Maqedoni

Gosheva: Vendimi për referendumin është jokushtetuse

Gjyqtarja në Gjykatën Kushtetuese, Elena Gosheva propozon që të ngrihet procedurë për vendimin e caktimin e referendumin dhe të caktohet masë kohore dhe ndalim...

Vjedhje në një agjenci për transferimin e parave në Tetovë, arrestohen...

Sektori për Punë të Brendshme në Tetovë njofton se pas aktiviteteve të ndërmarra ka zbardhur vjedhjen që ndodhi dje rreth orës 09:00 në një...

“Monstra”, familjarët e të akuzuarve nuk e pranojnë si dëshmi “Opel...

amiljarët e të akuzuarve në rastin “Monstra”, nuk e pranojnë si dëshmi veturën “Opel Omega”, e cila në aktakuzë thuhet se është përdorur për...

Edhe Studeniçani i tha ‘’PO’’ referendumit!

Lëvizja BESA tanimë një kohë të gjatë ka filluar kampanjën e saj për referendumin e 30 shtatorit “DIL PËR MAQEDONINË EVROPIANE”. “Pas marshit të...

George Robertson sot viziton Manastirin

Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s, George Robertson, , lider i grupit të sapoformuar joformal “Grupi i Ohrit” për mbështetje të Maqedonisë për anëtarësim në NATO dhe...

Pas Gjermanisë, nis peticion për njohjen e patentave të shoferit me...

Pas arritjes së marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Gjermanisë, në publik ka nisur peticion për njohje të patentave të shoferit edhe me Slloveninë, njofton Portalb.mk. Kjo iniciativë...

Maqedonia nikoqire e forumit të liderëve të liberalëve në Evropën Juglindore

Rrjeti i liberalëve të Evropës Juglindore (LIBSEEN) me rastin e 10 vjetorit të krijimit të tij, sot në Shkup do të mbajë forum të...

FAZ: Moska do ti gëzohej dështimit të referendumit në Maqedoni!

Nëse në referendumin vijues qytetarët e Maqedonisë e hedhin poshtë kompromisin e arritur për kontestin për emrin, hyrja e tyre në BE dhe në...

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Të tregohet e vërteta, çka nëse nuk kalon...

Nëse referendumin e caktuar, qytetarët e Maqedonisë e hedhin poshtë kompromisin e arritur për kontestin e emrit, hyrja e tyre në BE dhe NATO...

Thellohen marrëdhëniet Maqedoni – SHBA, paralajmërohet takimi Pens – Zaev

Kryetari i Qeverisë së Maqedonisë, Zoran Zaev do të udhëtojë për në Uashington, ku më 20 shtator do të realizojë takim bilateral me nënkryetrin...

Dëshmitarë të rinj për ngjarjet e 27 prillit

Sasho Koçevski, Ferid Muhiq, Kurto Dudush dhe gazetarja Dushica Murgja sot në Gjykatën Penale do të dëshmojnë për të enjten e përgjakshme të vitit...

Zoran Zaev për vizitë në SHBA, do të takohet me nënpresidentin...

Kryeministri Zoran Zaev nesër do të udhëtojë për vizitë zyrtare në SHBA. Sipas njoftimit të qeverisë ai do të takohet me nënpresidentin amerikan Mike...

Pas ekspozitës retrospektive të veprave që u hap në muajin qershor, Galeria Kombëtare e Maqedonisë sot në hamamin e Daut Pashës, do ta...

Ish ushtari i UÇK-së: ky person me montoi në vitin 2012...

Ish ushtari i UÇK-së Zejni Demiri, ka shkruar ne facebook se nje ndër personat i cili ka qenë i involvuar në dënimin e tij...

Gjykatësit kushtetues do të diskutojnë se a do ta pranojnë iniciativën...

Nga seanca e sotme e Gjykatës Kushtetuese do të varet fati i referendumit për Marrëveshjen me Greqinë që duhet të mbahet me 30 shtator,...

Llatas dhe vëllezërit e tij sot në seancë gjyqësore

Në Gjykatën Penale në Shkup sot duhet të mbahet seancë për lëndën “Lëndina” të Prokurorisë Speciale Publike në të cilën akuzohet Dragan Pavlloviq –...

George Bush letër qytetarëve të Maqedonisë: Pres me padurim ditën kur...

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës George W. Bush, përmes një letre ka ftuar qytetarët e Maqedonisë që në referendumin e 30 shtatorit...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira të pakta, ndërsa do të fryjë edhe erë e dobët juglindore. Temperaturat e mëngjesit...

Mjeku i njohur kumanovar realizoi për herë të parë në Maqedoni...

Doktori i mirënjohur, traumatologu Ilir Hasani nga dita në ditë shënon suksese të reja. Inovacionet dhe praktikat e tij bëjnë xhiron në klinikat e...

Propaganda e pistë e nacionalistëve maqedonas kundër Merkelit dhe referendumit

Gjermania është partneri kryesor ekonomik i Maqedonisë dhe ndër vendet që më së tepërmi mbështesin anëtarësimin e saj në NATO dhe BE. Mirëpo në...

Hahn për korrigjimin e kufijve: T’i lejojmë palët të bisedojnë

Komisionieri për zgjerim, Johannes Hahn, ka folur përsëri në lidhje me idenë për korrigjim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për Deutche...

Vidhet një fëmijë në Klinikën e Shkupit

Mbrëmë rreth orës 21 e 45 minuta, 41 vjeçarja R.Z. nga Shkupi ka denoncuar se rreth orës 13 e 30 minuta, deri sa nuk...

I kujt është “Lamborghini” që e mori “merimanga” afër Bit Pazarit...

Mbrëmë në orët e vonshme në bulevardin “Goce Dellçev” afër Bit Pazarit në Shkup, është vërejtur një “Lamborghini” i bardhë, që e ka marrë...

Ali Ahmeti pin cigare, Xhevat Ademi flet në tubim para 24...

Sot deputeti Xhevat Ademi i shoqëruar nga kryetari i BDI-së Ali Ahmeti dhe funksionarë të tjerë kanë qëndruar në fshatin Çollopek të komunës së...

Menduh Thaçi takoi Kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi

Kryetarja e LSI-së znj. Monika Kryemadhi priti në një takim në selinë e LSI-së, Kryetarin e PDSH-së z. Menduh Thaçi, me të cilin bisedoi...

Taravari: Strategjia e rafinuara e Ali Ahmetit për spastrim të shqiptarëve...

Ali Ahmeti përfaqëson politikën 16 vjeçare që ka bërë 700 000 qytetar të Maqedonisë të marrin valixhet dhe të braktisin vendin. Është interesante se si...

Fejzulla Azizi, piloti i parë shqiptar nga Kumanova (Foto)

Fejzulla Azizi është piloti i parë shqiptarë nga Kumanova. Ka qenë anëtar te Aeroklubi-Kumanovë, si pilot i Aeroplanit Utva-75. Në fillim ka fluturuar me...

Ali Ahmeti nga Debreshi: Marrëveshja e Prespës hapi rrugën e anëtarësimit...

Bashkimi Demokratik për Integrim gjatë ditës së djeshme takimin me qytetar e ka përmbyll në fshatin Debresh të Gostivarit ku edhe banorëve të...

“Orizi nga Koçani nuk është i modifikuar gjenetikisht”

Orizi nga Koçani nuk është i modifikuar gjenetikisht, këto e tregojnë super analizat e bëra në labaratorin gjermane “Eurofinks HOS Terstinga” në Sofje, përcjell...

Qeveria e Maqedonisë sot mban seancën e 89-të

Qeveria e Maqedonisë sot do të mbajë seancën e 89-të, në të cilën në rend dite është informacioni për nënshkrimin e memorandumit për bashkëpunim...

Tetovë, hynë me pistoletë dhe e kërcënon, ia merr 5000 euro...

Dje rreth orës 08.55 minuta 46-vjeçari B.M. nga Tetova, ka denoncuar se një person i panjohur, ka kryer plaçkitje në Agjencinë për transferim parash,...

Dimitrov kërkon mbështetjen e OSBE-së gjatë procesit të reformave

Ministri për Punë të Jashtme të Republikës së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, në takim me sapo të emëruarin e shefit të misionit të OSBE-së në...

FOTO/ Agim ku është gjuha shqipe, LSDM-ja në Hasanbeg vendos pllakë...

Vjen investimi ,,gjigant” i LSDM-së në Hasanbeg stacion policor pa asnjë shkronjë shqipe Shqiptarët në zgjedhjet e fundit sidomos rrethina e Shkupit e mbështetën fuqishëm...

Maas: Dua tu jap guxim qytetarëve të Maqedonisë që të vazhdojnë...

Referendumi i caktuar është në udhërrëfyes vendimtar për rrugën e mëtejshme të vendit drejtë BE-së, por përsëri qytetarët e Maqedonisë janë ato të cilët...

Aksident i rëndë në Shkup, humb jetën një grua e moshuar

Mbrëmë në bulevardin “Serbia” në lagjen Novo Lisiçe ka ndodhur një aksident i rëndë komunikacioni, kur një furgon goditi tre persona. Sipas “Kurir”, furgoni ka...

Mbrëmë policia e Tetoves prangos edhe 9 persona te tjera per...

6 persona ne Tetove dhe 3 ne Gostivar mbreme i prangos policia e Tetoves me dyshim per perdorim dhe venie ne qarkullim te mjeteve...

Deputeti i LSDM-së i kundërpërgjigjet Orce Kamçevit, ja çfarë i thotë

Orce Kamçev, biznesmeni nga Shkupi i njohur për afërsinë me ish drejtorin e policisë sekrete, Sasho Mijallkov, ka shprehur përkrahje për referendumin e 30...

Pas 15 muajsh do jemi anëtar të NATO-së

Bashkimi Demokratik për Integrim pas komunës së Bërvenicës ka vizituar komunën e Bogovinës ku para qytetarëve të kësaj komune u shpalos rendësia e votimit...

Maqedonia sot merr hua 50 milionë euro, nesër kthen një borxh...

Ministria e Financave njofton se sot nga tregu vendor prej bankave dhe shoqatave të sigurimeve do të kërkojë hua prej mbi 50 milionë euro. Bëhet...

Peza për Zhurnal: Referendumi një test për të ardhmen e ekuilibrave...

Gazetari dhe shkrimtari Alfred Peza, ish-deputet i Partisë Socialiste të Shqipërisë (PS), në një prononcim ekskluziv për Agjencin e Lajmeve Zhurnal, duke folur për...

Mediat greke shkruajnë për vizitën e Mattis në Shkup

Për mbështetjen amerikane në referendum dhe marrëveshjes së Prespës, por dhe konfirmimin e ndikimit rus në Maqedoni, kanë shkruar edhe mediat greke pas vizitës...

12 aksidente dje në Shkup, një person humb jetën

Gjithsej 12 aksidente në komunikacion ka ndodhur në 24 orët e kaluara njoftojnë nga SPB Shkup. Në njërën prej aksidenteve të ndodhura ka humbur...

VIDEO/ Mjerim mjerim femrat, motrat shqiptare po shiten në Serbi e...

Shqiptare për pesë milionë dinarë”; “Martesa e parë në Serbi me shqiptare në Kurshumli”; “Nuset shqiptare mirëpriten në rajonin e Valjevës”. Këto vetëm disa titujt...

Grubi: Më 30 shtator nuk votohet për partitë, po për ardhmërinë

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi në një status të tij në Facebook thotë se vota PËR me 30 shtator nuk është votë për asnjë...

Zaev: Nëse dikush ka plan B apo C për Maqedoninë, le...

Të gjithë kemi hipur në varkë dhe duhet të lundrojmë sa më shpejtë që është e mundur deri në BE. Shpejtësia e lundrimit varet...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira mesatare, ndërsa do të fryjë edhe erë e lehtë juglindore. Temperaturat e mëngjesit do...

Menduh Thaçi: Në Maqedoni, momentalisht nuk ka opozitë shqiptare (VIDEO)

Në mbrëmjen e sontme në debatin e Click Plus TV 21 ishte prezent Menduh Thaçi, ai tha se për momentin nuk ka opozitë shqiptare...

Kryetari i Lëvizjes BESA, Afrim Gashi vazhdon me takime intenzive në...

Kryetari i Lëvizjes BESA, Afrim Gashi vazhdon me takime intenzive në terren, duke bashkëbiseduar me qytetarë dhe aktivistë për dajle masovike në referendumin e...

Bashkë me Ivanovin, ndërkombëtarët kanë izoluar edhe Ali Ahmetin?

Shumica e mediumeve kanë shkruar për izolimin e presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov nga ndërkombëtarët që po vizitojnë Maqedoninë. Vetëm mediumet e pavarura në...

Papa Françesku do ta vizitojë Maqedoninë

Siç mësohet nga burime diplomatike të gazetës KOHA, në axhendën e afërt të Atit të Shenjtë, Papa Françeskut, ndodhet edhe vizita e tij në...

Bashkësia Fetare Islame: Të dilet sa më masivisht në referendum dhe...

Rijaseti i Bashkësisë Islame sot mbajti mbledhjen e vet të rregullt, në të cilën, veç tjerash diskutoi edhe mbi Referendumin, i cili, më 30 shtator...

PSP nuk do të ndjekë Bozhinovskin për zbulimin e sekretit shtetëror

Në seancën e sotme gjyqësore për lëndën “Shpion”, Prokuroria Speciale Publike tërhoqi një pjesë të aktakuzës kundër gazetarit Zoran Bozhinovski, që ka të bëjë...

Nuk ndalen vizitat e rëndësishme në Maqedoni, nesër nga Anglia

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, do ta presë në takim ministrin e Britanisë së Madhe për Evropë dhe Amerikë, Ser Alan Dankan,...

Matis – Zaev – Shekerinska: Armata e gatshme për t’u bërë...

Armata e Maqedonisë është e përgatitur që Maqedonia të jetë anëtarja e 30-të e NATO-s, sepse ajo ka dëshmuar se është partner dhe kontribuues...

Arrestohet në Shkup “superagjenti” i policisë maqedonase, ja emri dhe fotografia...

Agjenti i policisë sekrete maqedonase, Toshe Koshinovski, është arrestuar sot me urdhër të Gjykatës penale të Shkupit. Ai është arrestuar me urdhër për vuajtje...

Ambasada e SHBA-së dhe Kryqi i Kuq organizojnë aksion humanitar, dhurim...

Nesër, më 18 shtator, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në bashkëpunim me Kryqin e Kuq të Qytetit të Shkupit dhe Institutin për...

Gjermani nga Shtutgarti arestohet me drogë në Kumanovë

Mbrëmë, rreth orës 03.45 pas mesnate, në Stacionin policor në Kumanovë, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale “prodhim...

Maqedoni, Rrihen mes veti dy vëllezër, njëri 79, tjetri 81 vjeçar

Policia e Ihrit ka ngritur padi penale kundër Z.J.(79) nga fshati Izedglavje, Komuna e Debërcës, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale...

Skandal: Mattis pritet me “fshesë”, autoritetet të papërgatitura për pritjen e...

Gjatë arritjes së sotme të Sekretarit amerikan të mbrojtjes Xhejms Matis në Maqedoni, në aeroport autoritetet maqedonase u gjenden te papërgatitura. Menjëherë pas aterrimit dhe...

Shoku i ngushtë i Mijallkovit e mbështet referendumin, por merr një...

Orce Kamçev, biznesmeni nga Shkupi i njohur për afërsinë me ish drejtorin e policisë sekrete, Sasho Mijallkov, ka shprehur përkrahje për referendumin e 30...

Shkupit po i vjen “erë baroti”, arrestohet maqedonasi me armë dhe...

Policia të shtunën ka arrestuar në qendër të Shkupit një paramilitar maqedonas. Gjatë kontrollit rutinor të një veture BMW rreth orës 15, në bulevardin...

Arrestohet aktivistja Irena Ristiq duke pastruar mbeturinat para Qeverisë së Maqedonisë

Aktorja dhe aktivistja Irena Ristiq është arrestuar dhe mbajtur në stacionin policor Beko, pasi siç tha, ka pastruar mbeturina para objektit të Qeverisë së...

Merr detyrën shefi i ri i Misionit të OSBE-së në Shkup

Ambasadori Clemens Koja nga Austria, merr sot detyrën si shef i ri i Misionit të OSBE-së në Shkup. Ai vjen si pasardhës i Nina...

Ndikimi rus në Ballkan; NATO: Përpjekje për të ndaluar anëtarësimin e...

Presionet janë shtuar përpara referendumit të 30 shtatorit mbi marrëveshjen e emrit në Maqedoni, dhe sipas sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, më...

Ministri Spasovski deklarohet për vrasjen në Manastir

Më vjen keq dhe e dënoj ngjarjen e rëndë në Manastir. Patjetër e kam të theksoj se reagimi i policisë ishte i shpejtë dhe...

LSDM Kumanovë: Marshi i djeshëm tregoi përcaktimin e qytetarëve për në...

LSDM e Kumanovës e ka vlerësuar si të suksesshëm marshin e djeshëm në Shkup, “Për Maqedoninë Evropiane”. “Marshi ‘Për Maqedoninë Evropiane’ e tregoi vendosmërinë...

Stoltenberg: Rusia po përpiqet të pengojë anëtarësimin e Maqedonisë në NATO,...

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e akuzoi Rusinë se po pengon anëtarësimin e Maqedonisë në Aleancë. “Rusia po përpiqet të pengojë anëtarësimin...

Komiteti i maqedonasve të Kanadasë tubon 100 mijë euro për të...

Komuniteti maqedonas që jeton dhe vepron në Kanada deri më tani ka mbledhur mbi 145 mijë dollar me qëllim që të ndihmojnë fushatën për...

“Ardhmëria e maqedonisë është në NATO, në një tavolinë me SHBA-në”

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, e kanë vlerësuar mbështetjen amerikane për rrugën e integrimeve euroatlantike të Maqedonisë. “Mbështetja e SHBA-së është...

Mattis: SHBA do të vazhdojë ta mbështesë Maqedoninë 

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, sot ka arritur për vizitë zyrtare në Maqedoni. Pas pritjes solemne nga delegacioni i Qeverisë së Maqedonisë, Mattis...

Tetovë, varroset Bekim Aliu që u vra nga polici në Manastir

Në vendlindjen e tij, në fshatin Jellovjan të Tetovës, është varrosur 36 vjeçari Bekim Aliu, i cili të premten u vra në mënyrë mizore...

Matis: Kjo është vota më e rëndësishme historike e vendit tuaj

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, James Matis, i ka përgëzuar kryeministrin Zoran Zaev dhe ministren e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska për arritjen e marrëveshjes dhe...

Nikolla Todorov: Unë e dëgjoj zemrën time

Maqedonia duhet patjetër të jetë anëtare e BE-së dhe NATO-s. Unë do të dal dhe do të votojë Për në referendum. VMRO-DPMNE nuk duhet...

Zaev: Nuk kam dëshmi për ndikim rus në Maqedoni

Kryeministri, Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetje gazetareske në konferencën për lirinë e mediave në rajon, ka porositur se nuk ka dëshmi për...

Tregtarët ankohen për punimet e ngadalta në Bit Pazar të Shkupit

Ritmi i punimeve në Bit Pazar po ecën shumë ngadalë, thonë tregtarët. Sipas tyre edhe pse janë tejkaluar të gjitha afatet e caktuara për...

Margaritis Schinas: Marrëveshja e Prespës është e rëndësishme për rajonin

“Marrëveshja e Prespës midis Athinës dhe Shkupit për emrin e Maqedonisë është e rëndësishme për tërë rajonin dhe paraqet sukses edhe për presidencën bullgare”,...

Ministrja e Mbrojtjes së Italisë sot e viziton Maqedoninë

Ministrja e Mbrojtjes së Italisë, Elizabeta Trenta sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoni, njofton Portalb.mk. Gjatë kohës së vizitës, do...

Abazi: Ka ardhur koha që institucionet shtetërore të përcaktohen në bazë...

Akademiku shqiptar Alajdin Abazi, thotë se referendumi suksesshëm i hap shumë mundësi Maqedonisë si shtet në drejtim të integrimeve euroatlantike, andaj duhet përkrahur nga...

Xhufi: Roli i shqiptarëve në referendum është vendimtar

Historiani nga Shqipëria Pëllumb Xhufi në një intervistë për Alsat M thotë se shqiptarët e Maqedonisë duhet të mbështesin referendumin për shkak të perspektivës...

Zëdhënësi i Pentagonit: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO dhe BE është...

Zëdhënësi i Pentagonit, Erik Peon para vizitës së sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Xhejms Matis në Shkup ka thënë se Matis do t’i ftojë...

Stoltenberg: Rusia po e pengon anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, ka akuzuar Rusinë se po tenton ta pengojë anëtarësimin e Maqedonisë në Aleancë. Ai në fjalimin e tij...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis ka arritur në Shkup

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis ka arritur në Shkup. Në kuadër të vizitës së tij në Maqedoni, zyrtari i lartë i Shteteve të...

Seanca gjyqësore për lëndët “Dhuna në Qendër” dhe “Tanku”

Në Gjykatën Penale sot duhet të mbahen seanca gjyqësore për lëndët “Dhuna në Komunën Qendër” dhe procedurën e ndarë për “Tankun” të Prokurorisë Speciale...

Johanes Han sot merr pjesë në konferencën “Ditët e mediave të...

Eurokomisari për Zgjerim, Johanes Han është duke qëndruar në Shkup në kuadër të ngjarjeve “Ditët e mediave të Ballkanit Perëndimor”. Ngjarja që do të mbahet sot...

Fëmija alivanoset gjatë fjalimit të Zoran Zaevit, ai e shikon dhe...

Një ngjarje e shqetësuese ka ndodhur gjatë tubimit të ditës së djeshme të delegacionit të qeverisë, që u mbajt para zyrës së BE-së në...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira lokale, ndërsa do të fryjë edhe erë e dobët juglindore. Temperaturat e mëngjesit do...

Mickoski: Nëse lideri nuk gjunjëzohet para ndjekësve, nuk e meriton besimin...

Më thonë se liderin dhe kryetarin ndjekësit asnjëherë nuk duhet ta shohin të gjunjëzuar. Por unë, kam një përgjigje për këtë: “nëse lideri nuk...

Shkolla fillore “Vëllezërit Milladinovci” në Strugë, vonohet ndërtimi i objektit

Pothuajse tre vite nga fillimi i ndërtimit, objekti i ri i shkollës fillore “Vëllezërit Miladinovci” në Strugë nuk ka përfunduar. Viti i ri shkollor...

SULMOHEN GJASHTË POLICË NË SHUTKË, JA ÇFARË KA NDODHUR

Në tregun “Evropa” në lagjen Shuto Orizare, gjashtë zyrtar policor nga Stacioni Policor Çair, duke rregulluar komunikacionin kanë hasur në probleme me një qytetar. Policët...

Ekipi i ministrit Asaf Ademi me Shqiponjë i përgjigjet regjisorit të...

Jani Bojadzi është regjisori i filmit skandaloz “Tallja e Krishtit” në të cilin shfaqen pamje të pavërteta, teksa Ushtria Çlirimtare Kombëtare keqtrajtonte civilët maqedonas! Këto...

Baçev: Kjo nuk është luftë për liderë, kjo është luftë për...

Mbrëmë në kuadër të fushatës “Maqedonia bojkoton” Shtabi i krizës kundër referendumit kishte takime në Komunën e Manastirit. “Përshtypja e përgjithshme nga takimet e popullit...

Një i burgosur që dje u arratis nga burgu i Dubravës...

Mëngjesin e djeshëm dy të dënuar për hajni, kanë arritur të ikin nga Burgu i Dubravës. Sapo kanë dalë nga rrethojat, duket se janë...

Coffe Talk: FRSH sjell risi në fushën e OJQ-ve

Forumi Rinor Shqiptar, një ndër orgizatat jo-qeveritare që u mirëprit nga sektori civil, sjell një risi në fushën e OJQ-ve në vend. Drejtuesit e kësaj...

BESA e Gashit në takime me qytetarët në Ohër, Strugë dhe...

Lëvizja BESA dje pas përfundimit të marshutave që realizoi me sukses në Ohër dhe Strugë, vazhdoi me përfundimin e aktiviteteve ditore me takimin që...

Statuja skandaloze e Komandant Kumanovës, a është për tallje? (FOTO LAJM)

Statuja e dëshmorit Ismet Jashari-Kumanova duket joreale në Kumanovë. Fytyra dhe gjoksi deri në brez, janë shumë origjinale, por këmbët i ka të shkurtra. Skulptori shqiptar...

Linjë telefonike falas për paraqitjen e shkeljes të së drejtës të...

Avokati i Popullit nesër do të hapë linjë falas telefonike 0800 54321, me qëllim që t'u ndihmojë qytetarëve në realizimin dhe mbrojtjen e të...

Çmime të reja të derivateve

Komisioni rregullator energjetik nesër do të vendos për çmimin e ri të shitjes me pakicë të derivateve të naftës, informon Koha. Sipas lëvizjes së...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Xhejms Matis nesër zbarkon në Shkup, ja...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Xhejms Matis nesër vjen për vizitë zyrtare në Maqedoni. Matis do të ketë takim me kryeministrin Zoran Zaev, me ministren e...

Arrestimet në Tetovë vazhdojnë: Ja detajet e fundit!

Policia e Tetovës mbremë prangos edhe 5 persona tjerë në betejen antidrogë. O.E, E.J, A.R, D.O, nga Gradeci dhe S.D nga Negotina Vetëm në 72 orët...

Zaev: Maqedonasit duhet të pranojnë emrin e ri ose të përballen...

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha se qytetarët duhet të pajtohen të pranojnë emrin e ri të shtetit ose do të përballen me jostabilitet dhe...

Mickoski: Me referendumin e ardhshëm Zaevi dëshiron ta nënçmojë Maqedoninë

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski realizoi takim me qytetarët dhe anëtarët e Komitetit komunal të OBRM-PDUKM-së Dellçevë. Në takim Mickoski foli për gjendjen aktuale...

Raport për aktivitetet e partive politike në kuadër të fushatës për...

Partitë politike parlamentare të cilat janë shprehur se do të mbështesin referendumin më 30 shtator, gjatë ditës së djeshme kanë vazhduar aktivitetet e tyre...

Sot në Shkup marshohet për Maqedoni Evropiane (VIDEO)

Sot në Shkup, do të mbahet marsh “për” Maqedoni Evropiane, njofton Portalb.mk. Marshi do të fillojë nga ndërtesa e Kryqit të Kuq në Shkup,...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare, ndërsa do të fryjë edhe erë e dobët veriperëndimore. Temperatura e mëngjesit...

Hadi Osmani u kundërpërgjigjet akuzave

Hadi Osmani I nderuar Blerim. Me vjen shume keq kur per debate dhe polemika partiake na shtyjne dy bashkefshatareve mes veti, por i pari ti duheshte...

Thaçi: Në vitin 2008, PDSH doli nga qeveria sepse nuk kishte...

Partia Demokratike Shqiptare sonte zhvilloi fushatë në komunës e Likovës, me moton “Një hap para PËR NATO dhe BE! Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi...

Detaje tronditëse për ngjarjen e fundit në Manastir

Prokuroria e Prilepit ka ngritur padi penale kundër E.T (24) nga Manastiri, i punësuar si polic në stacionin policor në Manastir, për shkak të...

PDSH vazhdoi tubimin në Likovë (FOTO)

Partia Demokratike Shqiptare sonte zhvilloi fushatë në komunës e Likovës, me moton “Një hap para PËR NATO dhe BE! Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi...

Therret me thikë 15 vjeçari nga Haraçina

Sulmohet me thikë 15 vjeçari nga Haraçina Në stacionin e autobusit në bulevardin “Kërste Misirkov” në Shkup dje rreth orës 13:00, një djalë 15...

Shkup, u promovua libri “Problemi shqiptar në RP(S) të Maqedonisë 1944-1974”...

Në kuadër të manifestimit “Skënderbeu – simbol i qëndresës së pamposhtur”, në hapësirën e Çifte Hamamit të Çarshisë së Shkupit, u promovua libri i autorit...

Dr. Ilir Hasani: Kur hapi është i sigurt, kalohen edhe rrugët...

Rrugët e gjata kalohen vetëm me hapa të sigurt. Sa do që rrugëtimi të jetë i vështirë dhe i mundimshëm, kalohet me lehtësi kur...

Ziadin Sela takon kreun e PD, Lulzim Bashën

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, në këto momente në selinë e Aleancës në Strugë është takur me kreun e opozitës shqiptare nga...

Zaev, falënderon shqiptarët për mirëkuptimin

Sipas tij vendi ka zgjidhur “nyjen gordiane”, siç ishte kontesti me Greqinë dhe tani është mundësia historike që të përmbyllet një proces i deklaruar...

Deputeti kosovar iu bën thirrje shqiptarëve të votojnë pro referendumit në...

Njëri ndër deputetët më të votuar në PDK’së, Mergim Lushtaku, iu ka bërë thirrje shqiptarëve të Maqedonisë të votojnë pro referendumit e 30 shtatorit...

Kasami-Basha: E ardhmja e Maqedonisë në NATO dhe BE

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, sot u takua me kreun e opozitës shqiptare nga Partia Demokratike Lulzim Basha. Ky takim ka qenë në...

Thaçi takoi sot Bashën

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi sot në Strugë takoi Kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulëzim Basha. Në takim u bisedua për çështjet...

Filloi ndërtimi i stacionit të filtrimit në Likovë

Njëri ndër projektet më kapitale në komunën e Likovës, ndërtimi i ujësjellësit në tërë komunën, ka filluar fazën e dytë të realizimit, respektivisht ndërtimin...

Zaev: Ndryshimet kushtetuese do të bëhen të ditura pas referendumit

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se menjëherë pas referendumit të 30 shtatorit do të nisin përgatitjet për ndryshimet kushtetuese, ku do të figurojë edhe emri...

Deputetët: Referendumi është mjeti më i fuqishëm i demokracisë, dilni dhe...

Deputetët Ivana Tufegxhiq, Bojan Petreski dhe Xhevat Ademi sot thanë se referendumi është mjeti më i fuqishëm që kanë banorët në demokraci dhe bënë...

Baçev: Këtë herë do të fitojmë për shkak se kjo është...

Kryetari i partisë “Maqedonia e Vetme”, Janko Baçev, i shoqëruar nga anëtarët e Komitetit Ekzekutiv Dragan Ugrinovski dhe Aco Nikollovski, u takuan me Jan...

Zbulimi i bujshëm, në këtë planet mund të jetohet, NASA thotë...

Sipas një studimi, ekzoplaneti më i afërt me Tokën, “Proxima Centauri b” ka kushte të favorshme për jetesë. Shkencëtarët, të cilët kanë përdorur një simulim...

KSHZ vendosi që shtypshkronja “Kiro Dandaro” të shtyp fletëvotimet për 13...

Kryetari KSHZ-së, Oliver Derkovski, informoi se për arsye sigurie pamjen e fletëvotimit komisioni do ta vërtetojë në seancë të mbyllur për publikun, se në...

Disa organizata joqeveritare nga Kavadari u bënë pjesë e koalicionit “Bashkë...

Përfaqësues të disa organizatave joqeveritare nga Kavadari, u bënë pjesë e koalicionit “Bashkë për Maqedonia evropiane”. Në takimin e përbashkët, ata diskutuan për përfitimet...

Referendumi për çështjen e emrit dhe NATO, Basha vizitë në Maqedoni

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka nisur ditën e sotme një vizitë në Maqedoni, ku mësohet se temë kryesore e këtyre takimeve pritet...

Ademi: Shkolla është institucioni kyç për zhvillimin e mendimit kritik dhe...

“Mendimi kritik është veçanërisht e rëndësishme të zhvillohet te nxënësit që nga mosha më e hershme, për shkak se vetëm kështu do të rriten...

Shkup, subvencione për dy mijë familje për pastrimin e oxhaqeve

Bashkia e Shkupit këtë vjeshtë do të subvencionojë 2000 mijë amvisëri dhe subjekte tjera në rajonin e Shkupit për pastrimin e oxhaqeve. Për këtë qëllim...

Tevdovski: Suksesi në integrimet evropiane do ta përshpejtojnë rritjen e ekonomisë

Duke u afruar drejt NATO-s dhe BE-së mund të pritet përshpejtimi i rritjes ekonomike, ndërsa integrimet euroatlantike do të sigurojnë mundësi për rritje më...

VMRO-DPMNE: Pendarovski pranoi se Maqedonia humb me marrëveshjen e Greqisë

Nëpërmjet një kumtese të partisë opozitare maqedonase thuhet se “LSDM pranoi se televizioni maqedonas nuk do të jetë maqedonas. Stevo Pendarovski pranoi se humbet...

KSHZ sot fillon fushatën “Qëndrimi yt, e drejta jote”

KSHZ sot fillon fushatën e informimit-edukativ publik e cila do të mbajë disa video spote çka do të transmetohen nëpër mediume lidhur me referendumin...

Rasti “Monstra”, Shkupi insiston që Demirin dhe Ismailoviqin ti ekstradojë nga...

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska i dërgoi një letër autoriteteve kompetente të Kosovës që të dorëzojnë Alil Demirin dhe Afrim Ismailoviçin si të pandehur...

Aksioni “Maqedonia pa mbeturina”

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikim Hapësinor në bashkëpunim me shoqatën për zhvillim të qëndrueshëm dhe mjedisit jetësor “Go green” nga Shkupi dhe Bashkia...

Zaev: Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO

Vendi i Maqedonisë është në Bashkimin Evropian dhe në NATO, tha kryetari i LSDM-së dhe kryeministër, Zoran Zaev sonte në tribunën e qytetarëve në...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare, ndërsa do të fryjë edhe erë e dobët veriperëndimore. Temperatura e mëngjesit...

Shkupi vazhdon të jetë qendër e vizitave ndërkombëtare, pesë shtete në...

Në kuadër të fushatës së referendumit të 30-shtatorit, kryeqyteti i Maqedonisë, Shkupi do të vazhdojë të jetë qendër e vizitave diplomatike botërore, në të...

Gashi i Lëvizjes BESA: Integrimet sjellin vlera dhe përjashtojnë politikanët e...

Procesi integrues në BE dhe NATO, përveç përfitimeve të shumta që sjell në sigurinë, stabilitetin dhe ekonominë e vendit e të qytetarëve, do të...

Gashi në “Studio e hapur”: Jo treni, por ky është vagoni...

Kryetari i Lëvizjes Besa, që tanimë është pjesë e koalicionit qeveritar, Afrim Gashi, vlerëson se referendumi i 30 shtatorit është mundësia e fundit për...

Afrim Gashi: Marrëveshja me Greqinë forcon identitetin shqiptar, Maqedonia shtet bëhet...

Kryetari i Lëvizjes Besa, Afrim Gashi, i ftuar në emisionin e sontëm “Studio e hapur” në Televizionin Shenja, tha se dyshimet për cënim të...

“Me mos realizimin e projektit Shkup-Bllacë, Maqedonia ka humbur tregun e...

Një nga projektet e parealizuar si infrastruktura rrugore Shkup-Bllacë, ka ndikuar negativisht në tregun e Maqedonisë. Për situatën në fjalë, së fundmi ka folur...

Ali Ahmeti futet në shpellë bashkë me Nevzat Bejtën (Foto)

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, përmes fotografive gjithmonë na ka treguar pasionin e tij për ecje në natyrë. Kësaj radhe, ai bashkë me Nevzat Bejten...

PDSH mbajti tubim në Studeniçan (FOTO)

Partia Demokratike Shqiptare sonte zhvilloi fushatë në komunës e Studeniçanit, me moton “Një hap para PËR NATO dhe BE! Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi në...

Sela: Anëtarësimi në NATO nuk është vepër e Zaevit dhe Ahmetit,...

“Anëtarësimi në NATO nuk është vepër e Zaevit dhe Ahmetit, por shumë më tepër. Shqiptarët që votojnë për në NATO nuk votojnë për Zaevin...

Referendumi, zyrtarë rusë po qëndrojnë në Shkup? (VIDEO)

Zyrtar të lartë rusë kanë ardhur në Maqedoni në prag të referendumit. Alsat M nga burime brenda organeve të sigurisë mëson se disa zyrtarë...

PDSH me dy poste të rëndësishme në MPB

PDSH me dy poste të rëndësishme në MPB Në Ministrinë e Punëve të Brendeshme, janë bërë ndryshime me emërimin e kuadrove të PDSH-së dhe...

LSDM: Zaev dhe Qeveria mbeten të përkushtuara në angazhimet për paga...

Kryetari i LSDM-së dhe kryeministër i Republikës së Maqedonisë Zoran Zaev është i vendosur dhe i përkushtuar në ndërtimin e shtetit social dhe shoqërisë...

Banorët e Dollogozhdës së Strugës në protestë kundër masakrimit të malit...

Banorët e Dollogozhdës të Strugës sot kanë protestuar në shenjë proteste kundër prerjes së drunjve. Ata përveç që kanë protestues i kanë dërguar një kërkesë...

Kongresi Botëror Maqedonas: Miliona në lojë për të siguruar 2/3, të...

Ata thonë se marrëveshja e arritur me Greqinë është anti-kushtetues dhe e kërcnon identitetin dhe gjuhën maqedone. Nga KBM thonë qytetarët janë...

Zejdi i BESËS: Po për referendumin, sepse shqiptarët nuk e duan...

Zejdi i BESËS: Po për referendumin, sepse shqiptarët nuk e duan Serbinë dhe Rusinë Gjatë tubimit që u mbajt mbrëmë në Pallatin e Kulturës në...

NUHIU: Përzgjedhja dhe avansimet e kuadrove në MPB janë rezultat i...

Mekanizmin e Vettingut e zbatuam gjatë përzgjedhjes së Kryeshefit të policisë në Tetovë muaj më parë - z. Amir Dalipi. Këto ditë përzgjodhëm po ashtu...

Shkelen rregullat për emetim të reklamave për referendumin, ASHMAA paralajmëron dënime...

Agjencia për Shërbime Mediatike Audio dhe Audio-vizuale (ASHMAA) informon se me monitorimin e paraqitjes mediatike për referendimin, tek disa media ka konstatuar shkelje të...

Djali i Ali Ahmetit me uniformë të UÇK-së (Foto)

Shkumbim Ahmeti është djali i kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti. Edhe pse babai i tij ka qenë një nga protagonistët kryesor të skenës politike...