Rajon-Botë

Mjeku që po trondit botën: Kam shëruar 5 mijë njerëz nga...

Ndoshta për shqiptarët është një emër i panjohur, por në SHBA Rick simpson është një nga ikonat më të famshme të vajit të kanabisit. Ai...

Kanadë: Kamioni shtyp 10 këmbësorë, a bëhet fjalë për sulm terrorist?...

Para pak çastesh në Toronto të Kanadasë një kamion ka shtypur 10 këmbësorë. Autoritetet e sigurisë dhe ndihma mjekësore kanë dalur në vendin e ngjarjes...

MATVIYENKO: ANËTARËSIMI I SHTETEVE TË BALLKANIT NË NATO, KËRCËNIM PËR SIGURINË

Zgjerimi i NATO-s dhe anëtarësimi i vendeve të Ballkanit, po minon sigurinë dhe stabilitetin në rajon, ka thënë sot një ligjvënëse ruse. Valentina Matviyenko, duke...

Shkatërrohet banda e trafikut të drogës në Greqi, policët e infiltruar...

Katër shtetas shqiptarët janë arrestuar nga policia greke ditën e sotme, pasi janë kapur me 112 kilogramë marijuanë. Sipas mediave, në operacionin ku ishin...

Të gjitha partitë bëhen bashkë për të rrëzuar Erdoganin

Zgjedhjet e parakohshme në Turqi duket se i kanë hapur një sërë telashesh Presidentit Erdogan, pasi opozita është bashkuar për të rrëzuar sulltanin e...

Erdogani nderohet si “qytetar nderi” i Serbisë

Mund të jetë në qendër të kritikave të Perëndimit, që e akuzon se po shkel të drejtat e njeriut në vendin e vet, por...

Kërcënimi i Iranit ndaj Presidentit Trump

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif, ka thënë se Teherani do të rinisë programin e tij bërthamor “me shpejtësi më të madhe”, nëse...

Deri në 600 mijë euro fitime, goditet rrjeti që dërgonte ilegalisht...

Një zinxhir i emigracionit të paligjshëm, që ka transportuar 2 mijë e 500 deri në 3 mijë shtetas shqiptarë dhe kosovarë në Francë që...

Ekstradoni Gylenin fillimisht: Përgjigja e Erdoganit ndaj thirrjes së Trumpit për...

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të shtunën se SHBA duhet të ndjekë detajet e traktatit të ekstradimit me Turqinë dhe të nderojë kërkesën...

Alarmohen serbët: SHBA po ndërton aeroport ushtarak në Kosovë

Mediat serbe kanë raportuar se amerikanët janë duke ndërtuar në mënyrë sekrete një aeroport ushtarak brenda Kampi Bondsteel, në Kosovë. Baza ushtarake e ndërtuar në...

Pas Kosovës, Vulinit i ndalohet hyrja edhe në Kroaci

Raportet ndërmjet Kroacisë dhe Serbië po përkeqësohen edhe më shumë. Pas djegies së flamurit kroat nga Sheshel, kanë qenë disa deklarata të ministrit serb,...

Presidentja kroate godet ashpër Sheshelin: E kemi mposhtur idenë për “Serbinë...

Krimineli serb i luftës Vojisllav Sheshel ka vazhduar provokimet ndaj Kroacisë dhe përdhosjen e flamurit kroat. Ai ka hequr na shtiza dhe ka shkelur...

Tragjedi: Vrasin vajzën sepse donte të martohej me një italian

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali kur babai dhe vëllai i një 25 vjeçarje kanë kryer një krim të rëndë. Një vajzë 25...

Arrestohet në Itali ish-zyrtari shqiptar

Një ish- zyrtar shqiptar ka rënë në prangat e policisë italiane. Mediat vendase shkruajnë se ai nuk kishte pasur asnjë problem në shtetin fqinj,...

Gjermani: Një punonjëse e azilit dyshohet për korrupsion

Zyra Federale për Migrimin dhe Refugjatët duket se është e prekur nga një skandal korrupsioni. Një punonjëse me post drejtues ka marrë vendim pozitiv...

​Senatorët i kërkojnë Erdoganit lirimin e priftit amerikan

Një letër e nënshkruar nga 66 senatorë amerikanë, kërkon që presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan të lirojë klerikun e SHBA-së, Andrew Banson, i cili...

Aksident i rëndë në Zvicër, lëndohet vozitësi maqedonas me bashkudhëtaren

Mbrëmjen e së enjtes, një vozitëse ka dalur në anën tjetër të rrugës duke u përplasur me një veturë tjetër. Një zvicerane 35-vjeçare, mbrëmjen e...

Rusia mund ta furnizojë Bashar Al-Assad-in me raketa

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka deklaruar se Moska mund të furnizojë presidentin sirian, Bashar al-Assad me raketa precize S-300, pas sulmeve të...

Dy të rinj gjerman pranojnë Islamin para imamit shqiptar në Gjermani...

Më datë 01.04.2018, në ambientet e xhamisë ASR në qytetin e Ingolstadt të Gjermanisë, në të cilën si imam shërben një ndër lexuesit më...

Aeroplani i Princit saudit që koston 30 mijë dollarë ora

Ambasadori i Arabisë Saudite në Shtetet e Bashkuara, Khalid bin Salman al-Saudi, ka një stil jete tejet luksoz.   Ai është pjesë e familjes mbretërore të...

Putin studentëve rusë në Britani: Menjëherë jashtë

Studentëve rusë që jetojnë në Britani u është thënë që të kthehen në Rusi derisa tensionet mes dy vendeve po rriten.Kërcënimi nga problemet e...

Rritën tensionet pas shkeljes së flamurit nga Sheshel: Kryeministri kroat nuk...

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq i telefonon kryeministrit të Kroacisë, Andrej Plenkoviq, por ia nuk ia ka hapur telefonin. Bërnabiq ka tentuar të...

Zvicra refuzon lirimin e serbit i cili kindnapoi djalin e biznesmenit...

Serbi i cili u dënua me 20 vjet burg pas rrëmbimit të një fëmije në vitin 2000, nuk do të dalë jashte grilave të...

Preshevarja, për 20 vjet shofere e autobusit në Zvicër

Winterthur, 19 prill - Ditë për ditë, kemi dëgjuar e po dëgjojmë, suksese të ndryshme të mërgimtarëve tanë nëpër gjithë botën kudo që jetojnë ata....

Lëvizje për reforma edhe në ISIS, ja me cilin fraksion rreshtohen...

Teksa organizata terroriste e Shtetit Islamik në Siri dhe Irak (ISIS) po tenton t’i rikthejë territoret e humbura në Siri, ditëve të fundit ka...

Era e ndryshimeve, Mbreti saudit pret kardinalin më të lartë të...

Era e ndryshimeve që ka përfshirë Arabinë Saudite, ka prekur dhe dialogun ndërfetar. Kështu, së fundi në Mbretëri ka qenë një ndër figurat më të...

Tension në Beograd: Sheshel shkel dhe djeg flamurin kroat, irritohet Zagrebi

Kreu i radikalëve serbë Vojisllav Sheshel, kreu një akt të paprecedentë, por krejt në natyrën e tij, kur shkoi e shkeli e më pas...

Trimat e vegjël shqiptarë, në mes të shpresës dhe mallit për...

Florenci është i moshës katërmbëdhjetëvjeçare, Viola shtatë, ndërsa Aidani vetëm një foshnje. E përbashkëta e tyre është: Ata vijnë nga Shqipëria, njërin ndër vendet...

Vuçiq: Serbët po zhduken, së shpejti do të kemi mbiemra shqiptarë,...

Kryetari serb Aleksandar Vuçiq thotë se bashkësia ndërkombëtare është në anën e Prishtinës, se ata duhet të luftojnë dhe t'i shtyjnë interesat e tyre...

Pse të rinjve zviceranë u pëlqen të përdorin fjalë shqipe?

“Anglishtja ka një prestigj të madh, para së gjithash për faktin se shumë filma dhe këngë janë në këtë gjuhë. Ndërsa shprehjet në gjuhën...

Gazeta greke: Nacionalizmi shqiptar, bastioni i vetëm kundër ambicieve të Erdogan...

Gazeta më e madhe greke “Kathimerini” thotë se nacionalizmi i shqiptarëve është i vetmi mjet për të ndaluar ambicien e Presidentit turk Rexhep Tajip...

Goditet rrjeti i prostitucionit në Greqi, 8 shqiptarë të arrestuar

Policia greke ka goditur një rrjet shqiptar të shfrytëzimit të prostitucionit. Tetë shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë në Athinë, të cilët shfrytëzonin...

Dubai hap dyert për shqiptarët, ja sa janë rrogat! (Video)

Kryeqendrat e lindjes së mesme, Dubai dhe Abu Dabi janë kthyer në një atraksion për të rinjtë shqiptar. Nëpërmjet agjencive të punësimit ata krijojnë...

Zhduket vajza shqiptare, ja emri dhe fotografia e saj

Autoritetet irlandeze janë duke kërkuar për një 17-vjeçare shqiptare, e cila është shpallur e humbur, bën të ditur sot abcnews.al. Olta Dodaj ka humbur...

Holanda parandalon një sulm ndaj konsullates turke, arreston katër të dyshuar...

Prokurorët holandezë kanë arrestuar katër burra të dyshuar për planifikim të një sulmi ndaj konsullatës turke në Roterdam. Përmes një deklarate, zyra e prokurorisë...

Foto/ A nuk janë këto pamjet më tronditëse nga lufta në...

Që prej vitit 2011 kur në Siri shpërtheu ‘Pranvera Arabe’ ky vend duket se nuk po gjen qetësinë. Më mijëra të vrarë e qytete që...

Amerikania Ashley Wood mban plis në kokë, sepse shqiptarët ia shpëtuan...

Një shtetase amerikane nga Atlanata, Georgia ka themeluar një organizatë për mbrojtjen dhe promovimin e kulturës shqiptare. “Tradita shqiptare e Besës më shpëtoi jetën...

Sulmi në Siri, ja shteti i ri që po kërcënon me...

“Ne jemi shumë më të përgatitur se sa mendojnë dhe do të shohin se nëse shkelin këtë marrëveshje, brenda një jave, më pak se...

Malazezët sot do tu drejtohen kutive të votimit

Malazezët sot do tu drejtohen kutive të votimit. 7 kandidatë janë në garë për president, ku sipas sondazheve favorite kryesor është Milo Gjukanoviq. Ky i fundit...

Si u vra nga grekët gjenerali italian dhe 4 të tjerë,...

Nëse Enrico Tellini nuk do të ishte vrarë, kufiri mes Shqipërisë dhe Greqisë do të ishte matanë Janinës. Por ajo e hënë e 23...

Izetbegoviç u përgjigjet serbëve: Po bëhemi gati për luftë!

Bakir Izetbegoviç, udhëheqësi i muslimanëve të Bosnjës ka bërë të ditur se ata po përgatiten seriozisht për një skenar konflikti.Siç bën të ditur gazeta...

Zvicër: Pas ikjes spektakolare nga policia, kapet pa patentë shoferi shtetasi...

Ikja spektakolare e dy të rinjve ka përfunduar në një lagje të banuar në Rupperswil, pasi që makina ishte bllokuar në mes të dy...

Deklarohet Arabia Saudite – tregon a përkrah sulmet në Siri

Ministria e Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite ka lëshuar një komunikatë për media ku ka mbështetur Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britaninë e...

Flet Assad: Sulmet e SHBA-së, na forcojnë më tepër

Presidenti i Sirisë Bashar Al Assad ka reaguar për herë të parë pasi vendi i tij u sulmua me raketa nga SHBA, Britania dhe...

KRYEMINISTRI TURK THOTË SE BOTA U VONUA 7 VJET NË SIRI

Kryeministri turk, Binali Yıldırım, sot në Stamboll deklaroi se disa vende mendojnë për njerëzimin vetëm kur bëhet fjalë për armët kimike, duke pyetur se...

Pesë gjërat që duhet t’i dini për sulmet ajrore në Siri

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca kanë nisur një hakmarrje siç e cilësuan ata, pas përdorimit të armëve kimike nga Bashar al-Assad. Sulmet nisën në...

Reagon edhe Merkel, kritikon Rusinë për mbështetjen ndaj Assadit

Kancelarja gjermane Angela Merkel është shprehur dhe më herët se Gjermania nuk bën ndërhyrje ushtarake në Siri, teksa mbështet sulmet e SHBA, Britanisë dhe...

Nuk janë prekur bazat Ruse në Siri

Rusia njoftoi se asnjë raketë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Britanisë së Madhe dhe Francës nuk ka goditur bazat në Tartus dhe...

Pamje të jashtëzakonshme: Momenti kur raketat franceze nisen për Siri (VIDEO)

Ministrja franceze e Mbrojtjes, Florence Parly, publikoi një video të një rakete të lëshuar nga luftanija franceze kundër Sirisë. Ajo tha se shënjestra ishte një...

Bombardimet në Siri, reagon edhe Turqia

Shteti i Turqisë ka reaguar pas sulmeve nga Amerika dhe aleatëve tjerë në Siri. Në një deklaratë të shkurtër ata kanë përkrahuar sulmin në Siri. “Operacioni...

“Mëngjes i zakonshëm” për Assadin pas bombardimeve, dalin pamjet teksa shkon...

Përkundër bombardimeve, për Assadin dita e sotme ka nisur si zakonisht. Në twitter janë shpërndarë videot teksa ai arrin në zyrën e tij, transmeton lajmi.net “Mëngjes...

Ky është bombardimi i parë i SHBA-ve ndaj Assadit (VIDEO)

Kanë dalë videot e para dhe fotot nëpër mediat sociale që tregojnë bombardimet në kryeqytetin sirian nga SHBA, Britani dhe Franca Vendi i parë që...

Perëndimi nuk mund ta lërë Ballkanin në dorë të Rusisë

Propozimi për t’i ngritur statujë Milosheviçit në Beograd tregon një lojë më të thellë pushtetesh. Komisioni për emërtimin e rrugëve dhe shesheve në Beograd pritet...

SHBA-të tregojnë “muskujt”, 12 luftanije drejt Mesdheut (FOTO)

SHBA-ja po demonstron forcën ushtarake, duke zhvendosur 12 anije luftarake drejt Mesdheut. Lëvizja është e ngjashme me atë të vitit 2003 kur u pushtua Iraku,...

Zbulohen shkaqet për të shtënat dhe vrasjen e katërfishtë

Janë mësuar shkaqet për të shtënat dhe vrasjen e katrëfishtë që tronditi Nu Jorkun dhe mbarë botën. Sipas mediumeve botërore, një amerikan 43 vjeçar...

Arrestohen dy shqiptarë me 30 kilogramë heroinë

2 shqiptarë ranë në prangat e policisë italiane, gjatë një operacioni antidrogë në rrethinat e Padovas. Karabinierët sekuestruan 30 kg heroinë dhe zbuluan një...

Nëse sulmohet Siria, Rusia paralajmëron luftë me Amerikën

Rusia paralajmëron Shtetet e Bashkuara të Amerikës se nisja e bombardimeve ajrore si kundërpërgjigje ndaj sulmit kimik në Siri, mund të shkaktojë një luftë...

Vritet Zamira, këngëtarja shtatëzënë sepse këndoi ulur në një syneti (Foto)

Një këngëtare 8 muajshe shtatzënë është qëlluar për vdekje në një ceremoni familjare mbrëmjen e së martës, në Pakistan. Sipas “BBC”, rrethanat e...

Po shkojmë drejt Lufës III Botërore? Kush do ta fitonte?

Bota po alarmohet nga tensionet e fundit midis Amerikës dhe Rusisë. Po të shtosh dhe ambiciet bërthamore të Koresë së Veriut, mendimet shkojnë për...

Ndërtimi i kalimit kufitar Preshevë-Tabanoc do të bëhet në vitin 2019

Vendkalimi kufitar Preshevë-Tabanoc mes Serbisë dhe Maqedonisë do të duhet të fillojë së ndërtuari në vitin 2019">2019, në vend të vitit 2020">2020, siç ishte...

Rrëzohet një avion grek në afërsi me Turqinë

Një aeroplan ushtarak i Greqisë është rrëzuar sot në zonën e Egesë, zonë kjo në afërsi me Turqinë dhe e përfshirë nga tensionet Turqi-Greqi...

Tragjedi: Shuhet në aksident familja e Musait me me tre fëmijët...

Një aksident me përmasa tragjike ndodhi sot në Adana të Turqisë, pasi makina që drejtohej nga Musa Hosca doli nga rruga dhe ra...

“Raketat do të vijnë aty”, Putin i përgjigjet Trump-it: Situatë shumë...

Presidenti rus Vladimir Putin iu përgjigj për herë të para deklaratave të shefit të Shtëpisë së Bardhë Donald Trump. Putin deklaroi se shpreson që gjykimi...

Zuckerberg dëshmoi para Kongresit, rriten aksionet e Facebook-ut

Skandali i Facebook që i dha kompanisë Cambridge Analytica informacione rreth bindjeve politike dhe fetare, ngjarjeve të ndjekura dhe postimeve të pëlqyera nga miliona...

10.000 të rinj, përfshirë nga Maqedonia, në marshin e Çanakalasë

Dhjetë mijë të rinj nga Turqia dhe jashtë saj, përfshirë edhe të rinj nga Maqedonia, do të marrin pjesë në një “Marshin e Besnikërisë...

Rrëzohet një avion, dyshohet për 200 të vdekur, ja në cilin...

Mendohet se shumë persona mund të kenë vdekur, pasi një aeroplan ushtarak u rrëzua të mërkurën në mëngjes në Algjeri. Mediat lokale raportojnë se...

Plasi lufta? Trump kërcënon Rusinë: Bëhu gati

Presidenti amerikan Donald Trump ka kërcënuar se do të nisin sulmet ajrore ndaj regjimit të Assadit në Siri, pas hedhjes së lëndëve kimike mbi...

Shqiptari nga Zvicra bëhet hero në autostradë, ja kë e shpëtoi!...

"Dukej vërtetë shumë keq dhe unë u mundova t’ia bëj me dije vozitësit se duhej të ndalonte". Pra, shqiptari 26-vjeçar iu afrua veturës së...

“Arabia planifikon të ndërtojë kanal detar për ta shndërruar Katarin në...

Një këshilltar në Gjykatën e Mbretërisë Saudite, përmes rrjeteve sociale tha se projekti ka për qëllim të dënonte Katarin për shkelje të perceptuara politike ...

Rrëzohet avioni luftarak në Serbi, pas manovrave në Preshevë. Një pilot...

Preshevë, 11 prill- Një avion luftarak serb “Supergaleba G4” është rrezuar në Kovaçice te Serbisë, Pilot ka vdekur ne vend, kurse një tjetër...

Karl Bild: Rusia në alarm lufte, pritet sulm brenda 24 orëve!

Mbrojtja ajrore e flotës ruse në Detin e Zi ka dhënë paralajmërim për sulm, transmetoi në tuiter politikani suedez Karl Bild. Lajmi është transmetuar...

Kroacia dëshmon edhe njëherë miqësinë me shqiptarët, refuzon ekstradimin e “Ballistit”...

Ministri kroat i Drejtësisë Drazhen Boshnjakoviq ka refuzuar të japë pajtimin për ekstradimin e Ismail Morinës, të cilin Serbia e kërkon me akuzën se...

Ushtari izraelit feston derisa vret palestinezin e paarmatosur (Video)

Ushtria izraelite thotë se po heton videoklipin, e filmuar përmes dylbisë së pushkës, ku shihen ushtarët që brohorisnin pas të shtënave që qëllojnë mbi...

Erdogan nuk ndalet: Do të ketë operacione të reja kundër FETO-s...

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mirëpritur operacionin Agjencisë Turke të Inteligjencës (MIT) ndaj strukturës së organizatës FETO në shtetin qendror afrikan të...

Kërcënon Trump, bota para një shpërthimi të madh

Presidenti i SHBA’së, Donald Trump ka thënë se së shpejti do të vendosë nëse do të reagojë ndaj sulmeve me armë kimike në Siri. Presidenti...

E pyetën Ahmet Dautogllun (Shkupjanin): Pse po ua puthë dorën pleqve...

Pyetën Davudogllun: Pse Po Ua Puthë Duart Pleqëve Shqiptarë? Posted on Prill 9, 2018 / Posted by admin Një gazetar nga Turqia kishte pyetur Ahmet...

Sulmi ajror Izraelit në Siri, vriten 3 milicë Iranianë

Tre pjesëtarë të milicisë iraniane u vranë në sulmin ajror gjatë natës së mbrëmshme të kryer nga forcat izraelite në Siri, transmeton Anadolu Agency...

Të paktën 70 të vrarë në një sulm të dyshuar kimik...

Të paktën 70 persona kanë vdekur pas një sulmi të dyshuar kimik në qytetin sirian Duma, që gjendet në enklavën e Gutas Lindore, kanë...

Gjermania kërkon 17.000 punonjës shëndetësorë

Ambulanca dhe salla operacioni të mbyllura, spitale pa infermierë dhe specialistë ose para pensionimit. Mungesa e mjekëve dhe stafit tjetër mjekësor tashmë ndjehet seriozisht...

Shpërthen zjarr në ndërtesën 50 katëshe “Kullën Trump”, një i vdekur

Një zjarr ka shpërthyer në ndërtesën 50 katëshe Trump Tower në New York të SHBA-ve. Raportohet se me këtë rast ka vdekur një person. Nga...

Gjermania thotë se nuk ka prova se sulmi në Münster kishte...

Sipas Ministrit të Punëve të Brendshëm në Gjermani, Herbert Reul, nuk ka indikacione se sulmi i sotëm në qytetin e Münster ka prapavijë islamike. Tre...

Tronditet Evropa, sulm i përgjakshëm terrorist në Gjermani me viktima (Video)

Disa viktima kanë mbetur sot në qytetin gjerman Minster, kur një shofer i panjohur u fut në rrugën e kembesoreve duke i goditur me...

Ushtria greke godet avionin turk, çfarë po ndodh?

Ministria greke e Mbrojtjes ka bërë me dije se për herë të parë, forcat ushtarake të saj kanë ndërhyrë për të penguar fluturimin mbi...

Aksident i frikshëm në Kanada, disa të vdekur nga përplasja e...

Policia ka konfirmuar disa të vdekur pasi një kamion dhe një autobus ku ndodhej skuadra kanadeze e Hockey për të rinj, u përplasën të...

Bullatoviq: Ja çka kishte ofruar Serbia që të mos bombardohej

Beogradi në vitin 1999 kishte bërë përpjekje të gjithanshme për të shpëtuar nga bombardimet e NATO-s pasi kishte refuzuar nënshkrimin e Marrëveshjes së Rambouillet...

A është Vladimir Putini një agjent CIA-s?

Ngurrimi i palëkundur i Presidentit Trump për të thënë ndonjë gjë negative në lidhje me Rusinë është aq e habitshme sa që një ish-drejtor...

Përledhje në Nigeri, 23 të vrarë

Të paktën 23 persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e përleshjeve mes ushtrisë dhe grupeve të armatosura në veripërëndim të Nigerisë, raporton Anadolu...

Esmeralda 9 vjeçare detyrat i bënte me dritë qiriu, me ndihmën...

Ajo është nga Krraba. Quhet Esmeradla dhe mëson në klasë të tretë. Në videon më poshtë do të shihni se ajo posedon inteligjencë të...

Novi Pazar: Këtu dikur ishte shkolla “Naim Frashëri”, sot nuk ka...

Vite me radhë në këtë objekt ishte e vendosur shkolla “Naim Frashëri”, ku mësonin nxënësit shqiptar. Sot është kthyer në Muze të qytetit të...

Ish-punonjësja e NASA-s habit me deklaratën e saj: Kam parë njerëz...

Ajo thotë se kur ka parë burrat që ecnin në Mars ka qenë duke shkarkuar telemetri nga sonda Viking, e nisur në misionin sekret....

Policia greke rikthen fshesën, ja sa shqiptarë u dëbuan për 3...

Policia greke ka rikthyer fshesën, duke dëbuar mbi 1800 shqiptarë në 3 muajt e parë të 2018-ës. Sikundër raportohet zyrtarisht, gjatë muajit mars janë...

Kryebashkiaku francez përkrah fuqimisht familjen shqiptare

Një familje shqiptare, me vendbanim në La Bouëxière, në afërsi të qytetit Rennes, që nga viti 2016 është vendosur në Francë. Më 9 prill...

Shpërndaje: Ushtari musliman falë namazin, kolegu jomusliman i bën roje (Foto)

Në Indi nuk janë të rralla konfliktet në baza fetare, mirëpo kjo fotografi që po qarkullon në internet dëshmon për një tolerancë shembullore. Në...

Mediat greke: Erdogan nuk po e lejon Ramën të ja japë...

Ndërkohë që në Shqipëri ka kaluar në hije marrëveshja e detit me Greqinë, mediat në vendin fqinj i kanë kushtuar një tjetër artikull kësaj...

Turqit e ekstraduar nga Kosova mund të dënohen deri në 30...

Avokati i Yusuf Karabinës, njërit prej gjashtë të deportuarve në Turqi, Urim Vokshi, ka folur për letrën e familjarëve dërguar deputetëve të Kuvendit të...

Arrestohet shqiptari me 16 kilogram kokainë me vlerë 700 mijë euro

Shqiptari 28 vjeçar, pa vendqëndrim të rregullt në Gjermani, është arrestuar më 29 mars, e enjte rreth orës 21 në afërsi të qytetit Mönchengladbach Policia...

I jep vetes plumb në kokë, tragjedi në familjen e ish...

Nje burrë me iniciale M.R. (65) i cili thuhet se ka qenë dhender i ish presidentit serb Boris Tadiqi ka kryer vetëvrasje në qendër...

Tri “xhenaze” nga rakia dhe nga shpejtësia, viktimat dy motra! Arrestohet...

Studentja nga Nishi Milica Petroviq (27), motra e saj Marija Petroviq (24) dhe çiklisti Svetilsav Tonic (82), vdiqen në një aksident të tmerrshme me...

Serbia me armatime të reja nga Rusia

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë Aleksandar Vulin ka deklaruar se në takim me kolegun rus Sergej Shojgu ka filluar bisedimet për furnizim me pajisje...

Putin pritet me nderime të mëdha në Ankara (Video)

Presidenti rus, Vladimir Putin ka arritur në Ankara dhe pritet të takohet me holomogun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, në kuadër të udhëtimit...

Ja cila parti ka hyrë në listën e zezë të Amerikës

Shtetet e Bashkuara e kanë futur partinë politike të Pakistanit “Liga Myslimane Milli” në listën e organizatave të huaja terroriste për, siç thuhet, lidhjet...

Situata më e keqe se sa gjatë Luftës së Ftohtë

Diplomati më i lartë i Rusisë ka hedhur poshtë retorikën siç e cilëson ai të Britanisë së Madhe dhe Shteteve të Bashkuara kundër Moskës...

Flamuri shqiptar në Mal të Zi përdoret edhe në komunat ku...

Flamuri kuqezi përdoret edhe në komunat e Malit të Zi ku shqiptarët janë më pak se pesë për qind e popullatës. Kjo është mundësuar...

E dhimbshme, serbi vret guan shqiptare në mes të Gjermanisë

Të dielën, pak pas orës 19 është vrarë në banesën e saj në Winterlingen, Landi Baden Wüurttmeberg, një grua 41 vjeçare. I dyshuar për...

Kjo bionde mund të jetë e preferuara e re e Putinit...

Vladimir Putin thuhet se e ka një të preferuar të re, një bionde simpatike me emrin Victoria Lopyreva. Miss Russia 2003 ka fituar punën zi...

Kosovarja 41 vjeçare vritet nga bashkëshorti i saj në Gjermani

Prokuroria konstaton se 48 vjeçari ka shtënë me armë zjarri mbi bashkëshorten e tij 41 vjeçare, e cila, nga plagët e marra, ka ndërruar...

Donald Trump ka ftuar Putinin në Shtëpinë e Bardhë?

Presidenti amerikan, Donald Trump i ka dorëzuar një ftesë zyrtare Vladimir Putinit për t’u takuar me të në Shtëpinë e Bardhë. Të paktën kështu pretendon...

Rusia i kundërpërgjigjet Malit të Zi, dëbon diplomatin e këtij shteti

Ministria e Jashtme ruse ka thënë se do të dëbojë një diplomat të Malit të Zi, në përgjigje ndaj dëbimit të një diplomati rus...

Shtatë arsyet pse rrugët në Gjermani janë më të mira se...

Porse, nëse do krahasonim Gjermaninë, me fuqinë më të madhe në botë, SHBA-të, atëherë sërish sipas ekspertëve Gjermania qëndron më mirë, mu për arsyet...

Shqiptarët që jetojnë në diasporë luten ta shpërndajnë këtë postim, është...

Policia kantonale e Luzernit ka publikuar një njoftim për mungesën e shqiptares, Naime Monit nga Ebikon-i i Luzernit. Raportohet se ajo ka braktisur banesën në...

Ankara tani e akuzon Gylenin për vrasjen e një diplomati rus

Turqia ka shpallur fletarrest për burgosjen e Fetullah Gylenit, i cili jeton në Amerikë, dhe 7 personave tjerë nën akuzën për vrasjen e ambasadorit...

“Erdogan: Unë jam gati, ju Shqiptarët a jeni?”

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan është bë ndër personazhet kryesore të mediumeve shqiptare në Kosovë dhe jashtë Kosovës, pas arrestimit të 6 arsimtarëve të...

“Selami” i dytë i Erdoganit për Ramush Haradinajn: Jazëk të qoftë...

Erdogan e falenderoi publikisht presidentin kosovar Hashim Thaçi për bashkëpunimin duke paralajmëruar se të njëjtin bashkëpunim për arrestimin e mësuesve të tjerë do...

Gyleni nga “hyzmeti” në “grup terrorist”

Afërdita Jonuzi Turqia tash e një kohë të gjatë u është vënë pas mbështetësve të lëvizjes Hizmet të klerikut Fetullah Gulen, rivalit kryesor të presidentit...

Zhduket shqiptarja në Zvicër, ja emri dhe fotografia e saj! (Foto)

Policia kantonale e Luzernit ka publikuar një njoftim për mungesën e shqiptares, Naime Monit nga Ebikon-i i Luzernit. Raportohet se ajo ka braktisur banesën në...

Shqiptari e hedh gruan nga dritarja, e gjeti me të dashurin...

Futet në banesë bashkë me vëllanë dhe siç kishte ndodhur edhe më herët, gjen të dashurin e gruas aty. Teksa i vëllai mbante gruan...

Xhamia shqiptare në Regensdorf të Zvicrës shënoi 20 vjetorin (Foto)

Kryesia e Xhamisë Shqiptare në Regensdorf të Zvicrës kremtuan 20 vjetorin. Padyshim, se një organizim i tillë kërkon angazhim të madh, megjithate, këshilli organizativ...

Papa Françesku bën thirrje t’i jepet fund “masakrës” në Siri

Papa Françesku ka bërë sot thirrje për dhënien fund të “masakrës” në Siri, duke kërkuar pajtim në Lindjen e Mesme. Këto thirrje, Papa Françesku i...

Gjermania forcon kontrollet, dëbim masiv të azilantëve

Në një qendër të parë model në Gjermani do të strehohen azilkërkuesit deri sa të sqarohet me saktësi identiteti i tyre e pastaj të...

Ambasadori zviceran në Beograd: Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën, kusht për...

Ambasadori zviceran në Beograd, Philippe Guex, se hyrja e Serbisë në BE do të varet nga normalizimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës. “Zvicra dhe...

Trump shokon botën: Do të tërhiqemi nga Siria! Dikush tjetër le...

Presidenti amerikan Donalt Trump ka bërë të ditur se forcat amerikane shumë shpejtë do të tërhiqen nga Siria, në një mënyrë duket se po...

Bora e madhe e papritur shkakton kaos para tunelit Gotthard të...

Reshje të fuqishme të borës edhe në ultësira, kanë shkaktuar kaos në mëngjesin e sotëm para tunelit Gotthard. Shumë automjete që po shkonin nga...

Patriarku serb Irinej konstant: Serbia pa Kosovën është si një njeri...

Serbia do të bëjë çdo gjë të mundshme për të ruajtur Kosovën dhe praninë e saj në këtë krahinë, siç e ka quajtur ai...

Frikë nga Rusia, Polonia armatoset rëndë… deri në vitin 2022, 4.7...

Blerja më e madhe e armatimeve në historinë e Polonisë dhe shprehja e kushtueshme e një nevoje në rritje për siguri: Polonia dhe SHBA-ja nënshkruan...

Zyrtarisht Turqia po përjeton një bum ekonomik, ia kalon dhe Kinës

Sipas shifrave zyrtare ekonomia turke u rrit vitin e kaluar më shpejt se ajo kineze – pavarësisht gjendjes së jashtëzakonshme dhe problemeve të shumta....

Agjencia e shërbimit sekret e Turiqsë ka 8 mijë agjendë

Presidenti i Turqisë, Recep Tajip Erdogan komentoi sot për herë të parë deportimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova, të kërkuar nga drejtësia turke...

Erdogan: Do të vazhdojmë ndjekjen e “Feto-s” kudo që gjendet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka riafirmuar zotimin për të vazhduar sjelljen para drejtësisë të pjesëtarëve të organizatës terroriste FETO pas ekstradimit nga...

Trump: Së shpejti largohemi nga Siria

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, deklaroi se trupat amerikane së shpejti do të tërhiqen nga Siria. “Largohemi së shpejti nga Siria. Le të përkujdesen të...

Erdogan bisedë telefonike me Thaçin dhe Vuçiqin

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë Aleksandar Vuçiç.

Rast që tronditi Gjermaninë: Kosovari vrau bashkëshorten dhe të dashurin e...

Pas të shtënave, ai e kishte thirrur policinë. "I vrava dy njerëz, gjendem pranë kufomave", i kishte thënë policisë Një shtetas 53-vjeçar do të përgjigjet...

Kosovari e therr vajzën e tij me thikë, sepse ishte në...

Pasi një prind 55-vjeçar nuk e ka lejuar lidhjen e vajzës së tij, ai e ka lënduar atë me një thikë, ndërsa të përzgjedhurin...

Mediumet angleze: Rusia do të vendosë raketa bërthamore në Preshevë të...

Moska ka rënë dakord për të sjellë në Ballkanin verior raketa me mbushje bërthamore. Në Serbi, pikërisht në Luginën e Preshevës do të vendosen raketat...

Perëndimi kundër Rusisë, një Luftë e re e Ftohtë?

Analizë e BBC Tentim-vrasja e ish-agjentit rus, Sergei Skripal, është përshkallëzuar në një incident ndërkombëtar, pasi që me dhjetëra shtete perëndimore vendosen të dëbojnë diplomatët...

Vuçiq e thotë hapur: Mendoja ta nisja ushtrinë në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq e ka pranuar sot hapur se të hënë, me rastin e arrestimit të Marko Gjuriqit në Mitrovicë e ka...

Avionë ushtarakë serbë fluturojnë ulët mbi Preshevë dhe mbi hapësirën kufitare...

Dy avionë ushtarakë serbë kanë fluturuar mbi Luginën e Preshevës. Ata u panë edhe në kufi më Kosovën. Përmes kësaj videoje mund të shihni dy...

Dënohet kosovari që kërcënoi vajzën të ndërpriste lidhjen me shtetasin serb...

Gjykata penale e Lucernit e dënoi 55-vjeçarin me dy vite burg me kusht në një periudhë kohore provuese prej katër vitesh. Në verën e...

Mekë, përfundon projekti për rregullimin e ZemZem-it

Autoritetet e Arabisë Saudite kanë njoftuar se projekti për rregullimin e infrastrukturës të burimit Zemzem në kompleksin e Mesxhidul-haremit në Mekë ka përfunduar, raporton...

14 vite burg ish-policit shqiptar në SHBA, ndihmonte gangsterët

Në vitin 2013, Llakatura ishte oficer aktiv në zonën e Staten Island. Njëkohësisht ai ishte anëtar edhe i një grupi kriminal, që drejtohej nga...

Ja cfarë ndodhë nëse i provokoni truprojat e Erdoganit! (Video)

Disa motoçiklista ishin vursulur pas eskortës së Rexhep Taip Erdoganit, mirëpo ajo që ju ndodhi do të habiteni, me reagimin e sigurimit të presidentit...

Femrat ne luftë janë më të qëndrueshme sesa meshkujt

Studimi tregon se “Femrat gjatë tajnimit humbin më shumë yndyrëra, që mund të jetë një avantazh në ushtrimet afatgjate ose në operacione”. Gjithashtu thuhet...

Ashpërsohet gara e shqiptarëve për blerjen e targave “ZH-987”, oferta kalon...

Kanë mbetur rreth 12 orë deri në mbylljen e ankandit të shpallur nga qyteti i Cyrihut për shitjen e targave “ZH-987”, që kanë simbolikë...

Kërcënojnë serbët: Jemi gati për luftë me shqiptarët!

Arrestimi i djeshëm i shefit të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Djuric, nuk ka shqetësuar vetëm shtetin serb dhe media,...

Gjuriq: Pasi më rrahën si qen, policët kosovarë bënë “selfie” me...

Ai ka akuzuar policinë e Kosovës se janë sjellur në mënyrë brutale dhe abuzuese me të, përcjell gazetametro.net. Djuric ka thënë para mediave në Beograd,...

“Çetnikët e Serbisë” po presin leje për të hy në Kosovë

Arrestimi i djeshëm i shefit të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Djuric, nuk ka shqetësuar vetëm shtetin serb dhe media,...

Babai shqiptar i tre fëmijëve humb jetën tragjikisht (FOTO)

Një 45-vjeçar shqiptar, babai i tre fëmijëve, ka humbur jetën në vendin e punës në Greqi. Zjarri përfshiu ish kompleksin frigoriferik “Alexopoulos” në Volos pasditen...

Vuçiç: Policia e Kosovës, një bandë terroriste

Në konferencë për media Aleksandër Vuçiç e ka quajtur Policisë e Kosovës si bandë terroriste. “Ata ishin bandë terroriste e veshur me rroba të policisë”,...

Gjermani, hapen vende pune në nivel rekord, 60% më shumë refugjatë...

Në Gjermani, Agjencia Federale e Punësimit ka dhënë një lajm të mirë. Instituti i Kërkimeve për Punësim, pjesë e kësaj agjencie, ka raportuar se...

U shpallën “non grata”, kush janë dy diplomatët rusë

Vendimi i Ramës për mbështetur SHBA dhe për të larguar diplomatwt rusë nga Shqipëria pas rastit të helmimit të ish-spiunit rus në Britani ka...

Xhevrie Osmani nga Gjilani, politikane e njohur në Gjenevë

Bashkatdhetarë të nderuar siç u kemi njoftuar edhe më herët më 15 prill të muajit të ardhshëm në kantonin e Gjenevës,do të mbahen zgjedhjet...

Gati për Luftën e Tretë Botërore, Rusia sjell bombarduesit në kufi...

Mijëra ushtarë, së bashku me tanke, avionë dhe raketa po qëndrojnë në gatishmëri në kufirin perëndimor të Rusisë me Evropën pas tensioneve të larta...