojvoda, nga Llausha e Skenderajt, që ua kishte falur fqinjëve gjakun e dy djemve të tij pas vrasjes...

Raporti i ndërkombëtarëve për Demarkacionin, para 7 prillit

Para se të përfundoj mandatin në krye të shtetit, Presidentja e vendit Atifete Jahjaga po bënë përpjekje që dy çështjet të kontestuar nga opozita,...

I akuzuari shqiptar për vrasjen e S.Elshanit del para Gjykatës Zvicerane

Autoritetet zvicerane nxjerrin sot para drejtësisë, të akuzuarit për vrasjen e S. Elshani, i vrarë në maj 2013 në Frasse të Friburgut. Kjo vrasje...

Vuçiç do që shqiptarët ta përdorin Aeroportin e Beogradit për fluturime...

Beogradi dëshiron t’i tërheqë udhëtarët me aeroplanë të Kosovës, të cilët janë gjithnjë e më afër Zagrebit. Këtë qëllim nuk e fshehu as kryeministri...

Vetëvendosje: Policia po përdoret si mjet propagandues nga pushteti

(E plotësuar) Lëvizja Vetëvendosje sërish ka drejtuar akuza kundër Policisë dhe intervenimeve të saj në pesë muajt e fundit. Këto veprime po quhen politike dhe...

Kush është shqiptari më i rëndësishëm në hierarkinë e ISIS-it

Almir Daci, nga fshati Leshnice i Pogradecit, është shqiptari më i rëndësishëm në hierarkinë e ISIS. Ky eshte perfundimi i autoriteteve të sigurisë në Shqipëri. Daci identifikohet si organizatori kryesor...

Krasniqi: Dashurinë për kombin e kthyem ekskluzivisht në dashuri për paranë!

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka shkruar një opinion në lidhje me që ai i quan “dështime” të shtetit. Krasniqi...

Ja sa paguhen shqiptarët që rekrutojnë luftëtarë për t’i çuar në...

ISIS paguan mirë personat që rekrutojnë luftëtarë për t’i dërguar në luftën e Sirisë. Mediat italiane shkruajnë se shqiptarët që jetojnë në Itali, që...

Rama: 150 mijë euro shtesë kompanisë së Blerit. Vendimi mbahet i...

Qeveria i ka dhënë 150 mijë euro shtesë kompanisë së Cherie Blair, bashkëshortes së ish-kryeministrit britanik Tony Blair, si tarifë konsulence për ndërmjetësimin e...

Opozita: Nuk kemi kurrfarë arsye për të ndryshuar sjelljet

Sesioni vjeshtor i Kuvendit të Kosovës përfundoi në një sallë të improvizuar e jo siç ishim mësuar ta shohim zakonisht në sallën kryesore, e...

Mediat në Shqipëri: Lavdrim Muhaxheri ishte në Kosovë dhe ndryshoi pamjen...

Një burim i Inteligjencës Shtetërore  i ka thënë Opinion.al se Lavdrim Muhaxheri ka hyrë në Maqedoni dhe Kosovë në mënyrë ilegale. Informacionet janë që ai...

E reja, gjobë 15 mijë euro të dashurit biznesmen

21-vjeçarja është studente në Fakultetin Ekonomik. Desilvja Menaj u arrestua dy ditë më parë nga Policia e Tiranës, pasi ishte shpallur në kërkim për...

E vrasin para syve të fëmijëve, gjykohet kosovari dhe një shtetas...

Dy të dyshuarit kryesorë do të dalin të mërkurën para trupit gjykues në Glane të Romontit në Zvicër. Ata dyshohet se në fshatin Frasses...

Policia zvicerane arreston katër shqiptarë

Patrullat rutinë të policisë regjionale në Oberes Fricktal, Zvicër, kanë mundësuar arrestimin e katër personave të cilët qëndronin ilegalisht në Zvicër; dy prej tyre...

Alarm i rremë për mjet shpërthyes (VIDEO)

Një çantë e dyshuar, e hedhur në rrugë, kishte alarmuar Policinë e Kosovës në Fushë Kosovë. Alarmin për bombë e kishte konfirmuar për Tribuna Channel...

Shqiptari i ikën policisë italiane, por kapet me drogë dhe 37...

Në Itali “Guardia di Financa” ka arrestuar një shqiptar të akuzuar për trafik droge. Bëhet fjalë për 27-vjeçarin me iniciale X.D. që u ndalua...

Polici shqiptar që rrahu me grushte shefin e tij

Personi që shihni në foto, me pistoletë me mulli dhe pamje prej “sherifi” i denjë për filmet ëestern, është efektivi i policisë, Besnik Demushi. 35-vjeçari...

Daçiq: Vetëm në Kosovë një tempull fetar shndërrohet në tualet publik

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, deklaroi se është i pakënaqur me mënyrën si po zbatohen marrëveshjet e lidhura midis Beogradit e Prishtinës,...

Dyfishohet numri i azilkërkuesve kosovarë në Francë

Numri i emigrantëve të cilët vitin e kaluar kanë aplikuar për azil në Francë është rritur për 22 përqind nga një vit më parë,...

Kështu u rrokullis makina me 5 udhëtarë (Foto- Video)

Mjeti me të cilin udhëtonin Shaban Arapi, 66 vjeç, Blerim Bisha 42 vjeç, Sulejman Arapi 73 vjeç, Ali Arapi 63 vjeç dhe Petrit Pepa...

‘Luftë’ mes Isa Mustafës dhe Agim Veliut për pozitën e Sekretarit...

Ministria e Infrastrukturës është një nga resorët më me peshë qeveritar, dhe pozita vakante e Sekretarit Permanent në këtë ministri ka bërë që zhvillohet...

Haradinaj: I kemi dhënë opsion qeverisë të dorëhiqet

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se i kanë dhënë opsion qeverisë që të dorëhiqet. Haradinaj në një intervistë për...

Zbulohet skandal seksual në një komunë me kryetar shqiptar (Foto)

Studentja N.N., nga Komuna e Istogut, është ngacmuar seksualisht nga një zyrtar i kësaj komune, më 6 janar, raporton Gazeta Blic. Sipas burimeve të Gazetës...

Ja kush ishte emigranti i parë shqiptar në Amerikë!

NAUM PRIFTI Emigrantin e parë shqiptar në Amerikë tani e dime nga librushka e Konstandin Demos apo Nini Demos, sikurse njihej nga shqiptarët e kohës...

Shqipëri, zbulohet shuma që iu grabit burrit të deputetes së PS

Zbulohet se sa ka qënë shuma e parave e grabitur nga kasaforta e burrit të deputetes socialiste Mimoza Hafizi. Raportohet se tre persona të...

Greqi, arrestohet 32-vjeçari shqiptar, u kap me heroinë dhe me 96...

Policia greke arrestoi një shqiptar në Larisa të Greqisë me një sasi heroine, i cili udhëtonte me një makinë. 32-vjeçari shqiptar, identiteti i të...

Përgjimet: Cili politikan do blinte minierë ari në Afrikë? (Foto)

Gazetari Artan Hoxha ka publikuar disa detaje të tjera nga përgjimi i biznesmenit Kastriot Ismailaj me politikanin e lartë. “…Gjate pergjimit te kryer nga prokuroria...

Mustafa e pranon se bordet e ndërmarrjeve publike janë të politizuara

Kryeministri Isa Mustafa ka folur për planet e Qeverisë në zhvillimin e sektorit privat, në Konferencën Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat, e organizuar...

Era e fortë le pa minare xhaminë në Prizren (FOTO)

Erërat e fuqishme e natës së mbrëmshme e kanë dëmtuar edhe xhaminë e lagjes Kobajë në Prizren. Bazuar në pamjet e dërguara nga qytetarët, shihet...

Opozita s’e di datën

Partitë opozitare janë të vendosura që të mos i ndalin protestat deri në rrëzimin e Qeverisë dhe anulimin e marrëveshjeve për Asociacionin dhe Demarkacionin,...

Erërat e fuqishme lënë pa kulme shumë shtëpi në Kosovë (FOTO)

Sikur nuk mjaftuan vërshimet e javës kaluar, por edhe erërat e fuqishme, që kanë filluar nga dita e djeshme, e të cilat po vazhdojnë...

Vritet edhe një kosovar që luftonte për ISIS-in

Një kosovar që luftonte në kuadër të grupit terrorist ISIS është vrarë në Irak. Burime të arbresh.info konfirmojnë se personi me inicialet A.K kishte rreth...

Jozefina rrëfen atentatin në Vlorë: Si më vunë kallashnikovin në kokë...

E ftuar në emisionin “Debat” të Roland Qafokut, ish-kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli ka rrëfyer për herë të parë një ngjarje që ajo thotë...

Zbardhen SMS-të e Ilir Metës për Ismailajn: Më duhen 200 mijë...

Gazetari Artan Hoxha ka publikuar në studion e emisionit “Opinion” një pjesë të përgjimeve të biznesmenit Kastriot Ismailaj me kryetarin e LSI-së, Ilir Meta....

Mustafa: Qosja kërkon përsëritjen e ngjarjeve të ’97-ës në Kosovë (Video)

Kryeministri Isa Mustafa, gjatë një interviste në RTK, ka deklaruar se Rexhep Qosja po bën thirrje që në Kosovë të përsëriten ngjarjeve që ndodhën...

Rexhep Selimi thotë se protestat nuk ndalen deri në dorëheqjen e...

Deputeti i Vetëvendosjes Rexhep Selimi, thotë se protesta e së shtunës, ishte një protestë madhështore që tregoi se populli i Kosovës kundërshton “Zajednicën” dhe...

Pacolli rrëfen amanetin e babait: Më tha bëhu mësues, eja në...

Presidenti i AKR’së Behgjet Pacolli, ka publikuar një fotografi në Facebook, ku edhe tregon për amanetin që ia kishte lënë i ati.  “Amanetet e babait...

“Die Presse”: Krizës në Kosovë nuk i shihet fundi

Flakë të ndritshme nxirrnin gjuhën mbi fasadën e ndërtesës së lartë të Kosovës. Kokteje Molotovi të demonstruesve të panumërt përplaseshin këtë fundjavë në muret...

Shërbimet serbe dhe ruse duan t`i fusin shqiptarët në konflikt me...

Eksperti i Inteligjencës Fadil Kajtazi vlerëson si paradoksale akuzën se zëvendëskryeministri Hashim Thaçi ka bashkëpunuar me shërbimin sekret francez. “Sa i përket akuzave për bashkëpunim...

Vetëvendosje kërkon që EULEX-i të shkojë nga Kosova

Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar që misioni evropian për sundim të ligjit, EULEX të shkojë nga Kosova. Në komunikatën e Vetëvendosjes thuhet se "Aktivistët e Lëvizjes...

30 ditë paraburgim për një protestues të dhunshëm

Gjykata Themelore e Prishtinës i ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh një protestuesi të dhunshëm, N.I., të arrestuar gjatë protestave të së...

Goditet me vezë Murat Meha (VIDEO)

Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! e goditën me vezë sot Murat Mehën, Kryetarin e Komisionit qeveritar për caktimin e vijës kufitare të Kosovës me Malin...

Në rrënojat e pallatit të pazbuluar të Long Island, fshihet Mbreti...

Një banor në Long Island të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka zbuluar vendin ku Mbreti Ahmet Zogu I, thuhet se ka fshehur pasurinë...

Deklaratat e Putinit për Kosovën shkaktojnë “tërmet” në Serbi (Video+Foto)

Intervista e presidentit rus, Vladimir Putin dhënë të përditshmes më të lexuar gjermane “BILD” ka shkaktuar tërmet në opinionin publik serb. Disa media serbe kanë...

“A mund të jetë normal ky njeri?”

Kryetari i Këshillit të NISMA-s për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka reaguar ndaj konstatimit të kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, se Qeveria në krye me...

Kjo është vajza shqiptare që mbeti e vdekur në Kroaci (Foto)

Familja nga Malisheva e cila u aksidentua sot në Kroaci është familja e Xhavit Isak Krasniqit nga fshati Tërpezë e Ulët i cili me...

Një grua hidhet nga kati i shtatë

Një grua i ka dhënë fund jetës në mënyrë tragjike, në qytetin e Durrësit. Në orët e para të mëngjesit të sotëm në lagjen Nr.13,...

Ish ushtarët e UÇK-së paralajmërojnë protesta

Një numër i madh i veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës tash e gati katër muaj thonë se ende nuk i kanë marrë pensionet...

Dy vjeçari nga Siria vdes në Preshevë

Një fëmijë dy vjeçar, i cili ka udhëtuar me prindërit dhe familjen e gjerë nga Siria, ka ndërruar jetë sot në mëngjes në Preshevë,...

Veteranët e UÇK-së paralajmërojnë protesta

Një numër i madh i veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës tash e gati katër muaj thonë se ende nuk i kanë marrë pensionet...

Mustafa: Qeveria do vazhdoj punën e saj deri më 2018

Në ditën kur janë bërë 17 vjet nga vrasja e veprimtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës Enver Maloku, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa thotë...

Pse refuzoi Enver Hoxha ta fuste më 1973 Kosovën në historinë...

Në vitin 1973 krerëve të regjimit komunist, iu dërgua një relacion për ta përfshirë Kosovën dhe zhvillimet e saj historike, letrare e gjuhësore në...

Shqiptari dënohet me 18 muaj burg në Londër (Foto)  

Një shtetas shqiptar është dënuar me 18 muaj burg në Angli dhe do të dëbohet nga vendi pasi akuzohet për ngacmime të përsëritura seksuale...

Digjet një shtëpi në Prishtinë

“Një mashkull ka raportuar se nga zjarri i është djegur një pjesë e shtëpisë,” thuhet në raportin 24 orësh të policisë së Kosovës. Më tej...

Gjendet motorçikleta e 34-vjeçarit që vrau gruan greke dhe rrëmbeu djalin,...

Kjo është motorçikleta me të cilën është larguar Klodi Lesi sëbashku me djalin e tij, që e ka rrëmbyer pas vrasjes së gruas. Mediat greke...

Gjendet motorçikleta e shqiptarit që vrau gruan greke dhe rrëmbeu djalin...

Kjo është motorçikleta me të cilën është larguar Klodi Lesi sëbashku me djalin e tij, që e ka rrëmbyer pas vrasjes së gruas. Mediat greke...

Shqipëri, në pranga polici i dehur, ishte në krye të detyrës

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka arrestuar në flagrancë një punonjës policie, i cili ka qënë i dehur në momentin e shërbimit....

Vajza nga Malisheva e cila mbeti e vdekur nga aksidenti në...

Familja nga Malisheva e cila u aksidentua sot në Kroaci është familja e Xhavit Isak Krasniqit nga fshati Tërpezë e Ulët i cili me...

Doruntina Maloku: Dua drejtësi! Mallkuar qofshi ju që vratë dhe ju...

Vajza e Enver Malokut njëkohësisht deputetja e Kuvendit të Kosovës, Doruntina Maloku përmes një statusi në Facebook ka kërkuar edhe njëherë drejtësi për vrasjen...

Pacolli: Kur isha stundent, të gjithë talleshin me gjendjen time ekonomike...

Behgjet Pacolli sot është një nga shqiptarët më të pasur, mirëpo jo gjithmonë ka qenë kështu. Ai ka publikuar një fotografi në Facebook nga koha...

Dështon seanca për të akuzuarit e Vetëvendosjes

Ka dështuar seanca për të akuzuarit e Vetëvendosjes për veprat e kryera, siç thuhet në aktakuzë, dëmtim i veturave të EULEX-t në vitin 2009. Dështimi...

Pranga shqiptarit që ngacmonte seksualisht femrat në autobus

Një shtetas i Shqipërisë shqiptar është dënuar me burg pas pranimit të akuzave që rëndojnë ndaj tij, për një seri sulmesh seksuale ndaj grave...

Fatos Bytyçi: Serbia po i fsheh vrasësit e vëllezërve të mi

"Vladimir Vukçeviq në vitin 2008 u ka thënë autoriteteve të SHBA –së se Zyra e tij është e bindur se Goran Radosavleviq Guri e...

Policia e çon në Gjykatë Glauk Konjufcën

Nga arresti shtëpiak, sot, me anë të policisë, në Gjykatë është sjellë kryetari i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes Glauk Konjufca. Bashkë me të është aktivisti...

Studim: Shqiptarët e Italisë, komuniteti i dytë më i madh mysliman...

Emigrantët shqiptarë në Itali janë komuniteti i dytë më i madh në numër i besimit mysliman në këtë shtet. Sipas studimit të fundit realizuar nga...

Putin flet për pavarësinë e Kosovës: Ja porosia e tij për...

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se për të njerëzit janë më të rëndësishëm se kufijtë dhe territoret, duke përsëritur se Rusia respekton të...

Sot dy vjet nga mbledhja e parë e qeverive Kosovë –...

Janë bërë dy vjet që nga mbajtja e mbledhjes së parë ndërmjet dy qeverive shqiptare, asaj të Kosovës dhe Shqipërisë. Me 11 janar 2014,...

Doruntina Maloku: Jo shumë larg nga sot, do t’u shoh në...

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe e bija e gazetarit dhe publicistit të vrarë, Enver Malokut, Doruntina në 17 vjetorin e vrasjes së...

Agjenti serb i UDB tronditë: Ja si mund t’i fusim në...

Shteti shqiptar është lehtësisht i mundshëm të shkatërrohet nëse ekziston vullneti te shërbimet sekrete serbe”. Kjo është deklarata që tronditi Ballkanin, vjen nga bashkëpunëtori i...

Aksidentohet familja shqiptare në Kroaci, vdes vajza 15 vjeçe /FOTO

Një familje shqiptare është përfshirë në një aksident të tëmerrshm gjatë kthimit nga kroacia. Familja nga Malisheva po kthj drejt vendlindjes, ku është përfshirë nga...

Mediat në SHBA, për protestën në Prishtinë: Dhuna erdhi në fund...

Mediat amerikane, duke u thirrur në agjencitë e lajmeve, raportojnë për protestën e djeshme të opozitës ku thuhet se u zhvillua kryesisht paqësore, por...

Reportazhi i Monitor/ Ja kush janë trashgimtarët e rinj të dinastive...

Ata janë gjenerata e dytë. Të rinj, ambiciozë, të shkolluar jashtë, me ide të qarta, vizion, por mbi të gjitha trashëgimtarë “perandorish” që përbëjnë...

Të bllokuarit në Theth shkruajnë në Facebook: Miq gazetarë na ndihmoni,...

Fotografi Pavlin Polia dhe miku i tij Gjelosh Qerimi kanë postuar në Facebook foto nga vendi ku kanë mbetur të bllokuar për shkak të...

VideoArkivi: Rugova shpjegon simbolikën e shallit

Në këtë video, ish-Presidenti Ibrahim Rugova i cili njihej për shallin që mbante zakonisht, shpjegon simbolikën e tij. Përshkrimi i televizionit gjerman ZDF: Rugova nuk kishte...

Incidenti. Tronditet rëndë Eni Çobani /VIDEO

incidenti i ndodhur ditën e sotme në emisionin “E Diela Shqiptare” ka tronditur rëndë edhe drejtuesen e rubrisë “Shihemi në gjyq”, Eni Çobani. Në...

Një serb mendon se e di formulën e shkatërrimit të shqiptarëve!

“Doni të shkatërroni shqiptarët...? Vrisni një katolik dhe më pas akuzoni një mysliman… Shteti shqiptar është lehtësisht i mundshëm të shkatërrohet nëse ekziston vullneti...

Nuk dihen ende dëmet nga protesta e së shtunës (VIDEO)

ak punëtorë u angazhuan të dielën paradite për të pastruar objektin e qeverisë një dit pas protestës së opozitës. Në fakt këta mundën të largojnë...

Kuvendi pritet t’i kthehet seancave dhe gazit lotsjellës

Nxjerrja e vendimit nga Gjykata Kushtetuese nuk e ka ndryshuar fare situatën politike në Kosovë, raporton KTV. Situatë e njëjtë brenda pak ditësh pritet të...

Pacolli tregon fotografi të rinisë, thotë se në Prishtinë talleshin me...

Behgjet Pacolli ka publikuar një fotografi të rrallë nga rinia e tij, përkatësisht nga jeta studentoroe. Ai shkruan në Facebook:  Nga eksperienca ime jetësore kam mësuar,...

Ja kush janë zyrtarët me paga më të larta në Kosovë...

Në Kosovë nuk janë krerët e shtetit ndër zyrtarët më të paguar në vend. Janë udhëheqësit e ndërmarrjeve publike dhe agjencive të ndryshme të...

Nuset nga Shqipëria shiten prej 500 deri në 1 mijë euro...

RTV 21 ka realizuar një reportazh ku paraqitet jeta e nuseve nga Shqipëria të martuara në Maqedoni. Raportohet se mbi 500 vajza janë martuar nga...

Të shtëna me armë zjarri në Tiranë

Të shtëna armësh janë dëgjuar pasditen e së dielës në afërsi të ish-parkut të autobusëve në Tiranë, ku persona ende të paidentifikuar kanë qëlluar...

Tre persona mbesin të bllokuar nga orteku në Theth

Fotografi Pavlin Polia dhe miku i tij Gjelosh Qerimi kanë publikuar në llogarinë e tyre në Facebook një fotografi nga një zonë e Thethit,...

Vdes e aksidentuara nga Kosova në Kroaci

Një familje nga Malisheva është përfshirë në një aksident tragjik gjatë rrugës së kthimit në Slloveni ku jetonte. Në aksidentin e rëndë ka vdekur një...

Sherifi: Qeveria me qëllim s’u mor me protestën por me atë...

Sipas Bilall Sherifit të Nismës për Kosovën, opozita e bashkuar dje organizoi protestën më të madhe që nga periudha e pas përfundimit të luftës...

Rrëfimi për Shqipërinë e viteve 1466-67, të shkatërruar nga otomanët, serbët...

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore ishte nën kontrollin e venedikasve, përpara pushtimit otoman të shekullit të pesëmbëdhjetë. Fushatat ushtarake otomane të viteve...

Kundërpërgjigjet Amir Gërguri: Babai i Albulena Haxhiut, familjar i imi

Komandanti i Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës, Amir Gërguri, ka komentuar në profilin e tij në Facebook fotografinë që publikuar në internet nga...

Albulena Haxhiu dhe burri i saj Alban Krasniqi, me akuza të...

Në profilet e tyre në Facebook, deputetja Albulena Haxhiu dhe burri i saj Alban Krasniqin, kanë shkruar për komandantin e ROSU-së - shkrime të...

Uk Lushi: Turp për mediat e Tiranës, s’e pasqyruan protestën e...

Publicisti Uk Lushi ka komentuar mediat e Shqipërisë, të cilat s’e kanë pasqyruar protestën e djeshme të opozitës kosovare. Lushi ka thënë se është turp...

Haradinaj, Limaj e Ymeri paralajmërojnë protesta të reja, s’tregojnë datën

Tre liderët e partive opozitare kanë paralajmëruar vazhdimin e protestave kundër Qeverisë. Mirëpo, s’kanë treguar datën e protestave të reja. Ramush Haradinaj, Fatmir Limaj...

Qosja: Demokracia na mëson se të dhunshmit duhet larguar me dhunë...

Rexhep Qosja e ka komentuar protestën e djeshme të opozitës që u mbajt në Prishtinë.  Qosja në një shkrim të cilin e ka postuar në...

Ja e vërteta e kësaj fotografie dhe lotëve të luftëtarit të...

Fotografia, e cila është përfol shumë në mediat tona dhe është komentuar në mënyra të ndryshme, ka ngjallur reagime nga e bija e ish...

Liderët e opozitës edhe sot në sheshin ‘Skenderbeu’

Liderët e tri subjekteve opozitare sot në sheshin “ Skenderbeu”, do të flasin për mediat, lidhur me protestën e djeshme në Prishtinë, e cila...

Kështu duket Qeveria, një ditë pas protestës së dhunshme (Foto)

Të shtunën, tri partitë opozitare, thirrën një protestë gjithëpopullore, duke thënë se ajo do të jetë paqësore, por nuk doli si thanë. Menjëherë pas përfundimit...

Protistuta nga Tirana: Kryeja marrëdhënie seksuale në sy të vajzës

“Jam një nënë e dy femijëve. Jam e divorcuar. Seksin e shoh si të vetmen mënyre për të ushqyer fëmijet e mi”, kështu ka...

Pritje dhe kolona të gjata në Merdar

Në pikëkalimin kufitar në mes të Kosovës dhe Serbisë, në Merdar, janë krijuar kolona të gjata gjatë ditës së sotme. Pritjet e udhëtarëve të cilët...

A dotë martoheshit me shqiptarë: Ja çfarë thonë serbet?! (VIDEO)

Sipas një hulumtimi të bërë nga OKB-ja, shumica e serbëve dhe shqiptarëve nuk janë të gatshëm ende që të punojnë së bashku apo edhe...

Mark Zuckerberg: “Familja ime ka gjetur shërim te shqiptarët! (VIDEO)

Themeluesi i Facebookut Mark Zuckerberg ka deklaruar së fundmi se familja e tij ka debulesë për shqiptarët. Në një letërkëmbim me shqiptarin Hajdar K....

Pacolli: Populli e dha sinjalin e vetë, Qeveria duhet të reflektojë

Presidenti i AKR’së Behgjet Pacolli tha se me protestën e sotme qytetarët e Kosovës i kanë dhënë sinjal Qeverisë se kërkojnë një jetë më...

Grushta kundër shefit të komisariatit në Pogradec

Një person është arrestuar, pasi akuzohet se ka goditur me grushta shefin e Komisariatit të Pogradecit. Burime nga policia lokale deklaruan se bëhet fjalë...

Anëtari i PDK-së përkrah opoziten: Mirë që po e kërkoni rrëzimin...

Ish kryetari i Komunës së Gjilan Qemajl Mustafa, ka komentuar protestën e sotme, të organizuar nga opozita. Ai ka thene se Qeveria, së ciles...

3 vjetori i heqjes së lapidarit të UÇPMB-ës në Preshevë ,...

Dëshmorët tanë meritojnë respekt dhe homazhe për të treguar se ata janë gjithmonë në mendjet , ndjenjat dhe  në  gjitha  zemrat  tona  Shqiptare  që...

Studentët kinezë ‘pjesëmarrës’ në protestën e opozitës

Disa studentë kinezë nga Universiteti shtetëror i Hong Kongut rastisën ta vizitojnë Prishtinën rreth katër orë para se të mbahej protesta e paralajmëruar e...

​Qeveria: Sot ndodhën akte të tmerrshme të dhunës (Foto)

Në lidhje me protestat e sotme ka reaguar edhe Qeveria e Kosovës. Nëpërmjet një komunikate për media, Qeveria e dënon dhunën siq e quajnë...

Shemben dy ura në Peqin, të izoluar 6 mijë banorë

Dëme të konsiderueshme nga përmbytjet ka pësuar edhe Bashkia e Peqinit. Dy ura të shembura mbi lumin Shkumbin kanë izoluar fshatrat Gryksh i Madh,...

Mërgimtari që kaloi mijëra kilometra, për të protestuar sot në Prishtinë...

Qëllimi që Faik Pepshi erdhi nga Norvegjia në Kosovë, ishte protesta e sotme. Kosovari nga Juniku ka rreth 30 vite që jeton në Norvegji, por...

OPINIONE