5 C
Skopje
Thursday, November 22, 2018
Home Lajme Page 5

Lajme

Reagon “Rambo Shqiptar”, bashkëpunëtorët shqiptar të Gruevskit i quan “bythlëpirës”...

Koloneli dhe Ish ministri shqiptar i punëve të brendshme, Dritan Demiraj, i njohur si “Rambo Shqiptar”, ka goditur ashpër bashkëpunëtorët shqiptarë të Nikolal Gruevskit,...

Shkup: Lagjen Veri mund ta kaplojë ndonjë epidemi për shkak të...

Gjendje e rëndë në rrugën Bosna Hercegovina, në lagjën Veri të Shkupit. Mbeturinat hedhura gjithandej pranë objektit banues rrezikojnë paraqitjen e ndonjë epidemie, banorët kërcënohen...

Gruevski në rastin “Shuplakat në Qendër” do të gjykohet në mungesë

Gjykata Themelore Shkupi 1, me kërkesë të Prokurorit Speciale Publik sot vendosi që të akuzuarit Nikolla Gruevski, i cili është aktualisht në Hungari, ti...

Publikohet “bombë” e re: Jankullovska shan shqiptarët, lavdëron BDI-stat e Kumanovës?...

Në një incizim që është publikuar në gjykatë e që daton nga zgjedhjet lokale të vitit 2013, ish ministrja e punëve të brendshme Gordana...

Thaçi: Kosova nuk është shtet mysliman, kemi Katedralen më të madhe...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar një intervistë me revistën franceze ‘Le Point’ ku ka folur për raportet mes Kosovës dhe Serbisë dhe...

Arratisja e Gruevskit, reagon ashpër gjenerali Demiraj

Kërcënimet e sigurisë përfshijnë jo vetëm armiqtë konvencionalë siç janë shtetet e tjera,por edhe aktorët e dhunshëm jo shtetëror të pushtetshëm në mënyrë politike,...

Pyatt: SHBA dëshiron ta shikojë Maqedoninë në rrugën drejt NATO-s

Për Marrëveshjen e Prespës dhe ndikimin pozitiv të saj në stabilitetin e rajonit më të gjerë, por edhe për dëshirën e SHBA-së që të...

Mediat malazeze: Gruevskin nëpër Mal të Zi e ka kaluar zv.ambasadori...

Mediat e Malit të Zi, nëpërmjet burimeve të tyre kanë zbardhur një pjesë të itinerarit të Gruevskit teksa ka kaluar vendin e tyre ditën...

E pranojnë vetë historianët serbë: Në vitin 1878 Serbia vrau 70...

Viti 1878 – Serbia theri 70.000 shqiptarë dhe dogji 600 fshatra shqiptare 20 hours ago HISTORI, KRIMET SERBE inShare Save Artikuj të ngjajshëm Komiteti...

Zaev hap dilema të reja: Gruevski mund të jetë rrëmbyer

“Ne duhet të hetojmë nëse Gruevski e ka lëshuar vendin vullnetarisht apo është rrëmbyer” tha kryeministri Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp...

Zaev: Është koha për rezultate ekonomike

Para nesh është një vit ekonomik në të cilin parat e popullit edhe më shumë do të shkojnë në projekte për mbështetjen e qytetarëve...

Ish-kancelari gjerman në “listën e armiqve” të Ukrainës

Gjermania i bëri thirrje Ukrainës që të heqë nga interneti një listë të, siç thuhet, “armiqve të shtetit”, pasi ish-kancelari gjerman, Gerhard Schroeder, është...

Revoltohen qytetarët, në Tetovë qentë po helmohen rrugve (FOTO LAJM)

Pas shpërndarjes së fotografive për helmimin e qenve në territorin e Komunës së Tetovës, reagime të shumta ka pasur në opinion: “Tetova qelbet”, “Jo...

Gruevski kishte zbrazur llogaritë bankare qysh në shtator

Ish kryeministri Nikola Gruevski qysh në shtator, kur mbajti një konferencë për shtyp në Kuvend dhe akuzonte pushtetin duke thënë se është viktimë e...

Butikofer: Gruevski është në anën humbëse të historisë

Eurodeputeti nga partia e të Gjelbërve, Rajnhard Butikofer për MIA ka thënë se arratisja e ish kryeministrit Nikolla Gruevski tregon se ai nuk është...

Greqi, përplaset me shkëmbinjtë anija shqiptare

Anija me flamur shqiptar, Koravi, është përplasur me shkëmbinjtë në jug të ishullit Lefkadha në detin Jon. Sipas autoritetit portual, anija shqiptare ishte nisur nga...

Maqedoni, rritet prodhimi i produkteve pyjore për 15 për qind

Prodhimi i përgjithshëm i produkteve pyjore në pyjet shtetërore në tremujorin e tretë të vitit 2018 krahasuar me periudhën e njëjtë nga viti i...

“Përballja” mes Milaim Zekës e Shefqet Krasniqit: Ku ku ku për...

Në një video që po qarkullon në rrjetet sociale, janë përmbledhur e deputetit nga Nisma Socialdemokrate, Milaim Zeka, dhe ato të hoxhës Shefqet Krasniqi...

Infermierët nga Shqipëria e Kosova favoritë për punësimin në Gjermani

Gjendje shqetësuese në përkujdesjen e personave të moshuar në Gjermani. Sipas të dhënave të Qeverisë federale gjermane, në vend mungojnë 25 mijë infermierë për...

Matoshi: Kush e ka radhën pas Gruevskit?!

Pas ikjes së ish kryeministrit Maqedonas Gruevskit, lind pyetja dhe dyshimi se si do të trajtohen lëndët e politikanëve shqiptarë dhe si do të...

Borisov: Sa më shpejt Maqedonia në NATO dhe BE, aq më...

“Sa më shpejt ta shohim Maqedoninë në Bashkimin Evropian dhe NATO, aq më mirë do të jetë për Bullgarinë dhe Greqinë, tha sot kryeministri...

Në mungesë të Pacollit, dështon seanca për skandalet e politikës së...

Kuvendi I Kosovës nuk ka arritur të mbajë seancën e jashtëzakonshme për skandalet e politikës së jashtme, pasi munguan ministri i Punëve të Jashtme,...

“27 prilli”, lexohen SMS porositë e Sashko Kocevskit

Edhe sot seanca gjyqësore për ngjarjet e 27 prillit të përgjakshëm po vazhdo me leximin e sms porosive. Sot po lexohet sms porositë e...

Sheshel: Çetnikët e mi e siguruan “vëllaun Nikolla Gruevski” në Serbi

Lideri i radikalëve serbë, Vojisllav Sheshel deklaroi se ish-kryeministri Nikolla Gruevski ka depërtuar deri në Hungari nën përcjelljen dhe sigurimin e çetnikëve. “Lajmi më i...

Gruevski mund të largohet drejt Rusisë

Policia malazeze e konfirmoi kalimin e Nikolla Gruevskit përmes territorit të saj. “Për shkak të interesimit të mediave për ish-kryeministrin e Maqedonisë, dhe në interes...

Gruevski nuk ka “ikur”, është në “Mision”, të pastrimit të skenës...

Largimi i ish kryeministrit, Nikolla Gruevski, drejt Hungarisë edhe pse rezultoj të ishte realizuar përmes Shqipërisë, prapëseprapë le të hapura shumë dilema, vlerëson opinionisti...

Kocijançiq: BE pret që për rastin e Gruevskit të respektohen ligjet...

Bashkimi Evropian nuk dëshiron të ndërhyjë në rastin me ish-kryeministrin Nikolla Gruevski dhe kërkesën e tij për azil politik në Hungari. Në një deklaratë për...

Zaev nuk do të marrë pjesë në mbledhjen e kryeministrave të...

Kancelari austriak, Sebastian Kurc, i cili është edhe presidenti i radhës i Këshillit të Bashkimit Europian, vendosi të mbledhë, më 19 nëntor, në Vjenë,...

Putin: Me Trump do flasim për kontrollin e armëve

Kontrolli i armëve do të jetë një nga temat kyçe në rendin e ditës në takimin midis presidentit rus, Vladimir Putin dhe atij amerikan,...

Gruevski iki, tash lajm paraqet ikja e hienave shqiptare që e...

Nuk eshte lajm arratisja e Grueskit, ai edhe ashtu shkermoqe me partine e tij. Lajm do te jete ikja e hienave tona, te cilat...

Trumpi e dëbon Gulenin?

Shtëpia e Bardhë po kërkon mënyra se si ta heqë qafe Fetullah Gülenin, rivalin më të madh të kryetarit turk Recep Tayyip Erdoğan, i...

A është implikuar Rama për rastin Gruevski?

Ish-Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevksi është aktualisht në Budapest, ndërkohë që ka depozituar kërkesën për azil politik dhe po pret përgjigjen e autoriteve hungareze. Ndërkohë...

Haradinaj: Kosova duhet të kthehet shembull i respektimit të të drejtave...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj së bashku me Grupin Koordinues Ndërministror për të Drejtat e Njeriut e Kosovës, ka mbajtur sot një takim, ndërsa...

Marrëveshje në Maqedoni që Gruevski të mos burgosej?

Në dy daljet e tij publike brenda pak orëve mbrëmë, Presidenti Ilir Meta bëri një koment interesant në lidhje me arratisjen e Nikola Gruevskit...

Njihuni me 30 fabrikat e Kumanovës që i vodhi e falimentoi...

Para pavarësisë, Maqedonia kishte një numër të madh të fabrikave të cilat punësonin një numër të madh të qytetarëve, duke ju ofruar siguri dhe...

Peshevski: Duhet të ketë përgjegjësi politike për qeverisjen e kaluar

Ish-zv.kryeministri për Çështje Ekonomike Vlladimir Peshevski, dje për TV21 tha se në qeverisjen e tij me partinë OBRM-PDUKM, ka pasur edhe punë të mira,...

Qarkullimi i përgjithshëm i industrisë në shtator rritet për 14,7 për...

Qarkullimi i përgjithshëm i industrisë në shtator ka shënuar rritje prej 14,7 për qind në krahasim me shtatorin e vitit të kaluar, publikoi Enti...

Peshevski: Duhet të ketë përgjegjësi politike për qeverisjen e kaluar

Ish-zv.kryeministri për Çështje Ekonomike Vlladimir Peshevski, dje për TV21 tha se në qeverisjen e tij me partinë OBRM-PDUKM, ka pasur edhe punë të mira,...

LSDM: Mickoski të përgjigjet pse ka qenë në Beograd dhe Budapest...

VMRO-DPMNE është partia e parë në Europë me kryetar nderi-kriminel në arratistje, Mickoski të përgjigjet për takimin me Gruevskin dhe vizitat në Beograd dhe...

MPB e Malit të Zi: Gruevski më 11 nëntor ka hyrë...

Ministria e Punëve të Brendshme e Malit të Zi kumtoi mbrëmë se ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski më datë 11 të këtij muaji ka...

Shtatë të lënduar në nëntë aksidente trafiku në Shkup

Shtatë persona janë lënduar më lehtë në nëntë aksidente trafiku që kanë ndodhur gjatë 24 orëve të fundit në rajonin e Qytetit të Shkupit....

LSDM: VMRO-DPMNE-ja partia e parë në Evropë që kryetarin e nderit...

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se VMRO-DPMNE-ja është partia e parë në Evropë që kryetarin e nderit e...

Testimi ekstern u shfuqizua, ndërsa ai shtetëror assesi nuk po fillon

Në fillim të këtij viti akademik, zëvendësministri i Arsimit dhe Shkencës Petar Atanasov njoftoi se shteti do të kryejë testimin në nivel shtetëror, testim...

Opinion: Gruevski e kaloi në këmbë kufirin Maqedoni-Shqipëri

Gazetari Lorenc Vangjeli, të enjten, deklaroi se ish-kryeministri Nikolla Gruevski u arratis nga vendi i tij për t’i shpëtuar arrestimit, duke kaluar në këmbë...

Hungaria dërgon 30 policë në Maqedoni, për ta ruajtur kufirin nga...

Një ditë pasi u bë e ditur se ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, i cili kishte ikur në Hungari ilegalisht për të kërkuar...

Cipras: Marrëveshja e Prespës do të sjellë edhe përfitime ekonomike

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras në Samitin e tretë në Selanik ka folur edhe për Marrëveshjen e Prespës si model ndërkombëtar i kontesteve bilaterale...

Krasniqi godet Brnabiqin: Si duket i vije keq që Millosheviqi nuk...

Sipas asaj që më 15 nëntor raportuan mediet tona, Kryeministrja serbe Brnabiq nuk e dinë apo nuk donë ta dinë se çka është gjenocidi....

SHBA redukton praninë ushtarake në Afrikë, rrit përqendrimin ndaj Kinës dhe...

Ushtria amerikane do të tërheqë qindra trupa të përqendruar në operacionet kundër terrorizmit në Afrikë gjatë viteve të ardhshme, për të mbështetur përqendrimin më...

Meta i përgjigjet Kociasit: Ushtria shqiptare i di ku i ka...

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta iu përgjigj deklaratave të ish-ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Kotzias, duke theksuar se ushtria shqiptare i...

VMRO-DPMNE: Edhe këtë vit Shkupi do të jetë mes qyteteve më...

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, përmes një kumtese për media thekson se Zoran Zaev dhe Petre Shilegov nuk ndërmarrin asgjë për ndotjen e ajrit në...

OBRM-PDUKM: Edhe këtë vit Shkupi do të jetë mes qyteteve më...

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, përmes një kumtese për media thekson se Zoran Zaev dhe Petre Shilegov nuk ndërmarrin asgjë për ndotjen e ajrit në...

Sharri mbulohet nga bora e parë (Foto)

Gjatë ditëve të fundit në Maqedoni temperaturat kanë shënuar rënie, ndërsa meteorologët paralajmërojnë edhe reshje të shiut dhe borës në vendet më të larta...

Turku me origjinë shqiptare plotëson ëndrrën, bëhet shqiptar në moshën 90-vjeçare

Fikret Tevfik Oktay, një qytetar turk nga Ankaraja por me origjinë shqiptare nga babai i vet, ka marrë nënshtetësinë shqiptare në moshën 90-vjeçare. Falë dekretit...

Gruevskit i “trashet dosja kriminale”

Ish kryeministrit Nikolla Gruevski për cdo ditë i “trashet dosja kriminale”, edhe pse, si pasojë e arratisjes, ish-kryeministri Nikolla Gruevski do të gjykohet në...

Hungaria: Evropa, e padrejtë me Kosovën për vizat

Ministri i Punëve të Jashtme i Hungarisë, Péter Szijjártó, tha se kërkesa për azil politik në Hungari e ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski, do...

Ndihmoi shumë njerëz, sot Halil Kastrati merr një dhuratë shumë të...

Halil Kastrati është hoxha nga Prizreni i cili njihet për ndihmat që u bën familjeve në nevojë.Ai u bë shpresë për shumë njerëz të...

Televizioni maqedonas: Gruevski fshihet në zonën Vlorë-Sarandë

Vazhdon misteri i vendit se ku ndodhet ish kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski. Ndërkohë që autoritetet shqiptare konfirmojnë se Nikola Gruevski, ish-kryeministri i Maqedonisë ka dalë...

Kaliforni, 600 njerëz rezultojnë të zhdukur nga zjarret

Numri i njerëzve të zhdukur nga zjarret në veri të Kalifornisë ka kaluar 600, thanë autoritetet lokale. Lista e personave të zhdukur u dyfishua qysh...

“Turizmi në Maqedoni është në gjendje të mirë”

“Turizmi si një ekonomi globale përbën një mesatare prej 10 përqind të BPV-së në secilën ekonomi. Çdo i nënti punësim është në fushën e...

Batuta e thumbime Rama: Numrin e Gruevskit e ka Meta

“Jo vetëm numrin e Gruevksit, po as numrin e Ramës se kam, pasi kam ndërruar celular, po komunikojmë përmes shefave të kabinetit dhe sekretarëve”. Kjo...

Policia malazeze pranon kalimin e Gruevskit nëpërmjet territorit të saj

Edhe policia e Malit të Zi konfirmon se ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski ka hyrë në territorin e Malit të Zi më 11 nëntor dhe...

Flet presidenti Meta: Arratisja e Gruevskit nga Maqedonia, pranim i fajit

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta mori pjesë në emisionin “Open” të televizionit shqiptar Top Channel, ku edhe pse i përmbajtur, megjithatë e komentoi lajmin...

Xhaferi: Nuk besoj se Hungaria do t’i japë azil Gruevskit

Gjatë intervistës në Alsat, kryetari i Kuvendit tha se nuk beson se Hungaria duke qenë një vend i Bashkimit Evropian do t’i japë azil...

Legalizimi po shkatërron Tetovën

Më 31 dhjetor përfundon afati për dorëzimin e kërkesave për legalizim të objekteve pa leje ndërtimi. Në Komunën e Tetovës, sipas informacioneve, janë parashtruar...

Xhaferi: Nuk mund t’ia ndalim rrogën Gruevskit

Gjatë intervistës së gazetares Arta Tahiri në emisionin Rruga drejt me të ftuar kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferi dhe ekspertë të sigurisë, në pyetjen...

Zaev në Sofje: Të rinjtë në Ballkan kanë potencial për zbatim...

Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë potencial për të kapur momentin për përparim, sidomos të rinjtë, përmes mundësive të cilat ofrojnë shoqëritë tona të hapura...

Taravari: Pse kërkesa për siguri Mickoskit ju pranua për një javë,...

Pas 27 prillit, Aleanca për Shqiptarët ka parashtruar kërkesë për sigurim personal të deputetit dhe liderit të ASH-së Ziadin Sela. Kjo kërkesë është bërë...

Maqedoni, fundjavë me shi

Gjatë kësaj fundjave pritet që moti të jetë i ftohtë dhe shi, ndërsa në pjesë malore parashikohet edhe borë. Nga Enti Hidro-Meteorologjik informojnë se nën...

Arratisja e Gruevskit, të gjithë institucionet në këmbë

Hetohen policë dhe bashkëpunëtorë 10 përkthyes po punojnë pa ndërprerë që t’i përkthejmë shumë se 400 faqe të lëndëve në të cilat është i...

“Përgjegjësia për arratisjen e Gruevskit është te Qeveria e udhëhequr nga...

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar, partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM thotë se “LSDM-ja ka kontrollin e plotë në gjyqësi, prokurori dhe polici, Qeveria nuk ka...

Policia e Malit të Zi e konfirmoi prezencën e Gruevskit

Policia në Malin e Zi konfirmoi se ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski hyri në Malin e Zi më 11 nëntor dhe u largua nga vendi...

Nga Mali i Zi, Gruevski ka vijuar rrugën për në Serbi

Çështja Gruevski është një nga tematikat më të diskutuara në Ballkan ditët e fundit. Mënyra se si ai është ndihmuar për tu larguar...

Hasanoviq: Të ikë një person jashtë vendit pa pasaportë, është lëshim...

Edhe eksperti i sigurisë Elmaz Hasanoviq, vlerëson se duhet kërkuar përgjegjësi nga Ministria e Brendshme. Sipas tij është e palogjikshme që një person...

Publikohet fotografia më “seksipile” e Gruevskit

Revista Fokus në numrin e saj të neserm e sjell fotografinë e montuar të Nikolla Gruevskit si nuse. “Ikanakja” (nuse që ka ikur te...

Gruevski do të gjykohet në mungesë, ish-kryeministri akuzohet për 10 raste...

Si pasojë e arratisjes, ish-kryeministri Nikolla Gruevski do të gjykohet në mungesë për të gjitha lëndët e PSP-së. Për shkak të vendimit për rastin “Tanku”...

Hungaria do të dërgojë policë për ta ruajtur kufirin e Maqedonisë

Hungaria do të dërgojë një kontigjent policor prej 30 policësh në Maqedoni për të forcuar mbrojtjen e kufirit kundër emigrantëve të paligjshëm, tha Ministria...

Arratisja e Gruevskit, Meta: Pranoi fajësinë. Edhe mua më është ofruar...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka folur për largimin e Nikolla Gruevskit në Hungari pas dënimit të tij me dy vjet burg.. Në...

Opozita hungareze ngjet afishe me foton e Gruevskit dhe Orban

Nëpër rrugët kryesore të Budapestit tashmë qytetarët mund të shohin se si janë ngjitur afishe me foton e ish kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla...

Protestë para Qeverisë për shkak të arratisjes së Gruevskit

Një grup e qytetarëve protestojnë para Qeverisë dhe kërkojnë përgjegjësi për arratisjen e Nikolla Gruevski. Të pranishmit kërkojnë dorëheqjen e ministri të Punëve të...

Policia ndaloi protestuesit të vinë përballë shtëpisë së Elizabeta Kançeska-Millevska

Mbështetësit e nismës “Maqedonia Bllokon” sonte u drejtuan në fshatin Përzhino, drejt shtëpisë së ish-ministres për Kulturë, Elizabeta Kançeska Millevska, por nuk arritën të...

Si kaloi Gruevski nga Shqipëria, policia shqiptare jep detaje

Nikolla Gruevski kaloi nga pika kufitare e Hanit të Hotit drejt Malit të Zi si pasagjer në një makinë të ambasadës hungareze në Tiranë....

Zhbogar: Transparencë dhe përgjegjësi për financimin e partive

Ambasadori i BE-së Samuel Zhbogar në tryezën e rrumbullakët për çështjen e financimit të partive politike dhe fushatave zgjedhore, i konsideroi si hap i...

Ivanov refuzon çfarëdo lloj involvimi në lidhje me vendimin e sjellur...

Kabineti i presidentit të Republikës së Maqedonisë, pas shpalljes në opinion të Vendimit të Gjykatës Themelore Shkupi 1 për përcaktimin e masës së...

Mediat në Shqipëri: Gruevski është arratisur në Budapest nëpërmjet Shqipërisë, me...

Derisa autoritetet e Shqipërisë heshtin për informatat e gazetës serbe “Politika” se ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski është arratisur në Hungari nëpërmjet Shqipërisë,...

Deputeti Pishev: Nëse duhet edhe do të vrasim për Maqedoninë

Në seancën e sotme për ngjarjet e 27 prillit prokurorja Villma Ruskoska prezantoi dhe mesazheve SMS porositë dhe porositë në Viber nga telefoni konfiskuara...

A ka mundur të ikë Gruevski në Shqipëri, pa kaluar në...

Burime të policisë shqiptare bëjnë me dije se ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski më 11.11.2018 në orën 19:11 ka dalë nga Shqipëria në Mal...

Vetëm 5 % rritje të rrogave për administratën gjatë 2019

Edhe pas reagimeve të ashpra të opinionit lidhur me paralajmërimin se vitin e ardhshëm do të rriten pagat e administratës, Qeveria nuk heq dorë...

Ish kandidati i VMRO-së për deputet: Gruevski ka ikur me pasaportë...

Inspektori i shërbimit sekret maqedonas, Aleksandar Dinevski, i cili në vitin 1992 ishte edhe kandidati i VMRO-DPMNE-së për deputet, thotë se Nikolla Gruevski ka...

Gruevski kaloi nëpër Shqipëri, një automjet i ambasadës hungareze në Tiranë...

Burime të policisë shqiptare bëjnë me dije se ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski më 11.11.2018 në orën 19:11 ka dalë nga Shqipëria në Mal...

Familja reagon: Me anë të mashtrimeve dëshirojnë t’i lirojnë nga burgu...

Deri në Pa Cenusurë nga familjarët e viktimave: Ne lidhje me rastin I njohur ” internet caffe ” ne qairqank, Ku humben jeten 3 femije...

400 faqë kundër Gruevskit, a do të bindet gjykata?

Ministrisë hungareze të Drejtësisë këto ditë do t’i parashtrohet kërkesa me dokumentacionin e plotë për ekstradimin e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, njoftoi sot zëdhënësi i...

Zbulohet një pistë tjetër e arratisjes së Gruevskit

Ish kryeministri Nikolla Gruevski ka dalë nga dogana e Hanit të Hotit për t’ju drejtuar më pas Hungarisë ku ka kërkuar azil politik. Lajmi ishte...

Një muaj paraburgim për të dyshuarin që tentoi të dhunoj 11...

Gjykata Themelore në Ferizaj ka caktuar masën e paraburgimit ndaj të pandehurit I.S. nga Komuna Shtime, për shkak të dyshimit të bazuar se ka...

Figel: Integrimi fillon në shtëpi, jo në Bruksel

Ish komisioneri evropian, Jan Figel tha se zgjerimi i BE-së me vendet e rajonit nënkupton riunifikimin e BE-së që duhet të ndodhë patjetër. Ai...

Arsllani: Arratisja e Gruevskit, një “inskenim” për devijimin e vëmendjes së...

Në Maqedoni, kur është fjala për shqiptarët, po vazhdon “avazi i vjetër”, edhe me këtë qeveri “reformatore” të kryeministrit Zoran Zaev, kështu vlerëson në...

Qeveria: Pagat e administratës do të rriten

Edhe pas reagimeve të ashpra të opinionit lidhur me paralajmërimin se vitin e ardhshëm do të rriten pagat e administratës, Qeveria nuk heq dorë...

Qeveria prezanton masat kundër ndotjes së ajrit

Qeveria e Maqedonisë pret që brenda dy vitesh, me masat e parapara kundër ajrit të ndotur të përgjysmojnë nivelin e ndotjes në Qytetin e...

Turqia është e pakënaqur me komentet e sauditëve për Khashoggin

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka thënë se Ankaraja nuk është e kënaqur me deklaratat e Prokurorit Publik të Arabisë Saudite lidhur...

“Buxheti 2019”, më i madhi në historinë e Maqedonisë

Pesë për qind paga më të larta për nëpunësit e administratës dhe dhjetë për qind për mjekët specialistë parasheh propozimin- buxheti për vitin 2019-të....

Basha dhe Meta fshehen Gruevksin ne Tirane dhe e derguan ne...

Dyshohet se njerëz të presidentit Ilir Meta dhe të kreut të PD Lulzim Basha janë marrë me të gjitha procedurat e lëvizjes së Gruevskit...

Përpjekje që të gjithë të punësuarit në shëndetësi të marrin rritje...

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe deklaroi se bëhen përpjekje që të sigurohen mjete nga buxheti për rritjen e rrogave të të gjithë të punësuarve...

Kërkohet hyrje e Speciales në BDI

Prokuroria Speciale Publike hedh poshtë zërat për zvarritjen e hetimeve për zyrtarët e lartë të BDI-së. Njëri nga të dyshuarit për shpërdorim të detyrës...

5 ishujt më të bukur

Ishujt janë bukuri natyrore të rrethuara nga të gjitha anët me ujë. Në listën e 5 ishujve më të bukur në botë bëjnë pjesë: 1.Java, Indonesia 2.Bali,...

Revizioni zbulon krimet e rikonstruksionit të Teatri Shqiptar

Revizioni i jashtëm për ndërtimin e Teatrit Shqiptar në Shkup konstatoi se mund të ketë veprime të paligjshme nga kryesia e këtij institucioni kulturor....

Osmani: Prokuroria t’i hetojë të gjitha organet e BDI-së

Prokuroria Speciale Publike hedh poshtë zërat për zvarritjen e hetimeve për zyrtarët e lartë të BDI-së. Njëri nga të dyshuarit për shpërdorim të detyrës...

Sulmohen dy inspektorë në stacionin e policisë në Kumanovë, ja kush...

Të mërkurën (14.11.2018) rreth orës 16,00, në hapësirën zyrtare të Sektorit për krim polici-Reparti për krim të përgjithshëm pranë PSB-së në Kumanovë, dy inspektorë...

Komisioni Evropian: Procesi ndaj Gruevskit, të mos politizohet

Komisioni Evropian kërkon që rasti i ish-kryeministrit në arrati, Nikolla Gruevski të mos politizohet. Zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq për Alsat thotë se Brukseli...

Sisteme fotovoltaike të EVN tashmë më të disponueshme përmes EKO kredisë...

Sistemet fotovoltaike të EVN Maqedoni, të dizajnuara sipas nevojave të konsumatorëve bëhen më të disponueshme për të gjithë të interesuarit. EVN Maqedoni dhe Shparkase...

Kryediplomati hungarez: Çështja e Gruevskit juridike, jo politike

Ministri i Jashtëm hungarez Péter Szijjártó ka thënë se çështja e ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski është juridike e jo politike. Ai në një...

Ja si mund t’i ndërpritet mandati Nikolla Gruesvkit

Deputetit Nikolla Gruevski nuk mund t’i ndërpritet mandati pa u siguruar 80 vota në Kuvend. Kryetari i Parlamentit, Talat Xhaferi në emisionin “Rruga drejt…”...

“Rruga drejt…” – Ikja e Gruevskit dhe dështimi i organeve të...

Nikolla Gruevski iku, shteti juridik dështoi ! Institucionet e shtetit nuk arritën të garantojnë realizimin e vendimit të plotfuqishëm gjyqësor për dënim me burg...

Haradinaj: Ushtria e Kosovës nuk është e kufizuar, do të ketë...

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj sot gjatë një ligjërate para studentëve të Fakultetit filozofik në Prishtinë, ka folur për ngritjen e cilësisë në arsim,...

Vetura shkeli një vajzë 6 vjeçare në Tetovë

Më datë 14.11.2018 në ora 17 e 30 minuta në rrugën “Video Smilevski-Bato” n Tetovë një veturë “Mercedes”me targa të Tetovës, e drejtuar nga...

Prokuroria nis hetimin: Zyrtarë të shtetit e kanë ndihmuar Gruevskin që...

Prokuroria Themelore ka nisur hetim për arratisjen e Nikolla Gruevskit në Hungari. Prokuroria pohon se ka dyshime të bazuara se zyrtarë të caktuar, e...

Zbulohen bisedat e 27 prillit në Viber mes funksionarëve të VMRO-së:...

Në Gjykatën penale në Shkup sot vazhdoi gjykimi për rastin e 27 prillit me leximin e SMS porosive dhe porosive në Viber, që janë...

Shpërthim i fortë në një fermë në Bogovinë, policia heton rastin

Mbrëmë rreth orës 22.00, në Sektorin për punë të brendshme Tetovë, është denoncuar, shkaktim i rrezikut të përgjithshëm, në një fermë në fshatin Bogovinë...

Filipçe: Po punohet që nga janari të punësuarit në shëndetësi të...

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot deklaroi se po bëhen përpjekje maksimale që të sigurohen mjete për rritjen e pagave për gjithë punonjësit shëndetësor...

Ambasada Hungareze në Tiranë, as nuk pohon por as nuk mohon...

Debati se si ish kryeministri nacionalist e populist i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, i kërkuar nga drejtësia e vendit, arriti të largohej nga Maqedonia drejt...

Partitë marrin më shumë para nga buxheti i shtetit

Pavarësisht se për më shumë se dhjetë muaj Enti Shtetëror i Revizionit është pa njeriun e parë dhe me numër të pamjaftueshëm revizorësh, Kuvendi...

Projekti “Siguria nëpër shkolla” edhe në Komunën e Çairit

Reparti për preventivë pranë SPB – Shkup, që nga fillimi i këtij viti shkollor 2018/2019 filloi me realizimin e aktiviteteve në lidhje me projektin...

Kërkohet dënim me vdekje për pesë të përfshirët në vrasjen e...

Prokurorët sauditë thanë të enjten se do të kërkojnë dënim me vdekje për pesë njerëz të përfshirë në vdekjen e gazetarit Jamal Khashoggi. 11 njerëz...

Shekerinska dhe Dimitrov në brifing me ambasadorët e shteteve anëtare të...

Në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë, sot me ftesë të zëvendëskryeministres dhe ministres së Mbrojtjes Radmilla Shekerinska dhe shefit të diplomacisë, Nikolla Dimitrov është...

27 prilli, prezantimi i SMS-ve: “Sheqerkën ma lini mua”

Në seancën e sotme për ngjarjet e 27 prillit prokurorja po prezantohen SMS porositë dhe porositë në Viber nga telefoni konfiskuara i deputetit të...

Kërkesa e Gruevskit për azil, Ruzhin: Kërkesa, e pabazë për vendet...

Ish-kryeministri, Nikolla Gruevski, e ka të vështirë të fitojë të drejtën e azilit politik në një vend të Bashkimit Evropian, siç është edhe Hungaria,...

Jusufi parandaloi vendosjen e përmendores së komunistit anti-shqiptar dhe anti-mysliman, Qemal...

Bëhet fjalë për Ibush Jusufi, këshilltari i Lëvizjes Besa në Qytetin e Shkupit, i cili njoftoi se sot në seancë ka mbajtur një fjalim...

Prishtina edhe sivjet qyteti më i ndotur në botë? Ministria nuk...

Ndotja e ajrit në Kosovë, vazhdon të mbetet problem i pazgjidhur për institucionet. Qytetarët e Kosovës edhe këtë vit sikurse viteve të mëparshme do të...

Tensione në Shkup, rreth 130 policë rrethojnë tregun (Foto)

Numër i madh i pjesëtarëve të policisë ka dalë sot në tregun e Shkupit, i njohur si “Kfantashki”. Shkak janë tensionet e krijuara mes...

“Arratisja e Gruevskit”, Selmani: Drejtësia është varrosur

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, ka hedhur poshtë para mediave të gjitha spekulimet se ka marrëveshje mes tij dhe ish kryeministrit Nikolla Gruevskit për...

Rikonstruktimi i linjave hekurudhore fillon më 2019

Autoritetet në Kosovë janë në përgatitjeje të procedurave për fillimin e rikonstruktimit të linjave hekurudhore, projekt ky i financuar nga Banka Evropiane për Rindërtim...

SHBA-ja dhe BE-ja presin që deri në prill të ketë një...

Kosova dhe Serbia kanë hyrë në një periudhë që është cilësuar përfundimtare të bisedimeve, për një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre dhe...

Ikja e Gruevskit përmes Tiranës, Ambasada hungareze në Shqipëri nuk komenton

Mundësia që ish kryeministri Nikolla Gruevski, të jetë larguar nga Maqedonia për në Hungari përmes Tiranës në opinion u përhapën nga mediat serbe ,...

Orban: Për statusin e Gruevskit pyesni avokatët

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban gazetarin e televizionit hungarez “24”, e orientoi që përgjigje rreth pyetjeve për statusin e Nikolla Gruevskit të kërkoj tek...

Dash: Gruevski duhet ta vuajë dënimin në Maqedoni

Pas arratisjes së ish kryeministrit, Nikolla Gruevski vjen edhe reagimi i parë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një përfaqësues i Departamentit Amerikan të...

Doli në shesh gënjeshtra e mediave serbe se Gruevski ka ikur...

“Rrena i ka këmbët e shkurtra” thotë një fjalë e urtë popullore. Sot mediat serbe kanë shkruar se ish kryeministri Nikolla Gruevski ka ikur...

Kërkohet dënim me vdekje për pesë të përfshirët në vrasjen e...

11 njerëz u akuzuan, tha zyra e prokurorit saudit, duke shtuar se pesë njerëz që ballafaqohen me dënim me vdekje ishin direkt të përfshirë...

Boshnjakovski: MPB heton përfshirjen e policisë në arratisjen e Gruevskit

“Procesi për ekstradimin ka filluar. Ministria e drejtësisë po grumbullon dokumentacionin e nevojshëm. dokumentacioni do të kompletohet do të përkthehet dhe do të dërgohet...

Bora e madhe shakton kaos dhe qindra aksidente rrugore

Për shkak të borës së madhe që po bjenë, kanë ndodhur rreth 300 aksidente trafiku në kryeqytetin ukrainas Kievë. Për shkak të kushteve komplekse të...

Janakieski i kërkon Ivanovit amnisti!

Ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakievski ka kërkuar sot amnisti nga presidenti Ivanov. Janakieski, i akuzuar në dhjetëra lëndë të Prokurorisë Speciale, shpreson...

LSDM e din emrin e “spiunit” të BDI-së për 27 prillin,...

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi, tha se informacionin për 27 prillin VMRO-DPMNE mund ta ketë siguruar nga kryeministri Zoran Zaev. U kundërpërgjigj nënkryetari i...

Ekspertët: Talat Xhaferi si duket është burimi i informacionit për VMRO-në...

Gjykuar sipas SMS porosive të fundit që janë publikuar në Procesin gjyqësor, të mëdha janë gjasat që burimi i informacionit për 27 prillin deri...

Mogerini falënderon shkupjanin për dhuratën modeste

Me 13 shtator përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federika Mogerini qëndroi në Shkup për vizitë zyrtare, gjatë vizitës ajo kishte ndaluar edhe në...

Ndërroi jetë në moshë të re ish ushtari i UÇK-së, Burhan...

Ndërroi jet Profesori dhe veterani i UÇK-së Burhan Kalisit NJOFTIM: Ju njoftojë se ka ndrruar Jetë Prof. Burhan Kalisi , djali (Musli Kalisit). Varrimi itij behetë...

Sijarto deri te Dimitrovi: Kërkesa e Gruevskit për azil është juridike,...

Shefi i diplomacisë së Hungarisë Peter Sijarto sot me telefon ka biseduar me kolegun e tij nga Maqedonia Nikolla Dimitrov për rastin me ish...

“Izvrshitellat” fillojnë sezonin e “masakrave”, qytetarët po bëhen gati për “vetëmbrojtje”

Përmbaruesit, ose siç quhen maqedonisht “izvrshitellat” kanë filluar një sezon të vërtetë të “masakrimit” të qytetarëve. Shumë qytetarë janë ankuar në redaksinë tonë se...

Ja si Hungaria i financon mediat maqedonase!

Ikja e ish kryeministrit Gruevski në Hungari ka bërë që të mendohet se pse pikërisht Hungaria ishte destinacioni i ish kryeministrit të Maqedonisë! Agjencia e...

110 vjet nga lindja e alfabetit të gjuhës shqipe

Mbushen 110 vjet nga mbajta e Kongresit të Manastirit, i cili trasoi rrugën e përdorimit të alfabetit të gjuhës shqipe. Kongresi i filloi punimet,...

Janakievski: Kur nuk mund t’i biesh gomarit, i bie samarit

“Të moshuarit thonë se kur nuk mund t’i biesh gomarit, i bie samarit”, tha Mile Janakievski gjatë seancës së sotme gjyqësore për rastin TNT,...

Bullgaria: Gruevski nuk posedon pasaportë bullgare

Pas disa informatave nga mediat hungareze, se ish-kryeministri i dënuar Gruevski hyri në Hungari me një pasaportë bullgare, Ministria Bullgare e Drejtësisë lëshoi një...

Samit i jashtëzakonshëm për nënshkrimin e divorcit mes Britanisë dhe BE-së

Presidenti i Këshillit të Bashkimit Europian, Donald Tusk vendosi të thërrasë një samit të jashtëzakonshëm, më 25 nëntor, për nënshkrimin e divorcit me Britaninë...

Kanadaja kundërshton rikthimin e muslimanëve të Arakanit në Mianmar

Kanadaja kundërshtoi rikthimin e muslimanëve të Arakanit (Rohingya) nga Bangladeshi në Mianmar, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministrja e Jashtme e Kanadasë, Chrystia Freeland dhe ministrja...

OPINIONE