Home Lajme Page 2

Lajme

Qytetari i Tetovës: Ardhja e Zbogarit dhe ministrit Ademi, na i...

Themeluesi i Qendrës për Bashkëpunim në Ballkan “Loja” në Tetovë, Bujar Luma përmes një postimi në facebook ka ironizuar me komunën e Tetovës dhe...

“Rruga e Qumështit” ka jetuar dy herë

“Rruga e Qumështit” ka jetuar dy herë dhe për të “kujtuar” këtë jetë të dyfishtë janë yjet e saj: në përbërjen e tyre është...

Sot vazhdon gjykimi për lëndën “Toplik” të Prokurorisë Speciale

Në Gjykatën Penale për sot është planifikuar seancë e re gjyqësore për lëndën “Toplik” të Prokurorisë Speciale, në të cilën i akuzuari i parë...

Shkup, gjobiten 62 shoferë për tejkalim të shpejtësisë

Gjashtëdhjetë e dy shoferë gjatë 24 orëve të fundit në rajonin e Bashkisë së Shkupit kanë drejtuar automjetin me shpejtësi më të madhe se...

Tsipras: Shpresoj që referendumi në Maqedoni të jetë i suksesshëm

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras, në një intervistë për “Euronews” në gjuhën greke, ka shprehur dëshirë dhe mbështetje që referendumi në Maqedoni të jetë...

Hahn: Nëse nuk shfrytëzohet kjo mundësi, dera e BE-së mund të...

Para vizitës së tij në Maqedoni të hënën, eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Johannes Hahn, në një intervistë për AIM thotë se...

Kryetari i një komune në Maqedoni blenë makinë luksoze (FOTO)

Disa muaj pas hyrjes në pushtet dhe fitores së zgjedhjeve, edhe kryetari i komunës së Dollnenit, Xhemil Qamili ka përzgjedhur që të blejë një...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira të pakta, ndërsa do të fryjë edhe erë e dobët perëndimore dhe veriperëndimore. Temperaturat...

Pas problemeve me përkthyesit, Ali Ahmeti “detyrohet” të drejtohet në gjuhën...

Pas problemeve me përkthyesit, Ali Ahmeti “detyrohet” të drejtohet në gjuhën maqedonase Али Ахмети држи говор на македонски јазик

Xhaferi: Me referendumin do të vendosim se a jemi për “status...

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi në intervistën e tij në emisionin “Top tema” tha se “Referendumi është mundësi që qytetarët të deklarohen...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis të hënën në Shkup

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Xhejms Matis të hënën vjen për vizitë zyrtare në Maqedoni, konfirmoi sot pasdite Qeveria e Maqedonisë. Delegacioni i SHBA-së i kryesuar...

Sela prej Gostivari: Vota “për” në referendum i bën shtëpitë tona...

Kryetari i partisë Aleanca për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela, dje iu është drejtuar banorëve të Gostivarit, duke kërkuar që të votohet “për” në referendum...

Lëvizja Besa fillon zyrtarisht fushatën, Gashi: Koha është për histori të...

Kryetari i BESËS, Afrim Gashi, tha se fushata e cila ka filluar tash e disa ditë, nuk është vetëm një fushatë e rëndomtë, por...

Lajm i Fundit: Zjarr i madh në Shkup (Foto)

Zjarr i madh ka shpërthyer në këto momente në Shkup. Jozyrtarisht, zjarri ka shpërthyer në një deponi në lagjen Maxhari, transmeton gazeta Lajm. Për...

Ahmeti – Miçel: Mirënjohje SHBA-së për kontributin në Maqedoni

Kryetari I Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, priti në takim sot ndihmës Sekretarin e Shtetit Amerikan, Ves Miçell si dhe Ambasadorin e...

Nga muaji i ardhshëm në Gostivar do të paguhet për parking

Nga tetori parkimi nëpër rrugët e Gostivarit përsëri do të paguhet. Ndërmarrja publike “Parkingu publik dhe gjelbërim” arriti marrëveshje me firmë e cila do...

Nga Strasburgu, Zaevi dhe Mogerini pinë çaj në Çarshinë e Shkupit

Kryeministri Zoran Zaev, bashkë me përfaqësuesen e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogerini, në shoqëri të zv/kryeministrit për Çështje...

Sulmohet fizikisht një polic në Gazi Babë

Një polic zyrtar nga stacioni policor Gazi Babë ka qenë i sulmuar fizikisht mbrëmë nga një person i panjohur. Sulmuesi është arrestuar dhe dërguar...

Kerim merret në pyetje nga PSP-ja për “MPM”-në

Sërgjan Kerim dhe Jana Stanisavljeva merren në pyetje në Prokurorinë Speciale Publike. Ish-njerëzit e parë të kompanisë Media Print Maqedoni, që i kishte në...

Pse përmendet Ali Ahmeti në dosjen për vrasjen e Azem Hajdarit?

Në një shkrim të botuar në gazetën DITA, kushtuar vrasjes së ish deputetit shqiptar dhe simbolit të demokracisë, Azem Hajdari, ngritet edhe pista e...

Jankullovska me motor arrin në Gjyq (Foto)

Fotografia me ish ministren e punëve të brendshme, Gordana Jankullovska duke shëtitur me motor, janë paraqitur në rrjetet sociale. Fotografitë janë bërë para Gjykatës...

Familja e Tahir Mehës me apel për politikanët shqiptarë: Bëhuni bashkë!

Sot së neser është vonë. Ftoj të gjitha partitë shqipëtare në Kosovë, që të bashkohen si një trup i vetëm përballë bisedimeve dhe marrveshjeve që...

Ja në cilin Universitet po regjistrohen masovisht studentë nga Maqedonia, Kosova...

Të rinjtë nga vendi ynë, Republika e Kosovës, Lugina e Preshevës dhe më gjerë, vijojnë aplikimin në degët e 13 fakulteteve të Universitetit të...

Vajgëll: Referendumi, shansi i fundit

Në bisedë me MIA-n eurodeputeti dhe raportues për Maqedoninë në Parlamentin Evropian, Ivo Vajgëll, e kritikon “qëndrimin negativ” të opozitës ndaj zgjidhjes së kontestit...

PE voton pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Parlamenti Europian ka votuar pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Në votimin e pak minutave më parë, pro heqjes së vizave për qytetarët e...

Zaev niset nga Strasburi: “Po vij në Shkup bashkë me madam...

Pas fjalimit në Parlamentin Evropian në Strasburg, kryeministri i Maqedonisë është nisur për në Shkup. Ai nuk kthehet vetëm,por në shoqëri të eurokomisares, Federika...

Arrestohet një qytetar nga Velesi për shkak të posedimit të lëndëve...

Sektori i Punëve të Brendshme në Shkup, ka dorëzuar padi penale në Prokurorinë Themelore Publike kundër A.S (29) nga Velesi, për shkak të dyshimeve...

Zaev në Parlamentin Evropian: Do të jemi Maqedonia Veriore me gjuhë...

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, sot ka mbajtur fjalim në Parlamentin Evropian. Ai para eurodeputetëve tha se Maqedonia ndodhet në një udhëkryq të madh...

Vazhdon aksioni policor në Tetovë dhe rrethinë

Shkon në 11 numri i të arrestuarve në operacionin policor anti-drogë, të nisur një natë më parë. Burime policore thonë se operacioni do të...

Zbulohen emrat e spiunëve në Shqipëri që punonin kundër UÇK-së (Video)

Në emisionin “Gjurmë Shqiptare”, të Top Channel, se “Kush nuk e donte në Shqipëri UÇK-në? autori sjell pamje e situata që ringjallin emocione, por...

Parlamenti Evropian votoi pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Parlamenti Evropian ka votuar për liberalizimin e vizave për Kosovën. 420 deputetë kanë votuar për liberalizimin e vizave ndërsa 186 ishin kundër. 20 kanë abstenuar. Tanja...

Deputeti Ibrahimi: Sulmuesit më thanë tani as Erdogani nuk do të...

Nuk dua të përsëritet asnjëherë ajo që ka ndodhur dhe që e kam parë natën e 27 prillit 2017 në Kuvendin e Republikës së...

Bushati: Qytetarët e Maqedonisë ta mbështesin procesin e anëtarësimit të vendit...

Ministri i Punëve të Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, sot ka qëndruar për vizitë zyrtare në Shkup, ku ka realizuar takime me krerët shtetëror...

Mogerini sot nga Çarshia e Shkupit do të jep mesazhin e...

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini sot do të vizitojë Maqedoninë, Mogerini pritet të takohet me zyrtarë të lartë të shtetit dhe liderin...

Policia “dridh” Tetovën, arrestohen 11 persona për drogë

Shkon në 11 numri i të arrestuarve në operacionin policor anti-drogë , të nisur një natë më parë. Burime policore thonë se operacioni do...

Pas Gjermanisë edhe Zvicrra kërkon punëtorë, rroga 3.200 euro

“Punë ka, por s’ka profesionistë”. Kjo është shprehja që përdor gjithmonë kreu i qeverisë për të zbutur apo mbuluar papunësinë që ka kapluar vendin....

Deralla: Nëse dështon referendumi Maqedoninë e presin skenare të errëta (Video)

Në rast se dështon referendumi, Maqedonia jo vetëm që nuk do të ketë progres, por atë e presin edhe skenare të errëta. Në pyetjen...

“Sonte do të të provoj shefi”, arrestohet Shpëtimi që mbushi Maqedoninë...

Policia e Tiranës ka vënë në pranga shtetasi Shpëtim Cekrezi i cili akuzohet për shfrytëzim porstitucioni. Ai u denoncua disa ditë më parë në një...

Sekretari shtetëror i MPJ-së së Norvegjisë në vizitë të Maqedonisë

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Audun Helvorsen sot dhe nesër do të qëndrojë në Maqedoni me ftesë të sekretarit...

Pendohet nusja që e helmoi vjehrrën: “Allahu të më falë”

Policia e Tiranës zbardhi ngjarjen e rëndë të një viti më parë ndodhur në Kamëz ku nusja helmoi me fostoksinë vjehrrën. Polica arrestoi sot...

“Fushë Tophana” e Çairit në errësirë, Komuna nuk jep përgjigje

Për disa ditë me radhë disa rrugë të komunës së Çairit, gjegjësisht në lagjen “Fushë Tophanë” janë në errësirë të plotë pasi që nuk...

Mogherini në vizitë zyrtare në prag të referendumit për emrin

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini viziton sot Shkupin, ku pritet të ketë takime me zyrtarët më...

Zaev sot do të mbajë fjalim në Parlamentin Evropian

Kryeministri Zoran Zaev sot duhet të mbaj fjalim në seancën plenare të Parlamentit Evropian në Strasburg, përcjell Telegrafi Maqedoni. Zaev në tubimin e mbrëmshëm në...

Parlamenti Evropian pritet të votojë sot rreth liberalizimit të vizave për...

Parlamenti Evropian pritet të votojë sot për rekomandimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, ka bërë të ditur përmes një njoftimi Komiteti për liritë...

VIDEO/ Sela prej Gostivari: Vota “për” në referendum i bën shtëpitë...

Kryetari i partisë Aleanca për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela, dje iu është drejtuar banorëve të Gostivarit, duke kërkuar që të votohet “për” në referendum...

Shkup, 11 aksidente gjatë ditës së djeshme, gjashtë persona të lënduar

Në rajonin e SPB Shkup gjatë ditës së djeshme kanë ndodhur gjithsej 11 aksidente. Në gjashtë aksidentet janë lënduar më lehtë gjashtë persona, ndërsa...

Nuk janë foto filmash…por të FORTËT e Shkodrës

Gazetari i Report Tv, Artan Hoxha, mbrëmjen e sotme në emisionin Repolitix, ka publikuar disa foto ekskluzive, të një grupi të rinjsh në Shkodër...

Sela: Zaevit i takon që të bisedojë për maqedonishten, e jo...

Ziadin sela në emisionin e mbrëmshëm në Click Plus të RTV21 tha se “Aleanca për Shqiptarët dhe Ziadin Sela si qytetar do të votojë...

Departamenti Amerikan i Shtetit shpreson për referendum të suksesshëm në Maqedoni

Në prag të vizitës së sotme ndihmës-sekretarit shtetëror për Evropën dhe Euroazi, Wess Mitchell në Maqedoni, Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) shpreson për sukses...

Llokvenec, Atanasov, Ibrahim, Kuzmanovska sot do të dëshmojnë për ngjarjet e...

Në Gjykatën Penale në Shkup vazhdon seanca me dëgjimin e dëshmitarëve për ngjarjet e 27 prillit në Kuvend. Sot para 33 të akuzuarve duhet...

FOTO/ Gashi dhe Zaev e çuan në këmbë Kumanovën

Lëvizja BESA në krye me Afrim Gashin në Kumanovë zhvilloi fushatë “PËR” referendum. “Lëvizja BESA në krye me Afrim Gashin mbrëmë qëndruan në Kumanovë, ku...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare, ndërsa do të fryjë edhe erë e dobët verilindore. Temperaturat e mëngjesit...

Zaev: Më 30 shtator të sjellim vendim me të cilin do...

Është koha për patriotë të vërtetë për ato të cilët ndërmarrin aksion, të cilët e respektojnë të kaluarën, por pikëpamja e tyre është e...

Zaev takon kreun e diplomacisë shqiptare Ditmir Bushatin

Kryeministri Zoran Zaev sonte është takuar me kreun e diplomacisë shqiptare, ministrin Ditmir Bushati. Në takimin, në të cilin ishte i pranishëm edhe ministri...

Mickovski: Nuk bëj thirrje për të bojkotuar referendumin (VIDEO)

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski në emisionin “Analiza 24” ka deklaruar se nuk bën thirrje për bojkot të referendumit, me vendimin se qytetarët vetë...

Sela: Aleanca për Shqiptarët është faktori që nisi rruga “për NATO...

Sonte në emisionin Click Plus në TV21 i ftuar lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela deklaroi që ASH do të përkrahë referendumin dhe...

Shkup: Përleshje e armatosur mes prindërve, në çerdhe, para syve të...

Pas incidentit të djeshëm në çerdhen “11 Tetori” në Butel, Ministria e Punëve të Brendshme ka shoqëruar në polici edhe personin dytë të përfshirë...

Sela i përgjigjet Ahmetit nga Gostivarit: Ku ishin 2 mijë policët...

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela nga tubimi për referendumin në Gostivar i ka replikuar kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti, lidhur me...

Geci paralajmëron Thaçin: Nuk mund të shpëtosh kaq lehtë

Njëri ndër vëllezërit Geci, Esati, në një prononcim për “Bota sot” ka komentuar tentimin e vizitës së Vuçiqit në Drenicë, për t’u ndaluar më...

Pas takimit me Zaev, Bushati: Çelësi i vetëm për rrugëtimin euro-atlantik,...

Zhvillimet më të fundit në Maqedoni dhe rajon si dhe sfidat e përbashkëta me të cilat përballet Ballkani Perëndimor, kanë qenë në fokus të...

SHTABI I AKSH-SË ULTIMATUM: TË GJITHË POLITIKAJVE SHQIPTAR NGA TË GJITHA...

Shtabi i përgjithshëm i Armatës Kombëtare Shqiptare (AKSH) është paraqitur me një kumtesë të re lidhur me zhvillimet në Shqiptari, të cilën e ka...

Taravari priti ambasadorin amerikan Xhes Bejli

ryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, priti dje pasdite në kabinetin e tij ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xhes Bejli. Në takim,...

Takohen Rambo i politikës në Kosovë me Rambon e politikës në...

Shqiptarët duhet të përcaktohen për Maqedoninë në BE dhe në NATO. Prita sot, mikun tim, Menduh Thaçin, liderin e Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni,...

Mogerini nesër në takime në Shkup

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini nesër do të qëndrojë në Maqedoni, ku pritet të ketë takime...

“Kathimerini” shkruan se për shkak të çështjes së Shkupit shumë shpejt...

Tri skenarë të mundshëm janë parashikuar në periudhën mes tetorit dhe dhjetorit të këtij viti, varësisht nga rezultati i referendumit në kuadër të periudhës...

Barnatoret “Zegin” edhe këtë vit me cilësinë më të lartë sipas...

Rrjeti i barnatoreve “Zegin” ofron nivelin më të lartë të cilësisë në tregun maqedonas, treguan rezultatet më të reja të hulumtimit QUDAL-QUality meDAL Health...

Zhduket një vajzë nga Shtimja

Policia e Kosovës ka njoftuar se në Shtime është raportuar për një vajzë të zhdukur. Raportimin në polici e ka bërë nëna e vajzës, e...

Thaçi në Shkup pritet nga lideri i opozitës maqedonase, Hristijan Miçkoski

Lideri i partisë më të madhe opozitare në Maqedoni, Hristijan Miçkoski e ka pritur sot në takim presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi...

LSDM: Mickoski të marr guxim dhe të tregoj përgjegjësi, të tregoj...

Nga partia në pushtet LSDM sot kanë reaguar ndaj vendimit të mbrëmshëm të partisë opozitare VMRO-DPMNE-së, që qytetarët të vendosin sipas bindjeve të veta. Nga...

Komitet Maqedoni-Greqi, Muhamedi: Komitet i fshirjes së referencave identitar-historike të albanitetit...

Republika e Maqedonisë dhe Republika e Greqisë duke u bazuar në piakatë e marrëveshjes së Perspës, nga formuar një Komision të përbashkët që do...

Haradinaj takon Thaçin dakordohen për bashkëpunim

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare të Maqedonisë, Menduh Thaçi me të cilin u dakorduan që të...

Maqedoni, nxënësit e shkollave të mesme mësojnë programim me libër të...

Në shkollat e mesme profesionale në Maqedoni problemi me mungesë, por edhe me libra jo-kualitativ është më i theksuar. Arsimi profesional çdo vit regjistron...

“Qytetarët të mos sjellin produkte të mishit nga Bullgaria”

Qytetarët që udhëtojnë për në Bullgari kur të kthehen në Maqedoni të mos marrin ushqim me origjinë shtazore, bën thirrje drejtori i Agjencisë së...

Blok: Rezultatet pozitive të reformave janë të rëndësishme për anëtarësim në...

Ministri për Punë të Jashtme të Republikës së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov sot realizoi takim me Ministrin për Punë të Jashtëm të Mbretërisë së Hollandës,...

Nazim Rashidi: Politika ka gojën plot Evropë kurse veprimet e tyre...

Nëse dëgjon partitë shqiptare, nuk ka dyshim se do mbështetet referendumi. Por, a mjafton kjo? Zhgënjimi që kanë njerëzit vjen nga fakti se...

Mickoski: Zaev ta merr guximin dhe të pranojë duel televiziv, në...

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, mbrëmë vonë njoftoi se për referendumin e 30 shtatorit ka vendosur që të mos u përzihet qytetarëve se si të...

Maqedoni, mediave u kërkohet më shumë hapësirë për të gjitha etnitetet

Njohja mes vete eliminon frikën, paragjykimet dhe krijon mundësi që përmes aktivimeve të përbashkëta të rinjtë e etnive të ndryshme në Maqedoni, të luftojnë...

Marrëveshja me Serbin: Ahmeti i premton mbështetje Thaçit dhe institucioneve kosovare

Kryetari I Bashkimit Demokratik për Integrim gjatë ditës së sotme në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë ka pritur në takim, presidentin e Kosovës, Hashim...

Thaçi në Shkup nuk e tha asnjë fjalë të vetme për...

Edhe pse gjatë ditës së sotme, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka qëndruar në Shkup dhe ka realizuar takime me krerët e institucioneve më...

Tetovë, 17 vjeçarja niset nga Zvicra por nuk arrin në shtëpi,...

Nga SPB-ja në Tetovë njoftojnë se më datë 11.09. 2018 rretë orës 14.00, 54-vjeçari F.A. nga fshati Neproshten i Tetovës, ka denoncuar se, më...

Edhe Amdi Bajram është “PËR” referendumin, ofendon rëndë VMRO-në

Kryetari i partisë Lidhja e Romëve, Amdi Bajram, u bëri thirrje votuesve romë të dalin dhe të votojnë “PËR” në referendum. Qëndrimi i tij...

Nevzat Bejta: Kemi përkrahjen e Shqipërisë dhe Kosovës për referendumin

Shtabi Komunal Zgjedhor i degës së Bashkimit Demokratik për Integrim në Gostivar, të martën në mbrëmje mbajti mbledhjen e parë bashkë me kryesinë...

Thaçi thotë se po të mbahej referendumi i Maqedonisë në Kosovë,...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë vizitës së sotme në Shkup, ka apeluar te qytetarët shqiptarë në Maqedoni, që të dalin masovisht dhe të...

Dëshmitari i mbrojtur: Çavkovi organizoi grupin për 27 prillin, Zaev dhe...

“Pas ngjarjeve të 27 prillit, grupi që ka ndërhyrë në Kuvend, që tani është në bankën e të akuzuarve për këtë rast ka pasur...

Ahmeti: Jashtë NATO-s, Maqedonia vështirë të mbijetojë

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, mbrëmë ka qenë i ftuar në emisionin “Opinion” në TV Klan ku ka folur për çështjet aktuale politike. Ai...

Sekretari amerikan i mbrojtjes vjen në Shkup: Moska do të përzihet...

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Xhejms Matis paralajmëroi se javën tjetër do të vizitoj Shkupin, për të shprehur mbështetjen për referendumin e ardhshëm për emrin,...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira mesatare, ndërsa do të fryjë edhe erë e përforcuar veriore. Temperaturat e mëngjesit do...

DOKUMENT/ PSD rehaton nëpër vende pune ish-aktivistët që u larguan nga...

Nga Vetëvendosja u larguan me pretekstin se nuk po pajtohen me ideologjinë e kësaj partie. Madje shumë prej tyre që dhanë dorëheqje thanë se...

Nikollovski: Anëtarësimi në NATO dhe BE do të hap tregun e...

Anëtarësimi në NATO dhe BE do të thotë çmime më të larta të blerjes, shitje të sigurt. rritje të subvencioneve evropiane, punësime të reja,...

Andov: Ata të cilët janë kundër marrëveshjes le të ofrojnë alternativë...

Kryetari i parë i Kuvendit të Maqedonisë, Stojan Andov, në fjalimin e tij sot në konferencën e ASHAM-it tha se ata të cilët janë...

VIDEO/ Beteja e Koshares, kur ushtarët luftonin duke kënduar

Beteja e Koshares është njëra ndër betejat më të përgjakshme dhe më heroike të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo u zhvillua më 9...

Ja çfarë thotë ekspertiza e “opel omegës” nga “Monstra”

Gjykatësit e Gjykatës Penale Ognen Stavrev dhe Osman Shabani, prokurorët e PSP Fatime Fetai dhe Gavril Bubeski dhe avokatët, sot në praninë e opinionit...

Ministri i Jashtëm holandez nesër vjen për takim zyrtar në Maqedoni

Ministri për Punë të Jashtme i Mbretërisë së Holandës, Stef Blok nesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoni. Ai do të realizojë takim...

Xhaferi: Besoj tek qytetarët, VMRO-ja akoma mund të kyçet në fushatë

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi në një intervistë për AIM, tha se beson tek qytetarët, institucionet, partitë dhe u shpreh i bindur...

Nëna e sëmurë me katër fëmijë nga Shkupi, ka nevojë urgjente...

Sebahate Saiti, nëna me katër fëmijë ka nevojë urgjente për ndihmën tonë. Këtë grua para një viti e kam gjetur në gjendje të rëndë...

Baily: Marrëveshja e Prespës është si rezultat i një kompromisi të...

Qytetarët e Maqedonisë ta shfrytëzojnë mundësinë dhe të votojnë në referendum. Me mbështetjen e marrëveshjes siguroni vend në tavolinën e NATO-s dhe perspektivë demokratike,...

Parashtrohet aktakuzë kundër dy personave për vrasjen e Nikolla Sazdovskit

Prokuroria Themelore Publike Shkup, sot ka parashtruar akt të prokurorisë me propozim për vazhdim të masës “paraburgim” kundër dy persona për veprën e kryer...

Sugareski paralajmëron mbi 100 milionë euro për rrjetin e kanalizimeve dhe...

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve Goran Sugareski, i cili sot ishte për vizitë në Dojran, paralajmëroi 70 milionë euro për ndërtimin dhe rikonstruimin e...

Mehmeti: “Nuk ka shqiptarë për të votuar në referendum, por aty...

Analisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti, ka analizuar fushatën e filluar për referendumin e 30 shtatorit në Maqedoni. Ai vlerëson se edhe pse nuk ka...

AUV: Nuk ka konfirmime shkencore se prodhimet e modifikuara gjenetikisht janë...

Drejtori i Agjencisë për Ushqim dhe Veterinari (AUV) Zoran Atanasov, sot tha se shkenca akoma nuk ka vërtetuar se prodhimet me modifikime gjenetike janë...

Një i vdekur dhe dy të lënduar në një aksident në...

Një person ka humbur jetën dhe dy të tjerë, prej të cilëve një fëmijë 11-vjeçarë janë lënduar në një aksident komunikacioni që dje ndodhi...

Katër kumanovarë arrestohe me 400 gram drogë, njëri është 15 vjeç

Të hënën (10.09.2018), rreth orës 23 e 30 minuta, në pikëpagesën rrugore “Zhelinë” policia ka ndaluar veturën “Ford Eskort” e targa të Kumanovës, që...

Kryetari i Demir Hisarit kërkon që mediat t’i kërkojnë falje atij

Kryetari i Demir Hisarit, Marijançe Stojanovski, është njoftuar pas lajmeve të mbrëmshme nëpër mediume për kërcënimet e tij ndaj të punësuarve në shkollën fillore...

Kapet me drogë kandidati shqiptar në zgjedhjet e Belgjikës

Vjen edhe një lajm i keq për zyrtarin e Vetëvendosjes që u kap me 3 kilogramë heroinë Partia Kristian Demokrate Flamane (CD&V) në Belgjikë,...

Përfaqësuesit e Luginës ftesë Thaçit: Hajde në Preshevë si Vuçiqi në...

Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës sot i kanë bërë ftesë Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit që të vizitojë Preshevën sikurse që Presidenti i Serbisë,...

Ndërmarrje Publike dhe kompani të mëdha në listën e borxhlinjve të...

Drejtoria për të Ardhura Publike (DAP) ka publikuar listën e borxheve, në të cilën gjenden 2.069 firma dhe 1.812 persona fizik, borxhet e të...

Analistët: Referendumi përcakton izolimin ose integrimin e Maqedonisë

​”Maqedonia nuk ka alternativë tjetër për tu bërë pjesë e strukturave euroatlantike pa realizuar referendum të suksesshëm përkatësisht duhet t’i thotë “po” marrëveshjes Maqedoni-Greqi,...

Pas gjashtë vitesh, qytetarët e shohin Opel Omegën e Monstrës (VIDEO/FOTO)

Autoritetet përkatëse gjyqësore i kanë lejuar sot pas gjashtë vjetësh që të shohin veturën Opel Omega, me të cilën dyshohet se janë arratisur Alil...

Policia zbulon dhjetë emigrantë në Gjevgjeli

Në kontrollet e rregullt në sheshin “Gjevgjelia” në Gjevgjeli zyrtarët policor mbrëmë në orën 1:00 të pasmesnatës ka zbuluar 10 emigrantë në automjetin “BMW”...

17 vjet nga sulmet më të tmerrshme terroriste në SHBA

Sot bëhen 17 vjet që nga 11 shtatori i vitit 2001, kur u kryen sulmet më të tmerrshme terroriste në Shtetet e Bashkuara të...

Ibrahimi: Ne jemi një hap para, sepse e ngritëm UT-në, e...

Në konventën partiake të PDSH-së në Çair, ku kjo parti filloi fushatën “Pro” referendumit, ish deputeti Orhan Ibrahimi ka sqaruar domethënien e motos “Një...

Ali Ahmeti sonte në Opinion, do të flasë për referendumin dhe...

Gazetari më i njohur shqiptar, Blendi Fevziu, ka paralajmëruar për sonte intervistë me liderin e shqiptarëve në Maqedoni Ali Ahmeti në emisionin e tij...

Një milion qytetarë duhet të votojnë në referendum vetëm për inat...

Analisti politik Sasho Ordanovski ka shigjetuar në kolumnën e tij presidentin e Maqedonisë, Gjorge Ivanov. Ai ka ftuar votuesit, që nëse për asgjë tjetër,...

A kyçet Rusia në fushatën e referendumit, ja çka thotë Ambasada...

Rusia nuk kyçet në fushatën e referendumit më 30 shtator, as nuk ka mesazhet e veta si shumica e diplomatëve dhe politikanëve perëndimorë, të cilët...

Ky ëhtë mesazhi i Pollozhanit për Bushatin

Shpëtim Pollozhani Ministri i Puneve te Jashtme i Shqiperise z. Ditmir Bushati vjen ne Shkup me mision te ngjashem me ate te Dilber Vrionit, Ali Spahia...

Dëshmi të reja për rastin “Monstra”

Ekspertizë në automjetin që është pjesë e materialeve dëshmuese do të bëhet sot në kuadër të gjykimit për rastin “Monstra” të Prokurorisë Speciale Publike, për...

Cipras: Marrëveshja e Prespës mund të jetë model për të tjerët

Kryeministri grek Aleksis Cipras, në fjalimin e tij para Parlamentit Evropian i theksoi sukseset diplomatike të qeverisë së tij në rajon, duke e quajtur...

“Allahu të koriti para miletit o Sulejman Rexhepi” (VIDEO)

“AAllahu te korit para miletit o Rezil Ulema… ccc Edhe ajetet Kuranore i gabon duke lexu subhanAllah. Sot gjate ceremonise se shenimit te vitit...

NXËNËSI ME VARG NJËSHA BËHET DEPUTET I KUVENDIT TË KOSOVËS

Kuvendi i Kosovës, tashmë do të ketë një deputet që gjatë shkollimit të tij ka pasur sukses të dobët. Rafet Rama, do të ulet...

Një kufomë pranë veturës Kia, i ndjeri është një adoleshent shqiptar

Në një pushimore të magjistrales A1 pranë vendin zviceran Basserdorf ZH, të hënën është gjetur një kufomë, shkruan albinfo.ch. Ai ndodheshte pranë një veturë...

Udhëtojnë 3.5 km në këmbë për të ndjekur mësimin në Butel...

Mjerim që vite me radhë po e vuajnë nxënësit, që jetojnë në periferi të komunës të Butelit ka këtë fotografi! Afro 3.5 kilometra udhëtojnë në...

Nëse ju dëgjojnë fqinjët duke u grindur me gruan/burrin – 400...

Zhurmës së përditshme nga fqinjët në vendin tonë mesa duket do ti vijë fundi! Të gjithë jemi dëshmitarë për çdo ditë apo çdo natë...

Zaev: Me Marrëveshjen Greqia e pranoi identitetin maqedonas dhe gjuhën maqedonase

Republika e Maqedonisë me Marrëveshjen e Prespës e ndërroi emrin, por Greqia me të e pranoi identitetin maqedonas dhe gjuhën maqedonase, porositi sot kryeministri...

PDSH në Çair përcjellë mesazhin një hap para PËR në NATO...

Ndodh tani në Çair. Një hap para PËR në NATO DHE BE

Shilegov: Deri më tani janë pastruar 220 deponi në Shkup

Në lagjen Hipodrom sot filloi aksioni për pastrimin e Komunës së Gazi Babës. Me pastrimin do të vazhdohet në Maxhari, Triangla, Kermamidnica, Çento, Zhelezarë...

Në UT prej 11 deri më 14 shtator do të zhvillohet...

Në Universitetin e Tetovës, prej 11 deri më 14 shtator do të zhvillohet afati i dytë i regjistrimit të studentëve të rinj për vitin...

Komandantët e rrejshëm janë zhytur në luks, ish ushtari i UÇK-së...

Deri sa komandantët e rrejshëm të UÇK-së bëjnë jetë luksi dhe assesi të ngopen, ish ushtarët e vërtetë të UÇK-së po jetojnë në kushte...

Maqedoni-Greqi, komitet i përbashkët për histori

Është formua Komiteti ndër-disiplinor i përbashkët i ekspertëve mes Maqedonisë dhe Greqisë. Nga Ministria e Jashtme njoftojnë se në përbërjen e Komitetit nga ana...

Fushatë qytetare “Ec përpara! Zgjedhja është e jotja” në prag të...

Dhjetëra organizata qytetare sot filluan fushatën “Ec përpara! Zgjedhja është e jotja”, me të cilën qytetarëve në tre javët e ardhshme përmes një serie...

Carovska: Fondi Social Evropian ofron 70 milionë euro për punësim

Fondi Social Evropian ofron 70 milion euro për punësim dhe lëvizshmëri të të rinjve në vendet tjera, ndërsa deri më tani Bashkimi Evropian ka...

Abazi: Fushata e ASH-së do të jetë pozitive me thirrje për...

Sot në Sheshin Skëndërbeu shtabi Qëndror i Aleancës për Shqiptarët, i udhëhequr nga Bujare Abazi dhe në prezencën e liderit të Aleancës për Shqiptarët,...

Canoski: Gruevski dhe Janakievski, fajtorë për rrënimin e “Cosmos”-it

Në Gjykatën Penale ka vazhduar shqyrtimi i dëshmive për rastin e Prokurorisë Speciale “TNT”, për rrënimin e objektit “Kosmos” të biznesmenit Fiat Canoski pas...

Rasti “Arka” vazhdohet për më 27 shtator

Gjykimi për blerjen e pajisjeve e komunikimit elektronik për nevojat e Drejtorisë së Pestë në kuadër të DSK-së për rastin “Arka” të Prokurorisë Speciale...

Shapuriq: Anëtarësimi në NATO dhe BE do të thotë progres për...

Ministri përgjegjës për rregullimin e përmirësimit të klimës së investimeve për kompanitë vendase Zoran Shapuriq mbajti sot një takim pune me Jasna Gabriç anëtare...

Maqedoni: Për 3-4 vite është shuar një klasë e tërë me...

Qarkullimi i automjeteve në afërsi të shkollave dhe çerdheve duhet të realizohet me kujdesin më të madh. Statistikat e Këshillit Republikan për Siguri në...

Një lajm i mirë dhe një lajm i keq për autostradën...

Ndërtimi i autostradës me Kosovën është vendosur në listën prioritare të Qeverisë. Ky është lajmi i mirë. Lajmi i keq është se ndërtimi i...

PDSH fillon fushatën nga Çairi, me moton “Një hap para PËR...

PDSH fillon sot fushatën informuese për referendumin e 30 shtatorit për integrimin e vendit në NATO dhe BE. Të premten, ...

Referendumi, Sela: Rruga e shqiptarëve drejtë perendimit, që nga koha e...

Gjatë ditës së sotme, kryetari i Aleancës për Shqiptarët i shoqëruar nga shtabi i zgjedhur i ASH-së për referendumin nga sheshi Skënderbeu edhe zyrtarisht...

A ka bisht Marrëveshje e Prespës? Materie radioaktive përmes Greqisë do...

A ka bisht marrëveshja e Prespës? A parasheh kjo Marrëveshje deponimin e materieve radioaktive nga Greqia në Maqedoni? Këto dilema janë hapur nga...

Në Maqedoni nga viti 2019 fillon realizimi i Planit aksional për...

Këshilli reformues në administratën publike sot e mbajti takimin e tretë me qëllim që të koordinohen institucionet për reformat kyçe në këtë fushë gjatë...

BDI fushatën për referendum e fillon në Tetovë ndërsa do ta...

Tubimin nismëtar për referendumin e 30 shtatorit, Bashkimi Demokratik për Integrim do ta fillojë sot në Tetovë, ndërsa do ta përfundojë në Shkup. Siç njoftojnë...

Gjyshet nga Rusia kapin armët, i shpallin “luftë” Amerikës! (Video)

Një grup i femrave ruse në moshë, përkrahës të presidentit rus Vlladimir Putin, kanë filluar një aksion të pazakonshëm, raporton Deutsche Ëelle. Të hidhëruara...

​Thaçi: Mundësia për marrëveshje me Serbinë është minimale

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ritheksuar se mundësia për të arritur marrëveshjen përfundimtare me Serbinë, është minimale dhe pothuajse e pamundur, megjithatë ia...

Andov: Para referendumit të vitit 1991 nuk ishim shtet, tani është...

Kryetari i parë i Kuvendit të Maqedonisë, Stojan Andov, thotë se është joserioze të tërhiqet paralele mes aktiviteteve të bashkësisë ndërkombëtare para referendumit të...

Komisioni Evropian: Qytetarët e Maqedonisë të votojnë pa ndërhyrje nga jashtë

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, nga Brukseli porositi se pret që në Maqedoni të votojnë në referendum pa përzierje të jashtme, njofton AIM. Ajo...

Tetovë: Fshati mbetet pa postë, “letrat” shkojnë në xhami

FOTO: Letrat-Dokumentet që duhet dërguar në adres/shtëpi të ç’do banori të fshatit përfundojn në hapësirat e Xhamisë Muajt e fundit, banorët e fshatit Përshefcë të...

“E Majta”: Qytetarët ta bojkotojnë referendumin, të ndalohet pushteti i qeverisë...

Partia “E Majta” ju ka bërë thirrje qytetarëve që të bojkotojnë referendumin. Ata shtojnë se qytetarët duhet ta ndalojnë pushtetin e kësaj qeveria, pasi...

Zaev: Pas referendumit të suksesshëm, do të rriten fondet e BE-së...

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në kuadër të fushatës “Së bashku PËR Maqedoni evropiane”, dje ka ftuar qytetarët e Manastirit të dalin në referendum,...

Ambasada e Rusisë “godet” pas vizitave të Merkelit dhe Stoltenbergut në...

Pas vizitave në Shkup të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg si dhe kancelarëve të Austrisë dhe Gjermanisë, Sebastian Kurc dhe Angela Merkel,...

Stoltenberg për Greqinë dhe Maqedoninë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, i ka kërkuar Greqisë dhe ishn republikës jugosllave të Maqedonisë që të ratifikojnë marrëveshjen që dy vendet...