-6 C
Skopje
Thursday, December 13, 2018
Home Lajme Maqedoni

Maqedoni

Dy kompani konkurrojnë për furnizues universal të energjisë elektrike në Maqedoni

Komisioni për zhvillimin e procedurës për përzgjedhjen e një Furnizuesi Universal, i kryesuar nga akademiku Gligor Kanevçe, sot pas skadimit të afatit të konkursit...

Dimitrov: Pas pesë vjetësh do të pyesim pse kontesti me Greqinë...

Në ditën e fundit të vizitës në Paris, Ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov mbajti fjalim në Fondacionin “Robert Schuman” me temën “Perspektiva Evropiane e...

Mickoski: Nuk është e rëndësishme pse VMRO nuk distancohet nga Gruevski

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski pas përfundimit të protestës së djeshme nuk deshi ti komenton fotografitë e Nikolla Gruevskit në Budapest. “Ende nuk dihet kandidati...

Mijallkov ofron garancion prej një milionë euro që të del nga...

Sasho Mijallkov ka ofruar një milionë euro si garancion që të del nga nga paraburgimi, njofton televizioni “Telma”. Një ofertë me vlerë prej një milion...

Agjencia për pasuri të konfiskuar dhuroi produkte për 5 institucione (Foto)

Agjencia për menaxhim me pasuri të konfiskuar sot në deponë e tyre në Idrizovë, me pëlqim paraprak të Qeverisë së RM-së, u dhuroi pesë...

Mehazi: O Ali Ahmeti më mirë të kishe organizuar mevlud me...

O z.Ali Ahmeti, më mirë të kishte bërë mevlud apo hatme me hoxhallarë sesa zbavitje me raki e verë me analistë e profesorë I nderuar...

Profesori nga Tetova godet Ali Ahmetin: Shpejtë do të kthehesh te...

Shpejtë do kthehesh te delet e tua Ali Ahmeti, do të pensionojnë shqiptarët në zgjedhjet e ardhshme. Nuk të shpëton asgjë, opozita shqiptare...

Maqedonia do të krijojë agjenci për rritjen e cilësisë në arsim

Për t’u ngritur cilësia në arsimin e lartë në Maqedoni nevojiten reforma të thella, me shumë mjete financiare për hulumtime shkencore si dhe harmonizim...

Nuk ka lëshime nga gjyqtari Pajaziti i cili shkroi ftesën për...

Trupi gjykues njofton se grupi i punës që vizitoi gjykatën penale dje nuk arriti të gjejë lëshime tek gjyqtari Pajazit Pajaziti i cili shkroi...

Aziltanti Gruesvki darkon në një restorant të shtrenjtë në Budapest (VIDEO)

Azilanti Nikolla Gruevski darkon në një restorant të shtrenjtë në Budapest ndërsa lëvizë me makinë me shofer, shkruan Gazeta Lajm. Këto informacione janë përhapur...

Sheqerinska: Jemi të bindur se më 2019 Maqedonia do të jetë...

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të URM-së, gjeneralmajor Vasko Gjurçinovski, u takuan sot me komandantin e Komandës së...

Prokuroria Publike do të publikoj informacionet për arratisjen e Gruevskit

Në dy seancat e ardhshme, Prokuroria Publike do të publikojë informatat nga hetimi për arratisjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski. Do të dihet se në cilën...

Ministri i arsimit, Dr.Arbër Ademi, u takua me ministrin e arsimit...

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, sot në Tel Aviv ka zhvilluar takim pune me homologun e tij Naftali Bennet, ministër i Arsimit...

Ohër: Ngritet padi penale ndaj pronarit të qenit që kafshoi një...

Me 11.12.2018 në ora 20.00, A.M.(39) nga Ohri, ka lajmëruar në polici se vajza e saj 14 vjeçare në rrugën “Hekurudha” në Ohër është...

Ademi: Ekspozita etnologjike për bashkësitë etnike, respekt ndaj të gjithë popujve

Në Muzeun e Maqedonisë mbrëmë u hap ekspozita “Trashëgimia etnologjike e bashkësive etnike në Maqedoni” që është ekspozita e parë e Muzeut që në...

Roli dhe vështirësitë e revizionit në Maqedoni, Iseni: Rikthejmë në funksion...

Në konferencën e sotme, ku u promovua edhe një doracak lidhur me peripecitë me të cilat përballet revizioni, kryetarit i Këshillit për Avancim dhe...

Gjorçev: Amnisti të plotë për 27 prillin pa kushtëzime politike dhe...

Për Propozim-ligjin e amnistisë, deputeti i partisë opozitare maqedonase VMRO-DPMNE Vllatko Gjorçev deklaroi se qëndrimi i tyre është i vendosët dhe se duhet...

Vijon protesta e të punësuarve në Qendrën Klinike

Të punësuarit në Qendrën Klinike “Nënë Tereza” për të dytën ditë protestuan për të kundërshtuar rritjen e çmimit të vendparkimit në këtë qendër nga...

Video nga qëndrimi i Gruevskit në Hungari

https://youtu.be/EgNFbD0B2qc

Investitorët e huaj ankohen për klimën e biznesit në Maqedoni

Këshilli për investitorë të huaj del me vërejtjet e njëjta për Qeverinë e re. Mungesa e kuadrit të kualifikuar, klima e paparashikueshme e biznesit,...

Për luftë më efikase kundër korrupsionit, nevojitet përforcim i institucioneve dhe...

Maqedonia rreth 20 vjet aktivisht punon në luftën kundër korrupsionit, por megjithatë ekziston ndjenja se punët janë në fillim. Vendi ka kornizë të mirë...

Reisul-Ulema i BFI-së, H. Sulejman ef. Rexhepi merr pjesë në Konferencën...

Reisul Ulema h. Suljeman ef. Rexhepi i shoqëruar nga përgjegjësi për botën arabe Ismet ef. Ademi, këto ditë është duke qëndruar në Mekka Mukarrama,...

Protesta e Tiranës pritet të transferohet në Maqedoni. Studentët gati: “Jo...

Pas protestës në Paris për çmimet e larta të karburanteve ku me pas u përhap në Shqipëri për të drejtat e studentëve, siç mësohet...

Gjykata Kushtetuese refuzoi nismat për Vendimin për ndryshime kushtetuese

Gjykata Kushtetuese në seancën e sotme me shumicë votash refuzoi dy nismat e paraqitura për Vendimin në Kuvend për ndryshimin e Kushtetutës që nga...

Ish ushtari i UÇK-së nga Shkupi pronar i njërit nga lokalet...

Nga viti 2001 deri në vitin 2013, jeta e Suat Sulejmanit nga Haraçina e Shkupit ka pësuar kthesa dramatike. Fillimi i 2001-shit e ka...

Foggo: NATO do ta mirëpresë Maqedoninë në të ardhmen e afërt

“NATO e vlerëson përparimin e jashtëzakonshëm të Maqedonisë dhe shpresojmë se në të ardhmen e afërt do t’ju mirëpresim si aleati i 30-të në...

Lideri i BESËS: Ata qe lejuan 20% historia do t’i njoh...

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami nëpërmjet profilit të tij në Facebook ka reaguar në lidhje me 20%. Në postimin e tij Kasami shprehët...

Hiqet aktakuza kundër pronarit të këmbimores që vrau dy persona

Prokuroria Publike Shkup njoftoi se është hequr aktakuza kundër pronarit të këmbimores në Kisella Vodë i cili para një viti vrau dy persona që...

Grupi për Pajtim arrin konsensus për Propozim-Ligjin për Amnisti

Propozim-Ligji për Amnisti është gati dhe i njëjti është miratuar me koncensus nga të gjithë anëtarët e Grupit për Pajtim në kuadër të Grupit...

Foggo: NATO do ta mirëpresë Maqedonin në të ardhmen e afërt

“NATO e vlerëson përparimin e jashtëzakonshëm të Maqedonisë dhe shpresojmë se në të ardhmen e afërt do t’ju mirëpresim si aleati i 30-të në...

Tragjedia në Draçevë: Nipi i hëngri laringun gjyshes pasi ishte anëtar...

Vrasja makabre që tronditi dje publikun në Maqedoni kur në lagjenë Draçevë të Shkupit nipi therri gjyshen e tij, janë zbuluar detaje tronditëse, mëson...

Komisioni i Mbrojtjes dhe Sigurisë në shtabin e NATO-s në Bruksel

Me ftesë të ambasadorit Takan Ildem, ndihmës i sekretarit të përgjithshëm nga Divizioni për Diplomaci Publike, delegacion i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë realizoi...

DASH: Vizita e zv/sekretarit në Shkup, nxitje për reformat dhe Marrëveshjen...

Zv/sekretar i shtetit Xhon Sullivan pritet të zbresë në Shkup më 18 dhjetor me qëllim që t’i nxisë zyrtarët e lartë shtetëror të përshpejtojnë...

Nëngrupi përgatiti Propozim-ligjin për amnisti

Nëngrupi për pajtim në Kuvend përgatiti Propozim-ligj për amnisti që sot duhet t’u dorëzohet bashkëkryesuesve të Komisionit, që ai të sillet sa më shpejtë. Zekir...

Buxheti për vitin 2019, pa amendamentet e opozitës

Në Komisionin amë për financa dhe buxhet opozita parashtroi një sërë amendamentesh që kryesisht kishin të bëjnë me projekte infrastrukturore nëpër komuna, por të...

Deskoska: Ligji kundër korrupsionit, së shpejti

Ligji për parandalimin e korrupsionit i cili do të rregullojë edhe ngecjet në Komisionin anti-korrupsion, do të miratohet së shpejti, deklaroi ministrja e Drejtësisë,...

Osmani: Qeveria është e përkushtuar të sigurojë kushte të përshtatshme për...

“Rritja e konkurrencës, stabiliteti ligjor dhe parashikueshmëria në sektorin privat janë sfida kryesore për sektorin e biznesit”, tha zëvendës-kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani...

“Titanik” , 500 euro për qerasjet në kafene, 1 000 denarë...

Lista për votim në Qendër për zgjedhjet lokale të vitit 2013-të janë kërkuar edhe nga institucioni i Geriatrisë për kujdesin e personave të moshuar,...

Ruskoska: Nëse ka dëshmi shtesë, është e mundur procedurë e re...

Prokurorja Publike Villma Ruskovska sot deklaroi se mblidhen materialet për personat që ishin përmendur në gjykimin për ngjarjet në Kuvendit për 27 prillin. Për shkak...

Zaev: Vitin e ardhshëm pres stabilitet politik dhe ekonomik

Kryeministri Zoran Zaev beson se vitin e ardhshëm, Maqedonia do jetë politikisht stabile dhe kështu do të ketë hapësirë edhe për zhvillim ekonomik. Gjatë...

Automjetet e vjetra ndotin “me shpejtësinë e pestë”, qeveria duhet urgjentisht...

Automjete të përdorura që janë sjellë nga jashtë që nga liberalizimi i importi të tyre në mars të vitit 2010 e kanë vërshuar Maqedoninë,...

Çfarë porosie do të dërgon SHBA përmes Saliven?

Sipas analistëve, vizita e përfaqësuesit të lartë amerikan Xhon Saliven në Maqedoni do të ketë ndikim ndaj procesit për zbatimin e Marrëveshjes së Prespës,...

Komisioni i Mbrojtjes dhe Sigurisë në shtabin e NATO-s në Bruksel

Me ftesë të ambasadorit Takan Ildem, ndihmës i sekretarit të përgjithshëm nga Divizioni për Diplomaci Publike, delegacion i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë realizoi...

Cipras: Marrëveshja e Prespës do të anulohet nëse Shkupi nuk e...

Kryeministri grek, Aleksis Cipras u shpreh i prerë se Marrëveshja e Prespës do të anulohet në rast se Shkupi nuk i përmbahet të njëjtës...

Kamenos: Marrëveshja e Prespës është e vdekur

Nuk pranojmë zgjidhje që përmban termin Maqedonia dhe nëse vjen koha që do të ndahen rrugët tona, do të ndahen, tha kryetari i Grekëve...

Ramçilloviq: Gjetëm formulim juridik dhe dallim të qartë mes dhunuesve dhe...

Grupi i Punës për Pajtim e përgatiti propozimin për amnistinë për 27 prillit. Të akuzuarit do të nënshkruajnë deklaratë se e pranojnë amnistinë. Me...

Nuk ka amnisti të plotë për 27-prillin, organizatorët dhe dhunuesit do...

Trupi për Pajtim në Kuvend pas disa ditësh pajtueshmëri, e përgatiti propozim-tekstin për amnisti selektive për sulmin e organizuar në Kuvendin e Republikës së...

Ruskoska: Shqipëria dhe Mali i Zi kanë siguruar incizimet e ikjes...

Prokuroria publike gjatë dy javëve në vijim do të dalë me informacione për rezultatet nga procedura parahetimore për ikjen e ish kryeministrit Nikolla Gruevski...

Raporti njëvjeçar i punës së Kryetarit të Komunës së Çairit Visar...

U bë një vit i plotë që nga çasti kur morra besimin tuaj për të udhëhequr komunën tonë. Duke u bazuar në parimin e...

Qeveria pa strategji për turizmin

Edhe pse kemi rritje të numrit të turistëve në vend, pjesëmarrja e turizmit në BPV është në nivelin më të ulët, thonë nga Oda...

Qeveria do të kërkojë 80 deputetë për vazhdimin e PSP-së

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska deklaroi se në dy propozim-ligjet për Prokurorinë Speciale Publike dhe për Prokurorinë Publike janë në dispozicion për komentimin e...

A do t’i amniston “Pajtimi” para Vitit të Ri Mukoskin, Vasilevskin...

Deri në funnd të kësaj jave apo në fillim të javës së ardhshme trupi parlamnatar për "Pajtim" mund të del me propozim tekstin e...

Bexheti, inspekton punimet në Bukoviç, prioritet infrastruktura

Kryetari I komunës së Sarajit Blerim Bexheti, ka vizituar vendbanimin Bukoviç, ku me këtë rastë ka inspektuar punimet që realizohen në shtruarjen me pllaka...

Polica apelon, mos përdorni fishekzjarre për festat e fund vitit, dënimi...

Me afrimin e festave të fund vitit, Sektori për punë të brendshme Tetovë, prej tani apelon deri te qytetarët, tu përmbahen dhe të mos...

Materialet dëshmuese për lëndën “Titanik” në seancën e ardhshme

Prokuroria Speciale Publike në seancën e ardhshme më 19 dhjetor do të fillojë me leximin e dëshmive materiale për lëndën “Titanik” në Gjykatën penale,...

Ruskoska: Pash fotografinë me Gruevskin, vazhdojmë hetimet

Kreu i Prokurorisë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion, Villma Ruskjoska, deklaroi se mbrëmë ka parë fotografinë me Gruevskin në Budapest. Në pyetjen e...

Prokuroria Publike: Pronari i këmbimores i ka vrarë sulmuesit në vetëmbrojtje,...

Prokuroria Publike Shkup kumtoi se është hequr aktakuza kundër pronarit të këmbimores në Kisella Vodë i cili para një viti vrau dy persona që...

Në kohën e pushtetit VMRO-BDI vota maqedonase ka “kushtuar” 1.000, vota...

Në gjykatën e Shkupit ka vazhduar rasti “Titaniku” me leximin e SMS porosive që ish ministri për transport dhe lidhje, Mile Janakievski ia ka...

Xanakapulos: Ekziston shumicë e gjerë parlamentare për Marrëveshjen e Prespës

Zëdhënësi i Qeverisë greke dhe ministër pa resor, Dimitris Xanakapulos konsideron se në Parlamentin grek ekziston shumicë e gjerë për ratifikimin e Marrëveshjes së...

Gazetar i “The Guardian” fotografon Gruevskin në Budapest (Foto)

Një muaj pas arratisjes së ish-kryeministrit Nikolla Gruevski në Hungari për shkak të dënimit për dy vite burg për rastin e PSP “Tanku”, gazetari...

Vazhdon greva e urisë, pjesëtarët e Grupit të Kumanovës kanë humbur...

Po keqësohet vazhdimisht gjendja e gjashtë pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës të cilët të parët, nga dita e diel (para 10 ditëve) u futën...

Konvikti në Kavadar pa ushqim, MASH paralajmërojnë zgjidhje

Pa ushqim tashmë tre dit është Konvikti i nxënësve të shkollës së mesme të cilët nga vende të tjera të Maqedonisë mësojnë në Kavadar,...

Policia gjeti armë dhe marihuanë në shtëpitë e disa shkupjanëve

Njësiti i tregtisë ilegale të SPB Shkup ka kryer kontrolle në shtëpitë e disa personave të Shkupit me qëllim zbulimin dhe konfirmimin e veprave...

Trupi i pajtimit do të diskutojë për Ligjin për amnisti për...

Në Kuvendin e Maqedonisë sot duhet të vazhdojë mbledhja e dytë e Grupit të Punës për Pajtim të Grupit Kuvendar Ndërpartiak për pajtim, Reforma...

Qeveria do ta pastrojë mbetjen toksike në OHIS me mbështetje financiare...

Ministrat në seancën e djeshme qeveritare e kanë pranuar informatën për nënshkrimin e Memorandumit mes Qeverisë së Maqedonisë, Zyrës për Shërbime të Projekteve të...

LSDM: Në aksion sistematik gjithëpërfshirës po ndërmerren masa kundër gjithë burimeve...

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga LSDM reagojnë ndaj OBRM-PDUKM-së për ndotjen e ajrit duke thënë se “pas injorimit 11 vjeçar të problemit të...

Cipras dhe Micotakis me akuza të ndërsjella rreth Marrëveshjes së Prespës

Gjatë kohës së seancës së djeshme plenare në Parlamentin grek çështja e emrit dhe Marrëveshja e Prespës kanë qenë pjesë e temave për të...

Timonie: Nuk kemi rezervë tjetër për Marrëveshjen e Prespës, ndryshe do...

Përshtypja është se procesi për implementimin e Marrëveshjes së Prespës në Maqedoni është përfunduar. Mbetet që procesi të shkojë deri në fund në Kuvendin...

VMRO-DPMNE: Qytetarët secilën ditë thithin helm në vend të ajrit të...

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM thuhet se “Republika e Maqedonisë me muaj po ngulfatet në ajër të ndotur, kurse...

Regjim i posaçëm i komunikacionit në Shkup për shkak të protestës

Ministria e Punëve të Brendshme informon se për shkak të protestës të cilën e ka paralajmëruar VMRO-DPMNE do të ketë regjim të posaçëm të...

Komandanti i NATO-s sot vjen në Shkup

Komandanti i Forcave të Përbashkëta Aleate të NATO-s në Napoli, admirali amerikan James Foggo sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoni. Në agjendën...

DAP do të ketë qasje te llogaritë bankare të çdo qytetari

Me miratimin e Projektligjeve për ndryshime në ligjet për bankat dhe Drejtorinë e të Ardhurave Publike (DAP), mundësohet qasje e DAP-it te të ardhurat...

Skandaloze/ Deputeti i koalicionit të Zaevit përmes facebook-ut romëve u ofron...

Samka Ibraimovski, deputeti i Partisë për Emancipimin e Romëve (PCER) që është pjesë e koalicionit me LSDM është pjesë e skandalit të radhëve të...

Ziadin Sela ja tregon vendin Zoran Zaevit

Lideri i Aleancës për shqiptarët Ziadin Sela ka bërë një koment të shkurt dhe domethënës në rrjetin social facebook. Me sa duket, mesazhin ia...

John Sullivan javën e ardhshme në Shkup

Zëvendës Sekretari Shtetëror i Departamentit Shtetëror të Amerikës, John Sullivan, do të qëndroj në Shkup dhe në disa vende tjera evropiane. Zëvendës i shefit të...

Vazhdon gjykimi për lëndën “Titanik”

Në Gjykatën Penale në Shkup vazhdon gjykimi për parregullsitë zgjedhore “Titanik” të Prokurorisë Speciale Publike. Në lëndën “Titanik” të akuzuar janë ish-kryeministri Nikolla Gruevski, Kirill...

Amendamentet kushtetuese nga 17 janari para Komisionit për Çështje Kushtetuese, më...

Qeveria si propozues i ndryshimeve kushtetuese në afat prej dy ditësh duhet të dorëzojë raport nga debatet publike mbi sugjerimet dhe propozimet...

“Më e dyshimtë ekspertiza se rasti Monstra”

Shkup, 12 dhjetor- Ekspertiza e mjekësisë ligjore në të cilën thuhet se pesë viktimat e rastit Monstra janë vrarë në afërsi prej 1.5 metrave...

Të dënuarit: “Ja si jemi katandisur nga greva e urisë” (FOTO)

Sot dita e tretë e grevës së urisë nga të dënuarit në burgjet e Maqedonisë por, ende asnjëri nga institucionet deri tek të cilat...

Aliu: Zgjohuni studentë, ja çfarë do përfitoni

Qenan Aliu TETOVA qytet me DY UNIVERSITETE .Pushtei lokal nga viti 2014 në vazhdimësi thoshte do të sjellim AUTOBUSA për qarkullimin urban dhe kurë spati...

Ivanov-Dakiq: Anëtarësimi i Maqedonisë në BE dhe NATO është vendimtar për...

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, priti shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Armatës së Malit të Zi, gjeneral Dragutin Dakiq, përcjell Telegrafi...

Peticion kundër Ushqimit të Modifikuar Gjenetikisht në Maqedoni

Peticioni online kundër lejes për lëshimin e qarkullimit të Ushqimit të Modifikuar Gjenetikisht (UMG) në Maqedoni vetëm se janë grumbulluar rreth 4.000 nënshkrime. Biljana...

30 ditë paraburgim për të riun nga Draçeva, i cili vrau...

Prokuroria ka ngritur akuzë ndaj të riut 20 vjeçar me inicialet A.R nga Draçeva i cili dyshohet se vrau me armë të ftohtë gjyshen...

Stomatologët, farmacistët dhe mjekët reagojnë ndaj Fondit për Sigurim Shëndetësor të...

Oda e dentistëve, farmacistëve dhe mjekëve kanë reaguar për kushtet nga Fondi për Sigurim Shëndetësore, që deri të shtunën të gjithë infermierët dhe farmacistët...

Filloi procedura për formimin e Agjencisë për cilësi në arsimin e...

Në seancën e 107-të të rregullt, Qeveria miratoi të dhënat për fillimin e procedurës për themelimin e Agjencisë për cilësi në arsimin e lartë. Më...

“27 Prilli”, Veljanovski: Nuk kam dhënë urdhër për hapjen e dyerve

Trajko Veljanovski pohon se u ka urdhëruar deputetëve që t’i hapin dyert e Kuvendit. Në dëshminë për 27 prillin e përgjakshëm, ish-kryeparlamentari mohoi lidhshmëri...

Gjorgiev: Car Samuili, Prliçev dhe vllezërit Metodi janë personalitete të shumë...

Dragi Gjorgiev, drejtori Institutit të Historisë Kombëtare dhe udhëheqësi i komisionit nga Maqedonia në bisedimet me komisionin bullgar për rishikimin e teksteve shkollore në...

Gati ligji për gjykatat, do të dorëzohet në Kuvend

Është përpunuar dhe do të lëshohet në procedurë parlamentare ligji i shumëpërforlur për gjykatat dhe ai për Këshillin Gjyqësor. Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska...

Szijjarto: Verën e ardhshme duhet të fillohen bisedimet për anëtarësimin e...

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto kërkon nga Bashkimi Evropian që të filloj bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë dhe Shqipërisë verën e ardhshme, përcjell...

Zaev shkruan mesazh ngushëllimi për vdekjen e ish-presidentit Bush

“Shtetet e Bashkuara humbën një udhëheqës të madh dhe një shembull për popullin amerikan”, shkroi kryeministri Zaev në librin e zisë, njofton Telegrafi Maqedoni. Kryeministri...

Hulumtim, një studenti i nevojiten 21 mijë denarë në muaj (Video)

Studentët e universiteteve publike në Maqedoni me kuotë shtetërore harxhojnë rreth 21.410 denarë në muaj, ndërsa ato me vetë financim 22.435 denarë. Këto janë...

Sela: Kryetarët e partive të cilët nuk ishin prezentë më 27...

Kryetari i Aleancës për Shqiptarë, Ziadin Sela sot dëshmoi për ngjarje e 27 prillit të vitit të kaluar, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Dikush e dinte se...

Tetovë: Amerikanët dhe maqedonasit folën edhe shqip, dy minstra shqiptarë nuk...

Demokracia e politikanëve tanë shkëlqen vetëm gjatë fushatave parazgjedhjore kurse kur janë në pushtet nuk i durojnë kritikat. Ministri i Arsimit Arbër Ademi dhe...

Doganat, konfiskohen 80 mijë euro në Aeroportin e Shkupit

Në dy javët e fundit, shërbimi doganor i Maqedonisë zbuloi shumë raste të kontrabandimit të mallrave të ndryshme, duke ndaluar deviza, auto pjesë, elektromotorë,...

Qeveria e Maqedonisë: Propozim amendamentet e ruajnë identitetin maqedonas dhe identitetin...

Debati publike mbi propozim amendamentet e Qeverisë konfirmuan se ndryshimet e propozuara janë me interes për qytetarët, nuk rrezikojnë konceptin qytetarë të Kushtetutës dhe...

Nikollovska: Kacarska e merrte në pyetje Veljanoskin në mënyrë joligjore

Pytja e dëshmitarit nuk ishte në frymën e Ligjit mbi procedurën penale. Gjykata duhet të jetë dëshmitar i heshtur dhe nëse diçka është e...

Incident në poliklinikën në Çair, dy persona sulmojnë mjekun dhe infermieren...

Sipas rrëfimit të mjekut kujdestar, incidenti ka ndodhur në momentin kur infermierja u ka kërkuar pacientëve librezën e shëndetësisë, apo letërnjoftimin për ta regjistruar...

Shabani: Paratë janë kthyer nga nëpunësit, dhe afera s’më lidh me...

Lidhur me hetimin e Policisë Financiare ku përmendet emri im për ushtrim detyre në mënyrë të pandërgjegjshme në kohën time si ministër i Vetëqeverisjes...

Zeqie Neziri, studentja nga Gostivari që krenohet me flamurin shqiptar në...

Pjesë e rinisë së suksesshme shqiptare në Austri është edhe Zeqije Neziri, me prejardhje nga fshati Çegran i Gostivarit, por që për momentin mëson...

Taravari priti përfaqësues të Ambasadës së Britanisë së Madhe

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari priti sot përfaqësuesit e lartë të Ambasadës së Britanisë së Madhe në Shkup, nënsekretarët Simon Adams dhe...

Vazhdon greva e të burgosurve në Idrizovë, kërkohet amnisti

Për të dytën ditë me radhë të burgosurit në burgun e Idrizovës vazhdojnë grevën e urisë, duke kërkuar që të përfshihen në ligjin e...

Fazliu: Akuzat për honorarët nuk kanë të bëjnë me mandatin tim

Ministri i vetëqeverisjes lokale Suhejl Fazliu reagoi sot ndaj informacionit që Drejtoria e Policisë Financiare kishte ngritur padi penale kundër tij dhe paraardhësit të...

Zaev i përgjigjet Karakaçanovit

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev i është përgjigjur deklaratave të fundit të zyrtarëve të lartë të Bullgarisë lidhur me pohimet e tij për gjuhën...

Ndryshimet kushtetuese, pushteti përgatit raportin nga debatet publike

Qeveria ka filluar me përgatitjen e raportit nga debatet publike për draft-amendamentet për ndryshimet kushtetuese. Duke u bazuar në rekomandimet e ekspertëve, propozim-amendamentet e...

Amnistia për 27 prillin, tejkalohen pengesat juridike

A do të bie akuza “cenim terrorist i rendit kushtetues” për 27 prillin e vitit 2017? Draft-ligji për amnisti i përgatitur nga nëngrupi për...

Afrim Gashi takohet me Kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi

Kryetari i Lëvizjes BESA, Afrim Gashi, i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes, Skender Rexhepi – Zejdi dhe nënkryetari i BESËS, Dr. Nexhbedin...

Ndryshimet kushtetuese, pushteti përgatit raportin nga debatet publike

Qeveria ka filluar me përgatitjen e raportit nga debatet publike për draft-amendamentet për ndryshimet kushtetuese. Duke u bazuar në rekomandimet e ekspertëve, propozim-amendamentet e...

Rrugët në Maqedoni ngjajnë sikur deponitë e vogla

Në pikë pagesën në Tetovë drejt Shkupit në vend të gjelbërimit, ka shishe plastike dhe mbeturina të ndryshme. Hapësira të tokës me deponi të vogla,...

Edhe nesër Shkupi nën bllokadë të plotë

Për shkak të protestës së caktuar në qendër të qytetit të Shkupit, nesër prej ora 17 do të vendoset regjim i posaçëm i komunikacionit,...

Univerziteti Nënë Tereza startoi me studimet e ciklit të dytë akademik

Universiteti Nëna Tereza në Shkup startoi me ciklin e dytë të studimeve. 36 kandidatë do të zhvillojnë ligjëratat e ciklit të dytë...

Veljanoski: Nuk kam dhënë urdhër të hapen dyert e Kuvendit

As që kam menduar dhe as që kam thënë dikur t’i hap dyert e Kuvendit, u përgjigj Trajko Veljanoski në seancën e sotme...

Mbikëqyrja e AKMIS sistemit vazhdon edhe në vitin 2019

Mbikëqyrje mbi AKMIS sistemin do të kryhet edhe gjatë vitit të ardhshëm, ku do të përfshihen edhe gjykatat e reja, por edhe një pjesë...

Maqedonia dhe rrjeti i ri i merimangës në rajon

Tani është e qartë, madje edhe e vërtetuar në bazë të dokumenteve që kanë rrjedhë nga Maqedonia pas rënies së qeverisë së Nikolla Gruevskit,...

Azili i Gruevskit, Budapesti nuk i përgjigjet Maqedonisë

Institucionet hungareze akoma heshtin për kërkesën e Qeverisë së Maqedonisë për ekstradimin e ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski, i cili para një muaji u...

Akuza e Policisë Financiare, Fazliu – Muaremit: Kërkoje krimin atje ku...

Ministri i Vetëqeverisjes Lokale, Suhejl Fazliu ka reaguar në lidhje me akuzën e Policisë Financiare për pagesë joligjore të honorarëve në shumë prej 37...

King: Maqedonia vend origjine dhe transiti për armë ilegale

Eurokomisari për Siguri, Julian King, mbrëmë i brifoi eurodeputetët për gjendjen e sigurisë dhe bashkëpunimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Maqedonia noton si vend...

Igor Jug e pyet Veljanoivskin: A janë politikanët pronarët ndërsa ne...

I akuzuari Jane Çento, para se t’i parashtrojë pyetje ish-kryetarit të Kuvendit, Trajko Veljanovski, tha se disa po kalkulojnë me fatet e njerëzve për...

Thuhet se ministri i RDK-së ka vjedhur, Veseli nervozohet me “dërzhavën”...

Kryetari i RDK-së me vulë, Vesel Memedi është nervozuar ashpër me qeverinë ku bën pjesë edhe vet në koalicion me Zaevin, pasi Policia Financiare,...

Strugë, kërkohet stacion matës për matjen e ndotjes së ajrit

Organizatat qytetare nga Struga, nga institucionet qendrore dhe lokale, urgjentisht kërkojnë një stacion matës, për të matur cilësinë e ajrit në qytet dhe rrethinën...

Flet Lirim Shabani pasi Prokuroria ngriti padi penale

Lidhur me hetimin e Policisë Financiare ku përmendet emri im për ushtrim detyre në mënyrë të pandërgjegjshme në kohën time si ministër i Vetëqeverisjes...

Maqedoni, ditët e pushimit për vitin 2019

Edhe vitin e ardhshëm ashtu si këtë vit do të kemi numër të madh të ditëve të pushimit dhe fundjava të vazhduara. Këto janë ditët...

Mitsotakis: Nuk do të votojmë ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës

Nga partia Demokracia e Re në Greqi ritheksojnë se nuk do të votojnë Marrëveshjen e Prespës dhe se do të luftojnë për mos ratifikimn...

Veljanovski për 27 prillin: Ndjeja se do të ndodhë diçka prandaj...

Ish kryetari i Kuvendit Trajko Veljanovski i shpjegoi gjykatës se si gjatë 27 prillit kishte patur ditë të zakonshme pune derisa ishte zgjedhur kryetari...

Szijjarto pas deklaratës për Gruevskin: Hahn të mos brengoset për ligjet...

“Komisionari për Zgjerim, Johahnnes Hahn, duhet të brengoset për zgjerimin, dhe jo për proceset ligjore të vendeve anëtare”. Këtë e tha ministri i Hungarisë...

Prezantim i hulumtimit për shpenzimet e studentëve

Në Shkup sot do të prezantohen rezultatet nga hulumtimi “Sa dhe për çka shpenzon një student i Maqedonisë” i zbatuar prej një ekipi të...

Zaevi u përgjigjet zyrtarëve bullgarë: Jam maqedonas, flas maqedonisht

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev i është përgjigjur deklaratave të fundit të zyrtarëve të lartë të Bullgarisë lidhur me pohimet e tij për gjuhën...

Prezantim i hulumtimit për shpenzimet e studentëve

Në Shkup sot do të prezantohen rezultatet nga hulumtimi “Sa dhe për çka shpenzon një student i Maqedonisë” i zbatuar prej një ekipi të...

Protesta e studentëve sot, plan për të bllokuar rrugët e Tiranës

Dita e sotme pritet të jetë me zhvillime për sa i përket protestës së studentëve. Teksa kanë paralajmëruar se të martën do të jenë...

Georgiev: Supremja nuk e shqyrton rastin e Naser Eshtrefit se kemi...

Gjykata Supreme nuk e shqyrton ankesën pasi që kemi që kemi argumente të fuqishme se lënda duhet të kthehet në rigjykim. Kështu deklaron avokati...

Eurodeputeti bullgar e godet Maqedoninë. Keni histori të rreme

Në mëngjes, e kam ftuar shokun Johannes Hahn për drekë në Strazburg. Dua të bisedoj me të në lidhje me situatën në Ballkanin Perëndimor...

Në seancën e rastit “Tortura” analizohen incizimet e arrestimit të Boshkovskit

Me projeksione të video incizimeve të shtëpive televizive, në Gjykatën penale ka filluar seanca për lëndën “Tortura” të PSP. Në incizimin e parë të ditarit...

Gostivar, shkrumbohet nga zjarri një shtëpi

Nuk ka të lënduar në zjarrin që mbrëmë rreth mesnatës shpërtheu në një shtëpi në rrugën “Mara Ugrinova” në Gostivar. Në zjarrin janë djegur...

Deskoska: Kemi të drejtë të fitojmë ekstradim

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska pret që Hungaria, si vend anëtar i Bashkimit Evropian, do të sillet sipas standardeve dhe konventave evropiane në sjelljen...

RDK: Korrupsioni nuk kërkohet atje ku ka dritë

Nëpërmjet një kumtesë të lëshuar nga RDK-së thuhet se “Rilindja Demokratike Kombëtare vlerëson se institucionet e shtetit, konkretisht Policia Financiare e vendit, ka gabuar...

AUV: Në Maqedoni nuk ka prani të murtajës afrikane të derrave

Agjencia për Ushqip dhe Veterinari (AUV) i ka demantuar njoftimet e “Pyjet e Maqedonisë” – Demir Kapi, ku pohohej se në Maqedoni është vërtetuar...

Carovska: Përmes punës praktike krijojmë kuadër cilësor

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale sot nënshkroi Memorandum për bashkëpunim me Fakultetin e Filozofisë pranë Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi” në Shkup. Memorandumi...

Si duhet të edukohen fëmijët? (video)

Si duhet të edukohen fëmijët? Pas kësaj përgjigje vrapojnë shumë prindër. A duhet të rrihen, të dënohen, sa dashuri dhe kujdes është e nevojshme...

Gruevski në Gjykatë, përmes video incizimit

Nikolla Gruevski u pa dhe u dëgjua përmes video incizimit që u paraqit si dëshmi në Gjykatën Penale gjatë seancës gjyqësore për rastin “Tortura”. Gjegjësisht,...

Nuk keni më nevojë të shkoni në Turqi, doktor Ilir Hasani...

Kirurgu i njohur shqiptar, Ilir Hasani, ka një lajm të mirë për pacientët nga Maqedonia që vuajnë nga probleme kurrizore. Ai në bashkëpunim me...

Emin Azemi fitues i çmimit shtetëror “Mito Haxhi Vasilev – Jasmin”...

Këshilli për ndarjen e Çmimit Shtetëror “Mito Haxhi Vasilev-Jasmin” në pajtim me Ligjin e çmimeve shtetërore, Ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për...

Aktivistja Monika Risteska dënohet me dy vite me kusht

Aktivistja Monika Risteska sot në seancën gjyqësore u dënua me dy vite burgim me kusht për kryerjen e veprës penale prodhim i palejuar dhe...

ASH: Komuna e Dibrës do jetë e qytetarëve, jo e partisë

Aleanca për Shqiptarët, më saktësisht kryetari i degës të këtij subjekti në Dibër, Ilirjan Fetahu i është përgjigjur BDI, e cila dje reagoi pas...

Të punësuarit në qendrën klinike protestojnë për çmimin e parkingut

Pas paralajmërimit të Qytetit të Shkupit për shtrenjtimin e parkingut për të punësuarit në klinikat e Shkupit, me iniciativë të të punësuarve dhe mbështetje...

Ndryshimet kushtetuese: Ahmeti pesimist, Zaevi optimist

Shkup, 11 dhjetor- Kreu i BDI-së Ali Ahmeti është i shqetësuar se procesi për ndryshimet kushtetuese mund të rrezikohet. Por, sa është real ky...

Arrestohet 20-vjeçari që e vrau gjyshen e tij në Draçevë

Mbrëmë në Draçevë të Shkupit në rrugën “Anton Dimitrov” ndodhi vrasje, ku 20-vjeçari A.R për shkaqe që deri tash nuk nuk dihen, e vrau...

Emin Azemi fitues i çmimit shtetëror “Mito Haxhi Vasilev – Jasmin”...

Këshilli për ndarjen e Çmimit Shtetëror “Mito Haxhi Vasilev-Jasmin” në pajtim me Ligjin e çmimeve shtetërore, Ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për...

Bebe Rexha dhe Dua Lipa, dy shqiptare nominohen për “Grammy”

Bebe Rexha dhe Dua Lipa kanë arritur një sukses të jashtëzakonshëm në tregun muzikor ndërkombëtar. Dy vajzat shqiptare u nominuan në “Grammy”, ku konkurrojnë përballë...

“Monstra”, viktimat janë vrarë pas shpine (VIDEO)

Pesë viktimat te Liqeni i Smillkovës janë vrarë në afërsi relative prej 1.5 metrave, katër prej të cilëve nga municionet e kalibrit 9 milimetër...

Mavrova me borë artificiale, investim prej rreth 700 mijë eurove

Qendra më e madh turistik dimërore në vend, këtë vit do të fillojë sezonin me një risi që është unike e këtij lloji në...

OPINIONE