Home Lajme Page 4

Lajme

Idrizovë, nxënësit shqiptarë pa paralele shqipe

Shkollimi fillor 9 vjeçar në gjuhën shqipe mbetet ëndërr e përgjysmuar e fëmijëve të lagjes Idrizovë, të komunës Gazi Babë të Shkupit. Edhe pse...

Reformat në shërbimet e sigurisë, ndarja e DSK-së nga MPB-ja

Tre modele të mundshme për funksionimin e mëtejmë të sistemit të sigurisë dhe kundërzbulimit në vend janë në tavolinën e institucioneve kompetente për shqyrtim,...

Angjushev kërkoi falje për sulmin ndaj gazetarëve

Tre ditë pas incidentit me gazetarët ku zv/kryeministri Koço Angjushev duke hedhur stilolapsin akuzoi gazetarët se e kanë tepruar, sot doli me qëndrim se...

Dogana e Kosovës kap sasi të madhe të cigareve që vinin...

Dogana e Kosovës ka zhvilluar mbrëmë një aksion të madh, ku ka kapur sasi të konsiderueshme të duhanit. Sipas njoftimit , pas kontrollit të detajuar...

Xhonson: Dilni dhe shfrytëzoni të drejtën tuaj të votoni në referendum

ilni dhe shfrytëzoni të drejtën tuaj për të votuar në referendumin e ardhshëm. Ua bëni të ditur liderëve tuaj se e mbështesni kombin tuaj...

Prorektori i UT-së, Arbër Çeliku për shqiptarët e Luginës: Hallall ju...

Prorektori i Universitetit të Tetovës, prof.dr. Arbër Çeliku përmes një postimi në facebook ka shprehur respektin dhe mirënjohjen e thellë për bashkëatdhetarët e Luginës së...

Thaçi: Protestat dhe bllokimi i rrugëve aspak nuk na ndihmojnë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se protestat dhe bllokimi i rrugëve nga ana e banorëve të Drenicës, nuk ndihmon fare. Ai thotë se i...

Vidhen dy xhami në Tetovë

Vjedhje të rënda në dy xhamia të Tetovës janë kryer nga persona të panjohur në mbrëmjen mes të premtes dhe të shtunës, informoi zëdhënësi...

Delegacion nga Gjykata Kushtetuese e Republikës së Turqisë për vizitë në...

Një delegacion i Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Turqisë i udhëhequr nga kryetari i Gjykatës, Zuhtu Arslan dhe dy gjyqtarë të tjerë dhe gjyqtari...

Duraku: “Sharri duhet apo jo të shpallet Park Kombëtar”

inistri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Sadulla Duraku sot do të mbajë fjalim në konferencën me temë “Mali Sharr, a duhet të shpallet...

Foto historike, Vuçiç ndalohet nga Policia e Kosovës

Vizita e presidentit serb, Aleksandar Vuçiç për në Banjë të Skënderajt është anuluar nga Qeveria e Kosovës. Por presidenti serb ka insistuar që të vazhdojë...

Senatori Ron Johnson sot pritet të arrijë për vizitë në Maqedoni

Senatori amerikan dhe kryesuesi i Komisionit për Siguri Kombëtare i Senatit të Shteteve të Bashkuara, Ron Johnson, sot mbërrin për vizitë në Maqedoni në...

Lajm i keq për politikanët e korruptuar në Maqedoni

Për shumë nga politikanët e korruptuar të Ballkanit dhe individë të lidhur ngushtësisht me ta pritet këtë vjeshtë të ketë një cunam që do...

Sa dini për Liqenin e Ujmanit? Perse Serbia kerkon ta...

Sa dini për Liqenin e Ujmanit? Perse Serbia kerkon ta marre me cdo kusht? Ju lutem shperndajeni

BDI sot në Tearcë, shkoni pyetni, kërkoni llogari nga funksionarët

Karvani biseda “Zëri yt” vazhdon me Komunën e Tearcës, ku me përfaqësues të Qeverisë, Ministra, Zëvendësministra, Sekretarë shtetëror dhe Deputet kryesuar nga Zëvendëskryetari i...

PROTESTA NË DRENICË: ‘VUÇIQI NUK KALON’ (VIDEO/FOTO)

Qytetarët e Skenderajt sot qysh nga ora 06:00 e mëngjesit kanë dalë në magjistralen Skenderaj-Mitrovicë për të protestuar kundër shkuarjes së presidentit serb, Aleksandër...

“A shkohet në NATO me popull që jeton me “të shkrujtme”...

A SHKOHET NË NATO ME… A shkohet në NATO me shkolla ku përqindja më e madhe wc-në e kanë larg 100 metra, kurse disa të...

Moti sot në Maqedoni

Në vendin tonë këto ditë, do të jetë mot kryesisht me diell dhe i ngrohtë, me një temperaturë maksimale mbi mesataren për këtë kohë...

Vuçiq apel për serbët: Të jemi unik sikur ishin shqiptarët në...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar sonte në Zveçan të Republikës së Kosovës se është gati i bindur se është e pamundur të...

Ish kongresisti paralajmëron Kosovën: Serbëve nuk mund t’u zësh besë, mos...

Ish-kongresisti Joe DioGuardi dhe Shirley Cloeys DioGuardi, drejtuesit e Lidhja Qytetare Shqiptaro –Amerikane (LQSHA) në një intervistë për INA flasin për idenë e fundit...

“Gjurmë Shqiptare”: Kush nuk e donte në Shqipëri UÇK-në?! (VIDEO)

Në “Gjurmë Shqiptare” janë rihapur dosjet e mbetur gjithmonë në terr. A u dekonspiruan luftëtarët pas rikthimit në Kosovë? Çfarë thonë dokumentet dhe dëshmitarët e kohës,...

Meta ‘debulesë’ për opozitarët drekon me Albin Kurtin (FOTOLAJM)

Ndërsa Presidenti serb Aleksandër Vuçiç vijon vizitën në Kosovë, lideri i partisë opozitare Vetëvendosje, Albin Kurti vijon takimet në Shqipëri. Sot Kurti ka zgjedhur të...

Përleshje midis protestuesve dhe policisë në Selanik kundër Marrëveshjes së Prespës...

Protestuesit dhe policia u përleshën në Selanik gjatë protestave kundër Marrëveshjes të Prespës. Incidentet u shkaktuan nga një grup prej 50 protestuesish të maskuar...

Fillon izolimi i Ahmetit nga ndërkombtarët!

Pas Stolltenberg edhe Merkel injoron Ali Ahmetin,a po bie dhe pjesa tjetër e regjimit? Vizita e Sekretarit Gjeneral të NATO-s në fillim të fushatës për...

URIMI I KRYETARIT TË LËVIZJES BESA, AFRIM GASHI, PËR 8 SHTATORIN

Kryetari i Lëvizjes BESA, Afrim Gashi, përmes një letre ka uruar 8 shtatorin, ditën e pavarësisë së Maqedonisë. Ndërkaq sipas tij shtatori i këtij...

Cipras: Marrëveshja e Prespës, mundësi që Selaniku të bëhet lider në...

Për të realizuar vizionin e një Selaniku më ndryshe, Selaniku, lider i Ballkanit dhe të jetë pika bazë tregtare, e transportit, energjetikës dhe ekonomisë...

Mediat maqedonase kritikojnë Visar Vishkën: Nga aktor i madh, në një...

“Merr pagë nga Maqeonia dhe nuk e ka problem të fluturojë shqiponjën” ky është vetëm një citim i mediave maqedonase të cilat kanë kritikuar...

Osmani ja si e falenderon Angela Merkel për vizitën në Maqedoni

Zëvendëskryeministri për eurointegrime, Bujar Osmani përmes një postimi në facebook ka shkruar lidhur me përfundimin e vizitës së kancelares gjermane Angel Merkel. Ai përmes postimit...

Ministri i Kulturës Ademi për vizitë pune në Shqipëri

Ministri i Kulturës Asaf Ademi në suaza të vizitës së punës në Republikën e Shqipërisë, në Tiranë është takuar me kolegen e tij shqiptare,...

Halili: Referendumi i parë dhe i 30 shtatorit, janë të ndryshëm

27 vjet pas referendumit për pavarësinë e Maqedonisë nga Ish Jugosllavia, vendi gjendet përpara një referendumi të ri për ndryshimin e emrit. Deputeti shqiptar...

Senatori Ron Johnson nesër në vizitë në Maqedoni

Senatori i ShBA-ve Ron Johnson, i cili është bashkë-sponsor i rezolutës së Senatit për përkrahjen e marrëveshjes së Prespës, nesër arrin në vizitë në...

Mickoski: Ky nuk guxon të jetë 8 Shtatori i fundit me...

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, me rastin e ditës së pavarësisë së Maqedonisë – 8 Shtatorit, ka dërguar uratë deri te qytetarët dhe më...

Ja çfarë kanë biseduar Merkel me Mickoskin

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski ka realizuar takim në Ambasadën e Gjermanisë në Shkup me kancelaren Angela Merkel, e cila ndodhet për vizitë në...

Berisha takon Kurtin dhe sulmon Thaçin: Serbët me argatët e tyre...

Ish-Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, pas një takimi me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se serbët bashkë me argatët e tyre...

BESA e Gashit formon shtab “PËR” referendumin

Lëvizja BESA, në mbledhjen e fundit të Kryesisë Qendrore, të mbajtur më 6 shtator, ka diskutuar edhe për referendumin që do të mbahet në...

Ahmeti: Referendumi për Evropë dhe NATO do të jetë i suksesshëm

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka takuar ambasadorin e Norvegjisë, Arne Sannes Bjornstad. Kryetari Ahmeti dhe Ambasadori norvegjez këmbyen mendime rreth zhvillimeve...

Tsipras: Marrëveshja e Prespës ndihmon që Selaniku të fitojë rolin e...

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras në takimin me administratën e panairit ndërkombëtar tha se “për realizimin e vizionit për Selanik më të ndryshëm, për...

Serwer: Referendumi është vendimtar për të ardhmen e Maqedonisë

Profesori i universitetit “Johns Hopkins”, Daniel Serwer konsideron se “referendumi ku qytetarët do të deklarohen se a janë për hyrje në BE dhe NATO...

Merkel: Qytetarët vet vendosin për ardhmërinë e tyre në referendumin e...

Në fillim të fjalimit, kancelarja tha se “gëzohet që është në Shkup, edhe atë në një ditë të veçantë, dhe shfrytëzoj rastin t’ju uroj...

Zaev: Marrëveshja me Greqinë siguron BE-në dhe NATO-n (Video)

Në konferencën për shtyp mes kryeministrit Zoran Zaev dhe kancelares gjermane Angela Merkel, i pari u drejtua kryeministri Zoran Zaev i cili i uroi...

VMRO-DPMNE: E turpëruan Maqedoninë me ngritjen e flamurit të gabuar, por...

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar, partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE thotë se “kur bëhet fjalë për punë dhe mbrojtjen e interesave shtetërore, Zoran Zaevi dhe...

Marrëveshja e Prespës për emrin e Maqedonisë, Kocias: Do kalojë në...

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kocias, ka deklaruar se Marrëveshja e Prespës për emrin e ri të Maqedonisë, do të kalojë patjetër për miratim...

Sot shënohet 27-vjetori i pavarësisë së Maqedonisë

Republika e Maqedonisë sot shënon 27-vjetorin e referendumit të suksesshëm në të cilin qytetarët e Maqedonisë u prononcuan për shtet të pavarur dhe sovran....

Angela Merkel sot viziton Shkupin

Kancelarja gjermane Angela Merkel vjen në muajin i cili përfundon me referendumin për marrëveshjen me emrin dhe integrimet euroatlantike. Sipas paralajmërimeve të press shërbimit...

Stoltenberg: Jam i bindur se nëse në referendum votohet “për”, marrëveshja...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një intervistë për televizionin grek “Sky” thotë se “në të gjitha takimet e mia politike në...

Jakshiq: Vizita e Vuçiqit në Kosovë ishte menduar të jetë “Gazimestani...

Në veri të Kosovës janë kryer të gjitha përgatitjet për pritjen e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, i cili vjen sot në një vizitë dyditore...

Maqedoni, KShZ publikon numrin e saktë të votuesve për referendumin e...

Kryetari i KShZ-së, Oliver Derkovski i bëri të ditura detajet, duke theksuar se përveç këtyre shifrave, 1.558 votues janë në listen e mbajtjes së...

BESA e Kasamit zgjodhi shtabin për referendumin

Lëvizja BESA mbajti mbledhjen e rregullt të Kuvendit Qendror. Në këtë mbledhje u diskutua për referendumin dhe për fushatën e referendumit. Shef shtabi u...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare. Nga paditja, posaçërisht në perëndim të vendit do të ketë vranësira të me...

Spasovski: Ngjarjet e 24 dhjetorit kontribuan në realizimin e 27 prillit...

Ju e dini se kishte ngjarje të 24 dhjetorit të vitit 2012 dhe ato ngjarje nuk u hulumtuan dhe për to nuk kishte proces...

Me qitje nderi artilerike shënohet 27-vjetori i pavarësisë së Maqedonisë

Me rastin e 8 Shtatorit, Ditës së Pavarësisë së Republikës së Maqedonisë, në kazermën “Ilinden” në Shkup është kryer qitje nderi artilerike e dhjetë...

Do t’i besoja Veselit, sikur të mos kishte shkëmbyer mesazhe me...

Skender Skenderi Sa do doja ta besoj Veselin.. sikur policia të mos ta kishte marrë në pyetje bashkë me celularin, Sa do doja ta besoj Veselin.....

Arbër Ademit sërish i besohet detyra e zëdhënësit të BDI-së

Dr.Arbër Ademi do të jetë Zëdhënësi i Bashkimit Demokratik për Integrim për fushatën e Referendumit që do të mbahet më 30 shtator. Ademit i...

Raporti sekret i policisë: Muxhahedinët përbëjnë rrezik për sigurinë në Shqipëri

Muxhahedinët përbëjnë nje rrezik për sigurinë e Shqiperisë, sipas televizionit publik Anglez Channel 4. Me anë të korrespondenti kryesore të tyre Lindsey Hilsum, ky...

Vizita “historike” e Merkelit në Shkup, “në kërkim të historisë së...

Referendumi i 30 Shtatorit do të tregojë, nëse Maqedonia do të ndryshojë emrin e saj në Maqedonia e Veriut, si pjesë e marrëveshjes historike...

Me qitje nderi artilerike shënohet 27-vjetori i pavarësisë së Maqedonisë

Me rastin e 8 Shtatorit, Ditës së Pavarësisë së Republikës së Maqedonisë, në kazermën “Ilinden” në Shkup është kryer qitje nderi artilerike e dhjetë...

Dëshmia e Zaevit sot në gjykatë: Ti je në radhë, sepse...

“Zaev ti je në radhë, sepse Selën e vramë, ja ku është i shtrirë. Ti je në radhë dhe pastaj të tjerët. Në turmën...

Zaev të enjten do të mbajë fjalim para Parlamentit Evropian

Kryeministri Zoran Zaev të enjten më 13 shtator në orën 11 e 45 minuta do të mbajë fjalim në seancën plenare të Parlamentin Evropian...

Ministri Asaf Ademi, në vizitë zyrtare me Presidentin e Republikës së...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në një takim Ministrin e Kulturës së Maqedonisë, Asaf Ademi. Meta përgëzoi Ministrin Ademi për përparimin që po...

KSHZ përmbyll listën e votuesve: 1. 806 mij e 336 votues...

Kryetari I KSHZ së Oliever Derkovski I bëri të ditura detajet, potencuar se përvec këtyre shifrave 1558 votues janë në listen e mbajtjes së...

Dështon inaugurimi i Muzeut të Alfabetit më 22 nëntor

Programi për bashkëpunimin ndërkufitar “Muzetë lidhin kultura dhe njerëzit”, i financuar nga fondet e zhvillimit IPA ka nisur të realizohet prej disa muajsh në...

Ministria e Brendshme: Vajzat nga Shqipëria, ‘lidere’ në tregun e prostitucionit...

Nga Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë konfirmojnë se numri më i madh i shtetaseve të huaja që punojnë në lokalet e Tetovës...

Formimi Agjencisë për përgjime është enigmë financiare

Institucionet kompetente e hedhin topin për përgjigjen në pyetjen se sa do të kushtojë formimi i Agjencisë Teknike Operative (ATO), ose e njohur si...

Osmani: Integrimi në BE, interes i përbashkët për Evropë më stabile

Zëvendëskryeministri për çështje evropiane i Qeverisë së Maqedonisë, Bujar Osmani realizoi takim me Olivier Cadic, senator në Senatin francez dhe përfaqesues i shtetasve francez...

Tronditet Shkupi: Vajza nga Gazi Baba është dhunuar dhe ka mbetur...

Një rast makabër i ka ndodhur te stacioni hekurudhor një vajze nga Gazi Baba, që ka tronditur mbarë Shkupin por edhe opinionin në Maqedoni....

E “ekzekuton” Erdoganin në film, burg regjisorit

Ai është arretsuar vitin e kaluar, pasi që ka publikuar trailerin për filmin “Zgjimi”, të bazuar në puçin e dështuar ushtarak të vitit 2016 Regjisori turk...

Bezhovska: Pa investimeve kapitale s’ka rritje ekonomike

Pa realizimin e investimeve kapitale, rritja e dëshiruar ekonomike nuk do të arrihet, vlerëson guvernatorja e Bankës Popullore, Anita Angelovska-Bezhovska, sipas së cilës të...

Abdurrahmani nga Tetova premton 2 mijë punësime

Pronari i Kompansië Vezë Sharri, Arben Abdurrahmani sot priti zv.kryeministrin e Maqedonisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmanin. Abdurahamani u shpreh se me marrjen e...

Lë Drian: Marrëveshja Greqi-Maqedoni, zhvillim i madh për rajonin

Ministri francez për Europë dhe Punë të Jashtme, Zhan-Iv Lë Drian, ka dalë me qëndrim lidhur me perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor. Qëndrimi i...

Memedi: Ngjarjet e 27 prillit ishin të inskenuara

Deputeti Vesel Memedi i cili në Gjykatën Penale dëshmoi në lidhje me ngjarjet e përgjakshme të 27 prillit në Kuvendin e Maqedonisë duke thënë...

Nis fushata e deputetëve për referendumin, Xhaferi: Do të jemi transparentë...

Deputetët e fillojnë fushatën për referendumin e caktuar për më 30 shtator. Sot po mbahet seanca e fundit para mbajtjes së referendumit, ndërsa aktivitetet...

Rinkevičs: Shpresojmë se Maqedonia Veriore do të jetë anëtari i ri...

Ministri për punë të jashtme i Letonisë, Edgars Rinkevičs, pas takimit me homologun grek Nikos Kotzias shprehu përkrahjen dhe pritjet për realizimin e Marrëveshjes...

Adi Krasta rikthehet në ekran, ja dy projektet e tij televizive

Adi Krasta rikthehet në ekran. Gazetari e prezantuesi i njohur televiziv sapo ka nënshkruar kontratën e bashkëpunimit me televizionin News 24. E hëna dhe e...

Gjykata Themelore kërkon shkarkimin e Dashtevskit nga Komisioni për Mbrojtje dhe...

Gjykata Themelore Shkup 1 të martën ka ngritur iniciativë deri në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë për shkarkimin e Aleksandar Dashtevskit nga vendi i...

Referendumi, të gjithë zbresin në Shkup (VIDEO)

Java e mësymjes diplomatike të perëndimit në Shkup nisi me vizitën dy ditore të shefit të NATO-s Jens Stoltenberg e po vazhdon me ndalesën...

Cadic: Shpresoj që vullneti i qytetarëve të jetë “pro” BE-së dhe...

Senatori francez Olivier Cadic, gjatë vizitës së tij zyrtare në Maqedoni realizoi takim me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, me të cilin kanë diskutuar...

Urdhri i Vuçiqit për ushtrinë serbe: Ndalohet komunikimi me shqiptarët dhe...

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq i ka dhënë urdhër ushtrisë, e më pas ka kërkuar nga policia dhe BIA, të ndërpresin çdo komunikim me...

Bujar Osmani nuk e len pa i informuar edhe pulat për...

Karvani Evropian vazhdon me vizitë në fermën e shpezëve Vezë Shari, njoftoi zv/kryeministri për eurointegrime Bujar Osmani. Osmani ka theksuar se “Vezë Sharri” paraqesin...

Nënshkruhet memorandum për përmirësimin e gjendjes së gjyqësorit në Maqedoni

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës Renata Deskoska, kryetarja e Qendrës për hulumtime juridike Lidija Stojkova Zafirovska dhe ambasadorja e re e Mbretërisë së Bashkuar,...

Edhe pse ende nuk dihet nëse do të vijë, serbët në...

Siç edhe tashmë është thënë, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të vendosë sot nëse do të realizojë vizitën e tij të paralajmëruar në...

Mickoski u takua me Kurc: VMRO-DPMNE ngelet në qëndrimin se Marrëveshja...

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sot ka realizuar takim me kancelarin austriak, Sebastian Kurc, njofton Portalb.mk. Ashtu siç njoftojnë nga partia opozitare, në takim është diskutuar...

Gjashtë muaj burg për sulmuesin e gazetarëve të A1on

Gjykata Themelore Shkupi 1 ka shpallur fajtorë dhe ka dënuar me gjashtë muaj burg Matija Kaninov, i cili më 28 shkurt të vitit të...

Gjendet i vdekur një 30 vjeçar shqiptar, moir shumë drogë?

Policia bën të ditur se në datë 06.09.2018, është njoftuar që në lagjen nr 7 në Korçë, rruga “Ligor Rëmbeci”, pranë disa ndërtesave të...

Detaje interesante, Sela i maskuar si polic, Sheqerinska si mjeke

Nikolla Todorov, deputet i VMRO-DPMNE-së, i cili dëshmoi sot në Gjykatën penale për ngjarjet në Kuvend, tha se më 27 prill, që të mund...

Për 6.2 për qind është zvogëluar numri i të papunëve në...

Për 6.2 për qind është zvogëluar numri i të papunësuarve në tremujorin e dytë nga ky vit, ndërsa 2.1 për qind është rritur numri...

Kush e rrahu Ramush Haradinaj-n, shikoni “trimin” si ka ngrën grushta...

Pas dy diteve Ramushi më një ushtri të tërë ja kishte mesyer Familjes Musaj nga Strellci duke i sulmuar nga katër anet. Por Sadiku kishte...

Prof. Salihu: Në Maqedoni s’kemi shkolla shqipe, por shkolla të përkthyera

Në Maqedoni nuk kemi shkolla shqipe, por kemi shkolla të përkthyera. Autorët e 90 e sa përqind të teksteve shkollore nuk janë shqiptarë. 90...

Në Aeroportin e Shkupit kapen dy shtetas të Kosovës me dokumente...

Dje në orën 5:40 në kalimin kufitar të Aeroportit të Shkupit, gjatë kontrollit të pasaportave, është konstatuar se viza franceze “D” e personit G.E....

Haraçina dhe Milikije Halimi mbështesin fuqishëm referendumin (Foto)

Në kuadër të fushatës për referendumin, ministri i punëve të brendshme, Oliver Spasovski, ka realizuar një vizitë në fshatin haraçinë. Në këtë takim ai...

Mashtruesi Rama, detyrimet e BE-së i shet si ide reformatore të...

Arben Llalla Kryeministri Edi Rama vazhdon të manipulojë shqiptarët me kushtet për hapjen e bisedimeve për anëtarësim në BE, sikur këto na qenkan idetë të...

Kasami: Do të bëj fushatë aktive për të stimuluar dalje masovike...

Kryetari i njërit fraksion të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami i shoqëruar nga nënkryetarët Kastriot Rexhepi dhe Abdush Demiri sot takuan ambasadorin e Norvegjisë, ...

Shpëtoi jetë prej katastrofës së zjarreve në Greqi, flet shqiptari pas...

Ervin Cenga është shqiptari që mori shtetësinë greke, me motivacionin se ndihmoi të rrezikuarit nga zjarri në Mati të Greqisë në 24 korrik. Në një...

Nxënësit e filluan shkollën me libra gjysmë të shkatërruara, MASH fajëson...

Disa të grisura, disa të tjera janë të tërhequra dhe nuk janë kthyer, të tjerat nuk janë botuar dhe vonojnë porositë. Edhe këtë vit,...

Kotzias: Marrëveshja për emrin do të ratifikohet në Kuvendin e Greqisë

Marrëveshja për emrin çka e ka sjell qeveria në Kuvend do të votohet me shumicën absolute, nga 150 deputetë, tha shefi i diplomacisë greke,...

Daçiq: Pengimi i vizitës së Vuçiq në Kosovë, kundër marrëveshjes paqësore

Ministri i jashtëm i Serbisë Ivica Daçiq është shprehur i shqetësuar për ndalimin e vizitës së presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq tek Ujmani. Ai në...

Skandal: Kryeministri i Austrisë pritet në Shkup me flamurin e Letonisë

Protokolli qeveritar në Shkup ka bë një skandal gjatë pritjes zyrtare të kryeministrit austriak, Sebastian Kurz në Maqedoni. Në vend të flamurit austriak, Kurz...

VIDEO/ Daniel Serwer: Me shkëmbimin e kufijve, Kosova rrëshqet prapa

https://youtu.be/UzoiCOobM0E Në një intervistë për emisionin “Jeta në Kosovë”, analisti amerikan, Daniel Serwer, shpjegon pse është duke e kundërshtuar idenë e Presidentit të Kosovës, Hashim...

Haradinaj: Mirënjohje të thellë delegatëve të Kushtetutës së Kaçanikut

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se Kushtetuta e Kaçanikut, shënohet si një ndër ngjarjet më të rëndësishme në historinë moderne të Kosovës. Sipas...

Kurz: Qytetarët e Maqedonisë të përkrahin marrëveshjen me Greqinë në referendum

Kancelari austriak Sebastian Kurz, sot ka qëndruar për vizitë zyrtare në Maqedoni, ndërsa pas takimit me kryeministrin Zoran Zaev, në konferencë për shtyp ftoi...

Olivier Cadic për vizitë në Kuvendin e Maqedoninë

Senatori francez dhe përfaqësues i francezëve që jetojnë jashtë shtetit të Francës, Olivier Cadic, sot do të realizoj takime në Kuvendin e Maqedonisë. Kadik do...

USAID-i akordon grand prej 23 milionë dollarë për Maqedoninë

Ministria e Financave ka nënshkruar Marrëveshje me USAID-in për ‘grand’ me vlerë prej 23 milionë dollarëve për zhvillim. Marrëveshja është e një rëndësie të...

Askush nuk dëshiron të studiojë maqedonishten

Vetëm pesë maturantë kanë aplikuar për të studiuar gjuhën maqedonase në afatin e parë të regjistrimit në Fakultetin e Filologjisë në Universitetin “Shën Kirili...

Sot zgjedhet drejtori i ATO-së në Kuvendin e Maqedonisë

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot duhet të votojnë për zgjedhjen e drejtorit të Agjencisë Teknike-Operative (ATO). Zoran Angellovski është propozuar që të jetë drejtori...

Vazhdon seanca për lëndën “Tortura”

Me dhënien e dëshmive materiale sot në Gjykatën Penale duhet të vazhdojë seanca për lëndën e PSP-së “Tortura”, ku i akuzuar është ish-drejtori si...

Shkollat e mesme të Kumanovës, komuna pret mirëkuptim nga MASH-i

Kumanova duhet të ketë një vend ku do të dislokohen të gjitha shkollat e mesme. Si hapësirë më e përshtatshme përmendet ish kazerma “Karposh”,...

Kancelari austriak Sebastian Kurz, sot për vizitë në Shkup

Kancelari austriak Sebastian Kurz, sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoni. Ai së bashku me delegacionin austriak do të priten në mënyrë...

Zaev, Spasovski dhe Memedi para gjyaktës për tu rrëfyer pë ngjarjet...

Me marrjen në pyetje të dëshmitarëve të propozuar nga prokuroria në Gjykatën Penale në Shkup sot vazhdon procesi gjyqësor për ngjarjet në Kuvendin e...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira lokale. Do të fryjë edhe erë mesatare veriperëndimore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin...

USAID-i, grand prej 23 milionë dollarë për Maqedoninë

Ministria e Financave ka nënshkruar Marrëveshje me USAID-in për ‘grand’ me vlerë prej 23 milionë dollarëve për zhvillim. Marrëveshja është e një rëndësie të...

Hashim Thaçi: Shqiptarët e Maqedonisë të mbështesin masovisht referendumin

Presidenti kosovar Hashim Thaçi ka ftuar shqiptarët e Maqedonisë që të dalin masovisht në referendumin e 30 shtatorit dhe të votojnë pro marrëveshjes që...

Thaçi: Jam i gatshëm të takohem me Putinin

Presidenti Hashim Thaçi, ka thënë se është i gatshëm të takohet me Vladimir Putinin, homologun e tij rus. “Një takim me Putinin do ta mirëprisja....

Zaev nga Gostivari: Pas 30 shtatorit të zgjohemi krenarë pasi kemi...

Karvani “Për Maqedoni Evropiane”, për referendumin e 30 shtatorit, udhëehqur nga kryeministri Zoran Zaev, është ndaluar në Gostivar, përcjell FLAKA. Kryeministri Zoran Zaev sonte në...

Regjisori i filmit kundër UÇK-së i frikësuar nga ministri Asaf Ademi,...

Regjisori i filmit kontrovers “Tallja me Krishtin” i cili u prit me kritika të ashpra nga opinioni publik betonon qëndrimet e tij lidhur me...

Ky është ushtari i lirisë, që u martua me mitraloz në...

20 vjet nga martesa e çiftit që dashurinë e kurorëzoi gjatë luftës (VIDEO) By Express MK – September 5, 20180232 Gjatë gjithë ditës së 5 shtatorit...

Teuta Arifi, kandidate serioze për presidente konsensuale e LSDM-së dhe BDI-së

Kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi, është figura rreth së cilës po i afrojnë qëndrimet LSDM dhe BDI për ta kandiduar si kandidate...

Le Figaro: Franca mbështet korrigjimin e kufijve, Macron shpreson ta bindë...

E përditshmja prestigjioze franceze “Le Figaro” ia ka kushtuar një tekst të veçantë dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ajo ka...

Kotzias dhe Le Drian biseduan për marrëveshjen e Prespës

Siç raportojnë nga AIM, marrëveshja e Prespës ishte njëra nga temat që biseduan Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Kotzias dhe Ministri...

Muhamed Zekiri për 27 prillin: E pamë vdekjen me sy

Deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri, i cili sot dëshmoi për ngjarjet e 27 prillit, tha se ka qenë në njërin nga kabinetet për përkthim...

VMRO-DPMNE: Dimitrov të tërheq bursën e bijës së tij

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM thotë se “ka ardhur jetë për funksionarët e LSDM-së”. “E bija e ministrit të LSDM-së, Nikolla Dimitrov ka fituar bursë në...

Duda Balje me një urim të veçantë për Policinë e Kosovës

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje ka uruar Policinë e Kosovës në 19 vjetorin e saj. Ajo shkruan në Facebook: Ju uroj çdo ditë në...

“Ushqe 10.000” aksion për dhurim të ushqimit për familjet e rrezikuara...

Në 33 pika në 10 qytete të Maqedonisë sot do të mbahet ngjarja e parë nga aksioni kombëtar humanitar "Ushqe 10.000" për grumbullimin e...

Filmi kontrovers, regjisori mbron përmbajtjen

Regjisori i filmit kontrovers “Tallja me Krishtin” i cili u prit me kritika të ashpra nga opinioni publik betonon qëndrimet e tij lidhur me...

Rugova i del kundër Vjosa Osmanit: Protestat nuk janë qëndrim i...

Haki Rugova, nënkryetar i LDK’së ka folur pas një deklarate të deputetes Vjosa Osmani se përkrah protestat e Vetëvendosjes kundër presidentit Hashim Thaçi i...

Sipas statistikave, gjysma e ushtarëve të ARM-së, vetëm se kanë marrë...

Më shumë se 4.000 ushtarë të ARM-së, deri më tani kanë marrë pjesë në misionet e NATO-s, theksoi ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, pas...

VMRO: Të hënën, vendimi për referendumin

Derisa pushteti po vazhdon fushatën për referendumin, partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE akoma nuk ka marra vendim nëse mbështet ose jo procesin. Sipas...

Oda e Mjekëve të Maqedonisë është e pakënaqur me rritjen e...

Bordi Ekzekutiv i Odës së Mjekëve të Maqedonisë (OMM) beson se rritja e pagave në shëndetin publik është e pjesshme dhe shkakton ndarje dhe...

Në Komunën e Çairit nisi rregullimi i një hapërsire të gjelbërt...

Në këndin ndërmjet bulevardit “Brigada e Dytë Maqedonase” dhe rr. “Kemal Sejfulla”, në afërsi të Shtëpisë së Shëndetit në Çair me kërkesë të eko-aktivistëve...

Në tetor do të dihet çmimi i ri i ndërtimit të...

Para shtesë prej 152 milionë euro është duke kërkuar “Sinohydro” kinez për ndërtimin e tunelit në autostradën Kërçovë-Ohër, por qeveria pret që gjatë fazës...

Vasili: Vijojmë bojkotin e Kuvendit

Në një prononcim për mediat nga Elbasani, ku opozita është mbledhur ditën e sotme, kryetari i grupit të LSI, Petrit Vasili, është shprehur se...

“Shko merr thikën”, babai nxiti të birin për vrasjen e 14...

Policia e Laçit ka arrestuar babain e adoleshentit që vrau shokun e tij minoren. Dyshohet se ai ka nxitur të birin të bëjë vrasjen, ndaj...

Kasami i ka premtuar ambasadorit të ODIHR-së se do të kontrubiojnë...

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, i shoqëruar nga Sekretari Gjeneral Arjanit Hoxha, dhe nënkryetari Abdush Demiri, pritën në takim ambasadorin e ODIHR-it Jan...

Dimitrov: Shqetësohem që familja ime bëhet pjesë e qëllimeve politike ditore

Pas publikimit të informacioneve në disa media maqedonase, se vajza e ministrit të Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, ka marrë bursë shtetërore në vlerë...

Maqedonasit nuk duan të studiojën maqedonishten, në afatin e parë vetëm...

Kanë filluar regjistrimet në universitetet në Maqedoni, kurse rezultatet e para tregojnë interesim të ulët te maqedonasit për studimin e gjuhës së tyre. Këtë...

BBC: Ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, moment...

Kur bëhet fjalë për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, përgjigja varet nga kush e merrni, nga pala përkrahëse apo ajo kundërshtuese e...

Gashi ia jep “besën” Stoltenbergut për referendum të suksesshëm

Kryetari i Lëvizjes BESA, Afrim Gashi, sot realizoi takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili qëndron për vizitë zyrtare në...

Policia arreston dy të rinj nga Sllupçani

Të mërkurën (05.09.2018) rreth orës 21 në autostradën Negotinë-Gradsko, në afërsi të vendit të quajtur “Brigjet e Kuqe” është ndalur një veturë transportuese “Ford...

Muhamed Zeqiri dëshmon për ngjarjet në Kuvend më 27 prill, do...

Me marrjen në pyetje të dëshmitarit Muhamed Zeqiri sot në Gjykatën Penale në Shkup filloi procesi gjyqësor për ngjarjet në Kuvendin e Republikës së...

26 vjeçares nga Çairi i ka humbur burri, kërkon ndihmën e...

Të martën, (04.09.2018), në stacionin policor në Çair 26 vjeçarja L.D. ka njoftuar policinë se pesë ditë më parë, respektivisht më 30 gusht, bashkëshorti...

E futi iPhone X në blender dhe më pas piu lëngun

https://youtu.be/0mABX-Rn2tk Një përdorues i YouTube ka bërë një eksperiment të çuditshëm – duke e futur iPhone X në blender dhe më pas duke e pirë...

Osmani-Aselborn: Zgjidhjen do ta gjejmë duke parë drejt së ardhmes

Ministri i Punëve të Jashtme të Luksemburgut, Zhan Aselborn në Shkup qëndron në një prej periudhave me sfidat më të mëdha, më të...

Dy anekse të reja të marrëveshjes për autostradën Kërçovë-Ohër, paralajmërohet ndërtim...

Qeveria sot miratoi Propozim ligji për aneks të ri të Marrëveshjes për ndërtim të autostradës Kërçovë - Ohër në gjatësi prej 57 kilometrave me...

E FUNDIT/ Sekuestrohet një thes me 5 milionë euro, i përkasin...

5 milion euro dhe drogë me logon e Ronaldos, kush është Arjan Ndoci, “bosi” që iu kapën 1 ton kokainë Sekuestrohen 5 milionë euro...

Stoltenberg: Shpresoj që herën tjetër do t’ju vizitoj si vend anëtare...

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, gjatë qëndrimit të tij zyrtar në Maqedoni ka vizituar fshatin Stajkovcë në Shkup, prej ku deklaroi se...

Aleanca për Shqiptarët zgjodhi Shtabin Qendror për fushatën e referendumit

Aleanca për Shqiptarët zgjodhi Shtabin Qendror për fushatën e referendumit Kryesia Qendrore e Aleancës për Shqiptarët në mbledhjen e rregullt të saj zgjodhi Shtabin...

Maqedoni: Rreth 445 mijë qytetarë kanë probleme me sigurimin e ushqimit

Sipas Entit Shtetëror për Statistika në Maqedoni kanë problem që të sigurohet ushqim për 445.099 njerëz dhe që mesatarisht të kenë nga një shujtë...

Asselborn: Referendumi është zgjedhje mes të kaluarës dhe të ardhmes

Ministri i Punëve të Jashtme i Luksemburgut, Jean Asselborn, pas takimit që pati me homologun e tij Nikolla Dimitrov, në konfrencë për shtyp tha...

Familjarët duan ta vrasin djaloshin me 24 gishta

Familja e kërcënon me vdekje vogëlushin Shinavadan nga një fshat në shtetin federal indian Udar Pradesh sepse ashtu i ka këshilluar “magjistari” i cili...

Dënohen policët që e fotografuan Mitko Çavkovin në burgun e Idrizovës

Janë dënuar dy policët që e fotografuan dhe e shpërndanë fotografinë e ish ministrit të Punëve të Brendshme, Mitko Çavkov, në burgun e Idrizovës....

Shteti i kërkon Thaçit, Ibrahimit, Mijallkovit dhe të tjerëve, dëmshpërblimin prej...

Përfaqësuesi nga kabineti i Avokatit Shtetëror tha se Menduh Thaçi, Sasho Mijallkovi, Bedredin Ibrahimi dhe personat e tjerë nga KSHZ që kanë bërë manipulime...

Ivanov: BE dhe NATO asnjëherë s’duhet të jenë alibi për marrëveshje...

Kryetari i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot realizoi takim me sekretarin e NATO-s, Jens Stoltenberg. Në takim u bisedua për gjendjen e brendshme...