10 C
Skopje
Thursday, November 15, 2018

Kosovë-Shqipëri

Kusari -Lila thotë se me dështimin e rezolutës, Thaçi i ka...

Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari Lila ka deklaruar se sot Kuvendi i Kosovës ka dështuar të dakordojë një rezolutë të përbashkët përmes të cilës...

Vuçiq thotë se ka informacione për vrasje në Pejë më 1998

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se ka informacione dhe njohuri për vrasjen e gjashtë serbëve në Pejë në vitin 1998, për të...

Profesori hebraik: Hashim e Ramush, shikoni çfarë i keni bërë Kosovës

Rendi i gjatë i të rinjve nga Prizreni që prisnin para një ndërtese për t’u informuar rreth 2000 vendeve të punës që po ofronte...

Haradinaj: FSK-ja nuk do ta zëvendësojë KFOR-in e as NATO-n

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se edhe pas tranzicionit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, Kosova do të ketë nevojë për KFOR-in dhe...

Mbledhja e qeverive Kosovë-Shqipëri, do të diskutohet për bashkëpunimin ndërkufitar

Në kuadër të programit të bashkëpunimit ndërkufitar Shqipëri- Kosovë, financuar nga Bashkimi Evropian, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati...

Shqiptari me Mercedes niset drejt Greqisë, por kur i kontrollojnë baterinë...

Një 46-vjeçar nga Patosi i Fierit është arrestuar në pikën kufitare të Kakavijës pasi ka tentuar të transportojë drogë drejt Greqisë. Selim Lazaj ishte nisur...

Ish-ministri i jashtëm grek: Jam kundër faqezinjve që sulmojnë policinë!

Ish-ministri i Jashtëm grek, Theodoros Pangalos ka reaguar lidhur me vrasjen e ekstremistit grek, Kostandin Kacifa, pasi sulmoi me armë policinë shqiptare në Bularat...

Parlamenti i Kosovës pa konsensus rreth bisedimeve me Serbinë

Deputetët e Parlamentit të Kosovës kanë në një seancë të jashtëzakonshme disktuar lidhur me angazhimet e presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të...

Kancelari i Austrisë të hënën në Kosovë

Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz javën tjetër do të qëndrojë për një vizitë në Kosovë. Të martën ai do të takohet me Presidentin Hashim...

STOP alkoolit nën 18 vjeç, Rama: Adoleshentët, jo në klube nate

Qeveria e ka përqendruar vëmendjen tek minorenët , për të cilët kryeministri Edi Rama tha nga Kukësi pas mbledhjes së kabinetit se përvecc miratimit...

Kreu i INTERPOL-it serb: Pranimi i Kosovës do të ishte vendim...

Kreu i INTERPOL-it serb, Milan Dimitrijeviç ka reaguar ndaj mundësisë që Kosova të anëtarësohet në asamblenë e INTERPOL-it më 20 nëntor. Kreu i INTERPOL-it serb,...

Këto janë temat e mbledhjes së qeverive Shqipëri-Kosovë

Ditmir Bushati deklaroi nga qyteti i Kukësit se së shpejti do të zhvillohet takimi i radhës mes dy qeverive. Në kuadër të programit të bashkëpunimit...

Fëmijët nën 18 vjeç nuk do të lejohen të hyjnë në...

Pas iniciativës për ndalimin e pijeve energjike dhe atyre me sheqer të shtuar për personat nën 18 vjeç, kryeministri Edi Rama ka njoftuar për...

Hoxhë Elvis Naçi: Mos i maskoni fëmijët, Halloween është festë e...

Elvis Naçi Hoxha i nderuar në nje deklarim që mori dhjetëra mijëra pëlqime, deklaronte: “Sot mund te shikosh normalisht femije me simbole shejtaneske per shkak te...

A do ta zgjidhë Merkel problemin e Kosovës para përfundimit të...

Angela Merkel ka paralajmëruar se do të japë dorëheqje nga posti i kancelares së Gjermanisë në fund të mandatit të saj aktual, më 2021. Duke...

Thaçi-Vuçiqit: Beogradi le të krrokat sa të dojë, Kosova u nderua...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka demantuar homologun e tij serb Aleksandar Vuçiq se gjatë inaugurimit të aeroportit të ri në Stamboll organizatorët kanë...

“Përplasen” Dardan Molliqaj e Glauk Konjufca

Në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, ka pasur “përplasje” në mes të Glauk Konjufcës e Dardan Molliqajt. Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes...

Ushtria e Kosovës do të blejnë më shumë armë se ushtria...

Në fillim të tetorit, SHBA papritmas të ndryshojnë qëndrimin e tyre dhe Ambasada e SHBA në Prishtinë, qeverisë së Kosovës i dhanë “dritën jeshile”...

Francesco Bider Italiani i UÇK-së që ra dëshmor për Kosovën

Heronjtë shuhen në heshtje. Francesco Bider, hebre me origjinë dhe shtetas italian, njihet shumë pak nga populli shqiptar. Po çfarë e lidhi atë me...

SHSHA në Çikago: Tani e ka radhën Medevegja, përkrahje për Muharrem...

“Medvegja është toka etnike shqiptare dhe me rastin e zgjedhjeve nacionale që do të mbahen më 4 nëntor 2018, Shoqata Shqiptaro -Amerikane në Çikago...

Autopsia e Kacifës, asnjë mjeko-ligjor grek

Mëngjesin e së mërkurës, në mjekësinë ligjore është ngritur një grup ekspertësh, të cilët do të kryejnë ekspertizën në trupin e Kostandinos Kacifës, për...

“Bluzat e bardha” mund të braktisin masivisht Shqipërinë

Si rrjedhojë e migrimit masiv dhe faktorëve të tjerë, Shqipëria ka normën më të ulët të mjekëve për mbulimin e kujdesit shëndetësor për popullsinë,...

Bajraktari: Vetëm 50% e buxhetit të Ulqinit u realizua gjatë 2017

Kryetari i Këshillit Komunal të URA-së dhe këshilltari i kësaj parti Omer Bajraktari tha se rebalanci i buxhetit për vitin 2017 në komunën e...

Shkuan në llixha, gruaja vdes, burri në gjendje të rëndë

Një grua është dërguar e vdekur në spitalin e Elbasanit, ndërsa bashkëshorti i saj ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore pas një vizite në...

Zeka: Arrestimet e para të Speciales në janar, ja lista me...

Milaim Zeka, deputet nga Nisma Socialdemokrate gjatë një interviste dhënë mbrëmë ka thënë se arrestimet e para të Gjykatës Speciale do të ndodhin në...

Në pikë të ditës plagoset me armë zjarri një person në...

Gjatë ditës së djeshme në Prishtinë është plagosur një person nga një i panjohur. Në rrugën “27 nëntori” në Prishtinë, gjatë ditës së djeshme rreth...

Ngjarja në Bularat, Sabit Brokaj: Policia u përball me një terrorist,...

Ish-ministri i Mbrojtjes Sabit Brokaj ka deklaruar dje se policia zbatoi ligjin në ekzekutimin e ekstremistit grek në Bularat të Gjirokastrës. Në një intervistë...

Kryeministri izraelit Netanjahu shtyn vizitën në Tiranë

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu ka shtyrë vizitën e planifikuar në Tiranë. Shkak për shtyrjen e vizitës, raportohet të jetë vdekja e ministrit izraelit David...

E rëndë në Himarë, një person gjendet i varur

Po punohet për zbardhjen dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Himarë, ku raportohet se një...

Serbia kundër raportit të CIA-së, ankohet në “zhdukjen” e mbi 180...

Serbia ankohet në raportin e CIA-së në lidhje me numrin e serbëve të dëbuar pas luftës në Kosovë. Agjencia Qendrore e Inteligjencës amerikane (CIA) në...

Zeka: Ja kush ma montuan rastin e vizave

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Milaim Zeka, ka folur rreth akuzave ndaj tij se është përfshirë në një rast...

Banorët e Kukësit protestë kundër Ramës, Ngjela: I treguan vendin

Pasi kryeministri Edi Rama u prit dje me protesta nga banorët e Kukësit, vjen një reagim nga avokati Spartak Ngjela. Ky i fundit përmes një...

Në vendin e vrasjes së ekstremistit grek në Bularat, “pelegrinë” në lapidarin...

https://youtu.be/9iih3YJlhqk Gati një orë larg Bularatit në malet e këtij fshati. Pikërisht këtu u vra gjatë shkëmbimit me armë zjarri Kontandinos Kacifa 35 vjeç. Të...

Molliqaj: Deri në fund të vitit do të shtrihemi në tërë...

Deputeti i Partisë Socialdemokrate(PSD), Dardan Molliqaj, ka theksuar se deri në fund të vitit partia e tij do t’i ketë degët e saj në...

Vrasja ekstremistit grek, reagon ambasadori i BE-së

Ambasadori i BE, Luigi Soreca tha se çështja mes Shqipërisë dhe Greqisë është dypaleshë dhe sipas tij është e rëndësishme që dy vendet të...

Vrasja e ekstremistit grek / E motra: Duam të dëgjojmë bisedat...

Motra e Konstantinos Kacifas, ka folur rreth përplasjes me armë në Bularat ku humbi jetën vëllai i saj. Ajo ka thënë se familja kërkon...

Prokurori i Gjykatës Speciale në Kosovë nis takimet me zyrtarët

Prokurori i Specializuar, Jack Smith, gjendet në Kosovë dhe takimet e tij me zyrtarë të drejtësisë tashmë kanë filluar. Këtë e ka konfirmuar Zyra...

Marrëveshja e Detit me Greqinë, eksperti: Ja sa territor humb Shqipëria...

Mospërputhja: Shqipëria e ka detin territorial 12 milje detare, ndërsa Greqia e ka 6 milje detare. Negociatat janë jo normale se zhvillohen kur është në...

Ministria e Jashtme kërkon nga Serbia ta zbardhë rastin e sulmit...

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka reaguar ndaj sulmit të mbrëmshëm një autobusi me udhëtarë kosovarë në Krushevc të Serbisë dhe i...

Ngjarja në Bularat, Berisha: Po përdoret politikisht; Rama: Reagim pisllëk!

Ngjarja e Bularatit, ku mbeti i vdekur gjatë shkëmbimit të zjarrit me forcat RENEA, minoritari Kostandinos Kaçifa, i cili më parë kishte sulmuar policinë...

Halil Kastrati: Për momentin jemi duke ndërtuar 70 shtëpi (Video)

Z. Halil Kastrati ka folur për donatorët dhe shoqatën e tij, ‘Jetimët e Ballkanit’. Në një intervistë për emisionin ‘SevenBizz’, Halil Kastrati ka zbuluar shumë...

Prindërit e Kostandin Kaçifës marrin vendimin e fortë për trupin e...

Kanë kaluar disa ditë nga momenti i ekzekutimit të ushtarit grek nga forcat RENEA në Bularat të Gjirokastrës, ndërsa prindërit e tij kanë marrë...

Në vendin ku u vra Kaçifas ngrihet një lapidar prej guri

Familjarët dhe banorët e zonës së fshatit Bularat në Gjirokastër i kanë ngritur një lapidary me gurë dhe lule Kostandinos Kaçifës, 35 vjeçarit grek...

‘Vlon’ stadiumi në Tiranë: Një grek më pak, një bastard më...

Në ndeshjen që u zhvillua dje në stadiumin “Selman Stërmasi” midis Partizanit dhe Skëndërbeut, është pikasur një banderolë e tifozëve të “demave të kuq”,...

Hungaria përkrah liberalizimin e vizave për Kosovën

Ministrja për Integrim Evropian, Dhurata Hoxha, u prit në takim në Budapest nga ministri i Punëve të Brendshme të Hungarisë, Sandor Pinter dhe me...

Halil Kastrati: Për 28 nëntor, 28 familje do të bëhen me...

Halil Kastrati thotë se Për 28 nëntor, 28 familje do të bëhen me shtëpi të reja.  

Reagim i fortë nga ministri i brendshëm grek: Ja çfarë kërkojmë...

Vrasja në Bularat të Gjirokastrës të shtetasit Konstantinos Katsifas vijon të sjellë një sërë reagimesh në vendin tonë dhe në shtetin fqinj, duke nxitur...

Gjendet foshnja e porsalindur në kontejnerin e mbeturinave në Lushnje

Një foshnje e porsalindur është gjetur në kazanin e mbeturinave në Lushnje. Foshnja u gjet nga banorë të zonës, e futur në një qese dhe...

Vuçiq thotë se pa Serbinë nuk ka zgjidhje për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, siç transmetojnë mediat serbe, ka thënë sot në Stamboll se pa pjesëmarrjen e Serbisë nuk mund të zgjidhet çështja...

S’gjendet telefoni i Kaçifas, çështja në dorë të Krimeve të Rënda

Kur kanë kaluar dy ditë nga vrasja e minoritarit grek në Bularat të Gjirokastrës, telefoni i Konstandinos Kaçifas, i cili mbeti i vrarë gjatë...

“Ishte diçka e organizuar në Bularat”, ish-shefi i i SHIK-ut:Klosi: “Prapaskena”...

Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi bëri me dije synimet e Kostandin Kaçifas dhe të tjerëve në fshatin Bularat. “Është diçka e organizuar dhe unë mendoj...

Sulmohet në Serbi autobusi me pasagjerë nga Kosova (Foto)

Mbrëmë autobusi me pasagjerë nga Kosova është sulmuar përsëri me gurë në Krushevcë të Serbisë nga persona ende të panjohur. Kjo nuk është herë e...

Vrasja e ekstremistit në Gjirokastër/ Flet kunati i Kaçifas, ka një...

Ende është e vështirë për nënën e Kostantinos Kaçifas, 35-vjeçarit nga Bularati, i cili mbeti i vrarë dje në Bularat të Gjirokastrës pas shkëmbimit...

Pamjet kur ekstremisti grek në Bularat qëlloi mbi policinë e Gjirokastrës...

Janë siguruar pamjet ekskluzive të momentit kur ekstremisti grek Konstantinos Kaçifa hapi zjarr mbi efektivët e policisë së Gjirokastrës mesditën e djeshme. Pamjet janë siguruar...

Presidenti Meta në Turqi për përurimin e aeroportit të ri të...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta mbërriti sot në Stamboll, me ftesë të veçantë nga presidenti i Republikës së Turqisë, Rexhep Taip Erdogan për të...

“Policia dhunoi të ëmën e Kaçifas”, ish-kreu i OMONIA-s i hedh...

Ditën e djeshme, RENEA pas një shkëmbimi zjarri me teroristin grek, Konstantinos Kacifas, ka bërë të mundur eliminimin fizik të tij. Por vrasja e...

Flet ish-drejtuesi i RENEA-s: Ju tregoj pse vrasja në Bularat ishte...

Vrasja e 35-vjeçarit grek Kostantinos Katsifas në Bularat të Gjirokastrës, i cili hapi zjarr ndaj policisë shqiptare ka shkaktuar një valë reagimesh si nga...

Keshilltari i ish kryeministrit grek: Ta bombarodojmë Shqipërinë me avionë (Video)

Çmendet Ish - keshilltari I kryeministrit Antoni Samaras, Kraniodiotis : "Forca ajrore helene te bombardojne Shqipërinë " Kranidiotis "Forca Ajrore greke te bombardojne Shqipërinë" .....

“RENEA veproi sipas ligjit”. Ish-komandanti i forcës elitë: S’marrin urdhër për...

Ish drejtuesit e repartit elite, RENEA thonë se ne ngjarjen e Bularatit reparti ka vepruar sipas ligjit. Sadetin Fishta shpjegon për Top Channel se...

“Bularati” te Krimet e Rënda: Vrasje e mbetur në tentativë kundër...

Hetimet për ngjarjen e rëndë në Bularat, kur minoritaret po festonin ditën e “Jo-së”, do bëhen nga Krimet e Rënda në bashkëpunim me prokurorët...

Babai i kombit shqiptar është Skënderbeu, ndërsa themelvënës i Shqipërisë Etnike...

Po të mos ishte Skënderbeu, babai i kombit shqiptar, sot, nuk do të kishte shqiptarë e as Shqipëri në Ballkan, kështu flet jo vetëm...

Shtyhet varrimi i ekstremistit; Në Bularat shkojnë dhjetëra grekë

Në Bularat  kanë mbërritur mbi 100 persona nga Greqia në pritje të varrimit të 35 vjeçarit, që u vra një ditë më parë. Banorët thonë...

Ekzekutimi i ekstremistit grek, Artan Hoxha: Kjo është një vrasje e...

Vrasja e ekstremistit grek Kostandinos Kaçifas nga forcat e RENEA-s ditën e djeshme ka trazuar ujërat politike me Greqisë dhe Shqipërisë. Këtë çështje...

Mbytet fëmiu katërvjeçar në pus

Një fëmijë 4-vjeçar është mbytur paraditen e së hënës në pusin që shërbente për furnizimin me ujë të familjes. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Ruzhdie...

Vrasja e Konstantinos Katsifas reagon, Bashkimi Demokratik i Minoritetit Grek

DEKLARATË PËR SHTYP Pikëllim për ekzekutimin e Konstantinos Katsifas. Minoritetit Etnik grek i shqetësuar për ngjarjen e rendë qe u shoqërua me kulmin të propagandës...

Dropullitët indinjohen për vrasjen e Kaçifas: Bëri një budallallik, po nuk...

Ngjarja ka gjetur të papërgatitur dhe të surprizuar banorët e fshatit minoritar, që njihen për urtësinë e tyre. Vrasja e djalit të fshatit është...

Vrasja e minoritarit, reagon ashpër OMONIA: Ekzekutim i ftohtë

Lumë reagimesh ka shkaktuar vrasja e djeshme e minoritarit grek pas një përplasje me policinë në Bularat të Gjirokastrës. Përmes një deklarate për shtyp...

Dalin pamjet nga vendi ku RENEA ekzekutoi ekstremistin grek Kostandinos Kacifas...

Ekstremisti greke, Kostandinos Kacifas, humbi jetën dje pas një shkëmbimi zjarri me forcat RENEA. 35-vjeçari grek, qëlloi fillimisht me armë makinën e policisë ndërsa më...

Vrasja e Kaçifas, zëdhënësi i qeverisë greke: Shqipëria të ulë tonet

Kryetari i shoqatës së Homogjeneve për Greqinë, Haralambos Karathanos ka folur në “Skain” grek për vrasjen e minoritarit grek Kostandin Kaçifa pas dyluftimit...

Mediat greke sulmojnë Edi Ramën: E paraqet grekun e vrarë si...

Disa orë pasi një njeri grek etnik u vra në jug të Shqipërisë gjatë një shkëmbim zjarri me policinë shqiptare, kryeministri shqiptar Edi Rama...

Familja Kacafia hap dyert e mortit, ekstremisti grek baba i një...

Shtëpia e të riu grek qa u vra dje nga forcat RENEA ka hapur dyert e mortit. Ndërkohë që shtëpinë e ka pllakosur zia,...

Pas vrasjes së ekstremistit grek në Gjirokastër, shqiptarët rrehin grekët në...

Pas vrasjes së ekstremistit grek në Gjirokastër, shqiptarët rrahin grekët edhe në mes të Athinës Një grindje mes shqiptarëve dhe grekëve ka...

E vrau RENEA, flet nëna e Kacifas: Pa djalin, se dua...

“Përse duhet të vritej fëmija im?! Djali ishte i gëzuar qe dje kishte festë. Shqiptarët nuk e donin minoritetin”. Kështu pohon mes lotësh nëna...

Gazetari shqiptar mesazh grekëve: Më mirë të qajnë nënat tuaja, se...

Gazetari Artan Hoxha përmes një statusi të bërë në Facebook, ka reaguar lidhur me vrasjen e ekstremistit grek, Kontandinos Kacifas. Ai shkruan: PUSHKA TOP DJEMTE e...

RENEA nuk ia falë, vret ekstremistin grek, terrorizoi Gjirokastrën (Video+Foto)

Renea ekzekuton me armë gjatë shkëmbimit të zjarrit ekstremistin grek Konstantinos Kacifa. Ai hapi zjarr ndaj efektivëve të policisë dhe terrorizoi qytetin e Gjirokastrës...

Më shumë se 10 shtete të BE-së kundër liberalizimit

Kosova po merr goditje të fortë nga një numër i madh i shteteve të Bashkimit Evropian në fazën e fundit të procesit të liberalizimit...

Vdekje tragjike në Itali, humb jetën 22 vjeçari shqiptar (Foto)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur këtë të dielë në Reggio Emilia në Itali, ku i vdekur nga mbetur një 22 vjeçar shqiptar. Viktima ka...

Drenicasi që siguron jetesën me thëllëza

Thëllëzat dikujt në Drenas po ia sigurojnë mbijetesën. Këtë shpezë po e kultivon Shaban Seferaj. Kishte nisur me 50 thëllëza e tash ka mbi...

Protesta para Ambasadës shqiptare në Greqi, pas vrasjes së grekut

Siç edhe pritej, trazirat kanë nisur në Greqi. Një protestë është organizuar para Ambasadës Shqiptare në Greqi për vrasjen e Kostandinos Kacifës. Ky i fundit...

Vjen reagimi i Rusisë për krijimin e ushtrisë së Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë ka lëshuar një paralajmërim të ashpër ndaj përpjekjes së Kosovës që të krijojë ushtrinë. Ministria e Jashtme ruse...

Robert Cooper: Nuk mund të ketë ndryshim kufijsh

Në kohën kur temë kryesore është “korrigjimi i kufirit” Kosovë-Serbi, ish-ndërmjetësuesi i dialogut teknik në mes Kosovës dhe Serbisë, Robert Cooper, thotë që vëmendje...

Ramush Haradinaj: Kundër korrigjimit, nuk dua eksperimente me territorin e Kosovës

Kryeministri Ramush Haradinaj e konsideron ekspertiment me territorin, çështjen e korrigjimit të kufijve mes Kosovës e Serbisë. ”E kam thënë qartë që nuk jam ndarës...

“Skënderbeu, At i Kombit Shqiptar”

Këshilli Organizator i Simpoziumit Shkencor Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, i përberë nga përfaqësitë e shoqatave atdhetare si shoqata “Malësia e Madhe” dhe Federata Pan Shqiptare Vatra,...

Ushtria shqiptare në Afganistan nuk shërben vetëm me armë

Ministrja e Mbrojtjes në Qeverinë e Shqipërisë, Olta Xhaçka ka publikuar disa fotografi, duke shkruar se dy infermierë nga Forcat e Armatosura të Shqipërisë...

S’ka të ndalur dhuna në familje, tri raste të raportuara vetëm...

Rastet e dhunës në familje në Kosovë nuk kanë të ndalur. Vetëm në 24 orët e fundit, janë raportuar tri raste në vend. Kështu ka...

Tomë Gashi: Gjeneral Sylejman Selimi nuk mund të blihet!

Avokati, Tomë Gashi, konsideron se gjykata nuk po i zbaton Aktgjykimet e veta të cilat janë në favor të lirimit të general Sylejman Selimit....

Basha: Fatmir Xhafaj u largua nga frika e përballjes me hetimin

Në një bashkëbisedim me banorët e Manzës, në Durrës, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka folur mbi largimin e ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir...

VIDEO/ Kastrati: Takimi emocionues me Riza Llukën, moment vendimtar për hapjen...

Humanisti Halil Kastrati ka rezervuar fjalët më të ëmbla për veprimtarin e çështjes kombëtare dhe humanistin Riza Lluka. Ai thotë se Riza Llukën nuk do...

Mitrovicasit shënojnë “Ditën e Plisit” në kullën e heroit Isa Boletini...

Me këngë e valle mitrovicasit sot organizuan manifestimin gjithëkombëtar “Dita e Plisit”, i cili u mbajt në kullën e heroit kombëtar Isa Boletini, në...

Haradinaj: Po kërkojmë liberalizim e po hedhim mbeturina

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se qytetarët që hedhin mbeturina dhe nuk kujdesen për ambientin, do të ndëshkohen. Këto deklarata i bëri...

Naim Tërnava rizgjedhet kryetar i Bashkësisë Islame të Kosovës

Në krye të Bashkësisë Islame të Kosovës, sërish do të jetë Naim Tërnava. Kështu kanë vendosur delegatët e Kuvendit të Bashkësisë Islame përmes...

Gazeta më e madhe kroate me reportazh – Njihuni me ushtrinë...

Gazeta më e madhe kroate, ”Veçernji list”, ka bërë një reportazh në lidhje me ushtrinë e Kosovës. E shihni, gjithçka çfarë bëjmë është sipas standardeve...

Shqetësuese: Rritet numri i përdoruesve të drogës në Kosovë

Narkotikët dhe përdoruesit e drogës po vazhdojnë të paraqesin sfidë për institucionet e Sigurisë në Kosovë. Detyrë edhe më e rëndë po konsiderohet ndalimi...

PSD sulmon VV-në: Për Albin Kurtin, Veseli e Rakiqi janë problem...

PSD ka reaguar ndaj akuzave të Vetëvendosjes për shkak të shkarkimit nga posti i kryesuesit të Kuvendit komunal të Kamenicës të anëtarit të VV’së. Në...

Përplasja e Vetëvendosjes me PSD-në vazhdon të thellohet

Përplasja e Vetëvendosjes me PSD-në vazhdon e thellohet. Pas deklaratës së kësaj të parës, përmes deputetit Sami Kurteshi, partia e Shpend Ahmetit ka reaguar,...

Ja sa mijë persona marrin pensionin e veteranit të UÇK-së

Hetime e gjykime vazhdojnë edhe pas 20 vjet të përfundimit të luftës, ndërkohë nuk dihet saktë numri i atyre që morën pjesë si luftëtarë. Teksa...

Djali i sëmurë i hidhet në përqafim Halilit, reagimi i tij...

Halil Kastrati është hoxha nga Prizreni i cili njihet për humanizmin e tij Ai vazhdon të ndihmojë shumë familje në nevojë, shkruan ORAinfo. Sot ai ka...

Rrëfimi i dhimbshëm i kosovarit që u dëbua nga Zvicra pas...

Një rrëfim interesant në një emision televiziv në Tiranë e sjell një shtetas kosovar, i cili ka jetuar mbi 20 vjet në Zvicër, por...

Nëna Fatime me 4 fëmijë jetimë bëhet me shtëpi të re,...

Gezimi i 4 jetimeve E gezofshi banesen e re Fatmire Plakolli me 4 femijet e saj jetim u be me banese te re https://www.facebook.com/909408612455629/posts/2012601635469649/

Ministri shqiptar i drejtohet deputetit serb në Mal të Zi: Flamuri...

Ministri shqiptar Mehmet Zenka në qeverinë e Malit të Zi, ka replikuar me një deputet serb në Kuvendin e këtij vendi. E gjitha filloi lidhur...

Basha: Largimi i Xhafës, hap i rëndësishëm në betejën ndaj krimit

Kryetari i Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha reagoi sot pas dorëheqjes së ministrit të Brendshëm të Shqipërisë, Fatmir Xhafaj. “Largimi i Fatmir Xhafës, të...

Kryeparlamentarja serbe: Qëndrimi i Gjermanisë shumë i rëndësishëm, por nuk do...

Kryetarja e Parlamentit të Serbisë, Maja Gojkoviq, ka deklaruar se është shumë i rëndësishëm qëndrimi gjerman për çështjen e Kosovës, por sipas saj Bashkimi...

Pasi drogohet vret shokun

Prokuroria Themelore në Gjilan ka ngritur aktakuzë ndaj Liridon Uruqit për vrasje të rëndë, tentim vrasje dhe mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim i...

Fotografi e rrallë e Isa Boletinit: “Udheheqësi i ustashëve shqiptarë”

Një fotografi, siç thuhet, e Isa Boletinit (!), e botuar në revistën sllovene "Dom in Svet", verë 1911. Fotografia shoqërohet me diçiturën: "Prijësi i...

Më 1 nëntor edhe një seancë kundër ndryshimit të kufijve

Lidhja Demokratike e Kosovës nuk mendon të tërhiqet nga kërkesa e saj që Kuvendi i Kosovës të votojë kundër idesë për një marrëveshje eventuale...

Nga janari mbi 150 mijë të moshuar i marrin pensionet me...

Pensionistëve në Kosovë do t’u rriten pensionet. Duke filluar nga janari i 2019’ës, ata do të mund t’i marrin pensionet me rritje. Në Ministrinë e...

Aksident në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë, një i lënduar rëndë

Një aksident trafiku ka ndodhur sot pasdite në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë ku janë të përshirë një kamion dhe një veturë. Mësohet se nga ky aksident ka...

Theret me thikë një 37-vjeçar në Prishtinë

Policia e Kosovës për rajonin e Prishtinës ka njoftuar se sot rreth orës 15:00 ka ndodhur një incident në rrugën “Ahmet Krasniqi” në lagjen...

Shqiptari nga Gjermania që ndihmon fëmijët nga Iraku e Siria, deri...

Ka 7 vjet që rrugëtimi i tij nuk është ndalur. Indi, Irak, Siri, Libi, Vietnam, Somali, Filipine, Brazil, Venezuelë, Bolivi, Kamboxhia, Spanjë, e shumë...

Haradinaj: Pajtim me Serbinë, por jo ndryshim kufijsh

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përsëritur edhe njëherë qëndrimin se nuk pranon ndonjë marrëveshje me Serbinë që çon drejt ndryshimit të kufijve. Në një...

Shqiptari mbyll nënën dhe dy motrat dhe e kallë shtëpinë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qytetin e Fierit në Shqipëri, e cila për pak sa nuk ka shkaktuar një tragjedi familjare. Bëhet fjalë...

Kryetari i një komune fotografohet në pozicion të pakëndshëm

Kryetari i Gjilani si dhe nënkryetari i LDK-së u janë ekspozuar përsëri të pasmet duke mbjellur disa bimë, nuk hera e parë që...

Thaçi pritet që kufijtë t’i diskutojë edhe në Paris

Presidenti Hashim Thaçi pritet që ftesën për në Francë ta shfrytëzojë atje për të shfaqur idenë e tij për korrigjim të kufijve. Opozita është alarmuar...

Kujdes nga frangat false në Kosovë, policia arreston katër persona

Policia e Kosovës ka njoftuar se katër personave në Prishtinë, dje, u janë gjetur në xhepa 2 euro false. Sipas policisë, të njëjtit kanë poseduar...

Për tre muaj deputetët shpenzuan mbi 112 mijë euro për udhëtime...

Gjatë tre mujorit të dytë të këtij viti 70 deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë shpenzuar 112 mijë e 236 euro e 13 cent...

Rexhep Selimi reagon për moslirimin e Sylejman Selimit nga burgu

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka reaguar pas moslirimit të ish-komandantit të përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimit nga Burgu i Dubravës. Në një postim...

Zgjerohet RENEA, gjermanët do të drejtojnë një njësi të re

Reparti RENEA do të zgjerohet. Ky është vendimi i marrë nga Ministria e Brendshme pas një marrveshje të lidhur me policinë gjermane. Burime për ‘News24’...

Kosova nuk do zhgënjim të sërishëm nga BE-ja për liberalizimin e...

Zyrtarët e institucioneve të larta të Kosovës, javëve të fundit kanë ndryshuar diskursin, i cili ka të bëjë me procesin e liberalizimit të vizave...

Majko i vendosur, nuk merr pjesë në votim për Teatrin

Godina e Teatrit Kombëtar do të shembet. Ky është vendimi që mori sot parlamenti me 74 vota për rrëzimin e dekretit të Presidentit, Ilir...

Parku natyror i Zagorisë tërheq turistët e huaj

Fshatrat e Zagorisë Sheper, Nivan, Nderan, Topovë, Hoshtevë, Lliar, Zhej, Doshnicë, Vithuq, janë kthyer në destinacione të vizitueshme nga dashamirësit e natyrës dhe të...

Kuvendi i Shqipërisë miratoi me 75 vota pro projektligjin për mbylljen...

Me 75 vota pro, Kuvendi i Shqipërisë votoi sot nen për nen dhe në tërësi ligjin për mbylljen e lojërave të fatit më datën...

Yagcilar: Kosova më afër BE-së me ligjet për reformat në administratë

Ministri i Administratës Publike, pas kalimit të tri projektligjeve për reformën në administratën publike, ka thënë se tri ligjet adresojnë jo vetëm sfidat tona...

Gruaja denoncon ish-burrin për marrjen e fëmijëve në Vushtrri

Një femër pas ndarjes me ish-burrin, në prezencën e punëtorit të qendrës për punë sociale ishin dakorduar që ai t’i merrte vajzat për pushim...

Grabitet banesa e tregtares në Korçë

Banesa e një tregtareje në Korçë ka rënë pre e një grabitje. Ngjarja ka ndodhur rreth mesditës në katin e parë të një pallati në...

Çeku thotë se listat e veteranëve u frynë në terren

Ish-komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Agim Çeku pajtohet se listat e veteranëve janë të fryra. Ai në Rubikon të KTV-së ka thënë se...

Mbi 4 milionë euro ndahen gabimisht për skemat sociale

Mbi katër milionë euro janë ndarë gabimisht nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale në tri vjetët e fundit, si rezultat i mos-evidentimit të...

Dy ish-deputetë në qeli! 8 nga “Avdulajt” në liri

Dy ish-deputetët socialistë, Arben Çuko dhe Arben Ndoka u lanë në burg nga Gjykata për Krime të Rënda e cila në një seancë maratonë...

Nis hetimi pasuror për “trurin” e laboratorit të drogës në Has

Nis hetimi pasuror Admir Hoxhën, personin e konsideruar si truri i laboratorit të përpunimit të heroinës dhe kokainës të zbuluar pak ditë më parë...

Sfida ’10 milionë turistë’, Rama: Do t’i japim fund ‘golemizimit’ të...

Në një event të organizuar për shpalosjen e objektivit 10 milionë turistë në vitin 2020 Kryeministri Edi Rama u shpreh se do t’i jepet...

Rama tregon se si do të bëhet transformimi i FSK’së në...

Gjenerallejtënant Rrahman Rama ka shpjeguar rrugën përmes së cilës do të bëhet transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Në “Express Intervistën” në...

Jevtiq: Haradinaj më kërkoi ta lusja Gjuriqin të mos hynte në...

Ministri për Kthim dhe Komunitete, njëherit edhe zëvendëskryeministër, Dalibor Jevtiq, ka treguar se çka kishte diskutuar me kryeministrin Ramush Haradinaj, ditën kur u arrestua...

Paditen “plehrat e Fierit”

Ambientalistët thonë se e kanë paditur Bashkinë e Fierit duke kërkuar që fusha e mbetjeve në Sheq të mbyllet sa më shpejt për shkak...

Halil Kastrati ndihmon vëllezërit e krishterë

Shoqata “Jetimat e Ballkanit” e Halil Kastratit ka bërë me shtëpi e banesa qindra familje në Kosovë. Llogaritet së më shumë se 200 shtëpi...

10-vjeçari vret me thikë vëllanë 13 vjeç në Fier

Një ngjarje tragjike është shënuar mesditën e së mërkurës në qytetin e Fierit, ku në ambientet e spitalit të këtij qyteti ka ndërruar jetë...

Vuçiq për shqiptarët: Të gjithë shqiptarët janë nervozë

Presidenti serb Aleksander Vuçiq tha se ruajtja e paqes, stabilitetit dhe sigurisë për qytetarët serb në Kosovë do të jetë më e vështirë, “sepse...

Miqësia e ngushtë Rama-Erdogan i sjell Shqipërisë një investim me vlerë...

Shqipëria dhe Turqia kanë ngritur një “Urë të re” mes tyre pas nënshkrimit të marrëveshjes për gazsjellësin TAP, jo vetëm ekonomike por edhe gjeopolitike. Ekonomia...

Halil Kastrati bën me shtëpi dy familje katolike shqiptare: Nuk dallojmë...

Shoqata “Jetimat e Ballkanit” e Halil Kastratit në tri vitet e fundit ka ndërtuar mbi 200 shtëpi për familjet e varfra. Këtë herë kjo shoqatë...

Spartak Ngjela: Po dështon ideja e Vuqiç-it, Thaçit dhe Ramës për...

Avokati dhe publicisti Spartak Ngjela, i cili është edhe njohës i thellë i çështjeve politike e kombëtare, në një intervistë për gazetën “Bota sot”,...

Albin Kurti me apel që të mbrohet Medvegja

Kryetari i Vetevendosjes Albin Kurti i shoqeruar nga deputeti Liburn Aliu ka pritur ne Prishtinë sipermarresin Muharrem Salihun, veprimtar i shquar...

Haradinaj nga Shkodra: Ushtria e Kosovës, me mbështetjen e aleatëve

Nga qyteti i Shkodrës, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se transformimi i FSK në Ushtri po ndodh edhe me mbështetjen e aleatëve...

Deputeti gjerman: Ndryshimi i kufijve i rrezikshëm

Deputeti i Parlamentit të Gjermanisë nga radhët e partisë së kancelares Merkel, Peter Beyer, në takimin që ka pasur sot me presidentin e Kosovës,...

Veseli: Me buxhetin e vitit të ardhshëm rriten pensionet

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, së bashku me Ministrin e Financave, Bedri Hamza, kanë pritur sot në takim drejtuesit e Sindikatës së...

Vasili: Shumë shpejt nisin protestat që do largojnë Ramën

Petrit Vasili deklaron se LSI nuk e vë në diskutim pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale të vitit 2019, por ka vetëm me një kusht: Jo Edi...

Sekretari amerikan i Shtetit ndalet edhe në Prishtinë

Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer pritet të takojë këtë të martë në Prishtinë udhëheqësit më të lartë të Kosovës. Vizita e tij në...

BE: Ushtria të bëhet vetëm në përputhje me Kushtetutën

Zyrtarë të Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë kanë thënë se transformimi i FSK-së duhet të bëhet vetëm në përputhje me Kushtetutën e Kosovës...

Ushtria e Kosovës do t’i ketë 8000 ushtarë

Me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri do të rritet edhe numri i pjesëtarëve të kësaj force. Komandanti i Forcës...

Berisha: U arrestuan fshatarët, jo bosët e drogës

Ish-kryeministri Sali Berisha, teksa foli për operacionin e policisë në Has ku u zbulua një laborator heroine, tha se policia arrestoi vetëm fshatarët dhe...

Vjen reagimi i Amerikës pas sulmit ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar në pasditen e së hënës për një sulm ndaj disa pelegrinëve serbë, në Istog, të dielën. Dy autobusë,...

Veseli i sigurt që Gjermania ka thënë “po” për vizat

Kryeparlamentari Kadri Veseli shprehet i sigurt se Gjermania i thotë po liberalizimit të vizave për Kosovën, përkundër që gjatë votimit në Parlamentin Evropian, eurodeputetët...

Agim Bahtiri kërcënohet me vdekje

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, është kërcënuar me vdekje përmes një e-maili që ka arritur sot në adresë të tij. Nuk dihet përmbajtja e saktë...

OPINIONE