8 C
Skopje
Friday, November 16, 2018

Kosovë-Shqipëri

Albin Kurti me apel që të mbrohet Medvegja

Kryetari i Vetevendosjes Albin Kurti i shoqeruar nga deputeti Liburn Aliu ka pritur ne Prishtinë sipermarresin Muharrem Salihun, veprimtar i shquar...

Haradinaj nga Shkodra: Ushtria e Kosovës, me mbështetjen e aleatëve

Nga qyteti i Shkodrës, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se transformimi i FSK në Ushtri po ndodh edhe me mbështetjen e aleatëve...

Deputeti gjerman: Ndryshimi i kufijve i rrezikshëm

Deputeti i Parlamentit të Gjermanisë nga radhët e partisë së kancelares Merkel, Peter Beyer, në takimin që ka pasur sot me presidentin e Kosovës,...

Veseli: Me buxhetin e vitit të ardhshëm rriten pensionet

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, së bashku me Ministrin e Financave, Bedri Hamza, kanë pritur sot në takim drejtuesit e Sindikatës së...

Vasili: Shumë shpejt nisin protestat që do largojnë Ramën

Petrit Vasili deklaron se LSI nuk e vë në diskutim pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale të vitit 2019, por ka vetëm me një kusht: Jo Edi...

Sekretari amerikan i Shtetit ndalet edhe në Prishtinë

Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer pritet të takojë këtë të martë në Prishtinë udhëheqësit më të lartë të Kosovës. Vizita e tij në...

BE: Ushtria të bëhet vetëm në përputhje me Kushtetutën

Zyrtarë të Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë kanë thënë se transformimi i FSK-së duhet të bëhet vetëm në përputhje me Kushtetutën e Kosovës...

Ushtria e Kosovës do t’i ketë 8000 ushtarë

Me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri do të rritet edhe numri i pjesëtarëve të kësaj force. Komandanti i Forcës...

Berisha: U arrestuan fshatarët, jo bosët e drogës

Ish-kryeministri Sali Berisha, teksa foli për operacionin e policisë në Has ku u zbulua një laborator heroine, tha se policia arrestoi vetëm fshatarët dhe...

Vjen reagimi i Amerikës pas sulmit ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar në pasditen e së hënës për një sulm ndaj disa pelegrinëve serbë, në Istog, të dielën. Dy autobusë,...

Veseli i sigurt që Gjermania ka thënë “po” për vizat

Kryeparlamentari Kadri Veseli shprehet i sigurt se Gjermania i thotë po liberalizimit të vizave për Kosovën, përkundër që gjatë votimit në Parlamentin Evropian, eurodeputetët...

Agim Bahtiri kërcënohet me vdekje

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, është kërcënuar me vdekje përmes një e-maili që ka arritur sot në adresë të tij. Nuk dihet përmbajtja e saktë...

ANALISTI QË THA SE ‘KOSOVARËT KANË GJAK SERBI’, U PAGUA NGA...

Analisti i njohur, Mustafa Nano, i njohur për deklaratat e tij kontraverse, e fundit ajo se ‘kosovarët kanë gjak serbi’, është në listën e...

Dënohet sulmi ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Krerët shtetërorë të Kosovës dhe përfaqësues të institucioneve ndërkombëtare kanë dënuar sulmin ndaj pelegrinëve serbë në fshatin Studenicë të Istogut, të cilët më 21...

Aksion masiv kundër drogës dhe krimit të organizuar në Shqipëri

Policia e Shqipërisë ka ndërmarrë një aksion masiv në mbrëmjen e së dielës dhe deri në orët e para të së hënës, duke arrestuar...

Vuçiç: Kosova, më e vështira e problemeve tona. Do të them...

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka shënuar sot 10 vjetorin e themelimit të partisë së tij (SNS). Vuçiç e ka përmendur sërish çështjen e Kosovës...

Kurti: Thaçi nuk është President i Kosovës, por ambasador i vetëshpallur

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur lidhur me zhvillimet e fundit në vend dhe posaçërisht me premtimet e bëra nga presidenti Hashim...

Serbia kurrë nuk do të jetë nën presion për ta njohur...

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha sot se UNMIK-u nuk do të tërhiqet nga Kosova, dhe se ai beson që Kosova nuk...

Kastrati: FSK-së i duhen edhe shtatë vjet për tu bërë ushtri

Ish-komandanti i Forcave të Sigurisë së Kosovës, Kadri Kastrati, thotë se kalimi në Kuvend i tri projektligjeve është lajmi më i mirë për Kosovën...

Listë e veçantë për votuesit mbi 100 vjeç në Shqipëri

1 500 të moshuarit që kanë moshën mbi 100 vjeç, do të kenë një listë të veçantë në procesin zgjedhorë të vitit të ardhshëm. Kjo...

Kërkohet shfuqizimi i vendimit për mbylljen e tri shkollave në Drenas

Kuvendi Komunal i Drenasit nesër mban seancën e jashtëzakonshme me pikën e vetme të rendit të ditës ku opozitarët kërkojnë shfuqizimin e vendimit të...

Nga një muaj paraburgim për tre të dyshuar për marrje ryshfeti

Gjykata Themelore në Prishtinë ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, për caktimin e masës me nga një muaj paraburgim kundër tre të...

Në 24 orët e fundit në Kosovë ndodhen 25 aksidente komunikacioni

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë ndodhur 25 aksidente. 10 prej tyre ishin me të lënduar dhe 15...

Jeremiq: Kosova do të anëtarësohet në OKB, mund të bashkohet me...

Kryetari i Partisë Popullore serbe, Vuk Jeremiq, pretendon se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, po përshpejton negociatat për demarkacionin e kufirit me Kosovën, në...

Prishtina me mungesë të parkingjeve

Njëri nga problemet më të mëdha të kryeqytetit është komunikacioni i ngarkuar dhe mungesa e parkingjeve. Mungesa e tyre jo vetëm që po shkakton...

Ish-Kryeministri Berisha akuza Taulant Ballës: Është marrë me prostitucion

Ish-Kryeministri Sali Berisha akuzon kryetarin e grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla se ka qenë i përfshirë në trafik prostitucioni. Në një postim në...

Rrjeti i bizneseve shqiptare në Austri i gatshëm të përkrahë prodhuesit...

Rrjeti i bizneseve shqiptare në Austri bën të ditur se nga institucionet e Kosovës kanë vetëm përkrahje morale, ndërkohë kërkon nga prodhuesit të rrisin...

E braktisi babai se ishte vajzë, i kërkon gjyshes ta shoqërojë...

Kur humb dikë shumë të dashur të ndryshon e gjithë jeta. Nuk është vetëm dhimbja e personit që humbet, por dhe dhimbja që të ka...

Prokuroria tregon çka po ndodhë me lëndën e “veteranëve të rrejshëm”

Prokuroria është duke punuar në plotësimin e aktakuzave për lëndën e njohur si rasti i “veteranëve të rrejshëm”, e cila i është kthyer Prokurorisë...

Ironia e Vasilit me Check up-in: Mbase kemi kryeministrin me barrë

Petrit Vasili, kreu i grupit parlamentar të LSI, ironizon kryeministrin Edi Rama në lidhje me analizat e check up-it falas Sipas tij në vitin e...

Veseli: Shkëmbimi i territoreve nuk është opsion

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, në një intervistë për agjencinë shtetërore të lajmeve gjermane, DPA tha se shpreson që pas tërheqjes së...

Tërmet në Shqipëri

Lëkundje tërmeti janë regjistruar në Shqipëri të cilat janë ndjerë edhe në Tiranë dhe qytete të tjera të vendit. Lëkundja ka pasur një magnitudë...

Plazh edhe në vjeshtë

Plazhi ka përfunduar vetëm zyrtarisht, pasi ditët me temperatura të larta kanë bërë që të jenë të shumtë ata që i rikthehen detit edhe...

Policia e Kosovës për 24 orë shqipton 835 tiketa trafiku

835 tiketa të trafikut janë shqiptuar gjatë 24 orëve të kaluara nga Policia e Kosovës. Sipas raportit 24-orësh të Policisë së Kosovës, kanë ndodhur 25...

Bekim Jashari flet për raportet e tij me Lushtakët: Sa herë...

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së dhe njëherit djali i ish-kryetarit të komunës së Skenderajit, Mërgim Lushtaku ditë më parë ishte...

Rrjeti i bizneseve shqiptare në Austri i gatshëm të përkrahë prodhuesit...

Rrjeti i bizneseve shqiptare në Austri bën të ditur se nga institucionet e Kosovës kanë vetëm përkrahje morale, ndërkohë kërkon nga prodhuesit të rrisin...

Theret me thikë në Prizren shtetasi i Shqipërisë

Raportohet se të dyshuar të panjohur kanë sulmuar fizikisht duke e therur me thikë viktimën mashkull shqiptar shtetas i Shqipërisë. Sipas raportit 24-orësh të Policisë...

Djali sulmon nënën në Prishtinë

Një grua është sulmuar fizikisht nga djali i saj. Sipas raportit 24-orësh të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të shtunën rreth orës 09:30, në...

165 vite burg grupit anglo-shqiptar të kokainës në Birmingham

Një gjykatë britanike ka dënuar me 165 vite burg grupin anglo-shqiptar të kokainës në Birmingham, përgjegjës për tregtimin e miliona sterlinave në vlerë të...

I riu bën për spital bashkëfshatarin, 54 vjeçari në luftë me...

Policia e Elbasanit vuri në pranga një 19 vjeçar, pasi ka dhunuar me sende të forta një 54 vjeçar në fshatin Katundi i Ri. Andrea...

“Plani mafioz Rama-Veliaj për të kafshuar Parkun e Liqenit për interesat...

Partia Demokratike përmes kreut të departamentit të Mjedisit, Jamarbër Malltezi denoncojnë sipas tyre planin e Edi Ramës dhe Erion Veliajt për të ndërtuar qiellgërvishtës...

Përfundon rehabilitimi dhe hapet qarkullimi në segmentin Vorë-Kthesa e Rinasit

Vazhdon puna në segmentin Kthesa e Rinasit-Fushë Krujë Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia Rrugore informojnë median dhe opinionin publik për ecurinë e ndërhyrjes rehabilituese në...

Përndiqte ish-të dashurat aktore dhe gazetare, kush është 35 vjeçari i...

Është arrestuar mëngjesin e kësaj të diele në Tiranë, 35-vjeçari Armeli Kapinova. Kapinova akuzohet se ka përndjekur dy ish-të dashurat e tij, një aktore dhe...

Daçiq: Austria nuk do të votojë pro liberalizimit të vizave

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka dhënë një intervistë për televizionin e parë serb, ku ka folur për për dialogun,...

Majko: Kosova të ketë kujdes në dialogun me Serbinë

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko ka mirëpritur miratimin në parim të tri ligjeve për shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri, dhe...

Mesazhet e të rinjve kosovarë drejtuar BE’së

Të rinjtë në Kosovë, që përbëjnë numrin më të madh të popullatës së përgjithshme, edhe pse të izoluar nga lëvizja e lirë, pa viza,...

Zyrtari i AAK’së që është zv-ministër do të qëndrojë 1 muaj...

Një nga zevënësministrat e Qeverisë Haradinaj, Musa Cena, është arrestuar nga Policia e Kosovës për shkak të involvimit në veprat penale "Marrje e Rryshfetit"...

Mbrëmja e së shtunës me familjen, Rama publikon foton e rrallë!

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka qenë gjithnjë i rezervuar sa i përket fotove apo postimeve të jetës së tij private. Madje për një kohë...

Daci i konsideron nostalgjikë të Millosheviçit akuzuesit për plagjiaturë në Akademi

Akuzave për plagjiaturë dhe kritikave për mospunën e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës (AShAK), u është përgjigjur kryeakademiku Nexhat Daci, ka thënë...

Milaim Zeka ia kthen Thaçit: Nëse arrinë të realizojë ëndrrën e...

Deputeti i partisë NISMA, Milaim Zeka, ka folur pas lëvdatave që mbrëmë ia dha Presidenti, Hashim Thaçi. Presidenti tha se Zeka është deputet brilant...

Çfarë mendon Thaçi për Kurtin, Mustafën e Limajn?

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, në emisionin Oxygen me Besim Dinën në Klan Kosova, e ka shprehur mendimin e tij për disa nga liderët...

Presidenti: Me Hashim, Behgjet e Ramush vëshirë që na pranon BE...

Presidenti i vendit Hashim Thaçi sonte është i ftuar në emisionin e Besim Dinës në Klan Kosova, i cili u pyet qysh në fillim...

Pacolli: Arritje e jashtëzakonshme për Maqedoninë Veriore

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, e ka vlerësuar si arritje të jashtëzakonshme votën e Kuvendit të Maqedonisë, për t’u hapur rrugë ndryshimeve...

Lajm i mirë për shqiptarët në Greqi, lehtësira për marrjen e...

Sekretari i shtetit për nënshtetësinë në Ministrinë e Brendshme greke, Lampros Baltsiotis, ka bërë të ditur se së shpejti do të ulet tarifa (paravolo)...

34-vjecarja pi detergjent në Lezhë, tenton t’i japë fund jetës

Një 34-vjeçare nga Lezha ka tentuar që t’i japë fund jetës duke konsumuar detergjent. Ngjarja në fjalë u regjistrua sot. Nga të dhënat zyrtare të...

Arrestohet një zëvendësministër i Haradinajt

Policia e Kosovës para pak çastesh ka arrestuar një zyrtar institucional. Burime të “Kohës Ditore” bëjnë me dije se i arrestuar është një nga zëvendësministrat...

Për 20 ditë, nëntë persona të vdekur nga aksidentet në Kosovë

Numri i aksidenteve në komunikacion po vazhdon të mbetet i lartë. Për 1 deri me 20 tetor kanë ndodhur afër 1 mijë aksidente, përkatësisht...

Agjencia kosovare e “skandaleve”

Driton Gashi dhe Bashkim Smakaj kishin dhënë dorëheqje pas skandaleve. A do të japë edhe Maxhuni? Thirret si institucioni më i besueshëm i sigurisë në...

​Në Ferizaj konfiskohen produkte kozmetike dhe veshmbathje

Se Inspektorati Komunal i Ferizajt është kampion më rang republike në luftë kundër produkteve të dyshimta, e dëshmojnë aksionet e përditshme me autorizimin dhe...

Qytetarët e Kosovës po paguajnë edhe humbjet e KEDS’it në rrjet

Përveç pagesës së shpenzimeve të rrymës për komunat veriore, përmes taksave të qytetarëve, këta të fundit po paguajnë edhe humbjet e KEDS-it në rrjet. Rreth...

‘Shuplakë’ Bushatit/ Greqia pranon “Aktin e Parisit” për kufijtë, Shqipëria e...

Nga Shaban Murati, Ish ambasadori i Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme. Ministri i jashtëm grek Nikos Kocias bën një deklaratë historike:” A...

Rrëfehet viktima e dhunës seksuale: Pasi i tregova burrit, më braktisi

Rreth 800 persona kanë aplikuar për statusin e viktimës së dhunës seksuale. Deri më tani 143 prej tyre kanë filluar edhe marrjen e pensioneve....

Nga 780 aplikacione, statusi i viktimës së dhunës seksuale u njihet...

Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë konfliktit të fundit në Kosovë , deri më tani ka pranuar...

Limajn nuk e preokupon shkuarja në Bruksel, por arritja e konsensusit...

Lideri i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, nuk preokupohet me shkuarjen në Bruksel në takim mes palëve të dialogut me Serbinë, të lehtësuar nga Bashkimi...

Kosovë: Libri lirohet nga TVSH-ja

Ministria e Financave (MF) ka liruar nga Tatimi i Vlerës së Shtuar të gjithë importuesit, blerësit dhe lexuesit e librit në Republikën e Kosovës. Sipas...

Haradinaj në ecjen vetëdijësuese kundër kancerit të gjirit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në manifestimin informativ-kulturor dhe ecjen tradicionale në muajin e luftës kundër kancerit me moton: “Zbulimi i hershëm=Mbijetesë”,...

Meta takon Çavușoglu: Mirënjohje për mbështetjen ndaj Shqipërisë

Presidenti Ilir Meta ka pritur Ministrin e jashtëm turk Mevlüt Çavușoğlű, i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Gjatë takimit, Meta vlerësoi marrëdhëniet...

Policia demanton prokurorinë: Djalit të Shpend Maxhunit nuk i janë gjetur...

Policia e Kosovës ka dalë me një komunikatë, pas raportimit në media, duke iu referuar prokurorisë, se ndaj djalit të Shpend Maxhunit, ish-drejtorit të...

Shqipëria është pjesë e ekskursioneve për adhuruesit e Ballkanit

Për adhuruesit e Ballkanit ekziston një rrugë e re ekskursioniste, me një distance të gjatë dhe ku përshkohen disa vende në rajonin e Ballkanit...

Fax News siguron emrat, këto janë mediat shqiptare të financuara nga...

Pas skandalit të publikuar ditën e djeshme që mjaft media në vendin tonë janë financuar nga Greqia, Fax News ka siguruar edhe emrat. Bëhet...

Kallëzim penal ndaj djalit të Shpend Maxhunit, kapet me drogë e...

Djali i shefit të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës (AKI) është pjesë e një kallëzimi penal në prokurorinë e Prishtinës. Zëvëndësprokurori i Prokurorisë Themelore të Prishtinës,...

Çavusoglu i konfirmon Veselit mbëhtetjen e Turqisë për Kosovën

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu, i cili po...

Njihuni me parashikimin e motit gjatë fundjavës

Sipas Meteoalb, e shtuna vijon me kthjellime dhe vranësira kalimtare; më të shpeshta në zonat Lindore ku priten shira të dobët dhe të izoluar....

Pamje nga sulmi që iu bë shtëpisë së shqiptarit në Veri...

Një shtëpi mbrëmjen e së enjtes është përfshirë nga një zjarrvënie në lagjen e Doktorëve në Veri të Mitrovicës. Motivet momentalisht janë të panjohura...

Rama komenton “gishtin e mesit” që postoi në FB: E bëra...

I ftuar në “Zonë e Lirë” nuk munguan pyetjet pikante nga gazetari Arjan Cani drejtuar kryeministrit Edi Rama. Në invervistën “Fake No Fake”, kreu i...

Video / Çfarë ndodhi mes Ramës e Çanit pas kamerave

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar mbrëmjen e kësaj të premteje në emisionin “Zonë e Lirë”. Kreu i qeverisë shqiptare, i mbërritur në ambientet...

Elvis Naçi hap “Magazinën e Bamirësisë” me 60 ton ushqime për...

Emisioni ”Shqiptarët për Shqiptarët” rinisi sot në orën 21.00 të ndryshuar jetët e shqiptarëve në nevojë, në mbarë trevat shqiptare. Ola, Elvisi dhe Sidrit...

Adoleshentët përleshen me thika në Rubik, sulmohet rëndë 17-vjeçari

Sot, rreth orës 18:50, në Rrëshen, pas një konflikti të çastit për motive të dobëta, A. L., 15 vjeç, banues në Rrëshen, dyshohet se...

Të shtëna me armë zjarri në Vlorë, plagoset 26-vjeçari (Emri)

VLORE– Një i ri është plagosur mbrëmjen e sotme në Vlorë si pasojë e të shtënave me armë zjarri. Ngjarja ka ndodhur në lagjen...

Thaçi: Turqia është mbështetëse besnike e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu, me të cilin ka bashkëbiseduar...

Paketa Antishpifje/ Rama: Do t’i çoj të gjithë në gjyq. Çani:...

Paketa antishpifje ka qenë pjesë e debatit mes kryeministrit Edi Rama dhe gazetarit Arian Çani në emisionin ‘Zonë e Lirë’. Ndërkohë që Rama deklaronte se...

‘Babalja’ i Lezhës i përgjigjet Pjerin Ndreut: Vazhdoni bëni pirueta para...

Deputeti i Partisë Socialiste Pjerin Ndreu ka bërë publik një rast që sipas tij është i ngjashëm me atë të përgjimeve të Babales. Ai...

Prag skandali, kontrolli i pompave të pikave të karburantit i hiqet...

Dy herë në vit përgjatë dekadës së fundit, Drejtoria e Metrologjisë kryen kontrollin e pompave të naftës dhe të gazit të lëngshëm-shërbim ky që...

Zbulohen pamjet, si përgatitej lënda narkotike në Laboratorin e Hasit

Valixhe të mëdha, kuti dhe bidona. Kjo është pamja që ofron laboratori drogës në Has, i cili u sekuestrua ditën e sotme nga policia. Sipas...

Doni të luani? Rama flet për kumarin: Kazinoja tek Tajvani nuk...

Kryeministri Edi Rama ka thënë për emisionin “Zonë e lirë” se të gjitha kazinotë elektronike do të ikin në resortet turistike si dhe bastet...

Vdekja e të atit, Elvis Naçi: Do vazhdoj veprat e mira...

Emisioni ”Shqiptarët për Shqiptarët” rinisi sot në orën 21.00 të ndryshuar jetët e shqiptarëve në nevojë, në mbarë trevat shqiptare. Ola, Elvisi dhe Sidrit...

Çavusoglu kërkon mbylljen e shkollave të Gylenit në Kosovë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu i cili po qëndron për vizitë në Kosova, ka kërkuar nga qeveria kosovare që t’i mbyllë të...

Tahiri: SHBA-të, partner kryesor në luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, priti në takim përfaqësues nga Departamenti Amerikan i Shtetit, të kryesuar nga Ambasadori dhe Koordinatori i Zyrës Kundër-terrorizëm, Nathan...

Fotoja që tronditi rrjetin, policia kap gjuetarët!

Policia e Korçës ka ndaluar 6 persona të cilët u shfaqën disa ditë më parë në një foto, ku kishin vrarë dy sorkadhe. Fotoja...

I vodhi çantën me lekë një kosovari, pas grilave polici

Një polic i burgut të Fushë Krujës është arrestuar, pasi akuzohet se ka vjedhur çantën e një shtetasi kosovar me 800 euro. Sipas News24,...

Largimi i UNMIK’ut nga Kosova do ta hidhëronte Beogradin

Prishtina dhe Beogradi mbajnë pozicione të kundërta në lidhje me mundësinë që misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë, i njohur me shkurtesën UNMIK,...

Berisha: Ju tregoj pse vitin e kaluar hoqëm dorë nga Interpol-i

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Anton Berisha, që vjen nga radhët e AAK’së, i është kundërpërgjigjur shefit të Grupit Parlamentar të LDK’së, Avdullah Hotit,...

Thaçi zbut deklaratat ndaj Haradinajt, nuk thotë më se duhet të...

Po vazhdon kundërshtia në mes të Presidentit Hashim Thaçi dhe kryeministrit Ramush Haradinaj për korrigjimin e kufijve me Serbinë. Megjithatë, ndryshe nga konferenca e...

Lista Serbe paralajmëron ankesë në Kushtetuese lidhur me formimin e Ushtrisë

Lista Serbe ka paralajmëruar ankesë në Gjykatën Kushtetuese pasi Parlamenti i Kosovës dje i ka miratuar në parim tri projektligjet e propozuara nga Qeveria...

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes...

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda, ka thënë se është i lumtur që ideja e presidentit Hashim Thaçi për korrigjim të kufijve dhe...

Haradinaj: Ideja për lëvizje kufijsh është shqetësuese

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se nëse energjia e shpenzuar për kufijtë, do të adresohej nga njohjet, atëherë Kosova do të njihej nga pesë...

Ministri i Jashtëm i Turqisë kërkesë Shqipërisë: Largoni FETO-n!

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu, kërkuar nga Shqipëria në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun Ditmir Bushati që të largojë “terroristët...

Ushtria e Kosovës, reagon Serbia: Kërcënim për ne, terroristët po marrin...

Reagime te ashpra nga Serbia, pasi Kuvendi i Kosovës miratoi dje tri projektligje për FSK-në, projektligje këto që i hapin rrugë formimit të ushtrisë...

VIDEO/ Thaçi – Kelmendit: “Pse po rren” – plas gallata në...

Presidenti Hashim Thaçi ishte i ftuar mbrëmë në Rubikon. Siç kishte lajmëruar edhe autori Adriatik Kelmendi, Thaçi erdhi në studion e tij për herë të...

Ministri i ri i MPB-së, Ekrem Mustafa, flet për herë të...

Ministri i ri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa flet për RTV Dukagjinin për herë të parë pas marrjes së postit. Ekrem Mustafa...

Berisha: Plani B i opozitës është rrëzimi i Ramës me forcë

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka bërë një deklaratë të fortë në studion e Abc News. I pyetur për aksionin e opozitës, bojkotin, zgjedhjet dhe...

Dëshmitari: Murat Jashari përmendi vrasjen e Hashim Thaçit, Kadri Veselit

Në gjykimin ndaj të akuzuarve për pjesëmarrje në organizatën “Syri i Popullit”, në cilësi të dëshmitareve u dëgjuan shtatë persona. Para fillimit të dëgjimit të...

12 të mitur, pre e trafikimit në Kosovë

Ende shqetësim i shoqërisë është fenomeni i trafikimit me njerëz. Sipas Policisë së Kosovës të cilët kanë ndarë me T7 të dhënat zyrtare, nga...

Hasani: Dialogun duhet ta udhëheq Haradinaj, jo Thaçi apo Limaj

Deputeti i PDK-së në Kuvendin e Kosovës, Nait Hasani ka thënë se nga sot e kemi një ushtri të gatshme për të mbrojtur territorin...

Ahmeti flet për takimin me Limajn

Zyrtarët e lartë të dy partive socialiste, PSD-së dhe NISMA-s, sot gjatë ditës kanë zhvilluar një takim të përbashkët. Pjesë e këtij takimi ishin Fatmir...

Prokuroria nis hetimet pas akuzave për ngacmime seksuale në Medresenë “Alauddin”

Dy ditë pas akuzave të ish-profesorit të medresesë, Emin Behramit, prokuroria ka filluar Hetimet. Behrami në emisionin Frontal, ka thënë se profesori Shemsi Rrahimi...

Kosovë: Janë arrestuar pesë persona për tregti të palejuar me armë

Prishtinë, 18 tetor 2018 – Policia e Kosovës kumtoi sot se pas një aksioni të madh të ndërmarrë në rajonin e Prishtinës dhe të...

Ambasadori i ri i Zvicrës i paraqet letrat kredenciale Presidentit Meta

Presidenti i Republikës,  Ilir Meta, pranoi sot Letrat Kredenciale nga Ambasadori i ri i Konfederatës Zvicerane, Andre Maître. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera midis...

Pacolli: Vazhdon propaganda në Serbi, askush nuk i ka fyer deputetët...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli ka thënë se propaganda nxitëse e urrejtjes në Serbi, e sponsorizuar nga Qeveria e Beogradit sot vazhdoi me shpifjet...

Anita puth Ramushin në buzë, duke festuar për Ushtrinë

Kryeministri me bashkëshorten vijnë në një fotografi mjaft intime. Është Anita ajo që ka postuar fotografinë, ku ata shihen të përqafuar e madje duke u...

Këshilltari i Presidentit ia lë meritat Thaçit për krijimin e Ushtrisë

Këshilltari për Siguri i Presidentit të Kosovës, Bislim zyrapi, i ftuar në “Frontal Live” në T7 meritat për krijimin e ushtrisë ia ka atribuuar...

Demhasaj dhe Kryeziu lënë Zvicrën për Kosovën

Dy futbollistët e talentuar nga Kosova, Shkëlqim Demhasaj dhe Mirlind Kryeziu bëhen me pasaporta kosovare. Para pak minutash në konsullatën e Kosovës në Zurich, Shkëlqim...

I riu gjendet i pajetë në qendër të Fierit, e kanë...

Një djalë i ri është gjetur i pajetë këtë të enjte në zonën e njohur si “Zogu i zi” në qendër të Fierit. Dyshimet e...

Ukshin Hoti në vitin 1991 kërkoi themelimin e Forcave të Armatosura...

Ideologu i çështjes shqiptare Ukshin Hoti, në një dokumentar të transmetuar në Radio Televizionin Shqiptar, në vitin 1991, kishte bërë thirrje për krijimin e...

Dridhet Serbia: Kosova bëhet me ushtri, miratohen ligjet në Kuvend!

Në Kuvendin e Kosovës kanë kaluar në shqyrtim të parë të tre Projektligjet për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri, njofton...

Puthja pasionante e kryeministrit me Anitën për Ushtrinë

Çifti Haradinaj miratimin e projektligjit për formimin e ushtrisë e kanë pritur në një mënyrë të veçantë. Thënia se “Pas çdo burri të suksesshëm, qëndron...

Vasfije Krasniqi-Goodman nderohet me titullin “Qytetar i Merituar i Republikës së...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ndau të enjten titullin “Qytetar i Merituar i Republikës së Kosovës” për të mbijetuarën e dhunës seksuale gjatë luftës...

Qytetarët e duan Shkurte Fejzën dhe jo Shakirën në hapjen e...

Më mirë do të ishte po të këndonte këngëtarja e njohur shqiptare, Shkurte Fejza, në hapjen e Urës mbi Ibër në Mitrovicë dhe jo...

Përplasen Ramushi dhe Xhavit Haliti: “Kqyri punët e tua…”

Kryeministri i Kosovës dhe nënkryetari i Kuvendit Xhavit Haliti janë përplasur gjatë seancës së Kuvendit teksa po votohej mocioni që ligjet për FSK-në të...

Kryeministri Haradinaj: Viktimat e dhunës seksuale kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Ramush Haradinaj ka takuar Vasfije-Krasniqi Goodman, e cila me rrëfimin për përdhunimin seksual nga forcat serbe, u bë gruaja e parë që publikisht...

LDK, javën e ardhshme me mocion mosbesimi ndaj Qeverisë?

Javën e ardhshme mund të nis mbledhja e nënshkrimeve për mocionin për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj. Deputeti i LDK-së, Ismet Beqiri thotë për RTV Dukagjinin...

Varësia nga lojërat e fatit u mori shqiptarëve 130 milion euro...

Shqiptarët vitin e shkuar shpenzuan rreth 130 milionë euro në lojëra fati. Kaq ishte qarkullimi vjetor i këtyre kompanive. Ndërkohë mjekët e konsiderojnë sëmundje...

Selimi: Nesër nuk po e bejmë ushtrinë, po e bëjmë ligjin...

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka folur për procesin e transformimit të FSK-së. Ai në emisionin “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë se...

Nuk do ta besoni ku tentuan ta fshehin drogën shqiptarët në...

Ngjarja ka ndodhur orët e para të paradites se sotme në vijën e dyte të kufirit. Nga njoftimet e policisë kemi parë shpesh herë raste...

Shikone jetën e nënës shqiptare që rrit e vetme 3 fëmijët...

I dhimbshëm është fati i shumë grave shqiptare në vendin tonë, ku dhuna në familje është shndërruar në një fenomen thuajse të zakonshëm. I tillë...

Në Serbi, 1 km autostradë me Bechtelin kushton 7 milionë euro,...

Kostoja përfundimtare e autostradës Prishtinë-Hani i Elezit, e cila e lidhë Kosovën me Maqedoninë, në gjatësi prej 55 kilometrash, mund të shkojë në rreth...

Vonesa e aprovimit të projektligjit, i lë kullat e Jasharajve në...

Drejtori i Agjensionit për Menaxhim të Komplekseve Memoriale, Bislim Zogaj thotë se mosmiratimi në seancën e djeshme të Kuvendit, i projektligjit për kompleksin memorial...

Princi i Monakos për herë të parë në Tiranë, Meta: Të...

Princi i Monakos Alberti II është pritur me ceremoni shtetërore, në vizitën e parë e një monarku të Principatës, nga presidenti i Shqipërisë, Ilir...

Dikur njihej si ‘fshati i dhenëve’, sot Akllapi është braktisur nga...

Nexhmi Bytyqi sot shëtit i vetëm në mes të luginës së Akllapit. Të gjithë shokët e fshatit i janë shpërngulur nga aty. Nexhmi Bytyqi,...

Prokuroria mbylli hetimet ndaj kryeministrit, Basha: Rama dhe krimi, mbi ligjin

Pas kreut të grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili, ka reaguar edhe kreu demokrat Lulzim Basha në lidhje me pushimin e hetimeve ndaj kryeministrit...

MPJ: Serbia po prodhon lajme të rreme lidhur me Kosovën

Pas ofensivës diplomatike lobuese të Serbisë për të ndikuar te vende të ndryshme, veçmas të Afrikës, për të tërhequr njohjet e shtetit të Kosovës,...

Skënderbeu, figura më e respektuar e historisë kombëtare

Është mbajtur konferenca shkencore ndërkombëtare, kushtuar 550-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, ku është vlerësua lart figura e tij në unifikimin e popullit shqiptar. Drejtori...

Brnabiq i quan “skandaloze” deklaratat e ambasadorit Scott për Kosovën

Ana Brnabiq ka reaguar ndaj deklaratave “skandaloze dhe të pabesueshme” nga Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Kyle Scott. Kryeministrja e Serbisë,...

Haradinaj kërkon të bëhet kujdes gjatë hapjes së urës mbi lumin...

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka thënë se duhet të bëhet kujdes në hapjen e urës mbi lumin Ibër, pasi...

Halil Kastrati shpërthen në lot kur shikon në ekran djalin e...

Halil Kastrati është një nga humanistët më të mëdhenj shqiptar. Ai thuajse çdo ditë është buzëqeshje e gëzimi për një familje në nevojë, e...

Vuçiq: Kosova për ne shteti i ashtuquajtur

Çfarëdo qoftë Kosova dhe qeveria e saj për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe ambasadorin Scott, për ne është e ashtuquajtura qeveri dhe shteti...

Nis ligjërimi i imamëve në burgje

20 imamët e përzgjedhur nga Bashkësia Islame e Kosovës (BIK), pas verifikimit të tyre nga Agjencia Kosovare e Inteligjencës (AKI), kanë nisur ligjërimin në...

Spahiu: Nuk ka studim për minimumin jetik

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, shkruan në një postim në facebook, se Shqipëria nuk ka studim të plotë që përcakton minimumin jetik që nga...

Pacolli konfirmon: Thaçi e Rama kanë biseduar në Armeni me Macron...

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka komentuar temën më të përfolur të kohëve të fundit – idenë e presidentit të...

Hardinaj: Fëmijët 0-16 vjeç,do të marrin shtesa çdo muaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës(AAK), njëherësh edhe kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në “Facebook”, ka njoftuar se kjo parti...

Katër politikanë shqiptarë nën hetim për pastrim parash, tentime për fshehjen...

Pushtetarët shqiptarë kanë nisur tentativat për të fshehur paratë e korrupsionit tani që po afron ngritja e SPAK. Gazeta ka publikuar me dhjetra raporte...

Bëhen 21 vjet nga rënia e gjeneral Adrian Krasniqit

Dëshmori i kombit gjeneral Adrian Krasniqi ka rënë heroikisht më 16 tetor të vitit 1997, gjatë një sulmi të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në...

Tahiri thotë se emërimi i Ekrem Mustafës në krye të MPB-së...

Deputeti i AKR-së, Labinot Tahiri, i cili është nga Ferizaj, i ka uruar qytetarët e kësaj komune për ministrin më të ri, që vie...

Ambasada e Kroacisë në Kosovë shënoi 5-vjetorin e integrimit të Kroacisë...

Në vitin e pestë të integrimit të Kroacisë në Bashkimin Evropian, ambasadorja e Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanoviq tha se është koha për ndryshim...

Ambasadori amerikan në Beograd: Kosova është shtet sovran

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Kyle Scott, tha se Qeveria e Kosovës “nuk është e ashtuquajtura qeveri, por është Qeveri...

Ky është Fidani 18 vjeçar që humbi jetën tragjikisht

Një 18-vjeçar ka humbur jeten mbrëmjen e kaluar si pasojë e një perplasje ne trafik në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë. Sipas mediave, i ndjeri është Fidan Durmishi...

Dy ushtarë të Malit të Zi i bashkohen KFOR-it në Kosovë,...

Ministria e Mbrojtjes e Malit të Zi ka konfirmuar vendimin që dy pjestarë të ushtrisë së tyre do t’i bashkohen forcave të KFOR-it në...

Hetime të vështira për rastin e Haxhi Ahmetit, vrasja me telekomandë...

61 vjeçari Haxhi Ahmeti, u vra të dielën në mënyrë të sofistikuar në shtëpinë e tij në Smolicë të Gjakovës. Eksplozivi që i u...

OPINIONE