6 C
Skopje
Monday, November 19, 2018

Kosovë-Shqipëri

Këtë vit në Kosovë janë kthyer 340 serbë

Ministri për Kthim e Komunitete në Qeverinë e Kosovës Dalibor Jevtiq ka deklaruar se në Kosovë në vitin 2015 janë kthyer 704 persona. Ai ka...

Lirohet nga burgu Ballist Morina

Gjykata e Lartë vendosi të lirojë nga burgu Ismail Morinën, I njohur ndryshe si Ballist Morina. Ai do të qëndrojë në “arrest shtëpie”, pas...

Policia e Kosovës e quan të suksesshëm vitin 2015 (FOTO)

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni ka prezantuar sot të arriturat e Policisë gjatë vitit 2015, duke e vlerësuar këtë vit...

Kosova ndjen presionin për Gjykatën Speciale

Plani i mbështetur nga BE-ja për të ngritur një gjykatë speciale për gjykimin e zyrtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për krime lufte vazhdoi...

Ushtria e Mbretit Leka I deshi të bashkonte trojet shqiptare në...

Mbreti Leka, i njohur ndryshe nga mediet botërore si mbreti pa kurorë, në vitet e ’70-ta pati krijuar Këshillin Ushtarak për Çlirimin e Shqipërisë...

Krijimi i frontit opozitar, opsion real

Analisti politik Behxhet Shala ka thënë se ideja e krijimit të një fronti të përbashkët opozitar për zgjedhjet e ardhshme mund të jetë opsion...

Serbët në institucionet e Kosovës nuk e përkrahin formimin e Ushtrisë

Ministri për Kthim e Komunitete në Qeverinë e Kosovës Dalibor Jevtiq ka thënë se serbët në institucionet e Kosovës nuk do ta përkrahin formimin...

Gjermani: Dëbimi tragjik i familjes shtatë anëtarëshe nga Kosova

Qyteti perëndimor gjerman, Prüm, ka dëbuar familjen Maksuti nga Kosova, përkundër faktit që njëri nga pesë fëmijët ishte i verbër dhe nuk dëgjonte. Annette Schwahlen...

Letër-porosi në Greqi e Itali për ndotësit e Durrësit

Hetimet nga Prokuroria e Durrësit zbulojnë se dy anije tregtare, një greke dhe një tjetër italiane janë përgjegjëset e vetme për ndotjen masive me...

Dëbon gruan nga shtëpia, konfliktohet me kunatin dhe mbetet i plagosur

Dy persona janë vënë në prangat e policisë së kryeqytetit të akuzuar për goditjen me sende të forta të dy të tjerëve. Aleksandër Balaj, 44...

Tirana e mrekullueshme për fundvit (Video nga droni)

Muaji dhjetor është muaji i festave, Krishtlindje dhe Vitit i Ri. Edhe Tirana është përfshirë nga atmosfera e këtyre festave. Dritat shumëngjyrëshe i kanë dhënë...

Ja çfarë thotë Lavdrim Muhaxheri nga frontEuronews për mediat ruse dhe...

Rusia ka arrestuar dhe vrarë Lavdrim Muhaxherin” ishte ky lajmi i fundit qe u dha nga mediat ruse dhe serbe, te cilin lajm pa...

“Tagersspiegel”: Trupat gjermane nuk tërhiqen nga Kosova, ka tensione të reja

Forcat e armatosura të Gjermanisë (The Bunderswehr) nuk do të largohen nga vendet ku ata veprojnë si paqeruajtës edhe për një kohë të pacaktuar. Sipas...

Çifti zviceran i ha gishtin shqiptarit dhe i grabit 8.000 euro...

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Kroaci. Një çift zviceran pasi kanë grabitur një argjendari në pronësi të një shqiptari nga Kosova por...

Vetvendosje: Do ketë sërish gaz, deri në dorëheqjen e Qeverisë

Nënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti në një konferencë të thirrur nga kjo Lëvizje ka thënë se aktivistët e VV-së po arrestohen nga Policia...

Deputetja më e pasur? Sa pasuri ka Topalli, Bregu, Leskaj, Dade,...

Janë zbardhur edhe pasuritët e deputeteve të Kuvendit të Shqipërisë. Thuajse të gjitha ato, nuk kanë shumë pasuri të veten, shumicën e kanë hedhur...

‘New York Times’ në vitin 1911: Shqiptarët raca më e shkëlqyr...

Më 21 maj të vitit 1911, prestigjiozja amerikane “New York Times” i kushtoi një artikull një vajze të re shqiptare që kishte marrë komandën...

Ja si shau moderatorja e lajmeve në KTV (VIDEO)

Një folëse lajmesh në Koha Televizion është në qendër të kritikave, për shkak të një sharje gjatë edicionit informativ të orës 23.00. Spikerja Florie...

Donald Lu-në shpallin si një nga dy personazhet e vitit

Gazeta Mapo e ka shpallur këtë fundjavë Donald Lu-në si një nga dy personazhet e vitit, përkrah trajnerit të kombëtares De Biazi.  Karikaturisti i...

Mijëra besmitarë shqiptarët katolikë në USA kremtuan Krishtlindjet

Dashuri respekt, paqe dhe lumturi për të gjithë besmitarët HARTSADLE NJU JORK –: Besimtarët e krishterë kremtuan Krishtlindjet në mbarë botën. Këtë festë të shejtë...

Zvicerani Willy Knecht: dy shkolla të Kaçanikut i bën me ngrohje...

Motoja e Ueli Knecht-it nga Bönigeni i Bernës është: Ndihmë e drejtpërdrejtë në vendin e ngjarjes. Duke ndjekur këtë moto, polici i pensionuar ia...

“Air Serbia” në vitin 2016 kërkon të fluturojë nga Prishtina

Kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiç sot ka përuruar një objekt të ri në aeroportin e këtij vendi në Beograd. Gjatë kësaj ceremonie, siç njofton B92...

Enveri dhe Tito shkëmbenin mesazhe sekrete përmes Romës

Përherë Shqipëria kishte përbërë tokën që e rrezikonte apo e mbronte Jugosllavinë prej ndonjë kafshimi nga jugu. Ndërkohë Kosova e mbronte federatën nga çdo...

Vëllai i shqiptarit që u vra në SHBA: Kunata kriminele vrau...

Kunata kriminele e vrau vëllain tim për para. Që para se të ikte në Amerikë, ajo thoshte gjithmonë se lekët do i mbante vetë...

Këshilltari i kryeministrit të Kosovës, ish pjesë e MUP-it të Serbisë?!...

Ivan Tomiçi, drejtor i Zyrës për Komunitete në Qeverinë e Kosovës, por edhe këshilltar i kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, duket se para se...

Moderatorja e lajmeve në KTV shau gjatë transmetimit live

Moderatorja e KTV-së, Florije Konjuhi Arifi ka bërë një skandal në hapjen e lajmeve të orës 23. Në hapjen e edicionit të lajmeve përderisa...

Kështu do të duket Xhamia më e madhe në Kosovë, kritikohet...

​Xhamia më e madhe në Kosovë pritet të ndërtohet në qendër të Prishtinës përkatësisht afër Post Telekomit, ndërsa disa fotografi të postuara së fundi...

Njihuni me bashkëshortin e Donika Kadajt (Foto)

Jemi mësuar zakonisht të flasim për gratë e politikanëve, por kësaj herë do ta prezantojmë bashkëshortin e një politikane. Bëhet fjalë për burrin e deputetët...

Shikoni jetën luksoze të djalit të Fatos Nanos! /FOTO

Fatos Nano dhe djali i tij i birësuar, Klajdi uruan Krishtlindjet me një foto të realizuar së bashku, që tërhoqi vëmendjen e mediave një...

Kujdes në komunikacion, mjegulla ka vështirësuar qarkullimin (Foto)

Mjegulla e dendur në Kosovë po vështirëson qarkullimin në komunikacion, për çka Policia e Kosovës bënë apel për kujdes. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki...

Manchester City hap thesin, ja për cilin nga yjet e Barcelonës...

Manchester City janë të gatshëm t’i ofrojnë Barcelonës 190 milionë euro për Neymarin, aq sa është edhe klauzola e tij, përcjell Lajmi.net nga Mundo...

Shqiptarët në Mal të Zi, kërkojnë memorial për Masakrën e Tivarit...

Shqiptarët në Mal të Zi, gjatë këtij viti shënuan në forma të ndryshme 70-vjetorin e tragjedisë kombëtare e njohur si “Masakra e Tivarit”. Subjektet politike...

Gjykata e Strasburgut mund të dënojë qeverinë e Kosovës me 10...

Gjykata Evropiane mund të dënoj qeverinë e Kosovës me 10 milionë euro për maltretimin dhe burgosjet arbitrare, qe disa prej tyre edhe me pare...

2015-ta, një vit i vështirë për Trepçën

Drejtues të minierës së Trepçës e kanë konsideruar 2015-ën si një vit tjetër të vështir Ahmet Tmava, menaxheri i Trepçës, tha në konferencën e...

Lufta e re e Ftohtë? Rusia pushton Arktikun

Rusia vijon të sfidojë vendet perëndimore dhe europiane me lëvizjet e saj gjeopolitike. Së fundmi Kremlini ka vendosur të ndërtojë baza ushtarake në polin e...

Vetvendosje: Qeveria të jap dorëheqje ose do ketë eskalim të situatës...

​Lëvizja "Vetëvendosje" ka ripërsëritur se projekti i “Zajednicës”, ka rënë poshtë dhe kërkuar dorëheqjen e Qeverisë së Kosovës, në të kundërtën ata do të...

Ndërron jetë në moshën 109 vjeçara Baba Arshi Bazaj

Ndërron jetë në moshën 109 vjeçara Baba Arshi Bazaj, Baba i Teqes Baba Rexhepi në Detroit në SHBA. Kryegjyshi Botëror Haxhi Dede Edmond Brahimaj do...

Milot, aksident komunikacioni, vdes një person

Një aksident më pasojë vdekje, ka ndodhur paraditen e sotme në qytetin e Milotit. Aksidenti ka ndodhur në aksin rrugor Rrëshen –Milot , tek...

Pamje ekskluzive e vrasjes së dy snajperistëve serbë (Video)

Në vazhdën e videove të publikuara nga koha e luftës në Kosovë, po u sjellim edhe një video tjetër nga AP, kësaj radhe ajo...

Greqi, kapen 9 kg kokainë, arrestohen 3 shqiptarë

Policia greke ka sekuestruar 9 kilogramë lëndë narkotike Kokainë në portin e Patras mëngjesin e sotëm. Droga transportohej me një kamion dhe ishte ngarkuar...

VV: Do të mbajmë protesta deri në rrëzimin e qeverisë

Lëvizja Vetëvendosje ka ripërsëritur se projekti i “Zajednicës”, ka rënë poshtë dhe ka kërkuar dorëheqjen e Qeverisë së Kosovës, në të kundërtën ata do...

Flet e ëma e Kleas, që bëri vetëvrasje: Ja çfarë më...

E ëma e vajzës 20-vjeçare, Klea Shyti, e cila bëri vetëvrasje duke u hedhur nga kati i 11-të i një pallati në Tiranë, thotë...

Vetëvendosje e do Mustafën e Thaçin në burg

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës dhe e partisë më ta madhe opozitare Vetëvendosje, Aida Dërguti ka thënë se kryeministri Isa Mustafa dhe zëvendësi i...

Ekskluzive: Ibrahim Kelmendi akuzon Xhavit Halitin e Azem Sylën për vrasjen...

Nga Ibrahim Kelmendi Në bashkëbisedim me Baton Haxhiun (Klan K, Zona B, 22.12.2015) u plasuan një mori (dez)informatash. Këtu do të komentoj disa prej tyre. Qysh...

Qeveria ta zbardhë fatin e 1668 të pagjeturve

Qeveria e Kosovës duhet t’i vërë kusht Serbisë që të hapen arkivat e policisë dhe ushtrisë serbe për t’u zbardhur fati i të pagjeturve...

Krasniqi: Për shkelje të Kushtetutës u larguan dy presidentë, pse jo...

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka thënë se kryeministri Isa Mustafa duhet të jap dorëheqje pasi Gjykata Kushtetuese ka vërtetuar se marrëveshja...

Kushtetuesja: “Zajednica” s’është në përputhshmëri me Kushtetutën e Kosovës

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka marrë vendim që Asociacioni i komunave me shumicë serbe do të themelohet siç është paraparë me marrëveshjen e parë,...

Jakup Krasniqi: Çka pret kryeministri tani?

Ish kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, njëherit kryetari i Këshillit Kombëtar i Nismas për Kosovën në llogarinë e tij në Facebook, pas...

Spahiu: “Zajednica” doli antikushtetuese, a duhet kryeministri Mustafa jape doreheqje?

Analisti dhe njohesi i mire i rrjedhave politike ne rajon ka reagur ne facebook pas vendimit te Kushtetueses se Kosoves: Tani qe Zajednica doli antikushtetuese,...

Tragjedi e re, pas Donjetës në Strellc vritet edhe një 12...

Burime të Koha.net marrin vesh se në fshatin Strellc, komuna e Deçanit, në orët e mbrëmjes ka ndodhur një vrasje tjetër që e ka...

Anketë: Kë e duan më shumë kosovarët, Merkelin apo Obamën?

“Gallup International” e ka realizuar hulumtimin lidhur me popullaritetin e liderëve botëror.  Hulumtimi është kryer në 65 shtete të botës dhe në të kanë marrë...

Zvicra dëbon reperin shqiptar /FOTO

Shteti zviceran ka vendosur që të dëbojë maksimumi deri më 1 shkurt reperin shqiptar me origjinë nga Kosova. Bëhet gjalë për këngëtarin Besko (Besian Kaçorraj), i...

Rinegocimi i mundshëm i Marrëveshjes për Asociacionin

Diplomatë perëndimorë hezitojnë të flasin për çështjen, duke theksuar se nuk duan të ndikojnë në vendimin që pritet ta marrë Gjykata Kushtetuese, por disa...

Elson Daci e pranon para hetuesve: Vrava Valmir Kolaverin dhe plagosa...

Elson Daci ka pranuar në polici vrasjen e Valmir Kolaverit dhe plagosjen e vëllait të tij Robert Kolaveri më 4 nëntor në një lokal në Bathore. 27-vjeçari...

Ahmeti bllokon 1 milionë euro

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti bllokon 1 milionë euro ndaj kompanisë së Ujësjellësit Regjional Prishtina për vitin 2015. Burime të Aleks.press bëjnë të ditur se...

Veseli: 2015’ta, vit i testit për funksionimin e shtetit

Me rastin e përmbylljes njëvjeçare të punës së Kuvendit të Republikës së Kosovës, kryetari Kadri Veseli ka organizuar sot pritje për të gjithë gazetarët,...

Llalla, kryeprokurori antiamerikan

Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla, me sa duket i është prishur rehati. Ai erdhi në pushtet në kohën e qeverisë së shkuar si produkt...

Kërkohej për vrasje në Kosovë, arrestohet në Gjermani

Në Kosovë, personin e ikur nga burgu, e pret një dënim prej njëmbëdhjetë vitesh heqje lirie. Në autostradën afër qytetit Piding policia gjermane ka kapur...

Sherret e Italisë lahen në Amsterdam, njëri prej të plagosurve trafikant...

Amsterdam, restoranti në “Scottadito”, 11 dhjetor plumba në një lokal. Është arrestuar të mërkurën në Holandë Bujar Kurti, shqiptari 28-vjeçar i cili është i...

Vëllai e lëndon motrën, i hedh ujë të nxehtë

Një femër ka raportuar në polici në Mitrovicë se pas një mosmarrëveshjeje verbale me vëllaun i saj ky i fundit e kishte lënduar duke...

Durrës, kapen 69 kg drogë në port, arrestohet drejtuesi i kamionit...

Policia Kufitare e Durrësit ka sekuestruar 69 kilogramë drogë të llojit kanabis sativa në port gjatë mbikëqyrjes në sistemin e skanimit. Droga ishte fshehur...

Durrës, kapen 69 kg drogë në port, arrestohet drejtuesi i kamionit...

Policia Kufitare e Durrësit ka sekuestruar 69 kilogramë drogë të llojit kanabis sativa në port gjatë mbikëqyrjes në sistemin e skanimit. Droga ishte fshehur...

Mali i Zi drejt finalizimit të marrëveshjes kufitare me Kosovën

Mali i Zi po shkon drejt përfundimit të marrëveshjes së demarkacionit me Kosovën. Një komitet parlamentar malazez ka mbështetur konfirmimin e marrëveshjes kufitare me...

Zagreb/ 40 mijë euro gjobë furrxhiut shqiptar, që i fal bukën...

Azgan Qenaj dhuron bukë te njerëzit në nevojë në Zagreb, pavarësisht se ka paguar një çmim të lartë për veprat e tij të mira. Atij...

Indonezia heq vizat për shqiptarët

Shqiptarët mund të udhëtojnë tashmë në një tjetër vend pa viza. Bëhet fjalë për Indonezinë, që e përfshiu Shqipërinë në një listë me 84 shtete,...

Thaçi opozitës: Marrëveshjet i keni pretekst për zgjedhje të reja

Zëvendëskryeministri i parë, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në takim ministrin e Punëve të Jashtme...

Zbulohet se kush e vrau Donjeta Pajazitin!

Deçanasja Donjeta Pajaziti është vrarë me dy plumba në kokë. Kështu u kuptua nga burimet brenda mjekësisë ligjore Kosovare . Sipas burimeve jo zyrtare për kosovanews...

Tre persona provuan ta djegin veturën zyrtare të Gjykatës Themelore të...

Një person ka raportuar në polici se derisa ishte në sigurim të objektit të Gjykatës Themelore të Ferizajt kishte vërejtur tre persona të dyshuar...

Video e rrallë: Nënë Tereza vendos lule te varri i Enver...

Në muajin Gusht të vitit 1989, Nënë Tereza bëri vizitën e parë të saj në Shqipëri. Kjo, pak muaj para se në vend të...

Videoja e rrallë, Nënë Tereza çon lule te varri i Enver...

Nënë Tereza ka vizituar Shqipërinë për herë të parë në vitin 1989. Në atë kohë, bamirësja shqiptare me famë botërore u prit nga presidenti...

Vrau 28-vjeçarin dhe i plagosi vëllanë, arrestohet autori

Arrestohet autori i vrasjes së ndodhur disa javë më parë në Bathore. Elson Daci, 27 vjeç, është vënë në pranga mbrëmjen e së martës...

Kosova me më shumë xhihadistë se Belgjika

Vendi evropian nga i cili për kokë banorësh vijnë më së shumti xhihadistë nuk është Belgjika, por Kosova. Sipas informacioneve të shtypit, në Siri...

Dënohet banda shqiptare, rrëmbyen shpërndarësin e drogës

Dy shqiptarë, 24 vjeçarë, pjesë e një bande që rrëmbeu një 19-vjeçar në me stë ditës në një rrugë në Brighton. Mediat e huaja raportojnë...

Fotografitë: Besim Ndau (gazetaexpress) Fshati Pjetarshan i Gjakovës edhe këtë vit mban primatin e fshatit më të bukur të dekoruar për festat e Krishtlindjes dhe...

Shqipëria kërkon ndihmë nga Kosova

Grabitja e 3.8 milionë eurove në Qafë-Kashar, vetëm 3 javë më parë, ka detyruar hetuesit e krimeve të rënda në Drejtorinë e Policisë së...

Diçka e pazakontë ka ndodhur gjatë gjykimit të një shqiptari në...

Në sallën e gjykimit ka ndodhur çudia: Një person nga salla ngrihet dhe drejtohet nga trupi gjykues: «Unë e kam goditur shtëpiakun e xhamisë",...

Historia e kosovarëve në ISIS

Vendi evropian nga i cili për kokë banorësh vijnë më së shumti xhihadistë nuk është Belgjika, por Kosova. Sipas informacioneve të shtypit, në Siri...

Pasuritë e ish-kryeprokurorëve, Sollaku – avokat me 400 mijë euro kredi,...

Dy ish-kryeprokurorët Theodhori Sollaku dhe Ina Rama vazhdojnë të shlyejnë kreditë prej qindra mijëra euroshë. Sollaku ka marrë dy kredi nga 200 mijë euro...

Momenti kur Rifat Jashari gjuan me armë në mes të odës...

Në një odë burrash ishin mbledhur shumë nga familjarët e Jasharjve disa vite pas luftës. Kur Vëllëzrit Bajra ia morën këngës “Kreshtat e Kosovës”...

Rama: Situata me Palestinën bllokon njohjen e Kosovës nga Izraeli

Kryeministri shqiptar Edi Rama gjatë një interviste për mediat e Tel Avivit, deklaroi se “qëndrimi i Izraelit ndaj çështjes së Kosovës nuk lidhet drejtpërdrejtë...

Dokumentari/Gjermanët mrekullohen me “tokën e shqiponjave” (VIDEO)

Një dokumentar i përgatitur nga rrjeti publik gjerman ARD na sjell për 43 minuta pamjet e mrekullueshme të natyrës së bukur shqiptare. Dokumentari titullohet :...

Durrës, merr flakë fabrika e përpunimit të drurit (Video)

Një fabrikë e përpunimit të druve të zjarrit në Durrës ka marrë flakë mesditën e sotme. Zjarrfikëset kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe...

Çmimi “Rexhai Surroi” për gazetari të shkruar shkon për Saranda Ramajn

Çmimi për gazetari të shkruar “Rexhai Surroi” 2016 këtë vit shkon për gazetaren e “Kohës Ditore”, Saranda Ramaj, e cila zbuloi shumë dallavere e...

Agjentët rusë e kanë arrestuar Lavdrim Muhaxherin në Kaçanik

Agjentë të shërbimit sekret rus që janë të vendosur në Bosnje e Hercegovinë dhe Serbi, kanë kryer një aksion në Kaçanik, ku kanë arrestuar...

Kronika: Lufta e ashpër Digitalb Tring

Dy ankesa serioze qëndrojnë prej ditësh në tryezën e punës së Gentian Salës-kryetar i Autoritetit të Mediave Audiovizive në Shqipëri, por ai nuk ka...

Kosovë, Gjykata Kushtetuese vendos: Marrëveshja për Asociacionin në përputhje me Kushtetutën

Gjykata Kushtetuese ka marrë vendim lidhur me kushtetutshmërinë e Marrëveshjes për formimin e Asociacionit të Komunave më shumicë serbe, të arritur në gusht në...

Shqipëria ka humbur mbi 100 monumente

Shteti shqiptar mbron 182 monumente vetëm në letër. Ka qenë e para e kulturës në Shqipëri, ministrja Mirela-Kumbaro-Furxhi e cila ka deklaruar se prej...

Në Dubovc të Vushtrrisë u gjetën mbetje mortore të 9 personave

Në ish-pronën e një malazezi, Radulle Mitroviq, në vendin e quajtur “Klysyrë” në Dubovc të Vushtrrisë janë gjetur mbetje mortore të 9 personave, kafkat...

Arrestohen gjashtë të dyshuar për trafikim me njerëz

Policia e Kosovës ka arrestuar gjashtë të dyshuar për trafikim me njerëz, ndërsa ka identifikuar në viktimë të trafikimit. Policia njoftoi se më 21 dhjetor...

Blushi: Albin Kurti është martir, jo politikan

Deputeti i Partisë Socialiste, njëherësh shkrimtari Ben Blushika folur për diferencën mes Shqipërisë dhe Kosovës, ka folur edhe për veprimet e opozitës kështu duke...

Fotoja e rralle e Sali Berishës me Adem Jasharin!

Kjo foto e rralle tregon bashke Sali Berishen dhe Adem Jasharin, fotoja mban autoresine e Sali Cekajt. Nuk ka me shume detaje se kur...

Krimineli serb në Bosnje: Kam vrarë 20 persona, që të fitoj...

Ky dokumentar i përgatitur nga një televizion slloven, konsiderohet ndër dokumentarët më të mirë që janë përgatitur për luftërat në territorin e ish Jugosllavisë....

Shokon Martin Shkreli: Gjithçka që kam bërë ishte një eksperiment

Martin Shkreli i cili ishte shpallur njeriu më i urryer në internet pasi e rriti çmimin e ilaçit për HIV për 5 mijë për...

Kërcënimi i shqiptarit që detyroi biznesmenin australian t’i dërgonte mbi 100...

Një 40-vjeçar në Australi ka rënë pre e shantazhit të një shqiptari, i cili i ka zhvatur miliona Lekë. Jignesh Devjibhai Patel, i diplomuar...

Azem Vllasi në takimet sekrete për ndarjen e Jugosllavisë (Foto)

Takimet miqësore të intelektualëve shqiptarë, sllovenë, kroatë dhe serbë në Maribor të Sllovenisë më 27 shtator 1990. Fotot, që dalin për herë të parë, janë...

Nga 85 Perandorë Romakë, 25 ishin me prejardhje ilire! (Foto)

Në foton më poshtë mund të shikoni sqarimin e Perandorëve të Perandorisë Romake, nga ishin me prejardhje dhe sa ishin nga ajo pjesë. Nga 85...

Korrupsioni në drejtësi, Donald Lu tregon shembullin e gruas që humbi...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu ka vijuar me kritikat e tij ndaj sistemit të drejtësisë në Shqipëri. Sot ai mori...

Dialogu Kosovë – Serbi rifillon pas festave të Vitit të Ri

Shefja e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini do të ftojë Isa Mustafën dhe Aleksandar Vuçiqin të takohen në Bruksel, pas Vitit të...

Albini e Albulena në arrest shtëpiak

Kolegji prej tre gjyqtarësh i Gjykatës Supreme ka vendosur që masa e paraburgimit në rastin e deputetëve të opozitës, Albin Kurti dhe Albulena Haxhiu,...

Policia zvicerane arreston tre studentë shqiptarë me 107 kg drogë

(E plotësuar) - Gjyqi në qytetin italishtfolës në Zvicër, Lugano, ka vendosur të hënën të dënojë tre shqiptarë të moshës 24 deri në 31...

Policia serbe nuk lejon ministrin Shala ta vizitojë Preshevën

Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit i Republikë së Kosovës, Kujtim Shala, nuk është lejuar ta vizitoj Serbinë. Burime të Magazina.al, bëjnë të ditur se...

Thaçi – ky i përuluri i BE-së, dje e shante, e...

Ish kryeministri Hashim Thaçi në dy mandate, ka kërcënuar para pak dite se nëse Europa nuk i heq vizat për qytetarët e Kosovës, ajo...

Javë e dhunshme në Gjermani: Plagosen rëndë me thikë dy shqiptarë

Gjatë javës së kaluar në Gjermani ka pasur shtim të dhunës mes të rinjve, përleshje dhe krime ndaj refugjatëve si djegie të vendbanimeve të...

Masë e re për Kurtin e Haxhiun: Arrest shtëpiak

Gjykata Supreme e Republikës së Kosovës ka ndryshuar masën e paraburgimit me arrest shtëpiak për Albin Kurtin dhe Albulena Haxhiun. “Kolegji prej tre gjyqtarësh ka...

Ish ushtari i UÇK-së ia vë flakën certifikatës së veteranit (Video)

Në një video të publikuar në Facebook, Bekë Osmonaj shihet duke i vënë flakën certifikatës së veteranit të luftës, të cilën e kishte marrë...

Kryeministri i Izraelit: Kurrë nuk do të harrojmë se si na...

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu priti sot kryeministrin shqiptar, Edi Rama, që ka mbërritur në këtë vend për një vizitë dyditore. Liderët nënshkruan një marrëveshje miqësie...

Policia del me detaje zyrtare për vrasjen e dy shqiptarëve

Polica e Durrësit, ka dhënë detaje në lidhje me vrasje e dyfishtë të ndodhur mbrëmjen e djeshme. Burimet zyrtare thonë se ngjarja e rëndë...

SHBA: Demarkacioni i Kosovës me Malin e Zi është në rregull...

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë ka njoftuar se Departamenti Amerikan i Shtetit ka shqyrtuar vijën kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit...

Serbia planifikon të anëtarësohet deri më 2020 në BE – Njohja...

Ministrja serbe e Ndërtimit, Transportit dhe Infrastrukturës, Zorana Mihajlloviq ka thënë se Serbia ka marrë rrugën drejt integrimit në Bashkimin Evropian, dhe më 2020...

Gjendet regjistrimi i parë i arbëreshëve, 70 vjet pas vdekjes së...

Gjendet regjistrimi i parë i popullsisë mbi shqiptarët që shkuan në Itali, arbëreshët. Censimenti (regjistrimi i popullsisë) është i vitit 1543 dhe është publikuar në...

Premtimi i Bashës për të rinjtë: Që javën e parë të...

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i është bashkuar protestës së të rinjve të PD-ve që zhvillohet përpara Parlamentit. Ai e mori fjalën në...

Radio gjermane WDR: Luftëtarë të ISIS-it, nga komunat e varfra të...

Kosova gjendet një ndër vendet e para me numrin e shtetasve të vet që iu kanë bashkuar organizatave terroriste në Irak dhe Siri. Supozohet se...

Lufta në Kosovë, në sytë e fotografes gjermane (FOTO)

Thomas Heckner ka publikuar në faqen e tij në internet foto nga Kosova të periudhës 1999-2001, si fotograf i televizionit publik të Gjermanisë, ARD. Në...

Gratë deputete kërkojnë drejtësi për Donjeta Pajazitin

Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Kosovës, ka shprehur indinjatën e thellë me rastin e vrasjes makabre të Donjeta Pajaziti. GGD-ja posaçërisht shpreh shqetësimin...

Çka shënoi Enver Hoxha në ditarin e tij, për demonstratat e...

Shënime të shkëputura nga ditari politik i Enver Hoxhës, për demonstratat për flamur të vitit 1968. Shkrimi është përgatitur nga profesori i historisë, Agim...

Protesta e fundit e PD, të rinjtë me këngë rroku, hedhin...

Tabaku në protestë: Bëmë gabime, por një gjë e bëmë mirë për të rinjtë (E plotësuar) - Deputetja demokrate Jorida Tabaku ka dalluar një fjalën...

Shpërthim bombe në veri të Mitrovicës, dëmtohen 8 automjete

Para ndërtesës së ashtuquajtur “Vampirusha” në veri të Mitrovicës në orën 3 e 20 të mëngjesit është hedhur një bombë, e cila dyshohet të...

33 të shoqëruar për vrasjen në Durrës, ja pistat e hetimit

Durrës, 21 dhjetor 2015, NOA.al- 33 persona juanë shoqëruar nga policia e Durrësit, për të identifikuar personat që ekzekutuan me armë zjarri mbrëmjen e djeshme...

Në Merdare, pala serbe qytetarëve u kërkon nga 100 euro

Vazhdon bllokimi në pikën kufitare në Merdare në hyrje për në Kosovë. Sipas raportimeve, në këtë pikë kufitare po krijohen bllokada, sepse nga Serbia...

Publikohen foto nga vrasja e të rinjve në Durrës (+18)

Mjeti BMW, ngjyrë gri, me targa AA 291 IH vinte nga “Taulantia” për t’u kthyer në sheshin “Skënderbej”, kur u qëllua me breshëri automatiku,...

Të vrarët në Durrës ishin dy djem të rinj, identifikohet njëri...

Dëshmitarë të ngjarjes thanë se makina u qëllua me breshëri armësh, ndërsa ishte në lëvizje. Shoferi është qëlluar nga plumbat dhe pas kësaj makina ka...

Lufta e përbashkët ndaj terrorizmit, nga Janari gjykatës italian në Tiranë...

ga Janari i 2016 në Tiranë do të vendoset Gjykatësi i kontaktit për luftën e përbashkët ndaj terrorizmit midis Italisë dhe Shqipërisë. Kjo u bë...

Varroset Donjeta Pajazitaj, që u gjet e vdekur në Bjeshkët e...

Në Strellc të Ulët të Deçanit, iu dha lamtumira e fundit Donjeta Pajazitajt, trupi i pajetë i së cilës u gjet të enjten e...

VV thotë se s’po i djegin veturat e Shtetit, paralajmërojnë padi...

Flamur Shala, asamblist i LDK-së në Komunën e Prishtinës, ka akuzuar Vetëvendosjen se qëndron prapa djegies së veturave zyrtare në Kosovë. Ngjashëm sot, edhe...

Grabitja e 3.8 milionë eurove, identifikohen pronarët e makinës së grabitësve....

Autorët e grabitjes së 3.8 milion eurove në Qafë Kashar rezulton të kenë modifikuar mjetin me të cilin kryen grabitjen. Pas ekspertizës së kryer në...

Rrahje masive në Skenderaj

Policia raporton se gjashtë të dyshuar meshkuj pas një mosmarrëveshje janë rrahur mes veti. Në rrahje dyshohet se janë përdorur mjete të forta shkopinj druri,...

Aleanca Kuq e Zi “sulm” me bomba tymuese ndaj Ministrisë së...

Aleanca Kuq e Zi ka protestuar mëngjesin e sotëm para dyerve të Ministrisë së Jashtme, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë dhe të ministrit të...

Kolona në kufi, policia rrit personelin

Policia e Kosovës ka njoftuar se janë shtuar kolonat në kufi për shkak të fluksit të mërgimtarëve që arrijnë në Kosovë për festat e...

Thaçi: Djegia e veturës së kryetarit të Gjykatës, e motivuar nga...

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi e ka dënuar djegien e veturës së kryetarit të Gjykatës Themelore të Prishtinës Hamdi Ibrahimit, duke thënë se ky është edhe...

Digjet vetura e kryetarit të Gjykatës Themelore në Prishtinë

Mbrëmë në Podujevë është djegur vetura e zyrtare të kryetarit të Gjykatës Themelore të Prishtinës, Hamdi Ibrahimit. Këtë djegie e ka konfirmuar edhe policia...

Gjimnazistja nga Fieri vret veten pasi prindërit s’e lejojnë të fejohet...

Prindërit i mohojnë dashurinë me bashkëmoshatarin e saj, 17- vjeçarja i jep fund jetës duke konsumuar fostoksinë. Ngjarja e rëndë ndodhi në orët e vona...

Kimete Berisha, Skender Hysenit: S’ke pse merresh me vizat, zbulo vrasjet...

Opinionistja e njohur Kimete Berisha ka reaguar ndaj deklaratës së ministrit të brendshëm, Skender Hyseni, se ai do të dij kur do të liberalizohen...

Serbia me radar ushtarak në Kopaonik që kontrollon Kosovën (Video)

Serbia ka rinovuar radarët e saj ushtarak në Kopaonik, e me këtë ka lëvizur edhe vijën e kufirit që ndan Kosovën me shtetin fqinj....

Flet nëna e Donjeta Pajazitit: Ma krenare jam që e kam...

Trupi i Donjeta Pajazitit është gjetur pas gjashtë javësh në bjeshkët e Strellcit. Nëna e saj, Lumnije Pajaziti nga Strellci, është shprehur se vajza e...

Majlinda Bregu, me këpucë të 1.800 eurove në protestë?

Portali Opinion.al ka pikasur gjatë protestës së opozitës përpara Parlamentit, këpucët e ish-ministres së Integrimit, Majlinda Bregu. Këpucët e saj Zanotti, të zbukuruara me gurë...

Zëvendëministri konfirmon lidhjen me ish-Miss Jugosllavia /FOTO

 Ndarjet dhe lidhjet mes personazheve të njohur janë në qendër të vëmendjes së medieve rozë. Por ajo që ka spikatur së fundmi, është lidhja...

“Te Molla Kuqe”, aty ku shqipetaret ishin te zotet e tokes...

Pak kilometra në veri të Nishit, lumit Nishava dhe kalasë të Nassusit dardan, mes Xhades së Vjetër të Mithat Pahait valisë së dikurshëm të...

Deçani, i tronditur: Ndizen qirinjtë për Donjetën (Foto)

Qytetarë të shumtë, në qendër të Deçanit kanë ndezur qirinj.   Deçanin e ka kapluar dhembja për vrasjen e mistershme të Donjeta Pajazitajt. Të gjithë duan...

I vdekuri në Korçë është qëlluar me plumb në kokë

Policia e Korçës ka zbardhur detaje të tjera mbi vdekjen e shtetasit Jani Kollçinaku, 37 vjeç nga fshati Miras, trupi i të cilit u...

Angli, dënohet me 100 vite burg banda e kokainës, mes tyre...

Anëtarët e një organizate kriminale në Portsmuth të Britanisë së Madhe ajnë dënuar me 100 vite burg në total. Banda prej 8 personash merrej...

Vdekja e Mehmet Shehut, Ramiz Alia: E vranë Jugosllavët, ishte kartë...

Procesverbali me shënimin “tepër sekret” i mbledhjes së sekretarëve të Komitetit Qendror e 12 shtatorit 1983, sjell shumë fakte të reja dhe interpretime të...

​Kur Isa Mustafa mbronte vendimet e pushtetit të dhunshëm serb në...

Sheradin Berisha që mban faqen ‘pashtriku” ka publikuar një shkrim të Isa Mustafës, kur ai ishte në strukturat e dhunshme të regjimit serb në...

Limaj: Opozita e bashkuar deri të rrëzohen marrëveshjet (VIDEO)

Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj ka thënë se nga Prizreni se Opozita do të qëndrojë e bashkuar deri te rrëzimi i dy...

Manifestimi i opozitës në Prizren, (LIVE/VIDEO)

Opozita e bashkuar po zhvillon sot manifestimin e radhës “Për Republikën” në qytetin e Prizrenit. Arbresh.info ju sjell zhvillimet e këtij manifestimi përmes Livestram-it.   https://www.youtube.com/watch?v=CP7rUACaoas

Gjendet në rrugë trupi i pajetë i një 35-vjeçari, viktima me...

Një 35-vjeçar është gjetur i pajetë në aksin rrugor Korçë-Bilisht mëngjesin e sotëm. Sipas policisë, trupi i pajetë nuk është ende identifikuar por dyshohet të...

Aksident masiv në Fushë-Milot, bllokohet qarkullimi

Disa automjete janë përfshirë në një aksident masiv në Fushë-Milot, fatmirësisht pa viktima. Aksidenti ka ndodhur në orët e mëngjesit të së shtunës. Sipas policisë,...

Del raporti i autopsisë, kufoma e gjetur në Strellc është e...

Familjes Pajazitaj nga fshati Strellc i Ulët i Deçanit, i është kumtuar lajmi i hidhur që ka zbuluar autopsia, se trupi i pajetë, që u...

Komunave serbe në veri u ndahen 2.5 milionë euro

Komunat serbe në Kosovë u ndahen 2.5 milionë euro nga Fondi për zhvillim. Siç thuhet në zyrën e BE-ë në Prishtinë, nga ky fond komunës...

Qeveria t’i dorëzojë vrasësit dhe hajnat!

Idriz Morina Qeverisë së Kosovës i është ngushtuar koha për rezistencë ndaj arrestimeve të mëdha, apo si dikur, prokurorë të EULEX-it nxorën llafin se do...

Topalli: Të rikthehet Berisha në krye të PD-së

Ish-kryetarja e Parlamentit në Shqipëri Jozefina Topalli ka shprehur publikisht idenë e saj për rikthimin e ish-Kryetarit Sali Berisha në krye të PD-së. Në një...

OPINIONE