Kosovë-Shqipëri

Kur AKSH-ja “vepronte” në Mitrovicë (Video)

Para 6 viteve një grup prej rreth 20 personave ishte paraqitur në Mitrovicë, të armatosur me kallashnikovë dhe me armë të shkurtëra. Ata ishin...

150 mijë shqiptarë janë bërë “italianë”, nga 2012

Shqiptarët në Itali po marrin gjithnjë e më shumë nënshtetësinë e shtetit fqinj, dhe sipas të dhënave të Institutit italian të Statistikave, tashmë ka...

Kurti: Drejtori i AKI-së dhe drejtori i Policisë, të dyshimtë –...

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka komentuar arrestimin e drejtorit të të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, në...

Kelmendi: Thaçi arrestoi Gylenistat krye në vete, mund të na arrestojë...

Arrestimi në Prishtinë i gjashtë shtetasve të Turqisë, të kërkuar nga pushteti i Erdoganit, të akuzuar si pjesëtarë të organizatës së Fetullah Gylenit, e...

Deda: Jemi pa konsensus, një pjesë e liderishipt është për ndarje...

Paralajmërimi i Listës Serbe për formim të një anshëm të Asociacionit të Komunave më Shumicë Serbe, sipas deputetit të Kosovës, Ilir Deda, është strategji...

Arrestohen mësuesit e djalit të Hashim Thaçit, ja emrat dhe fotografitë...

Turqia dërgoi kërkesë mbi gjashtë herë që të mbyllën të gjitha shkollat e Gylenit në Kosovë. E vetëm në mëngjesin e së enjtes, kërkesa e...

Babai i Aulon Zekës publikon bisedat e fundit me të: Lajmërohu...

Rasti i të miturit, Aulon Zeka, i cili u vra në muajin shtator të vitit të kaluar, ende është duke u zvarritur nëpër gjykata. Familja...

Kjo është vajza e hoxhës shqiptar që don të bëhet deputete...

Nëse do të arrinte të mblidhet votat e mjaftueshme, vajza e kryeimamit të Kosovës, Naim Tërnavës, Refiqja do të bëhej deputetja e radhës në...

Kosova sot si Shqipëria para 100 viteve: “Më tepër po e...

Opinionisti nga Shqipëria, Roland Gjoni vlerëson se ajo që i ka ndodhur Shqipërisë para 100 viteve në fillimet e themelimit të saj, sot po...

Ambasada e SHBA-ve nё Kosovё paralajmёron rrezik nga sulmet terroriste

Ambasada e SHBA në Kosovë paralajmëron qytetarët e saj për një rrezik në rritje të një sulmi terrorist në Kosovë, veçanërisht gjatë festave të...

Në prill-qershor fillon largimi i administratorëve nga puna

Qeveria ka në plan të shkundë administratën. Shqiptarja.com zbardh një dokument të Departamentit të Administratës Publike, i cili përcakton afatet për përfundimin e procesit të...

Zbulohen 20 kilogramë drogë në Merdare

Policia e Kosovës ka zbuluar një sasi të madhe të drogës në pikën kufitare të Merdares. Telegrafi merr vesh se nga kontrolla e bërë janë...

DEMACI: I bëjmë me dije Beogradit, se e jona është deri...

I bëjmë me dije Beogradit, se e jona është deri në Nish ! Ne ja bëjmë me dije Beogradit, se Kosova asesi nuk ka asnjë...

Reagon kryetari i Preshevës pas fluturimit të aeroplanëve serbë afër kufirit...

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka reaguar pas provokimeve të sotme të shtetit serb, ku aeroplanët ushtarkë serbë fluturuan mbi hapësirën ajrore...

Jeta është studentja e parë shqiptare që tregon se ishte ngacmuar...

Ish-studentja e Fakultetit të Arteve, Jeta Berisha, ka rrëfyer se si ishte ngacmuar seksualisht nga profesori i saj, i cili vazhdon që ta ushtrojë...

Rusia flet për luftë në Kosovë

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia dënuan incidentet në veri të Mitrovicës dhe arrestimin e Marko Gjuriq, duke thënë se këto veprime nxisin kthimin e...

1 mijë vullnetarë nga Mali i Zi i ofrohen Vuçiqit nëse...

Lëvizja Malazeze-Hercegovase “ka dënuar ashpër” aksionin e Njësive Speciale Operative të Policisë së Kosovës në “sulmin” ndaj të ashtuquajturit drejtor të Zyrës për Kosovë,...

Rikallo kërcënon nga spitali në veri: Nuk do t’ua harroj asnjëherë...

Ndër të plagosurit në incidentet gjatë arrestimit të Marko Gjuriqit në Mitrovicë është gjithashtu ministri i Qeverisë së Kosovës, Nenad Rikalo. Ai është ende...

150 kamionë nga Kosova protestojnë në Shqipëri kundër taksës në Rrugën...

Tregtarët e Kosovës dhe Shqipërisë kanë protestuar në pikëkalimin kufitar në Morinë kundër pagesës për të qarkulluar në Rrugën e Kombit, që do të...

Nëna kujton tre fëmijët që humbi në aksident, në ditëlindjen e...

Evis Preka ishte e vetmja e mbijetuar e aksidentit tragjik në Velipojë, ku bashkëshorti i saj dhe tre fëmijët Noemi, Ajseli dhe Rajan i...

Jovanoviç: Unë do të jem ambasadori i parë serb në Kosovën...

Dramaturgu i njohur dhe kryetari i Partisë Liberal – Demokrate në Serbi, Çedomir Jovanoviç ka deklaruar se dëshiron të jetë ambasadori i parë serb...

“Polici” që çmendi vajzat në rrjetet sociale është femër

Në rrjetet sociale dhe në mediat rozë ditën e sotme ka qarkulluar lajmi rreth syve të një polici që po tërbonte vajzat në rrjet. Bëhej...

Përkujtohet 19 vjetori i formimit të Brigadës 137 të UÇK-së

Në kujtim të veprës dhe heroizmit të dëshmorëve, invalidëve dhe veteranëve të Brigadës 137 “Gjakova” të UÇK-së dhe në kujtim të 19 vjetorit...

Vajzat po çmenden pas policit që arrestoi Gjuriqin, edhe shqiptaret edhe...

Mes gjithë rrëmujës që ndodhi dje me arrestimin e zyrtarit serb Marko Djuric në Veri të Mitrovicës, ajo që tra në sy ishte lmimi...

Kurti: Nëse arrestimi  i Gjuriqit është vetëm një ngjarje mes dy...

  LIVE: Konferencë e Albin Kurti për situatën e krijuar <iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fvetevendosje%2Fvideos%2F10155078440762000%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

Deklarohet Haradinaj për arrestimin e Gjuriqit

Kryeministri i Republikës se Kosovës , Ramush Haradinaj në konferencë për media ka deklaruar se nuk e ka ndërmend të japë dorëheqje pas largimit...

Rakiq: Nesër nis procesi për formimin e Asociacionit, themelimi më 20...

Goran Rakiq, kryetar i Listës Serbe, ka thënë se të mërkurën, nesër, do të propozohet formimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. “Nesër do...

Paraqitet video e plotë: Serbi e grushton policin e ROSU-s, por...

Në internet është paraqitur një incizim më i gjatë nga arrestimi i djeshëm i të ashtuquajturit Shef i Zyrës Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq....

Shtohen dyshimet: Mediumet serbe informuan për arrestimin e Gjuriqit disa orë...

Në opinionin kosovar dhe shqiptar vazhdojnë të mbretërojnë ndjenja kundërthënëse lidhur me arrestimin e ministrit serb Marko Gjuriq në Mitrovicë. Në njërën anë vërehet...

“Komando” nga Shqipëria: Gjuriqi mori përgjigjen e merituar, Serbia nuk ka...

  Koloneli i njohur shqiptar dhe ish-ministri i Brendshëm Dritan Demiraj, ka reaguar pas incidentit në veri të Kosovës, ku u arrestua dhe më pas...

Erdogan po përgatit shqiptarët për të marë Shkupin e Kumanovën! (Mediat...

Është rikthyer politika e ushqyer nga retorika konspiracioniste e Aleksandar Vuçiqit, në raport me shqiptarët, pas deklaratave të Edi Ramës dhe Hashim Thaçit, se...

Lista Srpska largohet nga Qeveria “Haradinaj”

Lista Serbe ka miratuar nismën për largimin nga Qeveria e Kosovës. Lidhur me këtë nismë, Lista Serbe ka kumtuar se do ta njoftojë edhe...

Reagimi i BE-së dhe liderëve kosovarë për arrestimin e Gjuriqit

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë të tregojnë përmbajtje, në mënyrë që situata në Kosovë të mos...

Momenti i arrestimit të Gjuriqit dhe sjellja e tij në Prishtinë...

Njësia Speciale e Kosovës ka arrestuar shefin e Zyrës serbe për Kosovën në Qeverinë serbe, Marko Gjuriq. Ai është arrestuar në Mitrovicën e Veriut, derisa...

Arrestohet zyrtari serb Gjuriq në Kosovë

Policia e Kosovës e ka sjellë në Prishtinë drejtorin e Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq pas arrestimit të tij në...

Arrestimi i Marko Gjuriq në Kosovë, Aleksandar Vuçiq mbledh Këshillin e...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq pas arrestimit të Marko Gjuriq nga ana e autoriteteve të Kosovës, ka thirrur takimin e Këshillit të Sigurisë për...

PAMJE nga momenti i arrestimit të Marko Djuricit

Policia e Kosovës ka arrestuar shefin e zyrës serbe në qeverinë e Kosovës, Marko Djuric, i cili ka hyrë pa leje në Kosovë, dhe...

Haradinaj i bindet “shefit” Thaçi, plotësohet dëshira e Serbisë

Koment nga Ervin Shkulaku "U habita dhe e dërgova demarkacionin në Kuvend", këto ishin fjalët e Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj në momentin që doli...

LAJMI I FUNDIT: Shqipëria i “shpall luftë” Rusisë, dëbon 2 diplomatë...

Menjëherë pas publikimit të lajmit se Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Shqipërisë të dëbojë diplomatët rusë, për shkak të çështjes së helmimit të...

Ministri serb tenton të futet në Veri, Policia e Kosovës e...

Pasi ua ndaluan hyrjen në Kosovë Marko Gjuriqit, Nikola Selakoviqit dhe ministrit Aleksandar Vulin, edhe ministri i Kulturës i Serbisë, Vladan Vukosavljeviq, nuk është...

Ja 8 rrugët tjera që Rama do t’i bëjë me pagesë

Pas Tiranë-Morinë, Qeveria Rama ka parashikuar edhe 8 rrugë të tjera për t’i kthyer me pagesë. Strategjia e taksimit të rrugëve të hartuar nga...

Adili: Autostrades t’i ndryshohet emri nga “Rruga e Kombit”, në “Rruga...

Pas paralajmerimit per vendosjen e takses rrugore ne lartesi  prej 5 eurosh per veture, ka reaguar edhe veprimtar i Çeshtje kombetare Gafurr Adili. Ja...

Çmimi absurd: Vlerësohet tepër e lartë taksa për Rrugën e Kombit...

Lajmi se Qeveria e Edi Ramës ka vendosur një taksë jashtëzakonisht të shtrenjtë në Rrugën e Kombit, ka ngjallur reagime të qytetarëve të Kosovës....

Milionë euro përfitime nga kartoni i gjelbër

Diaspora e Kosovës gjatë vizitave në vendlindje, në pikat kufitare paguajnë rreth 7 milionë euro në vit për kartonin e gjelbër. Në mungesë të anëtarësimit...

Prej sot, çdo automjet që kalon në Rrugën e Kombit do...

Paralajmërimet për taksën rrugore në “Rrugën e Kombit”, që përbën projektin më të madh inxhinierik rrugor në historinë e Shqipërisë, janë komentuar në mënyra...

Përmbytjet/ Shkodër, atë që nuk bën Kryeministri Rama, e bën Ambasadori...

Pas situatës së krijuar në Shkodër me përmbytjet, Ambasadori i Turqisë në Tiranë, Ahmet Yörük i kishte premtuar më 18 mars Kryetares së Bashkisë...

24 mars 1999, momenti kur Presidenti Bill Clinton deklaroi fillimin e...

Ne kete video njihuni edhe nje here me momentin kur Presidenti i SHBA Bill Klinton deklaroi fillimin e sulmeve ne Serbi, pjese e perpjekjeve...

19 vjet nga fillimi i sulmeve të NATO-s ndaj caqeve serbe

Sot mbushen 19 vjet nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë dhe Malit të Zi. Sulmet kishin filluar...

Gjykata liron 7 deputetët e Vetëvendosjes që hodhën gaz në Kuvend

Gjykata Themelore e Prishtinës ka liruar shtatë deputetët e VV-së që hodhën gaz lotsjellës në seancën e të mërkurës, gjatë votimit të Demarkacionit. Xhelal...

Fotografohen bashkë Shefqet Krasniqi dhe Shpëtim Desku, kërkojnë 2.000 komente në...

Javen tjeter n'Kosove shoë Shefqet Krasniqi gjirimi behet diten e Merkure ne ora 19... Urime per pafajsine Shefqet Krasniqi... Nese behen 2000 komente per 24 ore.. Ndryshe...

Arbana Xharra ofendon Erdoganin, e krahason me Millosheviçin (Foto)

Ky është statusi i Arbanë Xharras në facebook: “Erdogani koka çu me vra kurdë, në emër të luftës kundër “terroristëve”, njejtë sikurse Millosheviqi kur arsyetonte...

Ja kush është dibrani që vrau në derën e shtëpisë babain...

Vazhdojnë hetimet për vrasjen e biznesmenit në Dibër ndërkohë i dyshuari kryesor vazhdon të deklaroje se nuk ka lidhje me krimin e rëndë. Viktimë...

Ditë e xhuma: Shpallet i pafajshëm imami i Prishtinës Shefqet Krasniqi

Prishtinë, 23 mars -Nuk thone se koti “Allahu eshtë i madh, drejtesia vonon, por s’te humb”. Imami i xhamisë së madhe “Mehmet Fatih” në...

Krasniqi shpallet i pafajshëm, ja deklarata e tij (VIDEO)

Gjykata Themelor e Prishtinës e ka shpallur të pafajshëm në të tri akuzat ish-imamin e Xhamisë së Madhe, Shefqet Krasniqi. Krasniqi akuzohej për shtytje për...

Kryemadhi sfidon Kryeministrin: Po ia dha truri LSI, ja kap 7-8...

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka bere nje deklarate te forte sot ne emisionin “Opinion”, kur tha se kryeministri i vendit...

Gruaja nga Gjakova që i dhuroi veshkën burrit (VIDEO)

Lumnije Prushi nga Gjakova i ka dhuruar veshkën burrit të saj Hasanit. Ajo punon nga dymbëdhjetë orë në ditë dhe paratë kryesisht i shpenzon...

Vuçiq: Dua t’ia shkul vetes flokët, shqiptarët po qeshin me mua

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili u zbulua se udhëtoi drejt SHBA-së tinëz bashkë me vajzën e tij, për takime me zyrtarë amerikanë...

Edhe Prishtina çohet në këmbë, kërkon drejtësi për Almirin

Revolta për lirimin e vrasësit së Almir Aliut, Boban Iliqit dhe rikualifikimit të veprës së tij nga “vrasje” në “aksident”, ka shkaktuar revoltë jo...

Çun Lajçi mallkon ata që falën tokën e Kosovës, i quan...

Aktori i mirënjohur Çun Lajçi ka një porosi për ata që e votuan demarkacionin, me të cilin Kosova ia fali 8 mijë e 200...

Votimi i demarkacionit, reagimi i ashpër i ish komandanti të UÇK

Ish komandanti në luftën e Koshares, Hisen Berisha, përmes një shkrimi ka reaguar ashpër pas votimit te demarkacionit me Malin e Zi. Ai u...

Lidhja jashtëmartesore i mori jetën babait të tre fëmijëve në Dibër

Janë zbardhur detaje nga vrasja në Dibër ku shtetasi Elsi Kosiqi u vra në oborrin e shtëpisë në orët e vona të së hënës....

Selimi: Malazezët fituan 8200 hektarë, Thaçi disa miliona e Haradinaj disa...

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi përmes një postimi në Facebook ka thënë se malazezët sot kanë fituar 8200 hektarë, Thaçi disa miliona e...

Ratifikohet Demarkacioni

Nga 92 deputete te pranishem, me 80 vota pro, Kuvendi i Kosovës ka miratuar marrëveshjen për ratifikimin e demarkacionit kufitar me Malin e Zi. Seanca...

Kadri Veseli: Ta q***** robt, ta q***** (VIDEO)

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, nuk është përmbajtur pas hedhjes së tretë të gazit në Kuvend nga deputeti Xhelal Sveçla. Pasi ka bërë thirrje...

LAJMI I FUNDIT: Gaz lotsjellës në Kuvend (Foto)

Në Kuvendin e Kosovës është gjuajtur gaz lotsjellës. Dyshohet se gazi është gjuajtur nga Xhelal Sveçla dhe Fitore Pacolli, të dy deputetë nga Lëvizja...

Rama: Serbia nuk do të hyjë në BE para Shqipërisë

Serbia nuk do të bashkohet me Bashkimin Evropian përpara Shqipërisë, edhe pse Beogradi është caktuar kandidat i parë në radhë për anëtarësim, ka thënë...

Shqiptari nga Amerika me Kuran në dorë dhe flamur në gjoks,...

Shqiptarët kanë një veti që duket se na bën që të ndjehemi ose të përpiqemi për të qenë ose të parët ose të fundit...

Policia serbe hyn në Kosovë!

Ish kryetari i Kamenicës, Shaip Surdulli është shprehur i shqetësuar kur gjatë ditës së djeshme ka parë disa pjesëtarë të xhandarmërisë serbe duke patrulluar...

Lajm i Fundit/Vrasje mafioze në Dibër

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Dibër. Nga raportimet e para mësohet se një i ri është gjetur i pajetë në...

Preshevarja që u nderua nga presidenti amerikan Trump (VIDEO)

Redaktorja e RTK-së, Ramize Murtezi-Shala nderohet nga presidenti amerikan për punën në mbrojtjen e të drejtave të njeriut. Eshte ky një lajm i mirë për...

Ja çka thotë hoxhë Elvis Naçi për Shqiptarinë e bashkuar (Video)

Kur kemi qenë të bashkuar kemi nderuar dhe ndihmuar Shqiptarin tonë, kur na kanë përçarë i kemi bërë padrejtësi njëri tjetrit! Ai bashkë me...

AKSH shfaqet pa maska në Tiranë, video arrin në facebook (Video)

Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) ka dekoruar me mirënjohje ish diktatorin komunist Enver Hoxha. Dekoratën në Tiranë pjesëtarë të Njësitit Special të AKSH-së të quajtur...

HATA në Durrës! Uji përmbyt gjithçka… madje edhe autobusin

Pamje me të vërtetë tronditëse janë ato që sjell qyteti i Durrësit këtë të hënë. Kanë mjaftuar vetëm pak orë shi, që shumë rrugë...

Kjo është preshevarja që u nderua nga presidenti amerikan Donald Trump...

Redaktorja e RTK-së, Ramize Murtezi-Shala nderohet nga presidenti amerikan për punën në mbrojtjen e të drejtave të njeriut. Eshte ky një lajm i mirë...

Kryetari i Hanit të Elezit viziton për ditëlindje, plakun 103 vjeçar

Kryetari i komunës,Rufki Suma, i shoqëruar nga nënkryetari Mallzum Qajani dhe Kryesuesi i Kuvendit të Komunës, Qamush Brava, kishin rast të veçantë që të...

E mbyti foshnjën 7 javëshe duke e tundur, dënohet me burg...

Një baba 26 vjeçar e ka tundur aq fort foshnjën e 7 javëshe sa që ajo ka vdekur nga pasojat e këtij veprimi. Të...

Mishi shqiptar tani eksportohet në Serbi

Pas takimit mes dy ministrave, atij të Shqipërisë Niko Peleshi dhe homologut të tij serb ku ra dakord për certifikatat shoqëruese të produkteve bimore...

Vrasje horror në Vlorë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Vlorë. Nga raportimet e para për albeu.com bëjnë me dije se një person është qëlluar...

I digjet stalla në Ferizaj, i ngordhin 4 lopë

Në fshatin Saraisht të Ferizajt, një personi i kanë ngordhur katër lopë pasi stalla e tij e kafshëve është përfshirë nga flakët në rrethana...

Kryeministri Rama godet prerazi presidentin Ivanov

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka reaguar pas shumë deklaratave ofenduese të presidentit maqedonas Gjorge Ivanov. Rama i ka kujtuar Ivanovit se gjuha shqipe nuk...

Drenicë 1999: Kjo vajzë nuk e kishte idenë që trupat e...

Më datën 15 qershor me dhjetra refugjatë në malet e Drenicës, kishin filluar të ktheheshin në shtëpitë e tyre pas kishin vërejtur një qetësi...

Spanja nuk merr pjesë në samitin e BE-së, i pengon prania...

Spanja nuk e ka njohur ende pavarësinë e Kosovës dhe refuzon fuqishëm ta njohë. Prania e kryeministrit spanjoll, Mariano Rajoy në samitin e BE-së dhe...

Kurti i reagon Kadri Veselit: Ne jetojmë me qira, por nuk...

Kryetari i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti ka reaguar pas deklaratave të kreut të Kuvendit, Kadri Veseli, rreth debatit për Astrit Deharin. “Nëse ka shembull që...

Përleshje ndërmjet deputetëve të PDK-së dhe të Vetëvendosjes

Në interpelancën për Rastin Dehari në Kuvendin e Kosovës, debati i ashpër gati ka eskaluar në përleshje fizike ndërmjet deputetëve të PDK-së dhe atyre...

Fehmi Mehmeti zgjedhet guvernator 

Fehmi Mehmeti merr votat e 60 deputetëve për guvernator të BQK-së Në seancën e sotme, Fehmi Mehmeti është zgjedhur guvernator i Bankës Qendrore të Kosovës...

Bushati reagon për sulmet ndaj Institutit të Trashëgimisë në Shkup: Veprime...

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë shpreh indinjatën e thellë dhe dënon gjuhën e urrejtjes e sloganet ksenofobe kundër...

Kelmendi: O Haradinaj, qytetarët po vdesin nga mungesa e barnave, e...

Ditë më parë Qeveria e Republikës së Kosovës morri vendim që të i ndaj nga buxheti i Kosovës 550 mijë euro me rastin e...

Hoxhë Halil Kastrati nuk ndalet: Deri tani ndante nga një banesë,...

Vjen sërish hoxhë Halil Kastrati: Nesër ditë e xhuma do të gëzojë dy familje me shtëpi të reja. Kështu ka paralajmëruar vetë hoxha i...

Djaloshi shqiptar vdiq nga kanceri, familja e tij dhuron 30 mijë...

Familja e Valdet Zeqirajt, djaloshit nga Istogu që vdiq para pak ditësh duke humbur betejën me kancerin, ka bërë një gjest human. Familjarët e Valdetit...

Votimi i ligjit për gjuhën shqipe, Meta: Akt i rëndësishëm historik

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta përshëndeti vendosmërinë për miratimin e ligjit të përdorimit të gjuhës shqipe nga Parlamenti i Maqedonisë. Kreu i Shtetit shqiptar e...

Xhelozi dhe çmenduri, shqiptari qëllon nga makina ish-të fejuarën dhe të...

Një shqiptar ka terrorizuar ish të fejuarën e tij në rrugët e Vincenzas, Itali mbrëmjen e djeshme. 26-vjeçari Graciano Qori së bashku me mikun...

Zyrtari amerikan trondit serbët në Beograd: S’ka veto për ushtrinë e...

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Wess Mitchell, tha të mërkurën në Beograd se askush nuk mund të vërë veto ndaj themelimit të ushtrisë së...

Komandant Guri varroset me nderime të larta ushtarake te Varrezat e...

Kryeministri Ramush Haradinaj ka marrë pjesë në varrimin e Jetullah Qarrit-Komandant Gurit, bë në Varrezat e Dëshmorëve në Grykë të Greiçevcit dhe ka postuar...

Ja kush ishte Haki Taha, mësuesi shqiptar që para 73 viteve...

Miladin Popoviq, në këmbë në të majtë, dhe Dushan Mugosha, i ulur në të majtë, me Enver Hoxhën të ulur në të djathtë, në...

Arrestohet hoxha i njohur shqiptar, fshehu vrasjen e 48 vjeçares, ja...

Një nga personat e arrestuar për ngjarjen ku nusja helmoi vrau vjehrrën duke i hedhur fotoksinë në ushqim, është edhe hoxha Hysen Shehu. Ai...

Ramush Haradinaj dhe baca Rifat Jashari hedhin nga një grusht dhe...

Haradinaj merr pjesë në varrimin e Komandant Gurit Haradinaj ka marrë pjesë në varrimin që u bë sot pasdite në Varrezat e Dëshmorëve në Grykë...

Djaloshi shqiptar kujton nënën që ia vrau nusja: Jam pishman moj...

Olti Lami, bashkëshorti i Marjana Cmetës, e cila u arrestua sot me akuzën e vrasjen së mamasë së tij, duket se e ka përjetuar...

Poezi emocionale për motrën dëshmore të UÇK-së: Ma e bukura lule...

Rajmonda Maleçka, ish-luftëtare e UÇK-së ka përkujtuar motrën e saj, Luljeta Shalën, e cila së bashku me bashkëshortin u vranë në malet e Pashtrikut. DrenicaPress...

Policia shet 7 qen, ja për sa para mund t’i bleni!

FOTO/ Qentë e policisë në ankand deri në 4 prill. Ja sa kushtojnë dhe kriteret për ti marrë Në datën 4 mars, në Drejtorinë e...

A ju kujtohet Rrahman Morina? Publikohet video ku thotë se Shqiptaret...

Në këtë emision ishte debatuar për temat, të cilat në atë kohë i preokuponin popullin shqiptar, siç ishin: pse masa merren vetëm ndaj popullit...

Kjo është Kumrija, shqiptarja me mbulesë që edhe Merkel kërkon ta...

Gazeta e madhe gjermane Bild ka shkruar një artikull për gjetjen e vajzës së bukur kosovare, që humbi në kohën e luftës në Kosovë,...

Rama tregon për herë të parë sëmundjen nga e cila vuan:...

Rama i ftuar në Neës24, komentoi edhe akuzën se e ka takuar Tahirin në spital. Ai e hodhi poshtë këtë teori dhe u shpreh se...

Aksident në rrugën Kaçanik – Hani i Elezit, kamioni bie në...

Në rrugën magjistrale Prishtinë-Shkup sonte ka ndodhur një aksident komunikacioni, kur një kamion ka përfunduar jashtë rrugës, në greminën jo shumë të thellë. Aksidenti ka...

Ushtarët e UÇK-së nuk e linin namazin as gjatë luftës! (Foto)

Një foto e rrallë po qarkullon në rrjetet sociale. Janë disa ushtarë të UÇK-së, të cilët krahas luftës gjenin kohë edhe për kryerjen riteve fetare...

Kaçanik, vetura bie nga ura në lum (Foto)

Një aksident ka ndodhur sot në fshatin Duraj, në komunën e Kaçanikut. Vetura e tipit “Golf 3” ka rënë nga ura në lum. Kështu ka...

Kush ishin Ftyra, Korbi, Gjermani, Gazetari… njihuni me nofkat e komandantëve...

Kanë kaluar 18 vjet që nga përfundimi i luftës në Kosovë. Gjatë luftës, shumë ushtarë dhe komandantë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përveç emrave të...

Dyshime për fotografinë e Hashim Thaçit me Adem Jasharin, a është...

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, në nderim të 20 vjetorit të rënies së komandantit legjendar të UÇKsë Adem Jashari, ka publikuar disa fotografi me këtë...

‘Kemi dështuar në hulumtimin e krimeve të luftës’ (Video)

Ismet Salihu nga Instituti për Hulumtimin e Krimeve të Luftës e pranoi se institucionet kosovare kanë dështuar në këtë fushë. 18 vjet pas përfundimit të...

Haradinaj vizitoi familjen e dëshmorit Selman Lajçi

Kryeministri Ramush Haradinaj, gjatë vizitës që ka zhvilluar sot në familjen e dëshmorit Selman Lajçi, ka vlerësuar se kur je me ma të dashurit...

Blendi Fevziu i futet diplomacisë, ja detyra e re

Newsbomb.al mëson se gazetari, gjithashtu një nga pronarët më të pasur të medieve shqiptare, si për të fituar më shumë “pikë”, i është futur diplomacisë. Kështu,...

Presidenti Thaçi i ka mbetur borxh 500 mijë euro avokatit Geoffrey...

Avokati britanik Geoffrey Nice i ka nisur Qeverisë së Kosovës, ku ai e tregon një histori skandaloze në të cilën është i përfshirë Presidenti...

VENDIMI/ ​Fatmir Limaj shpallet i pafajshëm, akuzohej për vrasjen e 2...

Një Gjykatë Themelore në Gjakovë e shpalli të pafajshëm Fatmir Limajn, i cili akuzohej për krime lufte, konkretisht për vrasjen e dy civilëve shqiptarë...

Tragjedi në familjen shqiptare, hajnat vrasin dy vëllezër, hynë për tua...

Banorët e Plloqicës kanë thënë se në këtë fshat edhe javën e kaluar kishte ndodhur një vjedhje e veturës, ndërsa mbrëmë hajnat deshën të...

Veton Surroi rrihet në Prishtinë

Shkrimtari, politikani, aktivisti i shoqërisë civile Veton Surroi ka provuar t’i zgjidhë fizikisht hesapet me Rexhep Shoshin, biznismen i njohur nga Prishtina. Burime të sigurta...

Kryeministri Haradinaj kritikon babanë e tij për ndarjen e pasurisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka kritikuar vendimin e babait të tij që pasurinë t’ua trashëgojë vetëm djemve në familje e jo edhe vajzave. Sipas...

Policia maltreton në kufi dy shkrimtarë shqiptarë nga Kosova, ja fotografia...

Policia serbe sekuestron librat artistikë shqip që hynë nga Kosova dhe keqtrajton dy shkrimtarë shqiptarë. Rraham  Hyseni dhe Bilall Maliqi janë bllokuar dje në kufi...

Kjo është Egzona nga Prizreni, ka kryer fakultetin por nuk pranohet...

Ka përfunduar studimet bazë (Bachelor) në Fakultetin e Edukimit dhe po vazhdon masterin. Por përkundër këtyre, sigurisht dhe diplomës, nuk po mund të punësohet...

Rrëfehet Komandant Shkupi: Tigrat e zi ishin tmerri i ushtrisë serbe...

Njësia elitare e quajtur Tigrat e Zi ka qenë më e përgatitura në konfliktin e Kosovës, me njerëz të trajnuar mirë, me moral të...

Ministri kroat përkulet para varrit të Adem Jasharit në Prekaz, pritet...

Siç bëhet e ditur në një njoftim të MFSK-së, fillimisht, ministri Buljeviq vendosi kurorë lulesh mbi varrin e Komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të...

Shqiptari katolik kritikon Shkodrën: Ju pengon flamuri turk, por nuk ju...

Lek Lulguri, shqiptar katolik nga Malësia e Madhe në Mal të Zi ka reaguar lidhur me emërimin e një rruge në fshatrat e Shkodrës...

Izet Haxhia: Ja kush më ofroi 100 mijë dollarë për të...

Nuk është vetëm Berisha i përfshirë në çështjen e Azem Hajdari, pasi Izet Haxhia ka nxjerrë në skenë edhe ermin e ish-kreut të SHISH. Ish-truproja...

LAJM I FUNDIT/ Shpend Ahmeti jep dorëheqje nga Vetëvendosja

Shpend Ahmeti, ka dhënë dorëheqje nga të gjitha pozitat në Lëvizjen Vetëvendosje. Ai ka qenë njëri prej figurave më të rëndësishme të kësaj partie...

Kurti: Disiplina për lexim më është mbjellur nga mësuesja dhe nëna...

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, e ka kujtuar 7 Marsin, ditën e mësuesit “Përjetimi im për 7 Marsin nuk ndryshon shumë prej të rriturve...

Komuna e Prishtinës feston Ditën e Mësuesit në objektin e Medresesë...

Komuna e Prishtinës ka vendosur që kremtimin e festës së 7 marsit ta bëjë në objektin e Medresës ‘Alauddin’. Këtë e bëri të ditur...

Rrëfimi i Xhevahire Krasniqit, mësimdhënëses e cila e fitoi betejën me...

Çdo vit festohet 7 Marsi- Dita e Mësuesit, e që na përkujton ditën kur më 7 mars 1887, u hap në Korçë, nën drejtimin...

Haradinaj për Jasharajt: Zoti i madh e fali këtë familje në...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në manifestimin e “Natës së Zjarreve” në Skenderaj, tha sonte se nuk ka pasuri më të madhe se sa...

Flet aktori shqiptar të cilit po i kërkohet të luaj rolin...

Ndonëse ditë më parë u përfol që aktori kroat Rade Šerbedžija të luaj rolin e komandantit legjendar Adem Jashari, mbrëmë shumë qytetarë përmes rrjetit...

Rruga “Srbija” në Shkodër, kush e ka emërtuar? A do të...

Disi e pazakontë, por në Rranxë të Bushatit, afro 15 kilometra larg nga qyteti i Shkodrës një rrugë mban emërtimin “SRBIJA”. Emrat e rrugëve vendosen...

Kjo është Afërdita, gruaja shqiptare që jep veshkën për të shpëtuar...

Gruaja jep veshkën për shpëtimin e burrit të saj Remzi Basha, një shqiptar nga Suhareka që jeton në Suedi do të ndihej i vetmuar kur...

Vajza e Azem Hajdarit ekskluzivisht për Lajm.Tv: Po e çoj në...

Ka diplomuar dhe specializuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka punuar në kongresin amerikan, por sërish ka vendosur të kthehet në vendlindje. Rudina...

Dyert e kullës së Jasharëve mbesin të mbyllura për Hashim Thaçin

Dyert e Kullës së Jasharëve, janë të vetmet të cilën Presidenti Hashim Thaçi nuk po mund t’i hapë tash e sa kohë. Ai madje arrin...

Albin Kurti, Adem Jashari i politikës shqiptare…

Kurti: Prekazi dëshmoi se historia nuk dorëzohet Aktivistë e anëtarë të Kryesisë e deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje bënë sot homazhe në kompleksin memorial të Jasharajve...

Albin Kurti, Adem Jashari i politikës shqiptare !

Kurti: Prekazi dëshmoi se historia nuk dorëzohet Aktivistë e anëtarë të Kryesisë e deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje bënë sot homazhe në kompleksin memorial të Jasharajve...

Lajm i Fundit/ Dy policë shqiptarë përleshen me thika mes veti,...

Dy punonjës të një kompanie të policisë private janë përleshur këtë të dielë në mes të ditës me thika. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në...

Adem Jashari gjente forcë të jetonte i lirë në kohë të...

Ahmet Jashari në kolumnën e tij të fundit shkruan për jetën dhe kontributin e Adem Jasharit, që ai ka dhënë për popullin shqiptar. ...

Nezaj: Disa luftëtarë deheshin, ndërkohë Baca Adem ishte varrosur

Publicisti Avni Nezaj në kolumnën e tij të fundit shkruan për fotografin e Adem Jasharit të cilën ia kishte treguar një mik i tij...

Albin Kurti pritet në Kullën e Jasharajve, dyert ia hap baca...

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është pritur sot bashkë me anëtarë të tjerë të subjektit të tij partiak, në Kullën e Jasharajve në...

Ekskluzive: Vajza e Adem Jasharit lind fëmijë në ditën e rënies...

Ekskluzive: Vajza e Adem Jasharit lind fëmijë në ditën e Epopesë së UÇK-së. Magazina.al, ka mësuar se sot kjo familje e madhe është shtuar edhe...

Lajm i fundit/ Arrestohet pronari i një universiteti, shiste diploma për...

Arrestohet pronari i ish-universiteti Kristal, Ahmet Muça. Ai akuzohet për falsifikim diplomash të cilat i ka dhënë me logon e Kristal. Në kërkim edhe shtetasi...

Rifillojnë punimet në Urën e Ibrit

Ka rinisur puna në urën e Ibrit në Mitrovicë. Këtë lajm e ka bërë të ditur ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie. “Jam i lumtur...

Prifti serb nga Pozhega kapet me 27 kilogramë drogë në Shqipëri

Prifti nga Pozhega Milan Jordoviç, 41 vjeç, dhe profesori i arsimuar i transformuar në një grua, para së gjithash Zoran Marinkoviç, 43 vjeç, u...

Ditë e zezë për një familje shqiptare: Babë e bir varrosen...

Pa u varrosur djali, vdes edhe babai! Më  5 mars 2018, fshati Breznicë i Bujanocit përjetoi një ditë shumë të vështirë emocionale! Ndonëse Breznica ka përjetuar...

Preshevarët thyejn rekord: Për 18 orë grumbullojnë mbi 25 mijë euro,...

Se bamirësia ende gjindet në mesin e shqiptarëve të Luginës së Preshevës këtë e dëshmon edhe iniciativa  për blerjen e një banese për familjen...

Ish-gjenerali serb: Luftuam në Kosovë me 150 mijë ushtarë dhe nuk...

Ish-shefi i Agjencisë për Sigurinë Ushtarake serbe dhe ish-gjenerali i ushtrisë serbe, Momir Stojanoviq në një nga deklaratat e tij të fundit u ka...

Pejë, nxënësi qëllon mësuesin me thikë pas një debati

Një nxënës i klasës së 10 në Shkollën e Mesme Teknike “Shaban Spahija” në Pejë ka qëlluar me thikë mësuesin e tij. Ngjarja ka ndodhur...

Komandant Kushtrimi, luftëtari i tri luftrave e shumë betejave, që nuk...

Edhe pse mori pjesë në tri luftëra, ai nuk është në mesin e të dekoruarve nga presidenti kosovar Hashim Thaçi me rastin e 10...

Aktori serb kërkon rolin e Adem Jasharit, në filmin për komandantin...

20 vjet pas rënies së Adem Jasharit, ende nuk është përgatitur një film për komandantin legjendar. Megjithatë skenari për një të tillë tani pothuajse është...

Shikone këtë video të rrallë nga varrimi i Adem Jasharit (Video)

LAJMET E FUNDIT * LAJME PAMJE NGA VARRIMI I FAMILJES JASHARI * BOTA KËSHTU DUKEJ PREKAZI PASI U VRANË JASHARËT * LAJME MOGHERINI FLET RRETH VIZITËS NË...

Thirrja e Rifat Jasharit: Për hir të gjakut të dëshmorëve, të...

Rifat Jashari, vëllau i komandantit Adem Jashari ka mbajtur një fjalim tejet emocionues në parakalimin e trupave të Forcës së Sigurisë së Kosovës, që...

Ja si duken Dude Balje dhe deputetet nga Shqipëria me mbulesë

Më 1 shkurt mijëra gra myslimane dhe jo myslimane nga e gjithë bota veshën mbulesën për të shënuar atë që është e njohur ndërkombëtarisht...