Rajon-Botë

“Asnjë hap pas”, Erdogan zbulon bisedën me Trump dhe Putin. Kërcënimi...

Teksa ka folur sot ne nje aktivitet ne Turqi, ai ka zbuluar se cfare u ka thene presidenteve Donald Trump dhe Vladimir Putinit. “Ia kam...

Tronditet Zvicra, Vjehrri Shqiptar plagos rëndë dhëndrin e tij

Policia nuk e sqaron etninë dhe as marrëdhënien në mes të palëve në konflikt. Ndërkaq mediat i referohen dorasit si zviceran ndërkohë që për...

Shkatërrohet banda shqiptare, ishin kthyer në tmerr për italianët

Shtatë shqiptarë kanë përfunduar ditën e djeshme në prangat e policisë italiane të akuzuar për një seri vjedhjesh. Në sajë të operacionit të koduar “Off...

Rrihet imami pas namazit të jacisë, dërgohet në spitalin e shtetit...

Rrihet brutalisht imami në Novi Pazar, po lufton për jetën (VIDEO) Nezir Salihovq, imam nga xhamia e Borit në lagjen Lug të Novi Pazarit, është...

Donald Trump nuk është ‘baballak’ i mirë – zbulohen bisedat me...

Ivanka Trump shpesh është përpjekur për të mbrojtur babain e saj, presidentin Donald Trump, në shtyp (ndoshta keni njohuri mbi akuzat e shumta të...

Familja shqiptare me dy fëmijë të mitur hidhet pa mëshirë nëpër...

E kontaktuar nga e përditshmja franceze “Nice-Matin” në lidhje me çështjen e familjes shqiptare Zebi, azilkërkues të hedhur nëpër rrugët e Nicës në Francë,...

Biseda telefonike Erdogan-Trump: Liderët vunë theksin në marrëdhëniet e forta mes...

Presidenti, Recep Tayyip Erdogan zhvilloi një bisedë telefonike me Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), Donald Trump. Zëdhënësi i Presidencës, Ibrahim Kalin bëri...

Turqi, rrëzohet një avion ushtarak, humb jetën një ushtar

Një avion ushtarak turk raportohet se është rrëzuar në pjesën qendrore të vendit, në afërsi të lagjes Gülşehir të Nevşehir. Ekipet e shpëtimit janë dërguar...

Qëllohet me dy plumba shqiptari

Një shqiptar 23 vjeç është qëlluar me dy plumba, ndërsa agresori, sipas gjitha gjasave shqiptar, ndodhet akoma në arrati, shkruan rheinpfalz.de. 30 vjeçari që të...

Ky është shqiptari që Trump e bëri milioner: Ja sa shqiptarë...

Paul Nicaj është një emigrant shqiptar, i cili prej dekadash jeton në Nju Jork. Ai është me origjinë nga Mali i Zi. Fillimisht Pauli...

E frikshme: Në periferi të Tërnocit hidhet një arkivol i zbrazët...

Në periferi të fshatit Tërnoc në drejtim të fshatit Breznicë dhe Maltërnoc është hudhur një arkivol i zbrazët raporton Lugina Press. Një lexues ...

Erdogan “rrethon” Qipron me luftanije (VIDEO)

Egjeu është shndërruar kohët e fundit në një bazë të stërmadhe ushtarake, ku kanë "zbarkuar" anije nga shtete të ndryshme si SHBA-ja, Turqia, Rusia,...

Deputetja muslimane angazhohet për pavarësimin e Katalonisë prej Spanjës

Muajin e kaluar një grua Muslimane është zgjedhur të jetë pjesë e Parlamentit të Katolonisë. Najat Driouech së bashku me dy Musliman të tjerë janë...

Shqiptari Beqir T. “palon” dy serbë në Austri në vetëmbrojtje, njëri...

Një shtetas kosovar 38-vjeçar e ka therë me thikë një person tjetër, për shkaqe të kota, ndërsa një tjetër e ka plagosur. Gjykata austriake po...

Njihuni me Nailen, mjeken shqiptare që po shkëlqen me punën dhe...

Bukuroshja shqiptare nga Kosova, Naile Thaqi, e cila jeton në Zvicër, ndihet e privilegjuar që ka zgjedhur profesionin human si profesion të jetës. Ajo është...

‘U shita si borxh, do doja të kisha vdekur’, historia e...

Sara po studionte për t’u bërë avokate, kur ajo u trafikua nga Shqipëria dhe u skllavërua për shfrytëzim seksual. Një vit pasi u largua nga...

Kjo është serbja që studion gjuhë shqipe në Beograd, ja çka...

Kjo është serbja që studion gjuhë shqipe në Beograd, ja çka thotë për shqiptarët Sladjana Stojiljkoviç është studentja serbe nga qyteti i Leskovacit, e cila...

Trump s’e ka uruar Putinin për rizgjedhjen si president

Shtëpia e Bardhë ka thënë se nuk është e befasuar nga fitorja e Vladimir Putinit në zgjedhjet presidenciale të mbajtura të dielën. Zëdhënësi i Shtëpisë...

Rreziqet nga Rusia, Stoltenberg: Frikë për sulme bërthamore

Pas vrasjes së një ish-agjenti në Britani të Madhe, Stoltenberg paralajmëron nga kërcënimet e reja ruse. Ai bëri një konstatim dramatik për strategjinë e...

Avionët në qiell frikësojnë grekët, reagojnë autoritetet

Mesdita e sotme ka qenë shumë e zhurmshme në Athinë ku një numër madh avionësh luftarakë kanë fluturuar mbi qytet duke shkaktuar frikë dhe...

Trump vendos dënim me vdekje për dilerët e drogës

Presidenti amerikan Donald Trump do ta publikojë sot planin për luftë kundër krizës së varësisë nga narkotikët, i cili përfshin edhe kërkesën për dënim...

Shqiptari nga Ulqini vritet në Ekuador, ja emri i tij

Shtetasi i Malit të Zi Fadil Kaçaniq (64) dhe bashkëshortja e tij Fatima (63) janë vrarë në Ekuador, shkruan Portali RTCG. Portali “Eltelegrafo” shkruan se...

“Shashtriset” Millani nga Serbia: Vajza e tij u bë muslimane dhe...

Një murator 49-vjeçar serb nga Vjena e Austrisë, nuk është duke e kuptuar më botën. Pas ndarjes nga bashkëshortja, vajza e përbashkët i ka...

Tërnoci shkon në zgjedhje

Në fshatin Tërnoc të komunës së Bujanocit gjatë ditës së sotme janë propozuar  anëtarët  e Bashkësisë  lokale të këtij fshati të cilët do të...

Kush janë 3 deputetët shqiptarë që po marrin pjesë si vëzhgues...

Rusia voton sot për të zgjedhur Presidentin e ri të Federatës. Për të ndjekur mbarëvatjtjen e procesit zgjedhor janë angazhuar 555 mijë vëzhgues, lokalë...

Gazeta serbe: Ja kush e vrau Oliver Ivanoviqin

Njëri nga drejtimet e hetimeve për vrasjen e Oliver Ivanoviqit çon edhe nga mundësia se urdhëruesit dhe kryerësit janë të njëjtët persona që kanë...

Erdogan njofton kontrollin e plotë të Turqisë në Afrin

Forcat e mbështetura nga Turqia kanë marrë kontrollin e plotë të qendrës së qytetit siriano-kurd të Afrin. Lajmin e ka dhënë presidenti i Turqisë,...

Po zhvillohen votimet në Rusi, Putin pritet të fitojë mandatin e...

Qytetarët me të drejtë vote në Rusi janë duke votuar në zgjedhjet presidenciale, ku pritet që presidenti aktual, Vladimir Putin të fitojë mandatin e...

Hetimet ruse, ish-numri 2 i FBI-së i nxjerr të “palarat” Trumpit

Ish-numri 2 i FBI-së, Andrew McCabe ka dhënë detaje mbi bisedimet e tij me Presidentin Donald Trump tek hetimet për përfshirjen e Rusisë në...

Arkani gjallë, pinë kafe me Cecën?! flet pas “vdekjes” se tij?!...

Lajm i rremë apo i trilluar është lansuar në rrjetet sociale, por edhe në disa portale. Viteve të fundit në Serbi ka filluar të flitet...

“Na u shkatërrua jeta”, flasin prindërit që quajtën djalin Donald Trump

Familja e djalit të vogël që ka marrë emrin e presidentit të Amerikës, Donald Trump ka treguar se i është shkatërruar jeta pikërisht për...

18 mijë euro paguan Serbia për lindjen e një fëmije më...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se brenda katër dekadave të ardhshme, nëse nuk do të ketë shtim të popullsisë në Serbi, atëherë...

“Përbindëshi” amerikan zbarkon në Greqi pas tensioneve me Turqinë (VIDEO)

Flota e Gjashtë Amerikane është tashmë në Egjeun Lindor pas tensioneve mes Turqisë, Greqisë dhe Qipros, ndërkohë që në zonë është afruar anija e...

Hillary Clinton përfundon në spital në Indi

Drejtori i spitalit në qytetin e Jodhpur të Indisë ka deklaruar sot në këtë spital ka ardhur ish sekretarja e SHBA-ve Hillary Clinton, pasi...

Kërcënohet Kocias, i dërgohet fishek mitrolozi

Një fishek i futur brenda një zarfi është dërguar në adresë të ministrit të jashtëm grek Nikos Kotzias, bëri të ditur të shtunën e...

Kjo ishte pamja e pilotit italian në përballje me avionin luftarak...

Dy avionë luftarakë të Italisë të tipit Eurofighter Typhoon kishin ekzekutuar një reagim emergjent ndaj një avioni luftarak rus që fluturonte mbi Detin Baltik...

Rrëzohet helikopteri amerikan, 7 ushtarë të vdekur

Shtatë ushtarë amerikanë janë konfirmuar të vdekur pas rrëzimit të helikopterit në perëndim të Irakut. Ngjarja, e cila ka ndodhur një ditë më parë, është...

Policia në këmbë, zhduken dy vajza shqiptare, ja sa vjeçe janë!

Sipas autoriteteve greke, dy vajzat e mitura, Denisa 17 vjeçe dhe Emanuela 16 vjeçe, janë larguar nga familja e tyre dhe s’kanë dhënë asnjë...

Turqia kundërshton mocionin e BE-së, operacioni në Afrin do të vazhdojë

Qeveria turke të enjten kundërshtoi një mocion të miratuar nga Parlamenti Evropian që bëri thirrje për një ndërprerje të menjëhershme të inkursionit ushtarak të...

Shembet ura pranë Universitetit të Floridas, zë poshtë dhjetra kalimtarë

Një mbikalim pranë Universitetit të Floridas është shembur duke zënë poshtë dhjetra kalimtarë. Sipas mediave amerikane, të paktën 6 persona janë plagosur rëndë, por shumë...

Digjet banesa e familjes kosovare në Zvicër, babai i dy fëmijëve...

Mëngjesin e së enjtes (sot), në Hunzenschwil të Zvicrës është shkaktuar nja zjarr, në një ndërtesë banimi, me ç`rast një person është lënduar rëndë...

Lehtësohet punësimi i të huajve në Zvicër me “Vizën F”

Statusi i qëndrimit të përkohshëm i të huajve në Zvicër ose leja e njohur më mirë si “Viza F”, duhej të hiqej, duke u...

Trump: së shpejti do të shkojmë në Mars, e mundshme lufta...

Presidenti amerikan paralajmëron Ndoshta një ditë do të ekzistojnë edhe forcat amerikane të gjithësisë, të cilat do të luftojnë përkrah forcat ajrore dhe atyre...

Angela Merkel për herë të katërt zgjedhet kancelare e Gjermanisë!

Angela Merkel arrin mandatin e katërt. Të mërkurën Bundestagu votoi me 364 vota pro zgjedhjes së kancelares, Angela Merkel. Tani qeveria e re mund...

Një grua në krye të CIA-s, për herë të parë

Presidenti amerikan Donald Trump ka emëruar një femër në krye të CIA-s, Gina Haspel. Lajmi u bë publik para pak minutash nga vetë Donald Trump...

Mediumet greke: Greqia mund ta humbë luftën me Ushtrinë Çlirimtare të...

Star Televizion në shtetin e Greqisë ka transmetuar një reportazh mbi aktivitetin e Festim Lato në Europë. Ai tregon me seriozitet të gjitha iniciativat e...

Lufta siriane, UNICEF: 2017-ta vit i frikshëm, 910 fëmijë të vrarë

2017-a ishte viti më i keq për fëmijët sirianë, me 910 prej tyre që janë vrarë në një konflikt që nuk po kursen askënd. Sipas...

Çfarë do të ndodhë gjatë kësaj jave në botë?

Ju informojmë për takimet dhe ngjarjet më të rëndësishme që do të ndodhin ndërmjet datave 12 dhe 18 mars në Evropë, në Evroazi, në...

Historia rrëqethëse e Besnikut dhe tre aktet heroike të tij në...

„I jam mirënjohës Gjermanisë për mikpritjen dhe për gjithçka që bënë për familjen time. Atëkohë, ata na dhanë banesë, të holla, veshmbathje dhe unë...

Të shtëna me armë zjarri mes shqiptarëve në Belgjikë

Mëngjesin e së shtunës në Komunën Oupeye, në afërsi të Liezhit në Belgjikë, janë dëgjuar të shtëna dhe është gjetur një veturë e qëlluar me...

Ky është polici që ka lexuar mbi një mijë libra, e...

Filmi dokumentar “Milo” në produksion të Al Jazeera Balkans, sjell storjen për policin Milo Shqekiq nga Kollashina, i cili ka lexuar një mijë libra,...

Tensioni me Ankaranë, Athina shton patrullimet e ushtarëve në kufi

Tensionet janë shtuar mes Turqisë dhe Greqisë që prej ndalimit të dy ushtarëve grekë, të cilët kaluan ditë më parë kufirin veri-perëndimor të vendit...

Akuzohet rektori i Universitetit të Nishit për nostrifikim të diplomave të...

Një grup i profesorëve serbë akuzon rektorin e Universitetit të Nishit se nga viti 2012 deri në 2016 ka nostrifikuar të paktën 200 diploma...

Anijet turke ‘rrethojnë’ Qipron, paralajmërohet përplasje e madhe (Video)

Në një valë tensionesh të forta mes Turqisë dhe Greqisë, ndizet një tjetër konflikt që pritet të sjellë pasoja. Bëhet fjalë për kërcënimin turk pas...

“Na thirrët në Ballkan, erdhëm”, Erdogan akuza të forta NATO-s: Ku...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan kritikoi NATO-n, duke porositur se Turqia i është përgjigjur thirrjeve të NATO-s në shumë vende, ndërsa NATO sot...

Momenti kur policia hapë ormanin, brenda të cilit ishte fshehur i...

I burgosuri për vrasje ishte fshehur në një orman, duke tentuar se kështu do të arrij të ikë nga burgu. Pamjet amatore shfaqin momentin kur...

Putin: Trump ka cilësi të lidershipit dhe një biznesmen me përvojë

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se akuzat e vazhdueshme mes Moskës dhe Uashingtonit nuk do të çonin askund dhe do të pranonin se...

Erdogani sulmon SHBA-të , ndjenjat anti-amerikanë janë rritur

Ndjenjat anti-amerikane në Turqi kohët e fundit janë rritur dukshëm për faktin se SHBA po e mbështet Njësinë Mbrojtëse të Popullit (YPG) në Siri,...

SKANDALOZE/Nga llogaritë bankare të Gaddat janë zhdukur 10 miliardë euro

Nga pasuria e ish- presidentit të Libisë, Muammar Gaddafi, të cilat iu janë ngrirë në Belgjikë, janë zhdukur 10 miliardë euro. Në vitin 2013 në llogaritë...

Reagime për bisedimet e pritshme Trump – Kim Jong Un

Shtëpia e Bardhë tha se Presidenti Donald Trump nuk do të takohet me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, në se Pheniani...

Tjetër grabitje e madhe në Bankë/ Zhduken papritur 10 miliardë dollarë

Rreth 10 miliardë euro fonde të qeverisë libiane, të ngrira si pjesë e sanksioneve kundër rrethit të brendshëm të Muammar Gaddafi, janë zhdukur në...

U kap me 54 kg heroinë, shqiptari lirohet për 1 milion...

Një shtetas shqiptar është lënë i lirë, nga Gjykata e Galicias në Spanjë. Ai ishte kapur me 54 kg heroinë në vitin 2016, pas garancisë...

”Assadi vazhdon dhunën e ushtruar nga babai i tij në Siri”

Nuk harrojnë dot dhunën e përjetuar gratë të cilat gjatë periudhës së Hafiz al Asadit dhe Bashar al Asadit në mënyrë të jashtëligjshme janë...

Shqiptari me plis bëhet hit në Amerikë, në Mc Donalds kërkon...

Një personazh virtual që tashmë është bërë protagonist i shumë videove të ndryshme me karakter komik është edhe burri shqiptar në Amerikë, që shpesh...

Shokuese! 54 duar njerëzish gjenden në akull në Siberi (FOTO)

27 palë duar njerëzish, të shkëputura misteriozisht janë gjetur në një ishull të mbuluar me akull në Rusi. Zbulimi tronditës u bë pranë qytetit të...

Greqia në alarm: Katër avionë të Turqisë shkatërrojnë anijen ushtarake greke...

Katër avionë F-35 të Turqisë janë ngritur nga baza e tyre pasi konstuan një anije ushtarake armike që kishte hyrë në ujërat turke duke...

Mitropoliti malazez “pranon” Islamin dhe mbron Srebrenicën

Kreu i Kishës Ortodokse malazeze, është shndërruar në “delën e zezë” për kolegët e tij raso-zezë serbë. Kjo për shkak se së fundi ka...

Nga emigrant në miliarder, si u bë Trump kaq i pasur?

Para se të bëhej president, Donald Trump njihej si një miliarder karizmatik që organizonte konkurset e bukurisë dhe zotëronte gjysmën e Nju Jorkut. Megjithatë, shefi...

Sulm me thikë në Vjenë, lëndohen disa persona

Disa persona janë lënduar nga një sulm me thikë në rrugët e Vjenës, bëjnë të ditur mediat austriake. Raportimet e para njoftojnë se një mashkull...

Humb jetën tragjikisht nëna e re, lë jetim fëmijën 1 vjeç

Një 28-vjeçare shqiptare ka ndërruar jetë tragjikisht në Italinë fqinje këtë të mërkurë, raportojnë mediat lokale. Sipas medieve italiane, nëna e re ka rënë...

Greqia publikon shifrat, rreth 30 mijë shqiptarë morën nënshtetësinë në 2017

Gjatë vitit të kaluar, plot 24.785 të rinj me origjinë shqiptare kanë marrë nënshtetësinë greke. Ata përfituan nga e drejta për nënshtetësi për shkak se...

Shqiptari kapet me drogë me vlerë një milion dollarë në Bullgari

Një operacion policor ka bërë që në prangat e policisë bullgare, në doganë të kapen 37 kilogramë heroinë. Policia bullgare e ka zbuluar drogën...

Mbani lotët: Vëlla e motër të përqafuar luftojnë kancerin së bashku...

Pamje prekëse: Vëllai dhe motra të përqafuar, luftojnë kancerin së bashku – në të njëjtën dhomë të spitalit (Foto) Një vëlla dhe motër po luftojnë...

Bukuroshja nga Sanxhaku: Jemi shqiptarë! Na shpëtoni!

Nëse nuk na ofrohet ndihma e gjithanshme prej Kosovës e Shqipërisë, ne nuk mund të bëjmë aq shumë vetëm, thekson Amina Nuraj, studente e...

Jong-un kërkon lidhje më të ngushta me Korenë e Jugut

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka thënë se dëshiron të "përparojë fuqishëm" në lidhjet me Korenë e Jugut, sipas mediave shtetërore. Lajmi vjen...

Si rrjetet ruse punuan për të rritur elektoralisht të djathtën ekstreme...

Një analizë e gazetës prestigjioze Spanjolle El Pais rreth rrjeteve sociale zbulon se si mediat e përkrahura nga Kremlini stimuluan diskurin ksenofob ne arenën...

Ditë e dhimbshme për Bujanocin: Ende pa u varrosur biri, vdes...

Sot, 5 mars 2018, fshati Breznicë përjetoi një ditë shumë të vështirë emocionale! Ndonëse Breznica ka përjetuar shumë momente kritike të rasteve të ndryshme, por...

Di Maio, 32 vjeçari që ka punuar kamarier mund të jetë...

Në zgjedhjet parlamentare të Italisë partia fituese rezulton “Lëvizja 5 Yjet” e Luigi di Maio. Pavarësisht kësaj “Lëvizja 5 Yje” nuk ka numrat e nevojshme...

Sherr i madh mes shqiptarëve në Itali, dy të plagosur

Dy shqiptarë të mitur kanë mbetur të plagosur ditën e djeshme pasi janë goditur me thikë. Ngjarja në fjalë ka ndodhur në ‘Piazza del...

Shqiptari nga Maqedonia bllokon stacionin hekurudhor në Gjermani

Mbrëmjen e mërkurës së kaluar, rreh orës 21.30, policia gjermane është alarmuar për një intervenim të pazakonshëm në stacionin hekurudhor në Neumünster. Personeli i...

Në Hamburg kërkohet një inxhinier projektues nga Maqedonia, rroga 2.700 euro

Në Hamburg kërkohet një inxhinier projektues nga Maqedonia, rroga 2.700 euro, ndërsa kushtet tjera mund ti shikoni ne adresën e fotos.

Austriakët gëzojnë të drejtën t’i fyejnë publikisht politikanët

Qytetarët austriak kanë të drejt publikisht t’ua tregojnë gishtin e mesëm dhe t’i fyejnë politikanët, nëse mund ta arsyetojnë gjestin e tillë. Kështu gjykon...

Përmbytet Serbia, shpallet gjendje e jashtëzakonshme

Autoritetet serbe shpallën sot gjendjen e jashtëzakonshme nga rreziku i përmbytjeve në disa zona në jug të vendit për shkak të shkrirjes së dëborës...

Sulmohet përsëri Xhamia në Bremen të Gjermanisë

Xhamia Fatih në Bremen të Gjermanisë, e lidhur me bashkësinë Opinioni Kombëtar i Komunitetit Islam (IGMG) për të dytën herë brenda gjashtë muajve është...

Në Turqi jetojnë 5 milion njerëz nga Ballkani, mes tyre edhe...

Gjithnjë ka patur diskutime për numrin e shqiptarëve që jetojnë në Turqi për shkak se informacionet zyrtare ose kanë munguar ose kanë qenë kontradiktore,...

Përplas nënë e bijë në Itali me makinën e vjedhur, shqiptari...

Nënë e bijë janë përplasur me makinë në Itali tre ditë më parë, dhe për pasojë njëra prej tyre ka humbur jetën. Autori i...

Italia voton: Populizëm djathtas dhe majtas dhe ringjallja e Berlusconit

Të dielën (05.03) afër 50 milionë italianë me të drejtë vote zgjedhin parlamentin e ri. Sondazhet parashohin fitore të partive populiste, por asnjëra parti nuk...

Ngjitet në avion dhe harron Melanian poshtë shkallëve, Trump habit me...

Situata mes presidentit të SHBA-ve Donald Trump dhe bashkëshortes së tij Melania është përfolur shpesh në media. Në fakt mediat amerikane kanë kapur gjithmonë momentin...

Vajza 17-vjeçare vdes në një aksident të tmerrshëm, zyrtarët kërkojnë rrënojat...

Më 22 shkurt, nxënësja 17-vjeçare e shkollës së mesme Camryn Callaway u vra në një përplasje të dhunshme të makinave. Incidenti ishte një tragjedi për...

Pamela Anderson në një lidhje me presidentin rus Vladimir Putin

Pamela Anderson ka deklaruar publikisht në një emission televiziv se ka pasur lidhje intime me Presidentin rus, Vladimir Putin. Ajo ka tërhequr vëmendjen e të...

Gjermania kthen prapa furgonin me dhjetë udhëtarë të dyshuar shqiptarë

Gjatë ditës së enjte, Inspektoriati i policisë federale gjermane në Berggiesshübel, ka realizuar një kontroll mbi një furgon me autotarga shqiptare dhe udhëtarët e...

EKSKLUZIVE/ Kamenos dërgon shqiptarët të vriten me turqit, dëshmi rrënqethëse nga...

Nga Emirjon Senja Situata është tensionuar shumë mes Greqisë dhe Turqisë gjatë muajve të fundit me fërkime të vazhdueshme në det, ajër dhe tokë. Grekët dhe...

Armatosja e rëndë e policisë amerikane, nga 1 mln USD në...

Në maj të vitit 2015, ish-presidenti Barack Obama ndaloi qeverinë federale t’u jepte pajisje ushtarake departamenteve amerikane të policisë. Arsenali i jashtëzakonshëm i disa...

Putin: Nëse SHBA-ja sulmon, Rusia do t’i përdorë armët nuklerare

Presidenti rus ka thënë që nëse SHBA-ja përdor armët nukleare do të ketë të njëjtën të përgjigje nga Rusia, transmeton abresh.info. Paralajmërimet e presidentit rus...

Modelja e burgosur: Më lironi dhe do t’ju tregoj të gjitha...

Është arrestuar në Tajlandë për prostitucion të paligjshëm por një modele e njohur ruse ka bërë një kërkesë të pazakontë përkundrejt lirimit të...

Bill Gates: Kriptovalutat shkaktojnë vdekje

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates, beson se kriptovalutat si Bitcoin shkaktojnë drejtpërdrejt vdekjen, duke potencuar se monedha digjitale në mënyrë të konsiderueshme lehtëson blerjen...

“Më lironi nga burgu dhe do t’ju jap të gjitha të...

“Ekspertja për seks” e vetëquajtur, video e të cilës zbuloi lidhjen e një prej rusëve më të pasur me Kremlinin, përfundoi në burg në...

Hakerët rusë sulmojnë kompjuterët e qeverisë gjermane

Zyrtarët gjermanë thanë se janë duke hetuar një krim kibernetik në kompjuterët e qeverisë, edhe pse mohuan të komentojnë raportet e mediave që fajësojnë...

Gjermani: Ndalohet të punoj në spital për shkak të shamisë

Një grua nga Egjipti që jeton në Gjermani ishte shokuar nga përgjigja që kishte marrë nga instituti i mjekësisë kur ajo kishte aplikuar për...

Ngrica në Europë i merr jetën 24 personave

I ftohti siberian, i përplasur mbi Europë në dalje të dimrit, ka marrë 24 jetë njerëzish. Të paktën 9 vdekje raportohen në Poloni, 4 në...

Tmerr në Austri, digjet kamioni shqiptar

Të hënën rreth orës 08:40, një shtetas 54-vjeçar shqiptar ka qenë duke drejtuar kamionin e tij në autostradën austriake A 10, në relacionin nga...

Bukë vetëm për gjermanët, Merkel reagon ndaj përjashtimit të të huajve

Vendimi i një banke të rëndësishme ushqimi në Gjermani për t’i ndaluar të huajve vaktet falas, nuk e ka lënë indiferente kancelaren Angela Merkel...

Lufta në Siri: Gratë ‘shfrytëzohen seksualisht në këmbim të ushqimit’

Gratë në Siri janë shfrytëzuar seksualisht nga burrat që japin ndihmë në emër të OKB-së dhe bamirësisë ndërkombëtare, ka mësuar “BBC”. Punëtorët e ndihmës...

Zvicerani del në pension, firmën ia fal “ausllanderit” shqiptar

“Malergeschäft Kuster” është firmë zvicerane e specializuar për fasada dhe lyerje tjera dekorative brenda dhe jashtë objekteve. Pak kush e di që firmën për...

Francezët të brengosur për dy fëmijët e mitur shqiptarë që do...

Një familje shqiptare është arratisur nga Shqipëria pasi është kërcënuar me vdekje. Në mars të vitit të kaluar ajo arriti në Saint Nazaire të...

Erdogani cak i kritikave për shkak bisedës me një vajzë (VIDEO)

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan u bë cak i kritikave të ashpra pasi gjatë një fjalimi para simpatizuesve partiak, një vajze me...

Sllovaki, vritet gazetari që po hulumtonte korrupsionin qeveritar

Lëvizja Vetëvendosje kërkon që aktivistët e kësaj partie, të akuzuar për terrorizëm të shpallen të pafajshëm, pasi që, siç thuhet, kjo është më e...

Djemtë dhe vajzat e Merkelit

  «Një ekip i orientuar nga ardhmëria», «përvoja dhe fytyrat e reja (sjellin) një miks të mirë» – me këto fjalë kancelarja gjermane Angela Merkel...

Macron dhe Merkel do të bisedojnë me Putinin për “armëpushimin humanitar”...

Presidenti francez Macron dhe kancelarja gjermane Merkel do të bisedojnë me presidentin rus Putin për zbatimin e armëpushimit dhe për sigurimin e paqes në...

‘Deri në vdekje, s’ka asnjë zgjidhje’, Erdogan jep mesazhin e fuqishëm

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, gjatë një fjalimi në kongresin e 6-të të zakonshëm të AK Partisë në qytetin Osmaniye, ka njoftuar se...

India do të kalojë Kinën si vend me popullsinë më të...

Popullata botërore më 25 shkurt të vitit 2006, arriti shifrën 6.5 miliardë në vitin 2017, popullsia botërore ishte 7.6 miliardë, kurse, në vitin 2050...

Ishte arratisur nga burgu në vitin 2016, arrestohet 42-vjeçari shqiptar në...

Një 42-vjeçar shqiptar ka përfunduar sot në prangat e Policisë së Follorinës. Ky i fundit ishte arratisur në vitin 2016 nga burgu i Tyrnos në...

Irani, Arabia Saudite, Rusia, SHBA dhe Turqia: Çfarë po ndodh realisht...

Në luftën e Sirisë janë përfshirë shumë vende të tjera – jo vetëm regjimi i Assadit dhe kundërshtarët e tij. Interesa të tyre kanë...

Një turk dënohet me burgim të përjetshëm 53 herë

Prokurorët kanë thënë se Eskiocak ka qenë ideatori i sulmit që ka ndodhur më 11 maj, 2013 Një shtetas i Turqisë është dënuar 53...

Shtetet e Bashkuara hapin në maj Ambasadën në Jeruzalem

Shtetet e Bashkuara do ta hapin Ambasadën e tyre të re në Jeruzalem në muajin maj. Kështu njoftoi një zëdhënëse e Departamentit amerikan të...

Dy të vrarë në qendër të Cyrihut nga armët e zjarrit

Në qendër të Cyrihut, në Europaallee, një shesh që është ngjitur me Stacionin kryesor hekurudhor në pasditen e sotme janë vrarë dy persona. Siç...

VIDEO/ Arabët ndërtojnë qytet madhështor në mes të Bosnjës, vendasit e...

Në jugperëndim të Sarajevës është themeluar qyteti “Sarajevo Resort Osenik”, qyteti i parë arab në Bosnje e Hercegovinë, banorët e të cilit janë të...

Bashkohen 34 shtete muslimane…

Koalicioni i shteteve islame vjen brenda kontekstit të marrëveshjes së anti-terrorizmit të nënshkruar nga shtetet anëtare të Organizatës për Bashkëpunim Islamik Tridhjetë e katër vendeve...

Sulmuesi i ambasadës amerikane në Mal të Zi, i lindur në...

Personi që shihni në fotografi është autori i dyshuar i sulmit me granatë në ambasadën amerikane në Mal të Zi. 43-vjeçari Dalibor Jaukovic, hodhi një...

Piloti turk: Tani do ta njihni forcën e Turqisë, ju tradhëtarë!...

Pas ofensivës turke në Sirinë e veriut kundër kurdëve të YPG në rrjetet sociale të vendit si edhe media ka filluar një fushatë pro...

Gjykata gjermane miraton dëbimin e shqiptarit, baba i 6 fëmijëve

Nisur nga fakti se kosovari kishte kryer një numër të madh veprash penale, është e pritshme që ai sërish të ushtrojë dhunë, thuhet në...

Çifti shqiptar gabon destinacionin me navigacion në Gjermani për 800 kilometra

Një çift bashkëshortor shqiptar, e ka ngatërruar vendbanimin gjerman Kappeln në Nordpfalz me Kappeln në afërsi të Kielit. Mesnatën e së enjtes, një banorit...

Lajm i Fundit/ Sulm me bombë ndaj ambasadës amerikane në Podgoricë

Siç njofton qeveria malazeze, gjysmë ore pas mesnate një person ka kryer vetëvrasje me një mjet shpërthyes PODGORICË (AA) - Një sulmues i paidentifikuar mbrëmë...

FOTO/ Atentat me armë zjarri të riut shqiptar, në luftë me...

Një i ri shqiptar ka mbetur i plagosur me armë zjarri mbrëmjen e sotme në komunën Busto Garolfo, në Milano. Sipas raportimeve të medieve...

Avionët turq fluturojnë mbi Athinë, alarmohet Greqia

Ndërkohë që Turqia është e angazhuar në një konflikt që po merr përmasa të rrezikshmr në Siri, tensionet janë rritur edhe në Egje gjatë...

SHH „Medvegja“, shpreson, se një ditë, Shqipëria dhe Kosova, do ti...

Fully, Valis - Nëpër tërë diasporën shqiptare, këtë fundjavë, ka pasur aktivitete të ndryshme për dhjetë vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Secili e ka shënuar...

Shqiptarët e “kallin” Zvicrën në 10 vjetorin e Pavarësisë (Foto)

  Shqiptarët në Thun festojnë 10 vjetorin e Pavarësisë Të shtunën mbrëma, më 17 shkurt 2018 në Thun të Bernës janë tubuar shqiptare e shqiptarë, të rinj...

Ironike: Arben Çejku dje përkrahte pushtetin VMRO-BDI, sot flet për 3...

Ish-Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë dhe Maqedoni, Arben Çejku, ka dhënë deklaratën e guximshme se pas 10 vjetësh do të ketë tre shtete shqiptare...

Edhe pse nuk ka duar, Alaudini ka arritur të kursejë para...

Mes miliona besimtarëve në Mekë në Arabisë Saudite për kryerjen e ritualit të Haxhit, ishte dhe një i ri nga Bosnja. Eshtë nga ata...

Kjo motër ka diplomuar në Çikago

  Kjo motër ka diplomuar në Çikago të Amerikës, prej moshës 9 vjeçare tha nuk e kam patur problem mbulesën , u habit gazetarja nga...

Nxjerr jashtë veturën që e kishte “mbyllur” në ndërtesë pas 37...

Bahaddin Uysal, cili jeton në qytezën Vezirköprü pranë Samsunit, pas 37 viteve nxori automobilin të cilin në vitin 1979 e kishte sjellë nga Gjermania,...

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas informacioneve të marra nga...

Dashti t`i ndihmojë zviceranit, djaloshit shqiptar nga Zvicra ia vjedhin Jaguarin

Djaloshi shqiptar nga Zvicra, Jetmir Idrizi është i stërlumtur që vetura Jaguar e babait të vet sërish është gjetur. Ajo ishte vjedhur në stacionin...

Zvicra ka nevojë për 134 000 punëtorë të rinj

Sipas një parashikimi, deri në 134 000 punëtorë me orar të plotë do të jenë të nevojshëm për t’u kujdesur për të moshuarit, personat...

Kjo është bukuroshja shqiptare nga Mitrovica pjesë e ushtrisë zvicerane, ja...

Shqiptarja nga Badeni i Zvicrës, Eleonora pothujase është një brez i dytë normal i gjeneratës me prejardhje migrimi, të ashutuquatjur sekondos. Si ushtare e...

Ish presidenti Bush “vishet” me ngjyra kuq e zi në 10...

  Bëhet fjalë për një grafikë nga piktori Avni Delvina, i cili në këtë mënyrë ka dashur të rikutjojë kontributin e ish presidentit amerikan, George...

Netanyahu: Irani është “kërcënimi më i madh në botë`

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyhu, ka thënë, se Irani përfaqëson “kërcënimin më të madh në botë”, duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar për të luftuar...

PYD/PKK ka armatosur me detyrim edhe vajzat

anorët në rajonet e pastruara nga organizata terroriste PYD/PKK në kuadër të operacionit “Dega e Ullirit” në Afrin të Sirisë, duke shprehur kënaqësinë për...

Rrëzohet avioni në Iran, vdesin 66 pasagjerët

Një avion pasagjerësh që mbante rreth 66 njerëz në bord është rrëzuar këtë mëngjes në një zonë malore të Iranit qendror, njoftojnë mediat vendase. Avioni...

India dhe Irani do të bashkëpunojnë për stabilizimin e Afganistanit

Presidenti iranian, Hassan Rohani (djathtas) dhe kryeministri indian, Narendra Modi, foto nga arkivi Shpërndaje Print Irani dhe India kanë premtuar se do të rrisin bashkëpunimin mes dy...

Si është të jetosh në Arabinë Saudite

Fotografi francez Eric Lafforgue zbuloi se për të marrë një vizë turistike për në Arabi duhet të sponzorizohesh nga një agjenci lokale e udhëtimit...

Ish-presidenti i SHBA-së, George W. Bush, me një letër për Ditën...

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George W. Bush ka uruar gjithë shqiptarët me rastin e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në një...

Aksident i rëndë në SHBA, kamioni përplas 5 makina dhe lë...

Një gjysmë kamion u përplas me një kamion më të vogël dhe me 4 makina të tjera në Kaliforni të Jugut duke lënë 4...

Thorbjorn Jagland: “Evropa ka nevojë për Turqinë dhe Turqia ka nevojë...

Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës, Thorbjorn Jagland, tha se Evropa ka nevojë për Turqinë dhe Turqia ka nevojë për Evropën, duke shprehur...

Burgim i përjetshëm për të përfshirët në tentim-puçin në Turqi

Mediat turke kanë thënë se një gjykatë në Stamboll, ka dënuar gjashtë gazetarë me burgim të përjetshëm për përfshirje në tentimet e dështuara për...

BE kërkon nga rrjetet sociale më shumë mbrojtje të të dhënave

“Google” i ka përshtatur rregullat e platformës së saj “Google+” në masë të konsiderueshme me kërkesat e Komisionit Europian, ndërsa dy rrjetet sociale në...

NË BE ÇDO VIT HEDHEN 9 MILIONË TONË USHQIM

Komisioni Evropian (KE) ka publikuar një studim mbi ndikimin e tiketave të skadimit të afatit në hedhjen e ushqimit në Bashkimin Evropian (BE), raporton...

Erdogan pret Sekretarin Amerikan të Shtetit, Tillerson

Recep Tayyip Erdoğan priti në kompleksin presidencial në Ankara Sekretarin Amerikan të Shtetit, Rex Tillerson Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, priti Sekretarin Amerikan të...

Rusia thotë se SHBA provokoi Turqinë duke u siguruar armë kurdëve

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova deklaroi se SHBA-ja provokoi Turqinë duke siguruar armë për kurdët në Siri Zëdhënësja e Ministrisë së...

17 të vrarë në një shkollë në SHBA, ky është vrasësi...

Mediat në SHBA kanë bërë një profil të shkurtër mbi autorin e sulmit makabër në SHBA i cili la të vdekur sonte 17 studentë...