Rajon-Botë

Kongresmeni amerikan feston duke e bërë shqiponjën

Festimi i sportistëve shqiptarë duke e bërë shqiponjën dykrenore, ka marrë përmasa tanimë edhe përtej popullit shqiptarë. Përkundër se ky festim ishte përdorur shumë tash...

Kryeministri kroat “godet” djalin e Sheshelit: Serbia është përgjegjëse për krimet...

Serbia është përgjegjëse për agresionin në Kroaci, por para kësaj ajo është përgjegjëse edhe për agresionin dhe luftën në Kosovë, Slloveni e Bosnjë. Kjo është...

‘Kasapi i serbëve”, gjenerali kroat Ante Gotovina bën shqiponjën (Foto)

Shqiponja e Botërorit e bërë nga Xhaka e Shaqiri në ndeshjen kundër Serbisë, është bërë e famshme në gjithë botën. Në përkrahje të djemve shqiptarë...

Mërgata e Luginës së Preshevës, falënderon Presidentin e Shqipërisë, z.Ilir Meta

Cyrih, 26 qershor - Menjëherë pas vizitës në Medvegjë, konkretisht, pas shtatë muajve, që ia kishte bërë Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Shkëqesia e...

Kanada kërkon 48 mijë shoferë kamioni, rroga 80 mijë dollarë

"Nga aspekti i kushteve, vërtetë nuk është një industri tërheqëse. Njerëzit nuk duan aq gjatë të jenë larg shtëpive", tha Robert Trites Kanadaja ofron...

Rrëfimi prekës i një refugjateje: Djali im i sapo lindur më...

Nga kjo pikë kufitare (Assamaka) e izoluar thellë në rërën e Saharës, emigrantët e dëbuar mund të shihen duke ardhur mbi horizont me qindra. Ata...

Putin: Rezultati tregoi “autoritetin e madh politik” të Erdoganit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e uroi presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për rizgjedhje dhe tha se rezultati tregoi “autoritetin e madh politik”...

Arrestohet ish-truproja e Bin Ladenit

Policia gjermane ka arrestuar ish-truprojën e liderit të vrarë terrorist Osama Bin Laden dhe planifikon ta depërtojë në vendlindjen e tij, Tunizi. Gazeta gjermane Bild...

Kjo është serbja e cila kërkon që në Parlamentin e Serbisë...

Drejtoresha e Zyrës për të Drejtat e Njeriut për Pakicat znj. Suzana Paunov sot ka kërkuar që përfaqësuesit e pakicave në Parlamentin serb,...

Dy milionë shqiptarë në Turqi ia dhan votën Erdoganit!

Recep Tayip Erdogan nuk ka pritur përfundimin e numërimit dhe ka shpallur fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale të mbajtura këtë të diel në...

Shpërthim i madh në Gjermani, 25 persona të plagosur (Video)

Një shpërthim në Gjermani shkatërroi një ndërtesë gjatë natës, duke plagosur të paktën 25 persona. Policia gjermane thotë se katër prej të plagosurve janë...

Siri/ Vriten 45 militantë të Shtetit Islamik, midis tyre edhe udhëheqës...

Të paktën 45 militantë të ISIS, midis tyre udhëheqës të lartë, raportohet të jenë vrarë në lindje të Sirisë. Sulmi ajror ka pasur si shënjestër...

Kryeministri irakian dhe kleriku shiit formojnë koalicionin qeveritar

Kryeministri irakian, Haider al-Abadi dhe kleriku shiit, Muqtada al-Sadr, kanë nënshkruar një marrëveshje për formimin e qeverisë të cilës i ka paraprirë një takim...

GRATË NË ARABINË SAUDITE DALIN PËR HERË TË PARË NË TRAFIK

Gratë në Arabinë Saudite, menjëherë pasi hyri në fuqi leja për të drejtuar automjetet, dolën në trafik, transmeton Anadolu Agency (AA). Leja për drejtimin e...

TURQIA SOT NË ZGJEDHJE PËR PRESIDENTIN DHE PARLAMENTIN

Turqia gjendet përpara një vendimi të vështirë e të dyfishtë pasi sot do të votohet për presidencën dhe parlamentin. Këto zgjedhje, në kombin e...

Erdogan kërcënon sërish: Jemi të vendosur për luftë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan sot nga Stambolli porositi se vendi i tij në periudhën e ardhshme do të jetë shumë më i...

Në dy ditë, 215 të vdekur në përpjekje për të kaluar...

Shifra të frikshme janë publikuar nga një raport i fundit nga Kombet e Bashkuara. Vetëm gjatë dy ditëve, të paktën 215 persona janë mbytur...

ERDOGAN: TURQIA E VENDOSUR NË LUFTËN KUNDËR PKK-SË DHE FETO-S

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan sot nga Stambolli porositi se vendi i tij në periudhën e ardhshme do të jetë shumë më i...

I dënuari humb jetën në qeli

Gjatë ditës së djeshme një i dënuar ka humbur jetën në spitalin e burgut në Tiranë. Mësohet se viktima është Gëzim Allushi, ndërsa dyshimet e...

MIU “HËNGRI” MBI 16 MIJË EURO NË NJË BANKOMAT

Policia e Indisë ka njoftuar se të paktën një mi në verilindje të Indisë është futur në bankomat përmes një vrime në pjesën e...

Izraeli paralajmëron konflikt të ri të mundshëm me Gazën

Shkëmbimet e fundit të zjarrit midis Izraelit dhe Lëvizjes palestineze Hamas paralajmërojnë se rregullat e betejës që kanë mbizotëruar përgjatë gardhit të sigurisë Gaza-Izrael,...

Babai hero: E shpëton të birin ndërsa vetura ku po garonte...

Një ngasës adhurues i shpejtësive, të cilit vetura e tij doli jashtë kontrollit, iu desh ta shpëtonte babai i tij. Vetura e manjatit të shpejtësisë...

Transportonin 80 kg marijuanë nga Shqipëria në Greqi, në pranga babë...

Policia greke është vënë pasditen e sotme në ndjekje të një automjeti që vinte nga kufiri greko-shqiptar. Pasi kanë mundur të ndalin automjetin në...

Prifti godet foshnjën me shuplakë gjatë pagëzimit, tmerrohen prindët (Video)

Një prift francez e ka qëlluar me shuplakë një foshnje vetëm pse nuk ndalonte së qari. Një grua dhe një burrë, që supozohet të jenë...

Shkatërrohet banda e trafikantëve në Britani, kapoja shqiptar kërcënon oficerin: Ty...

Një bandë trafikuesish qeniesh njerëzore është shkatërruar në Britani. Mes të arrestuarve është edhe kreu i kësaj bande shqiptari, Alket Dauti, shkruan Daily Mail....

Moderatorja nuk i mban lotët derisa raporton për fëmijët refugjatë

Rachel Maddow, spikere e “MSNBC”, ka shpërthyer në lot ndërkohë që raportonte lajmin e trishtë se administrata e Presidentit Donald Trump po strehon foshnje...

Familja Demiri nga Presheva numëron 500 anëtarë vetëm në Zvicër (Foto)

Ne mesin 10 mije shqiptarave nga Lugina e Presheves ne Zvicer, duket se shumica e tyre shtrihen ne pjesen frankofone, sidomos ne Lausanne ne...

Neziri: Nuk ishim e as që jemi me ndoj parti, partia...

Fully, 18 qershor - Është e pamundur, të përshkruhet atmosfera e këndshme nga koncerti humanitarë i organizuar nga SHH “Medvegja” në Zvicër, një organizim shembullor...

Katër të plagosur pas të shtënave në Malmo të Suedisë

Katër persona kanë mbetur të plagosur pas disa të shtënave me armë zarri në Malmo të Suedisë. Motivi i këtij sulmi ende mbetet i panjohur...

Diçka gjigande, ja projekti i radhës i Erdoganit për Turqinë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të dielën një projekt të ri të quajtur ‘zona të mega-industrisë’ që do të ofrojnë vende pune për...

E FUNDIT/ Gjendet i vdekur ambasadori rus në Greqi (Foto)

Ambasadori rus në Greqi, Andrei Malanin, është gjetur i vdekur në apartamentin e tij në qendër të Athinës, raporton agjencia ruse e lajmeve Sputnik. Vdekja...

Misteri i vdekjes së Arkanit: Pamje tjera që po çmendin internetin!

Sërish po bëhet fjalë për teorinë që krimineli Zhelko Razhnatoviq, i njohur i Arkan, ka falsifikuar vdekjen e tij, shkruan SrbijaDanas Arsyeja për këtë është...

Administrata Trump ndan 2 mijë fëmijë emigrantësh nga familjet në 6...

Rreth 2000 fëmijë emigrantë janë ndarë nga familjarët e tyre gjatë 6 javëve të fundit, në kufirin mes SHBA-ve dhe Meksikës. Kjo ka ardhur pas...

Mërgimtarë kujdes nëpër Serbi, mos i harroni këto rregulla

Serbia ka ndryshuar rregullat e komunikacionit, që nga 27 prilli 2018. Atje ka filluar se zbatuari edhe një aspekt i ri i ligjit për komunikacionin. Siç...

Shqiptari kërcënon me jetë mësuesen italiane të djalit 16-vjeçar: Do të...

Një 50-vjeçar shqiptar në Itali është arrestuar pasi ka kërcënuar me vdekje mësuesen e djalit të tij. Sipas mediave italiane, arsyeja që shqiptari e ka...

Tragjike në Itali! Shqiptari përplaset për vdekje sa del nga kamioni...

Një tjetër viktimë shqiptare është shënuar nga një aksident në Itali. Një 44-vjeçar ka humbur jetën tragjikisht në një aksident të ndodhur në autostradën...

Për 5 muaj Greqia ka dëbuar 3427 shqiptarë

ë një njoftim për shtyp policia greke ka bërë publike sot se sipas planit për trajtimin e emigrantëve të parregullt, për muajin maj janë...

Aksidenti me 12 të vdekur në Francë, dënohen dy persona

Pas një aksidenti tragjik në Francë, i cili u kushtoi me jetë dymbëdhjetë shtetasve portugezë, të mërkurën janë dënuar dy persona nga një gjykatë...

Tragjedi në Zvicër, humb jetën punëtori nga Kosova

Një 61 vjeçar nga Kosova, ka vdekur pasi është goditur nga një pllakë çeliku, në një punishte ndërtimi. Ngjarja ka ndodhur në komunën Wilderswil të...

Vrasja makabre e shqiptares, tezja i kërkon llogari djalit që e...

Vdekja e Angela Meçanit e cila u dhunua dhe më pas u hodh barbarisht nga makina ka mbetur ende e shoqëruar me mister. 20 vjeçarja...

Kurz: Maqedonia tani ka mundësi për anëtarësim në BE

Maqedonia ka mundësi të kyçet në BE, pasi që dje Shkupi dhe Athina arriten marrëveshje për çështjen e emrit të Maqedonisë, deklaroi sot në...

Egjipti më i sigurt se SHBA-ja dhe Mbretëria e Bashkuar

Egjipti, në një anketë globale, u rendit si vendi më i sigurt në Afrikë dhe, madje, më lart se Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria...

Breshëri mbulon veturat në Serbi (Video)

Moti i keq ka kapluar Serbinë, respektivisht qytetin e saj Uzhice. Shiu dhe breshëri me madhësi të arrës, kanë lënë pas vete dëme të...

Përplasja e bandave në Belgjikë i merr jetën 43-vjeçares shqiptare

Një sherr mes bandave shqiptare ka shkaktuar një të vdekur dhe katër të plagosur. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së dielës rreth orës 22:30...

Rrënjët shqiptare në paradën e Nju Jorkut (Video)

“Parada Shqiptare 2018”, e zhvilluar ditët e fundit në Nju Jork, për herë të parë iu kushtua e gjitha Kosovës, 10 Vjetorit të Pavarësisë...

Truprojat e Kim Jong nuk ndalen, vrapojnë pas makinës së liderit...

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ka marrë sërish me vete truprojat në Singapor, para takimit të shumëpritur me presidentin amerikan Donald Trump. Të...

Skandaloze: Zv.kryeministri, seks me sekretaren e tij (FOTO)

Duartrokitjet e fuqishme zëvendëskryeministri i Australisë, Barnaby Joice, tashmë mund t’i harrojë, pasi u mor vesh lidhja romantike që ai kishte me një vartesën...

“Do hedh pallatin në erë”, çmendet shqiptari në Itali

Një shqiptar i cili jeton në Itali ka kërcënuar se do të hidhte në erë pallatin ku ai banonte. Ngjarja ka ndodhur në Pontedera, ku...

14-vjeçarja gjermane e vrarë nga një emigrant irakian trondit Gjermaninë

Suzana ka vdekur, ajo u bë 14 vjeç. I dyshuari për përfshirje në krim: një azilkërkues irakian. Ky rast po e trazon Gjermaninë. Dhe...

PAMJE TË RËNDA/ E rrahin brutalisht gruan sepse e panë me...

Jemi në muajin e Ramazanit dhe myslimanët kudo në botë agjërojnë. Agjërimi është praktikim individual i secilit mysliman dhe adhurim individual i Zotit, por kështu...

Princi Salman i Arabisë Saudite viziton Rusinë

Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Muhammad bin Salman, do të vizitojë Rusinë, javën e ardhshme, për ceremoninë e hapjes së Kampionatit Botëror të...

Antidroga në Gjermani, arrestohen 3 shqiptarë, kokat e një familjeje të...

Ishte një ndërhyrje sekrete, një grusht i fortë kundër rrjetit shqiptar të drogës në Gjermani, që u asgjësua falë ndërhyrjes së policisë me ndihmën...

Vdes fotografi i Luftës së Dytë Botërore, David Douglas Duncan

Ai fotografoi Luftën e Koreve dhe të Vietnamit para se të gjente mikun e madh, Pablo Picasso. David Douglas Duncan vdiq në moshën 102-vjeçare në...

Hidhet nga ballkoni një person

Një person është hedhur nga ballkoni i shtëpisë ku jetonte, dhe aktualisht ndodhet në gjendje kritike. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të enjteje, në...

Austria mbyll xhamitë, Turqia reagon ashpër

Më herët, Qeveria e Austrisë në krye me Sebastian Kurz lajmëroi për vendimin për mbylljen e shtatë xhamive dhe deportimin e disa imamëve radikalë. Mbyllja...

“Lufta” tregtare SHBA-Evropë, Putin “fërkon duart”: Epo…nuk më dëgjuat

Presidenti rus Vladimir Putin tha se kishte paralajmëruar vendet evropiane për rrezikun e imponimit të rregullave nga SHBA dhe tani ata po paguanin çmimin...

Tymi i zi pushton qiellin anglez, përfshihet nga flakët e mëdha...

NGLI – Forcat zjarrfikëse po luftojnë me një flakët e llahtarshme që kanë përfshirë hotelin luksoz Mandarin Oriental në qendër të Londrës këtë pasdite. Shtëllunga...

Ish-komandanti mysliman i luftës në Bosnje përballet me rigjykim

Ish-komandanti mysliman i luftës në Bosnje, Naser Oriq, përballet me rigjykim për krime lufte, tha avokatja e tij. “Kemi marrë vendimin e gjykatës, i cili...

Ministri i Mbrojtjes greke: Së shpejti, do zgjerojmë hapësirën detare

Vendi fqinjë, Greqia, ka paralajmëruar se së shpejti do të zgjerojë hapësirat e saj detare. Ka qenë ministri i Mbrojtjes, Panos Kamenos, që i është...

Bosi i ‘Qatar Airways’ kërkon thellësisht falje për atë çfarë tha...

Bosi i “Qatar Airways” ka kërkuar thellësish falje për ndonjë fyerje që ka shkaktuar, kur tha se një grua nuk do të mundë ta...

Vru të atin pasi abuzoi me motrat, 26 vjeçari shqiptar pritet...

Para disa ditësh u publikua në media një ngjarje tronditëse, ku një i ri shqiptar ka vrarë të atin në Greqi. Ngjarja ka ndodhur më...

Tragjedi në Egje, mbyten 9 persona, mes tyre 6 fëmijë

Një tragjedi ka qenë ajo e ditës së sotme në brigjet e Turqisë. Nëntë persona janë mbytur, ku mes tyre janë gjashtë fëmijë. Mjeti...

Aeroplanët izraelit sulmojnë Gazën

Izraeli ka ndërmarrë një seri të sulmeve ajrore në Gaza në atë që thuhet se është përgjigje për sulme me raketa nga enklava e...

Arabia Saudite kërcënon Katarin me ndërhyrje ushtarake

Mbreti saudit, Salman e kërcënoi Katarin me ndërhyrje ushtarake, nëse vendi fqinj instalon sistemin e mbrojtjes ajrore ruse. Katari dhe Rusia nënshkruan vitin e kaluar...

Zvicra, e dobët në luftën kundër varësisë së duhanit

Në vitin 2025, 21 për qind e zviceranëve mbi 15 vjeç do të tymosin rregullisht cigare. Kjo është treguar nga një ekstrapolim i bërë...

Dëbimet nga Gjermania, listën e kryesojnë shqiptarët

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më i vogël se një vit...

Alarm në Gjermani: Luanë, tigra dhe jaguarë ia mbathin nga kopshti...

Dy luanë, dy tigra dhe një jaguar ia kanë mbathur nga një kopësht zoologjik në Lunebach në Gjermaninë perëndimorë, njoftoi policia. Sipas BBC, autoritete...

Në Zvicër, barnat e njëjta kushtojnë dyfish më shumë se jashtë...

Barnat në Zvicër vazhdojnë të jenë dukshëm më të shtrenjta se kudo jashtë vendit. Në veçanti më shtrenjt kushtojnë barnat generika (jo origjinale), ka...

Delegacioni verikorean viziton Uashingtonin më 1 qershor

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se takimi ne mes të zyrtarëve verikoreanë dhe atyre amerikanë në Nju Jork ka shkuar “shumë mirë” dhe...

Gruaja tmerrohet pasi vëren fantazmën në foton e djalit të saj

Nëna e dy fëmijëve në Britaninë e Madhe thotë se ka mbetur e tmerruar nga ajo që ka parë në fotografinë që vetë ajo...

‘Masakër’ në Antarktik, gjuetarët japonezë vrasin 122 balena shtatzënë

Gjuetarët japonezë kanë kapur dhe vrarë 122 balena shtatzënë si pjesë e vrojtimit në terren të verës në Antarktidë. Një raport i dërguar në Komisionin...

Vrau 4 njerëz brenda natës, zbulohen detaje të frikshme për autorin

Ditën e djeshme Liege e Belgjikës u trondit nga një sulm me armë ku mbetën të vdekur 4 persona përfshirë dy police, ndërkohë që...

NATO NGA 5 QERSHORI DO TË RUAJË QIELLIN E MALIT TË...

Aleatët e NATO-s Italia dhe Greqia nga 5 qershori do të fillojë patrulla ajrore të NATO-s mbi Malin e Zi, njoftojnë nga Aleanca, transmeton...

Përdorte pasaportë te vjedhur spanjolle, arrestohet shqiptari në Qipro

Një shtetas shqiptar është arrestuar nga policia e Qipros në zonën e Greqisë, pasi përdorte një pasaportë të vjedhur spanjolle. Shqiptari u kap gjatë...

MOMENTI I FRIKSHËM KUR RRUFEJA GODET KULLËN EIFFEL NË PARIS

Franca qendrore është kapluar këto ditë nga një stuhi e rëndë e motit me të reshura të ashpra e shkarkime të vetëtimës Kamerat me kuadër...

Gjuha shqipe mësohet si lëndë zgjedhore në shkollat publike në Turqi

Nga viti i kaluar, në shkollat publike në Turqi, gjuha shqipe ka nisur që të mësohet si lëndë zgjedhore. Realizimi i mësimit bëhet pa...

“Franca digjet nga protestat teksa Macron merret me Erdoganin” (Video)

Franca është përfshirë nga protesta masive anti- Macron, ku shumë punonjës të sektorit publik dhe të hekurudhave janë mbledhur së bashku në kundërshtim të...

Opozita greke do të tregojë forcën në protestat e 6 qershorit,...

Javën e kaluar në Nju Jork u takuan ministrat e jashtëm të Greqisë dhe Maqedonisë si dhe ndërmjetësuesi i OKB për emrin, Matthew Nimetz....

Ushtarët izraelitë bastisje në kampin e refugjatëve palestinezë (VIDEO)

Trembëdhjetë palestinezë janë plagosur dhe nëntë të tjerë janë arrestuar në një bastisje të ushtarëve izraelitë në një kamp refugjatësh në Bregun Perëndimor të...

E kryen vrasjen në Zvicër, zbulohet në Slloveni

Në Ostermundigen të Kantonit të Bernës, mbrëmjen e së premtes policia ka gjetur një grua të vdekur. Ajo ka qenë viktimë e një vrasjeje. Sipas...

Kthehet Lufta e Ftohtë? Lëvizja e radhës e Rusisë

Rusia do të përdorë euron në vend të dollarit në tregti të jashtme nëse Bashkimi Evropian e deklaron qëndrimin e saj kundër sanksioneve në...

Tuneli gjiganat anti bërthamor që ndërtoi Tito në Bosnje, mund të...

Vetëm një orë larg nga Sarajeva, është ndërtura një bunker i fshehur nën një mal me dhoma të gjera konferencash, teatro operative dhe televizion...

Shqiptari në Zvicër blen tabelat e veturës si data e lindjes,...

Amir Kosumi që jeton në Zvicër, ka blerë tabelat e veturës ashtu siç e ka ditëlindjen, dhe i kushtuan 1770 franga. Shqiptarët janë të pasionuar...

Trafikonin drogë, pranga dy shqiptarëve në Greqi (FOTO)

Dy shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë greke, pasi ishin pjesë e një grupi trafikimi të marijuanës dhe kokainës. Sipas medieve greke, shqiptarët e...

Kënaqej në diskotekat gjermane duke paguar me 50 euro false, dënohet...

Për shkak të falsifikimit të parave një shqiptar (25) është dënuar me 2.5 vjet burg, shkruan mittelbayerische.de 25 vjeçari u shpall i fajshëm për falsifikimin e...

Trump ndërron mendje: Mund të takohem me Kim Jong-un…

Presidenti amerikan Donald Trump tha se takimi i tij me liderin e Koresë së Veriut, mundet ende të ndodhë më 12 qershor, pavarësisht se...

Vogëlushja shqiptare i shkruan letër Melania Trump: Ma ktheni mamin

Deportimi i shqiptares Çile Percetaj nga Shtetet e Bashkuara ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Daily Mail ka udhëtuar për në Shqipëri, ku është takuar...

Shoqata Shqiptare Rinia magjeps publikun e Berlinit (Video)

Vallëzuezet dhe vallëzuesit kanë qenë të ftuar në festivalin e madh të “Karnevalit dhe Kulturës”, shkruan wochenblatt.net. “Shoqata Rinia” që përfaqëson shqiptarët në rajonin e...

Trump anulon samitin dhe kërcënon Kimin: Lus Zotin të mos përdorim...

Presidenti amerikan Donald Trump ka anuluar në mënyrë të papritur pjesëmarrjen e SHBA-ve në samitin e caktuar më 12 qershor me Korenë e Veriut. Vendimi...

Presidenti ukrainas pagoi 400 mijë dollarë për takim me Trumpin

Avokati personal i Donald Trump, Michael Cohen, është paguar në mënyrë të fshehtë me 400.000 dollarë për të rregulluar një takim mes Presidentit ukrainas...

Vende të lira pune në Zvicër. Ja cilët janë profesionet “gati”...

Shqiptarët më shumë se kushdo tjetër, janë të interesuar për t’u larguar nga vendi i tyre, në kërkim të një jete më të mirë....

Regjimi i Asadit përdor “armën e urisë” kundër civilëve

Regjimi i Bashar al Asadit në Siri me gjuajtje artilerike ka djegur disa fusha në zonën rurale të qyteteve Idlib dhe Hama, raporton Anadolu...

Kërcënimi i Erdoganit për Izraelin

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ka kërcënuar Izraelin me vendosjen e bojkotit të importit të mallrave izraelite, si kundërshtim ndaj vrasjes së dhjetra protestuesve...

Vajza diplomon me “snajper”, ja emri i saj

Një vazjë që në ditën e saj të diplomimit ka bartur një pushkë, ka ngjallur shumë debat në SHBA -lidhur me liritë personale, protestat...

Turqia e poshtëron ambasadorin e Izraelit, e detyron të heqë këpucët...

Turqia i kërkoi ambasadorit të Izraelit të largohej përkohësisht nga vendi, në shenjë proteste ndaj civilëve palestinezë të vrarë në Izrael. E në aeroportin e...

Erdogan: Izraeli shtet terrorist! Turqia tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Izraeli

Por, kjo nuk e pengoi Presidentin turk që të ashpërsojë tonet ndaj Izraelit. “Izraeli po provon se është një shtet terrorist me hapat që po...

VITET KUR SHQIPTARËT SUNDONIN JERUSALEMIN

Qyteti i Shenjtë i Jerusalemit ka qenë zotërim i shqiptarëve nga viti 1831 deri në vitin 1840. Sulltani i perandorisë që shtrihej në tre...

Gjermani, sekuestrohet 1 ton kokainë, në pranga 12 persona, shumica shqiptarë

Policia gjermane në Bavari ka sekuestruar një ngarkesë prej 1 ton kokainë, ndërsa në pranga janë vënë 12 persona, shumica shqiptarë. Sipas policisë gjermane shqiptarët...

Përkeqësohet situata në Rripin e Gazës, 37 të vrarë e 500...

Të paktën 37 palestinez raportohet të kenë humbur jetën në Rripin e Gazës dhe 500 të tjerë të jenë plagosur në protestën kundër hapjes...

Dëshmi shokuese: “Tigrat” e Arkanit ekzistojnë edhe sot, ata veprojnë në...

Garda Serbe Vullnetare paraushtarak e kriminelit famëkeq Zheljko Razhnjatoviq – Arkan, e cila në vitet nëntëdhjeta mori pjesë në luftimet në fushëbetejat në Kroaci,...

Djali i vogël paralizohet në gjumë, tronditen mjekët kur zbulojnë shkakun

Një djalë i vogël ka përjetuar një situatë të tmerrshme. Ai u shtri për të fjetur si çdo natë tjetër, por në mëngjes u...

Kjo do të jetë ambasada amerikane në Jerusalem, Departamenti i Shtetit:...

Siç mund të shihet dhe në foto, kjo do të jetë godina e ambasadës amerikane në Jerusalem, e cila e zhvendosur me një dekret...

Kapet politikani që kushtëzonte një vend pune për marrëdhënie seksuale/VIDEO

Sekretari i përgjithshëm i partisë SDA dhe njëherit deputet i Kuvendit të Bosnjë – Hercegovinës, Admir Haxhipashiq nga Bihaqi është xhiruar se si nga...

Erdogan vizitë në Britani, do takohet me Mbretëreshën dhe kryeministren

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan në 13-15 maj do të vizitojë Britaninë ku do të takohet me Mbretëreshën Elizabeta II dhe kryeministren Theresa...

Erdogan u shpall luftë kamatave: Janë nëna e gjitha të këqijave!

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan sot në Ankara deklaroi se për vendet e tjera mund të majftojë rritja e normës ekonomike...

Erdogan kërkon ulje të normave të interesit, thotë se janë ‘nëna...

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka bërë thirrje për ulje të normave të interesit duke i cilësuar si “nëna dhe babai i djallit” pas...

Ushtria e Serbisë vendos kurorë para shtatores së shërbëtorit kryesor të...

Këto ditë u paraqitë fotografia e pjesëtarëve të Ushtrisë serbe të cilët në uniforma zyrtare vendosin kurorë para përmendores së komandantit çetnik dhe bashkëpunëtorit...

Deputeti grek ‘shpërthen’ kundër shqiptarëve

Sot është diskutuar në parlamentin grek miratimi i Memorandumit të Bashkëpunimit të dy ministrive të Jashtme për përshpejtësimin e procedurave të integrimit të Shqipërisë...

BANGLADESH, 25 PERSONA HUMBIN JETËN NGA RRUFEJA

Gjatë dy ditëve të fundit në Bangladesh kanë humbur jetën të paktën 25 persona, si pasojë e goditjes nga rrufeja, transmeton AA. Sipas lajmeve të...

E frikshme, tjetër sulm me acid në Londër – VIDEO

Prej disa kohësh rrugët e Britanisë janë kthyer në të pasigurta, teksa vijojnë sulme të rastësishme me acid tek kalimtarët. Rasti më i fundit është...

Politikani serb që e njeh shtetin e Kosovës vjen në Prishtinë

Lideri i Partisë Liberale të Serbisë Çedomir Jovanoviq të premten do të jetë në Prishtinë, me ftesë të Institutit Demokratik të Kosovës. Klan Kosova mëson...

Shkencëtari 104-vjeçar australian të enjten i jep fund jetës vullnetarisht në...

Shkencëtari më i vjetër në botë, ka mbërritur në Zvicër në disponim të mirë, pak ditë para se të përfundojë jetën e tij në...

Erdogan kritikon personalitetet franceze për deklaratat për Kuranin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, reagoi me zemërim ndaj një grupi prej rreth 300 personaliteteve franceze, që u bënë thirrje myslimanëve të denoncojnë...

Misteri për varrin e Saddam Hussein: Ku ndodhen eshtrat e tij...

Kanë kaluar 12 vjet nga dita kur Saddam Hussein vdiq pas varjes së tij në dhjetor të vitit 2006, por ende është mister vendi...

Dolën maturantët e parë nga Medreseja e Preshevës, u festua me...

Nje kujtim i mire, historik – Eshte kjo fotoja e parë, e gjenerates se pare te maturantëve nga Medereseja “Gazi Isa-beg” në Preshevë Preshevë,...

Afganistan: Të paktën 10 të vrarë nga një shpërthim në një...

Nga një shpërthim në një xhami në lindje të provincës afgane Khost, ka lënë të vrarë të paktën dhjetë persona dhe plagosur 30 të...

Rrahje në mes politikanëve serbë (VIDEO)

I ka thënë fjalë të rënda, ndërsa pastaj nga mbrapa e kanë goditur. Në lagjen Jarak, pasi radikalët u mblodhën dhe u drejtuan tek lideri...

“Çkemi Albanian”, prestigjozja “New York Post” flet shqip, ja arsyeja

Gazeta prestigjoze “New York Post” ka shkruar sot në shqip fjalët “Çkemi Albanian”, duke dhënë lajmin se shkollat e NYC tani me ligjin e ri...

Të gjithë po ikin për Gjermani, por çfarë jete po i...

Sa janë rrogat dhe sa para nevojiten në muaj për të mbijetuar në Gjermani? Diku rreth 32 mijë kosovarë në vjet ikin nga Kosova drejt...

16-vjeçarja digjet e gjallë pasi u përdhunua nga dy burra

Një vajzë 16-vjeçare në Indi është djegur e gjallë pasi prindërit e saj iu ankuan pleqve të fshatit se ajo ishte përdhunuar. Të paktën...

Detajet e arrestimit/ Si u zbulua në Gjermani Arbër Çekaj, ja...

Arbër Çekaj është pronari i firmës “Arbri Garden”, ku u sekuestrua kontenieri me 613 kg kokainë, në magazinat e kësaj kompanie në Maminas, i...

Vuçiç i “falet” Turqisë: Ja si po na e rrit ekonominë!

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se bashkëpunimi me Turqinë i ka sjellë investime mjaft të rëndësishme siç janë fabrikat në Vladichin Han në zonën...

Atentat me 6 plumba shqiptarit në mes të Athinës (FOTO LAJM)

Një shqiptar është plagosur me armë zjarri këtë të premte në Athinë. Sipas raportimeve të medieve greke, ai është 38 vjeç dhe pa precedentë...

Kryetari i Pragës vendos plis në kokë dhe vishet me veshje...

Kryetari i Bashkisë së Pragës 1, Oldrich Lomezky dhe partnerja e tij kanë zhvilluar një takim kortezie në ambasadëns hqiptare në Pragë …të veshur...

Shqiptarët e burgosur, kamerierë në burgun e Milanos

Dy shqiptarët, Elsoni dhe Sahiti ndodhen në burg prej kohësh, por ata çdo mëngjes shkojnë në punë. Të dy janë kamerierë në “In Galera”. Po...

Ndahet nga jeta një nga pasardhësit e Dedë Gjo Lulit

Ndahet nga jeta Kole Marash Dok Lani Dedvukaj , ni prej pasarllesve te shpis Heroit Ton Komtar Dede Gjon Lulit nga Barllajt e Hotit...

Medvegja nuk dorëzohet, stoliset Kuq e Zi

Medvegjë, 1 maj –Lugina e Preshevës kishte sot festë kombëtare. Në manifestimin “Takimet e vendlindjes-2018” në fshatin e akademik Idriz Ajetit dhe Jim Xhemes...

Policia malazeze i ndalon shqiptarët të kalojnë kufirin

Policia malazeze nuk ka lejuar disa punëtor nga Shqipëris ta kalojnë kufirin në pikën kufitare ” Hani i Hotit” duke u kërkuar që secili...

E mbyti sirianin me grusht, Gjykata gjermane dënon shqiptarin me tre...

Një shqiptar 22-vjeçar do të duhet të vuajë dënim me burg për tre vite e gjysmë pasi e ka goditur sirianin me dy grushte...

Europa përfshihet nga stuhi e përmbytje,po afrohet drejt Ballkanit

Europa perëndimore është përfshirë nga stuhi të fuqishme duke shkaktuar përmbytje të rrugëve dhe bodrumeve. Zjarrfikësit po pompojnë ujërat e shiut nga bodrume dhe pastrimin...

Goditet mafia shqiptare në Spanjë, policia kap 1 ton kokainë (Video)

Policia spanjolle ka sekuestruar rreth 1 ton kokainë dhe një shumë prej 1.550.000 euro, gjatë një operacion kundër mafias shqiptare në Spanjë. Në pranga kanë...

Bashkimi Europian paralajmëron Izraelin

Bashkimi Evropian (BE) në lidhje me palestinezët e martirizuar sot nga ushtarët izraelitë, paralajmëroi se “Izraeli duhet të shmang përdorimin e plumbave të vërtetë...

Çka po ndodh kështu: Përmbytje në Gjermani e Francë, stuhia godet...

Qyteti i Achen-it në Gjermani ka pësuar më së keqi nga stuhia e madhe që kaploi Evropën të dielën mbrëma Stuhia goditi Gjermaninë, Francën, Belgjikën...

Greqia harxhon 1.2 miliard euro për modernizimin e avionëve luftarakë

Qeveria greke miratoi një marrëveshje me SHBA për modernizimin e më shumë se gjysmës së flotës së saj të avionëve F-16, për një shumë...

Arabia Saudite nis ndërtimin e qendrës më të madhe të argëtimit

Kujdestari i dy xhamive të shenjta Mbreti Salman shënjoi zyrtarisht të shtunën nisjen e projektit të argëtimit, Qiddiya, që do të jetë i pari...

Zjarri shkatërron mijëra kilometra katrorë të pyjeve në Rusi

Qendra Federale e Zjarrit Pyjor të Rusisë ka njoftuar më 29 prill që më shumë se 70 zjarre kanë shkatërruar rreth 1,870 kilometra katrorë...

Ambasadori i SHBA në Greqi: Është arritur progres i madh në...

“Besojmë se është bërë përparim i madh në bisedime dhe shpresojmë se ky progres do të qëndrojë, por koha do të tregojë”, tha ambasadori...

Vizitat në SHBA: A dështuan Merkel dhe Macron përballë Trump

Liderët kryesorë të Europës, Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelaria gjermane, Angela Merkel, vizituan të ndarë Uashingtonin, gjatë javës së lamë pas, duke tentuar...

Ftohen raportet mes Vuçiç dhe Putin?

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç nuk është ftuar në inaugurimin e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin më 7 maj në Moskë. Të paktën kështu shkruan gazeta...

I del flaka ndërtesës 33 katëshe të Trumpit (VIDEO)

Ndërtesa 33 katëshe e Presidentit të SHBA-së Donald Trump është ende në ndërtim e sipër që ndodhet në kryeqytetin e Azerbajxhanit, Baku. Por një...

Tusk: Nuk ka stabilitet në Europë pa Ballkanin

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk dhe kryeministri bullgar, Bojko Borisov zhvilluan një takim kokë më kokë në kuadër të Procesit të Brdo-Brionit që...

SHBA, ultimatum Turqisë: Hiq raketat ruse nëse do avionët F-35

Vetëm një ditë pasi u konfirmua në detyrën si Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka udhëtuar drejt Brukselit, për të ndjekur punimet e...

Greqi, 5 vite në arrati, shqiptari kapet me 248 kg kanabis...

Një operacion i suksesshëm antidrogë është zhvilluar nga policia greke në afërsi të Janinës. Sipas policisë greke është evituar hedhja në treg e rreth 250...

Në vend të vizave, BE cakton tiketën 7 euroshe për Ballkanin

Duke filluar nga viti 2021, qytetarët e shteteve që nuk janë pjesë e zonës Schengen, duke përfshirë Ballkanin, do të duhet të aplikojnë përmes...

Trump nuk ka bashkëpunuar me Rusinë, konstaton komisioni i Kongresit

Komisioni për Inteligjencë i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA lëshoi të premten raportin përfundimtar mbi ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale më...

Bëhen bashkë Gjermania dhe Franca për prodhimin e një super avioni...

Gjermania dhe Franca kanë vendosur zhvillimin e një avioni të përbashkët luftarak, i cili do të zëvendësojë avionët Eurofighter dhe Rafale-Jet. Me këtë projekt...

Izraeli rrënon shkollën e palestinezëve, mësimi vazhdon në çadra (Foto)

Forcat okupatore izraelite kanë rrënuar një shkollë në El-Halil të Palestinës me arsyetimin se kinse nuk ka poseduar leje. Sipas të dhënave të marra nga...

Sherr në familje, të shtëna me armë brenda në banesë

Policia ka parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të një konflikti me armë në një familje. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në fshatin Gurrë Klos, në Mat....

Retorike lufte mes dy vendeve Ballkanike pas armatosjes reciproke

Serbia dhe Kroacia kanë acaruar ndjeshëm raportet mes tyre. Qeveria serbe vendosi të shpallë "non grata" ministrin e Mbrojtjes së Kroacisë, Damir Krstičević. Vendimi erdhi...

Turqia dënon me burg edhe 13 gazetarë

Një gjykatë turke dënoi 13 gazetarë me burg, nën akuzat për terrorizëm, shkruan REL. Ata kanë qenë punonjës të gazetës opozitare Cumhuriyet dhe janë arrestuar...