-4 C
Skopje
Wednesday, January 16, 2019

Kosovë-Shqipëri

Ministri Shala i fton kompanitë kroate të investojnë në Kosovë!

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala me ftesë të Ministrit të Ekonomisë dhe Ndërmarrësisë në Qeverinë e Republikës  së Kroacisë, Darko Horvat,  ka...

Shpëtohet 58-vjeçarja, helikopteri i ushtrisë e transporton në spital/VIDEO

Një 58 vjeçare nga fshati Vuç-Kurtaj i Malësisë së Madhe është transportuar me helikopterin e ushtrisë drejt Spitalit të Shkodrës. Përmes një postimi në Facebook,...

Gjyqtari i Fierit dhe psikologia lihen në burg

Gjykata për Krime të Rënda la në burg gjyqtarin Roland Hysi dhe psikologen Elona Mecani, të përfshirë në një aferë korruptive të publikuar disa...

​Shtëpitë shkolla, simbol i rezistencës shqiptare

Kjo shtëpi tani është e juaja deri sa të ktheheni në objektin tuaj shkollor. Unë tani nuk jam pronar i shtëpisë, por jam rojtar...

Dy burime financash për të ftuarit e Gjykatës Speciale në Hagë

Shpenzimet e të ftuarve të Gjykatës Speciale do të mbulohen nga dy burime të ndryshme buxhetore. Të gjithë atyre që do të ftohen në...

Kosova pati vetëm 5 rrëqebuj, tash u vra edhe një: Ferizajasi...

Brenda një viti u vranë dy kafshë të rralla në Kosovë. Vrasjen e tyre rreptësishtë e ndalon ligji. Një rrëqebull u vra në maj...

Në Gjilan nis manifestimi “Flaka e Janarit 2019″

Me homazhe në varrezat e dëshmorëve dhe tek shtatorja e Rexhep Malës e Nuhi Berishës,  Komuna e Gjilanit ka hapur zyrtarisht manifestimin shumëkulturor mbarëkombëtar...

Politikani serbe: Në çdo moment mund të shpërthejë konflikti me Kosovën

Lideri i Lëvizjes së Përtëritjes Serbe (LPS) Vuk Drashkoviq ka deklaruar sot se shumica e njerëzve në Serbi nuk e dinë se të gjitha...

Produktet e importuara vazhdojnë të shiten pa mbishkrime në gjuhën shqipe

Në tregun e Kosovës gjenden mjaft produkte ushqimore, jo ushqimore dhe medikamente të importuara pa mbishkrime në gjuhët shqipe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë...

Torturë e paparë e policisë gjermane me azilkërkuesen shqiptare me aftësi...

Si një fëmijë Fllanxa Murra humbi këmbët, ndërsa si e rritur arratiset në Gjermani – dhe më pas dëbohet. A është Shqipëria e sigurt...

​Haradinaj: Kosova nuk i nënshtrohet presionit të BE-së dhe Serbisë për...

Qëndrimi Bashkimit Evropian karshi kushtëzimit nga ana e Serbisë për të mos marrë pjesë në dialogun Kosovë-Serbi, derisa të shfuqizohet taksa e Qeverisës 100...

Tregu i kokainës në BE, korrierë shqiptarë dhe call-centera droge në...

Transformimi që ka pësuar tregu i kokainës në Europë është kryefjala e raportit më të fundit që ka publikuar Qendra Europiane e Monitorimit të...

Grabitet depoja e armëve në Pashaliman

Një ngjarje e paprecedentë ka ndodhur ditën e sotme në Jug të vendit. Mësohet se është grabitur depoja e armëve në Pashaliman. Nga raportimet...

Haradinaj s’përzihet për Gent Cakajn, thotë se e ka shumë mik...

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj nuk ka dashur ta komentojë mosdekretimin e Gent Cakajt për ministër të Jashtëm të Shqipërisë, nga presidenti i Shqipërisë,...

Abelard Tahiri kundërshton propozimin e Haradinajt për taksën

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, sot në mbledhjen e Qeverisë ka kërkuar që, siç ka thënë, të mos dëmtohen sipërmarrësit në vend , të...

Ministrat nga PDK’ja debatojnë për produktet që kanë hyrë nga Serbia...

Kryeministri Ramush Haradinaj tha sot se mallrat që kanë hyrë në territorin e Republikës së Kosovës para vendosjes së masës prej 100% për produktet...

Një dekret presidencial kundër ndarjes së Kosovës

Qelbi i krizës totale; ekonomike, sociale, politike, parlamentare, në drejtësi madje edhe brenda vetë mazhorancës qeverisëse, prej kohësh ka dalë në shesh. Por së fundmi...

Aktakuzë për gjilanasin që shiti veturën e marrë me qira

F.H nga Gjilani po akuzohet për mashtrim pasi sipas prokurorisë e shiti një veturë që e ka marrë me qira. Sipas aktakuzës, i pandehuri F.H.,...

Mediat zviceriane shkruajnë për Mulin shqiptar që bëri namin në Francë

Kosovari nga Vushtrria i cili jeton në Zvicër, Bujar Muli, është bërë pjesë e ballinës së gazetës zvicerane 20 minuten. Kjo pas raportimeve se kosovari...

Nora Malaj: Ditë e zezë për Shqipërinë, kryeministri është çmendur

Nga Nora Malaj Ditë e zezë për Shqipërinë! Sot përfundimisht KM është cmendur! Kjo jo de jure, po de facto! I ka hyrë frika në...

​Mallrat serbe që kanë hyrë para vendimit për taksën, mbesin të...

Në mbledhjen e Qeverisë, është miratuar propozim -vendimin për t’i propozuar Kuvendit të Kosovës zgjatjen e ndarjeve buxhetore për muajin shkurt të vitit 2019...

Qeveria do të diskutojë për taksën me Serbinë

Në mbledhjen e sotme të qeverisë u parapa të diskutohet edhe për masën doganore ndaj produkteve serbe dhe boshnjake që hyjnë në Kosovë. Megjithatë u...

Këshilltari i Lekajt emërohet drejtor i Aviacionit Civil

Eset Berisha, që deri më tani ushtronte postin e këshilltarit të Ministrit të Infrastrukturës, Pal Lekaj, është emëruar drejtor i Aviacionit Civil, raporton KTV.Berisha...

Haradinaj homazhe te varri i Ibrahim Rugovës, viziton edhe familjen e...

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka bërë sot homazhe te varri i presidentit Ibrahim Rugova. Haradinaj tha se në frymën e trashëgimisë së tij politike,...

Propozimi i Putinit për zgjidhje në Kosovë

Vladimir Putin do t’i propozojë Serbisë një skenar çeçen për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, sipas publicistit serb, Dejan Luçiq. Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin...

Pas refuzimit nga Meta, Cakaj jep dorëheqjen

Paskal Milo: Cakaj ka dorëzuar dorëheqjen e parevokueshme. Presidentit e quan “të rrezikshëm” dhe që nuk jep garanci për postin Lindita Bushgjokaj Presidenti Ilir...

Kosova me Ambasadë në Portugali

Republika e Kosovës ka bërë edhe një shtrirje të re diplomatike në Evropë me hapjen e Ambasadës së Republikës së Kosovës edhe në një...

Haradinaj: Të ndihmohet Kosova përmes investitorëve të rinj

“Qeveria e vendit do të jetë partnere e bizneseve në zhvillimin e tyre. Ky vit është viti i ekonomisë dhe në këtë drejtim na...

Thaçi: Në historinë e re të Kosovës, janari hyri si muaj...

"Rënia e tyre u bë motiv shtesë për brezat që kishin ideal çlirimin e Kosovës" Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në 35-vjetorin e rënies së...

Rama – Metës: Mona të ka vjedhur FB, ose je në...

Vetëm pak minuta ka vonuar përgjigja e kryeministrit Edi Rama për PresidentinIlir Meta, i cili e nisi ditën duke vendosu pikat mbi (i), pasi...

Vetëvendosje-Ramës: Pse je kaq i sigurtë për personazhe të Thaçit

Partia Lëvizja Vetëvendosja në Kosovë duke u bërë pjesë e debatit, që shkaktoi mosdekretimi i Gent Cakajt në krye të ministrisë së Europës...

Dhuna në fakultete, Nishani: Kamikazët politikë në Polici do të japin...

Ish-presidenti i Republikës, Bujar Nishani, po ndjek me vëmendje përplasjen e Policisë me studentët protestues në fakultete dhe i ka bërë një paralajmërim, “kamikazëve...

Skandal pas skandali: Mirë Cakajn, po Bushatin pse nuk e shkarkon...

Shkelja më e madhe kushtetuese e Ilir Metës nuk është se nuk ka lejuar emërimin e Gent Cakajt si ministër i Jashtëm. Një gjë të...

“Ik, ik. Jeni hipokritë, largohu. Dil nga dera e Fakultetit tonë”,...

Studentët e Fakultetit Ekonomik kanë larguar deputetin e PD, Luçiano Boçi nga ambientet e këtij fakulteti, pasi ai shkoi aty.  “Ik, ik. Jeni hipokritë, largohu.   28 vjet  na keni gënjyer.  Dil...

‘Gomar’, ‘kriminel’ e ‘spiun’: Deputeti i VV’së sulmon ashpër Edi Ramën,...

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi, ka sulmuar ashpër kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke e quajtur gomar dhe tradhtar. Pas vendimit të presidentit të...

Braçe-Baton Haxhiut: Mbron okigarkët që na helmojnë me miell serb

Në këto ditë të nxehta politike, ku çështja kryesore është refuzimi i presidentit Meta për të dekretuar Gent Cakajn si ministër i Jashtëm, surprizë...

Meta-Ramës: S’ka fuqi në botë t’i bëjë shantazh Presidentit

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit e ka cilësuar si një vendim të turpshëm dhe...

Për disa përfaqësues serbë të Kosovës bëhet i vështirë kalimi në...

Pas ndalesave e peripecive, me të cilat u ballafaquan kohë pas kohe pjesëtarët serbë të Forcës së Sigurisë së Kosovës gjatë kalimit nga Kosova...

Studentët e Fakultetit Juridik përplasen me Policinë

Studentët e Juridikut të ngujuar prej mëngjesit të djeshëm në Fakultet e kanë nisur aksionin sot herët në mëngjes për zhvendosjen e karrigeve dhe...

Çfarë thoshte Gent Cakaj për bashkimin Kosovë – Shqipëri?

Gent Cakaj në nëntor të vitit të kaluar kishte folur rreth bashkimit eventual të Kosovës dhe Shqipërisë. I pyetur se a duhet bashkuar Kosova me Shqipërinë...

Gjendet një trup i vdekur në Prizren

Në Prizren është gjetur një trup i pajetë. Në lidhje me këtë rast, raportohet se me urdhër të prokurorit, trupi i pajetë është dërguar në...

​Kapen me drogën e llojit ekstazi, dy të arrestuar në Ferizaj

Dy persona janë arrestuar në Ferizaj, pasi që gjatë kontrollit të njërit prej tyre, është gjetur dhe konfiskuar substancë e dyshuar narkotike e llojit...

Gjithë lagjia pa drita, por… shihni dupleksin e Lulzim Bashës

Kjo foto është bërë në rrugën Dervish Hima pas stadiumit Qemal Stafa në Tiranë. Është pallati, në dy katet e fundit të të cilit, banon...

35 vjet nga rënia e dëshmorëve Rexhep Mala e Nuhi Berisha

Ndërmjet 11 e 12 janarit të vitit 1984, Rexhep Mala e Nuhi Berisha ranë heroikisht gjatë përleshjes me forcat policore serbe në Kodrën e...

Isa Mustafa përkujton Enver Malokun

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, përkujton Enver Malokun, në 20 vjetorin e vrasjes së tij. “Enver Maloku, bashkëpunëtor i ish-presidentit Ibrahim Rugova dhe shef i...

​Ulja trefish e taksave për biznesin në Shqipëri, vende të reja...

Mbi 11 mijë biznese në të gjithë vendin, nga 1 janari i këtij viti përfitojnë ulje të tatim fitimit nga 15% në vetëm 5%,...

Ish-luftëtarja e UÇK’së flet për ftesën e Gjykatës Speciale, thotë se...

Ish luftëtarja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Raimonda Rreci, ka folur për herë të parë në një paraqitje mediatike për ftesën që i erdhi...

Kreu i veteranëve nxit ish-bashkëluftëtarët t’i përgjigjen Gjykatës Speciale

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, ka ftuar veteranët e UÇK’së që të bashkëpunojnë me drejtësinë. Ai...

Kosovë, është rritur importi i brendeve ndërkombëtare nga Maqedonia dhe Shqipëria

Vendosja e taksës doganore prej 100 për qind nga Qeveria e Kosovës për importin e produkteve të brendeve ndërkombëtare që prodhohen në Serbi dhe...

Ismaili: Dëshpërues gëzimi për mosavancimin e Cakës

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka folur rreth vendimit të presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta, për të mos e dekretuar kosovarin Gent Cakaj si...

Pacolli: Mbështetja e Gjermanisë për liberalizimin e vizave, inkurajim se jemi...

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka mirëpritur deklaratat e Michael Roth, Sekretar i Shtetit për Evropën në Zyrën e Jashtme...

Dashuria e 21 vjeçarit nga Prishtina për qentë (Video)

Shumica e njerëzve, kanë një lidhje të fortë me kafshët.  Për ta, kafshët konsiderohen shpesh si pjesëtarë të familjes. Kështu, shpeshherë   dashuria për kafshët, bëhet...

Basha: Edi Rama është autori i vjedhjes tek Unaza e Re

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, të enjten, ka folur në lidhje me kompaninë “DH Albania”, e cila fitoi garën për ndërtimin e një...

9 orë në borë, si u shpëtua 24 vjeçari nga Shkodra

Një 24 vjeçar që nga ora 10:00 e ditës së sotme ka mbetur i bllokuar në fshatin Ndërmollas të njësisë Postribë. Mursel Sykaj po kthehej...

Prizreni humb gjyqin me çerdhen e Gylenit

Komuna e Prizrenit ka humbur kontestin gjyqësor me çerdhen “Yllka”, që është pjesë e rrjetit të shkollave të klerikut turk, Fetullah Gylen. Komuna e Prizrenit...

Deçani sonte mbetet pa rrymë

Komuna e Deçanit sonte do të jetë në terr. Krejt kjo për shkak të një prishje nëntokësore. Këtë e ka konfirmuar vet kryetari i komunës,...

Këshilltari i Haradinajt: Thaçi nuk ka kërkuar anulimin e taksës, kemi...

Këshilltari i kryeministrit Ramush Haradinaj, Selim Selimi, ka thënë se presioni kryesor për heqjen e taksës po bëhet nga Bashkimi Evropian dhe partnerët tjerë. “Presioni kryesor...

Studentët e UPZ’së e padisin Këshillin Drejtues

Gjate ditës së sotme, kryetari i Parlamentit Studentor, Milot Krasniqi, ka dorëzuar në Prokurorinë në Prizren, ndaj 4 anëtarëve të Këshillit Drejtues të Universitetit...

Cici: Meta i ka sugjeruar Ramës ta bëjë Cakajn ministër të...

Arben Cici, shef i kabinetit të presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta, ka folur rreth vendimit të Metës për të mos e dekretuar kosovarin Gent...

Ish-luftëtarja e UÇK’së flet për ftesën e Gjykatës Speciale, thotë se...

Ish luftëtarja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Raimonda Rreci, ka folur për herë të parë në një paraqitje mediatike për ftesën që i erdhi...

Limaj thotë se s’ka ndarje apo shkëmbim territoresh me Serbinë

Sipas bashkëkryesuesit të Ekipit Negociator për dialogun me Serbinë, Fatmir Limaj, ndarja e Kosovës apo shkëmbimi i territoreve nuk është opsion në tryezën e...

Gjermania përkrah Kosovën për liberalizimin e vizave

Michael Roth, ministër i Shtetit për Evropën në Zyrën e Jashtme Federale të Gjermanisë në qeverinë e kancelares Angela Merkel, ka thënë se Kosova,...

Pacolli paralajmëron vizitat e homologëve gjermanë dhe francezë në Kosovë

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka qëndruar për vizitë zyrtare në Gjermani. Ai nga atje ka paralajmëruar edhe vizita të rëndësishme të zyrtarëve...

Në Gjakovë trashësia e borës arrin në 1 metër, MI-ja i...

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit, pas kërkesës zyrtare nga ana e komunës së Gjakovës, i ka dalë në ndihmë kësaj komune në pastrimin e...

Tahiri: Qeveria me PSD-në i ka 63 vota në Kuvend (Video)

Koordinatori nacional për reforma në Qeverinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka thënë se Qeveria ka një marrëveshje me PSD-në dhe së bashku në Kuvendin...

Mbeti i bllokuar nga dëbora për më shumë se 9 orë,...

Një i ri ka mbetur i bllokuar nga dëbora për më shumë se 9 orë. Bëhet fjala për një bari 24-vjeçar, i cili që...

Shehaj: Edi Rama, i vetmi fajtor për mega-skandalin e DH Albania

Deputeti i PD Agron Shehaj, përmes një statusi në profilin e tij në “Facebook” shkruan se Zëri i Amerikës po fakton lidhjet e shtetit...

Nis “ngujimi” i studentëve, kyçen te Ekonomiku e Juridiku: Të shtyhet...

Që prej orëve të para të mëngjesit të së enjtes, studentët e Fakultetit Juridik dhe Ekonomik në Universitetin e Tiranës janë “ngujuar” në auditorë...

Moti i keq “mbërthen” Shqipërinë! Ja si parashikohet moti nesër

Kthjellime dhe vranësira do të dominojnë në të gjithë territorin, më të dendura vranësirat paraqiten në zonat Qendrore dhe Veriore duke gjeneruar reshje shiu...

Bushati: Refuzimi i Metës për Cakajn është sa dinjitoz po aq...

Për analistin e gazetarin Andi Bushati, argumentimi që i ka bërë Presidenti Meta rrëzimit të kandidaturës së Gent Cakës si ministër i Jashtëm, ka...

Haziri: Gabim që nuk u dekretua Gent Cakaj, është dashur t’i...

Zyrtari i lartë i Lidhjes Demokratike të Kosovës njëherit kryetar i Komunës së Gjilanit, ka folur rreth vendimit të presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta,...

Përfundimisht, AAK nuk e aprovon dorëheqjen e Kuçit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka vendosur që të mos e aprovojë kërkesën për dorëheqje të deputetit Blerim Kuçi, ndërkohë që nuk ka dashur...

Epidemia e fruthit nën kontroll

Në Kosovë situata epidemiologjike me fruth është në kontroll të plotë dhe në mbikëqyrje permanente nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. Instituti Kombëtar në mbështetje...

​Greva e avokatëve shkaktoi dështimin e mbi 150 seancave gjyqësore në...

Bojkoti i avokatëve të Kosovës vetëm gjatë ditës së djeshme në gjashtë Gjykatat e Kosovës, ka shkaktuar dështimin e 172 seanca gjyqësore. Të gjitha...

Rama i përgjigjet Metës: E nëpërkëmbe një djalë si Cakaj që...

Pas kundërpërgjigjes së presidentit Ilir Metës, kryeministri Edi Rama ka vazhduar “luftën” në rrjetet sociale, duke i dalë edhe një herë në mbrojtje kandidatit...

Prishtinë: Studentët protestojnë, kërkojnë liberalizimin e vizave

Studentët e Universitetit të Prishtinës përmes një proteste u kanë përsëritur kërkesën shteteve anëtare të Bashkimit Evropian që t’i liberalizojnë vizat për qytetarët e...

Molliqaj e quan Kurtin të njëjt me Thaçin: Rroftë baba, poshtë...

Deputeti i Partisë Socialdemokrate të Kosovës, Dardan Molliqaj i është përgjigjur Albin Kurtit për kërkesën që kishte dje për Hashim Thaçin. Madje, Molliqaj i ka...

​Berlini mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, gjatë një takimi sot në Berlin me shefin e diplomacisë gjermane Heiko Mass, kërkoi më shumë prani të Gjermanisë...

Hoxhaj takon kryetarin e Preshevës, flasin për dialogun Kosovë-Serbi dhe të...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar në Prishtinë, kryetarin e Preshevës, Shqiprim Arifi me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet e fundit rreth...

Pacolli në Berlin: Taksa ndaj Serbisë nuk ishte ndëshkuese, por për...

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli në takimin që pati me homologun e tij gjerman, Heiko Maas, ka thënë se kanë diskutuar për...

Rama: U kërkoj ndjesë e mirëkuptim studentëve e prindërve

Reagimi i Ramës U kërkoj ndjesë e mirëkuptim studentëve e prindërve,që përmes mijëra mesazhesh ankohen për pengimin e dhunshëm të mësimit. Përbuzje për politikën që...

Ky është realiteti, e gjitha qeveria në Angli ka 68 këshilltarë...

Ish-ambasadori i Kosovës në Londër, Muhamet Hamiti ka reaguar pas lajmit se kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka 35 këshilltarë, ndërkaq, zëvendësministrat nga 11...

Doktori flet për gjendjen shëndetësore të Sylejman Selimit

Ish-Komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimi po vazhdon të jetë i shtrirë në Klinikën e Otorinolaringologjisë (ORL) në QKUK. Selimi është duke...

Shkarkohet nga detyra kryegjyqtari i Shkodrës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkon nga detyra kryetarin e Gjykatës së Shkodrës, Arben Zefi. Kryetari i Gjykatës së Shkodrës, Arben Zefi u përball...

HARADINAJ KA NJË KËRKESË PËR OPOZITËN

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka kërkuar që të gjithë pa dallime pozitë e opozitë të bëhen bashkë për pastrimin e vendit. Haradinaj në konferencën përmbyllëse...

Deputeti Fisnik Ismajli sot para gjyqit

Akuzohet për posedim të bombolave të gazit në ambientet e Kuvendit Deputeti Fisnik Ismajli i cili akuzohet për posedim të bombolave të gazit në...

Studentët në Shqipëri bllokojnë hyrjen e juridikut me karrige

Bojkoti i studentëve në Shqipëri vijon edhe gjatë ditës së sotme. Studentët e Fakultetit të Drejtësisë janë mbyllur brenda mjediseve të universitetit të tyre, duke...

8 janari pika e kthesës -Çfarë po ndodh me euron në...

Java e dytë e janarit ka nisur me një rikuperim të monedhës euro kundrejt lekut. Në ditët e para të vitit, monedha europiane nuk...

Vasili tregon sesi Rama ka ndaluar “Forcën e Ligjit” për shkak...

Operacioni “Forca e Ligjit” që kanosi dhe një pjesë të kupolës së socialistëve është ndaluar nga vetë Kryeministri Rama. Ky është të paktën qëndrimi që...

Bllokohet dialogu Prishtinë – Beograd, BE sërish kërkesë publike për heqjen...

Dialogu ndërmjet presidentëve Hashim Thaçi e Aleksander Vuçiq nuk parashihet të vazhdojë në një të ardhme të afërt. Një vendim se kur mund...

Dështimi i Kosovës është edhe dështim i Shqipërisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ishte pothuaj i bindur se heqja e vizave do ndodhte brenda vitit 2018. Në javët e fundit...

E ftuara nga Specialja: Deklaratat e mia nuk do t’ju pëlqejnë,...

Ish-luftëtarja e UÇK-së, Raimonda Rreci mbrëmë bëri të ditur se është ftuar nga Gjykata Speciale për t’u intervistuar. Rreci ka ka sqaruar se në çfarë...

Moti i keq mbyll shkollat në të gjithë Shqipërinë

Thuajse në të gjithë Shqipërinë nuk zhvillohet mësim në shkolla. Sipas të dhënave zyrtare në shumicën e vendit, mësimi është ndërprerë, ndërsa në pjesën tjetër...

Indeksi i demokracisë i “The Economist”, Shqipëria në vend të 76-të,...

Shqipëria u rendit në vendin e 76-të në botë në Indeksin e Demokracisë të publikuar nga “The Economist”. Në raport me një vit më...

Gashi: Gjeneral Selimi nuk ka marrë asnjë ftesë nga Gjykata Speciale,...

Ndonëse u raportua që Sylejman Selimi, ish-komandanti i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, do të intervistohej nga Zyra e Prokurorit të Dhomave të...

Vrau kunatin në 2004, 38-vjeçari kapet në Itali

Një 38-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje dhe pengmarrje, është vënë në pranga. Burime zyrtare nga Policia e Shtetit bënë me dije...

Zubin Potok: Serbit i vidhet vetura dhe gjedhet

Një person i komunitetit serb nga fshati Jabuka të Zubin Potokut ka raportuar në polici se nga stalla e tij persona të panjohur i...

Kosova me shkallë më të lartë të papunësisë se Maqedonia

Papunësia në Kosovë vazhdon të jetë shumë e lartë. Në krahasim me vendet e rajonit Kosova ka përqindjen më të madhe të të papunëve. Kosova...

Serbia ndalon në Mërdarë këshilltarin e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies...

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka konfirmuar se në Merdarë policia serbe ka ndaluar Nebojsa Jakovljevic i cili është këshilltar në Ministrinë e Punës...

Taksa ndaj Serbisë ‘përplasë’ Thaҫin me Haradinajn

Në nëntorin e vitit të kaluar, Qeveria e Kosovës vendosi taksën prej 100% për produktet serbe. E ky vendim ka përplasur presidentin e Kosovës Hashim...

BE-ja thotë se s’ka dialog në të ardhmen e afërt: Taksa...

Dialogu ndërmjet presidentëve Hashim Thaçi e Aleksander Vuçiq nuk parashihet të vazhdojë në një të ardhme të afërt. Një vendim se kur mund...

Pacolli sot në Berlin, takon homologun gjerman Maas

Me ftesë të ministrit të Punëve të Jashtme të Qeverisë së Gjermanisë, Heiko Maas, ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, sot do të udhëtojë në...

Rreth 200 operacione në ditë po anulohen për shkak të grevës...

Rreth 200 operacione në ditë, aq sa kryhen brenda Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, janë duke u anuluar për shkak të grevës së mjekëve...

Paraburgim për të dyshuarin nga Shqipëria që u kap me 30...

Të pandehuri me iniciale I.A., shtetas i Shqipërisë, Gjykata e Prizrenit i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh. Kështu, Gjykata ka...

Shqiprim Arifi: S’mund të ketë marrëveshje mes Serbisë e Kosovës pa...

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka folur për negociatat Kosovë-Serbi për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare për paqe mes dy vendeve. Arifi ka thënë se...

Studentët kosovarë protestojnë sot për vizat

Studentët e Universitetit të Prishtinës, sot do të protestojnë në shenjë pakënaqësie ndaj Bashkimit Europian që nuk i mundësoi qytetarëve të Kosovës lëvizjen e...

Prishtinasi ofron ordinancat e tij në Prishtinë e Viti për strehimin...

Kosova është përfshirë nga moti i ftohtë, e një qytetar nga Prishtina ka menduar për strehimin e fëmijëve të pastrehë. Blend Sahiti nga Prishtina ka...

Kadaj-Bujupi pret që ligji të rregullojë numrin e të punësuarve në...

Deputetja e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi, ka thënë se Ligji për Qeverinë do të rregullojë problemet me numrin e madh të të punësuarve në qeveri. Pasi...

Arrestohet gjyqtari i përfshirë në skandalet seksuale dhe psikologia seksere

Policia e Shtetit njoftoi sot masën arrest me burg ndaj gjyqtarit në Gjykatën e Shkallës së Parë Fier, Roland Hysi, dhe të psikologes Elona...

Jo Haradinaj, zbulohet kush “vendosi” taksën ndaj Serbisë

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe njëherësh nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj, tha se taksa nuk ka qenë kundër dialogut. “Serbia ka bërë...

Dokumentet që demantojnë LDK-në: Kjo parti pati komision dhe kërkonte hulumtimin...

Bekim Haxhiu, deputet i Partisë Demokratike të Kosovës, tha mbrëmë se Gjykata Speciale po shërbehet me dosje të përpiluara nga LDK-ja Sipas tij, LDK ka...

“Ta di edhe ngjyrën e të brendshmeve”, publikohen të tjera detaje...

Një ditë më parë, “Stop” transmetoi skandalin e gjyqtarit të gjykatës së Fierit, Roland Hysi dhe psikologes Elona Meçani. Në emisionin e sotëm u shfaqën...

I tha Thaçit të shkojë në Hagë, Haliti i reagon Kurtit

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, i është kundërpërgjigjur liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurtit, që sot i kërkoi presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit...

Suspendohen shefi i Njësisë për Reagim të Shpejtë dhe një polic...

Dy zyrtarë të Policisë së Kosovës janë suspenduar sot për shkak të “tejkalimit të autorizimeve”. Burime të kallxo.com kanë konfirmuar suspendimin e shefit të Njësisë...

Bora e madhe, bllokohen rrugët në Prishtinë

Reshjet e dendura të borës të cilat kanë rënë gjatë ditës së sotme kanë bërë që disa nga rrugët e kryeqytetit të bëhen vështirë...

Faton Klinaku i thotë deputetes së LDK-së se Gjykata Speciale nuk...

Sekretari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Faton Klinaku ka thënë se Gjykata Speciale nuk do të zbardhë vrasjet e pasluftës, e...

Haziri: LDK nuk duhet të marrë pjesë në ‘garën e pështymës’

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri në një shkrim të gjatë në Facebook ka folur përsëri për çështjen e kufijve. Ai ka thënë se kufiri mes...

Gashi: Nëse Thaçi është në shënjestër të Gjykatës Speciale, do të...

Avokati Tomë Gashi ka thënën se nëse Hashim Thaçi është në shënjestër të Gjykatës Speciale, ai do të ftohet në Hagë dhe nuk mund...

Qeveria e Kosovës nuk ndryshon qëndrim për taksën ndaj Serbisë

Komisioneri për Zgjerim dhe Politika të Jashtme Fqinjësore, Johannes Hahn sot tha se është duke pritur përgjigje nga Kosova lidhur me taksën për produktet...

Arifi: Debati për ndryshimin e kufijve me efekt negativ te shqiptarët...

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka thënë se debati për ndryshimin e kufijve të Kosovës ka pasur efekt negativ te shqiptarët e Luginës së...

Haliti flet për marrëveshjen Kosovë-Serbi, ja ҫfarë thotë

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti ka folur edhe njëherë për marrëveshjen mes Kosovës dhe Sebisë. Ai tha se për marrëveshjen historike mes Kosovës...

Thesari i Shtetit fut në listën e zezë oligarkun rus, që...

Syri.net sistematikisht ka botuar investigime, për një tendencë në rritje të futjes së parave ruse në ekonominë shqiptare. Përveç sektorit të karburanteve, atij energjetik...

Hoxhaj: Ideja për taksën ishte e imja

Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh z⌂vendëskryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, tha se taksa nuk ka qenë kundër dialogut. “Serbia ka bërë përpjekje dhe...

Shala: Ia vlen të mendohet shkëmbimi i territorit për marrëveshje me...

Blerim Shala, këshilltar i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur sërish për idenë e shefit të tij për “korrigjim kufijsh” mes Kosovës dhe...

Kurti: Hashim, shko ti në Hagë!

Lideri I Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka sulmuar ashpër presidentin Hashim Thaçi, duke e bërë fajtor për krijimin e Gjykatës Speciale në Hagë ku...

Largimet e qytetarëve drejt Evropës shqetësojnë kamenicasit, kompanitë mbeten pa punëtorë

Me viza të rregullta pune në Kroaci është nisur një autobus me qytetarë nga Kamenica Valixhet për t'u larguar i kishin bërë gati. E, brenda një lokali,...

Serwer: Marrëveshja Kosovë-Serbi do të përfundojë me njohje të ndërsjellë

Analisti amerikan dhe njohësi i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, vlerësoi se Shtëpia e Bardhë është duke dhënë vetëm një stimulim në dialogun Kosovë-Serbi. “Nuk...

Kapen 36 kg kokainë në Athinë. Financuesi, shqiptar. Ndodhet i arrestuar...

Kapen 36 kg kokainë në Athinë. Financuesi, shqiptar. Ndodhet i arrestuar në… Sipas policisë helene, në pranga ranë 6 shtetas grekë dhe në kërkim u...

Kryetari i Preshevës: Debati për ndryshimin e kufijve me efekt negativ...

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka thënë se debati për ndryshimin e kufijve të Kosovës ka pasur efekt negativ te shqiptarët e Luginës së...

Naftëtarët qëllimisht nuk i ulën çmimet, a ka shtet ligjor që...

Sonte RTK ka sjellë dyshimet se naftëtarët në Kosovë kanë pasur marrëveshje ndërmjet vete për t`i mbajtur çmimet të larta të naftës. Lidhur me këtë...

Siguria ushqimore, AKU: Të dënohen penalisht të gjithë ata që falsifikojnë...

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka shprehur këkrkesën për ndryshime në Kodin Penal lidhur me çështjet e sigurisë ushqimore. Duke iu referuar shkeljeve të kryera gjatë...

AKEP-i urdhëron bllokimin e adresave të basteve në Shqipëri

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka urdhëruar kompanitë e shërbimit të internetit të bllokojnë menjëherë adresat e kompanive që ofrojnë vendosjen e...

Pasaportat më të fuqishme, ja ku renditet ajo e Shqipërisë

Vendi me pasaportën më të fuqishme në botë për vitin 2019 është sërish Japonia, sipas vlerësimit të Indeksit “Henley”. Kjo është hera e dytë radhazi,...

Ish-shefi i hetimeve për Rusinë në SHBA planifikon të japë dorëheqje

Zyrtari i lartë i Departamentit amerikan të Drejtësisë, Rod Rosenstein, që ka mbikqyrur hetimet për ndërhyrjen e supozuar ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit...

Ngjarje e rëndë në Itali, shqiptari përplaset për vdekje teksa kthehej...

Një 85-vjeçar shqiptar ka humbur tragjikisht jetën në Pistoia të Italisë, pasi u përplas nga një automjet. Ngjarja e rëndë, sipas mediave fqinje ndodhi gjatë...

Meta dekreton ministren e re të Financave

Mbrëmjen e sotme Presidenti Meta dekretoi emërimin e znj. Anila Denaj, Ministre e Financave dhe Ekonomisë. D E K R E T PËR EMËRIM MINISTRI Në mbështetje...

​Luta tash shkon më larg: Kufiri me Serbinë në Ristovc, ndërkaq...

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri në një shkrim të gjatë në Facebook ka folur përsëri për çështjen e kufijve. Ai këtë herë e ka...

Piu helm, vdes 56-vjeçari nga Suhareka

Një 56-vjeçar nga një fshat i Suharekës ka vdekur, mjekët thonë se ai ishte helmuar Në spital ishte sjellë në gjendje shumë të rëndë. E kur...

Babai biznesmen në Zvicër, djemtë biznesmenë në Vushtri (Video)

Për dallim prej biznesmenëve të diasporës me prejardhje nga Maqedonia, që përballen me probleme për investim në vendlindje, shumë biznesmenë me prejardhje nga Kosova...

(VIDEO) EDI RAMA nuk ka 8, por 5 porosi për shqiptarët

ryeministri i Shqipërisë Edi Rama këtyre ditëve ka dalë me pesë kërkesa ndaj qytetarëve të Shqipërisë, duke mos kopjuar kështu tetë kërkesat e studentëve...

Presidenti Trump i dërgon mesazh urimi kryeministrit Haradinaj

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka pranuar mesazh urimi për festat e fundvitit nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA),...

Bahtiri dhe Lluka vizitojnë minatorët grevistë, nuk premtojnë zgjidhje

Kryetari i komunës, Agim Bahtiri, ka pritur në një takim pune ministrin e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, me të cilin ka biseduar...

Shqipëria vesh “petkun e bardhë”, pamjet janë mahnitëse (Foto)

Moti i keq me reshje të dendura bore dhe temperatura të acarta ka përfshirë thuajse të gjithë Shqipërinë dhe përveç problematikave të evidentuara, kryesisht...

Mosdekretimi i Gent Cakajt në postin e ministrit të Jashtëm, Meta:...

Hezitimi për të konfirmuar propozimet e kryeministrit Edi Rama për ministra në kabinetin e tij, Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta e ka justifikuar me...

Gjyqtari merr 500 euro ryshfet dhe favore seksuale për t’ia mundësuar...

Një histori tronditëse publikohet në emisionin “Stop”. Gazetarët e programit kanë marrë rrëfimin e një nëne, e cila u përball me kërkesën e gjyqtarit...

Kryetari Jashari: Policia, institucioni më kredibil

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, dhe nënkryetari Nuredin Lushtaku, kanë marrë pjesë në takimin e përvitshëm të organizuar nga Stacioni Policor në...

Mustafa: Kosova u përfaqësua në Bruksel nga një delegacion pa relevancë

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, vlerëson se të martën Kosova u përfaqësua në Bruksel nga një delegacion pa relevancë. Siç ka shkruar...

Meta nga Kavaja: Fushata e dhurimit të gjakut në çdo qytet...

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka marrë pjesë sot në seancën e parë të dhurimit të gjakut për vitin 2019 në qytetin e Kavajës.Përmes...

Diplomati norvegjez: Kosova dhe Serbia duhet të gjejnë zgjidhje

Ish i dërguari i Sekretarit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Kai Eide po kërkon nga Prishtina dhe Beogradi që sa më shpejt të...

Djali sulmon nënën në Malishevë

Një femër është sulmuar fizikisht nga djali i saj. Ngjarja ka ndodhur të martën rreth orës 10:35, në Malishevë. Sipas raportit të policisë, viktima ka pësuar...

OPINIONE