17 C
Skopje
Wednesday, February 20, 2019

Maqedoni

Fillon fushata për zgjedhjet e 5 qershorit

Sipas Librit të afateve për kryerjen e veprimeve zgjedhore, sot fillon fushata zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 5. Fushata zgjedhore do të zgjasë...

BDI: Nisma përfshin rekomandimet e KSHZ­-së

Konkluzionet e KSHZ­-së për domosdoshmërinë e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor do të jenë baza e iniciativës së re të ngritur nga BDI-­ja. Këtë, siç njofton...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në mbarë territorin e Maqedonisë do të jetë me vranësira mesatare dhe pritet të ketë reshje të shiut, njofton Lajm. Temperaturat do të...

Nasufi: Si e lirova Fazli Veliun në vitin 2000

(E102 - 20010528 - GENEVA, SWITZERLAND : Macedonian Fasli Veliu, representative of the political wing of the Macedonian Liberation Army, UCK-M (KLA), speaks during...

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhëshme

Në pesë ditët e ardhshme do të jetë mot kryesisht i vranët me intervale të shkurtra me diell, të shoqëruar me reshje shiu, bën...

Ministria e Financave të Maqedonisë nuk respekton gjuhën shqipe, duke u...

Në ueb-faqen e Ministrisë së Financave ka dy versione: versionin në gjuhë maqedonase dhe atë në gjuhë angleze. Mungesa e versionit shqip në ueb-faqen e Ministrisë së...

Refuzohen 34 kandidat për polic, shumica shqiptarë

Përplasjet mes partive politike kanë lënë 34 kandidat për polic që ishin pranuar në konkurs dhe kanë kryer trajnimet, shumica e të cilëve shqiptarë,...

Proteston Karposhi, “nuk e japim parkun”

Qytetarët e rrugës „Varshavë” në Karposh sot sërish protestojnë pas paralajmërimit se kryetari i komunës, Stevço Jakimovski i përkrahur nga OBRM-PDUKM, dëshiron të shkatërrojë...

Malësia e Tetovës godet Fatmir Limanin

Pas paralajmërimit se Kompania shtetërore ELEM, do të ndaj 15 milionë euro nga buxheti i saj që në komunën Aerodrom të Shkupit të ndërtojë...

Certifikohen punëtorët e parë të rinj në Maqedoni

Për herë të parë në Maqedoni janë certifikuar persona për Punëtorë të rinj në kuadër të avancimit të punës me të rinjtë, i cili...

Huazim i ri për larje të borxheve

Qeveria të martën nga kreditorët vendor planifikon të huazojë 5,12 milionë euro përmes ankandit të letrave shtetërore me vlerë.   Qeveria këtë huazimin do ta realizojë...

Sa dhe me çfarë qëllimi Talevski i harxhoi paratë e shtetit

Përpos rastit “Transporter”, cila mund të jetë “procedurë para hetimore edhe për aktivitete tjera korruptuese” për të cilat kryetari i Komunës së Manastirit Vladimir...

Bacev: KSHZ i hodhi listat e LPM-së nga arsye skandaloze

Pasi që KSHZ-ja sot zyrtarisht tha se vetëm VMRO-DPMNE-ja do të marr pjesë në zgjedhjet e 5 qershorit, dhe ku është e paqartë se...

Trajkovska: Vetëm Gjykata Kushtetuese mund ta hedh poshtë vendimin për abolim

Vendimi për abolim e ngriti çështjen e përplasjes së kompetencave të kryetarit të shtetit dhe pushtetit ligjdhënës, vlerëson gjykatësja e Gjykatës Evropiane për të...

Ademi: Ja tre argumente pse s’duhet të mbahen zgjedhjet (Video)

Ish ministri i arsimit, Abdylaqim Ademi në një prononcim për TV Art tregon mënyrën se si BDI-ja do ta zgjidh krizën politike në vend,...

Policia arreston katër shqiptarë afër Tetovës

Policia e Maqedonisw ka njoftuar se i ka arrestuar kater shtetas te Shqiperise, respektiviht nga Kukes, e momentin qe ishin futur ilegalisht ne territorin...

Sipas gjykatses Trajkovska: Vetëm Kushtetusja mund rrëzojë vendimin për abolim

Gjykatësja e Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, Mirjana Lazarova Trajkovska vlerëson se vendimi për abolim ka shkaktuar përplasje të kompetencave të presidentit...

“Revolucioni i larmë” paralajmëron radikalizim të protestave

Një muaj pas fillimit të protestave në Maqedoni kundër vendimit të presidentit Gjorge Ivanov për faljen e pushtetarëve të akuzuar për krime të ndryshme...

Jakupi-Milev: S’ka baza kushtetuese që zgjedhjet të mbahen me 5 qershor

Subhi Jakupi nga BDI dhe Igor Milev nga LSDM-ja janë kundër shkuarjes në zgjedhje vetëm me një listë kandidatësh, pasi që qytetarëve nuk po...

Policia arreston 4 shtetas shqiptarë (kuksianë) në kufi

Policia e Maqedonisw ka njoftuar se i ka arrestuar kater shtetas te Shqiperise, respektiviht nga Kukes, e momentin qe ishin futur ilegalisht ne territorin...

BDI të hënën dërgon nismën e re para Gjykatës Kushtetuese

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) të hënën do të dërgoj edhe një nismë deri të Gjykata Kushtetuese, me qëllim vlerësimin e kushtetueshmërisë së vendimit për shpërndarjen...

Ohër: Dy veta paditen për sulm ndaj rojes dhe policit të...

SPB në Ohër ka ngritur kallëzim penal kundër I.B. (26) dhe R.F. (23) nga Ohri, për shkak të dyshimit të për kryerjen e veorës...

Ckatroski: VMRO-DPMNE t`i organizoje zgjedhjet vet pa KSHZ-në

Analisti politik, Dame Ckatroski në profilin e tij në Facebook shkroi se VMRO-DPMNE është mirë që t`i organizoje zgjedhjet e 5 qershorit pa KSHZ-në,...

Fletëvotimi me 5 qershor ofron vetëm një zgjidhje: VMRO-DPMNE

Komisioni Shtetëror Zgjedhor në seancën e sotme njëzëri vendosi për listën e kandidatëve të VMRO-DPMNE-së dhe 21 partnerët e koalicionit që të janë me...

Huligani maqedonas tenton t`i sulmoj shqiptarët e K.F.”Vëllazërimi”, ndalohet nga polici

Dje në Prilep në stadiumin e qytetit “Goce Dellcev” gjatë kohës së ndeshjes futbollistike midis ekipeve të K.F. Pobeda” nga Prilepi dhe K.F.”Vëllazërimi” nga...

Shkolla e mesme në Saraj fillon me 1 shtator, Gjureci: Interesimi...

Sipas ushtruesit të detyrës së drejtorit Bedri Gjureci, po punohet me përkushtim për ti arritur  të gjitha afatet ligjore për fillimin e vitit të...

Xhelil Bajrami: Maqedonia është e gatshme për një kryeministër shqiptar

Situata politike në Maqedoni vijon të mbetet e tensionuar, vetëm dy ditë më parë një pjesë e partive politike vendosën të mos marrin pjesë...

Ali Ahmeti: Jam angazhuar me mish e shpirt për Beg Rizjan...

Njëvjetorin e luftimeve në Kumanovë, lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka kërkuar që e vërteta e këtij rasti të dal...

“Po të mos ishte trysnia nga qytetarët, BDI-ja dhe PDSH-ja do...

Rezultati i protestave njëmujore të “Revolucionit të Larmë” ndikoi në përmbushjen e njërës prej kërkesave dhe kjo ka të bëjë me shtyrjen e zgjedhjeve...

Forcat e errëta sllavo-maqedonase dhe zagarët e tyre shqipfolës

Aurel Dasareti Kur tensioni ngjitet, shqetësimi rritet. Shqiptaria gjendet me kokën në rërë, prandaj ka nevojë për udhëheqës të mirë, atdhetarë të patrembur të cilët...

Skandaloze: Jokushtetuese thirja e Parlamentit, kushtetuese udhëtimi i Veljanovskit në Romë...

Derisa protetsuesit e shumtë mbrëmë kanë sulmuar Parlamentin me ngjyrë e përfaqësuesit e partive politike kërkojnë mënyrë ligjore se si të mbledhin Parlamentin dhe...

Shilegov: Nuk ekziston marrëveshje midis BDI-së dhe LSDM-së për shtyrjen e...

Zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov në emisionin Analiza në 24 Vesti, ndërmjet tjerash thekson se nuk ekziston asnjë marrëveshje midis BDI-së dhe LSDM-së që...

Ish-deputeti Ramadani: Të tërhiqet abolimi, që kriza të futet në binarë...

Ismet Ramadani, ish-deputet në tri përbërje parlamentare, konsideron se shumë pak rëndësi ka forma se si do të mblidhet Parlamenti, me vendim të Gjykatës...

E dielë, në kafe me veturë zyrtare (Foto)

E diela në Maqedoni është ditë jo pune, por jo edhe për familjen e Anastasija Ilieska, sekretar shtetëror në Ministrinë e Punëve të Brendshme,...

Talat Xhaferi: KSHZ e tha fjalën e fundit për zgjedhjet e...

Deputeti i BDI-së, Talat Xhaferi gjatë qëndrimit në emisionin Analiza, në 24 Vesti, ndërmjet tjerash theksoi se është kompetencë e KSHZ-së që të tregoje...

Ademi: T’ia kthejmë Maqedoninë qytetarëve (VIDEO)

Jam krenar që jam pjesë e kësaj energjie tanimë 4 javë nëpër rrugët e Maqedonisë. Simbol i ndryshimeve që po vjen dhe do ta...

Familja Shaqiri nga Tetova: Nuk kemi para as për bukë! (Video)

Kjo shtëpi e vogël me vetëm një dhomë e një korridor në lagjen Teqe të Tetovës, strehon një familje 9 anëtarëshe, të cilët përballen...

Neziri për TetovaSot: BDI pamundësoi zgjedhjet e dëshiruara nga VMRO-ja

Bashkimi Demokratik për Integrim ka nisur një iniciativë për kontestimin e shpërbërjes së Parlamentit te Gjykata Kushtetuese. Kjo gjë bëhet në vijë të njëjtë me...

Zaev për Frans Pres: Zgjedhjet me 5 qershor nuk do të...

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare duhet që të shtyhen ndoshta për në vjeshtë, përderisa nuk plotësohen kushtet për zgjedhje të lira dhe demokratike, deklaroi lideri...

Ali Ahmeti: Begun dhe Mirsadin i kam pasur bashkëpunëtorë (Video)

Ali Ahmeti ndjen keqardhje për atë që ka ndodhur një vit më parë në Kumanove, pasi thotë se Begun, Mirsadin, Samiun dhe Muhametin i...

Raufi: Avokatëve të lëndës “Lagja e trimave” po u bëhet presion...

Avokatët e dënuar me 1200 euro për shkak të lëshimit të seancës gjyqësore në rastin “Lagjja e trimave” vlerësuan se Gjykata Themelore dhe Gjykata...

Rrëfehet Ali Ahmeti: Beg Rizajn e Mirsad Ndrecajn i kam pasur...

Në vazhdimin e intervistës ekskluzive për "Teleskopi", njëvjetorin e luftimeve në Kumanovë, lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka kërkuar që...

Janë arrestuar 80 migrantë, që kanë hyrë ilegalisht, gjatë 24 orëve...

Qendra rajonale për menaxhim me kriza nga Gjevgjelia dhe përfaqësuesit e Organizatës ndërkombëtare për migrantë sot kumruan se 24 orët e fundit forcat e...

Kreu i Kumanovës Damjanovski sfidon EVN-në: Do t`i padis në gjyq

Kreu i Kumanovës Zoran Damjanovski-Cic, ka thënë se kompania EVN, pa paralajmërim e ka ndëprerë ndriçimin publik në rrugët “ Treta MUB”, “Revolucioni i...

Edhe LSDM kërkon që të thirret Kuvendi

Pas nismës së BDI-së për rikthimin e deputetëve në parlament, edhe Lidhja Social Demokrate e opozitës theksoi sot nevojën e domosdoshme për mbledhjen e...

Gruevski: Zgjedhjet më 5 qershor do të mbahen

Zgjedhje më 5 qershor do të ketë, pa marrë parasysh se ne jemi partia e vetme nga 4 partitë më të mëdha që do...

Ismet Ramadani: Me rëndësi në këtë moment është të tërhiqet abolimi

Ismet Ramadani, ish-deputet në tri përbërje parlamentare, konsideron se shumë pak rëndësi ka forma se si do të mblidhet Parlamenti, me vendim të Gjykatës...

Zaev: Zgjedhje më 5 qershor nuk do të ketë

Për Frans Pres, është deklaruar edhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Për dallim nga Gruevski, ai mendon se zgjedhje më 5 qershor nuk do...

Kryetari i Kumanovës, Damjanovski i shpallë luftë EVN-së: Do t`i padis...

Kryetari i komunës së Kumanovës thotë se EVN pa paralajmërim e ka ndaluar ndriçimin në rrugët “ Treta MUB”, “Revolucioni i Tetorit” dhe lagjen...

Gruevski po shkel rendin e kushtetues të Maqedonisë

Edhe pse tre partitë kryesore nga katërshja e Marrëveshjes së Përzhinos bojkotuan zgjedhjet e 5 qershorit, VMRO-DPMNE-ja vendosi që të shkoj vet në zgjedhjet...

Gruevski: Pas zgjedhjeve të 5 qershorit do të organizoj zgjedhje tjera

Nikolla Gruevski në një intervistë për agjencinë Frans Pres deklaroi se pa marr parasysh bojkotin e të gjitha partive në shtet, zgjedhjet do të...

Sherifi: BDI-ja shkatërroi edhe diasporën shqiptare (VIDEO)

Duke folur mbi kontributin e diasporës shqiptare për çështjen kombëtare, kryetari i LDSHM-së, Xhevat Sherifi, në emisionin INTERVISTA në TV SHENJA, tha se diaspora...

Politika djallëzore e palaçove të BDI-së!

Beim Fazliu /Iniciativa e BDI-së dërguar deri tek Gjykata Kushtetuese, për shqyrtimin e kushtetueshmërisë së vendimit për shpërbërjen e Parlamentit, që e sollën bashkarisht...

Shqiptarët ortodoksë në Maqedoni po kthehen në origjinen e tyre

Intelektuali i shquar, shqiptar ortodoks Branisllav Sinadinovski thotë se në Maqedoni mungojnë kishat ortodokse shqiptare, ndërsa nga ana tjetër, nuk mungojnë, sipas tij, kërcënimet...

‘Revolucioni Laraman’ drejt Parlamentit (Video-Foto)

‘Revolucioni Laraman’ të cilët sot u mblodhën para Prokurorisë Speciale, filluan marshimin drejt Parlamentit të Maqedonisë. Deri sa protestuesit marshonin drejt parlamentit, demonstruesit thërrisnin “Nuk...

Pastrim “spontan” i portës dhe përmendoreve në Shkup (VIDEO)

Përveç kompanive që mirëmbajnë përmendoret në qendër të Shkupit, dhjetëra qytetarë iu bashkuan aksionit të pastrimit të monumenteve të “Shkupit 2014” të cilët prej...

Në Reçicë të Tetovës mungojnë tabelat sinjalizuese (VIDEO)

Pavarësisht aksidenteve të përditshme në rrugën regjionale Tetovë-Pirok, autoritetet, konkretisht Ndërmarrja “Rrugët e Maqedonisë” akoma nuk ka vendos shenjat për kufizimin e shpejtësisë në...

88 Institucione injorojnë sekretariatin për implementimin e MO-së

Përveç që nuk respektojnë parimin e përfaqësimit të drejtë dhe adekuat gjatë punësimeve në administratën shtetërore, shumë institucione injorojnë edhe sekretariatin për implementimin e...

Veliu: Luftën kibernetike midis Maqedonisë dhe Kosovës mund ta ndal politika

Lufta kibernetike midis Maqedonisë dhe Kosovës viteve të fundit është intensifikuar. Kosova Haker Group para disa kohësh sulmoi disa faqe interneti në Maqedoni. Ekziston një...

Për ish-kryeparlamentarin: S’ka bazë ligjore për thirrjen e Parlamentit

"S'ka mundësi kushtetuese për thirrjen e Parlamentit", ka qenë shpjegimi i cili është shpalosur nga kabineti i kryetarit të Parlamentit, Trajko Velanoski, pas letrës...

Me iniciativë te anëtarit te PDSH-së KSHZ dërgon leter Kryetarit te...

E vetmja parti qe kontestonte numrin e votuesve nëpër njësi zgjedhore ishte PDSH-ja e cila ne vazhdimësi alarmonte për pabarazi në peshën e votes...

Bogoev: Shteti nuk është pronë private! (Foto)

Ndarja e partisë nga shteti?! Revolucioni Laraman okupoi me ngjyrë, institucionet shtetërore dhe të pakuptimtë, monumente të shtrenjtë të paguara me paratë tona, dhe ata...

Ekstrakte nga kanabisi në farmaci deri në fund të majit

Në Agjencinë për medikamente dhe mjete medicinale janë dorëzuar ky kërkesa për eksport të lëndës së parë prej të cilës do të prodhohen preparate...

Në 24 orët e fundit janë arrestuar 80 migrantë, të cilët...

Qendra rajonale për menaxhim me kriza nga Gjevgjelia dhe përfaqësuesit e Organizatës ndërkombëtare për migrantë sot kumruan se 24 orët e fundit forcat e...

Ahmeti frikësohet nga protesta, BESA e ngushëllon – së shpejti fundi...

Protesta e 9 Majit ka shënuar një epokë të re të zhvillimeve në Maqedoni. E organizuar nga Këshilli Opozitar, rreth 30 mijë protestuesit që...

Boçvarovski: Hekurudhat në Maqedoni janë në kolaps

Hekurudhat e Maqedonisë janë para kolapsit. Politikat kriminale të OBRM-PDUKM-së janë në kurriz të punëtorëve dhe pronarëve të kompanisë të shtetit. Punëtorët janë në...

Velanovski mban qëndrimin se nuk ka mundësi kushtetuese për thirrjen e...

Nuk ka mundësi kushtetuese për thirrjen e Parlamentit. Qëndrimi i tillë ka arritur nga kabineti i kryetarit të Parlamentit, Trajko Velanoski, pas letrës së...

Maqedoni, koha është për zgjidhje, jo për retorika diplomatike

Koha e fjalorit diplomatik ka kaluar. Nuk ka kohë më, politikanët e inkriminuar nuk duhet të falen. Parlamenti duhet të thirret. Kështu shprehën analisti...

Gostivar, u promovuan oazat dekorative të stilit amerikan te Parku i...

Me një ceremoni solemne në Parkun e madh të qytetit të Gostivarit u promovuan oazat dekorative të realizuara si donacion nga Kompania “Chicago Stone...

Në 24 orët e fundit janë arrestuar 80 migrantë, të cilët...

Qendra rajonale për menaxhim me kriza nga Gjevgjelia dhe përfaqësuesit e Organizatës ndërkombëtare për migrantë sot kumruan se 24 orët e fundit forcat e...

“Lëshimet minimale janë normale në një protestë me mbi 30 mijë...

“Lëvizja BESA është partia shqiptare më e strukturuar në teren…” Sonte në emisionin “Studio e Hapur” të TV Nova, që do të transmetohet me fillim...

Hajndëll është interesuar për rolin e BDI-së në skenarin e Kumanovës?

Prezenca e kryetarit të komunës së Likovës, Sadulla Duraku ne takimin e kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti me përfaqësuesin special Jozef Hajndëll, ka qenë...

Lëndohet rëndë një 25-vjeçar gjatë punimeve në një kantier ndërtimi

Një aksident me pasoja “lëndime trupore” ka ndodhur në një kantier ndërtimi në rrugën “Brigada e Tretë” në Kumanovë. Sipas informacioneve që jep policia,...

“Ohridsky”: Hajdëlli “shuplakë Gruevskit: kur të vij javën tjetër, zgjedhjet dhe...

Johanes Hajdëll, Përfaqësuesi special gjerman për zgjidhjen e krizës në vend, gjatë takimit me liderin e VMRO-së, Nikolla Gruevskin, ka qenë mjaft i përpiktë...

Tetovë, vetura e përplasë policin e trafikut

Një polic nga Tetova, dje në rrugën “Marshall Tito” është shkelur nga vetura e tipit “Ford Mondeo” gjatë tentimit për ta ndaluar. Me veturën ka...

BDI injoron televizionin Shenja

Bashkimi Demokratik për Integrim vazhdon me përzgjedhjen e mediave para të cilave do të prononcohet. Në konferencën e sotme për media, të mbajtur nga...

Todorov: Me ndryshimet ligjore, mundësohet prodhimi dhe shitja e kanabisit në...

Në Agjencinë për medikamente dhe mjete medicinale janë dorëzuar ky kërkesa për eksport të lëndës së parë prej të cilës do të prodhohen preparate...

Pas protestave, Spasovski i pranon kandidatët për polic, ia ka bërë...

Sot kemi pasur takime me përfaqësuesit e kandidatëve për polic të cilët e kanë përfunduar kursin. Kanë caktuar protestë, unë kërkova që t`i pranoj këtu,...

DETAJE/ Policia greke: Ja çfarë gjetëm në celularin e shqiptarit që...

Policia greke ka treguar se ka gjetur detaje të tjera për sa i përket krimit makabër, ku i është prerë koka shqiptarit Bledar Tërpollari....

Gjashtë historitë më kriminale të ndodhura në Zvicër

Vrasësi i katërfishtë i Rupperswilit ishte i egër, gjakftohtë dhe të ndjellte neveri. Drama në fjalë përfshihet në shtatë historitë më kriminale të ndodhura...

Sot do të protestohet në gjashtë qytete të Maqedonisë

Sot në orën 18 protestuesit e Revolucionit të Larmë përsëri do të mblidhen para ndërtesës së Prokurorisë Speciale Publike në Shkup. Protesta për sot janë...

OBRM-PDUKM e Gruevskit shkon e vetme në zgjedhje?

Lideri i Partisë Social Demokratëve, Branko Janevski, ka tërhequr listat e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 5 qershorit, këtë e ka konfirmuar KZHZ...

Tronditet Shkupi: Gruaja godet burrin me thikë

N.D.(32) nga Shkupi është goditur me thikë nga guraja e tij, deklaron policia. Rastin e ka paraqitur Ndihma e shpejtë pardje rreth orës 23:30. Zënka...

Bujar Osmani konfirmon qëndrimin e BDI-së për zgjedhjete 5 qershorit

Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, ka mbajtur një konferencë shtypi para gazetarëve, ku edhe një herë ka konfirmuar vendimin e BDI-së për të mos marrë...

Bajraktarizmi, problemi kryesor i partive opozitare shqipatare

Protestat e 9 majin ishin mesazhi më i fuqishëm si për faktorin e brendshëm politik ashtu edhe për ndërkombëtarët dhe kështu Këshilli Opozitar si...

Zhduket një 23 vjeçar nga Jabollçishti

Zhduket një 23 vjeçar nga Jabollçishti i Epërm, komuna Cashka, informuan nga MPB-ja, transmeton TetovaSot. Për rastin, policinë e ka informuar vëllai i tij, U.S.,...

Tetovë, nataliteti gjithnjë e në rritje

Numri i foshnjave të lindura në Spitalin e Gjinekologjisë në Tetovë nga viti në vit shënon rritje. Këtë e ka konfirmuar për Alsat-M, mjekja,...

Bagëtia në Maqedoni shënon rënie

Bagëtia në Maqedoni ka marrë tatëpjetën. Statistikat thonë se ka rënie në të gjitha nivelet e bagëtisë, përveç bletarisë. Në periudhën nga 2011 e deri...

Hakeri zbulon emrat e vrasësve shqiptarë me pagesë (VIDEO)

“bRpsd” është pseudonimi i një hakri që pretendon se ka hyrë në një portal të një grupi mafioz shqiptar, të quajtur “Mafia Besa”. Ai ka...

Aksident komunikacioni në Kumanovë, vetura bie në humnere të thellë 5...

Një aksident komunikacioni ka ndodhur në stacionin hekurudhor afër fshatit Çerkez të qytetit të Kumanovës Tv21 bën të ditur se në automjet kanë qenë tre...

Thirje për pastrimin e përmendoreve në Shkup?! (Foto)

Për sot është paralajmëruar pastrimi i përmendoreve të cilat janë ”njollosur” me ngjyra nga protestuesit e ”Revolucionit Laraman”. Megjithatë, zërave për pjesëmarrje të detyrueshme në...

Thaçi: Marrëveshja e Përzhinës ka dështuar, Ahmeti te dale nga qeveria...

Kryetari i PDSH-se Menduh Thaçi: Marreveshja e Perzhines ka deshtuar, Ahmeti te dale nga qeveria pastaj te jape ide https://www.youtube.com/watch?v=ZCRIrnFehqo&feature=youtu.be

Sot mbahet festivali për fëmijë ”Ylberi”

Tradita 16 vjeçare e organizimit të festivalit për fëmijë “Ylberi”, vazhdon edhe këtë vit. Sot me fillim nga ora 17:00, në Teatrin Kombëtar të...

Sipas Xhugumunov, Maqedonia s’është në ‘fokusin’ e zgjerimit të NATO-s

Përfaqësuesi i Këshillit Euroatlantik në Maqedonni Ilija Xhugumunov, ka shfaqur pesimizmin e tij lidhur me pranimin e Maqedonisë në NATO, duke e bazuar këtë...

Fatmir Limani thotë se ka punësuar 50 shqiptarë në Manastir?!

Nipi i Fazli Veliut “patrioti” Fatmir Limani tani në postin e zv/drejotorit të ELEM një kompani e cila investon miliona euro në komuna maqedonase...

Fatmir Limani, kuadri tashmë aktiv i BDI-së fyen portalet shqiptare

Zv/drejtori i kompanise ELEM, Fatmir Limani ka fyer portalet shqiptare duke i quajtur portale shtrigash, te cilat denoncuan nje investime te kesaj kompanie shtetetore...

Ekskluzive: Ja sa i besonte Mirsadi DUI-t (Foto)

Kjo thënie e Mirsad Ndrecajt që ju sjell ekskluzivisht Lajm, tregon se Mirsadi i njohur si Komandant NATO, nuk ka pasur fare besim te...

Video: Flakë dhe krisma mbi qiellin e Shkupit, nuk...

Rreth 20 minuta rreshta qielli mbi Shkup ka shkuar flak ë nga fishekzjarre të papara deri m ë tani. Ende nuk bëhet e ditur...

Ali Ahmeti: Së shpejti gjuha shqipe, gjuhë zyrtare në Maqedoni (VIDEO)

Në një intervistë ekskluzive për Teleskopi.net, lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka thënë se shqiptarët nuk mund t’i besojnë Entit...

Protestuesit të revoltuar nga pagat e ulëta ngjyrosën edhe Ministrinë e...

Qytetarët që protestojnë sonte kundër politikës së keqe të punësimit dhe padrejtësisë sociale hodhën ngjyrë ndaj Agjencisë së Punësimit. Protestuestuesit janë të revoltuar nga pagat...

Ja çfarë vendimi solli sot KSHZ-ja

Komisioni Zgjedhor shtetëror (KSHZ) do të dërgojë letër Kryetarit të Parlamentit Trajko Veljanovski se ka probleme në listat e zgjedhësve në disa njësi zgjedhore,...

Flet zv/drejtori Fatmir Limani për “Parkun e Parajsës”, portalet shqiptare i...

Ngjallet zv/drejtori i ELEM-it  Fatmir Limani  i cili me heshtjen e tij pranoi projektin 15 milionë euro investim në komunën maqedonase. Zv/drjetori Limani nipi i...

LR-PDSH: ELEM ndërton park milionësh në Aerodrom, komunat shqiptare pa kushte...

Në kohën kur shumë komuna vuajnë për mungesën e kushteve elementare si të ujit të pijshëm apo infrastrukturën katastrofale, mungesën e objekteve shkollore apo...

Ali, Fatmir, (ne) fatzinj

BDI - ama jo BDI! - paska kërkuar shikimin e "kushtetutshmërisë" së mbylljes së Kuvendit. Do të përgjigjet kush që deputetët mund të kenë...

Zaevi pse po heshtë për rastin “Monstra”?!

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev një vit pas premtimit të dhënë po heshtë për rastin “Monstra”. Ai kishte premtuar se do të bëjë publikimin...

Në Çair hapet “gropa e Xhehnemit”, në Aerodrom ndërtohet “Parku i...

Deri sa në komunat maqedonase si ajo e Aerodromit ku u paralajmërua e së shpejti do të ndërtohet   “Parku i Parajsës – Xhenetit” me investim...

Arrestohet „përbindëshi“ nga Zvicra që vrau katër persona të një familje

„Përbindëshi“ 33-vjeçar nga Rupperswili në Zvicër, pas 146 ditëve në liri, më në fund është arrestuar. Ai është vrasësi më brutal i Zvicrës i...

Burime partiake: Nuk i ka përkthyer Duraku-Ahmetit, por Ahmeti-Durakut

Takimi i liderit të BDI-së Ali Ahmeti me “babën gjermon” Johannes Haindl ku Ahmeti kishte përforcime të reja si nënkryetarin e kësaj partie kryetarin...

Prekopuca: Vetëm 260 persona nga Pusteci janë fshirë nga lista zgjedhore...

Nënkryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Rexhep Prekopuca thotë se KSHZ është е gatshme për organizimin e zgjedhjeve. Ai shpjegoi edhe procesin e kontrollit të...

Përplasje Qeveri-LSDM për ishullin Xhersi

Mundësia e lidhjes së një marrëveshje në mes të Maqedonisë dhe ishullit Xhersi, për ikjen e taksimit të dyfishtë, ka përplasur LSDM-në dhe qeverinë...

Bien dënimet e para në rastin “Lagja e Trimave”

U dënuan avokatët nga rasti Lagja e trimave të cilët u ankuan për sallën e vogël dhe kërkuan që procesi gjyqësor të ndërpritet. Duhet që...

OSBE/ODIHR: Të punësuarit e sektorit publik në Maqedoni kanë trysni për...

Në raportin më të ri të misionit të mbikëqyrjes së OBSE/ODIHR për Maqedoninë, thuhet se atmosfera politike në vend mbetet e tensionuar, transmeton Telegrafi...

Malazezët, deri në shekullin XIX e pohonin origjinën shqiptare

Sot, gjysma e Malit të Zi, flet përrallat se si paraardhësit e tyre ishin fisnikë serbë, që gjoja kishin ikur nga Beteja e Kosovës...

Brukseli shpreh keqardhje për largimin e Maqedonisë nga qëllimet euro-atlantike

Sipas një deklarate të një zëdhënësi të Komisionit Evropian (KE) për agjencinë e lajmeve META, kriza politike është duke e larguar Maqedoninë nga qëllimet...

Ndërkombëtarët tallen me BDI-në, e detyrojnë të kontestojë vendimin që e...

Zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani ka vërtetuar se BDI ka kërkuar nga Gjykata Kushtetuese të vlerësojë nëse ka qenë në pajtueshmëri Vendimi për shpërbërje...

UT dhe Northern Illinois University organizuan konferencë shkencore (FOTO)

Fakulteti i Shkencave të Zbatuara i Universitetit të Tetovës në bashkëpunim me Kolegjin e Inxhinierisë dhe inxhinierisë teknologjike të Universitetit Northern Illinois nga Cikagoja...

Bruksel: Nëse zgjedhjet mbahen me 5 qershor ato nuk do të...

Brukseli po ankohet se pse kriza e vazhdueshme politike po e largon vendin nga aspiratat euro integruese, njoftuan për Meta nga zëdhënësja e Komisionit...

Arrestohet me drogë 65-vjeçarja, pjesë e rrjetit që drejtohet nga shqiptarë

Një grua 65-vjeçare ngas Ukraina, është arrestuar në flagrancë nga policia greke. Bëhet e ditur se ajo u kap teksa po zbriste nga trageti...

Vanhaute: “Për disa gjëra nuk mund të negociohet”, Ja cilat janë...

Për disa gjëra nuk mund të negociohet, vlerëson Piter Vanhaute, i cili, në profilin e tij ka publikuar se cilat janë ato: “nuk mund...

Saraçini godet “naçallnikët” si asnjëherë më parë, u thotë “e meritoni”!

Aktivisti i shoqërisë civile në Maqedoni, Petrit Saraçini ka goditur ashpër “naçallnikët” të cilët thonin se shqiptarët nuk duhet të protestojnë para Gjykatës Kushtetuese...

Gjykata kushtetuese nuk ka kohë për ta shqyrtuar iniciativën e BDI-së

Është shumë i shkurt afati për të pasur mundësi gjykatësit kushtetues të vendosin për iniciativën e BDI-së në vlerësimin e vendimit për shpërbërjen e...

Kampanjë edukative për shoferët fillestarë në Maqedoni

Në Maqedoni ka filluar një kampanjë plotësuese për edukimin e shoferëve fillestarë, nën moton ”Shofer i ri, shofer i sigurtë!”. Shoferët e rinj përfshihen në...

Avokatët shqiptar në lëndën “Lagja e trimave” dënohen me nga 1.200...

U dënuan avokatët nga rasti Lagja e trimave të cilët u ankuan për sallën e vogël dhe kërkuan që procesi gjyqësor të ndërpritet. Duhet që...

Specialja pa përgjigje për “Monstrën” e “Sopotin” (VIDEO)

Avokati i rasteve gjyqësore “Monstra” dhe “Sopot” Naser Raufi thotë se obstruksione që është duke ju bërë prokurorisë speciale ka bërë që kjo prokurori...

E vret gruan pastaj i çon mesazh nënës së saj ‘më...

Një burrë ka dhunuar dhe pastaj ka vrarë ish të dashurën e vet dhe në fund i ka dërguar një mesazh nënës së saj...

Shpërndahen ndihma për familje skamnore në rajonin e Tetovës

Në vazhdën e aktiviteteve humanitare, në mbështetje të familjeve skamnore, Shoqata qytetare ”Dora Humane” sot ka shpërndarë ndihma në 12 familje të rajonit të...

LD: 20 deputet mund të çojnë kërkesë për rikthimin e punës...

Do të ishte humbje kohe nëse do të kishte një tentim të përsëritur të ngritjes së iniciativës deri te Gjykata Kushtetuese për sjelljen e...

Hajndëll ua dha detyrat e shtëpisë politikanëve dhe u largua. Vjen...

Përfaqësuesi special gjerman, Johanes Hajndl, javën e ardhshme përsëri do të vij në Shkup, për tu takuar me nënshkruesit e Marrëveshjes së Përzhinos, transmeton...

BDI përmes Gjykatës Kushtetuese po e kthen në jetë Parlamentin

BDI e dërgoi një iniciativë në Gjykatën Kushtetuese për të parë nëse bie ndesh me Kushtetutën ose jo shpërbërja e Parlamentit, njofton TetovaSot duke...

Padi penale për struganen që shkroi grafite të turpshme!

Policia e Ohrit pas konsultimeve dhe udhëzimeve me Prokurorinë Publike, ka ngritur akuzë kundër struganes e cila ka shkruar mbishkrime të papërshtatshme në shtëpinë...

Agjencia për mediat me kallëzim për kundërvajtje ndaj Alfa, Kanal5 dhe...

Agjencia për shërbime audio dhe audio vizuale në raportin e dytë nga mbikëqyrja e prezantimit mediatik në edicionet informative pas shpalljes së zgjedhjeve, në periudhën...

Do të ndërtohet largpërçuesi i ri Tetovë – Shkup për energji...

Nga dita e nesërme do të fillojnë punët ndërtimore dhe elektromontuese të pjesës së fundit të largpërçuesit elektrik 110 kilovoltësh, që do ta lidhë...

Ditë jo pune për të gjithë qytetarët e Maqedonisë

ë përputhje të vendimit të Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, ditë jo pune për të gjithë qytetarët e Maqedonisë të martën e 24...

“Baroni i Drogës” së Ballkanit, dy vëllezër shqiptarë arrestohen në Belgjikë

Dy vëllezër shqiptarë janë arrestuar nga policia belge gjatë bastisjeve në Zaventem Edegem në rajonin e Brukselit. Bëhet me dije nga policia federale se emrat...

Shtyhet seanca për rastin ”Spiuni”

Rasti ”Spiuni” është shtyrë përsëri për shkak të mungesës së një pjese të prokurorëve, ndërkaq mungoi edhe prokurori special publik nga PSP-ja, e cila...

Protesë në Bruksel: A i falni kriminelët në BE?

Pak para takimit të djeshëm të Këshillit të Ministrave të Punëve të Jashtme, komuniteti maqedonas në Belgjikë, është mbledhur para Këshillit për të mbështetur...

Sot përfundon IPARD 1 programi i fondeve të BE-së për bujqësi

Ka përfunduar shfrytëzimi i mjeteve të IPARD 1 programit, ndërkaq mbetet që të përpunohen kërkesat e fundit, për të filluar shpallja e konkurseve për...

Sot përfundon IPARD 1 programi i fondeve të BE-së për bujqësi

Ka përfunduar shfrytëzimi i mjeteve të IPARD 1 programit, ndërkaq mbetet që të përpunohen kërkesat e fundit, për të filluar shpallja e konkurseve për...

Edhe një operator në telefoninë celulare në Maqedoni

“Lajkamobil” (Lycamobile) do të jetë operatori i tretë celular në Maqedoni. Bëhet fjalë për operator virtual celular që së shpejti do të paraqitet në...

Kush do t’i hapë dyert e Kuvendit?

Ka nisur beteja për gjetjen e mekanizmave juridik nëpërmjet të cilëve duhet të thirret seancë kuvendare që të shfuqizohet vendimi i sjellë më 23...

Fuqia e gruas në fotot që të lënë pa frymë (Foto)

Këto janë gratë që kanë ndryshuar rrjedhën e historisë e për më tepër dëshmojnë se janë të afta të kryejnë akte heroike dhe të...

Drejtori i spitalit të Kumanovës nuk e ka paditur një specializant...

Drejtori i spitalit të përgjithshëm në Kumanovë, A.L.(49) gjatë vitit 2015 dhe këtij viti, nuk ka nisur një kontest gjyqësor me padi para  Gjykatës...

Një 34 vjeçar nga Tetova gjuan me pllakë betoni në dhomën...

Pesëdhjetë e shtatë vjeçari I.I. sot në mëngjes ka lajmëruar në polici rreth orës 4 e 20 min se përderisa kanë qenë duke fjetur...

Aliu: Ahmeti me iniciativa përpiqet ta vazhdojë jetën bashkëqeverisëse me Gruevskin

Reagimi i Imer Aliut (PDSH) ne profilin e facebook: Që të mos ketë huti, Ali Ahmeti nëpërmjet iniciativave të ndryshme, përfshi edhe këtë të fundit,...

Policia akuzon një drejtor të BDI-së

Sektori për punë të brendshme në Kumanovë ka ngritur padi penale kundër A.L. (49) nga Kumanova, drejtor i IShP “Spitali i përgjithshëm” – Kumanovë,...

Malevski: Të bëhen ndryshime serioze brenda në sistemin politik

Ish shefi i diplomacisë maqedonase, Denko Malevski vlerëson se tani më diplomacia ndërkombëtare nga Uashingtoni dhe Brukseli është interesuar përfundimisht që ta zgjidhë krizën...

Maqedoni, fund i demokracisë apo pazare partiake politike?

VMRO-DPMNE ka vendosur të shkojë në zgjedhje në moment kur të njëjtat po bojkotohen nga gjitha partitë shqiptare dhe partitë maqedonase në opozitë. Të...

Takim i Gruevskit me përfaqësuesin e posaçëm gjerman, Hajndëll

ryetari i VMRO­-DPMNE-­së Nikolla Gruevski dje u takua me përfaqësuesin e posaçëm gjerman, Johanes Hajndëll, i cili qëndron në Maqedoni. Bashkëbiseduesit kanë biseduar për gjendjen aktuale...

OPINIONE