5 C
Skopje
Wednesday, November 21, 2018

Maqedoni

Kim Mehmeti: Ai që ka sharë Profetin mysliman, ngutet që të...

“Një përgjigje të shkurtë për qindra miqtë e kësaj faqeje, që më rekomandojnë t’i jap në gjyq portalet që shtrembërojnë deklaratat e mia: kurrë...

Vuajtjet dhe mjerimi i shqiptarëve të Manastirit, Resnjës, Velesit, Ohrit…

Shqiptarët në Manastir, Resnjë, Krushevë, Dollnen, Veles, Ohër Prespë dhe komunat e tjera, sidomos nga ato në brendi të Shkup, nuk gëzojnë të drejtën...

Për vjedhjen e bankave aplikohet masa e paraburgimit, ndërsa në rastin...

Profesori i së drejtës, Osman Kadriu është shprehu i habitur me vendimet e gjykatave maqedonas lidhur me rastin e quajtur ‘Titanik’. “Në procesin e Përzhiinos...

Miloshoski revoltohet me ndërkombëtarët! (Foto)

Nënkryetari i parlamentit të Maqedonisë nga rradhët e VMRO-së Antonio Miloshoski duket se është revoltuar nga ndërkombëtarët për shkak se sic thekson ai në...

Sulimani: “Lajm” do të fitojë kundër djallit

Gazetari dhe publicisti Xhenis Sulimani, në mënyrë tejet kreative e ka shprehur mbështetjen ndaj gazetës “Lajm”, pas kërcënimeve me pesë padi nga BDI dhe...

Vuajtjet dhe mjerimi i shqiptarëve të Manastirit, Resnjës, Velesit, Ohrit…

Shqiptarët në Manastir, Resnjë, Krushevë, Dollnen, Veles, Ohër Prespë dhe komunat e tjera, sidomos nga ato në brendi të Shkup, nuk gëzojnë të drejtën...

Prapë shtyhet vlerësimi i BE-SHBA, për mbajtjen e zgjedhjeve

Përsëri është shyer shpallja e vlerësimit nga BE dhe SHBA, lidhur me gatishmërinë për mbajtjen e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike më 24 prill, transmeton...

Jakimovski: KSHZ-ja është organ politik

Kryetari i komunës së Karposhit, Stevço Jakimovski në emisionin “10Minuta” në TV21 tha se “Maqedonia mund të destabilizohet prandaj i nevojiten institucione stabile dhe...

Friedrich Ebert Foundation: Maqedonita goditet nga varfëria

Shumë familje në Maqedoni, përveç urisë që është mysafire e përhershme, do të kenë edhe një problem më tepër: të ftohtin. Kriza e rëndë e...

Ali Ahmeti “persona non grata” (i pa dëshiruar) në Kumanovë e...

Pesëmbëdhjetë vite më parë askush nuk do ta besonte se lideri i BDI-së, Ali Ahmeti do të shpallet persona non grata nga qytetarët e...

Samiu: Ja si më bëri kurth Ali Ahmeti

Izair Samiu apo Komandant Baci në një deklaratë për gazetën Lajm ka treguar ngjarjet e Tetorit të vitit 2001, ku ai dhe 6 persona...

Izair Samiu: Si e njoha Harun Aliun

Kryetari i Shoqatës së Veteranëve dhe Invalidëve të Luftës së UÇK-së “Kalaja”, Izair Samiu, i njohur me nofkën komandant Baci, në intervistën për agjencinë...

Deputeti i BDI-së flet për projekte kapitale, s’ka ujë dhe rrugë...

Deputeti i BDI-së, Rexhail Ismaili në një nga seancat e Parlamentit të Maqedonisë po fliste për projekte kapitale që janë realizuar nga BDI. Pikërisht...

Gruevski u bëri thirrje zyrtarëve të VMRO-DPMNE-së të mos i frikësojnë...

I ftoj dhe i inkurajoj të gjithë zyrtarët e VMRO-DPMNE që mos mendojnë për presion apo frikësim të votuesve dhe poashtu i inkuarojë ata...

Xhaferi: BDI-ja është mobilizuar për një fitore të madhe

Një delegacion i BDI-së në përbërje, nënkryetari i BDI-së dhe koordinator në zonën e pestë zgjedhore Izet Mexhiti, Zëvendës kryeministri Musa Xhaferri, ministri i...

Vlime në BDI-në e Tetovës, kush do jetë kandidat për kryetar...

Edhe pse deri në zgjedhjet lokale 2017 ka edhe një vit të plotë, nëpër degë partiake veçmë kanë filluar të bëhen kombinime se kush...

Familja e Temellkos ka marrë tokë shtetërore në Maqedoni

  Tokë bujqësore shtetërore në Maqedoni ka marrë edhe familja e kryetarit të Pustecit, Edmond Temellko. Kjo për LSDM-së opozitare është tregues se në këtë...

Kumanovë, dislokohet në Spitalin e qytetit qendra rehabilituese për narkotikët

Qendra për rehabilitim për të varurit nga droga dhe narkotikët, e cila funksionon në kuadër të Spitalit të Kumanovës, e që tash disa vite...

Aleanca për Shqiptarët vazhdon takimet në diasporë

Destinacioni i rradhës i Aleancës për Shqiptarët gjatë ditës së sotme është Oslo-ja e Norvegjisë. Ne këtë takim dy lideret, Ziadin Sela (LR-PDSH) dhe Vesel...

Sulmohen dhe rrahën katër nxënës në Shkup

Sot pasdite rreth orës 13, katër adoleshentë, nxënës në vitin e tretë në shkollën e mesme “Dimitar Vllahov” janë sulmuar nga një grup i...

Kryetari i Komunës Saraj aksidentohet në Kosovë (Foto ekskluzive)

Kryetari i komunës Saraj, Bekim Murati dhe ish ministri i drejtësisë Blerim Bexheti, janë aksidentuar sot në rrugën Kacanik-Han i Elezit në Kosovë. Marrim...

Nuk ka paraburgim për Jankullovskën, dhe as për tre të tjerë

Këshilli Penal i Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në Gjykatën Themelore Shkup 1 – Shkup sot vendosi të mos ndryshojë vendimin e gjykatësit të...

Plas gallata në rrjetet sociale me investimet e Ademit prej 2...

Ministri i Arsimit ka tronditur opinion shqiptar me një deklaratë bombë, në një tubim para elektoral në komunat e Shkupit. Ai tha se, prej qershorit...

Gerovski: Ali Ahmetit dhe BDI-së nuk i zihet besë

Analisti Branko Gerovski thekson se nëse Nikola Gruevski me çdo çmim vendos të shkojë në zgjedhje më 24 prill, dhe unë mendoj se kjo...

Bujar Osmani e nxjerr në shesh rrenën e para 7 muajve...

Rrena i ka këmbët e shkurtra thotë populli, kurse e vërteta edhe nëse vonon, prapë se prapë del në shesh. Një të vërtetë që...

Ademi: Në Tetovë investuam mbi 2 milion euro

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi, sot vizitoi shkollën fillore “Bratstvo – Migjeni”  në Komunën e Tetovës, ku  punohet në rekonstruktimin  e  objektit...

PPD: Maqedonia në krizë të rëndë politike

Sot në Ambasadën e Francës në Shkup kryetari i PPD-së NEXHAT BEXHETI, realizoi një takim pune me  zotin DOMINIQUE GAUTIER,  Këshilltar i parë në...

Vlerësimi për përgatitjen e Maqedonisë për zgjedhje do t’i dërgohet kryeministrit...

Burime nga Brukseli për 'Nova TV' thonë se raporti i BE-së dhe i SHBA-ve për vlerësimin e përgatitjeve të Maqedonisë për zgjedhje të parakohshme...

Orhan Ibrahimi: Shqiptarëve i duhen edhe shumë gazeta si ” LAJMI”...

Njëri nda deputetët më të guximshëm shqiptarë në Kuvendin e Maqedonisë, Orhan Ibrahimi, publikisht i ka dhënë përkrahje gazetës “Lajm”, pas kërcënimeve nga BDI-ja...

Heshtje pas dështimit të bisedimeve për mediat

Partitë politike nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet për çështjen e mediave as pas tre ditë të bisedimeve intensive. Asnjë nga partitë nuk komenton dështimin...

Serbia mbylli kufirin me Maqedoninë

Serbia sot ka mbyllur kufirin me Maqedoninë për migrantët, për shkak se Kroacia nuk i lejon refugjatët për në Slloveni dhe Austri. “Duke pasur parasysh...

“Vançomihajllovistët” ende po tentojnë të zvarrisin marrëveshjen Kosovë-Maqedoni!

Pas prolongimit gjithnjë e më evident të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, grupacion brenda një subjekti politik i njohur si “vançomihajllovistë”, po mundohen të gjejnë...

Shkollat e Tetovës akoma me emra nga koha e komunizmit

Shkollat që gravitojnë në Komunën e Tetovës akoma vazhdojnë të mbajnë emra nga periudha e komunizmit, transmeton Telegrafi. Siç njofton tv Alsat-M, ministri i arsimit...

NOVA: Raporti i BE-së dhe SHBA-së për zgjedhjet mund të prolongohet...

Sonte në mbrëmje ose nesër do të publikohet vlerësimi për zgjedhjet nga BE dhe SHBA njofton portali Nova duke u thirrur në burime evropiane. Ky...

Ish komandanti i UÇK-së: Ja si më dërgoi Ali Ahmeti në...

Izair Samiu-Komandant Baci, i njohur si nga pjesëtarët e parë të UÇK-së që e shkrepi armën në kalanë e Tetovës, rrëfen për herë të...

Oravi në Bruksel, vlerësimi mundë të mbetet për nesër

Ende nuk dihet nëse sot do të prezantohet raporti i BE-së dhe SHBA i cili do të jep vlerësim nëse është e mundur që...

Rritet numri i të sëmurëve nga gripi, regjistrohen 12.237 raste në...

Gjatë javës së gjashtë të vitit (nga 8 shkurti deri më 14 shkurt) në Republikën e Maqedonisë nga 30 njësi raportuese janë paraqitur 4.230...

Kanalizimi në Saraj, për pikë politike

Derisa Ministri i mjedisit Nurhan Izairi dhe kryetari i Komunës së Sarajit promovojnë nisjen e punimeve për ndërtimin e kanalizimit në Saraj, banorët shprehin...

Këshilli Penal sot duhet të sjell vendimin për Jankullovskën, Bozhinovskin dhe...

Këshilli Penal sot duhet të vendosë nëse do të ketë paraburgim të ish-ministres të Punëve të Brendshme Gordana Jankullovska, sekretarit të Përgjithshëm të Qeverisë,...

Arrestohen dy të rinjë në Kërçovë të dyshuar për mbytjen e...

Policia e Kërçovës ka arrestuar personat E.Z (20) dhe S.F (21), që të dy nga Kërçova, ndaj të cilëve është shqiptaur masa e paraburgimit...

BDI me përkrahje masovike në Shkup, gati sa Besa në Nerasht!...

Në tubimin e mbrëmshëm të degës së BDI-së në Shkup, është vërejtur përkrahje e madhe për këtë parti. Përkrahja ka qenë aq e madhe,...

Rreth 10 milionë euro për bashkëpunim tejkufitar midis Maqedonisë dhe Kosovës

Ministri i Vetëqeverisjes Lokale Lirim Shabani dhe ambasadori i Republikës së Kosovës në Republikën e Maqedonisë Ylber Hysa sot nënshkruan Memorandum për bashkëpunim. “Me nënshkrimin...

POLLOZHANI: Larg duart nga “Lajm” që shkruan për pasojat tuaja

Larg duart nga gazeta "Lajm". "Lajm", shkruan vetem per pasojat. Shkaku jeni ju vete. Mos e imitoni sozine e juaj. A nuk jeni duke pare...

Drejtuesit e gazetës “Lajm” u takuan me ambasadoren gjermane në Maqedoni

Ambasadorja e Gjermanisë në Maqedonisë në Shkup, Christine Althauser, ka pritur në ambasadë drejtorin e gazetës “ Lajm”, Fejzi Hajdari dhe kryeredaktorin, Isen Saliu. “Gjermania...

“Arrestohen” Ali Ahmeti dhe Musa Xhaferi për aferën “Telekom” (Video)

Ngritja e procedurave hetimore nga Prokuroria Speciale për disa nga ish funksionarët e lartë të shtetit është një prej lajmeve të shumëpritura, një dritë...

Maqedoni -Kosovë vetëm me letërnjoftim: KPJ jep dritë jeshile

Komisioni për politikë të jashtme (KPJ) i Kuvendit të Maqedonisë votoi propozim ligjin për ratifikimin e Marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Republikës së Kosovës për...

Kosova dhe Maqedonia nënshkruajnë marrëveshje për bashkëpunim kufitar

Ambasadori i Kosovës në Maqedoni, Ylber Hysa dhe Ministri i Vetëqeverisjes Lokale i Maqedonisë, Lirim Shabani, sot nënshkruajnë marrëveshje ndërkufitare. Marrëveshja përfshin partneritet për...

Përplasen tre automjete, 6 persona të lënduar

Mbrëmë ka ndodhur një aksident zinxhirë komunikacioni në rrugën Tetovë - Jazhincë, me ç’rast janë përplasur tre automjete me njëra tjetrën, me pasojë disa...

Vdes një grua gjatë lindjes

Një grua ka vdekur mbrëmë gjatë lindjes në Spitalin e Përgjithshëm "Borka Taleski" në Prilep, transmeton Telegrafi. Informacioni është konfirmuar nga drejtori i spitalit, Petar...

“Mexhitlia” e mbyllur për qarkullim për shkak të grevës së bujqve...

Vendkalimi kufitar “Mexhitli edhe sot do të jetë i mbyllur për për qarkullim nga ora 9 deri në orën 21. Qarkullimi tërësisht do të ndërpritet...

Kush është maqedonas më i madh, Ismet Guri apo Edmond Temelko?

Edhe pse kishte tendenca për keqpërdorim të përkatësive dhe kontekste, megjithatë në mesin e të akuzuarve të parë atë ditë ishin edhe Temelko nga...

Martin Schulz: Duhet t’i ndihmohet Greqisë për kontroll efikas të kufirit...

Presidenti i Parlamentit Evropian Martin Schulz alarmoi për pasojat jashtëzakonisht negative për të ardhmen, nëse eventualisht BE dështonë në zgjidhjen e krizës së refugjatëve,...

LARG DUART NGA ”LAJM”-i

Fejzi, mos u trembni nga ky kuart zanatçinjësh që pudrosen çdo mëngjes për t'i shërbyer padronit të tyre, që deri dje hapnin gropat e...

Intervistë Ekskluzive: UEJL po dëshmohet për standarde të barasvlershme me ato...

Betejat e Universitetit të Evropës Juglindore, betejat e Bordit të UEJL-së janë një përpjekje e vazhdueshme që me insistim të ndiqen standardet ndërkombëtare të...

Ku e fshehin drogën trafikantët e Maqedonisë për të kaluar kufirin!?

Pasta për dhëmbët, biber, kafe e madje edhe vegeta janë pjesë e produkteve që ju hynë shumë në punë narkodilerëve për lyerjen e bagazhit...

Ahmeti: Ndryshimi i datës për zgjedhjet të bëhet me koncenzus

Lideri i BDI-së Ali AHmeti ka thënë se nëse Raporti i përfaqësuesve të Bashkësisë ndërkombëtare do të jetë negativ (për mbajtjen e zgjedhjeve më...

Sot dita “D” për zgjedhet, çfarë pritet të thonë ndërkombëtarët

BE-ja dhe SHBA-ja sot duhet ta publikojnë vlerësimin e komunitetit ndërkombëtar se nëse janë përmbushur kushtet për mbajtje të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më...

Dështojnë negociatat për mediat, Marrëveshja e Përzhinës mbetet pezull

Pas rreth tetë orë negociatat intensive katër partitë politike në Maqedoni mbrëmë nuk arritën marrëveshje për mediat. Lajmi e bëri të ditur ndërmjetësi evropian,...

Sela: Kosova nuk është e juaja por është e jona, e...

Tetë vjetori i pavarësisë së Kosovës u urua nga shumë autoritete politike shqiptare dhe ndërkombëtare nëpërmjet formave të ndryshme për poullin e Kosovës. Por...

BE-ja dhe SHBA-ja do ta publikojnë vlerësimin për zgjedhjet

BE-ja dhe SHBA-ja sot duhet ta publikojnë vlerësimin e komunitetit ndërkombëtar se nëse janë përmbushur kushtet për mbajtje të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më...

Nënshkruhet Memornadum bashkëpunimi të programit për bashkëpunim ndërkufitar midis Maqedonisë dhe...

Ministri i Vetëqeverisje lokale të Republikës të Maqedonisë, Lirim Shabani dhe ministri i Qeverisjes dhe Administratës Lokale të Republikës të Kosovës, Ljubomir Mariç, gjatë...

Dështojnë negociatat për mediat, Marrëveshja e Përzhinës mbetet pezull

Pas rreth tetë orë negociatat intensive katër partitë politike në Maqedoni mbrëmë nuk arritën marrëveshje për mediat. Lajmi e bëri të ditur ndërmjetësi evropian, Piter...

Ermira nga Lëvizja Besa: Cili ishte roli i BDI-së në ekzekutimin...

Ermira Asani Salija, anëtare e kryesisë së Lëvizjes BESA deklaroi se partia shqiptare në pushtet, ishte vetëm vëzhguese në rastin e Kumanovës, ku dyshohet...

Ademi: Investuam 2 miliard euro për shqiptarët

Sonte Bashkimi Demokratik për Integrim ka bërë prezantimin e projekteve të realizuara në Komunat e Shkupit. Gjatë fjalimit para simpatizuesve dhe anëtarëve të partisë, sekretari...

Mahmuti: Ahmeti u tregua i dobët në skenën politike

I pyetur nëse në të kaluarën ka bashkëpunuar me Ali Ahmetin çështjen shqiptare, Bardhyl Mahmuti tha se me Ali Ahmetin njihet që në periudhën...

Spasovski: MPB duhet të departizohet

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski për emisionin “10 Minuta” tha se MPB-ja duhet të departizohet. Sipas tij, ekzistojnë një numër i madh...

Llalla: BDI-VMRO përdorin pushtetin për t’ia mbyllur gojën gazetës “Lajm”

Si publicist dhe lexues, e dënoj sulmin dhe presionet që partitë qeverisëse në Maqedoni, VMRO-BDI, bëjnë prej kaq vitesh kundër fjalës së lirë, në...

Bashkëshortja e Komandant Bacit: Kthejani pasaportën burrit tim dhe 100 mijë...

Gjyler Sami, bashkëshortja e Izar Samiut – komandant Bacit të UÇK-së i ka drejtuar një letër partisë shqiptare në pushtet BDI-së dhe Ali Ahmetit,...

Vanhojt: Bllokohen negociatat për mediat

Bisedimet rreth reformave në media mes grupeve punuese të partive politike janë ndërprerë dhe nuk është e qartë nëse ato do të vazhdojnë, tha...

Lëvizja BESA: BDI-ja e hutuar mbrëmë në Studeniçan

Mjaftonte mbrëmë për të parë një fotografi të vetme (rendin e parë të ulëseve) në hapjen solemne të shtabit komunal të degës së BDI-së...

Zejnullahu: Ç’kanë ma gazetën Lajm…, duke se janë vonuar

Ç'kanë me gazetën LAJM nga Reçica e Vogël? Ka ardhur koha e mbylljes? Duket që janë vonuar. Qe sa vjet u bënë që mbyllën gazetën...

‘”Maxhar Telekomi” do të procedohet, banditët e pushtetit i pret burgu’

Gazetari maqedonas Branko Trickovski thotë se, Geshovska dhe Marko nuk udhëheqin luftë me Janevën rreth kompetencave lidhur me rastin ‘Maxhar Telekom’, por po demonstrojnë...

“Shkupi 2014”, 50 milionë euro për fasada me stil barok

LSDM-ja opozitare ka akuzuar Gruevskin për 50 milionë euro të planifikuara për ndërtimin e godinave të stilit barok. Nënkryetari i LSDM-së Damjan Mancevski këto...

BE dhe SHBA, nesër do rekomandojnë se ska kushte për zgjedhje...

Raporti i delegacionit të BE-së në Shkup dhe i Ambasadës së SHBA-ve, me anë të vlerësimit për evoluimin e kushteve për mbajtjen e zgjedhjeve...

Janakieski shpëton nga burgu, për Ismet Gurin ende nuk ka vendim!

Këshilli penal në Sektorin për krim të organizuar dhe korrupsion pranë Gjykatës Themelore Shkup 1 Shkup, të enjten si të pa baza i refuzoi...

Ohër, përmbytje nga rritja e nivelit të lumit

Hoteli Daljan dhe Qendra e skautizmit në Ohër mund të përmbyten për shkak të rritjes së nivelit të lumit që ndodhet aty pranë. Tashmë...

Miletinë, protesta për zgjerimin e rrugës rajonale

Banorët e fshatit Miletinë të komunës së Brvenicës, akuzojnë Agjencinë për rrugë regjionale, se asfaltimin e rrugës që lidh fshatin e tyre me Tetovën...

“Shkupi 2014”, 50 milion euro për fasada me stil barok

LSDM-ja opozitare ka akuzuar Gruevskin për 50 milion euro të planifikuara për ndërtimin e godinave të stilit barok. Nënkryetari i LSDM-së Damjan Mancevski këto...

Zaev: Nuk ka kushte për zgjedhje më 24 prill

Më 24 prill nuk mundet dhe nuk duhet të ketë zgjedhje. Kjo tashmë është çështje e absolvuar në opinion, deklaroi sot lideri i LSDM-së,...

Ahmeti i ka çu selam Zaevit përmes Buçkovskit për “bombat” e...

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti dhe ish kryeministri Vllado Buçkovski, janë takuar të martën pasdite në një restorant përskaj autostradës Tetovë-Shkup. Takimi ka shkaktuar...

Gazeta Tribuna: BDI është bë mashë e VMRO-së për të luftuar...

Krizën politike me të cilën po përballet Maqedonia, mediumet e pavarura shqiptare po e përjetojnë dyfish. Deri sa qeveria ndan miliona euro buxhetore për...

Maqedonia ka mbi 2.4 milionë banorë?!

Sipas Ilia Dimovskit nga VMRO-DPMNE, në Maqedoni ka 2.4 milionë banorë, tezë të cilën e bazon në të dhënat se lista zgjedhore përgatitet mbi...

LR-PDSH: Ahmeti dhe Grubi të ndërprejnë shantazhet ndaj mediumeve

LR-PDSH reagon kundër kërcënimeve ndaj gazetës “Lajm” të bëra nga Ali Ahmeti dhe shefi i kabinetit të tij Artan Grubi. Vlerësojmë se liria e shtypit...

“Ne jemi me Lajm-in, ju a jeni me ne a me...

Përkrahja për gazetën “Lajm”, kundrejt tërbimit të BDI-së kundër fjalës së lirë shqipe sa vjen e po zgjerohet. Këtë përkrahje në mënyrë shumë origjinale...

Zbutet Ahmeti për prolongimin e zgjedhjeve

Është zbutur kryetari i BDI-së Ali Ahmeti lidhur me insistimin që zgjedhjet me çdo kusht të mbahen më 24 prill të këtij viti. Pas...

SHGM dënon kërcënimet ndal “Lajm”-it:  Ahmeti dhe Grubi po bëjnë presion...

  Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë dënon kërcënimet e Bashkimit demokratik për integrim me padi për shpifje kundër gazetës Lajm. SHGM vlerëson se kjo praktikë...

Bilall Kasami: Tandemi VMRO-BDI të shkojë në histori (Video)

Në frymë të takimeve me partitë opozitare në lidhje me zhvillimet aktuale politike, sot Lëvizja BESA realizoi një takim me partinë LSDM. Në takim...

Alarm: Gripi merr katër viktima në Maqedoni

Katër persona nga Manastiri kanë vdekur nga gripi në Repartin Infektiv të spitalit “dr. Trifun Panovski”, njofton Kanal 5. Tre prej tyre kanë qenë pacientë...

Zekolli: Në Kumanovë ende nuk ka përfunduar lufta e vitit 2001(Video)

  15 vite më parë, filloi konflikti i armatosur në Maqedoni, i cili erdhi si pasojë e diskriminimit të shqiptarëve dhe mos-përmbushjes së kërkesave të...

Zvërlevski nuk e len fatin e Ahmetit, Xhaferit dhe Buçkovskit në...

Ndër lëndët e kërkuara është edhe ajo e ‘Magjar Telekom”, ku janë të përfshirë edhe zyrtarë të lartë të BDI-së Prokuroria Speciale ka kërkuar tre...

Nënshkruhet marrëveshje ndërkombëtare për transportin e refugjatëve

Është përgatitur një skemë e re e transportit të refugjatëve që përdorin rajonin e Ballkanit si vend tranzit drejt Bashkimit Evropian, transmeton Telegrafi. Portali ‘PlusInfo’,...

Këto lagje të Shkupit nesër do mbesin pa energji elektrike

Nga ora 08:30 deri në orën 13:00 pa energji elektrike do të jenë edhe një pjesë e shfrytëzuesve të rr. “Hristo Smirnenski” në pjesën...

Katër të vdekur nga gripi

Katër persona nga Manastiri kanë vdekur nga gripi në Repartin Infektiv të spitalit "dr. Trifun Panovski", njofton kanal 5. Tre prej tyre kanë qenë pacientë...

Hidhet poshtë iniciativa për kushtetueshmërinë e shpërndarjes së Parlamentit

Gjykata Kushteteuse e Maqedonisë ka hedhur poshtë iniciativën e Pavle Trajanovit dhe Todor Petrovit për kushtetueshmërinë e shpërndarjes së Parlamentit, njofton Telegrafi. Në diskutimin që...

Adhuruesi i Gruevskit sulmon Fatimen: Oj kafshë fol maqedonisht, përndryshe shko...

Adhuruesve dhe simpatizantëve të  liderit të VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski nuk po ju pëlqen prokurorja shqiptare Fatime Fetai. Ata s’po munden ta pranojnë faktin që...

OJQ-të: Nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve më 24 prill

Pa pastrim të listës zgjedhore, pa ndarjen e pushtetit nga partia dhe pa reforma në media nuk mund të shkohet në zgjedhjet të parakohshme...

Bujar Osmani me qëndrim të ngjashëm me VMRO-në për zgjedhjet e...

Realisht Maqedonisë i shpejtohet, sepse kjo krizë politike zgjat shumë, jemi në prag të krizës së emigrantëve që mund të eskalojë…, thekson më tej...

Lëvizja BESA: I dënojmë sulmet terroriste në Ankara

Pas ngjarjes së djeshme të sulmit terrorist në Ankara, përmes këtij telegram-ngushëllimi, që ia dërgon Ambasadës së Republikës së Turqisë në Shkup, Lëvizja BESA...

Presionet politike sa më larg nga mediat

Me rastin e paralajmërimeve apo kërcënimeve nga Bashkimi Demokratik për Integrim BDI për fletparaqitje penale ndaj gazetës Lajm. Kërkoj nga ky subjekt politik që...

Arrestohen femra shqiptare dhe maqedonase punëtore në objekte afariste nate

Katër femra shqiptare dhe pesë maqedonase janë arrestuar nën dyshimin se kanë kryer profesion të paligjshëm në objekte afariste në rrethinën e Tetovës, transmeton...

Të dobët janë ata që mediat kritike i trajtojnë si armiq

Nuk mund te kujtohem se ''ç’trillim'' paska bërë gazeta Lajm ndaj atyre që duan të ngrenë padi kundër kësaj medie, por jam e prirë...

PPD: Kërcënime me padi ndaj “Lajm”, hyrje në krijimin e...

Partia për Prosperitet Demokratik (PPD) që me themelimin e saj në vitin 1990  e këndej në Platformën e saj politike ka nënvizuar se liria...

4 shqiptare dhe 5 maqedonase nga lokali përfundojnë në polici

Janë 4 femra shqiptare dhe 5 maqedonase që kanë përfunduar në pranga, me pretekstin se kanë ushtruar profesion të paligjshëm në objekte afariste në...

Kush dhe pse e fsheh rastin ‘Magjar Telekom’?

Geshkovska dhe Zvrlevski nuk i’a japin Prokurorisë Speciale, Katica Janevës’ lëndët "Magjar Telekom", lëndën kundër Zoran Verushevskit për posedim të paligjshëm të armëve dhe...

Ndryshimi i temperaturave rrit fluksin e pacientëve nëpër spitale

Temperaturat pranverore të ditëve të fundit kanë rritur fluksin e pacientëve nëpër klinikat e vendit. Mjekët thonë se këto ndryshime të temperaturave ndikojnë tek...

USHT e shënoi 21 vjetorin e fillimit të ligjëratave të para

Me një sërë aktivitetesh, Universiteti Shtetëror i Tetovës e shënoi 21 vjetorin e fillimit të ligjëratave të para. Me këtë rast, drejtuesit e USHT-së,...

Vazhdon shkarravitja e shqipes në tabelat udhëzuese (Video)

Mbishkrimet në gjuhën shqipe në tabelat udhëzuese vazhdimisht shkarraviten ose fshihen nga persona të panjohur në Shkup. Një dukuri i tillë ndodhë në të...

Gjykata Themelore përgënjeshtron “hetimet” nga Prokuroria Speciale

Gjykata thmelore Shkup 2, i ka demantuar pohimet (shkrimet) e disa mediave se sipas informacioneve të "Svedok", krahas lëndëve, kinste hetuesit nga prokuroria speciale...
video

Gazetari Sami Ademi: U lirua i dyshuari kryesor për vrasjen e...

Gazetari i Servisit Publik të Maqedonisë, programi në gjuhën Shqipe, Sami Ademi ka reaguar përmes mediumeve pas caktimit të masës “arrest shtëpiak” për njërin...

Biznesmeni shqiptar bëri një gjynah të madh: Bleu pasuri në zemër...

13 shkurti i këtij viti ishte (një lajm) senzacional për opinionin nga SPB në Ohër, për ngritjen e fletëpadive kundër pesë personave, në mesin...

Rexhepi: Gruevski, diktator pa precedent në Maqedoni

Kryetari i BFI-së në Maqedoni, Sulejman Rexhepi thotë se muslimanët e Ballkanit të cilët luftojnë në Siri paraqesin rrezik. Ai e cilëson ish-kryeministrin Gruevski...

Marku: Xhaferi dhe Thaci tërë resurset e PDSH-se i vunë në...

Ish sekretarja shtetërore në Ministrinë e Punëve të Jashtme, Adelina Marku vlerson se Partia Demokratike Shqiptare e drejtuar nga Arbër Xhaferi i ndjerë dhe...

“Svedok”: Katica Janeva do të nisë procedurë edhe kundër gjyqëtarëve

Prokuroria speciale publike pritet të hapë procedurë kundër gjyqtarëve të Gjykatës Themelore Shkup 2, transmeton Gazeta "Lajm". "Svedok" mëson se prokurorët specialë kanë kërkuar...

Prokurorja Fatime, nesër sërish godet të dyshuarit për krime

Prokuroria Speciale Publike, të premten (nesër) pritet të dalë me padi të reja kundër figurave politike të dyshuar për involvim në krime. Një javë...

BESA: VMRO-BDI japin miliona për mediat maqedonase, kurse padi për mediumet...

Liria e shprehjes në Maqedoni vazhdon të jetë seriozisht e rrezikuar, gjë që evidentohet edhe në raportin e progresit si dhe në raporte të...

USHT e shënoi 21 vjetorin e fillimit të ligjëratave të para

Me një sërë aktivitetesh, Universiteti Shtetëror i Tetovës e shënoi 21 vjetorin e fillimit të ligjëratave të para. Me këtë rast, drejtuesit e USHT-së,...

Sot shqyrtohet kushtetueshmëria e shpërndarjes së Parlamentit në Maqedoni

Gjykata Kushtetuese sot do ta shqyrtoj iniciativën e kryetarit të Lidhjes Demokratike (LD), Pavle Trajanov, për vlerësimin e kushtetueshmërisë së vendimit për shpërndarjen e...

‘Treshja e besuar gjykatëse’ do të vendos për paraburgimin e të...

Këshilli Penal i Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit sot do të vendosin për ankesat e Katica Janevës, transmeton Telegrafi. SPS ka apeluar të gjitha vendimet...

Sela: Ali Ahmeti i la pa dinjitet ushtarët e UÇK-së, realizoi...

Kryetari i LR-PDSH, Ziadin Sela ka theksuar se një nga angazhimet e tij parësore do të jetë zgjidhja e statusit të familjeve të dëshmorëve,...

Maqedonia nuk mund të jetë kufiri i jashtëm i BE-së

Kancelari austriak Werner Faymann ka deklaruar se Maqedonia nuk mund të jetë kufiri i jashtëm i BE-së dhe pret që Gjermania t’i ndjekë hapat...

Vanhoutte: Ka progres në bisedime, vazhdojmë sot (Foto)

Lehtësuesi i bisedimeve për marrëveshjen e Përzhinos me një cicërimë në Twitter ka informuar qytetarët dhe ndjekësit se bisedimet për marrëveshjen e Përzhinos, njofton...

Lëvizja BESA sot takim me LSDM-në

Në frymë të takimeve me partitë opozitare në lidhje me zhvillimet aktuale politike, sot Lëvizja BESA do të realizojë një takim me partinë LSDM....

Dehari nderon Likën si njeriu i sakrificës

Për nderë të 17 Shkurtit – Ditës së Pavarësisë së Kosovës kryetari i komunës së Kërçovës Fatmir Dehari ka nderuar me një mirënjohje ish...

Selmani paralajmëron: Propozojnë legalizimin e reklamave qeveritare!

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani dhe kryetarja e Sindikatës së Pavarur të Gazetarëve, Tamara Çausidis, sot përpara Klubit të Deputetëve,...

Zbulohet identiteti i trupit të pajetë që u gjet sot në...

Trupi i pajetë që u gjet sot në kampin “Partizan” në lagjen Daljan të Ohrit është 49-vjeçari Esad M., i cili në policinë e...

Maqedonasi thur lavde për protestën e opozitës dhe kritikon qytetarët e...

Protestat e opozitës në Kosovë për ditën e pavarësisë komentohen shumë në Maqedoni dhe në Ballkan, njofton Telegrafi. Aktivisti i shoqërisë civile Kosta Tomovski në...

Ziadin Sela zhvillon takime në Malësinë e Sharrit (FOTO)

Kryetari i Lëvizjes për Reforma PDSH, Ziadin Sela sonte zhvillon takime në Malësinë e Sharrit. Lideri i LR-PDSH së bashkë me nënkryetarin Agon Ferati dhe...

Mesazh tek Shqiponja në Çair: “Lironi Shqiponjat nga burgu, statujat s’na...

Një i revoltuar me vendosjen e Shqiponjës në Çair ka ngjitur një letër ku shkruan “Lironi Shqiponjat nga burgu, statujat sna duhen”./TetovaSot/

Heshtje varri në BDI, rreth takimit Ahmeti-Buçkovski

Prokuroria themelore publike në Shkup ka refuzuar t’i japë prokurores speciale, Katica Janeva, tre lëndë të cilat i ka kërkuar ajo, në mesin e...

Rektori Dika i përgjigjet letrës së profesorëve

Në vend të sqarimit: Misioni ynë i përbashkët është më i madh se çfarëdo hatërmbetje individuale (Përkitazi me reagimin e një grupi profesorësh të drejtësisë...

INA: T’i ndjekësh mediet shqipe me avokat maqedonas, është poshtërsi dhe...

Agjencia e lajmeve INA dënon presionin e partisë shqiptare në pushtet ndaj fjalës së lirë dhe medieve shqipe në Maqedoni, gjegjësisht ndaj gazetës "Lajm". “Të...

Jo padi ndaj “LAJM”, po ndarje proporcioanel të mjeteve për mediat...

Shoqata Asociacionin për Gazetari të Pavarur “ExPress Media” dhe portali ExPress.mk si pjesë e saj dënon ashpër presionin e partisë shqiptare në pushtet ndaj...

Për mediumet shqiptare padi, për emisionin e “branitellit” maqedonas 98.000 euro...

Një skandal tjeter po e trondit Maqedoninë. Zëdhënësi i ish pjsetarëve të njësiteve paramilitare “ Lavovi” ne vitin 2001, Toni Mihajllovski vetëm për një...

ExPress Media: Jo padi, po ndarje proporcioanel të mjeteve buxhetore për...

Shoqata Asociacionin për Gazetari të Pavarur “ExPress Media” dhe portali ExPress.mk si pjesë e saj dënon ashpër presionin e partisë shqiptare në pushtet ndaj...

Te “Shqiponja” përgatitet incident, ditën kur do shpallen paditë për aferën...

Ditën kur do të shpallet zyrtarisht padia kundër të dyshuarve në aferën “Magjar Telekom”, te “Shqiponja” e vendosur në lagjen Fushë Tophanë do të...

HARADINAJ: Rasti i Kumanovës, skenar për të mbajtur pushtetin

Rasti i Kumanovës është skenar konspiracioni, i përgatitur nga qeveritë e vendeve në rajon. Ky ishte vlerësimi i ish kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj,...

Shilegov: “Opushteno” në RTVM ka marrë 98 mijë euro (Foto)

Deputeti i LSDM-së, Petre Shilegov, në profilin e tij në Facebook, pas miratimit të planit financiar të RTVM-së, ka shkruar se produksioni që e...

LSDM-ja akuzon Prokurorinë Themelore për anshmëri

LSDM-ja vlerëson se me vendimin e sotëm për shqiptimin e masave të kujdesit edhe atë marrjen e përkohshme të dokumenteve të udhëtimit dhe paraqitjen...

Univesriteti “Nënë Tereza”, Aziz Pollozhani rektor?!

Akoma pa u formuar komisionet amë në Universitetin e ri “Nënë Tereza” në Shkup, Alsat mëson se tashmë është vendosur cili do të jetë...

Profesorët i shkruajnë Zamir Dikës, përgjigjet UEJL (Foto/Dokument)

Tetë profesor nga Fakulteti Juridik i Universitetit të Prishtinës, i dërgojnë letër të hapur rektorit të Universitetit të Evropës Juglindore (UEJL), Zamir Dika, në...

VIDEO: Tabelat përtokë me javë, në autostradën Kumanovë-Shkup

Një tabelë që gjendet npranë Pikëpagesës rrugore "Milladinovci", tanimë disa ditë me radhë nuk është në funksion (disfunksionale), për shkak të mungesës së riparimit....

Prokuroria e Shkupit e refuzoi kërkesën nga PSP për tre lëndë

Prokuroria Publike Themelore – Shkup në kumtesën e sotme informoi se nga Prokuroria Speciale Publike për ndjekjen e veprave penale të ndërlidhura dhe të...

Shkarravitja e shqipes në tabelat udhëzuese

Mbishkrimet në gjuhën shqipe në tabelat udhëzuese vazhdimisht shkarraviten ose fshihen nga persona të panjohur. Një dukuri e tillë ndodhë në të gjitha qytetet...

Orav dhe Bejli, të premten vulosin vendimin për datën e zgjedhjeve

Ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së do të vulosin të premten vendimin rreth datës së zgjedhjeve. Pa dashur të paragjykojë përmbajtjen e raportit i cili...

MOST: Nuk ka kushte për zgjedhje më 24 prill

Nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Ky konluzion vjen nga disa asociacione joqeveritare të kryesuara nga “MOST-i”. Kryetari...

‘Titanik’, ligji lejon formimin e dhomave speciale në gjykatë

Përplasjet mes prokurorisë speciale dhe gjykatës penale kanë lënë në gjysmë të rrugës rastin “Titanik”. Edhe gjashtë ditë nga kërkesa, ende asnjë vendim për...

Bombë dore në oborrin e tetovarit

61 vjeçari P.N. nga Tetova dje ka njoftur policinë se në ndërtesën ndihmëse në oborrin para shtëpisë së tij në rrugën "Lubjana" ka gjetur...

Letër e hapur pas kërcënimeve të BDI-së me padi ndaj “Lajm”-it

Deri te Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë Mediumet Përfaqësitë diplomatike në Shkup Organizatat Joqeveritare Partitë politike që përkrahin lirinë e medias Z. Piter Van Haute Të gjithë dashamirët e fjalës së lirë Të...

Bejta kërkon depolitizim të Arsimit

Në kuadër të agjendës së vete, kryetari i Komunës së Gostivarit, z. Nevzat Bejta zgjodhi takimin me kolektivin e mësimdhënësve të Gjimnazit të Gostivarit...

Milaim Zeka pse nuk zbardh dëshmitë që i ka për “Monstra”

Gazetari Milaim Zeka edhe pse ka paralajmëruar dy javë më parë se ka dëshmi për rastin “Monstra”, ai akoma nuk ka publikuar asgjë rreth...

OPINIONE