-4 C
Skopje
Wednesday, January 16, 2019

Maqedoni

Tsipras dhe Kurz urojnë Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Qeveria greke ka shprehur urime për kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev, në lidhje me miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. Në një postim të qeverisë...

“NËSE SERBIA IA MERR KOSOVËS NJË PJESË, PSE TË MOS BASHKOHEMI...

Historiani Jakup Krasniqi, njëherësh kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, ka thënë se Serbisë nuk mundemi t’ia plotësojmë dëshirat. Në një tekst autorial me...

Limaj përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

Kryetari i NISMA-s , Fatmir Limaj ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të...

Urime rrugëtimi drejt Nato-s dhe EU-së, turp për “patriotët” që deshën...

URIME EMRI I RI I SHTETIT Urime rrugëtimi drejt NATO-së dhe EU. Urime FILLIMI I MBARË i barazisë së plotë edhe për shqiptarët. Turpi do tu mbetet...

Zyrtarizohet emri “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë...

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut,...

Basha përshëndet vendimin e kuvendit të Maqedonisë së Veriut për ndryshimin...

Kreu i opozitës Lulzim Basha, ka përshëndetur votimin e Kuvendit të Maqedonisë të cilët kanë votuar me 81 vota pro ndryshimit të emrit duke...

Baily: SHBA mirëpresin vendimin e sotëm historik të Parlamentit

Gazeta Lajm ju sjell më poshtë deklaratën e plotë të ambasadës së SHBA-ve në Shkup pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese: Deklaratë e Ambasadorit Baily: Shtetet...

Mickoski: Kjo është padrejtësi e madhe, kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare...

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në konferencë për shtyp tha se ky është akt i tradhtisë dhe për këtë...

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. “Uroj...

Qeveria e Maqedonisë uron qytetarët për ndryshimin e emrit

Qeveria e Maqedonisë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, përmes një kumtese për media ka uruar qytetarët e vendit, për siç thonë, shënimin e kapitullit...

Republika e Maqedonisë së Veriut, emri i ri i shtetit

81 deputetë para pak çastesh kanë votuar ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë njofton Gazeta Lajm. Me aktin e votimit, Shkupi përmbylli...

KUVENDI I KA MIRATUAR DHE SHPALLUR TË GJITHA AMENDAMENTET

Me nga 81 vota “për”, asnjë kundër dhe asnjë përmbajtur, Kuvendi i Maqedonisë i ka miratuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese...

Aleksandrova: Marrëveshja e arritur me Lëvizjen Besa është e pranueshme për...

Deputetja Emilia Aleksandrova nga grupi i pavarur i deputetëve që u përjashtuan nga OBRM-PDUKM, tha se në negociatat mes Qeverisë dhe Lëvizjes Besa të...

Gjykata e Apelit: Nuk ka amnisti për Ninxhan dhe Qosen

Gjykata e Apelit nuk i pranoi ankesat e Aleksandar Vasilevskit- Ninxha, Goranço Angellovskit- Qoseto, Mlladen Dodevskit, Nikolla Mitrevskit- Kolo dhe Oliver Popovskit. Ata u...

MIRATOHET AMENDAMENTI I ALEANCËS PËR SHQIPTARËT PËR PREAMBULËN E KUSHTETUTËS

Kuvendi ka miratuar amendamentin e ndryshuar të Preambulës së Kushtetutës së Maqedonisë, e propozuar nga Aleanca për Shqiptarët. “Me këtë amendament do të përmirësohet Preambula...

Komunikata e përbashkët e Qeverisë dhe Lëvizjes Besa për ndryshimet kushtetuese...

Dëshirojmë ta informojmë opinionin se është arritur marrëveshje me të cilën janë tejkaluar dallimet për të cilat kemi informuar që ekzistojnë, thuhet në komunikatën...

Apeli: S’ka amnisti për dhunuesit e 27 Prillit, Ninxha, Qoseto, Koljo

Gjykata e Apelit nuk i pranoi ankesat e Aleksandar Vasilevskit- Ninxha, Goranço Angellovskit- Qoseto, Mlladen Dodevskit, Nikolla Mitrevskit- Koljo dhe Oliver Popovskit. Ata u...

Seanca për ndryshimet kushtetuese pritet të nis në ora 17:00

Pas marrëveshjes së arritur mes kryeministrit Zaev dhe kreut të lëvizjes Besa, Bilall Kasami, burime nga Kuvendi bëjnë të ditur për Gazetën Lajm se...

Sulmohet fizikisht një banor i Haraçinës

Me 10.01.2019 në ora 12.34 nga Spitali i përgjithshëm i qytetit “Shën Naum Ohri” është lajmëruar se tek to ka ardhur I.A.(30) nga fshati...

Kërkesat e Kasamit do të rregullohen me ligj, jo me Kushtetutë

Gazeta Lajm, jozyrtarisht mëson se Zaevi dhe Kasami janë marrë vesh që kërkesat e Lëvizjes BESA të mos bëhen pjesë e kushtetutës por mbetet...

Kanë nisur punimet për rikonstruimin e Shkollës “Vasil Gllavinov” në Komunën...

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi sot ka vizituar Shkollën Fillore “Vasil Gllavinov”, në Komunën e Çairit ku kanë nis punimet për...

Lajmi i fundit/ Zaev dhe Kasami arrijnë marrëveshje për ndryshimet kushtetuese

Kryeministri Zoran Zaev ka arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të drejtuar nga Bilall Kasami për votimin e ndryshimeve kushtetuese që kanë të bëjnë me...

Janë vendosur tre matës të ri të ndotjes, edhe shtatë tjerë...

Faqja “Ajri im”, njoftoi se edhe tre stacione matëse janë shtuar në rrjetin “Airly”, që janë vendosur në sheshin Maqedonia dhe në lagjen...

Me punë arrihet gjithçka: Milikije Halimi ish shtallën e lopëve e...

Para kan nejt kafshet po tani prej se hini Agron Halimi nga shtalla u be komunë. Bravo Milush Ramadani Halimi (Milikije Halimi)./Mentor Nuredini

Pollozhani dhe Buxhaku nënshkruan Memorandum bashkëpunimi mes Universitetit Nënë Tereza në...

Universiteti Nënë Tereza në Shkup sot nënshkroi Memorandum bashkëpunimi me Qendrën për Menaxhim me kriza. Dy nënshkruesit Rektori i UNT-së Prof. Dr. Azis Pollozhani...

Zëdhënësi i VMRO-së: Deputetët e përjashtuar, presion deputetëve të VMRO-së

Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Naum Stoillkovski, ka thënë se deputetët e përjashtuar të VMRO-DPMNE-së, janë duke kontaktuar dhe po ju bëjnë presion deputetëve të VMRO-së,...

Kim Mehmeti thirrje intelektualëve: Boll heshtët për hajdutërinë dhe krimet e...

Nga Kim Mehmeti “Nuk është gjithaq me rëndësi zënka mes burrështetasve shqiptarë dhe çka i thotë Kryeministrit i Shqipërisë Presidentit të vendit, siç nuk janë...

Deskoska: 2019-ta, vit i reformave në drejtësi

Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska pas brifingut të sotëm me gazetarët deklaroi se pret që sivjet Kuvendi të përkushtohet në pakon e reformave të...

Nacionalistët maqedonas sulmojnë një vajzë të re para Kuvendit (Video)

Një vajzë e re është futur në mesin e protestuesve maqedonas që po protestojnë kundër ndryshimeve kushtetuese për ndryshimin e emrit. Pasi është ngjitur...

Spasovski: “27 Prilli” nuk do të përsëritet, Mickoski proteston me sigurim...

Në momentin kur pritet miratimi final i ndryshimeve kushtetuese, në kushte të protestave të tensionuara përpara Kuvendit, ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovksi...

Gashi: Tre deputetët e “Lëvizjes Besa” janë për ndryshimet kushtetuese

Lëvizja Besa krahu i Afrim Gashit, është për ndryshimet kushtetuese. Nga atje thonë se kërkojnë nga mediat që dy deputetët nga krahu i tjetër...

Viti 2001: Sokoli, Hoxha, Xhemajl e Murat Jashari, doktori legjendar, Salim...

Një foto e vitit 2001 pas demobilizimit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare: Sami Ukshini (Komandant Sokoli) Hasan Beqa, dy vëllezërit e Komandantit Ismet Jasharit -...

Protestuesi maqedonas: Nuk e lejojmë zyrtarizimin e gjuhës shqipe, sepse do...

Ekipi i Gazetës Lajm dhe LajmTV ka intervistuar një prej pjesëmarrësve në protestën e sotme para Kuvendit të Maqedonisë, ku po protestohet kundër votimit...

MPPS u bën apel qytetarëve: Nëse shihni persona të pastrehë, paraqitni...

Për shkak të temperaturave të ulëta ekstreme, Ministria e Punës dhe Politikës Sociale apelon te qytetarët se nëse shohin ndonjë person të pastrehë, të...

Ligji për Prokurorinë Speciale, pushteti po kërkon mënyra për të arritur...

Ende nuk dihet se si do të jetë epilogu i fatit të Prokurorisë Speciale Publike, pasi që t’i mbarojë mandati, po punohet në gjetjen...

Ademi: Sipas situatës me fruthin në terren, MASH do të ndërmarrë...

Ministria e Arsimit dhe Shkencës po e ndjekë situatën me epideminë e fruthit, është në koordinim me ministritë e Shëndetësisë dhe Punës dhe Politikës...

Luan Egriu, dibrani i cili në moshë 7 vjeçare doli nga...

Sot, më 11 janar 2019 v. mbushen 33 -vjet nga vdekja e vëllaut, Luan Egriu, i cili ne dimër te viti 1952, ne moshen...

Anulohet për në orën 15:00 mbledhja për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin...

Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati...

Muki godet “forcat destruktive”: Maqedonia do të jetë anëtare e NATO-s...

Deputeti i LSDM-së Muhamed Zekiri në profilin e tij në facebook ka shkruar se pavarësisht të gjitha gjërave, Maqedonia do të jetë anëtare e...

Maqedoni, zbulohen vaksina të reja me afat të skaduar

Në shtëpitë shëndetësore, gjegjësisht në pikat e vaksinimit në të gjithë Maqedonisë ende vazhdon të zbulohen vaksina me deklaracione me afat të skaduar, konfirmon...

Mickoski cakton seancë të Komitetit Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së

Për sot pasdite, kryetari i VMRO-DPMNEsë, Hristijan Mickoski ka thirrur seancë të Komitetit Ekzekutiv të Partisë dhe takim me grupin parlamentar të VMRO-DPMNE-së. Gjatë ditës,...

JUNKER: Shkupi dhe Athina të bëjnë atë që historia e kërkon...

Presidenti i Komisionit Evropian (KE), Zhan Klod Junker ka ftuar Greqinë dhe Maqedoninë për të përfunduar procesin e emrit në afatet e caktuara. Duke u...

Qyteti i Shkupit: Rrugët janë pastruar tërësisht, po pastrohen trotuaret dhe...

Rrugët dhe bulevardet si dhe rrugët magjistrale të cilat janë nën kompetenca të Qytetit të Shkupit janë tërësisht të pastruara, ndërsa në terren po...

Vaksinë kundër gripit kanë marrë 19.942 persona

Nga fillimi i vaksinimit kundër gripit sezonal më 5 nëntor 2018, deri në javën e parë të janarit, janë vaksinuar gjithsej 19.942 persona kundër...

Banka Botërore: Në vitin 2019 në Maqedoni do të ketë rritje...

Rritje të Bruto Prodhimit Vendor në Maqedoni prej 2.9 për qind në vitin 2019 parashikon Banka Botërore në raportin më të ri të janarit,...

Autostrada Shkup-Bllacë, tenderi do të publikohet muajin e ardhshëm

Tenderi për ndërtimin e pjesës së parë të autostradës Shkup-Bllacë do të publikohet muajin e ardhshëm dhe punët ndërtimore pritet të fillojnë në tremujorin...

Gruevski, Bozhinovski dhe Dimovski do të gjykohen për rastin “Talir”

Gjykata e aprovoi aktakuzën për rastin e PSP-së “Talir” në të cilën akuzohen ish-lideri i OBRM-PDUKM-së, Nikolla Gruevski, ish-sekretari i përgjithshëm i qeverisë, Kiril...

Aktakuzë për ish kryetarin e Negotinës

Prokuroria e Kavadarit deri te Gjykata e Negotinës ka ngritur aktakuzë për ish kryetarin e Negotinës për keqpërdorim të detyrës zyrtare. “Prokuroi publik kompetent nga...

Merkel: Nevojitet qasje e guximshme nga Greqia për epilogun me Maqedoninë...

Për të gjithë ne në Evropë është mirë të ketë epilog të rëndësishëm këtu në lidhje me çështjen për Maqedoninë Veriore, por për...

Osmani: Jam optimist, ndryshimet kushtetuese mund të votohen sot

“Bisedimet janë në rrjedhë dhe po mundohemi për një proces inkluziv. Unë jam optimist”, deklaroi zëvendës kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani, duke komentuar...

Pasojat e motit të ligë në Evropë, shoferi i trenit vëren...

Banorët dhe turistët e Austrisë nuk janë të vetmit që po ballafaqohen me sasinë e madhe të borës që ka “bllokuar” alpet e këtij...

Gruevski, Bozhinovski dhe Dimovski do të gjykohen për rastin “Talir”

Gjykata e aprovoi aktakuzën për rastin e PSP-së “Talir” në të cilën akuzohen ish-lideri i OBRM-PDUKM-së, Nikolla Gruevski, ish-sekretari i përgjithshëm i qeverisë, Kiril...

Tsipras: Nëse shpërbëhet Maqedonia, krijohet Shqipëria e Madhe

Në një kohë kur vëmendja më e madhe në Greqi është drejtuar nga miratimi në Parlament i marrëveshjes së Prespës me Maqedoninë për emrin...

Tentativë e re për votimin e ndryshimeve kushtetuese, mungon edhe një...

Pas tentativave të dështuara në dy ditët e kaluara, sot sërish do të ketë përpjekje për të votuar ndryshimet kushtetuese, transmeton Gazeta Lajm. Seanca...

Milloshoski: VMRO-DPMNE nuk është fajtore për kërkesat e Besës

Deputeti Antonio Millososki në një intervistë për “RTVM” tha se partia e tij OBRM-PDUKM nuk mund të mbajë përgjegjësi për kërkesat nacionaliste dhe shantazhet...

“Audi A6” 60 mijë euro për Ramiz Merkon (VIDEO)

Kryetari i Strugës, Ramiz Merko filloi të vozitet me Audi më të ri A6. Automobili është pjesë e shpalljes publike për blerjen e katër...

“Kundër anëtarësimit të Maqedonisë në NATO, është vetëm Rusia”

Një sqarim për opinionin: Lëvizja BESA, kryetari Afrim Gashi dhe deputetët Nexhbedin Kahremani dhe Rexhep Memedi, i mbështet të gjitha kërkesat e shqiptarëve, pavarësisht...

Zaev edhe sot do të përpiqet ta bind Kasamin për të...

Ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe finale përsëri janë përpara debuptetëve në kuadër të seancës së 75-të, pasi që dje u shty për...

Angela Merkel: Marrëveshja e Prespës është në dobi të gjithë Evropës

Vëmendja e mediave greke pas takimit të Angela Merkel dhe Aleksis Cipras e monopolizoi qëndrimin e kancelares gjermane në lidhje me Marrëveshjen e Prespës,...

VMRO-DPME: Zaev në mënyrë të dhunshme po ndryshon emrin e Maqedonisë

Nga partia opozitare OBRM-PDUKM akuzojnë kryeministrin Zoran Zaev për ndryshim të dhunshëm të emrit të Maqedonisë dhe se ai këtë e bënë vetëm që...

Akuzë kundër ish kryetarit të Negotinës, u ka ndarë shtesa rroge...

Prokuroria e Kavadarit deri te Gjykata në Negotinë ka dorëzuar akuzë kundër ish kryetarit të Negotinës, Vanço Apostollov për “keqpërdorim të detyrës zyrtare”, njofton...

Cipras: Shpërbërja e Maqedonisë, krijon “Shqipërinë e Madhe”

Dështimi i Marrëveshjes së Prespës dhe një shpërbërje e Maqedonisë, mbart rrezikun e krijimit të Shqipërisë së Madhe. Deklarata vjen nga Kryeministri grek Alexis...

Komunikacioni nëpër rrugë të lagështa, mjegull në Strazhë

Komunikacioni nëpër rrugët shtetërore po zhvillohet në kushte dimri, nëpër rrugë të lagështa me mbetje të borës në rrugë. Reshje të borës me intensitet...

MPPS: Po zgjerohet ndihma e asistencës personale, do të mund ta...

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale vazhdon me avancimin e të drejtave të personave me pengesa përmes financimit të kushteve sociale nga buxheti, transmeton...

Hoxha: Ende s’ka marrëveshje Besa – Zaev, por kjo nuk nënkupton...

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes BESA, Arianit Hoxha dhe një nga negociatorët e kësaj partie për negociata me ekipin e kryeministrit Zoran Zaev për...

Mickoski: Do ta bëjmë të pamundurën të ndërpresim ndryshimet kushtetuese

Kreu i VMRO-DPMNE-së Hristjan Mickoski tha se do të bëj gjithçka që të bllokojë procesin e ndryshimit të emrit. Ai para protestuesve të tubuar...

Në Mavrovë 95, në Kodrën e Diellit 50 centimetra borë

Nga ora shtatë të mëngjesit sot janë matur trashësi më të mëdha të borës në Mavrovë, Pozharan dhe Kodrën e Diellit. Siç njoftojnë nga EHM...

Fshatrat e Karadakut të Shkupit edhe më tej të izoluara (VIDEO)

Ku është kryetari i Komunës së Jovan Pejkovski Çucer Sanedevës? Banorët e fshatrave të Karadakut disa ditë me radhë po kërkojnë të takohen me...

Veliçkovski: Ka shumë gjasa që zgjedhjet presidenciale në Maqedoni të jenë...

Zgjedhjet presidenciale që vijojnë mund të shndërrohen në rinumërim partiak, gjë që edhe më shumë do të zvogëlojë daljen në zgjedhje dhe legjitimitetin e...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese

Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë kryesisht me diell dhe reshje bore. Reshje të borës do të ketë në pjesën perëndimore të vendit, ndërsa...

Padi penale për një shkupjan që në Fejsbuk i ka kërcënuar...

Sektori për Krim Kompjuterik dhe Forenzikë Digjitale në Ministrinë e Punëve të brendshme, në koordinim me Prokurorinë e Shkupit, ka filluar procedurë për shkak...

UNSHM: Të ndahet përqindje më e lartë nga paratë shtetërore për...

Tre organizata të shkollave të mesme të Maqedonisë, kërkojnë nga Qeveria të ndajë më shumë para për arsimin në vend, njofton Portalb.mk. Sipas tyre,...

DAP: Deri më 15 janar duhet të parashtrohet kërkesë për regjistrim...

Tatimpaguesit të cilët në vitin paraprak kanë realizuar qarkullim total të tatueshëm duke kryer aktivitet ekonomik më të lartë se një milion denarë, e...

Mospërdorimi i masës liri me kusht mundëson arratisjen e personave që...

Këto ditë kuptuam se ekziston Ligji i ndalesës, se kushtimisht ekzistojnë kushte teknike për shfrytëzimin e hallkave speciale me të cilat kontrollohet lëvizja e...

Kosovë, është rritur importi i brendeve ndërkombëtare nga Maqedonia dhe Shqipëria

Vendosja e taksës doganore prej 100 për qind nga Qeveria e Kosovës për importin e produkteve të brendeve ndërkombëtare që prodhohen në Serbi dhe...

Kushti i Kasamit, ende s’dihet a do të bëhet Maqedonia pjesë...

Ende nuk dihet çfarë do të ndodhë me Maqedoninë, a do të bëhet pjesë e NATO-s dhe BE-së apo do të mbetet në izolim...

Tsipras-Merkel: Marrëveshja e Prespës është në interesin e gjithë Evropës

“Marrëveshja e Prespës nuk sjell përfitime vetëm për Maqedoninë Veriore e cila mund të bëhet anëtare e NATO-s dhe BE-së, por është në interesin...

Ky është amendamenti problematik i BESËS që nuk po pranohet

Përmes këtij amendamenti, Lëvizja Besa synon rregullimin e përcaktimit të shtetësisë. Problematike mbetet gjuha shqipe nga që 8 deputetët e përjashtuar konsiderojnë se me...

KJO PREAMBULLË NUK SHPREH VULLNETIN E POPULLIT SHQIPTAR NË MAQEDONI

Në projekt tekstin e Amendamentit XXXIV për Kushtetutën e RM-së i hartuar dhe propozuar Parlamentit të RM-së nga Qeveria e RM-së, thuhet: “Në Preambulën...

Tsipras-Merkel: Marrëveshja e Prespës është në interesin e gjithë Evropës

“Marrëveshja e Prespës nuk sjell përfitime vetëm për Maqedoninë Veriore e cila mund të bëhet anëtare e NATO-s dhe BE-së, por është në interesin...

Ky është vizitori i dytë i Gruevskit

Dy të punësuarve në dogana të cilët e vizituan të arratisurin Nikolla Gruevski u është ndryshuar vendi i punës. Drejtori i Doganave të Maqedonisë, Gjoko...

Kasami nuk lëshon pe, shtyhet për nesër seanca për ndryshimet kushtetuese

Seanca për ndryshimet kushtetuese për emrin edhe pas shumë tentimeve nuk do të mbahet sot dhe se është vendosur që të vazhdojë ditën e...

Seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese është ricaktuar për nesër.

Seanca kuvendore në të cilën duhej të fillojë faza e tretë dhe e fundit e ndryshimeve kushtetuese sipas Marrëveshjes së Prespës është ricaktuar për...

Shumica e qyteteve të Maqedonisë me ajër të ndotur

Stacionet matës të ndotjes së ajrit shfaqin shifra të larta të ndotjes së ajrit. Në matjet e fundit të stacioneve matëse nëpër shumicën e komunave,...

Normalizohet komunikacioni në rrugën Mavrovë-Dibër

Rruga Mavrovë-Dibër, në afërsi të manastirit “Shën Jovan Bigorski”, është normalizuar. Komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet në kushte dimërore, në korsi të lagështa me...

Jankulloska i kundërpërgjigjet Gruevskit: Me 800 kilometra larg është lehtë të...

Ish-ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankulloska nëpërmjet një statusi të publikuar në rrjetin social “Facebook” reagon ndaj ish-kryeministrit Nikolla Gruevskit. Janulloska shkruan se “kur...

Gruevski për ndryshimet kushtetuese: Sot është nata e fundit që deputetët...

Për deputet e shumicës, kjo nuk do te jete natë gjumi. Nata e sotme ehte mundësia e fundit për tu menduar dhe për te...

Një pjesë e Reçicës së Vogël kanë probleme serioze me ujin...

Banorët e një pjese të Reçicës së Vogël kanë probleme serioze me ujin e pijshëm. Deri te ASH Dega Tetovë ka arritur një reagim nga...

Zaevit i mungon edhe një deputet për të siguruar shumicën e...

Vazhdojnë përpjekjet e kryeministrit Zoran Zaev ta arrijë numrin e 80 deputetëve për ndryshimin e Kushtetutës. Sipas “A1on”, kryeministri deri nuk e ka shumicën e...

Kasami po ia kthen Zaevit me tatim progresiv faturën e zgjedhjeve...

Noshta shumë e personalizuan këtë muhabet, sa që na bënë të mendojmë se tash Kasami ja paguan tatimin progresiv Zaevit, nga fatura e zgjedhjeve...

OBRM-PDUKM nuk do t’i bojkotojë zgjedhjet për kryetar shteti

Partia më e madhe opozitare maqedonase OBRM-PDUKM nuk do t’i bojkotojë zgjedhjet për kryetar shteti që pritet të mbahen në prill të këtij viti....

Frçkovski: Lëvizja Besa sulmon identitetin e maqedonasve

Po kërkohet formulim teknik për shtetësinë, që do të ishte e pranueshme edhe për Lëvizjen Besa. Partia u kërcënua se nuk do t’i votojë...

Kasami nuk lëshon pe, seanca për ndryshimet kushtetuese shtyhet për nesër

As sot nuk ka nisur seanca për ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë. Seanca është caktuar të mbahet nesër në ora 12:00,...

Vazhdojnë negociatat Zaev-Kasami, Fadil Zendeli del nga Parlamenti

Alsat mëson se marrëveshja mes Lëvizjes Besa dhe Qeverisë vështirë do të arrihet. Burimet shtojnë se negociatat nuk kanë dështuar por Zaev ka reteruar...

Rrugët e malësisë së Sharrit gati të bllokuara plotësisht nga bora

Rrugët e malësisë së Sharrit gjatë ditës së sotme kanë qenë gati të bllokuara plotësisht nga bora, veçanërisht fshatrat në thellësi të malësisë së...

Janë regjistruar 196 të sëmurë nga gripi

Gjatë javës së kaluar (31 dhjetor e deri më 6 janar) në Republikën e Maqedonisë janë regjistruar 196 të sëmurë nga gripi, që është...

Kiracovski: Janë siguruar mbi 80 deputetë!

Është siguruar përkrahja e së paku 80 deputetëve për miratimin e ndryshimeve kushtetuese, deklaroi në pres konferencë sekretari i përgjithshëm i LSDM-së dhe deputet,...

Reshjet e borës bllokojnë qytetet dhe fshatrat

Nga reshjet intensive të dëborës të cilat kapluan vendin së fundmi të pastruara rezultojnë vetëm rrugët kryesore ndërsa ato dytësore dhe trotuaret mbesin ende...

Frçkovski: Amendamentet e Besës, skandaloze

Kërkohet formulim teknik për shtetësi, që do të ishte e pranueshme edhe për BESËN. Pas kërcënimeve të tyre se nuk do të votojnë ndryshimet...

Xhaferi: Askush s’po mbahet i mbyllur në Kuvend, Baçevi po shpif

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, z. Talat Xhaferi i demanton në mënyrën më të ashpër informatat e deklaruara nga lideri i Maqedonisë...

Fruthi, shtatë raste të reja në Klinikën Infektive në Shkup

Ministria e Shëndetësisë deklaroi se sot rreth orës 13:00, në Klinikën Infektive në Shkup janë shtruar në spital shtatë fëmijë të moshës dy vjeçare...

Qeveria arsyeton punësimet e reja në doganë

Dogana ballafaqohet me shumë punë dhe për këtë nevojiten punësime të reja. Kështu drejtori i Drejtorisë së doganave, Gjoko Tanasoski arsyeton konkursin e ri...

Ende nuk dihet se kur do të vazhdojë seanca plenare, 8...

15:30 – Kuvendi i Maqedonisë ende nuk e ka nisur vazhdimin e seancës së 75-të për të cilën u tha se do të fillojë...

Maqedoni, ndërmarrja “Evropa” u bë operatori ekonomik i parë i certifikuar

Në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë, u bë promovimi i konceptit operator ekonomik i autorizuar në të cilin kryetari i Qeverisë së RM-së, Zoran...

8 deputetët e VMRO-DPMNE-së: Nëse pranohet kërkesa e Kasamit ne nuk...

Tetë deputetët e opozitares VMRO-DPMNE të cilët votuan “për” në fazën e parë të ndryshimeve kushtetuese janë kundër kërkesës së Lëvizjes BESA në lidhje...

DMSH me rekomandime qytetarët të mos shkojnë nëpër male në kushte...

Nga Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim për shkak kushteve të motit, ndryshimit të menjëhershëm të temperaturës, paraqitjes të mjegullës dhe të ngjashme, të gjithë...

Shkupjani me ekskavator të improvizuar pastron trotuaret në qendër të qytetit...

Reshjet e borës ditëve të fundit kanë përfshirë gjithë territorin e Maqedonisë dhe kanë shkaktuar telashe në zhvillimin e komunikacionit dhe lëvizjen qytetarëve. Si çdo...

Zaev: Do të ketë përgjegjësi nëse nuk kalojnë ndryshimet kushtetuese

Shumica parlamentare ende nuk ka siguruar dy të tretat e votave për të miratuar ndryshimet kushtetuese, dhe me këtë zbatimin e Marrëveshjes me Greqinë...

Tevdovski: Prej këtë vit do të fillojë Regjistri i Pronarëve të...

Këtë vit do të fillojë regjistrimi i pronarëve të vërtetë me të cilin do të evidentohen personat fizik dhe pronarët e subjekteve juridike të...

Aziri: Nuk ka më dyshime, shqiptarët janë popull autoktonë në Maqedoni...

Nënkryetari i Aleancës për Shqiptarët Elmi Aziri përballë gazetarit Borjan Jovanovski i ftuar debatin e 1TV duke diskutuar rreth takimit të fundit mes Ziadin...

Zaev: Kam informata se Elizabeta Kançeska Milevska nuk do të votojë...

Kryeministri Zoran Zaev deklaroi sot se pret që deputetja Elizabeta Kançeska Milevska të mos votojë për ndryshimet kushtetuese, por nuk u përgjigj konkretisht nëse...

Afrim Gashi: Akti më i lartë patriotik shqiptar në Maqedoni sot...

Në një intervistë për portalin INA, kryetari i Lëvizjes BESA, Afrim Gashi, mes të tjerash pyetjes për ndryshimet kushtetuese i është përgjigjur kështu. Gashi: Siç...

Lagja Duqanxhik e Shkupit, dy ditë pa rrymë në mes të...

Lagja Duqanxhik e Shkupit prej të mërkurën ka mbetur pa energji elektrike. Banorët ankohen se në këto ditë të ftohta dimri nuk kanë si...

Bakoyannis: Tsipras ka siguruar 151 vota për ratifikimin e marrëveshjes

Ish-ministrja e Jashtme të Greqisë, Dora Bakoyannis, për televizionin grek “Sky” tha se kryeministri Alexis Tsipras vetëm se ka siguruar 151 vota për marrëveshjen...

Seanca për ndryshimet kushtetuese shtyhet për në orën 15:00

Shërbimi për informim i Kuvendit të Maqedonisë njofton se seanca e 75, në të cilën do të diskutohet për ndryshimet kushtetuese është shtyrë për...

Policia e Çairi në këmbë, zhduket vajza 18 vjeçare

Më datë 09.01.2019 në ora 22 në Stacionin policor Çair, T.T. (50) nga Shkupi ka njoftuar policinë se nga shtëpia është larguar vajza e...

Dizajn i ri i kartelave elektronike “Skopska” të NQP- Shkup

Nga NQP- Shkup informojnë se janë lëshuar në prodhim kartelat elektronike “Skopska” me dizajn të ri. Dizajn të ri kanë dy llojet e kartelave,...

Rruga kryesore e fshatit Rashçe të Sarajit nuk pastrohet sa duhet...

Banorët e fshatit Rashçe të Komunës së Sarajt thonë se nuk janë të kënaqur nga pastrimi i mbrëmshëm i borës, transmeton Portalb.mk. Por, Komuna thotë se punohet vazhdimisht. Rruga...

Zhduket 28-vjeçarja nga Gostivari, i vëllai kërkon ndihmën e uniformave blu

32-vjeçari me inicialet I.S nga Gostivari, dje (8 janar 2019) ka bërë një kallëzim në stacionin policor të Gostivarit. Ai ka paraqitur rastin e zhdukjes...

ZAEV: Panço Minov do të votojë për ndryshimet kushtetuese

Kryeministri Zoran Zaev pret që deputeti Panço Minov nga GROM të votojë për ndryshimet kushtetuese, por se ende nuk mund të thotë se janë...

FAZLIU: 2019-ta, vit i konsolidimit financiar të komunave

Ky vit do të jetë vit i konsolidimit financiar për komunat, sigurim i funksionalitetit më të madh dhe zhvillim i barabartë dhe...

ZAEV: Mickoski po i shkakton vetëm dëm Maqedonisë

Kryeministri Zoran Zaev, duke e komentuar deklaratën e djeshme të Hristian Mickoskit dhe qëndrimin ndaj Marrëveshjes tha se lideri i VMRO-DPMNE-së nga njëra anë...

Punësimet në Doganë për shkak të ngarkesës së madhe në punë,...

Punësimet e reja në Drejtorinë e Doganave të Maqedonisë janë për shkak të ngarkesës së madhe të punës. Ai është proces normal i cili...

Që të tregojë se vaksinat janë të sigurta, Flilipçe e vaksinoi...

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe e ka vaksinuar mbesën e tij Ilina. Në profilin e tij personal në facebook ai shpërndau një fotografi që ishte...

Deputeti Zemon: Kërkesa e Kasamit nuk e cenon identitetin maqedonas (VIDEO)

Deputeti nga partia koalicionuese me LSDM-në, “Aleanca e Egjiptianëve Ballkanik”, Rubin Zemon, në lidhje me kërkesën e Lëvizjes BESA tha se nuk e rrezikon...

Edhe në temperatura nën zero, vazhdojnë protestat kundër ndryshimeve kushtetuese (Foto)

Reshjet e borës dhe temperaturat nën zero nuk i kanë ndaluar disa qytetarë që sërish të dalin në protesta para Kuvendit të Maqedonisë kundër...

Ndryshimet kushtetuese, vazhdojnë koordinimet Zaev – Kasami, seanca është shtyrë për...

Edhe pse u paralajmërua të fillojë në ora 13, seanca është shtyrë për në ora 15. Ende nuk ka marrëveshje mes LSDM-së dhe...

Kostadinov: Mickoski punon bashkë me Baçevin kundër anëtarësimit të Maqedonisë në...

“Hristijan Mickoski u është bashkuar protestave anti-NATO, të organizuara nga pro-rusi Janko Bançev, ai punon kundër anëtarësimit të Maqedonisë në BE dhe NATO”, deklaroi...

Shumë autobusë nuk do të punojnë sot përshkak borës, ja cilat...

Për shkak borës sot në Shkup disa linja të autobusave do të largohen nga komunikacioni, apo vetëm do të shkurtojnë rrugën e tyre. Nuk...

LSDM: Vazhdojmë me përmirësimin e kushteve për qytetarët

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se po vazhdojnë të angazhohen për të përmirësuar kushtet për një jetë më...

Civil: Pengimi i Marrëveshjes së Prespës nuk është vepër patriotike

CIVIL – Qendra për Liri përmes një kumtese për media thekson se i dënon ashpër partitë dhe deputetët të cilët sipas tyre, me qëllim...

Familja Veseli nga Shkupi po kalon ditë të vështira, janë pa...

Familja e Nazif Veselit nga fshati Maranë (komuna Studeniçan-Shkup) ka nevojë për JU! (EVN i ka shkyçur nga energjia elektrike për një kohë të...

LSDM-ja nuk tregon qëndrimin nëse kërkesa e Kasamit e rrezikon identitetin...

Atë që e kemi deklaruar dhe që e tha edhe sot kryeministri Zoran Zaev, në atë qëndrojmë”, kjo ishte përgjigja e zëdhënësit dhe deputetit...

Të shtunën protesta për të shpëtuar “Kodrën e Diellit”

Iniciativa qytetare “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit” fton në protestë, për ashtu siç thonë, të ndalohet me shkatërrimin e kësaj qendre turistik. “Të shtunën, më...

Të kalueshme janë rrugët deri në fshatrat e Ohrit dhe Strugës,...

Të kalueshme janë rrugët pothuajse deri te të gjitha vendet e populluara në rajonin e Strugës dhe Ohrit. Shtresa e dëborës në Ohër është...

Reshjet e borës, Qyteti i Shkupit ka hedhur 355 tonë kripë

Ekipet e Shërbimit dimëror të Qytetit të Shkupit po punojnë intensivisht në terren në pastrimin e borës nga rrugët, trotuaret dhe bulevardet e qytetit,...

Porosia e Taravarit nga Brukseli

Në kuader të vizitës zyrtare në Bruksel, një delegacion i Aleancës për Shqiptarët i përbërë nga Sekretari i Përgjithshëm, Arben Taravari, dhe udhëheqësi i Departamentit...

CIPRAS: Gjatë janarit Marrëveshja e Prespës në Parlamentin grek

Proceset për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës në Greqi, do të fillojnë pasi që te ne do të përfundojnë ndryshimet kushtetuese dhe rezultati nga...

ZAEV: Ende jemi në bisedime me BESËN e Kasamit

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se ende është në bisedime me Lëvizjen BESA të Bilall Kasamit për gjetjen e formulimit teknik lidhur me shtetësinë...

Shkup: Shqiptari sulmon me thikë kolegen e tij shqiptare, ja në...

Një i punësuar në Agjencinë për shërbime audiovizuele, sot në vendin e punës me thikë e ka sulmuar kolegen e tij. Sipas informatave jozyrtare...

Veber: Çështja e emrit patjetër të mbyllet dhe Maqedonia të fitojë...

Lideri i Partisë Popullore Evropiane (EPP), Manfred Veber i cili është kandidat për president të Komisionit Evropian në zgjedhjet e ardhshme në BE, deklaroi...

NDRYSHIMET KUSHTETUESE: Shumica prej dy të tretave do të dihet ditën...

Ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe të fundit janë në rend të ditës të vazhdimit të sotëm të seancës kuvendore, prejse mbrëmë...

Kumanova mbulohet nga bora, autoritetet në gjumë (VIDEO)

Rrugët kryesore të Kumanovës janë të mbuluara nga bora. Autoritetet lokale të qytetit janë treguar të paafta për të pastruar rrugët kryesore, ndërsa lagjet...

Georgievski, VMRO-DPMNE-së: Jepni dy vota që Lëvizja Besa mos ta kushtëzojë...

Sipas burimeve të shumicës parlamentare, bisedimet me Besën nuk kanë dhënë rezultate. Për këtë ish-lideri i VMRO-DPMNE-së, Ljupço Georgievski jep këshillë se si të...

Përplasje mes Aleancës dhe Besës së Kasamit

Janë paraqitur disa përplasje në raportet mes Aleancës për Shqiptarët dhe Lëvizjes Besa të udhëhequr nga Bilall Kasami. Shkak për këto përplasje janë negociatat...

Dy muaj nga arratisja e Gruevskit, akoma e paqartë nëse dikush...

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski, azilanti më i njohur në Hungari – për të dytin muaj me radhë ndodhet në arrati. Korrieri gjyqësor para...

Ja gjendja e rrugëve kryesore në Shkup (VIDEO)

Rrugët kryesore të Shkupit janë kryesisht të pastruara nga bora. Drejtuesit e makinave nuk kanë vështirësi gjatë lëvizjes si nëpër autostrada apo qytetet tjera....

Kryeministri Zaev nuk i ka siguruar 80 votat: “E Maqedonisë nuk...

Para nisjes së vazhdimit të seancës plenare për ndryshimet kushtetuese, kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev edhe sot është shprehur optimist se i ka siguruar...

OPINIONE