12 C
Skopje
Friday, November 16, 2018
Home Lajme Page 561

Lajme

Van Hautte: Politikanët ti heqin duart nga mediat

Ndërmjetësuesi belg në bisedimet e grupeve të punës të partive politike, Piter Van Hauttedoli me porosi të prerë për partitë politike, që janë pjesë...

Shefi i bankës shtetërore ruse e quajti Rusinë shtet “humbës”

Shefi i bankës kryesore, Sberbank, në Rusi, German Gref, tha se Moska ka dështuar të kryej reforma ekonomike dhe ka rënë në nivelin e...

Bora shkakton probleme në disa aeroporte të Europës

Një korridor dëbore afërsisht 160 kilometra, që nis nga veri-perëndimi i Skocisë i shtrirë deri në juglindje të Anglisë, shënoi edhe dëborën e parë...

Besa e dhënë në Pashtrik se pa i çliruar të gjitha...

Intervistë me Famtir Fejzullahun (Mjakun), ish ushtar i Batalionit “Atlantiku” (SHBA) Edhe pse pata shumë mundësi ta marr nënshtetësinë e Kosovës, nuk e bëra këtë...

LSDM po përgatit “bomba” të reja, pushteti punësime partiake

Pas dështimit të negociatave për datën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, situata në skenën politike në Maqedoni është kthyer në gjendjen e para marrëveshjes...

Reshje dëbore në Maqedoni, 5 viktima trafiku për 17 ditë

Pjesa më e madhe e vendit është mbuluar nga reshjet e fundit të borës. Reshjet më intensive ishin në viset malore, ku më shumë...

22 të lënduar nga 57 aksidentet e 24 orëve të fundit

Referuar kushteve atmosferike, gjendjes së rrugëve si dhe aksidenteve të raportuara gjatë 24 orëve të fundit, Policia e Kosovës nga pjesëmarrësit në trafik kërkon...

Afrim Gashi nga Lëvizja BESA: BDI e PDSH paterica të VMRO-së!

Zyrtari i Lëvzijes Besa mendon se arsyeja pse partitë shqiptare BDI dhe PDSH shpejtojnë që të ketë zgjedhje më 24 prill, është se ata...

Vdes nëna e komandant Shqiponjës, 6 muaj pas vrasjes së djalit

Gjashtë muaj pas vrasjes së Xhemail Rexhepit - Komandant Shqiponja, sot në Kumanovë ka ndërruar jetë, nëna e tij. Lajmin e hidhur për gazetën...

ISIS masakron rreth 400 gra e fëmijë dhe kidnapon edhe 300...

Pjesëtarët e organizatës terroriste ISIS kanë kryer masakër të tmerrshme në provincën lindore Deir al-Zour, duke vrarë rreth 400 persona, kryesisht gra dhe fëmijë,...

Zhduket 21 vjecarja nga Shkupi

47-vjecari I.B., dje ne stacionin policor "Gazi Babë", e ka paraqitur rastin e zhdukjes së vajzës së tij, 21 vjece L.B., e cila sipas...

Hiqet ndalesa për automjete të rënda në rrugën Strazhë-Kërcovë dhe Pallankë-Deve...

Shoqata Auto-Moto e Maqedonisë sot nga ora 10:00, e ka hequr ndalesën për qarkullim të automjeteve të rënda 9 Kamionë dhe autobusë) në destinacionin...

Presidenti Ivanov: Liderët politik t’i japin fund krizës politike

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov sot ka bërë thirrje deri tek gjithë liderët e partive politike të gjejnë mënyrën dhe t’i japin fund krizës...

Emigrantët ngrinë nga i ftohti në Tabanovc (Foto)

Emigrantët kanë ngrirë nga i ftohti në kampin e Tabanovcit në Kumanovë. Shoqata të ndryshme humanitare u kanë dalë në ndihmë me ushqim dhe...

34 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës

17 janari i vitit 1982, dita kur u vranë mizorisht vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka, është një datë e trishtë në historinë e shqiptarëve....

Mblidhen grupet e punës – diskutohet për zgjedhjet!

Grupet e punës të partive politike janë mbledhur që prej orës 10:00 të paradites së sotme për të koordinuar qëndrimet e tyre pas dështimit...

Ja pse u rikthyen kontrollet kufitare Kosovë –Shqipëri

Rikthimi i kontrolleve të qytetarëve të Kosovës, në pikën kufitare me Shqipërinë është kërkesë e Bashkimit Evropian pasi vendi ynë është në proces të...

Fituan rreth 400 milionë euro

Bankat komerciale kanë arritur t’i fitojnë rreth 400 milionë euro neto për pesëmbëdhjetë vjet në Kosovë, vendin më të varfër në Evropë. Një të...

“Daily Mirror”: Hashashi shqiptar financon ISIS-in

Me titullin e fortë, “ISIS mbërthen rrjetin 4 miliardësh të drogës nga mafia për të financuar fushatën brutale të terrorit”, gazeta britanike “Daily Mirror”...

Kalimi nëpër Rrugën e Kombit bëhet vetëm me zinxhirë

Reshjet intensive të dëborës kanë vështirësuar qarkullimin në disa prej akseve rrugorë në juglindje dhe veri të Shqipërisë. Policia Rrugore njofton të gjithë drejtuesit e...

Ndalesë për autobusët në rrugën Tetovë-Kodra e Diellit

Trafiku në komunikacion po zhvillohet nëpër rrugë me lagështi, vende-vende më dëborë, kanë njoftuar nga ndërmarrja publike "Makedonija Pat", transmeton gazeta "Lajm". Ndalesë për...

Ja personalitet shqiptare të njohura në botë (Foto)

Shqiptarë nga Kosova dhe Shqipëria në fusha të ndryshme arritën që të bëhen të njohur edhe për tregun botëror. Disa filluan karrierën e tyre...

Masakër e re në Siri

Pjesëtarët e Shtetit Islamik kanë vrarë 280 persona në provincën siriane Deir al-Zor, raportojnë zyrtarët lokalë për mediat ruse, transmeton Mirrori britanik. Një burim tjetër...

Rrëfimi i amerikanes që i shpëtoi sulmit seksual në Këln falë...

Një grua amerikane ka treguar se si ka shpëtuar nga sulmet seksuale natën e Vitit të Ri në Këln. Caitlin Duncan, është një studente nga...

Autobusi rrëshqet dhe del nga rruga, bllokohet trafiku tek lokacioni Presekë

Autobusi ka rrëshqitur nga rruga magjistrale në lokacionin Presekë, gjë e cila ka shkaktuar ndërprerjen e komunikacionit (trafikut)./Lajm (Foto: Republika)

VIDEO/ Terrori që kaluan klientët, si u grabit supemarketi në Lezhë

Është publikuar edhe videoja e grabitjes së një supermarketi në Lezhë, ngjarje kjo e ndodhur ditën e djeshme në orën e pasdites. Pesë autorë të...

Çfarë i kërkoi kjo nënë shqiptare, presidentit Clinton më 6 maj...

Në vitin 1999, më 6 maj, presidenti amerikan, Bill Clinton, viziton qendrën e të deportuarve shqiptarë nga forcat ushtarake dhe policore serbe në Kosovë,...

Dënohen shtatë shtetas shqiptarë, mes tyre dhe një femër

Shtatë shtetas shqiptarë, mes të cilëve edhe një femër, janë dënuar me burg nga gjykata në Britaninë e Madhe, për trafik të lëndëve narkotike. Organet...

Ky është vendi fshehtë ku kishte banuar El Chapo (Foto)

Në këndin e Rio Quelite dhe Jiquilpan Boulevard në Los Mochis, Meksikë, gjendej një shtëpi e cila nuk kishte pronarë. Por, ajo shtëpi ishte bërë...

Ky është objekti në Hagë ku do të vendoset Gjykata Speciale...

Gjykata Speciale do të vendoset në ndërtesën e vjetër të policisë europiane EUROPOL në Hagë të Holandës. Gjykata, e cila zyrtarisht quhet Kosovo Relocated Specialist...

LR-PDSH: Ndërkombëtarët të marrin në duar të veta situatën politike në...

Lëvizja për reforma PDSH në vazhdimësi ka paralajmëruar që Marrëveshja e Përzhinos nuk respektohet ashtu siç ishte paraparë dhe shkeljet e një pas njëshme...

Aksident në Grupçin të Tetovës (Foto)

Minuta më parë ka ndodhur një aksident, si pasojë e motit të ligë në magjistralen Tetovë-Shkup, njofton Telegrafi. Sipas burimeve të Telegrafistëve, vetura e tipit...

Lëvizja BESA: Zbatimi i plotë i Marrëveshjes së Përzhinës duhet ta...

Pas dështimit të mbrëmshëm të bisedimeve katërpalëshe, me ndërmjetësim të komesarit të BE-së Johanes Han, Lëvizja BESA edhe një herë konstaton se këta politikanë...

Kush ishte i afërmi i Mirsad Ndrecajt e Beg Rizajt që...

Vazhdon letra e Komandant Malisheves ne lidhje me ngjarjet e 9 dhe 10 majit 2015 ne "Lagjen e Trimave" neKumanove. A janë të afërmit e...

Skandal! Ja çfarë u mësohet fëmijëve të klasës së dytë (Foto)

Nxënësve të klasës së dytë të shkollës fillore u mësohet se si të gjejnë ‘zgjidhje’ kur nuk duan të shkojnë në shkollë. Në Leximin e...

Kroacia zyrtarisht e ka nominuar një femër për shefe të OKB-së

Kroacia zyrtarisht e ka nominuar ministren e jashtme, Vesna Pushqi, për postin e sekretares së përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, duke u bërë shteti...

Nisen drejt Gjermanisë trupat e pajetë të atentatit të Stambollit

T​rupat e turistëve gjermanëve, të vrarë në sulmin me bombë në sheshin ”Sulltanahmet” të Stambollit janë nisur drejt Gjermanisë. Trupat e pajetë janë marrë nga...

Brenda bunkerit të tmerrit: Mjeku suedez drogoi, përdhunoi dhe rrëmbeu viktimën

Një mjek është akuzuar se ka droguar, rrëmbyer dhe përdhunuar një grua rreth të 30-tave dhe e ka mbajtur peng atë në një bunker...

Thaçi përkujton vrasjen e Jusuf Gërvallës, Kadri Zekës dhe Bardhosh Gërvallës(Foto)

Zëvendëskryeminsitri Hashim Thaçi ka rikujtuar se nesër bëhen 34 vjet nga vrasja e tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare në Gjermani, Jusuf Gërvalla,...

Uniteti: Të krijohen kushte për mbajtje të zgjedhjeve..

Partia “Uniteti” pas dështimit të bisedimeve të mbrëmshme për mbajtjen e zgjedhjeve më 24 prill, edhe një herë vlerëson se më e rëndësishme është...

Aksidentohet edhe një prezantues televiziv i RTK-së

Pas koleges së tij në Radio Televizionin e Kosovës, Brikena Beqiri, edhe prezantuesi tjetër televiziv ka pësuar aksident. E gjithë ngjarja ka ndodhur dje në...

Kur serbëve ju sreditet ISIS në aeroplan ?!

Një njeri ka ngacmuar me një derë në një avion në Lufthansa. Pasagjerë dhe anëtarët e ekuipazhit ishin në gjendje për të parandaluar më...

UÇK “zbarkon” në Japoni

Shumica janë të njoftuar me lojën e njohur si Paintball. Fjala është për një lojë të popullarizuar, kushtimisht strategjike, që luhet në ekipe apo individualisht,...

BE: Turqia kritikohet për arrestimin e akademikëve

Bashkimi Evropian e ka cilësuar si “ekstremisht shqetësuese” arrestimin në Turqi të akademikëve që e kishin nënshkruar një peticion me të cilin denoncoheshin operacionet...

Lirohet nga burgu gazetari Jason Rezaian

Agjencia gjysmëzyrtare e lajmeve në Iran, Fars, raportoi se Irani e ka liruar reporterin e së përditshmes Washington Post, Jasaon Rezaian, dhe tre persona...

Video: Avionet amerikanë hedhin në erë depon e parave të ISIS

Departamenti i Mbrojtjes në SHBA ka publikuar një video të bombardimit të një depoje parash të Shtetit Islamik. Video u publikua fillimisht nga CNN. Ajo tregon...

​20 të vdekur nga sulmi terrorist në Burkina Faso

Në orët e hershme të mëngjesit, sot ka marrë fund saga e gjakderdhjes e 2 sulmeve të njëpasnjëshme në kryeqytetin e Burkina Faso, duke...

Apel për kujdes gjatë vozitjes, ulje e madhe e temperaturave javën...

Pas temperaturave pranverore Maqedonia është përfshirë nga i ftohti dhe reshjet e borës. sinoptikanët paralajmërojnë se dimri i vërtetë vjen nga mesi i javës...

Demiri:Partitë shqiptare janë krah i VMRO-DPMNE-së (Video)

Partitë shqiptare janë gjithmonë krah i VMRO-DPMNE-së, pasi janë të shantazhuara nga korrupsioni që i ka përfshirë këto parti në raport me VMRO-DPMNE-në. Ky...

Ambasada e SHBA-së kërkon vazhdimin e zbatimit të Përzhinës

Dështimin e bisedimeve të mbrëmshme për dalje nga kriza politike e komentuan edhe nga ambasada amerikane në Shkup nga e cila deklaruan se marrëveshja...

Malevski: Nëse dështon thelbi i marrëveshjes së Përzhinës, shkatërrohet shteti

Profesori Universitar Denko Malevski vlerëson se thelbi i Marrëveshjes së Përzhinës nuk mund të dështojë, por mund të dështojnë vetëm afatet e arritura. Malevski...

Ambasadorja Çitaku takon studentët kosovarë në SHBA

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku është takuar me të rinjët kosovarë që po kryejnë studimet e masterit atje. Çitaku...

Policia vazhdojnë kërkimet për kapjen e shqiptarit

Autoritetet greke vazhdojnë kërkimet për kapjen e shqiptarit Klodi Lesi, i cili masakroi me thikë bashkëshorten e tij 10 ditë më parë në Kalkidiki...

Mjekët alarmojnë për rritje masive të të sëmurëve nga gripi, numri...

Moti i nxehtë dhe i ftohtë, që është një karakteristikë e këtij dimri, ndikon në uljen e imunitetit. Mjekët në Maqedoni thonë se për...

Sulm i ri ndaj Branisllav Sinadinovskit, demolohet vetura e tij

Të premten pasdite persona të panjohur kanë demoluar veturën e profesorit Branisllav Sinadinovski, i cili para dy javëvr u zgjedh kryetar i Organizatës fetare...

Van Hojte: Grupet e punës do t’i vazhdojnë bisedimet

Pas takimit në bisedimet e djeshme maratonike në Përzhino, deklaratë ka dhënë edhe lehtësuesi belg, Piter Van Hojte, i cili theksoi se bisedimet me...

Ish ushtarë i UÇK-së në grevë urie, gjendja e tij shëndetësore...

Avokati i Sami Lushtakut, Arianit Koci, ka konfirmuar se ish-Komandanti i UÇK’së është në grevë urie dhe se gjendja e tij shëndetësore është përkeqësuar. “Krejt...

Tajvani zgjedhë për presidente një grua

Tsai Ing-wen është zgjedhur presidente e Tajvanit – e para grua në këtë post. Tsai, 59 vjeçare, është kryetare e Partisë Progresive Demokratikë që synon...

Mrekullia shqiptare, biznismeni (mysliman) shqiptar i jep 100 mijë dollarë për...

Në Nju Jork është mbajtur një mbrëmje Gala për grumbullimin e fondeve për Katedralen “Nëna Terezë” në Prishtinë. Kjo mbrëmje solli plotë mirësi, dashuri, lutje...

Albin Kurti pritet si hero (FOTO)

Ish-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti po merr pjesë në takimin e tri subjekteve opozitare me strukturat e tyre drejtuese që po mbahet në...

Zendeli: Gruevski-Ahmeti-Thaçi dëshmoi se s’është i gatshëm për proces të lirë...

Lidhur me dështimin e bisedimeve rreth Marrëveshjes së Përzhinos, të mbrëmshme të katër partive politike me ndërmtetësim ndërkombëtarë, ka reaguar edhe përfaqësuesi i lartë i...

Tiranë: Humb jetën në aksident një 35 vjeçare

Një 35-vjeçare humbi jetën pasi u përplas nga një automjet në zonën e Kombinatit. Sipas të dhënave në vendin e ngjarjes viktima po tentonte që...

Der Standard: Maqedonia në krizë të thellë

Maqedonia s’po gjen mundësinë e daljes nga kriza politike, përkundër se situata dukej e pjekur. Bisedat maratonike të ndërmjetësuesit europian Johanes Hahn me përfaqësuesit...

Trajanov: Maqedonia nuk është vetëm e katër liderëve partiak

“Nuk ka asnjë marrëveshje për zbatimin e plotë dhe të drejtë të marrëveshjes së Përzhinos. Maqedonia është rob i jo fleksibilitetit dhe jo tolerantëve...

Lika e Dehari bindin organet partiake për ndërprerje të bashkëpunimit me...

Dy funksionarët e lartë të BDI-së Hazbi Lika dhe Fatmir Dehari, kanë filluar përpjekje të reja për të bindur bashkëpartiakët e tyre për shkëputje...

Limaj: Protestat vazhdojnë, 9 janari ishte kthesa e madhe

Fatmir Limaj, kryetar i NISMA për Kosovën, në një tubim të subjekteve opozitare, ka thënë se më 9 janar populli i Kosovës ka treguar...

RDK kundër zgjedhjeve më 24 prill

RDK ka shpalosur qendrimin e saj partiak nepermjet nje kumtese, lidhur me deshtimin e mbremshem te bisedimeve ndermjet 4 lidereve partiakë, nder te tjerash...

Diplomatët: Ku janë partitë joparlamentare shqiptare ?!

Diplomatët europerëndimor janë të hapur nga sjellja e tillë e partive joparlamentare shqiptare lidhur me krizën e thelluar politike. Një diplomat i një vendi anëtar...

Kirby – Kroacisë e Serbisë: Mos bleni armë, shpenzoni paratë për...

Ambasadori amerikan në Beograd, Michael Kirby, lidhur me zhvillimet e fundit në regjion, ka thënë se blerja e armëve të rënda nga Serbia dhe...

Komandant Malisheva: Kush ishte i afërmi i Mirsad Ndrecajt e Beg...

A janë të afërmit e Mirsad Ndrecajt e Beg Rizajt ata që kanë spiunuar në rastin Kumanova? Çka deklaroi ministrit Skender Hyseni për rastin...

Shfaqet përsëri AKSH-ja (Video)

Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) është shfaqur sot në 17 vjetorin e masakrës së Reçakut, duke vendosur një kurorë pranë varrezave të dëshmorëve të luftës. Ndërkaq,...

Çfarë ndodhi me djaloshin që hodhi gurë në autobusin e Serbisë...

18-vjeçari Marsel Qeleshi, i cili goditi me gurë autobusin e Kombëtares Serbe të futbollit, nuk do të përfundojë në burg. Në një status në faqen...

Ndalesë qarkullimi për kamionë e autobusë, në Kodrën e Diellit, Strazhë...

Është aplikuar masa ndalesë për automjtetet e rënda në rrugët malore dhe në ato magjistrale, në lokacionin "Strazhë" (Gostivar-Kërcovë dhe në Mavrovë, ka njoftuar...

Shembja e dheut vështirëson lëvizjen në magjistrale Kaçanik-Shkup

Rruga magjistrale Kaçanik – Hani i Elezit është vështirësuar për qarkullim automjetesh, shkaku i punimeve rrugore. Në vendin e quajtur “Ura e Koshanit” afër Kaçanikut...

Hahn në Twitter: Ne do t’i marrim në dorë zgjedhjet! (Foto)

Johannes Hahn nuk ka duruar. Ai ka bërë një deklaratë bombastike me një postim në Twitter për zgjedhjet në Maqedoni, njofton Telegrafi. Ai ka shkruar...

Zeka : Në Listën e Gjykatës Speciale, Agim Çeku është i...

Në emisionin Antipod në First Channel, gazetari i njohur Milaim Zeka ka thënë se e gjithë kjo që po ndodh në Kosovë, ky strumbullar,...

Van Hojte: Besdimet e grupeve punuese do të vazhdojnë

Pas takimit në rezidencën e BE-së të katër liderëve politikë, deklaratë ka dhënë edhe mediatori në bisedime Piter Van Hojte, i cili ka theksuar...

Ish-ushtari i UÇK-së: Mjerë për ty o Ali Ahmeti, mjerë o...

Ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Rexhail Qerimi i dënuar me burgim të përjetshëm, ka dërguar një letër tronditëse duke nuk kursyer fjalë ndaj kryetarit...

Dëbora mbulon pjesën perendimore të Maqedonisë

Bora që ka nisur prej orëve të hershme të mëngjesit ka mbuluar një pjesë të madhe të Maqedonisë. Edhe pse në disa zona komunikacioni...

2 persona të armatosur grabisin kazinon në Tiranë (VIDEO)

Grabitje me armë dhe maska në Lezhë dhe në Tiranë. Dy persona grabitën xhiron ditore të një kazinoje. Policia ka nisur disa pika kontrolli...

Gjenerali serb flet për Adem Jasharin (Video)

Gjate një interviste ne emisionin “Vo Centar” me Vasko Eftov,ishte marre ne interviste një ish gjeneral serb,i cili tregoi se sa spiune dhe se...

S’ka marrëveshje! Zaev: Nuk do të marr pjesë nëse zgjedhjet mbahen...

Pas bisedimeve 8 orëshe në rezidencën e BE-së, në Përzhino, mes liderëve të partive politike, komisionerit Johanes Hahn, dhe ambasadorëve Aivo Orav dhe Jess Bailey,...

Gruevski: Vetëm një njeri dëshiron ta thellojë edhe më shumë krizën...

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski pas përfundimit të takimit tetë orësh, u shpreh se ishte vetëm një njëri ishte që dëshiron të thellohet dhe...

Hahn: Tani Maqedonia është në gjendje shumë të rëndë

Eurokomisioneri per Zgjerim i Bashkimit Evropiane Johannes Hahn, pas perfundimit te takimit te 4 lidereve tha se e ka kuptuar se është e pamundur...

Ahmeti: Nuk arritëm të pajtohemi për zgjedhjet

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti pas përfundimit të takimit tetë orësh, u shpreh se palët negocuese kishin dallime dhe nuk kanë arritur të merren...

Hahn mbeti i zhgënjyer: Maqedonia në këtë moment është në gjendje...

Komisioneri Johannes Hahn duke dal nga rezidenca e BE-së në Përzhino, dhe tha se sot ai e kuptoi se është e pamundur të ketë...

2 persona të armatosur grabisin kazinonë në Tiranë

Një kazino ka rënë pre e një grabitjeje me armë zjarri nga dy persona të paidentifikuar gjatë mbrëmjes së të premtes, në kryeqytet. Ngjarja ka...

Dështoi takimi i liderëve

Dita e gjatë e negociatave dhe vizita e komisionarit Johanes Han, që në dukje ishte e prerë për të arritur pajtim mes partive politike,...

Opozita thërret strukturat në tubim mobilizues

Subjektet opozitare kanë planifikuar për nesër një tubim që e kanë cilësuar si mobilizues me strukturat e veta. Nuk ka treguar se për çfarë do...

Skandal në Francë: Medikamenti eksperimental me kanabis mbyt pacientin

Një person ka humbur jetën ndërkohë që pesë të tjerë ndodhen në gjendje të rëndë, pas testimit të një medikamenti eksperimental me bazë kanabis. Ngjarja...

Haradinaj: Jo harrnimit të Qeverisë por zgjedhje të reja

I pari i AAK’së Ramush Haradinaj thotë se mundësia e vetme për dalje nga kriza e tanishme janë vetëm zgjedhjet. "Vetëm një Qeveri që del...

Maqedoni: Përfshihet nga flakët një tren pasagjerësh, evakuohen 40 persona

Digjet plotësiosht lokomotiva e trenit të pasagjerëve që udhëtonte nga Shtipi për në Shën Nikollë, fabrikës së industrisë së mishit “MIK Sveti Nikole”. Në tren...

Arrihet marrëveshja, zgjedhje të kushtëzuara më 24 prill

Burime partiake pranë takimit të liderëve të katër partive kryesore në rezidencën e BE-së në Shkup theksuan për INA është arritur marrëveshje. Sipas kësaj marrëveshje...

Negociata të nxehta në Përzhino, liderëve dhe Hahnit i bashkohet edhe...

Dy orë e gjysmë është duke zgjatur takimi  në rezidencën e BE-së në Përzhinos me komisionerin Johannes Hahn dhe mes katër liderëve Gruevski, Zaev,...

Analistët: Qëndrime të ndryshme për pastrimin e listës zgjedhore (VIDEO)

Analistët, në edicionin e mbrëmshëm të emisionit “Klik Plus” të TV21, deklaruan se besimi në listën zgjedhore është parakushti më i rëndësishëm për zgjedhje...

Vizita e Princ Charles mesazh domethënës kur Kosova po kalon në...

Princi Charles që pritet të vizitojë Kosovën, analistë kanë mendime të ndryshme rreth kësaj vizite. Disa e shohin vizitën si shumë të rëndësishme e...

Vanhoute: Politikan kyç po frikësohen nga mediat e pavarura

Përkundër vullnetit të shumë gazetarëve dhe medieve për restrikcione më të vogla dhe për forcimin e hapësirës së lirë mediale, të treguar në muajt...

Mediat serbe raportojnë për Gjykatën Speciale (Foto)

Lajmi se Holanda ka nisur themelimin e Gjykatës Speciale në Hagë, për të hetuar krimet e luftës të kryera në Kosovë gjatë periudhës së...

Gruevski shëtit i vetëm në qendrën e qytetit të Shkupit (Video)

Kryeministri Nikolla Gruevski edhe pse dukej se po shëtiste i vetëm megjithatë sigurimi i tij personal e ruante atë nga prapa. Për më shumë ndiqeni videon. https://www.youtube.com/watch?v=fdGKqb_mJ7Y

Gjykata Speciale do t’i trajtojë vrasjet e pasluftës të zyrtarëve të...

Në një komunikim me Gazetën Express, Qeveria e Holandës ka bërë me dije se Gjykata Speciale do të fillojë të operojë brenda këtij viti....

8 vjeçari flet për ISIS’in në shkollë, Italia dëbon familjen shqiptare

Autoritetet italiane dëbuan një 49 – vjeçarin Rexhep Limani, një shqiptar nga Maqedonia, për lidhje me Shtetin Islamik. Limani, që jetonte në Trevixhiano është shtetasi...

Me kallashnikov në Përzhino të Shkupit (FOTO)

Polic të armatosur deri në dhëmb janë të rejat e fundit dhe skena në të cilat jemi mësuar muajve të fundit prej kur filluan...

Javën tjetër Merkel takon kryeministrin turk

Të premten e javës tjetër, kancelarja gjermane, Angela Merkel, do ta presë në takim kryeministrin e Turqisë, Ahmet Davutoglu, ka njoftuar sot zëdhënësi i...

Trump sulmon Cruz: Nuk mund të jesh President i SHBA, ke...

Kandidati republikan për president Donald Trump ka sulmuar rivalin e tij nga e njëjta familje politike Ted Cruz mbi origjinën e tij kanadeze. Sipas Trump,...

Nuk do ta besoni se me çka merret kryeministri i ri...

Sekretari i Përgjithshëm i VMRO-DPMNE, Emil Dimitriev i cili mbrëmë u shpall nga Komiteti Ekzekutiv i VMRO-së si kryeministër i ardhshëm i qeverisë së...

William Walker nderohet me përmendore (Foto/Video)

Ismet Emini është njëri nga të mbijetuarit e masakrës së Reçakut. Fatin e Ismetit nuk e patën edhe 44 banorë të këtij fshati e...

Doganierja bukuroshe që u arrestua dje

Tre doganierë të doganës së Kakavijës u arrestuan ditën e djeshme nga policia e Shqipërisë për shpërdorim detyre dhe korrupsion. Mes të arrestuarëve është edhe...

Millosheviçi e kishte sharë me nënë Izetbegoviçin: Publikohen bisedat e Sllobës...

Në faqen e internetit YouTube janë shfaqur bisedat e fshehta audio ndërmjet ish-presidentit të Jugosllavisë, Sllobodan Milosheviç dhe udhëheqësit serb në Bosnjë dhe Hercegovinë,...

Propozimi për kryeministër të ri, Xhaferi: Dimitriev person me të cilin...

Propozimi i VMRO-DPMNE-së që sekretari i përgjithshëm i partisë Emil Dimitriev ta zëvendësojë kryeministrin Nikolla Gruevski për BDI-në është i pranueshëm. Koordinatori i grupit...

Gjykata nuk i dorëzon Janevës as dëshmitë nga lëndët e përfunduara

Prokuroria Publike Speciale për momentin nuk ka hapur lëndë të reja nga bisedat e përgjuara, të dorëzuara nga LSDM-ja.Të paktën deri më tani nuk...

Edhe Holanda kërkon rezultate pozitive nga Maqedonia

Ministri i jashtëm holandez, Bert Koenders, ka prezantuar prioritetet e presidencës holandeze të Bashkimit Evropian (BE) para Komitetit për Punë të Jashtme (KPJ) të...

Princi Charles viziton Kosovën

Princi Charles i Britanisë së Madhe viziton Kosovën në marsin e këtij viti. Ai vizitën në Kosovë e zhvillon në kuadër të qëndrimit të vet...

Serbët kopjojnë kosovarët, hedhin gaz lotsjellës në kuvend komunal

Kryetari i komunës Bela Crkva, Stanko Petrovic (DS), tha se hedhja e gazit lotsjellës në kuvendin komunal është diçka e paparë në Serbi. Gjithashtu edhe...

Arrestohet 72-vjeçari, ngacmoi të miturën

Policia ka arrestuar në flagrancë një person për veprën penale “Veprime të turpshme” me fëmijë të mitur. Burime nga policia sqarojnë se është arrestuar...

Juncker: Disa shtete kanë dështuar në përpjekje të zgjidhjes së krizës...

Shefi i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë sot se disa shtete evropiane “kanë dështuar në përpjekjet e tyre” për zgjidhjen e krizës së...

Rinia e Lëvizjes BESA i reagon Bekim Nezirit: Si mund të...

 Forumi Rinor i Lëvizjes BESA reagon ndaj paraqitjes së mbrëmshme të ministrit Bekim Neziri në emisionin “Rruga drejt” në “Alsat M”, respektivisht ndaj akuzës...

Ekstradohet shtetas i Maqedonisë i dyshuar tek “Lagjja e trimave”

Sot nga Serbia është ekstraduar një shtetas nga Maqedonia i dyshuar për veprat penale “organizim të terrorizmit” të nenit 394-a dhe “terrorizëm” të nenit...

Albin Kurtit e Albulena Haxhiut u ndërpritet arresti shtëpiak

Gjykata e Apelit e Kosovës, të premten, më 15 janar 2016, ka vendosur që të akuzuarve Albin Kurti dhe Albulena Haxhiu t’u ndërpritet masa...

Ministri Spasovski në shënjestër të kritikave të VMRO-së

Partia qeverisësë VMRO-DMPNE në një konferencë shtypi ka kërkuar llogari nga ministri i punëve të brendshme, Oliver Spasovski në lidhje me shtypjen e dyfishtë...

Çfarë thotë Ahmeti për kryeministrin e ri ? (VIDEO)

Bashkimi Demokratik për Integrim para takimit me komisionerin e BE-së Johannes Hahn ka thënë se ende nuk janë diskutuar për detajet e emrit të...

Thaçi: Kemi Marrëveshje se kur do të mbahen zgjedhjet

“Kemi marrëveshje se kur do të duhet të mbahen zgjedhjet”, kështu u përgjigje Menduh Thaçi në pyetjen e gazetarëve se a është arritur marrëveshje...

Zaev, jemi partia më e sigurtë për zgjedhje të pastërta si...

Të gjitha llogaritjet do të bëhen vetë, sidomos me dorëheqjen e Kryeministrit, dhe ai është i vetëdijshëm se kjo nuk mund të arrihet me...

Këshilla e historianit serb: Njiheni pavarësinë e Kosovës

Jemi dëshmitarë mospajtimesh e antagonizmash gjithnjë e më të mprehta jo vetëm në relacionin Moskë-Uashington, por edhe ndërmjet fuqive të tjera të mëdha e...

Edhe Ahmeti deklarohet për takimin me Hahn-in

Pas takimit të Zaevit dhe Gruevskit edhe lideri i BDI-së është takuar me eurokomisionerin Hahn. “Nuk mendoj se ka hapësirë të shtyhen zgjedhjet. Gjithçka varet...

Tentohet të parandalohet kontrabanda me migrantë ilegal

Është ngritur padi penale ndaj një banori me iniciale L.S, 23 vjeç, nga Nikushtaku, rrethi i Kumanovës, për kontrabandë me emigrantë, njofton Telegrafi. Sipas Ministrisë...

OSBE/ODHIR: Ditëve në vazhdim do ndërmerren vendime të rëndësishme për Maqedoninë

Sekretari i përgjithshë i OSBE-s Lamberto Zanier dhe drejtori i ODIHR Majkëll Georg Llink, ju bëri thirje të gjitha partive politike të Maqedonisë të...

Gruevski pas takimit më Hahn nuk do të japë deklaratë

Gruevski nuk do të japë ndonjë deklaratë pas bisedës me komisionerin Johannes Hahn, sepse, siç tha ai, është duke shpejtuar për të hapur një...

Ekskluzive: Si u kthye i plagosur Lavdrim Muhaxheri në Kosovë në...

Në maj të vitit 2013, një vit pasi kishte shkelur për herë të parë tokën siriane, xhihadisti Lavdrim Muhaxheri, ishte kthyer me plagë në...

Vuçiq zgjeron partinë në Kosovë

Partisë Përparimtare serbe (Srpska napredna stranka) të Aleksandar Vuçiqit dhe Tomislav Nikoliqit, në Anamoravë iu bashkuan 2000 anëtarë të rinj, ka deklaruar në Zebincë...

E kap në flagrancë me gruan në makinë, italiani vret me...

Një dramë xhelozie me viktimë një shqiptar 39 vjeçar është regjistruar një natë më parë në komunën Ariano Irpino në provincën e Avellinos në...

Digjet një fabrikë parketi

Të mërkurën është djegur fabrika e parketit dhe briketave ‘Bor-Vud’, në lagjen Gradec të Vinicës, në lindje të Maqedonisë, me pronar B. M, njofton...

Dënime me burg për tregtarët e paligjshëm të artefakteve

Gjashtë të akuzuar, ndër të cilët edhe drejtori i Udhëheqësisë për mbrojtje të trashëgimisë kulturore në Maqedoni, Pasko Kuzman, do të vuajn dënimin me...

Ndërkombëtarët kërkojnë edhe ikjen e Musa Xhaferit !?

Diplomatë europerëndimor dëshirojnë që edhe Musa Xhaferi, zëvendëskryeministri për Marrëveshjen e Ohrit të mos jetë i përfshirë në Qeverinë e përkohshme, e cila do...

Financimi i fushatës, partitë jo-transparente në shpenzimin e parave

Në dhjetor Qeveria dhe Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, 170 herë janë reklamuar projekte që janë të lidhura drejtpërdrejt me shpenzimet buxhetore. Në...

PPD: Xhaferi e Ahmeti të tërhiqen dhe të kërkojnë falje shqiptarëve

Partia për Prosperitet Demokratik konsideron se dorëhjekja e Nikolla Gruevskit nga funksioni i kryeministrit të Qeverisë së Maqedonisë është hap i pare dhe shumë...

Përfundon takimi me Zaevin, Han takon Gruevskin

Ka përfundiar takimi i Komisarit për zgjerim dhe fqinjësi i BE-së, Joanes Han, me liderin e LSDM-së, Zoran Zaev. Menjëherë pas tij, në takim...

Shkaktohen viktima nga një ilaç i ri në Francë

Një njeri ka rënë në koma dhe gjashtë të tjerë janë në gjendje kritike shëndetësore, pas testimit klinik të një ilaçi të ri në...

Të gjithë sytë nga Maqedonia, për daljen e vendit nga kriza

Kriza në Maqedoni filloi në vitin 2010 me mbyllen e televizionit A1, i cili kritikonte qeverinë dhe me arrestimin e pronarit të televizionit, ndërsa...

Kryeministri Gruevski dorëzoi dorëheqjen në Kuvend

Në funksion të tërheqjes, kryeministri, Nikolla Gruevski sot dorëzoi dorëheqjen deri te kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Trajko Veljanoski. “Sot më është dorëzuar...

Janeva u ankohet eurodeputetëve: Nuk kemi bashkëpunim të mirë me Gjykatën

Në një njoftim të Prokurorisë Publike Speciale në Maqedoni thuhet se prokurorja speciale Katica Janeva ka biseduar me eurodeputetët Howitt, Vajgl dhe Kukan për...

RDK: Le të përkujtojm këtë masakër si obligim për të gjith...

Rilindja Demokratike Kombëtare përkujton 17 vjetorin e masakrës së Reçakut ku më 15 janar të vitit 1999 u masakruan 45 shqiptarë civil në fshatin...

Ja kushtet për aplikim në projektin ‘Blej shtëpi për të rinj’

Që nga dita e sotme, zyrtarisht mund të aplikohet për projektin e ri ‘Blej shtëpi për të rinj’ të paralajmëruar nga Qeveria e Maqedonisë,...

E veja amerikane padit Twitterin, shkak ISIS-i

E veja e një amerikani të vrarë në një sulm në Jordani e ka paditur Twitterin, duke fajësuar këtë rrjet social se i ka...

Tre shqiptarë nga Maqedonia dënohen me burg të përjetshëm për terrorizëm...

Vëllezërit Dritan (37), Shahin (35) dhe Elvir (32) Duka nga Dibra, janë dënuar me burg të përjetshëm në SHBA, pasi Gjykata e  Apelit e...

Dimovski: Gruevski në zgjedhjet e ardhshme përsëri kandidat për kryeministër! (Video)

Koordinatori i grupit, parlamentari i VMRO DPMNE-së, Ilija Dimovski, konfirmoi se Emil Dimitriev do të jetë kryeministri i ri, që ka marrë mbështetjen partiake....

Pse nuk bleu Shqipëria në vitet e 90’ta avionë MIG që...

Shqipëria kishte refuzuar një ofertë të lirë për t’u pajisur me avionë ushtarakë rus të tipit MIG, gjatë viteve ’90. E ajo u bë për...

30 luftëtarë kirgizë të IS-it të vrarë në Siri e Irak

Një zyrtar nga qeveria kirgize ka njoftuar se më shumë se tridhjetë shtetas të Kirgizisë, janë vrarë gjatë vitit të kaluar duke luftuar krahas...

Arrestohet anëtari i Kryesisë së VV-së, Artan Abrashi

Policia e Kosovës ka arrestuar sot në shtëpinë e tij anëtarin e Kryesisë së lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashin. Vetëvendosje thekson se përndjekjet dhe arrestimet politike...

Usa Today: Gruevski me vizion të gabuar

Edicioni online i një ndër portaleve më të lexuar në SHBA "USA Today" në rubrikën "Travels", ka publikuar historinë e shkurtër për Shkupin, për...

Bashkë me Gruevskin duhet të japë dorëheqje edhe Ahmeti

  Pas vizitës në ShBA dhe pas trysnisë nga eurodeputetët që kanë ardhur të kontrollojnë ecurinë e marrëveshjes së 'Përzhinos', të mërkurën vonë kryeministri i...

OPINIONE