-6 C
Skopje
Thursday, January 17, 2019
Home Lajme Maqedoni

Maqedoni

Komuna Qendër do t’i prish të gjitha terasat e kafeneve të...

Të gjitha terasat dimërore të kafeneve dhe restoranteve në rrugën “Aminta Treti” (Leninova) do të shkatërrohen sepse janë  ndërtuar në mënyrë ilegale. Komuna Qendër...

Tomson: Maqedonia është aleat i rëndësishëm i SHBA-së, pa koment ndaj...

Maqedonia është aleat i rëndësishëm i SHBA-së dhe kjo administratë vazhdon të mbështesë hyrjen e vendit në NATO dhe implementimin e Marrëveshjes së Prespës me...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot do të jetë kryesisht me diell dhe vranësira. Nga pjesa perëndimore e vendit do të fryj një erë e lehtë. Temperatura minimale e...

Artan Grubi bëri shqiponjën në televizionin maqedonas

Deputeti i BDI-së Artan Grubi, e ka bërë me duar shqiponjën gjatë një debati të ashpër për gjuhën shqipe që pati me udhëheqësin e...

Mbijeton Qeveria greke; i hapet rrugë zbatimit të marrëveshjes me Maqedoninë

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, dhe qeveria e tij i mbijetuan votës së mosbesimit të mërkurën. Një gjë e tillë i hap rrugë Parlamentit grek...

MPJ e Maqedonisë notë verbale ambasadorit grek në Shkup për miratimin...

MPJ e Maqedonisë i ka dërguar notë verbale Greqisë për ta informuar se Maqedonia e ka miratuar marrevëshjen e re (Marrëveshjen e Prespes) në...

Komandant Qufa e godet keq Qeverinë e Zaevit

Zulfi Adili Pasi që arratisen Nikollat, ministria e punëve të brendshme lëshon fletarrest ndërkombëtar, sa e cuditshme…! Sa të sigurt duhet të ndihen qytetarët e këtij...

Tregtarët të irrituar për licencat, paralajmërojnë protestë për të premten

Shitësit e “Tregut të gjelbër” të irrituar paralajmërojnë grevë. Ata kanë dalë si çdo ditë tjetër për të punuar, por sot thonë se janë...

Kamenos: Shpallni menjëherë referendum për Marrëveshjen e Prespës

Ky propozim për mocionin e besimit është i lidhur me atë nëse pajtohemi apo jo me Marrëveshjen e Prespës, prandaj jemi të detyruar që...

Ka edhe shumë punë që gjuha shqipe të jetë zyrtare në...

Gjysmë shekulli kthim prapa, pazare politike dhe sorollatje për gjuhën shqipe zyrtare! Shkruan, Prof.Dr Abdulla Mehmeti Kur të publikohet Gazeta zyrtare e Republikës së Maqedonisë Veriore...

Të hënën pritet ratifikimi i Marrëveshjes së Prespës në Kuvendin e...

Kuvendi grek sonte në mesnatë do të votojë për votëbesimin e Qeverisë “Cipras”. Edhe në ditën e dytë pushteti dhe opozita kanë zhvilluar debat...

Arrihet pajtim për Ligjin për Anti-korrupsion

Pas përplasjeve dhe mosmarrëveshjeve të shumta, pushteti dhe opozita arritën marrëveshje për Komisionin kundër korrupsionit. LSDM është pajtuar që të pranojë 20 amendamente nga...

Rënia dhe shkëlqimi i Kodrës së Diellit

Kodra e Diellit, një nga vendet më të përshtatshme për sportet dimërore jo vetëm në Maqedoni, por edhe në rajon, dekadën e fundit është...

Ligji i gjuhëve, VMRO fton institucionet të bojkotojnë dygjuhësinë. LSDM: asgjë...

VMRO-DPMNE fton institucionet të bojkotojnë zbatimin e Ligjit të gjuhëve në nivel qendror dhe vendor. Sipas opozitës, ligji është i dëmshëm për shoqërinë, por edhe...

Putin: Maqedonia me forcë shtyhet në NATO

Qeveria: Aleanca është qëllim strategjik, jo presion Në periudhë kohore prej më shumë se katër vjetëve, presidenti rus, Vlladimir Putin, për herë të dytë...

Fletarrest ndërkombëtar për sulmuesin e Ziadin Selës

Nikolla Vojminovski, i dënuar me 13 vite e gjysmë burg për sulmin e deputetit Ziadin Sela, gjykata i caktoi masën e “paraburgimit” ndërsa kur...

Sa punësime të reja do hapen me miratimin e ligjit të...

Askush nuk e di se sa persona do të punësohen në Agjenci dhe në Inspektoratin që duhet të formohet në përputhje me Ligjin për...

Hoxha: Qeveria nuk e ka shumën konkrete për implikimet financiare të...

Për momentin Qeveria nuk ka shuma konkrete për atë se sa do të jenë implikimet financiare nga zbatimi i i Ligjit për përdorim të...

Maksuti: Akuzat e Ivanovit dhe VMRO-së, të pabaza, ‘impiçment’ për Ivanovin

Akuzat e presidentit, Gjorge Ivanov, dhe ato të VMRO-DPMNE-së në adresë të kryeparlamentarit, Talat Xhaferi, janë juridikisht të pabaza. Shpallja e Ligjit për përdorimin e...

Lëvizja e Mickoskit pas disfatës, kërkon zgjedhje të parakohshme

Lideri i partisë më të madhe opozitare maqedonase VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski, me anë të një komunikate sot ka kërkuar zgjedhje të parakohshme parlamentare, për...

Arsim Sinani gati të kalojë në Lëvizjen BESA të Bilall Kasamit?...

Analisti i pavarur deri më tani, Arsim Sinani  është gati të radhitet në Lëvizjen BESA të Bilall Kasamit. Ai është edhe koordinator i takimeve...

Miliarderi nga Zvicra investoi në Maqedoni, por qeveritarët i kërkuan ryshfet!...

Një rrëfim të ri sjell Gazeta Lajm nga diaspora, e që flet për praktikat korruptive të qeverisë së kaluar në Maqedoni. Biznesmeni Adem Sulejmani...

Kim Mehmeti: Maqedonia drejt NATO-s me shumë probleme, në Ballkan ende...

“Edhe Maqedonia shkon në NATO me shumë probleme. Ne banorët e Maqedonisë edhe një gjë nuk e kemi të qartë se në Ballkan ende...

Mickoski: Nevojiten zgjedhje të parakohshme parlamentare

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, tha se nevojiten zgjedhje të parakohshme parlamentare në të cilat, siç tha, njerëzit do të vendosin nëse janë për...

Ilir Meta mesazh Talat Xhaferit

Pas zyrtarizmit të gjuhës shqipe në Maqedoni, Presidenti i vendit Ilir Meta i ka dërguar një mesazh urimi kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë, Talat...

Bilall Kasami: Duam president shqiptar (VIDEO)

Pas zyrtarizimit te gjuhës shqipe dhe pas arritjes se marrëveshjes per ceshtjen e emrit, per Bilall Kasamin, kryetarin e Lëvizjes Besa, tashme ka ardhur...

May: Do të largohemi nga BE më 29 mars

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May tha të mërkurën se Britania do të largohet nga Bashkimi Europian më 29 mars. Sipas saj, shkruajnë mediat...

ASH-ja reagon pas arratisjes së të dënuarit për sulmin ndaj Selës:...

Pas lajmit për arratsjen e të dënuarit Nikolla Vojminovski, përmes një komunikate me shkrim ka reaguar Aleanca për Shqiptarët. "Se Maqedonia po bëhet vendi...

Qeveria ka paraparë 100 milionë denarë për zbatimin e Ligjit për...

Ai theksoi se çdo institucion duhet të bëjë analizë të kapaciteteve të tyre, dhe varësisht analizave që do t’i bëjë t’i ndërmarrë hapat për...

Vazhdon diskriminimi i shqiptarëve nga gjykatat -Fetai që shpëtoi Selën terrorist,...

Abdulfetah Alimi, polici që shpëtoi nga vdekja deputetin Ziadin Sela më 27 prill 2017 vazhdon të paraqitet në gjyq si i akuzuar për “terrorizëm”,...

Në dy banka në Shkup, nga kasafortat e qytetarëve janë vjedhur...

Prokuroria Themelore për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka miratuar urdhër për zbatimin e procedurës hetimore kundër 7 personave për të cilët...

Shtatë shtetas të huaj të dyshuar për vjedhje në disa banka...

Prokuroria Themelore Publike informon se ka sjellur urdhër për procedurë hetimore kundër shtatë personave, për të cilët ekzistojnë dyshime se kanë kryer veprën penale...

ITSHKSH vitin 2019 e ka shpallur “Vit të Vilsonit”

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, në bashkëpunim me Prishtinën dhe Tiranën, vitin 2019-të e ka shpallur si “Viti të...

Taravari i kthen drejtorët e vjetër në shkolla

Vetëqeverisja lokale gjatë këtyre ditëve e bëri ndërrimin e kuadrove udhëheqës në shkolla. Tani për tani janë ndërruar drejtorët e shkollave fillore, ndërsa së...

Do të dorëzohet kërkesë në Qeverinë e Maqedonisë për shtatë orë...

Iniciativë për shpalljen e 2 janarit dhe 2 majit ditë jo pune, si dhe kërkesë për shtatë orë punë në ditë, do të dorëzojë...

Bullgaria hap përfaqësi tregtare në Shkup

Republika e Bullgarisë nesër do të hap përfaqësi tregtare, ndërsa në hapjen solemne do të marrin pjesë zv. ministrat për ekonomi të të dyja...

Fruthi, gjysmëvjetori i dytë fillon të hënën

Epidemia e Fruthit duket se nuk do ta zgjasë pushimin dimëror të nxënësve, pavarësisht se çdo ditë regjistrohen raste të reja. U njoftua për...

Ish anëtarja e KSHZ-së që dha dorëheqje për skandalin e bonuseve,...

Pas shkarkimit nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor, Violeta Duma, është emëruar për këshilltar të jashtëm të kryeministrit, Zoran Zaev. Ajo thotë se do ta këshillojë...

Sela reagon pas ikjes së Nikolla Vojminovskit

Institucionet e vendit duhet t’i shkojnë deri në fund rastit të ikjes së Nikolla Vojminovski. Kështu shprehet për gazetën KOHA lideri i Aleancës për...

Një 22 vjeçare nga Studeniçani hidhet në lumin Vardar

F.N., (22 vjeç), mbrëmjen e 15 janari është hedhur në lumin Vardar. Rastin në polici, siç kupton gazeta KOHA, e ka paraqitur personi D.N,...

HOXHA: S’ka shumë konkrete për implikimet financiare të Ligjit për gjuhët

Për momentin Qeveria nuk ka shuma konkrete për atë  se sa do të jenë implikimet financiare nga zbatimi i i Ligjit për përdorim të...

Kekenovski: Ali Ahmeti është kryeministri i vërtetë nën hije, të tjerët...

Udhëheqësi i Lëvizjes FRODEM, Jove Kekenovski, në Facebook profilin e tij ka shkruar se Ali Ahmeti dhe partia e tij Bashkimi Demokratik për Integrim...

Lëvizja anti-bixhoz kërkon takim me liderët e partive

Lëvizja anti-bixhoz në alarm pas publikimit të lajmit në Alsat se dy kompani që organizojnë lojëra fati nga Shqipëria janë të interesuara të vijnë...

TNT, Canovski kërkon dëmshpërblim prej 40 milion euro

Biznesmeni Fijat Canoski do të kërkojë kompensim nga shteti prej 40 milion euro për prishjen e kompleksit të tij “Cosmos”. Ai në seancën e...

Qendra e Shëndetit Kërçovë paralajmëron punësime të reja

Qendra e Shëndetit në Kërçovë, dr. Xhabir Bajrami para disa ditëve e mori detyrën udhëheqës i ri dhe paralajmëroi riorganizim të Qendrës Shëndetësore dhe...

Ligji për përdorimin e gjuhëve, disa shërbime me pagesë

Ligji për përdorimin e gjuhëve nuk do të jetë i gjithi falas për qytetarët jo maqedonas. Ndonëse, Agjencia për zbatimin e këtij ligji nga...

Participimi për pelena për të rritur dhe jastëkëve ortopedik u shtrenjtua...

Personat me aftësi të kufizuara dhe ata që nuk mund të lëvizin, ndërsa përdorin pelena dhe jastëka, si pajisje ortopedike ndihmëse që mbulohen nga...

Janë prezantuar masat e Programit për uljen e ndotjes së ajrit

Menaxhimi i drejtpërdrejtë me burimet e ndotjes, krijimin e vetëdijes publike, nga mosha parashkollore e deri te ajo e pensionit, ndryshime në ligjet të...

Prespa dhe gjuha shqipe “tërbojnë” presidentin Ivanov

Presidenti maqedonas Gjorge Ivanov thotë se koalicioni qeveritar LSDM-BDI, që e konsideron veten pro-evropian, tregoi mbrëmë fytyrën e vërtetë me publikimin e ligjit për...

Sulmuesi i Ziadin Selës në arrati

Nikola Vojminovski, i dënuar me 13 vjet heqje lirie për sulmin ndaj deputetit Zijadin Sela është në ikje, merr vesh gazeta Koha. Ky person...

Dibër: Policia kap 20 kilogram drogë

Policia ka njoftuar se mbrëmë rreth orës 23:00 në rrugën “Aleksandar Iliq” në Dibër, gjatë kontrolleve tek një makinë “Volkswagen Polo” me targa...

VMRO ndryshon mendje, nuk do t’i bojkotojë zgjedhjet presidenciale

VMRO DPMNE-ja ka ndryshuar qëndrimin sa i përket bojkotit të zgjedhjeve presidenciale në rast se Qeveria nuk pranon zgjedhje të parakohshme parlamentare. I pari...

Ndryshimi i emrit, Rusia e vendos në pikëpyetje

Rusia nuk është kundër ndryshimit të emrit të Maqedonisë dhe as bisedimeve ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë për emrin, por e vë në pikëpyetje se...

Llashkoska: LSDM nuk e ka për qëllim miratimin e ligjit cilësor...

LSDM nuk e ka ndërmend që të sjell zakon cilësor për parandalim të korrupsionit. Ata dhunshëm duan me flamurin e BE-së ta shtyjnë pa...

Vëllai i Zaevit padi kundër nënkryetarit të VMRO-DPMNE-së

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski ka vendosur që vetë të mbrohet në procesin gjyqësor përpara Gjykatës Civile në Shkup kundër ti që e ka...

Një jetë pa grindjen për emrin me Maqedoninë?

Jo grindja për emrin me Maqedoninë, por zgjidhja e konfliktit e detyron Cipras të dalë për votëbesim në parlament. Grindja për çështjen e emrit...

84 deputetë votuan që Ligji për Anti-Korrupsion të shqyrtohet e procedurë...

Propozim-Ligji për Parandalimin e Korrupsionit dhe Konfliktit të Interesit sipas të gjitha gjasave do të ketë shumicë prej dy të tretave, nëse merret parasysh...

AOGJSH kërkon orar të punës prej shtatëorësh dhe shpalljen e 2...

Nismë për shpalljen e 2 janarit dhe 2 majit për ditë jopune, si dhe vendosjen e orarit të punës prej shtatëorës, do të parashtrojë...

Deskoska: Duhet të ketë Anti-Korrupsion deri në zgjedhje, që të ndiqet...

Afatet kërkojnë që sa më shpejtë të miratohet Ligji për Parandalimin e Korrupsionit që të zgjedhet Komisioni i ri i Anti-Korrupsionit”, deklaroi ministrja e...

Ligji për përdorimin e gjuhëve sjell institucione të reja dhe harxhime...

Me shpalljen në Gazetën Zyrtare hyn në fuqi Ligji për përdorimin e gjuhëve, implementimi i të cilit do të shkaktojë implikime financiare direkte dhe...

“Antikorrupsioni”, VMRO-ja propozon 37 amendamente

“LSDM_ja dhe Qeveria me dhunë dhe me vënien e flamurit evropian në propozim ligj dëshirojnë ta kalojnë Ligjin për antikorrupsion dhe konflikt interesi dhe...

Femra e dehur rrehet me policinë në Kumanovë, aksidentoi katër vetura...

Një femër e moshës rreth të dyzetave është arrestuar mbrëmë në Kumanovë nga policia, pasi ka shkaktuar aksident të rëndë. Duke vozitur në gjendje...

Ish ushtari i UÇK-së: Gjuha shqipe është meritë e dëshmorëve, askush...

Ish ushtari i UÇK-së Avni Neziri i revoltuar është drejtuar me një shkrim drejt deputetëve shqiptarë, ai shkruan: Avni Pllumbi Neziri te Pa Censurë: Deri...

Canoski: Prishja e “Kosmos”-it ishte politike, dëmi 40 milionë euro

Pronari i kompleksit “Kosmos”, biznesmeni Fijat Canoski, në seancën e sotme për rastin “TNT” të PSP-së, para gjykatës ka thënë se prishja ishte politike...

BREXIT, Dështimi i Mayt, keqardhje nga BE. Bie edhe paundi (VIDEO)

Parlamenti britanik e rrëzoi të martën dhe me shumicë të qartë, marrëveshjen që qeveria britanike, nën drejtimin e kryeministres Theresa May, arriti me Bashkimin...

KSHZ-ja e gatshme për zgjedhjet presidenciale

Kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Oliver Derkoski tha se ata janë të gatshëm për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale. Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do...

Qafë Thana, me një kontroll nga 1 prilli

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë Sandër Lleshaj ka zhvilluar një takim me homologun Oliver Spasovski, në qytetin e Pogradecit, takim i zhvilluar për thellimin...

“Anti-Bixhoz”: Xhaferi na premtoi se nuk do ta nënshkruajë ligjin nëse...

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi i ka premtuar Lëvizjes Anti-Bixhoz se nëse me ligjin e ri për lojëra të fatit, nuk parashihet që kazinot...

VICE ZAEV e padit Nikollovskin e VMRO-së për shpifje

Në Gjykatën Themelore Shkupi 2 është mbajtur seancë përgatitore për padinë për shpifje të vëllait të kryeministrit Zoran Zaev, Vice Zaev, kundër nënkryetarit të...

Maqedonia dhe Shqipëria vetëm një kontroll në kufi nga 1 prilli

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë Sandër Lleshaj ka zhvilluar një takim me homologun Oliver Spasovski, në qytetin e Pogradecit, takim i zhvilluar për thellimin...

Importi i makinave të përdorura, ja ç’kushte duhen të përmbushin

Nje vendim i Këshillit të Ministrave i miratuar në fund të tetorit të vitit të shkuar përcaktonte kufizimet për importin e mjeteve të përdorura...

Najçevska: Njëherë regjistrimi i popullsisë se a janë 20%, pastaj zbatimi...

Profesoresha universitare maqedonase dhe ish-kryetarja e Komitetit të Helsinkit në Maqedoni, Mirjana Najçevska ka kontestuar sjelljen e Ligjit për gjuhën shqipe dhe përdorimin e...

ARRATISJA E GRUEVSKIT: Han drejton gishtin te vendet fqinje

Pas ikjes së ish kryeministrit Nikolla Gruevski, informacionet se si ka arrit në Hungari kanë ardhur nga mediat fqinje dhe tani derisa autoritete hulumtojnë...

Derkoski: KSHZ është e gatshme për zgjedhjet presidenciale

Kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Oliver Derkoski tha se ata janë të gatshëm për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale. Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do...

Putin: Ekziston presion i jashtëm për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

“Politika e SHBA-së seriozisht e ka destabilizuar Ballkanin, ndërsa Rusia do të vazhdojë me bashkëpunimin ushtarak-teknik me Serbinë”, ka deklaruar presidenti rus Vlladimir Putin,...

Ja sa persona do të punësohen me Ligjin për Përdorimin e...

Askush nuk e di se sa persona do të punësohen në Agjenci dhe në Inspektoratin që duhet të formohet në përputhje me Ligjin për...

Shkup, sanksionohen 49 shoferë për tejkalim shpejtësie

Dy persona kanë marrë lëndime të rënda trupore në dy nga gjithsej 6 aksidente që kanë ndodhur gjatë ditsë së djeshme në Shkup, ndërsa...

VMRO-DPMNE: LSDM dhe Zaev nuk kanë bërë asgjë në interes të...

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, përmes një kumtese për media thekson se Zaev dhe 81 deputetët që votuan “pro” ndryshimeve kushtetuese kanë sjellur vendimin më...

LSDM: Vazhdon lufta kundër ndotjes së ajrit

Nga partia në pushtet LSDM thonë se po vazhdon lufta kundër ndotjes së ajrit si në nivel qendror ashtu edhe lokal, njofton Telegrafi Maqedoni. “Pas...

Nikolla Dimitrov për vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, sot do të udhëtojë për vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë, ku do të realizojë takim me...

Në Manastir temperaturat ulen deri në -18 gradë

Në Manastir temperaturat janë ulur deri në -18 gradë celsius. Sipas Entit Hidrometeorologjik temperatura të ulëta janë regjistruar edhe në Prilep dhe Lazaropole -12,...

Imer Selmani – konsull nderi i Shqipërisë në Maqedoni

Qeveria e Maqedonisë ka miratuar vendim për hapjen e Konsullit të Nderit të Republikës së Shqipërisë në Republikën e Maqedonisë me seli në Manastir....

Grushko: Nuk përzihemi në punët e Greqisë rreth emrit të Maqedonisë

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Rusisë Aleksandar Grushko deklaroi se Moska nuk përzihet në punët e brendshme të Athinës në situatën lidhur me...

Vucis: Marrëveshja duhet të votohet prej 151 deputetëve

Kryetari i Parlamentit grek, Nikos Vucis, në bisedë me gazetarët grekë ka thënë se Marrëveshja e Prespës duhet të votohet prej 151 deputetëve, sepse...

Çështja e Maqedonisë në Greqi, sot do të votohet për votëbesimin...

Në Kuvendin e Greqisë sot do të votohet për votëbesimin e Qeverisë. Në Kuvendin e Greqisë me për votëbesim duhet të mblidhen 151 vota nga...

Seancë në Kuvendin e Maqedonisë, do të diskutohet për propozim-ligjin për...

Sot në Kuvendin e Maqedonisë seanca do të mbajnë dy komisione kuvendore, në të cilat do të shqyrtohen disa propozim-ligje dhe do të mbahet...

Deputeti i PS: Më shqetëson publikimi i përgjimeve

Në një reagim për gazetën “Shekulli”, Stërkaj tha se kishte ndërhyrë për një fqinjin e tij. Kjo rrjedhje informacioni nuk është e drejtë dhe...

Mickovski i shpallë “luftë” ligjit për avancimin e gjuhës shqipe

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Kristijan Mickoski mbrëmë deklaroi se me shpalljen e sotme në Gazetën zyrtare të ligjeve të gjuhëve dhe ratifikimin e Marrëveshjes së...

Zbatimi i gjuhës shqipe, Osmani: Të angazhohen të gjitha institucionet

Me publikimin e Ligjit të gjuhëve në Gazetën Zyrtare, gjuha shqipe prej sot nis zbatimin në praktikë, deklaron për TVM2 zëvendëskryeministri, Bujar Osmani. Në...

Avokati boshnjak nga Shkupi uron shqiptarët për Ligjin për gjuhët

Avokati i njohur boshnjak Asmir Alispahiq përmes një postimi ka uruar shqiptarët për miratimin e Ligjit për gjuhët, që avancon në masë të madhe...

Ligji i gjuhëve, ‘vlojnë’ kurse për gjuhën shqipe

Menjëherë pas shpalljes në Gazetën Zyrtare dhe hyrjes në fuqi të ligjit me të cilin avansohet përdorimi i gjuhës shqipe në Maqedoninë Veriore, kanë...

Fondet e BE-së, druajtja dhe mosinformimi i lë mbrapa bujqit shqiptarë

Bujqit e Pollogut janë më pak shfrytëzues të programit IPARD në krahasim me bujqit dhe fermerët e Pellagonisë, Vardarit, Juglindor, Verilindor dhe atij Jugperëndimor,...

Besa dhe Aleanca a do të dalin me kandidat të përbashkët...

Zgjedhjet presidenciale po bëhen temë gjithnjë e më aktuale. Ato pritet të shpallen në shkurt ndërsa të mbahen në muajin prill. Të gjithë flasin...

Procedurë parahetimore për mjekët të cilët u kanë dhënë të akuzuarve...

Prokuroria e Shkupit i kontrollon gjetjet e kolegëve të tyre nga Prokuroria Speciale Publike se a ju kanë dhënë tre mjekët vërtetime fals mjekësore...

Janushev: Kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare, në asnjë rast nuk do...

Sekretari i Përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev në emisionin e mbrëmshëm në televizionin Tellma e demantoi informatën se nëse nuk mbahen zgjedhje të parakohshme...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira mesatare, ndërsa do të fryjë edhe erë mesatare nga drejtimi perëndimor. Temperaturat e mëngjesit...

Ambasadorët evropian kërkojnë reforma urgjente në Maqedoni

“Që kur Kuvendi i miratoi ndryshimet kushtetuese, shumë e rëndësishme që Qeveria dhe shoqëria në përgjithësi t’i përveshin duart dhe t’i zbatojnë reformat e...

Problemi administrativ i nxori nga funksioni hallkat e paraburgimit shtëpiak

Kërkohet zgjidhje për atë si të nënshkruhet kontratë me mirëmbajtësin e ardhshëm të hallkave për paraburgim shtëpiak, të cilat edhe pse janë blerë para...

Mickoski: Zaev dhe Xhaferi kryen atentat ndaj Maqedonisë

Në pyetjen nëse sot ka ndodhur puç në Maqedoni, kryetari i VVMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në “Studion e hapur”, tha se Zaevi dhe Xhaferi në...

(FOTO) WIKIPEDIA njeh gjuhën SHQIPE si gjuhë të dytë zyrtare në...

Prej sot kur të kërkoni të dhëna në WIKIPEDIA për Republikën e Maqedonisë, ajo që të bie në sy është përditësimi i fundit sa i takon...

Takim Lleshaj-Spasovski, në fokus bashkëpunimi ndërkufitar dhe policor

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Sandër Lleshaj, është takuar sot në Pogradec me homologun e Maqedonisë, Oliver Spasovski, ndërsa në fokus të takimit ishin...

Propozim ligji për pengimin e korrupsionit në procedurën kuvendore me flamur...

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e sotme të 115-të  mori vendim  që  Kuvendit të RM-së t’i propozojë që Propozim-ligjin për pengimin e...

Kurc: Ishte shumë me rëndësi që të zgjidhej kontesti për emrin...

Kancelari austriak, Sebastian Kurc, nga fjalimi i Parlamentit Evropian, sot në mëngjes e ka përshëndetur kthimin e Ballkanit Perëndimor në qendrën e preokupimeve evropiane...

Micotakis: Marrëveshja e Prespës paraqet lëshim të madh kombëtar

Kryetari i partisë më të madhe opozitare greke, Demokracia e Re, Kirjakos Micotakis  në debatin e sotëm  në Parlament për votim të besimit të...

Dimitrov: Miratimi në kuvendin grek, çështje jo e lehtë

Miratimi i Marrëveshjes së Prespës në Kuvendin e Greqisë, nuk është çështje e lehtë, duke marrë parasysh edhe qëndrimet e opozitës së atjeshme. Kështu...

Milikije Halimi: Jemi Komuna me harxhime më të ulëta

Milikije Halimi Një shkrim qe po qarkullon eshte tendencioz dhe deshiron sukseset e komunes sone t'i zbehe. Nuk mundet asnjeri t'i mohoje sukseset me nje...

Sela dhe Kasami me kandidat të përbashkët për president? Ja emri...

Zgjedhjet presidenciale po bëhen temë gjithnjë e më aktuale. Ato pritet të shpallen në shkurt ndërsa të mbahen në muajin prill. Të gjithë flasin...

Qeveria e Maqedonisë: Ligji për luftimin e korrupsionit me procedurë të...

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në mbledhjen e 115-të solli vendimin që Kuvendin të Maqedonisë t’i propozojë Propozim-ligjin për parandalimin e korrupsionit dhe konfliktit...

Filipçe pret dënim maksimal për përgjegjësit e vaksinave me dekleracione të...

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe deklaroi se kontrata me “Maqedonialek”, përgjegjëse për skandalin me dekleracionet e gabuara në 650 kuti me vaksinat e MRP-së,...

Kreu i Besës Bilall Kasami për vizitë zyrtare në Shqipëri

Kreu i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami nesër do të realizojë vizitë zyrtare në Shqipëri. Burime brenda Besës theksojnë se Kasami do takohet me kryeministrin...

Programi IPARD për sektorin e biznesit paraqet një mundësi për zhvillimin...

Biznesmenët nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore patën rastin nga afër të njihen me mundësitë dhe kriteret që janë parashikuar në IPARD 2 programi...

Qeveria: Ivanov shkeli Kushtetutën, demokracia parlamentare duhet të funksionoj

Miratimi i Ligjit për përdorimin e gjuhëve në Republikën e Maqedonisë dhe Ligji për Ratifikimin e Marrëveshjes përfundimtare për zgjidhjen e dallimeve të përshkruara...

Ali Ahmeti: U tha, u bë. Barazi gjuhësore

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti si njeriu më meritor për zyrtarizimin e gjuhës shqipe ka komentuar në rrjetin e tij social pasi sonte Ligji...

Fruthi, rreth 1000 fëmijë të pa vaksinuar në Gostivar

Gostivarit, edhe pse paraqitet imun ndaj sëmundjes së fruthit, rreth 1000 fëmijë rezultojnë të pa vaksinuar për mbrojtje nga kjo sëmundje ngjitëse. Mjekët potencojnë...

Qeveria e Maqedonisë: Do të merret vendim për Kodrën e Diellit...

Kompania për turizëm, hoteleri, rekreacion dhe sport, ELEM TURS, e cila po menaxhon aktualisht me Kodrën e Diellit, po përgatit një analizë të detajuar...

Cipras pret që votimi i nesërm të merr numrin e nevojshëm...

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras sot para deputetëve deklaroi se ka vendosur t‘i jep fund kontestit 27-vjeçar për emrin e Maqedonisë dhe se dëshiron...

Deputeti i ASH-së, Rashidi: Duhet të jepet përgjegjësi pse ligji i...

Deputeti i partisë shqiptare opozitare Aleanca për Shqiptarët, Syrija Rashidi ka theksuar se sot nuk duhet të jetë temë fuqizimi i Ligjit për përdorimin e...

Liqeni i Ohrit shndërrohet në pistë patinazhi

Një pjesë e liqenit të Ohrit në Strugë, përgjatë plazhit të femrave nga dita e djeshme është nën shtresë të trashë akulli. Të ngrira...

Rusia s’pranon ermin e ri të Maqedonisë, përplaset me Athinën

Vendimi i Parlamentit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit të vendit është imponuar nga jashtë dhe nuk pasqyron vullnetin e popullit, tha Ministria ruse...

Xhaferi: Zgjedhjet presidenciale më 21 prill

Zgjedhjet presidenciale mund të mbahen më 21 prill ndërsa raundi i dytë më 5 maj. Paraprakisht marrëveshja ishte që presidencialet të mbahen më 14...

Janushev: VMRO mund t’i bojkotojë zgjedhjet presidenciale, nëse nuk shpallen zgjedhje...

Sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev ka deklaruar për Alsat-M se ka disa arsye pse opozita kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare bashkë me...

Shqiptarët dhe maqedonasit e LSDM-së bashkë festojnë Ligjin për gjuhët (Foto)

Hadi Osmani nga LSDM ka publikuar një foto dhe postim në Facebook ku duket duke festuar shpalljen e ligjit të gjuhëve në gazetën zyrtare....

Sulejman Rexhepi: “Edhe një ëndërr u realizua”

Pas shumë personave publik që uruan për ndryshimet kushtetuese në Kuvend, ligjin e gjuhëve dhe marrëveshjen e Prespës të cilat u publikuan sot në...

Risteski: Nënshkrimi i ligjeve, në pajtim me Kushtetutën

Profesori Temellko Risteski vlerëson se nuk ka asnjë bazë ligjore për përgjegjësi penale ndaj kreut të Kuvendit Talat Xhaferi, pas nënshkrimit të dekretit për...

Bullgarët propozojnë ndarjen e Maqedonisë mes Shqipërisë dhe Bullgarisë

Një gazetë e disasporës bullgare ka botuar tekst, ku propozohet ndarja e Maqedonisë mes Shqipërisë dhe Bullgarisë, transmeton Gazeta Lajm. “Të gjithë bëhen budallenj...

Arrestohen dy të rinjë nga Dobridolli, policia i kapi me mariuhanë...

Dje rreth orës 22 e 40 minuta, në afërsi të Shkollës fillore në fshatin Toplicë, janë privuar nga liria personat A.F. 30 vjeç dhe...

Qeveria e Maqedonisë: Mbështesim vendimin për publikimin e dy ligjeve në...

Qeveria e Republikës së Maqedonisë mbështet vendimin për publikimin e dy ligjeve në “Gazetën Zyrtare të Republikës së Maqedonisë” me nënshkrim të Kryetarit të...

Janushev: Padi penale kundër Talat Xhaferit dhe drejtorit të Gazetës Zyrtare

VMRO-DPMNE-ja do të dorëzojë padi penale kundër kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi dhe drejtorit të Gazetës Zyrtare Martin Kostovski, por edhe gjithë atyre për...

Programi IPARD për sektorin e biznesit paraqet një mundësi për zhvillimin...

Biznesmenët nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore patën rastin nga afër të njihen me mundësitë dhe kriteret që janë parashikuar në IPARD 2 programi...

Ligji për gjuhët, partitë në garë për meritat

Partitë parlamentare të cilat e mbështetën Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve konsiderojnë se meritat për këtë zgjidhje ligjore janë të përbashkëta. Artan Grubi i...

Bekteshi: Prej sot shqipja është gjuhë zyrtare (Video)

Ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi, pres konferencën e sotme e filloi në gjuhën shqipe, e pastaj në gjuhën maqedonase. Në pyetjen e gazetarëve se...

Ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, përkthimi në shqip i nënshtetësisë është i...

Forma e drejtë në shqip duhet të jetë nënshtetësia “E Maqedonisë” dhe jo sikur përdoret me vite të tëra dhe siç kërkohet të shkruhet...

Shkup, MPJ i përgjigjet MPJ-së ruse për Marrëveshjen e Prespës

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë, të martën publikoi reagim ndaj komentit të MPJ-së ruse lidhur me miratimin e ndryshimeve kushtetuese, të cilat...

Fërçkovski: BDI-ja i shikon tenderët, vetëm kur vijnë zgjedhjet, bërtasin UÇK,...

Profesori Ljubomir Frçkovski, në një intervistë për Al Jazeera, ka folur rreth situatës politike në Maqedoni dhe ligjit të gjuhës shqipe në Maqedoni. Frçkovski...

Bekteshi: Ekonomia e Maqedonisë, e vogël për zgjedhje çdo vit

Një ekonomi e vogël si Republika e Maqedonisë nuk mund të mbajë zgjedhje çdo vit, por ai është vendim politik, porositi sot ministri i...

37 vite pa Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën, akademi...

Të shtunën në Shtutgart do të mbahet Akademi përkujtimore kushtuar 37 vjetorit të atentatit ndaj vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zekës. Academia...

Procedurë parahetimore për mjekët të cilët kanë dhënë vërtetime të rrejshme...

Prokuroria e Shkupit po i verifikon pohimet e kolegëve të tyre nga Prokuroria Speciale Publike se nëse tre mjekët kanë dhënë vërtetime të rrejshme...

Ivanovi reagon: Shpallja e Ligjit për gjuhët veprim antikushtetues

Presidenti Gjorgje Ivanov ka reaguar pa shpalljes zyrtare të Ligjit për gjuhët në Gazetën zyrtare, pa nënshkrimin e tij. Ivanov ka thënë se akti i...

Kançeska-Milevska: Nuk kam votuar për shkak të kërcënimeve, vendimet i marr...

Ish-ministrja e Kulturës dhe deputetja në Kuvendin e Maqedonisë Elizabeta Kançeska-Milevska, pas përfundimit të seancës së sotme për rastin “Tenderët” në të cilën është...

Tevdovski: Investitorët e huaj përveç anëtarësimit në NATO janë të interesuar...

Anëtarësimi në NATO ka pasur ndikim të madh mbi ekonominë e vendeve tjera të rajonit dhe nuk ka arsye pse mos të ndodhë kjo...

Lëvizja Besa: Nxënësve shqiptarë në Veles t’u mundësohet arsimimi në gjuhën...

Lëvizja Besa me kryetar Bilall Kasamin ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me çështjen e nxënësve shqiptarë në fshatin Karasllar të Velesit...

Gjuha shqipe arrin edhe në Strumicë

Pas nënshkrimit nga kryetari i Kuventi ligjin e gjuhëve, sot që në mëngjes kanë nisur edeh vendosja e tabelave në gjithë Maqedoninë e Veriut. Siç...

Gjyha shqipe zyrtare! Ja në cilat komuna mund të dënohen shqiptarët...

Përfaqësues të BDI-së dhe mediumet e afërta me këtë parti po dezinformojnë shqiptarët e Maqedonisë se gjoja është zyrtarizuar gjuha shqipe, paralajmërojnë ekspertët. Sa...

Xhaferri: Zgjedhjet presidenciale më 21 prill?!

Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi në një konferencë për media ka deklaruar se në koordimim edhe me subjektet e tjera politike nuk përjashtohet mundësia...

BDI: Taravari ka shkelur ligjin për shkarkimin dhe emërimin e drejtorëve

Opinioni publik ishte dëshmitar që Arben Taravari publikisht deklaroi se kishte bërë gabime dhe kishte shkelur ligjin në procedurën për shkarkimin dhe emërimin e...

Lika: Ligji për përdorimin e gjuhëve hyri në fuqi(FOTO)

Pasi kryetari i parlamentit Talat Xhaferi firmosi ligjin e gjuhëve dhe të njejtin ka shpallur në Gazetën Zyrtare pa nënshkrimin e Presidentit Ivanov, erdhën...

Grubi: Tabela e VMRO-DPMNE-së të shkruhet edhe në shqip

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi ftoi ish partnerin e koalicionit qeveritar VMRO-DPMNE-në që të zbatojë Ligjin e gjuhëve. Gjatë një komunikimi me mediat, Grubi...

Talat Xhaferi bashkë me Ivanovin duhet të përgjigjen në gjykatë për...

Ekspertët juridikë vlerësojnë se kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, njësoj si Gjorge Ivanov, mban përgjegjësi për vonesën e hyrjes në fuqi të Ligjit për...

Spasovski: Pa luftën kundër falsifikimit të eurove, Maqedonia nuk mund të...

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski sot deklaroi se pa luftën kundër falsifikimit të eurove, Maqedonia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkimit...

Ligji për Gjuhët, reagon presidenti i shtetit Gjorge Ivanov

“Mbrëmë vonë kishim mundësinë që të shohim fytyrën e vërtetë të koalicionit qeveritarë të LSDM-së dhe BDI-së, koalicion që veten e quan pro-evropian. Shpallja...

OPINIONE