5 C
Skopje
Sunday, November 18, 2018

Kosovë-Shqipëri

Gratë i dalin në mbrojtje Presidentes Jahjaga (VIDEO)

Grafiti i së shtunës që shfaqte presidenten Atifete Jahjaga, në veshje intime nuk është më. Gjurmët e tij i shlyu kompania që pastron Prishtinën dhe...

Opozita në Kosovë-Thirrje për Protestën e së Shtunës

Tri subjektet opozitare nëpërmjet rrjeteve sociale u kanë bërë thirrje qytetarëve që t’i bashkohen protestës së të shtunës. “Do të protestojmë e do të kërkojmë...

Bora shkakton disa aksidente zinxhir në Prishtinë, ankohen qytetarët. Komuna: Po...

Bora e parë e vitit 2016 ka zënë në “gjumë” autoritetet kompetente të kryeqytetit Prishtinë dhe qyteteve tjera të Kosovës. Rrugët me ngrica dhe të...

Vizita sekrete e Che Guevaras në Shqipëri dhe takimet e shpeshta...

Ish-ambasadori shqiptar në Kubë rrëfen vizitën e fshehtë të Che Guevarës në Shqipëri dhe takimin me ish-kryeministrin Mehmet Shehu. Ata dy u vranë në...

Policia: Nga ora 20:00 lëvizja në Rrugën e Kombit bëhet vetëm...

Duke nisur nga ora 20.00 e mbrëmjes së sotme, si rezultat i uljes së temperaturave dhe rënies së reshjeve të dëborës, në aksin rrugor...

Stupcat paguhen 476.000 mijë euro për dy vjet nga PTK

Stupcat, të cilët ditëve të fundit janë vënë në qendër të vëmendjes të pothuajse të gjithë shoqërisë kosovare për shkak të një skeçi ku...

Marashi, për skeçin e Stupcave: Nëse keni fakte e argumente, urdhëroni...

Pren Marashi, kryetar i Degës në Pejë të OVL UÇK, ka reaguar ndaj skeçit të fundit të grupit të aktorëve, Stupcat, përkitazi me luftën...

200 ndeshje deri më tani në Prishtinë

Bora e parë e vitit 2016 i gjeti jo të përgatitura autoritetet kompetente të kryeqendrës dhe qyteteve tjera të Kosovës. Siç mësohet deri më...

Bora e parë, aksidente dhe kaos nëpër Kosovë (VIDEO)

Bora e parë e këtij dimri dhe e vitit 2016 i gjeti jo fort të përgatitura autoritetet kompetente të kryeqendrës dhe qyteteve tjera të...

Pamje nga aksioni i Policisë ku zbulohet vendndodhja e vrasësit të...

Autori i vrasjes së dy vëllezërve, dy ditë më parë në zonën e Postribës është ende në kërkim nga policia. Në operacionin për kapjen e...

Shqiptari me makinë futet në mur (FOTO)

Një aksident ka ndodhur në Kodër Kamëz, ku një makinë e tipit Fiat Bravo është përplasur me një mur rrethues pranë një ndërtese. Nga fotot...

Itali, qëllohet me thikë për tu vrarë një 36 vjeçar shqiptar

Një 36 vjeçar është plagosur me thikë në Sampierdarena të Italisë, dhe është në gjendje të rëndë. Sipas policisë italiane shqiptari ishte duke u kthyer...

Vrasja e futbollistit, dëshmia e shqiptarit të arrestuar: Nuk doja ta...

“E kisha si vëllanë tim nuk doja ta vrisja. Në atë kohë po i tregoja armën dhe mendova se nuk kishte plumb”. Kështu e...

Një javë më herët, Opozita nis me thirrjet për protestë

Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën ka nisur thirrjet për protestën e 9 janarit. Sikur edhe herëve të tjera, rrjeti...

Blerit i ndalohet ‘hyrja’ në ambasadën britanike në Tiranë, ja pse

Gazeta britanike “The Telegraph” nëpërmjet një artikulli, ka zbuluar se Toni Blerit i është ndaluar qëndrimi në ambasadat britanike në vende të ndryshme të...

REPORTAZHI: Rekrutimi i xhihadistëve, ja si mbikëqyret nga policia imami i...

"Jo-besimtarët dënohen në Kuran”, e nis shkrimin gazeta duke cituar imamin Kreshnik Çili, i cili punon si mekanik në një ofiçinë në Cërrik. Sipas...

The Telegraph: Tony Blairit i ndalohet ‘hyrja’ në ambasadën britanike në...

Gazeta britanike “The Telegraph” nëpërmjet një artikulli ka zbuluar se Toni Blerit i është ndaluar qëndrimi në ambasadat britanike në vende të ndryshme të...

Haradinaj thotë se VV, AAK e NISMA mund të shkojnë në...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se opozita nuk ka kërkuar dhe nuk kërkon as sot zgjedhje për pushtet, por kërkon anulim të...

Stupcat, me ‘bismilah’!

E përsëris: Veç Serbia dhe krimineli Sllobodan Millosheviç ua kalon Stupcave dhe Grupit Koha, në luftë të përgjakshme dhe propagandë të tmerrshme kundër Ushtrisë...

Shërbimet sekrete ndërkombëtare në alarm: Shqiptarët kanë postet më të larta...

E përditshja italiane “La Stampa” ka publikuar sot artikullin me titull “Propagandë e rekrutim. Shqipëria udhëryq i xhihadistëve”. Autori i saj Lorenzo Vidino, korrespondent i...

Stupcat, Oficeri i UÇK-së: Ish Komandantët kanë gisht në vrasjet misterioze...

Majtas, Komandant Hafir Hoxha. Në vazhdën e reagimeve ndaj skeçit të grupit humoristik Stupcat, Hafir Hoxha, njëri nga oficerët e parë shqiptar dhe ish-Komandant i...

Ku pushuan dhe sa shpenzuan shqiptarët në pushimet e festave të...

Pavarësisht krizës ekonomike që prej vitesh ka përfshirë dhe vendin tonë, shqiptarët nuk heqin dorë nga pushimet jashtë vendit. Sipas statistikave të agjensive turistike,...

Atentati në Lezhë, ish-polici i ekzekutuar i përfshirë në një vrasje...

Ekzekutimi mafioz i ish-efektivit Dritan Lorenci që u qëllua për vdekje në aksin Lezhë-Shkodër dyshohet të ketë lidhje me një vrasje më 14 tetor...

Qytetarët kundër grafitit që portretizon presidenten Jahjaga (Video)

Shumica e atyre që sot kanë kaluar në rrugën “Rexhep Luci” janë ndalur dhe e kanë fotografuar grafitin në të cilin portretizoj presidentja Atifete...

Shqipëri: Ekzekutohet me armë zjarri ish-punonjësi i policisë

Një tjetër ngjarje e rëndë është shënuar gjatë orëve të mbrëmjes së kësaj të shtune. Nje person ka mbetur i vrarë me armë zjarri...

Ja ç`të thonë në Mitrovicë po qe pis njeri për ambientin

Nga Musa Mustafa Ka ndodhur sërish ajo që dhe muaj më parë ndodhi në Mitrovicë: një grup të rinjsh të qytetit, mbrojtës të flaktë të...

Kosovë: Projektet e mëdha ekonomike që nuk u realizuan përgjatë 2015-ës

Nga Bashkim Kastrati Viti 2015 pritej që të karakterizohej me realizmin e projekteve të mëdha ekonomike, e që rrjedhimisht të hapeshin edhe shumë vende të...

Nuk i japin vajzën për nuse, 37 vjeçari qëllon për vdekje...

Ekzekutimi i dy vëllezerve pranë shtëpisë së tyre ka ndodhur pasi nuk kanë pranuar që ti japin për nuse vajzën fqinjit të tyre. Kaq ka...

Esat Pasha në misionin e tij në Paris 1919: hero apo...

Nga Roald A. Hysa Esat Pashë Toptani mbetet edhe sot një nga figurat më enigmatike të historisë shqiptare të shekullit të kaluar. Historianët shqiptarë janë...

Ambasadori rus: BE do ta detyrojë Serbinë ta njohë Kosovën

Ish ambasadori kontrovers rus në Beograd, Aleksandr Konuzin, është shprehur i bindur se BE do të kërkojë nga Serbia që ta pranojë pavarësinë e...

Me plumb në gojë futbollisti shqiptar në Itali, vdes në spital

Futbollisti 26 vjecar, Ermal Abdushi, u vra në Itali. Ai u dërgua në spital me plumb në gojë dhe vdiq vetëm pak minuta pasi...

Rrahje masive e ndjekje si në filma në veri të Mitrovicës

Një rrahje masive mes shumë personave ka ndodhur mbrëmë rreth orës 2:10 të mëngjesit në veri të Mitrovicës, me ç’rast pesë persona kanë kërkuar...

Kush është shqiptari që rrëzoi perandorinë mafioze Gambino?

Në foto: John Alite, shqiptari me origjine nga Gjirokastra. John Alite është shqiptari që ndihmoi në rrëzimin e një prej familjeve më të famshme mafioze...

Përse Gjermania lindore e përgjonte Nënë Terezën

Nё shtator 2016 Papa Franҁesku do ta shpallё shenjtore Nёnё Terezёn. Gruaja mё e njohur e urdhёrit katolik nё vitet 1990 e ka vizituar...

Limaj: Me 9 janar do ta rrëzojmë Qeverinë

Intervistë me Fatmir Limaj, Kryetar i Nisma për Kosovën “Shpresoj se 9 janari duhet të jetë festë, për ta festuar largimin e Qeverisë. Kësaj qeverie...

Dalin pamjet e para të sulmit në Izrael – A është...

Policia është duke hulumtuar nëse sulmi që ndodhi në Izrael e që la të vdekur dy persona, mund të jetë sulm terroristë ku mbrapa...

Sfidat e Luginës së Preshevës gjatë vitit 2015 (Video)

Shqipëria verilindore, Kosova Lindore, apo Lugina e Preshevës që është nën sovranitetin e Serbisë, është ndarë nga Kosova me 1945 nga komunistët jugosllavë, si...

Shqipëria e nis me vajzë 2016-ën

Është bërë tashmë traditë që fill pas nisjes së çdo viti, të shihet se ç`është fëmija e parë që lind. Kjo bën që deri...

Ndërron jetë veterani i UÇK-së dhe ish-truproja e Ibrahim Rugovës

Në ndërrimin e motmoteve, ka nderruar jete Haki Malë Nikçi, një burrë tipik i Alpeve Shqiptare. 58 vjeçari Haki Malë Nikçi nga Shtupeqi i Madh...

Fillon viti me çmime, Kadarenë Franca e bën “Komandant….”

2016-ta ka nisur me një çmim të madh për shkrimtarin Ismail Kadare, ndonëse prej vitesh ai po vuan mosmarrjen e Nobelit të fortdëshiruar. Mediat franceze...

Dy aksidente rrugore i marrin jetën dy të rinjve ditën e...

Aksidentet rrugore i marrin jetën dy të rinjve ditën e parë të Vitit të Ri, 2016. Në Pogradec makina doli nga rruga dhe ra në...

Viti i Ri përgjakë Luginën e Preshevës. Nga restauranti drejt në...

Medvegjë, 31 djetor – Viktima nga ky aksident tragjik janë këngëtarja E.S. (32) dhe muzikanti S. P. (30) nga Lugina, njofton agjencia e lajmeve...

Ja me cilët e festoi Hashim Thaçi, Vitin e Ri /...

Zv.Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka zgjedhur ta urojë Vitin e Ri me anë të kësaj fotoje-kartolinë. Ai shfaqet me dy prindërit e tij...

Mbledhja me qeverinë e Kosovës, Rama: Kjo është për mua, fotoja...

Kryeministri Edi Rama e ka vlerësuar mbledhjen e dy qeverive, të Shqipërisë dhe Kosovës, si ngjarjen më të rëndësishme të vitit 2015. Ai ka...

Haradinaj festoi me familje në Gllogjan (Foto)

Ramush Haradinaj ka festuar festën e Vitit të Ri në gjirin familjar. Ai së bashku me vëllezërit dhe fëmijët e tij kanë festuar në...

Delawie: Do ta bëjmë suksesin e madh realitet në vitin 2016!...

Me rastin e ndërrimit të moteve, të gjithë qytetarët e Kosovës ka uruar edhe Ambasada e Shteteve të Bashkuara  në Prishtinë, ku në veçanti...

Rrëfimi i oficerit serb nga Kosova: Fqinji më ka përdhunuar nënën...

Fqinji V.S. (30) nga Bellopoja afër Pejës më ka dhunuar nënën para tri viteve në shtëpinë tonë në Kosovë. Për dy orë kishte abuzuar...

Policia arreston dy të rinj shqiptarë të kthyer nga Siria

Prokuroria publike për të rinjë e qytetit të Winterthurit në Zvicër, ka ngritur aktakuzë ndaj ty të të rinjve shqiptarë të moshës 16-, dhe...

Ndëron jetë regjisori Artan Minarolli

Është ndarë nga jeta në moshën 57-vjeçare regjisori, Artan Minarolli. Artsan Minarolli më herët ka drejtuar Qendrën Kombëtare të Kinematografisë. Artan Minarolli ka lindur më 13...

Në Kosovë këtë vit lindën më së shumti vajza, ja emrat...

Viti 2015 kishte nisë me vajza dhe gjatë gjithë vitit prinin në lindje. Meshkujt përbëjnë pjesën prej 48 për qind të bebeve që kanë...

Droni amerikan që bombardoi Serbinë më 1999(Foto)

Para se dronët “General Atomics Predator” dhe “Reaper” pushtuan qiejt në Luftën ndaj Terrorit, epoka moderne e dronëve kishte nisur, pa ndonjë bujë të...

Ushtria Mbretërore Shqiptare që deshi të bashkonte trojet në vitet ‘70

Mbreti Leka, i njohur ndryshe nga mediet botërore si mbreti pa kurorë, në vitet e ’70-ta pati krijuar Këshillin Ushtarak për Çlirimin e Shqipërisë...

Sekuestrohen 15 kg kanabis në Portin e Vlorës, arrestohen 26-vjeçari

Rreth 15 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar kanabis sativa është sekuestruar gjatë kësaj të mërkure nga Policia Kufitare në Portin e Vlorës. Burime nga policia...

‘Asnjë ushtar i UÇK-së nuk do t’i përgjigjet Gjykatës Speciale’

Të indinjuar me mungesën e përfaqësuesve institucionalë janë ndjerë veteranët në shënimin e Ditës së Veteranit, transmeton KTV. Ish-kryetari i OVL të UÇK-së, Muharrem Xhemajli,...

Atentat pronarit të diskos “Ecuador” në Sarandë, hera e pestë që...

Një atentat me armë zjarri ka ndodhur sot (30 dhjetor) në Sarandë, ku si pasojë ka mbetur i plagosur pronari i diskos “Ecuador” në...

“Bild”: Flamuri shqiptar, Preshava dhe Nik Xhelilaj në fotot e 2015

Tabloidi më i madh gjerman së fundi ka botuar një artikull për të treguar rezymenë e 2015, por me anë të fotove.Ajo që spikat...

Francezi u jep ndihma serbëve, ofendon shtetin e Kosovës

Një organizatë humanitare franceze ka nisur sot të shpërndajë 15 tonë ndihma humanitare për serbët e Kosovës. Me këtë rast, themeluesi i kësaj organizate, Arno...

Lirohen Fisnik Ismaili dhe Ismajl Kurteshi

Në një njoftim të Gjykatës Themelore në Prishtinë thuhet Gjykata Themelore ka njoftuar qendrën e paraburgimit se ndaj Fisnik Ismailit dhe Ismajl Kurteshit nuk...

Nis çlirimi i Tivarit. Ngrihet flamuri kombëtar i Shqipërisë natyrale

Edhe në Tivarin e pushtuar u ngrit flamuri shqiptar Për herë të pare shqiptarët nga Tivari e ngritën flamurin kombëtar për ta festuar 102...

Turqia synon ta marr nën kontroll kampin amerikan Bondsteel

Përveç shumë bizneseve në Kosovë, tashmë Turqia duket se ia ka vënë syrin edhe një prej kampeve më të mëdha ushtarake në Ballkan, atij...

Cilat janë lidhjet e Erdoganit në Kosovë?

Ne të gjithë i përkasin një historie të përbashkët, kulture të përbashkët, qytetërimi të përbashkët Ne jemi njerëz të cilët janë vëllezërit e kësaj...

Shqipëria këshillon drejtuesit e automjeteve të kenë kujdes në komunikacion

Ministria e Punëve të Brendshme në Shqipëri, nisur nga parashikimet për ulje të ndjeshme të temperaturave në ditët në vijim në gjithë territorin e...

Edi Rama: Vendimi që Kosovës mos t’i hiqen vizat është politik

Kryeministri Edi Rama dha për thuajse dy orë konferencën e fundit për gazetarë të vitit 2015 Mungesën e heqjes së vizave për shtetasit e...

Kapen dy të rinj me armë

Dy të rinj me armë u kapën nga policia e Vlorës. Por në tentativë për t’i shpëtuar ndjekjes, njëri nga të rinjtë plagosi shokun...

60 vjeçari ngacmoi komshien në ashensor, arrestohet

Një dite pas denoncimit, arrestohet 60­-vjeçari në Tiranë që ngacmoi komshien 30 vite më të re në ashensor. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Jordan Misja”....

Konflikt me armë zjarri në Fier, arrestohen 3 persona

Policia e Fierit ka arrestuar 3 persona të cilët u konfliktuan me njëri-tjetrin me armë zjarri gjatë ditës së martë. Shtetasit e vënë në pranga...

Për shqiptarët e të gjitha feve, Nënë Tereza veçse është e...

Simbolet islame të hënës dhe yllit qëndrojnë mbi minaret e vogla të Qendrës Shqiptaro-Amerikane Kulturore Islame në rrugën Raymond në Waterbury, SHBA. Në podrumin...

Video të rralla të pushtimit dhe çlirimit të Shqipërisë (VIDEO)

Tre video të papublikuara më parë tregojnë tre momente shumë të rëndësishme në jetën e shqiptarëve: Pushtimi nga Italia fashiste, lufta ndaj gjermanëve dhe...

Kosova mbetet pa kod telefonik

Dështon zbatimi i Planit të veprimit për marrëveshjen e telekomunikacionit, shkruan sot Koha Ditore. Gjatë verës Prishtina e Beogradi ishin dakorduar që më 15 nëntor...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa: Dorëheqje duhet të jap Opozita

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa në Konferencën Vjetore ka folur për të arriturat e kabinetit që ai drejton në vitin e parë të punës. Mustafa...

Ekspertiza, foshnja 3 muajshe nuk ndërroi jetë nga i ftohti

Foshnja 3 muajshe, e komunitetit rom, që ndërroi jetë tre ditë më parë në Shkozë, nuk ka vdekur nga të ftohtit. “Ekspertët e Institutit të...

Të dhënat:-Edhe meshkujt martohen me detyrim, shqiptarët janë më të rrezikuarit

Martesat me detyrim nuk kërcënojnë vetëm femrat, siç mendohet shpesh. Po ashtu, edhe një numër i konsiderueshëm i djemve të rinj janë viktimë e...

Plani i policisë për Vitin e Ri/ “Zero tolerancë shoferëve të...

Policia e Shtetit të Shqipërisë te ka ndërmarrë një plan masash për rendin dhe sigurinë gjatë ndërrimit të viteve. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë...

Ndërron jetë Isa Bajçinca, profesori i shquar i gjuhës shqipe

Ka ndërruar jetë profesori i mirënjohur, Isa Bajçinca. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë publik familja e profesorit Bajçinca. “Me pikëllim të thellë...

Kurti: I angazhuan 1000 policë në ndjekje të një terroristi që...

Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, deputet në Kuvendin e Kosovës, në një intervistë për KTV, ka folur për aksionin e Policisë së Kosovës...

E turpshme dhe e frikshme: Me revole në brez në Fakultetin...

Një person është fotografuar me armë në brez në Fakultetin e Edukimit në Prishtinë. Në fotografinë e siguruar nga Ineksonline personi me revole hyn në...

Pamje të tmerrshme: Ja si u helmuan nxënësit shqiptarë nga serbët...

Pamje Shqetesuese! Këto video tregojnë pamje nga helmimet masive të nxënësve shqiptarë në Kosovë që ndodhen në pranverën e vitit 1990. Në marsin dhe prillin e...

Dalin në gjyq gardianët grekë, rrahën deri në vdekje Ilia Karelin

Çështja e rrahjes për vdekje e Ilia Karelit në burgun e Greqisë vazhdon të endet në dyert e gjykatave në Selanik. Të hënën e...

Deputetja shiptare në parlamentin kroat premton më shumë të drejta për...

Kroacia ka konstituuar dje Kuvendin pas zgjedhjeve të fundit. Për herë të parë, në Kuvendin e Kroacisë është edhe deputetja shqiptare Ermina Leka Perlaskaj. Në një...

Humb jetën 25 vjeçari në aksident trafiku

Një aksident fatal ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Përmet, duke i marrë jetën 25-vjeçarit Enea Pasho. Ngjarja ka ndodhur pranë vendit të quajtur ura...

​Daçiq: Askush nuk ka kërkuar nga Serbia të ndërroj qëndrim mbi...

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se askush nuk ka kërkuar nga Serbia që ta ndërrojë qëndrimin në raport me Kosovën...

Del nga burgu pas 8 vitesh, shqiptari përdhunon rumunen gjatë gjithë...

Një shqiptar në Itali ka përfunduar në pranga vetëm pak kohë pasi ishte liruar nga burgu për vrasje, pasi ka përdhunuar për gjithë natën...

Milaim Zeka – Vetëvendosjes: Ja si mund ta rrëzoni Isen e...

Gazetari Milaim Zeka, përmes një postimi në facebook ka kritikuar metodën e Lëvizjes Vetëvendosje për hedhjen e vezëve ndaj zyrtarëve qeveritarë. Por ai ka një...

Elma – vajza e dyshuar për terrorizëm arrestohet në Mitrovicë

Boshnjakja Elma Gjushinca rreth 20 vjeçare nga veriu i Mitrovicës është arrestuar sot rreth orës 14:00, në pikën kufitare Bërnjak afër Zubin Potokut, bëjnë...

Zbardhet dosja: Pengmarrja në Tiranë ndodhi pasi kamerieri u rrah sepse...

Me kërkesë të Prokurorisë së Tiranës, gjykata ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg“ për shtetasit Klejdi Yzeiraj dhe Martin Seferi, të dyshuar...

Shkatërrohet organizata shqiptaro-italiane e drogës, 13 persona në pranga (VIDEO)

Një organizatë italo-shqiptare e trafikut të lëndëve narkotike është shkatërruar gjatë mëngjesit të sotëm nga policia italiane. Aksioni është zhvilluar në zonën e Raguzës,...

Përleshje mes mjekut dhe qytetarit në spitalin e Tiranës (VIDEO)

Për qytetarët është gjithnjë e vështirë të jenë të durueshëm në spitalet publike. Mungesa e shërbimit, por në disa raste edhe indiferenca e punonjësve...

I kërcënojnë azilantët kosovarë me pushkë automatike

Në një qendër azili në Waghäusel (qarku Karlsruhe), landi Baden Württemberg, Gjermani, dy persona ende të paidentifikuar, kanë kërcënuar me një pushkë automatike dy...

BE, presion Serbisë e Kosovës të zbatojnë marrëveshjen për Asociacionin

Bashkimi Evropian është njoftuar me vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës rreth formimit të Asociacionit të komunave serbe, që duhet të jetë në përputhje...

Bratislav Nikoliq shpallet i pafajshëm

Kryetari i komunës së Shtërpcës, Bratislav Nikoliq, dhe zyrtari i prokurimit të kësaj komune, Agim Rexhepi, janë shpallur të pafajshëm nga Gjykata Themelore e...

Kaçaniku dokumenton krimet e forcave serbe në Kosovë

Komisioni Komunal për Hetimin e krimeve të luftës në Komunën e Kaçanikut, i formuar në vitin 2011, ia ka dorëzuar këtë të marte Institutit...

“Nuk do të ketë njohje dhe heqje vizash për Kosovën, por...

Nuk do të ketë njohje të Kosovës dhe as heqje vizash në vitin e ardhshëm, por planifikojmë që me Kosovën të vendosim regjim të...

Publikohen foto të reja të terroristit Lavdrim Muhaxheri (FOTO)

Janë publikuar fotografi të reja të kosovarit më të kërkuar në botë, pjesëtarit të grupit famëkeq ISIS. Fotografitë e reja janë publikuar në Twiter...

Gjuajti me vezë Memli Krasniqin, arrestohet, lirohet dhe sërish arrestohet(VIDEO)

Policia e Kosova ka arrestuar një person, pasi që i njëjti me disa persona të tjerë kanë sulmuar me vezë viktimën (ministër në Qeverinë...

Rrahje masive e bashkatdhetarëve në kufirin Serbi-Kosovë (Video)

Pritjet e gjata të bashkatdhetarëve tanë në kufirin ndërmjet Serbisë dhe Kosovën, në Merdar, duket se kanë ndikuar edhe në përkeqësimin e raporteve ndërmjet...

Një vit më parë u dogj anija me 450 pasagjerë në...

Janë akoma të freskta pamjet e Norman Atlantic, anijes italiane e cila kishte destinacion Ankonën që u dogj në brigjet e Shqipërisë, ndërsa në...

Vendi ku u përdhunua për katër ditë e mitura shqiptare në...

Mediat italiane kanë postuar fotot e vendit ku fsheh dhe u përdhunua për katër ditë një minorene shqiptare që kishte shkuar për Krishtlindje te...

Vështirësohet komunikacioni në Veternik, kolona kilometërshe të veturave (Foto)

Mjegulla e dendur ka shkaktuar tollovi të dendura në komunikacion. Raportohet se kolonat në dalje të Prishtinës, janë me kilometra të gjata. Për më shumë, shikojini fotot.

Vetëvendosja sulmon me vezë ministrin Memli Krasniqi, aktivitet përleshen me policinë...

Ministri i Bujqësisë së Kosovës, Memli Krasniqi, është sulmuar me vezë nga aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosjes. Si pasojë e këtij sulmi ndaj ministrit Krasniqi,...

Selimi: Kosova ta bëjë ushtrinë, flaka i daltë Beogradit

Deklarata e Ministrit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli se i kanë përafruar qëndrimet me Listën Serbe, që deputetët e kësaj partie...

Rrahje masive e bashkatdhetarëve në kufirin Serbi-Kosovë (Video)

Pritjet e gjata të bashkatdhetarëve tanë në kufirin ndërmjet Serbisë dhe Kosovën, në Merdar, duket se kanë ndikuar edhe në përkeqësimin e raporteve ndërmjet...

Gjendet regjistrimi i parë i arbëreshëve, 70 vjet pas vdekjes së...

Gjendet regjistrimi i parë i popullsisë mbi shqiptarët që shkuan në Itali, arbëreshët. Censimenti (regjistrimi i popullsisë) është i vitit 1543 dhe është publikuar në...

Gjykata e la në arrest shtëpiak Kurtin me arsyetimin se mund...

Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti për Krime të Rënda, ka marrë vendim që t’i vazhdohet masa e arrestit shtëpiak kundër të akuzuarit Albin Kurti,...

Rrahje masive e bashkatdhetarëve në kufirin Serbi-Kosovë (Video)

Pritjet e gjata të bashkatdhetarëve tanë në kufirin ndërmjet Serbisë dhe Kosovën, në Merdar, duket se kanë ndikuar edhe në përkeqësimin e raporteve ndërmjet...

Republikanët serbë nga Tirana kërkojnë falje për krimet e Serbisë në...

Kryetari i Partisë Republikane së Serbisë, Nikolla Sandulloviç ka kërkuar publikisht falje në emër të popullit serb për krimet e luftës në Kosovë. Sandulloviç këtë...

Vetëvendosje reagon ndaj vendimit të Gjykatës për Kurtin

Sipas Lëvizjes Vetëvendosje, sistemi i drejtësisë në Kosovë është vënë në shërbim të Qeverisë së Kosovës. Ky reagim i VV-së ka ardhur pas vendimit të...

Përfundon në gjykatë pogradecari i ISIS që kërcënoi shqiptarët me video...

Militanti i ISIS, i shfaqur në qershor 2015 përmes një videoje kërcënuese do të gjykohet në mungesë, ndërkohë që pamundësia për të mbledhur prova...

Rrahen shtatë meshkuj dhe një femër

Në rrugën “Rilindja”, Fushë Kosovë dje, pas një mosmarrëveshjeje rreth një parkimi janë përfshirë në rrahje shtatë (7) meshkuj dhe një femër K-Shqiptar (dy...

Një muaj paraburgim për aktivistin e VV-së, Nol Nushi

Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur që aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje Nol Nushi t’i caktohet masa e paraburgimit prej një muaji. Në seancën dëgjimore që...

Albin Kurti në arrest shtëpiak deri më 18 shkurt 2016

Gjykata Themelore ia ka vazhduar arrestin shtëpiak, Albin Kurtit, deri më 18 shkurt 2016. Lajmin e ka konfirmuar për KTV-në avokatja e tij, Hedije Ademi. Kurti...

Skandaloze, për aeroportin e Tiranës, Kosova pjesë e Jugosllavisë

Edhe pse Kosova ka shpallur pavarësinë në shkurt të 2008-së dhe se Jugosllavia ka kohë që është shkatërruar, për Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës i...

Gjykata vendos sot për Albin Kurtin

Gjykata sot pritet të vendos për vazhdimin ose jo të masës së arrestit shtëpiak për deputetin e Kuvendit, Albin Kurti. Këtë për KTV-në e ka...

30 vjet më parë: ç`ndodhi kur myslimanët shqiptarë nisën ta lexojnë...

Nga Shkëlzen Rrecaj Në këtë vit që po e lemë u bënë plot 30 vjet prej se lexuesi shqiptar ka në duar përkthimin në tërësi...

Këtë vit në Kosovë janë kthyer 340 serbë

Ministri për Kthim e Komunitete në Qeverinë e Kosovës Dalibor Jevtiq ka deklaruar se në Kosovë në vitin 2015 janë kthyer 704 persona. Ai ka...

Lirohet nga burgu Ballist Morina

Gjykata e Lartë vendosi të lirojë nga burgu Ismail Morinën, I njohur ndryshe si Ballist Morina. Ai do të qëndrojë në “arrest shtëpie”, pas...

Policia e Kosovës e quan të suksesshëm vitin 2015 (FOTO)

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni ka prezantuar sot të arriturat e Policisë gjatë vitit 2015, duke e vlerësuar këtë vit...

Kosova ndjen presionin për Gjykatën Speciale

Plani i mbështetur nga BE-ja për të ngritur një gjykatë speciale për gjykimin e zyrtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për krime lufte vazhdoi...

Ushtria e Mbretit Leka I deshi të bashkonte trojet shqiptare në...

Mbreti Leka, i njohur ndryshe nga mediet botërore si mbreti pa kurorë, në vitet e ’70-ta pati krijuar Këshillin Ushtarak për Çlirimin e Shqipërisë...

Krijimi i frontit opozitar, opsion real

Analisti politik Behxhet Shala ka thënë se ideja e krijimit të një fronti të përbashkët opozitar për zgjedhjet e ardhshme mund të jetë opsion...

Serbët në institucionet e Kosovës nuk e përkrahin formimin e Ushtrisë

Ministri për Kthim e Komunitete në Qeverinë e Kosovës Dalibor Jevtiq ka thënë se serbët në institucionet e Kosovës nuk do ta përkrahin formimin...

Gjermani: Dëbimi tragjik i familjes shtatë anëtarëshe nga Kosova

Qyteti perëndimor gjerman, Prüm, ka dëbuar familjen Maksuti nga Kosova, përkundër faktit që njëri nga pesë fëmijët ishte i verbër dhe nuk dëgjonte. Annette Schwahlen...

Letër-porosi në Greqi e Itali për ndotësit e Durrësit

Hetimet nga Prokuroria e Durrësit zbulojnë se dy anije tregtare, një greke dhe një tjetër italiane janë përgjegjëset e vetme për ndotjen masive me...

Dëbon gruan nga shtëpia, konfliktohet me kunatin dhe mbetet i plagosur

Dy persona janë vënë në prangat e policisë së kryeqytetit të akuzuar për goditjen me sende të forta të dy të tjerëve. Aleksandër Balaj, 44...

Tirana e mrekullueshme për fundvit (Video nga droni)

Muaji dhjetor është muaji i festave, Krishtlindje dhe Vitit i Ri. Edhe Tirana është përfshirë nga atmosfera e këtyre festave. Dritat shumëngjyrëshe i kanë dhënë...

Ja çfarë thotë Lavdrim Muhaxheri nga frontEuronews për mediat ruse dhe...

Rusia ka arrestuar dhe vrarë Lavdrim Muhaxherin” ishte ky lajmi i fundit qe u dha nga mediat ruse dhe serbe, te cilin lajm pa...

“Tagersspiegel”: Trupat gjermane nuk tërhiqen nga Kosova, ka tensione të reja

Forcat e armatosura të Gjermanisë (The Bunderswehr) nuk do të largohen nga vendet ku ata veprojnë si paqeruajtës edhe për një kohë të pacaktuar. Sipas...

Çifti zviceran i ha gishtin shqiptarit dhe i grabit 8.000 euro...

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Kroaci. Një çift zviceran pasi kanë grabitur një argjendari në pronësi të një shqiptari nga Kosova por...

Vetvendosje: Do ketë sërish gaz, deri në dorëheqjen e Qeverisë

Nënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti në një konferencë të thirrur nga kjo Lëvizje ka thënë se aktivistët e VV-së po arrestohen nga Policia...

Deputetja më e pasur? Sa pasuri ka Topalli, Bregu, Leskaj, Dade,...

Janë zbardhur edhe pasuritët e deputeteve të Kuvendit të Shqipërisë. Thuajse të gjitha ato, nuk kanë shumë pasuri të veten, shumicën e kanë hedhur...

‘New York Times’ në vitin 1911: Shqiptarët raca më e shkëlqyr...

Më 21 maj të vitit 1911, prestigjiozja amerikane “New York Times” i kushtoi një artikull një vajze të re shqiptare që kishte marrë komandën...

Ja si shau moderatorja e lajmeve në KTV (VIDEO)

Një folëse lajmesh në Koha Televizion është në qendër të kritikave, për shkak të një sharje gjatë edicionit informativ të orës 23.00. Spikerja Florie...

Donald Lu-në shpallin si një nga dy personazhet e vitit

Gazeta Mapo e ka shpallur këtë fundjavë Donald Lu-në si një nga dy personazhet e vitit, përkrah trajnerit të kombëtares De Biazi.  Karikaturisti i...

Mijëra besmitarë shqiptarët katolikë në USA kremtuan Krishtlindjet

Dashuri respekt, paqe dhe lumturi për të gjithë besmitarët HARTSADLE NJU JORK –: Besimtarët e krishterë kremtuan Krishtlindjet në mbarë botën. Këtë festë të shejtë...

Zvicerani Willy Knecht: dy shkolla të Kaçanikut i bën me ngrohje...

Motoja e Ueli Knecht-it nga Bönigeni i Bernës është: Ndihmë e drejtpërdrejtë në vendin e ngjarjes. Duke ndjekur këtë moto, polici i pensionuar ia...

“Air Serbia” në vitin 2016 kërkon të fluturojë nga Prishtina

Kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiç sot ka përuruar një objekt të ri në aeroportin e këtij vendi në Beograd. Gjatë kësaj ceremonie, siç njofton B92...

Enveri dhe Tito shkëmbenin mesazhe sekrete përmes Romës

Përherë Shqipëria kishte përbërë tokën që e rrezikonte apo e mbronte Jugosllavinë prej ndonjë kafshimi nga jugu. Ndërkohë Kosova e mbronte federatën nga çdo...

Vëllai i shqiptarit që u vra në SHBA: Kunata kriminele vrau...

Kunata kriminele e vrau vëllain tim për para. Që para se të ikte në Amerikë, ajo thoshte gjithmonë se lekët do i mbante vetë...

Këshilltari i kryeministrit të Kosovës, ish pjesë e MUP-it të Serbisë?!...

Ivan Tomiçi, drejtor i Zyrës për Komunitete në Qeverinë e Kosovës, por edhe këshilltar i kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, duket se para se...

Moderatorja e lajmeve në KTV shau gjatë transmetimit live

Moderatorja e KTV-së, Florije Konjuhi Arifi ka bërë një skandal në hapjen e lajmeve të orës 23. Në hapjen e edicionit të lajmeve përderisa...

Kështu do të duket Xhamia më e madhe në Kosovë, kritikohet...

​Xhamia më e madhe në Kosovë pritet të ndërtohet në qendër të Prishtinës përkatësisht afër Post Telekomit, ndërsa disa fotografi të postuara së fundi...

Njihuni me bashkëshortin e Donika Kadajt (Foto)

Jemi mësuar zakonisht të flasim për gratë e politikanëve, por kësaj herë do ta prezantojmë bashkëshortin e një politikane. Bëhet fjalë për burrin e deputetët...

Shikoni jetën luksoze të djalit të Fatos Nanos! /FOTO

Fatos Nano dhe djali i tij i birësuar, Klajdi uruan Krishtlindjet me një foto të realizuar së bashku, që tërhoqi vëmendjen e mediave një...

Kujdes në komunikacion, mjegulla ka vështirësuar qarkullimin (Foto)

Mjegulla e dendur në Kosovë po vështirëson qarkullimin në komunikacion, për çka Policia e Kosovës bënë apel për kujdes. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki...

Manchester City hap thesin, ja për cilin nga yjet e Barcelonës...

Manchester City janë të gatshëm t’i ofrojnë Barcelonës 190 milionë euro për Neymarin, aq sa është edhe klauzola e tij, përcjell Lajmi.net nga Mundo...

Shqiptarët në Mal të Zi, kërkojnë memorial për Masakrën e Tivarit...

Shqiptarët në Mal të Zi, gjatë këtij viti shënuan në forma të ndryshme 70-vjetorin e tragjedisë kombëtare e njohur si “Masakra e Tivarit”. Subjektet politike...

Gjykata e Strasburgut mund të dënojë qeverinë e Kosovës me 10...

Gjykata Evropiane mund të dënoj qeverinë e Kosovës me 10 milionë euro për maltretimin dhe burgosjet arbitrare, qe disa prej tyre edhe me pare...

2015-ta, një vit i vështirë për Trepçën

Drejtues të minierës së Trepçës e kanë konsideruar 2015-ën si një vit tjetër të vështir Ahmet Tmava, menaxheri i Trepçës, tha në konferencën e...

Lufta e re e Ftohtë? Rusia pushton Arktikun

Rusia vijon të sfidojë vendet perëndimore dhe europiane me lëvizjet e saj gjeopolitike. Së fundmi Kremlini ka vendosur të ndërtojë baza ushtarake në polin e...

Vetvendosje: Qeveria të jap dorëheqje ose do ketë eskalim të situatës...

​Lëvizja "Vetëvendosje" ka ripërsëritur se projekti i “Zajednicës”, ka rënë poshtë dhe kërkuar dorëheqjen e Qeverisë së Kosovës, në të kundërtën ata do të...

OPINIONE