3 C
Skopje
Wednesday, December 19, 2018
Home Lajme Page 608

Lajme

Berlusconi kandidon pensionistin që vrau shqiptarin

Pensionisti 65-vjeçar i cili vrau një shqiptar që sipas tij kishte hyrë në shtëpi për ta grabitur, ka vendosur t’i hyjë politikës. Partia e ish-kryeministrit...
video

Zaevi shokon shqiptarët: Ngjarja në Kumanovë ishte akt terrorist njëjtë si...

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaevi ka shokuar mbarë opinionin me deklaratën e tij gjatë një konference në Slloveni. Ai i ka cilësuar ngjarjet e...

Zjarr i madh shpërtheu në Prilep, nuk ka të plagosur

Në zjarr i madh ka shpërthyer sot pas mesnate në orën 3 në Prilep. Nga zjarri u dëmtuan katër baraka sociale dhe dy makina, por...

Sela nga Kërçova: Pas fitores do jemi shërbëtorët e gjithë shqiptarëve!...

Kryetari i Lëvizjes për Reforma-PDSH Ziadin Sela sot ka marrë pjesë në Kuvendin e Degës së Kërçovës. Ky është proces i rikonsolidimit të degëve...

Maqedonia në prag të fillimit të një sezoni të vërtetë të...

Gjatë javës së 47-të të vitit 2015 (16.11 – 22.11.2015), në Republikën e Maqedonisë prej dhjetë njësive raportuese janë raportuar 100 raste të gripit...

Sharm dhe elegancë në pritjen e ambasadës shqiptare për 28 nëntor

Me rastin e festës së flamurit pra për 28 nëntor ambasada shqiptare në Shkup ka organizuar një koktej rasti duke ftuar në këtë solemnitet...

Zaevi bëhet pishman: Ja cka thotë për rastin e Kumanovës!

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev thotë se nuk ka ndryshuar qëndrime rreth grupit të Kumanovës, pavarësisht se gjatë një diskutimi në Lubjanë, ai doli...

SHBA, breshëri të shtënash në Kolorado; 3 oficerë të plagosur

Tre oficerë policie janë plagosur në një incident me armë zjarri në qytetin Kolorado Springs të Shteteve të Bashkuara. Një numër ende i panjohur civilësh...

Google me flamurin shqiptar për ditën e Pavarësisë

Pas mesnatës duke hyre data 28 Nëntor, faqja më e klikuar në Internet, Google (www.google.al), ka vendosur doodle-in, në mesin e saj Flamurin kuqezi,...

Ndërron jetë në moshë të re intelektuali kumanovar Artan Limani

Pas një sëmundje të rëndë, ka ndërruar jetë intelektuali shqiptar nga Kumanova, Artan Limani. Ai kishte diplomuar në Universitetin e Prishtinës, ku ishte shembull...

Çka mendonte Mirsad Ndrecaj për Gruevskin dhe Zaevin? (Foto)

Ylber Ndrecaj,  vëllai i Mirsad Ndrecajt, i ka dërguar “Lajm”-it një postim lidhur me atë se çka mendonte vëllai i tij Mirsadi për kryeministrin...

Vritet një dibran në Siri, e vrau një shqiptar i ISIS-it...

Almir Daci, i riu nga Pogradeci që lufton për ISIS dhe që shihet në video duke kërcënuar Shqipërinë, dyshohet të ketë urdheruar vrasjen e...

Ekskluzive: Emrat e funksionarëve të BDI-së në “defterin” e Katicës

Deri në zgjedhjet e ardhshme parlamentare kanë mbetur pesë muaj të plotë, andaj nuk dihet nëse zëvendëskryeministri Musa Xhaferi do të jetë në listën...

Turqia ka një ushtri më të fuqishme se sa mendohet: Ja...

Nuk duhet të habiteni që Turqia me lehtësi mund të rrëzojë avionët rusë. Turqia përdor teknologji të përparuar – një pjesë të pajisjeve është amerikane,...

Gjenerali rus: Ne kemi ushtrinë më të fuqishme në botë, madje...

Cila është ushtria më me arsenalin më të mirë, me ushtrinë më të fortë në botë ? Kjo është pyetja e cila të vjen...

USHT e shënoi 103 vjetorin e Ditës së Flamurit Kombëtar

Me një akademi solemne, sot në Universitetin Shtetëror të Tetovës u shënua 103 vjetori i Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, e njohur ndër shqiptarët...

Edhe Tetova kundër Zajednicës

Sot përballë pallatit të kulturës në Tetovë disa qytetar dhe student janë mbledhur së bashku për t’ju dhënë përkrahje protestave të nesërme në Kosovë...

Alarmi nga presidenca, rreth 70 pjesëmarrës nga lufta Siri, rikthehen në...

Dhjetëra persona që kanë marrë pjesë në luftimet në Siri janë kthyer dhe gjenden në territorin e Republikës së Maqedonisë. Kjo informatë u shpalos...

Armët që u përdorën në sulmin e Parisit, u prodhuan në...

Drejtori i një fabrike të armëve në Serbi ka konfirmuar se të paktën dy nga pushkët e përdorura në sulmin nga militantët islamikë gjatë...

Rusia rikthen regjimin e vizave me Turqinë

Hapi i radhës së Rusisë në marrëdhëniet ndërshtetërore me Turqinë, pas rrëzimit të bombarduesit rus në kufirin turko-sirian, është suspendimi regjimit të lëvizjes pa...

Mashtron dy blerës të apartamentit, fiton 3.5 milion denarë

Një grua në moshë mesatare nga Sveti Nikole ka marë padi penale nga MPB sepse kishte arritur që të mashtrojë dy blerës të apartamentit...

Deputeti italian, politikanëve: Luftoni për popullin

Deputeti i parlamentit italian Ernesto Preziosi sot mbajti një ligjëratë në rezidencën e Ipshkvisë së Kosovës në Prishtinë. Tema e kësaj ligjëratë ka qenë “Modeli...

Gjermania ka deportuar në Kosovë një islamist të rrezikshëm

S​hteti i Bavarisë në Republikën Federale të Gjermanisë, dje ka depërtuar për në Prishtinë 41 kosovarë. Midis tyre është depërtuër edhe një islamist i...

Konfirmohet lista e kandidatëve për anëtarë të KSHZ-së

Deri në fund të javës së ardhshme pritet të dihet përbërja e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) pasi të kalojnë të gjitha afatet për prononcime...

BE-ja i kërcënohet Greqisë me përjashtim nga Shengeni, që të pranojë...

BE-ja do t’i kërcënohet Greqisë me përjashtim nga zona Shengen, që të pranojë ndihmë nga agjencia evropiane për menaxhim me kufijtë e jashtëm të...

VMRO-ja në ‘gjah’ ndaj anëtarëve dhe aktivistëve të partisë së Trajanovit...

Kryetarët e komiteteve komunal të VMRO-DPMNE-së, si dhe koordinatorët dhe aktivistët e partisë, për dy javë janë duke kryer presione korruptive mbi anëtarët e...

Erdogan e mohon që Turqia të ketë blerë naftë nga ISIS’i

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan i ka mohuar akuzat e Rusisë s’e Turqia ka blerë naftë nga Shteti Islamik, shkruan Al Jazeera. “Turp të...

Kaloi 16 vjet në burg për shkak të tatuazhit të njëjtë...

Një burrë ka kaluar 16 vjet në burg, pasi kishte tatuazhin e njëjtë si përdhunuesi serik. Luis Lorenzo Vargas, 46 vjeçar, ishte dënuar në vitin...

Erdogan, i thotë Putinit: Mos luajë me zjarr

Presidenti turk Tajip Erdogan ka paralajmëruar Rusinë që të mos "luajë me zjarr." Këto deklarata nga presidenti turk vinë pas rrëzimin të një aeroplani...

Jahjaga e ‘kapë’ armën në duar! (Foto)

Presidentja e Republikës së Kosovës,  Atifete Jahjaga ka vizituar sot kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë. Gjatë ksaj vizite ajo u shoqërua nga ministri i FSK-së Haki Demolli,...

Shkup, arrestohet personi që kishte luftuar në Siri

Policia e ka kumtuar një shkupjan, i cili, sipas informacioneve të MPB-së, kishte luftuar në Siri, transmeton gazeta "Lajm". Sipas policisë, S.R. 21-vjec nga Shkupi,...

Vanhaute: Negociatat mbi mediat rrjedhin siç është planifikuar

Nga zyra e lehtësuesit për negociata, Peter Vanhaute sot ka arritur një deklaratë se ka përparim në negociatat për mediat. Përndryshe, sot ishte afati...

Rrezik te Ambasada e Shqipërisë, rrethohet nga policia

Policia e Kosovës ka rrethuar me shirit rrugën afër Ambasadës së Shqipërisë në lagjen Pejton. Sipas burimeve të kp-së, kjo është bërë me arsyen pasi...

Policia arreston një prokuror shqiptar për korrupsion

Policia e Fierit ka arrestuar një prokuror të këtij rrethi me akuzën për “Korrupsion pasiv”. Sipas burimeve nga Gjykata e Krimeve të Rënda, në pranga...

Aliti: Nuk jemi në fund të mandatit, prandaj nuk kemi realizuar...

Në emisionin e dytë me radhë në “Rruga e re” të Muhamed Zekirit, si mysafir të ftuar ishin deputeti më i revoltuar i BDI-së,...

Ja me çfarë kërcënohet Putin – nëse do të rrëzohej edhe...

Vladimir Putin ka kërcënuar se do të tërhiqet nga sulmet kundër ISIS-it në qoftë se rrëzohet edhe një avion rus. Udhëheqësi i patrembur nga Moska...

Popovski, Mogherinit; ‘’Do jemi të mirë deri në prill, pastaj rradha...

Ne mbajmë përgjegjësinë për suksesin e dialogut politik dhe reformave në vend, por BE-ja ka përgjegjësi që deri në prill të hap dyer për...

Nxënësit e shkollave të mesme në Shkup realizuan ‘Marshin e flamurit’

Përmes një tubimi marshues nxënësit e shkollave të mesme “Arseni Jovkov” dhe “Cvetan Dimov” të Shkupit shënuan ditën e Flamurit. Marshi me fillim nga shkolla...

Ambasada e Rusisë tallet me Turqinë (Foto)

Gjatë kësaj jave tensionet ndërmjet Rusisë dhe Turqisë janë rritur pas rrëzimit të aeroplanit rus nga ana e Turqisë në kufirin turko-sirian. Ambasada e Rusisë...

Pas Natës së tradhtisë në Kumanovë, rinia nuk duhet të përkrahë...

Shkrimtari dhe analisti Kim Mehmeti ka komentuar akuzat që i bëhen se dikur e ka përkrahur BDI-në, kurse sot e kritikon. Ai në mënyrë...

28 Nëntori mbledh kosovarët në Maqedoni, kolona veturash në Bllacë

Qytetarët e Kosovës po përballen me pritje të gjata në pikëkalimin kufitar të Bllacës që ndanë Kosovën me Maqedoninë, për shkak të kolonave të...

Vazhdojnë bisedimet për mediat, pa gazetarët

Raund të ri të bisedimeve kanë nisur edhe sot partitë politike, të cilat po diskutojnë për reformat në media që dalin nga Marrëveshja e...

Takimi Erdogan-Putin, më 30 nëntor?

Rusia ka thënë se presidenti turk Recep Tayip Erdogan ka kërkuar një takim me homologun e tij rus Vladimir Putin, në Paris më 30...

Tensione në kufi, rebelohen refugjatët

Situata me emigrantët në kufirin jugor po vazhdon të tensionohet. Qindra emigrantë nga Pakistani, Irani, Algjeria, Maroko dhe vendet e tjera kanë kaluar natën...

Bora në Strazhë vështirëson komunikacionin, NP “Rrugët e Maqedonisë” mos dilni...

Rruga Gostivarë – Kërçovë gjegjësisht në Strazhë nga bora e rënë sot ka vështirësuar qarkullimin e veturave. Siç shihet në foto në këto momente...

Grekët solidarizohen me Rusinë, djegin flamurin amerikan dhe turk (Video)

Disa qindra qytetarë grekë janë mbledhur në qendër të Athinës për të protestuar kundër rrëzimit të avionit luftarak rus Su-24 pranë kufirit turko-sirian, shkruan...

Bisedimet për mediat, pazar pa hanxhiun

Raund të ri të bisedimeve kanë nisur edhe sot partitë politike, të cilat po diskutojnë për reformat në media që dalin nga Marrëveshja e...

Osmani: Po mos ishin shqiptarët, Vasko do të ishte Vaskoviç

  Gazetari Hadi Osmani i është kundërpërgjigjur Vasko Eftovit me në leksion për atë se si mbrohen dhe zhvillohen popujt. Ai i ka rikujtuar gazetarit...

Reisi Sulejman Rexhepi tani me sigurim nga MPB-ja

Fotot nëpër vende të ndryshme ku ka qëndruar si dhe mesazhet që ka marë se është në vazhdimësi i ndjekur ka bërë që të...

Babai i njërit prej viktimave: Zaev u betua në fëmijët e...

Goran Nakevski, babai i njërit prej viktimave në rastin “Monstra”, thotë se është ende në kërkim të së vërtetës për vrasjen e djalit të...

Profesor Lebiti rrëfen tmerrin në Manastir, i rrethuar nga një “tufë...

Profesori Lebit Murtishi në një bisedë ekskluzive për agjencinë e lajmeve INA rrëfen ngjarjen e Manastirit Gjatë Akademisë solemne dhe koncertit të Filarmonisë së RTSH,...

Shikoni si iknin ushtarët serbë nga UÇPMB-ja (Video)

Gjatë vitit 2000 dhe gjysmës së parë të vitit 2001, territoret e komunës së Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës kanë qenë fushë e konfrontimeve të...

Sela fton publikisht Lëvizjen BESA: “Të nënshkruajmë që sot bashkpunimin për...

Në emisionin e mbrëmshëm “Rruga drejt” në Alsat-M drejtuesja e misionit Arta Tahiri ka pyetur Ziadin Selën dhe Bilall Kasamin lidhur me bashkpunimin e...

Thaçi: “Kur PDSH është në qeveri, kryeministër i shqiptarëve është...

Në debatin e së martës  "Click plus" në  TV21, kreu i PDSH-së, Menduh Thaci duke folur për pozicionin e PDSH-së nw qeveri dhe ndikimin...

Një shtet i ri në Lindjen e Mesme?

Nga ofensiva e plotë në terren, tek afrimi i fiseve sunite në Irak kundrejt një shpërblimi të majmë, përpjekja për të bllokuar burimet e...

SHBA vs Rusia në shifra! Fuqia ushtarake e dy superfuqive botërore

Përplasja mes SHBA-së dhe Rusisë ka shumë pak gjasa që të ndodhë pasi të dy vendet i druhen njëra-tjetrës, ndoshta Rusia pak më shumë. SHBA...

Putin akuzon Amerikën: Spiunoi te Turqia për aeroplanin

Presidenti rus, Vladimir Putin ka akuzuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës se janë të implikuara në planin e rrëzimit të aeroplanit luftarak rus në...

Hakeri shqiptar sulmon faqet ruse

Hakeri shqiptar, Cyber Hack Al ka hakuar disa faqe ruse. Ky haker i njohur ka bërë publike listën e faqeve të hakuara. SOT KAM BER DISA...

Zymberi: Koalicioni BDI- PDSH do të ishte fundi i tyre

Abedin Zymberi duke komentuar koalicionin e mundshëm ndërmjet PDSH-së dhe BDI-së, tha se një koalicion i tillë do ishte fatale për këto dy subjekte...

Frikë në Itali, policia operacion blic në Friuli, dyshohet se ndodhej...

Orë frike në Friuli, Itali, ku një operacion i madh policor është ndërmarrë në orët e mbrëmjes së sotme. Policë me armë në dorë,...

Kasami: Bëra realitet marrëveshjen për tregti me Kosovën

Kreu i Levëzijes, Bilall Kasami, në emisionin “Rruga Drejt…” ka theksuar se ai ka qenë që ka bërë realitet marrëveshjen për për tregti të...

Tensioni, Rusia ndalon dhe dënon me burg 50 biznesmenë turq

Një grup prej rreth 50 sipërmarrësish turq u ndalua nga autoritetet ruse në Krasnodar, në Rusinë jugore, me akuzën se kanë gënjyer mbi motivet...

Sela: Ajo çka na dallon nga PDSH-ja është se ne nuk...

Lideri i LR-PDSH-së. Ziadin Sela, në emisionin “Rruga drejt…”, theksoi se LR-PDSH nga partia e Menduh Thacit, dallon në atë se ne nuk kemi...
video

Erdogan: Putin nuk po përgjigjet në telefon (VIDEO)

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka folur edhe një herë për rrëzimin e aeroplanit rus. Thotë se për këtë çështje duhet të diskutojnë edhe...

LSDM: Është ulur shuma për rroga të sapopunësuarve në universitetet shtetërore

LSDM-ja opozitare pohon se Universiteti “Shën Cirili e Metodi” nga Minsitria e Financave përmes Minsitrisë së Arsimit dhe Shkencës ka marrë njoftim se për...

Maqedoni: Kapen 2,7 kilogramëve stoli ari që vinin nga Turqia

Doganat zbuluan 2,7 kilogramë stoli ari dhe monedha në një autobus turk i cili ka qarkulluar në linjën Stamboll-Gostivar. Në Maqedoni ka hyrë përmes...

Bejta-Kasamit: Nuk ke kapacitet, në BDI ishe “qytetar i thjeshtë” (Video)

Në debatin e sotëm në “Rruga Drejt...” në Alsat, nënkryetari i BDI-së Nevzat Bejta, kryetari i Lëvizjes për Reforma PDSH Ziadin Sela, dhe kreu...

Konferencë: Maqedonia ka progres në decentralizim

Decentralizim fiskal, sigurimi i kushteve të barabarta lokale për të gjithë qytetarët dhe sa më shumë të shfrytëzohen mjete nga fondet e ndryshme, janë...

Qeveria kroate në duart e deputetes shqiptare (Foto)

Vota e deputetes së parë shqiptare në Kuvendin kroat, Ermine Lekaj Prljaskaj, ka gjasa të vendosë se cila parti do të formojë qeverinë e...

​Erdogan: Ata që cenuan hapësirën tonë ajrore duhet të kërkojnë falje

Presidenti i Turqisë, Reccep Tayiip Erdogan, ka njoftuar se Ankaraja nuk do të kërkojë falje për rrëzimin e bombarduesit rus “Su 24” në kufirin...

Moska i kërkon Stambollit t’ia kthejë Aja Sofinë

Rusia po i kërkon Turqisë t’ia kthejë ortodoksisë atë që njihet tashti si simboli kryesor i Stambollit, xhaminë Aja Sofia Kërkesa është bërë nga Sergej...

Vrasja e shqiptarit nga tregtari i floririt, prokuroria: Ishte vetëmbrojtje e...

Për vrasjen e Valentin Frrokajt, të ndodhur mëngjesin e hershëm të ditës së djeshme nuk do të ketë asnjë person që do të hetohet...

Erdogan: Sërish do të rrëzojmë avionë  

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan ka thënë se vendi i tij do të reagojë çdo herë sikur që bëri me rrëzimin e avionit Su-24...

Evtov sërish provokon, gazetari Tanallari reagon i pari

Vetëm brenda një jave vjen edhe provokimi i dytë i gazetarit maqedonas Vasko Eftov ndaj shqiptarëve në emisionin e tij të “Në  Qendër” në ...

Avionët amerikanë dhe rusë kanë luftuar vetëm njëherë, ja kush ka...

Më shtatë nëntor të vitit 1944 është zhvilluar një betejë e ashpër mes avionëve amerikanë dhe rusë, respekt të Bashkimit të atëhershëm sovjetik. Kjo...

Turqia dërgon 20 tanke dhe 18 avionë luftarakë në kufirin sirian

Turqia ka zhvendosur 20 tanke në kufirin e saj me Sirinë ndërsa tensionet me Rusinë vazhdojnë. Burime brenda ushtrisë së Turqisë thonë se tanket janë...

Evakuohet xhamia më e vjetër në Bruksel

Xhamia më e vjetër në Bruksel është evakuuar pasi është gjetur një zarf që përmban një “pluhur të dyshimtë”. Sipas medieve të huaja, në...

Komuna e Strugës padit policinë për Kaosin urban

Duke parë kaosin urban Komuna e Strugës i është drejtuar disa herë me shkrim Policisë në Strugë për marrjen e masave sa i përket...

‘Kiamet’ në Katar dhe Arabi Saudite (Video)

Veturat duke lundruar nëpër lumenj, që pak ditë më parë ishin rrugë, uji teksa del nga tavani dhe njerëzit teksa shkojnë në punë me...

Policë me kallashnjikovë në Bit Pazar të Shkupit (Video)

Sot në ora 9 të mëngjesit u vërejten forca të shtuara policore në Bit Pazar të Shkupit. Forcat policore qëndruan me orë të tëra,...

Holandezët i presin sirianët me koka të derrave (FOTO/VIDEO)

Kokat e derrave kanë qenë mirëseardhje për refugjatët sirianë në kampin e emigrantëve në Holandë. Kjo përpjekje, sipas Russian Television është një përpjeke për...

Putin pret që Turqia të kërkoj falje për rrëzimin e avionit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, thotë se mendon se udhëheqja e Turqisë “qëllimisht” i ka shtyrë marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve në pikën e vdekjes. Duke...

Pacolli i kundërpërgjigjet Mimozës: Për AKR-në nuk vendos ti

Rrahim Pacolli, kryesues i delegacionit për kartonin e gjelbër, Rrahim Pacolli ka komentuar qëndrimet e kryetares së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, lidhur me qeverisjen...

Gazetarët bllokojnë klubin e deputetëve (Video)

Shoqata e Gazetarëve, Sindikata, gazetarë dhe punonjës medial, paraditen e sotme në një protestë gjysëmorësh para Klubit të deputetëve me fishkëllima dhe me pankarte...

“Alsat” gjeti dy banorë të Çairit që u janë falsifikuar letërnjoftimet...

Ekipi i emisionit “360 Shkallë” në “Alsat-M” ka gjetur emrat dhe adresat e dy qytetarëve me të dhënat e të cilëve janë shtypur letërnjoftime...

Kur largohet BDI-ja, vjen gjuha shqipe. Ueb-faqja e MPB-së së shpejti...

Një shembull se sa përfitojnë shqiptarët kur largohet BDI-ja pritet të jetë Ministria e Punëve të Brendshme (MPB). Me ardhjen e Oliver Spasovskit të...

Mesazhi i Obamës për Presidentin Nishani

Presidenti amerikan Barack Obama vlerëson rolin e Shqipërisë në luftën kundër ISIS dhe ekstremizmit të dhunshëm në rajon. Në një mesazh urimi me rastin e...

Veseli me mesazh të ashpër për vahabistët

"Populli dhe institucionet nuk do të lejojnë që maskarenjtë, kriminelët dhe terroristët të prishin besimin tek Zoti dhe raportet brendashqiptare, pasi vëllezërit tanë janë...

Anulohet takimi i grupeve punuese!

Grupet punuese të katër partive politike që ishte caktuar që sot në ora 12 të mbahet takimi radhës për të gjetur një zgjidhje për...

Aksident në Tiranë, humb jetën një vajzë 23-vjeçare

Menjëherë ajo është dërguar në spital, ku ka ndërruar jetë sot. Një 23-vjeçare ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti të ndodhur ditën e...

Vdiq Veli Deva

Ka ndërruar jetë Veli Deva udhëheqës i lartë politik në Kosovë e ish Jugosllavi. Deva ka lindur në Gjakovë më 1924. Shkollimin fillor dhe të...

Janeva kërkon nga Zvërlevski dosjen për ‘Puç-in’

Katica Janeva ka kërkuar 5 dosjet e para nga Marko Zvërlevski që kanë të bëjnë me përgjimin. Sipas njoftimit që vjen nga zyra e...

Trondit eksperti gjerman: Shqiptarët e trajtojnë gruan si një gomar

„Kisha frikë se një ditë do të më ndodhë diçka e keqe, shumë e keqe. Kisha frikë se do të më vrasë“.  (Rrëfim nga një...

Gjendet një “pus” i naftës jugosllave afër kufirit me Maqedoninë (Foto)

Nuk është vetëm Torina e Lipjanit me substanca natyrore, që dyshohet se është gaz që ka dalë mbi sipërfaqen e tokës. Diçka e tillë...

Zbulohen për herë të parë tunelet sekrete të ISIS/ VIDEO

Këto janë pamjet të cilat nuk i keni parrë kurrë pasi tunelet ku mbijetojnë xhihadistët e ISIS-it janë bërë publike gjatë ditës së sotme. Nga...

Janeva kërkoi nga Zvërlevski dosjen për Gruevskin, Jankullovskën dhe Mijallkovin

Katica Janeva ka kërkuar 5 dosjet e para nga Marko Zvërlevski që kanë të bëjnë me përgjimin. Sipas njoftimit që vjen nga zyra e...

CNN: Filloi Lufta e Tretë Botërore

Forcat e Armatosura të Turqisë të martën kanë rrëzuar avionin rus afër kufirit turko-sirian dhe e ashpërsuan shumë konfliktin që po zgjerohet gjithnjë e...

Rrëzohet edhe një helikopter rus, 10 të vdekur

Një helikopter rus që transportonte punëtorët në fushat e naftës, u rrëzua në Siberinë lindore duke shkaktuar vdekjen e dhjetë udhëtarëve dhe plagosje e...

Serbët shigjetojnë kryeparlamentaren e tyre me mbulesë: Më katolike se Papa...

Mediumet serbe nuk ndalin kritikat ndaj kryeparlamentares së tyre Maja Gojkoviç, për shkak të veshjes me mbulesë gjatë vizitës në Iran. Gazeta “Blic” shkruan...

Shkëlqimi rrëfen tmerrin e vitit 1999 në kufirin me Maqedoninë

Ne kaluam shtatë ditë në shi në një hapësirë të hapur në mes të Kosovës dhe Maqedonisë. Nuk kishim ushqim e madje as strehim....

Selia e BDI-së nën kontroll të rreptë policor (Foto)

Selia e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Reçicë të Vogël në Tetovë është në vëzhgim dhe mbrojtje 24 orëshe nga inspektor policor nga...

Rusët kërkojnë Aja Sofinë si kompensim për aeroplanin e rrëzuar

Deputetët e Dumës ruse e kanë përkrahur me shumicë idenë që Turqia ta ja japë kishës ortodokse Aja Sofija në Stamboll, njoftoi kryetari i...

Ahmeti dhe Thaçi, liderët me biografi më të shkurtë në botë!...

Rastësisht surfova nëpër faqen zyrtare të Parlamentit të Maqedonisë dhe hasa në disa informata shumë të rëndësishme për udhëheqësit shqiptar në Maqedoni. I lexova...

Sinani: BDI është dobësuar në Kumanovë, Tetovë, Dibër e Kërçovë

Në CLICK PLUS te RTV21 , për sondazhin e fundit të Institutit Republikan Ndërkombëtar (IRI) Profesor Arsim Sinani mendon se BDI dhe PDSH do...

Komandanti i FSK-së Rrahman Rama për vizitë në ARM

Për vizitë zyrtare në ARM sot do të qëndrojë komandanti i Forcave të Sigurisë së Kosovës, (FSK), gjeneral­nonkoloneli Rrahman Rama. Delegacioni i FSK­së në...

ISIS-i kërcënon edhe Maqedoninë: Do t’ju djeg zjarri i luftës (VIDEO)

Xhihadistët e Shtetit Islamik kanë publikuar një video të re në të cilën kërcënojnë me sulme terroriste në mbarë botën. Kërcënimi i tyre u është...

Aksident i rëndë rrugor, BMW X5 përfundon në kanal /VIDEO

Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur mbrëmjen e sotme në rrugën Prishtinë-Pejë. Në një video të shpërndarë nga Naser Prapashtinca, shihet një makinë...

Nikolic: Ja pse e putha 3 herë Presidenten e Kroacisë

  Presidenti i Serbisë Tomislav Nikolic i cili e befasoi shefen e shtetit kroat Kolinda Grabar-Kitarovic ka shpjeguar se pse e ka bërë këtë. "Tash ajo...

Kokainë për turistët e Costa Smeralda në Itali, prangoset edhe një...

Një rrjet italo-shqiptar është shkatërruar gjatë ditës së sotme në një operacion të policisë italiane në Olbia, Itali. Siç shkruan ANSA janë 8 urdhër-arreste...

Presidenti i Serbisë i tmerruar tek sheh Jahjagën duke nënshkruar deklaratën...

Presidenti i Serbisë Tomislav Nikolic shihet i tmerruar teksa sheh Presidenten e Kosovës Atifete Jahjaga duke nënshrkuar Deklaratën e Samitit të Berdo-Brionit. Ky tmerr...

Davutoglu: Unë e dhash urdhërin për rrëzimin e aeroplanit rus

Kryeministri i Turqisë Ahmet Davutoglu ka thëne se ai e ka dhënë urdhrin për rrëzimin e aeroplanit që kishte cenuar hapësirën ajrore turke. "Është dashur...

Turqia gati për sulm, në gatishmëri 18 avionë bombardues F -16

Pas rrëzimit të aeroplanit rus, Forcat e Armatosura të Turqisë së bashku me artilerinë, tanket dhe autoblindat kanë lëvizur drejt kufirit të Turqisë me...

Piloti shqiptar nga Presheva ishte ai që e goditi aeroplanin rus...

Turqia ka qëlluar një avion ushtarak rus në kufi me Sirinë lajmi vjen nga qielli pikërishtë nga piloti shiptar i cili ka lajmëruar bazën...

Mimoza Kusari vjen me një parti të re politike (Video)

Mimoza Kusari - Lila paralajmëron ardhjen e një subjekti të ri politik që do dalë jashtë kornizave të AKR-së me një rigrupim individësh për...

Plisat: Do t’i bashkohemi manifestimit të opozitës më 28 nëntor

Grupi i tifozëve “Plisat” kanë njoftuar se do të marrin pjesë në manifestimin, i cili është organizuar nga opozita për 28 Nëntor. Në një postim...

Rusia i përgjigjet Turqisë, godet nga ajri kamionët me ndihma (Video)

Rusia ka goditur disa kamionë me ndihma të cilat Turqia i ka dërguar në Siri në afërsi të qytetit Aleppo. Në afërsi të qytetit Aleppo...

“ALSAT”: BESA dhe LR PDSH nuk shprehin habi nga koalicioni i...

Nuk është asgjë e re nëse kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi bënë koalicion me BDI-në e Ali Ahmetit pasi ky akt vetëm do të...

Ja çfarë “lufte” ndodh në Amerikë gjatë Black Friday (VIDEO)

Black Friday shënon fillimin e sezonit të blerjeve të fundvitit dhe është dita e vitit kur kompanitë në Amerikë ofrojnë produktet me ofertat më...

Flet maqedonasja Maçkica, truproje e kriminelit serb Arkan

Marija Nalovska- Maçkica, tani 50 vjecare, ka qenë pjesë e njësitit “Tigrat” të kriminelit serb Arkan dhe truproje e tij. Nëna e saj e...

Rreziku i vërtetë i luftës siriane, përfshirja e Izraelit

Hakmarrja e Moskës Në momentin kur rusët konfirmuan se avioni me turistë i rrëzuar në malin Sinai shpërtheu nga bomba e vendosur nga ISIS nisën...

Thaçi i gatshëm të bashkëpunojë me BDI-në, si PDK me LDK-në...

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaçi e ka porositur BDI-në që të mos arsyetojë dëgjueshmërinë e vetë ndaj Gruevskit me frazën se...

Zvarriten punimet në rrugën Sllupçan-Bellanoc

Ndërtimi i rrugës rajonale nga Sllupçani deri në Bellanoc që lidh pikën kufitare Maqedoni-Kosovë, ka filluar para dy vitesh por dinamika e punimeve që...

Ekskluzive/ Këto janë organizatat e dyshimta islamike që i mbylli shteti

AUTORI:BLETA GASHI Plotë 16 organizata jo qeveritare, që me vite të tëra kanë vepruar në Kosovë, këto ditë janë mbyllur përfundimisht nga shteti. Këto organizata...

Si bëjnë humor boshnjakët me Putinin e Erdoganin?

Faqja sanxhak-bosna ka bë një montazhë humoristike bazuar në zhvillimet e fundit në raportet mes Turqisë dhe Rusisë, pas rrëzimit të avionit rus nga...

Sulmohet Ambasada turke ne Moske (FOTO)

Me sa duket, ruset inatin per sulmin ndaj avionit te tyre ushtarak e kane nxjerre mbi ndertesen e Ambasades turkene Moske. Diten e sotme, ne kryeqytetin rus, ka...

Zvicra merr vendim me gjobë për gratë që mbajnë ferexhe në...

Përgatiti: Leurina Mehmeti Veshja me burka (ferexhe, mbulesë), në publik është e ndaluar në rajonin zviceran të Ticino, dhe mund të dënohet me një gjobë...
video

Rusia kryen sulme të ashpëra ajrore në vendin ku u rrëzua...

Avionët luftarakë rusë kanë kryer sulme të forta ajrore në provincën e Latakia në veri të Sirisë, një ditë pasi Turqia rrëzoi avionit rus...

Rusia, “mike dhe fqinje” e Turqisë

Kryeministri islamo-konservator turk, Ahmet Davutoglu, ka deklaruar se vendi i tij nuk synon të rritë tensionet me Rusinë, “vend mik dhe fqinj”. “Nuk e kemi...

Çfarë kontrasti, Bejta me lëkurë Shehabi me kostum e kollare (Foto)

Një delegacion i kryesuar nga Sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës, Behixhudin Shehapi, sot ka qëndruar për vizitë në Gostivar, me çrast janë takuar...
video

Sopoti, seanca e të enjtes mund të anulohet (VIDEO)

Seanca gjyqësore për rastin Sopoti, i cili duhet të mbahet të enjten mund të anulohet. Siç mëson Alsat dy nga të akuzuarit kanë kërkuar...

Djali i Erdoganit ka biznes me naftë me terroristët e ISIS’it

Me rrëzimin e aeroplanit luftarak rus Su-24, Turqia ka kryer akt lufte kundër Federatës Ruse. Ankaraja është duke luftuar për të ruajtur interesin e...

Rrëzimi i avionit nga Turqia, flet piloti: Nuk na paralajmëruan asnjëherë,...

Piloti rus i mbijetuar pas rrëzimit nga Turqia të avionit ku ai po fluturonte bashkë me pilotin tjetër, Konstantin Murakhtin thotë se nuk është...

Video: Kameramani ngacmon Kodhelin: Sa e mirë je! Ja përgjigjja…

Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli ka qenë ë ftuar sot në komisionin e Sigurisë Kombëtare për të miratuar buxhetin e vitit të ardhshëm. Por në...

Ukraina mbyll hapsirën ajrore për Rusinë

Ukraina mbylli hapësirën ajrore për të gjithë avionët rusë dhe ndaloi blerjen e gazit natyror rus pasi eksportuesi Gazprom njoftoi se do të ndalë...

Miratohet mundësia e të drejtës për in-vitro për fëmijën e tretë...

E drejta e invitros është një ndër programet prioritare të Fondit. Qëllimi është që t’Ju përgjigjemi pozitivisht sa më shumë kërkesave që vijnë nga...

“Përderisa s’na hapet rruga e lirisë, gojët tona do të jenë...

Shiu që po bie nga mëngjesi i sotëm, nuk i pengoi aspak emigrantët ekonomikë të dalin nga çadrat e tyre për të protestuar në kufirin ndërmjet...

ISIS merr përgjegjësinë e sulmit të autobusit në Tunizi

Shteti Islamik ka marrë përsipër përgjegjësitë e sulmit të djeshëm ndaj autobusit të rojeve presidenciale në Tunizi. Të paktën 12 persona janë vrarë dhe disa...

Sopot: Kamioni godet për vdekje 9 vjeçarin

Si pasoje e nje aksidenti ne fshatin Sopot te Kumanoves, ka vdekur një djal 9 vjeç, kurse një tjetër eshte plagosur. Fatkeqesia e komunikacionit ka...

Jankullovska pritet të jetë “viktima” e parë e Prokurores Speciale?

  Ish ministrja e punëve të brendshme Gordana Jankullovska ka gjasa të jetë “viktima” e parë e Prokurores Speciale, njoftojnë për “Lajm” burime të mirëinformuara...

Harta interesante, Daçiqi e ndan botën në dy pjesë

Në zyrën e shefit të diplomacisë serbe, Ivica Daciq, ka një hartë të veçantë politike të botës. Shtetet në të janë ndarë në dy grupe,...

ISIS publikon video kërcënuese, flamuri i Shqipërisë dhe i Kosovës në...

Shteti Islamik ka publikuar një video ku kërcënon shtetet që janë pjesë e koalicionit ndërkombëtar që luftojnë kundër ISIS. Militantët kërcënojnë me sulme terroriste,...

Nikoliq bën skandal, nuk mund të ndalet duke puthur Kitaroviqin (Video)

Në Kroaci sot ka filluar samiti i radhës në kuadër të iniciativës “Brdo-Brijuni”, ku po marrin pjesë lider të rajonit të Ballkanit Perëndimorë, Bashkimit...

Grupi i xhihadit “kërcënon” Shqipërinë nga salla e gjyqit

Nën masa të rrepta sigurie, ku policia ka vijuar kontrollet me agjentë civilë, në kuadër të masave të sigurisë, në Gjykatën e Krimeve të...

Video e re nga Kumanova, policët maqedonas strehohen te bilbordi i...

Gazeta “Lajm” sjell një video 10 minutëshe nga konflikti i Kumanovës të publikuar në ueb faqen “think.mk”, por që deri tani nuk është publikuar...

Besimi: Komisari Han pret që t’u përmbahemi rekomandimeve në raportin e...

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë Fatmir Besimi, sot në Bruksel kishte takim me eurokomisarin për negociata për zgjerim Johanes Han, i cili,...

Rusi, qëllohet me gurë ambasada e Turqisë në Moskë

Qindra qytetarë rusë kanë protestuar ditën e sotme para ambasadës së Turqisë në Moskë. Ata kanë hedhur gur dhe mbeturina para ambasadës, ndërsa në...

Cila është kompania më e pasur shqiptare në Maqedoni (Lista Zyrtare)

Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore sot shënoi dhjetë vjetorin e themelimit dhe paralelisht përzgjodhi 100 kompanitë më të mira shqiptare që veprojnë në vend....

Shkupjani i zhdukur gjendet ne mes të Tetovës

Është gjetur dje në afërsi të qendrës së qytetit të Tetovës, 26 vjecari nga Shkupi M.D., i cili para 4 ditësh ishte shpall i...

Vritet një shqiptar i Kosovës në Gjermani, dy të tjerë mbeten...

Një qytetar i Kosovës është vrarë dhe dy të tjerë plagosur në Keln të Gjermanisë si pasojë e një përleshje fizike me disa persona...

Neziri: Ministria e bujqësisë nuk guxon të dëmtojë raportet Shqipëri-Maqedoni

Ministri i ekonomisë Bekim Neziri ka folur lidhur me problemet që po u shkakton pala maqedonase produkteve bujqësore shqiptare në kufi. Ai ka kritikuar...

OPINIONE