4 C
Skopje
Friday, November 16, 2018

Maqedoni

PLD më 16 dhjetor do të zgjedh kryetarin e ri të...

Komiteti qendror i Partisë Liberal Demokratike mbrëmë në seancën e saj njëzëri ka marr vendim për mbajtjen e Kuvendit të 7-të të rregullt, e...

Tetova sot ka qenë qyteti më i ndotur në Maqedoni (Foto)

Në mesditë Tetova ka qenë qyteti më i ndotur në Republikën e Maqedonisë. Në këtë qytet në mesditë janë matur 55 PM grimca për 100...

Besa dhe Aleanca kërkojnë zyrtarizimin e gjuhës shqipe

Tani është koha për të zgjidhur çështje e hapura për shqiptarët dhe jo të vendosen ndër tepihë, tha Fadil Zendeli nga radhët Besës, në...

Rruga pranë shtëpisë së Teuta Arifit: Veturat në trotuar, fëmijët ecin...

Lexues të rregullt e kanë dërguar këtë fotografi, për të cilën thonë se është bërë në rrugën ku gjendet shtëpia e kryetares së komunës,...

Publikohen dhe dëgjohen përgjime të reja. Ja detajet

Edhe sot në gjykatë u dëgjuan “bomba”, të gjitha të muajit prill të vitit 2013-të gjegjësisht nga zgjedhjet lokale mes dy rretheve zgjedhore. Në...

Ndryshime në kabinetin qeveritar, së shpejti?

Nuk konfirmohen dhe as nuk hidhen poshtë zërat për ndryshime të reja në kabinetin qeveritar, si pasojë e mos-arritjes së rezultateve në punë të...

Maqedonia dhe Kosova nënshkruan Memorandum për përforcim të bashkëpunimit kufitar

Këmbimi më i shpejtë i informatave për qarkullim të udhëtarëve dhe mallrave përmes vendkalimeve kufitare, lufta kundër korrupsionit dhe lufta kundër terrorizmit, janë qëllimet...

Albin Kurti: Shqiptarët në Maqedoni janë brenga ime më e madhe...

Themeluesi i Vetëvendosjes, Albin Kurti thotë se shqiptarët në Maqedonisë e kanë gjendjen shumë keq. “Shqiptarët në Maqedoni janë brenga ime e madhe. Është brengë...

Dyshime për cilësinë e ndërtimeve të reja

Qytetarët para se të vendosin për blerje të patundshmërisë mund ta kontrollojnë cilësinë e ndërtimeve të reja përmes certifikatave për ndërtim që duhet t’i...

Deskovska: Shqyrtojmë opsionet për fatin e speciales

Prokurorisë Speciale Publike duhet t’i vazhdohet mandati dhe t’i jepen sektorët të ri për ndjekje. Kështu thotë ish-gjykatësi Dane Iliev, duke komentuar reformat...

Numri më i madh i fëmijëve lypës në Shkup dhe Prilep

Gjithsej 337 fëmijë që lypin janë evidentuar në rrugë, prej të cilëve vetëm nëntë nuk janë me përkatësi etnike rome, tregon investigimi i fundit...

Përmirësim i qasjes deri te shërbimet mjekësore: Mjekët amë do të...

Me qëllim të përmirësimit të qasjes drejt shërbimeve shëndetësore për qytetarët në Komunën e Negotinës, mjekët amë do të përfshihen në kujdestari në shtëpinë...

MICEVSKI: ZAEV, XHAFERI E SHUMICA PO U IKIN DISKUTIMEVE NË SYTË...

Shumica parlamentare, Zoran Zaevi dhe Talat Xhaferi i ikin diskutimit me deputetët e opozitës para syve të opinionit, prandaj nuk transmetohet direkt në kanalin...

Njihuni me shqiptarin që ndihmon për punësimin e infermierëve në Gjermani

Eksperti i infermierisë dhe njëkohësisht ndërmjetësues i licencuar për punësimin e infermierëve të rinj nga Shqipëria, Maqedonia dhe Kosova në Gjermani, Mevaip Beari nëpërmjet...

Në vend se të fluturojë me aeroplan, shkupjani “fluturon” në burgun...

Gjatë kontrollit të pasaportave në ora 15 në Vendkalimin kufitar “Aeroporti i Shkupit” është konstatuar se Z.P. (37) nga Shkupi gjendet në listën e...

Qeveria propozon tatim për kamatat e kursimeve

Bankat, të enjten do të dalin me një qëndrim mbi ndryshimet e tatimeve të shpallura nga Qeveria këtë fundjavë. Shoqata e Bankave të Maqedonisë...

Zaev-Asani: Mbështetje për nevojat në shkencë që ndërton ura

Kryeministri Zoran Zaev sot është takuar me drejtorin e Institutit për Trashëgimi Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, Skender Asanin, i shoqëruar...

Prej sonte lëshohet komunikacioni hekurudhor Veles-Gjevgjeli

Ura nga betoni e hekurudhës mes stacionit Gradsko dhe udhëkryqit Kukuriçani për shkak të të cilit në ndërprerje ishte komunikacioni hekurudhor i Korridorit 10...

Ministri i Kulturës, Ademi i ka përgëzuar valltarët me Sindromën Down,...

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, sot në Ministrinë e Kulturës ka zhvilluar takim me anëtarët e Grupit të vallëzimit “Densers junajted MK”, të cilët...

Shansi historik për BDI-në që tani të miratohet ligji për UÇK-në,...

Edhe 17 vite pas përfunsimit të luftës së vitit 2001, ish-ushtarët e UÇK-së, familjet e dëshmorëve dhe invalidët e luftës mbeten me status të...

Rreth 100 kompani kanë aplikuar kthimin e mjeteve përmes masave ekonomike...

Rreth 100 kompani kanë aplikuar për kthimin e mjeteve pasi sivjet kanë investuar në reparte, teknologji por edhe në punësime të reja...

A do ketë ndryshime në ministri? Ja si përgjigjet Hoxha

Qeveria për momentin aspak nuk bisedon për çfarë do ndryshime kadrovike. Është fokusuar në procesin reformues dhe në implementimin e Marrëveshjes së Prespës, të...

Boshnjakovski: KAÇKM mbetet në Preambullë, himni nuk ndërrohet

KAÇKM mbetet në Preambullë dhe Kushtetutë, dhe në vend se njëherë do të përmendet dy herë. Mbetet Njoftimi i KAÇKM-së me të...

Shtyhet për një orë Komisioni për Çështje Kushtetuese

Me kërkesë të koordinatorit të grupit parlamentarë të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Micevski Komisioni për Çështje Kushttuese u shty për një orë. Micevski paraprakisht kërkoi nga kreu...

Osmani–Gjurovska: Konventa nacionale është platformë e shkëlqyer për përfshirjen e sektorit...

Zv/Kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani mbajti takim me Kryetaren e Lëvizjes Evropiane në Republikën e Maqedonisë dhe koordinatore e Konventës Nacionale për Bashkimin...

Gruevski paraqitet në Komisionin për Çështje Kushtetuese

Gruevski paraqitet në Komisionin për Çështje Kushtetuese

Filipçe: Partneritet për përforcimin e sistemit shëndetësor

Partneriteti i institucioneve shtetërore me kompanitë private është një nga mënyrat alternative për ta bërë atë që mundemi më të rëndësishme ta rindërtojmë...

Demiri: Është momenti ideal që Maqedonia të bëhet shtet binacional, por...

Kërkesat e shqiptarëve kanë qenë të shumta që Maqedonia të shndërrohet në shtet binacional ku edhe shqiptarët do të ndjeheshin të barabartë me maqedonasit....

Kontrolle të shumta policore në rajonin e Tetovës, mbi 90 kundërvajtje

Në rajonin më të gjërë të Tetovës, gjat ditës së djeshme (6 nëntori) gjithsej janë zbuluar mbi 90 kundërvajtje, të llojeve të ndryshme në...

Universiteti i Tetovës nënshkroi deklaratën për themelimin e Asociacionit të Universiteteve...

Në Forumin e Dytë të Rektorëve të Ballkanit Perëndimor, që u mbajt në Universitetin e Zagrebit, më 2 nëntor 2018, Rektori i Universitetit të...

Dega e ASH-së në Tetovë: BDI po degradon dhe anashkalon tetovarët

Reagim nga dega e Aleancës për Shqiptarët në Tetovë: Tetova qendër kulturore, arsimore, ekonomike dhe politike e shqiptarëve të Maqedonisë, ajo dita ditës po degradohet...

Kouloglou: Marrëveshja e Prespës meriton çmimin Nobel për Paqe

Eurodeputeti grek nga “Syriza” dhe gazetari, Stelios Kouloglou, për AIM thotë se nuk ka dyshim se Marrëveshja e Prespës do të kalojë në Greqi...

Gjyshi me veturë “shkeli” dy gra në qendër të Shkupit

Të martën, 06.11.2018 në ora 14.00 në Shkup, në udhëkryqin e rrugëve “Belgradska”, “Todor Aleksandorv” dhe bulevardit “Nënë Tereza”, një veturë ‘Opel Korsa” me...

Anulohet seanca për rastin “Total”

Është anuluar sërish seanca për rastin “Total”. Këtë herë seanca është anuluar për shkak të mungesës të kryetarit të këshillit gjyqësor. Seanca e radhës është...

Qeveria e Maqedonisë përgatitet të hapë pikë të re kufitare me...

Qeveria e Maqedonisë e ka miratuar informatën për nevojën e fillimit të procedurës për nisjen e bisedimeve për nënshkrimin e marrëveshjes mes Qeverisë së...

Policia mbrëmë u fut në Sllupçan

Mbrëmë, vetëm pak minuta pas mesnate është kryer kontroll ndaj lokalit të natës “Dy Jarana”, në fshatin Sllupçan, komuna e Likovës. Gjatë kontrollit në...

Komisioni parlamentar vendosi ti merret mandati Gruevskit

Komisioni i Mandateve në Parlament votoi që t’i merret mandati Nikolla Gruevskit. Shumica e deputetëve në sallën e komisionit votuan për marrjen e mandatit,...

Shkupjani i kërkuar nga policia arrestohet në aeroportin e Shkupit

Zyrtarët policor gjatë kontrollit të pasaportës në aeroportin e Shkupit e kanë identifikuar 37 vjeçarin nga Shkupi i cili ka qenë në listën...

Komisioni votoi “pro” marrjes së mandatit Nikolla Gruevskit

Komisioni për Çështje të Mandatit dhe Imuniteti i dha dritë jeshile propozimit për marrjen e mandatit deputetit, Nikolla Gruevski. Gjashtë anëtarë nga gjithsejtë 9...

Mbi 1 mijë qytetarë kanë përfunduar në Klinikën Infektive pas sulmeve...

1 mijë e 11 persona nga fillimi i vitit 2018 kanë përfunduar në Klinikën infektive në Shkup pas sulmeve nga qentë endacak. Pothuajse i...

Përdorimi i dhunës, mungesë e formave adekuate për edukim

Shkup, 7 nëntor- A lejohet përdorimi i dhunës gjatë edukimit të fëmijëve? Kjo është pyetja që po shtrohet së fundmi, pas raporteve të publikuara...

Kapen 22 persona në Itali, mes tyre 4 vëllezërit Sallaku

Policia italiane ka vënë në pranga biznesmenin dhe sipërmarrësin shqiptar, Gëzim Sallaku së bashku me vëllezërit Taulant, Gazmir dhe Isuf Sallaku me akuzën e...

Regjimet diktatoriale nuk mund të falen, aq më pak të riafirmohen!

Apel drejtuar deputetëve të partive parlamentare të shqiptarëve në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë Veriore: Mos votoni para se t'i lexoni me kujdes Rezolutat e...

Paralajmërohet protestë para shtëpisë së deputetit Krsto Mukoski

Lëvizja e sapo formuar “Maqedonia bllokon” e cila vjen nga “Maqedonia bojkoton” për sot ka zgjedhur për tubim shtëpinë e deputetit Krsto Mukoski i...

“Titanik” sot vazhdon deri në orën 13 që të mund Gruevski...

Me dëgjimin e “bombave” sot në Gjykatën penale në Shkup vazhdoi gjykimi për parregullsitë zgjedhore “Titanik” të Prokurorisë Speciale Publike. Shumica e bisedimeve janë të...

Përfaqësimi i shqiptarëve në ARM tejet i vogël, Maksuti i pafuqishëm!

Në Armatën e Maqedonisë ushtarët shqiptarë i gjenë të diskriminuar, gjegjësisht shqiptarët nuk janë të përfaqësuar në mënyrën e duhur. Edhe pas 25 viteve...

Kontroll ndaj lokalit të natës “Dy Jarana”

Mbrëmë, vetëm pak minuta pas mesnate është kryer kontroll ndaj lokalit të natës “Dy Jarana”, në fshatin Sllupçan, komuna e Likovës. Gjatë kontrollit në...

Përfaqësimi i shqiptarëve në ARM tejet i vogël, Maksuti i pafuqishëm!

Në Armatën e Maqedonisë ushtarët shqiptarë i gjenë të diskriminuar, gjegjësisht shqiptarët nuk janë të përfaqësuar në mënyrën e duhur. Edhe pas 25 viteve...

Letër e banorëve: Ministri Fazliu të merret me hapjen e kufirit...

Qeveria e Maqedonisë në kuadër të programës për bashkpunim ndërkufitar në mes të Maqedonisë dhe Greqisë propozoi si projekt strategjik ndërtimin dhe hapjen e...

Paralajmërohet protestë para shtëpisë së deputetit Krsto Mukoski

Lëvizja e sapo formuar “Maqedonia bllokon” e cila vjen nga “Maqedonia bojkoton” për sot ka zgjedhur për tubim shtëpinë e deputetit Krsto Mukoski i...

VMRO-DPMNE: LSDM i devalvon institucionet

VMRO-DPMNE përmes kumtesës bën të ditur se anketat tregojnë që LSDM-ja kryen shtrembërim të gjithë sistemit shoqëror-politik në vend. Sipas partisë më të ...

Administratorët do të shpërndahen edhe në sektorin privat, a po rrezikohen...

Qeveria ka prezantuar planin e reformave të ashtuquajtur Plani 18, që ka të bëjë edhe me reformat në administratën publike. Ministri për Administratë dhe Shoqëri...

Ibraimi: Për të mirën e shqiptarëve, politika shqiptare duhet të jetë...

Faktori politik shqiptarë në Maqedoni në momentet vendimtare kur vendoset për të ardhmen e vendit duhet të jetë më i hapur për bashkëpunim, ndër-shqiptarë,...

Marrja e mandatit prej deputeti i Gruevskit, sot nis diskutimi në...

Me fillim prej ora 11:00, Komisioni për Çështjen e Mandatit dhe Imunitetit do të nis diskutimin për kërkesën e Gjykatës për marrjen e mandatit...

Gruevski i diskriminuar nga Kacarska

Komisioni për Mbrojtje nga Diskriminimi, kryetar i së cilës është Aleksandar Dashtevski i cili haptas mbështeste politikat e VMRO-DPMNE-së ka konstatuar se i dënuarit...

Sot protestohet për Gruevskin me moton ”Drejtësi për Nikolla Gruevskin”

Në rrjetin social “Facebook” për sot në orën 19:00 është paralajmëruar protestë para Gjykatës Penale me moton “Drejtësi për Nikolla Gruevskin”. Përndryshe, poashtu sot do...

Protesta me moton ”Drejtësi për Nikolla Gruevskin”

Në rrjetin social “Facebook” për sot në orën 19:00 është paralajmëruar protestë para Gjykatës Penale me moton “Drejtësi për Nikolla Gruevskin”. Përndryshe, poashtu sot do...

Studentët e “Shën Kirilit dhe Metodit” përmes tubimit kërkojnë edukim për...

Sot do të mbahet tubim studentor nën moton “Mos u bë objektiv i medias” duke filluar nga ora 11:000 para Universitetit “Shën Kirili dhe...

Osmani: Gjithëpërfshirja dhe transparenca janë karakteristikat më të rëndësishme të Planit18

Qeveria e Maqedonisë, pas përfundimit të Planit 3–6–9 ka formuluar versionin draft të Planit 18, i cili si shtyllë kryesore do të ketë reformat...

Tmerruese: Dy fëmijë sulmohen nga qentë endacak në Kumanovë (VIDEO)

Videoja e postuar nga disa qytetarë të Kumanovës shprehen të revoltuar nga institucionet që nuk marrin masa për parandalimin nga kafshimet e qenëve endacak. Në...

Digjen 10 hektarë pyje e kullosa në Tygjevc të Kamenicës

Në fshatin Tygjevc të Kamenicës si pasojë e një zjarri që ka shpërthyer për shkaqe të panjohura janë djegur rreth 10 hektarë pyje e...

Shutka e përgatitur për ardhjen e Gruevskit?! (VIDEO)

https://youtu.be/xn0E6EUs5ug Televizioni 1TV përmes emisionit “Studio1” ka trajtuar temën për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski, e cili duhet të shkojë në burgun e Shutkës për të vuajtur...

Seanca të reja gjyqësore për lëndët “Titanik” dhe Total”

Me dëgjimin e “bombave” të tjera sot në Gjykatën Penale duhet të vazhdojë gjykimi për lëndën “Titanik” të Prokurorisë Speciale Publike. Në seancën paraprake në...

Ziadin Sela: Nuk do të ketë bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, në një intervistë për Alsat ka folur rreth ndryshimeve kushtetuese, propozimin për falje, përfshirjen e Marrëveshjes së...

Sela: Kërkojmë zgjedhje të parakohshme sa më shpejt të jetë e...

Gjatë Programit 200 në Alsat, kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Sela tha se ata si opozitë kërkojnë zgjedhje të parakohshme dhe se patën...

Dëmtohet makina e zëdhënësit të VMRO DPMNE-së

Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së Dimçe Arsovski shpërndau në rrjetet sociale fotot e një makine të dëmtuar. "Ajo që nuk dini dhe jeni të paaftë për të...

Sot fillon debati për amendamentet për ndryshime kushtetuese

Sot në Komisionin për Çështje Kushtetuese fillon debati për amendamentet për ndryshime kushtetuese, të propozuara nga Qeveria të cilat u dakorduan edhe me tetë...

Micevski: Me një amandament fshihet gjithçka që është maqedonase

VMRO-DPMNE-ja do të marr pjesë në debatin e komisionit për draft-amendamentet për ndryshimet kushtetuese që fillon sot. Nga opozita maqedonase thonë se në këtë...

Priten pak persona në protestën e sotme në mbrojtje të Gruevskit!

Një grup prej disa simpatizantëve në rrjetin social Facebook, kanë bërë thirrje për mbështetjen e Nikolla Gruevskit, duke protestuar para Gjykatës Themelore Shkupi 1. “E...

Angjushev do të kryesoj me komitetin drejtues ekonomik midis Maqedonisë dhe...

Informacioni mbi iniciativën për vendosjen e një Komiteti të përbashkët drejtues ekonomik midis Republikës së Maqedonisë dhe Republikës Federale të Gjermanisë ishte miratuar...

LAJMI I FUNDIT: Aksion i madh policor në Çair (FOTO)

Aksion i madh policor po zhvillohet në Çair, siç mëson Alsat policia i ka zbrazur rrugët e Çairit nga makinat që ndodheshin të parkuara...

Sela: Më e rëndësishme se MO është fjala e parë e...

Sonte në emisionin 200 në Alsat është i ftuar kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ku shprehet se nuk është e mjaftueshme vetëm...

VMRO-DPMNE: Me këtë Qeveri nuk ka afrim me standardet evropiane

Reformë e vetme që pushteti kriminogjen i ka realizuar në këto dy vite jo të plota janë tenderët kriminel, nepotizmi, keqpërdorimi i institucioneve dhe...

Zaev: Përmes reformave synojmë përmirësimin e jetës së qytetarëve

Sistemi gjyqësor, shërbimet e sigurisë dhe të zbulimit, administrata publike dhe lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit janë fushat të cilat janë...

Gjurçinovski: ARM-ja është gatshme të jetë pjesë e NATO-s

Gjatë ditës së nesërme do të keni mundësi ta vizitoni kazermën “Ilinden” të bindeni në profesionalizimin dhe shkathtësitë të cilat do t’i demonstrojnë pjesëtarët...

Modernizimi i MEPSO-s, do të kushtojë 18 milionë euro (Video)

Modernizimi dhe rinovimi i rrjetit përçues të MEPSO-s, do të kushtojnë 18 milion euro, ndërsa atë do ta bëjnë 5 kompani të huaja me...

Ibrahimi: Demokratët do të marrin Kongresin në zgjedhjet e SHBA-së (Video)

Ilir Ibrahimi parashikon një fitore të demokratëve në zgjedhjet e SHBA-së. Analisti Ilir Ibrahimi ka thënë se administrata e Donald Trumpit i merr kreditet e...

QSA dhe Komuna e Likovës nënshkruajnë marrëveshjen për bashkëpunim

Nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit mes  Organizatës “Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit” – Maqedoni Gjatë ditës sotme në hapësirat e komunës u nënshkrua marrëveshja për bashkëpunim...

Taravari: Mos shfrytëzoni për politikë të pacipë tragjedinë që goditi familjen...

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari nëpërmjet një statusi në profilin e tij në fb ka bërë thirrje që mos të shfrytëzohet tragjedia...

Qeveria e Maqedonisë pret vërejtje nga opozita për planin 18

Sot realizuan një konferencë për shtyp ku të pranishëm ishin kryeministri, Zoran Zaev, zv. kryeministri për Integrimet Evropiane, Bujar Osmani, ministri i Brendshëm, Oliver...

Arsovska: Çdo vendim ligjor që përshpejtohet do të ketë problem në...

Kryetarja e Odës Ekonomike, Daniela Arsovska tha se sipas rekomandimeve dhe analizave nga Bashkimi Evropian, kërkohet debati i gjerë dhe konsultimi i të gjithë...

Tetovarin e rreh gruaja (DETAJET)

Dje në ora 23:00 Zh.K. ka lajmëruar në SPB – Tetovë se ka qenë i keqtrajtuar fizikisht nga ish bashkëshortja e tij M.M nga...

Për shkak të parregullsive me ujin është mbyllur një shkollë në...

Komuna Qendër e informon opinionin se nga sot (6 nëntor nga ora 15:30) deri ditën e enjte (8 nëntor) do të jetë e mbyllur...

Dy delegacione të VMRO-DPMNE-së do të marrin pjesë në samitin e...

Nga sot deri ditën e enjte në Helsinki të Finlandës, udhëheqësi i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, nënkryetari Aleksandar Nikollovski, sekretari i partisë ndërkombëtare Vlladimir Gjorçev...

Lëndohen dy persona me thika në Shkup

Dy persona janë lënduar me thika dje në mesditë të cilët janë shtruar në spitalin e Shkupit. Sipas policisë, sipas të dhënave, të dy kanë...

Miratohen emrat e parë: Gjashtë ambasadorë të rinj, dy shqiptarë

Është arritur marrëveshja për raundin e ardhshëm të ambasadorëve të cilët do të mbulojnë gjashtë nga 30, në këtë moment vende të zbrazëta të...

Çfarë thotë Sela për përfshirrjen e Marrëveshjes së Ohrit në Preambulën...

Kryetari i ASH-së, Ziadin Sela ka komentuar zhvillimet e fundit rreth ndryshimeve kushtetuese për emrin dhe amendamentet që do të propozojë partia e tij....

Hapet vendkalimi kufitar “Markova noga”

Informata për propozim memorandum të parashtruar për realizim të intervenim të përbashkët të integruar në rajonin kufitar mes Republikës së Greqisë dhe Republikës së...

Integrimi, Qeveria prezantoi “Planin 18”

Qeveria, përmes strategjisë së re për vazhdimin e reformave të quajtur “Plani 18”, synon afrimin me legjislaturën e vendeve anëtare të BE-së, zbatimin e...

Llazarevski: Dokumentet e para i nxora në disk-ekstern nëpër korridoret e...

Dokumentet e para i nxora në disk ekstern që Zvonko Kostovski ma dha në korridoret e MPB-së, deklaroi dëshmitari Gjorgji Llazarevski në seancën e...

AUV inspektim në fabrikën e birrave në Shkup

Pas raportimit nga Qendra për Shëndet Publik se disa punëtorë në fabrikën e Shkupit për prodhimin e birrave dhe lëngjeve janë helmuar me ushqim,...

Ligji i posaçëm për qentë endacak

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e 101-të ka iniciuar ndryshime në Ligjin për mbrojtje shëndetësore dhe mirëqenien e kafshëve. Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë...

Bogojeski: VMRO duhet të hyj në Preambulën e Kushtetutës

Tani aktivisti i OBRM-PDUKM-së, Petar Bogojeski, në një deklaratë për “Fokus” tha se, sipas tij, OBRM-ja historike duhet të hyjë në Preambulën e Kushtetutës,...

Sela tregon se si do të sillet partia e tij gjatë...

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela tha se gjatë debatit në parlament për amendamentet kushtetuese do të propozojnë që termi “mbi 20 për...

Shepro: Anëtarësimi në NATO është i arritshëm, vendimi është plotësisht i...

“Arritët zhvillim të rëndësishëm drejt anëtarësimit në NATO. Ky anëtarësim është i arritshëm, megjithatë vendimi është plotësisht i juaji, i popullit tuaj dhe i...

Qytetarët: Reforma e pensioneve në Maqedoni, diskriminuese (Video)

Pension pleqërie do tu takojë edhe atyre që kanë të paktën një ditë përvojë pune, por jo edhe qytetarëve të cilët nuk kanë asnjë...

Zaev: Mukoski më ka kërkuar falje, unë e fala atë (Video)

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë sot në konferencë për gazetarët tha se të falësh ndonjëherë do të thotë edhe falje. Zoran Zaev sot pas takimit...

Shepro: Maqedonia është afër anëtarësimit në NATO, tash gjithçka është në...

Arritët përparim të konsiderueshëm drejt anëtarësimit në NATO. Ky anëtarësim është gjithnjë e më afër, megjithatë vendimi është tërësisht i juaji, i i popullit...

Gruevski ka dorëzuar ankesë në Këshilli Penal për shtyrjen e dënimit

Avokatët e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, i dënuar me dy vjet burg, dje në Këshillin Penal kanë dorëzuar ankesë për shtyrjen e dënimit, pasi që...

“Nevojitet lehtësimi i vizave në mes Maqedonisë dhe Jordanisë”

Sot kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi realizoi takim me ambasadorin e porsaemëruar të Mbretërisë Hashemite të Jordanisë, SH.T. Ismail Isa...

Verushevski ka kërkuar nga Llazarevski dhe Kosotovski që të përgjohen Gruevski...

Përderisa Gjorgji Llazarevski dhe Zvonko Kostovski kanë mbledhur dëshmi për përgjimet ilegale në DSK, ndërsa të njëjta janë dërguar Zoran Verushevsskit, ata kanë marr...

Micotakis: Amendamentet kushtetuese, më të këqija se vetë Marrëveshja e Prespës

Kryetari i partisë opozitare më të madhe greke Demokracia e Re, Kirjakos Micotakis, fjalimin para grupit të tij të deputetëve në mbledhjen e sotme...

Stiven Shepro: NATO-ja njeh progresin e arritur dhe inkurajon vendin të...

Zëvendës kryesuesi gjeneralkoloneli i NATO-s, Stiven Shepro tha se NATO-ja njeh progresin e arritur gjatë vitit të fundit dhe inkurajon vendin të vazhdojë zbatimin...

‘Target- Fortesa’, detaje për përgjimin joligjor

Sjellja e punonjësve në policinë sekrete e ka zbuluar sekretin se brenda DSK-së po përgjohet në mënyrë të paligjshme. Gorgji Llazarevski, njeriu, me ndihmën...

Hapet edicioni i dytë i festivalit të teatrit “Othello” në Gostivar

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, mbrëmë ishte i pranishëm dhe mbajti fjalë rasti në Qendrën e Kulturës „ASNOM“ në Gostivar, ku u bë hapja...

Babai i vajzës së vdekur në Gostivar: Autoritetet të marrin masa...

Babai i vajzës 17-vjeçare nga Gostivari, e cila mbrëmë humbi jetën në ujërat e lumit Vardar, sot në një deklaratë për media kërkoi nga...

Mitsotakis: Amendamentet kushtetuese janë më të këqija se vet marrëveshja e...

Kryetari i partisë më të madhe opozitare “Demokracia e Re”, Kyriakos Mitsotakis, në fjalimin e tij para grupit të tij parlamentar në mbledhjen e...

Arrestohet shqiptari me 140 KG drogë

Një shqiptar është arrestuar në Itali pasi është pikasur duke transportuar një sasi të konsiderueshme lëndë narkotike. Bashkë me shqiptarin në pranga ka...

Xhaferi thotë se nuk ka shumicë parlamentare për marrjen e mandatit...

“Formalisht, shumica parlamentare nuk ka 2/3 e votave dhe mbi atë bazë unë si kryetari i Parlamentit mund të supozoj se nuk i kam...

Sindikata e Administratës, marrëveshje me Qeverinë

Sindikata e punonjësve gjyqësor do të nënshkruajë kontratë kolektive me Qeverinë për administratorët dhe nëpunësit gjyqësor. Autoritet premtuan edhe shtesa të pagës. U është...

Tetovari kafshohet nga qeni endacak, dërgohet në spital

Para pak çastesh në rrugën Kiro Ristovski Drnc, një tetovar i moshës 25 vjeçare me iniciale D.C është sulmuar nga një qen endacak dhe...

Pajtimi kombëtar nis me përçarje midis partive

Nisi si grup për pajtim kombëtarë dhe ndër-etnik, por u përça që në mbledhjen e parë. “Grupit ndërpartiak parlamentar për pajtim dhe integrim” në...

Maqedoni, qytetarët me besim të ulët ndaj institucioneve shtetërore

Besimi i qytetarëve tek institucionet shtetërore po zvogëlohet – tregojnë rezultatet e sondazhit që ka zbatuar qendra Analitika. Të dhënat tregojnë se besim më të...

Fushata në Maqedoni: Të quhemi “shqiptarë” e jo “bashkësi etnike mbi...

Shqiptarët në Maqedoni nisën një fushatë në rrjetet sociale, me qëllim që të ndërgjegjësojnë politikanët që të njihen si shtet-formues, teksa vendi po punon...

Një i burgosur ka sulmuar një polic në burgun e Idrizovës

Dje në ora 13.40 është lajmëruar në polici se në burgun e Idrizovës, gjatë kryerjes së shërbimeve në repartin ambulant, polici Gj.D.(33) është sulmuar...

Ohër, qytetarët me qëndrime të ndara për pushtetin lokal

Edhe një vit pas ardhjes së pushtetit të ri lokal në krye me Jovan Stojanovskin nga LSDM, Ohri ballafaqohet me problemet dhe telashet e...

Kumanovë, interes i madh i qytetarëve për vaksinimin kundër gripit sezonal

Në Kumanovë ka interes të madh për vaksinimin kundër gripit sezonal. “Epidemiologët nga Qendra për shëndet publik Kumanovë njoftuan se dje dhe sot 334 persona...

Kërçovë, pas 11 vitesh punë profesori largohet nga puna

Profesori Shefki Jashari, i cili për 11 vite ka punuar në gjimnazin “Drita” të Kërçovës si ligjërues i lëndëve të inxhinierisë elektroteknike, thotë se...

Nuk mbahet mësim në Gjimnazin e Gostivarit, nxënësit shkuan në varrimin...

Incidenti i mbrëmshëm ku ndërroi jetë një vajzë e re nga Gostivari, si pasojë rrëshqitjes në lumin Vardar, e ndjekur nga qentë endacak, ka...

MEPSO, 18 milion euro për rrjet të ri përçues

Shoqata Aksionare MEPSO do të investojë 18 milionë euro në rrjetin e ri përçues. Paratë janë siguruar nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim...

Integrimin i Ballkanit Perëndimor, Han: Cilësia është para shpejtësisë

Komisioneri evropian për Zgjerim, Johanes Han tha se zbatimi i Marrëveshjes së Prespës jep sinjal se pajtimi në Ballkanin Perëndimor është i mundur, ndikon...

Dimitrov për vizitë në Gjermani

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, nesër dhe pasnesër do të qëndrojë për vizitë pune në Gjermani, me ftesë të kryetarit të...

Osmani: Komuniteti Akademik Është Faktor Kyç Në Përgatitjen E Negociatave Me...

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, mbajti takim pune me Kryetarin e Akademisë së Shkencës dhe Arteve të Maqedonisë, Taki Fiti. Qëllimi i...

Frosina Remenski dhe Emilija Aleksandrova do t’i ftohin gjakrat e ndarjeve...

Deputetet Frosina Remenski dhe Emilija Aleksandrova janë caktuar për koordinuese të Trupit parlamentar ndër-partiak për pajtim dhe integrim. Seancën e ardhshme do të dihet...

Gazeta maqedonase analizon ministrat shqiptarë në Qeverinë e Zaevit

Gazeta e përditshme “Nezavisen” ka analizuar ministrat shqiptarë në kabinetin e Qeverisë aktuale. Ajo ka filluar me zv/kryeministrin Hazbi Lika për të cilin thotë...

Analistët Ligjin e Shqipes do ta “bekon” presidenti i ardhshëm i...

Çështja e zyrtarizimit të Gjyhës Shqipe, gjegjësisht Ligjit për gjuhët ka mbetur pezull pasi që ai nuk dekretohet nga Presidenti i Republikës, Gjorge...

Breshëri plumbash në drejtim të hotelit “Aleksandar Palace”

Në Shkup rreth orës 3 të mëngjesit, disa plumba ishin shkrepur në drejtim të hotelit “Alexander Palace” në Shkup. Nuk ka të lënduar, janë...

SI NDODHI PËRGJIMI MASIV NË MAQEDONI? JA SHPJEGIMI I DËSHMITARIT KRYESOR

Dëshmitari kryesor i përgjimit masiv ilegal Gjorgji Llazarevski rrëfen se si ka hyrë në sistem dhe si i ka vjedhur të dhënat për përgjimin...

Rashidi nga Aleanca për Shqiptarët lëshon mbledhjen e trupit për pajtim

Deputeti i ASH-së, Syrija Rashidi lëshon mbledhjen e trupit për pajtim kombëtar. Arsyeja që ka bërë Rashidin të largohet ka qenë qëndrimi i ASH-së...

Do të ndryshohen emrat e dy garazheve shumëkatëshe në Shkup

Në seancën e rradhës të Këshillit të Qytetit të Shkupit, që do të mbahet javën e ardhëshme, këshilltarët do të diskutojnë për riemërimin e...

Kjo është vajza që mbrëmë humbi jetën në Gostivar(Foto-Video)

  Xhejna Mexhiti (17), nga Gostivari, mbrëmë humbi jetën në ujërat e Vardarit duke ikur nga qentë endacak... Allahu e shpërbleftë me Xhennet https://www.facebook.com/100010076834178/posts/753282121684342/

AVNI DEHARI: ASTRITI MË THA NË BURGUN E PRIZRENIT, SE E...

Babai i Astrit Deharit, Avni Dehari ka zbuluar detaje nga biseda në takimin e fundit me të birin në burg, dy vjet pas vdekjes...

Lorik Cana mbështet fushatën “Jam Shqiptar, nuk jam 20 për qind”...

https://www.facebook.com/dontyou20me/videos/2221360458142630/

LSDM: Nikolloski të përgjigjet publikisht për takimet me Sinisha Aleksovski

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga partia maqedonase në pushtet LSDM, thuhet se “Aleksandar Nikolloski, anëtari i kryesisë anti-perëndimore të OBRM-PDUKM-së qytetarëve duhet t’u...

Hahn: Viti 2025 është datë reale për anëtarësim në BE

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Johannes Hahn, në një intervistë për “Die Welt” thotë se viti 2025 është datë reale për pranimin...

Policia tregon se si ndodhi fatkeqesia dje ne Gostivar

Dje (5 nëntor) rrethë orës 19 e 15 minuta, është denoncuar se në Gostivar një 17-vjeçare, nga fshati Zdunjë e Gostivarit, në afërsi të...

Vazhdon rishqyrtimi i teksteve shkollore: Me Greqinë menjëherë, me Bullgarinë më...

Ekipet që po analizojnë tekstet shkollore nuk kanë kompetenca që të ndryshojnë përmbajtjet, por vetëm të japin rekomandime. Vërejtje ka, kurse bisedimet po vazhdojnë...

KRYEMINISTRI ZAEV REAGON PËR VDEKJEN E 17-VJEÇARES NGA GOSTIVARI

Lidhur me rastin e humbjes së jetës në mënyrë tragjike të vajzës 17 vjeçare nga Gostivari ka folur edhe kryeministri Zoran Zaev. Ai ka...

Urdhër të kryhet obduksion mbi trupin e 17 vjeçares nga Gostivari

Prokurori Publik nga Prokuroria Themelore Publike e Gostivarit ka lëshuar Urdhër për kryerjen e obduksionit mbi trupin e vajzës 17- vjeçare e cila u...

Një i vdekur dhe pesë të plagosur në aksident trafiku në...

Një person ka vdekur kurse pesë persona janë plagosur në një aksident me makinë që ka ndodhur këtë mëngjes në ora 5:45 në rrugën...

Qeveria do të brifojë për zhvillimin e reformave nga Plani 18

Kryeministri Zoran Zaev, zëvendëskryeministri i angazhuar për çështje evropiane, Bujar Osmani, zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spaspovski, ministrja e Drejtësisë, Renata...

Shkup: Nesër protestohet në përkrahje të Gruevskit

Nesër (E mërkurë, 07.11.2018), në ora 19.00, janë paralajmëruar protesta në përkrahje të ish kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski. Protesta është planifikuar të mbajet para...

Antonovski: Në debatet televizive ftohen njerëz që nuk vlejnë asgjë

Gazetari dhe drejtori i MIA, Dragan Antonovski në një postim në facebook ka theksuar se po teprohet me debatet televizive ku ftohen njerëz të...

Taravari flet për humbjen e jetës së 17 vjeçares në Gostivar

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka folur për vdekjen e 17 vjeçares në Gostivar, derisa po ikte nga qentë endacak “Të nderuar Banorë...

Komiteti ushtarak i NATO-s për vizitë në Maqedoni

Përfaqësues të lartë të 29 vendeve-anëtare të Komitetit Ushtarak të NATO-s, të udhëhequr nga zëvendëskryesuesi gjeneralnënkoloneli Stiven Shepro, sot dhe nesër për herë të...

Oda Ekonomike me takim të jashtëzakonshëm për taksën progresiv

Oda Ekonomike e Maqedonisë sot do të mbajë seancë të jashtëzakonshme për paralajmërimin e taksës progresive dhe efektit të kësaj mase mbi punën e...

Tetovë: Në “Lagjen e Romëve” djegje masive të mbeturinave, tymi helmon...

Zjarr tym dhe erë të keqe, sot në mëngjes është ndjerë në “Lagjen e Romëve” në Tetovë, pasi që disa qytetarë të pandërgjegjshëm u...

Vazhdon gjykimi për rastin “Target-Fortesa”

Në Gjykatën Penale në Shkup, sot duhet të mbahet seancë e re për rastin “Target-Fortesa” të PSP-së për përgjimet pa leje. Në seancën e kaluar...

Gara për në BE: Shqipëria dhe Maqedonia parakalojnë Malin e Zi...

Komisioneri i Bashkimit Europian për zhvillimin, Johaness Hahn në një intervistë për median gjermane “Welt” ka folur mbi situatën në Balkan. Në fjalën e...

Analistët: Me 33 milionë dollarët që qeveria VMRO-BDI ia ka falë...

Shkup, 6 nëntor- Vazhdojnë reagimet dhe pakënaqësitë e shqiptarëve ndaj vendimit e ish qeverisë VMRO-BDI për faljen e borxhit prej 33 milionë dollarëve Rusisë,...

OPINIONE