9 C
Skopje
Tuesday, November 20, 2018
Home Lajme Page 560

Lajme

Shikoni kush është sot Pablo Escobari i vogël! /VIDEO

Emri i Pablo Escobar është i njohur në çdo cep të globit. Ai ishte një kolumbian, i cili u shndërruar në vitet ’90 në...

Komisioni Europian: Shqipëria nuk di të mbledhë të ardhurat

Komisioni Europian vërejti se Shqipëria ka punuar keq në drejtim të grumbullimit te të ardhurave buxhetore. Në raportin tremujor për zhvillimet ekonomike në vendet kandidate,...

Shefqet Krasniqi flet me adhurim për dënimin me prerje duarsh

Ish -Imami i Xhamisë së Madhe, Shefqet Krasniqi, që kur u arrestua për terrorizëm,e ka të ndaluar ushtrimin e funksionit si imam. Por, ai...

Arrestohet në Maqedoni shqiptari që akuzohet për vjedhje në Austri

Një shqiptar nga Kosova që akuzohet në mungesë për 18 vjedhje të kryera në Austrinë e Epërme, është arrestuar së fundi në Maqedoni, bën...

Testimi ekstern në Kumanovë, nxënësit ankohen për probleme të shumta teknike

Në Kumanovë testimi ekstern për maturantët ka filluar me vonesë për shkak të problemeve teknike që janë paraqitur në sistemin kompjuterik dhe pamundësisë për...

97 persona të arrestuar gjatë javës në Shqipëri

Policia e Shtetit vijon punën për rritjen e parametrave të sigurisë në vend dhe goditjen e paligjshmërisë. Në këtë kuadër vijojnë kontrollet për persona...

Putin: Detyra e forcave ruse në Siri është t’i ndihmojë njerëzit...

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha sot në Stavropol se sulmet ajrore të Rusisë në Siri do të vazhdojnë për aq kohë sa të...

Cili shtet ka detyruar 13 mijë myslimanë të rruajnë mjekrrat?

Policia gjithashtu thote se jane mbyllur me teper se 160 dyqane qe shesin shami koke si pjese per te luftuar influencat e "huaja". Bahrom Sharifzoda,...

Ja sa energji harxhon Maqedonia për përdorim shtëpiak

Shifra interesante sjell raporti i Entit Shtetëror për Statistika (ESSH) i Maqedonisë në lidhje me harxhimet e rrymës, naftës, gazit, karbonit për nevoja shtëpiake,...

EKSKLUZIVE: Përplasje e re brenda BDI-së mes “rrebelëve” dhe “vançomihajllovistëve”

Burime partiake thonë për “Lajm” se përplasjet në relacionin  VMRO-Bruksel kanë trazuar sërish shpirtërat brenda Bashkimit Demorkatik për Integrim (BDI). “Rrebelët” brenda kësaj partie...

E kaluara e errët e Thaçit, pengesë për t`u zgjedhur President

Analistët e vlerësojnë Thaçin si figurë jounifikuese për postin e Presidentit. Derisa kanë mbetur vetëm edhe pak javë që të votohet për postin e Presidentit...

Raporti: 27 mijë fëmijë shqiptarë braktisën shkollën për azil në Gjermani

Brenda dy viteve, nga 2013 deri në 2015, 26,790 fëmijë shqiptarë nën moshën 17 vjeç kanë braktisur shkollën, kjo si pasojë se familjet e...

IS-i publikon një video me “sulmuesit” e Parisit, kërcënojnë Perëndimin (Video)

Grupi Shteti Islamik, publikoi një video në të cilën, sipas tij, janë shafqur nëntë militantët që morën pjesë në sulmet terroriste në Paris, ku...

Shqiptari ia vodhi vajzës së tezes mbi 50 mijë euro

Paraditen e sotme është vetdorëzuar në policinë e Ferizajt i dyshuari, A.Rr. 5 vjeçar i cili që nga e premtja ishte në kërkim, pasiqë...

400 policë gjerman arrestojnë bosin shqiptar të drogës në Gjermani

Mëngjesin e sotëm në pjesën e qytetit Kölnerberg të Gjermanisë, njësitet e policisë antidrogë kanë arrestuar 15 persona dhe kanë bastisur afër 50 banesa...

Plaku rrah lypsarin në sheshin “Bill Clinton” (Video)

Në Bulevardin “Bill Clinton” në Prishtinë, është regjistruar një moment jo i lehtë, kur një burrë në moshë të mesme godet një lypës të...

“Në Bullgari ku flitet shqip”, dokumentar nga Engjëll Ndocaj

RTSH paraqet "Në Bullgari ku flitet shqip" Një dokumentar nga Engjëll Ndocaj Idea: Selim Hoxhaj Skenari: Engjëll ndocaj. https://www.youtube.com/watch?v=ZIbRq4mZMDk&feature=share

Simpatizuesi i Gruevskit bëhet hit në facebook (Foto)

Nëse e kuptoni maqedonishten, do të këputeni së qeshuri kur të lexoni këtë postim në facebook, përmes të cilit një maqedonas nga  diaspora lavdëron...

Vritet teksa po ndihmonte të tjerët

Një 26-vjeçar nga Njuton i Karolinës së Veriut, u vra teksa po u vinte në ndihmë njerëzve të bllokuar nga stuhia “Jonas”. Mediat amerikane...

Tjetër deputet i PS kundër Kokëdhimës, Fatmir Toçi: Është bërë si...

Në mbledhjen e sotme të grupit parlamentar të Partisë Socialiste, deputeti i Vlorës Fatmir Toçi ka sulmuar deputetin tjetër të Vlorës Koço Kokëdhima, se...

Gazetarët në Ballkan, të terrorizuar (FOTO & VIDEO)

Arbana Xharra & Lavdim Hamidi “Do ta heqim kokën, nëse vazhdon të shkruash për kompaninë tonë”. Ky është mesazhi telefonik që ka marrë, në korrik...

 Çka po ndodh në Shkup? Bit Pazari përplot me...

  Aksioni i policisë për mënjanimin e tezgave të improvizuara përgjatë rrugës që lidh tregun e Bit Pazarit me Qendrën ka hasur në kundërshtim të...

Serbia akuzon Erdoganin për konfliktin e Kumanovës

Analisti politiko-ushtarak dhe  njëherit kryetar i komisionit parlamentar për Kosovën në Parlamentin e Serbisë, Millovan Drecun, po publikon të dhëna tronditëse, dhe paralajmëron se...

​ISIS ka planifikuar sulme në shkallë të madhe në Evropë

Europol jep alarmin për sulme të mundshme nga Shteti Islamik në Evropë. Kreu i Agjencisë policore të BE, Rob Wainwright, u tha gazetarëve të...

Parlamenti Evropian dërgon 20 anëtarë për monitorimin e zgjedhjeve

Zgjedhjet parlamentare në Maqedoni, do t`i vëzhgojnë 20 anëtarë të Parlamentit të Evropës, të cilët do të udhëhiqen nga Stephn Shenah, kryetar i aktual...

Kirby e Vuçiq s’e përmendin Kosovën

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe ambasadori amerikan në shkuarje Michael Kirby kanë thënë sot se marrëdhëniet ndërmjet SHBA-së e Serbisë janë më të...

Atifete Jahjaga për publikimin e notave: E kaluara ime nuk është...

Presidentja Atifete Jahjaga, duke komentuar mbi zbulimin e notave në ditar të Gjimnazit “Sami Frashëri” ku ajo kishte ndjekur shkollën e mesme, ka thënë...

Zaev sot nuk u paraqit në seancën gjyqësore për rastin “Ryshfeti”

Për shkak të takimit me ambasadorin kinez të mbajtur në ambasadën e Kinës në Shkup, lideri i LSDM-së Zoran Zaev sot nuk u paraqit...

Mijëra qytetarë i dhanë lamtumirën e fundit Dehar Deharit (Foto)

Mijëra qytetarë i dhanë lamtumirën e fundit Dehar Deharit 23 vjeçar, i cili të dielën (dje) humbi jetën në një aksident tragjik. Ai u...

Bie sistemi gjat testimit ekstern (Foto)

Problemet me testimin ekstern nuk kanë të ndalur. Testimi i parashikuar të fillojë nga ora 9, është shtyrë për 2 orë për shkak të...

Cilin kryetar komune e kopjon Teuta Arifi? (Foto)

Menaxhimi i një bashkie apo komune do punë që qytetarët të shohin rezultatin në terren. Fatmirësisht sot kemi qytetar më të përgjegjshëm dhe më...

Gjendet pjesë e avionit në brigjet tajlandeze, dyshohet për MH370

Rikthehet sërish në skenë avioni i Malesia Airlines MH370, i cili u zhduk gati dy vjet më parë. Në brigjet tajlandeze është gjetur një...

Pesë vjet nga revolucioni në Egjipt

Pesë vjet më parë nisën protestat në Sheshin Tahrir në Kairo. Dhjetëra mijëra qytetarë kërkonin liri dhe dinjitet njerëzor. Në përvjetorin e protestave, pushtetmbajtësit...

Është hapur një qendër e re kundër terrorit

Bashkimi Evropian e ka hapur një qendër të re ligjore për koordinimin e luftës kundër esktremizmit të dhunshëm, duke thënë se Evropa ballafaqohet me...

Ghani: Do ta zhdukim Shtetin Islamik

Presidenti i Afganistanit, Ashraf Ghani, ka premtuar se do ta zhdukin grupin militant Shteti Islamik, një degë e të cilit është përleshur me forcat qeveritare...

Prostituta shqiptare në Bruksel: 50 euro për 10 minuta seks

Zona përreth Place de I’Yser në Bruksel është vendi i punonjëseve shqiptare të seksit. Territori i tyre është vetëm pak kilometra larg nga sheshi...

Sa kushton një prostitutë në Bosnje? Shikoni këtë video! (Video)

Sa kushtojnë prostitutet në Bosnje dhe në çfarë mënyre ushtrojnë “biznesin” në rrugët e këtij shteti, tregon kjo video e cila ka tërhequr vëmendje...

“Dekonspirohen” vendet se ku po qëndrojnë dëshmitarët e Gjykatës Speciale

Dëshmitarët të cilët do të dëshmojnë për krimet e pretenduara të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) para Gjykatës Speciale, formimi i të cilës pritet...

Zaev: KSHZ do ta tregoj datën e zgjedhjeve

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sot është takuar me ambasadorin e Kinës në Maqedoni Zenshun Ven. Në takim është biseduar në lidhje me situatën...

Hapja e universitetit të ri “Damjan Gruev”, reagime mes opozitës dhe...

Me iniciativë të deputetëve të VMRO-së do themelohet një universit i ri për mbrojte nacionale, siguri dhe paqe, univrsiteti do të emërohet “Damjan Gruev”. Themelimi...

Gjakderdhje në kufirin Maqedoni-Greqi, vritet një emigrant

Një refugjat është vrarë, kurse dy të tjerë janë lënduar sot gjatë rrahjes mes migrantëve në anën greke të kufirit me Maqedoninë, shkruan edicioni...

Eksploruesi Henry Worsley vdiq në përpjekje për ta kaluar Anktarktikun

Eksploruesi, Henry Worsley ka vdekur gjatë një përpjekje për të kaluar Antarktikun. Si pasojë e vdekjes së tij, është lodhja dhe dehidrimi gjatë kësaj...

Vanhojte nuk dëshiron të merret me Gruevskin

Lehtësuesi belg, në negociatat për tejkalimin e krizës politike në Maqedoni Vanhojte, nuk komenton deklaratën e liderit të VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski se “Dikush mundohet...

Karburantet lirohen për 3,5 denarë për litër

Me vendimin bëhet zvogëlimi i rafinerive dhe i çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 14,35 përkatësisht për 8,83 denarë. Çmimi...

Ben Blushi: PS në moment kritik, Rama më keq se Enver...

Pas mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Socialiste, deputeti Ben Blushi ka kritikuar kryetarin e PS Edi Rama dhe ka mbështetur protestën e disa...

MPB me padi penale ndaj Ziadin Selës

Sektori i Ministrisë së Punëve të Bredshme (MPB) në Ohër ka ngritur padi penale kundër kryetarit të Komunës së Strugës Ziadin Sela (44) fsh...

Prokuroria Speciale e frikësuar nga Gruevski, kërkon mbrojtje shtesë policore

Prokuroria speciale publike ka kërkuar nga Ministra e Punëve të Brendshme që këtij institucioni t’i caktohen truproje që do të angazhohen për sigurinë personale...

Aziatikët nuk mund t’i mbijetojnë të ftohtit, vdesin 50 persona

Një i ftohtë gjithëpërfshirës në të gjithë Azinë Lindore ka çuar në më shumë se 50 të vdekur në Tajvan dhe ka bllokuar të...

Ish–shefi i shërbimit sekret francez: Hashim Thaçi është agjent i yni...

Hashim Thaçi është agjent i Francës. Kështu thotë ish –shefi i shërbimit francez Pierre Siramy, në një dokumentar special të Canal +. Sipas tij,...

Tirana po heshtë për votuesit e Pustecit

Autoritetet shqiptare kanë heshtur për mijëra votuesit e Pustecit, të cilët përveç shtetësisë shqiptare, pajisen edhe me shtetësi të Maqedonisë, që më pas përdoren...

68 vjetori i lindjes së Arbër Xhaferit, Thaçi: Sheshet kryesore do...

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi sot ka vendosur kurora lulesh te varri të ish Kryetarit të ndjerë të partisë, Arbër Xhaferi, për të përkujtuar...

Serbia përgjon telefonat e Kosovës

Një dokument sekret i Gjykatës së Lartë të Vranjës, siguruar nga gazeta Zëri, ka vërtetuar se Serbia pa asnjë problem ka përgjuar dhe mund...

Video e rrallë: Cilat vetura voziteshin në Shkup në vitin 1986?...

Dominim i plotë i “Fiqos” dhe “Lladave”, por edhe shumë “Jugo”, “Fiatë të Polonisë”, “Fiatë 125”. “Trabantë”, “Moskviçë”. Kjo ka qenë pasqyra e trafikut...

E rrah gruan e bën për spital

Policia ka arrestuar një person në Vushtrri pasi që e ka rrahur gruan e tij. Nga rrahjet që ka marrë viktima është dërguar në...

BE-ja ia çon selam Gruevskit, pas fjalimit të mbrëmshëm

Misioni i Bashkimit Evropian (BE) në Shkup, sot nëpërmjet twiter-profilit zyrtar, i ka ftuar partitë politike ta respektojnë Marrëveshjen e Përzhinës dhe punën e...

Njihuni me prezantuesen e Sanremos që po i çmend italianët (Foto)

Madalina Diana Ghenea ka lindur më 8 gusht 1988 dhe është një modele rumune që e nisi karrierën që në moshën 15-vjeçare kur u...

A mund të shpëtohet Europa? Pesimizëm në Davos

Kriza e refugjatëve, terrori, rritja e dobët ekonomike – në Forumin Botëror Ekonomik në Davos politikanë të lartë europianë diskutuan mbi sfidat e mëdha...

Faton Aliti zgjidhet kryetar i PPD-së

Kongresi i 7-të i PPD-së zgjodhi Faton Alitin, kryetar të partisë. 136 delegatët e pranishëm bërë ndryshime dhe plotësime në statutin e partisë, zgjodhën...

Miratohet buxheti i Janevës, kalon filtrin e parë

  Është miratuar buxheti për prokuroren speciale Katica Janeva nga ana e anëtarëve të Komisionit parlamenta për Financa dhe Buxhet. Propozimin e arsyetoi ministri për...

Në katër dekadat e ardhshme, Maqedonia, shtet i myslimanëve!

Profili fetar i botës po ndryshon me shpejtësi marramendëse, e nxitur kryesisht nga ndryshimet në normat e fertilitetit dhe madhësisë së popullatës së të...

Pas Bozhidar Spasiqit edhe Ismet Sylejmani e lavdëron Ali Ahmetin (Video)

Pas kryeagjentit të UDB-së, Bozhidar Spasiq, i cili e lavdëroi kryetarin e BDI-së duke thënë se ka punuar shumë për Jugosllavinë, Ali Ahmetin e...

Përplasja brenda LSI,Meta: Luan Rama doli në emër të LSI, por...

Kryetari i Kuvendit dhe njëkohësisht kryetari i LSI, Ilir Meta zgjodhi sot të dilte që herët në mëngjes për të folur për reformën në...

Plas brenda PS, kërkohet largimi i Edi Ramës: “E ka kthyer...

Disa anëtarë të Partisë Socialiste janë mbledhur para selisë rozë në Tiranë, të cilët kërkojnë largimin e Edi Ramës nga drejtimi i Partisë Socialiste. Janë...

Gruevski me retorikë të ashpër: Nuk shkohet në zgjedhje me “Van...

Dikush me anë të LSDM-së kërkoi ta rrëzojë VMRO-DPMNE-në, ta destabilizojë Maqedoninë; dhe ta ndryshojë atë sipas interesave të tyre, ishte fjalia e parë...

Tronditet Maqedonia: Burri në mërgim, nusja mbetet shtatzënë me vjehrrin

Burri ka shkuar për punë në mërgim, kurse gruaja e tij e ka tradhtuar me vhjehrrin (babain e burrit) dhe i ka lindur fëmijë. Kjo...

Plas brenda PS, kërkohet largimi i Edi Ramës: “E ka kthyer...

Disa anëtarë të Partisë Socialiste janë mbledhur para selisë rozë në Tiranë, të cilët kërkojnë largimin e Edi Ramës nga drejtimi i Partisë Socialiste. Janë...

Fillon testimi ekstern i maturantëve

Në shkollat e mesme prej sot e deri më 29 janar do të zbatohet testim ekstern për nxënësit e viteve të fundit në arsimin...

Shpërthen “lufta” në PPD

Në lidhje me lajmin e botuar në disa mediume se sot PPD-ja “paska mbajtur” njëfarë kongresi të shtatë e njoftojmë anëtarësinë dhe opinionin e...

Klinton dërgoi 500 milionë dollarë në Shkup, pastaj i dërguam me...

Gjenerali gjerman që ka udhëhequr KFOR-in Klaus Reinhardt tregon bisedën që e zhvilloi me Përfaqësuesin e Politikës së Jashtme të BE-së, Havier Solanën. “Në...

Ja çfarë ka mbetur nga restorant ‘Kalaja’ i djegur mbrëmë (Foto)

Një restorant në Gjakovë, përkatësisht në dalje të qytetit është përfshirë nga zjarri natën e mbrëmshme. Restoranti i quajtur “Kalaja” është djegur tërësisht, dhe ende...

Pacienti që iu harrua garza në trup nuk merr dëmshpërblim

Nuk është dënuar askush prej ekipit mjekësor që ia kishin harruar gazën në trup gjatë një operacioni të zorrës së verbër. Por Isak Ahmeti...

Prostituta shqiptare në Bruksel: 50 euro për 10 minuta seks

Zona përreth Place de I’Yser në Bruksel është vendi i punonjëseve shqiptare të seksit. Territori i tyre është vetëm pak kilometra larg nga sheshi...

Anulohet seanca gjyqësore kundër Zaevit për rastin “Mitmarrje”

Gjykimi kundër liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, për rastin “Mitmarrje”, i cili u desh të mbahet në Gjykatën Themelore Shkupi 1, është anuluar, pasi...

Djali i reisit Sulejman Rexhepi cak i kritikave në facebook (Foto)

Në rrjetet sociale të internetit po qarkullon një foto ku shihet Zuhejr Rexhepi, djali i vogël i kreut të BFIM-së, Sulejman Rexhepit duke ja...

Rritet sërish numri i xhihadistëve në Zvicër

Për herë të parë që prej shtatorit të kaluar numri i xhihadistëve nga Zvicra u rrit përsëri. Shërbimit Federal Informativ raporton për një total...

Kelmendi: “Bukoshi dhe Mustafa kanë pasur interes të vrasin Ahmetin”

Në mega-intervistën e tij për gazetën “Kosova-Sot”, veprimtari i LPK-së, Ibrahim Kelmendi, ka folur edhe për vrasjet e dyshimta që kanë ndodhur. Me këtë...

Fëmijët shqiptarë janë pa mbikëqyrje dhe të rrezikuar në internet

Ajo ishte vetëm 13 vjeçe dhe ishte njohur në internet me dikë që i kishte thënë se ishte moshatar i saj, 15 vjeç. Ata...

Arifi: Prej vitit të ardhshëm do fillojë të ngrohet Shtëpia e...

Shtëpia e Kulturës në Tetove edhe këtë vit po përballet me probleme. Ajo  sërish mbetet pa ngrohje, ndërsa kjo gjë rrjedhimisht shkakton dhe mungesën...

Cila parti i ka politikanet më të bukura? BDI, PDSH, VMRO...

Politikanet me pamjen e tyre janë imazh i pandashëm i partive politike në të cilat anëtarësojnë. Përshtypje posaçërisht bëjnë politikanet të cilat njëkohësisht shquhen...

Ja kush janë 7 kandidatët për president të Kosovës (FOTO)

Qysh në muajin shkurt të vitit të ardhshëm, deputetët e Kuvendit të Kosovës pritet të vendosin për postin e presidentit të vendit. Deputeti i...

Këtë vit për pagesën e borxheve të mbledhura dhe kamatave –...

Hua e re nga kreditorët vendorë. Ministria për Financa kërkon hua të re prej 8,8 milionë eurosh, ndërsa të mërkurën maturon për pagesë sasia...

Këshilli Opozitar shtrin aktivitetet në diasporë

Këshilli Opozitar e informon publikun se është duke i vazhduar tribunat në temën “Bëhu edhe ti opozitë e së keqes!”, të cilat kanë për...

Sot fillon procesi gjyqësor për rastin “Mitmarrje”, kundër Zaevit

Në Gjykatën Themelore Shkupi 1, sot duhet të fillojë procesi gjyqësor në të cilin është i akuzuar, kryetari i Komunës së Strumicës dhe lideri...

MPB me padi penale ndaj Ziadin Selës

Sektori i Ministrisë së Punëve të Bredshme (MPB) në Ohër ka ngritur padi penale kundër kryetarit të Komunës së Strugës Ziadin Sela (44) fsh...

15 vjet pas luftës në Maqedoni, kush e groposi zgjidhjen e...

Kanë kaluar tanimë 15 vjet nga konflikti i vitit 2001, pas të cilit qindra pjesëtarë me emblemën e UÇK-së u demobilizuan. Ata sot janë pa...

Faiku: Djali im nuk duhet të ndjekë shembullin e babait

Rasti i djaloshit 12 vjeçar shqiptar, Fatlum J nga Walenstadt SG shokoi gjithë Zvicrën dhe është publikuar thuajse në të gjitha mediat e saj....

Sot mbahet seanca e 85-të

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 85­-të. Në rend dite janë Propozim-­ligji për plotësimin e Ligjit për mbrojtje në...

Pollozhani: BDI të shporret nga skena politike, ngulfat vlerat tona kombëtare

Kryetari i Shoqatës së ish të Burgosurve dhe Përndjekurve Politikë Shqiptarë në Maqedoni, Shpëtim Pollozhani në një prononcim për portalin ExPress.mk qeverisjen e deri...

Tragjedi e madhe në familjen e Fatmir Deharit! (Foto)

Sot në orët e hershme të mëngjesit ka humbur jetën Dehar Dehari, nip (djal i vëllaut) të kryetarit të komunës së Kërcovës, Fatmir Dehari. "Ai...

Talenti kosovar do të luaj për Maqedoninë!

Sulmuesi i talentuar kosovar i Rabotnickit, Suad Sahiti në periudhën e ardhshme ka mundësi të luaj për reprezentacionin e Maqedonisë. Këtë lajm e ka vërtetuar...

Digjet një automjet luksoz në Tiranë

Një automjet ka marrë flakë duke u shkrumbuar i tëri mbrëmjen e kësaj të shtune në fshatin Mullet të Tiranës. Burime policore zyrtare bëjnë të...

Mulla Sula e Fatmir Limani e shanin Ali Ahmetin, tani kendojn...

Kjo fotografi ka shkaktuar revolte dhe habi te anetaret e vjeter te BDI-se. Ata jane te habitur me se shumti me prezencen e Mulla...

Superstuhia në SHBA, disa shtete shpallin gjendjen e jashtëzakonshme

Një super-stuhi dimërore ka përfshirë pjesën lindore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke sjellë me vete të reshura të shumta të borës. Më shumë...

Refugjatët thonë se xhihadistë të ISIS’it jetojnë në mesin e tyre...

Refugjatët e krishterë nga Siria thonë se kanë parë ish-anëtarë të Shtetit Islamik duke jetuar në Frankfurt, dhe se ky nuk është një rast...

Flamuri shqiptar në tunelin zviceran – jo provokim, por gëzim për...

Pas publikimit dy ditë më parë të flamurit shqiptar me rastin e hapjes së tunelit në Ceneri, në disa media zvicerane dhe në forume...

“Shqipmedia”: BESA në hetimet për “Fabrikën e Aferave”, kërkoi përgjime kundër...

“Fabrika e Aferave” implikon së fundmi edhe Lëvizjen BESA. Përfaqësues të saj kanë kërkuar materiale të përgjimeve private nga Lidhja Social-Demokrate e Maqedonisë, për...

Sarandë, një person i vë flakën vetes

Një person i ka vënë zjarrin vetes sot në lagjen numër 2, të qytetit të Sarandës. Sipas policisë Adem Brahaj rreth orës 16:35, është...

Vandalët nuk e lënë rehat qytetin e Strugës

Ka kohë që ndërmarrja për mirëmbajtjen e higjienës në Strugë “Komunallno” po përpiqet të identifikojë vandalët dhe personat e papërgjegjshëm që po shkaktojnë dëmtimin...

Të shtëna me armë në Tiranë pas një konflikti mes të...

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në zonën e Kombinatit në Tiranë. Burime nga policia bëjnë të ditur se ngjarja ka ndodhur mbrëmjen...

Qeveria VMRO-BDI hap Universitetin Dame Gruev

Qeveria VMRO-BDI  me Ligj të posaçëm mbylli gjashtë drejtime të Universitetit të Tetovës dhe tani me ligj të posaçëm janë duke hapur edhe një...

Azem Sadiku zgjidhet kryetar i shtabit qendror zgjedhor të PDSH-së

Kryesia Qendrore e Partisë Demokratike Shqiptare në mbledhjen e  sotme, në përbërje të zgjeruar ku morën pjesë edhe kryetarët e degëve, zgjodhi Kryetarin e...

Drejtori i shkollës në Skenderaj: Thaçi i ka kallë ditarët

Meqenëse sot u caktua të jetë dita kur të gjithë flasim e shkruajmë për notat e presidentes kur ka qenë në shkollë të mesme,...

Mjerimi në shkollat shqipe në Kumanovë, realitet i hidhur (Video)

Nxënësit e shkollës fillore “Jeronim De Rada” nga Çerkezi i Kumanovës po përballen me mungesë të kushteve, me çati të mbuluar me pllaka që...

Ia kujton Edi Ramës si e rrahën gati për vdekje dhe...

Më 22 janar 1997, në mesnatë, persona të panjohur kishin dogitur me hekura në kokë piktorin e njohur Edi Rama. Rama, i cili sapo ishte...

Vetëm kushtetuesja mund ta “rrëzojë” Janevën (VIDEO)

Prokurorja speciale mund ta humbasë funksionin e saj, por vetëm nëse Gjykata Kushtetuese e shfuqizon ligjin për themelimin e këtij institucioni. Kështu i interpreton...

Sindikatat e policëve, Ministria e bujqësisë të rishikojë pagat e policëve...

Konfederata e Sindikatave të Lira kërkon nga Ministria e Bujqësisë dhe Pylltarisë të rishikojë pagat e policisë pyjore, gjegjësisht mos ti llogarisë si administratë...

Bozhidar Spasiq: Ali Ahmeti është njeri i mirë, punoi shumë për...

Ish kryeinspektori i UDB-së, Bozhidar Spasiq nuk e përmban dot veten kur gazetari i thotë se Ali Ahmeti e ka prishë Jugosllavinë. Lotët i...

Kurti: Ne nuk jemi kundër serbëve, Serbia është kundër nesh

Protestat e Opozitës në Kosovë nuk janë goditje ndaj Qeverisë së Kosovës, por ndaj Qeverisë së Serbisë ka thënë ish-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin...

Murat Jashari , 510 pyetje për Xhavit Halitin

Letra Nr.5 për Xhavit Halitin A mund të na tregosh se çfarë grade ke? Kush të vuri në kontakt me DBKnë? Më 16 Dhjetor (e...

Bukoshi transferoi 500 milionë në Beograd, vëllai i Thaçit mori 8...

(E plotësuar) Intervistë me veprimtarin e LPK-së, Ibrahim Kelmendi (2) Treshja e Shtabit (Thaçi, Syla, Haliti) e sabotoi dhe e shpërdoroi luftën e UÇK-së "Kosova Sot":...

Ja si është transformuar Edi Rama (Foto)

Një nga politikanët, i cili ka pësuar një transformim rrënjësor në shfaqjet e tij publike, është padyshim Edi Rama, sot Kryeministër. Një njeri pasionant, i...

Demaçi e Qosja zyrtarisht shpallen kandidatë për çmimin Nobel

Unioni i Shkrimtarëve dhe i Kritikëve Shqiptarë ka shpallur sot publikisht dy kandidatë për çmimin Nobel. Veprimtarin Adem Demaçin për paqe dhe akademikun Rexhep...

‘Sokoli me shok po dergjen në burgje, Ahmeti mbulon tradhtinë me...

Xhezair Shaqiri, i njohur si komandant Hoxha ka komentuar vendosjes e përmendores së Isa Boletinit në Saraj të Shkupit. Ai thotë për agjencinë INA se...

SHBA-të dhe Turqia kërkojnë zgjidhje ushtarake në Siri

Zëvendës – presidenti amerikan, Joe Biden, është shprehur se ShBA-të dhe Turqia janë të përgatitur për të kërkuar një zgjidhje ushtarake në Siri në...

Kadri Veseli nuk erdhi në Saraj, munguan edhe ambasadori i Shqipërisë...

Edhe pse ishte paralajmëruar me pompozitet të madh, në manifestimin e sotëm të organizuar në Saraj për 100 vjetorin e vrasjes së Isa Boletinit,...

Ali Ahmeti e Emrush Xhemajli e sollën Xhavit Halitin në LPK,...

Intervistë me veprimtarin e LPK-së, Ibrahim Kelmendi "Peshqit e mëdhenj" të pasluftës duhet të jenë marioneta të shërbimeve të huaja inteligjente "Banda e treshes duhet të ketë...

Alarmon gjenerali shqiptar: Me ilaçe  nga Serbia dhe Greqia po përhapet...

Kanceri vjen nga Serbia dhe Greqia nëpërmjet barnave mjekësore në Kosovë dhe Shqipëri. Edhe pse herë pas here është ngritur zëri nga individë dhe zyra...

Policia u heq me forcë 13,000 burrave mjekrën

Policia në shtetin ish-Sovjetik të Taxhikistanit ka rruar mjekrat e më shumë se 12,800 burra vitin e kaluar sepse ishin shumë të gjata, raporton...

Godet Ermira Mehmeti: Isa Boletini është i shqiptarëve, jo i BDI-së...

Hipokrizinë që u tregua sot me bustin e Isa Boletinit, e ka kritikuar edhe vetë deputetja më e njohur e BDI-së, Ermira Mehmeti, shkruan...

Shqipëria prezantohet në Forumin për Europën Qëndrore dhe Lindore organizuar nga...

Euromoney mblodhi mbi 1200 delegatë në Vjenë me rastin e organizimit të forumit të 21-të për Europën Qendrore dhe Lindore. Ky forum bashkoi Guvernatorë...

Kerry: Tranzicionin në Siri ta bëjmë realitet

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e Gjirit “e kanë të qartë” se si t'i bëjnë hapat e parë të bisedimeve, që mund të çojnë...

Ahmeti: Nuk vriteshin ëndrrat dhe nuk vriten amanetet e Isa Boletinit

Lideri i BDIsë, Ali Ahmeti para të pranishmëve me rastin e shpalosjes së shtatores së Isa Boletinit në Saraj, foli për figurën dhe veprën...

Protesta në Beograd kundër dënimit të Ivanoviqit (VIDEO)

Disa qindra njerëz kanë protestuar sot në sheshin Nikolla Pashiq të Beogradit, kundër dënimit të politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviq, me nëntë vjet...

Rinia e Lëvizjes BESA: Ali Ahmeti ta vendos një bust të...

Isa Boletini padyshim që është dhe do ngelet një nga figurat qendrore të historisë shqiptare dhe, si të tillë, ne si Rini e Lëvizjes...

Videoja kundër Merkelit; 16-vjeçarja kritikon me “nota raciste” pranimin e refugjatëve

“Faleminderit Angela Merkel që po vret Gjermaninë”, me këto fjalë i drejtohet një vajzë 16-vjeçare kancelares Merkel, në një video të publikuar në internet,...

Vritet vajza 13 vjeçare paleztinese nga roja izraelite

Një vajzë 13 vjeçare palestineze që u përpoq ta godas një roje të sigurisë është qëlluar për vdekje në Bregun e pushtuar Perëndimor. Vajza, Ruqayya...

Isa Boletini e sjell Ermirën sërish në BDI

Deputetja Ermira Mehmeti sërish është shfaqur në manifestimin organizuar nga BDI. Siç duket Isa Boletini ka qenë shkaktar që Ermira është sërish në BDI. Nuk...

“Lumi” i refugjatëve nuk ndalet, marshimi edhe mes të ftohtit

Megjithëse i ftohti i acartë ka mbërthyer Ballkanin dhe përflitet se Europa do t’i mbyllë kufijëe e saj, fluksi i refugjatëve të cilët depërtojnë...

Maqedoni, deri më 15 mars të dorëzohen kërkesa për drunj për...

Vitin e kaluar deri te banorët e Dellçevës dhe Makedonska Kamenicës janë dërguar 36.000 metra kub drunj, prej të cilëve 10.000 janë furnizuar përmes...

‘Maqedonia po futet në krizë të thellë, pasojat të paparashikueshme’

Maqedonia po futet thellë e më thellë në krizë dhe pasojat e saj tashmë nuk parashikohen, deklaroi lideri i lëvizjes BESA, Bilall Kasami. “Megjithëse kriza...

Rinia e Lëvizjes BESA: Ne i realizuam grafitet në Saraj me...

Isa Boletini padyshim që është dhe do ngelet një nga figurat qendrore të historisë shqiptare dhe, si të tillë, ne si Rini e Lëvizjes...

LR-PDSH: Maqedonisë i duhet një EULEX për ta ç’rrënjosur krimin

Lëvizja për Reforma-PDSH-së  thekson se Maqedonisë i duhet një mision ndërkombëtar policor, ngjashëm si EULEX-i në Kosovë, që do të jetë në shërbim të...

U zgjodh Qeveria e re kroate

Parlamenti kroat mbrëmë e miratoi Qeverinë e re, të përbërë nga koalicioni djathtist qendror dhe i kryesuar nga kryeministri Tihomir Oreshkoviq. Kabineti i ri qeveritar...

Të gjith për “Zgjedhje të lira” në Gjevgjeli” (Foto)

Civil-Qendra për Liri ka organizuar ngjarje publike e quajtur "Të gjith për Zgjedhje të lira" sot në qendër të qytetit të Gjevgjelis, transmeton Lajm. Përpos lajmeve...

Lista e pa pastruar zgjedhore siguron fitoren e partive në pushtet

Pastrimi i listave zgjedhore është i mundur, por këtë nuk e duan partitë politike në pushtet. Analistët thonë se pastrimi i listave për pushtetin...

Ja çfarë nota kishte presidentja Jahjaga në Gjimnaz (DITARI)

Njëshja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, plotë me njësha e ka pasur të mbushur ditarin e Gjimnazit. Në kulmin e të arriturave të...

Ali Ahmeti i këndon Isa Boletinit (VIDEO)

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi në profilin e tij në Facebook, ka shpërndarë një video ku shihet Ali Ahmeti duke i kënduar Isa Boletinit. Ali...

Janeva kontrollon funksionimin e komunës Manastir e jo vetëm pohimet nga...

Prokuroria Speciale Publike i ka ndërmarrë të gjitha lëndët e hapura lidhur me punën e Komunës Manastir dhe të kryetarit Vladimir Taleski, që më...

Ja si lindi fushata “Bëhu si Genti” (Foto)

 Fushata “Bëhu si Billi’” ka përfshirë internetin teksa përdoruesit po e përdorin personazhin e tij për të nxjerrë në pah paradokset e jetës së...

Analistët: Ka kushte për shtyerje të zgjedhjeve dhe zgjidhjen e krizës...

Vendimin e Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë që të qëndrojë në Qeveri derisa të hyjë në fuqi shpërbërja e Parlamentit- 24 shkurt, analistët e...

Pse e ruajnë policët Isa Boletinin prej shqiptarëve? (Foto)

Forca të mëdha policore e kanë ruajtur shtatoren e Isa Boletinit në Saraj, në mes të shqiptarëve. Parashtrohet pyetja nga kush e ruan policia...

Isa Boletini për “Neue Freie Presse”: “Shqipëria pa Kosovën nuk është...

(Intervistë e panjohur e Isa Boletinit dhënë gazetës vjeneze “Neue Freie Presse” dhe reagimi i gazetës proqeveritare serbe “Politika” në prill të vitit 1914) Prijësit...

Stuhia e përbindëshme paralizon SHBA-të, 8 të vdekur. Anulohen 7 mijë...

Uashingtoni është paralizuar dhe Nju Jorku është në gatishmëri të lartë. Vazhdon moti tepër i ftohtë në Shtetet e Bashkuara, ku qytetet po përballen me...

Trump ia merr votën një shqiptareje, e citon në Twitter

Lisa Milicaj, një grua shqiptare nga Nju Jorku, e cila në llogarinë e saj në Twitter shkruan se është konservatore. Ajo rezulton të jetë...

Fuere: Nuk e kam të qartë pse BDI nuk u bashkangjitet...

Ish ambasadori i BE-së në Maqedoni Ervan Fuere në një intervistë të tij në emisionin 360 shkallë ka thënë se “nuk e ka të...

Dalin lëndët e testimeve për maturantët: 25-29 janar testimi ekstern

Javën e ardhshme në gjith Maqedonin do kryhet testimit ekstern për maturantët (25 deri 29 janar 2016), kjo për shkak se gjatë qershorit, kur...

Ndërmjetësuesve evropian në Maqedoni u kërkohet të jenë të kujdesshëm

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka kërkuar nga ambasadorët e vendeve të jashtme në Maqedoni, që të jenë të kujdesshëm gjatë ndërmjetësimit për zgjidhjen...

”Transparencë Maqedoni” përplaset me VMRO-në

''Transparencë Maqedoni'' (TM) ka reaguar me një deklaratë ndaj kontratës së VMRO-së me firma lobuese në ShBA, njofton Telegrafi. Sipas TM-së, marrëveshja e kësaj partie...

Nuk respektohen as të rënët për Shqipërinë, Isa Boletini kurrë nuk...

Po shifet qartë se qëllimi për vendosjen e shtatores nuk është për të nderuar veprën e Isa Boletinit, por keqpërdoret vepra e tij për...

Serbja e moshuar refuzon 1 milion dollarët e trashëguar

Ka bërë shumë bujë në mediat ndërkombëtare rasti i një të moshuare nga Serbia, që është bërë e pasur brenda natës. Por tani mësohet...

OPINIONE