7 C
Skopje
Saturday, February 16, 2019
Home Lajme Page 562

Lajme

Arrestohet një i dyshuar për vrasjen e gazetarit rus

Policia ruse ka arrestuar një të dyshuar lidhur me vrasjen e gazetarit të pavarur, Dmitry Tsilikin. Komiteti Hetues Rus tha sot se 21 vjeçari Sergei...

Pse Kosova ndodhet në rrezik nga Beogradi dhe Moska?

Ja, disa nga argumentet, që jusitfikojnë frikën nga rrezikimi i Kosovës nga ana e “anshlusit” serbo-rus: 1) Serbia (prerazi )nuk po e njeh Kosovën...

Qytetarët: Jahjaga si “mbretëresha Teutë”

Edhe pse shpeshherë ishte bërë protagoniste e disa emisioneve për gabimet të cilat i bënte para mediave, disa nga qytetarët punën e saj po...

Vazhdon kërkimi për 14-vjeçarin në Bistricë të Pejës

Edhe sot në mëngjes po vazhdojnë kërkimet për 14 vjeçarin, i cili dyshohet se është mbytur në lumin Bistrica të Pejës. Njësitet e kërkimit...

Hagë: Karaxhiç ankohet për dënimin, Prokuroria ankohet për lirimin e Sheshelit

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radova Karaxhiç, kërkoi të lihet i lirë në pritje të përgjigjes për kundërshtimin e tij ndaj dënimit për...

Zgjidhet kryeministri i ri i Islandës

Afera e “Panama Papers” e ka detyruar koalicionin qeveritar islandez ta emëroj kryeministrin e ri dhe u premtua se zgjedhjet e reja parlamentare do...

‘De La Rue’ do t’i printoj kartëmonedhat e reja të Maqedonisë

Kompania angleze “De La Rue” do të shtyp kartëmonedhat e reja nga dyqind e dy mijë denarë, thuhet nga BPRM, transmeton Telegrafi Maqedoni. “Sipas procedurave...

Sot në Kaçanik përkujtohen deshmoret

Sot përkujtohet 17 vjetori i rënies së dëshmoreve Mukadeze Lika- Muhaxheri,Jehona Raka, Lumnije Raka dhe Emsale Frangu, të cilat ranë heroikisht më 9 prill...

Ja kush janë ambasadorët e rinj

Presidentja Jahjaga para se ta kryej mandatin e saj dhe t’ia dorëzon këtë post Hashim Thaçit e ka kryer edhe një shërbim tjetër si...

Rrahet ish ushtari i UÇK-së në Pejë, për hesape të luftës...

Nysret Krasniqi u sha e u rrah, nga 2 persona, tek sa po zbriste në qytetin e Pejës pas drekës në një lokal në...

Serbia dekoron liderët e 30 vendeve afrikane që s’e kanë njohur...

Serbia dekoron liderët e 30 vendeve afrikane që s’e kanë njohur Kosovën Kryetrari i Serbisë, Tomislav Nikoliq e ka dekoruar kryetarin e Sudanit, Omar el-Bashir...

Nikolla Dimitrov: “Do të kemi zgjedhje të bojkotuara nga opozita” (Video)

Ish- ambasadori i Maqedonisë në SHBA dhe Holandë, Nikolla Dimitrov në emisionin “10 Minuta”, tha se ndoshta do të kemi zgjedhje të cilat do...

Zaev fajëson: Gruevski i mba peng ministrin Spasovski dhe Remenski

Sipas Zaevit në kundërshtim me vullnetin e Oliver Spasovskit dhe Frosina Remenski janë të detyruar të marrin pagën si ministra dhe të ndjekin funskionin,...

VMRO-DPMNE festoi mbrëmë shpalljen e zgjedhjeve (VIDEO)

Aktivistë të VMRO-DPMNE mbrëmë rrugëve të Shkupit kanë festuar shpërbërjen e Kuvendit dhe shpalljen e zgjedhjeve më 5 qershor. Në selinë e kësaj partie...

MOST: Shtohen presionet ndaj administratës

Me afrimin e datës së zgjedhjeve, janë rritur edhe presionet e pushtetit mbi të punësuarit në ndërmarrjet dhe administratën publike. Raportin e OJQ MOST...

Islandë, emërohet kryeministri i ri i vendit

Presidenti islandez dekretoi Sigurdur Ingi Johannsson, i propozuari i koalicionit qeveritar, si kryeministër të ri të vendit, ndërkohë që zgjedhjet e parakohshme janë paralajmëruar...

KSHPK: Lista anketuese e Gruevskit është dorëzur me rregull në afatin...

Komisioni shtetëror për parandalimin e korrupsionit njoftoi se ish-kryetari i Qeverisë së RM-­së, Nikolla Gruevski pas ndërprerjes së funksionit në mënyrë të rregullt e...

Presidenti Thaçi sot betohet para Kuvendit të Kosovës

Presidenti i ri i Kosovës, Hashim Thaçi pritet të japë sot betimin para Kuvendit të Kosovës. Seanca solemne është thirrur të mbahet në orën...

Vazhdon seanca gjyqësore për rastin “Lagjja e Trimave

Të akuzuarit e rastit “Lagjja e Trimave” sot do të dalin përsëri në Gjykatën Themelore Shkupi 1 për të dëshmuar në seancë gjyqësore për...

Ja kufiri ekzistues mes Kosovës dhe Serbisë (Foto)

Deklarata e djeshme e drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, se “kufiri Kosovë-Serbi nuk ekziston, është një vijë kufitare...

Sot vazhdon seanca për ”Grupin e Kumanovës” helikopterë dhe polici gjithandej...

Sot pritet të vazhdon seanca për ”Grupin e Kumanovës” ku duhet të dëgjohen dëshmitarët e mbrojtur për ngjarjet e 9 dhe 10 maj të...

Kadri Veseli aleancë me opozitën, ia merr pushtetin Hashim Thaçit

Zgjedhja e Hashim Thaçit në postin e Presidentit, i ka hapur rrugë PDK-së dhe kreut të saj në detyrë Kadri Veselit, që t`i rishikoj...

MOST: Afrohen zgjedhjet, shtohen edhe presionet ndaj administratës (Video)

Me afrimin e datës së zgjedhjeve, janë rritur edhe presionet e pushtetit mbi të punësuarit në ndërmarrjet dhe administratën publike. Raportin e OJQ MOST...

Mbi 200 gazetarë të akredituar për ceremoninë e inaugurimit të Thaçit...

Inaugurimi i presidentit të Republikës së Kosovës ka tërhequr vëmendje të madhe të mediave botërore. Mbi 200 gazetarë nga vendi dhe bota janë në...

Shekerinska: Nuk e thejmë fjalën e dhënë (Foto)

Nënkryetarja e LSDM-së Radmila Sekerinska ka shkruar në Facebook se LSDM nuk do t’i shkel principet. ”Fjala është fjalë. Nuk heqim dorë nga principet që...

Njëri nga sulmuesit e Brukselit punonte dikur në Parlamentin Evropian

Një nga personat që realizoi një prej sulmeve vetëvrasëse në Bruksel, më 22 mars, kishte punuar si pastrues në Parlamentin Evropian para gjashtë vitesh. Në...

Deskozil sot viziton Maqedoninë

Ministri federal i Mbrojtjes dhe Sportit i Austrisë Hans Peter Doskozil, sot do të qëndrojë në vizitë në Republikën e Maqedonisë. Me këtë rast, ceremonia...

Ja si festoi VMRO-DPMNE shpërbërjen e parlamentit (Video)

Partia më e madhe maqedonase në pushtet VMRO-DPMNE ka festuar shpërbërjen e parlamentit mbrëmë. Ndryshe, mbrëmë kryetari i parlamentit Trajko Veljanovski u përshëndet me kolegët...

Kufiri Greqi-Maqedoni i bllokuar nga refugjatët (Video)

Një grup refugjatësh nga Lindja e Mesme kanë bllokuar kalimin kryesor në pikën kufitare Greqi-Maqedoni, duke shkaktuar probleme në komunikacion. Grupi i refugjatëve që është...

Djali i ish-shefit të OKB’së Kofi Anan i përfshirë në skandalin...

Djali i ish-Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Kofi Anan është në mesin e qindra figurave të profilit të lartë që kanë lidhmë...

Uniteti: Pa u realizu Përzhino, nuk ka zgjedhje!

Pas vendimit të shumicës parlamentare për të shpërbërë Kuvendin dhe për të mbajtur zgjedhje parlamentare më 5 qërshor pa u realizuar pikat kyçe të...

Moti sot në Maqedoni

Moti në Maqedoni do të jetë me diell dhe relativisht i  ngrohtë me vranësira të vogla, njofton Telegrafi Maqedoni. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë...

Zëdhënësi i BESËS e quan hipokrit Ziadin Selën! Ja pse

“Të flasësh për bashkëpunim dhe ta sabotosh bashkëpunimin, duke shpifur për BESËN më keq seç shpif vetë BDI-ja, kjo nuk eshte vetem hipokrizi. Dhe,...

NISMA për Kosovën zgjerohet në Çeki, përfaqësohet nga një biznesmen kumanovar

Në vazhdën e takimve të cilat janë duke i zhvilluar nëpër disa vende në Evropë,NISMA për Kosovën mbajti një takim me strukturat e Nismës...

Nisma për Kosovën mbajti takim me udhëheqësit e strukturave në Evropë...

Në vazhdën e takimve të cilat janë duke i zhvilluar nëpër disa vende në Evropë,NISMA për Kosovën mbajti një takim me strukturat e Nismës...

Agjentët izraelitë spiunojnë shefen e FBI-së rumune

Drejtorja Kombëtare e Antikorrupsionit rumun Laura Kodruta Koveshi u spiunua nga ish-agjentë të shërbimit sekret izraelit. Katër shtetas izraelitë janë nën hetim për spiunazh në...

Zëdhënësi i BESËS e quan hipokrit Ziadin Selën! Ja pse

“Të flasësh për bashkëpunim dhe ta sabotosh bashkëpunimin, duke shpifur për BESËN më keq seç shpif vetë BDI-ja, kjo nuk eshte vetem hipokrizi. Dhe,...

Ramadani: Pushteti do zgjedhje, pasi i frikësohet Janevës

Në vazhdim të edicionit të jashtëzakonshëm të lajmeve në Televizionin SHENJA, i ftuari Ismet Ramadani tha se kur filluan aktakuzat, politikanët i kapi një...

Afet Jashari dhe Vedat Xhaferi pjesmares ne programin e BE-së ERASMSUS...

Duke filluar nga 1 prilli deri me 8 prill Bashkimit Evropjan realizon programin Erasmus ,,Small enterprise,big success,, ku marin pjese shtetet ballkanike si Turqia,...

Zaev i prerë: LSDM do t’i bojkotojë zgjedhjet

Kreu i LSDM Zoran Zaev ne press-konferencen e tanishme, pas shperndarjes se Parlamentit, tha në menyre te prere se partia e tij do t'i...

Grubi: Ali Ahmeti do të merr pjesë në inaugurimin e Hashim...

Pas disa lajmeve se Ali Ahmeti nuk do të merr pjesë në inaugurimin e presidentit Hashim Thaçi, shefi i kabinetit të Ahmetit ka konfirmuar...

Shpërndahet Parlamenti, zgjedhjet më 5 qershor

Parlamenti i Maqedonisë në seancën e sontme  ka marrë vendim që të shpërndajë vetveten. Me këtë vendim, deputetët e mazhorancës vendosën që të çojnë  vendin...

Emocionuese, fansi i Kreshës në koma fillon të reagoj pas vizitës...

Reperin MC Kresha, zakonisht e thërrasin të këndojë nëpër ahengje. Por këtë herë Kreshnik Fazliu, i njohur si MC Kresha ishte në një ambient...

Skandali i 33 hektarëve filloi nga prishja e dashurisë

Skandali i 33 hektarëve tokë në Çagllavicë, ku prokuroria pretendon se shteti është dëmtuar për miliona euro dhe akuzohen 23 persona, në thelb është...

Shukri Aliu me letër prej burgu i përgjigjet Ali Ahmetit: Po,...

Komandanti i UÇK-së dhe veteran i luftërave kombëtare në Kosovë dhe Maqedoni, ka reaguar në lidhje me bisedën e përgjuar mes Ali Ahmetit dhe...

Kush e rrahu ish ushtarin e UCK-së? (Video)

Nysret Krasniqi u sha e u rrah, nga dy persona, teksa po zbriste në qytetin e Pejës pas drekës në një lokal në Drelaj...

Do të pranohen dorëheqjet e LSDM-së dhe nuk do të ketë...

Sipas informacioneve të fundit jozyrtare nga Kuvendi, shumica qeveritare VMRO DPMNE – BDI, do të pranojë dorëheqjet e ministrave dhe zv/ministrave të LSDM-së dhe...

Nisma e partisë Uniteti për ndryshime kushtetuese mund të nënshkruhet online

Partia Uniteti, udhëheqësia e së cilës u shkëput nga BDI-ja, para disa ditësh ka iniciuar nismën për ndryshime kushtetuese në Maqedoni, ndërkaq këtë iniciativë...

Ali Ahmeti nuk do të merr pjesë në inagurimin e Hashim...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka anuluar pjesmarrjen në inagurimin e kryetarit në ardhje të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Ahmeti këtë...

Ish ministrat e BDI-së sot e kuptuan sa kushton 1 litër...

Ish ministrat e BDI-së Musa Xhaferi, Fatmir Besimi, Abdilaqim Ademi, Adnan Jashari, Bekim Neziri, Nuran Izairi, Lirim Shabani, Visar Fida dhe zv/ministrat sot kuptuan...

Veljanovski: Mund të nënshkruajë për zgjedhje një javë më vonë

Shpërndarja e parlamentit për mbatjen e zgjedhjeve më 5 qershor, mund të shtyhet deri më 15 prill në vend të 7 prillit, theksoi kryetari...

Sela: Jeni apo s’jeni për bashkëpunimit opozitar?

Pas thirrjes publike nga ana e liderit të LR-PDSH-së Ziadin Sela për bashkimin e opozitës në emisionin Click, anëtari i kryesisë qendrore të Lëvizjes...

Ivanov nuk shkon në inaugurimin e Hashim Thaçit, do ta përfaqësojë...

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e presidentit të ri të Kosovës, Hashim Thaçi, njoftuan zyrtarisht për Lajm...

Jozyrtare: Pranohen dorëheqjet e LSDM-së, nuk ka zgjedhje të parakohshme?

Sipas informacioneve të fundit jozyrtare nga Kuvendi, shumica qeveritare VMRO DPMNE – BDI, do të pranojë dorëheqjet e ministrave dhe zv/ministrave të LSDM-së dhe...

Tronditet Maqedonia, Shkupjani përdhunon mbesën e vet

Njëzet e tre vjeçarja nga Prilepi dje në mëngjes denoncoi se në Shkup ishte përdhunuar nga ana e dajës së saj S.L.(50). -Në të vërtetë,...

Përçarja në RDK pengon bashkimin e Selës dhe Kasamit

Anëtari i Kryesisë Qendrore të Lëvizjes BESA, Zeqirija Ibrahimi, deklaroi se pa përfunduar procesi i përçarjes brenda RDK-së nuk mund të flitet për bashkëpunim. Ndryshe...

ISIS i mëson fëmijët nëpër shkolla si të bëhen kamikazë

​Grupi militant ISIS iu mbanë ligjërata fëmijëve në shkolla të Irakut, ku i mësojnë ata si të bëjnë bomba dhe si të bëhen kamikaz. Prindërit...

Fshatrat e xhihadit: Si u rekrutuan të rinjtë shqiptarë për të...

Tre vjet pasi dhjetra të rinj nga fshatrat e Pogradecit morën rrugën drej Sirisë për të luftuar në krah të Shtetit Islamik dhe frontit...

Helikopteri i ushtrisë shqiptare ka shpërthyer në ajër, vdesin dy pilotë,...

(E plotësuar) - Sipas planit të fluturimit, helikopteri EC 145, me numër bordi 637, me 3 ekuipazh në bord, kapiten Florian Deliaj, toger Donald...

Çiçakovski: Nuk do ta nënshkruaj listën zgjedhore nëse ka qoftë edhe...

Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) e ka miratuar raportin për verifikimet e deritanishme në terren të listës zgjedhore, transmeton Telegrafi Maqedoni. Megjithatë, anëtarët e Komisionit kanë...

Eksperti i ODIHR-së Alessandro Rotta në takim me përfaqësues të LR-PDSH-së

Nënkryetari i LR-PDSH-së z.Agon Ferati dhe kryetarja e Asamblesë së femrave znj.Arta Toçi pritëm në takim zyrtar në selinë në Tetovë, përfaqësuesin e misionit...

PDSH do ta realizojë amnestinë fiskale!

Shkruan : Nënkryetari i PDSH-së z.Orhan Ibrahimi Amnestia fiskale për shumë “analist dhe opinionist” (politikan të dështuar) është e pamundur! Për këtë soj, e pamundur ishte...

Ja çfarë do të bëjnë ish-ministrat dhe zv. ministrat e BDI-së...

Ish-ministrat dhe zëvendës ministrat e BDI-së, do të vazhdojnë aktivitetet e tyre politike dhe një pjesë e tyre angazhimet profesionale. Tv Shenja kërkoi qëndrim...

Alarm për terror në Mumbai para turit mbretërore të Princit William...

Policia indiane ka lëshuar një alarm për terror vetëm disa ditë para se Princi Uilliam dhe Kate Middleton të mbërrijnë në këtë vend për...

Inaugurimin e Thaçit, Ymeri e lidh me pushtimin e Shqipërisë nga...

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, e ka bërë një lidhje ndërmjet pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste dhe inaugurimit të Hashim Thaçit në...

Erdogan: Asadi duhet dërguar në Tribunalin e Hagës

Presidenti i Turiqsë Rexhep Tajip Erdogan në fjalën që mbajti sot në takimin e 23-të organizuar në Presidencë me myftarët tha se 500 mijë...

Kabrioleti zviceran jepet falas, askush nuk interesohet për të

Në Rorschach SG të Zvicrës, gjithçka mund të gjendet falas: Qytetarët jo vetëm që në rrugë ofrojnë divane dhe mobilja falas, por edhe vetura. „Nuk...

Kadri Veseli aleancë me opozitën, ia merr pushtetin Hashim Thaçit

Zgjedhja e Hashim Thaçit në postin e Presidentit, i ka hapur rrugë PDK-së dhe kreut të saj në detyrë Kadri Veselit, që t`i rishikoj...

Zyrtarisht minierat ”Toranica” dhe ”Zletova” bëhen me koncesioner të ri

Edhe zyrtarisht sot është nënshkruar marrëveshja ndërmjet ministrisë së ekonomisë të Maqedonisë dhe kompanisë bullgare ”Minstroj”, për dhënien në koncesion të minierave ”Zletova” dhe...

Harrojeni Panaman: Më lehtë është të fshehësh para në SHBA se...

Kjo është njëra nga surprizat në lidhje me aferën “Panama Papers” – ekspozimi i pakt i amerikanëve në këtë aferë. E cila është arsyeja?...

”Ndihmësit” e Katica Janevës dalin para gjykatës

Alsat-M bën të ditur se kryeshefi i njësitit për mbështetje teknike në Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK), Naser Selmanoviq, është i akuzuari i...

Boiken Abazit i refuzohet ankesa, mbetet në Shqipëri

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se Komisioni për Ankesa për të Huajt e ka refuzuar ankesën që ka bërë anëtari i kësaj lëvizjeje, Boiken Abazi,...

KSHZ duhet që t`i analizoje edhe 10.000 votues të dyshuar

Kanë ngel edhe 10.224 persona nga më shumë komuna që të kontrollohen në terren nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor, transmeton TetovaSot. Ky është rezultati nga kontrolli...

Putin krijon Gardë të re Kombëtare

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka krijuar një Gardë të re Kombëtare, për të cilën ka thënë se do të luftojë terrorizmin dhe krimin...

Në mesnatë pritet të shpërndahet Kuvendi i Maqedonisë

Të mërkurën në mesnatë hyn në fuqi vendimi për shpërbërjen e Kuvendit të Maqedonisë, i miratuar më 23 shkurt nga përbërja aktuale, pas konstatimit...

Ministrat e LSDM-së dhanë dorëheqje

Ministrat e LSDM-së sot kanë dhënë dorëheqje nga funksionet, vërtetuan për Vecer, burime nga selia e LSDM-së. Dorëheqjet e tre ministrave dhe tre zëvendës ministrave...

Zgjedhjet mbahen më 5 qershor, LSDM i bojkoton?!

Pas deklaratave të diplomatëve perëndimore se vendimi për shpalljen e zgjedhjeve më 5 qershor është në duart e Kuvendit dhe pas prononcimit të ambasadorit...

Përplasje në KSHZ: VMRO-DPMNE thotë se ka mbaruar verifikimi, LSDM thotë...

Sipas njoftimeve më të reja të KSHZ-së për verifikim në terren të 87350 personave, deri tani janë shënuar të dhëna edhe për 10000 persona...

Pal Lekaj ia zë vendin e Donika Kadajt (Foto)

Dorëheqja nga partia e deputetes Donika Kadaj-Bujupi, kryetar i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës nga sot është zgjedhur deputeti Pal Lekaj. Kështu...

Si të mbash më shumë në mend? Tregon Idriz Zogaj (Foto/Video)

Nëse dikush të thotë se mund të mbash në mend një paketë të letrave, vetëm duke i shikuar një herë dhe ta bësh për...

Ky është shqiptari që i dhuroi princit Çarlls dhuratë të paharrueshme...

  Nga Ermir Hoxha Afro një muaj më parë, çifti mbretëror britanik, princi Çarls dhe bashkëshortja, Kamila, ndërrmorën një tur vizitash në Ballkan, ku qenë dhe...

Ekstremistët gjermanë rrahin dy të rinj shqiptarë sepse takoheshin me vajza...

Një grup të rinjsh gjermanë kanë rrahur mbrëmjen e të martës në Weinhubel, Görlitz dy të rinj kosovarë të moshës 16 dhe 18 vjeçare....

Rrëzohet një helikopter në Malësi, dy persona humbin jetën

Një helikopter ushtarak është rrëzuar në Grizhë të Malësisë së Madhe. Helikopteri ka përfunduar në Liqenin e Shkodrës. Banorët e zonës kanë arritur të shpëtojnë...

Tronditet Maqedonia, Shkupjani përdhunon mbesën e vet

Njëzet e tre vjeçarja nga Prilepi dje në mëngjes denoncoi se në Shkup ishte përdhunuar nga ana e dajës së saj S.L.(50). -Në të vërtetë,...

LAJM I FUNDIT/ BESA i përgjigjet ftesës së Selës për bashkëpunim...

Pas shumë akuzave dhe kundërakuzave ndërmjet tyre, kryetari i Lëvizjes për Reforma në PDSH, Ziadin Sela ka tejkaluar inatet dhe ka mbledhur forcën, kështu...

Shikoni si e provokon gazetari Jankullovskën: A duhej të ju arrestojnë...

Gazetari Sashe Politiko ka realizuar edhe një aksion të suksesshëm “gueril”. Ai e ka pritur ish ministren Gordana Jankullovska e cila u mor në...

MOST: Vërehen raste të kundërvajtjeve para shpalljes së zgjedhjeve

Asociacioni qytetar “MOST” sot i ka prezantuar rezultatet më të reja të vëzhgimit të zbatuar para shpalljes së zgjedhjeve, sipas të cilave në periudhën...

Kuçi për dallim prej Ahmetit dhe Nezirit, para Gruevskit flet shqip

Ministri i ri i Ekonomisë, Driton Kuçi, fjalimin e tij të parë e mbanë në gjuhën shqipe, edhe atë para ish kryeministrit Nikolla Gruevski...

Lajpcig: 14 prill vendoset fati i iranianit që qëlloi me pistoletë...

Tre vjet pas gjuajtjes me armë zjarri ndaj dy shtetasve të Maqedonisë në Eisenbahnstraße, qarku i Lajpcigut, para një muaji filloi seanca gjyqësore kundër...

Rrëzohet një helikopter në Malësinë e Madhe

Një helikopter raportohet se është rrëzuar në fshatin Grizhë të Malësisë së Madhe. Lajmi bëhet me dije nga burime në Bashkinë Shkodër, Megjithatë, ende nuk ka...

Shyrete Elezi mori funksionin e Ministrit të vetëqeverisjes lokale

Shyrete Elezi zyrtarisht filloi punën në Ministrinë për vetëqeverisje lokale. Sot ajo e mori detyrën nga paraardhësi i sajë, Lirim Shabani. Në pranim-dorëzimin e detyrës, ...

Beadini mori detyrën e zëvendësministrit të financave

Zëvendës ministri i ri i Financave, Gzim Beadini sot edhe zyrtarisht ka marrë detyrën e zëvendësministrit nga ana e paraardhësit të tij, Ardian Xheladini. Në...

Boshnjaku Jasmin bëhet Bozhidar, manastirin serb e shndërron në shpi publike...

Kristijan Stenberg, një norvegjez i rrejshëm, emri i vërtetë i të cilit është Jasmin Buhiç, pas kalimit nga feja islame në atë ortodokse dy...

Burime nga MPB: Për kontroll të tërësishëm të të dhënave kontestuese...

Nga burime jozyrtare në MPB zbulojmë që nga 71.793 votuesit e dyshimtë në Listën zgjedhore që janë dërguar për kontroll në MPB, për 68.965...

Fondi shëndetësor njofton në lidhje me kërkesën për mjekim jashta vendit

Procedura e dërgimit për mjekim jashta vendit tek Fondi për sigurim shëndetësor i Maqedonisë fillon me dorëzimin e kërkesës për mjekim, së bashku me...

OEMVP tаkim me përfaqësuesit e Lëvizjes BESA

Pas takimeve me përfaqësuesit e BDI dhe LR-PDSH, neser Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore vazhdon takimet konsultative edhe me Lëvizjen BESA rreth platformësekonomike, për...

Përdhunohet një vajzë 13 vjeçare nga Manastiri

SPB Manastir ka denoncuar personin A.A.(25) nga Manastiri për shkak të ekzistimit të dyshimeve për kryerjen e veprave penale, kidnapim të një fëmije dhe...

Bilall Kasami: Në Maqedoni nuk ka kushte për zgjedhje të lira,...

Konsideroj se në Maqedoni nuk ka kushte për zgjedhje të lira, fer dhe demokratike, ndërsa për pjesëmarrjen ose jo të Lëvizjes BESA në zgjedhjet...

Thirret Ndihma e shpejtë në gjykatë, deri sa merret në pyetje...

Ndërpritet marrja në pyetje e ish ministres së punëve të brendshme, Gordana Jankulloska, në Gjykatën Penale, pasi që është keqësuar gjendja e gjykatësit që...

Zgjedhjet, Zaevi takon partnerët e koalicionit opozitarë

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev ka takuar partnerët e bllokut opozitarë me ‘çrast njëzëri kanë konstatuar se janë të gatshëm për zgjedhje në çdo...

Dënohet me 30 mijë euro ish lideri i partisë se djathtë...

Dënohet me 30 mijë euro ish lideri i partisë së djathtë pasi i quajti si “detaje historike” dhomat e gazit të Holokaustit. Ish kreu francerz...

Të shtëna në rrethinën e Shkupit

Dramë e vërtetë ka ndodhur në rrethinën e Shkupit, gjatë së cilës janë dëgjuar edhe të shtëna. Sipas policisë, incidenti ka ndodhur rreth orës...

Ahmeti: Zgjedhjet janë fillimi i zgjidhjes së krizës

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti ka pritur sot në selinë e BDI në Tetovë Ambasadoren e Belgjikës, zonjën Anik Van...

‘CIVIL’ protestoi para Kuvendit të Maqedonisë

Një grup qytetarësh nën organizim të shoqatës joqeveritare ‘Civil’ pak më parë kanë para Kuvendit të Maqedonisë ka protestuar dhe kërkon dorëheqje nga Qeveria dhe zgjedhje të lira të cilat do të duheshte të shtyhen për shtator, transmeton Telegrafi Maqedoni. ‘Ne kërkojmë zgjedhje të lira. Nuk duam zgjedhje me vlerësim fiktiv, keqpërdorim të administratës dhe parave tona, keqpërdorim të të drejtave të njeriut. Duam institucione jopartiake të çliruara nga dikati partiak. Kërkojmë që Qeveria të jep dorëheqje, dhe zgjedhjet të shtyhen në shtator. Pritë kaq shumë kohë, do të presim edhe pak. KSHZ të profesionalizohet dhe institucionet të zbatojnë zgjedhje të besueshme’, tha Xhabir Deralla nga CIVIL.

Aksident zinxhiror para Kuvendit të Maqedonisë

Katër vetura janë aksidentuar njëra pas tjetrës në rrugën përpara Kuvendit të Maqedonisë në Shkup, transmeton Telegrafi Maqedoni. Të lënduar nuk ka, por ende nuk...

Lule në vend të gropave në rrugët e qytetit të Preshevës

Një grup i të rinjve në Preshevë kanë ironizuar me institucionet në Preshevë rreth rrugëve kryesore të qytetit që janë duke u prishur çdo...

BDI dy ditë rresht e gabon titullin e Ahmetit, në vend...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka pritur sot në selinë e BDI në Tetovë Ambasadoren e Belgjikës, Anik Van Kalster. Në...

Godet Rafiz Aliti : “Shqiptarët janë dënuar sa herë që BDI-ja...

Skandaloze: Rafiz Haliti pranon qe BDI si ne komunizem i denon shqiptarët, si me LSDM-në, kur kanë qenë në koalicion, si tani me VMRO-në...

Zekolli: Politikanët e përfshirë te skandalet e incizimeve sërish do dalin...

Analisti i mirënjohur nga Shkupi, Arsim Zekolli ka qenë mysafir në emisionin Antipod në FirstChannel të Prishtinës, ku bashkë me Fejzi Hajdarin, Sabri Novosellën...

Përgatitjet për inaugurimin e Thaçit president, lahet përmendorja e Skënderbeut (Foto)

Përmendorja e heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti- Skënderbeu sot është pastruar. Kjo përmendore, e cila që nga paslufta është e vendosur në sheshin kryesor të Prishtinës...

Most: Policia financiare kërkoi dokumentacione

Pas kontrollit të policisë financiare në zyrat e shoqatës qytetare ”Most”, kreytari i kësaj shoqate, Darko Aleksov, ka sqaruar detaje rreth rastit. Ai bën të...

“Mossack Fonseca” ngre padi pas publikimit të skandalit “Panama Papers”

Një nga themeluesit e firmës juridike panameze qe ka tronditur botën me mega skandalin e fshehjes së pasurive dhe pastrimit të parave, Ramon Fonseca,...

Cruz dhe Sanders fituan në Viskonsin

Senatorët Bernie Sanders dhe Ted Cruz, dy kandidatë që duket se nuk kanë gjasë për triumf përfundimtar në zgjedhjet partiake për nominim presidencial në...

“Panama Papers”: Dokumentet e para u blenë në formë CD-je, për...

Prokurorët gjermanë të North Rhine-Westphalia i kanë nisur më shumë se një vit më parë hetimet mbi bizneset e dyshimta të “Mossack Fonseca”-s. E përditshmja...

Ulen çmimet e perimeve në Maqedoni

Statistikat e fundit tregojnë për ulje të çmimit të spinaqit në Maqedoni për 42%, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, transmeton...

Zbulohen detaje tronditëse për vrasjen e studentit italian në Egjipt

Një anonim, që thotë se është anëtar i policisë së fshehtë egjiptiane, i ka dërguar gazetës “la Repubblica” disa e-mail duke akuzuar krerët egjiptianë...

Gjuriq thotë se Serbia ka vetëm një kufi me Kosovën brenda

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq tha sot se me Prishtinën nuk mund të ketë kurrfarë bisedash mbi kinse...

Vritet xhihadisti kanibal, hante zemrat e ushtarëve (Foto/Video+18)

KUJDES: PAMJE TE RENDA Një xhihadist i lidhur me Al Kaedën, që u filmua duke ngrënë zemrën e një ushtari sirian, është vrarë në luftime. Online...

Opozita ende pa datë për protestën

Shtyrja  e protestës së 26 marsit, si duket ka qenë njëri nga sinjalet kryesore se kanë filluar çarjet serioze brenda opozitës së bashkuar. Këto...

Gjenden tre fëmijët e zhdukur

Tre fëmijët nga fshatin Pantinë i Vushtrrisë, për të cilët nëna e tyre kishte raportuar se janë zhdukur nga e hëna, janë gjetur. Rastin e...

Atlasi i dënimeve me vdekje: Shënohet rekord botëror (Infografiku)

Numri i ekzekutimeve ka shënuar rritje si asnjëherë më parë! Sipas shifrave të publikuara nga Amnesty International, gjithsej janë ekzekutuar 3200 persona - numri...

AAK: Raportimet për përfshirjen e AAK-së në qeveri, janë shpifje

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka sqaruar se nuk e ka në plan të hyjë në këtë qeveri, por mund të bëhet pjesë e...

KSHZ vendos a do të ketë zgjedhje ose jo, ndiqeni Live...

https://youtu.be/E9D4O2uL-H0

Pendarovski: Mediumet private janë blerë nga banda e Gruevskit

Në Maqedoni pa plotësimin e kushteve për pastrimin e Listës zgjedhore dhe reformave në media nuk janë të mundshme zgjedhje të drejta dhe demokratike. Këtë...

Vendos gjykata, ja kush është fajtori për vdekjen e Paul Walker

'Porsche' nuk është fajtori për aksidentin që i shkaktoi vdekjen aktorit Paul Walker. Paul Walker, aktori i serisë së njohur të filmave ‘Fast & Furious’...

Darko Aleksov: Policia financiare ishte në “Most”, nuk ka asgjë të...

Darko Aleksov, drejtor ekzekutiv i “Most” vërtetoi se policia financiare ishte në shoqatën e tyre ku kërkoi kontrollimin e dokumenteve, transmeton TetovaSot. “Kemi pasur një...

Telefoni cingërron, Ahmeti me Hahnin bisedon

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në një bisedë telefonike që ka patur me eurokomesarin për zgjerim, Johannes Hahn, ka shprehur gatishmërinë që të zbatohet...

KSHZ-ja do të fshijë 4000 persona të vdekur që gjenden në...

KSHZ-ja raporton se është kryer 90% i verfikimit të rreth 90000 votuesve të dyshimtë, ndërsa të dhënat tjera shifrat do të jepen pas përfundimit...

LAJM I FUNDIT/ Gjenden tre fëmijët e zhdukur

Tre fëmijë nga Vushtrria, të cilët ishin zhdukur për dy ditë nga shtëpia, janë gjetur dhe janë sjell në stacionin e Policisë për tu...

Rrëzohet foshnja nga kati i tretë, nëna ishte duke fjetur

Alarmi i parë në polici ishte dramatik: Një foshnjë e vogël luan në dritaren e hapur! Kjo është vërejtur nga kalimtarët e rastit në rrugën...

Vesel Memedi i ftuar nga Hashim Thaçi për inagurimin si president...

Kryetari i RDK-së Vesel Memedi ka nxjerrë në profilin e tij në Facebook ftesën që kryetari në ardhje i Kosovës Hashim Thaçi, njofton Telegrafi...

Lajm i rëndësishëm: Këto vetura nuk mund t’i vozisni pas dy...

Po afrohet afati kur do të ndalohet importi i veturave të vjetra me standard ekologjik Euro 3 (Eko 3), kurse do të lejohet vetëm...

Vdes foshnja 1 muajshe, prindërit harruan ku e lanë (Foto)

Vdes foshnja një muajshe pas 24 ore, kur prindërit e tyre e kishin harruar se ku e kishin lënë. Kjo ngjarje tragjike ka ndodhur në...

Zhduken pa gjurmë tre fëmijë

Tre fëmijë janë zhdukur të martën. Zhdukjen e dy vajzave dhe një djali, e ka raportuar nëna e tyre në policinë e Vushtrrisë. Policia raporton...

Komiteti i Helsinkit: Refugjatëve mysliman në Gjevgjeli po i shpërndahet mish...

Problemi më i madh në kampin në Gjevgjeli paraqitet me shpërndarjen e ushqimit. Nga para do kohësh, organizatave jo qeveritare dhe humanitare iu është...

Turqia dhe Rusia afër një konflikti të ri?

Kriza në Nagorno Karabah mund të jetë për shumë njerëz një konflikt i vogël në një vend të largët. Por, roli i Kaukazit në tregtinë...

Dy “islamista” në mesin e ministrave të rinj të BDI-së (Foto)

Dy prej ministrave të rinj nga radhët e BDI-së kanë qenë fitues të çmimit vjetor të Forumit Rinor Islam (FRI) për shkencëtar të ri...

Sela ftesë BESËS: Bashkëpunim pa asnjë kusht

Kryetari i LR-PDSH, Ziadin Sela theksoi në debatin Click Plus në TV21 se është i hapur për koalicionim me gjitha partitë opozitare, duke vënë...

Visar Fida përfaqëson Maqedoninë në Samitin Amerikan

(Maqedonia e perfaqesuar ne Samitin e kompanive prodhuese ne Ameriken Veriore, pritet vizite e Kompanive Amerikane ne Maqedoni) Drejtori i Agjencisë për investime të huaja...

Garet: Ka edhe shumë punë që zgjedhjet të janë kredibile, por...

Ambasadori i Britanisë në Maqedoni, Carls Garet vlerëson se ka edhe shumë obligime tjera për t`u plotësuar që shteti të ketë zgjedhje, por nëse...

Në Listën Zgjedhore ka 1.129 persona të vdekur që kanë votuar...

Kontrolli administrativ i Komisionit Shtetëror Zgjedhor ka vërtetuar se në Listën Zgjedhore ka 1.129 persona të vdekur, për të cilët nga KSHZ-ja thuan se...

Ka shënuar rënie numri i migrantëve nga Turqia në Greqi

Numri i migrantëve që arrijnë në Greqi nga Turqia, ka shënuar rënie në 24 orët e fundit, vetëm dy ditë pasi autoritetet e Greqisë...

Zëvendësuesi i Musës: Marrëveshja e Ohrit është historike

Festim Halili sot edhe zyrtarisht ka marrë detyrën e zëvendëskryeministrit i angazhuar për implementimin e Marrëveshjes së Oherit nga zëvendëskryeministri i deritanishëm Musa Xhaferri. Në...

Aksion në orët e hershme të mëngjesit, policia arreston disa shqiptarë...

Policia italiane ka vënë në pranga 15 persona të kapur me 23 kg drogë. Operacioni u zhvillua në orët e para të mëngjesit në...

Fronteks: Ekziston rrezik nga kontrabanda e armëve nga Ballkani

Agjencia evropiane për mbrojtje të kufijve të jashtëm (Fronteks) paralajmëroi që ekziston rrezik nga intensifikimi i kontrabandës së armëve nga shtetet ballkanike, njofton Telegrafi...

A mundet Serbia të luftojë kundër kësaj ushtrie shqiptare? (Video)

NATO ka publikuar një video për Shqipërinë dhe ushtrinë e saj nga i cili ndjehet krenar çdo shqiptarë. Në të tregohen avansimi i shtetit...

Arretsohen dy vëllezër, donin ta vrisnin njëri tjetrin

Gjatë ditës së djeshme në Gjilan, policia ka arrestuar dy të dyshuar vëllezër pas një zënke familjare ku u sulmuan me mjete të mprehta...

Shpenzimet milionëshe të Kadri Veselit me shokë

Kadri Veseli, kryesuesi i Kuvendit të Kosovës, bashkë me 120 deputetët e tjerë për një vit i kanë kushtuar buxhetit të shtetit 3.6 milionë...

Foshnja nga Dojrani nuk e ka virusin Zika

Foshnja nga Dojrani nuk e ka virusin Zika, vërtetuan hulumtimet e kryera në laboratorin në Gjermani. Edhe pse mjekët dyshuan se ekziston mundësia që foshnja...

Djali i gjunjëzuar pranë trupit të pajetë të babait

Në këtë foto, e cila po bën xhiron e botës nëpër rrjetet sociale, shihet Anthony Dellegrazie, djali nga Brooklyn, SHBA, i cili qëndron mbi...

OPINIONE