Home Lajme Rajon-Botë

Rajon-Botë

Erdogan: U themi mirupafshim atyre që preferojnë si partner të tyre...

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, deklaroi se “ndaj atyre që i kanë hapur luftë tregëtare të gjithë botës dhe që kanë...

Britanikët bëhen pishman/ Duan tjetër referendum,! Këtë herë për të hyrë...

Më shumë se 100 zona zgjedhore në Britaninë e Madhe që votuan për t’u larguar nga BE tani mbështesin lëvizjen që kërkon një referendum...

Jo vetëm gjobë: në Danimarkë kërkohet edhe burg për burkën dhe...

Disa parti politike në Danimarkë po kërkojnë një dënim me burg për gratë që mbajnë një nikab në publik. Që nga 1 gushti, në Danimarkë...

Erdogan u bën thirrje turqve të mos përdorin dollarin dhe euron

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka përsëritur thirrjet e tij që turqit të shesin dollarët dhe eurot, me qëllim që të përkrahin monedhën kombëtare,...

Dalin dosje të servilëve spiunë komunistë, si sorrollateshin diskove në Beograd

Beogradi izolonte ambasadën e Kinës. Agjentët T. Beqari e A. Shkodrani çonin raporte në Tiranë edhe për Kinën. Hoxha porosiste: Asnjë incident me jugosllavët! (Vijon...

Ngritja dhe rënia e Kalifatit Osman

Nga Max Trimurti Më 3 mars 1924, republika e re turke e Mustafa Kemalitshfuqizoi Kalifatin, një institucion vetëm në pamje të parë pa ndonjë domethënie....

Kryetarja e Kroacisë kandidate për udhëheqje të NATO-s

Edhe pse sekretarit aktual të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg i është vazhduar mandat deri në nëntorin e vitit 2020, tashmë kanë filluar spekulimet...

Parlamenti miraton ligjin e ri: Ministrat që punësojnë familjarët, do të...

Ligji ua ndalon ministrave, deputetëve dhe anëtarëve të pushtetit lokal të punësojnë bashkëshortët e kurorëzuar ose të pakurorëzuar, prindërit dhe fëmijët. Nëse bëjnë një...

Vrau një grua, ja si e dënon kriminelin Arabia Saudite! A...

Arabia Saudite ka ekzekutuar një burrë nga Mianmari, i dënuar me vdekjee për vrasjeen e një gruaje gjatë tentativës së grabitjes. Trupi i Elias Jamaleddeen...

Disa fëmijë vriten pas sulmeve ajrore në Jemen

Dhjetëra persona, shumica prej tyre fëmijë janë vrarë ose plagosur pas sulmeve ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite në veri të Jemenit. Autobusi...

Sulmohet autobusi i shkollës, të paktën 39 të vdekur

Janë pothuajse të gjithë fëmijë viktimat e sulmit ndaj një autobusi shkollë në Saada, veri të Jemenit. Të paktën 39 të vdekur dhe 40 të...

Xhandarmëria serbe bllokon fshatin më të madh shqiptar në Luginën e...

Pas deklaratave për shkëmbim të territoreve dhe bashkëngjitjen e Luginës së Preshevës me Kosovën, xhandarmëria e Serbisë në orët e hershme të mëngjesit ka...

Vuçiq i drejtohet popullit serb: Marrëveshja me Kosovën do të jetë...

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka mbajtur një konferencë për media ku ka folur ekskluzivsht për statusin aktual të dialogut me Kosovën. Vuçiq aty ka...

Shkencëtarët paralajmërojnë për ardhjen e një periudhe të nxehtë

Bota mund të jetë duke hyrë në një periudhë të ngrohtë që do të rrisë temperaturat mesatare mes katër dhe pesë gradë Celcius dhe...

Presidentja kroate feston ditën e fitores kundër Serbisë në përqamin e...

Në fotografinë më poshtë është presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviq, e përqafuar me gjeneralin shqiptar që luftoi kundër serbëve në Kroaci, Rrahim Ademi dhe me...

18-vjeçarja shqiptare kandidate në këshillin bashkiak belg

Një 18-vjeçare shqiptare do të jetë kandidatja më e re për këshillin e komunës Vilvoorde në Belgjikë, në zgjedhjet që do të mbahen në...

Tërmeti 7 ballë në Indonezi, xhemati ikë nga xhamia, imami qëndron...

Në një tërmet të fortë që goditi ishullin indonezian të Lombokut, të paktën 82 vetë u vranë, dhjetëra njerëz u plagosën dhe u shkaktuan...

Presidentja kroate feston ditën e fitores kundër çetnikëve në përqafimin e...

Në fotografinë më poshtë është presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviq, e përqafuar me gjeneralin shqiptar që luftoi kundër serbëve në Kroaci, Rrahim Ademi dhe...

Media zvicerane: NATO ndali lojërat për Kosovën

Media zvicerane, srf.ch gjatë ditës së djeshme ka raportuar lidhur me zhvillimet e fundit në Kosovë, e veqmas stërvitjeve të KFOR-it dhe bisedimeve Kosovë-Serbi. Media...

Venezuelë, Maduro i mbijeton atentatit me “drone”, akuzon Kolumbinë

Presidenti venezuelian, Nicolas Maduro i ka mbijetuar një atentati të ndërmarrë ndaj tij përmes “drone”-ve të mbushur me eksplozivë. Maduro ishte duke folur në...

Aksident në Itali, ndodhej edhe një shqiptar (FOTO LAJM)

Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e djeshme në Imola, Itali. Tre makina janë përfshirë në një përplasje, ndërsa 3 persona janë plagosur. Mes tre...

Kanadaja përdor testin e ADN-së për të gjetur kombësinë e emigrantëve

Agjencia e Shërbimeve Kufitare Kanadeze (CBSA) ka konfirmuar se testi i ADN-së përdoret kur nuk japin rezultat metodat e tjera hetimore që përdoren për...

Europa po “përvëlohet”, alarm i kuq në mbarë kontinentin

Rekordi aktual europian është 48 gradë Celsius, i regjistruar në Athinë në korrik të vitit 1977. Temperaturat po rriten në Spanjë dhe Portugali, ndihmuar...

Përkrahësit e Gjergj Dedajt ia vënë flakën flamurit turk, e shajnë...

isa përkrahës të zv/ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës, Gjergj Dedajt, ia kanë vënë flakën flamurit të Turqisë. Në një video, e cila po...

Erdogan do ta rikthejë dënimin me vdekje

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan njoftoi sot se Turqia së shpejti do të jetë në gjendje të sjellë përsëri dënimin me vdekje. Në funeralin e...

Synimi i Merkelit është të “pushtojë” Europën

Kancelarja gjermane Angela Merkel mund të synojë vitin e ardhshëm kreun e Komisionit Europian, post që aktualisht mbahet nga Jean-Claude Juncker. Kështu thuhet në...

Po arratiseshin nga Turqia, 6 gylenistë mbyten në det

Pranë ishullit grek Lesbos një varkë me refugjatë nga Turqia raportohet të jetë mbytur, ku sipas raportimeve në mediave nga 16 prej tyre kanë...

Britania me plan për Kosovën në Këshillin e Sigurimit

Britania e Madhe nuk dëshiron që të përfshijë seancat mbi Kosovën në planin e punës gjatë presidencës së  Këshillit të Sigurimit të OKB-së së...

Macron: Ballkani Perëndimor duhet të presë për anëtarësimin

Presidenti francez prezanton vizionin e tij për një BE dhe Evropë të riorganizuar për të ardhmen, e cila në 10-15 vjet do të ketë...

SHBA-ja dhe Italia do t’i mbajnë sanksionet ndaj Rusisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte, thanë se nuk kanë plane për t'i hequr sanksionet kundër Rusisë. Në...

VAJZA PËRPIQET T’I SHPËTOJË PËRMBYTJEVE

Kjo vajzë e përdor një sfungjer për të shpëtuar nga llumi i shkaktuar gjatë përmbytjeve shkatërrimtare në provincën Attapeu në Laos.

Saga e gjatë për një vizë pune në ambasadën gjermane

Nga Shqipëria e Kosova me punë në Gjermani? Vërtet kjo është e mundur, por aplikuesi duhet të mos ngutet. Historia e vizës mund të...

Ja si mund të shkoni pa viza dhe të fitoni qëndrimin...

Në vjeshtën e këtij viti, në Gjermani pritet të ndryshojë ligji sa i përket marrjes se lejeve të punës dhe lejeve të qëndrimit të...

Sheshelj: Me kroatët dhe shqiptarët nuk duhet të kemi miqësi

Lideri i radikalëve serbë Vojislav Seselj ka theksuar se serbët duhet të dinë se “kush janë shqiptarët kroatët”. “Ne duhet të jemi gjithmonë të qartë...

Katër të arrestuar në Greqi, dyshohet se shkaktuan zjarrin që ua...

Policia e Greqisë ka arrestuar katër persona të dyshimtë për vënien e një zjarri në paralagjet e Athinës. Siç njoftojnë mediet greke, katër të arrestuarit...

Shembet ndërtesa pas reshjeve të pandërprera të shiut në Stamboll

Një ndërtesë e lartë është shembur në Stamboll të Turqisë. Kjo pas rrebesheve të pandërprera të shiut që kanë rënë atje, shkruan BBC, përcjell Klan...

“Putini nuk është i mirëseardhur në Uashington”

Liderët e Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke cituar ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane, thonë se nuk do të ftojnë presidentin rus...

Gjashtë shqiptarë humbin jetën nga zjarret në Greqi, mes tyre dy...

Nga raportimet e deritanishme 6 shqiptarë kanë humbur jetën e nga zjarret në Greqi. Tre prej tyre kanë qenë punëtorë të një restoranti ndërsa dy...

Digjen gjashtë mërgimtarë shqiptarë, dy prej tyre janë fëmijë!

Nga raportimet e deritanishme 6 shqiptarë kanë humbur jetën e nga zjarret në Greqi. Sipas Albeu, tre prej tyre kanë qenë punëtorë të një restoranti...

Trump: Nuk hoqa dorë nga asgjë gjatë takimit me Putinin

residenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump thotë se nuk ka “hequr dorë nga asgjë” gjatë samitit me homologun rus, Vladimir Putin, duke sugjeruar...

Gjermania hap dyert edhe për shqiptarët pa fakultet, vizë pune me...

“Kjo vizë me kufizim mund t’u mundësojë atyre të kërkojnë drejtpërdrejt punë në Gjermani”, tha ministri Heil Berlin, 23 prill - Ministri gjerman i Punës,...

Njihuni me “Edi Ramën” turk: ja ç’ka bërë peneli i tij...

Ai mund të konsiderohet dhe si një “Edi Rama” në Turqi, pasi e ka pikturuar shtëpinë e tij me motive të ndryshme dhe me një...

Greqi, treni përplas dy emigrantë që ecnin në binarë

Dy emigrantë humbën jetën këtë të shtunë në verilindje të Greqisë, pranë kufirit me Turqinë. Ata u shtypën nga i njëjti tren, në dy incidente...

Skandali i radhës ka të bëjë me seksin, Trump ishte incizuar...

Të premten “The New York Times” publikoi lajmin se në shtator 2016 avokati më jetëgjatë i Presidentit Trump, Michael Cohen regjistroi fshehtas një bisedë me...

Presidendtja e Kroacisë tregon lidhjet që kishte Skënderbeu me kroatët

Presidentja e Kroacisë, Sh S. Znj. Kolinda Grabar-Kitaroviç ka vendosur të vizitojë qytetin e lashtë të Krujës në ditën e tretë të qëndrimit në...

NUK E LEJUAN TË SHES SHALQINJ NË RRUGË, FERMERI THER PËR...

Një polic kinez është therur për vdekje në rrugë, pas një mosmarrëveshje me një shitës të shalqinjve. Tre burra janë arrestuar nën dyshimin për vrasjen...

Sulm në Gjermani: Një person ther me thikë 14 udhëtarë në...

Disa persona janë lënduar nga sulmi me thikë në veri të Gjermanisë. Medit e huaja raportojnë se një person ka therur me thikë 14 veta...

SHQIPTARËT DHE BOSHNJAKËT E SERBISË DO TË KËRKOJNË MBROJTJE NË GJYKATËN...

Këshilli Kombëtar Shqiptar dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak pas një takimi në Bujanoc nënshkruan një deklaratë përfundimtare për të marrë qëndrime të përbashkëta në lidhje...

Donald Trump thumbon kundërshtarët e tij: Mezi pres takimin e dytë...

Presidenti i SHBA, Donald Trump, në një klimë komentesh të zhurmshme që shkaktoi samiti i tij i parë këtë javë me presidentin e Rusisë,...

Mediat malazeze: Aksioni për arrestimin e Millosheviqit ka zgjatur dy muaj

Pas gati tri vitesh në arrati dje në Prishtinë është arrestuar 38 vjeçari nga Podgorica Mario Millsoheviq, i cili ndiqej për shkak të dyshimeve...

Prifti la gojëhapur të gjithë: Ferri nuk ekziston, feja është biznes

Pothuajse të gjitha fetë e botës mbështeten në atë se Zoti ekziston, së bashku me parajsën dhe ferrin. Sipas këtyre feve, jeta pas vdekjes...

Këngëtari i famshëm bashkë me Halil Kastratin i ndërtojnë shtëpi një...

Njerëzit nga fusha e artit janë gjithnjë më socialë me ata që kanë nevojë për ndihmë. I tillë është treguar së fundmi reperi i njohur...

17 burra akuzohen për përdhunimin e një 11-vjeçareje

Shtatëmbëdhjetë burra u akuzuan në Indi për përdhunimin në grup të një vajze 11 vjeçe, në qytetin Çenai. Policia tha se vajza është përdhunuar vazhdimisht...

Aksidentohet me veturën 224 mijë euroshe, 24 orë pas blerjes së...

Një pronar i ri “fort i gëzuar” për blerjen e McLaren 720S është “dënuar” në mënyrën më të keqe për tejkalim të shpejtësisë. Policia e...

Masakroi me thikë ish-të dashurin rom të partneres, 30 vite burg...

Një shtetas shqiptar është dënuar me 30 vite burg i akuzuar për vrasjen e një të riu i cili në të shkuarën kishte pasur...

30 vite burg për shqiptarin që masakroi me thikë italianin për...

27-vjeçari shqiptar Fitim Koldashi është dënuar me 30 vjet e 8 muaj burg, pasi vrau italianin Manuel Spinelli në Alba Adriatica. Koldashi shoqërohej nga e...

Yll i vërtetë i Kroacisë për Kupën e Botës. Gjërat që...

Presidentja e Kroacisë Kolinda Grabar-Kitaroviç me përkrahjen që i ka dhënë kombëtares kroate në botërorin “Rusia 2018” ka tërhequr vëmendjen e gjithë botës. Të...

SHBA i kërkon Turqisë të blejë raketa amerikane, jo ruse

Departamenti amerikan i Drejtësisë tha se është duke punuar për të bindur Turqinë, aleate në NATO, të blejë sisteme të mbrojtjes raketore nga SHBA-ja...

Sa kushton dasma në atdhe e sa në Zvicër?

Ku do t'ju kushtonte më shtrenjtë martesa? Një krahasim i buxhetit të dy çifteve tregon se sa mund të kushtojë një dasmë në Zvicër...

Solana: Duhet t’i kërkojmë falje Erdoganit, NATO ishte në dijeni për...

Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Javier Solana ka deklaruar se NATO-ja ishte në dijeni të organizimit të grushtshtetit ushtarak në Turqi në vitin 2015....

Takimi me Putinin, Trump sulmon pararadhësit për raportet me Rusinë

Donald Trump deklaroi se lidhjet me Rusinë nuk kanë qenë kurrë më të këqija sesa kaq, e fajësoi politikanët amerikanë për këtë situatë përpara...

Njihuni me burrin e presidentes kroate, skandali që ai bëri në...

Finalja e Kupës së Botës mbaroi dhe një nga fansat më të mëdhenj të Kroacisë ishte në Moskë, presidentja Kolinda Grabar-Kitarovic. Grabar-Kitarovic është e...

Njihuni me deputetin turk që shkon në parlament me Lamborghini

Pjesë nga intervista e deputetit të ri Kenan Sofuoğlu Ai ka gjetur një slogan për veten : “Vëllai deputet i të rinjve dhe sportistëve.” Dhe...

Gjeti miniera ari në oborrin e shtëpisë, nuk përfitoi asgjë

Një person ka pasur fat të madh pasi ka gjetur disa miniera ari në parcelën e tokës ku shtrihet edhe shtëpia e tij. Ngjarja ka...

Vdes fëmija 17 muajsh, u la për orë të tëra në...

Një fëmijë vetëm 17 muajsh u gjet i vdekur këtë të premte në makinë, pasi u la për orë të tëra në diell, i...

FOTO/ Shkon natën në tualet, lind banjakë

21-vjeçarja Beth Bamford u habit kur shkoi një natë në tualet dhe përfundoi duke lindur binjakë. Kur i dashuri i saj Andy Morris ishte në...

Afganistan: Të paktën 11 ushtarë janë vrarë nga një sulm i...

Një zyrtar lokal afgan thotë se të paktën 11 ushtarë janë vrarë gjatë një sulmi të militantëve në një pikë të kontrollit, në pjesën...

Burri kap ‘mat’ gruan me priftin! Ja çfarë bëri

Një burrë në Kremona të Italisë ,që dyshonte se gruaja me të cilën kishte dy fëmijë e tradhtonte, zbuloi që kishte të drejtë. Duke qenë...

Emri i Maqedonisë, Rusia thërret ambasadorin grek

Rusia ka thirrur ambasadorin e Greqisë në Moskë, për të protestuar vendimin e Athinës zyrtare, që ka dëbuar dy diplomatë rusë, duke i akuzuar...

Pavarësisht tensioneve Shtëpia e Bardhë konfirmon: Takimi Trump-Putin ende në fuqi

Takimi mes presidentit amerikan Donald Trump dhe udhëheqësit rus Vladimir Putin do të vazhdojë siç është planifikuar, pavarësisht nga tensioni lidhur me ndërhyrjet e...

I moshuari shqiptar i drejton në fytyrë çiften 50 vjeçarit, policia...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e djeshme në fshatin Darëzezë, ku një burrë i moshuar ka kanosur me armë gjahu një 50...

Merkel ia uron fitoren Erdoganit në Samitin e NATO-s në Bruksel

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan dhe kancelarja gjermane Angela Merkel u takuan në Bruksel në margjinat e Samitit dyditor të liderëve të anëtareve...

Kurti: Kroacia dëshmoi se nuk ka popuj të vegjël

Kryetari i Lëvzjes Vetëvendosje, Albin Kurti përmes një postimi në Facebook ka thënë se Kroacia sot ka treguar se përkushtimi, puna e mosdorëzimi i...

Respekt pa fund: Presidentja e Kroacisë në samitin e NATO-s vishet...

Presidentja e Kroacisë në samitin e NATO-s KUQ E ZI Rrespekt të pa fund për ju Z.presidente./sh.g.

Tre diktatorët më të tmerrshëm që ka parë bota kanë këto...

Diktatorët kanë qenë të ndryshëm, por pasojat që kanë lënë në vendet e tyre kanë qenë tragjike. Por për ata që e pëlqejnë astrologjinë,...

Trump thotë se Rusia e kontrollon Berlinin, vjen përgjigja e fuqishme...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania bën "politikë të pavarur" dhe merr "vendime të pavarura". Merkel i bëri këto komente pak orë pasi presidenti...

Fëmijët u nxorën nga shpella, a ishte e vërtetë deklarata e...

Mënyra më e lehtë për të nxjerrë ekipin e futbollit të bllokuar në shpellën e Tailandës është t’i drogojmë ata, kishte habitur një zhytës...

235 arrestime, bashkë me kreun e grupit të fuqishem kriminal, pronar...

Duke vepruar në bazë të urdhrit të Prokurorisë, policia në pesë rajone sot në mëngjes filloi operacionin për arrestimin e 235 personave të dyshuar. ...

“Të punosh me Rusinë është sikur të punosh me mafinë”

Një senator amerikan, i cili udhëtoi në Rusi së bashku me një delegacion të republikanëve të Kongresit javën e kaluar, tha se presidentit rus,...

Gruaja me mbulesë ka 14 fëmijë dhe bën biznes miliona-dollarësh: Kur...

Ajo që nisi si një dëshirë e thjeshtë për të qenë në gjendje të siguronte të ardhura për fëmijët e saj, është shndërruar në...

Libani “zhvesh” policet femra, për të tërhequr turistë

Libani ka gjetur një zgjidhje mjaft interesante për të përmirësuar imazhin e vendit dhe për të rritur joshur turistët. Në qytetin Broumana të Libanit,...

Mësuesja godet nxënësin me shuplakë: Shenja gjaku në fytyrë dhe e...

Jo të rralla janë rastet kur mësuesit tregojnë dhunë ndaj nxënësve. Kështu ka ndodhur edhe me një mësuese në Kinë e cila ka goditur me...

Miliarda dollarë tender për ndërtimin e luftëanijeve fitohet nga Turqia, shifra...

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare të Turqisë, Nurettin Canikli, sot deklaroi se kanë nënshkruar një marrëveshje e cila ka shifrën më të lartë deri më...

Lajm i mirë nga Gjermania: Merkel paralajmëron uljen e taksave për...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel theksoi sot se do të ishte e gatshme të parashikonte një ulje të përgjithshme të taksave për automjetet për të...

Cipras mendon për zgjedhje të reja parlamentare dhe referendum për kishën

Qeveria greke mes të majtëve të Aleksis Cipras, Syriza dhe të djathtëve të Panos Kammenos, Anel, është drejt shpërbërjes dhe qeveria po mendon sinqerisht...

Egjipti dënon 14 persona me burgim të përjetshëm

Një gjykatë në Egjipt ka dënuar 14 persona me burgim të përjetshëm, duke përfshirë një këshilltar të ish-presidentit Mohammed Morsi, për anëtarësim në Vllazërinë...

Paralajmërimi i frikshëm i Vuçiqit: Serbia do të zhduket

Numri i fëmijëve është gjithnjë e më i vogël, paralajmëroi presidenti serb, Aleksandar Vuçiq gjatë vizitës në spitalin e lindjes në Aleksinac. Serbia, sipas...

Djaloshi me vetëm 8 vjet e përfundon shkollën e mesme dhe...

Djaloshi tetëvjeçar nga Belgjika tashmë e ka marrë diplomën e shkollës së mesme, por jo vetëm kaq, ai së shpejti do ta ketë edhe...

“Objektiv thelbësor i këtij institucioni mbetet ndërtimi i një kulture të...

  Intervistë me z. Jeton ARIFI, M.A. Diplomaci / Drejtor në Agjencinë Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale të Republikës së Kosovës Jemi mësuar t’ju...

Çmenden serbët, emblema e UÇK-së arrin para qeverisë në Beograd (Video)

Në një video që po qarkullon nëpër rrjetet sociale, shihet që dikush e ka vendosur një baner me emblemën e UÇK-së, përballë objektit të...

Presidenti Mesiç bën shqiponjën me bukuroshen e njohur shqiptare

Tashmë shqiponja është shndërruar në një epidemi, kjo falë kompleksimit të serbëve ndaj saj, edhe pse në fillesat e veta nuk ka patur të...

Kongresmeni amerikan feston duke e bërë shqiponjën

Festimi i sportistëve shqiptarë duke e bërë shqiponjën dykrenore, ka marrë përmasa tanimë edhe përtej popullit shqiptarë. Përkundër se ky festim ishte përdorur shumë tash...

Kryeministri kroat “godet” djalin e Sheshelit: Serbia është përgjegjëse për krimet...

Serbia është përgjegjëse për agresionin në Kroaci, por para kësaj ajo është përgjegjëse edhe për agresionin dhe luftën në Kosovë, Slloveni e Bosnjë. Kjo është...

‘Kasapi i serbëve”, gjenerali kroat Ante Gotovina bën shqiponjën (Foto)

Shqiponja e Botërorit e bërë nga Xhaka e Shaqiri në ndeshjen kundër Serbisë, është bërë e famshme në gjithë botën. Në përkrahje të djemve shqiptarë...

Mërgata e Luginës së Preshevës, falënderon Presidentin e Shqipërisë, z.Ilir Meta

Cyrih, 26 qershor - Menjëherë pas vizitës në Medvegjë, konkretisht, pas shtatë muajve, që ia kishte bërë Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Shkëqesia e...

Kanada kërkon 48 mijë shoferë kamioni, rroga 80 mijë dollarë

"Nga aspekti i kushteve, vërtetë nuk është një industri tërheqëse. Njerëzit nuk duan aq gjatë të jenë larg shtëpive", tha Robert Trites Kanadaja ofron...

Rrëfimi prekës i një refugjateje: Djali im i sapo lindur më...

Nga kjo pikë kufitare (Assamaka) e izoluar thellë në rërën e Saharës, emigrantët e dëbuar mund të shihen duke ardhur mbi horizont me qindra. Ata...

Putin: Rezultati tregoi “autoritetin e madh politik” të Erdoganit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e uroi presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për rizgjedhje dhe tha se rezultati tregoi “autoritetin e madh politik”...

Arrestohet ish-truproja e Bin Ladenit

Policia gjermane ka arrestuar ish-truprojën e liderit të vrarë terrorist Osama Bin Laden dhe planifikon ta depërtojë në vendlindjen e tij, Tunizi. Gazeta gjermane Bild...

Kjo është serbja e cila kërkon që në Parlamentin e Serbisë...

Drejtoresha e Zyrës për të Drejtat e Njeriut për Pakicat znj. Suzana Paunov sot ka kërkuar që përfaqësuesit e pakicave në Parlamentin serb,...

Dy milionë shqiptarë në Turqi ia dhan votën Erdoganit!

Recep Tayip Erdogan nuk ka pritur përfundimin e numërimit dhe ka shpallur fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale të mbajtura këtë të diel në...

Shpërthim i madh në Gjermani, 25 persona të plagosur (Video)

Një shpërthim në Gjermani shkatërroi një ndërtesë gjatë natës, duke plagosur të paktën 25 persona. Policia gjermane thotë se katër prej të plagosurve janë...

Siri/ Vriten 45 militantë të Shtetit Islamik, midis tyre edhe udhëheqës...

Të paktën 45 militantë të ISIS, midis tyre udhëheqës të lartë, raportohet të jenë vrarë në lindje të Sirisë. Sulmi ajror ka pasur si shënjestër...

Kryeministri irakian dhe kleriku shiit formojnë koalicionin qeveritar

Kryeministri irakian, Haider al-Abadi dhe kleriku shiit, Muqtada al-Sadr, kanë nënshkruar një marrëveshje për formimin e qeverisë të cilës i ka paraprirë një takim...

GRATË NË ARABINË SAUDITE DALIN PËR HERË TË PARË NË TRAFIK

Gratë në Arabinë Saudite, menjëherë pasi hyri në fuqi leja për të drejtuar automjetet, dolën në trafik, transmeton Anadolu Agency (AA). Leja për drejtimin e...

TURQIA SOT NË ZGJEDHJE PËR PRESIDENTIN DHE PARLAMENTIN

Turqia gjendet përpara një vendimi të vështirë e të dyfishtë pasi sot do të votohet për presidencën dhe parlamentin. Këto zgjedhje, në kombin e...

Erdogan kërcënon sërish: Jemi të vendosur për luftë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan sot nga Stambolli porositi se vendi i tij në periudhën e ardhshme do të jetë shumë më i...

Në dy ditë, 215 të vdekur në përpjekje për të kaluar...

Shifra të frikshme janë publikuar nga një raport i fundit nga Kombet e Bashkuara. Vetëm gjatë dy ditëve, të paktën 215 persona janë mbytur...

ERDOGAN: TURQIA E VENDOSUR NË LUFTËN KUNDËR PKK-SË DHE FETO-S

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan sot nga Stambolli porositi se vendi i tij në periudhën e ardhshme do të jetë shumë më i...

I dënuari humb jetën në qeli

Gjatë ditës së djeshme një i dënuar ka humbur jetën në spitalin e burgut në Tiranë. Mësohet se viktima është Gëzim Allushi, ndërsa dyshimet e...

MIU “HËNGRI” MBI 16 MIJË EURO NË NJË BANKOMAT

Policia e Indisë ka njoftuar se të paktën një mi në verilindje të Indisë është futur në bankomat përmes një vrime në pjesën e...

Izraeli paralajmëron konflikt të ri të mundshëm me Gazën

Shkëmbimet e fundit të zjarrit midis Izraelit dhe Lëvizjes palestineze Hamas paralajmërojnë se rregullat e betejës që kanë mbizotëruar përgjatë gardhit të sigurisë Gaza-Izrael,...

Babai hero: E shpëton të birin ndërsa vetura ku po garonte...

Një ngasës adhurues i shpejtësive, të cilit vetura e tij doli jashtë kontrollit, iu desh ta shpëtonte babai i tij. Vetura e manjatit të shpejtësisë...

Transportonin 80 kg marijuanë nga Shqipëria në Greqi, në pranga babë...

Policia greke është vënë pasditen e sotme në ndjekje të një automjeti që vinte nga kufiri greko-shqiptar. Pasi kanë mundur të ndalin automjetin në...

Prifti godet foshnjën me shuplakë gjatë pagëzimit, tmerrohen prindët (Video)

Një prift francez e ka qëlluar me shuplakë një foshnje vetëm pse nuk ndalonte së qari. Një grua dhe një burrë, që supozohet të jenë...

Shkatërrohet banda e trafikantëve në Britani, kapoja shqiptar kërcënon oficerin: Ty...

Një bandë trafikuesish qeniesh njerëzore është shkatërruar në Britani. Mes të arrestuarve është edhe kreu i kësaj bande shqiptari, Alket Dauti, shkruan Daily Mail....

Moderatorja nuk i mban lotët derisa raporton për fëmijët refugjatë

Rachel Maddow, spikere e “MSNBC”, ka shpërthyer në lot ndërkohë që raportonte lajmin e trishtë se administrata e Presidentit Donald Trump po strehon foshnje...

Familja Demiri nga Presheva numëron 500 anëtarë vetëm në Zvicër (Foto)

Ne mesin 10 mije shqiptarave nga Lugina e Presheves ne Zvicer, duket se shumica e tyre shtrihen ne pjesen frankofone, sidomos ne Lausanne ne...

Neziri: Nuk ishim e as që jemi me ndoj parti, partia...

Fully, 18 qershor - Është e pamundur, të përshkruhet atmosfera e këndshme nga koncerti humanitarë i organizuar nga SHH “Medvegja” në Zvicër, një organizim shembullor...

Katër të plagosur pas të shtënave në Malmo të Suedisë

Katër persona kanë mbetur të plagosur pas disa të shtënave me armë zarri në Malmo të Suedisë. Motivi i këtij sulmi ende mbetet i panjohur...

Diçka gjigande, ja projekti i radhës i Erdoganit për Turqinë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të dielën një projekt të ri të quajtur ‘zona të mega-industrisë’ që do të ofrojnë vende pune për...

E FUNDIT/ Gjendet i vdekur ambasadori rus në Greqi (Foto)

Ambasadori rus në Greqi, Andrei Malanin, është gjetur i vdekur në apartamentin e tij në qendër të Athinës, raporton agjencia ruse e lajmeve Sputnik. Vdekja...

Misteri i vdekjes së Arkanit: Pamje tjera që po çmendin internetin!

Sërish po bëhet fjalë për teorinë që krimineli Zhelko Razhnatoviq, i njohur i Arkan, ka falsifikuar vdekjen e tij, shkruan SrbijaDanas Arsyeja për këtë është...

Administrata Trump ndan 2 mijë fëmijë emigrantësh nga familjet në 6...

Rreth 2000 fëmijë emigrantë janë ndarë nga familjarët e tyre gjatë 6 javëve të fundit, në kufirin mes SHBA-ve dhe Meksikës. Kjo ka ardhur pas...

Mërgimtarë kujdes nëpër Serbi, mos i harroni këto rregulla

Serbia ka ndryshuar rregullat e komunikacionit, që nga 27 prilli 2018. Atje ka filluar se zbatuari edhe një aspekt i ri i ligjit për komunikacionin. Siç...

Shqiptari kërcënon me jetë mësuesen italiane të djalit 16-vjeçar: Do të...

Një 50-vjeçar shqiptar në Itali është arrestuar pasi ka kërcënuar me vdekje mësuesen e djalit të tij. Sipas mediave italiane, arsyeja që shqiptari e ka...

Tragjike në Itali! Shqiptari përplaset për vdekje sa del nga kamioni...

Një tjetër viktimë shqiptare është shënuar nga një aksident në Itali. Një 44-vjeçar ka humbur jetën tragjikisht në një aksident të ndodhur në autostradën...

Për 5 muaj Greqia ka dëbuar 3427 shqiptarë

ë një njoftim për shtyp policia greke ka bërë publike sot se sipas planit për trajtimin e emigrantëve të parregullt, për muajin maj janë...

Aksidenti me 12 të vdekur në Francë, dënohen dy persona

Pas një aksidenti tragjik në Francë, i cili u kushtoi me jetë dymbëdhjetë shtetasve portugezë, të mërkurën janë dënuar dy persona nga një gjykatë...

Tragjedi në Zvicër, humb jetën punëtori nga Kosova

Një 61 vjeçar nga Kosova, ka vdekur pasi është goditur nga një pllakë çeliku, në një punishte ndërtimi. Ngjarja ka ndodhur në komunën Wilderswil të...

Vrasja makabre e shqiptares, tezja i kërkon llogari djalit që e...

Vdekja e Angela Meçanit e cila u dhunua dhe më pas u hodh barbarisht nga makina ka mbetur ende e shoqëruar me mister. 20 vjeçarja...

Kurz: Maqedonia tani ka mundësi për anëtarësim në BE

Maqedonia ka mundësi të kyçet në BE, pasi që dje Shkupi dhe Athina arriten marrëveshje për çështjen e emrit të Maqedonisë, deklaroi sot në...

Egjipti më i sigurt se SHBA-ja dhe Mbretëria e Bashkuar

Egjipti, në një anketë globale, u rendit si vendi më i sigurt në Afrikë dhe, madje, më lart se Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria...

Breshëri mbulon veturat në Serbi (Video)

Moti i keq ka kapluar Serbinë, respektivisht qytetin e saj Uzhice. Shiu dhe breshëri me madhësi të arrës, kanë lënë pas vete dëme të...

Përplasja e bandave në Belgjikë i merr jetën 43-vjeçares shqiptare

Një sherr mes bandave shqiptare ka shkaktuar një të vdekur dhe katër të plagosur. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së dielës rreth orës 22:30...

Rrënjët shqiptare në paradën e Nju Jorkut (Video)

“Parada Shqiptare 2018”, e zhvilluar ditët e fundit në Nju Jork, për herë të parë iu kushtua e gjitha Kosovës, 10 Vjetorit të Pavarësisë...

Truprojat e Kim Jong nuk ndalen, vrapojnë pas makinës së liderit...

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ka marrë sërish me vete truprojat në Singapor, para takimit të shumëpritur me presidentin amerikan Donald Trump. Të...

Skandaloze: Zv.kryeministri, seks me sekretaren e tij (FOTO)

Duartrokitjet e fuqishme zëvendëskryeministri i Australisë, Barnaby Joice, tashmë mund t’i harrojë, pasi u mor vesh lidhja romantike që ai kishte me një vartesën...

“Do hedh pallatin në erë”, çmendet shqiptari në Itali

Një shqiptar i cili jeton në Itali ka kërcënuar se do të hidhte në erë pallatin ku ai banonte. Ngjarja ka ndodhur në Pontedera, ku...

14-vjeçarja gjermane e vrarë nga një emigrant irakian trondit Gjermaninë

Suzana ka vdekur, ajo u bë 14 vjeç. I dyshuari për përfshirje në krim: një azilkërkues irakian. Ky rast po e trazon Gjermaninë. Dhe...

PAMJE TË RËNDA/ E rrahin brutalisht gruan sepse e panë me...

Jemi në muajin e Ramazanit dhe myslimanët kudo në botë agjërojnë. Agjërimi është praktikim individual i secilit mysliman dhe adhurim individual i Zotit, por kështu...

Princi Salman i Arabisë Saudite viziton Rusinë

Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Muhammad bin Salman, do të vizitojë Rusinë, javën e ardhshme, për ceremoninë e hapjes së Kampionatit Botëror të...

Antidroga në Gjermani, arrestohen 3 shqiptarë, kokat e një familjeje të...

Ishte një ndërhyrje sekrete, një grusht i fortë kundër rrjetit shqiptar të drogës në Gjermani, që u asgjësua falë ndërhyrjes së policisë me ndihmën...

Vdes fotografi i Luftës së Dytë Botërore, David Douglas Duncan

Ai fotografoi Luftën e Koreve dhe të Vietnamit para se të gjente mikun e madh, Pablo Picasso. David Douglas Duncan vdiq në moshën 102-vjeçare në...

Hidhet nga ballkoni një person

Një person është hedhur nga ballkoni i shtëpisë ku jetonte, dhe aktualisht ndodhet në gjendje kritike. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të enjteje, në...

Austria mbyll xhamitë, Turqia reagon ashpër

Më herët, Qeveria e Austrisë në krye me Sebastian Kurz lajmëroi për vendimin për mbylljen e shtatë xhamive dhe deportimin e disa imamëve radikalë. Mbyllja...

“Lufta” tregtare SHBA-Evropë, Putin “fërkon duart”: Epo…nuk më dëgjuat

Presidenti rus Vladimir Putin tha se kishte paralajmëruar vendet evropiane për rrezikun e imponimit të rregullave nga SHBA dhe tani ata po paguanin çmimin...

Tymi i zi pushton qiellin anglez, përfshihet nga flakët e mëdha...

NGLI – Forcat zjarrfikëse po luftojnë me një flakët e llahtarshme që kanë përfshirë hotelin luksoz Mandarin Oriental në qendër të Londrës këtë pasdite. Shtëllunga...

Ish-komandanti mysliman i luftës në Bosnje përballet me rigjykim

Ish-komandanti mysliman i luftës në Bosnje, Naser Oriq, përballet me rigjykim për krime lufte, tha avokatja e tij. “Kemi marrë vendimin e gjykatës, i cili...

Ministri i Mbrojtjes greke: Së shpejti, do zgjerojmë hapësirën detare

Vendi fqinjë, Greqia, ka paralajmëruar se së shpejti do të zgjerojë hapësirat e saj detare. Ka qenë ministri i Mbrojtjes, Panos Kamenos, që i është...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.