-1 C
Skopje
Saturday, February 23, 2019

Kosovë-Shqipëri

Lirohet nga burgu i dënuar për vrasjen e Azem Hajdarit

Ismet Haxhia, një prej të cilësuarve si bashkëpunëtor në vrasjen e deputetit të Partisë Demokratike, Azem Hajdari, del nga burgut, ku, siç transmeton noa.al,...

Biznesmeni i ndërtimit, Lulëzim Kazani u qëllua me automatik “Tomson”

Policia dyshon se atentati tek Komuna e Parisit u krye nga dy persona, të pajisur me automatikë të vegjël. “Me shumë mundësi, armët kanë...

Kjo është vetura zyrtare që dogj mbrëmë në Gjilan

Mbrëmë janë djegur dy vetura zyrtare, njëra në Ferizaj dhe tjetra në Gjilan. Policia ka dal në vendin e ngjarjes bashkë me zjarrfikësit duke...

Digjen edhe dy vetura zyrtare (VIDEO)

Rreth orës 23:00 të së mërkurës janë djegur dy vetura me targa zyrtare në Kosovë. Njëra prej veturave është djegur në Ferizaj, dhe i përkiste Entit për...

Pse i kishte fshehur prokurorja Badivuku 4000 euro në frigorifer?

Prokurorja Vahide Badivuku në një intervistë për emisionin “Betimi për Drejtësi” shpalos detajet se si ajo i kishte fshehur paratë, në frigorifer, të cilat...

Ja lista e emrave të “kriminelëve” serbë, në luftën e Kosovës

  Në këtë listë gjeni emrat e ushtarakëve apo personave të armatosura për të cilët ka shënime që kanë marrë pjesë në kryerjen e krimeve...

Haradinaj: Në Kosovë hyjnë e dalin dreqi e i biri!

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas depërtimit të anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje Boiken Abazi. Haradinaj e ka quajtur një...

“Presheva, Çamëri e kohëve tona”

Zëvendeskryetari i Kuvendit, Shpetim Idrizi, ka deklaruar se Shqipëria nuk mund të jetë pasive për gjendjen në Kosovë. Ai ka bërë thirrje për një...

Flet Boiken Abazi, pas deportimit nga Kosova: Shqiptaret jashtë Kosovës s’i...

Boiken Abazi, sekretar i Lëvizjes Vetëvendosje për marrëdhënie me jashtë, i cili sot u deportua nga Republika e Kosovës për në Shqipëri, në Facebook...

Mediat ruse thonë se Shqipëria po përfiton nga tensionet Rusi-Turqi

Mediat kryesore ruse kanë shkruar se Shqipëria po tenton të përfitojë nga tensionet e krijuara mes Rusisë dhe Turqisë. Gazetat “Sputnik” dhe “Russia Today” shkruajnë...

Konjufca, Molliqaj dhe Krasniqi lirohen nga paraburgimi

Të akuzuarit për rastin e rrokullisjes së veturave të EULEX-it që kanë qenë në paraburgim janë liruar nga kjo masë. Kështu ka vendosur gjyqtari...

Arrestohet Dren Kukaj në ambientet e stacionit policor

Sot në mesditë është arrestuar aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje! Dren Kukaj në ambientet e stacionit policor numër 2 në Prishtinë. Në njoftimin e VV-së thuhet...

Koalicionet partiake përgatiten për zgjedhjet parlamentare

Pozitë-Opozitë me të njëjtin konfigurim në kutitë e votimit Një kohë të gjatë përcaktimet programore, e që veçanërisht shpalosen gjatë fushatave zgjedhore nga ana e...

Sekretarit të VV’së Boiken Abazit, i ndalohet hyrja në Kosovë për...

Sekretarit për marrëdhënie me jashtë të Lëvizjes Vetëvendosje, Boiken Abazit iu është ndaluar hyrja në Kosovë për dy vitet e ardhshme. Kështu të paktën,...

‘Ja si punon Edi Rama’. Dëshmia e studiuesit për masterplanin e...

Vincent W.J. van Gerven Oe është një filolog, drejtor i Byrosë së Projektit për artet dhe shkencat humane në Departamentin e Shqiponjave. Herë pas...

Policë civilë arrestuan Boiken Abazin e Vetëvendosjes

Sot, rreth orës 13:30, tre policë civilë kanë arrestuar sekretarin e Marrëdhënieve me Jashtë të Lëvizjes Vetëvendosje, Boiken Abazin. Boiken Abazi është arrestuar në një...

Erdogan “shfaqet” në Prizren, përuron një xhami (Foto)

Përmes një video lidhje Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka uruar për inaugurimin e xhamisë së restauruar të “Emin Pashës” në Prizren. Erdogan gjithashtu e...

Rrëfimi i Rudina Magjistarit për kërcënimet dy vjeçare

Kur kanë kaluar vetëm 10 ditë nga denoncimi që moderatorja Rudina Magjistari ka bërë në Policinë e Tiranës, gjithçka bëhet publike edhe pse çështja...

Grabitësi me armë i taksistit është një punonjës policie. Ja emri...

Identifikohet një person i dyshuar si grabitës i taksixhiut të publikuar nga Policia e Tiranës. Burimet thonë se dyshohet se është Eduart Budini nga Këlcyra....

Kërcënon Beogradi: Trepça është serbe, nuk do të lejojmë askënd të...

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka deklaruar sot se kombinati Trepça është pronë serbe dhe se Beogradi, sipas...

Ekskluzive: Viti 1990, kur senatori amerikan Bob Dole viziton Kosovën dhe...

Gazeta NewBorn, për herë të parë  sjellë një video nga vizita e senatorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Robert Joseph “Bob” Dole, sëbashku me...

Hakerët shqiptarë sulmojnë faqen e televizionit të njohur francez “Canal Plus”

Hakerët shqiptarë kanë sulmuar faqen e televizionit të njohur francez dhe kjo është bërë me qëllimin e vetëm që të dërgojnë një mesazh tek...

Për dy orë bllokohet rruga Prishtinë – Han i Elezit

Në magjistralen Prishtinë – Han i Elezit sërish janë shembur gurët. Rruga po qëndron e bllokuar për më shumë se dy orë. Shembja e gurëve...

Nikoliq i dhuron princit Charles librin serb për Kosovën

Presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliq,i ka bërë gati dhuratat për princin britanik Charles kur ky i fundit të vizitojë Beogradin të mërkurën. Siç njofton zyra...

Policia e rrethon Gykatën

Përmes një aksioni simbolik dhjetëra aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje po kërkojnë lirimin e aktivistëve që gjenden në burg. Ky aksion po zhvillohet përderisa pritet që...

Nuk e besoni se si duket sot Glauk Konjufca (Foto)

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca sot është parë me një stil krejtësisht ndryshe. Konjufca ka lëshur mjekrën, andaj të gjithëve...

Sfeqla ‘injoron gjykatësit’, lexon libër brenda gjykatores

Derisa, sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj dhe Frashër Krasniqi konfrontoheshin me policinë duke kundërshtuar largimin nga salla për një orë, drejtori i...

Atentati ndaj policit bashkiak, për një…”femër”

Një tjetër atentat tronditi dje Shijakun. Një polic bashkiak u plagos gjatë këtij atentati. Shpend Lima është fatmirësisht jashtë rrezikut për jetën. Ai është plagosur me...

Thaçi e Daçiçi janë takuar 25 herë, kanë biseduar 200 orë

Presidenti i zgjedhur i Kosovës, Hashim Thaçi ka mbajtur një ligjëratë sot në Institutin e Hagës për Drejtësi Globale. Në fjalimin e tij të gjatë...

Ja dëshmia e gjeneral Shaban Shalës dhënë në Eulex, për zhdukjen...

Burime brenda parrotlla si dhe qindra dosje të cilat i disponon ajo, administrata e UNMIK ut si dhe ajo e EULEX -it, kanë heshtur...

Arrestohet biznesmeni Fatos Rizvanolli që financonte xhihadistët kosovarë për në Siri

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin kryesor për financim të grupeve terroriste shqiptare, biznesmenin nga Peja, Fatos Rizvanolli. Rizvanolli, pronar i biznesit “Rent...

Pallati i Drejtësisë rrethohet nga Policia, VV kërkon lirimin e aktivistëve

Përmes një aksioni simbolik dhjetëra aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje po kërkojnë lirimin e aktivistëve që gjenden në burg. Ky aksion po zhvillohet përderisa pritet që...

Vajtimi i qytetarit që i shembi shtëpinë INUV (Video)

Prej ditësh, qytetarët që preken nga bulevardi i ri i Tiranës dhe për pasojë do t’iu shemben shtëpitë, kanë shpërthyer në protesta kundër bashkisë...

Zeka: Ja dëshmia e takimit të Rexhep Selimit (10-shit) me Fadil...

Burime brenda parrotlla si dhe qindra dosje të cilat i disponon redaksia jonë, administrata e UNMIK ut si dhe ajo e EULEX -it, kanë...

19 % e zyrtarëve deklaruan pasurinë

Rreth 800 zyrtarë të lartë publikë në Kosovë, ose 19 për qind e tyre e kanë deklaruar pasurinë e tyre në (AKK), ashtu siç...

Arrestohet Xhelal Sveçla

Policia e Kosovës ka arrestuar sot drejtorin e Inspeksionit të Komunës së Prishtinës, Xhelal Sveçla. “Kjo Qeveri kriminale me çdo kusht po mundohet ta shtypë...

Gjuriç: Institucionet serbe s’i ka hequr Sulltan Bajaziti e lëre më...

“Institucionet serbe nga të cilat varet mbijetesa e popullit tonë në Kosovë – nuk i ka shfuqizuar as Sulltan Bajaziti, por ato nuk do...

Italianët imitojnë “skifterët” shqiptarë (FOTO)

Jo më kot shqiptarët i njohin si “skifterët” në Itali! Dy italianë kanë zgjedhur të flasin me theks shqiptarë për të trembur një pensionist të...

Vesel Selimi: Lladrovci po e njollosë padrejtësisht Rexhep Selimin, ai ishte...

Polemikat e zhvilluat ndërmjet komandantëve të UÇK-së që janë zhvilluar kohën e fundit nëpër media kanë bërë që të reagoj, edhe veterani i UÇK-së,...

Vëllai i Gafurrit humb durimin, kërcënon haptazi politikanët e Maqedonisë (Video)

Ilir Dugolli, vëllai i Gafurrit të arrestuar nga policia maqedonase ka kërcënuar publikisht politikanët e Maqedonisë se nëse nuk lirohet vëllau i tij, atëher...

Skandaloze: Pse Bujar Bukoshi s’mori pjesë në ceremoninë e varrimit të...

Dëshmi dhe fakte të cilat flasin shumë dhe mbesin mistere të panjohura për vrasjen e ish-Ministrit të Mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqit, i cili u...

Zeka: Ja dëshmia e takimit të Rexhep Selimit (10-shit) me Fadil...

Burime brenda parrotlla si dhe qindra dosje të cilat i disponon redaksia jonë, administrata e UNMIK ut si dhe ajo e EULEX -it, kanë...

Kadri Gërvalla i PDK-së i bashkohet NISMA-s (Foto)

Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës për Evropë, Kadri Gërvalla që nga sot është pjesë e Nismas për Kosovën. Siç merr vesh “Zëri”, Gërrvalla deri...

AAK, Lirak Çelajt: Para se të aktrosh vizitoje pasqyrën

Ka reaguar Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ndaj reagimit të Degës së PDK-së në Prishtinë për koalicionin qeverisës të Vetëvendosjes me këtë parti në...

Opozita i reagon Presidentes: Kërkon komision të përzier për Demarkacionin

Sot u njoftuan nëpërmjet mjeteve të informimit se Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ka themeluar komision ad hoc të ekspertëve ndërkombëtarë, që...

VV organizon protestë në Vushtrri për të kundërshtuar krijimin e komunës...

“Trendi” i protestave në vendin tonë nuk po ndalet, të paktën çdo muaj shohim dikë duke bërë thirrje për ndonjë protestë. Këtë herë po...

Ellis: Zyrtarët e Kosovës, pa imunitet para Gjykatës Speciale

“Imuniteti funksional dhe ai personal, të cilët i njeh e drejta ndërkombëtare për zyrtarët shtetëror, nuk vlejnë në Gjykatën Speciale për krime lufte në...

Gati gjysma e Kosovës, nesër në terr

KEDS-i ka njoftuar se në shumë pjesë të Kosovës nesër pritët të ketë ndërprerje të furnizimit me nergji elektrike. Kjo ndërprerje do të bëhet për...

Autobusi del nga rruga, 9 të lënduar (Foto)

Nëntë persona mbetën të plagosur në një aksident rrugor në Korçë. Një autobus ka dalë nga rruga në mesditë në aksin rrugor Korçë-Pojan, pranë...

KMDLNj: Të dyshuarit për sulm ndaj kryeministrit nuk i është treguar...

Monitorues të KMDLNj-së, në kuadër të mandatit të tyre vizituan Qendrën e Ndalimit në Prishtinë pas njoftimit se ishte arrestuar personi i cili dyshohet...

Librat për Luginën në vlerë prej 110 mijë eurosh do të...

Ministria e Arsimit e Kosovës është detyruar që librat për shqiptarët e Luginës së Preshevës t’i vendosë në një depo në Komunën e Gjilanit,...

Agani: Femra shqiptare pa të drejtë ka qenë e anashkaluar

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), Ferid Agani, ka marrë pjesë sot në lansimin e iniciativës së re që institucionalizon Buxhetimin e Përgjegjshëm...

Seancë e ‘zymtë’ në Kuvend, PDK-ja kërkesë për opozitën!

Seanca e sotme e Kuvendit, e nisur në ora 10:20, është mbajtur pa prezencën e deputetët të tri subjekteve opozitare (Vetëvendosje, AAK dhe Nisma) Të...

Zyrtare: Nënë Tereza shpallet shenjtore në 4 shtator

Vatikani e ka bërë publike shenjtërimin e Nënë Terezës. Do ndodhë të dielën e parë të shtatorit, njofton Bota sot. Shteti i Vatikanit e ka...

Familjarët e Gërdecit: Ndihemi të tradhtuar nga të gjithë

Plot 8 vite pas tragjedisë, familjarët e Gërdecit enden gjyqeve duke kërkuar dëmshpërblimin për humbjen e të afërmve dhe të pasurisë. Dritan Cani që...

Mjeku turk nga rasti “Medicus”: Në Kosovë erdha për para

Doktori turk i cili akuzohet nga EULEX-i për transplantim të veshkave në Kosovë, nga rasti i njohur si “Medicus”, ka thënë se në Kosovë...

Mbyllet seanca ndaj “xhihadistëve”, më 29 mars jepet pretenca

Është mbyllur shqyrtimi gjyqësor për të ashtuquajturin grupi i “xhihadistëve” dhe në datën 29 mars do të bëhen publike konkluzionet përfundimtare të Prokurorisë. Gjatë seancës...

Zbret nga çatia pas një ore, fadroma i shemb para syve...

Pas 1 ore mbi çati, policia ka arritur ta bindë të moshuarin dhe ai ka zbritur, duke parë me sy se si fadromat e...

Ky është personi që sulmoi shtëpinë e kryeministrit Mustafa

Policia: K. Avdimetaj, sulmoi shtëpinë e kryeministrit Policia e Kosovës nëpërmjet një komunikate për media ka bërë të ditur se mbrëmë ka arrestuar të dyshuarin...

Partia e kriminelit Arkan, financuese e kishës serbe në hapësirat e...

Kisha ortodokse serbe e cila është ndërtuar në hapësirat e Universitetit të Prishtinës në vitin 1992, pas marrjes së dhunshme të pushtetit nga Serbia...

A e kopjon Veliaj Obamën, ja çfarë thonë mediat amerikane

Kreu i Bashksië së Tiranës është bërë protagonist i një shkrimi në në revistën amerikanë OZY me autore gazetaren Laura Secorun Palet. Një reportazh i...

Vazhdon seanca gjyqësore kundër Lushtakut e Gjukajt

​Seanca gjyqësore kundër Sami Lushtakut, Arben Gjukajt, dhe pesë të tjerë për akuzat e Prokurorisë lidhur me tenderin milionësh të KEK-ut, po vazhdon me...

Pamje të reja: Ja si i terrorizuan policët kosovarë shtetasit amerikanë?...

Një ngjarje që meriton të cilësohet skandaloze. Një video e publikuar së fundmi shfaq dy pjesëtarë të Njësisë së Mbrojtjes së Afërt, në varësi...

8 vjet nga “Gërdeci”, Tahiri: Një prej autorëve, jashtë vendit duke...

Sot shënohen tetë vjet nga shpërthimi tragjik në Gërdec, ku humbën jetën 26 persona, u plagosën qindra të tjerë dhe u dëmtuan qindra biznese...

Shqiptari ngacmon seksualisht gjermanen në transportin urban

Gjatë transportit urban mes Maichingen dhe Boblingen në Gjermanii, është ngacmuar seksualisht një vajzë 29 vjeçare. Ngjarja është regjistruar të enjten rreth orës 7.00,...

Tirana, tashmë me bust të Papa Françeskut

Përurohet në Tiranë busti i Papa Françesku. Ai gjendet pranë Këmbanës së Paqes, tek Piramida. I pranishëm ishte edhe Presidenti i Republikës së Shqipërisë Bujar...

Dështon votimi për OSHP-në

Partitë në pozitë, edhe pse sot nuk i kishin prezentë kolegët e tyre opozitarë për t’i penguar në kalimin e çështjeve që i kishin...

Tjetër shpërthim në Tiranë, pas agjentit të SHISH, tritoli i vendoset...

Një tjetër shpërthim me eksploziv ka ndodhur gjatë natës në Tiranë, saktësisht në Bathore. Mësohet se një sasi prej 200 gram tritol është hedhur...

Këngëtarja shqiptare në Greqi, Foureira: Më kujtohen plumbat e ’97-s, grekët...

Këngëtarja shqiptare që jeton në Greqi, Eleni Foureira, në një intervistë për mediat greke ka folur për origjinën e saj, duke kujtuar edhe vitet...

Opozita bojkoton Kuvendin, jo edhe pagat

Deputetët opozitarë të Kosovës do të marrin pagën bazë prej 1488 euro, pa mëditje edhe pse kanë vendosur që ta bojkotojnë punën e legjislativit. Opozitarët...

Televizioni shtetëror slloven për Albin Kurtin: I bindshëm, interesant, i qartë

Gjatë qendrimit të shkurtër të Kurtit në Lubjanë te Sllovenisë ka ngjallur interesim të shumtë medial dhe atje janë publikuar intervista në te gjitha...

Deputeti holandez u thotë shqiptarëve: Rrini në vendlindje e hani gullash

Edhe pse nuk ka pranuar numër të madh refugjatësh, Holanda nuk i duron ata. Sidomos nëse vijnë nga shtete që nuk ikin nga lufta. Deputeti...

As Nisma nuk merr pjesë më në Kuvend

Nisma për Kosovën i bashkohet Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në bojkotin e punës së Kuvendit, por kjo nuk do të thotë se ato...

Arrestohet edhe një aktivist i Vetëvendosjes

Lëvizja Vetëvendosje!, ka bërë me dije se Policia e Kosovës, ka arrestuar sonte në qendër të Prishtinës, aktivistin, Kushtrim Avdimetaj. “Policia e Kosovës arrestoi sonte...

Shala: Heshtja e institucioneve, na lë të kuptojmë se pozita po...

“Qe prej mesit të Shtatorit unë nuk kam marr pjesë asnjëherë në takimet e AKI-së, në vend meje ka qenë deputetja Duda Balje”, tha...

Ja kush është “princesha shqiptare e kokainës”

Organet policore të Italisë kanë shoqëruar nga burgu deri në aeroportin e Rinasit shqiptaren, Eva Preka. 34­vjeçarja me dy nofka, nga punonjëset e seksit e...

Thaçi: U jam mirënjohës Limajt e Krasniqit

Ish shefi i PDK-së, Hashim Thaçi, ka thënë se u është mirënjohës dy ish kolegëve të tij në parti, Fatmir Limaj e Jakup Krasniqi. “Unë...

Televizioni shtetëror slloven për Albin Kurtin: I bindshëm, interesant, i qartë

Gjatë qendrimit të shkurtër të Kurtit në Lubjanë te Sllovenisë ka ngjallur interesim të shumtë medial dhe atje janë publikuar intervista në te gjitha...

Vëllai i Dugollit: Gafurri disa herë kishte qenë në Maqedoni, asnjëherë...

Të premten (më 12 mars), autoritetet maqedonase kanë arrestuar Gafurr Dugollin, zyrtar i FSK-së dhe ish pjesëtar i UÇK-së. Ai u ndalua në kufirin...

Në Tiranë shfaqen parullat “Mirësevini refugjatë”

Kryeministri i Shqipërisë dhe ministrat e tij disa herë kanë theksuar se Shqipëria nuk do ti hapë dyert për refugjatët dhe se nuk do...

Video ekskluzive: Shikoni si e rrah mësuesi nxënësin në Rahovec

Këtë video e ka dërguar në Lajm një lexues i jonë. Video është bë në një shkollë të Rahovecit. Aty vërehet se si mësuesi...

VIDEO/ Hajduti tenton t’i ikë policisë, shikoni pamjet e përplasjes me...

Një ngjarje e denjë për filmat aksion ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku një person ka grabitur një fuoristradë “Hyndai” dhe në...

Shqipëria kërkon të zëvendësojë Turqinë për turistët rusë

Biznesi turistik në Shqipëri dëshiron turistët rusë, për të zëvendësuar në njëfarë mënyre Turqinë. Megjithëse Shqipëria nuk disponon bazë hoteliere të larmishme dhe cilësore...

Islami: Veseli e Thaçi të përfshirë në vrasjen e Behajdin Allaqit

Faktet dhe dëshmitë për vrasjet politike u publikuan që në vitin 1999 Në një shkrim të gazetës The New York Times” të datës 25 qershor...

Ja kush janë trupërojat e Ramush Haradinajt që i terrorizuan shtetasit...

Një ngjarje që meriton të cilësohet skandaloze. Një video e publikuar së fundmi shfaq dy pjesëtarë të Njësisë së Mbrojtjes së Afërt, në varësi të...

Ja pjesa historike e Shqipërisë që nuk duhet ta lini pa...

Shqipëria nuk është vetëm e detit dhe e maleve, por edhe e një turizmi kulturor të cilin e rekomandon së fundi, guida e famshme...

Ky diplomat serb i ka thënë Stalinit se shqiptarët janë populli...

Stanoje Simiq, politikan serb i afërt me Josip Broz Titon, në një takim me ish- diktatorin sovjetik, Stalin, i ka thënë atij se shqiptarët...

Siriani -Qeverisë Shqiptare: Na ndihmoni të kalojmë në Gjermani (Video)

Që prej së premtes, Konica është shndërruar në kampin më të ri të refugjatëve sirianë, duke strehuar 162 persona të larguar nga fushë betejat...

Thaçi do dërgojë vendin në zgjedhje të jashtëzakonshme

Kosova ka një President jounik “Vendin në zgjedhje mund ta qojë duke u thirrur në arsyetimin e krizës politike e institucionale, e cila ekziston tash...

Islami: Veseli e Thaçi të përfshirë në vrasjen e Beajdin Allaqit

Faktet dhe dëshmitë për vrasjet politike u publikuan që në vitin 1999 “Zbardhja e vrasjes së Ahmet Krasniqit duhet të ishte prioritet, për arsye se...

Dëmtohet rruga që të çon për Brezovicë

Ministria e Infrastrukturës njofton se njëra korsi e rrugës regjionale Doganaj-Brezovicë është mbyllur për qarkullim. Sipas njoftimit të MI sot rreth orës 8 si pasojë...

Parlamentarët gjermanë të përkushtuar për ta mbështetur Kosovën

Gjatë zhvillimeve të sotme në konferencën mbi luftën kundër antisemitizmit, e cila po mbahet në Bundestagun gjerman në Berlin, kryeparlamentari Kadri Veseli pati takime...

AAK në Prishtinë merr drejtimin e Drejtorisë së Shërbimeve Publike

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti në takim një delegacion të  Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, në krye me Ramush Haradinajn, me...

Veteranët me protestë kërkojnë lirimin e Gafurr Dugollit

Organizatat e dala nga Lufta e UÇK'së kanë bërë me dije se nesër në orën 11:00, do të protestojnë para Ambasadës së Maqedonisë në...

Shpërthim në një lokal , dyshohet për eksploziv

Një shpërthim ka ndodhur në një lokal mëngjesin e sotëm rreth orës 03:15 në Tiranë. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Myslym Keta” dhe sipas...

Ku kanë shkuar 1.2 miliardë eurot që ka marrë borxh z.Rama?

Opinionisti i njohur, Eduard Zaloshnja, kërkon një përgjigje nga ana e kryeministrit Edi Rama se ku ka shkuar shumë e majme e lekëve që...

Një bombol gazi rrezikoi banorët e një ndërtese

Një tragjedi është shmangur në pak minuta në lagjen “Pavarësia” të Vlorës. Një bombol gazi rrezikoi të shpërthente në një pallat ndërkohë që ishte duke...

Dëshira e fundit e shqiptares që vrau 3 vajzat e saj

Nga klinika psikiatrike ku është e shtruar me diagnozën e “paaftë të kuptoj e gjykoj, si një rrezik social”, Edlira Çopa i ka dërguar...

Kjo shqiptare humbi jetën në Itali, është vajza e ish përfaqësuesit...

Është zbuluar kush ishte 25 vjeçarja që humbi jetën në Itali pasi u përplas tragjikisht nga një makinë ndërsa ishte duke ecur buzë rrugës...

VV: Ramadan Muja duhet të shkojë në burg, jo aktivistët e...

Policia e Kosovës ka arrestuar sot në shtëpinë e tij aktivistin e lëvizjes Vetëvendosje, Egzon Azemin, për protestën e mbajtur në Prizren dy vite...

Meta: Shqipëria do japë kontribut për emigrantët, SHBA dhe BE t’i...

Nga Gjirokastra ku mori pjesë në një takim me të rinjtë e Forumit Rinor për Integrim, kreu i Kuvendit Ilir Meta fol edhe për...

Ja si i përgjigjej Rama dikur pyetjes nëse është ‘gej’ (Video)

Ishte viti 1998 dhe Edi Rama ishte një personazh më shumë se interesant. Pak ditë pasi ishte bërë anëtar i Qeverisë, ai tha një intervistë...

Bashkëpunëtori i Zekrija Qazimit pranon fajësinë për terrorizëm

Liridon Kabashi e ka pranuar fajësinë për pjesëmarrje në luftën në Siri. Bashkë me gjashtë të tjerë, në mesin e tyre edhe imami Zeqirja...

Nesër firmoset dekreti nga Papa për shenjtërimin e Nënës Terezë

Papa Françeskume nesër pritet të nënshkruajë dekretin për kanonizimin e shenjtores shqiptare Nënë Tereza. Papa pritet të bëjë edhe shpalljen e datës për shenjtërimin e...

Mbiemri që karakterizon Shqipërinë në Google – E varfër

Kjo është harta e Evropës me mbiemra në bazë të fjaëlës që kapatur më shumë kërkime në Google për secilin shtet përkatës. Shqipëria meriton...

Kryebashkiaku i Tiranës vishet si ‘Supermen’ për Ditën e Verës (FOTO)

Kryebashkiaku Erjon Veliaj ka zgjedhur të veshë bluzën e supermenit, heroit amerikan të filmave, në ditën e verës. Ndoshta Kryebashkiaku ka dashur të surprizojë...

Haradinaj: Nuk marrim pjesë në punën e Kuvendit në këtë mandat

Kryetari i partisë opozitare, Ramush Haradinaj ka thënë se Kuvendi e ka humbur kredibilitetin dhe kundërshtimi i opozitës ka bërë që të ndalen dy...

Kosova ka nevojë të anëtarësohet në Interpol

Ministri i Brendshëm i Landit të Mecklenburg-Vorpommern të Republikës Federale të Gjermanisë, Lorenz Caffier ka premtuar angazhimin e Gjermanisë në anëtarësimin e Kosovës në...

Reforma në Drejtësi, në dorë të ambasadorit Lu

Palët politike në vend, ia kanë besuar zgjidhjen e mosmarrëveshjeve për Reformën në Drejtësi ambasadorit Lu. Burime nga PS dhe PD kanë bërë të...

Ish- Deputeti Latif Gashi shkon në Smrekovnicë për ta mbajtur pjesën...

Ish-deputeti i PDK-së dhe ish-komandat i Zonës Operative të Llapit, Latif Gashi ka shkuar vullnetarisht ta mbajë edhe një pjesë të burgut që i...

Haradinaj viziton QKU-në dhe jep gjak

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka vizituar disa klinika të Qendrës Klinike Universitare me qëllim njohjen për së afërmi me gjendjen në të cilat...

Policia areston babë e bir shqiptarë

Në pikëkalimin kufitar në Vërmicë janë arrestuar babë e bir shtetas të Shqipërisë me urdhër arrest ndërkombëtar. Policia njofton se dy të dyshuarit kërkoheshin nga...

Gazetari amerikan: Pse nuk kanë më rëndësi jetët e njerëzve në...

Sonte në mbrëmje në Dritare, nga gazetarja Rudina Xhunga, do të transmetohet intervista ekskluzive me gazetarin amerikan Guy Lawson, që ka shkruar librin “Armët...

Kosova nuk pyetet për zgjedhjet e Serbisë, thotë zëvendësi i Isa...

Nënkryetari i Qeverisë së Kosovës, Branimir Stojanoviq thotë se zgjedhjet parlamentare të Serbisë do të mbahen në Kosovë. “Më e rëndësishmja është që rreth tyre...

Ndërtesën që nuk ia miratoi Jahjagës, Thaçi e dëshiron për vete

Kërkesën të cilën Hashim Thaçi nuk ia kishte miratuar presidentes Atifete Jahjaga, tani atij do t’ia miratojë kryeministri Isa Mustafa. Bëhet fjalë për zhvendosjen e...

Mos e keqpërdorni luftën e UÇK-së

Kryetari i Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve, Xhavit Jashari ka bërë thirrje që të mos keqpërdoren vepra dhe heroizmi i atyre që kanë vulosur...

Tito ia kishte premtuar Kosovën, Shqipërisë

Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikoliq në javën e shkuar qëndroi në Moskë. Atje ai u takua me krerë shtetërorë e kishtarë rusë. Dha shumë...

Ja cilët komandantë të UÇK-së u bënë milionerë pas lufte? (Foto)

Për toka bujqësore, lokale e fabrika janë paguar shuma të mëdha kryesisht nga ish-luftëtarë të UÇK-së, të cilët sot janë pronarë të pronave që...

Këto janë dy biondet e bukura që ruajnë rendin në Tiranë

Që policet shqiptare janë të bukura, për këtë askush nuk ka dyshim. Fotoja në fjalë, është shkrepur sot në Bulevardin kryesor të Tiranës, “Dëshmorët e...

Princi Charles dhe Camilla vizitojnë Ballkanin, në Kosovë më 19 mars

Princi britanik, Charles dhe gruaja e tij Camilla do të nisin sot turneun e tyre gjashtë ditor në shtetet e Ballkanit, përfshirë Kroacinë, Serbinë,...

Incidenti i policëve të Kosovës me shtetasit amerikanë (Video)

https://www.youtube.com/watch?v=JGuPgt9p7Qc Shtetasit amerikanë, Jonay dhe Olga Jonay kanë menduar se kanë rënë pre e dy kriminelëve të armatosur. Por, njerëzit që po u drejtonin armët ishin...

Rasti Gafurr Dugolli dhe rasti Sinan Vitia

Arrestimi dhe paraburgimi 48 orësh i Gafurr Dugollit, drejtor i Zyrës së Protokollit në Ministrinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës, me pretekst “Për...

Jahjaga: E tronditur nga sulmi në Ankara, ngushëllime familjeve

Pas sulmit që ndodhi sonte në Ankara të Turqisë, ku deri tani raportohet për 32 persona të vdekur e dhjetëra të plagosur, ngushëllime për...

Ja sa problematik ka qenë Rama (video)

Ramës duhet t`i kujtohet kjo video kur Musa Ulqini e konsideronte njeri problematik. Ne Tetor te vitit 2003, Edi Rama, kryetar i Bashkisë së Tiranës...

Surpriza. Çfarë po ndodh mes Top-channel dhe Edi Ramës?

Top-channel dhe programi i saj më i ndjekur “Portokalli” që nga dita e parë deri më sot kanë qenë një linjë editoriale fillimisht e...

Foto e Rrallë: Daut Haradinaj së bashku me vëllaun, Luanin

Gazeta ka arritur që të siguroj një fotografi të rrallë, ku shihen së bashku vëllezërit, Luan e Daut Haradinaj. Luan Haradinaj kishte rënë dëshmor...

Kërkohet largimi i ambasadorit Lladrovci

Naim Rashiti, analist, nëpërmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka thënë se nuk i lejohet diplomatëve dhe të ngarkuarve me detyrë...

Serbia sërish provokon: Nikoliqi e krahason ISIS-in me Kosovën

rahasimi i Kosovës me Shtetin Islamik (ISIS), ka filluar nga ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq, gjatë tentimit të Kosovës për anëtarësim në UNESCO....

Berisha: Rama rrezikon të kalbet me 45 vjet burg

Ish kryeministri Berisha, ka reaguar përsëri për çështjen e aq shumë përfolur kohët e fundit, Byron kombëtare të Hetimit. Në një postim në Facebook, ai...

Lista Serbe ka dy opsione për dalje nga kriza (Video)

Kuvendi vazhdon të mos funksionojë normalisht që nga shtatori i vitit të kaluar. Tri partitë opozitare Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosovën, përdorën metoda të...

Behgjet Pacolli: PDK, përmes Enver Hasanit, më shkarkoi (VIDEO)

Behgjet Pacolli, ish-Presidenti i Kosovës, ka folur në dokumentarin “Rënia e Babës”, ku ka treguar për arsyen se pse e shkarkuan nhga posti i...

Këto janë mesazhet banale të Enver Hasanit dërguar profesorit (VIDEO)

Në dokumentarin “Rënia e Babës” janë publikuar edhe mesazhet që Enver Hasani ia kishte dërguar profesorit Shemsi Recica. Klikoni në video për të parë se...

Fillojnë krahasimet e Veselit në Berlin me ato të James Bondit

Kryetari i Parlamentit, Kadri Veseli ka publikuar gjatë ditës një foto ku shihet teksa ecën rrugëve të Berlinit. Pas kësaj, në rrjetet sociale kanë...

Vizita e Hahn në Tiranë, a do të përmbyllet reforma në...

Politika shqiptare pritet të përfshihet nga negociatat me synim arritjen e një konsensusi për miratimin e reformës në drejtësi brenda muajit mars. Në 30...

Thaçi i lidhur me UDB –ën, tradhëtoi UÇK-në?

Dallaveret dhe pazaret e një Presidenti Sipas Naim Miftarit, për t’u bërë faktorë, Thaçi me dosta çarmatosën apo tradhtojnë ish UÇK-në, për t’u faktorizuar vetë...

Çka thotë Krasniqi për “luftën e komandantëve”

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi ka reaguar ndaj debatit të “komandantëve”, duke thënë se përpjekjet për të mbajtur...

Shqiptari që shkroi himnin e Turqisë, evokohet në vendlindje

Shoqata Alternativa e së Ardhmes “Alsar” në bashkëpunim me Bashkësinë e Sindikatave Arsimore “Eğitim-Bir-Sen” kane organizuar në Tiranë simpoziumin dy ditor (11-12 mars) ndërkombëtar...

Azem Vllasi dhe opinionet e tij djallëzore!

Bota Sot, Haxhi Muhaxheri Mozamakeq! I ka ardhur dita edhe Azem Vllasit qe te na qelbe duke pjerdhur per goje. Po nuk ka faj ky...

Foto e rrallë e UÇK-së ku shihen Ostreni, Thaçi, Limaj, Haradinaj,...

Një foto e rrallë është duke qarkulluar në rrjetet sociale. Në këtë foto shihet të jetë Gëzim Ostreni, Hashim Thaçi, Fatmir Limaj, Ramush Haradinaj,...

Dhunoi 12 nxënës, del nga burgu mësuesi nga Dibra

Gjykata e Dibrës caktoi sot masën e sigurisë “Arrest shtëpie” për mësuesin Agim Muça, i cili u prangos disa ditë më parë pasi dhunoi...

Dinastia shqiptare që qeverisi Egjiptin për 150 vite: Shqiptar jam e...

Është një histori e jashtëzakonshme e një djali që lindi në Zëmblak të Korçës në vitin 1769. Familja e tij u shpërngul hershëm në...

Godet me mjete të forta policin rrugor, pranga 22-vjeçarit (VIDEO)

Policia e Tiranës ka arrestuar në orët e para të mëngjesit shtetasin Aristotel Goga, 22 vjeç  i cili ka goditur me armë të forta...

The Guardian e konsideronë Hashim Thaçin si protagonist të botës së...

Dokumentat sekrete të NATO-s, që citohen nga gazeta "The Guardian" e konsiderojnë Hashim Thaçin si protagonist të botës së krimit në Kosovë dhe Xhavit...

Klandestinët në Idomeni thonë se do hyjnë në Shqipëri

Organizata e të drejtave të njeriut dhe ekspertë ligjorë po shprehin shqetësimin për mundësinë e kalimit të refugjatëve sirianë dhe irakianë nga Greqia në Shqipëri....

Lladrovci akuzon Fadil Syleviqi për vrasjen e Hafir Shalës

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Ramiz Lladrovci e ka akuzuar zyrtarin e Policisë Fadil Syleviqi se në prillin e vitit 1998 ka vrarë atdhetarin...

Pamje të reja të sulmit me molotov ndaj shtëpisë së Kryeministrit...

Lidhja Demokratike e Kosovës, duke marrë shkas një komunikatë të AAK-së lidhur me sulmin ndaj zyrave të Presidencës, duke mos paragjykuar kryerësit e tij,...

Në Gjenevë s’ka “muhabet” apo eveniment ndërkombëtar pa flamur shqiptar! (Foto)

Salloni i 86-të ndërkombëtar te veturave në Gjenevë qe po zhvillohet në Gjenevë i hapi dyert në prani të Presidentit të Konfederatës, z Ueli...

Milaim Zeka: Sulmi ndaj Presidences vepër e strukturave të shtetit

Gazetari Milaim Zeka me akuza ndaj sulmit me koktej Molotovi ndaj Presidences. Ja postimi i plotë: Ky sulmi me molotov, bash ne dritaren e presidences, bile...

Meta: Marrëdhëniet me Turqinë janë të shkëlqyera

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti një delegacion turk, të kryesuar nga Ministri i Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, z. Ahmet Gundogdu Kryetari i Kuvendit,...

Shefqet Jashari-Strofci: Kriminelët janë të humbur përfundim i keq po i...

Populli ynë i urt na mëson: ,,Po qe se tre vetë të thonë e ki keq, ulu e mendo mirë ku e ke defektin’’....
ALKALOID

OPINIONE