Home Lajme Page 563

Lajme

Mjekët shqiptar nga Kumanova deri në Kërçovë që marin para (ryshfet),...

Një numër i madh i mjekëve shqiptar nëpër spitale janë në shënjestër disa vjeçare të policisë. Mjekët janë nga Tetova, Kumanova, Gostivari, Kërçova dhe...
video

”Monstra” dhe “Sopoti” prioritet për Prokuroren Speciale (VIDEO)

Ministri i drejtësisë Adnan Jashari tha se Prokurorja speciale, në bazë të ligjit, ka kompetenca të fuqishme dhe se askush nuk ka të drejtë...

Prokuroria publike me kërkesë të Janevës, LSDM do i dorëzojë bisedat...

Prokuroria publike në Shkup ka vërtetuar se ka marë kërkesë nga prokuroria sepciale për marjen e lëndëve që kanë të bëjnë me përgjimet. Prej...

Mediat ruse “aksidentalisht” zbulojnë armën e re nukleare të Rusisë

Projekti shkatërrues nuklear i Rusisë është publikuar pa lejen e autoriteteve në mediat ruse. Kremlini ka thënë se planet sekrete të Rusisë për armën nukleare...

Jep dorëheqje kryeministrja polake

Kryeministrja polake, Ewa Kopacz njoftoi sot dorëheqjen nga qeveria, pas dështimit të partisë së saj së qendrës Platforma Qytetare përballë konservatorëve të partisë Ligj...

Kosova pritet të përfitojë qindra miliona dollarë nga SHBA’të

Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit MCC, një agjenci e themeluar kjo nga Qeveria Amerikane, për herë të parë pas një periudhe 5 vjeçare i...

Gruevski punësoi mbi 50 mijë maqedonas, administrata nuk merr frymë

Në vend departizim, vazhdon partizimi i sektorit publik. Edhe përkundër kritikave të ekspertëve se ekziston dëshira për të ndërprerë këtë process. Administrata e Maqedonisë...

Me paratë e shtetit Gruevski shlyen borxhet e qytetarëve, blenë vota...

Listat e borxheve mbaruan. Janë mbledhur diku mbi 30 milion euro, me cka është përmbushur edhe një premtim parazgjedhorë sic ka bërë të ditur...

Qyteti i Efesit, ndër shtatë mrekullitë e botës së lashtë (Video)

Efesi është qyteti i lashtë grek që gjendet në jugperëndim të qytetit Izmir në Turqi. Qendër e cila daton qysh prej shekullit X, duke...

Lirim Jakupi dënohet me 6 vjet burgim për rastin e Tetovës

Gjashtë vjet heqje lirie është dënuar Lirim Jakupi nga një panel i Gjykatës Themelore në Gjilan i kryesuar nga gjykatësi i EULEX-it Viktor Pardal,...

Kamerat e sigurisë, ja momenti i vrasjes dje në Tiranë (Video)

ABC News publikon për herë të parë foton e çastit pak minuta para se autorët të ekzekutonin me një plumb në kokë Enton Nikajn,...

Shansi i fundit për Maqedoninë

Raporti i progresit i Komisionit Evropian për Maqedoninë është shansi i fundit për vendin në përmbushjen e kriteteve të kërkuara, thonë njohësit e çështjeve...

Mosvaksinimi kundër gripit sezonal merr me mijëra jetë njerëzish

Çdokush që është në moshë mbi 65 vjet e që ka probleme shëndetësore, gratë shtatzëna apo punonjësit shëndetësor, duhet vaksinuar kundër gripit sezonal një...

LR-PDSH: Raporti i Brukselit zbuloi rrenat e BDI-së për eurointegrimet

Lëvizja për Reforma - PDSH vlerëson lartë angazhimin e BE-së dhe zyrtarëve të saj për t’i inkurajuar qytetarët e Maqedonisë që nëpërmjet rekomandimit të...

Në Preshevë, brenda 48 orëve 8 mijë refugjatë

Rreth 8,000 refugjatë kanë arritur në qendrën e pranimit në Preshevë në jug të Serbisë nga Miratovci në kufi me Maqedoninë në 48 orët...

Mësuesi i jep “shuplakë” BDI-së dhe Ahmetit në mes të Parlamentit!...

BDI-stat si duket shumë shpejtë do të fillojnë ta konsiderojnë edhe Rafiz Halitin-Mësuesin si njeri të “shërbimeve sekrete antikombëtare”. Kjo për shkak se vetë...

Protesta të mëdha në Greqi (Foto)

Mijëra grekë sot dolën në rrugët e Selanikut dhe Athinës për të protestuar kundër masave të reja të qeverisë për të rritur taksat dhe...

Çka kishte thënë dëshmitari i Hagës për liderët e UÇK -së?...

Ish-punëtori i policisë serbe, Hamz Hajra është marrë në pyetje për një kohë të gjatë nga ana e hetuesve të Tribunalit të Hagës, Keneth...

Komandant Zhuja: Ish ushtarët e UÇK-së t’i ndëshkojnë horrat e BDI-së

  Zhuj Hamzaj, njëri ndër luftëtarët më të njohur të UÇK-së në vitin 2001 i njohur si komandant Zhuja, assesi nuk mund ta harrojë atë...

Ahmeti në panik, fyen: “Gazetarë e analistë, punojnë për shërbime të...

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti nuk po ndalet së fyeri dhe etiketuari mediat, gazetarët dhe analistët kritikë shqiptarë në Maqedoni, të cilët po kritikojë...

Komandant Shkupi: Guximtarët nuk veshin antiplumb, o Artan!

Pas kampanjës së shefit të kabinetit të Ali Ahmetit, Artan Grubi dhe dhe disa “mohikanëve të guximshëm” të BDI-së se lideri i tyre qenka...

Mjekët në protestë, solidarizohen me kolegun e tyre që u plagos...

Qindra mjek u blodhën në qendrën klinike në Nëna Terezë që ti japin mbështetje mjekut i cili para tre ditëve u plagos me armë...

Ku janë pilotët shqiptarë në Maqedoni, hapet konkurs i ri!

Pormovimi i hapjes së konkursit të ri të gjeneratës së re për pilot nga Ministria e mbrojtjes ka bërë që të rinjtë të njihen...

Policia e Kosovës arreston Shpresim Ukën

Policia e Kosovës ka njoftuar se sot paradite njësitet speciale të forcave të rendit kanë kryer një operacion në lagjen Bregu i Diellit në...

A ishte Jeta Xhara e dashura e Sami Lushtakut?

Gjatë luftës në Kosovë, ajo ishte përkthyese. Ndihmonte ekipet e huja televizive kur ato vizitonin zonat e luftës dhe intervistonin komandantë e UÇK-së. Jeta...

Janeva kërkon nga Prokuroria publike numrin e lëndëve për ‘’Bombat’’

Prokuroria publike e Maqedonisë ka bërë të ditur se dje pasdite ka marë një kërkesë nga Prokuroria speciale për dhënien e të dhënave statistikore...

Bie propozim ligji për amnisti? (Foto)

Aktivistja për mbrojtjen e të drejtave të të burgosurve, Meri Nikolova, ka shkruar në profilin e saj në Facebook për propozim ligjin e amnistisë...

Neue Zürcher Zeitung: Kosova mashtroi Serbinë

Gazeta prestigjioze zvicerane “Neue Zürcher Zeitung”, me ndikim të madh në shtetet e Bashkimit Evropian ka raportuar për vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës...

Forcat izraelite vrasin një palestinez në spital

Ministria e Shëndetësisë së Palestinës, ka thënë se një njësit special i forcave ushtarake izraelite ka hyrë në spitalin e al-Ahli në Hebron dhe...

BE i bën presion Maqedonisë për të pranuar 20 mijë refugjatë

Përkundër që presidenti maqedonas Geroge Ivanov në Bruksel u shpreh i vendosur se Maqedonia nuk do të pranojë refugjatë edhe për një kohë të...

Si vallëzon deputetja bukuroshe e Kuvendit të Kosovës (Foto)

Duda Balje është njëra ndër deputetet më të bukura në Kuvendin e Kosovës. Duda, e cila i përket komuniteteve pakicë, tërheq vëmendjen e të gjithëve...

Taksa radiodifuzive rrjep qytetarët, bllokohen xhirollogaritë

Qeveria me një vendim absurd mbështet RTVM që secili të paguajë taksën radiodifuzive. Këtë television vetëm 3% e qytetarëve e shikojnë dhe 5% e...

Ademi: Për LSDM-në nuk ka problem që presidenti të jetë shqiptar

Debati i mbrëmshëm në emisionin “Clikc Plus” u zhvillua kryesisht rreth marrëdhënieve ndëretnike dhe ndryshimeve që duhet të vijnë me ndryshimin e qeverisë, njofton...

Video e rrallë: Si dukej plazhi i Durrësit në vitin 1973...

Një video e rrallë e vitit 1973 e filmuar nga një familje italiane. Video tregon arritjen në aeroport me një aeroplan jugosllav, plazhin e...

Ekspertët, prej kohësh kemi merituar kështu raport

Raporti i Komisionit europian për progres të Maqedonisë nuk i ka surprizuar njohësit e rrethanave dhe vecnaërisht ato të fushës së ekonomisë. Në mënyrë...

LSDM zyrtarisht pjesë e qeverisë

Pres nga ministrat dhe zv ministrat fokusim në punën e tyre, në procesin zgjedhorë dhe të mos ndalojnë asnjë projekt qeveritarë, bëri me dije...

Për kompanitë nga Maqedonia 40 milionë euro nga Fondi rajonal për...

Gjithsej 40 milionë euro do t’i kenë në dispozicion kompanitë nga Maqedonia përmes Fondit rajonal për inovacione zyra e të cilit në Shkup prej...

Pse u tërbuan maqedonasit nga paraqitja e komisionerit Han? (Video)

Paraqitja e komisionarit Johanes Han, në pjesën ku prezantoi progres raportin për Maqedoninë (që sivjet më tepër quhet regres raport), ka tërbuar një pjesë...

LSDM: Gruevski nuk mund ti kontrollon mediat nga 24 prilli, mediumet...

“Redaktori Nikolla Gruevski në 10 vitet e fundit e ka ngulfatur lirinë e mediumeve në Maqedoni, faktet flasin se Maqedonia në rang listën për...

Sa kushton droga e Lazaratit në Shkup e Tetovë?

Policia maqedonase ka dalë me informata shtesë lidhur me tre personat të cilët u arrestuan dje me 3 kilogram drogë të llojit marihuanë. Sipas...

Haradinaj: Rakia është traditë e Dukagjinit, s’kam pse i kërkoj falje...

Hardinaj, i cili ishte kritikuar se ka pirë raki në seancë plenare, thotë se këtë e bëri në kohë të pauzës dhe, sipas tij,...

Dështim për Maqedoninë

Erozioni shumëvjeçar i demokracisë, mungesa e sundimit të drejtësisë, shkelja në vazhdimësi e të drejtave dhe lirive të njeriut, kontrolli i mediave dhe dhuna...

Deputetja Rexhepi: Kidnapimi i vajzës erdhi një ditë pas fjalosjes me...

Shoqet prisnin ta takonin në ora 21. Por, 21 vjeqarja Sabina Rexhepi, vajza e asambleistes boshnjake Emilja Rexhepi, nuk u takua fare me to të...

Shembet dheu në rrugën “Tirana” në Prishtinë (FOTO)

​Është shembur një pjesë e asfaltit në rrugën “Tirana” përballë stacionit hekurudhor të trenit në Prishtinë. Mendohet që kjo gjë ka ndodhur rreth orës 06:00...

Cilën ushtri në Ballkan e ndihmon më së shumti Amerika?

Kosova e para në Ballkan me ndihmat ushtarake të ShBA, Shqipëria e dyta, Maqedonia e treta   Izraeli ende merr më së shumti ndihma ushtarake në...

Gjermania dëbonë shqiptarin me kancer, fqinjët gjermanë mobilizohen në mbrojtje të...

Kërkesa e familjes për azil në Gjermani është refuzuar. Edhe për pak ditë ata duhet ta lëshojnë Gjermaninë, nëse Zyra e Migracionit nuk vendos...

Maqedonia thellon borxhin publik

Maqedonia deri në fund të këtij viti do të marrë borxh të ri prej 500 milionë eurosh, i cili do të duhet të kthehet...

Cili hoxhë shqiptar u sulmua pse foli kundër ISIS-it?

Kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Sabri Bajgora, nuk është ndier aq mirë, të premten e kaluar, kur në Hanin e Elezit u përplas...

Osmani nuk guxon VMRO-në, e akuzon Zhernovskin! Zhernovski e përgënjeshtron

Zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani, në emisionin CLICK PLUS në TV 21, theksoi se komuna Qendër, po fsheh përmendoret në magazinat e saj, sepse...

Debat për përfshirjen e grave në politikë në Maqedoni

“Gratë dhe politika: Përfshirja dhe ndikimi i grave në politikën në Maqedoni” është tema e takimit të punës në organizim të Platformës për barazi...

Hoxha Ahmetit: Nuk i ke punët mirë as në këtë e...

Ish deputeti dhe ish komandanti i UÇK-së, Xhezair Shaqiri Hoxha i ka replikuar në “facebook” kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti. O Ali Ahmeti e patriot...

Durrës, Arrestohet 28-vjeçari në port, u kap më 10 kg kanabis...

Policia kufitare e Durrësit ka sekuestruar 10 kilogram kanabis sativa në port dhe ka arrestuar në flagrancë 28 vjeçarin Besnik Doçi. Sipas policisë “gjatë kontrollit...

Tragjedi në Çair, humb jetën një person u përplas nga vetura

  Një person në mëngjes e ka humbur jetën pasi që e ka goditur një “Opel Astra”, kumtoi policia. Fatkeqësia ka ndodhur në Çair, në...

Prokuroria ka kërkuar pamjet nga kamerat e sigurisë në spitalin e...

Prokurori publik që po heton incidentin e armatosur në Qendrën Klinike në Shkup, ku mbeti i plagosur mjeku maqedonas, ka kërkuar pamjet nga kamerat...

Lëshohen 4.444 vërtetime të reja për emigrantët në Maqedoni

Në 24 orët e fundit janë lëshuar gjithsej 4.444 vërtetime për shtetasit e huaj, prej të cilëve 2.324 janë të gjinisë mashkullore, 805 janë...

Taravari: Jemi në bisedime me BESËN që të bashkohet me “Aleancën...

Partitë politike BDI, VMRO-DPMNE dhe PDSH  është e mundshme që bashkërisht të hyjnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në prill 2016. Këtë e deklaroi Arben...

Grubi: Menduh Thaçi nuk ka dhënë asnjë kontribut për marrëveshjen e...

Deputeti i BDI-së Artan Grubi akuzoi sot në Parlament se Menduh Thaçi nuk ka dhënë asnjë kontribut në Marrëveshjen e Përzhinos, ndërsa Imer Aliu...

Ja si synon Serbia ta shtojë prezencën ushtarake në Luginë të...

Fehmi Ramadani, përfaqësues i shoqatës "Vatra", në emisionin Rrokum Roll në TV Rrokum, shpalosi dokumentin e Qeverisë serbe, me te cilin bëhet publik plani...

Ahmeti: Ata që na shajnë na i marrshin të ligat

Të gjithë jemi dëshmitarë se kohën e fundit na janë vërsulë nga qendra të ndryshme shërbime të ndryshme, qoftë nën petkun e gazetarëve, dikush...

​Janë vrarë në Siri edhe dy të rinj nga Prishtina

Burime të Gazetës Express bëjnë të ditur se edhe dy të rinj janë vrarë në luftimet në Siri. Siç mësohet dy pjesëtarët kosovarë të...
video

Televizioni austriak reportazh për dy vëllëzërit nga Kosova (Video)

Televizioni më i madh austriak, ORF, ka realizuar një reportash të jashtëzakonshëm, ku kanë trajtuar temën e punësimit të refugjatëve. Dhe, në këtë reportazh...

Për armën e Mijalkovit, dënim do të paguajnë policia e aeroportit...

Rasti me armën e ish drejtorit të DSK-së, Sasho Mijallkov do të përfundojë me gjoba për rojet e sigurisë në sallën VIP të aeroportit...

Helikopteri tanimë 2 orë fluturon mbi Kumanovë

Fluturimet e helikopterëve kohëve të fundit mbi qytetin e Kumanovës, sikur janë shndërruar në dicka të zakonshme. Duke filluar nga ora 18:00, një helikopterë...

Ambasada amerikane në Shkup: Ja si duhet të luftoni për ajër...

Ambasada amerikanë në Shkup ka shprehur shqetësim për nivelin e lartë të ndotjes së ajrit në Maqedoni. Ky shqetësim është shprehur përmes “facebookut”, raporton...

Ahmeti “krrekoset” me rezultatet e privatistëve shqiptarë

Derisa mjetet e buxhetit dhe gjitha investimet e huaja i dërgojnë në komunat maqedonase, zyrtarët e BDI-së nuk lëshojnë asnjë rast për t'u krrekosur...

Zaev: Zgjedhja e ministrave një hap deri në ndryshimet demokratike në...

Zgjedhja e Qeverisë kalimtare, ministrave të rinj të Punëve të Brendshme dhe Punës dhe Politikës Sociale dhe të tre zëvendësministrave me të drejtë të...
video

VIDEO: Forca të mëdha të ushtrisë serbe po lëvizin në drejtim...

Forca të mëdha të ushtrisë serbe janë vërejtur duke lëvizur në magjistralen Beograd-Nish, në drejtim të kufirit me Maqedoninë dhe Kosovën. Videon në redaksinë tonë...

Spasovski e mori funksionin e ministrit nga Çavkov

Ministri i sapoemëruar i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski, pasdite e mori funksionin nga ministri i mëparshëm, Mitko Çavkov, kumtoi MPB-ja. “Në Ministrinë e Punëve...

Mirsad Ndrecaj dhe Nuri “Tajson” Seferi (FOTO)

Këtë foto të Mirsad Ndrecajt me “Tajsonin shqiptar” Nuri Seferin e ka postuar vetë Nuri Seferi në facebook. Ai e ka shoqëruar foton me...

13 vjeçarja vret veten duke dashur t’i frikësojë prindërit

Një vajzë 13-vjeçare aksidentalisht ka vrarë veten sepse ka dashur t’i frikësojë prindërit e saj pasi ishte dënuar nga prindërit për qëndrimin deri vonë...

Vllasi propozon pezullim të bisedimeve me Serbinë, tregon edhe kushtet që...

Kosova para dy ditëve humbi betejën për anëtarësim në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO). Ashtu edhe siç pritej...

Prej 15 nëntorit obligim për pajisje dimërore për automjete

Prej 15 nëntor hyn në fuqi detyrimi ligjor për posedim të pajisjes dimërore, rikujtoi sot në konferencë shtypi Këshilli republikan për siguri në komunikacionin...
video

Besimi: Raporti përmban kritika reale

Zv/kryeministri për çështje evropiane Fatmir Besimi, vlerëson se të gjitha kritikat në raportin e progresit janë reale dhe duhet të adresohen në mënyrë adekuate,...

Lotaria Amerikane, më së shumti aplikime nga shqiptarët

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar shifrat zyrtare sa i përket aplikimeve për Lotarinë Amerikane në periudhën 2012-2014. Sipas shifrave, Shqipëria është vendi i parë...

Zaev: Pas 24 prillit unë do të jem Kryeministër, jo Kryetar...

Zgjedhja e ministrave dhe zëvendësministrave nga LSDM-ja është vetëm një hap drejt rrugës së pandalshme që do të sjellë ndryshime demokratike në Republikën e...

Lube Boshkoski del prej burgu vetëm për disa orë

Ish-ministri Lube Boshkoski, sot ka marrë 12 orë nga burgu për të marrë pjesë në varrimin e nënës së tij, njofton Telegrafi. Qindra njerëz morrën...

Gruevski: Pres që ministrat e rinj të punojnë sipas ligjit

Ministrat Oliver Spasovski dhe Frosina Remenski të propozuar nga LSDM-ja dhe ministri Marta Tomovska Arsovska,e  propozuar nga VMRO DPMNE, ata u betuan se do...

Hahn: Marrëveshja është mënyra më e mirë për t’i dhënë fund...

Eurokomisari për politikë fqinjësore dhe negociata për zgjerim Johannes Hahn dërgoi një video-porosi në të cilën, siç thotë, i ndan çështjet e përgjithshme lidhur...

Thaçi takoi Ambasadorin e Bashkimit Evropian, z.Aivo Orav.

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, z.Menduh Thaçi sot realizoi takim me Ambasadorin e Bashkimit Evropian në vend, z. Aivo Orav i cili Kryetarit ia...

Thaçi: Nëse shqiptarët nuk fitojnë të drejtat, mund të përsëritet e...

Në qoftë se kthehemi disa muaj pas, kam fjalën për rastin e Kumanovës, ne si shtet ishim në një situatë, mos të them katastrofale,...

Ish ushtarët e UÇK-së dalin në protesta

Mbi 350 ish-luftëtarë të UÇK-së nga Peja dhe zonat përreth i janë bashkuar protestës së sotme në këtë qytet që u mbajt kundër kryetarit...

Aksion policor në Tetovë, arrestohen tre persona

Policia e Maqedonisë ka arestuar 3 persona nga Shkupi të cilet tentuan të bartin mariuhane në vend. Policia në hyrje të Tetovës pas kontrollit të...

Tetovari deshti me dhunë të lajë borxhin, përfundon në spital

Tetovari përfundon në spitalin klinik pasiqë me forcë dhe dhunë është munduar që të kthejë borxhin tek personi i cili kishte blerë mobilje për...

Ekskluzive: Flet për “Lajm” familjari i të arrestuarve për sulmin ndaj...

Kushëriri i vëllezërve Nikshiq, që u arrestuan për sulmin ndaj kirurgut Lube Ognjenoviq, ka folur ekskluzivisht për “Lajm”, duke treguar versionin e tyre se...

Edhe një foshnje e vdekur

Gjatë ditës së sotme, në sitalin e Manastirit është sjellë një foshnje e vdekur në moshë 11 mujore. Spitali e ka konfirmuar informacionin dhe...

​Gjuriq: Presim që BE-ja t’i bëj presion Prishtinës pas pezullimit të...

Drejtori i Zyrës për Kosovën, Marko Gjuriq, ka thënë se Beogradi pret nga Bashkimi Evropian të ushtrojë presion ndaj Prishtinës që të fillojë të...

VMRO dhe BDI do të ndërtojnë edhe dy përmendore maqedonase në...

Qyteti i Shkupit, që udhëhiqet nga koalicioni VMRO-BDI, ka sjellë vendim për ndërtimin e dy përmendoreve të reja të figurave maqedonase. Bëhet fjalë për...

Kuvendi votoi ministrat e rinj

Kuvendi sot zgjodhi anëtarët e rinj të Qeverisë në bazë të marrëveshjes së Përzhinos, transmeton TetovaSot. Prej sot edhe zyrtarisht Kuvendi votoi për ministrat e rinj...

Serbia dhe Kosova negociojnë, kriminelët përfitojnë

Marrëdhëniet e papërcaktuara mes Serbisë dhe Kosovës parandalojnë bashkëpunimin në luftën kundër krimit të organizuar. Kjo është shumë e përshtatshme për kriminelët nga të...

Konfiskohen 3 kg drogë në Tetovë, arrestohen tre persona

Arestohen 3 persona, tentuan te bartin Mariuhanë nga Shqiperia. Policia e Maqedonisë ka arestuar 3 persona nga Shkupi të cilet tentuan të bartin mariuhane në...

Thaçi e vlerëson pozitiv Raportin e Progresit

Zëvendëskryeministri njëhereësh Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi ka komentuar Raportin e Progresit për vitin 2015, duke thënë se ky raport thekson progresin...

Kriza me migrantë, BE do t’i ofrojë miliarda euro Afrikës

Liderët e Bashkimit Evropian pritet t’iu ofrojnë vendeve në Afrikë miliarda euro, në këmbim të frenimit të fluksit të migrantëve. Udhëheqësit e BE-së mblidhen sot...

E pabesueshme, shiten banesa për 7.000 euro

Nëse mund të jetoni në hapësirë prej 10 katrorëve, përzgjedhja juaj ideale janë të ashtuquajturat "mini banesa". Kjo dukuri është shumë e përhapur në Francë,...

LSDM: Sot Gruevski e ka mundësinë e vërtet për ta shkarkuar...

Sot, fatkeqësisht kemi një rast të ri të vdekjes së një foshnje në Spitalin e Manastirit. Sipas Eurostat, 229 foshnje kanë ndërruar jetë në...

Vajza 19 vjeçare e Milloshit tenton vetëvrasje në Facebook (Foto)

Serbja 19 vjeçare Milica P. nga Treshnjevica i ka prerë venat e dorës së djathtë, e më pas e përgjakur është fotografuar dhe fotografitë...

Dënohet me vdekje vrasësi racist i tre herbrenjve

Një gjykatë ka dënuar me vdekje një supremacist të bardhë për vrasjen e tre pesonave në dy qendra të hebrenjve në SHBA. 74-vjeçari, Frazier Glenn...

Ahmeti pranon se shqiptarët gabuan që votuan BDI-në, Raportin e quan...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, ka pranuar se shqiptarët kanë gabuar që votuan BDI-në. Ai është pajtuar plotësisht me raportin...

Aksident trafiku në rrugën regjionale Tetovë-Pirok, lëndohet një grua

Dje pasdite rreth orës 18 në rrugën regjionale Tetovë-Pirok ka ndodhur aksident me makinë, ku janë përfshirë dy automjetet e pasagjerëve “Passat” me targa...

Shqiptarët i masakrojnë me thika tifozët serbë në Shkup (Foto)

Tifozë të Crvena Zvezdës nga Beogradi, të hënën në mbrëmje, pas ndeshjes së basketbollit mes MZT dhe skuadrës serbe në kuadër të ABA Ligës,...

Policia burgos kumanovarin në Aeroportin e Shkupit

Duke hyrë në Maqedoni, nëpërmjet Aeroportit të Shkupit, dje rreth orës 15:oo, për shkak të qëndrimit ilegal, nga Belgjika është deportuar personi me iniciale...

Nga është ky shqiptar që shiti shtëpinë dhe me fëmijët shkoi...

Tiranë, 11 nëntor - Rreth një muaj para se të shkonte në Siri (në shkurt të 2014-ës), i ndjeri Shkëlzen Dumani, shiti shtëpinë e...

Fëmijët shqiptarë peng në siri: Isis nuk na lejon të kthehemi

Dëshmitari në gjyqin kundër të akuzuarve për rekrutimin e luftëtarëve në shtetin islamik, Agim Ndregjoni tha se komunikon shpeshherë në Skype me mbesën dhe...

Miratohet projekti për sistemin e furnizimit me ujë të pijshëm në...

Në mbledhjen e grupit punues të përbërë nga përfaqësues të Komunës së Gostivarit, Ndërmarrjes Publike Komunale, Ministrisë së Ambientit dhe planifikimit hapsinor dhe qeverisë...

Rrëfimi i gruas së dhunuar nga serbët: Fëmijët dëgjonin britmat e...

N.L 34 nga rrethi i Prizrenit Nuk mundem tërësisht të tregoi se çfarë ka ndodhur atë ditë kur na kanë dëbuar për ne¨Shqipëri. Burrat vërtet...

Jep dorëheqje një ministër i BDI-së (Foto)

Deri te deputetët në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë arriti informacioni për dorëheqjen e Visar Fidës nga pozita, ministër pa resor. Fida është nga radhët...

Tetova, Kërçova dhe Shkupi ende qytetet më të ndotura

Në Shkup, Manastir, Kërçovë dhe Tetovë grimcat PM edhe në këtë mëngjes janë mbi të lejuarën. Qendrat matëse të ministrisë së ambientit jetësor dhe planifikimit...

Sllovenia fillon ndërtimin e gardhit në kufi me Kroacinë

Sllovenia ka filluar të ngrejë një gardh me tela në kufirin me Kroacinë për të kontrolluar rrjedhën e migrantëve. Afro 10,000 migrantë kanë arritur në...

Miratohet projekti për sistemin e furnizimit me ujë të pijshëm në...

Në mbledhjen e grupit punues të përbërë nga përfaqësues të Komunës së Gostivarit, Ndërmarrjes Publike Komunale, Ministrisë së Ambientit dhe planifikimit hapsinor dhe qeverisë...

Qytetarët nuk kanë obligim të financojnë RTVM

Avokati i popullir kërkon nga DAP dhe RTVM që të rregullojnë pagesën për taksën radiodifuzive. Për të drejtuar gabimin, qytetarët bëjnë shpenzime, harxhojnë kohë me...

Gruevski harxhon 70 milionë euro për reklamim

Kryeministri, Nikolla Gruevski gjatë 10 viteve të fundit sa është kryeministër i vendit ka harxhuar rekord 70 milion euro për reklamimin e punës së...
video

Lunacek: BE-ja dështoi me mospranimin e Kosovës në UNESCO (Video)

Eurodeputetja Ulrike Lunacek thotë se kreu i kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka vepruar mirë që ka ftuar në dialog opozitën kosovare. Sipas saj,...

Konferencë për mbrojtjen e grave të dhunës gjinore

Këshilli kombëtar për barazi gjinore (KKBGJ)  sot në Shkup do të mbajë konferencë rajonale për “Mbrojtjen dhe mbështetjen e grave viktima të dhunës së...

Bashkimi Evropian ju beson “bombave” të LSDM-së

  Në mesazhin e tij me rastin e publikimit të raportit vjetor për Maqedoninë, komisioneri evropian për zgjerim Johanes Han, ka përmendur edhe “bombat” e...

Policia plagos një shqiptar

Mbrëmjen e së Martës, ka ndodhur një ngjarje dramatike në provincën e Waadlander të Zvicrës, ku policia zvicerane ka plagosur një shqiptar dhe arrestuar...

Seancë kuvendore për zgjedhjen e ministrave dhe zëvendësministrave të rinj

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Trajko Veljanoski për sot e caktoi seancën për zgjedhje të ministrave dhe zëvendësministrave sipas marrëveshjes së takimit...

Selmani: Raporti më i zi që ka marrë Maqedonia (VIDEO)

Në emisionin 10 minuta të TV21, Kryetari i shoqatës së gazetarëve Naser Selmani, për raportin  e Komisionit Evropian tha se është raporti më i...

RDK: Maqedonia pranoi raportin e regresit dhe jo progresit

Rilindja Demokratike Kombëtare thekson se raporti i fundit i progresit të Maqedonisë është raporti më negativ që i është dorëzuar ndonjëherë vendit. Ky raport...

Cilat dokumente nevojiten për vizë pune në Gjermani

Në mesin e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, “EU Blue Card” lëshohet edhe në Gjermani dhe ofron shumë përfitime për mbajtësit potencial, përveç jetesës...

Ndërroi jetë veterani i arsimit Ramazan Bajrami nga Kërçova

Mbrëmë në orët e vona në moshën 85 vjeçare ndërroi jetë veterani i arsimit nga Kërçova Ramazan Bajrami. Ramazan Bajrami njihet si arsimtari i për...

Osmani: BDI tre herë e lëshoi qeverinë me VMRO!

Në emisionin “Clik Plus”, në TV21 – Maqedoni me gazetaren Anita Latifi, zëdhënësi i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) Bujar Osmani, deklaroi se partia...

Jonuzi: BDI ushqen pulat, mos sulmohet me vezë

Kosovën dhe Shqipërin kohëve të fundit e kanë kapluar “ethet” e vezëve. Prishtina e Tirana janë bërë dy qendrat shqiptare ku në trend është...

Orav i thotë Gruevskit: Hapni sytë, rekomandimi varet nga ju!

Euroambasadori Aivo Orav gjatë konferencës së sotme për shtyp në qeveri së bashku me kryeministrin Nikolla Gruevski, theksoi se gjëja më e rëndësishme është...

Fajon: Politika e zgjerimit, fuqi për reformat

Deputetja në Parlamentin Evropian dhe raportuese për Serbinë në kuadër të grupit politik të Socialistëve dhe demokratëve, Tanja Fajon në lidhje me raportet e...

“Bombat” e Zaevit do të publikohen pa dënime, Qufa nuk voton...

Mbrëmë para mesnatës me mbi 100 vota “pro” dhe asnjë votë  “kundër” Parlamenti miratoi pesë ligjet dhe vendimin për formimin e komisionit anketues për...

Ky është Enveri, ai u jep “viza” shqiptarëve të Zvicrës për...

Vdekja nuk është e njëjtë për të gjithë: Katër sipërmarrës të varrimit nga rrethe të ndryshëm kulturorë, rrëfejnë për përditshmëritë e tyre. Ndonjëherë, nga...

Borxhi publik është vërejtja kryesore në pjesën ekonomike në raportin e...

Qeveria shpenzoi më tepër sesa mundet. Kjo është vërejtja kyçe e Komisionit Evropian në raportin e sotëm, në pjesën e ekonomisë. Sipas Komisionit, borxhi...

Ahmetin sërish e bojkotuan disa funksionarë të BDI-së

Disa funksionarë të lartë të BDI-së, sërish e kanë bojkotuar kryetarin e partisë Ali Ahmeti, në takimin që ai ka realizuar në Tearcë me...

ТАV, nuk tregojnë se cfarë doli nga hetimi i armës së...

‘’I kemi marë të gjitha masat e nevojshme me qëllim që të mos përsëritet i njejti rast dhe bashkëpunojmë me të gjitha organet kompetente’’,...

Deri në vitin 2018 do të ketë luftë të re në...

A do të ndodhë në Ballkan në pesë vitet e ardhshme luftë, apo marrëveshje historike shqiptaro-serbe? Këtë dilemë e parashtron analisti kosovar Fadil Lepaja,...

Orav: Maqedonia nuk ka progres në asnjë lëmi

“Në pjesën e reformave në administratën publike, vërehet se ka progres, por jo i mjaftueshëm, në sferën e sistemit gjyqësor ka kthim mbrapa, në...

LSDM: Gruevski dhe Todorov po interesohen për tenderet më shumë se...

Sipas informacioneve që i morëm, Nikolla Todorov deri natën vonë ka diskutuar me drejtorët e klinikave të caktuar nga VMRO-DPMNE. Ka kërkuar dorëheqjen e...

Po lulëzon tradhtia, përkrahen publikisht vrasësit e Begut e Mirsadit

Për dallim prej përkrahësve të Rrahman Morinës që fsheheshin dhe turpëroheshin, disa shqiptarë në Maqedoni sot nuk turpërohen fare që përkrahin tradhtarët që vranë...

Xhaferi: Për moszbatimin e analizës së MO-së, përgjegjës është e tërë...

Nënkryetari i BDI-së dhe zëvendëskryeministri për zbatimin e Marrëveshjes kornizë të Ohrit, Musa Xhaferi, sot pra Klubit të Deputetëve, tha që do të vazhdojë...

Nesër do të zgjidhet Qeveria e re

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Trajko Veljanoski, nesër në orën 12, ka thirrur për një seancë plenare në të cilën si rend dite do...

Nesër lirohet nga burgu Lube Boshkovski!

Pas presionit të madh, u bashkuam të gjithë që Lube Boshkoski nesër të jetë i pranishëm në funeralin e nënës së tij, shkroi Meri...

Këto janë dy vëllezërit që qëlluan me armë ndaj mjekut në...

Abdul K. N. (1979) dhe Imer N. (1981) nga Shkupi dje u arrestuan pas të shtënave në Qendrën Klinike në Shkup, në të cilën...

Grupit të Kumanovës nuk i mundësohet as ndihmë mjekësore

Tjetër shkelje është edhe e drejta elementare për një kontroll mjekësor. Klientët e mi nuk janë mbrojtur në heshtje, por kanë shprehur nevojën për...

Balerinat serbe “djegin” Tiranën

Jeta e natës në Tiranë vjen “e nxehtë”. Shqipëria shquhet për vajzat e bukura. Por atmosferën e ndezin edhe më shumë balerinat provokuese serbe. ...

Mesiq: Milloshevici më tha se shqiptarët dëgjojnë vetëm kur i godet...

Ish presidenti kroat Stipe Mesiq, ka rrëfyer gjithë kronologjinë e ngjarjeve politike që nga presidenca e tij e deri vonë në Kroaci. Në emisionin “Pa...
video

Familja Sherifi nga Kosova u rrah nga policia suedeze

Familja Sherifi nga Mitrovica e cila dy vjet më parë shkoj në Suedi në kërkim të një jete më të mirë, është rrahur nga...
video

EKSKLUZIVE/ Dritan Prifti: “Afera seksuale”, ja kush më filmoi

Çim Peka: Zoti Prifti ajo çfarë përflitej shumë të paktën nëpër qarqet mediatike se Ilir Meta mund të publikonte një video e cila mund...

Hakerat bullgarë vjedhin 215.000 euro nga kompania e ilaçeve në Tiranë

Kompania farmaceutike në Tiranë mashtrohet nga hakerat bullgarë, të cilët përfituan nga neglizhenca e financieres, duke vjedhur 215.000 euro. Një ditë më parë në Policinë...

Policia zvicerane plagos me armë zjarri një shqiptar

Para pak çastesh, në mbrëmjen e së Martës, ka ndodhur një ngjarje dramatike në provincën e Waadlander të Zvicrës, ku policia zvicerane ka plagosur...

Tmerrohen turistët në Afrikë: Luanët ua hanë gomat e veturës

Disa turistë janë tmerruar nga ajo që kanë parë në Parkun Nacional Serengeti, në Tanzani. Disa luanë sulmuan veturën e tyre dhe ia hëngrën...

Bota sipas Henry Kissinger: Si të mbrohet rendi global

Sa autorë mund ta titullojnë librin e tyre thjesht Rendi Botëror pa tërhequr ndonjë vëmendje të madhe? Henry Kissinger vazhdon të jetë i pakrahasueshëm...

Miti amerikan gjithnjë e më i venitur

Kur Hitleri aneksoi Austrinë, Sudetet, mësyu Çekosllovakinë, pushtoi Poloninë, Francën, Suedinë, Norvegjinë, Greqinë dhe po përgatitej të zbarkonte në Angli, Amerika qëndroi duke vështruar. Hyri...

Vajzat dhjetëvjeçare bëhen nëna: E vërteta tronditëse e vajzave nga Guatemala

Guatemala ka një nga normat më të larta në botë për shtatëzani për më shumë se 5.100 vajza nën moshën 14 vjeç kanë lindur...

Çka shkruhet në raportin e Komisionit Evropian për konfiktin e Kumanovës

Maqedonia sot, me raportin e progresit nga Komisioni Evropian, fitoi rekomandim të kushtëzuar për fillimin e bisedimeve me BE-në. Në raport theksohet se “sfidat serioze...

Lëvizja BESA realizon takim në Ambasadën e Suedisë

Sot në Ambasadën e Suedisë në Shkup është realizuar një takim mes kryetarit të Lëvizjes, Bilall Kasami, dhe anëtarit të Kryesisë Qendrore, Afrim Gashi...

“E DUAM BUTELIN” denoncon politikën e dëmshme të VMRO-BDI-së në këtë...

Marrim vesh se “E DUAM BUTELIN” ditëve në vijim do të shpalosë edhe të dhënat për diskriminimin frapant që koalicioni në pushtet lokal VMRO-BDI...