Maqedoni

S`është lehtë me qenë shqiptar në Prilep

Prilepi, si qytet dallohet nga nacionalizmi i tepruar Maqedonas, që nga kohërat e mëhershme. Gjatë konfliktit të 2001 –shit, atje pësuan shumë dyqane, kafeteri,...

Nxënësit e Sllupçanit ecin me kilometra për në shkollë, komuna s’ka...

(foto: arkiv) Vajza e vogël 6 vjeçe, e familjes Azemi, nga fshati Sllupçan për të shkuar në shkollë i bën më shumë se 2 kilometra....

Zajnullahu: BDI s’e di se muajt e shënuar shkruhen me germë...

Në postimin e tij në facebokk "In festum", gazetari Nazif Zejnullahu ka shkruar: Për festën kombëtare shqiptare BDI ka afishuar brenda sallës këtë përmbajtje: 28...

LSDM vendosi veto në huamarrjen prej 100 milionë euro

LSDM-ja ka vënë veton e parë. Nuk e lejon huamarrjen në tregun e brendshëm, pa marrëveshje paraprake në mes të ministrit të financave Zoran...

Hoxha për deklaratën e Zaevit: “Derri është derr”

Xhezair Shaqiri i njohur si komandant Hoxha në profilin e tij në Facebook ka reaguar në lidhje me deklaratat e fundit të liderit të...
video

Popov pranon se ka thënë “indianci”, nuk kërkon falje! (Video)

Montazha që pretendohet prej klubit të futbollit Vardari, se Tv21 ka insinuar rastin, në të cilin futbollisti Goran Popov i quan tifozët indianci demantohet...

Sot për 28 Nëntor delegacioni i Lëvizjes BESA vizitoi shqiptarët e...

Sot – me rastin e Ditës së Flamurit, përfaqësues të lartë të Lëvizjes BESA qëndruan në zonat më periferike të shqiptarisë, në rajonin e...

I plakitë një gruas zinxhirn e arit

Për shkak të dyshimit se ka kryere vepër penale "plaçkitje" në vlerë prej rreth 15 mijë denarësh, Ministria e Punëve tw Bredshme (MPB) ka...

Bashkëluftëtarët vizituan familjen e Komandant Zogut për 28 Nëntor

Sot, me rastin e 28 nëntorit, bashkëveprimtarë të lëvizjes ilegale shqiptare dhe bashkëluftëtarët e Rrahim Samiut-Zogut, Adnan Azizi dhe Isak Tusha, vizituan familjen e...

Kallet Shkupi me çifteli për ditën e flamurit (Foto)

Për nderë të festës së madhe 28 nëntorin ditën e flamurit nën udhëheqjen e BDI-së sot Shkupit i doli flaka me këngë patriotike. Në këtë...
video

Zaevi shokon shqiptarët: Ngjarja në Kumanovë ishte akt terrorist njëjtë si...

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaevi ka shokuar mbarë opinionin me deklaratën e tij gjatë një konference në Slloveni. Ai i ka cilësuar ngjarjet e...

Zjarr i madh shpërtheu në Prilep, nuk ka të plagosur

Në zjarr i madh ka shpërthyer sot pas mesnate në orën 3 në Prilep. Nga zjarri u dëmtuan katër baraka sociale dhe dy makina, por...

Sela nga Kërçova: Pas fitores do jemi shërbëtorët e gjithë shqiptarëve!...

Kryetari i Lëvizjes për Reforma-PDSH Ziadin Sela sot ka marrë pjesë në Kuvendin e Degës së Kërçovës. Ky është proces i rikonsolidimit të degëve...

Maqedonia në prag të fillimit të një sezoni të vërtetë të...

Gjatë javës së 47-të të vitit 2015 (16.11 – 22.11.2015), në Republikën e Maqedonisë prej dhjetë njësive raportuese janë raportuar 100 raste të gripit...

Sharm dhe elegancë në pritjen e ambasadës shqiptare për 28 nëntor

Me rastin e festës së flamurit pra për 28 nëntor ambasada shqiptare në Shkup ka organizuar një koktej rasti duke ftuar në këtë solemnitet...

Zaevi bëhet pishman: Ja cka thotë për rastin e Kumanovës!

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev thotë se nuk ka ndryshuar qëndrime rreth grupit të Kumanovës, pavarësisht se gjatë një diskutimi në Lubjanë, ai doli...

Ndërron jetë në moshë të re intelektuali kumanovar Artan Limani

Pas një sëmundje të rëndë, ka ndërruar jetë intelektuali shqiptar nga Kumanova, Artan Limani. Ai kishte diplomuar në Universitetin e Prishtinës, ku ishte shembull...

Çka mendonte Mirsad Ndrecaj për Gruevskin dhe Zaevin? (Foto)

Ylber Ndrecaj,  vëllai i Mirsad Ndrecajt, i ka dërguar “Lajm”-it një postim lidhur me atë se çka mendonte vëllai i tij Mirsadi për kryeministrin...

Ekskluzive: Emrat e funksionarëve të BDI-së në “defterin” e Katicës

Deri në zgjedhjet e ardhshme parlamentare kanë mbetur pesë muaj të plotë, andaj nuk dihet nëse zëvendëskryeministri Musa Xhaferi do të jetë në listën...

USHT e shënoi 103 vjetorin e Ditës së Flamurit Kombëtar

Me një akademi solemne, sot në Universitetin Shtetëror të Tetovës u shënua 103 vjetori i Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, e njohur ndër shqiptarët...

Edhe Tetova kundër Zajednicës

Sot përballë pallatit të kulturës në Tetovë disa qytetar dhe student janë mbledhur së bashku për t’ju dhënë përkrahje protestave të nesërme në Kosovë...

Alarmi nga presidenca, rreth 70 pjesëmarrës nga lufta Siri, rikthehen në...

Dhjetëra persona që kanë marrë pjesë në luftimet në Siri janë kthyer dhe gjenden në territorin e Republikës së Maqedonisë. Kjo informatë u shpalos...

Mashtron dy blerës të apartamentit, fiton 3.5 milion denarë

Një grua në moshë mesatare nga Sveti Nikole ka marë padi penale nga MPB sepse kishte arritur që të mashtrojë dy blerës të apartamentit...

Konfirmohet lista e kandidatëve për anëtarë të KSHZ-së

Deri në fund të javës së ardhshme pritet të dihet përbërja e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) pasi të kalojnë të gjitha afatet për prononcime...

BE-ja i kërcënohet Greqisë me përjashtim nga Shengeni, që të pranojë...

BE-ja do t’i kërcënohet Greqisë me përjashtim nga zona Shengen, që të pranojë ndihmë nga agjencia evropiane për menaxhim me kufijtë e jashtëm të...

VMRO-ja në ‘gjah’ ndaj anëtarëve dhe aktivistëve të partisë së Trajanovit...

Kryetarët e komiteteve komunal të VMRO-DPMNE-së, si dhe koordinatorët dhe aktivistët e partisë, për dy javë janë duke kryer presione korruptive mbi anëtarët e...

Shkup, arrestohet personi që kishte luftuar në Siri

Policia e ka kumtuar një shkupjan, i cili, sipas informacioneve të MPB-së, kishte luftuar në Siri, transmeton gazeta "Lajm". Sipas policisë, S.R. 21-vjec nga Shkupi,...

Vanhaute: Negociatat mbi mediat rrjedhin siç është planifikuar

Nga zyra e lehtësuesit për negociata, Peter Vanhaute sot ka arritur një deklaratë se ka përparim në negociatat për mediat. Përndryshe, sot ishte afati...

Aliti: Nuk jemi në fund të mandatit, prandaj nuk kemi realizuar...

Në emisionin e dytë me radhë në “Rruga e re” të Muhamed Zekirit, si mysafir të ftuar ishin deputeti më i revoltuar i BDI-së,...

Popovski, Mogherinit; ‘’Do jemi të mirë deri në prill, pastaj rradha...

Ne mbajmë përgjegjësinë për suksesin e dialogut politik dhe reformave në vend, por BE-ja ka përgjegjësi që deri në prill të hap dyer për...

Nxënësit e shkollave të mesme në Shkup realizuan ‘Marshin e flamurit’

Përmes një tubimi marshues nxënësit e shkollave të mesme “Arseni Jovkov” dhe “Cvetan Dimov” të Shkupit shënuan ditën e Flamurit. Marshi me fillim nga shkolla...

Pas Natës së tradhtisë në Kumanovë, rinia nuk duhet të përkrahë...

Shkrimtari dhe analisti Kim Mehmeti ka komentuar akuzat që i bëhen se dikur e ka përkrahur BDI-në, kurse sot e kritikon. Ai në mënyrë...

Vazhdojnë bisedimet për mediat, pa gazetarët

Raund të ri të bisedimeve kanë nisur edhe sot partitë politike, të cilat po diskutojnë për reformat në media që dalin nga Marrëveshja e...

Tensione në kufi, rebelohen refugjatët

Situata me emigrantët në kufirin jugor po vazhdon të tensionohet. Qindra emigrantë nga Pakistani, Irani, Algjeria, Maroko dhe vendet e tjera kanë kaluar natën...

Bora në Strazhë vështirëson komunikacionin, NP “Rrugët e Maqedonisë” mos dilni...

Rruga Gostivarë – Kërçovë gjegjësisht në Strazhë nga bora e rënë sot ka vështirësuar qarkullimin e veturave. Siç shihet në foto në këto momente...

Bisedimet për mediat, pazar pa hanxhiun

Raund të ri të bisedimeve kanë nisur edhe sot partitë politike, të cilat po diskutojnë për reformat në media që dalin nga Marrëveshja e...

Osmani: Po mos ishin shqiptarët, Vasko do të ishte Vaskoviç

  Gazetari Hadi Osmani i është kundërpërgjigjur Vasko Eftovit me në leksion për atë se si mbrohen dhe zhvillohen popujt. Ai i ka rikujtuar gazetarit...

Reisi Sulejman Rexhepi tani me sigurim nga MPB-ja

Fotot nëpër vende të ndryshme ku ka qëndruar si dhe mesazhet që ka marë se është në vazhdimësi i ndjekur ka bërë që të...

Babai i njërit prej viktimave: Zaev u betua në fëmijët e...

Goran Nakevski, babai i njërit prej viktimave në rastin “Monstra”, thotë se është ende në kërkim të së vërtetës për vrasjen e djalit të...

Profesor Lebiti rrëfen tmerrin në Manastir, i rrethuar nga një “tufë...

Profesori Lebit Murtishi në një bisedë ekskluzive për agjencinë e lajmeve INA rrëfen ngjarjen e Manastirit Gjatë Akademisë solemne dhe koncertit të Filarmonisë së RTSH,...

Sela fton publikisht Lëvizjen BESA: “Të nënshkruajmë që sot bashkpunimin për...

Në emisionin e mbrëmshëm “Rruga drejt” në Alsat-M drejtuesja e misionit Arta Tahiri ka pyetur Ziadin Selën dhe Bilall Kasamin lidhur me bashkpunimin e...

Thaçi: “Kur PDSH është në qeveri, kryeministër i shqiptarëve është...

Në debatin e së martës  "Click plus" në  TV21, kreu i PDSH-së, Menduh Thaci duke folur për pozicionin e PDSH-së nw qeveri dhe ndikimin...

Zymberi: Koalicioni BDI- PDSH do të ishte fundi i tyre

Abedin Zymberi duke komentuar koalicionin e mundshëm ndërmjet PDSH-së dhe BDI-së, tha se një koalicion i tillë do ishte fatale për këto dy subjekte...

Kasami: Bëra realitet marrëveshjen për tregti me Kosovën

Kreu i Levëzijes, Bilall Kasami, në emisionin “Rruga Drejt…” ka theksuar se ai ka qenë që ka bërë realitet marrëveshjen për për tregti të...

Sela: Ajo çka na dallon nga PDSH-ja është se ne nuk...

Lideri i LR-PDSH-së. Ziadin Sela, në emisionin “Rruga drejt…”, theksoi se LR-PDSH nga partia e Menduh Thacit, dallon në atë se ne nuk kemi...

LSDM: Është ulur shuma për rroga të sapopunësuarve në universitetet shtetërore

LSDM-ja opozitare pohon se Universiteti “Shën Cirili e Metodi” nga Minsitria e Financave përmes Minsitrisë së Arsimit dhe Shkencës ka marrë njoftim se për...

Maqedoni: Kapen 2,7 kilogramëve stoli ari që vinin nga Turqia

Doganat zbuluan 2,7 kilogramë stoli ari dhe monedha në një autobus turk i cili ka qarkulluar në linjën Stamboll-Gostivar. Në Maqedoni ka hyrë përmes...

Bejta-Kasamit: Nuk ke kapacitet, në BDI ishe “qytetar i thjeshtë” (Video)

Në debatin e sotëm në “Rruga Drejt...” në Alsat, nënkryetari i BDI-së Nevzat Bejta, kryetari i Lëvizjes për Reforma PDSH Ziadin Sela, dhe kreu...

Konferencë: Maqedonia ka progres në decentralizim

Decentralizim fiskal, sigurimi i kushteve të barabarta lokale për të gjithë qytetarët dhe sa më shumë të shfrytëzohen mjete nga fondet e ndryshme, janë...

Evtov sërish provokon, gazetari Tanallari reagon i pari

Vetëm brenda një jave vjen edhe provokimi i dytë i gazetarit maqedonas Vasko Eftov ndaj shqiptarëve në emisionin e tij të “Në  Qendër” në ...

Komuna e Strugës padit policinë për Kaosin urban

Duke parë kaosin urban Komuna e Strugës i është drejtuar disa herë me shkrim Policisë në Strugë për marrjen e masave sa i përket...

Policë me kallashnjikovë në Bit Pazar të Shkupit (Video)

Sot në ora 9 të mëngjesit u vërejten forca të shtuara policore në Bit Pazar të Shkupit. Forcat policore qëndruan me orë të tëra,...

Gazetarët bllokojnë klubin e deputetëve (Video)

Shoqata e Gazetarëve, Sindikata, gazetarë dhe punonjës medial, paraditen e sotme në një protestë gjysëmorësh para Klubit të deputetëve me fishkëllima dhe me pankarte...

“Alsat” gjeti dy banorë të Çairit që u janë falsifikuar letërnjoftimet...

Ekipi i emisionit “360 Shkallë” në “Alsat-M” ka gjetur emrat dhe adresat e dy qytetarëve me të dhënat e të cilëve janë shtypur letërnjoftime...

Kur largohet BDI-ja, vjen gjuha shqipe. Ueb-faqja e MPB-së së shpejti...

Një shembull se sa përfitojnë shqiptarët kur largohet BDI-ja pritet të jetë Ministria e Punëve të Brendshme (MPB). Me ardhjen e Oliver Spasovskit të...

Anulohet takimi i grupeve punuese!

Grupet punuese të katër partive politike që ishte caktuar që sot në ora 12 të mbahet takimi radhës për të gjetur një zgjidhje për...

Janeva kërkon nga Zvërlevski dosjen për ‘Puç-in’

Katica Janeva ka kërkuar 5 dosjet e para nga Marko Zvërlevski që kanë të bëjnë me përgjimin. Sipas njoftimit që vjen nga zyra e...

Gjendet një “pus” i naftës jugosllave afër kufirit me Maqedoninë (Foto)

Nuk është vetëm Torina e Lipjanit me substanca natyrore, që dyshohet se është gaz që ka dalë mbi sipërfaqen e tokës. Diçka e tillë...

Janeva kërkoi nga Zvërlevski dosjen për Gruevskin, Jankullovskën dhe Mijallkovin

Katica Janeva ka kërkuar 5 dosjet e para nga Marko Zvërlevski që kanë të bëjnë me përgjimin. Sipas njoftimit që vjen nga zyra e...

Shkëlqimi rrëfen tmerrin e vitit 1999 në kufirin me Maqedoninë

Ne kaluam shtatë ditë në shi në një hapësirë të hapur në mes të Kosovës dhe Maqedonisë. Nuk kishim ushqim e madje as strehim....

Selia e BDI-së nën kontroll të rreptë policor (Foto)

Selia e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Reçicë të Vogël në Tetovë është në vëzhgim dhe mbrojtje 24 orëshe nga inspektor policor nga...

Ahmeti dhe Thaçi, liderët me biografi më të shkurtë në botë!...

Rastësisht surfova nëpër faqen zyrtare të Parlamentit të Maqedonisë dhe hasa në disa informata shumë të rëndësishme për udhëheqësit shqiptar në Maqedoni. I lexova...

Sinani: BDI është dobësuar në Kumanovë, Tetovë, Dibër e Kërçovë

Në CLICK PLUS te RTV21 , për sondazhin e fundit të Institutit Republikan Ndërkombëtar (IRI) Profesor Arsim Sinani mendon se BDI dhe PDSH do...

Komandanti i FSK-së Rrahman Rama për vizitë në ARM

Për vizitë zyrtare në ARM sot do të qëndrojë komandanti i Forcave të Sigurisë së Kosovës, (FSK), gjeneral­nonkoloneli Rrahman Rama. Delegacioni i FSK­së në...

ISIS-i kërcënon edhe Maqedoninë: Do t’ju djeg zjarri i luftës (VIDEO)

Xhihadistët e Shtetit Islamik kanë publikuar një video të re në të cilën kërcënojnë me sulme terroriste në mbarë botën. Kërcënimi i tyre u është...

“ALSAT”: BESA dhe LR PDSH nuk shprehin habi nga koalicioni i...

Nuk është asgjë e re nëse kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi bënë koalicion me BDI-në e Ali Ahmetit pasi ky akt vetëm do të...

Flet maqedonasja Maçkica, truproje e kriminelit serb Arkan

Marija Nalovska- Maçkica, tani 50 vjecare, ka qenë pjesë e njësitit “Tigrat” të kriminelit serb Arkan dhe truproje e tij. Nëna e saj e...

Thaçi i gatshëm të bashkëpunojë me BDI-në, si PDK me LDK-në...

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaçi e ka porositur BDI-në që të mos arsyetojë dëgjueshmërinë e vetë ndaj Gruevskit me frazën se...

Zvarriten punimet në rrugën Sllupçan-Bellanoc

Ndërtimi i rrugës rajonale nga Sllupçani deri në Bellanoc që lidh pikën kufitare Maqedoni-Kosovë, ka filluar para dy vitesh por dinamika e punimeve që...

Çfarë kontrasti, Bejta me lëkurë Shehabi me kostum e kollare (Foto)

Një delegacion i kryesuar nga Sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës, Behixhudin Shehapi, sot ka qëndruar për vizitë në Gostivar, me çrast janë takuar...
video

Sopoti, seanca e të enjtes mund të anulohet (VIDEO)

Seanca gjyqësore për rastin Sopoti, i cili duhet të mbahet të enjten mund të anulohet. Siç mëson Alsat dy nga të akuzuarit kanë kërkuar...

Miratohet mundësia e të drejtës për in-vitro për fëmijën e tretë...

E drejta e invitros është një ndër programet prioritare të Fondit. Qëllimi është që t’Ju përgjigjemi pozitivisht sa më shumë kërkesave që vijnë nga...

“Përderisa s’na hapet rruga e lirisë, gojët tona do të jenë...

Shiu që po bie nga mëngjesi i sotëm, nuk i pengoi aspak emigrantët ekonomikë të dalin nga çadrat e tyre për të protestuar në kufirin ndërmjet...

Sopot: Kamioni godet për vdekje 9 vjeçarin

Si pasoje e nje aksidenti ne fshatin Sopot te Kumanoves, ka vdekur një djal 9 vjeç, kurse një tjetër eshte plagosur. Fatkeqesia e komunikacionit ka...

Jankullovska pritet të jetë “viktima” e parë e Prokurores Speciale?

  Ish ministrja e punëve të brendshme Gordana Jankullovska ka gjasa të jetë “viktima” e parë e Prokurores Speciale, njoftojnë për “Lajm” burime të mirëinformuara...

Video e re nga Kumanova, policët maqedonas strehohen te bilbordi i...

Gazeta “Lajm” sjell një video 10 minutëshe nga konflikti i Kumanovës të publikuar në ueb faqen “think.mk”, por që deri tani nuk është publikuar...

Besimi: Komisari Han pret që t’u përmbahemi rekomandimeve në raportin e...

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë Fatmir Besimi, sot në Bruksel kishte takim me eurokomisarin për negociata për zgjerim Johanes Han, i cili,...

Cila është kompania më e pasur shqiptare në Maqedoni (Lista Zyrtare)

Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore sot shënoi dhjetë vjetorin e themelimit dhe paralelisht përzgjodhi 100 kompanitë më të mira shqiptare që veprojnë në vend....

Shkupjani i zhdukur gjendet ne mes të Tetovës

Është gjetur dje në afërsi të qendrës së qytetit të Tetovës, 26 vjecari nga Shkupi M.D., i cili para 4 ditësh ishte shpall i...

Vritet një shqiptar i Kosovës në Gjermani, dy të tjerë mbeten...

Një qytetar i Kosovës është vrarë dhe dy të tjerë plagosur në Keln të Gjermanisë si pasojë e një përleshje fizike me disa persona...

Neziri: Ministria e bujqësisë nuk guxon të dëmtojë raportet Shqipëri-Maqedoni

Ministri i ekonomisë Bekim Neziri ka folur lidhur me problemet që po u shkakton pala maqedonase produkteve bujqësore shqiptare në kufi. Ai ka kritikuar...

Përfaqësuesit e ambasadës britanike vizitojnë selinë e Lëvizjes Besa (Foto)

Sot, në selinë e Lëvizjes BESA në Shkup ishte për vizitë dhe zëvendës-ambasadori i Britanisë së Madhe në Shkup, z. Paul Edëards, dhe znj....

Çfarë lufte po kanoset mes Shqipërisë dhe Maqedonisë, flet ministri shqiptar?...

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, Edmond Panariti, është shprehur kundër asaj që ai e quan luftë tregtare me Maqedoninë. Pas bllokimeve...

Tetovë: Mercedesi e godet këmbësorin për vdekje

Vdes 57-vjecari nga Tetova, pjesëmarrës në komunikacion, në rrugën "Video Smilevski-Bato. Tanimë të ndjerin, paraprakaisht e kishte goditur vetura e tipit "MercedesBenz", derisa po...

Shqipëria i jep ultimatum Maqedonisë: Do të marrim masa!

Pas qëndrimit të pales-maqedonase për bllokimin e importit të perimeve të freskëta nga Shqipëria, Ministri i MZHETTS, Arben Ahmetaj, zhvilloi një bisedë telefonike me zv/kryeministrin...

Mujaseri nga Shkupi gjeti stoli dhe ia ktheu Bejtushit nga Deçani...

Në një mindil ishin të mbështjellura disa stoli ari të cilat Mujaser Mamutit Saraj i Shkupit i gjeti pranë stacionit të autobusëve në Prishtinë. Pas...

Deputeti maqedonas bëhet gaz i botës, fut gishtin në gojë para...

Një situatë komike kanë regjistruar kamerat në mbledhjen e djeshme të Këshillit parlamentar të Maqedonisë për eurointegrime. Deri sa deputetja Ermira Mehmeti ka folur...

Fushatë e ulët propagandistike ndaj oponentëve politikë!

Kanë filluar metodat dhe format propaganduese të ulëta të përdoren ndaj oponentëve politikë. Një gjë ditëve të fundit është duke u përdorur ndaj drejtorit...

Thaçi: Lëvizjes BESA i ofrova bashkëpunim, ata më shanë

Një një intervistë për emisionin "Click plus" të TV21, kreu i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) ka thënë se edhe pse në mënyrë xhentile opozitës...

Bozhinovski: Grupi i Lavdrim Muhaxherit do ta sulmojnë Maqedoninë

Gazetari kontravers Zoran Bozhinovski ka shkruar në Facebook se mbështetësit e Lavdrim Muhaxherit dhe Fitim Ladrovcit, tetë persona nga Kosova, pesë nga Shqipëria dhe...

“10 Minuta” në TV21, Bedri Ajdari flet për rastin “Monstra”

Në emisionin “10 Minuta” në TV21 – intervistë ekskluzive me Bedri Ajdarin, familjar i njërit prej të arrestuarve të rastit “Monstra”. “Ka qenë fati i...

Bozhinovski: Mbështetësit e Lavdrim Muhaxherit do ta sulmojnë Maqedoninë

Gazetari kontravers Zoran Bozhinovski ka shkruar në Facebook se mbështetësit e Lavdrim Muhaxherit dhe Fitim Ladrovcit, tetë persona nga Kosova, pesë nga Shqipëria dhe...

Ostreni dhe Adili u takuan me zyrtarë të lartë britanikë

Kreu i "UNITETI"-t Gjeneral Gëzim Ostreni dhe nënkryetari i kësaj partie, deputeti Zylfi Adili realizuan takim me zyrtarë të lartë britanik. Zyrtarja e lartë e...

Shehapi ia kthenë ‘xhevapin’ LR-PDSH-së së Selës

Pas akuzave nga LR-PDSH së Selës drejtuar Sekretari shtetëror në ministrinë e Kulturës z.Behixhudin Shehapi se: «...që nga emërimi i Behixhudin Shehabit më 8...

Komisioni anketues me kërkesë të Shilegovit ndërpret mbledhjen

Sapo ka mbaruar ende pa nisur mirë mbledhja e parë e Komisionit anketues për bisedat e përgjuara. Takimi është ndërprerë me kërkesën e kryetarit...

“Luftë” në Kuvend mes Merale Feratit dhe Ermira Mehmetit. Ja kush...

Një debat është zhvilluar dje në Kuvend mes deputes së PDSH-së Merale Ferati dhe deputetes Ermira Mehmeti, në Komisionin për eurointegrime. Ferati mes tjerash...

LR-PDSH: Në ministrinë e kulturës ikin shqiptarë, punësohen joshqiptarë

Pas deklaratës nga Ministrisë së Kulturës, se përfaqësimi i shqiptarëve në Ministrinë e Kulturës ka arrit në 32%, vjen reagimi nga LR-PDSH, duke demantuar...

Orhani thumbon Bujarin: Haxhija nuk bën me gënjy 

Edhe jashtë parlamentit vazhdojnë replikat në mes deputetit të PDSH-së Orhan Ibrahimi dhe zëdhënësit të BDI-së Bujar Osmani. Vendet e përshtatshme për këto replika...

“Blu Energy: Projekti jonë nuk rrezikon ambientin e Tetovës

Kanë reaguar nga kompania Blu Energy, lidhur me tekstin e transmetuar në “Lajmpress”, me titull “Tetovës i kanoset rrezik më i madh se ISIS-i”....

Zbulohen afera për Katica Janevën dhe Musa Xhaferin

Në Komisionin Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit nuk ka fletë anketuese që janë publikuar në mënyrë publike për pronat e Sasho Mijallkovit, Mile Janakieskit,...

Vetëhelmohet 20 vjeçarja nga Gostivari

Mbrëmë rreth orës 2 të natës, në Departamentin Emergjent të Spitalit të Gostivarit është pranuar 20 vjeçarja XH.M pa ndjenja, njofton SPB-Tetovë. Pak para se...

Më në fund një ambasador/e fotografohet me përfaqësuesit e Besës!

"Diplomatët perëndimorë në Shkup, zakonisht nuk fotografohen në takimet me përfaqësuesit e kësaj lëvizje, siç fotografohen në takimet me përfaqësues të partive tjera politike....

SKANDAL: BDI kërcënon ata që marrin pjesë në organizimet opozitare!

Duket se fushata zgjedhore tashmë po alarmon me të madhe partinë shqiptare në pushtet, BDI-në sidomos pas skandaleve të njëpasnjëshme që i kanë plasur...

Edhe një granatë në Kumanovë

Një granatë e pashpërthyer me kalibër 75mm dje është gjetur në orët e hershme të mëngjesit në vendin ‘’Gutev Rid’’ në afërsi të stacionit...

Zhduket një 30 vjeçare shqiptare nga Shkupi

30 vjecarja G.M nga fshati Sfillare e Shkupit, të shtunën është larguar nga shtëpia dhe më nuk është kthyer. Kështu bëjnë të ditura burime...

Jugohromi më i fortë se BDI-ja

Rreth 30 000 euro gjoba janë shqiptuar në territorin e komunës së Tetovës, për personat juridik që kanë bërë ndotjen e ajrit. Por, të...

Lëvizja BESA: Takim me Shefen e Misioni të OSBE-së në Shkup,...

Sot, selinë e Misionit të OSBE-së në Shkup ishte në vizitë një delegacion i Lëvizjes BESA, i udhëhequr nga Bilall Kasami – kryetar dhe...

Sot seanca e parë e komisionit hetimor për “bomba”

Sot pasdite në Kuvend duhet të mbahet seanca e parë e Komisionit Hetimor për skandalin e përgjimit apo siç njihen ‘bombat’ e opozitës. Sot gjithashtu...
video

Spasovski: Do të bëj gjithçka për të arritur tek e vërteta...

I ftuar në emisionin “24 analiza”, ministri i sapo emëruar i brendshëm, Oliver Spasovski, i cili nga pozita e kreut të Ministrisë së Brendshme...

Zeqiri: Gazetari Eftov paraqet tezat e Gruevskit lidhur me përqindjen e...

  Akademiku Izet Zeqiri ka reaguar lidhur me tezat e fundit skajshem tendencioze dhe te rrezikshme te gazetarit maqedonas Vasko Eftov, i cili shkruan se...

Porosia e fundit e Enver Hoxhës për shqiptarët e Maqedonisë (Video)

Një njërën nga paraqitjet tij të fundit para Partisë së Punës, ish diktatori shqiptar Enver Hoxha ka folur edhe për rreziqet që i janë...

Ndërprerje trafiku në magjistrale Kërçovë-Ohër

Për shkak të aktiviteteve ndërtimore, respektivisht minimit në një lokacion të autostradës së re, sot në rrugën magjistrale А2, segmentin rrugor Kërcovë-Ohër me saktësisht...

Letërnjoftimet e falsifikuara kanë qenë edhe në gjuhën shqipe

Gazetari i revistës “Fokus” o cili e publikoi aferën e 30 mijë letërnjoftimeve false Lubisha Arsiq, mbrëmë në emisionin “360 shkallë”, rrëfeu për mënyrën...

Zhernovski do të rrënojë një pjesë të selisë së VMRO-së

Kryetari i komunës Qendër të Shkupit, ka sjellë vendim për rrënimin e një terrase në ndërtesën ku gjendet selia e partisë në pushtet, VMRO-DPMNE....

Video që tregon se shqiptarët nuk do të nënshtrohen nga “Abazët”...

Festa për shënimin e 107 vjetorit të Ditës së Alfabetit është politizuar nga BDI-ja kur në skenën ku mbahej mbrëmja gala, u ngjit Ismet...

Ermira Mehmeti diskuton, deputeti maqedonas kollaren e pastron (Video)

Një situatë komike kanë regjistruar kamerat në mbledhjen e djeshme të Këshillit parlamentar të Maqedonisë për eurointegrime. Deri sa deputetja Ermira Mehmeti ka folur...

Ermira Mehmeti përkrah propozimet e PDSH-së (Video)

Mos mbështetja e propozimeve të PDSH nga shumica paralmentare në këshillin kombëtar për eurointegrime rezultoi me lëshimin e sallës nga kjo parti, PDSH kishte...

Gjobitet me 600 euro për një postim në Facebook!

Gruaja e Stojançe Angelov, Jasminka duhet të paguaj gjobë prej 600 euro për një status në Facebook. Ajo është gjobitur pasi ka shkruar në...

Spasovski: Letërnjoftimet false mbërritën në Ministrinë e Brendshme

Policia dhe Prokuroria janë duke punuar në ndricimin e rastit me letërnjoftimet false të cilin e publikoi revista "Fokus", tha ministri për Punë të...

Arsiq: Burimi solli informacione të rëndësishme për 30 mijë letërnjoftimet false

Gazetari i revistës "Fokus" o cili e publikoi aferën e 30 mijë letërnjoftimeve false Lubisha Arsiq, mbrëmë në emisionin "360 shkallë", rrëfeu për mënyrën...

Spasovski zotohet se do ta ndriçojë skandalin me letërnjoftimet false (Video)

 Kryepolici i sapoemeruar i Maqedonise Oliver Spasovski eshte ka konfirmuar se policia dhe prokuroria janë duke punuar nëndricimin e skandalit me letërnjoftimet e falsifikuara....

22 vite nga tragjedia ku humbën jetën rreth 100 shqiptarë të...

 Janë mbushur 22 vite nga tragjedia më e madhe ajrore në Maqedoni, kur më 22 nëntor të vitit 1993 katër kilometra larg aeroportit të...

Vëllai i Mirsadit ka një “selam” për truprojat e Ali Ahmetit

Ashtu si; është 22 Nëntori festë kombëtare, ashtu edhe lajmi për sjelljen arrogante të truprojeve të Ali Ahmetit ndaj profesorit Lebit Murtishi dhe dy...

Ndodh edhe kjo, ministri akuzon qeverinë se është fajtore për mos...

Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Nurhan Izairi në intervistën për emisionin “10 Minuta” foli për problemin e ndotjes masive të ambientit jetësor...

Deputetja Ferati: Kërkojmë të drejtat e shqiptarëve (VIDEO)

Deputetetja e PDSH-së, Merale Ferati, sot gjatë debatit publik rreth Strategjisë së Zgjerimit të BE-së i organizuar nga Këshilli Nacional për Eurointegrime pranë Kuvendit,...

Vazhdon fluksi i refugjatëve: Brenda 24 orëve rreth 6 mijë vërtetime

Përkundër dëbimit të shumë refugjatëve që vijnë kryesisht nga Pakistani, Shri Lanka dhe Eritrea, në Maqedoni vazhdon të ketë fluks të madh të refugjatëve...

Ekspertiza e trupit të Mirsad Ndrecajt me lëshime (Video)

Edhe ekspertiza e trupit të Mirsad Ndrecajt, e realizuar nga Instituti për Mjekësi Ligjore, është jo e plotë dhe nuk përmban informacione themelore për...

Zbulohen shkaqet për vdekjen e ish kryeagjentit maqedonas

Ish agjenti ushtarak Goran Sofevski, i cili sot në mëngjes u gjet i vdekur në malësinë e Kërçovës, sipas të gjitha gjasave ka vdekur...

Qeniet njerëzore viktima trafikimi edhe në Maqedoni?!

Puna efikase në nivel nacional dhe regjional në shumë vende dhe rritja e kapacitetit të resurseve njerëzore dhe në teknikë janë pjesë e rekomandimeve...

BDI: Përgënjeshtron për politizimin e Festës së Alfabetit

Bashkimi Demokratik për Integrim i hedh poshtë si të pavërteta pretendimet për politizim të Festës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe, apo për kinse kërcënimet...

LSDM-ja propozon ndryshime në Ligjin për pagesa me para të gatshme

Grupi i deputetëve të LSDM-së dhe koalicioni deri te Kuvendi parashtroi propozim për ndryshime të Ligjit për pagesa të gatshme me të cilat kërkon...

Selmani: Kërcënohet mbyllja e shumë mediave për shkak të gjobave të...

Ndryshimet e fundit sipas kryetarit të shoqatës së gazetarëve Naser Selmani janë sjellë në mënyrë jo transparente ndërsa mediat dhe gazetarët janë vënë në...

Shtetasi i Shqipërisë merr lëndime të rënda në Gostivar

Në qendrën klinike të Gostivarit dje është sjellë një person nga Shqipëria me lëndime të rënda në kokë të cilat i ka fituar nga...

Selmani: Ligji i ri kanoset të mbyllë shumë mediume

Ndryshimet e fundit sipas kryetarit të shoqatës së gazetarëve Naser Selmani janë sjellë në mënyrë jo transparente ndërsa mediat dhe gazetarët janë vënë në...

Tensione në kufirin greko-maqedonas, disa emigrantë ekonomik qepin buzët

Në shenjë proteste dhe revolte disa emigrantë nga Irani kanë prerë, kurse disa të tjerë kanë qepur buzët e tyre Në vendkalimin kufitar greko-maqedonas, ku...

Ali Ahmeti: Vendit i nevojitet siguri dhe stabilitet

Sot në selinë e BDI-së në Tetovë, Kryetari Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e re të Ausitrisë në Maqedoni, zonjën Renate Kobler. Kryetari Ahmeti dhe...

BESA shënon njëvjetorin, mungojnë disa anëtarë të Këshillit Nismëtar?

Mbrëmë Lëvizja BESA shënoi njëvjetorin e rrugëtimit të saj në politik, ku pjesëmarrës ishin anëtarët e këshillave komunalë të kësaj Lëvizje, përfaqësues të partive...

LR-PDSH: Ali Ahmeti të mbart përgjegjësi për ngjarjen në Manastir

Ali Ahmeti siç e njohëm dje “Abazi” edhe në ditën më të shënuar shqiptare, atë të shkronjave tenton të përfitojë politikisht. Lojërat e “Abazit”...

Ekskluzive: Tetovës po i kanoset rrezik më i madh se ISIS-i...

Tetova vazhdon të jetë në majat e listës botërore për sa i përket ndotjes së ajrit, dhe sikur kjo mos mjaftonte, Telegrafi mëson se...

Ish-shefi i zbulimit ushtarak gjendet i vdekur në Kërçovë

Ish-shefi i Zbulimit Ushtarak në Maqedoni, Goran Sofeski është gjetur i vdekur në rrethana të panjohura në malet e rajonit të Kërçovës. Sipas disa mediave...

Gordana mbështet ‘’Komitët’’ që rrahin shqiptarët

Ish ministrja e punëve të brendëshme Gordana Jankullovska njihet për mënyrën raciste të shprehjes së saj dhe antishqiptarizmin e theksuar gjatë kohës sa ka...

Promovohet libri “Çlirimi i Kosovës”: Pa Riçard Hobrukun, Kosova nuk do...

Në Universitetin Shtetëror të Tetovës u promovua libri “Çlirimi i Kosovës, diplomacia këmbëngulëse dhe ndërhyrja e SHBA-ve”, e autorit David L. PHILLIPS, i përkthyer...

Migrantët në Maqedoni kanë filluar të qepin gojën

Telma ka njoftuar se disa nga refugjatët, sot në shenjë proteste kanë filluar të qepin buzët. Edhe pse tashmë nuk mund të flasin, kjo...

Frymëmarrje në Tetovë e dëmshme për shëndetin

Lëvizja Eco Guerilla u bën thirrje qytetarëve që të evitojnë çdo dalje në ambient të hapur pasi niveli i helmimit të ajrit është në...

107 vite alfabet, ende kemi shumë analfabetë (Foto)

Të dielën u bënë 107 vjet që kur u zhvillua njëra ndër ngjarjet më të rëndësishme në historinë shqiptare, Kongresi i Manastirit për unifikimin...

Kundër Grupit të Kumanovës luftuan rreth 1.000 policë maqedonas

Rreth 1.00 policë maqedonas kanë marrë pjes ënë luftimet me grupin e Kumanovës që ndodhën më 9 dhe 10 maj të këtij viti, kurse...

Plaçkiten dhunshëm 2 shtetas marokienë

Janë plackitur dy shtetas marokienë, Z.H. 21-cjec dhe A.A. 26-vjec, mbrëmë rreth orës 20:00, nga ana e tre personave të akoma të panjohur. Ngjarja...

Ish-shefi i zbulimit ushtarak gjendet i vdekur në Kërçovë

Ish-shefi i Zbulimit Ushtarak në Maqedoni, Goran Sofeski është gjetur i vdekur në rrethana të panjohura në malet e rajonit të Kërçovës. Sipas disa mediave...

Krasniqi: Bashkëkombasit tanë në Maqedoni i kemi lënë vetëm

Analisti dhe opinionisti Milazim Krasniqi, me rastin e 107 vjetorit të Kongresit të Manastirit, me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar për...

Të gjitha materialet do t’ia dorëzojë prokurores speciale

"Të gjitha materialet që i posedojë, do t'ia dorëzojë Prokurores speciale publike. Askush nuk ka të drejtë ta fshehë të vërtetën, nga qytetarët e...