6 C
Skopje
Saturday, November 17, 2018

Maqedoni

Shërbimet sekrete: Terroristi Lavdrim Muhaxheri nuk ka hyrë në Maqedoni

Shërbimet inteligjente nga dy vendet (Maqedoni dhe Kosovë) hedhin poshtë zërat e para disa ditëve, se një ndër njerëzit më të njohur të Shtetit Islamik,...

Incident i armatosur në Saraj, një pronar i një shitore mbetet...

Një incident i rëndë sonte rreth 23 e 5 minuta ka ndodhur në qendër të Sarajit. Agjencia e Lajmeve Zhurnal ekskluzivisht mëson se dy...

Një fluturake e pa identifikuar shqetëson banorët e Opajës

Banorët e fshatit Opajë të Kumanovës janë të shqetësuar nga fluturimi 2-3 orë i një droni apo fluturake të cilën nuk mund ta identifikojnë. Ata në...

Tarçullovski i cili i vrau shqiptarët e Lubotenit punëson familjen në...

Sipas një dokumenti të publikur Sonja Tarçullovska është pranuar në Sekretarijatin e përgjithshëm të Qeverisë së Maqedonisë si referente për çështje administrative. Kjo dëshmon qartë...

Vanhaute u ka thënë politikanëve:  “Boll u q*të”?

Mediat proqeveritare në Maqedoni shkruajnë se ndërmjetësi i BE-së në negociatat për tejkalimin e krizës politike, në njërin nga takimet me përfaqësuesit e partive...

Letra nga Burgu e pjesëtarit të grupit të Kumanovës (Dokument)

“Ekziston një pushtet kaq i organizuar, kaq i errët, kaq i plotë, kaq depërtues, saqë askush nuk ka guxim të flasë keq për të...

Skandal: Peshevski, ndotjen nuk e bën Jugohromi por ngrohja me dru!

Situata me ndotjen e ajrit në Shkup dhe Tetovë është rezultat i kombinimit të shumë efekteve, e jo vetëm e industrisë. Pjesë më të...

Mali i Zi në NATO, “BDI zeza” ende në hava (Video)

Me rastin e ftesës zyrtare për anëtarësim të Malit të Zi në NATO, gazetari i njohur Muhamed Zeqiri ka plasur në facebook një video...

Fejzullahu-Talat Xhaferit: Kur hapëm dosjet na dole spiun (Video)

Polemika në mes Talat Xhaferit të BDI-së dhe Ernad Fejzullahut të PDSH-së. Ernadi : Kur i hapëm dosjet na dole spiun Talati : Mos mu drejto...

Përleshje mes policisë greke dhe emigrantëve në kufirin jugor të Maqedonisë

Rreth një mijë emigrantë që janë të bllokuar në vendkalimin kufitar ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë dhe nuk iu lejohet hyrja në territorin e Maqedonisë,...

Ivanov: Urime për Malin e Zi, NATO t’i respektojë edhe detyrimet...

Aleanca vazhdimisht referohet se duhet të respektohet e drejta ndërkombëtare dhe të gjitha detyrimet e ndërmarra. Mendoj se kjo ka të bëjë edhe me...

Grekët edhe krizën e refugjatëve e lidhën me çështjen për emrin

Kërkesa e presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov për pjesëmarrje në misionin e Fronteksit në kufirin me Greqinë është hap i cili de fakto do...

Ndërkombëtarët propozojnë rikonstruim të RTVM-së brenda pesë viteve

Ndërmjetësi ndërkombëtarë në negociatat për implementimin e Marrëveshjes së Përzhinos, Piter van Hojt ka sjellë një propozim të gatshëm të përgatitur nga bashkësia ndërkombëtare...

Firmat e Gruevskit fitojnë miliona euro me mbjelljen e drunjëve!

Dita e drunjëve. Mbjellja e tyre për një të ardhme. Cilën të ardhme? Të mbjellim t ardhmen e fëmijëve tanë? Pyjet e Maqedonisë ka bërë...

Memedi: Intelektualët nuk do të heshtin më karshi banditëve

Lideri i RDK-së Vesel Memedi, në Click theksoi se RDK-ja me pastërtinë e saj dhe idetë por qëndrimet e tyre të vazhdueshme ndoshta për...

Një i arrestuar për “atenatin ndaj Papës” është shtetas i Maqedonisë...

Publikohet përgjimet e 3 shtetasve kosovarë dhe njëri maqedonas të arrestuar dje gjatë operacionit “Van Dam” të kryer njëkohësisht në Kosovë dhe Itali. Në një...

Sa miliona euro paguajnë qytetarët e Maqedonisë për punësimet partiake?

Rritja e numrit të të punësuarve në komunat për qëllime partiake që nga viti 2006 deri në vitin 2015 i kushtojnë qytetarët më shumë...

Zaev akoma i mban materialet e përgjimeve, a mos i shantazhon...

Zoran Zaev përsëri nuk e ka plotësuar obligimin e tij që e kishte dhënë fjalën. Edhe pse afati i paraparë me ligj ka kaluar,...

Tensione në Gjorçe Petrov, Komitët po ofendojnë shqiptarët (Foto)

Ne stadiumin Gjorce Petrov ne Shkup ka nisur ndeshja e kthimit çerekfinale e kupës se Maqedonisë ne futboll mes Vardarit dhe Shkëndijës. Dhe derisa...

Ledioni dhe Liri kthehen në shtëpi, janë larguar nga çerdhja dhe...

Dramë të vërtetë disaorëshe përjetuan të martën Ledion Sulejmani katërvjeçar dhe Lir Ibrahimi pesëvjeçar, të cilët u humbën dhe u vërejtën nga disa qytetarë...

Arrestimi i bashkëluftëtarit të Ismet Jasharit mllefos ish ushtarët e UÇK-së...

Lajmi për arrestimin e deputetit Haxhi Shala, i njohur në UÇK si Gjeneral Topi ka shkaktuar mllef edhe në Maqedoni. Të revoltuar janë posaçërisht...

Vasko Eftov thotë se Zaev kërkon alibi për dështimin në zgjedhjet...

Gazetari Eftov deklaratën skandaloze të Zaevit e komenton si aksidentale me qëllim që të sigurojë alibi për dështimin e partisë së tij që do...

Ku do të shkon Gruevski pas një muaji?

Kryeministri Nikolla Gruevski në fund të këtij muaji apo në fillim të janarit do të duhet të jep dorëheqje të parevokueshme nga posti i...

Ministria e Finansave në ekonomi ka kthyer 640 milionë denarë për...

Ministria e Financave mbrëmë ka paguar 640 milionë denarë në bazë të kthimit të tatimit të vlerës së shtuar. Kthimi është bërë për 1.273...

Ministri thoshte se Maqedonia nuk ka para për bukë, tani thotë...

Rreth 65 milion euro shteti harxhon për paga të administratës si dhe mbushje të ngecjes në fondin për sigurin pensional dhe invalidor. Për rrogat...

USHT –ja me qëndër për paqe dhe komunikim transkulturor

Në Universitetin Shtetëror të Tetovës, do të hapet Qendra për paqë dhe komunikim transkulturor. Kjo Qendër hapet në bashkëpunim të Universitetit Shtetëror të Tetovës dhe...

Sot ditë jo-pune

Sot është ditë jo pune për shkak të zbatimit të aksionit “Dita e drurit-mbjelle ardhmërinë tënde”, njoftojnë nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale. Vendimi...

Vanhaute në hall me partitë

Sipas diplomatit evropian, Pitar Vanhaute, në Maqedoni është imediate të ndodhë pavarësia e mediave nga politika, ndërsa ka kërkuar departizimin dhe profesionalizimin e Agjencisë...

Shpëton për një fije nga orteku në Kodrën e Diellit (VIDEO)

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar në Kodrën e Diellit, kur një skiator ka shkaktuar një ortek e cila do kishte pasoja fatale për...

Tenderin e Qimos 20 milionë euro, e fiton ndërmarrja e Kamçevit

Ministria e Arsimit më në fund publikoi marrëveshjen për ndërtimin e dy fakulteteve të reja në oborrin e Universitetit të Shkupit. Zyrtarisht, nga ministria...

Infrastruktura në Çair, banorët kritika të ashpra autoriteteve

Banorët e Komunës së Çairit, konkretisht të rrugëve “Resenska”, “Pavle Iliç”, “Strumiçka” “Emin Duraku” dhe shumë të tjera shprehën të revoltuar për dëmtimin e...

Brukseli i reagon ashpër Zaevit pasi kërcënoi mediat

Ky qëndrim i Komisionit europian është mesazh i qartë për Zaevin i cili pretendon të bëhet kryeministër i vendit dhe se liria e mediave...

VMRO-DPMNE braktis negociatat për media

LSDM-ja njoftoi se sot përfaqësuesit e VMRO-DPMNE-së kanë braktisur bisedimet për mediat në Klubin e deputetëve. Sipas LSDM-së, VMRO DPMNE vazhdon me strategjinë e vonesës...

Qima i thotë Thaçit të koalicionojë me partitë opozitare

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) sërish i është përgjigjur lidhur me koalicionimin e mundshëm me Partinë Demokratike Shqiptare (PDSH). Sekretari i BDI-së Abdilaqim Ademi,...

Gjermania hap dyert për punëtorë nga Maqedonia

Sekretarja e Shtetit në Ministrinë e Punës dhe Çështjeve Sociale të Gjermanisë, Anette Kramme, në një bisedë me “Deutsche Welle” përsëriti edhe një herë...

‘Xhihadistët’, Qamili: MPB-ja ndjek me kujdes gjendjen e sigurisë

Në Maqedoni, autoritetet po e ndjekin gjendjen e sigurisë në vend dhe në rajon. Kjo vjen pas alarmit të shërbimeve të inteligjencës se mbi...

LAJM I FUNDIT: Filloi lufta mes Rusisë dhe Turqisë

Kryeministri rus Dmitrij Medvedev e ka nënshkruar dekretin për ndalimin e importit të ushqimit nga Turqia, sie dhe fluturimeve çarter mes dy vendeve. Me...

Shtohen dyshimet institucionale për falsifikimin e zgjedhjeve të prillit

Së fundmi, përpos kreut të opozitës maqedonase Zoran Zaev, dyshimin për mundësinë e falsifikimit të zgjedhjeve e ka shfaqur edhe njeriu i parë i...

Policia arreston 9 kumanovarë dhe një shkupjan

Policia e Kumanovës ka qenë mjaft aktive ditën e kaluar duke arrestuar 9 persona nga Kumanova dhe një nga Shkupi, të dyshuar për vepra...

Ish presidenti Mejdani u zgjodh anëtar i jashtëm i ASHAM-it

Ish presidenti i Republikës së Shqipërsisë, Rexhep Mejdani është zgjedhur anëtar i jashtëm i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë (ASHAM). Ai në godinën e...

Sërish zjarr në ndërtesën e Postës së Maqedonisë

Të hënën rreth orës 10 sërish është shënuar zjarr në ndërtesën e Postave të Maqedonisë. Në këtë zjarr nuk ka pasur dëme të mëdha,...

Asfaltohet rruga kryesore në fshatin Shishovë

Në vendbanimin Shishovë u bë përurimi i asfaltimit të rrugës kryesore, projekt i përbashkët i Komunës së Sarajit dhe Qytetit të Shkupit. Vlera e...

Bisedë me arbëreshin nga Zara që në Shkup ndihet si në...

Është ndjenjë e veçantë të bisedosh me një arbëresh të Zarës në Çarshinë e Shkupit. Bisedën e zhvillojmë herë në shqip e herë kroatisht,...

Nëse vonohet aeroplani, dëmshpërbleheni deri në 600 euro

Aviokompanitë që do të vonohen më shumë se tre orë do të duhet që të paguajnë dëmshpërblim udhëtarëve nga 250 euro deri në 600...

Dy fëmijë të humbur shqiptarë, presin prindët në qendër të Shkupit

Lidion Sulejmani dhe Lir Ibrahimi janë emrat e dy fëmijëve nga 4-5 vjeç që kanë humbur te Qendra Tregtare e Qytetit – Soravia në...

Zaev: Presim përgjigje nga Janeva se materialet me të vërtet do...

Letra nga ana e jonë për përgatitjen e materialeve disa ditë para skadimit të afatit është dërguar deri te Prokuroria speciale publike dhe sot...

Bejta: Autostrada Gostivar – Kërçovë na afron me Shqipërinë

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Nevza Bejta priti në takim zyrtar ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës në Maqedoni, Wen Zhenshun. Ideja për binjakëzimin e...

Policia ende nuk ka informacione për Muhaxherin, pret përgjigje nga DSK

Policia e Maqedonisë nuk ka ende informacione lidhur me lajmin e publikuar në gazetën “Koha Ditore” të Prishtinës, se gjoja Lavdrim Muhaxheri dhe Ridvan...

Migrantët uzurpojnë një shtëpi të mërgimtarit në Vaksincë të Kumanovës

Pasditen e së hënës, rreth orës 16.00, gjatë një kontrolli të një shtëpie në fshatin Vaksincë në Maqedoni, pronë e R.R. i cili është...

BDI nuk pranon koalicion me PDSH-në

Bashkimi Demokratik për Integrim thyen heshtjen dhe i përgjigjet negativisht ofertës së kreut të PDSH-së, Menduh Thaçi për koalicion mes dy partive më të...

Banorët e Manastirit ankohen për zërin e ezanit

Pas dy viteve qetësi në mes të myftiut të Manastirit Plumi Veliu dhe peshkopi Petar, konflikti mes tyre ka filluar përsëri. Banorët e Manastirit...

Shaqiri: Zaev gënjen, shqiptarët asnjëher nuk kanë bërë veprime terroriste

Ish nën-Kryetari i Parlamentit Hysni Shaqiri ka reaguar fuqishëm ndaj deklaratës së Liderit së Opozitës maqedonase Zoran Zaev i cili grupin kosovarë në lagjen...

Qeveria e “okupuar” me dy protesta paralele

Aktivist nga më shumë organizata jo qeveritare bashkërisht nën platformën “Meritojmë më mirë” për momentin janë duke protestuar para Qeverisë, për shkak të harxhimeve...

Në Shkup do të ndërtohet qendër tregtare dy herë më e...

Kompania e Bullgarisë ‘ISA 2000’ do të ndërtojë qendër të re tregtari afër aerportit ‘Aleksandri i Madh. Investimi në ‘Luxury Balkan Mall’ sipas paralajmërimeve të...

‘Luxury Balkan Mall’ – qendër e re tregtare në Shkup dy...

Kompani e Bullgarisë ‘ISA 2000’ do të ndërtojë qendër të re tregtari afër aerportit ‘Aleksandri i Madh. Investimi në ‘Luxury Balkan Mall’ sipas paralajmërimeve të...

Zoran Zaev: KSHZ po lejon korrupsionin zgjedhor

Do t`i shfrytëzojmë të gjitha mekanizmat ligjor dhe demokratik për ta penguar korrupsionin zgjedhor, keqpërdorimin e parave të qytetarëve për qëllime zgjedhore dhe futjen...

Zaev: Pa media të pavarur, zgjedhjet e prillit s’do të jenë...

Çdo euro mbi kufirin e lejuar për borxhin e kredisë së Maqedonisë nga 61 milionë euro, LSDM-ja e konsideron se paratë do të shpenzohen...

Investitorët e huaj ikin nga Maqedonia

Investitorët e huaj që nga shtatori i këtij viti kanë zvogëluar investimet për 39 milion euro në krahasim me vitin e kaluar.  Edhe pse...

Zaev për herë të parë flet për implikimin e Ali Ahmetit...

Pasi është kthyer nga Sllovenia në Shkup, kryetari i LSDM-së Zoran Zaev ak përsëritur qëndrimin e vjetër lidhur me konfliktin e Kumanovës. Zaev deklaroi se...

“Koha ditore”: 7 kosovarë xhihadistë qëndrojnë në fshatra të Shkupit

Së paku shtatë kosovarë të lidhur me SHI-në thuhet të kenë hyrë në rajonin e Ballkanit tri javë më parë, shkruan sot gazeta prishtinase...

Lavdrim Muhaxheri e Ridvan Haqifi dyshohet se janë në Maqedoni

Së paku 7 kosovarë të lidhur me ISIS-in thuhet të kenë hyrë në rajonin e Ballkanit tri javë më parë, shkruan sot Koha Ditore. Shërbime...

I kujt është ky kali në ballkon?

I kujt është ky kali në ballkon? -A mund ta dini se si e ka emrin ky kali?  

Thaçi: Nuk ka koalicion me BDI-në, jam keqkuptuar

Kryetari I PDSH-së Menduh Thaçi, ka deklaruar sot se nuk do të ketë koalicion mes subjektit që ai drejton PDSH-së dhe BDI-së së Ahmetit. ‘Deklarata...

LSDM-ja do të kërkojë që organizatat e gazetarëve të jenë pjesë...

LSDM-ja do të kërkojë nga mediat dhe OJQ-ve që të angazhohen në procesin e negociatave për të cilën janë duke punuar grupi i punës,...

Pritje në kolonë për foto me Ermira Mehmetin (Foto)

Në pritjen e organizuar nga ambasada e Shqipërisë me rastin e festës së 28 nëntorit, pati shumë figura të rëndësishme. Aty ishin presidenti i...

A po afrohet kiameti? Thaçi i duartroket Nevzat Bejtës!

Deri tani dukej situatë e paimagjinueshme, por me rastin e 28 nëntorit, në fshatin Reçan të Gostivarit janë bë bashkë përfaqësues të BDI-së dhe...

Spasovski: Në vijim është hetimi rreth dëshmive për falsifikimin e letërnjoftimeve

Në MPB punohet në bazë të urdhërave nga Prokurori Publik i RM-së. Hetimet janë në vazhdim, ndërsa ekspertiza e parë ka përfunduar lidhur me...

OSBE do t’i mbikëqyrë zgjedhjet me 300 vëzhgues

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të caktuara për 24 prill 2016-të, OSBE/ODIHR do t’i ndjek me 300 vëzhgues, qëndron në njoftimin e tyre. Në raport janë...

Rekord në Maqedoni, salla sportive ndërtohet për 45 ditë (Foto)

NB Compnay ka thyer rekord në ndërtimin e një salle sportive me të gjitha kapacitetet në vendlindjen e ministrit të mbrojtjes së qeverisë së...

Janeva: Urgjentisht të miratohet ligji për shërbimin e Prokurorisë Publike

Prokuroria Publike për ndjekjen e veprave penale lidhur dhe të cilat dalin bga përmbajtja e ndjekjes joligjore të komunikimeve sot u bëri thirrje  institucioneve...

Mehmeti pyet mbrojtësit e BDI-së: Kush ka faj për likuidimin e...

  Analisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti vazhdon të demaskojë tentimet e BDI-së për të fajësuar të tjerët, për gabimet që i ka bë vetë ky...

Ulet çmimi i dizelit dhe vajit ekstra i lehtë lirohen

Nga mesnata eshte ulur çmimi i diesel-it dhe vajit ekstra i lehtë për amvisëri, per 1 denar, kurse çmimi i benzinave mbetet i pandryshuar. Sipas Vendimit...

I arrestuari në Amerikë, dëshiron të bëhet kryeministër në Maqedoni! (Foto)

Ludmil Klusev i cili më 12 nëntor u arrestua në SHBA, nën akuzën për shpërndarjen ilegale të narkotikëve, është i biri I kryeministrit të...

Maqedonia merr kredi për rroga dhe pensione

Maqedonia nuk është hera e parë që ka marrë kredi të dyshimta për të ruajtur gjendjen stabile të dhënieve të rrogave, pensioneve dhe kompensime...

Koxias: Shovenizmi i sllavëve po pengon zgjidhjen e çështjes së emrit

Shefi i diplomacisë greke Nikos Koxias ka folur në Iran për kontestin greko-maqedonas dhe ka dërguar disa kritika në llogari të qeverisë maqedonase duke...

Koxias: Shqiptarët dhe sllovenët duan të vetpagëzohen maqedonas!

Kreu i Diplomacise greke Nikos Koxias duke folur për kontestin greko-maqedonas, ka shpalosur kritika në adresë të qeverisë maqedonase, me arsyetimin se, "njëra prej...

Janeva pret nga Zaevi që t’i dorëzojë dëshmitë nga përgjimet

Lideri i LSDM Zoran Zaev edhe pse disa herë ka deklaruar se disponon materiale nga përgjimet e paligjshme që nuk janë pjesë e 38...

Vullnetarët e Korpusit Amerikan të Paqes do të betohen para ambasadorit...

Më 4 dhjetor 2015, 41 vullnetarë amerikan të Korpusit të Paqes do të bëjnë betimin solemn para ambasadorit të SHBA-ve Xhes L. Beili (Jess...

Mehmeti: Përzhino, marrëveshje që nuk zgjidhi, por neutralizoi kaosin politik

  Marrëveshja e Përzhinës, akoma gjindet në një situate të keqe sepse mungon vullneti politik për respektimin dhe zbatimin e saj në tërësi. Kështu vlerson analisti...

Kumanovë: Plaçkiten rreth 25 mijë euro

Mbrëmë rreth orës 21.00 në Kumanovë, në rrugën "Potok Serava", në shtëpinë e A.A., jë person i panjohur ka vjedhur një kufer (valixhe) më...

Pasi vozitet, e rrahë dhe plaçkitë taksistin

Një taksist shkupjan është plackitur nga një udhëtar në Shkup. Plackitësi paraprakisht po udhëtonte me taksistin P.B, nga Shkupi, në relacionin Aerodrom-Karposh, kurse në...

Mehmeti: Selektimi i migrantëve, akt johuman

Gjendja në Gjenvgjeli sot është më e qetë pas protestave të dhunshme të një ditë më parë të refugjatëve të cilët protestuan kundër vendosjes...

Nesër fillon pagesa e 8,5 milionë eurove subvencione për 16.000 bujqë

Nesër fillon pjesa e ardhshme e pagesës së subvencioneve me të cilën do të përfshihen 16.000 bujq, ndërsa do të realizohen rreth 8,5 milionë...

Maqedoni: Të paktën 18 policë të lënduar nga përleshja me emigrantët...

Të paktën 18 policë maqedonas u lënduan sot në një përplasje me të ashtuquajturët emigrantë ekonomikë në kufirin jugor, të cilët gjuajtën me gurë...

Ushtria maqedonase bllokon emigrantët me tela me gjemba (FOTO)

Për të ditën me radhë ushtria maqedonase po vendos gardh me tela me gjemba në kufirin maqedonaso-grek, në Gjevgjeli. Sot atje është qetë, nuk ka...

Tabanoc: Gjatë 24 orëve të kaluara kanë dalë 3.663 persona me...

Në Tabanovcë në 24 orët e kaluara (të shtunën 0:00-24:00) arritën dhe u larguan gjithsej 3.663 persona, të gjithë me tren. Në Qendrën e përkohshme...

Strugë, skandal në rrugën prapa postës!

Tashmë nga një kohë e gjatë, rruga prapa objektit të postës në Strugë, shëndrrohet në një oazë të rrezikshme e mbushur me ujë, cdoherë kur mbizotëron mot...

S`është lehtë me qenë shqiptar në Prilep

Prilepi, si qytet dallohet nga nacionalizmi i tepruar Maqedonas, që nga kohërat e mëhershme. Gjatë konfliktit të 2001 –shit, atje pësuan shumë dyqane, kafeteri,...

Nxënësit e Sllupçanit ecin me kilometra për në shkollë, komuna s’ka...

(foto: arkiv) Vajza e vogël 6 vjeçe, e familjes Azemi, nga fshati Sllupçan për të shkuar në shkollë i bën më shumë se 2 kilometra....

Zajnullahu: BDI s’e di se muajt e shënuar shkruhen me germë...

Në postimin e tij në facebokk "In festum", gazetari Nazif Zejnullahu ka shkruar: Për festën kombëtare shqiptare BDI ka afishuar brenda sallës këtë përmbajtje: 28...

LSDM vendosi veto në huamarrjen prej 100 milionë euro

LSDM-ja ka vënë veton e parë. Nuk e lejon huamarrjen në tregun e brendshëm, pa marrëveshje paraprake në mes të ministrit të financave Zoran...

Hoxha për deklaratën e Zaevit: “Derri është derr”

Xhezair Shaqiri i njohur si komandant Hoxha në profilin e tij në Facebook ka reaguar në lidhje me deklaratat e fundit të liderit të...
video

Popov pranon se ka thënë “indianci”, nuk kërkon falje! (Video)

Montazha që pretendohet prej klubit të futbollit Vardari, se Tv21 ka insinuar rastin, në të cilin futbollisti Goran Popov i quan tifozët indianci demantohet...

Sot për 28 Nëntor delegacioni i Lëvizjes BESA vizitoi shqiptarët e...

Sot – me rastin e Ditës së Flamurit, përfaqësues të lartë të Lëvizjes BESA qëndruan në zonat më periferike të shqiptarisë, në rajonin e...

I plakitë një gruas zinxhirn e arit

Për shkak të dyshimit se ka kryere vepër penale "plaçkitje" në vlerë prej rreth 15 mijë denarësh, Ministria e Punëve tw Bredshme (MPB) ka...

Bashkëluftëtarët vizituan familjen e Komandant Zogut për 28 Nëntor

Sot, me rastin e 28 nëntorit, bashkëveprimtarë të lëvizjes ilegale shqiptare dhe bashkëluftëtarët e Rrahim Samiut-Zogut, Adnan Azizi dhe Isak Tusha, vizituan familjen e...

Kallet Shkupi me çifteli për ditën e flamurit (Foto)

Për nderë të festës së madhe 28 nëntorin ditën e flamurit nën udhëheqjen e BDI-së sot Shkupit i doli flaka me këngë patriotike. Në këtë...
video

Zaevi shokon shqiptarët: Ngjarja në Kumanovë ishte akt terrorist njëjtë si...

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaevi ka shokuar mbarë opinionin me deklaratën e tij gjatë një konference në Slloveni. Ai i ka cilësuar ngjarjet e...

Zjarr i madh shpërtheu në Prilep, nuk ka të plagosur

Në zjarr i madh ka shpërthyer sot pas mesnate në orën 3 në Prilep. Nga zjarri u dëmtuan katër baraka sociale dhe dy makina, por...

Sela nga Kërçova: Pas fitores do jemi shërbëtorët e gjithë shqiptarëve!...

Kryetari i Lëvizjes për Reforma-PDSH Ziadin Sela sot ka marrë pjesë në Kuvendin e Degës së Kërçovës. Ky është proces i rikonsolidimit të degëve...

Maqedonia në prag të fillimit të një sezoni të vërtetë të...

Gjatë javës së 47-të të vitit 2015 (16.11 – 22.11.2015), në Republikën e Maqedonisë prej dhjetë njësive raportuese janë raportuar 100 raste të gripit...

Sharm dhe elegancë në pritjen e ambasadës shqiptare për 28 nëntor

Me rastin e festës së flamurit pra për 28 nëntor ambasada shqiptare në Shkup ka organizuar një koktej rasti duke ftuar në këtë solemnitet...

Zaevi bëhet pishman: Ja cka thotë për rastin e Kumanovës!

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev thotë se nuk ka ndryshuar qëndrime rreth grupit të Kumanovës, pavarësisht se gjatë një diskutimi në Lubjanë, ai doli...

Ndërron jetë në moshë të re intelektuali kumanovar Artan Limani

Pas një sëmundje të rëndë, ka ndërruar jetë intelektuali shqiptar nga Kumanova, Artan Limani. Ai kishte diplomuar në Universitetin e Prishtinës, ku ishte shembull...

Çka mendonte Mirsad Ndrecaj për Gruevskin dhe Zaevin? (Foto)

Ylber Ndrecaj,  vëllai i Mirsad Ndrecajt, i ka dërguar “Lajm”-it një postim lidhur me atë se çka mendonte vëllai i tij Mirsadi për kryeministrin...

Ekskluzive: Emrat e funksionarëve të BDI-së në “defterin” e Katicës

Deri në zgjedhjet e ardhshme parlamentare kanë mbetur pesë muaj të plotë, andaj nuk dihet nëse zëvendëskryeministri Musa Xhaferi do të jetë në listën...

USHT e shënoi 103 vjetorin e Ditës së Flamurit Kombëtar

Me një akademi solemne, sot në Universitetin Shtetëror të Tetovës u shënua 103 vjetori i Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, e njohur ndër shqiptarët...

Edhe Tetova kundër Zajednicës

Sot përballë pallatit të kulturës në Tetovë disa qytetar dhe student janë mbledhur së bashku për t’ju dhënë përkrahje protestave të nesërme në Kosovë...

Alarmi nga presidenca, rreth 70 pjesëmarrës nga lufta Siri, rikthehen në...

Dhjetëra persona që kanë marrë pjesë në luftimet në Siri janë kthyer dhe gjenden në territorin e Republikës së Maqedonisë. Kjo informatë u shpalos...

Mashtron dy blerës të apartamentit, fiton 3.5 milion denarë

Një grua në moshë mesatare nga Sveti Nikole ka marë padi penale nga MPB sepse kishte arritur që të mashtrojë dy blerës të apartamentit...

Konfirmohet lista e kandidatëve për anëtarë të KSHZ-së

Deri në fund të javës së ardhshme pritet të dihet përbërja e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) pasi të kalojnë të gjitha afatet për prononcime...

BE-ja i kërcënohet Greqisë me përjashtim nga Shengeni, që të pranojë...

BE-ja do t’i kërcënohet Greqisë me përjashtim nga zona Shengen, që të pranojë ndihmë nga agjencia evropiane për menaxhim me kufijtë e jashtëm të...

VMRO-ja në ‘gjah’ ndaj anëtarëve dhe aktivistëve të partisë së Trajanovit...

Kryetarët e komiteteve komunal të VMRO-DPMNE-së, si dhe koordinatorët dhe aktivistët e partisë, për dy javë janë duke kryer presione korruptive mbi anëtarët e...

Shkup, arrestohet personi që kishte luftuar në Siri

Policia e ka kumtuar një shkupjan, i cili, sipas informacioneve të MPB-së, kishte luftuar në Siri, transmeton gazeta "Lajm". Sipas policisë, S.R. 21-vjec nga Shkupi,...

Vanhaute: Negociatat mbi mediat rrjedhin siç është planifikuar

Nga zyra e lehtësuesit për negociata, Peter Vanhaute sot ka arritur një deklaratë se ka përparim në negociatat për mediat. Përndryshe, sot ishte afati...

Aliti: Nuk jemi në fund të mandatit, prandaj nuk kemi realizuar...

Në emisionin e dytë me radhë në “Rruga e re” të Muhamed Zekirit, si mysafir të ftuar ishin deputeti më i revoltuar i BDI-së,...

Popovski, Mogherinit; ‘’Do jemi të mirë deri në prill, pastaj rradha...

Ne mbajmë përgjegjësinë për suksesin e dialogut politik dhe reformave në vend, por BE-ja ka përgjegjësi që deri në prill të hap dyer për...

Nxënësit e shkollave të mesme në Shkup realizuan ‘Marshin e flamurit’

Përmes një tubimi marshues nxënësit e shkollave të mesme “Arseni Jovkov” dhe “Cvetan Dimov” të Shkupit shënuan ditën e Flamurit. Marshi me fillim nga shkolla...

Pas Natës së tradhtisë në Kumanovë, rinia nuk duhet të përkrahë...

Shkrimtari dhe analisti Kim Mehmeti ka komentuar akuzat që i bëhen se dikur e ka përkrahur BDI-në, kurse sot e kritikon. Ai në mënyrë...

Vazhdojnë bisedimet për mediat, pa gazetarët

Raund të ri të bisedimeve kanë nisur edhe sot partitë politike, të cilat po diskutojnë për reformat në media që dalin nga Marrëveshja e...

Tensione në kufi, rebelohen refugjatët

Situata me emigrantët në kufirin jugor po vazhdon të tensionohet. Qindra emigrantë nga Pakistani, Irani, Algjeria, Maroko dhe vendet e tjera kanë kaluar natën...

Bora në Strazhë vështirëson komunikacionin, NP “Rrugët e Maqedonisë” mos dilni...

Rruga Gostivarë – Kërçovë gjegjësisht në Strazhë nga bora e rënë sot ka vështirësuar qarkullimin e veturave. Siç shihet në foto në këto momente...

Bisedimet për mediat, pazar pa hanxhiun

Raund të ri të bisedimeve kanë nisur edhe sot partitë politike, të cilat po diskutojnë për reformat në media që dalin nga Marrëveshja e...

Osmani: Po mos ishin shqiptarët, Vasko do të ishte Vaskoviç

  Gazetari Hadi Osmani i është kundërpërgjigjur Vasko Eftovit me në leksion për atë se si mbrohen dhe zhvillohen popujt. Ai i ka rikujtuar gazetarit...

Reisi Sulejman Rexhepi tani me sigurim nga MPB-ja

Fotot nëpër vende të ndryshme ku ka qëndruar si dhe mesazhet që ka marë se është në vazhdimësi i ndjekur ka bërë që të...

Babai i njërit prej viktimave: Zaev u betua në fëmijët e...

Goran Nakevski, babai i njërit prej viktimave në rastin “Monstra”, thotë se është ende në kërkim të së vërtetës për vrasjen e djalit të...

Profesor Lebiti rrëfen tmerrin në Manastir, i rrethuar nga një “tufë...

Profesori Lebit Murtishi në një bisedë ekskluzive për agjencinë e lajmeve INA rrëfen ngjarjen e Manastirit Gjatë Akademisë solemne dhe koncertit të Filarmonisë së RTSH,...

Sela fton publikisht Lëvizjen BESA: “Të nënshkruajmë që sot bashkpunimin për...

Në emisionin e mbrëmshëm “Rruga drejt” në Alsat-M drejtuesja e misionit Arta Tahiri ka pyetur Ziadin Selën dhe Bilall Kasamin lidhur me bashkpunimin e...

Thaçi: “Kur PDSH është në qeveri, kryeministër i shqiptarëve është...

Në debatin e së martës  "Click plus" në  TV21, kreu i PDSH-së, Menduh Thaci duke folur për pozicionin e PDSH-së nw qeveri dhe ndikimin...

Zymberi: Koalicioni BDI- PDSH do të ishte fundi i tyre

Abedin Zymberi duke komentuar koalicionin e mundshëm ndërmjet PDSH-së dhe BDI-së, tha se një koalicion i tillë do ishte fatale për këto dy subjekte...

Kasami: Bëra realitet marrëveshjen për tregti me Kosovën

Kreu i Levëzijes, Bilall Kasami, në emisionin “Rruga Drejt…” ka theksuar se ai ka qenë që ka bërë realitet marrëveshjen për për tregti të...

Sela: Ajo çka na dallon nga PDSH-ja është se ne nuk...

Lideri i LR-PDSH-së. Ziadin Sela, në emisionin “Rruga drejt…”, theksoi se LR-PDSH nga partia e Menduh Thacit, dallon në atë se ne nuk kemi...

LSDM: Është ulur shuma për rroga të sapopunësuarve në universitetet shtetërore

LSDM-ja opozitare pohon se Universiteti “Shën Cirili e Metodi” nga Minsitria e Financave përmes Minsitrisë së Arsimit dhe Shkencës ka marrë njoftim se për...

Maqedoni: Kapen 2,7 kilogramëve stoli ari që vinin nga Turqia

Doganat zbuluan 2,7 kilogramë stoli ari dhe monedha në një autobus turk i cili ka qarkulluar në linjën Stamboll-Gostivar. Në Maqedoni ka hyrë përmes...

Bejta-Kasamit: Nuk ke kapacitet, në BDI ishe “qytetar i thjeshtë” (Video)

Në debatin e sotëm në “Rruga Drejt...” në Alsat, nënkryetari i BDI-së Nevzat Bejta, kryetari i Lëvizjes për Reforma PDSH Ziadin Sela, dhe kreu...

Konferencë: Maqedonia ka progres në decentralizim

Decentralizim fiskal, sigurimi i kushteve të barabarta lokale për të gjithë qytetarët dhe sa më shumë të shfrytëzohen mjete nga fondet e ndryshme, janë...

Evtov sërish provokon, gazetari Tanallari reagon i pari

Vetëm brenda një jave vjen edhe provokimi i dytë i gazetarit maqedonas Vasko Eftov ndaj shqiptarëve në emisionin e tij të “Në  Qendër” në ...

Komuna e Strugës padit policinë për Kaosin urban

Duke parë kaosin urban Komuna e Strugës i është drejtuar disa herë me shkrim Policisë në Strugë për marrjen e masave sa i përket...

Policë me kallashnjikovë në Bit Pazar të Shkupit (Video)

Sot në ora 9 të mëngjesit u vërejten forca të shtuara policore në Bit Pazar të Shkupit. Forcat policore qëndruan me orë të tëra,...

Gazetarët bllokojnë klubin e deputetëve (Video)

Shoqata e Gazetarëve, Sindikata, gazetarë dhe punonjës medial, paraditen e sotme në një protestë gjysëmorësh para Klubit të deputetëve me fishkëllima dhe me pankarte...

“Alsat” gjeti dy banorë të Çairit që u janë falsifikuar letërnjoftimet...

Ekipi i emisionit “360 Shkallë” në “Alsat-M” ka gjetur emrat dhe adresat e dy qytetarëve me të dhënat e të cilëve janë shtypur letërnjoftime...

Kur largohet BDI-ja, vjen gjuha shqipe. Ueb-faqja e MPB-së së shpejti...

Një shembull se sa përfitojnë shqiptarët kur largohet BDI-ja pritet të jetë Ministria e Punëve të Brendshme (MPB). Me ardhjen e Oliver Spasovskit të...

Anulohet takimi i grupeve punuese!

Grupet punuese të katër partive politike që ishte caktuar që sot në ora 12 të mbahet takimi radhës për të gjetur një zgjidhje për...

Janeva kërkon nga Zvërlevski dosjen për ‘Puç-in’

Katica Janeva ka kërkuar 5 dosjet e para nga Marko Zvërlevski që kanë të bëjnë me përgjimin. Sipas njoftimit që vjen nga zyra e...

Gjendet një “pus” i naftës jugosllave afër kufirit me Maqedoninë (Foto)

Nuk është vetëm Torina e Lipjanit me substanca natyrore, që dyshohet se është gaz që ka dalë mbi sipërfaqen e tokës. Diçka e tillë...

Janeva kërkoi nga Zvërlevski dosjen për Gruevskin, Jankullovskën dhe Mijallkovin

Katica Janeva ka kërkuar 5 dosjet e para nga Marko Zvërlevski që kanë të bëjnë me përgjimin. Sipas njoftimit që vjen nga zyra e...

Shkëlqimi rrëfen tmerrin e vitit 1999 në kufirin me Maqedoninë

Ne kaluam shtatë ditë në shi në një hapësirë të hapur në mes të Kosovës dhe Maqedonisë. Nuk kishim ushqim e madje as strehim....

Selia e BDI-së nën kontroll të rreptë policor (Foto)

Selia e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Reçicë të Vogël në Tetovë është në vëzhgim dhe mbrojtje 24 orëshe nga inspektor policor nga...

Ahmeti dhe Thaçi, liderët me biografi më të shkurtë në botë!...

Rastësisht surfova nëpër faqen zyrtare të Parlamentit të Maqedonisë dhe hasa në disa informata shumë të rëndësishme për udhëheqësit shqiptar në Maqedoni. I lexova...

Sinani: BDI është dobësuar në Kumanovë, Tetovë, Dibër e Kërçovë

Në CLICK PLUS te RTV21 , për sondazhin e fundit të Institutit Republikan Ndërkombëtar (IRI) Profesor Arsim Sinani mendon se BDI dhe PDSH do...

OPINIONE