-3 C
Skopje
Monday, December 17, 2018

Maqedoni

Rruga magjistrale Ohër-Kërçovë në ndërprerje

Qarkullimi në rrugën magjistrale Ohër -Kërçovë në vendin e quajtur Lavçinsko-Reçishte sot nga ora 15 është ndërprerë. LAMM informon se ndërpreja e qarkullimit është për...

Vendoset një kryq në Radishan

Pas përplasjeve të fundit rreth ndërtimit të një kryqi gjigant në komunën e Butelit, si duket ende nuk është hequr dorë nga kjo ide....

Zëdhënësi i BESËS – Tetovë: Do të jemi gjithmonë në shërbim...

“Pasi që Komuna e Tetovës e tejkaloi afatin që i ishte dhënë për pastrimin e mbeturinave në deponinë e Drenovecit, njoftojmë opinionin se të...

Deralla: Verifikimi i pjesërishëm i listës zgjedhore hedh hije dyshimi

Sipas Xhabir Derallës nga OJQ ”Civil”, Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) është nën trysni të madhe nga vet anëtarët e saj, ku përsëri shohim bisedime...

Janë legalizuar mbi 147000 objekte pa leje në Maqedoni

Sipas raportit të ministrit për transport dhe lidhje, Vllado Misajllovski, vetëm në dhjetë vitet e fundit, në Maqedoni janë legalizuar mbi 147000 ndërtime pa...

Prokuroria Speciale: Nuk kemi marrë ftesë zyrtare për debatin në Kuvend

Ligji obligon Prokurorinë Speciale që dorëzojë në Kuvend një raport 6-mujor për punën e saj, por ligji nuk parasheh edhe prezencën e vetë prokurores...

Reformat në mediat, kërkohet rikthimi i bisedimeve politike

Partitë me qëndrime të ndryshme për zhvillimin e bisedimeve për mediat. Njëra palë thotë se çështja duhet të shoshitet mes partive dhe më pas...

Nesër gjykimi për “Kumanovën”, seanca me dyer të mbyllura

Katër pjesëtarë të njësisë speciale të policisë do të dëshmojnë nesër, nën cilësinë e dëshmitarëve të mbrojtur në seancën e radhës të rastit të...

Premtimet e ministrit Izairi në vendnumëro

Ministri i ekologjisë Nurhan Izairi edhe njëherë ka premtuar se Qeveria brenda javës do të mbaj mbledhje dhe do të sjell vendim në dobi...

Në Zhelinë kapen tre persona me drogë

Dje mbrëma në pikë pagesën rrugore në Zhelinë është ndaluar automjeti i tipit “Passat” në targa të Gostivart, drejtuar nga 34-vjeçari I.S nga Gostivari,...

Nga e mërkura paralajmërohet grevë e administratës gjyqësore

Sindikata e DOGJSH dhe Shoqata e administratës gjyqësore sot paralajmëruan se do ta aktualizojnë grevën e cila do të mbahet nga e mërkura deri...

Aksident i rëndë në Shkup: Vdes djali i ri, kurse tjetri...

Një person i vdekur dhe një tjetër po lufton për jetën e tij në një aksident të rëndë trafiku që ka ndodhur dje në...

Gostivar, shoferi e shkel me makinë vajzën 7 vjeçare dhe ikën

Në rrugën regjionale Gostivar-Gradec, dje rreth orës 13, tani për tani një automjet i panjohur ka goditur një fëmijë shtatë vjeçare nga Vrapçishti, duke...

Nataliteti në vend, kërkohet rimodelimi i programit

Në Maqedoni gjithnjë e më pak lindin fëmijë, kështu tregojnë statistikat zyrtare. Në vitin 2014, janë lindur 20,890 fëmijë, që është 6871 më pak...

Shkupjani sulmon me sëpatë dy policë

Dje në Shkup janë sulmuar dy policë, teksa ishin përpjekur për të arrestuar 26 vjeçarin A.A, i cili ishte i kërkuar për dënim me burg. Së...

Tuberkuloza shënon rënie në Maqedoni nga viti në vit

Sipas statistikave më të reja, në vitin 2015 janë hasur 284 raste me sëmundjen e tuberkulozës, që është për një më pak se vitin...

Kërcënojnë punonjësen dhe grabisin 100.000 denarë nga bastorja

Dy persona të panjohur mbrëmë kanë grabitur në një bastore në lagjen Aerodrom të Shkupit, me ç’rast kanë marrë 100.000 denarë. Policia kumtoi se grabitja...

Prostitucion dhe drogë, 4 shqiptarë të arrestuar në Itali. Ja kush...

Katër shqiptarë janë arrestuar në Aversa të Italisë javën e kaluar, ndërsa sot kanë dalë para Gjykatës të akuzuar për prostitucion dhe shpërndarje droge. Pas...

Gjorçev: Mosardhja e Janevës në Kuvend është mosrespektim i institucioneve dhe...

Mosardhja e Katica Janevës në seancën e sotme të Komisionit kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive është mosrespektim i tërësishëm i institucioneve,...

Gazetari Ademi kujton ditëlindjen e Leartit të vrarë: Njërin krah ma...

Gazetari i sportit nga Maqedonia, Sami Ademi përkujton ditëlindjen e djalit të tij të ndjer Leartit i cili u nda nga jeta në moshën...

Shtrenjtohet benzina dhe dizeli. Ja çmimet e reja në Maqedoni

Benzinat prej sonte në mesnatë do të shtrenjtohen për 2,5 denarë për një litër, ndërsa çmimi i dizelit rritet për 1,5 denarë, vendosi sot...

Ivanov: Duhet t’i jepet fund krizës politike dhe ndarjes politike humbëse...

Dërgimi i porosisë së qartë se korridoret migruese  janë mbyllur, krijimi i kushteve për paqe dhe stabilitet dhe zhvillimi ekonomik i qëndrueshëm në vendet...

Zvërlevski anashkalon prokuroren rumune që burgos kryeministra?!

Prokurori i Përgjithshëm Marko Zvërlevski do ta anashkaloj takimin me prokuoren kryesore rumune në Drejtorinë Kombëtare për Anti-korrupsion (DKA) Laura Codruța Kövesi dhe Prokuroren...

Italiani qëllon me armë, vdes një shqiptar (Video)

Italiani qëllon me armë tre hajdutë që i kishin hyrë për të vjedhur dhe lë të vdekur njërin prej tyre, që sipas mediave italiane...

Mediat greke: Poposki decid se nuk ka ndryshim të emrit Kushtetues...

Audicionet onlajn të disa mediave greke sot e transmetojnë një pjesë të fjalimit të ministrit të Punëve të Jashtme, Nikolla Poposki në llogaridhënien e...

Tragjedi në Shkup, nëna e gjen djalin e vdekur në shtëpi

Dje rreth orës 9 e 50 minuta në fshatin Rakotince, Shkup, 79- vjeçare V.C. pasi kthehet në shtëpin e saj mbetet e shokuar kur...

Ministrat qeshen me pensionistin përderisa ai i falemnderohet Gruevskit (Video)

Ministrat dhe zëvendësministrat e qeverisë së Maqedonisë mbrëmë kanë dhënë raport para Gruevskit për 10 vite qeverisje deri më tani, njofton Telegrafi Maqedoni. Pensionisti ngjitet...

VMRO dhe LSDM konfrontohen për Janevën

Kryetari i komisionit nga radhët e VMRO-DPMNE së, Vllatko Gjorçev, e cilësoi mungesën e Janevës si mos respekt të skajshëm ndaj Kushtetutës dhe Parlamentit...

Sa është fuqia blerëse e sa është bоrxhi për kokëbanor në...

Prodhimi i brendshëm bruto për vitin 2015 për kryebanori ka qenë 4.401 еuro, ose aq para ka pasur në dispozicion çdo banor i vendit....

Bogovinë, hajdutët vjedhin lira, hallka dhe euro

Të shtunën mbrëma rreth orës 18-22 nga persona të panjohur është bërë vjedhje e madhe në shtëpinë e 37 vjeçarit Z.M nga fshati Bogovinë,...

Nuk janë dhënë vërtetime për qëllimin për kërkesë të së drejtës...

Gjatë 24 orëve të fundit nuk janë dhënë vërtetime për qëllim të shprehur për shtrim të kërkesës për njohje të së drejtës aë azilit,...

Ja si e zgjidh çështjen e listës zgjedhore ndërmjetësuesi Vanhoutte

Në vazhdën e cicërimave në Twitter, ndërmjetësuesi Vanhoutte, gjithnjë me protaginisten e tij, një mace, i qaset sërish listës zgjedhore, njofton Telegrafi Maqedoni. Në cicërimën...

Sekretari i PDSH-së Sadiki takon kryeministrin e Qiprosë Verirore

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Azem Sadiki ka realizuar një takim me kryeministrin e Republikës Turke të Qiprosë Veriore z.Omersoyer Kalyoncu...

Berisha: Kumanova ishte skenar për të spastruar shqiptarët nga ky qytet...

Në një intervistë për emision debat në RTK, ish-kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka folur mbi zhvillimet e fundit politike në Maqedoni, rastin e...

Shtyhet për nesër shqyritimi i raportit për PSP-në

Për shkak të mbledhjes së sotme të Komisionit Parlamentar për sistem politik, nuk ka marrë pjesë Prokurorja Speciale Katica Janeva, kurse kryetari i Komisionit...

Kaos në Kuvendin e Maqedonisë, deputetët “rrehen” për një karrige

Kaos i vërtetë është vërejtur sot në sallën e Komisionit kuvendor për sistem politik, ku duhej të diskutohet për raportin e Prokurores Speciale, Katica...

Gruevski: Zgjedhjet e fundit ishin të drejta (Video)

Kryetari i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski, tubimin partiak për prezantimin e arritjeve të kësaj partie në 10 vitet e fundit e filloi duke ironizuar...

Ali Ahmeti mund të thirret sërish te “Ura e Siratit”? (Video)

Në rast se Prokuroria Speciale Publike e vlerëson të nevojshme, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti sërish mund të thirret për të dëshmuar në këtë...

Më shumë se dy vjet presin vendime për nëpunës shtetëror

Të punësuarit në burgjet të dëmtuar për 6 milion euro Në publik shpesh shkruhet për kushtet e të paraburgosurve dhe të burgosurve, por shumë rrallë...

Refugjatët në Idomeni e konfirmojnë se janë rrahur nga policia maqedonase

Tridhjetë refugjat në Idomeni janë lënduar fizikisht nga policia maqedonase për tentativë kalimi në mënyrë të paligjshme në Maqedoni, transmetojnë mediumet greke sipas informacioneve...

Sot shqyrtohet puna e PSP-së

Komiteti i parlamentit për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive sot do ta shqyrtojë raportin mbi punën në gjashtë muajt e parë të Prokurorisë...

Shabani përkrahë kërkesat e qytetarëve të Çerkezit

Kryetari i bashkësisë lokale të Çerkezit nga Kumanova, Fadil Shabani kërkon që përmes dialogut të arrihet një marrëveshje mes bashkëqytetarëve të tij dhe EVN-së,...

Deputetët e BDI-së bashkë me Amdi Bajramin kanë votuar për gjykatësit...

Lista tregon se fiks 10 deputetë të BDI-së kanë votuar për Goshevën dhe Ivanovskin edhe atë Suzana Saliu, Rexhail Ismaili, Hajrulla Misini, Vjollca Nuredini...

Ndihmë humanitare nga Bullgaria për emigrantët në Tabanoc

Republika e Bullgarisë sot do të dhurojë ndihmë humanitare për emigrantët të cilët janë të vendosur në qendrat transitore në territorin e Maqedonisë. Donacioni do...

Poezia e Vanhautes: E shite lirinë për 1000 denarë dhe sandviç

Ndërmjetësi belg në bisedimet mes partive politike nënshkruese të marrëveshjes së Përzhinos Piter Vahnahute, mëngjesin e sotëm ka shkruar një poezi me rastin e...

Paguaje kafenë me një poezi, sot nëpër kafiteritë e Shkupit

Ta pish kafenë e mëngjesit dhe ta paguash me vargje. Shkupjanët për herë të dytë do të mund të pijnë kafe ose caj dhe...

Gruevski: Zgjedhjet e fundit ishin të drejta

Kryetar i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski tubimin partiak për prezantimin e arritjeve të kësaj partie në 10 vitet e fundit e filloi duke ironizuar...

DÇP: Qentë endacakë kanë sulmuar një fëmijë në Çair? (Foto)

Banorë që jetojnë në rrugën Krste Asenov në Çair, kanë njoftuar se para ndërtesës numër 6, 5-6 qenë endacak kanë sulmuar një fëmijë 12...

Tërmet në Maqedoni

Një tërmet prej 3 deri në 4 ball sipas matjes europiane makro-sizmike, është ndjerë këtë mëngjes në orën 4 e 36 minuta në Maqedoninë...

Rrëfimi i dhimbshëm i Dugollit: Në burgun e Shkupit nuk më...

Shefi i protokollit të Forcës së Sigurisë së Kosovës Gafurr Dugolli ka rrëfyer se si i ka përjetuar 9 ditë e netë në burgjete...

Laura do ta mësojë Katicën se si arrestohen ministrat dhe kryeministrat 

Kryeprokurorja e Rumanisë apo e njohur si gruaja e hekurtë, Laura Codruța Kövesi, nesër mbërrin në Shkup në një konferencë për luftën e korrupsionit...

Kur Rama përshëndet ndryshe Menduh Thaçin dhe Albin Kurtin (Video)

Kryetari i Partisë Socialistë dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë fjalimit të tij në punimet e Kongresit të PS, ka përshëndetur edhe të...

Hysa për TetovaSot: Federalizimi i Maqedonisë po, por si do të...

"Federalizimi është rruga e vetme e zgjidhjes së problemeve të shqiptarëve në Maqedoni”  kështu tha ish Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha në...

Sëmundjet seksuale ngjitëse arsye për sterilitet! (Video)

Sëmundjet seksuale ngjitëse përfshijnë të gjitha moshat madhore nga më të rinjtë deri te më të vjetërit. Një numër i madh i tyre nuk...

Menduh Thaçi ofron amnesti të përgjithshme (VIDEO)

Oferta e PDSH-së: Ligj për amnesti për të burgosurit dhe amnesti fiskale./Ditari.mk/ VIDEO : “https://www.facebook.com/imeraliu/videos/10209014671914211/”

Të dielën zhvendosen akrepat, dita zgjatet për 1h

Muaji mars përveë që është i njohur për përmirësimin e motit, do të sjellë edhe zgjatjen e ditës. Në pajtueshmëri me rregullat për zhvendosjen e...

Konferencë për pozitën e Maqedonisë në kushte të krizës së migrantëve

Në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë sot do të mbahet konferencë me temë “Pozita gjeostrategjike dhe gjeopolitike e Republikës së Maqedonisë në...

Funksionarët e VMRO-së japin katër orë raport para Gruevskit

Raport të projekteve të realizuara nga viti 2006 e deri më sot, mbrëmë në qendrën sportive “Jane Sandanski” në Shkup dha lideri i VMRO-DPMNE-së,...

Prokurorja e hekurt rumune vjen në Shkup, për ta sjellë eksperiencën...

Kryeprokurorja e Rumanisë apo e njohur si gruaja e hekurtë, Laura Codruța Kövesi, nesër mbërrin në Shkup në një konferencë për luftën e korrupsionit...

Derisa Shipkovica e lënë pas dore, bashkësia lokale i dhuroi mirënjohje...

Banorët e fshatit Shipkovicë të Malësisë së Sharrit janë të frikësuar nga ndonjë vërshim i radhës, për shkak të mos pastrimit të përroskave. Por...

​Erdhi Pranvera

Dita e parë e stinës së Pranverës po nis sot me 21 mars. Kjo ditë nisi me lindjen e diellit në orën 5:30, e...

Sot shënohet dita botërore e personave me sindromin Down

Në organizim nga shoqata “Trisomija 21” sot do të shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave me Sindromën ‘Down’ – 21 mars në mënyrë që të...

LSDM: Arsovska-Tomovska gënjen, nuk ka marrëveshje për mediat

“Marta Arsovska- Tomovska gënjen. Marrëveshje për mediat nuk ka, sepse prej tyre ikin Nikolla Gruevski dhe VMRO DPMNE. Gruevski dhe VMRO DPMNE ikin nga...

Shënohet dita botërore e turbekulozit

Mekanizmi kordinues kombëtar dhe Instituti i sëmundjeve të mushkërive të bardha me përkrahje të Ministrisë së Shëndetësisë sot do ta shënojnë 24 marsin –...

Çerkezi kundër orëve jashtë oborreve të shtëpive, s’i beson EVN-së

Të hënën në mëngjes, një pjesë e banorëve të Çerkezit të Kumanovës kanë bllokuar rrugën kryesore për në hyrje të fshatit, duke mos lejuar...

Imazhe: Takimi i kreut të PDSH-së me banorët e rajonit te...

Imazhe: Takimi i kreut të PDSH-së me banorët e rajonit te Likovës

Rast i rëndë: Familja 7 anëtarëshe nuk ka strehë mbi kokë

Mëngjeset, për disa sjellin shpresa për ditë më të mirë, por për familjen Jusufovski nga fshati Lubosh sjell vetëm trishtim dhe pyetjen “si do...

Spasovski: Të gjitha opsionet janë të hapura (Video)

Numri i votuesve të cilët duhet të kontrollohen derë më derë shkaktoi mosmarrëveshje ndërmjet anëtarëve të KSHZ-së. Këtë për TV21 e konfirmuan burime prej...

Mbi 1000 refugjatë të ngujuar në Tabanoc

Mbi 1 mijë refugjatë kryesisht nga Afganistani të ngujuar në qendrën Tranzitore në Tabanoc dhe rreth 300 të tjerë në mes-zonën kufitare Maqedoni Serbi...

Arsovska: Mediat, marrëveshje për tri çështje

Ministrja e shoqërisë informative Marta Arsovska Tomovska deklaroi se partitë politike tashmë janë marrë vesh për çështjen e mediave. Sipas saj partitë kanë rënë...

Ademi: BDI-ja ka dështuar në ekonomi, zonat shqiptare i ka lënë...

Pavarësisht se zhvillimi ekonomik mbetet një nga shtyllat kryesore të partisë së Ahmetit edhe për zgjedhjet e ardhshme, ekspertët hedhin dyshime për realizimin e...

BDI prezantoi programin për zgjedhjet e parakoshme parlamentare

BDI shpalosi sot programin me të cilën do të garojë në zgjedhjet e 5 qershorit. Edhe pse i pa përfunduar akoma, sipas BDI-së programi...

Ekspertët: BDI dështoi në programin ekonomik

Pavarësisht se zhvillimi ekonomik mbetet një nga shtyllat kryesore të partisë së Ahmetit edhe për zgjedhjet e ardhshme, ekspertët hedhin dyshime për realizimin e...

Vendimi i KSHZ-së përplas pozitën dhe opozitën

Pushteti dhe opozita komentojnë në mënyra të ndryshme vendimin e KSHZ-së për mos kontrollimin e rreth 124 mijë votuesve të dyshimtë. Nga LSDM-ja, anëtarët...

Llatas i frikësuar

Kryeredaktori i Televizionit Sitel, Dragan Pavlloviq Latas, harxhoi 6 min e gjysmë nga Ditari i Televizionit, në një monolog për vetveten, për ashtu si...

Lëvizja BESA kryeson në anketën e INA, vazhdon votimi

Sipas anketës në faqen e agjencisë lajmeve INA lidhur me rejtingun e partive politike, prinë Lëvizja BESA, duke pasuar më pas LR-PDSH, PDSH, BDI...

As “sallatat” e Ahmetit nuk dolën, si pjesë e fushatës së...

Në një tubim parazgjedhor, të fushatës së zgjedhjeve të 2014, lideri i BDI-së, Ali Ahmeti pati këshilluar banorët e Studeniçanit për mbjellin “sallata” dhe të...

Vesel Memedi nuk dorëzohet, zgjedh kryetarin e ri të degës në...

Kuvendi i degës së RDK-së në Gostivar mbajti mbledhje ku u diskutua rreth situatës së fundit të krijur në RDK, si dhe situatës së...

(VIDEO) Pas kërcënimit nga “BESA”, Teuta Arifi pastron deponinë

Një problem shumë vjeçar i banorëve të lagjes Drenovec në Tetovë duket se është zgjidhur, të paktën për një periudhë të caktuar edhe pse...

Shkupi po bëhet Jerusalemi i dytë, mbijnë edhe tri Kisha të...

Një numër i madh besimtarësh, në liturgjinë e së dielës, u mblodhën në Kishën e Shën Jovanit, që është e fundit në bulevardin “Serbia”....

Sot filloi pranvera

Pranvera në Maqedoni dhe në hemisferën veriore filloi sot në orën 5 e 30 minuta. Në të njëjtën kohë në hemisferën jugore të Tokës...

Thaçi: Ne jemi gati t’i prijmë një ndryshimi të madh (VIDEO)

Partia Demokratike Shqiptare sot zbarkoj në rajonin e Gostivarit duke vijuar programin e saj “Dëgjesa publike” me ç’rast u realizuan takime të shumta me...

Si Musa Xhaferri para dy viteve i premtoi 60 mijë punësime...

Vetëm dy vite më parë gjegjësisht më 14 prill të 2014, BDI e shoqëruar nga Ali Ahmeti dhe Musa Xhaferri para afaristëve në Tetovë...

2.500 punësimet e premtuara në Zonën Ekonomike në Tetovë ?!

Zona Ekonomike në Tetovë po vazhdon të mbetet e djerrë, pa hyrë investitorë dhe pa u realizuar premtimet e bëra. Në dhjetor të vitit...

LR-PDSH: BDI sot prezaton programin antishqiptarë dhe të gënjeshtrave

LR-PDSH ka reaguar sot lidhur me paralajmërimin e BDI se do të publikojë programin zgjedhor për zgjedhjet 2016. “Cirku i tubimeve që organizon Bashkimi Demokratik...

Kujdes: Në Tetovë qarkullojnë 500 denarë të falsifikuara

Pesdhjetë e shtatë vjeçari nga fshati Trebosh duke shitur produktee bujqësore në rrugën “120” ka marrë nga një person i panjohur banknota 500 denarë. Pas...

KSHZ: 310 mijë votues fiktivë

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) njëzëri miratoi raportin nga analiza e kryqëzimit të të dhënave në bazë të të dhënave nga MPB-ja dhe dhjetë...

Thaçi: Ne jemi gati t’i prijmë një ndryshimi të madh (VIDEO)

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) sot zbarkoj në rajonin e Gostivarit, duke vijuar programin e saj “Dëgjesa publike” me ç’rast u realizuan takime të shumta...

Dugolli: Ja si më trajtuan në burgjet e Maqedonisë (VIDEO)

Shefi i protokollit të Forcës së Sigurisë së Kosovës GafurrDugolli ka rrëfyer sesi i ka përjetuar 9 ditë e netë në burgjete Maqedonisë. Ish-ushtari i...

Zendeli i RDK-së në Strugë me strukturat partiake

Sot (e Diele) Fadil Zendeli dhe bashkpuntoret e tij me te afert te zgjedhur si udheheqes te ri te RDK-se me kuvendin e jashtzakonshem...

Kadriu: Maqedonia shumë lehtë mund t’i refuzojë kërkesat për ekstradim

Eksperti juridik Bekim Kadriu, per "Alsat-M' ka vleresuar se pavarësisht se Serbia përditëson listën, Maqedonia shumë lehtë mund t'i refuzojë të njëjtat. “Ajo çka është...

Vanhojte: Ka diskutime për media, por asnjë s’merret me problemin rea

Çështja e mediave së shpejti pritet të hapët për diskutim në Kuvend. Aktualisht partitë janë duke diskutuar mbi detajet. Nga ana tjetër ndërmjetësi belg...

Banorët e Radushës, pikë kufitare me Kosovën

Banorët e fshatit Radushë, Komuna e Sarajit, e ndjejnë si nevojë të domosdoshme hapjen e një pike të re kufitare mes fshatit në fjalë...

Sot në ora 18, KSHZ do të mbaj mbledhje të hapur...

Komisioni Shtetëror Zgjedhor sot në ora 18 do ta mbaj seancën e 22 e cila është e hapur për opinionin. Në seancë duhet shqyrtuar dhe...

Imer Aliu ironizon me lirimin e Dugollit: Gafurr, n’a ço fjalë

Deputeti i PDSH-së, Imer Aliu, ironizon me ndalimin dhe me lirimin e zytarit të lartë të FSK-së, Gafurr Dugolli. Sipas tij, e gjithë kjo ka...

Kardinali Parolin vizitoi refugjatët në Gjevgjeli

Gjatë vizitës dy ditore në Maqedoni, sekretari shtetëror i Vatikanit, Pietro Parolin, sot ka vizituar kampin e refugjatëve Vinojug në Gjevgjeli, transmeton Telegrafi Maqedoni. I...

VMRO-PP: Pa listë të pastruar zgjedhore, të mos ketë zgjedhje

Partia e ish-kryeministrit Lupco Georgievski, VMRO-Parti Popullore, ka shpreh habine e saj nga të dhënat që dolën nga kryqëzimi i të dhënave, dhe në...

Spasovski: Çdo votues i dyshimtë duhet të kontrollohet

“Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) si institucion i pavarur duhet maksimalisht të tregojë kujdes për pastrimin e Listës Zgjedhore dhe të krijojë garanci te qytetarët...

Papa Francesku refuzon Gruevskin, do vizitojë Maqedoninë një herë tjetër?(!)

Marrëdhëniet e mira dhe bashkëpunimi midis Maqedonisë dhe Vatikanit do të rrumbullakësohen me vizitën e Shkëlqesisë së tij, Papa Francesku e cila do të...

BDI vazhdon me “sukseset”, prokurorët shqiptarë zëvendësohen me maqedon

Vendet e zbrazëta të prokurorëve shqiptarë, Fatime Fetahi dhe Artan Ajro, të cilët nga Prokuroria Themelore në Shkup shkuan në Prokurorinë Speciale, janë plotësuar...

VMRO-PP: Nëse nuk pastrohet Lista Zgjedhore të mos mbahen zgjedhjet

VMRO-Parti Popullore është e habitur nga të dhënat që dolën nga kryqëzimi i të dhënave, dhe në lidhje me pastrimin e Listës Zgjedhore që...

LR në PDSH nisi procesin e ankimit në Gjykatën Kushtetuese për...

LR-PDSH ka filluar procesin e ankimimit në Gjykatën Kushtetuese për vendosjen e kryqit në komunën e Butelit, respektivisht votimin e propozim-vendimit nga ana e...

Prokopis Pavlopoulos kritikon Maqedoninë: BE-ja nuk është strehë e popujve frikacakë

Kryetari grek, Prokopis Pavlopoulos, ka kritikuar ashpër politikanët në Maqedoni, gjoja se janë duke e shfrytëzuar krizën e refugjatëve për të përfituar nga momenti...

Maqedoni, unifikimi i teksteve shkollore lihet pas dore!

Ministri i Arsimit dhe Shkencës së Republikës së Maqedonisë, Abdilaqim Ademi, i cili qëndroi për vizitë në Republikën e Shqipërisë, është pritur nga ministrja e...

Nesër fillon stina e Pranverës, ja sa do të zgjasë dita!

Pranvera në Maqedoni dhe në hemisferën veriore fillon më 20 mars në 5:30. Dita e parë e pranverës në Maqedoni do të zgjasë 12 orë...

Tetovë/Sllatinë: Zjarri kaplon një shtëpi

Sektori për Punë të Brendshme në Tetovë ka njoftuar se një shtëpi është djegur në lokacionin Vërtishtë, në atarin e fshatit Sllatinë të Tetovës....

Mospastrimi i listës zgjedhore, vë në pikëpyetje zgjedhjet

Organizatat joqeveritare të cilat ndjekin proceset zgjedhore në Maqedoni, thonë se shkelja e afateve të parapara sa i përket kryqëzimit të të dhënave nga...

Abdiu: Këto s’janë lojra të Serbisë, por të BDI-PDK

Këto s'janë lojra të Serbisë, por të BDI-PDK.... Pse mor burra nuk po mbusheni me mendë aktivizonte trurin... Gafuar Dugolli është i çuar me marrëveshje me...

Hipokrizia e radhës – Funksionarët e BDI-së në kafe me Dugollin

Zyrtari i FSK-së, Gafurr Dugolli menjëherë pasi që është liruar ka qenë në shoqëri të ministrave dhe funksionarëve të BDI-së në një nga kafenetë...

KSHZ anulon mbledhjen, shpërthejnë mospajtime mes anëtarëve

Komisioni Shteterore Zgjedhor (KSHZ) mbrëmë ka anuluar seancën pas mospajtimeve për miratimin e raportit për kryqëzimin e të dhënave për pastrimin e listës zgjedhore....

Xhaferi: Serbët s’e pranojnë argumentin e arsyes, prandaj sillen me arrogancë

Arbën Xhaferi: Serbët nuk e pranojnë argumentin e arsyes, prandaj dhe sillen në mënyrë arrogante.

Gjykata e la të lirë Gafurr Dugollin! (VIDEO)

Në orët e pasmesnates, Gjykata Themelore Shkupi 1 ka liruar Gafurr Dugollin, zyrtarin e lartë të Forcave të Sigurisë të Kosovës, i cili javën...

Ofertë e re nga VMRO-DPMNE dhe BDI – votues të dyshimtë...

Sonte anëtarë nga partitë në pushtet VMRO-DPMNE dhe BDI në KSHZ kolegëve të LSDM-së u kanë ofruar ofertë të re, të pranojnë se për...

Menduh Thaçi dhe “Dëgjesa publike” e PDSH-së zbarkoi në Strugë (Foto)

Partia Demokratike Shqiptare sot zbarkoj në rajonin e Strugës duke vazhduar me programin e saj “Dëgjesa publike” me ç’rast u realizuan një seri takimesh...

Shqiptarët me shpejtësi, humbin jetën në një aksident tragjik në Itali

Dy shqiptarë humbën jetën në një aksident tragjik në Itali, të ndodhur rreth mesditës. Endrit Cena 30 vjeç, i martuar dhe baba i dy vajzave, si...

Spasovski: Nuk do të lejojmë të hapet korridor i ri për...

Sot në pikën kufitare Novo Sellë-Zlatarev u mbajt takimi i ministrave të brendshëm dhe të mbrojtjes së Republikës së Maqedonisë, Oliver Spasovski dhe Zoran...

LR-PDSH e mbush me grafite Tetovën (Foto)

Në qytetin e Tetovës janë shfaqur grafite me nënshkrimin ”STOP” dhe mbishkrime tjera rreth gjendjes aktuale të Maqedonisë, njofton Telegrafi Maqedoni. Lëvizja për Reforma PDSH...

Zaev: Ivanovi është jolegjitim si Gruevski, të japë dorëheqje (VIDEO)

Mos i shkojë ndërmend Ivanovit që të falë krimininelët e zgjedhjeve, tha sot lideri i LSDM-së Zoran Zaev gjatë vizitës së tij në Veles. Lideri...
video

Video Ekskluzive: Dugolli u soll në gjykatë nën masa të rrepta...

Pak pas orës 20, Gafurr Dugolli është sjellë në Gjykatën penale në Shkup nën masa të mëdha policore. Burime gjyqësore ekskluzivisht për Lajm thonë...

Bexheti: VMRO ka keqpërdorur 195 mijë votues fiktivë

Numrat alarmant të publikuar në media nga raporti i KSHZ-së për votues të dyshimtë janë tregues që MBP-ja ka qenë shtabi zgjedhor i VMRO-DPMNE-së,...

Orav Dhe Putni takojnë Spasovskin dhe Çavkovin, a ka Zemri Qamil...

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski dhe zëvendësministri Mitko Çavkov sot patën tkaim me shefin e delegacionit të BE-së në Republikën e Maqedonisë,...

Pse banesat sociale në komunat shqiptare mbeten ëndër e pa realizuar?

Ish kryministri e tani në cilësinë e liderit të partrisë maqedonase në pushtet Nikolla Gruevski vazhdon aktivitet e tija partiake duke prezantuar projektet në...

Ndërkombëtarët thellojnë gjuhën e kritika

Ndërkombëtarët thellojnë gjuhën e kritikave ndaj vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila i jep të drejtë të plotë presidentit të falë mashtruesit zgjedhorë. Sipas...

Rriten çmimet për regjistrimin e veturave (VIDEO)

Të rinjtë dhe të moshuarit do të paguajnë më shumë për regjistrimin e automjeteve. Po përgatitet vendim, përgjegjësia e obliguar në trafik për këto...

Prokurorët shqiptarë zëvendësohen me prokuror maqedonas

Vendet e zbrazëta të prokurorëve shqiptarë, Fatime Fetahi dhe Artan Ajro, të cilët nga Prokuroria Themelore në Shkup shkuan në Prokurorinë Speciale, janë plotësuar...

Zëdhënësi i Gjykatës: Dugolli sipas gjitha gjasave mbetet në arrest deri...

Zëdhënësi i Gjykatës Shkup 1, Dejan Ristovski, para disa minutave deklaroi për “Lajm” se sot deri në ora 16, Këshilli penal pranë Gjykatës themelore...

Kasumi: Qeveritë serbe njohin vetëm gjuhën e forcës

Rrëmbimet e shqiptarëve dhe humbja e gjurmëve të tyre në mënyrë sistematike dhe të planifikuar janë të shumta, është një ndër krimet më të...

Amerika, BE dhe Franca me qëndrim negativ ndaj vendimeve të ”Gjykatës...

Ndërkombëtarët thellojnë gjuhën e kritikave ndaj vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila i jep të drejtë të plotë presidentit të falë mashtruesit zgjedhorë. Sipas...

KSHZ sot duhet të miratojë raportin për krahasimin e të dhënave

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve sot duhet të mbajë seancë në të cilën pritet të miratojë raportin e dalë nga kryqëzimi i të dhënave nga...

Zoran Zaev: Sipas informacioneve tona, 372.000 votues janë fiktiv

Lideri i opozitës maqedonase, Zoran Zaev, sot nga Velesi i komentoi ngjarjet e fundit politike në vend si dhe numrin e madh të votuesve...

Ceremoni përkujtimore në Ambasadën e Turqisë në Shkup, me rastin e...

Në ambasadën e Republikës së Turqisë në Shkup, u mbajt një ceremoni me rastin e 18 Marsit, fitores së Betejës së Çanakkalasë dhe Ditës...

“VMRO ka keqpërdorur 195 mijë votues fiktiv”

Numrat alarmant të publikuar në media nga raporti i KSHZ-së për votues të dyshimtë janë tregues që MBP-ja ka qenë shtabi zgjedhor i VMRO-DPMNE-së,...

Ambasadorja Oer: Koha e shkurtër për ta bërë verifikimin KSHZ-ja në...

Ambasadorja e Francës Lorens Oer nuk ka dashur ta komentojë shifrën prej 500 mijë votues kontestues, që u publikua dje, transmeton Lajm. "Nuk mund...

Edhe Ambasada e SHBA-së e kritikon vendimin e Gjykatës Kushtetuese

“Shpejtësia me të cilën ka vepruar Gjykata Kushtetuese dhe vendimi jo-transparent kanë qenë në masë të madhe pa precedent”, deklarojnë nga Ambasada e SHBA-së...

Idomeni – Përdhunoi 7-vjeçaren, refugjatët tentojnë ta varin pedofilin (Foto)

Turmë “e tërbuar” e refugjatëve ka tentuar të varë një person që akuzohet se ka përdhunuar një vajzë 7­ vjecare. I akuzuari për pedofili është...

Ban Ki-moon: Barrierat nuk e zgjidhin krizën e emigrantëve

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon vlerësoi se ndërtimi i barrierave nuk do ta zgjidhë krizën e refugjatëve në Evropë dhe...

Modernizimi i Bit Pazarit në pikën zero

Përkundër premtimeve se në muajin shkurt do të fillojë realizimi i projektit për Bit Pazarin, akoma asnjë lëvizje në këtë drejtim. Nga Komuna e...

700 kg kanabis drejt Italisë, kapen shqiptarët

Mediat Italiane njoftojnë se janë arrestuar mbrëmë dy shqiptarë, në Itali, pasi u kapën me 700 kilogramë marijuanë, të cilët tentuan të trafikonin lëndë...

Policia u fut në Vaksincë të Kumanovës

Në një shtëpi në Vaksincë, mbrëmë janë zbuluar 77 refugjat nga Pakistani, Siria dhe Afganistani. Në SPB Kumanovë dje në orën 17 e 30 min...

Ivanov: As në mendje nuk më shkon që t`i fali pedofilët...

Do të dëshiroja që t`i porosis qytetarët e Republikës së Maqedonisë që të janë të qetë. As në mend nuk më shkon që të...

Përfundoi hetimi brenda “Telekomit”

Konsultuesit e brendëshëm e kanë përfunduar hetimin në “Telekom” për përgjimet, – raporton “Dojçe Vele”. Të dhënat, tani për tani mbeten të panjohura për...

Këshilli i Prokurorëve kundër Janevës

Këshilli i Prokurorëve Publikë ka shtyrë shqyrtimin e raportit të parë gjashtëmujor të Prokurorisë speciale publike. Arsyeja është se Katica Janeva refuzoi të marrë...

LSDM: Anketa e ”Pavel Shatev” është një mashtrim

Lidhja Social-Demokrate e Maqedonisë (LSDM) ka reaguar pas publikimit të anketës së institutit ”Pavel Shatev”, ku thuhet se VMRO-DPMNE ka një epërsi të madhe...

”Earth Hour” edhe në Maqedoni

Nesër në ora 20 e 30, do të fiken dritat në plot 66 lokacione të ndryshme në Maqedoni, duke iu bashkangjitur kështu, iniciativës globale...

150.000 votues fantom janë rezultat i ish ministres Jankulloska

Kontrolli i kryqëzuar të cilin e realizoi KSHZ me Listën Zgjedhore, vërtetoi se MPB ka qenë e shndërruar në shtab zgjedhor të VMRO-DPMNE-së, gjegjësisht...

Shqiptari i “Cosa Nostras” arrestuar sot në Itali

Shqiptari, pjesë e grupit mafioz “Cosa Nostra” në Itali, shkatërruar gjatë një operacioni të pak ditëve më parë nga policia është Erjon Prendi dhe tashmë ndodhet...

Anketa e Pavel Shatevit: Më 5 qershor VMRO-DPMNE i fiton zgjedhjet

Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të përcaktuara më 5 qershor për VMRO-DPMNE-në do të votonin 37.9 për qind, ndërsa për LSDM-në 16.1 për qind...

Oer: E përkrahim fuqishëm punën e KSHZ-së dhe kemi besim në...

Është me rëndësi që qytetarëve të Maqedonisë t`ia përcjellim porosinë se ata janë gjykatësi i lirë, se munden që lirisht ta shprehin vullnetin e...

Pa përkrahjen e subjekteve politike është e pamundshme të kanë sukses...

Marjan Nenov nga Lëvizja “Ua Hajna” të cilët kërkojnë që qytetarët e ç`kyçur nga sistemi i ngrohjes, të mos paguajnë, mendon se ato shkojnë...

Sipas entit të statistikave, shkalla e papunësisë është 26.1%

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për statistikë, në vitin 2015 numri i popullsisë aktive në Republikën e Maqedonisë ka qenë 954.924 persona, prej...

OPINIONE