0 C
Skopje
Sunday, November 18, 2018
Home Lajme Page 3

Lajme

Turqia është e pakënaqur me komentet e sauditëve për Khashoggin

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka thënë se Ankaraja nuk është e kënaqur me deklaratat e Prokurorit Publik të Arabisë Saudite lidhur...

“Buxheti 2019”, më i madhi në historinë e Maqedonisë

Pesë për qind paga më të larta për nëpunësit e administratës dhe dhjetë për qind për mjekët specialistë parasheh propozimin- buxheti për vitin 2019-të....

Basha dhe Meta fshehen Gruevksin ne Tirane dhe e derguan ne...

Dyshohet se njerëz të presidentit Ilir Meta dhe të kreut të PD Lulzim Basha janë marrë me të gjitha procedurat e lëvizjes së Gruevskit...

Përpjekje që të gjithë të punësuarit në shëndetësi të marrin rritje...

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe deklaroi se bëhen përpjekje që të sigurohen mjete nga buxheti për rritjen e rrogave të të gjithë të punësuarve...

Kërkohet hyrje e Speciales në BDI

Prokuroria Speciale Publike hedh poshtë zërat për zvarritjen e hetimeve për zyrtarët e lartë të BDI-së. Njëri nga të dyshuarit për shpërdorim të detyrës...

5 ishujt më të bukur

Ishujt janë bukuri natyrore të rrethuara nga të gjitha anët me ujë. Në listën e 5 ishujve më të bukur në botë bëjnë pjesë: 1.Java, Indonesia 2.Bali,...

Revizioni zbulon krimet e rikonstruksionit të Teatri Shqiptar

Revizioni i jashtëm për ndërtimin e Teatrit Shqiptar në Shkup konstatoi se mund të ketë veprime të paligjshme nga kryesia e këtij institucioni kulturor....

Osmani: Prokuroria t’i hetojë të gjitha organet e BDI-së

Prokuroria Speciale Publike hedh poshtë zërat për zvarritjen e hetimeve për zyrtarët e lartë të BDI-së. Njëri nga të dyshuarit për shpërdorim të detyrës...

Sulmohen dy inspektorë në stacionin e policisë në Kumanovë, ja kush...

Të mërkurën (14.11.2018) rreth orës 16,00, në hapësirën zyrtare të Sektorit për krim polici-Reparti për krim të përgjithshëm pranë PSB-së në Kumanovë, dy inspektorë...

Komisioni Evropian: Procesi ndaj Gruevskit, të mos politizohet

Komisioni Evropian kërkon që rasti i ish-kryeministrit në arrati, Nikolla Gruevski të mos politizohet. Zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq për Alsat thotë se Brukseli...

Sisteme fotovoltaike të EVN tashmë më të disponueshme përmes EKO kredisë...

Sistemet fotovoltaike të EVN Maqedoni, të dizajnuara sipas nevojave të konsumatorëve bëhen më të disponueshme për të gjithë të interesuarit. EVN Maqedoni dhe Shparkase...

Kryediplomati hungarez: Çështja e Gruevskit juridike, jo politike

Ministri i Jashtëm hungarez Péter Szijjártó ka thënë se çështja e ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski është juridike e jo politike. Ai në një...

Ja si mund t’i ndërpritet mandati Nikolla Gruesvkit

Deputetit Nikolla Gruevski nuk mund t’i ndërpritet mandati pa u siguruar 80 vota në Kuvend. Kryetari i Parlamentit, Talat Xhaferi në emisionin “Rruga drejt…”...

“Rruga drejt…” – Ikja e Gruevskit dhe dështimi i organeve të...

Nikolla Gruevski iku, shteti juridik dështoi ! Institucionet e shtetit nuk arritën të garantojnë realizimin e vendimit të plotfuqishëm gjyqësor për dënim me burg...

Haradinaj: Ushtria e Kosovës nuk është e kufizuar, do të ketë...

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj sot gjatë një ligjërate para studentëve të Fakultetit filozofik në Prishtinë, ka folur për ngritjen e cilësisë në arsim,...

Vetura shkeli një vajzë 6 vjeçare në Tetovë

Më datë 14.11.2018 në ora 17 e 30 minuta në rrugën “Video Smilevski-Bato” n Tetovë një veturë “Mercedes”me targa të Tetovës, e drejtuar nga...

Prokuroria nis hetimin: Zyrtarë të shtetit e kanë ndihmuar Gruevskin që...

Prokuroria Themelore ka nisur hetim për arratisjen e Nikolla Gruevskit në Hungari. Prokuroria pohon se ka dyshime të bazuara se zyrtarë të caktuar, e...

Zbulohen bisedat e 27 prillit në Viber mes funksionarëve të VMRO-së:...

Në Gjykatën penale në Shkup sot vazhdoi gjykimi për rastin e 27 prillit me leximin e SMS porosive dhe porosive në Viber, që janë...

Shpërthim i fortë në një fermë në Bogovinë, policia heton rastin

Mbrëmë rreth orës 22.00, në Sektorin për punë të brendshme Tetovë, është denoncuar, shkaktim i rrezikut të përgjithshëm, në një fermë në fshatin Bogovinë...

Filipçe: Po punohet që nga janari të punësuarit në shëndetësi të...

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot deklaroi se po bëhen përpjekje maksimale që të sigurohen mjete për rritjen e pagave për gjithë punonjësit shëndetësor...

Ambasada Hungareze në Tiranë, as nuk pohon por as nuk mohon...

Debati se si ish kryeministri nacionalist e populist i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, i kërkuar nga drejtësia e vendit, arriti të largohej nga Maqedonia drejt...

Partitë marrin më shumë para nga buxheti i shtetit

Pavarësisht se për më shumë se dhjetë muaj Enti Shtetëror i Revizionit është pa njeriun e parë dhe me numër të pamjaftueshëm revizorësh, Kuvendi...

Projekti “Siguria nëpër shkolla” edhe në Komunën e Çairit

Reparti për preventivë pranë SPB – Shkup, që nga fillimi i këtij viti shkollor 2018/2019 filloi me realizimin e aktiviteteve në lidhje me projektin...

Kërkohet dënim me vdekje për pesë të përfshirët në vrasjen e...

Prokurorët sauditë thanë të enjten se do të kërkojnë dënim me vdekje për pesë njerëz të përfshirë në vdekjen e gazetarit Jamal Khashoggi. 11 njerëz...

Shekerinska dhe Dimitrov në brifing me ambasadorët e shteteve anëtare të...

Në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë, sot me ftesë të zëvendëskryeministres dhe ministres së Mbrojtjes Radmilla Shekerinska dhe shefit të diplomacisë, Nikolla Dimitrov është...

27 prilli, prezantimi i SMS-ve: “Sheqerkën ma lini mua”

Në seancën e sotme për ngjarjet e 27 prillit prokurorja po prezantohen SMS porositë dhe porositë në Viber nga telefoni konfiskuara i deputetit të...

Kërkesa e Gruevskit për azil, Ruzhin: Kërkesa, e pabazë për vendet...

Ish-kryeministri, Nikolla Gruevski, e ka të vështirë të fitojë të drejtën e azilit politik në një vend të Bashkimit Evropian, siç është edhe Hungaria,...

Jusufi parandaloi vendosjen e përmendores së komunistit anti-shqiptar dhe anti-mysliman, Qemal...

Bëhet fjalë për Ibush Jusufi, këshilltari i Lëvizjes Besa në Qytetin e Shkupit, i cili njoftoi se sot në seancë ka mbajtur një fjalim...

Prishtina edhe sivjet qyteti më i ndotur në botë? Ministria nuk...

Ndotja e ajrit në Kosovë, vazhdon të mbetet problem i pazgjidhur për institucionet. Qytetarët e Kosovës edhe këtë vit sikurse viteve të mëparshme do të...

Tensione në Shkup, rreth 130 policë rrethojnë tregun (Foto)

Numër i madh i pjesëtarëve të policisë ka dalë sot në tregun e Shkupit, i njohur si “Kfantashki”. Shkak janë tensionet e krijuara mes...

“Arratisja e Gruevskit”, Selmani: Drejtësia është varrosur

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, ka hedhur poshtë para mediave të gjitha spekulimet se ka marrëveshje mes tij dhe ish kryeministrit Nikolla Gruevskit për...

Rikonstruktimi i linjave hekurudhore fillon më 2019

Autoritetet në Kosovë janë në përgatitjeje të procedurave për fillimin e rikonstruktimit të linjave hekurudhore, projekt ky i financuar nga Banka Evropiane për Rindërtim...

SHBA-ja dhe BE-ja presin që deri në prill të ketë një...

Kosova dhe Serbia kanë hyrë në një periudhë që është cilësuar përfundimtare të bisedimeve, për një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre dhe...

Ikja e Gruevskit përmes Tiranës, Ambasada hungareze në Shqipëri nuk komenton

Mundësia që ish kryeministri Nikolla Gruevski, të jetë larguar nga Maqedonia për në Hungari përmes Tiranës në opinion u përhapën nga mediat serbe ,...

Orban: Për statusin e Gruevskit pyesni avokatët

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban gazetarin e televizionit hungarez “24”, e orientoi që përgjigje rreth pyetjeve për statusin e Nikolla Gruevskit të kërkoj tek...

Dash: Gruevski duhet ta vuajë dënimin në Maqedoni

Pas arratisjes së ish kryeministrit, Nikolla Gruevski vjen edhe reagimi i parë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një përfaqësues i Departamentit Amerikan të...

Doli në shesh gënjeshtra e mediave serbe se Gruevski ka ikur...

“Rrena i ka këmbët e shkurtra” thotë një fjalë e urtë popullore. Sot mediat serbe kanë shkruar se ish kryeministri Nikolla Gruevski ka ikur...

Kërkohet dënim me vdekje për pesë të përfshirët në vrasjen e...

11 njerëz u akuzuan, tha zyra e prokurorit saudit, duke shtuar se pesë njerëz që ballafaqohen me dënim me vdekje ishin direkt të përfshirë...

Boshnjakovski: MPB heton përfshirjen e policisë në arratisjen e Gruevskit

“Procesi për ekstradimin ka filluar. Ministria e drejtësisë po grumbullon dokumentacionin e nevojshëm. dokumentacioni do të kompletohet do të përkthehet dhe do të dërgohet...

Bora e madhe shakton kaos dhe qindra aksidente rrugore

Për shkak të borës së madhe që po bjenë, kanë ndodhur rreth 300 aksidente trafiku në kryeqytetin ukrainas Kievë. Për shkak të kushteve komplekse të...

Janakieski i kërkon Ivanovit amnisti!

Ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakievski ka kërkuar sot amnisti nga presidenti Ivanov. Janakieski, i akuzuar në dhjetëra lëndë të Prokurorisë Speciale, shpreson...

LSDM e din emrin e “spiunit” të BDI-së për 27 prillin,...

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi, tha se informacionin për 27 prillin VMRO-DPMNE mund ta ketë siguruar nga kryeministri Zoran Zaev. U kundërpërgjigj nënkryetari i...

Ekspertët: Talat Xhaferi si duket është burimi i informacionit për VMRO-në...

Gjykuar sipas SMS porosive të fundit që janë publikuar në Procesin gjyqësor, të mëdha janë gjasat që burimi i informacionit për 27 prillin deri...

Mogerini falënderon shkupjanin për dhuratën modeste

Me 13 shtator përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federika Mogerini qëndroi në Shkup për vizitë zyrtare, gjatë vizitës ajo kishte ndaluar edhe në...

Ndërroi jetë në moshë të re ish ushtari i UÇK-së, Burhan...

Ndërroi jet Profesori dhe veterani i UÇK-së Burhan Kalisit NJOFTIM: Ju njoftojë se ka ndrruar Jetë Prof. Burhan Kalisi , djali (Musli Kalisit). Varrimi itij behetë...

Sijarto deri te Dimitrovi: Kërkesa e Gruevskit për azil është juridike,...

Shefi i diplomacisë së Hungarisë Peter Sijarto sot me telefon ka biseduar me kolegun e tij nga Maqedonia Nikolla Dimitrov për rastin me ish...

“Izvrshitellat” fillojnë sezonin e “masakrave”, qytetarët po bëhen gati për “vetëmbrojtje”

Përmbaruesit, ose siç quhen maqedonisht “izvrshitellat” kanë filluar një sezon të vërtetë të “masakrimit” të qytetarëve. Shumë qytetarë janë ankuar në redaksinë tonë se...

Ja si Hungaria i financon mediat maqedonase!

Ikja e ish kryeministrit Gruevski në Hungari ka bërë që të mendohet se pse pikërisht Hungaria ishte destinacioni i ish kryeministrit të Maqedonisë! Agjencia e...

110 vjet nga lindja e alfabetit të gjuhës shqipe

Mbushen 110 vjet nga mbajta e Kongresit të Manastirit, i cili trasoi rrugën e përdorimit të alfabetit të gjuhës shqipe. Kongresi i filloi punimet,...

Janakievski: Kur nuk mund t’i biesh gomarit, i bie samarit

“Të moshuarit thonë se kur nuk mund t’i biesh gomarit, i bie samarit”, tha Mile Janakievski gjatë seancës së sotme gjyqësore për rastin TNT,...

Bullgaria: Gruevski nuk posedon pasaportë bullgare

Pas disa informatave nga mediat hungareze, se ish-kryeministri i dënuar Gruevski hyri në Hungari me një pasaportë bullgare, Ministria Bullgare e Drejtësisë lëshoi një...

Samit i jashtëzakonshëm për nënshkrimin e divorcit mes Britanisë dhe BE-së

Presidenti i Këshillit të Bashkimit Europian, Donald Tusk vendosi të thërrasë një samit të jashtëzakonshëm, më 25 nëntor, për nënshkrimin e divorcit me Britaninë...

Kanadaja kundërshton rikthimin e muslimanëve të Arakanit në Mianmar

Kanadaja kundërshtoi rikthimin e muslimanëve të Arakanit (Rohingya) nga Bangladeshi në Mianmar, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministrja e Jashtme e Kanadasë, Chrystia Freeland dhe ministrja...

Jankullovska: Arratisja nuk është zgjidhje për asnjë problem

Ish ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankullovska duke e komentuar arratisjen e ish kryeministrit Nikolla Gruevski tha se ajo nuk mund të jetë...

Studentët kosovarë kërkojnë të transferohen nga UT-ja në UP

Kryeministri I Kosovës Ramush, Haradinaj ka mbështetur kërkesën e 91 studentëve të Universitetit Shtetëror të Tetovës për tu transferuar në Universitetin e Prishtinës, të...

Ministria e Drejtësisë pret dokumentet nga Gjykata për ekstradimin e Gruevskit

Ministria e Drejtësisë ka kërkuar nga Gjykata që t’i siguroj të gjithë dokumentacionin e nevojshëm mbi procedurën për ekstradimin e ish kryeministrit Nikolla Gruevski....

Skandaloze/Zyrtari i lartë i LSDM-së punëson motrën (FOTO)

Vazhdojë akuzat ndaj qeverisjes aktuale për punësimet familjare që kryesisht së fundi kanë shpërthyer me skandalet nga radhët e LSDM-së. Shënjestër e mediave tani është...

Mediat serbe: Gruevski ka ikur nga Shqipëria në Hungari

Ish-kryeministri maqedonas Nikola Gruevski me një pasaportë të rremë ka kaluar kufirin maqedono-shqiptar në mbrëmje dhe ka arritur i në mënyrë të paligjshme...

LSDM: Mickoski patjetër të përgjigjet se çka është dakorduar në takimin...

Hristijan Mickoski po fshihet nga qytetarët prapa rrjeteve sociale dhe shmanget t’i përgjigjet publikut për takimin e tij me Nikolla Gruevskin, gjë të cilën...

Roth: Është mirë që Hungaria hapi kufijtë për refugjatët

Sekretari shtetëror për Çështje Evropiane në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth në profilin e tij në “Twitter” shkroi se është...

Zaev sot do të qëndrojë për vizitë në Sofje

Kryeministri Zoran Zave sot do të qëndrojë në Sofje, në Republikën e Bullgarisë ku do të marrë pjesë në StartUp Europe Summit. ...

Adem Grabovci dhe 11 të tjerët sot në gjyq

Në këtë çështje penale sot pritet që të mbahet shqyrtimi fillestar. Në prill të këtij viti, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ngriti aktakuzë në...

Mattis pro idesë për trupa amerikane në kufi me Meksikën

Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, Jim Mattis, ka mbështetur idenë e Presidentit amerikan, Donald Trump, për të dërguar forcat ushtarake në kufirin...

“I maskuar dhe i veshur si grua”, si u arratis Nikolla...

Pas shumë debateve dhe thashetheme, vetë ministri i brendshëm, Oliver Spasovski ka thënë se familja e të arratisurit Nikolla Gruevski është në Maqedoni. “Bashkëshortja e...

Aratisja e Gruevskit, a kanë gisht autoritetet serbe?

Pasi që ish-kryeministri Nikolla Gruevski është arratisur në Hungari dhe të gjitha tezat thonë se ai ka udhëtuar me makinë, atëherë është e pashmangshme...

Maqedoni, prej sot hyn në fuqi detyrimi për pajisjet dimërore në...

Detyrimi për posedim të pajisjeve dimërore në makina, hyn në fuqi prej sot dhe do të vlejë deri më 15 mars të vitit të...

Ja ku gjendet familja e Gruevskit?!

Pas shumë debateve dhe thashetheme, vetë ministri i brendshëm, Oliver Spasovski ka thënë se familja e të arratisurit Nikolla Gruevski është në Maqedoni. “Bashkëshortja e...

Sopi: Po na trajtojnë si dele

Hasim Memishi SOPI: Deri sa ne vazhdojmë të votojmë pa mos kërkuar as një llogari, do të vazhdojnë politikanët të tallen me ne dhe të...

Ristevska: Pensioni minimal do të jetë 8.800 denarë

Irena Ristevska nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale në edicionin e sontëm të emisionit “Magazina Ekonomike” në televizionin Alsat në pyetjen e gazetarit...

“Nepshava”: Gruevski është arratisur me pasaportë bullgare

Krahas interesit në vend, arratisja e Nikolla Gruevskit ka ngjallur debat edhe në Hungari, respektivisht në Budapest ku edhe po qëndron. Në një shkrim...

Protestat para Qeverisë: Ftohen të marin pjesë Zaev dhe zyrtarë të...

Protestuesit para Qeverisë përveç kërkesës që protestës t’i bashkohen edhe funksionarë të Qeverisë, përfshirë kryeministrin Zaev i cili dikur ka protestuar bashkë me aktivistët...

Vjen një rrëfimi i rrallë i Mid’hat Frashërit në 1946: “Komunizmi?!

“Enver Hoxha dhe banda e tij përgatisnin plane në ç’mënyrë ta bëjnë Shqipërinë një provincë serbe, edhe mbasandaj kanë guximin të thonë se kanë...

Roth nëpërmes Gruevskit ironizon me Hungarinë!? (Foto)

Sekretari shtetëror për Çështje Evropiane në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth në profilin e tij në “Twitter” shkroi se është...

Përshkallëzohet protesta në Tiranë (Video/Foto)

Banorët e zonës së njohur si ‘Astiri’ në Tiranë vijojnë protestën e tyre prej 11 ditësh. Ata kundërshtojnë shembjen e shtëpive, për shkak të...

Limaj i reagon Daçiqit: Gjykata e Hagës ka konfirmuar pastërtinë e...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka reaguar ndaj deklaratës së ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq, duke pohuar se as ai e as askush...

Dimitrov: Gruevski s’mundet të kërkoj shpëtim nga vendet anëtare të BE-së

Ministi i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov është prononcuar në lidhje me ikjen e ish kryeministrit Nikolla Gruevski në Hungari, ku edhe ka kërkuar...

Fërçkovski: “MPB e dhjeu në rastin e Gruevskit”

Ish ministri i punëve të brendshme nga radhët e LSDM-së, Lubomir Fërçkovski përmes Facebookut ka kritikuar policinë dhe ministrin aktual Oliver Spasovski, për shka...

Ristevska: Reformat në sistemin e pensioneve do të parandalojnë krijimin e...

Reformat në sistemin pensional nuk kërcënojnë shtyllën e parë, thotë Irena Ristevska nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale e cila ishte mysafir sonte...

MPB: Nga nesër të obligueshëm zinxhirët dhe përgaditjet dimërore

Nga nesër hyn në fuqi masa për mbajtjen e përgatitjeve dimërore nëpër vetura, si: zinxhirët, gomat dimërore etj. Për mos pasjen e këtyre pajisjeve...

ASH kërkon qeveri të re dhe zgjedhje të parakohshme, asnjë parti...

Shkup, 14 nëntor - Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela ka kërkuar dorëheqje të qeverisë dhe kryeministrit Zoran Zaev, formim të një qeverie...

Kush e informoi Gruevskin më 27 prill? Grubi: S’kam komunikuar kurrë...

https://youtu.be/s7lsyPfRXNEhttps://youtu.be/s7lsyPfRXNE Kush është personi që ka informuar me Trajko Veljanovskin në mbrëmjen e 27 prillit për zgjedhjen e kryetarit të kuvendit? Në gjykatën penale një...

LSDM: Mickoski të përgjigjet për takimin me Gruevskin

Nëpërmjet një kumtesë të partisë maqedonase në pushtet, LSDM thuhet “ushtari Mickoski të mos fshihet pas rrjeteve sociale dhe reagime konfuze që nuk thonë...

Ristiq: Kërkojmë nga Qeveria ta kthejnë Nikolla Gruevskin dhe ta vendosin...

Aktorja Irena Ristiq ju drejtua turmës në protestën e sotme para Qeverisë që ndodhi për shkak të arratisjes së Nikolla Gruevskit dhe kërkoi nga...

20 mijë qytetar të Maqedonisë janë bërë shtetas të Sllovenisë

Në Slloveni jetojnë njëzetë mijë qytetarë të Maqedonisë të cilët u bënë qytetarë të Sllovenisë. Ka edhe rreth 20 mijë të cilët punojnë në...

Opozita hungareze kërkon që Gruevski të arrestohet dhe të ekstradohet

Partitë opozitare hungareze i bënë thirrje Qeverisë së Hungarisë ta arrestojë dhe shpejt ta ekstradojë ish kryeministrin Nikola Gruevski, i cili ka kërkuar azil...

Jankullovska: Në asnjë moment nuk kam menduar se mund të jem...

Ish ministrja e punëve të brendëshme Gordana Nikollovska në një emission televiziv para pak minutash ka deklaruar se nuk ka menduar në asnjë moment...

Komisioni Evropian përgjigjet rreth rastit të Gruevskit

Në pyetjen se nëse arratisja e Gruevskit vendos në pikëpyetje sigurinë e kufijve të Bashkimi Evropian, dhe nëse kërkesa për azil E Gruevskit është...

Të dielën organizohet protestë para Kuvendit për ndalimin e ndryshimeve kushtetuese

Më 18 nëntor me fillim në ora 18:00, lëvizja Bojkotoj organizon protestë gjithë popullore dhe mbi partiake, para Kuvendi, me qëllim të ndalohet ndryshimi...

Shqiptari 70 vjeçar hyn me femër në një hotel të kryeqytetit,...

Nuk dihet nëse ishte vdekje natyrale apo e stimuluar, por një 70 vjeçar nuk doli i gjallë nga një hotel e Prishtinës. Detajet për...

Skenar spektakular, azil politik për Gruevskin!

Skandali me arratisjen spektakulare nga Maqedonia i ish kryeministrit Gruevski është në fuksion të defokusimit të opinionit të brendshëm dhe të jashtëm nga domosdoshmëria...

MUSTAFA HAJRULAHI EMËROHET SHEF NË PROKURORINË E LARTË NË SHKUP

Mustafa Hajrulahi, prokuror shqiptar nga Shkupi me përvojë në hetime u emërua sot Shef i Prokurorisë së Lartë në Shkup, raporton eksluzivisht portali...

LSDM: Kërkesa e Aleancës për zgjedhje të parakohshme është joserioze

Zyrtarisht në LSDM thonë se nuk e kanë shqyrtuar kërkesën e Aleancës për Shqiptarët për zgjedhje të parakohshme. Burime partiake në LSDM thanë për...

Fakulteti i Mjekësisë i UT-së me mesazhe sensibilizuese rreth sëmundjes së...

Fakulteti i Shkencave të Mjekësisë në Universitetin e Tetovës, sot përmes disa aktiviteteve të organizuara nga Grupi Shkencor dhe Parlamenti Studentor i këtij Fakulteti...

Janë helmuar qen endacakë në Tetovë

Shoqata për mbrojtjen e kafshëve “Anima Mundi” sot akuzoi se në Tetovë ishte kryer pastrim rutinë i qenve të qytetit. Sipas informacioneve të tyre,...

Zeqiri: E dimë emrin e funksionarit të BDI-së që e ka...

Për 27 prillin VMRO-ja eshte informuar nga funksionar te BDI-se ne MPB jo nga LSDM-ja. Kështu përgjigjet nënkryetari i LSDM-së Muhamet Zeqiri, ndaj...

Qeveria hungareze: Azilin e Gruevskit e pranuam për arsye sigurie

Nikolla Gruevski ka dorëzuar kërkesë për azil tek autoritetet kompetente hungareze. Informacionin për Alsat e konfirmuar kabineti i kryeministrit të Hungariz, Vikor Orban. “Ish...

Me mbulesë, shkencëtarja shqiptare e mjekësisë, nderohet nga presidenti italian

Në ditët e kërkimit shkencor Egesta Lopçi mori ftesë nominale nga presidenti italian. Ajo ishte ftuar në presidencën italiane si një ndër personalitetet e...

Zbutet Jankullovska bëhet “melaqe” : Nuk kam dashur t’u bëj padrejtësi...

Jankullovska nuk tregon muskuj sikurse në kohën kur kishte votat e 20 deputetëve të BDI-së dhe mbi 50 deputetëve të VMRO-DPMNE-së, për ministre të...

Plisat i bëjnë surprizë hoxhë Halil Kastratit (Video)

Grupi i tifozeve ‘Plisat’ nga Prishtina sonte në ndeshjen e basketbollit ndermjet Prishtines dhe kampionit të Rumanisë Steaua Bukureshtit, kane berë një gjest shumë...

27 prilli, “zyrtari” i BDI-së përplasi partitë

Pas publikimit në gjykatë të sms porosive nga telefoni ish kryetarit të Kuvendit, Trajko Veljanovski lidhur me zhvillimet e përgjakshme në Kuvend, përplasen partitë...

Arratisja e Gruevskit, Kim Mehmeti: BDI-ja e ndihmoi Gruevskin t’i dëmtojë...

Analisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti e ka pritur pozitivisht dënimin me 2 vitë burg të ish-kryeministrit Nikola Gruevski, edhe pse ai është arratisur dhe...

Shutkë, s’ka trajtim special për Janakieski

Mure të larta, tela me gjemba dhe lëvizje e rreptë e kontrolluar në pjesën e paraburgimeve në burgun e Shutkës. Por, edhe krahas grilave...

VMRO: E pamundur që shteti të mos dinte asgjë për Gruevskin

VMRO-DPMNE-ja përgjegjësinë për arratisjen e Nikolla Guevskit nga shteti e hedhin tek Qeveria dhe siç i quajnë ata gjykatat e kapura nga politika. Partia...

Jep dorëheqje ministri izraelit i Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Avigdor Lieberman, dha dorëheqje pas vendimit të qeverisë për të pranuar një armëpushim, për t’iu dhënë fund përleshjeve me...

Nisin procedurat për ekstradimin e Gruevskit

Ministria e Drejtësisë ka filluar procedurën për ekstradimin e ish kryeministrit Nikolla Gruevski nga Hungaria në Maqedoni. Kryeministri Zoran Zaev pret që shteti hungarez...

Stoilkovski: VMRO-DPMNE nuk pajtohet me arratisjen e Gruevskit

Sot qartë tregohet se VMRO-DPMNE është nën rrethojë policore të vazhdueshme politike për shkak të teatrit të lirë politik i cili ndodhi për shkak...

Gruevski përdori “gjumin” e institucioneve

Eksperti juridik Naser Ziberi vlerëson se arratisja e Gruevskit nga shteti pa pasaportë, do të thotë dështim i gjithë sistemit të shtetit. Sipas tij,...

Merkel përkrah Macronin për krijim të ushtrisë evropiane

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka bërë thirrje për një formim eventual të ushtrisë evropiane, duke përkrahur propozimin e presidentit francez, Emmanuel Macron, gjë që...

Zaev: Gruevski do të ekstradohet në Maqedoni

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, ka hedhur poshtë para mediave të gjitha spekulimet se ka marrëveshje mes tij dhe ish kryeministrit Nikolla Gruevskit për...

Hajrullahu zgjedhet shef i Prokurorisë së Lartë në Maqedoni

Prokurori Mustafa Hajrullahu është zgjedhur shef i Prokurorisë së Lartë në Maqedoni. Siç bëhet e ditur nga burime pranë Këshillit të Prokurorëve, Mustafa Hajrullahu...

Prokuroria e rastit të Kumanovës në krye të Prokurorisë për krim...

Prokurorja e rastit “Kumanova” dhe “27 prillit” Villma Ruskovska, është emëruar në krye të Prokurorisë themelore për krim të organizuar dhe korrupsion në Shkup....

Grubi: VMRO mund të jetë informuar për 27 prillin nga Zoran...

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi, duke komentuar informacionet e paraqitura se një funksionar i partisë së tij e ka njoftuar VMRO-DPMNE-në për 27 prillin,...

Kambovski: Ivanovi nuk guxon të amnistojë persona që ikin nga drejtësia

Presidenti Gjorge Ivanov nuk guxon të amnistojë persona që ikin nga drejtësia dhe për këtë ai është i vetëdijshëm, thotë akademiku Vllado Kambovski, duke...

As Çekia nuk do ta nënshkruajë paktin e OKB-së për migrimin

Republika Çeke iu bashkua të mërkurën disa vendeve të Bashkimit Evropian që refuzojnë një pakt të Kombeve të Bashkuara për të rregulluar trajtimin e...

Artan Grubi: BDI nuk ka lidhje me aratisjen e Gruevskit

Deputeti i BDI-së Artan Grubi, në konferencë për shtyp tha se BDI dhe funksionarët e tyre nuk kanë pasur lidhje me arratisjen e Gruevskit...

Maksuti: Arratisja e Gruveskit sfidoi shtetin së drejtës

Profesori universitar Mersin Maksuti në një intervistë ekskluzive për Alsat, në lidhje me arratisjen e ish-kryeministrit Gruevski në Hungari, u shpreh se arratisja e...

Artan Grubi: Asnjë funksionar i BDI-së nuk ka lidhje me ikjen...

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi, ka komentuar akuzat se funksionarë të BDI-së mund të kenë lidhje me ikjen e Nikolla Gruevskit nga Maqedonia. Sipas...

Qyteti i Shkupit do të kandidohet për kryeqendër evropiane të kulturës...

Autoritetet e qytetit sot zyrtarisht e shpallën vendimin për nominim të Shkupit si kandidat i mundshëm për titullin e Komisionit Evropian, kryeqendër evropiane e...

Ministria e Drejtësisë e kompleton dokumentacionin për ekstradimin e Gruevskit

Në Ministrinë e Drejtësisë ka arritur njoftim nga Ministria e Punëve të Brendshme se ish-kryeministri Nikolla Gruevski gjendet në Hungari. Nga Ministria informojnë për MIA...

Gruevskit i ulet rroga e deputetit për 5%

Deputetit që mungon më së paku tre herë një pas një në seancat e Kuvendit, i hiqen 5% nga rroga Në koordinim te kryetari i...

Kostadinov: Pjesëmarrësit në ikjen e Gruevskit të përgjigjen para ligjeve

Para dy javësh, piuni antiperëndimor Hristian Mickovski, publikisht, në intervistë (Alsat-M) pranoi se ka pasur takim disaorësh me mentorin e tij, krimelin e dënuar...

“Mysafirllëku” i Gruevskit në Hungari, sfidë për BE-në!

Arratisja e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski në Hungari, do të shkaktojë shumë probleme në vend dhe jashtë, ëkshtu vlerëson në një prononcim për Zhurnal, analisti...

SELA KËRKON DORËHEQJEN E ZAEVIT DHE QEVERISË

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, ka thënë se kryeministri dhe qeveria duhet të japin dorëheqje pas ikjes së Nikolla Gruevskit në Hungari....

Sela: Qeveria e Zaevit të japë dorëheqje dhe të formohet qeveria...

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela, ka kërkuar përgjegjësi nga kryeministri Zoran Zaev dhe nga qeveria që të japin dorëheqje për shkak të...

SIJARTO PA PËRGJIGJE SI KA ARRITUR GRUEVSKI NË HUNGARI PA PASAPORTË

Ministri i Jashtëm hungarez, Petar Sijarto, në pres konferencën e sotme është pyetur edhe në lidhje me arratisje e ish kryeministrit, Nikolla Gruevski, në...

Buçkovski lirohet nga të gjitha akuzat

Gjykata Supreme ka shfuqizuar vendimet e mëhershme kundër ish kryeministrit Vllado Buçkovski, dhe tani ai është liruar nga të gjitha akuzat për vepra penale,...

Zaev: Gruevski do të ekstradohet dhe do të vuaj dënimin e...

Kryeministri Zoran Zaev, shprehet optimist se Nikolla Gruesvki herët a vonë do të kthehet në vend dhe do të vuaj dënimin e merituar. Sipas...

Thaçi takoi shefin e misionit të OSBE-së në Maqedoni, Klemens Koja

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi sot në zyrat qendrore të OSBE-së në Shkup zhvilloi takim me shefin e misionit të OSBE-së...

Gruevski mund të kërkojë azil në dy baza, procedura do të...

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski i cili u arratis në Hungari, sipas ligjeve hungareze, mund të kërkojë azil në bazë të dy kushteve –...

Rriten çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare

Çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare janë rritur dhe tani është mbi 71 dollarë amerikanë, pasi Arabia Saudite njoftoi se furnizimi globale do të...

Ankohet banori i Haraçinës, Selver Ramadani: Tre muaj jemi pa ujë!

Banori i fshatit Haraçinë, Selver Ramadani, shpreh haptazi pakënaqësi nga puna e kryetares së komunës, Milikije Halimi. Ai thotë se Halimi dhe LSDM nuk...

Ish ministri i LSDM-së kritikon ashpër Spasovskin: “MPB e dhjeu në...

Ish ministri i punëve të brendshme nga radhët e LSDM-së, Lubomir Fërçkovski përmes Facebookut ka kritikuar policinë dhe ministrin aktual Oliver Spasovski, për shka...

BPRM: Rritja e industrisë dhe tregtisë, realizime negative te aktiviteti ndërtimor

Aktivitetet në ekonomi janë të ngjashme sikur në kuartalin e dytë të vitit, me rritje të industrisë dhe tregtisë dhe realizimeve negative te ndërtimtaria,...

Gruevskit nuk do t’i merret mandati edhe për 6 muaj

Në koordinim e deputetëve me kreun e Kuvendit, Talat Xheferi është biesduar për mandatin e deputetit Nikolla Gruevski. Alsat nga burime brenda kabinetit të...

Prokuroria kërkon Gruevskit t’i gjykohet në mungesë, mbrojtja kundërshton

Prokuroria në seancën e sotme për rastin “Titanik”, ku i akuzuar është edhe ish kryeministri Nikolla Gruevski i cili është në arrati në Hungari...

NGA NESËR, E DOMOSDOSHME PAJISJA DIMËRORE NË AUTOMJETE

Nesër fillon të vlejë obligimi për posedim të domosdoshëm të pajisjes dimërore në automjete, i cili do të vlejë deri më 15 mars të...

Propozimi i VMRO-së për amnisti, më 26 nëntor para deputetëve

Propozim-ligji për amnisti të të akuzuarve për ngjarjet e 27 prillit i dorëzuar nga VMRO-DPMNE, para deputetëve do të gjendet në seancën e planifikuar...

Xheneral elektrik, kompania më e vlefshme amerikane, me probleme serioze

Themelet e Xheneral elektrik, kompanisë më të vlefshme amerikane dhe krenaria e ekonomisë, seriozisht po dridhet. Vlera e aksioneve në bursën njujorkeze të hënë ka...

Bozhinovski: Gruevski për momentin gjendet në “zonën e minimit”

Ish-kryeministri dhe kryetar nderi i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, përmes një postimi në rrjetin social në Facebook dje ka shkruar vendndodhjen e tij, duke thënë...

Ndahen çmimet “13 Nëntori” për ditën e Çlirimit të Shkupit

Me rastin e 74 vjetorit të çlirimit të qytetit të Shkupit, në Orkestrën Filarmonike të Maqedonisë u ndanë çmimet “13 Nëntori”, ndërsa fituesit e...

Ish-shefat e inteligjencës jugosllave padisin Gjermaninë

Ish-krerët e Shërbimit Jugosllav Shtetëror Josip Perkoviq dhe Zdravko Mustaq kanë ngritur një padi kundër Gjermanisë në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut,...

Zyrtarët maqedonas: Ish-kryeministri nuk ka dalë nga pikat kufitare

Organet e rendit në Shkup thonë se Nikolla Gruevski nuk është larguar nga vendi përmes pikë-kalimeve zyrtare kufitare. Ish-kryeministrit i është konfiskuar pasaporta prej...

Karikaturë, Gruevski në Hungari: Kam vjedhur, mashtruar, gënjyer – a do...

Arratisja e ish kryeministrit Nikolla Gruevski nga Maqedonia në Hungari, ka qenë temë kryesore në të gjitha mediat e vendit, por e njëjta ka...

Ish-shefi i shërbimit sekret shqiptar: Shembulli i Gruevskit do të ndodhë...

Lëshimi i urdhër-arrestit për ish-kryeministrin e Maqedonisë, Nikolla Gruevski duket se do të shërbejë si shembull edhe për politikanët shqiptarë. Ish-kryetari i Shërbimit Informativ...

VMRO-DPMNE: Pushteti po keqpërdor organet shtetërore për përndjekje dhe frikësim të...

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, përmes një kumtese për media akuzon LSDM-në se është duke kryer përndjekje dhe presion politik. Sipas tyre keqpërdorimi i urdhrit për...

Rasti me Gruevskin aktual edhe në Greqi (FOTO)

Statusi i publikuar nga Nikolla Gruevski në profilin e tij të fejsbukut se ndodhet në Budapest ku kërkon azil politik nga autoritetet hungareze, u...

Gjykata e Apelit konfirmon pafajësinë e Fatmir Limajt

Gjykata e Apelit e ka vërtetuar gjykimin e Gjykatës Themelore të Prishtinës që e shpalli Fatmir Limajn të pafajshëm në rastin e njohur si...

EPP pret reagim zyrtar nga Hungaria për Gruevskin

Anëtarët e Partisë Popullore Evropiane tani për tani nuk e komentojnë ikjen e ish-kryeminsitrit Nikolla Gruevski në Hungari. “Dëshirojmë të shohim reagim zyrtar nga Hungaria,...

Klosi: Shembulli “Gruevski” do të vijë edhe në Tiranë

Lëshimi i urdhër-arrestit për ish-kryeministrin e Maqedonisë, Nikolla Gruevski duket se do të shërbejë si shembull edhe për politikanët shqiptarë. Ish-kryetari i Shërbimit Informativ...

Për shkak të paraburgimit të Janakievskit, “Titanik” shtyhet për më 23...

Seanca e sotme gjyqësore për rastin “Titanik” u shty për datën 23 të këtij muaji për shkak se gjykatësi Osman Shabani në fillim të...

OPINIONE